Antirevolutionair voor de Zuidhnllflndsche en Zeeuwsefi Orgaan Eilanden IN HOC SIGNO VINCES Gemeenteraad van Den Bomme! Gemeenteraad van Herkingen ZATERDAG 14 NOVEMBER 1936 5ie'JAARGANG N°. 434c Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N V. DRUKKERIJ EN UI TGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN. SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. ve rr! ■- Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. .8 OPMERKELIJK MAK Het is opmerkelijk dat d'o. S.D.A.P. toch zoo netjes voor den dag tracht te komen. De arbeiderspers mag nog wel eens opspelen en enkele minder netto dingen debitecren, de mannen, die vooraan staan in de Ka mer zijn heden zeer voorzichtig, zelfs Ir. Albarda, die als eerste spreker het begroo- tingsdebat. inleidde was heel voorzichtig in zijn uitdrukkingen. Die voorzichtigheid is te verklaren, want in de Kamer kan men alles zoo maar niet ongestraft zeggen, daar staan dadelijk eerste rangs krachten klaar om de S.D.A.P. van antwoord te dienen, terwijl ook de Regee ring wel in staat is om van antwoord te dienen. In de pers is dat anders, daar is men on beperkt baas, daar moet en kan men de roode lezers wel wat voorzetten, dat slikt men in die partij wel, men is jaren lang in die richting opgevoed, liet zou eerder be vreemden zoo daar een algelieele betering des levens openbaar werd. Blijkbaar schijnt hij de voormannncn het nuchtere verstand to spreken, men durft het niet openlijk te zeggen want dan zou men de geheele roode beweging op de ach terste zolder jaren, doch blijkbaar vinilt men deze regeering nog zoo kwaad niet. Zoo is er ook groot verschil tusschen dag bladpers en bijv. Socialistische Gids. Da toon is. wel wat milder geworden, med ^pjmrlci- (in|i ijplrnk van het fascistisch gevair, waartegen' de regeering Colijn liet hechte en sterke bolwerk bezet houdt. Blijk baar geeft dat aan de S.D.A.P. een zeker ge voel van gerustheid. Een mensch vooral een partij welke een innerlijk voos beginsel be lijdt is in den regel bang, want dat beginsel geeft in de ure des gevaars geen houvast, men is dan blij zoo men achter een sterkere weg kan schuilen. Want met al de groote woorden zijn ze fn hun hart doodsbang voor het fascisme. Werkelijke tegenweer bezitten zij daartegen niet Doch al is de S.D.A.P. nu wat minder cgressief geworden, zij blijft op en top revo lutionair, zij is Marxistisch en predikt den klassenstrijd. Deze netheid noopt ons waakzaam te zijn, Want de innerlijke geest welke do roode schare beheerscht, het z.g. leidend beginsel, blijft nog steeds dezelfde. Daarom is zij voor een christen verwerpe lijk, want in de practijk stelt zij zich vier kant tegen Gods geopenbaarden wil en tegen de bestaande maatschappelijke orde. Zij is en blijft revolutionair. Alleen zoo die netheid vrucht was van innerlijke omkee ring zou er sprake kunnen zijn, dat we ons erin konden verblijden. Nu zien we met be langstelling de daden tegemoet. Want straks als het op de verkiezing aankomt, zal do oude Adam wel weer boven komen en zullen alle fiolen der revolutionaire propaganda Wel over ons uitgegoten worden. Dan zal weer des te beter blijken, dat er een onoverbrugbare klove tusschen haar en ons bestaat. Maar zal ook blijken, dat die roode beginselen een ernstig gevaar vooi' onze samenleving vormen, waartegen wij nu leeds van meetaf positie moeten kiezen. Paaschveetentoonstelling 1937 Dc aloude Paaschveetlentoomstellinig van de Holl. Mij. van Landbouw, afd. Rotterdam. SahiechOiin en Omstreken zal hru 1937 weder om gehouden worden en wed op Dinsdag 16 Maart. Verschillende wijzigingen in de organisa tie van de tentoonstelling, welike in 1936 zijn aangebracht hebben medie' geleid tot een gunstiger financieel resultaat, dan in die voorafgaande jaren het geval was. Daar naast verleenden verschuilende instellingen financieeien steun. Men leide hieruit niet af dat deze tentoonstelling beoogt een finan cieel resultaat. Verre van dien. De bedoe ling is het bevorderen van oen markt- cn landboinvbtla.ng, maar de inkomsten moe ten, wil de tentoonstelling levensvatbaar blijven, de uitgaven nagenoeg dekken. Dit is in 1936 na vale jaren, weder het gev geweest. Het bestuur van de Afdeelimg zal trachten door feestelijker aanzien en ©enigszins rui mere opstelling van het ingezoraden vee de aantrekkelijkheid en het doel der Veeten toonstelling ia 1937 verder te bevorderen. Dc raad dezer gemeente kwam Woensdag 11 November in vergadering bijeen onder leiding van burgmeester Donkersloot. We gens ziekte was afwezig weth. Lokker. Van Gcd. Staten was met goedkeuring teruggekomen een raadsbesluit tot al- en overschrijving begrooting 1936. Eenzelfde besluit van de bogrooting 1933 had nu ook do goedkeuring verkregen. Deze was eerst gewoigrd omdat de onkosten der stombureaux hooger waren dan do raming was. Deze vergoeding mag maximaal f 4, per zitting en per persoon zijn. Een begelei dend schrijven dringt er op aan, dat c ui volgendo maal dit bedrag stipt gehandhaafd blij ft. Het dag. bestuur der gas-ccntralo Oost Flakkee hoeft ingediend de begroeting 1937 Deze ligt ter visie voor raadsleden. Gd. Staten berichten den raad bij beschik king op het beroep den- Schoolvereeniging op N'ed. Herv. grondslag tegen het raadsbe sluit, waarbij medewerking werd geweigerd aan de oprichting van een school, dit beroep ongegrond te verklaren. Overwogen wordt daarbij, dat do ge meente Den Bommel minder dan 23000 in woners telt, dat in deze gemeelde een mi nimum van zestig leerlingen vereischt is en dat maar voor 43 leerlingen aangevraagd is. Het schoolbestuur had aangevoerd, dat liet hier eeii uitzonderingsgeval betrof, waar bij de wet genoegen neemt met een mini mum van 40 leerlingen cn tevens, dat do ouders der kinderen aan de Zuidzijde voor hun kinderen onderwijs vragen oji een school van Nea. Ilerv. grondslag en een ge lijksoortige school niet aanwezig ,s. God. Staten overwogen voorts nog in hun beschikking, dat de beoogde beziriniging door opheffing van de school aan de Zuid zijde, illusoir zou worden door aan dc aan vrage te voldoen. De gemeente Nieuwe-Tonge deelt mede, dat de heer P. C. 'fijt benoemd is tot be stuurslid der stichting Drinkwaterleiding Goeree en Overflakkee. Door Ged. Staten is nog goedgekeurd een raadsbesluit tot het verstrekken van een kasgeklleening van 3300,aan het Bur gerlijk Armbestuur en enkele besluiten tot af -en overschrijving begrootirig 1936. De gemeente Oude-Tonge heeft ingezon den een gewijzigde verordening inzake don vleeschkeuringsdionst. De VOORZITTER uet wijf vit 0! do ge meente Ouue-Tonge in deze den juistcn weg heeft bowandeld. Do genoemde ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Vrijstelling van straatbelasting wordt aangevraagd door L. W., wed. A. L., W. II., St. H. cn H. O., op verschillende, meestal financieele gronden. De VOORZITTER deelt den raad mede, dat om de genoemde redenen geen onthef fing kan verleend worden. Het. is alleen mo gelijk de vordering oninvorderhaar te ver klaren als blijkt, dat werkelijk niet betaald kan worden. B. en W. brengen ter kennis van den raad, dat de circulaire betreffende brand- stofl'entoeslag door lnin college is ontvangen en verzoeken machtiging can don raad dezen toeslag weer toe te kennen. Z. h. st. wordt dit goed gevonden. B. en W. stellen den raad voor een reke- ning-courant-overeenkoinst aan te gaan met de N'.V. Bank der N'ed. Gemeenten. Op het oogenblik heeft de gemeente nog een cre- dietsaldo maar in sommige gevallen, als steunuitkecringon, kan crediet noodig zijn. De raad besluit 1ot een maximum-crediet groot 11.000,tegen oen rente van 2 pet, hoven promesse-disconto. Thans wordt be taald circa 414 pet. De pensioensgrondslag van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger, moet opnieuw vast gesteld worden in verband met de gewijzig de salarisregeling en bepaald op resp. 2070,—, 2400,— cn 1275,—. Een suppletoir kohier op de hondenbelas ting wordt vastgesteld tot. een bedrag van 3,voor een vastliggende, althans vastge houden hondje van den heer De Vuyst. De verordening op de heffing van kaai en havengelden, waarover de raad zich in do vorige vergadering heeft kunnen uitspre ken wordt nu den raad aangeboden ter de finitieve vaststelling. Er is advies gevraagd over het ontwerp aan het hoofdbestuur van „Schuttevaer". Deze acht het niet juist, dat c.e tarieven ongewijzigd zijn, op grond, dat het schadelijk is voor den handel en scheep vaart. Bij lagere ontvangsten d -zelfde on kosten acht dit bestuur verzwaring der las ten. Voorts worden aanmerkingen gemaakt op de te gunstige voorwaarden voor de in gezeten-en en wordt dit geacht in strijd te zijn mot de grondwettelijke vrijheden. Voorts wordt het havengeld ad 3 cent per ton te hoog geacht voor schepen die de haven voor schuilplaats binnenkomen, waar door do kans zich voordoet, dat deze buiten blijven. B. cn W. hebben deze bezwaren nagegaan en bieden de ontworpen regoling niettemin ongewijzigd aan, welke met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. Op voorstel van B. en W. wordt besloten om ontheffing te vragen van de verplichting tot vaststelling van een capitulanten-ver- ordening. De begrooting voor 1G3R wordt gewijzigd met enkele al- en overschrijvingen, hierdoor wordt de post onvoorzien nu reeds ge n-acht oj) f 4000,waardoor mogelijke te genvallers kunnen worden opgevangen. De VOORZITTER spreekt de meening uit, dat, onvoorziene omstandigheden voorbe houden, do rekening 1936 beter zal sluiten dan die van 1933. Vervolgens wordt behandeld ne begroo ting 1937 van hel Burgerl, Armbestuur. Do VOORZITTER merkt op, dat deze be grooting sluitend is gemaakt door een sub sidie van de gemeente groot f 750. Als ajles wat achterstallig is aan pachten buiten beschouwing gelalon was zou ton subsidie van pl. m. 1 1000 a f 1100 noodig zijn. Er is echter een bedrag van f 800 ge raamd als nog te innen. In besloten zitting zal nadere mededeeling geciaan worden betreflende deze posten en de te nemen maatregelen. Spr. acht het ook een ongcwenschte toestand. De heen- MAST komt tot de conclusie dat de gemeento nu gaat betalen voor hen dit. eigenlijk tie inkomsten tan het B. A. moe ten opbrengen. Als tie raad nu tlozc subsidie toeslaat wat heeft de raad dan to zeggen betreffende de mvoraering. De lieer SEGERS meent op te me rit en dat de lieer Mast vreest dat de raad zijn zeg genschap zal overgeven. De VOORZITTER ontkent dit cn zegt dat B. en W. den raad juist wel willen inscha kelen. Aan hot eind van het boekjaar moet tie raad de rekening tocJt goedkeuren en houdt daarooor do eindbeslissing in handen. Do hoeren IIOKKE en SEGERS kunnen er zicli dan mee vereenigen dat deze post op dé begroot ug voorkomt. Bij de gemeentebe- grooting 1937 kan nog nader er over gespro kén worden. De heer MEIJER zou gaarne een andere regeling zien betreffende premiebetaling voor de S.B.Z. en meent dat dit 1 p den wg dcr gmeente ligt. De VOORZITTER bestrijdt dit laatste op principieele gronden. Het B.A. is bereid in bepaalde noodgevallen de betaling der pre mie voor haar rekening 1c nemen en heeft daartoe de botrelfende post met f 40 ver hoogd. Vorig jaar is f 900 uitgegeven voor ziekenzorg. Om hierin verbetering te krijgen heelt het B. A. zich in verbinding peslcld met S.B.Z. en andere vcreenigingen van weldadigheid. Do bogiooting 1937 van het Burgerlijk Arm bestuur wordt dan vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 6.242.43. De VOORZITTER stelt dan aan de orde de begrooling voor het dienstjaar 1937 en vraagt of er nog iemand algemeene beschou win,gen wensoht te houden. De hoer MEYER zal alleen ecnigo opmer kingen maken, nl. dat z.i. deze begrooting arm is aan posten voor algemeene sociale doeleinden. Do YOORZ. ontkent dit cn wijst op do sociale zorg in den vorm van steunverlec- ning en werkverschaffing. Voor volkshuis ting zijn 16 woningen gebouwd. De raad heeft zich duidelijk uitgesproken principieel tegen schoolvoeding c.d.g. te zijn. Spr.maakt groot verschil tusschen do vraag wat be hoort tot Staatszorg en recht tusschen recht en plicht. De meening dat de Staat moet zor gen als iets waar men recht op heeft, is niet dc meening van den voorz. en ook niet van den Raad. I11 deze begrooting is zoov eel mo gelijk verwerkt wat dc Raad als zijn plicht ziet. Een eerste eisch is ook een gezonde finan- cieele positie der gemeente. Als er nog eens meer ruimte komt, wachten er tal van wen- schen, o.a. op liet gebied der wegen. De be grooting wordt dan hoofdstuksgewijze be handeld. De heer MAST vraagt inlichtingen over een post schrijfloon a f 200, die vorige jaren niet op de begrooting heeft gestaan. De VOORZ. antwoordt dat de secretaris het werk optie secretarie alleen niet af kan en er twee ambtenaren hem ter zijde staan, Verheul en van Prooyen, waarvan de een 3 jaar en de ander 2% jaar werkzaam is. Deze doen veel werk en z.i. mag niet worden ge parasiteerd op deze volontairs. Als gratifica tie ontvangen deze elk f 100. De heer MAST heeft hier geen bezwaar to gen. De heer IIOKKE heeft geen bezwaar te gen de vergoeding aan de volontairs, maar hij acht het in strijd met een vroeger geno men raadsbesluit, waarbij bepaald was dat de secretaris al bet werk ter secretarie al leen zou doen. De VOORZ. weet van geen besluit Er is wel eens over gesproken maar in de notulen is niets terug te vindon van een besluit. Het zou trouwens ook niet kunnen, want dp Raad heeft niet het recht voorwaarden te stellen bij do benoeming van een ambtenaar. Daarbij is het werk zoo toegenomen dat dit niet op behoorlijke wijze door één man te doen is. In gemeenten van gelijke grootte als don Bommel is minstens één ambtenaar ter secretarie Weth. JON'GELNG weet wel dat er in den Raad over gesproken is voor de benoeming van den secretaris. Spr. weet echter niet of dit vastgelegd is in de notulen. De secreta ris heeft indertijd zelf deze bepaling geaccep teerd. Den heer HOKKE gaat he niet over het kleine bedrag, maar hij vraagt waar de grens blijft. Er zijn er nu al drie op liet kantoor. Spr. weet ook wel dat voor niets werken niet te doen is. De lieer MAST gelooft niet dut de gc- meenlchuishouding duur is als wij ze verge lijken met andere plaatsen. Spr. heeft dat al anders meegemaakt. Dc SECRETARIS licht nog toe dat V. tic uitgifte van boter regelde en daarvoor f 300 ontving. Dit is nu verlaagd cn daarom was een vergoeding gevraagd. Do lieer MAST vindt dit lieelemaal geen motief en wist niet dut daar zooveel voor uitgegeven werd. De iieer MEYER begrijpt niet dat do win keliers daar niet moer opzitten. Dc VOORZ. deelt nog mede, dat ook tlt» post onderhoud gemeentehuis met 1 75 is verhoogd. Hier moet noodig wat opgeknapt worden De trouwzaal is zoo dat een paartje niet behoorlijk ontvangen kan worden. Gor dijnen zijn er niet meer voor dc ramen. Dit is niet zoo het hoort, de gemeenteraad moet zichzelf respocteeren cn zorgen voor een goed ingericht gemeentehuis. De Raadsleden nemen het nog al gemoede lijk op en hebben nog niet gezien dat het zóu noodig was. De heer HOKKE vraagt inlichtingen over post 159, Hoofdstuk III, betreffende tie straat verlichting, die voor 1936 op f 830 geraamd was en voor 1937 op f 1685. Do VOORZ. antwoordt dat voorheen dc straatverlichting contractueel geregeld was met de Mabeg, maar nu de gaslevering voor gemeenschappelijke rekening der aangeslo ten gemeenten is gekomen, moet tie juiste kostprijs betaald worden. Rij Hoofdstuk IV vraagt do heer MEY'ER een post voor subsitlie aan het „Groene Kruis' op de begrooting te plaatsen. De VOORZ. merkt op dat bet B. A. f 150 subsidie en I 10 contributie betaalt en hier voor gebruik mag maken van tie vcrplegings artikelen en tic diensten der wijkzuster. Spr wil niet wat de heer Meyer wil, wat z.i. leidt tot Staatsabsolutisme. liet particulier ini tiatief doet hier goed werk en dat moet aan gewakkerd worden. Het is de taak van liet B A. die menschen te steunen die niet be talen kunnen. Bij hoofdstuk V 110. 183, onderhoud Tuin dorp. vraagt de heer HOKKE of die jiostniet te laag is geraamd. Volgens voorschrift der rogecring mag hoogstens f 26 per woning aan onderhoud worden besteed. De heer MEY'ER vraagt of het niet nuttig en noodig zou zijn in liet belang van de volksgezondheid ov er te gaan tot den houw van nieuwe gemeente-woningen. liet is z.i. noodig hier het initiatief fe nemen, want het particulier initiatief blijft achter. De VOORZ.: U zou de lijst van achterstal lige huurders eens moeten zien. Als van ge meentevvego wordt gebouwd redeneert men dat, als niet betaald wordt, de burgemees'"i- toch '11 woning moet geven en men kan blij ven zitten. Beter zcu zijn het organiseeren van woningbouwvereenigingen, zoodat de menschen onder elkaar de verantwourdii g mee dragen. Hier in den Bommel is zeker een vvouingbouwve-reeniging noodig en spr. zai gaarne allo =tcun ver'ccnen. De hier MEYER vraagt ol ingevoge de laatste ininisterieele circulaire nog liuurver- lag'ng i. (oegepasi. De VOORZ. w 11 gaarne nagaan of dit mo gelijk is. Voorts w il de heer MEY'ER door huurver- laging der gemceiitewouingcn ook de huren van particuliere huizen verlagen, waarop weth. JONGELING opmerkt dat ze dan ze ker wel gauw zullen gaan bouwen. De YOORZ. zegt hierin voorzichtig te zijn omdat cr ook huiseigenaren zijn die hooge renten op moeten brengen. Weth. JONGELING merkt op dut dit punt ook al besproken is in de vergadering van R. oil W. Bij den 1/ouvv vv as gedacht aan een huur van 1 2.25 cn gezien dc loonen was dit nu ook hoog genoeg. Dc Raad besluit dan goedkeuring te vra gen op een uigeuieciic huurverlagiug tot t 2.25 per week. De VOORZ. deelt mede dat liet plan is allo wegen Ic toeren, omdat dit het voordeeligste is. Voor 1937 zul ulic.cn het beschikbare ma teriaal verbruikt worden 0111 in 1938 des nootls tloor middel van een leening geldon beschikbaar te stellen voor hel volledig in orde brengen. De beer MAST maukt eenige opmerkingen over tie hooge kosten als bijdrage voor liet bezoek van 12 kinderen aan do O. L. school te Langstraat. De VOORZITTER licht dit toe on meent dat opheffing der O. L. school aan de Zuid 'de geen voordeel voor dc gemeente gebracht heeft. De Jieer MEYER stelt voor f 50— voor schoolvoeding en klceding. De VOORZITTER best rij It op principieele gronden dit voorstel, hierin gesteund dooi den lieer Ilokkc cn wethouder Jongeling. Dit beginsel zou leiden lot '1 staatssocialisme. Dc beer MEYER ontkent dit cn beschouwt liet als con overgangsmaatregel. De VOORZ. licht tie principieele zijde van liet voorstel toe, waarna het inet 51 stern- wordt verworpen. Dc hoer MEYER stolt voor f 50,voor schoolreisjes en feestjes. De YOORZ. ontraadt dit omdat de post pro memorie op tic begrooting staat cn al tijd verhoogd kan warden. 1 Het "voorstel wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmen. Vóór werd gestemd door de hee- ren Segers en Meyer. Hoofdstuk IX post 1, subsidie B. A. groot f 730,wordt liohaiideld bij de eindstem ming na toelichting in geheime vergadering. Op voorstel van don heer HOKKE zal een prooi hestelling gedaan worden van gehakt in blik. De lieer MAST stel vragen in verband met rekening gascontrale. oleens de VOORZ. is het gasverbruik met 30 pCt. toegenomen in enkele plaatsen zelfs niet 50 jiCt. De gascontrale tracht de leeningen te eonverteeren, langer looptijd te verkrijgen en door dit rekken voonleeii- ger te werken. Verlaging van rentetype kan ook verlichting geven. Bij de nieuwe begroo ting is niet gerekend met depreciatie van den gulden, waardoor de kolen, vooral de Duitsche, duurder worden. Dit zou een klei ne verhooging van tie gasprijs mogelijk ma ken. Ilierna wordt de begrooting als volgt vast gesteld. Gewone dienst in ontvang en uitgaaf: f 88023,20, met oen post van onvoorzien groot f 1607,70. Dc kapitaaldienst: ontvangst f 8218,32; uit gaaf f 6160,30: batig saldo f 2058,02. De lieer HOKKE maakt nog eenige opmer kingen over do slechte weg in Tuindorp en vraagt voorziening door grint te strooien. De heer HOUTHUIZEN vraagt iietzellde voor Achthuizen. De VOORZ. doelt mede hedenmiddag reeds opdracht te hebben gegeven en sluit daarna de openbare vergadering. Dinsdag j.l., 10 uur v.m., kwam do ge meenteraatl in openbare zitting bijeen. Tegenwoordig alle leden. Dc VOORZITTER, Burgem. Visscher, opent de vergadering met gobed, waarna de notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: B. cn W. van Nieuwe Tonge berichten dat cle hoer P. C. Tijl met ingang van 1 Oct. ia benoemd tot bestuurslid Drinkwater leiding. De VOORZITTER doet medorleeling, dat o]> 11 Nov. zitting zal zijn van dc Raad van Staten, inzake het beroep 3-jaarl. rekening school de heer tlekcze. Adres van den Arbeidersbond om kolen- toeslag en vA zoek 0111 goedkoope boter en vel. Verder behelst het verzoek (dat zeer slecht te lezen schijnt, vandaar dat wc ook niet goed weten, van wie het eigenlijk komt) vrijstelling van vvachtdagen. Ten slotte 0111 de loonnorm van 19 op f 10 te brengen. De VOORZITTER: Do bedoeling is om de sleun in werking te doen treden (Maandag as.). Go/tlkoope boter en vleesch zal woi- den verstrekt. Do kolontneslag komt op f 1. De heer MELISSANT: En de verhoogde loonnorm? Enkele gezinnen zullen tiaar voordeel van hebben, cn dc gemeente kost het toch geen cent meer. De VOORZITTER: En dan straks weer vezoeken, als de loonen omhoog gaan, om de norm ook te verhoogen! De heer MELISSANT- Neen. do bede ling is, om dat voor een heel jaar zoo t> houden. Do VOORZITTER: Wat is liet loon? Wethouder DE GEUS: In December f9.24 per week. 0e lieer v. ECIC: Kijk es-an, daar moeten de menschen nu voor werken, en dan de norm op f10 zetten? De heer MELISSANT: Ja, maar voor een heel jaar. Weth. DE GEUS: Dat kan men in het ad'-es niet lezen. Dc VOORZITTER herinnert zich dat zoo- iets al meer is bepaald cn men later toch met andere_ \erzoeken kwam. Weth. v. KEMPEN bevestigt dat geval. De heer MELISSANT: Maar dat is 2 jaar geletien, cn toen werd zoo maai- wat steun uitgekeerd. Do kolentoeslag daar hebben nu een gedeelte van de menschen niks an. De YOüRZITTER: Dat zit 'm daarin, dat de Minister dit zoo vaststelt. De heer MELISSANT meent, dat het ner gens zoo is, de loonnorm op f9. Dc VOORZITTER betwijfelt dat.. De norm 1-ijst en daalt al naar gelang liet loon. Spr. wil beginnen mot f 9 en dan ecu vaste norm in B. en W. overwegen. Wordt naar B. en W. gerenvoyeerd. Dc lieer v. tl. VELDE vraagt afschaffing wachtdagcn. Er zijn er nu, die al 14 dagen zonder loopcn. De heer v. ECK vraagt namen, die wor den genoemd. Weth. DE GEUS is er voor dat z-:*, die kunnen aantoonen 111 geen 14 dage.i werk gehad te hebben, direct steun krijgen. Vaar moeten die menschen anders van leven? De VOORZITTER zegt dat dit ook moei lijk is te controleeren. Spr, heeft het adres voorgelezen, maar feitelijk hatl alles eerst in B. en W. moeten zijn behandeld. Uitgezonderd de loonnorm en de wacht- week (die op 0 dagen is gfsteld) wor.it het gevraagde toegestaan De rest zal eerst vrorden bekeken. L'c VOORZITTER deelt mede dat beroep is aangotcekend door het schoolb 'stuur tegen een besluit van den Raad van B Oct. 0111 het gemiddelde per leerling op foSO'a te stellen. Dit moet volgens iict b'Stuur zijl (9.63. Spr. licht toe dat het gemiddelde gtnomen wordt van 3 scholen, vv 1 Stad aan t Haringvliet ook was. In laatstge noemde gemeente schijnt iels niet in orde to zijn, maar spr. zegt dat Ged. Stat -i dit maar moeten onderzoeken. Dal ligt niet op t'tij weg van liet gemeentebestuur. Verslag E.M.G.O. De heer v. ECK: Daur zou ik we! eens •wat over willen liooren. Ik heb hooien mompelen, flat ze bouwen willen. Dc VOORZITTER: Dal staat buiten dit verslag. De heer v. ECK wil weten of de tarieven niet omlaag kunnen en hoeveel reserve er is. De VOORZITTER: De reserve is f 11.430, De tarieven kunnen niet omlaag. De heer v. ECK: Ik wou weten welke winstmarge et- gemaakt wordt. De V OORZITTER: Van 1 .Mei '33 tot 1 Mei '36 f 80S. De heer v. ECK: Kan er met Dordt niet onderhandeld worden over goedkoope' stroom? Do VOORZITTER: Dat staat allemaal buiten liet verslag. Er wordt met Dort t onderhandeld. Dc heer v. ECK: Dc tarieven zijn schan delijk lioog. De VOORZITTER: Do stroominkoop heeft gekost f42227.01. De heer v. ECK: Aan die cijfers kan ik niet punneken. ik zie maar dat veel men schen hun licht laten afsnijden. Men heeft cadeaux gegeven voor aansluitingen, strijk ijzers enz., terwijl wij 't voile moesten ba- talen. De VOORZITTER: Het is een economi sche kwestie, de menschen kunnen niet. Waterleiding moeten zij betalen en nu laten ze gewoon hun licht afsnijden, 0111 met die centen de waterleiding te betalen, Weth. DE GEUS: De winst is niet hoog. De VOORZITTER: Neen. Do tarieven kunnen niet omlaag: De lieer v. ECK: Wat moeten ze met dia f 11.000 reserve doen? De VOORZITTER: Dat is voor reparatie en onderhoud. Ieder gezond bedrijf neemt daartoe tijdig maatregelen, ook al zijn et- de eerste jaren geen reparaties enz. Goedkeuring wijziging Begrooting Emgo. Dit behelst het punt om een leening te sluiten, groot 120.000 voor de kosten stich ting nieuw kantoqrgebouw en bergplaats. De VOORZITTER leest de toelichting voor. De Emgo heeft zich vanaf de oprichting met een kantoorgebouw moeten behelpen, door een heerenhuis aan de Voorstraat daarvoor in te richten. Bovendien is ecu bezwaar, dat het pakhuis, een oude schuur, aan de Visschersdijk is gelegen, en niet in de onmiddellijke nabijheid staat. De grond waarop het nieuwe gebouw zal verrijzen is aan de Hoflaan, in eigendom van het U.K. Armbestuur. Thans bedragen de kosten gebouwen f 1936 per ja,ar en indien nieuw wordt ge, bouwd, zal dit f 1350 per jaar beloopen, Wanneer het geld kan verkregen worden ad 4% pCt., zal het nog lager zijn. Ge vraagd wordt ten spoedigste een beslissing V nemen. Het college van Gcd. Staten heeft tegea nieuwbouw geen bezwaar gemaakt. Dit is dus t> weg naar verlaging tarie ven, meneer v. Eik, aldus de Voorzitter. De heer v. ECK vindt een huursom van 1936 verschrikkelijk. Do VOORZITTER: Maar daar' zijn alles kosten inbegrepen. Moest er iets in het ge bouw veranderd, b.v, een kamer tot hei bewaren van duro meet-instrumenten enz, is dit er ook inbegrepen. De heer v. ECK: Maar dat staat er nu eenmaal. Dat blijft toch niet duren. De VOORZITTER: In die schuur liggeiï voor f 30.000 aan onderdeeien! De vracht auto moet al'tijd huiten staan. Hot is een wantoestand. Weth. v. KEMPEN motiveert waarom hij als afgevaardigde vrijmoedigheid vond, voor te stemmen. Hij heeft de noodzakelijkheid gevoeld, en waar hot hier nog iets finan cieel voordeel brengt en practisoli beter is, durfde hij niet tegon stemmen. De VOORZITTER: Nu betalen we huur en we hebben nog niets. Als de 30 jaar annuïteit om zijn, hebben we tenminste een gebouw. De heer MELISSANT: Als dan alles aï niet ondereen is! De VOORZ.: Dait geloof ik niet zoo gauw,

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1