ORANJE en SOESTDIJK hooren sinds eeuwen bijeen Vlaggen wapperen in Baarn Vreugde over de komst van het Vorstelijk Paar maas en scheldebode woensdag 18 november 1936 Kantongerecht Sommelsdijk BOEKEN EN GESCHRIFTEN ■■■■■Mm Een wit paleis met donkere luiken. Een vlaggestok steekt recht omhoog, een stratenmaker effent het plaveisel voor den ingang van den paleistuin. In de verte, recht tegenover het witte huis met de lange vlaggestok, verheft zich de Naaldhet uitroepteeken van de Koningslaan Paleis Soestdijk, lustoord der Oranjevorsten sinds eeuwen, zomerverbijlf van Koningin Emma, die in Haar grooten een voud en liefde tot de armen, rondging, goeddoende. Paleis Soestdijk, het toekomstige woon van Prinses Juliana en Prins Bernhard, het ligt nu nog stil en verlaten, maar zal straks vol leven en beweging zijn, als de hofhouding der Kroon prinses en van den Prins-Gemaal weer levendigheid brengen en vertier Het bericht, dat' het prinselijk Paar zich na zijn huwelijk in het Paleis Soestdijk zal vestigen, gaf ons aanleiding om het vrien delijke dorp eens te gaan bezoeken. Ieder, die het Paleis passeert kijkt onwil lekeurig even naar het gebouw en denkt: Ilier komen weer Oranje-Vorsten wonen. Sinds de dood van Koningin Emma staat bet gebouw daar verlaten en somber. Slechts Zaterdagmiddag jl. waren de luiken openToen heeft het verloofde Paar het gebouw bezichtigd. En als wij dan voor het Paleis staan, denken wij aan Emma. De zwarte luiken roepen herinneringen op aan liet zwart waarin onze geliefde Koningin Moeder al tijd gekleed wasHet witte exterieur van het Paleis doet ons denken aan het witte kapje dat Zij placht te dragon.... En als wij dan een tuinman aanklampen cn hem iets willen vragen over het Vorste lijk Paar dat hier te Soest komt wonen, dan is zijn eerste woord: Het is er alles nog precies zoo, als toen Emma stierf Bij den Adjunct-Intendant Bij afwezigheid van den Intendant van bet Paleis, Jhr de Jonge van Zwijnsbergen, werden wij vriendelijk te woord gestaan door don Adjunct Intendant, den heer Schouten, wien wij naar aanleiding van het bericht enkele vragen stelden. Naar aanleiding van het onderhoud dat wij met den Intendant hadden, kunnen wij mcdedeelen, dat het enthousiasme te Soestdijk wel bijzonder groot is. Nauwelijks was het bericht bekend, of de Adjunct Intendant kreeg zeer vele sollicitaties. Van alle kanten kwamen verzoeken in om in aanmer king te komen voor het personeel dat II.K.II. Prinses Juliana en Z.D.II. Prins Bernhard eventueel wenschen ean te stellen. Wij vernamen echter dat van een pcrsonecls-aanstelling op groote schaal geen sprake is. Da Intendant verzekerde ons dat het Vorstelijk Paar als het te Soestdijk komt wo nen alles op bescheiden wijze zal aanleggen. Een groot deel van het personeel van wijlen Koningin Emma is wei gepen-do neord, maar er is toch nog een deel dat niet met pensioen is gegaae. Het ligt voor de hand. dat die menschen in de eerste plaats in aanmerking komen voor de benoeming tot personeel aan het Paleis te Soestdijk. Maar het zal toch zeker een heelo \eran dering geven in Soestdijk vroegen wij. Natuurlijk, gaf ons de Adjunct In tendant ton antwoord. liet Paleis staat daar in alle eenzaamheid en verlatenheid en voor het vreemdelingenbezook aan deze plaats deed hot ook geen goed. Het zal hier des zomers natuurlijk weer veel drukker worden. Ik hoorde zelfs dat do huishuren al omhoog gegaan zijn En verder moeten we maar afwachten, want het is heelemaal nog niet zeker, wanneer het Paar hier komt. Het Paleis is een zomerverblijf, dat moeten wij niet uit het oog verliezen aldus onze zegsman. We gingen verder op informaties in het schoone dorp Soestdijk en maakten hier en daar een praatje. Een winkelier kon het besluit niet anders dan toejuichen. Dat zal weer wat leven in do brouwerij brengen, zei hij. Ik weet niet of het voor lang is of voor kort, in ieder geval zal het aan ons dorp weer een heel ander ca chet geven. Een boertje nam het minder enthousiast op en wilde eerst maar eens zien wat er nu werkelijk zou gaan gebeuren. Och. zei hij, als het paar hier komt, dan zal het hsusch niet voor lang wezen. En een juffrouw in een merkwaardig ge zellig tabakswinkeltje annex briefkaarten- zaakje was er bijzonder verheugd over. Ze had Zaterdagmiddag uren staan wachten bij liet Emma Monument, in de hoop dat het Paar daar uit de auto zou stijgen om Bovenstaande foto laat zien het paleis Soestdijk. De foto rechts boven stelt voor de toren van de kerk, waarin Koningin Emma vaak de godsdienstoefenin gen bijwoonde. het Monument te bewonderen. Die hoop zag zij vervliegen, het Vorstelijk Paar reed door. Dien middag was zij teleurgesteld, maar het zou in de toekomst alles weer goed komen, want immers de Prinses en do Prins komen nu hier, we kunnen ze dik- wij'.s genoeg zien dan. Zoo verkeert heel de burgerij van Soest dijk en Soest en Baarn in vreugde In Baarn had men zelfs de vlaggen uitge stoken. Ongetwijfeld zal het verblijf ook al is het niet permanent een opleving in deze plaatsen teweeg brengen. Do monumenten, welke hier in de ge meente Baarn staan, berinneren aan een heerlijke tijd toon Emma in het witte Pa leis woonde. Veie straten dragen namen die herinneren aan dien tijd, die ons het Oran jehuis niet doen vergeten. Ongetwijfeld zal in Soest ot Soestdijk een straatnaam of plein genoemd worden naar het Vorstelijk Paar. Zoo zal in de toekomst de naam van deze Vorsten onafscheidelijk aan Soestdijk worden verbonden. In ae Hervormde Kerk Tenslotte maakten wij een praatje me.t den koster Herwaarden van de oude Hor- ormde Kerk van Soest, de kerk, waarin wijlen Koningin Emma iederen Zondag de eere-dienst bijwoonde in de hooge bank met het wapen en de oude Bijbel... Het is er alles nog precies zoo alsof Emma er nog ter kerke gaat. Die oude Bijbel, de kussens, alles roept herinneringen op aan die Edele Vrouwe, die Vrome Moeder des Vaderlands. Ilat is geen toevalligheid dat men het Monument ter Harer gedachtenis vlak bij die kerk geplaatst heeft. De koster had het bericht dat Paleis Soestdijk leer bewoond zal worden, goed edaan. 't Is natuurlijk aardig, zei hij. Ze ko men ook hier ongetwijfeld in de kerk. Al zal het niet zoo dikwijls zijn als Koningin Emma. die altijd in Soestdijk verbleef, toch zullen Zij in de bank van Emma plaats ne men en die oude Bijhei, die er nog zoo ligt, zullen Zij opslaan. En de dominee is er ook over content We zouden de kerk wel wat mogen op knappen. eigenlijk gezegdmaar er is, enfin mijnheer, u weet het wel en hij maakte de bekende beweging met vinger en duim, die ons zijn gedachte aan geld gebrek verried We lieten de koster weer alleen met zijn oude, kerk. Mijnheer, ik ga weer eens verder, zei hij, want ik moet de kachel aan maken, en er is altijd werk genoeg. En wij namen afscheid. Een gure wind knerpte om de hoek bij do oude kerk cn deed bladeren opwaaien tot hoog boven het Emma-monument. Zoo gaat het levon verder en waar eens de oude Koningin Emma wandelde om de kerk bin nen te treden, zal in de toekomst het Vor stelijk Paar met jonge tred naar binnen gaan.... Oranje en Soestdijk behooren bij elkaar en werkelijk, de geruchten dat Baarn. Soest en Soestdijk het bericht enthousiast heb ben ontvangen, bleken niet ongegrond. Kantonrechter Mr. A. v. d. V e 1 d e. Ambt. O. M. Mr. van Oosten, •Toh. M. te Sommelsdijk heeft zijn hond die gevaarlijk is voor pluimvee niet vastge houden op ordering van het 'hqofd der po litie. Verd. beweert dat zijn hond geen een den gebeten heeft cn hij zoo spoedig moge lijk zijn hond heeft vastgehouden. Uit ge tuigenverhoor komt het tegendeel vast te staan, f 3 of 3 d. h. De navolgende zaken tegen M. P., M. P., K. d. L., C. M. B. en P. bi, allen te Oude Tongc, betreffen alle het niet-aansluiten hij de waterleiding. Ze worden elk veroor deeld tot 2 of 2 d. h. T. v. d. B. en A. v. cl. W., beiden te Oude Tonge, staan terecht terzake het in vereeni- ging bij zich hebben van een vuurwapen zon der de daarvoor vereischte machtiging. Verd. v. d. B. ontkent dat hij een geweer in zijn bezit gehad heeft en verklaart enkel zich bezig te hebben gehouden met vissollen. De boete daarvoor heeft hij dan ook betaald. Verd. v. d. W. was alleen belangstellend toeschouwer, omdat hij solliciteerde naar „de Oost'' en daarom een schoone lei wilde hebben. De vcrbaliseerende rijksveldwach ters verklaren dat het geweer in de onmid dellijke nabijheid van verdachte was gele gen en nog geheel droog was terwijl 't gras vochtig was van don dauw, zoodat liet pas neergelegd moest zijn. Verd. worden veroor deeld tot f 5 boete subs. 5 d. li. elk. met ver nietiging van het in beslag genomen dubbel loops jachtgeweer. j J. v. Dr., 19 j., te Oude Tonge, heeft met Jl '-wieüg motorrijtuig op den openb. weg gereden zonder in 't bezit te zijn van een geldig rijbewijs en tevens op eerste vorde ring v. d. ambtenaar belast mot de controle op de naleving van de Motor- en Rijwielwet niet stil gehouden. De verd. erkent het hem ten laste gelegde. Get. V., brigadier rijks- veldw., verklaart nog. dat do inzittenden van de auto verd. aanspoorden tot doorrijden. De kantonrechter vindt dit 'n zeer ergerlijk feit en' vindt dat al die Zondagsrijders maar eens een goede waarschuwing moeten heb ben, Verd. wordt veroordeeld tot 5 boete subs. 5 d. li. voor 't rijden zonder rijbewijs en tot 1 week .-hechtenis voor liet niet vol doen aan liet bevel tot stoppen. Mej. A. Gr., eclitgen. van L. V*., had haar geitje laten grazen op een stukje land van Corn. P., koopman te Ouddorp. Uit het ge tuigenverhoor blijkt dit een burenruzie te zijn. Verd. wordt schuldig verklaard zonder toepassing van straf. J. B., groentenkoopman te Dirksiand, 31 j., heeft op een hondenwagen gereden zonder de daarvoor vereischte vergunning te heb ben. Verd. erkent het feit, wist echter niet dat het verboden is, omdat 'hij een goedge keurde hond heeft en wegens suikerziekte zich niet in mag spannen, f 0.50 of 1 d, li. Corn. P., melkventer, Stellendam, niet ver schenen, had geen doelmatige ligplank bij zijn met een hond hespannen wagen, f 1 subs. 1 d. h. A, v. d. Kr., niet verschenen, te Nieuwe Tonge, heeft motballen, closetrollen e.d.g. aan de bewoners van de Oranjestraat te Nieuwe Tonge te koop aangeboden, zonder ventvergunning te bezitten. Verd. die zijn winst schijnt om te zetten in alcoholia, wordt veroordeeld tot f 3 subs. 3 d. li. M. B. en A. B., te Ooltgensplaat, hebben op verboden grond geloopen-. Elk f 3 subs. 2 d. h. J. W. R. te Goedereede lieeft als bestuurder van een 4-wielig motorrijtuig niet op eerste vordering zijn rijbewijs getoond, f 3 of 2 d. h. Jac. v. P. te Middelharnis heeft gereden met een auto waarvan slechts één lamp aan de voorzijde brandde, f 15 subs. 7 d. li. P. -I. Kr., te Stad aan 't Haringvliet, stond terecht ter oorzake dat bij als eigenaar van een woning niet was aangesloten bij de drinkwaterleiding. Verd, erkent het feit, maar verklaart de kosten niet te kunnen be talen en meende ook -niet tot aansluiting verplicht te zijn, aangezien zijn woning meer dan 300 M. uit de kom der gemeente ligt. Rekening houdende met financieel» omstandigheden wordt verd. veroordeeld tot f 1 boete subs. 1 d. h. P, K., bricvensteller, te Stad aan 't Ha ringvliet, stond voor het zelfde feit als voor gaande te recht, maar wordt er over onder houden dat hij als brievenbesteller geen goed voorbeeld gaf. f 1 subs. 1 d. h. A. A. J. v. H., dierenarts te Sommelsdijk, was voor een vorige zitting behoorlijk ge dagvaard maar niet ter terechtzitting ver schenen en stond hiervoor terecht. Verd. beriep zich op overmacht', de eerste maal was hij het vergeten en de 2de maal was de band van zijn rijwiel stuk en stond hij juist klaar om te komen, toen de rijksveldwachter hem kwam waarschuwen. Verd, was zicht baar verontwaardigd dat hij van 's morgens half 10 moest wachten tot 's middags 2 uur voor zijn zaak behandeld werd, terwij liij z.i. als getuige opgeroepen was voor iefs dat hem heel niet interesseerde. Gelet op de omstandigheden moest verd. f 0.50 betalen of 1 d. -h. A. P. de W., hotelhouder te Oude Tonge, heeft met een auto gereden zonder behoor lijke remmen, zoodat hij een snelheid van 30 K.M. de wagen nog 21 M. doorliep, voor dat liij tot stilstand gebracht kon worden. Verd. heeft S kinderen, en de rechter zou hem eerst f 2 per kind laten betalen, maar veroordeelde toch maar tot f 15 boete of 15 d. h. M. G., slager te Ouddorp, leeft volgens de voorgelezen rapporten van den keurings dienst op gespannen voet met dien dienst. Verd. heeft vleesch in zijn koelcel voorban den gehad zonder dat dit voorzien was van de vereischte goedkeuringstempels en staat verder ook terecht voor het slachten van een varken zonder kennisgeving. Verdachto ontkent de bedoeling frauduleus te slachten maar heeft liet vleesch in de rel gehangen om voor bederf te vrijwaren. Om do keur meester te hooren wordt de zaak aangehou den tot 11 Dec. '36. J. Fr. W. te Dinteloord heeft met een mo torvaartuig gemeerd aan een ponton der fiitna v. d. Schuit in de Galathcesche sluis, terwijl dit verboden is. 2 x 1' 7.50 subs. 5 d. h. Mej. E. D., 25 j„ to Herkingen, was als be stuurster van een 2-wielig motorrijtuig niet in het bezit van een geldig rijbewijs. Verd. beweert onder toezicht van haar verloofde, die achter haar op de duo zat, te 'hebben ge reden en beriep zich op do Motor- en Rijwiel- wet, die voorschrijft dat de toezichthouder ten allen tijde liet stuur over kan nemen, P. I... landb. te Den Bommel, verklaart als get. a décharge in gelijken geest, maar de ambt. O. M. noch do kantonrechter is het met deze uitlegging eens. Gerequireerd wordt f 7.50 boete subs. 5 d. h. Over 11- da gen uitspraak. A, de W„ niet op eerste vordering rijbe wijs getoond, f 3 subs. 2 d. h. D. 7... smid te Herkingen, zonder noodzaak met auto op een fietspad gereden. Op ver zoek van verd., die echter niet verschenen was, is deze overtreding, die in Zeeland be gaan was, hier behandeld, f 5 subs. 3 d. h. D. P., landb. te Dirksiand, overtreding Vuurwapenwet. Verd. had een buks voorban den met patronen zonder machtiging, maar verklaarde niet Ie weten dat dit vereisr.ht is. Do machtiging is 'hem op eerste aanvrage verstrekt toen het hem hekend was dat dit noodig was. Verd. wordt veroordeeld tot f 2.50 subs. 1 d. h. met teruggave der in be slag genomen buks en patronen. Fl. O,, aannemer Oude Tonge, overtreding Arbeidswet. 2 x 1 2 of 2 d. li. M Sp., winkelchef te M'barnis, heeft met zijn rijwiel liet linkergedeelte van den weg bereden zonder dat dit noodig is, terwijl hij bovendien zonder licht reed. Verd. ontkent de feiten en houdt een gloedvolle peroratie om de legen hem ingebrachte beschuldigin gen te ontzenuwen. Voor nader getuigen verhoor 1 maand aangehouden. M. C. P., overtreding Winkelsluitingswet, f 5 sulis. 3 d. h. A. W„ uitlokking van een overtreding door een in zijn dienst staande persoon over ver boden grond te doen loopen. Aangezien hier over een civiel proces gaat wordt de zaak voor onliep. tijd geschorst. G. M. v. (1. B„ 21 j., landb. te Melissant, zou een tractor halen die noodig was om te dorschen, maar was niet in het bezit van ecu daartoe geldig rijbewijs, f 4 subs. 4 d. h. D. M., 1 mnd. aangehouden wegens ziekte van verdachte. A. M., smid te Oude Tongc, 35 j., overtre ding Hinderwet, nl. een grofsmederij in werking gehouden zonder de daartoe strek kende vergunning aan te vragen, f 4 subs. 4 d. h. W. B„ nrb. te Ouddorp, 30 j., kon ntet na laten om de zee bij storm te gaai i ui en nam daarbij den koristen weg door de dui nen der drinkwaterleiding, wat verboden terrein voor hem was. Aangezien verd. werk loos is en 2 kinderen Heeft, cn maar f 4.5(5 .sleun krijgt, waar f 1.50 huur afgaat, is de kantonrechter zeer gematigd en veroordeelt verd. tot f 1 subs. 1 d. h. P. v. SI., zonder licht gereden, f 3 of 2d. h. Corn, G., voertuig zonder licht cn reflec tor, 2 x f 3 suhs. 2 x 2 d. h. II. B., dronkenschap, f subs. 3 d. h. L. B., de v eiligheid van liet verkeer in ge vaar gebracht door gezeten op een rijwiel een paard te geleidon. f 3 of 2 d. h. A. P. te Dirksiand, gereden met rijwiel zonder licht, f 3 suhs. 2 cf. b. M. P. v. A., te Dirksiand. voertuig zonder licht cn reflector. 2 x f 3 subs. 2 x 2 d. li. M. v. d. B. te Melissant, was in liet jachi- v old aangotroffen met een „lange bond". Verd. ontkent dit en heeft aan een dieren arts gevraagd welk type hond het was, waarop die verklaarde dat het een herders- kruiseling was. De get.-verbalisant geeft advies van een dierenarts die verklaart dat het wel oen „lange hond'' is, nl. een kruiscling-wind- hond. Nadat een getuige a décharge verklaart hoeft dat de betrokken hond niet in staat is een baas in bet veld te vangen, wordt tiet „corpus delicti" de rechtzaal binnengeleid, om de keurende oogen van de getoga'do hooren op zich gevestigd te zien. Reeds bij liet binnenkomen voelt hij zich schuldbe wust, want met de staart tusschen de boe nen komt hij binnen en legt zich neer aan de voeten van de pers en kijkt heel deemoe dig zijn rechters aan, die hierdoor zichtbaar vermurwd nog geen vernietigend oordeel wenschen uit te spreken, maar eerst liet ad- vies van den dierenarts zullen vragen cn daarvoor de zaak 1 maand aanhouden. T. A., rijwiel zonder licht en reflector, f 3 suhs. 2 d. h. en f 1 suhs. 1 d. h. Corn. P., voertuig zonder achterlicht, f 3 suhs. 2 d.h. Jac. II., Ouddorp, heelt gereden zonder licht, f 5 subs. 3 d. h. Jac. T„ zelfde feit. f 3 subs. 2 d. h, Corn. d. G., te Herkingen, rijwiel zonder licht, f 3 suhs. 2 d. h. Adr. I), en L. v. d. V., te Herkingen, voer tuig zonder voor- en achterlicht, elk 2xt3 subs. 2 x 2 d. h. J. II., voertuig zonder voorgeschreven lichten, 2 x f 3 suhs. 2 d. li. Eveneens tot dezelfde straf voor hetzelfde feit Kr. Z. te Goedereede. Ph. G., gereden met auto zonder achter licht en verlicht nummerbord. 2 x f 1.50 subs. 2 x 1 d. h. G. V., niet op eerste vordering rijbewijs ge toond, 1 mnd. aangehouden. T. P., chauffeur te Dinteloord, heeft een aanrijding met een boerenwagen gehad, door dat hij niet voldoende rechts reed en bo vendien te hard reed. Voor hot eerste feit vrijspraak, voor liet tweede f 10 subs. 10 d. li. M. d. W., drukker te M'harnis, overtre ding Arbeidswet. Verd. heeft als verant woordelijk eigenaar niet de noodigo veilig heidsmaatregelen in acht genomen, waar door de in zijn dienst zijnde A. M. een onge luk bekwam en na 7 weken in het ziekenhuis te hebben gelegen, zijn grooten teen moest missen. Voor getuigenverhoor nog 1 maand aangehouden. H. P. W.,.25 j., varensgezel te Oud'e Tonge, is 'blijkbaar beter het stuur van zijn schip machtig dan van een auto. Verd. staat nl. terecht dat hij met zijn auto niet voldoende naar rechts heeft uitgeweken en daardoor een 4-wielig wagentje heeft aangereden. Verd. ontkent schuld en verklaart een „stille getuige" te hebben, die niet liegen kan, nl. de schuur aan de achterkant, waar hij zoo dicht langs reed dat hij die raakte. Uit het getuigenverhoor komt liet wettig en overtui gend bewijs niet vast te staan en dus wordt verd. vrijgesproken, """"•■■(■■((ppi Fr. J. St., grossier te Rotterdam, staat te- recht ter zake dat hij met zijn auto een aan rijding heeft veroorzaakt op het kruispunt Binnenweg—Langenweg te Sommelsdijk. f 8 boete subs. 8 d. h. met toewijzing ci viele vordering, groot f 22. I. L. G., garagehouder te Sommelsdijk, die als aangeredene in de vorige zaak optrad als getuige, moet nu plaats nemen als ver dachte, ter zake dat l.iij zijn bocht niet vol doende rechts zou hebben genomen. Vrijgc- sprnken. De verdachte in de vorige zaak G. staat nogmaals terecht, als zou hij op liet kruis punt WinterstraatOnderlangs te Dirks iand niet voldoende naar rechts zijn uitge weken cn daardoor get. A. V te Oud-Beijer- land zou hebben aangereden, die tengevolge hiervan 7 dagen in liet ziekenhuis is ver pleegd en nu nog niet geheel in orde is. Drie getuigen blijken niet in staat voldoende be uijs van schuld aan te voeren, zoodat de be handeling 1 maand geschorst wordt om nieuwe getuigen te hooren. Jac. N. te Oude Tonge, heeft eveneens met rot-kelooze vaart te Dirksiand gereden en daarbij zonder noodzaak zicli op het lln- kergcdeeltc van den weg hegeven, f 7.50 suhs. 3 d. tl. D. v. d. B. te Ooltgensplaat, had zin in een paar lekkere peren en heeft er toen maar een paar genomen van get. L„ eveneens te Ooltgensplaat. Waarschijnlijk zullen die pe ren eon biltere nasmaak hebben, want verd. wordt hiervoor veroordeeld tot f 15 boete suhs. 7 d. h M. Kn„ landarb., 19 j„ te Nieuwe Tonge, zag als weleer Jantje pruimen hangen en kon de verleiding niet weerstaan er volgens liet proces-verbaal drie K.G., maar volgens ejgen verklaring slechts een drietal afgeval len exemplaren van te nemen. Voor getuigenverhoor 1 maand aangehou den. Adr. v. d. M„ bakker te Stad aan 't Ha ringvliet, is een konijnenfokker, maar weet niet altijd te verhinderen dat zij bij zijn buurman vandaan blijven. Deze buurman, got. M. B„ verklaart veel last, van de kippen en konijnen van verd. te hebben en heeft dan ook per ongeluk het betreffende konijn doodgeschopt en daarna teruggegooid Gelet op deze omstandigheden, waarvoor get. zelf al is veroordeeld en de schade hierdoor aan- verd. toegebracht, wordt verd. veroordeeld tot f 1 d. h. I.. G. L„ chauffeur, 25 j„ te Dirksiand, heett zonder noodzaak links gehouden, f 5 suhs. 5 d. li. Clir. F. H„ 23 j„ monteur te Middelharnis, staat terecht ter oorzake dat hij te Dirks iand zig-zagsgevvijze over den weg zou heli- hen gereden en met onverantwoordelijke snelheid. Verd. ontkent iiet feit en zegt op de Voor straat te hebben gekeerd en daarbij enkele malen voor- en achteruit te hebben gereden. Er zijn twee getuigen: A. Gr. en P. H„ waarvan de een verklaart dat verd. reed met een snolheid van 15 K.M. en de ander van 35 K.M. Twee getuigen a décharge verklaren dat verd. niet harder dan 20 K.M. reed en ook niet roekeloos. Voor nader getuigenverhoor 1 maand aangehouden. .J. P„ drukker te Middelharnis, overtre ding Arbeidswet. I' 7.50 of 5 d. li. Jac. M„ magazijnbediende, 55 jaar, te Som melsdijk, heeft met zijn auto niet voldoende ruimte gegeven om zijn tegenligger te laten passecren. Verd. was zich niet bewust ver keerd gehandeld te hebben. Get. verklaren dat verd. „gesneden" heett. f 10 suhs. 5 d. li. De ambt, O.M.. Mr. v. Oosten, gaat vertrek ken om de laatste reisgelegenheid nog te ha len en wordt vervangen door Burgemeester L. J. den Hollander. A. d. B. te Dirksiand heeft te Stellendam met zijn rijwiel een voetganger aangereden die bewusteloos neerviel en 7 dagen onge schikt was om zijn werk te verrichten. Verd heeft links gehouden en staat bekend als een woest rijder en is na do aanrijding doorgere den, alhoewel omstanders hem toeriepen, dat iemand aangereden is. De ambten. O. M. qualifireert vooral dit laatste als een zeer ergerlijk feit en requireert f 50 boete subs. 25 d. h. De kantonrechter is dezelfde meening toegedaan en veroordeelt verd. tot f 30 boete subs. 1 maand hechtenis. M. A. A. V„ inspect. Levensverz. St. I.au reus, lieeft te Middelharnis met zijn motor rijtuig links gehouden en daardoor 'n wiel rijder aangereden. Verd. verklaarde genood zaakt te zijn links te rijden om de aanrij ding zooveel mogelijk te ontgaan. Got. Br. en Sch. zijn niet eenstemmig in inin verklaring, waardoor liet wettig bewijs niet geleverd kan worden en verd. vrijge sproken wordt. W. v. d. M., chauffeur te Nieuwe Tonge, lieeft te Middelharnis een voor hem uitrij dend voertuig ingehaald en gepasseerd en daarbij het voertuig aangereden. Verd. er kent de aanrijding, maar ontkent de schuld en beweert dat de boerenwagen tegen zij i bumper is gereden. Aangezien een der vrou welijke getuigen wachtensmoedo naar huis is gegaan wordt verdere behandeling uitge steld tot 11 December 1936. P. B„ 50 j,, landb. te Dirksiand. staat te recht terzake dat li ij te Sommelsdijk met zijn auto een wielrijdster heeft aangereden. Verd. ontkent, verklaart signalen te hebben gegeven cn vermoedt dat de betrokken juf frouw met liaar rijwiel tegen een steen is gereden en daardoor haar rijwiel heeft be schadigd. Get. a décharge verklaart éénsluidend. Aangezien de heide getuigena charge in verband met familie-omstandigheden ver hinderd waren aanwezig te zijn, wordt de behandeling der zaak geschorst tot 11 Dec. 193G. T. Fr., 18 jaar, arb. te Oude Tongc. lieeft zonder geldig rijbewijs een auto bestuurd, roekeloos gereden en daarbij een rijwiel stuk gereden. Een civiele vordering is in gesteld van f 15.80. Verd. erkent dat hij gebn rijbewijs had, maar verklaarde onder toezicht te hebben gereden. De „toezichthouder" verklaart dat iiij geen toezicht op den chauffeur heeft ge houden en als hij geweten had dat liet zoo'n gammel zootje was, hij niet meegereden had. Uit getuigenverhoor komt wel vast te staan dat verd. met een aantal vriendelf op liezook geweest is in een minder gunstig be kende gelegenheid en daarna met zeer slechte lichten en in waarschijnlijk overmoe dige stemming de terugtocht aanvaard heeft. Zoowel de ambt. O. M. als de kantonrech ter achten liet. van belang dat aan liet on verantwoordelijk gedoe van dergelijke hot verkeer in gevaar brengende „Zondagsrij ders" maar eens een eind gemaakt wordt. Geëisclit wordt resp. f 40 subs. 20 d. h.. f 40 subs. 20 d. h. en f 10 subs. 5 d. h. De Kaïï- tonrechter veroordeelt verd. tot 2 x f 20 subs. 2 x 20 d. h„ voor onvoorzichtig rijden; f 10 boete subs. 5 d. h. voor het niet hebben van een rijbewijs met toezegging der civiele, vor dering ad f 15.80 en ontzegging van de be voegdheid tot het besturen van een motor rijtuig voor den tijd van 1 jaar. Als laatste van de lange rij van verkeers overtredingen volgt om kwart voor 10 de zaak tegen Jac. M. G. S„ 25 j„ opticien te Sommelsdijk. Deze staat terecht terzake dat hij eveneens te Dirksiand met een door hem bestuurd motorrijtuig op onverantwoorde lijke wijze achteruit heeft gereden en daar door het verkeer in gevaar gebracht. Verd. ontkent het feit en tracht met behulp van een situatie-teekening aan te toonen dat hij niet anders kon rijden dan hij gedaan heeft; in verband met een ter gelegenheid van het feest geplaatste eerepoort en ook dat hij met. zijn kleine wagentje niet. harder dan 8 K.M. achteruit kan rijden. Drie getuigen komen echter verklaren dat zij verontwaardigd over dit woeste rijden aangifte hebben gedaan. De get. a décharge L. S. S„ 25 j„- is niei in staat deze getuigenissen te ontzenuwen en den rechter ie overtuigen, zoodat verd. ver oordeeld wordt tot t 5 boete subs. 5 d. h. De firma Van Ilolkema cn Warendorf geeft uit do „Echo-serie" oen goedkoope uitgave van bekende buitenlandsche ro mans in goede vertalingen Voor weinig geld ontvangt men een royaal en fraai ver zorgd boek togen een zeer lagen éénheids» prijs f 1.— per ingenaaid exemplaar. Wij ontvingen van deze serie „Blank en Bruin van Pamela Wyne, uit het En- gelseh vertaald door Clir. Moresco-Brants in een derde heruitgave. Tevens een heruitgave van „Kitty" \an Warwick Deeping vertaald door C. C. Ben der cn „Onze lieer Wrenn" van Sinclair Lewis, vertaald uit het Amerikaajisch door Alice Schrijve). Van dezelfde uitgevers ontvingen wij jeugdlectuur in do serie „de goede kame raad". „liet verlaten huis" voor jongens van 12—16 jaar. „Tarakener tegen wil en dank" door Dick Laan, li18 jaar, een spannend verhaal met prachtige foto's van het Noorschc Fjordengebicd. „Hoe Haimie gelukkig werd" door J. P. Zoomers-Ver- meer voor meisjes van 1014 jaar „Ilan- na's vlucht" door Sanne van Ha-velte voor meisjes van 14—18 jaar handelt over een Rotterdamse!) meisje dat in kennis komt met Bob, haar achterneef. In de „Knal" serie verscheen: „Het Buurtje" door Anna Ilors voor meisjes van li18 jaar. „Groene slangen" door Frans Lelie, voor jongens van li18 jaar. De Oranje bibliotheek" brengt „De smokkeigang van slot Hohcnheim" voor jongens \an 1216 jaar door J. M. Elrnen- horst Westerman. „Het geheim van het oude heideland" voor dezelfden leeftijd door Piet Sjoerdsma. „Hallo...! Hier Gcr- rie...!" door Nanda voor meisjes van 10 11 jaar. „Jorientjo's grote kans" door Mario ■Schmitz voor meisjes van 1216 jaar. Van den uitgever G. F. Catlcnbach ont vingen wij den nieuwen ZondagsrhooLcata- logus voor liet najaar 1936- In verband met de viering van liet eeuwfeest van de Zon dagschool draagt deze uitgave een bijzon der cachet. Een inleidend woord is geschre ven door den bekenden schrijver W. G. van de Huls'. Prof. Dr E. W. Grosheide geef: een artikel over de betrekenis van de Zon dagschool. Er is een foto-pagina van heil die meewerkten aan den bloei dor Zondag school. F.en elk die met Zondagschoolwerk te maken lieeft raden wij aan deze catalogus aan te vragen. Callenbach... Zondagschool zouden wij zeggen in navolging van den lieer \an der Hulst die in zijn voorwoord zegt Kerst boekjes!Callenbach! Twee cn tachtig jaar lang verzorgde de firma Callenbach het kinderboek en met onver droten ijver en volle toewijding wordt het goede spoor gevoigd. Uitgaven Meinema, Delft i De zomer is voorbij. De licj'fst en winter !is gekomen. Dit sluit in, dat de avonden zijn gekomen, en het huiselijk geluk ge smaakt wordt in huis. Docli dit wil niet zeggen, de tijd van niets doen. Integendeel j liot genot wordt in huis gezocht door spel, lezen enz. Zuilen we hef laatste doen. 7.00 is het van liet iioogste belang voor ouders en kin deren dat zij hoeken lezen, die het hart niet verwijderen van God en Zijn dienst.Nu is hel voor menig ouder een groote moei lijkheid om te beoordeelcn of de boeken aan bovenstaande regels beantwoorden. Doch zoo dit moeilijk is, gemakkelijk is het als wij bedenken dat de firma Meinema, Delft geen andere hoeken drukt dan boven genoemde boeken. Een veilig adres om lectuur te bestellen opdat gezonde lectuur in de banden van onze kinderen wordt gegeven. Welnu men vrage aan bovenstaand adres de catalogus, en ieder kan „te kust en te keur" gaan. Bovendien Hoeft de uitgever in den cata logus gezorgd bij vermelding van de boe ken een korte inhoudsopgave te geven van Het verhaal. Vooral nu bet St. Nic.- en het Kerstfeest op handen zijn, cn ouders him kinderen een verrassing bereiden is boven genoemde firma een zeer veilig adres. Wij hebben deze dagen de hier volgende boeken met groot genoegen gelezen. Marijo, Huize Windhoek; Bert Bakker, Rolf van Vliet krijgt z'n zin; P de Zeeuw- JGn., Da Galeislaaf van St Andreas; Jan van Gro ningen, Frits; D. Menkcns-v. d. Spiegel, 't Ergste 't Beste; H. lloogevecn, Het jon getje uit de po'der; E. van Beek, Het grote verschil; It. Hansen Veenland, Geerts lege dagen; \ds Bonman, Ilenks verzwegen kwaad. Zeer boeiende verhalen aan het le ien ontleend „De galeislaaf van St. An< dreas" dateert uit de dagen der hervor ming in Engeland. De andere laten de ver schillende karakters van kinderen zien, alsmede de wijze waarop met hen wordt gehandeld als de karakter-gebreken zich openbaren, 't Zijn jongensboeken of beter hoeken voor jongeren (jongens en meisjes) Maar toon wij de Iioeken hadden gelezen, zeiden wij in ons zelf ,,'t is te hopen dat de ouders der kinderen de boeken ook lezen, omdat er paedagogische wenken in voor komen, waarmede zij lnin winst kunnen cn zullen doen. We meenden goed te doen door niet elk boek op zich zelf te bespre ken. Het gaat om tiet geheel. Enver geet niet de catalogus bij -de firma Meine ma te Delft te bestellen en ge zult een schat van boeken u voor oogen zien ge steld om uw kinderen te geven. C. D. Van <lc uitgevers Mij. van Holkema en Warendorf ontvingen wij een uitgebreide catalogus van „Wat or in 1936 verscheen bij van Ilolkema en Warendorf N.V.". Eeen pracht handwijzer voor het kiezen van een St. Nicolaas geschenk. Bij dezelfde uitgevers Mij. ïs verschenen de Luchtvaart almanak 1937. Hier aan werken mee de Luchtvaartdienst, de Persdienst van Het Hoofdbestuur der P T.T. de K.L.M., de Kon. Ned. Ver. voor Lucht vaart, A.N.W.B., de havenmeesters der verschillende, vliegvelden,, de Internatio nale Aero Press e.a. Op de voorpagina een foto van Ir. M H. Damme. Directeur-Generaal der P.T.T., do groote stuwkracht voor de postale ontwik keling van de AmsterdamBatavialijn. Het handige boekje is geïllustreerd met verscheidene foto's betrekking hebbende op de vliegerij en bevat een schat van gege vens betreffende de luchtvaart. Er is een prijsvraag aan verbonden, waarvoor voor de goede oplossers 40 prijzen zijn beschik baar gesteld o.m. 2 retourvluchten naar Berlijn, Londen of Parijs. De winnaar van de prijsvraag '193R geeft een aardig verslag van zijn retourvlucht naar Londen.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 3