Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhnïlandsche en Zeeuwsche Filanden IN HOC SIGNO VINCES De Ziekenverzorgingswet Vereeniging Brug-Comite voor Goeree en Overflakkee WOENSDAG 11 NOVEMBER 1936 5PJAARGANG Nö.4347 NEDERL. NIEUW-GUINEA HET HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERl) EN ZONEN. SOMMELSDIJK - UITGEVER!) vb. W. BOEKHOVEN Tel. lnterc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. «y ABSOLUTISME De ernstige gevaren welke ons bedreigen, rijn niet in de eerste plaats do economische, de materieele, maar bovenal de geestelijke. Vanuit bepaalde landen welke geheel onder den invloed der godloozen slaan wordt Stelselmatig in de gehcele wereld een pro paganda gevoerd voor het godlooze beginsel. De bittere strijd welke in Spanje gevoerd Wordt vindt zijn oorsprong in de Russische propaganda voor liet Communisme. Door een zee van bloed en tranen tracht Bien dat beginsel te doen zegevieren. In schier alle landen is de doorwerking of pro paganda van dat beginsel te constatceren. Met een ongekende brutaliteit durft men liet aan, om een propaganda te drijven soor het duivelsch communisme, voor het Stelsel der godloosheid. Ook in ons land wroeten die vrienden Tan Moskou en trachten zij ons ongelukkig tn diep rampzalig te maken. Terwijl anderzijds de Fascisten ons volk trachten wijs te maken dat zij de ware broeders zijn. Ook zij zullen echter dwang cti terreur brengen. Tegen Staats- en Volks-absolutisme heb ben wij den strijd aan te binden. Wij willen de vrijheid welke zoo duur be taald is, niet inruilen voor een dictatuur Onder het regiem van Hitler of Stalin. Wij willen ons zelf zij», Daartoe is echt»» noodig dat Wij ons in den geestelijkefi strijd opmaken, want ging Moeger A oog over enkele grond- Waarheden des Bijbels, welke in twijfel so- trokken werden, thans gaat de strijd tegen de Bijbel zelf. De strijd spitst zich nu rechtstreeks toe tegen God en Zijn Woord, tegen de gods dienst, tegen de Kerk, tegen het Christen dom, Tegen die ernstige gevaren welke ons van zeer nabij bedreigen, moeten wij werkzaam rijn. Tegen al die ougeloofspropaganda stellen Wij het oude Evangelie van Jezus Christus als het eenige medicijn, hetwelk in staat is het ongeloof te overwinnen. %0 GROOTE BONZEN In redevoeringen en geschrift ijvert de KtS.B. tegen de' z.g. bonzen, zoo men hen gelooven zou is heel Nederland vol van Corruptie, uitgezonderd zij zelf. Wat is echter waar? De heer Wesscls, de man, die kring- eommandant in Overijsel en Drente geweest is, deed in zijn brochure een boekje open over de salarissen welke de hooge heeren in de Beweging genieten. Met 1 Oct. is het traetement van Ir. Mus sert verhoogd tot 12000 gulden, van Geel kerken tot 7000 en van R. v. Houten tot 5000 gulden 's jaars. Dat zijn nu bepaald geen lage bcloonin- gen. oeg daar nog bij dat Mussert de eenige eigenaar van Volk en Vaderland is, dat er door een rijke partijgenoot toen Mussert en v. Geelkerken hun maatschappelijke betrek king los moesten laten een fonds van 14500 gulden gegeven is, waarvan Mussert 2/3 en V. Geelkerken 1/3 kreeg. En dat is nu de heer Mussert, die be weerde nooit één cent van de beweging aan te zullen nemen. Uit een en ander blijkt overtuigend dat bet de heeren wèl gaat. Zij leven ten koste der beweging op een zeer ruime en weel derige wijze en hebben er heusch geen schade van dat zij- hun maatschappelijke betrekking moesten laten varen. Toch zijn hun redevoeringen een schel den en afgeven op onze staatsinstellingen. Laat ons echter zorgen dat zulke men- schen het nooit verder dan tot een leiders- functie in hun eigen Beweging brengen. Want wij lusten hen niet. Op veldwachter geschoten Strooper Aangehouden Op last van de justitie is naar Roer xnond overgebracht en daar in de strafge vangenis opgesloten de "27-jarige arbeider T. C uit Horst. De aangehoudene wordt er van verdacht een schot te hebben gelost op denveldwachter P. uit Griendtsveen, toen hij zi' bij het stroopen met een licht bak in he* chtveld in de Peel bevond en toen door den politieman werd aangeroepen En onze S.B.Z.-vereenigingen Tor bespreking van liet ingediende ont werp van do Ziekenverzorgingswet is Za terdag 7 November in Hotel Zaaijcr te Mid delbands een vergadering gehouden uit gaande. van de Federatie tan Yereenigin- gen voor Ziokenhuisverpleging in Neder land waarbij een vijftal plaatselijke ver eenigingen van ons eiland aangesloten zijn Mede waren uitgenoodigd, de andere niet- aangesloton vereenigingen, de doktoren en gemeentebesturen. De beer Jansen, voorzitter van de S. B. Z. vereen. Middelharnis-Sommelsdijk opende do goed bezochte vergadering en heette in het bijzonder welkom de hoeren Buijze en Stolk, resp. secretaris en voorzit ter der Federatie die naar hier gekomen waren om de afdoelingen hier het lot der vereen, uiteen 1e zetten indien de Zieken vcrzorgingöwet door de Kamers zou wor den aangenomen. Daarna werd liet woord gegeven aan den heer S t o f k. Spfcker begon met de medodceling dar de Ziekenverzorgingswet slechts 25 artike len bevat en waarvan er slechts 2 dc zte- kenhuisverzorging raken. liet ligt dan ook in de bedoeling van d" Wetsontvvcrper ttr do eerste plaats maatregelen te treffen voor dc zieke arbeiders, aangezien iemand boven een bepaalde weistandsgrens niet onder de bepalingen van deze wet zal vallen. De ziekenverzorging van don arbei der zal opgedragen worden aan een te stichten ziekenfonds, dat mede tot. taak zul krijgen de zickenhuisvcrzorghig te be vorderen. Wij als Federatie, aldus spreker', hebben ons afgevraagd is dit in liet belang van de arbeiders voor vvicn de. wet bedoeld is. Onze S.B.Z.-vereen. lelbn haar leden onder alle lagen van de bevolking, ieder heeft dezelfde rechten en betaalt dezelfde premie. De praktijk heeft uitgewezen dat voor de vereeniging het risico het. zwaarst weegt van de arbeidersklasse, door langere uit zendingen en procentsgcwijze dc meeste; de beter gesitueerden drapen dus in liet risico mee voor de arbeidersklasse. Aan liet» ont werp van wet lipt echter ten grondslag dal de arbeiders zelf het gehcele risico zullen moeten dragen met een te verwachten ver hooging van premie. Het ontwerp dreigt verder dat indien de premie niet kan of wordt voldaan uitsluiting van dc Ziekte wet liet gevolg zal worden. Door het out- vverpvvet worden onze leden gedrongen naar het Ziekenfonds over te gaan. De kosten van diverse commissies en de Centrale Raad zullen door de verzekerden moeten worden gedragen voor de helft en de andere helft door de doktoren, apothekers, vroedvrou wen, tandartsen, enz. Het ligt voor da hand dat de H.ii. Medici enz. deze kosten vla de declaratie voor hun patiënten zul len verhalen. Di'. Mulder van Stellendam interrup peert: Daarvoor heeft u geen bewijs en het blameert de medici, ik zou de voorzitter willen ve.rzoeken die verdachtmakingen te belemmeren. Spreker zeidc dat hij daarmede niets kwaads of persoonlijks bedoelde, doch dit als een stork vermoeden uitsprak. Dr. M u 1 d e r. Laat u voorzitter die uit latingen tooli niet toe. Voorzitter. Ik zi© in die bewering de smet op de medici niet welke u zich aantrekt en straks kunt u gelegenheid krij gen daarop nader in te gaan. De spreker: De contributies zullen dientengevolge direct en mogelijk nog in direct worden verhoogd, dit geeft ons clan ook de vrijheid liet ontwerp zoo onaan neembaar te verklaren. Het wetsontwerp treedt in ernstige mate in ons werk. De aangename samenwerking met de medici wettigt mede niet het feit dat de medici, tandartsen, apothekers en vroedvrouwen voor de helft zitting zullen moeten hebben in onze besturen zooals bet ontwerp dat voorsohijft. Deze heeren helblben met de interne, zaken van onize vereeniging zeer weinig te maken, en is deze ons inziens zeer onjuist. Wij, de besturen weten hoe wij onze onderlinge ziekenhuisverplegings- vereenigingen moeten inrichten en waar de meeste doktoren reeds in het bestuur zit ting hebben, zijn de belangen van die hee ren voldoende beschermd. Wij hebben door onze mooie veroenigingen de menschen hij gebracht voor zich zelf te zorgen, door ver hooging van contributie zullen in den tc- genwoordigen lijd r an groote werkloosheid cio menschen die de contributie niet meer kunnen betalen weer gedrongen worden naar maatschappelijk hulpbetoon of het armbestuur waardoor de gemeentebesturen zich geplaatst zullen zien voor groote uit gaven waardoor de beter gesitueerden deze kosten via hun belastingbiljet zullen terug vinden. In do wet wordt wel ruimte gelaten voor liet Kruiswerk doch voor S.B.Z. is geen plaats gefaten, wij moeten ons bestaan den Minister verzoeken. Onzes inziens is er echter geen verschil tusschen ons werk en dat van het Groene Oranje of Witte Kruis of hoe men dat soort vereenigingen ook noemt De Kruis- vereenigingen verrichten werk binnen den drempel der Ibchoeftigen en wij ver-zorgen de lijdende menschlieid buiten den eigen drempel. Beiden dienen bwaard te blijven en het is onrechtvaardig ons uit te sluiten. 'Wij mogen het niet geringschatten dat ruim l.SQO.OOO menschen hij onze zicken- huisverplegingsvereenigingon zijn aange sloten. De afbraak van zoo'n organisatie opgebouwd in 10 jaar is onrechtvaardig. Meer dan ecu millioen gulden worden door ons per jaar uitgegeven en dit nebben wij het Rijk bespaard indien Minister Aalllierse zooals in diens voornemen lag dit uit do schatkist had willen voteeren. (Jok de bepalingen voor de. Fondsen ge ven bezwaren. Hot algemeen bhecr cu de ïina-ritieii worden gescheiden. Dc Ziekenfondsen behoeven slechts 1 pet. der jaarpromie te res rvceren en onze Mali- tijd geen aan dut luit soms onvoldoende is een jaar-premie in reserve te lioudcn. In dc toekomst zouden 011v: rekeningen goed gekeurd moeten worden door een commis sie en mist de algcuK-enc vergadering daar toe liet rcclil. De exploitatiekosten zullen Dij ons goedkoopcr zijn dan van Rijkswege Art. 20 bevat voorschriften voor dc Zieken huisverplei'higs-vereenigingen, dit «al moe ten omvatten, zickentiuisverplegi-ng, ver zorging van geneesmiddelen mede door de liuisaj-.s, dus b.v. in kleine plaatselijke in richtingen. Hierdoor wordt dc afhankelijkheid van dén geneesheer te bezwaarlijk, mogelijk zal daarvoor niet zoo gevreesd behoeven li- worden waar d.c gcueéslicoren ze.f tic re ceptuur uitoefenen doch in dien van spe cialiteit veelvuldig gebruik gemaakt Wurat zal de fuiainieeie positie voor de betrok ken vereen, bezwaarlijker worden. Dok liet vlugger plaatsen van onze ver ckorden ui die kleine plaatselijke inrichtingen is niet denkbeeldig en liet op.rc-dc-u van huisartsen m hot ziekenhuis is uiterst gevaarlijk. De rechtspositie van do Ziekenfondsen is ga heel is hot ontwerp geregeld en dat vuil cie S.B.Z.-vercemgmg ia lioutcizuak bij algeuieene niua regel van bestuur zoo dat elke Excellentie, ciic willekeurig bij de Kroon voor dragen kan. Wij dienen minstens dezelfde rechten en plichten te, hebben als het officieel Zieken fonds. Dat onrceht ons aangedaan m net ontwerp zal een concurrentie mogelijkheid scheppen te onzen nadcele. (Jok mag de S B. Z. met specialiteiten geen contracietl meer afsluiten, dit is een onder curaieele. stellen van een rechtspersoonlijkheid bezittend li chaam, daarentegen mogen wij dit wel over het zieken-vervoer. Ten slotte is bet nog een ernstige onrechtvaardigheid, dat wel de vroedvrouwen in on«e besturen zullen moeten worden toegelaten en oiigenom- n doch in den Centralcn Raad, worden zij geweerd. Het is de bedoeling der l-'oderatic nimmer geweest zieli tegen een wettelijke regeling te verzetten doch voor dit ontwerp met zijn vele onrechtvaardigheden is bet harde noodzaak. Daarom moeten wij een landelijke actie op touw zetten, wars van elke politieke bedoeling doch zuiver voor het behoud en belang van onze mooie ver ecnigingen. Wij vragen ons af, is deze vvo.t een volksbelang? Dan zeggen wij Neen. Dank u. Na een korte pauze werden nog enkele vragen gesteld van zeer internen vcrceni- glngsaard. Ten slotte word besloten door de aange sloten vereenigingen tot aanneming van do navolgende motie: „De Vereenigingen voor Ziekcnhuisvor- pleging op Gocrco en Overllakkee, aange sloten bij de Federatie van Vereenigingen voor Ziekenhuisvci-pleging in Nederland, den 7en November 1II3G te Middelbarnis m Algemeene Vergadering bijeen; gehoord de uiteenzetting ran den Voor zitter van de Federatie voornoemd, over de bezwaren, die in het Wets-Ontwerp tot re geling der Ziekenverzorging voor onze Vereenigingen voer Ziekenjhuisverplcging zijn gelegen; gehoord de discussie; constateert dat de in dat Ontwerp ont worpen regelingen strijdig zijn met een goede regeling van de Ziekenhuisverplogin? cooals die door middel -van de Vereenigin gen voor Ziekenhuisverpleging voor alle groepen der bevolking bereikbaar is; dat derhalve door het ongewijzigd tot stand komen daarvan de Volksgzondhci:l niet wordt bevorderd, dooh wordt ge schaad; doet een beroep op de Kamer, om hare medewerking aan de totstandkoming van deze regeling niet te verlecnen; en besluit deze motie ter kennis te brengen van de betrokken autoriteiten en van het bestuur van de Federatie van Vereenigingen voor Ziekenhuisverpiieging in Nederland". Daarna Sluiting. Moordaanslag te Voorburg Vrouw in de arm gestoken De 21-jarige S. te Voorburg, die sedert eenige weken gescheiden van zijn vrouw leefde, doch de laatste dagen weer zijn in trek bij haar had genomen, heeft Zaterdag avond een moordaanslag op haar gepleegd. Na een heftige woordenwisseling heeft S. zijn vrouw met een zakmes door den lin kerbovenarm gestoken, waardoor dit lichaamsdeel ernstig werd gewond. Dr. v. d. Stam uit Veur verleende de eerste hulp, waarna de getroffene naar het ziekenhuis St. Anthoniushoeve te Voorburg is ge bracht. De politie heeft den dader aange houden en in verzekerde bewaring gesteld. ii. Vóór 1890 verkondigde Bismarck,Duitsch- laiids ijzeren kanselier, liet denkbeeld, dat Duitscliland onder alle omstandigheden naast, de industrie voldoenden graantoevoer in stand moest houden, daar anders hel land, wanneer die toevoer bijv. in oorlogs tijd zou worden afgesloten, den hongerdood zou worden prijsgegeven. Mep luisterde niet naar zijn waai-schuwendo stem ruim een kwart eeuw later was honger dc voornaam ste oorzaak, dat Duitscliland den strijd moest opgeven. Nadien is men daar een andere koers ge volgd, zoodat het land wat levensmiddelen betreft, uit eigen gebied zijn behoefte vol doende kan dekken aan aardappelen, brood vleosrh, veevoederverzorging, melk, vet. groenten en fruit. Aan suiker (bieten) be staat overproductie, die clan ook ingeperkt wordt. Buitenlandsche kaasmerken «orden nog wel gebruikt, doch de behoefte daartoe kan uit inlandsche kaas worden gedekt. De funeste gevolgen voor ons land van de gevergde nieuwe koers in Duitscliland zijn piel moeilijk in te zien. Andere landen heb ben zijn voorbeeld gevolgd, zoodot onze af zet van land- en tuinbouwproducten, onze internationale vrachtvaart en andere vitale bestaanslironnen van ons volk zoo goed als te gronde zijn gegaan en het uitgesloten is, dat zij zich ooit zullen herstellen in den vroc- geicii toestand. AL tweede factor van het verbijsterend aantal werkloozen noemen wij de overbe- tolking van on* land en de bevolkingsaan was, die jaarlijks honderdduizend zic-len bedraagt. Waar on* lauel slechts jilaul* biedt voor ongeveer 7 millioen men sehen, terwijl men er meer dan 8 millioen aantreft, daar is overbcvol-king, onge rekend nog do jaarlijksclie aanwas. Een landaanwinst, door drooglegging van do Zuiderzee, geschat op 200.000 H.A. is bij lange na niet voldoende om iy2 millioen menschen een bestaan te verschaffen, wat dan toch noodzakelijk is, om het vraagstuk onzer overbevolking op te lossen. En tot welken prijs zou men die 200.000 H.A. ver krijgen? Voor l'/a milliard of 1500 millioen gulden, welk fabelachtig bedrag door des kundigen nog te laag is geschat; deze ge wagen van 2 milliard of 2000 millioen gul den. De eenige weg, die ons openstaat, is emi gratie. En dan doet zich van zelf de vraag voor: waarheen? Vóór den grootcn oorlog hoorden wij tel kens van landverhuizers (kolonisten), die vooral naar Amerika, doch ook naar andere wcrelddcelen trokken, om zich daar een be staan te veroveren, omdat in eigen land geen plaats meer was. Dat waren jaarlijks honderdduizenden, w.o. ongeveer 20.000 Ne derlanders. Werd dit emigreeron tijdens den oorlog moeilijker, nadien sloten de emigra- tielainden hun grenzen voor vreemdelingen, zoodat elk land met zija bevolkingsover schot bleef zitten en nu ging men uitzien naar gebieden, waarheen het tevoel aan be volking kon worden geloosd. Voor Engeland zal overbevolking geen probleem worden, aangezien het 1/1 van de aardoppervlakte bezit,, dus een ruime keuze heeft van land streken, waarheen emigratie mogelijk is. De Franschen gaan naar 't eiland Madagaskar en andore op het vasteland van Afrika ge legen bezittingen. De Belgen hebben een reusachtig gebied in de Kongo en worden hl liun kolonisatie krachtig door dc regeering gesteund. Italië is aangewezen op het wei nig vruchtbare Kyrenaica en Tripolitaniö en moeten een kostbaren oorlog voeren om meer gebied te verkrijgen voor zijn reus achtig surplus aan bevolking. Binnen heel korten tijd zal Duitscliland den eiscli stel len van teruggave zijner vooroorlogsche ko loniën. Japan spant voor hetzelfde doel se dert jaren al zijn krachten in en zoekt ge bieden op bet vasteland van Azië, zooals Korea, Mantsjoekwo, Mongolië enelders woord: N1 euw-Guinea. Welnu ook voor ons is, zooals boven reeds is gezegd, emigratie de eenige weg. Op de vraag: waarheen? is ons anl- „Naar Nieuw-Guinea?" is dan de weder vraag, met verwondering, neen met verba zing. „Hoe is het mogelijk, dat men zich daarvoor inspant". En dan trekt men van leer, zoodanig, dat er van heel Nieuw-Gui- nca geen stuk overblijft. Het fraaiste is nu echter, dat, als men vraagt, op welke gron den bet vernietigend oordeel berust, het aut- woord niets anders is, dan napraterij van z.g. deskundigen, waarvan er dertien in een dozijn gaan. V. (Wordt vervolgd) Doodelijk jachtongeluk Zaterdagmiddag is de 31-jarige C. Ooster- wijk te R e e u w ij k het slachtoffer gewor den van een ongeluk bij het jagen. O. was op dat tijdstip alleen in het land ter hoogte van den Oudenweg te Reeuwijk op de hazenjacht. Daarbij is hij vermoede lijk gevallen. Het geweer moet afgegaan zijn en de man kreeg de volle lading in het hoofd. De man was onmiddellijk dood. O. laat een vrouw sa twee kinderen achter. Donderdag 5 November is in hotel Zaayer een vergadering gehouden \un uo lan-gstellendcn in oen vaste verbinding met den vasten wal. Aanwezig waren ruim honderd personen, w.o. verschillende gemeentebesturen van l.ct eiland, benevens leden van den Mid densfand en een vertegenwoordiger van de Kamer vun Koophandel te Dordrecht. De vergadering was uitgeschreven door oud-burgemeester l'lbo Mijs, met mede werking van het bestuur van den I-'lak- koeschen Boerenbond. De leiding van do vergadering berustte bij den lieer U. Mijs, den geestelijken va der van liet hrugplan. Deze opende niet oen Welkomstwoord en verklanrile verrast ie zijn dom- do groote opkomst. Hij schrijft dit toe aan de steun van den Flakkeeschen Boerenbond, die tb- eerste was om adliaesic te betuigen aan zijn plannen. De heeren A. Mijs en D. Slis zonden be richt. van verhindering maar verklaarden te sympathiseeren met de plannen. Burge meester den Hollander was door familie omstandigheden verhinderd aanwezig ie zijn. Verder zonden bericht van verhindering do heeren van Paasschen, Midtlelharuis on Rooy, Dirksland. De heer Mijs verklaarde zicli nog sleeds thuis te gevoelen temiddlen van de Flat: keeërs. Er is wel veel veranderd in do jaren na zijn vertrek, maar spr.'s belang stelling is gebleven. Gaarne wil hij nog meden erken aan de belangen van I-'Iakkee. Spr. bespreekt vervolgens eenige ingezon den stukken, die evenals voorheen, ver schillende bezwaren aanvoeren als er maar gerept wordt van plannen. Wat is do oorzaak dat spr. met dez- planncn gokomen is? Dit komt enkel om dat cr op Fiakkce niemand is die dez" zaak Ut hand neemt. Hier wordt berust in de verkeersmoeilijkheden omdat men meenit dat liet zoo hooit en bet niet anders kan. Als men echter van liet eiland ver huisd is, begint men pas te begrijpen hoe ver men ten opzichte van het verkeer dij Flakk.ee ten achter staat. Spr. is er van overtuigd dat alleen een volledige ontplooiing van liet verkeer Flakkec kan helpen. Het eiland moet ge heel leven van dc voortbrengselen van zijn bodem. Industrie of anderszins wordt nie' gevonden, en wil Flakkee bij blijven, dan moet liet niet gehandicapt worden door de gebrekkige verkeersmiddelen. Zoo de toe stand nu is, wordt door ijsgang alle vervoer van producten stop gezet. Zoodoende dreigt Flakkee meer en meer achter te komen en dat moet voorkomen worden. Voor een definitieve oplossing ziet spr. alleen oion brug. Ter vergelijking met Flakkee is de Hoeksche Waard genomen, die ook geen achterland heeft, en ongeveer hetzelfde inwonertal. Men heeft daar ge kregen de brug bij Barcndrecht. Van deze brug heeft spr. enkele gegevens verzameld en komt men daar tot een verkeer van 1100 auto's, 100 motorfietsen en 1500 rijvvia len. Hior is de toestand wel verbeterd door het veer te Ooltgiensplaat en te den Bom mel en wordt het vervoer over de gezamen lijke veeren geraamd op 75 per dag. Men ziet dat dergelijk vervoer belangrijke pers pectieven opent voor handel en midden stand. Als bezwaar voor brugbouw is aange voerd dat de gemeenten geen geld hebben, maar spr. is op goede gronden tot de over tuiging gekomen dat de brug van over heidswege gemaakt moet wordlen. Toen van Rijkswege gekomen werd met plannen tot versnelde bruggenbouw en ter finan ciering „overwogen werd een matige tolgeld heffing, ontstond d.aartegen zoo'n actie dat de regeering haar voorstellen terugnam en toen overging tot een extra benzinebelas ting a. Vz cent. per Liter. Deze extra-heffing wordt ook door Flakkeesclre weggebruikers betaald zonder daarvoor iets terug te ont vangen. Om verbetering te krijgen moet er echter eerst van Flakkee aandrang komen. Daar om zou het. van zoo groot belang zijn dat er een vereeniging tot stand kwam, die pro paganda voor het plan ging maken, die cijfers en gegevens verzamelde, om zoo de overheid te overtuigen van het groote be lang dat cr voor Flakkee schuilt in een vaste verbinding met de andere deelcn van het Rijk, door oen verkeersbrug. Spr. doet een ernstig beroep op de pers om in samenwerking met liet eerlang 'e kiezen bestuur een krachtige propaganda voor de brug te voeren. Ook op Voome en Putten en de Hoeksche Waard kan propa ganda gemaakt wordem En als blijkt dat de kosten nu nog te hoog zijn, is er nog de voortdurende aanslibbing van het Ha ringvliet, die de plannen toch zeker bin nen afzientoaren tijd wel mogelijk maakt. Het geldt hier niet alleen het belang van Flakkee, maar ook het Rijksbelang. De welvaart van Flakkee kan niet anders dar» gehaat zijn met dit plan. Daarom moet het Brug-Comité kostenberekeningen opzetten en de verkregien gegevens nader bestu- deereii, De lieer Hiss c li c m 11 s r- vraagt in lichtingen betreffende de kosten der brug eu o\Cp liet te verwachten verkeer hier over. Spr. vraagt zich af of dit plan econo misch gerechtvaardigd is en vreest dat te claine gemaakt wordt voor een utopie. De Voorzitter antwoordt dat liet iuisi het duel der op te richten \ereeniging in om te trachten te weten te komen «at de lieer H. vraag. Er moet getracht worden gedaan te krijgen dal er een onderzoen wordt ingesteld naar de mogelijkheden en »le kosten van bruggenbouw. Blijkt, dat uitvoering nog niet mogelijk is, dan moet gewacht «'orden. De lieer Hisschemöller had begre pen dat propaganda \oor een brug voorop stond. Voorzitter: Ja, als liet m.i. eenige afdoende plan. Do heer P. D. S i ei n g had evenals de vorige spreker gaarne meer cijfers geboord. Et is nu al zoo dikwijls gezegd dat bet toch niet kan. Spr. heeft vroeger doel uitgemaakt, o.a. n-et burgemeester Visschcr van Dirkslanu, van oen kleine commissie die onderzoek zou doen naar de mogelijkheden. Hij acht liet gewensrht eenige cijfers naar voren 7e brengen. Het plan was destijds een brug te slaan vin Tien Gemeten. De kosten hiervan waren zeer globaal geraamd op 3 millioen. Er is een vergelijking gemaakt met de brug te Tholen. Deze brug kostte I millioen en. hier gaat alle verkeer over. liet eiland Tho len lelt slerhls 15.000 menschen tegenover Fiakkce 30.000. Op liet oogeniilik betaalt men over dc brug te Tholen 40 cent per auto en 15 cent per \ijvvicl en de opbrengst is Deze brug zou kosten globaal 3 millioen. zoo hoog dat men niet weet hoe liet onder te brengen om de tol maar te behouden. Gprekend volgons het dubbel aantal inwo ners v an Tholen komt men hier tot een rentabiliteit van 2 millioen, terwijl verhoo ging der tarieven met do helft, zoodat een auto dan CO cent zou betalen, de rest zou rendabel maken. Een tarief van CO cent per aulo zou gezien de huidige veertaricven at een aanzienlijke vooruitgang beteokenen. Er is echter een groote moeilijkheid, door dat het Haringvliet ouder de Bijnvaartacte valt. Voor liet geld verwijst spr. naar het 60-millioen plan, alleen is er als voorwaarde dat ook Flakkee 1 millioen moet opbrengen. De Voorz. beeft met belangstelling de cijfers van den heer Sieling gehoord. Hij heeft alleen enkele cijfers genoemd om da belangstelling te wekken. De verdere gege vens moeten van Flakkee zelf komen en daarvoor is een vereeniging noodig die dit ter hand zal nemen. Na eenige besprekingen wordt vervolgens besloten de Vereeniging Brug-Comité Goeree- Overtlakkeo op te richten. De aanwezigen verklaren allen toe te treden. Hierna wordt overgegaan tot vaststelling van statuten. De contributie zal 1 bedra gen voor natuurlijke personen, rechtsperso nen, als polders e.d., bepalen van f 5 tot f 25. IJe gemeentebesturen zullen uitgenoo digd worden een gedelegeerde aan te wijzen. Het bestuur zal beslaan uit zeven personen. Op aandringen van de aanwezigen zal da lieer Ulbo Mijs liet voorzitterschap blijven bekleeden. Deze gaat er mee accoord maar zou dan ook gaarne zien dat hij terzijde ge staan zou worden door het bestuur van den Flakkeeschen Boerenbond, die het initiatief zoo warm gesteund heelt. De stemming heeft dan het volgende re sultaat: gekozen tot 2e voorz. C. G. van Schouwen; seer. A. A. Keizer; penningm. da Wilde; A. A. Mijs, P. D. Sieling en W. J. Donkersloot, leden. Prinselijk Paar zal op 19 Dec. a.s. aanteekenen Voltrekking van het huwelijk op 7 Januari 1937 's GRAVENHAGE, 6 November. Men meldt ons officieel dat Prinses Juliana en Prins Bernard op 7 Januari 1937 in het huwelijk zullen treden. Het Prinselijk Paar is voornemens 19 De cember aan te teekenen. Het burgerlijk huwelijk zal ten stadhnize worden voltrokken en de inzegening zal in de Groote Kerk geschieden. Het zal 7 Januari juist 58 jaar geleden zijn dat wijlen Koning Willem III in het huwe lijk trad mei wijlen Koningin Emma*

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1