Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES Brandwonden zaterdag 21 november 1936 51e jaargang n°. 4350 gerestaureerd kerkorgel Gemeenteraad van ooltgensplaat gemeenteraad van dirksland Pu rol er op Purogeneest Ue2e t.ourant verschijnt eiken WOkNbUAG en Z A 1 t R L) A G. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per (aar AFZONDERI 1|KE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N V DRUKKERIJ EN UliL.EV.hRlJ v.h. W. BOEKHOVEN 6 ZONEN. SOMMELSU1IK - TeL lnterc. No. 202 - Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd Advertentiën en verdere Administratie Iranco toe te renden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel, üienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Algemeene vergadering der Hulpcen trale D.V. Woensdag 25 November des nam. 4 uur in Rehoboth te Middelharnis. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Propaganda. 4. Onderwerp: Wat zal de toekomst ons brengen. Inleider Weled. Heer I- v. d. Waal. 5. Rondvraag en sluiting. Trouwe opkomst van al de Kiesver- eenigingen is zeer gewenscht. Deze vergadering is de inzet voor de verkiezing, verschillende voorzieningen zullen getroffen moeten worden. De Secretaris, J. H. DIJKERS. Sommelsdijk, 18 November 1936. DE WARE DEMOCRATIE Tegenwoordig is de politieke constellatie zoo, dat partijen welke vroeger do vijand der democratie waren, zich thans daarop beroepen en zich daaraan trachten vast te klemmen. Mag men hen gelooven dan gaat de politieke strijd nu enkel en alleen om het behoud der democratie, waarvan zij do ware vertegenwoordigers zijn. Sociaal-democraten, zelfs Communisten, werpen zich op als strijders voor dat schoone ideaal; dat zal wel meer bedoeld zijn als leuze tegen het Fascisme, waarvan zij doodsbang zijn; doch hoe het zij., wij hebben dat wel niet te aanvaarden, doch met die toestand moeten wij wel rekening houden. De woordkeus aanvaarden doen wij ech ter niet. Want wat is democratie? Dat is toch geen zinledig begrip, waarmede maai gesold kan worden naar eigen believen. Want de democratie welke het Commu nisme ons brengen zal, brengt ons even goed de dictatuur. In wezen is die ondej linge strijd slechts een strijd tusschen volks- en staatsabsolutisme. Beiden brengen de volken in een dwang buis waarin de geheele gezonde ontplooiing van het leven verstikt. De ware democratie vinden wij hier in ons land. Voor haar instandhouding hebben wij te ijveren. Zij is gegrond op de twee hechte peilers welke de eeuwen getrotseerd hebben, n.l. Gezag en Vrijheid, waarin de juiste verhoudingen tusschen Regeering en onderdanen in het oog gehouden worden. Alleen de Anti-revolutionair heeft steeds gestreden voor de ware democratie welke haar wortelen diep ingeslagen heeft in ons volksleven, welke wortelt in onze historie, die onder Willem van Oranje bevestigd is en waarvoor onze Vaderen hun beste krach ten gegeven hebben. Gezag en Vrijheid zijn de kostelijke goe deren welke wij mogen bezitten in onder scheiding van andere landen. Daarom kon de correspondent van de Times zeggen dat bij, na alle landen van Europa bezocht te hebben, het hier een paradijs vond. in ver gelijking met de andere landen, Zonder Gezag en Vrijheid is de Democra tie een zinledig begrip geworden en van haar kracht beroofd. Al dat gescherm met democratie is uiterst verdacht, want in de practijk moeten velen welke er nu in hun angst voor het Fascis me zich er op beroepen, er niets van heb ben, maar huldigen zij het beginsel der Volkssouvereiniteit. De ware democratie neemt haar uitgangs punt in Gods Woord, welke de mensch als zondaar ziet, doch in menschenwanrde allen gelijk stelt voor Gods aangezicht en daar om ook Zijn volstrekte souvereiniteit be lijdt en verdedigd op elk terrein dep levens. Die Souvereiniteit Gods is feitelijk het fundament waarop de twee hechte peilers Gezag en Vrijheid opgetrokken zijn. Dat is een trio waarvan er niet één gemist kan worden. Alleen zoo die in goede ver houding harmonieeren en samenwerken is de democratie, de ware democratie gewaai borgd. Ingebruikneming in de Ned. Herv. Kerk van N.-Tonge Op plechtige wijze is in 'n speciale kerk dienst het kerkorgel der Ned. Herv. Kerk ill gebruik genomen.. Ondanks het zeer ongunstige weer was de kerk geheel bezet. Ook van elders hadden verschillenden gehoor gegeven aan de Uit noodiging deze ingebruikneming bij te wonen. De kerkorganisten uit de omliggen de plaatsen waren vrijwel allen aanwezig. Ook burgemeester Sterk en Dr. de Man, niet verschillende nolabelen der gemeent - waren aanwezig. De leiding berustte bij Ds Verkerk, van Oude Tongc, die de bijeen komst opende met gebed, nadat vooraf de gemeente gezongen had Ps. 33 2 Ds. Verkerk hield daarna een rede, waar bij Z.Eerw. als uitgangspunt nam Psalm 130 Het orgel dat onder Israel al bekend was en genoemd wordt in de Psalmen, was oorspronkelijk een eenvoudig blaasinstru ment. Hieruit gegroeid is het instrument ;n zijn velerlei mogelijkheden, zooals dit i'i dezen dienst in gebruik genomien zal worden. Van groote bet eekenis is het orgel ge worden bij de beeefening van den gemeen.e zang. Bij het orgel weergalmen Davids psalmen, die zoo rijk zijn aan uitdrukking. De psalmen, die nu ongeveer 3000 jaren oud zijn en nog gezongen worden in alle wcrelddoelen. Men vindt in de psalmen zoowel ver maningen als vertroostingen, men vindt er in uitmuntende gebeden voor allerlei staat en gevallen; bemoediging voor de twijfel moedigen; psalmen als de kerk verdrukt wordt of als de ware godsdienst dreigt Uloor te gaan. De Kerkvader Ambrosius noemt de psal men, de raad der bekommerden, het onder pand des vrodes en do voorraadschuur dor geestelijke wapenen. De Kerkvader Augustinus is van oordeel dat het zingen der psalmen den toorn en do hartstochten stilt, krakeel en onrust doet verdwijnen en de vrede herstelt onder die genen die z,e zingen. Wie zou iémand voor zijn vijand kunnen houden, waarmede hij een psalm ter eere Gods zingt Do gemeente Nieuwe Tonge heeft zich eenigen tijd zonder orgel moeten behelpen, maar hierbij is gebleken dat er in Nieuwe Tonge nog goede zangers zijn. Het oude orgel was onbruikbaar geworden. Eiken Zaterdag moesten in den laatsten tijd door den organist kleine herstellingen gedaan worden om het voor Jen Zondagsdienst weer in orde te hebben. Ook de beruchte houtworm heeft veel schade gedaan. Er heeft zich toen op initiatief van den orga nist een orgelcommissie geformeerd, die ruim f 600.— bijeen heeft gebracht. Om een doelmatige herstelling tot stand te brengen is er bovendien nog een groote som beschik baar gesteld door vie Kerkvoogdij. Er zijn nu verschillende verbeteringen aangebracht Bij het oude waren nog 2 klavieren, nu is een nieuwe speeltafel ingebouwd. Het bin nenwerk is geheel verwijderd. Voorheen vond men verschillende registerknoppen, die men onder het spelen had te bedienen, nu zijn er registerkleppcn voor in de plaats gekomen die aangebracht zijn direct boven het klavier, waardoor de bediening zeer vereenvoudigd is, wat natuurlijk aan het spel ten goede kan komen. De heer Leeflang, orgelbouwer te Middel harnis, aan wien de opdracht was ver strekt, heeft alles grondig nagezien en m orde gebracht. Het Kerkbestuur heeft nu goedgevonden in een afzonderlijken dienst het orgel opnieuw in gebruik te nemen, om elkeen in de gemeente in de gelegenheid te stellen te hooren, welke schoone klanken door het orgel nu worden voortgebrarht. Dat dan nog velen gedrongen zullen worden onder begeleiding van dit. orgel van ganscher harte van hun God te getuigen in psalmen die lieflijk zijn en het harte tref fen. Welgelukzalig de mensch die alzoo de greep van Christus in zijn ziel heeft gevoeld en een vat wil zijn ter eere van Gods Naam Na het gezamenlijk zingen van Ps. 150 vers 2 en 3, laat de organist, de heer S. Ifeyzer, van Nieuwe Tonge, hooren, welke capaciteiten het orgel heeft Achtereen volgens hooren wij de volgende stukken: a. Largo, van G. F. Handel. b. „Traumerei", van Schumann. c. „Solvejgslied", van Grieg. d. „Ascs Tod"', van Grieg. e. „Letzter Frühling", van Grieg. f. „Faritaisie over -„Rust mijn ziel uw God is Koning", van S. Keizer. Nadat gezamenlijk gezongen is Ps. 89 3 en 65 1, brengt de heer B. W. Schipper Jr organist te Oud-Beyerland, ten gehoore: a. „Concerto G-dur", van J. S. Bach. b. „Andante quasi Allegretto", van J Schravenzande. c. „Alle menschen mussen sterben". d. „Tobe den Herra, den machtigen König der Ehren", Wat MiJnhardt maakt it goed (c. en d. koralen van J. S. Bach) e „Gedeelten uit Sonate VI (Gebed de.- Ileeren)Mendelssohn. f. „Concerto Bes dur", G. F. Handel. g. „Toccato", L. Boëllmann Ds. Verkerk brengt dan dank aan allen die op eenige wijze hebben medegewerkt aan de herstelling en de totstandkoming van dit orgel en aan hen die blijk van hun belangstelling hebben gegeven. Na dank gebed wordt met Ps. 68 10 de dienst op gebruikelijke wijze beëindigd. Resumeeren de kunnen wij de gemeente Nieuwe Tonge gelukwenschen met haar als weer nieuw verkregen orgel en den heer Leeflang als bouwer, met hef resultaat hier verkregen. De heer Leeflang, die al meerdere orge's heeft geplaatst, zoowei nieuw, o.a. in de Geref. Kerk te Middelharnis, als gerestau roerd, heeft met zijn laatste werkstuk opnieuw eer ingelegd. De beide organisten hebben ons laten hooren de groote waarde, die dit instrti ment thans weer heeft gekregen. Hieronder volgen enkele technische go gi.-vens over het orgel. Het is een pnetima tiscli orgel met wisïel wind-systeem. De dispositie is als volgt: Pedaal, sub bas 16" open bas 8", gedokt bas 8", .koppel p 1 koppel p 2. Hoofdklavier: Bourbon 16", Prestant S", Fluit Aravers S", Holpijp 8", Salicionaal 8", Octaaf 4", Octaaf 2", Mixture 34 steil, Cornet 3 Trompet 8". Koppels: Hoofdklavier, I super; I II sub; I II; I -f II super. Manuaal, dubbelwandige zwelkast. Quintade-na 8"; Bourdon 8" Gamba 8" Aeoline 8", Fox celese 8", Fluit harmonique 4" Fluit dolee 4", Noserd 2 2/3", Woud Fluit 2", Basson Hobo 8". Tremulant. Het is hiermede het grootste orgel dat op Flakkee aanwezig is en de bespeling op Woensdagavond heeft ons doen hooren dal de heer Leeflang, te Middelharnis op uit nemende wijze de reslaura'ie ter hand heeft genomen. Onze gelukwenschen èn aan den herbouwcr èn aan do gemeente van Nieuwe Tonge. In ons volgend nummer zullen wij trachten een foto te plaa sen van het orgel dat ook uiterlijk een sieraad is voor de ver rassend mooie kerk van Nieuwe Tongc. Woensdagmiddag te vier uur kwam de Raad bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester Donkersloot. Afwezig de heeren de Vos en Jacobs. De VOORZITTER opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der laatste vergadering werden gelezen en onveranderd vastgesteld. De VOORZ. deed mededeeling van de na volgende ingekomen stukken: Van de gemeente Nieuwe Tonge bericht dat tot afgevaardigde in de stichting Drink waterleiding was benoemd de heer P. C. Tijl. De goedkeuring van Ged. Staten over de verlengingsaanvrage voor den ontruimings termijn van de onbewoonbaar verklaarde woningen in de Nieuwstraat. De VOORZ. deelde mede dat 1 gezin in middels de woning aldaar heeft verlaten zoodat er nu nog eon bewoond is gebleven. Deze stukken werden voor kenisgeving aangenomen. Een verzoek van me}. A. C. Bakker om ontslag als onderwijzeres aan de o. 1. school II met Ingang van 1 Januari a.s., wegens be noeming te Dinteloord. B. en W. stellen voor dit gevraagd ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen, on der dankzegging voor de aan de gemeente bewezen diensten. De VOORZ zeide dat het jammer was dat mej. Bakker wegging, doch anderzijds mo gen wij haar niet kwalijk nemen dat zij lie ver te Dinteloord is dan in de Langstraat. Werd goedgevonden. Van het Borgstellingsfonds een schrijven waarbij werd bericht dat ter verkrijging van de Rijkssubsidie de opzet van het fonds eenigszins gewijzigd dient te worden. Ver schillende bepalingen waaraan zal moeten worden voldaan ter verkrijging van de rijks- steun zullen overwonnen moeten worden. Bovendien acht de Regeering dat het fonds in zijn huidige opzet overgekapitaliseerd zal zijn en de inkomsten te laag blijven. Dien tengevolge stelt het bestuur voor het eerste jaar 10 cent en daarna 3 jaren achtereen 3 cent per inwoner te schenken en geen ren teloos voorschot te verstrekken zooals oor- spronkeliik is toegezegd. Hierdoor zal ook de mogelijkheid om meer steun te verleenen vergroot worden. De VOORZITTER zeide dat B. en W. zirh geen illusies hebben gesteld het renteloos voorschot ad 20 cent per inwoner nog immer terug te ontvangen, zoodat het voor de ge meente vrijwel hetzelfde blijft. Zij stellen mitsdien voor aan dit verzoek te voldoen. Alzoo werd besloten Van K. Pausse was een verzoek ontvangen om ontslag als schoonkouder van de be graafplaats. Werd verleend legen 1 Jan a.s. De VOORZ. stelde namens B. en W. voor dit werk door de gemeentewerklieden te laten doen en in deze vacature niet meer te voorzien. Werd goedgevonden. Aangeboden werd de begrooting van het Gasbedrijf voor 1937 Deze zal ter visie liggen voor iedereen en bezwaren kunnen binnen 14 dagen worden ingediend Van de gemeente Oude Tonge was een voorstel ingekomen tot wijziging van de ver ordening botr. de keuring van vleeseh. Deze wijziging hield in een bepaling voor ten invoer van vleeseh uit andere keurings- distrirten De heer VAN KEMPEN merkte op dat hel herhaalde malen voorkomt dat vee uit nood geslacht te laat wordt gekeurd, vroeg daar in een wijziging te brengen. De VOORZITTER r.al dit onderzoeken en naar de mogelijkheid streven. B. en W stelden voor de verordening re pelende de eischen van benoembaarheid en bezoldiging van de veldwachters te wijzigen in verband met het rapitulanlenstclsel. Ook eierloe werd besloten. Besloten werd bei postkantoor te verhu ren aan de niéuwe kantoorhouder van der Woude a f 2.50 p/ week, voor den tijd van 10 jaren B. on W. stelden voor een lokaal beschik baar te' stellen vóór den Ned. BlindenUmd, tot het houden van een propaganda-avond. Ook dit werd goedgekeurd. B. en VV. Stelden voor het onderhoud op zich te verkrijgen van het Boomgaardpad van de Domeinen, aangezien dit voor het verkeer zeer gevaarlijk is. B. en W. zouden inplaats van het brugje aldaar dan een dam willen maken. De directeur van de Do meinen heeft er echter nog enkele bezwaren de bepalingen bij gemaakt, die B. en W gaarne nog veranderd zagen. Besloten B. en W. te machtigen die zaak geregeld te krij gen. B. en W. stelden voor de heer A. A. Baardse te benoemen tot hoofd van de o. 1. school II. Alzoo werd met algemeene stem men de tijdelijk benoemde benoemd. Op voorstel van B en W. werd besloten ontheffing aan de Kroon te verzoeken voor de invoering van het capitulantenstelsel. B. en W. stelden voor aan het Burgerlijk Armbestuur een kasgeldleening te verstrek ken van f 4500, waartoe werd besloten De gemeentebegrooting dienst 1937 werd gewijzigd met een af- en overschrijving in zake een inkooppost van een pensioen dat over dat jaar niet meer betaald behoeft-te worden. In de rondvraag vroeg de heer KREEFT maatregelen to nemen voor een betere be woning Van het schoolhuis door de (wee ge zinnen. Spr. zeide vernomen te hebben dat rie gezinnen zich niet elk vrij naar de slaap plaatsen kunnen begeven en achtte dit oen ongcwenschtc toestand. De VOORZITTER zeide de situatie thans aldaar niet te kennen doch daarnaar een onderzoek in te stellen en indien dit zoo ia, te zullen trachten daaraan spoedigst een einde te maken. De heer HOKKE vroeg een betere water afvoer van de Emmastraat, aangezien het water bij zware regenval onjler de vloeren van de huizen dringt. Ook dit zal ten spoedigste worden onder zocht en verbeterd. Dan siuitingi Openbare vergadering van den Gemeen teraad van Dirksland, gehouden op Maan dag 16 November 1936 dos voormiddags te half elf uur. De VOORZ., Burgemeester D. J. Visscher. opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden gelezen en vastgesteld Onder de ingekomen stukken en mode deelingen is niet veel vermeldenswaard; eenige terugontvangen goedgekeurde raads besluiten; bericht var, kasopname, mede deeling bestuurswisseling Wa'erleiding en/. Voorstel verleenen eervol ontslag aan J E Weitering als lid van de Commissie van plaatselijk schoolloezirhit, ingaande heden Wordt eervol verleend. Voorstel benoeming leden van de com missiè \ian plaatselijk schooltoezicht, vaca 'ure C. A. Potter. Aanbeveling no. 1 A'. A Jansen no. 2 J. Meppelink De eerste wordt met algemeene stemmen benoemd. Vacature J: E. Weitering. Aanbeveling no. 1 M. Brooshooft; no. 2 A. Hagens Wz De eerste wordt eveneens met algeme, stemmen benoemd. Vacature P. A Duhen. Aanbeveling no. 1 P. A Duhen, no. 2 G. van Markensfeijn. De heer Duhen wordt benoemd; 2 blanco stemmen. Voorstel goedkeuring wijziging begrooting 1936 van de Stichting Drinkwaterleiding Goeree en Overfiakkee. Dit loopt over den aankoop Middclduinen ad f 50.000. Wordt goedgekeurd. Behandeling balans per 1 Mei 1036 en Winst- en Verliesrekening 1933—1936 van de N V. EMGO. Wordt goedgekeurd. Voors.el vaststelling suppletoir kohier Hondenbelasting 1930. Eveneens goedgekeurd. Voorstel om aap de Kroon ontheffing te vragen van de verplichting opgelegd in atl 179, tweede lid, der Gemeentewet. (Capitu lantcnstelscl), Hier.oe wordt besloten. Voorsiel verleenen vergoeding voor liet bezoeken van de U.L.O. school te Middel harnis door kinderen van Mundcrs en G Bakker. leder wordt f 10 toegestaan. Voorstel goedkeuring aan-ulling Begro ting boekjaar 1936—1937 van de NA. I'MG' in verband niet de plannen tot stichting van een eigen kan.oor, bijgebouwen en wo mug directeur. Pit wordt door den VOORZ. toegclicht- Wcth. ROODZANT meent te weten, dal de villa van Mevrouw Koert voor dit doel is bekeken en dat voor dit gebouw slechts f SOOO wordt gev raagd. Pe VOORZ. antwoordt dat dit wel een hooger bedrag zal zijn. Bovendien is daar verbazend veel erfpacht aan. liet is van alle kanten bekeken, er zou ook veel aan verbouwd moeten worden. Mei algemeene stemmen worden do plan ncn goedgekeurd. Dan comité-generaal. Nuts-Volksuniversiteit Een Volksuniversiteit op ons eiland? De poging zal gewaagd worden! Het voorbereidende werk is zoover gevor derd, dat overgegaan kan worden tot het pu- bheeeren van de plannen. Waarschijnlijk zijn heel velen met het be grip Volksuniversiteit voldoende vertrouwd. Doch ook met de mogelijkheid, dat enkelen een toelichting welkom kan zijn, dient reke ning gehouden te worden, vooral omdat ver warring met de naam universiteit moge lijk is. Een „Universiteit", oen hoogeschool, leidt op tot de bij uitstek wetenschappelijke vak ken. vormt de wetenschapsmannen (en vrouwen). Dit kan nooit de bedoeling zijn van een „Volks"-universiteit. Zij wil niet anders dan algemeene ontwikkeling brengen, een uit breiding van kennis, die in de eerste plaats voeren moet tot verdieping van inzicht Zij wil trachten iets meer te doen begrijpen van wat ons omringt, van wat er gebeurt, van „het leven". En omdat het terrein van „bet leven" zoo heel uitgebreid is, kan ze eigen lijk alles lot onderwerp van sliidio maken. Getuigt het dan niet van een beetje zelf overschatting, op Flakkee een Volksuniver siteit to stichten? In do groote steden zijn de inrichtingen gegroeid verre boven elke verwachting uit. Heeft u wel eens een pro gramma doorgezien van b.v. Rotterdam Om jaloerseh op te worden. Dat zoo n bloei mo gelijk is, bewijst de drang der massa naar zelfontwikkeling. En zou die drang op Flak kee ontbreken? Geen denken aan. We zullen niet kunnen roemen op cursussen die hon derden, misschien duizenden deelnemers tel len Dat is ook niet noodig. Maar hier is voldoende belangstelling en is ook „de drang der massa naar zelfontw ikkeling" voldoende uitgegroeid, om behoorlijk bezette leergan- ge.n mogelijk te maken. Alleen, we zullen op bescheiden schaal moeten beginnen. Ook Den Briel en Sliedrecht hebben een Volks- universiteitl Gelukkig zegden verschillende heeren hun medewerking toe. zoodat we reeds met een programma voor de dag kunnen komen; Cursus A. Onderwerp: Het geestesleven der natuurvolken, door Dr. Verseput. Data: 8 en 15 Dec. 1936. B. Nieuwe letterkunde, door den heer Jan sen. 30 Nov. 7 en 14 Dec. 1936, 4 en 11 Jan. 1937. C. Rubber, door Dr. Ramaer.5 en 12 Jan. 1937 D. Sterrekunde, door Dr. C. v. d. Pol. 18 Jan., 25 Febr., 1, 8, 15, 22 Maart 1937. F.. De Bouw van de materie, door Dr. Bon ter. 15. 22. 29 Jan, eventueel 10 Febr. 1937. F. Voorgeschiedenis van de wereldoorlog, door Dr. Verseput. 9, 16, 23 Febr., 2, 9, 16 Maart 1937. G. Opvoeders van ons volk ln de 19e eeuw, door den heer Jansen. 8, 15, 22 Maart, 5, 14 April 1937. Voor ieder belangstellende zijn de cursus sen toegankelijk, onverschillig welke gods dienstige of politieke richting men is toege daan. immers propagande voor een bepaal de godsdienstige, politieke of sociale rich ting is nadrukkelijk uitgesloten. Ook financieel is dit beginsel: „voor ieder toegankelijk" niet waar het moet een „Volks"-universifeit zijn, doorgevoerd, (na tuurlijk zijn er kosten aan verbonden, zelfs veel; we hopen in een volgend artikeltje op enkele punten terug te komen) en is beslo ten tot het instellen van meerdere betalings- groepen. De „kali"-bemesting der graangewassen In een vorig artikeltje wezen wij op de noodzakelijkheid van een volledige bemes ting der wintergranen. Dat hiertegen echter nog vaak gezondigd, wordt, dat dikwijls van een oordeelkundige oemesiing geen sprake is, waardoor dit be langrijke onderdeel van het bedrijf lang niet zoo rendabel is als mogelijk zou zijn. Dat bij de zoo sterke uitbreiding d<r graanteclt de volledige bemesting geen ge lijken tred daarmee gehouden heelt en voor al de kali in liet gedrang gekomen is. Wij ontvingen dezer (lagen een keurige brochure getiteld: De „Kali" bemesting der graangewassen, geschreven door den heer M v d Broek le Boxel, welke wij in handen van alle graanboiivvers zouden vvensclien. Ku dit is mogelijk want deze brochure is aan onderstaande adressen gratis verkrijg baar. Schrijver geeft in liet begin in „Algemeene opmerkingen" een korte, maar duidelijko omschrijving van den invloed der kali op de granen in het algemeen. Die invloed heeft betrekking op. le de ontwikkeling en de opbrengst; 2c de stevig heid van het stroo: 3o de aantasting door rostzvvammen: 4e de kwaliteit. Een te kort aan kali wreekt zich bij den groei der granen. Deze reageeren op kali- gebrek door een minder krachtige wortel- vorming, een onvoldoende uitstoeling. een te dunnen stand, slap stroo. een le ontijdig, soms plotseling rijpen, een to klein blijven der korrels, een te geringe opbrengst en een zwak weerstandsvermogen tegen aantasting door sommige zwammen. Dat er nauwe samenleving bestaat tus- sehen de kalivoeding en do stevigheid van het sfroo is aan do practijk zeer goed be- komi. liet stroo wordt door de kali niet al leen grover, maar ook vaster, wat toege schreven moot worden aan een betere ont wikkeling der steunweefsels. In niet geringe mate vergroot de aanwen ding van kali het weerstandsvermogen tegen de aantasting van zwammen, speciaal roest en meeldauw. Dit is aan de practijk minder bekend, maar door verschillende onderzoekingen is het. meer voor de Rest- zvvammen onomstuotelijk vastgesteld. Inzake den invloed der kali op de korrel- kwaliteit kan hier volstaan worden met de mededeeling, dat flink ontwikkelde, stuk- kige korrels alleen verkregen kunnen wor den bij oen krachtige kalibemesting van het graangewas. j Vorder bespreekt het geschrift de doel matigste en voordeeligste kalibemesting der verschillende graangewassen benevens dq beste tijd van aanwending op zand- en klei grond Het is nu nog tijd voor de Ualibemesting der graangewassen. De leerzame brochure is op aanvraag gra tis verkrijgbaar bij de N.V. Vereenigde Kali mij. Heerengracht 342, Amsterdam. Verder; aan het Landbouwkundig Bureau „Zwolle", Prins Hendrikstraat 2, Zwolle en ook aait het Landbouwkundig Bureau „Breda", Ko ninginnestraat 41, Breda. Uitvoer van landbouwproducten in October Verschenen is de maandstatistiek van den in- en uitvoer October 1936, bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Wij ontleenen hieraan de volgende gege vens die betreffen producten die van belang zijn voor onze omgeving. Uitvoer vau aardappels Ons land heeft do vorige maand weer be* langrijke hoeveelheden aardappelen uitge voerd. De uitvoer van kleiaardappelen heeft bedragen 2S.930 ton ter waarde van f 944.00» tegen 10.373 ton ter waarde van 1 21S.000 in October van het vorige jaar. Er zijn 12.S42 ton kleiaardappelen ver scheept naar Argentinië, 24.888 ton naar Egypte, 1694 ton naar Zwitserland, 1596 ton naar Uruguay, 1594 ton naar Spanje, 1483 ton naar Groot-Brittannië, 12S8 ton naar Gi braltar en 88 ton naar Venezuela- De uitvoer van zandaaiHappelen bedroeg 4986 ton (waarvan 4789 ton naar Zwitser land) ter waarde van f 149.000, tegen 276 ton ter waarde van f 6000 in dezelfde maand van het vorig jaar Verder zijn er deze hooge cijfers voor poot- aardappelen: 42.574 ton ter waarde van f 2.616,000, tegen 36.031 ton ter waarde van f 2.084.000 Van dit, voor onzen landbouw en export zoo schitterend artikel, zijn 20.589 ton naar Frankrijk gegaan, 13.397 ton naar België en Luxemburg, 7040 ton naar Duitschla.nd. 450 ton naar Brazilië en 405 ton naar Zwitser land. Uien en sjalotten Hiervan werden geëxporteerd 21.251 ton, waarvan 18 481 ton naar Groot-Brittannië eri 1642 ton naar België en Luxemburg, ter w-aarde van f 479.000 tegen 15.431 ton ter waarde van f 104.000, y

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1