30 PANTER Th ij s X^annosan WH geurige ranter sigaartje HANS POTTENKIJKER STUKS CENTS ZWANENBERG'S SENORITAS A.R. Kaderdagen te Den Haag maas EN SCHELDEBODE WOENSDAG It NOVEMBER 1936 Advectentien DE CENTRALE PROEFTUIN klok'CLASSIEK rr 71 Tl T rrn BOEREN LEENBANK „OUDDORP" VOOR DE RADIO VLEESCH- en GROENTECONSERVEN ZWANENBERG MAAKT WAT SMAAKT STUURT Uw DIRECT De\roo/y^G Kwant Me/ de Gezonde Woeien .-.udo°Ttv* Trannosan Company, veriaatstr. 52-56, Rotterdam Trannosan kelpt snel en wel GEMENGD NIEUWS voor GOEREE en OVER- FLAEEEE te Middelharnis, (Langeweg) is op eiken werkdag voor belangstellen den GRATIS toegankelijk. Desgewenscht geeft de tuin man alle inlichtingen die mochten worden verlangd. een nieuw model een zeer gevraagd, apart model doorge schaard. eikenhout fvoordeelige prijs HORLOGERTEL.56657 BINNENWEG 37>ROTrERDAM 1 De Bank leent gelden aan leden tegen 4% 's-iaars. Zij neemt gelden op tegen 314 's-jaars ook van niet-leden. Voorschotten kunnen dagelijks worden aangevraagd bij een der leden van het bestuur. Kantooruren 5 en 19 November des n.m. van 63 uur, ten huize van den Kassier. VAN OOSTENBRUGGE OUDDORP Goedkoope Kappen POST PAPIER en verder alle soorteD SCHRIJFBEHOEFTEN KERKBOEKJES - VULPEN HOUDERS, enz. Advertenties .voor alle bladen worden door mij aangenomen. Aanbevelend, C. DE MOOIJ Wie SLECHT hoort Vrage nadere Inlichtingen om trent de nieuwste hoorinstru- menten bij de bekende specialist GEERVLIET, Oude Spiegelstraat VJo. 3. Amsterdam. Geachte luisteraarsters - ik zeg "luis teraars ters", want de heeren mogen het niet hooren Dames, als uw gemaal pruttelend thuis komt na een langen, zwaren dag, geef hem dan een stevig maal van Zwanenberg's producten en U zult eens zien hoe hij daarna "opklaart" Tien tegen één, dat hij voorstelt nog een bioscoopje met U te gaan maken AARDAPPELEN, GROENTEN en FRUIT naar MAKELAAR JAC. KNOOP Verkoopplaats 5 de Havre, op de Centrale Markt, Jan van Galenstraat, AMSTERDAM, KANTOOR: DA COSTASTRAAT 16, Telefoon 81431 Uitsluitend Commissie verkoop, direct na verkoop afrekening en kassa bij Uw Bankier of op de Rijksgiro. Verzoeke afzendingen vooruii te melden. Te spreken ter telefoon van 12 uur en van 6—7 uur. Alle inlichtingen geelt J. v. d. VELDE Wz., Hoeve „Veelust", C 3 te Sommelsdijk. DAN HELPEN WIJ ELKAAR! 10 Zeer terecht geven velen de voorkeur aan een klein sigaartje. Maar ook daarin bestaat een groot verschil wat kwaliteit be treft. In tegenstelling met vele andere soa ien, munt het Panter- sigaartje vooral uit door lichten, milden smaak, zoodat U bij het «ooken van Panter-sigaartjes nooit hinder ondervindt van te veel gerookt te hebben. Probeert eens een doosje Panter Senoritas en geniet dien lichten milden smaak. Per doosje van 10 stuks slechts 30 cent FIRMA H. J. VAN SCHUPPEN VEENENDAAL VcooUjk stap ik door het team» Zucht nu niet. ah ik dat kon. Laat den moed U nooit ontnemen. Achter wolken schgnt de ton» Zijn er zorgen, ze gaan over. Fluit een deuntje, xveea een man. En ah U met voeten sukkelt. Wel. er is toch Trannosan. Thys Tcannosan met de gezonde voeten. De Likdoorn Remedy Uw voeten dragen U het leven door. Verzorg ze goed. Het kan U niet goed gaan, als U niet meer goed kunt gaan". Prof. Dr. Polland van de Universiteit te Graz-Oosteniijk, de bekende huidspecialist, heeft 2 prachtige middelen gevonden) Remedy en Voetbad die 'n eind maken aan alle voetnarigheden. Heeft U likdoorns, de vreeselijke, stekende, venijnige, geniepe likdoorns Trannosan Remedy er op. De hamerende pijn stopt direct en na 2 dagen zijn de likdoorns verdwenen, voorgoed. Brandende voeten, pijnlijke teenen, doorgeloopen, vermoeide voe ten knappen op in een bruisend, versterkend Trannosan Voetbad. 15 minerale zouten van geneeskrachtige badplaatsen komen in actie en halen de kwade sappen uit Uw voeten, maken den bloedsomloop normaal, verkwikken en verfrisschen U. De we reld lacht U weet tegemoet. Koop nog heden een doos Trannosan Remedy, een doos Trannosan Voetbad bij Uwen Apotheker of Drogist en onderga de sensatie van deze beide nieuwe, prachtige vindingen. Het Bruisende Voetbad Remedy A op likdoorn» dan hechtpleister B er omheen. Na 2 dagen de pleister er af en het is gebeurd: De likdoorn of eeltplek is wit geworden on los van de huid. Zonder pijn of moeite laat bi) zich opnemen en wegwerpen. Tot nimmerwederziens. Een doosje Trannosan Remedy, voldoende voor 8 toepassingen, kost slechts48 C. Gratis: In elk doosje een gratis Voetbad van Prof. Dr. Polland voor een serieuze proef, 'n Dikke tablet verpakt in vocht- vrij Cellophaan-popier. Garantie: De absoluut zekere werking wordt gega randeerd. Wanneer U niet ge heel tevreden bent, wordt U het geld terugbetaald. Een doosje Trannosan Voetbad voor 3-6 bruisende Voetbaden, kost slechts48 c. Bevat 15 minerale zouten Bi) het baden met Trannosan Voetbad komea koolzuur en zuurstof vrij. die de teere voetzenuwen weldadig versterken en een heerlijke doorstroo ming van het gezonde bloed bevorderen. Sports- beden, wandelaars, mcnscbcn die veel loopen en staan, zijn enthousiaste gebruikers van Trannosan Voetbad. Dames gebruiken het in critieke dagen. Londen Batavia Parijs Brussel Zurich Paramaribo Singapore T3-M1IJ De heer Smeenk beantwoord dde gestelde vragen Inleiding J. J. C. van Dijk Avondvergadering van Donderdag In de Avondvergadering heeft de heer Smeenk de verschillende sprekers op de ochtendvergadering beantwoord. Hij beeint met de opmerking dat etiketten plakkerij weinig beteekent; de vraag is of iets principieel juist is. De tegenstelling deilatiepolitiek actieve wel va artspolitiek is te wraken. Er is de laatste jaren geen deflaticpolitiek gevoerd. Deflatie was er in de maatschappij Zij is hier en daar bevorderd, ten deele ook geremd, ten einde geen ongelukken te ma ken. Do landbouw heeft daarvan geprofi teerd; deze kon tegen de wcreldprijzen on mogelijk produceeren. Gevolg is ook ge weest, dat de werkloosheid ter. plattelande bestreden kon worden: althans bleef deze beperkter dan zonder regeeringsmaatregelen het geval geweest zou zijn. De vermindering van overiieidsloonen en salarissen heeft iels van deflaUepolitiek gehad. Deze maatregel was noodig, omdat het volksmkomsn van 4300 millioen gere duceerd is met Anders handelen ware .onrechtvaardig geweest. De werkloozer.steun had eveneens een anti-de.'lationistische werking. Ook de werk .Verruiming werkte in dezelfde richting. ,\Vaar ter wereld is meer gedaan ter bestrijding van de werkloosheid? Onze actieve welvaartspolitlek wordt ner gens overtroffen. Spr. licht dat toe met de honderden mil- lioenen die voor openbare werken en wo ningbouw zijn uitgegeven in de laatste jaren. Sommigen keuren thans dat beleid af. Maar in het verleden is zulk een stem nooit gehoord. Ons werkloozencijfer is hoog. Maar hoe vele tienduizenden Nederlanders werkten .voorheen niet xn Duitschland, die in de laat ste jaren weer op onze arbeidsmarkt zijn terecht gekomen? Zeker 'n 120 a 130.000. Met de werkloosheid gaat inderdaaci groote moreele ellende gepaard. Dat is bu,- ten kijf. Dat euvel moet bestreden. Maar de maatregelen daartoe moeten toch econo misch verantwoord zijn, willen we niet na korter of langer tijd de ellende grooter maken, Dr. Colijn koml ter vergadering en wordt met applaus begroet. De heer Smeenk onderbreekt zijn betoog en de heer Schouten begroet den minis terpresident en dankt hem, dat hij tijd heeft gevonden om eeuigen tijd aanwezig te zijn. De heer Smeenk vervolgt zijn rede en merkt op, dat dit „economisch verantwoord" uit den aard der zaak eenige speling toelaat. BelastingVerhooging om steun te kunnen verhoogen en meer openbare werken uit te voeren, plaatst voor de vraag omtrent de verhouding tusschen loon en steun. Belastingen verhoogen be teekent in vele gevallen verhooging van ■kostprijs, vermindering van productie en meer werkloosheid. Ondanks alles mag ook de kapitaalvorming niet uit het oog wor den verloren. Groote werken zijn slechts mo gelijk als de maatschappij de noodige kapi talen, kan afstaan,. Openbare werken, die ten slotte geen rendement opleveren, belemmeren in de toekomst liet uitvoeren van werken, die alsdan noodig zouden zijn. Zulk een politiek is niet in het belang van de volkswelvaart. Duitschland bewijst dat. Daar zijn de verbruiksmogelijkhedcn reeds zeer sterk ingeperkt. Wie meent, dat onze leeningscapaciteit on beperkt is, vergist zich. Overteekcning van leeningen zegt in dit verband niets. Een sterk beroep op de kapitaalmarkt zal tot verhoo ging van rente leiden. Siimuleoren van het bedrijf wordt aanbevolen, het verbruik moet grooter worden. Deze gedachte lijkt mooi, maar men kan alleen verbruiken als men zelf produceert of diensten bewijst aan de maat schappij. Aan verbruik gaat productiviteit vooraf. Voeren we het verbruik op, dan moet dat eerst uit de productie komen. Kunst matige stimuleering van de binnenlandsche markt schept behoefte aan grooter invoer. Staat daar niets anders tegenover dan ver hooging van onze verbruikskracht, dan schieten we wezenlijk niets op en komen te staan voor de narigheid, waarvoor andere volken zich reeds geplaatst zien. Allerlei economische opvattingen worden tegenwoordig in twijfel gesteld, maar wat er tegenover wordt geplaatst biedt toch veelal weinig houvast. In den landbouw heeft belangrijke aanpassing plaats gehad. Met de loonen is het wel ver genoeg ge gaan, maar ten aanzien van de productie zijn er toch nog wel mogelij kheden overge bleven. De industrie past gemakkelijker aan ge wijzigde verhoudingen aan dan de landbouw en de tuinbouw. Er zijn op deze gebieden groote onzekerheden; daarom zijn positieve richtlijnen zoo moeilijk. Slimuleering van de binnenlandsche markt kan leiden tot inperking van exportmoge lijkheden. Uitbreiding van export kan ook beteekenen nadeel voor de binnenlandsche markt. Het is uiterst moeilijk de betrokken belangen tegenover elkaar af te wegen. En toch moet dat telkens weer gebeuren in de handelspolitiek. Met exporipremies willen sommigen werken. Maar and'eren kennen dat kunstje ook. Het middel behoeft intusschen niet volstrekt afgewezen, maar voor toepassing op groote schaal is het on geschikt. Een opmerking beantwoordend over de depreciatie van den gulden wijst de heer Smeenk er op, dat daartoe noodgedwongen is overgegaan, ook. door de Nederiandsche Bank. Ten slotte moest deze het verzoek tot de depreciatie doen, gezien de ontstane dwangpositie. De Regeering heeft het verzoek ingewilligd en draagt daarvoor de verantwoordelijkheid. In hoever herwaardeering van 'den gulden tot „winsten" op 'den goudvoorraad kan leiden, weet niemand mot eenige zekerheid. Niemand weet ook hoe het elders zal gaan: Wie die gecalculeerde winst maar wil laten „rollen", handelt niet zeer verstandig Wi er schuld mee aflost of nieuwe schuld voor komt helpt mee aan kapitaalvorming en dat geld „rolt" ook wehr. Men kan deze „winst" niet gebruiken voor jaarlijks terug- keerende uitgaven gelijk .van zekere zijde, o.a. de C.D.U., is bepleit. Dr. II. Colijn De depreciatie zal verloopig voor de gemeenten niet gunstig zijn. Zij komen voor hooger productie uitgaven te staan, waar tegenover niet dadelijk compen satie valt aan te wijzen. Een po'itiek van voortdurend nieuwe uit gaven is af te wijzen zoolang de begrootin gen niet reëel sluiten. Openen zich mogelijk heden, dan verlage men den druk van aller lei bedrijfs- en verbruiksbelastingen. Deze vermindering van druk is ook een vorm van activeeringspolitiek en leidt tot verminde ring van de kasten van het levensonderhoud Komende tot het orrteningsvraagstuk merkte de heer Smeenk op, dat er zeker principieel verschil is tusschen het calvi nistisch en Roomsch beginsel omtrent de persoonlijkheid. Samenwerking behoeft dat niet te verhin deren. Verdere concretiseering op dit punt zal meer opheldering kunnen brengen. Be lemmeringen zijn onzerzijds nog nimmer opgeworpen ten aanzien van een concreet voorstel. Komt er een concreet voorstel, dan zullen we het na overleg wel eens kunnen worden. Ordening gaat zoo langzaam, is geklaagd. Op te mer ken valt, dat het buitenland ten aanzien van economische ordening wat meer erva ring beeft dan wij. Die meerdere ervaring za! fouten doen voorkomen. Er zal nog heel wat te ordenen en terege len vallen eer we tot prijsbepalingen komen. Er moeten geen starre bedrijfsregelingen komen, die het initiatief van den onder nemer verstikken. Bij prijsbepalingen bestaan inderdaa'I gevaren. In de goede kartels heeft men dan ook niet alleen prijzen vastgesteld, maar ook quota. We zullen met onze wetgeving op dit ge bied nog wel niet het juiste gegrepen heb ben. Revisie zal in de toekomst zeker noo dig zijn. Ordening kan in den aanvang leiden lot meer werkloosheid eer de meest economi sche productie en distributie grooter afzet mogelijkheden brengt. Een goede ordening kan leiden tot betere sociale verhoudingen, ook voor de daarbij betrokken Arbeiders. Initiatief, dat alleen tot ontwikkeling kan komen onder on sociale verhoudingen, mag nog wel eens be keken worden. Vrijheid kan niet ongebrei deld bestaan als zij tot verkeerde dingen voert. Staatssocialisme zie men niet in ö'e crisis maatregelen van dezen tijd. Er zijn allerlei typische maatregelen, die dó'or bedrijfsraden kunnen worden yastgg- steld. los van tijdelijke contracten. Als we in gebondenheid aan onze begin selen in deze richting meenen te moeten gaan, zullen we iets bereiken. Roepings besef moet er zijn bij de Christelijke arbei ders, maar ook bij de Christelijke onder nemers En dan moeten we er ook iets voor over hebben. De voorzitter dankt den heer Smeenk voor zijn uitvoerig antwoord. Hij is het daar mee eens. Het denkbeeld werd in overweging ge geven van samensji rekingen in kleiner kring tusschen bijv. twee onzer professoren, twee politici en de groep der jongere economen. De vraagstukken, die in onzen tijd zoo ontstellend moeilijk zijn, moe ten dan concreet worden bezien. Stellig zul len dan allerlei schijnbare controversen verdwijnen, althans grootendeels en het be sef van de beperktheid van ons mensche lijk kunnen zal ons duidelijk voor oogen komen te staan. Op het altaar van de vage formules moe ten wij niet offeren. Sluiting door dr Colijn Nadat de heer Schouten nog gelezen had de beide slotverzen van Leviticus 9 en de eerste drie van Lev. 10, zou dr Colijn de vergadering sluiten. De Minister-President maakte vooraf nop enkele korte opmerkingen. In 1037 zal het om gewichtige vragen gaan. Niet in de eerste plaats om econo mische dingen, maar om de principieele vraag of de fundamenten van 't Neder- landsche staatsleven zullen worden ge handhaafd. We staan tegenover wereldbewegingen van staatsabsolutisme, die in den diep- sten grond gelijk zijn. Zoo gezien verdwijnen alie grieven en bezwaren op economisch gebied op den achtergrond. Die zullen voorloopig nog wel blijven, want we zijn er nog niet. We zien ons geplaatst voor een roe ping van Godswege om als een rots te staan in 't midden van ons volksleven ter verdediging van de heiligste goe deren. Hierna ging dr Colijn voor in dankgebed e>n werd de vergadering verdaagd tot. Vrijdag morgen tien uur, na-dat de heer Schouten dr Colijn nog had gedankt voor zijn komst, voor zijn woord en voor zijn dankzegging. Bijeenkomst van Vrijdag Op de vergadering van Vrijdag was aan de orde: III. Versterking van tie weermacht. [(Punt 5. Voorstel-Verkiezingsmanifest; „versteviging van de weermacht tot verdeditrin-g van de onafhankelijkheid en de rechten van het Koninkrijk der Nederlanden"). Inleider de heer J. T. C. v a n D ij E, Na hetgeen ten behoeve van de Partij-con ferenties in 1924 en 1928 werd geschreven respect, over „Het Probleem van den oor log" en „Nationale verdediging" mag het overbodig worden geacht ter inleiding van punt 5 van 'het voorgestelde Verltiezings- manifest-1937 liet vraagstuk van oorlog_ en landsverdediging wederom van principieel standpunt te behandelen. Nieuwe gezichts punten zijn te dien aanzien niet geopend. Wel bestaan de stroomingen nog, die zich nit principieele overwegingen keeren tegen landsverdediging, en bestrijding zal nood zakelijk blijven, aiaar de invloed op do volksmassa is in belangrijke mate vei ïin- derd, nu we mogen spreken van een ople ving in nationa-len zin, die zich in de laatste tijden heeft geopenbaard. Het gaat thans om de vraag of ver st e r k i n g van de weermacht noodig is, m.a.w. of de Nederiandsche weer macht, gelet op haar samenstelling en uitrusting in verband met de gevaren, die te duchten zijn, al dan niet in staat moet worden geacht te voldoen aan de eisch, die de Grondwet stelt, nl. hand having der onafhankelijkheid en verde diging van het grondgebied des Rijks, een eisch, die trouwens zonder formu leering in de Grondwet evenzeer geldt uit hoofde van de roeping van Volk en Overheid om te bewaren wat naar God3 bestel in den loop der historie werd ge schonken. Teneinde de gestelde vraag te beantwoor- den, moet worden teruggegaan naar de ja ren, volgende op de wereldoorlog. In die oorlog had de Nederiandsche weermacht haar preventieve taak vervuld. Het leger, in 1914 op snelle wijze gemobiliseerd en in de oorlogsjaren geleidelijk versterkt werd door de oorlogvoerende Mogendheden van zoodanige beto-'-cnis sreacht, dat geen der strijdende groepen, gelet op de onder linge machtsverhoudingen, zich ook Neder land tot vijand wenschte te maken door schending van onze neutraliteit. Men was daarbij van oordeel, dat Nederland niet al leen de ernstige wil had, maar ook in staat zou zijn, zijn neutraliteit zoo krachtig te verdedigen, dat het gebruik van ons grond gebied slechts met zoo groote offers zou kunnen worden verkreeen. dat de aanvaller daardoor het bereiken van zijn oorlogsdoel in de waagschaal zou stellen. Deze positie gaf naar beide kanten het vertrouwen, dal J. J. C. van Dijlt, niet de tegenpartij zich een groot voordeel zou verzekeren door bezetting van Neder- landseh territoir. Na de oorlog overheerschto de gedachte bij velen, dat de vrede voor altijd of althans voor lange jaren verzekerd zou zijn. De gruwelen van den oorlog-zouden de mensch- heid voortaan van het voeren van den oor log terughouden; het economische leven zou zich eerst in don loop van een lange periode kunnen herstellen; de centrale Mogend heden waren ontwapend; en bovendien, de Volkenbond als rechtsorganisatie van de aangesloten Staten, zou in staat zijn de ge schillen en conflicten langs vreedzame weg op te lossen, terwijl ontwapening, althans zeer sterke beperking van bewapening, in deze richting krachtig zou medewerken. In die periode moest een nieuwe organi satie van de Nederiandsche Krijgsmacht tot staud komen; en een reorganisatie die was opgelegd door de noodzaak van groote be zuinigingen op de uitgaven voor defensie. - Ernstiq auto-ongeluk te Duivendrecht Zondagmorgen te ongeveer half twaaSJ heeft nabij de Duiveodrechtscbe brug t-9 Duivendrecht een ernstig auto-ongeval plaaits gehad. Een auto, bestuurd door den heer A. komende uit de richting Amsterdam en af komstig uit Leiden, kwam in botsing met eeo auto bestuurd door dien heer Huyfen, uit Heerlen, doordat eerstgenoemde wagen de auto van den heer H. niet tijdig genoeg op- merkte. De Limburgsche wagen werd ern stig beschadigd, terwijl de inzittenden, de schoonmoeder en schoonzuster van den heer H. zoo ernstig werden ge wond, dat zij per ziekenauto van den G.G.D. naai* het O. L. Vrouwengasthuis te Amsterdam moesten worden ver voerd. De schoonmoeder van den heer H. heeft een bekbenfraotuiur en inwendige kneuzingen opgeloopen. Zij is later aan de bekomen verwondingen overleden. Zijn schoonzuster heeft een wervel fractuur bekomen. Een passeerende geneesheer uit Utrecht heeft de eerste hulp verleend. Ernstige auto-botsing onder Moergestel Vijf gewonden Zondagmiddag omstreeks drie uur is onder de gemeente M oe rg es te 1 op den Oirsckot- seheweg een ernstig auito-ongeiuk gebeurd, waarbij vijf personen min of meer ernstig gewand werden In een der vete bochten ter hoogte van den heikant kwam een auto, bestuurd door Ir. Tromp uit Eindhoven, in botsing met een uit de richting Oirschot komende aiuto, welke bestuurd werd door dien heer van Ierland, eveneens uit Eindhoven. Eerstgenoemde waigen werd in de flank aangereden en vloog vervolgens tegen een boom. Mevr. W. uit Bréda, die naast den bestuurder aait, werd op den weg geslingerd en met een ernsti ge hoofdwonde opgenomen. Mevr. Tramp kreeg eveneens ernstig letsel aan het hoofd. De drie inzittenden van den anderen wagen bekwamen alleen kleine snijwonden. Mevr. W., die er het ergst aan toe w-s, is door een passee- renden dokter naar het ziekenhuis te Eindhoven vervoerd, terwijl mevr. Tromp door een anderen geneesheer naar het St. Elisabeth Ziekenhuis te Eindhoven wend gebracht. Bij onder zode bleek, dat zij een ernstige sche delbreuk had bdcomen. De oorzaak van het ongeluk moet worden toegeschreven aan het feit, dat de auto van den heer van Ierland tengevolge van de he vige windvlagen aan het slingeren was ge raakt. Het drukke verkeer ondervond geruimen tijd vertraging. De beide vernielde wagens zijn weggesleept.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 4