Ruwe handen Als de MAAS EN SCHELDEBODE WOENSDAG 25 NOVEMBER 1936 MAAS E NEDERLANDSCH NIEUW-GUINEA PLAATSELIJK NIEUWS In B0EKH0VENS BOEKHANDEL VERKOOPINGEN terleiding over 1035 nemen wij nog over, dat iet gemiddeld dagverbruik 1093 MO. bedroeg, liet minimum was 570 513. en hot maximum verbruik 1960 513. lie V. en W. rekening sluit in ontvangst en uitgaven met f 1.416 095.78 en mot een winstsaldo van f 1991.69. De begroot ing 1937 raamt een voordeelig saldo van f 3026.31. x i» Weth. Mijs en de heer Joppe 25 jaar lid van den Raad te Sommelsdijk De gemeenteraadsvergadering van Vrijdag droeg een feestelijk karakter doordat er twee jubilarissen in het midden waren, n.l. de (heeren Weth. A. A. Mijs en de Heer Joppe. Er waren bloemen op tafel waardoor de stemming direct veraangenaamd werd. Wegens afwezigheid van den burgemees ter, door huiselijke omstandigheden, werd, voor den aanvang der zitting, door Weth. Dijkers, de beide jubilarissen gelukgewenscht namens den burgemeester en den raad, Waarbij hij ongeveer als volgt sprak: Daar de burgemeester door ernstige familie omstandigheden verhinderd is deze vergade ring te presideer en, rust c j mij de zeer aan gename taak, U mijnheer Mijs en U mijnheer Joppe, hartelijk te feliciteer en met het heug lijk feit, dat U 25 jaar lid van den Raad bent. 25 Jaar hebt U beiden gepoogd naar Uw beste weten de belangen der gemeente te be hartigen. Bij alle partij verschil is er toch een ge meenschappelijke basis waarop we elkander tegenkomen en ontmoeten, n.l. het belang der gemeente Sommelsdijk en voor die be langen gaaft gij beiden 25 jaar aan één stuk Uw beste krachten. Namens het College van B. en W. en ik aneen ook namens den geheelen Raad te spreken, zoo ik U beiden van deze plaats hartelijk dank zeg voor hetgeen gij hebt ge presteerd in die jaren. Lid van den Raad, inzonderheid zijn is geen sinecure, er behoort in dezen tijd moed toe om een vooraanstaande publieke functie te bekleeden. Gij beiden hebt betoond Re- gentenbloed te bezitten, dit bedoel ik in den goeden zin des woords. Voor al den arbeid welke gij in het belang ■der gemeenie verrichtte danken wij U recht hartelijk. 17 Juli 1911 zijt gij beiden gekozen. In de raadsvergadering van 24 Juli daarop werden Uw geloofsbrieven onderzocht, terwijl U in de vergadering van den Raad van 5 Septem ber 1911 beiden beëedigd werd als raadslid. In dien tijd was de gemeente-huishouding meer eenvoudig dan nu en waren de ge meente-bemoeiingen nog niet zoo uitgebreid. De eerste begrooting voor het jaar 1912 welke U behandelde bedroeg in ontvangst 37.628,883^; uitgaaf 36.559,85; saldo 1.068,493^. Nu zijn die bedragen vier maal zoo hoog n.l. 144.267,46. De begrooting van het Burgerlijk Armbe stuur was toen in ontvangst 10.808,97, uit gaat f 8.626,983^, saldo 2181,98^- Het behoeft geen nadere toelichting dat met het uitzetten van die begrootingen ook de moeilijkheden grooter werden. Op een dag als deze denken wij ook aan de trouw van onzen God die U 25 jaar in staat stelde Uw functie naar behooien te vervullen. Wij bidden U toe: Dat God U beiden lust en kracht mag geven om bij het rijzen der jaren, U te blijven geven aan de behartiging der belangen van de gemeente Sommelsdijk. De heer Lecomte sprak als raadslid en verklaarde met zeer veel genoegen nu reeds 33 jaar met de beide jubilarissen te hebben saamgewerkt. Er zijn groote politieke ver schillen, maar spr. heeft nooit ondervonden dat het standpunt dat hij in den raad in neemt, niet werd gerespecteerd. Hij hoopt dat hij nog tot in lengte van dagen met beide heeren mag samenwerken. De. heer M ij s begon met te zeggen dat hij aangenaam verrast was door de bloemen op de tafel. Hij was niet zoo naïef of hij begreep wel waar dat voor was. Toch had hij er voor de vergadering niet aan gedacht. Het feit zelf zou spr. ontgaan zijn als niet voor eenige maanden terug op een avond de burgemees ter, wethouder Dijkers en de secretaris bij hem binnengekomen waren en hem geluk gewenscht hadden met het feit dat hij 25 jaar lid van den raad was. De tijd gaat zoo vlug dat je er niet fcij denkt. Spr. is zeer erkentelijk voor de gesproken woorden en de instemming hiermede betuigd door den raad. Het raadslidmaatschap zoekt niet naar waar deering maar niettemin doet het wel goed. Zijn werk is zijn belangstelling, en ook die van den heer Joppe, voor het belang van Sommelsdijk, temeer diaar hun geslachten steeds in Sommelsdijk woonden. Met genoe gen werd geconstateerd dat de saamwerking in den raad goed is, al zijn er wel eens harde woorden gevallen, maar laten wij dat maar zien als het zout dat de spijzen smakelijk maakt. Het gaat er nooit om personen te prikkelen of te kwetsen en de strijd betreft steeds het zakelijke en niet het persoonlijke. Spr. hoopt dat de saamwerking zoo mag blijven. De heer Joppe sluit zich geheel aan bij de woorden van den heer Mijs en zegt ook de beide heeren Dijkers en Lecomte dank voor hun gelukwenschen. Boeken en Geschriften „De Wandelaar" liet. blijft elke maand een genoegen dit mooie maandblad, gexvijd aan natuurstudie, heemschut, geologie, folklore enz. te mogen ontvangen. De uitgever A. G. Sohoonder- beek 1e Laren doet hiermede een werk waar door hij alle natuurminnaars aan zich ver bindt. Zijn schitterend verzorgde foto's we ten ons het mooie van ons land in steeds xveer nieuwe öjxnamen voor oogen te stellen. Dit nummer staat in hoofdzaak in het tee- ken van den herfst. De inhoud is zoo rijk dat wij hier en daar maar een groep doen. Zoo vertelt S. de Waard van een November dag cp „De Beer" dat, voor velen nog zoo onbekende stukje land aan Hollands kust, zoo dicht bij het moderne leven en er toch ook X'oor velen zoo onbereikbaar ver van daan. Wie, niet, als de schrijvers, zich moei ten willen getroosten on een ongemakkelijke reis met een veerbootje, zullen nooit iets waarnemen van dat ongekend rijke vogelle ven dat men op dat kleine stukje land vindt Kr zijn verder artikelen over paddestoelen, de herfetkinderen bij uitstek; over gletser- krasscn en steenen; Folklore, enz. Wij kun nen ieder natuurminnaar niet anders radqn dan zich zelf een nummer aan te schaffen. Een vijftigtal illustraties verlevendigen het blad op de bekende wijze. Doos 3Q-60ct. PjjAp oth.en Druisten Een wanne voorstander van blanke kolo nisatie in dc tropen was Prof. B. Stokvis, die aantoonde, dat deze kolonisatie mogelijk is. Ilij zeide o.m.: „Tegènox er de in de tro pen het levon en de gezondheid bedreigende invloeden heeft de volwassen mannelijke Europeaan in den regel hetzelfde, zoo niet een grooter weerstandsvermogen dan de in boorlingen zelve" (Iiapp. Vad. Club blz. 12 Het tweewckelijksch orgaan der Vereeni- ging Kolonisatie Xieuw-Guinea „Onze Toe komst" te Batavia schrijft: „Het tropisch klimaat liaeft wel eeni- gen iniloed op de volgende geslachten van de blanke kolonisten, doch die in vloed behoeft niet gevreesd te worden. De blanken worden op den duur iets kleiner van gestalte, de gelaatskleur wordt bloc ker, de puberteitsleeftijd komt eerder Men kan deze verschijnselen bezwaarlijk als nadeelen aanmerken. Maar wie dit doen wil, moet er bij woten, dat daarte genover staan deze voordeelen, die ook door het klimaat veroorzaakt zijn: vol strekte aanpassing bij dat klimaat, onge voeligheid voor ziekten als "malaria, ty phus enz.". Naast het gunstig oordeel van den heer Herman Colien over de geschiktheid van Europeanen om in de tropen handenarbeid te verrichten, kunnen wij nog wijzen op het geen H. S. M. Wickevoort Crotnmelin in liet „Haagsche Maandblad" van April 1934 schrijft: Begin der vorige eeuw stond Nieuxv- Zeeland bekend als een land, van waar men niet terugkeerde. De Engelschen hebben zich er neergezeten zijn niet teruggekeerd, maar in anderen zin dan du mismoedige spreker zal veronderstel len. Be Engelschen hebben er steden ge bouwd; wegen, spoorbanen, havens aan gelegd; scholen gesticht en een bloeion- den handel gevestigd. Zij hebben de Ma ori's, die de bex'olking daar vormen, het menscheneten afgeteerd en soldaten van lien gemaakt". Een oud-technisch employé van de Ba- taafsche Petroleum Maatschappij, die meer dere jaren rimboe-praktijk (rimboe is een onontgonnen woeste streek) op Sumatra's Oostkust en Atjeh achter den rug heeft en zoodoende een ruime ervaring in het ope nen van nieuwe gebieden met alle moeilijk heden en risico daaraan verbonden, schrijft o.m.: „Hoewel ik door mijn ervaringen weet, wat ons in Nieuw-Guinea te wachten staat, ben ik in geenen deete afgeschrikt, maar overtuigd, dat wij daar een kans van slagen hebben, zooals geen ander k' loniaal gebied ons dat kan bieden. Zooals U wellicht bekend is, liggen de meeste boorterreinen der B.P.M. in stre ken. die vrijwel overeenkomen met .de kuststreek in N.G. De hoofdwerkzaam- heid op de boorterreinen is natuurlijk lwt boren, wat door boormeesters geschiedt. Dit zijn, behalve een enkele Indo-Euro peaan, uitsluitend Hollanders, Amerika nen en Duitschers met nog een enkelen Pool en Rus. Deze boormeesters nu ver richten zwaar lichamelijken arbeid, waar voor zelfs in Holland meerderen terug zouden schrikken. Ik heb nooit kunnen constateeren, dat één blanke door dezen zwaren arbeid te gronde ging: integen deel was de gezondheidstoestand zeer goed te noemen. Had tol 1927 een boormeester behalve een assistent, een mandoer (Inlandsche opzichter) en een koelieploog van 810 man ter zijner beschikking, dit werd in 1927 gexvijzigd en werd hem een blanlte ploeg van ongeveer 5 jongelui toegevoegd, die alle x-oorkomende koeliewerk moesten verrichten en op die wijze, door alles zelf te doen, veel vlugger aanleerden en in een half jaar tot één jaar tijd z.g. „boorklaar" gestoomd waren. Deze Man ke ploegen liepen eveneens in wissel- dienst tusschen 2 volledige koelieploegen in en hebben nooit iets minder gepres teerd dan welke koelieploeg van 1011 man ook, terxvijl hun gezondheid niets tc wenschen overliet Aan de hand van bo venstaande ervaring ben Ik zeker, flat flinke, moreel hoogstaande Hollandsche volksgenooten, zelfs in de meer warmere streken handenarbeid kunnen verrichten. Ik noemde daar volksgenooten en be doelde daarmede niet enkel jongelieden. Zelfs oudere menschen, voor het eerst in Indië, heb ik inspannenden arbeid zien verrichten. In 1925 vertrokken met de zelfde boot als ik een paar Duitschers, ook boormeesters, voor het eerst naar de tropen, xvaarvan de een ongeveer 45, de ander 50 jaar oud was. Zij hebben zeer zwaren arbeid te verrichten gehad, doch hebben daarvan blijkbaar in het geheel geen nadeelige gevolgen ondervonden, daar ik hen later nog meermalen gezond en wel ontmoet heb". V. (Wordt vervolgd). Propaganda-avond G.N.V. Vanwege het Christelijk Nationaal Vak verbond werd op 13 November in het cate chisatiegebouw van de Ned. Herv. Kerk te Middel harnis een propagandavergadn- rmg gehouden voor de Christelijke vakbe weging. Op 200 plaatsen in Nederland wor den in do maand November deze propagan- davergaderingen gehouden. Bij ontstentenis van den voorzitter, den heer A. Krijgsman Pzn., stond de vergade ring onder leiding van den secretaris van den Chr. Besturenbond, den heer W. J. Witvliet. De eerste spreker, de heer M. R u p p e r t, sprak over het onderwerp: „De nood van de zen tijd". Allereerst bepaalde hij het begrip „nood". Dat is niet het gebrek hebben aan iets, maar bet verkeeren in levensgevaar. Nood is le vensnood. Onze tijdnood is dat we zijn vast- geloopen. we leven in het onzekere, we we ten niet xvelke koers we uitgaan. Er is on zekerheid op staatkundig gebied en ook op maatschappelijk gebied. De oordeelskracht van liet volk neemt af en de verlougening neemt toe. De stoffelijke nood is dan ook een uitvloeisel van den geestelijken nood, do wereld ziet niet meer de verhouding waarin zij tot God en den naaste heeft te leven. In het volkerenlcven wreekt zich dat op on rustbarende wijze en niemand ontkomt aan de gevolgen. Na 1920 was er een tijd van betrekkelijke welvaart. Wij voerden goedkoo- pe grondstoffen in en voerden kxvaliteitsar- tikelcn uit Het groeiend nationalisme bracht een streven tot economische zelfvoor ziening, waardoor de welvaartsbronnen van Nederland zijn uitgedroogd. Het. volksiitko- inen en volksvermogen zijn sterk achteruit gegaan, waardoor allen lijden, ook dc ar beiders door loonsvermindering en werkloos heid. In den nood van dezen tiid visschen com munisten. socialisten, fascisten en nationaal- socialisten in troebel water. Do valsche te genstelling wordt gemaakt dat het nationaal socialisme alleen het tegenwicht vormt te gen het communisme. Deze twee zijn voor ons één tegen het Christelijk geloof. Ze zijn broer en zuster, beiden van heidenschen oorsprong. Mussert wint nooit den strijd te gen het Christelijk geloof. In dezen tijd vindt, de Christelijke vakbe weging haar kracht in bet geloof dat God alles regeert.. En wij belijden dat de nood van deze Westersche wereld wordt gevon den in het gemis aan oen wereldbeschou wing. Dan pas zullen xve tot goede sociale verhoudingen komen als .er is het geloof in God. Tot de volkomenheid van gerechtig heid en naastenliefde komen xve nooit, ma"' ons blijvend streven moet daarop zijn ge richt. Na het einde van deze rede zong de ver gadering: „Zoo ik niet had geloofd, dat in dit leven". Een stukje werd gedeclameerd en in de pauze werden Christelijke on vaderlandsche liederen gezongen. De tweede spreker, de. heer H. A. van I n g e n Schenau, sprak over het onder- xverp: „De eisch van ons beginsel". In aansluiting on hot gesprokene door den heer Ruppert bezag de heer van Ingen de nood van den arbeidenden stand in vroeger tijd en de ontwikkeling van de moderne (Karl Marx) en Christelijke vakbeweging. De oogen van onze Christelijke arbeiders zijn langzamerhand opengegaan voor de taak en werkwijze van de Christelijke vakbewe ging. Eu voor hepl veel hebben xve te dan ken, maar ook thans weer te strijden voor het behoud on positie van don arbeider. Het zelfde valsche neutraliteitsbegrip van vroe ger tracht ons ook nu weer onder den voet te loopen on in onverzwakten ijver hebben xve ons_ beginsel daartegenover t.o stellen Een beginsel is een uitgangspunt, een fun dament, een richtlijn, waarnaar alles wat verder volgt, wordt opgehomvd. In het so ciaal-economisch leven belijden xvij als volgt ons beginsel Gods Woord. In den beginne schiep God den hemel en de aarde. Er ligt ook in de materie een God- delijken oorsprong. En door het inkomen van Gods Zoon in het vleesch is in beginsel ook van de stoffelijke scheming de vloek weg genomen. In het stoffelijke te werken is ook een taak van Godswege don mensch opgelegd. Niemand zie daarin iets verne derends of den Christen onwaardig. lil de stoffelijke verhoudingen komt het geestelijk- zedelijk elempnt weer naar voren. Wanneer we het woord sociaal noemen, bedoelen wij dat de rechtsorde tot volkomen ontwikke ling moet komen. In de vroegere patriar chale verhoudingen was vaak een sohoone harmonie tusschen werkgever en werkne mer, de moderne verhoudingen zijn anders, maar ook nu moet het recht heerschappij •hebben. In ieder mensch moet het beeld Gods worden geëerd en daarom moet in allo mensohelijke verhoudingen Gods gerechtig heid triumfee.ren. De Chr. vakbeweging voert den strijd voor het recht, ieder Christen heeft de roeping in oien strijd haar te steunen, met woord en daad voor baar te getuigen. De heer Van Ingen eindigde met dank gebed. De Chr. Besturenbond kan op een geslaag de propaganda-avond terugzien. SOMMELSDIJK. Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat de retributies voor de Warenwet bij den ontvanger dezer gemeente moeten zijn betaald vóór of op 30 Novem ber a.s. Tegen een inwoner dezer gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens het ver strekken van onjuiste gezinsinkomsten bij een steunaanvraag. Door den Keuringsdienst van Waren in het keuringsgebied voor Dordrecht en om streken zijn gedurende het 3e kwartaal 1936 in deze gemeente de volgende werkzaamhe den verricht: aantal inspecties van winkels, bakkerijen enz. 44. Aantal genomen monsters melk 19. Aantal genomen monsters van an dere waren 11. Aantal waarschuwingen, aan fabrikanten of verkoopers toegezonden 3. Aantal processen-verbaal 1. Bij den agent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente stonden vorige week inge- schreiven als werkzoeken en werkloos: 133 landarbeiders, 3 opperlieden, 7 havenarbei ders, 3 metselaars, 7 timmerlieden, 3 schil ders, 1 los-werkman, 3 landbouwersknechts, 2 smeden, 1 chauffeur, 1 pakhuisknecht, 1 stoffeerder-, 1 slager, 1 kapper, 1 auto-mon teur, 1 tuinder en 1 broodbakker. Hiervan waren 1.1. Zaterdag 92 personen werkloos. Vrijdagavond 7.30 uiur zal door de Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk alhier cen sure morum worden gehouden. zijn de SINT N1C0LAAS-GESCHENKEN maar voor 't uitzoeken. MIDDELHARNIS. Zondag a.s. zal in de Chr. Geref. Kerk in beide diensten collecte worden gehouden ten bate der Theol, School te Apeldoorn. De collecte, gehouden door de dames der Geref. Zondagsschool, heeft ruim f 47 opgebracht. Doel is met de kinderen Kerst feest te vieren. De oudste inwoonster alhier, de wed. Razenberg, wordt 24 November 93 jaar. De vrouw geniet nog een goede gezondheid. In de Ned. Herv. Kerk zijn herkozen als kerkvoogd de heer E. de Lint en als no tabelen de heeren G. Bufh en P. Snijder. Donderdag 26 Nov. zal in de Geref. Ge meente dankstond voor het gewas worden gehouden, 's morgens half 10, 's middags 2 uur en 's avonds 6 uur. Voorganger is Ds. G. H. Kersten van Rotterdam. Tevens zal er oogstcollecte worden gehouden. De onvermengde magarine is deze week verkrijgbaar bij T. v. d. Valk, Waterweg. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag 125 personen als werkloos ingeschreven, waarvan: 15 zeevisschers, 3 slagers, 32 bouwvakarbeiders, 14 transportar beiders, 3 zeelieden groote vaart, 41 landar beiders, 3 broodbakkers, 9 typografen, 5 van andere vakken. STA DAAN 'T HARINGVLIET. Zondag j.l. ontdekte de landbouwknecht van den land bouwer P. Arensman A.Pzn. dat twee paar den zich in den stal hadden opgehangen. Voorwaar een schadepost. Op Woensdag 25 Nov. 1936 des avonds 6.30 uur zal voor de Landbouwvereen. alhier optreden in hotel Smits, Ir. P. Verhoeven, met het onderwerp: „Vervoer", enz. DEN BOMMEL. Bij den agent der arbeids bemiddeling staan 46 werkloozen ingeschre ven. Gedurende de afgeloopen week zijn uit deze gemeente vervoerd 5709 H.L. aardap pelen, 480 H.L. uien en 500 H.L. koepeen. Op de hofstede van den landbouwer W. C. van Kempen, bewoond door Joh. Vervloet, alhier, lag Zaterdagavond een 2j/2-jarig rund dood in den stal. Het cadaver is op de ge bruikelijke wijze vernietigd en begraven. De aanvoer van suikerbieten voor den Bond aan de kade is afgeloopen. In totaal zijn 250350 K.G. suikerbieten aangevoerd. A.s. Zondag hoopt voor de Geref. Kerk alhier op te treden Ds. J. Duiven, van Rockanje. Alsdan zal aan een tweetal kin deren de Heilige Doop bediend worden. Aan de volgende ingeschrevenen voor den dienstplicht lichting 1938 is voor goed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens broederdienst, te weten: E. de Boed, E. v. d. Boogert, KL Fris, L. C. Geluk, G. Melissant, B. Mosselman, A. van St. Anna- land en W. H. Verheul. De catechisaties der Geref. Kerk, xvelke voor eenige weken waren afgelast, wegens ziekte van den predikant Ds. K. Reenders, van Ooltgensplaat, zullen heden op de gewo ne uren worden hervat. Naar wij vernemen zijn door de Kerk voogden der Ned. Herv. Kerk sollicitanten opgeroepen voor de betrekking van orga nisme) dier kerk. Sollicitaties moeten worden ingeleverd vóór Donderdag 26 November bij den boekhouder H. C. van Rossum. Door het kiescollege dei- Ned. Herv. Kerk zijn tot ouderling en diaken herkozen rep. de heeren J. Hokke en H. Lokker, die deze benoeming hebben aangenomen. Het varkensgehakt in blik is in deze gemeente wederom verkrijgbaar gesteld voor diegene die in de afgeloopen week in de steunregeling zijn opgenomen. OOLTGENSPLAAT. Uitslag schieten B.V. L.: L. J. Hobbel 94 p., J. v. d. Heuvel 91 p., H. van Rossum Pz. 90 p., G. W. v. Kempen 90 p., J. C. Birkhoff 90 p., Jan J. van Ree 87 p., J. W. Korteweg 87 p.. B. Oorbeek 86 p., A. C. de Bruin 35 p., S. Koppenaal 83 p., L. Vermaat 83 p., P. v. Kempen Dz. 83 p., S. v. d. Mast 82 p., H. van Kempen 82 p., C. J. Oostdijk 81 p., L. van Kempen 80 p., M. van Binsbergen 80 p., K. Braber Az. 79 p., H. van Rossutm Az. 78 p., A. v. d. Griend 77 p., C. v. Rossum 77 p., P. v. Kempen Jz. 77 p., J. v. d. Tol 75 p., Jac. v. Ree 72 p.. G. Hobbel 71 p., G. Verkerk 68 p., L. Jordaan 66 p., Jan de Vos 56 p., C. Verkerk 53 p. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van konijnen. Bij de wed. M. Breeman staat een ro- zenboom voor de tweede maal in vollen bloei. De huizen aan de Langeweg tot en met J. Holting zuillen voortaan ook in de avond- bestelling worden opgenomen. De catechisaties in de Herv. Kerk zul len Donderdag aanvangen en wel: 's middags van 31 uur meisjes van 1316 jaar; 's mid dags van 45 uur meisjes van 16 jaar en ouder; 's avonds van 67 uur jongens van 1316 jaar; 's avonds van 78 uur jongens van 16 jaar en ouder. OUDE-TONGE. Zooals bekend, heeft de afd. Oude-Tönge van Het Groene Kruis, ter versterking der financiën, een aantal loten in den handel gebiacht en getrac.it deto onder do ingezetenen dezer gemeente te verkoopen. De verkoop dezer loten nu is thans der mate gevorderd, dat de tijd gekomen is aan de prijzen aandacht te schenken. Daartoe hoopt het bestuur een dezer dagen bijeen te komen. Reeds kan echter worden medegedeeld, dat behoudens do aan te knopen prijzen er ook eenige welwillend voor dit doel zijn af gestaan door eenige ingezetenen. Zelfs kwam ons ter oorc dat enkele dames enkele klei nigheden aan het vervaardigen zijn. Dergelijke handelingen worden natuurlijk zeer op prijs gesteld en hebben tot gevolg date voor de aan te koopen prijzen minder geld behoeft te worden uitgegeven Reeds is dan ook besloten om enkele da mes omstreeks half December bij de ingo zetenen te laten aankloppen, om te verne men of wellicht nog iets gemist kan worden voor bovengenoemd doel. Een opwekkend woord aan allen, naar ver mogen hieraan medewerking te verleencn. achten wij verder overbodig gezien het nut en doel van het Groc-ne Kruis. Beursberichten: aardappelen (buiten land) f 1.50, idem binnenland f 1.50, goed gekeurde poters B f 1.60, idem C f 1.35, on gekeurde poters f 0.70, voerpoters f 0.50, ajuin f 0.75, drielingen f 0.20, pickles f 0.87J4, koepeen f 0.65, alles per H.L. Op de wekehjksche veemarkt werden aangevoerd 22 biggen. Bcnzinedampvergiftiging. Maandagmor gen xn-oeg heeft in de bakkerij van de gebrs. Heestermans, Molendijk alhier, een benzine- dampvergiftiging plaats gehad. Doordat een viertal knechts nl. Luijendijk, Boot, v. Pe perstraten en v. Vliet, die aldaar werkzaam waren, zich onwel \-oelden, werd een en an der opgemerkt. Oorzaak hiervan was waarschijnlijk dat de ter plaatse aanwezige motor een teveel aan 'benzine kreeg en de damp daarvan wegens het zeer dampige weer in de bakkerij bleef hangen. Onmiddellijk werd de geneeskundige hulp van dr. Parree ingeroepen, die het noodza kelijk achtte eerstgenoemde per auto huis waarts te doen vervoeren. De andere drie konden na eenigszins bekomen te zijn bun werkzaamheden spoedig weer hervatten. In de afgeloopen week meldden zich bij den agent der arbeidsbemiddeling als werk loos aan: 66 landarbeiders en 1 transport arbeider. Vanaf Donderdag a.s. zal goedkoope margarine wederom verkrijgbaar zijn bij den winkelier D. L. Luijendijk, bij wien tevens de nieuwe bonkaarten in ontvangst kunnen worden genomen. Op 15 December a.s. zal vanwege de o. 1. scthool alhier in de gymnastiekzaal dier school een ouderavond worden gehouden. Op 16 December a.s. hoopt de zangver- eeniging .Excelsior" alhier in hotel van Veen een uitvoering te geven. Op Vrijdag a.s. te 7 uur n.m. zal in het Vereenigingsgebouw der Ned. Herv. Gem. aan den Stationsweg alhier een vergadering worden gehouden van de ring „Flakkee" van Ned. Hei-v. J. V. op Geref. Grondslag. De leiding berust bij den heer J. Qverweel, ringvoorzitter. Bij het passeeren van een auto met een met paarden bespannen wagen van den heer M. Vogel, op den Molendijk alhier, werd een voor de woning van den heer J. d. V. staan de fiets vernield. Zou het éém-idhtingverkeer op dezen smal- len dijk niet aan te bevelen zijn? Het boekenruilen van de Herv. J. V. zal in verband met de boven aangekondigde ringvergadering niet op Vrijdag doch op Don derdag plaats hebben en wel des nam. van 5.456.45 urn-. Het zeilschip „Petrus", schipper J. Kan- ters, vervoerde vanuit deze gemeente de laat ste lading suikerbieten naar de fabriek „Put- tershoek" De Donderdag j.l. bij den winkelier v. d. Maden alhier gehouden Ftoo-demonslratie Het gerestaureerde orgel in de Ned. Herv. Kerk van Nieuwe Tonge, dat verleden week in een speciale kerkdienst weer in gebruik werd genomen. (Zie het verslag in ons blad van j.l. Zaterdag) is een groot succes geworden, hetgeen moge blijken uit de geweldige omzet sedert dien van die artikelen. Uitslag van de veiling op Vrijdag 20 November 1936, gehouden in hotel van Veen, van ongeveer 3 H.A. 52 A. 87 c.A. (7 Gem. 205 R. Voornsohe maat) vroeger boschland, thans uitnemend bouwland in den polder Oudeland aan den 2en Groeneweg te Oude Tonge, ten verzoeke van de gemeente Oude Tonge, ten overstaan van den waarnemend Notaris B. J. Jungerius te Oude Tonge. Koop 1. Ongeveer 1.07.29 H.A. (2 Gem. 101 R.V.M.) bouwland met geheele dreef, in gezet door N. van Noord te Oude Tonge op 950 per geniet; totaal f 2220. Koop 2. Ongeveer 0.41.87 H.A. (273 R.V.M.) bouwland ten N.W. van koop 1, ingezet door N. van Noord te Oude Tonge op f 950 per gemet; totaal f 819. Koop 3. Ongeveer 1.02.28 HA. (2 Gem. 68 R.V.M.) bouwland aan den Groeneweg en ten Z.W. van de dreef, ingezet door J. Hob bel te Oude Tonge op f 1010 per gemet; totaal f 2249. Koop 4. Ongeveer 1.01.53 H.A. (2 Gem. 63 R.V.M.) bouwland ten N.W. van koop 3, in gezet door C. Snijder te Oude Tonge op f 1030 per gemet; totaal f 2277. NIEUWE TONGE. Bij de gehouden schiet oefeningen der B.V.L. alhier werden de vol gende punten behcald: C. Sneep 48, A. Knöps 47, P. Slis 47, D. de Witte 46, Jac. van Al phen 46, A. K. Nieuwkerk 44, L. Waling 44, J. Knöps 44, M. Holster 44, H. J. Vreeswijk 43, W. Drooger Wz. 42, L. Oudzegel 41 pt. De vorige week werden van hier ver voerd 6000 balen uien, 700 balen peen, 1500 H.L. aardappelen, 900 H.L. poters. Voor belanghebbenden wordt bekend gemaakt, dat de winkels vanaf 25 Nov. tot 5 Dec. a.s. tot 's avonds 10 uur geopend mo gen zijn. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden 40 werkloozen ingeschreven. Tegen B. v. d. M. is proces-verbaal op gemaakt wegens het rijden zonder motor- en rijbewijs. DIRKSLAND. Door den Commissaris der Koningin zijn thans voorgoed van den dienst plicht der lichting 1938 xvegens broederdienst vrijgesteld de ingeschrevenen: D. Bakker, H. Bestman, J. W. Bruggeman, P. C. v. d. Groef, A. de Leeuw, H. Matsinger, D. J. Okker, A. v. Prooijen, D. Vroegindeweij, J. Vijfhuize en Adr. Zoon. Bij de arbeidsbemiddeling stonden j.l. Zaterdag als werkzoekenden ingeschreven: 63 landarbeiders, 4 timmerlieden, 1 schilder, en 1 banketbakker. Totaal 69, tegen de vori ge week Zaterdag 48. Zondagavond zal in de Ned. Herv. Kerk alhier doopsbediening worden gehouden. Donderdagavond zal de meisjesvereen. „Tryfosa" in het Koor der Ned. Herv. Kerk alhier haar 10-jarig bestaan vieren. Zij die in het werk van de meisjesvereen. belang stellen zijn dien avond welkom. Op de wekelijksche beurs besteedde men voor de aardappelen f 1.50, uien f 0.80, koepeen f 0.70 en ppters f 0.70 per H.L. Het meisjeskoor van .Excelsior" zal a.s. Donderdagavond in het gebouw Odeon een uitvoering geven. MELISSANT. De op 18 Nov. 11 afgekon digde wijziging der politieverordening ligt gedurende 3 maanden ter gemeente-secretarie ter inzage .Tevens wordt men er op attent gemaakt, de het verboden is tweewielige rij wielen tegen het gemeentehuis te plaatsen. De goedkoope margarine en gehakt in blik is voor werklooze gezinnen verkrijgbaar des Maandagsmiddags van 34 uur ter getrn.- secretarie. Op Woensdag 25 Nov. houdt de ijsclub „Door eendracht sterk" haar jaarvergadering in de bovenzaal bij v. d. Werf. De vorige week Zondag in de Ned. Herv Kerk gehouden oogstcollecte heeft ruim f 264 opgebracht. Stemgerechtigde leden der Ned. Herv. Kerk worden ter vergadering opgeroepen te gen 26 Nov., 's avonds 6.30 uur, ter verkie zing van 2 notabelen; aftr. P. Trommel en J. A. Kleinenberg. Zaterdag zijn de laatste suikerbieten van de coöp. fabriek „Puttershoak" en Maan dag die van de Centr. Suiker Mij. van het tramstation vervoerd. HERRINGEN. De boekhouder der Ned. Herv. Kerk, de heer J. Witvliet, zal a.s. Za terdag des avonds van 78 uur zitting hou den in de consistorie tot het ontvangen van erfpachten en zitplaatsengelden. Voor de uien besteedt men in deze ge meente op 't oogenblik 0.800.85 per H.L. De secr.-penningm. der landarbeiders- vereen. zal nogmaals gelegenheid geven tot betaling der verschuldigde pachtsommen en wel op Maandag. Vorige week werden de laatste suiker bieten van de coöp. fabriek te Puttershoek aan de haven alhier scheep gedragen. Bij verschillende personen komt onder de biggen sterfte voor, wat voor de betrok kenen een groote schadepost is. Door de ambtenaren der Rijksbelasting is vorige week controle gehouden op belas tingplaatjes en rijbewijzen en wegenbelasting kaarten. Den heer IC. werd wegens het niet voorzien zijn van een plaatje een kleine boe te opgelegd. STELLENDAM. De collecte voor het Natio naal Huldeblijk dat aan H. K. H. Prinses Juliana ter gelegenheid \»an Haar huwelijk zal worden aangeboden heeft in onze ge meente opgebracht de som van f 54.26. Dit bedrag is niet bijeengebracht door enkele Veiling op Vrijdag 20 Novt 1936 in hotel van Veen te Oude Tonge, Afslag op Vrijdag 27 Nov. 1936 in hotel de Weerd aldaar, telkens des nam. 3 uur, van: Ongeveer 3 H.A. 52 A. 87 e.A. (7 Gem. 205 R.V.M.) vroeger boschland, thans uitnemend bouwland aan den 2en Groeneweg te Oude Tonge; in 4 kojpea.. Bij den afslag worden de koopen afzonder lijk en gecombineerd aangeboden. Ten ver zoeke van de gemeente Oude Tonge. Waarn. Nats. B. J. JUNGERIUS. flinke giften, maar vrijwel de geheele bur gerij heeft er toe bijgedragen zooals ook de bedoeling was. Zoowel de collectanten als de commissie waren dan ook over de deelname en de opbrengst goed tevreden. De gamalenivisschers hebben de vorige week 5 dagen gewischt en voor de pellerijen gemiddeld 52 tot 70 HL. garnalen gevangen per dag en per vaartuig. M. K„ wiens arrestatie wij eenigen tijd geleden meldden in verband met een twist is na verhoor door de rechtbank te Rotter dam, verleden week Maandag op vrije voeten gesteld. De oogstcollecte welke verleden week ter gelegenheid van de dankstond voor het gewas in de Geref. Kerk alhier gehouden is, heeft opgebracht voor de diaconie de som van f 153.44 Li en voor de kerk f 186.82. In totaal dus een bedrag van f 340.26H. De prijs van de uien is hier nog 75 cent per 60 H.G. Er worden voor die prijs mo menteel tamelijk veel uien geleverd Voor de aardappelen is de prijs f 1.40 tot f 1.50 per 70 H.G. Hierin gaat zeer weinig om. De muziekvereeniging „De Hoop" hoopt van 25 tot 28 November een bazar te houden teneinde de finantiën van de vereeniging wat te versterken. Bij de verkiezing van nieuwe ambtsdragers in de Geref. Kerk alhier zijn gekozen voor ouderling J. A. Jongsma en Laurens van den Vlugt en voor diaken Adr. Kreeft en M. Klink Lz. Al de gekozenen hebben hün benoeming aangeno men. GOEDEREEDE. Bij de schietwedstrijd ge houden door de B.V.L. op Woensdag j.L werden de volgende punten behaald: J. A. de Vogel 98, A. de Ronde 93, E. A. Snijder 91, T. Breen, Kr. Heerschap en N. Overbeeke elk 89, F. den Eerzamen en H. Sandifort elk 87, J. Krijger 85 en L. v. d. Wende 80. Zaterdag j.l. stonden als werkloos inge schreven: 24 landarbeiders, 1 wagenmaker, 1 smid, 3 garnalen- en 21 zeevisschers. Vervoerd de vorige week, een lading brussels witlof per schipper M. de Bloeme met bestemming Pernis en per beurtschipper D. v. Gelder 900 balen juin voor rekening der uiten soorteervereen. voor verder export naar Engeland. Zondag as. zal er in de Herv. Kerk alleen des voorm. dienst zijn vanwege een vacature-dienst te N. Tonge. Door de zangvereen. Goereesoh Gem- Koor, zal op Donderdag- en Zaterdagavond een uitvoering, worden geveven in de Oude Bewaarschool. OUDDORP. Er xvordt nogmaals op gewe» zen, voor winkeliers, molkverkoopers en die hun belastingrecht ingex'Olgc de Waren wet nog niet hebben voldaan, dit, ter voor- komma van. vjaryolgingskosten zoo spoedig mogelijk ten kantore van den gemeente ontvanger te doen. Door enkele Raadsleden zijn met den heer M. Heerschap Pzn alhier, opmetingen gedaan aan de zgin, Punt, met. het doei te onderzoeken of dat geschikt zou zijn voor inpoldering. Als dit kan, zou men het werk in werkverschaffing laten uitvoeren. Men hoopt dan 20 gemeten goed bouwland door inpoldering te verkrijgen, Naar men verneemt, zullen van 1 Dec, tot en met 5 Jan. op het postkantoor weer weldadigheidszegels verkrijgbaar zijn. De speculatieve bedrijvigheid der ciohoreimarkt schijnt wat kalmer te zijn. Degenen, d'ie gedurende dezen tiid enkele partijen aankochten, hebben voldoening gehad. Nu echter komt het er op aan, deze met winst te verhandelen. In afwachting dlaarvan staat de prijs der beschikbare koopwaar op 90 francs. Koopen en verkoo pen x'ooi' de oogst 1937 is nu aan 80 Fr. met vele verkoopen hetgeen aanwijst dat men om de huidige omstandigheden tegen die po-ijs zal zaaien het volgend jaar. Onder de verloren voorwerpen bevindt zich een rijwiclbelastingplaatje. Inl. bij C. de Mooij. De afgeloopen week hebben de garna- lenvissohers met de zeilscheepjes van 50— 60 kg. garnalen per dag en schuit gevangen. Met do motorschuiten werd het dubbele ge vangen, alles afgeleverd aan de pellerijen alhier. Kleine garnalen werden alleen met de motorschuiten gevangen. Deze hebben van 200 tot 400 leg. per dag gevangen en alles af geleverd aan de bestaande drogerij alhier. In de xveervisscherij xverd heelemaal niets ge vangen. Naar men verneemt, zal op 2 Dec. a.s. voor de Geref. Gemeente voorgaan Ds. Stui- venberg, x-an Rotterdam, die tevens dank stond voor het gewas zal houden. Dit jaar zijn nu al 67 personen voor rekening van de S.B.Z. naar de ziekenhuizen geweest. Vorig jaar bedroeg dit in het ge heel 47 personen. Dc afgeloopen week zijn van hier per tram- en scheepsgelegenheid vervoerd 15 wa gons witlof, 1000 halen uien, 200 H.L. aard appelen en 2 schepen witlof. Naar men ver neemt is de prijs der uien verhoogd met 5 c. OUDDORP. Woensdagavond as. aanvang 6 uur zal in de Geref. Kerk dankstond voor het gewas worden gehouden door Ds. de Valk van Stellendam. Tevens zal dan oogstcollecte worden gehouden. Woensdagavond as. zal in de Ned. Herv. Kerk voorgaan Ds J. Hovius. Maandag stonden bij de a»b-;dsbemid- daling 68 werkloozen ingeschreven. Er bestaan plannen om hier ter plaatse een jou "p'-akoo- op te richten. Zondag 29 November aaa zal in de Ned. Herv. Kerk dankstond voor het gewas worden gehouden. Er zal dan tevens oogst collecte xvorden gehouden. Zaterdagavond a.s. zal vanwege de B.V.L. schietoefeningen wn-den gehouden in een lokaal der O. L. School. Ingevolge de bepalingen der winkelslui- tingwet mogen de winkels in het tijdvak van 25 November tot en met 7 December voor het publiek geopend zijn tot 10 uur. De kap pers mogen eveneens tot 10 uur geopend zijn. Aanvaringen en Nieuwe Scheepvaar pjederlandi op rots ge Een nacht over hangen, zee mate dichte en Zont een groo t, aldus in c stagneer mare ondoordringb: wegen lieeten ongevallen waarli dat ei ht hin \v£ ,V BURGERLIJKE STAND DIRKSLAND. Geboren: Josina d. V. Pieter Jacob Jelier en van Adriana van Frooyen. Ondertrouwd: Cornelis Poortvliet jm. 29 en Jasperina Witvliet jd. 26 j, Het meest standigheden hebben dan ook gehad, waarbij yens zijn te betr Voor Hanswee lichter in aanva rikaanscb stoom beschadigd, .dat een zandplaat n spoedig gezonke zich met achter gen nog op het Op de Nieuw Holland kxvam gister in aanvat stoomschip plein bekwam het schip aan schade aan de zoodat deze onn Tenslotte hee schip „Schelde" sey tegen een ri zeer snel, en de manning zich na eenigen tijd slechts met de zich zwemmenc Nederl. ze bij Hanswe Zaterdag een ernsUge De Neder komende va naar Lende sche sleepl Hansweert „De roode door het lord", kome ntlng Antwc Door deze 5" onmiddel bemanning, sonen, geen te strijken. Alle vier de Driedijk, een zijn door mid< haald van de boord van de Scheepspapi gen verloren. De zeelichte ijzer. De „Secur 5" ook nog de iboord waarvf „Thames 5" it De „Thames zeelichter van heeft belangd schip wacht n De bemann: order gekrege te keeren. De weert geble Het schip scheepvaart, onmiddellijk fen om het w. Botsing op Zondagn mist het sche stoom Scheepvaa te Botterdi weg alhiet post. in aa boot 16. Het stoom» Zinkende toe, Zuidwal aan ten „Hoek Smit en Co.' waren uitgev verleenen. De loodsbo schadigd. De Willem Lulea, was haven te H ker gegaan. Willemspleirt lek aan bakl tijdens hoog dat verwach pen geen pompboot en Co. was 2 het leegpom vonden zich plein de Blankenburg kei gevaar schip. De Willen is, heeft een gisterton. De loodsbi voorsteven naar zee vcm Moeilijkh op de 11 1 Op do. \v AF

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2