ELIZE MAAS EN SCHELDEBODE ZATERDAG 21 NOVEMBER 1936 PLAATSELIJK NIEUWS Maak los die kou DAMPO daar lucht je van op. In B0EKH0VENS BOEKHANDEL PREDIKBEURTEN VERKOOPINGEN MARKTBERICHTEN Wie zich vanaf heden op de „Maas- en Scheldebode" abonneert ontvangt tot i Dec. a.s. de%rant gratis. DE ADMINISTRATIE SOMMELSDIJK. Auto-ongeluk. Donder dagmorgen even voor twaalf uur had op den Langeweg alhier een ongeluk plaats, dat be trekkelijk goed is afgeloopen. Het 4-jarig zoontje van den heer J. kwam uit de Wees- husistraat geloopen. Juist kwam een auto be stuurd door den heer v. d. G. den Langeweg af. Vlak voor den wagen stak het ventje den weg over, met gevolg dat hij door de auto •werd geraakt. Met zijn hoofd lrwam hij tegen een der koplampen terecht, welke geheel werd vernield. De chauffeur, die met een matig gangetje reed, stond oogenblikkelijk stil, waardoor een ernstig ongeval werd voor komen. Het ventje moest onder geneeskun- jcundige behandeling worden genomen. Naar toeschouwers mededeelden treft den chauf feur van de luxe wagen geen schuld. Belanghebbenden worden er aan herin nerd, dat de ontvanger dezer gemeente op Dinsdag 24 November a.s. zitting zal houden tot het ontvangen van schoolgelden lager on derwijs. Door den gemeente-veldwachter is te gen een persoon proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden langs de trambaan. De prijzen der landbouwproducten in deze gemeente zijn als volgt: aardappelen if 1.50 per H.L., uien 0.80 per H.L. MIDDELHARNIS. In het tijdvak 31 Octo ber tot 14 November zijn verscheept: 1400 balen ajuin van 50 K.G. Gelost voor kolen handelaar W. Peeman uit een schip 459 ton eierkolen. In lossing voor de firma Kooman, kunstmesthandel, het schip Claroco, groot 661 ton, met 600 ton kunstmest. Gevonden: een schort. Inlichtingen po litiepost. Door een zoontje van bakker v. d. Berg werd een beurs met geld verloren. Per om roeper werd terugbrenging verzocht. Den volgenden morgen werd de beurs gevonden door mej Van Assen, die haar terugbezorgde. Eere wien eere toekomt! Ds. W. F. Laman komt voor op een tweetal bij de Chr. Geref. Kerk te Alphen san den Rijn. In de vergadering der kerkelijke kies- vereen. „Calvijn" is als bestuurslid herkozen de heer L. Koote. De heer D. Jansen is be noemd als voorzitter in de plaats van den heer A. Beversluis, die als zoodanig had be dankt. Door bovengenoemde kiesvereen. zijn tot candidaten als notabelen gesteld de heeren G. Buth en P. Snijder. Aan de Kaai zijn aangebracht en per scheepsgelegenheid naar Den Haag en Rot terdam verzonden 3000 balen ajuin en 800 H.L. aardappelen. Vanaf het Havenhoofd is een Engelsche zeeboot vertrokken naar En geland, inhoudende 5000 balen ajuin. De in het leven geroepen cursus in het autogeen lasschen aan de Ambachtsschool begint op Maandag 23 Nov., 's avonds half zes in de smederij der school. Deze cursus duurt 13 weken. OUDE TONGE. Onze plaatsgenoote mej. W. J .Verweij, thans verpleegster in het Rot- terdamsch Zeehospitium te Katwijk aan Zee, is met ingang van 1 April 1937 aangesteld als verpleegster in het Oude- en Nieuwe Gasthuis te Delft. Op 25 en 26 Nov. a.s. des nam. 6.30 uur hoopt de heer Spreeuwenberg uit Rotterdam in de Oude School alhier godsdienstoefe ning te houden. Op beide avonden zal dank stond voor het gewas worden gehouden. Door den heer A. C. de Lint alhier is een perceel tuingrond, gelegen aan den Sta tionsweg, onderhands verkocht aan den heer C. Snijder Pzn. alhier. NIEUWE TONGE. De j.l. Woensdagavond Jn de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden oogst collecte heeft opgebracht de som van 166.22. J.l. Woensdag heeft de Fino-fabriek een soep- en bouillondemonstratie gegeven in het pakhuis van den winkelier G. Verweij Jacz. Velen maakten hiervan gebruik en genoten van de heerlijk bereide soep en bouillon. De Doe wat Dampo in beide neusgaten. Doos 30, Pot 50 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Fino-fabriek mag op een geslaagde dag te rugzien. De prijzen def veldvruchten zijn alhier: uien 0.75, aardappelen 1.40, peen 0.60 per H.L. Door B. en W. is aan J. van Helden ver gunning verleend tot het bouwen van een woning aan het Korteweegje. De goedkoope margarine is verkijgbaar bij den winkelier S. Jansen, Westerstraat. De gehouden collecte tijdens de inwij ding van het gerestaureerde orgel in de Ned. Herv. Kerk heeft opgebracht de som van 28.18 DIRKSLAND. Verleden week werden van uit deze gemeente verscheept 3000 H.L. aard appelen, 5000 balen uien en 150-0 H.L. po ters. Aangevoerd werd 228000 K.G. pulp. Op Zondag 29 November a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk alhier doopsbediening wor den gehouden, waarvan de aangifte Zater dagavond in de consistoriekamer zal moeten plaats hebben. Op 27 November a.s. zal hier de stem ming plaats hebben ter verkiezing van een kerkvoogd en 2 notabelen in- de Ned. Herv. Kerk. Aftredend is de heer J. de Bonte als kerkvoogd en de heeren J. Troelja en J. van Broekhoven als notabelen. Stembriefjes zul len tijdig worden thuisbezorgd. Voor hen die eventueel er geen mochten ontvangen zullen briefjes aan het stembureau verkrijgbaar zijn. zijn de SINT NIC0LAAS=GESCHENKEN maar voor 't uitzoeken. HERRINGEN. De stemgerechtigden der Ned. Herv. Kerk zijn deze week Woensdag avond ter vergadering opgeroepen, om te voorzien in de vacature van een ouderling en een diaken, wegens periodieke aftreding van de broeders G. Nijpjes en R. Witvliet. We gens onvoltalligheid kon deze vergadering niet doorgaan en is mitsdien verdaagd. De afd. van den B.V.L. zal zoodra de noodige toestemming daartoe is verkregen haar schietoefeningen voortzetten en wel in de gang van de Ned. Herv. school, die daar toe welwillend werd afgestaan. Vanaf 25 Nov. tot en met 5 Dec. mogen alle winkels des avonds tot 10 uur geopend blijven. STELLENDAM. De garnalenaanvoer be droeg in de afgeloopen week: consumptiegar nalen 13400 Kg. van 12 cent, drogerij-garna len 30.000 Kg. van 2 cent. Maandag werd niet gevischt. GOEDEREEDE. Aan de cichorei-drogerij werden Woensdag de laatste wortelen van dit seizoen aangevoerd. In het geheel was de aanvoer plm. 100.000 K.G. meer dan het vo rige jaar. Nu was het aantal kilo's 1.536,700 netto. Prijzen der veldvruchten: juin 0.75, blauwe aardappelen 1.75, eigenheimers 1.50, alles per H.L. De garnalenvisschers vingen de vorige week van 4080 K.G. per dag en per vaar tuig. De Noordzeevisschers hebben niets ver diend. De suikerbieten, die geleverd moeten worden aan de coöp. bietenfabriek Putters- hoek, moeten Zaterdag 21 Nov. zijn afgele verd. Bij de aanbesteding van vervoer per vaartuig voor de uiensorteervereen. te Oud dorp, was laagste inschrijver D. van Gelder alhier. OUDDORP. Schipper M. van Wijk had het ongeluk met de fiets kopje onder in een diepe sloot te rijden. Door voorbijgan gers werd hij bijtijds op het droge gebracht Met de schrik en een nat pak kon hij naar huis gaan. In deze omgeving is veel spinazie- zaad op contract ge'eeld tegen 20 cent per kilo. Naar men verneemt moet de uitkomst meevallen, daar reeds een begin is ge maakt met het opdoen. Bij de uienteelt is de uitkomst gromt maar de prijs is te gering. Er zijn al land bouwers die dat artikel niet meer willen verbouwen. Naar men verneemt zijn de uitkomsten van de teelit van schorseneerenzaad zoo ge ring geworden dat het niet meer loonend is. Zoodoende zal do teelt daarvan wel verdwijnen. Voor belanghebbenden wordt er met nadruk op gewezen dat a.s. Zaterdag de laatste dag zal zijn dat er suikerbieten bestemd voor de fabrieken Puttershoek en Dinteloord in het schip geleverd kunnen worden. Er kan gemeld worden dat bij de ge houden stemming voor 3 aftredende Nota beien der Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de heeren A. Knape, Mi Rijnbrandt en E. Witte. Naar men verneemt maakt de Neder- landsche Akkerbouw centrale bekend dat do steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteit klasse C gedistribueerd in het tijdvak van 2 Nov. 1936 tot en met 7 Nov. 1936 f 150 per 100 K.G. zal bodragen. Voor in datzelfde tijdvak gedenutareerde groene erwten zal de steunvergoeding f 1 per 100 K.G. bedragen. Er wordt medegedeeld dat voor kool zaad van den oogst 1936 dat in het tijdvak 27 Sept. 1936 tot en met 7 Nov. 1938 is ver kocht, geen teelitprcmie gegeven zal wor den. Naar men verneemt zijn de prijzen dor tamme konijnen weer dalende en wordt besteed t an 25 tot 27% cent. per .ulo. Vorige week zijn er van hier vervoerd 160 stuks. Op Donderdag 19 Nov. heeft het echt paar G. v. d. Houten en L. van Splunter den dag mogen herdenken dat zij vóór 50 jaar in het huwelijk zijn getreden. Beiden zijn nog goed gezond en doen nog met animo hun bezigheden. Het heeft hun dien dag niet aan belangstelling ontbroken. Donderdag stonden bij de arbeidsbemid deling 68 werkloozen ingeschreven. Op de beurs werd besteed: voor de sja lotten 5 ct., blauwe aardappelen 1.75, eigen heimer aardappelen 1.50. Onder de verloren voorwerpen behoort een kerkboekje met bandsluiting. Inlichtin gen bij C. de Mooij. BURGERLIJKE STAND SOMMELSDIJK. Jan Hoogzand, 4 mnd., z. v. Arie Hoogzand en Lientje den Engels man, STAD AAN 'T HARINGVLIET. Gebo ren: Bastiaantje, d. v. J. Maliepaard en B. van Damme; Jannetje, d. v. A. Wesdijk en A. J. Knops; Bastiaan, z. V. L. Arensman en P. Bogerman; Stoffe Pieter, z. v. M. Mulder en A. de Leeuw; Adriaantje Willemtje, d. v. A. de Boed en M. Hommel. Getrouwd: F.-ans Mellaard, 24 j. en Laurina Arensman, 24 j. Overleden: Pieter Koningswoud, 71 j., echtg. van C. Hobbel; Jan val. Rossum, 86 j. weduwn. van S. de Gast, HERRINGEN. Geboren: Teunis z. van Johannis Cornelis Melissant en Wilhelmina Riedijk; Teuntje d. van Anthonie Looij en Janna van 't Hof; Neeltje d. van Teunis Bertman en Maria Speelman; Maatje d. van Pieter Hogerwerf en Maatje Bestman: Hen- druk z. van Bertus van den Ochtend en Maatje Kievit; Johannis z. van Willem Snijder en Jannetje Vellekoop. Gehuwd: Cornelis Melissant jm. 30 j en Grietje Elisabeth Tanis jd. 23 j. te Goe dereede. Ondertrouwd: Jan de Geus jm. 23 j. en Lecntje Molenaar jd. 23 j. Overleden: Leentje Moerkerk 72 j. wede. van David de Korte. OP ZONDAG 22 NOVEMBER NED IIEHV kl-RK Dirkslatnd: 9.30 u en 6 u. Ds van der Wal Goedereede: 10 u. en 7% u. Ds Labrie. llerkingen. 9.30 u. en 6 u. de heer Overwee! Mifliielharnis Vourm en s avouds de heel Barneveld, van Delft Ni. uwe Tonse: 9% u. LeesdiensL 6 u Ds v d Wal, van Dirksla.nd oude Tunge 9% >1 en e u Ds Verkert sommelsdijk: Vm. en 's av. Ds van Ascb van Asch Vm. Voorber. H. A. GEREP KERK Middelharnis: Vm. en 'e avonds Ds Zei 1st ra CHR GEREF. KERK Middelharnis. Vm. en avonds Ds Lamat GEREP GEMEENTE Dirksland: 9.3t U. en fl u. Leesdienat liorkimren 9.80 u. 2 u en n t.eesdlen«i Middelharnis; Vm. 9.30 u., 's middags 2 tl. en 'sav. 6 u. de heer Wijting, v Rijssen. ntHlGPRPP OFMFPNTn Oude Tonge: Vm. 9 u en 2 u Leeskerk Veiling op Vrijdag 20 Nov. 1936 in hotel van Veen te Oude Tonge, Afslag op Vrijdag 27 Nov. 1936 in hotel de Weerd aldaar, telkens des nam. 3 uur, vain: Ongeveer 3 H.A. 52 A. 87 c.A. (7 Gem. 205 R.V.M.) vroeger boechland, thans uitnemend bouwland aan den 2en Groeneweg te Oude Tonge; in 4 koupet.. Bij den afslag worden de koopen afzonder lijk en gecombineerd aangeboden. Ten ver zoeke van d;e gemeente Oude Tonge. Waarn. Note. B. J. JUNGERIUS. Het minste tandbederf, indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct Doos 20 ct IVOROL Adv. BAKKER KON ZIJN DEEG NIET KNEDEN Stijve armen doer rheumatiek Nu weer gezond als een visch „Ik had rheumatiek. zoo erg als het maar kon. De gewrichten in mijn armen, beenen, handen en voeten waren verstijfd. Ik kon nauwelijks loopen, en als ik een paar minu ten had gezeten, werd het een heele toer om weer overeind te komen. Ik ben bakker van beroep, dus U begrijpt wel dat ik al mijn kracht noodig heb om deeg te kneden. Mijn handen waren echter zóó machteloos, dat ik mij bezorgd begon af te vragen of ik nog wel ooit zou kunnen werken. Ik probeerde verscheidene middelen, maar tevergeefs. Na een flacon Krusehen Salts ging ik mij een beetje beter voelen. Ik verbruikte nog twee flacons, en ik moet bekennen, dat ik weer plezier in mijn werk heb. Geen pijn of last meer, dank zij Krusehen Salts. Ik kan het niet genoeg roemen, want ik voel mij weer zoo gezond als een visch." A. T. H. te K. Indien Uw afvoerorganen op de juiste wijze tot betere natuurlijke werking worden aangespoord, voorkomt U ophooping in Uw lichaam van afvalstoffen zooals het urine zuur, dat maar ai te dikwijls de oorzaak is van rheumatiek, ischias, spit e.d. Krusehen Salts bevat zouten, die zorgen voor een af doende verwijdering van afvalstoffen, door dat zij Uw afvoerorganen, ingewanden, lever en nieren, aansporen tot krachtiger werking. Zoodra Uw bloed zuiver is geworden, zullen de rheumatische pijnen verminderen om tenslotte geheel weg te blijven. Probeer het eens. U hebt Uw geluk in eigen handen. Krusehen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, ƒ0.75 en 1.60 por flacon, omzet belasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buiten verpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam voorkomt. (Adv DE DEPRECIATIE EN DE LANDBOUW Groote armoede bij landarbeiders Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over de be grootingen van Landbouw en Vissche- rij en van het Landbouwcrisisfonds 1937. Hierin stellen verscheidene leden de vraag aan de Regeering, in hoc- vorre deze van de depreciatie van den galden voor- oi nadeel voor den land bouw als geheel verwacht. Diverse leden meenden, dat over het ge heel genomen geen groote opleving te wach ten is. Er zijn echter gunstige uitzondeiin gen. In het bijzonder dachten sommige leden hierbij aan de teelt van bloembollen, welke van de waaroeverm in dering van den gulden zeker zal profiteeren. Verscheidene leden meenden, dat door de depreciatie van den gulden de weg gebaand is voor een geleidelijke opheffing van een gedeelte der landbouwcrisismaatregelen. Verscheidene lenen informeerden belang stellend naar de werking van den pas in- gestelden dienst voor de kleine boeren bedrijven. Vele leden hadden waardeering voor de maatregelen, welke de# minister heeft geno men ten bate van de landarbeiders. Maar ondanks deze maatregelen leeft een deel van hen nog in diepe armoede. Akkerbouw en veehouderij Sommige leden oordeelden het bedrag van 2.000.000, uitgetrokken voor steunuitkeerin- gen aan kleine boeren, te laag. Verscheidene leden achtten den richtprijs voor de groene erwten een voor onzen akker bouw zeer belangrijk product, ten lenen- male onvoldoende. Sommige leden vestigden er de aandacht op, dat de prijs van de aardappelen nog steeds zoo laag is, dat hij den producent geen bestaan meer geeft. Zij hadden vooral bezwaar tegen de heffing van ƒ30 per H.A Verscheidene leden drongen er op aan, dat aan de varkenshouders eindelijk een Iooii»n de priis voor hun product zal worden gega randeerd. Verscheidene leden achtten het ver loop van zaken t.a.v. de baconindustrie hoogst onbevredigend. Thans is inge schreven voor ƒ2.60 per 100 kg., ter wijl vroeger ƒ4.80 betaald werd. De baconfabrikanten hebben op deze wijze, behalve de normale winst, enkele millioenen extra verdiend ten koste van de gemeenschap. Van verschillende zijden werd er verder op aangedrongen, de minimumprijzen aan do veilingen te verhoogen. Naar de meening van verscheidene leden is de nood in den tuinbouw thans zoo hoog gestegen, dat dezen winter aanvullende nulp naast de steunuitkeeringen niet ontbeerd kan worden. Verscheidene leden drongen er opnieuw op aan, of wel de graanrechten te verlagen of aan de pluimveehouderij een ruimere compensatie te verschaffen voor de hoogere kosten, welke van die rechten een gevolg zijn. Contracten in het visscherij- bedrijf opgezegd Overleg met nieuwe overeenkomsten Naar wij vernemen hebben de vier organisaties van werknemers in het visschcrijbedrijf de met ae Reedersver- ecniging afgesloten contracten van de zeevisschers en vischlossers opgezegd. De hoofdbesturen plegen thans nog overleg met de besturen van de betrok ken vakgroepen over de voorwaarden, waarop eventueel nieuwe overeenkom sten met de reeders zullen worden af gesloten. Schokkererwten en bruine boonen Na 27 November geen regeerings- maatregelen meer te wachten Op 31 Juli j.l. werd medegedeeld, nat de Ned. Akkerbouwcentrale de bevoegdheid zou verkrijgen tot steun van de markt schok kererwten en bruine boonen togen richtprijs te koopen van daarvoor in aanmerking ko mende georganiseerden. De prijzen van schokkererwten en bruine boonen waren echter tot nu toe op een zoo danige hoogte, dat het niet noodig gewe<\v is van die bevoegdheid gebruik te maken, daar de telers de gelegenheid hadden tegen een voldoend hoogen prijs op de vrije markt te verkoopen. Indien de markttoeriand tot 27 Nov. a.s. zoodanig zal blij\ dat ingrijpen niei noodzakelijk wordt, lan zal, van dien 1a tum af, de toezegging dat bij lage prijzen maatregelen zullen worden getroffen om de richtprijzen te bereiken, niet meer van kracht zijn. De telers dienen er dus rekening meae te houden, dat dan, onafhankelijk van ho; verdere prijsverloop, hun voorraden op Ie vrije markt zuilen moeten worden ge plaatst. Veehouderij-centrale Veranderde leiding? Naar het Alg. Hand.bl. verneemt over weegt Minister Deckers, om de belangheb benden bij de vleesch-industrie in het dage- lijksch bestuur van de Veehouderijcentrale te doen vervangen aoor vertegenwoordigers van den landbouw. In strijd hiermede is echter het feit, dat na het heengaan van den voorzittei-diiec teur dezer centrale de leiding is opgedra gen aan de heeren mr. A. van Deth secre taris der Ned. Vereen, v. Baconcontröle en J. van Oonk, oud-procuratiehouaer der firma Van Zwanenburg te Oss en commissaris van de N.V. Uithoomsehe Baconfabrieken Toewijzing kalveren in Zuid-Holland De Landbouw-Crisls-Organisatie voor Zuid-Holland maakt bekend, dat de kalver- toewijzingen 1936/1937 ter inzage zullen lig gen bij de Districts-Secretarissen der Land- bouw-Crisis-Organisatie voor Zuid-Holland en wel gedurende 14 dagen na den dag, waarop de toewijzingen in het bezit van de veehouders van het betreffende district zijn gekomen. De toewijzingskaarten zullen tn den loop van de periode **an 15 November 1936 tot 1 Januari 1937 door 'e districts-secretarissen aan de betrokkenen worden toegezonden. In het een district eerder dan in het andere. De zeevischdistributie Maandag is een aanvang gemaakt met den aankoop van zeevisch door het departement van Sociale Zaken, welke door verschillen de gemeentebesturen ter beschikking van de werkloozen in hun gemeenten zullen wor den gesteld. Besehikhaat zijn voor: Reilen ?00 kg. wij- nng, Sehooneheek 100 kg wijting Hoogeveen 250 kg. wijting. Raait 170 kg. wijting, rilden zeal 650 kg wijling, Swalmen 150 kg braad- visch Roermond 100 kg. braadvisch. Melick en Herkenhoseh 100 kg. oraadvis'ii. Arren en Velden 100 kg wijtirg regelen 100 kg. .\ijting. Beesel 125 kg wijting. 25 kg. braad visch en 4 kg. scharren Susieren 100 kg. braadvisch. De nieuwe burgemeester van Borsele De met ingang van 1 December benoemde Burgemeester van Borsele de heer G. A. Bax is een zoon van den heer J. Bax, Burgemees ter van BarendrechL Hij genoot de II.B.S.-opleiding, deed met gunstig gevolg examen Gem. Administratie, was als volontair werkzaam te Bleiswijk en was achtereenvolgens ambtenaar ter secre tarie te Barendrecht en te Alb'asserdam. Vanaf 1932 is hij werkzaam als ambtenaar bij het Departement van Binnenlandsehe Zaken, gedurende korten tijd aan de afd. „MAAS"-NYMPHEN MADRID BRANDT Met gespannen aandacht volgen We dsn Spaanschen broederstrijc Wachten we op de ontknooping Van dit spel van haat en nijd Wie is hier de vriend, wie vijand? Wie verdedigt hier het land? En door wien wordt 't aangevallen Wie is aan den Spaanschen kant En wie is het, die van Spanje d' Onafhankelijkheid belaagt? Wat gebeurt er, als de opzet Van één der partijen slaagt? Wie draait op voor de miljoenen Die men er voor off'ren moest? Wie betaalt de oorlogsschatting? Wie bouwt op ivat werd verwoest? In de beide legers strijden Zonen van hetzelfde, land Beide legermachten hooren Tot hetzelfde staatsverband. Wat verwoest wordt is van samen Wat verbrand wordt: eigen goed Wat de oorlogsvelden rood kleurt Is hetzelfde Spaansche bloed! Zij, die rouwen om wie vielen In dien vreeselijken strijd, Het zijn allen: Spaansche moeders! Eén van nationaliteit! Zij, die straks den strijd verliezen Zullen bij de scherven staan En, vol ivroeging, zich verwijten Dat dit onheil werd begaan. En zij, die den oorlog winnen Zullen, na hun vreugdefeest Van hetgeen vernield werd, leeren Dat 't verlies slechts is geweest. (Nadruk verboden) HAKATE Werkverschaffing en Steunverleening, om deze daarna te verwisselen met de afd. Bia- nenlandsch Bestuur. De nieuwe titularis bhoort tot de A.R. partij, is lid der Geref. Kerk en thans nog woonachtig te Wassenaar. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Dinsdag 17 November Prijzen: witlof 5.4012.70, savoye kool 1— 1.20, roode kool 11.30, kroten 1.101.70, boerekool 1.20, spruiten 1012.50, blauwe druiven 10.80--25.40, tomaten 7.608, Com- tesse de Paris 13.5018.50, kleiperen 14— 15.00, Bergamotten 12.5015.50, Nouveau Pateau 8.5011.50, Goudreinetten 11.50— 16.50, Grauwe reinetten 79.50, Bellefleurs 19, Bloemzoet 1819, alles per 100 kilo; bloemkool 2.706.20, andijvie 0.500.80, per 100 stuks. Eierveiling van Donderdag 19 November Prijzen: kippeneieren 5859 kilo 5.20— 5.35, idem 5557 kilo 4.655.05, idem 48— 50 kilo 3.60—3.70. ROTTERDAM, 17 Nvo. Vee. Aangevoerd in totaal 3127 stuks dieren t.w.: 112 paarden, 7 veulens, 809 magere .-un<ieren, 669 vette run deren, 115 vette kalveren, 846 nucht. kalveren, lö'i graskalveren, 293 schapen of lammeren, 7 varkens, 4 biggen, 78 bokken of geiten. Prijzen per kg.: Vette koeien 60 c., 2e srt tot 54 c, 3e srt 3947 c., vette ossen 55 c., 2e srt tot 50 srt., 3e srt 4246 c., stieren 57 ct. 2e srt tct 50 c., 3e srt 46 c. vette kalveren tot 80 ct., 2e srt tot 70 c, 3e srt c060 c, graskalveren 4050c, schapen 293845 c., lammeren 2633 43 c., nucht. slachtkalveren 323742 c., nucht. slachtkalvehren 323742 c., slacht paarden 323842 c. Pryzen per stuk van mager vee: Schapen 121624, lammeren 81016, nucht. slachtkalveren 5710. nucht. fokkalverea 1213—15, slachtpaarden 80135175, werkpaarden 100140- -240,hltten 70105— 140, stieren 120—225—280, kalfkoeien 120— 185230, melkkoeien 135- -190235, vare koeien 95125150, vaarzen 7595140, pinken 7085110, graskalveren 202550 bokken 269, Vette koeien en ossen: aanvoer korter, tame- lijken handel, hoogere prijzen. Een prima koe tot 64 ct, een os tot 60 ct. Stieren: geringe aanvoer, stille handel en duurdere prijzen Vette kalveren: aanvoer als vorige week, stuggen handel, onveranderde prijzen. Een prima kalf tot 92 ct. Schapen en lamme-en: minder aanvoer, willi gen handel, omhooggaande prijzen Nuchtere fok- en slachtkalveren: aanvoer korter, willigen handel, stijgende prijzen Paarden- aanvoer als vorige week. slechten handel, prijzen e kw slachtpaarden iets duur der, 3e kw iets minder, ove-igens onveraiu d. Kalf- en melkkoeien: aanvoer aanmerkelijk minder, redelijken handel, goed prijshoudend Vaarz enen pinken: ruime aanvoer, stillen handel, prijzen van vorige week goed te hand haven Graskalveren: aanvoer kleiner, redely ken handel, oploopende prijzen Varekoeien: aanvoer als vorige week, goedt-n handel, iets stijver in prijs Bokken en geiten: ruimer aanvoer, vluggen handel, prijzen stabiel. Feuilleton 56) Hij kon niet verkroppen, dat zij de vrouw .van Walton was geworden, waarvan het ge volg was geweest, de de meeste vrienden hun verkeer met hem, den ontvanger, had den afgebroken. Hij mokte hierover, wat haar hinderde, want zij was de vrouw van Frans, had hem lief en zijn eer was de hare. Al zou ook de gansche stad hem over den schouder aanzien, zij zou hem blijven lief hebben met al de liefde van haar hart. Aan een bezoek van vriendinnen viel thans niet te denken. Mevrouw Oker was wel afwezig, maar haar booze geest was achtergebleven. Evenals vuur rook verwekt, die de ons omringende voorwerpen verdon kert, zoo ook was het vuur van haat en wrok, door die booze vrouw aangestookt, achtervolgd geworden door de donkere scha duwen van smaad en laster. Geen wonder dus, dat F.lize's verblijf in het stadje slechts van korten duur kon zijn. Zij gevoelde er zich vreemd en verlangde naar huis. Maar haar geliefden beukenboom moest zii toch nog eenmaal bezoeken. Slechts nog éénmaal en geheel alleen. Zij was er mot beide kinderen reeds heen geweest, maar de hank was toen bezel, en zij kon zich niet aan haar droomerijon van weleer overgeven. Thans echter trof zij het. Do hank was ledig en de beuk stond in Solle gracht. Vroeger was dit plekje geheel van den weg afgesloten en zag men slechts door de openingen van het kreupelhout heen de beide torentjes van het stadje, thans echter had men een groot gedeelte van de in liet rond groeiende struiken verwijderd en er een open plekje van gemaakt, van waar men een uitzicht had op een klein ho tel, aan de straatweg gelegen. Dit hot^l was het uitspanningsoord der Achterhoekers ge worden, en vele vreemdelingen gingen's zo mers derwaarts, om er eenige weken de Gel- dersehe lucht te genieten. Elize vond dat hotel wel fraai, maar zou liever gezien hebben, dat alles bij het oude gebleven ware. zooals zij het als meisje ge kend had, want met al die veranderingen gingen ook de oude herinneringen verloren. De beuk had voor haar ook niet meer de ven rukking ran weleer: hij was somberder ge worden. 't Scheen haar toe, dat het beekje niet meer zoo vroolijk voortkabbelde en dat de vlinders minder rustig rondfladderden- Reizigers verhalen ons, dat zij in de oer- vvoiten van Zuid-Amerika zóó afgetrokken konden worden, dat zij de duizenden stem men der vogels niet hoorden. Zoo ging het Elize. De duif kirde en de vinkjes zongen hun fraaiste lied, maar zij vernam geen en kelen toon van deze vroolijke stemmen. Zij was bedroefd, gedrukt, en gevoelde zich verlaten. Naar huis! Naar huis! Zou zij daar gelukkiger zijn? HOOFDSTUK IX In zorgen Iemand zei eons tot zijn vriend, dien liij in bedrukte stemming aantrof: „Houd moed! Over veertien dagen is er veel veranderd". Er ligt in deze uitspraak waarheid. Maar indien er in veertien dagen veel veranderd is. hoe dan, wanneer er twaalf maanden zijn? Ons leven toch gaat als een droom voorbij; eiken.dag wisselen de tooneelen om ons heen, cn ook die, waarin wij een hoofd rol te vervullen hebben. Een jaar was voorbijgegaan sinds Eliza naar huis terugkeerde. In dat jaar had zich haar gedachtenkring verwijd en was zij van stap tot stap in een toestand geleid, dien zij vroeger onmogelijk zou geacht hebbes. Is zij in dat jaar gelukkiger geworden? Blinkt de blos der blijdschap nu nog op haar gelaat? Misschien zou zij hierop antwoorden: „Onze ware blijdschap berust meer in een hooger dan in een persoonlijk geluk, en wordt niet verkregen, tenzij wij eerst af stand gedaan hebben van zeer veel, dat ons hart innam". Kort na haar thuiskomst ontving zij een brief van Frans, die haar niet bevredigde. Het was een antwoord op haar schrijven aan hem, een paar maanden geleden. Zij had hem onder andere het volgende geschreven: En nu, lieve man, heb ik je het een cn ander van onze kinderen, van onze huiselijke aangelegenheden cn van en kele vrienden meegedeeld. Je schrijft me. dat ie het zoo ontzaglijk druk hebt, dat Je allerlei nieuwe dingen hebt uitgevonden, en dat ie altijd door, zelfs dikwijls des nachts, bezie zijt in je gedachten plannen uit te wer ken. Nu, ik vind dat op zichzelf uitnemend. Dit bewijst mij ivoor, welk een werkgraag, door en door ijverig, knap en bekwaam echt genoot ik bezit. Toch is er iets in, dat mij t bedroeft, ja dat mij dikwijls zielosmart ver oorzaakt. Immers, uit alles blijkt, dat je om niets je bekommert, voor volstrekt niets an ders oog en hart hebt, dan voor de dingen dezer wereld, voor de goederen die deze ver gankelijke aarde je aanbiedt. Daarvoor al- ieen arbeid, zwoeg en sloof je. Tot iets hoo gere schijnen je gedachten niet op te klim men. „En toch. lieve man, daar is iets hooge.rs, iets oneindig hoogers dan al het schoonste te zamen, waarvoor ieder mensch leven kan en leven moet. Daar is een wereld, ver ver verheven boven die. welke wij om ons heen aanschouwen, een geestelijke wereld, vol eeuwige schoonheid en heerlijkheid Daar zijn goederen, waarmee vergeleken alle aardsche schatten van de allergeringste waarde zijn. „En in die wereld kunnen wij leven; die goederen kunnen wij hezitten, ais wij slechts herhaaldelijk en voortdurend onze gedach ten losmaken van de lagere aardsche din gen, en God bidden dat Hii ze wil opheffen naar Boven, tot den alwijzen. almachtigen, liefdevollen Schepper aller dingen, dip de rijke bron van alle schoonheid en goedheid, heerlijkheid en zaligheid is Hem moeten wij zoeken; wij moeten er naar streven, Hem te leeren kennen zooais Hij is. Aan Hem moet ons hart zich vastklemmen. Hij moet ons van zonde reinigen door het hloed Zijns Zoons. Hem moeten wij trachten te dienen, te gehoorzamen, te eeren en te verheerlij ken in alle dingen. En als wij dat doen, als wij door Gods genade daarnaar ons uitstrek ken, voortdurend meer. dan wordt ons leven zooveel beter, zooveel reiner, zooveel hooger, zooveel heerlijker. Ja, du^ krijgen wij lang zaam aan een heel ander leven, want in plaats van een bloot aardsch wordt het dan een hemelsch leven, in plaats van een aardsch geluk stroomt dan Goddelijk geluk ons gemoed binnen, dat ons hier reeds een voorsmaak geeft van wat hiernamaals ons deel zal wezen „O, lieve man. ik wenschte. dat ik je de oogen eens kon oppnon, om je te doen zien wat ikzelve daarvan zie: dat ik je kon doen genieten wat ik daarvan geniet door het heil. dat God mij schonk in Christus. Dan... eerst zouden wij gelukkig zijn te zamen". De tweede brief, dien zij hem schreef, be helsde onder andere het volgende: Je schrijft mij, dat je weinig of niets begrijpt van de opwekking, die ik in mijn vorigen brief tot je richtte. Je zegt. dat je geen behoefte hebt om nog voor iets andere te leven dan waarvoor je nu leeft; dat je, ais je arbeid maar goed voortgaat, daarin gelukkig ziit en je dan niets meer verlangt, dat je trouwens ook niet zoudt weten, hoe je dan eigenlijk tot dat hoogere leven zoudt komen". En toen schreef Elize, zoo goed als ze het kon. wat de eisch van Gods Woord is; de on bekwaamheid van den mensch tot eenig goed: zijn algeheele verlorenheid door de zonde; de redding en verlossing die er in Christus, Gods Zoon, is, hoe Hij door het geloof ons hopen doet op de eeuwige heer lijkheid, en zooveel meer. Heel haar brief was een ernstige vermaning tot hekeering en (ot leven voor Gods eer, dat reeds op aarde zaligheid schenkt. Op dezen brief was het antwoord gevolgd, dat Elize hij haar thuiskomst ontving. Maar het bevredigde haar geenszins. Hij ging op haar redeneeringen niet in, sprak met geen enkel woord over godsdienst en beschreef haar zijn arbeid aan de fabriek. 't Verblijdde hem echter, wat Eiize van haarzelve en de kinderen had gpschrevcn, °n hij zou gaarne nu en dan zijn kleinen Felix eens zien en met hem spelen „Ma schreef hij „dat kan later gebeuren. Xu mis ik er den tijd voor". Elize verloor echter den moed niet; zij gaf de hoop niet op, hem nog eens tot an dere gedachten te brengen. Haar liefde zou zegepralen. En zou de Heere haar gehe'en niet hooren? Zij schreef hem plke wpek, maar merkwaardig zij ontving geen antwoord. Drie maanden verliepen, zonder dat zii 'rts van hem vernam Zij kon niet begrijpen, wat daarvan de reden was. en werd ongerMGt. Maar tot wien zou zij zich wenden? Tnt de firma? Zou de heer Prins niet vrep'"d onzien, als zij hem naar haar man vroeg? Zou hij dan niet denken, dat er iets tn«- schen de heide echtgenooten bestond, dat niet goed was? Zij stond langen tijd in heraad, wat te doen: maar haar onrust nam toe. en zii be sloot. aan den heer Prins inlichtingen te vragen. Zij begaf zich naar diens wonina De d'eest bode verwittigde haar echter, dat miinbeer niet thuis was, en vroeg, of zij wellicht ook mevrouw wilde spreken. (Wordt vprvolffrï

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2