Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Filanden IN HOC SIGNO VINCES WOENSDAG 18 NOVEMBER 1936 3|E 'JAARGANG N°. 4349 VAN HET BINNENHOF POOTAARDAPPEL- SORTEERDERS NEDERL. NIEUW-GUINEA Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aaD de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. DE CHRISTELIJKE VAKBEWEGING In den loop der jaren heeft do Christelijke Vakbeweging oen groote zegen verspreid; een zegen welke veel verder reikt dan vele oppervlakkigen wel kunnen vermoeden. Zij heeft het Christelijk beginsel aan vaard als doel en grondslag van al liau arbeid, dat beginsel dat spreekt van vrede door het bloed van Jezus Christus. Inplaats van den klassenstrijd te predi ken. zooals de roodo vakbeweging doet, heeft zij van nieetaf het beginsel der chris telijke rechtvaardigheid aanvaard. O zeker, zij is opgekomen voor het recht van den werkman, maar altijd deed zij dat in den wettigen weg. Onwaar is het, zooals wol beweerd wordt, dal de christelijke vak beweging do werkstaking als strijdmiddel aanbeveelt. Dat zeggen is onwaar en getuigt van weinig of absoluut geen kennis van zaken. Veeleer beeft de christelijke vakbeweging tal van stakingen in de loop der jaren voorkomen doordat zij er voor strijdt om door behoorlijk overleg tot een minnelijke schikking te komen. De zegen welke de christelijke vakbewe ging verspreidt reikt veel verder dan velen wel durven denken. Zonder haar zou het er in ons goede Va derland geheel anders uitzien, want voorde fundeering der Christelijke beginselen in ons volksleven hoeft zij steeds gestreden en strijdt zij nog cn Gode zij dank droeg dis strijd rijke vrucht. Daarom kunnen wij het slecht hebben dat van haar een slecht woord gesproken wordt. Dat mag onder ons niet voorkomen, Zij heeft door haar arbeid recht op den steun van ieder christen. Inzonderheid op ons Eiland, waar nog zeer zonderlinge opvattingen omtrent vak organisatie heerschen cn waarin velen steun verleenen aan een in naam neutrale, doch in wezen socialistische, organisatie met al de verschrikkelijke gevolgen welke daaraan verbonden zijn, is het plicht dat ieder christen zich van zijn roeping bewust zij, door te wijzen op de groote geestelijke gevaren welke ons daaruit bedreigen. Veilig is alleen hij die zich organiseert in de gelederen van de christelijke vakorgani satie, ieder christen hoort daarin thuis. Daarin wordt met Gods geopenbaarden wil wel terdege rekening gehouden, want die is de inzet van alle arbeid welke ondernomen wordt. Verkeersstremming onder Heenvliet De Afdeeling Wegen en Verkeer van den B.B.N.. deelt mede, dat weg<ens het uitvoe ren van herstellingswerken aan de Welle- brug over bet kanaal door Voorne te Heen- vliet, deze brug voor bet gewone verkeer te land zal zijn gestremd van 17 tot en met 20 November a-.s., of zooveel langer of kor ter als de werkzaamheden zullen duren. Het verkeer kan plaats hebben langs de kanaalwegen, voor voertuigen met een maximum wieldruk van 200Ö kg. over de rolbrug te Nieuwesluis en voor het zwaar dere verkeer over de Ravensche. draaibrug te Nieuwenhoorn. Voetgangers en personen mot een rijwiel aan de hand kunnen over de Welleibrug passeeren of met een roeiboot overgezet worden. Arbeidscontracten By de landbouwbedrijven Op de gehouden vergadering van de be drijf sr a ad voor het landbouwbedrijf in wes telijk Noord-Brabant, werden met algemeene stemmen de volgende punten aangenomen: a aan de organisaties in het landbouwbedrijf in W. B. wordt geadviseerd de loopende contracten voor 1937/38 loonen en arbeids voorwaarden betreffende, te continueeren, b in de nieuwe contra ten een bepaling op te nemen dat indien belangrijke wijziging in den bedrijfstoestand of in kosten van levensonderhoud zou intreden, partijen bij elkander komen teneinde het loon te wij zigen; c in de contracts - op te nemen een regeling der loonen voor jongens; d om betere sociale verhoudingen te 90heppen en vooral de zedenverwildering tegen te gaan. Geen gebruik meer te maken in het bedrijf van z.g. la-ooien. Verder werd nog besloten den minister van Sociale Zaken te verzoeken de in de troon rede aangekondigde wet op de bindendver- klaring der arbeidsovereenkomsten te willen bespoedigen. Algemeene beschouwingen Staatsbegrooting Stembuspeilingen De stelling is niet te stout, dat ei1 dit jaar bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting weinig nieuwe dingen zijn gezegd en toch waren ze in menig op zicht zeer belangrijk. Immers van alle kan ten hadden stembuspeilingen plaats 011 die moeten de aandacht trekken, omdat de stembus 1937 op komende wegen is cn daarna de vraag aan de orde komt, hoe de samenstelling van liet volgende Kabinet za! zijn. Wij zullen daarover ons oordeel nog niet zeggen, maar liet is wel van bclajig zeer kort te releveeren, hoe dc leiders der ver schillende partijen er over denken. De sociaal-democraten lieten het eerst hun geluid hooren. Zij houden niet op vooral de Roomsch-Katholieken te lokken om al of niet in bond met nog meer „democraten" het roer in handen te nemen. Al snauwen de roomsch-kath. hlaJcn hen nog zoo af, ze vertoonen groote overeenkomst met een IIol- landsche herdershond, waarvan „deskundi gen" vertellen, dat, hoe stugger de baas is, hoe aanhankelijker het dier wordt. Trouwens, men heeft ook in het parle ment aan de sociaal-democraten haast geen kind meer. Ook zij betuigden in het voor- loopig verslag, dat zij'root vreugde wilden medewerken aan 'Je wetsontwerpen inzake het huwelijk der Prinses; cn zelfs de toon tegenover het kabinet en zijn leider was zeer gematigd. Wat het straks nog worden zal, weten wij niet, maar blijkbaar hoeden de sociaal-democraten zich zooveel mogelijk om niet met de nationaal-socialistcn op één lijn gesteld te worden, wat ruwe strijdmetlio- den betreft. We geven ze groot gelijk. De rede van den roomsch-kath. fractie leider was voor de sociaal-democraten een teleurstelling. Mr Goseling, de jonge aan voerder, sprak in termen, zooals we die van dr Nolens gewoon warenhoogst voorzich tig en blijkbaar bevreesd om te veel te zeg gen. Men kan immers nooit weten. Echter, onverbloemd en definitief werd het uitge sproken, dat de R.K. fractie sterke voor keur heeft voor een Christelijk kabinet, steunend op de oude coalitie-partijen. De felle critiek, welke in de loop der laatste jaren in de roomsche pers op 't regeerings- beleid van Minister Colijn is uitgeoefend, schijnt daarvoor zelfs geen bezwaar te zijn. Men voelt duidelijk aan, hoezeer liet heim wee van een wassend aantal R.K. uitgaat naar herstel der vroegere samenwerking. Telkens draagt men bezwaren aan, en tel kens heet het weer: zoo mogelijk mèt Dr Colijn de nieuwe periode in. Dat zegt heel wat, na alles wat gepasseerd is. Dat de Christelijk-Historischen in de Kamer er niet anders over denken, valt niet te betwij telen na de verklaring van den leider mr de Geer. die ronduit zei; Natuur lijk heeft het kabinet wel enkele fouten ge maakt; maar wij zullen er ons nimmer voor schamen, dat wij Dr Colijn cn de zijnen naar ons beste vermogen gesteund hebben. En och,, liberalen en vrijzinnig-democra ten denken er niet anders over. Zij spreken het openlijk uit, dat zij in Dr Colijn den aan gewezen leider der Regeering zien in deze moeilijke dagen en dat zij ten volle ver trouwen in zijn politiek beleid stellen. Dr Colijns groote rede van Vrijdagmiddag vond hartelijk weerklank in heel de per,?. Zelfs de roode journalisten konden zich niet aan de groote bekoring van eenvoud, klaarheid en oprecht bedoelen onttrekken. Het is toch wel een merkwaardige tijd, waarin wij leven, dat een anti-rev. minister,,' hoe fel bestookt menigmaal ook en hoezeer ook zelf telkens teleurgesteld, doordat in vloeden van buiten gimstige resultaten on mogelijk maakten; ondanks alles van dag tot dag in populariteit toeneemt, terwijl zijn impopulariteit enkele jaren geleden zeer groot was. En niemand kan zeggen, dat Dr Colijn één woord sprak of één besluit nam óm populair te worden. Integendeel, de groote oprechtheid cn de beslistheid om zoodra het gevraagd wordt, zijn opinie te zeggen, scheen wel eens in onvoorzichtigheid over te saan. Zoo bijv. thans in zijn betoog, dat in het economisch beleid geen wijziging kan worden gebracht en de nog al opvallende verklaring, dat tot samenwerking in deze tijd vol levensont- bindendo krachten zullen moeten komen allen, die de groote levenswaarheden van liet Christendom aanvaarden; ook zij, bij wie misschien in de praktijk de traditie meer werkt dan de persoonlijke overtuiging. Wie alleen op do mensrlielijke rede steunt, past in dit gezelschap niet, omdat alleen in erkenning van de waarheden van Gods Woord, in zijn botéekenis voor mensch, staat en maatschappij, de voorwaarden zijn te vinden voor ee.11 zoo krachtig mogelijke eenheid cn het vóórtbestaan van een ge zonde dcmocralie,. Wij gelooven, dat Dr Colijn hierover had kunnen zwijgen; maar als leider van een gemengd kabinet kon hij geen antl-rev.be- schouwing verdedigen. Misschien komt dat later duidelijk uit. In elk geval, wij kunnen over het ver loop der algemeene beschouwingen niet on tevreden zijn: de algemeene erkenning, dat de Christelijke beginselen wat te zeggen hcblien voor liet staatkundig leven is meer dan onze voortrekkers een halve eeuw ge leden konden vermoeden. Door gebruik van goede sor teermachines kunnen de kosten van pootaardappelen sorteeren in vele gevallen belangrijk worden verlaagd Do cischen, welke dia afnemers van de te volde goedgekourde pootaardappelen stellen ten opzichte van de 6ortocring, zijn de laatste jaren belangrijk vorhoogd, terwijl iin verband met liet uitbreiden der opper vlakten, welke jaarlijks wordien goedge keurd, hot aarabod steeds toeneemt. Ten einde den afzet gelijken tred te doen hou den met het aanbod is het niet alleen nood zakelijk. dat eerste klas waar wordt gele verd, doch dat de verkoopprijzen ook van dien aard zijin, dat, met behoud van eonige win-st voor telers en handelaars, ook de niet-kapitaalkrachtige pootgoed gebruikers zich iin zoo ruim mogelijke mate die weelde kunnen veroorloven te volde goedgekeurd* pootaardappelen aan te schaffen. Do oppervlakte, welke jaarlijks zoowel in Nederland als in andere landen met te velde goedgekeurde pootaardappelen wordt bepoot, bedraagt sleohts een zeer gering percentage van do totaal-oppervlakte welke wordt verbouwd. Het afzetgebied voor goedgekeurde poot aardappelen kan «nog belangrijk wordien uit- Ibreid, mits eerste klas waar wordt gele verd tegen zoo iaag mogelijke prijzen. On der eienste klasse wordien hier niet alleen verstaan pootaardappellen, welke wat be treft het vrij zijn van depeneratie-ziekten aan de hoogste eisdlien voldoen, doch ook d'e sorteering der knollen moet zoodanig zijn, dat de afnemers tevreden zijn. Uit bovenstaande valt die conclusie t.c trek ken, dat de productie-kosten van, het poot goed tot aan de aflevering zoo laag moge- '""k moeten zijn. Wij hebben de ervaring opgedaan, dat vooral wat betreft de sor- teeriing in vele gevallen nog belangrijke be zuinigingen kunnen wordien aangebracht, zoowel wat betreft de manier van werken als het gebruik van sorieerm-achines. Er wordt op vele bedrijven nog gewerkt met -die eenvoudige oudérwetsohe sorteer- machines. Voor het sorteeren van poters voor consumptie-doeleindlen mogen, dozen, aifgezilen van de capaciteit, weMi-oht zeer ge schikt zijn, voor het sorteeren van poot aardappelen zijn zij niet steeds aan te be velen. In do -eerste plaats is i.n- vele geval len do schudbeweging der zeven niet van dien aard, dat een intense sorteering wordt verkregen, er blijven te veel kleine knollen tusschien de maat, welke men verlangt, terwijl bij afsorteeriinig van bovenmaatsche knoWen een groot aa,ratal, dat voor poot goed geschikt is mot de bovenmaat mee at. Hetzelfde gold voocr de z.g.m. uiensor- teermachines, welke i,n Fiaikkee voor 't sor teeren van pootaardappellen wordien ge bruikt. Do zeven zijn voeilaii te kort en lig gen te sclulia, zoodat de aardappelen er te vlug over rollen. Dit laatste kan men ver helpen door die sorteerder meer horizontaal te plaatsen, doch dat gaat de afvoer te lamgzaaini, zoodat -geen capaciteit wordt be reikt. Het aanbrengen van vertragingen door zakken over de zeven te spannen helpt in den regel ook niet afdoende. Voor liet verkrijgen van een goede sof teer iimg is liet nooilig dat de sohudbeweging zoodanig is, dat hij aen hij-na horizontale stand der zeven, de aard-appelen regelma tig worden voortgeschud zon dhr al te veel te springen. Op deze wijze wordt een zeer ■intensieve soa'teering verkregen. Het is voorts van belang, dat de aardappelen zoo weinig mogelijk moeten worden verwerkt. Hot pootgoed moet gewoonlijk in vier ver schillende maten wordien gesorteerd, n.l. de te groote of bovonmaatscho knollen on he kriel moeten elk afzonderlijk worden ver wijderd, terwijl de tiisschonmaat gewoon lijk in twee afmetingen wordt gesorteerd. Op de meeste in gebruik zijnde sorteer ders liggen twee zeven boven elkaar. Hier bij is liet niet mogelijk in één keer de hier boven genoemde vier sorteerrngen te ver krijgen, tenzij men de grootste knollen met de hand afraapt, iets wat veelal aanleiding geeft tot onvoldoende sorteerlng. Gebruikt men een hovenzeef voor het afsorteeren van de grootste knollen dan zal men genood zaakt zijn dn kleine maat nog een keer extra te sorteeren. Bii gebruik van non sor teerder met. drie boven elkaar liegende zeven, kan men de partij in oen toer af sorteeren. Behalve aan de maateortcering. worden zeer hoogo eisóhen gesteld aan het verwij dieren van zieke, beschadigde en misvormde knollen. Er moeten heel veel partijen poot aardappelen worden overgesortcerd, door- da* men die hierboven genoemde knollen niet zorgvuldig hieeft uitgelezen. Dit laatste moet. weer worden toegeschreven aan het feit, dat men zich hierop niet voldoende in stelt. Het verwijderen dezer knollen tijdens het sorteeren van de zeef of tijdens het vullen van zakken, manden of kisten, of wel van den vloer onder de uitlaten van den sorteer der kan niet on afdoende wijze geschieden, omdat de knollen onder de oogen van de zoekers niet voldoende ro-llen. Knollen met hat beschadigde gedeelte naar beneden lig gende worden niet opgemerkt en blijven in de nartij achter. Wil men de partij goed uitlezen, dan moe ten de knollen over een hor of leesband worden getransporteerd. Men kan zich hierbij op een eenvoudige wijze behelpen door gebruik te maken van de hor van een oudarwctschc harp, welke i6 ontdaan, van de poten, of een namaak daan-van. Men legt deze hor Sets hellend op een paar kisten en schopt van achter de sor teerder de aardappelen er op. Het personeel kaïn op deze hor die aardappelen naar bene dien sohuiven en tegelijk de ongevvenschte knollen er uit rapen. De gelezen knollen kunnen in een mand of zak wordien opge vangen. Bij de 'niieuwe sorteerders wordt soms wei een hor of lade door middel vaar een paar haken aan do sorteerder bevestigd, zoodat de knollen reohtstreeks van do sorteerder hierop vallen. In F-lakkee wordt in de groote sorteerm- richtingen een andere werkwijze gevolgd. De aardappelen worden vóór do sorteerder gestort op een hor, hier worden zoo nauw keurig mogelijk de verkeerde knollen uitge- raapt. De uitgezochte knollen worden, het zij met een transportband, of wel door mid del van doorschuiven met de hainldlen op de soi-tcerder gebracht, terwijl bij de afvoer kanalen in de sorteerder de partij nog' eens wordt nagezien. Men begint hier dus reeds met liet uitlezen der ongesorteerde partij. Het behoeft hier geen nader betoog, dat dit meer extra werk en kosten meebrengt, dan bij het uitlezen der gesorteerde partij. Men moet hier de zieke en beschadigde knollen uitzoeken uit do partij, welke nog met klei, kriiel en eventueel andere ongeredhtiglndcn is vermengd. Deze wijze van werken is clan ook ontzettend kostbaar. Wij hebben dezer dagen nog geconstateerd dat bij een sorteerder acht mensdben bezig wan-en met het uitzoeken, terwijl liet zelfde werk minstens even goed of wefllidht beter kan worden verricht (looi- 'drie personen, ■mits men gebruik maakt vain een goede lees band. Voorts zagen wij meermallen, dlait de partij over twee sorteerders werd gevoerd hoofdzakelijk met hot doel de-ze nog eens goed 11a te kunnen lezen. Wij mogen wel aannemen, dat hij gebruik van een goed» leesband de kosten van uit zoeken gemiddeld de helft lager zullen zijn dam hij hot toenassen van de hierboven ge schetste methode. De beste en goedkoopste ons tot lieden bekende wijze voor liet. uitlezen der zieke, besolradiigde en imisverimde knollen is liet bruik maken van een goede leesband. Deze* moet zoodanig zijn ingericht, dat de aardappelen tijdens ho' transport zich her h a al (lelijk keeren, zoodat men ze van alle kanten kan bekijken. Ilen leesband voor zien van latjes welke de aardappelen op voert, voldoet niet aan liet gestelde doei He knollen blijven rustig achter de latjes liggen, zoodat men naar beneden gericht beschadigingen over het hoofd ziel. Derge- liiko inrichtingen kunnen meer als ti-an sport band worden aangemerkt. Men kan hei bezwaar van het niet rollen der knollen wol oenigszins verholpen door op den, door ilen band te volgen weg een of meer vei» hoogingen aan te brengen, dooli afdoende is liet rui et. Indien men van een leesbaind het meest nuttige effect wil verkrijgen is liet ge- wensoht, dat deze vast trgon dien sorteerder wordt geplaatst en deze zoodanig is ingi richt, dat de beide potermalcn welke moeten wordien nagezocht, rechtstreeks op den lees band toreolit komien. Deze wordt door mid- lel van een paar opstaande plaatjes in drie batten verdeeld, n.l. resp. voor dr- twee ver- soliil'ilenide potermaten met in liet midden •een smalllo baan voor het iimverpen der verwijderde knollen. Van niet 1e onderschatten heteekenis is towns, dat alle sorteeri-ngen direct in zak ken kunnen wordien opgevangen, zoodat twee of meerdere malen verwerken der aardappelen overbodig is. Naast do vele uiteenloopcnde modellen zijn er op de Zuid-Hollandschc eilanden sorteerders niet leesband in gebruik, wel ke voorzien zijn van drie boven elkaar lig gende zeven. De bovenmaat wordt aan de zijkant in zakken opgevangen terwijl het kriel aan do andere zijde in de mand of kist wordt opgevangen. De verlangde po formaat wordt in twee sortperingen achter afgevoerd in verzamelbakken, waaraan zakken kunnen worden bevestigd of direct opgevangen op den leesband, welke even eens van uil laten is voorzien, welke de. aanlappen direct in zakken afvoert terwijl' de uitgelezen knollen in een mand of kist terecht komen. Deze machines zijn zoodanig geconstru eerd, dat zij een zeer groote capaciteit be zitten. De ongesorteerde aardappelen kun nen rechtstreeks uit de zakken op do sor teerder worden uitgestort, terwijl zij de machine in vijf sorteeringen verlaten en direct in manden of zakken worden opge vangen. De aanschaffingskosten van een derge lijke installatie zijn uit den aard der zaak belangrijk iiooger, dan bij aankoop van een eenvoudige kleine sorteerder. Hierbij moet men er echter rekening mede honden, dat bij deze laatste geen leesband wordt ge leverd. Wanneer wij bovendien in aanmerking nemen (Ie groote capaciteit en liet zeer goe de werk, hetwelk bij gebruik van deze sor teerder met zeer geringe kosten wordt ver kregen, kan op bedrijven, welke op eienigs- zins groote schaal pootaardappelen verbou wen, en zeer zeker in centrale opslagplaat sen waar vci-zamelpai-tijcii wordenklaar gemaakt. de machine in zeer korten tijd worden afgeschreven. Voor minder groote bedrijven kan liet aanbeveling verdienen, dat twee of meer personen gezamenlijk een machine aankoo pen. De Hoofdcontroleur van de K.Z.H. G. A. VAN DER WAAL Klaaswaal, November 1936. Koninklijk bezoek aan Zeeland Kort na de huwelijksreis van het Prinselijk Paar Naar de burgemeester van Vlissingen in een vergadering aldaar meedeelde, zal binnen niet al te lange tijd na de hu welijksreis van het Prinselijk Paar de vorstelijke familie een bezoek aan Zee land brengen. IV De Nieuw-Guinea-gedaclite is een zeer gelukkige geweest. Allereerst omdat Nieuw- Guinea om zoo te zeggen „leeg' land is: een land met een zeer scliaursche bevol king, die bovendien aan liet uitsterven is. Voorts, omdat de Papoea's, die de uiheeni- s-clie bevolking uitmaken, geen grondbezits rechten kennen, zooals de inlanders in liet overige gedeelte van ons Indié. Deze zijn krachtens hun Adat de rechtmatige bezit ters van den grond, waarvan geen blanke ooit een stukje in eigendom kan verkrijgen. De Adat van den Papoea echter kent zulk een grondrecht iiiot^ docli enkel een recht op bepaalde hoornen en op vindplaatsen van gommen en harsen, waarvan hij tegen vergoeding zeker genegen zal zijn afstand te doen. t an verdringen utu een jnheem- sclie bevolking, die natuurlijke rechten op den grónd 'heeft, is hier dus geen sprake, omdat er practised gesproken geen bevol king is, die verdreven of onderdrukt kan worden. En waar Nederland liet eerst be slag eolegd heeft op dit „lecgo" land, ken nen wij liet ook liet recht toe, Nieuw-Guinea in gebruik ie nemen ten bale van den Ne- dei'landschvn stam. Alvorens op do eigenlijke kolonis-'ic in te gaan, hebben wij eonige belangrijke vra gen onder de oogen te zien, die verband houden met de z.g.n. onoverkomelijke be zwaren van kolonisatie naar tropische ge westen in liet algemeen ei» naar Nieuw- Guinea in het bijzonder. De eerste vraag is dan: is het klimaat in de tropische gewesten voor Europeanen ge schikt, om handenarbeid te verrichten? De tweede: zal handenarbeid liet prestige van den blanke niet schaden? Dij beginnen met de beantwoording van de tweede vraag, omdat zij het minst be langrijk is, Wie In-die kent van de laatste 23 jaar en van den tijd vóórdien, moet er kennen, dat in de mentaliteit van den In lander tegenover den Europeaan een reus achtige verandering is te constateeren. Voor al na den oorlog tusschen Japan en Rus land, die afliep met een volkomen neder laag van laatstgenoemd land, ontwaakte liet nationaliteitsbevvustzijn van het ge kleurde ras. Immers de blanke had het af gelegd tegen liet gekleurde ras: deze had zijn superioriteit bewezen tegenover gene. Do nekslag aan dat prestige echter is toegebracht door de bioscopen, die als pad destoelen uit den grond verrezen en de meest sensationeele films vertoonden van moord, doodslag, brandstichting enz. en die den Inlanders de meest walgelijke en verdierlijkte tafereelen te genieten gaven, waarin do „blanda", dat is do blanke een hoofdrol speelde. De Europeaan was van zijn voetstuk gevallen; met den deemoed cn onderworpenheid van den Inlander was het uit. Wie handenarbeid beschouwt als iets, dat aan iemands prestige afbreuk doet, hangt aan liet. uiterlijke en vergeet, dat liet ont zag, dat iemand uitoefent,afhangt van zijn optreden als menseh in don waren zin des woords. En waarlijk zijn in onzen tijd de armoedige omstandigheden,, waarin vele Europeanen in Indië leven, heu-sch niet zeer verheffend voor dat hoog te houden „pres tige". Ons antwoord op de eerste vraag is, dat door ervaring uit do laatste 30 jaar liet af doend vaststaat, dat Europeanen in tropi sche landen zonder bezwaar handenarbeid kunnen verrichten. Wij wijzen o.m. op do geslaagde kolonisaties op de Antilien-eilan- den (Cuba en Porto-Rico); op de Duitsche koloniën te Espirito Santo en in Brazilië; op Franse he kolonisten, die het binnenland van Algerië bebouwen. Tot bet begin van deze eeuw was ieder overtuigd van de onmogelijkheid om plan- lagewerk op Noord-Qucensland (dat vlak bij Nieuw-Guinea gelegen is) door blanken te doen verrichten, vooral waar talrijke Zuidzee-eilanders daar als arbeidskrachten worden gebruikt. Malaria, mijnworm en vele andere ziekten woedden alom, richt ten duizenden te gronde cn maakten Queensland in de tachtiger jaren tot een afschrikwekkend voorbeeld. De gemiddelde levensduur van blanke mannen was onge veer li jaar. Nadat de wetten van 1901 Queensland tot een blankonland hadden gemaakt, werden groote vorderingen gemaakt met de bestrij ding van de nog heerschendc tropische ziek' ten. Reeds in de periode 1907—1914 lag hel sterftecijfer van 't tropische Queensland iet- beneden dat van geheel Australië. Dat men bij die bestrijding zulke schitterende resul taten hoekte, had men te danken aan liet ontbreken van een gekleurde bevolking. Deze geslaagde blanke kolonisatie is voor al voor onze Nederlanders van belang, om dat Queensland in do nabijheid ligt van- Ned. Nieuw-Guinea. Het. zijn niet alleen. Zuid-Europeanen, doeli ook Engelscben on zeifs Finse.he arbeiders werken op de sui ker-, katoen- en bananenplantages. (Wordt vervolgd). V.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1