BUSJSSE vo ELIZE FIRMA GEBR. MANTELS JAPONNEN ULSTERS COSTUUMS MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 7 NOVEMBER 1936 PLAATSELIJK NIEUWS Telefoon 52 MIDDELHARNIS HEDEN ONTVANGEN NIEUWE ZENDINGEN HEREN JEKKERS JAPONSTOFFEN Bij aankoop vanaf f 4.00 Stof geven wij een wereld beroemd „GEROS" KNIP PATROON GRATIS. PREDIKBEURTEN MARKTBERICHTEN TIJD V< SOMMELSDIJK. Gedurende do maand October 1.1. passeerden 57 schepen de Wil- Jielminabrug dezer gemeente. Hieronder zijn niet begrepen de schepen met abonne ment en beurtschepen. Op de 1.1. Woensdag gehouden najaars markt voor paarden, vee, enz. waren aan gevoerd 23 paarden, 230 stuks vee en 19S biggen. Bovendien maakten verscheidene marktkooplieden gebruik van deze gelegen heid om hun waren te koop aan te bieden. Al met al was het een gezellige drukte. In den aanvang van de markt was de handel lui. Naderhand tamelijk. Gedurende de maand October 1.1. ves tigden zich in deze gemeente 13 personen; 10 ingezetenen werden afgeschreven, 1 kind werd geboren, 2 personen stierven let Mijl 1 huwelijk werd voltrokken. Ter gemeente-secretarie alhier werden in de afgeloopen maand 3 vergunningen afgegeven ingevolge de Vogel wet 1912, ter- Mijl 1 groote jachtakte tol alle geoorloofd jachtbedrijf met uitzondering van de val kenjacht, werd uitgereikt. Tegen een ingezetene dezer gemeente M'erd proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Arbeidswet 1919. De prijzen der landbouwproducten zijn in deze gemeente thans als volgt: Aard appelen f 1.60, uien f 0.85 en poters f 0.70 per H.L. Aan de Woensdag gehouden najaars markt was keuring verbonden van hit aangevoerde vee en paarden De keurings commissie bestond uit de heerun L. J. tutli, 3. P. Timmers, K. Buys, J. Joppe, J. Koert Czn. en .T. Slis Dz. In de rubriek 1-jarige paarden werden de Volgende prijzen toegekend: C. Warnaer te Dirksland lo, 2e en ie prijs; D. Mijs te Den Bommel 3e prijs. 2-jarige paarden: le en 2e prijs D. Vogelaar te Stad aan 't Haring vliet, '3e prijs Mijs te Den Bommel. 3- jarige paardenle priis I.. Eraher te Stad aan 't Haringvliet; 2e prijs C. Slis te Melis Pant, i-jarige paarden: 2e prijs C.. Warnaer te Dirksland; 3e prijs S. Arendsman tJ Middeiharnis. Rubriek rundvee: 1-jarige vaarzen: A. en .1. Born te Sommelsdijk le en 2e prijs, van Beters te Melissant 3e prijs; 2-jarige vaar zen: A. en G. Boni, Sommelsdijk le prijs, C. A. Jacobs, Middelharni- 2e prijs, G. L. Bom te Sommelsdijk 3e prijs. MIDDELHARNIS—SOMMELSDIJK. Al- Jiier is opgericht liet Clir. Gem. Koor „Zingt don Heere". Hel voorloopig bestuur bestaat uit de hoeren van Badenhuyzen, van Wie- jien en J. v. d. Boogert. De repetities zullen aanvangen volgende Week Vrijdagavond hall' acht uur. Deel nemers kunnen zich nog opgeven bij een der bestuursleden. MIDDELHARNIS. In de bovenzaal van «Ion heer Jacobi is Dinsdagavond een club avond gehouden door de Schaakclub „Ons Genoegen". Verschillende belangstellenden ook van elders waren aanwezig, terwijl er ook enkele niet-leden gebruik hebben ge maakt van. doze gelegenheid, om hun krach ten te meten. Er zijn 23 borden bezet als <lo heer Verbnigge met een kort speechje de bijeenkomst opent, waarin hij allen wel kom heet on in 't bijzonder den heer Dav id son, schaakmeester. Spr. wijst op het ver edelende en do beschaving van het schaak spel. Wat de beoefening der gymnastiek voor bet lichaam is, is de beoefening van Siet schaakspel voor den geest. Er werd eerst simultaan gegeven. Circa een uur was gespeeld loon de eerste speler zich overgaf, ;il ras volgden toen meerderen maar kwam ook de heer Appel zegevierend uit den strijd. Er M'erd ernstig kamp gegeven maar toch verdween de een na den ander van het tooneef, zoodat het er op begon ie lij ken dat or slechts een winnaar zou komen Na een mooie partij M'ist echter ook de lieer Nooi weer winst te boeken. Het eind resultaat was 23 borden waarvan 2 gewon nen. De heer Davidson gaf daarna theorie met behulp van een wandbord en ontwikkeld» daarbij en demonstreerde verschillende mooie en ongedachte eindspelen, waarbij hij de volle belangstelling had van de aan M-ezigon. "Jammer M:as het dat door het Mei-gevorderde uur al verschillende aanwe zigen vertrokken waren. Ons inziens M'as juist liet laatste uur van groot© instruc tieve waarde. De heer Davidson zeide des gevraagd nog als zijn meening dat dit internationaal gezelschap in „de gaten ge houden moet worden", m.a.w. verschillende goede krachten bezit. De heer V-e-rbrugge sloot met enkele woorden vap dank tot de aanwezigen en tot weerziens tot den heer Davidson de vergadering. Woensdag 11 November a.s. zal in de Chr. Geref. Kerk 's morgens half 10 en 's avonds half 7 dankstond voor het gewas worden gehouden. Woensdag zou de chauffeur C. Verbiest de familie Dambruin per auto weg brengen. Bij de landbouwschuur van den heer Lokker gekomen sloeg de auto over de kop de sloot in. Met veel moeite wist men de passagiers uit de auto te krijgen, waarna zij bij den heer Lokker van droge kleeren werden voor zien. De auto is totaal vernield. De auto, eigendom van den 'heer Smitshoek, was niet verzekerd. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden 107 personen als werkloos ingeschre ven, waarvan: 12 zeevisschers, 3 slagers, 1 borstelmaker, 1 sigarenmaker, 1 winkelbe diende, 32 bouwvakarbeiders, 12 transport arbeiders, 3 zeelieden groote vaart, 30 land arbeiders. 9 typografen, 1 schoenmaker, 2 broodbakkers. Deze week is de onvermengde marga rine verkrijgbaar bij de weduwe Boogerman, 2e Weistraat en gehakt in blik bij J. J. de Pijper, Schoolstraat. Gevonden: door J. Jongejan, een duim stok; door Meijser, Prins Hendrikstraat, een kinderschoentje; door A. Koote, Visscher- straat, een heerenrijwiel. Verloren: door me vrouw de Fockert, Hoflaan, een boodschap- pentasch, inhoudende een rood wollen broekje. Aan de Kaai zijn aangebracht en per scheepsgelegenheid verzonden 1100 H.L. aard apeplen en 1200 balen ajuin. OOLTGENSPLAAT. Bij Kon. Besluit bepaald, dat de vacature van Notaris al hier niet zal worden vervuld. In een zaak van deii 28-jarigen café houder M. V., te Ooltgensplaat, appellant van een vonnis van den Kantonrechter te Sommelsdijk, waarbij hij wegens overtre ding van de Drankwet hij had in zijn verlof-localiteit sterken drank voorhanden gehad is veroordeeld, heeft de rechtbank het vonnis vernietigd en verdachte veroor deeld tot f 30 boete subs. 15 dagen hechte nis, met verbeurdverklaring van don in be slaggenomen drank. Bij Kon. besluit van 31 Oct. j.l. wordt het Notariskantoor alhier opgeheven en de vacature niet vervuld. Ds. T. v .d. Hee te Polsbroek heeft voor een beroep (toezegging) naar de Herv. Ge meente alhier bedankt. Tot leden van het kiescollege van de Herv. Kerk zijn herkozen de heeren P. den Braber Lz. en C. Fun. In de vacature-H. v. Nieuwenhuijzen w -rd gekozen A. Remus Tz. Woensdag 11 November te 6.30 uur zal in hotel Vinke de jaarvergadering plaats hebben van de vai'kensverzekering de Voor zorg. Aan de beurt van aftreden zijn P. Hok- ke Cz. en C. W. Buscop. Van de wed. J. H. Mijs is een lH-jarig paard gestorven, hetwelk onder politietoe zicht is begraven. Het bestuur der Gascentrale Oost-Flak- kee brengt ter kennis dat de begrooting van inkomsten en uitgaven over 1937 vanaf 6 November tot en met den dag van behande ling door het algemeen bestuur ter gemeente secretarie van Ooltgensplaat is neergelegd. NIEUWE TONGE. Alhier bestaan plannen -tot oprichting van een vereeniging voor han denarbeid voor jongens. Het voorloopig be stuur hoopt de volgende week per inteeken lijst te beginnen gelden voor dit doel in te zaamelen. Hopend dat een ieder daar zijn me d-ewerking aan zal willen geven. De prijzen der veldvruchten zijn alhier: uien 0.80, peen 0.60, aardappelen 1.50 per H.L. De heer G. Knöps heeft wegens vertrek naar Sommelsdijk bedankt als voorzitter der ijselub „de Vlakte" en secretaris der geiten- fokvereen. „Ons aller belang" alhier. Door de B.V.L alhier is een album sa mengesteld met de handteekeningen van de leden, die aangeboden zal worden aan den commandant van den B.V.L.kolonel van H-oogenhuizen, bij het verlaten van den dienst, tot gedachtenis aan de afdeeling Nieuwe Tonge. De landbouwknecht M. H. had het on geluk met een hand zoodanig tusschen een wagen bekneld te geraken, dat hij zich onder geneeskundige behandeling stellen moest. A.s. week zal ten postkantore de uitbe taling van ouderdomsrente plaats hebben op de gewone uren. De heer L. D. van Eesteren heeft be dankt als secretaris der Oranjevereeniging, DIRKSLAND. Van den landbouwer D. P. stierf een paard aan den kwaden droes. Het vleesch werd afgekeurd en onder politietoe zicht begraven. Door den heer Hameete, boekhouder van de N. H. Kerk, zal op Zaterdag 7 November in de kerkeraadskamer zitting worden gehou den tot het ontvangen van de huur der zit plaatsen in de kerk. Verleden week werden uit deze gemeen te verscheept 3000 H.L. aardappelen, 3200 balen uien, 90-0 H.L. poters en 69000 K.G. tarwe. MELISSANT. Heden Vrijdagmiddag 3 uur hield de gemeenteraad een spoedeischende vergadering Door de Meisjesvereen. „Helpt Elkan der" op G.G. is bekend, gemaakt dat zij boe ken ter lezing uitgeven, iedere Maandagavond van 6.307 uur in de Chr. school. Vanwege de Zondagsschoolvereen. cir culeert een lijst door de gemeente, ten einde gelden te verzamelen om evenals vorige ja ren met de kinderen Kerstfeest te vieren. HERRINGEN. Door den heer C. Brugge- man werd vorige week nog een schaaltje rijpe frambozen geplukt. De tijd van 't jaar in aanmerking genomen, zeker een groote zeldzaamheid. Door de rijks- en gemeentepolitie wer den deze week verschillende personen be keurd, omdat hun rijwielen of wagens en karren niet van de bij de wet voorgeschreven verlichting waren voorzien. De werkman L. K. had vorige week een wondje aan een der handen, waardoor begin van bloedvergiftiging ontstond, zoodat hij zijn werk niet kan verrichten. De eehtgenoote van C. Admiraal had het ongeluk, toen ze een ketel kokend water van 't vuur haalde, dat deze haar door de vingers gleed, waardoor ze den inhoud over een der voeten kreeg, waardoor erge brand wonden ontstonden. Door den heer A. Wol- fert (E.H.B.O.) werd ze verbonden. De catechisaties bij de Geref. Gemeente hebben deze week weder hun aanvang ge nomen. De polderlasten van den polder „De Oude Polders", loozende op de haven van Klinkerland, zijn vastgesteld op 5 en die van Klinkerland voor kostbaar land op 9 en Vroonland op 8, alles per H.A. De wijziging van de bouwverordening is door Ged. Staten goedgekeurd en treedt de nieuwe bouwverordening .geheel in werking. STELLENDAM. Do laatste Octobcrweek was voor de garnalenvisschers slecht. Dins dag en Woensdag belette de storm het vis- sclie-n, de overige dagen waren de bestel lingen laag. De brutobesomming over de week die Woensdag afliep, bleef voor de meeaten beneden f 25 per vaartuig aan consumptiegarnalen. De Oot-oberinaani bracht het met ronsumptiegarnalen aan 2/3 van October 1935. De drogerij garnalen gaven belangrijk liooger cijfers, waaruit blijkt dat voldoende garnalen te vangen maar niet te verkoopen waren. Ook voor de winier-inmaak wordt veel minder besteld dan vorige jaren, niettegenstaande de kwa liteit buitengewoon goed is. OUDDORP. In deze omgeving worden de laatste dagen groote hoeveelheden kleine garnalen gevangen, die aan de dpogerij wor don verhandeld tegen 2 cent per kilo. In de haven worden thans 2 schepen witlof geladen, wat weer werkzaamheden meebrengt. liet eerste schip pulp is in de haven gearriveerd van do fabriek Dintel- oord. De garnalcnvisschors C. Sperling had dezer dagen -het ongeluk in de haven over boord te vallen. Hij wist zich zelf met veel moeite te redden. Voorheen werd het witlof altijd per scheepsgelegenheid vervoerd, wat nu per tram geschiedt. Dit is een groote schade voor de schippers en ook voor de gemeente, omdat er nog al veel kadegeld binnenkomt Voor rekening van J. Mierop zal een woonhuis Morden gebouwd. Het werk is op gedragen aan de metselaars gebrs. Boelaars en timmerwerk aan P. Kaptijn. A.s. week zal op de bekende uren en dagen de ouderdomsrente worden uitbetaald De oudste ingezetene Krijntje Missel, eehtgenoote van T. Ta-nis J.KAVz., wonende op het Oude Schoolplein, -hoopt a.s. Maan dag haar 90o verjaardag te gedenken. Ze is nog kras en doet nog bezigheden. We wen- schen haar nog gelukkige jaren toe. Door een tiental ingeschrevenen voor den dienstplicht 1938 is vrijstelling aange vraagd wegens broederdienst. Voor belanghebbenden kan gemeld wor den dat weer iedere Maandagavond om 6 uur in een lokaal der o 1. school boeken uit de Chr. bibliotheek gebaald kunnen worden De schippers gebrs. Sandifort, varende niet een motorvrachtschip, hadden het on geluk op de Paardenplaat om-hoog te varen Zij waclitten een volgend getij af en werden met behulp van motorblazerschuiten vlot gebracht, hetceen zonder srhade afliep. Donderdag stonden bij de arbeidsbe middeling 45 werkloozen ingeschreven. Donderdag werd op de beurs besteed: voor*uien 0.80, sjalotten 5 cent, blauwe aard appelen 1.80, eigenheimer aardappelen 1.50, tarwestroo f 5. roggestroo 4. Van Gerard Tanis is een groot varken bezweken. Het is onder politietoezicht begra ven. Het dier was niet verzekerd. Als een zeldzaamheid kan gemeld wor den, dat bij A. Klepper en G. Boshoven ap- pelboomen nog in bloei staan. Gevestigd: G. Non uit Goedereede; Adriaantje Visser uit Dirksland. Vertrokken: J. Moerkerke naar Goederee de; L. Santifort naar Hillegersberg, J. van 't Geloof naar idem, J. F. Verhoef naar Leer dam. De door de Regeering verkrijgbaar ge- gestelde goedkoope margarine, zal te begin nen met Vrijdag 6 Nov., gedurende het 4 we- kelijkseh tijdvak verkrijgbaar zijn bij den winkelier T. van Dam. Landbouwbelangen Wenscheu van de drie centrale lendbouw-organisaties Op de gehouden vergadering van de be sturen der drie centrale landbouworganisa ties werd besloten er bij den Minister van Landbouw en Visscherij op aan te dringen, ciat maatregelen genomen worden om ver dere uitbreiding van de varkenspest te voorkomen en Z.Exc. mede te deelen, dat do landbouworganisaties gaarne bereid zijn hieromtrent overleg te plegen, mede in ver band me-t de moeilijkheid om een doeltref fende en toch niet te sterk ingrijpende rege ling te treffen. Zoonoodig zullen bij den Minister van Financiën stappen wórden gedaan om te bevorderen, dat landbouw tractoren op luchtbanden eveneens kunnen vol staan met een gratis-wegenkaart bij gebruik van den openbaren weg Naar de meening van de C. L. O.'s is het noodzakelijk dat de depreciatie van den gulden en de daarna ingetreden toe stand mede wordt dienstebaar gemaakt aan liet inhalen van den achterstand, weike er bij den land- en tuinbouw, in vergelijking met andere bedrijfsgroepen, nog steeds be staat. Des te meer moet er naar worden gestreefd, dat do land- en tuinbouw in de prijzen der producten en dit geldt vooral do veredelde producten compensatie vindt voor de verhoogde productiekosten. Besloten werd den Minister van Landbouw te ver zoeken, aan de voorzitters der C. L. O. een audiëntie te willen toestaan, teneinde de wenschen van den georganiseerden land- en tuinbouw hieromtrent nader uiteen te kun nen zetten. Do Centrale Landbouworganisaties zullen de aandacht van den Minister van Justitie en van Landbouw vestigen op de nadeelige gevolgen, welke het opnemen van de z.g.n. goudclausule in pachtcontrac- t e n en hypotheekacten in sommige gevallen voor de betrokken schu.denaren medebrengt en verzoeken deze te voorkomen of te ver zachten. Besloten werd om met het College van Regeeringscommissarisscn nogmaals cle uit breiding van de fabrieksaardappel teelt te bespreken en aan te dringen op verhooging van do voor oogst 1936 gestelden prijs voor aardappelmeel, in verband met de relatief lioogcro verwerkingskosten De Minister van Landbouw zal worden verzocht cr bij zijn ambtgenoot van Finan ciën op te willen aandringen, dat het toe zicht der douanen bil den invoer van paarden aan de grens wordt verscherpt en zij zoo noodig door deskundigen worden bijgestaan. Besloten werd aan den Minister van Land- bouw en Visscherij, in verhand met hot feit dat door Z.Exc. een bedrag van f 30.000 is beschikbaar gesteld ten behoeve van de s c li a p e n h o u d e r s b e d r ij v e n op het. eiland Texel, te verzoeken eveneens voor de bedrijven in andere provinciën, welke van het houden van z.g.n. fokschapen hun hoofd bedrijf maken, een bedrag beschikbaar te stellen voor een dergelijke uitkeering. Lijk van visscher opgevischt Vermoedelijk van de Sch. 68 Donderdagmorgen is binnen de pieren van IJmuiden een lijk opgevischt. Het staat vast dat men hier met een visscher te doen heeft Vermoedelijk van de Sch. 68. Het lijk moet nog geïdentificeerd worden. KON ZIJN HAAR NIET KAMMEN Nu van alle rheumatiek bevrijd. Dit briefje, dat wij van een 77-jarigen heer ontvingen, bewijst dat Kruschen Salts ook op hoogeren leeftijd zijn plicht doet. „In mijn krant werd eens de vraag gesteld of er voor iemand van 58 ook een middel tegen rheumatiek bestaat. Het antwoord luidde: „Zoodra iemand wat ouder gaat worden neen". Maar in hetzelfde blad las ik dat Kruschen Salts bij velen rheuma- tische pijn verdreven had! Ik zei tot mijn vrouw: „Wij zullen eens kijken, wie van dc twee gelijk heeft". Ik begon met Kruschen Salts, verbruikte drie flacons cn voelde mi.j een ander mensch Vroeger had ik 's nachts geregeld last van pijn in mijn linkerbeen, en wanneer ik iri mijn stoel zat te dutten, werd mijn been stijf, zoodat het vrij lang duurde, voordat ik weer kon staan. Als mijn schouders pijn deden, moest ik altijd mijn hoofd heel laag buigen om mijn liaar te kammen. Dat was ongeveer twee jaar ge leden. maar nu heb ik geen pijn meer, en kan 7 a S K.M. aan één stuk loopen". W Y. te S. Wanneer zich in hpt lichaam de afval stoffen ophoopen, ontstaat een teveel aan urinezuur. Dit oefent spoedig slechten invloed uit op spieren en gewrichten, en de rhenmatische pijn doet haar intrede. Maar er is hulp voor U! Kruschen Salts spoort de ingewanden, lever en nieren aan lol intensievere werking, zoodat de afvalstoffen geregeld verwijder:! worden. Het bloed wordt beter gezuiverd en de pijnen hou den op. Krujchcn Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0.70 en f 1.60 per flacon, omzet belasting inbegrepen Lot op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buiten verpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam voorkomt. (Adv.) DE PRIJZEN DER LEVENSMIDDELEN Een stijging met x.02 pet. sinds 26 September Sterkste veranderingen bij bruine boonen, griesmeel, Goudsche kaas cn eieren Het secretariaat van den Centralcn Bond van Ncderl. Verbruikscoöperaties schrijft ons: Uit de gegevens, die het economisch bureau van den Bond over de prijzen van 25 levensmiddelen van 18 coöpe raties ontving, blijkt, dat de prijzen van deze artikelen, vergeleken met die van 2-1 September 1936, met 1.02 pet. zijn gestegen. Vooral bij bruine boonen, griesmeel, Goudsche Kaas en eieren was de prijs stijging vrij sterk. Ook de prijzen van grauwe erwten, vermicelli, tarwebloem en zachte zeep ondergingen eenige vor- hooging. Gelijk of nagenoeg gelijk bleven daarentegen de prijzen van brood, capucijners, groene erwten, ha vermout, Custard-poeder, jam, rijst, bo ter, margarine, slaolie, bak- en braad vet, suiker, vlokkenzeep en vleesch. De gemiddelde prijsstijging voor de geheele partij artikelen wordt steeds grooter vergeleken met de prijzen van 24 September. Voor de opeenvolgende weken was deze stijging nl. 0.18 pet., 0.27 pet., 0.58 pet., 0.S5 pet. cn voor de laatste week 1.02 pet. Aardappelexport naar Zwitserland De directie van dien landbouw vestig! de aandacht van belanghebbenden bij den export van aardappelen op de omstandig heid, dat de Fransche regeering in April 1932 zoowel dien in- als den doorvoer van aardappelen uit N-edleaiaid heeft verbo den. Van dit verbod wordt alleen voor dien invoer van poot-aardappelen uitzondering gemaakt. Dezie aangelegenheid is op dit oogenblik van belang voor den export van aardappelen naar Zwitserland, welke dus niet via Frankrijk kan plaats hebben. Het huwelijksgeschenk van de schooljeugd Inzameling op 15 December a.s. Op Dinsdag 15 December, des ochtends 10 uur, zal de geheele Nederlandsche school jeugd L-ij alle takken van onderwijs van elke richting in de gelegenheid worden ge steld haar bijdrage te schenken voor het huwelijksgeschenk aan Prinses Juliana. De voorzitter van het comité van de Ne derlandsche schooljeugd is als lid opgeno men in het algemeen comité voor het natio naal geschenk, zoodat samenwerking en overleg met het algemeen comité ten volle verzekerd zijn. Men hoopt langs dezen weg V/2 millioen leerlingen te hereiken.. OP ZONDAG 8 NOVEMBER NED. HERV. KERK Den Bommel: 9% u. en 6 u. Ds Langhout Vm. Dankstond vóór het Gewas Dirksland: 9.30 u. en 6 u. Ds van der VVaj Herkingen. 9.30 u. en 6 u. de heer Overwecl Melissant: vm. Ds van Wingerden, 's Av. Leesdienst Mid-delharnis: Voorin, en 's avonds Ds Wolters, van Putten Nieuwe Tonge: 9y2 u. Leesdienst 6 u, Ds Polhuys, van Stad aan 't Haringvliet Ooltgensplaat: 9% u. en 6 tl. Ds Kleijna Vm. H. Avorndimaa] Ouddorp: Voorm. en nam. Ds Hovius Oude Tonge. 9y2 u- en 6 u- Df? Verkerk Sommelsdijk- Vm. en 's av. Ds van Ascti (Oogstco-llecte) GEREF KERK Den Bommeil9.30 u. en 2 u. Leesdienst Middeiharnis: Vm. en 's avonds Ds Ze-ilstra Ooltgensplaat Ol-j u. ei 8 u. Ds Reenderj Ouddorp: Voorm. en nam. Leesdienst CHR. GEREF. KERK Middeiharnis; Vm. en 's avonds Ds Lamatj GEREF. GEMEENTE Dirksland: 9.3C u. en 6 u. Leesdienst Herkingen: 9.30 u., 2 u. en 6 u. Leesdienst Middeiharnis: Voorm. en 's av. Leesdienst Ouddorp: Vm. en nam. Leesdienst OUD-GEREF. GEMEENTE Oude Tonge: 9 u. en 2 u. Leesdiensl DOOPSGEZINDE GEMEENTE Oud-dorp: Vm. en 's av. Ds Krahn BURGERLIJKE STAND OUDDORP. Geboren: Jacob, z. v. Corn. Tanis en Corn. Breen; Johanna, d. v W van 't Geloof en H. Heerschap; Maria, d. v. Pieter Witte en A. Th. E. Witte; Pietertje Jannetje, d. v. M. Sperling en J. Grinwis; Jannetje, d. v. J. Padmos en J. Tanis: Pieternella Elisa beth, d v. E. Tanis en Corn. B-reen. Ondertrouwd: Gerrit van Koppen, 29 j. en Grietje Johanna Duvaloois, 29 j. Gehuwd: Jan Grinwis, 33 j. en Jobje Hendrika Tanis, 30 j. O ver le den: Arjaantje Tanis, wed. van Teunis Voogd, 90 j.; Jannetje Verduin, wed. van A. Heerschap, 68 j.: Johannes Buijs, echt genoot van Susanna Pikaart, 75 j. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Woensdag 4 November Witlof 17.5020, roode kool 11.10, sa« voye kool 11.40, witte kool 0.800.90, spi nazie 05.80, spruiten 15.50, kroten 11.20, veldsla 2.50, bi. druiven 14.6024, Beurré Clargeau 6.5010, Giezerwildemans 14.50— 19.50, Nouvau Pateau 1717.70, Princesse Nobel 13.50, kleiperen 9.8015, Comtesse de Paris 12, Bergamotten 10.5015.20, Goudrei- n-etten 1015.90, Campagners 17.50, alles per 100 kilo: bloemkool 1.704.80, andijvie 0.50— 0.60, per 100 stuks. Met ingang van volgende week groenten- veiling op Dinsdag en Vrijdag. Veiling van Donderdag 5 November Kippeneieren 5859 kilo 5.505.65, idem 5657 kilo 5.405.5-0, idem 4649 kilo 4.10 4.25, eendenieren 3.95. ROTTERDAM, 3 Nov. Vee. Aangevoerd In totaal 4339 dieren, t.w. J61 paarden, 4 veulens. 1531 magere runderen, 756 vette runderen, 93 vette kalveren, 983 nuclit. kalveren, 378 gras kalveren. 375 schapen of -animeren, 7 varkens en Cl bokken of geiten. Prijzen per kilo: Vette koeien le kw tot 68 c., 2e kw tot 52 c., 3e kw S8—16 c., vetto osseu le kw tot 54 c., 2e kw tot 48 c„ 3e kw. 42-- 46 c., stieren le kw. tot 56 c., 2e kw tot 48 c.i 3e kw 44 c., vette kalveren le kw tot 85 c., 2e kw tot 75 c., 3e kw 5565 c., graskalveren 3848 c., schapen 293844 c., lammeren 27— 3342 c., nuclit. slaclitkalveren 323742 c, slachtpaarden 3-53841 c. Prijzen per stuk van nager vee: Schapen 121623, lammeren 814015* uucht, slaclitkalveren 5810, nucht. fokkalveren 111314. slachtpaarden 85135170, werkpaarden 100140- -210, hitten 70—103 —140, stieren 120—220—275, kalfkoeien 120 180225, melkkoeien 13019-5235, vare koeien 85125140, vaarz n 7595135< pinken 7085110, graskal veren 1833— 45, bokken en geiten 269. Vette koeien en ossen: aanvoer letswat groo ter, matige handel, prijzen koeien onveranderd, ossen iets duurder. Een prima koe tot 62, een os tot 58 ct. Stieren: korte aanvoer, tamelijken handel en prijshoudend. Vette kalveren: iets korter aanvoer, kalmen •handel, prijzen hooger dan vorige week. Een prima kalf tot 95 ct. Schapen en lammeren: aanvoer iets kleiner, kalmen handel prijzen van gister goed gehand haafd. Nuchtere slacht- en fokkalveren: aanvoer als vorige week, levendige handel, iets stijver in prijs Paarden: aanvoer iets ruimer, sleependen handel, prijzen als vorige week Melk- enkalfkoeien: aanvoer korter, stillen handel, Prijzen als vorige week Varekoeien: iets minder aanvoer, matige han del, prijzen constant Graskalveren:: aanvoer iets minder, tame lijke handel, prijzen stabiel. Bokken en geiten: aanvoer ais vorige week, vlugge handel en hoogoere prijzen Vaarzen en pinken: groote aanvoer, Iets be tere handel dan vorige week, prijzen stationuair Feuilleton fel) O, kon zij slechts nu oen uurtje bij hem zijn, om hem dooi' haar tegenwoordigheid te verblijden. Zij wil gaarne in het uiterste liookie van do werkplaats gaan zitten, als zij hem soms mocht hinderen. Zij is e1' trotsch op, een man te bezitten, die naar roem streeft en zich gewis een verdienste lijken cn ecrvollen naam zal verwerven. Maai'hoe jammer, dat hij met geen enkel woord spreekt over do hoogste belan gen, waarop zij hom in haar brieven gewe zen heeft. Hij schijnt dezelfde gebleven te zijn Geen blijk van begeerte naar hoogere dingen. Hij blijft dool' voor alle vermaningen om al wat heilig en Goddelijk is in zich op le nemen. Rijk worden, roem cn eer behalen, dot is zijn streven. Maar weet li ij dan niet, dat al die rijkdom, en eer, cn roem opgaan als in nevel, en dat. alleen blijft, wat wij als eigendom in het hart dragon? Weet hij dan niet, dat de dood een einde maakt aan al de heerlijkheid des men- sclien? En dan? Wat dan, als hij in do eeuwigheid op niets anders kan wijzen dan op de verbleekte grootheid? Zij dacht aan het afscheid. Hoe hing zij schreiende aan zijn hals en fluisterde hem toe, dat zij eiken dag tot God zou bidden, on dat zij ook de kinderen zou loeren him knietjes te buigen, opdat het hem goed zou gaan! Wel was hij bewogen, maar tot het laatste Dogenblilc weerde hij alles af, wat zij hem zoo diep in het hart wilde prenten. „Elize", zei hij, „kwel mij toch niet met godsdienst. Die berust louter op gevoel en verbeelding. Er is immers geen enkel feitelijk bewijs, dat er een God is. Jij kent Hem ook niet. Waar- toen dan godsdienst? Ik acht godsdienst noodeloos. Welk een strijd en twist wordt er door veroorzaakt. Ga maar eens de ge schiedenis van on-s eigen land na: hoeveel menschen zijn er niet vermoord omdat zij anders meenden of geloofden dan wat do priesters leerden. In liet maatschappelijk le- ven deugt do godsdienst evenmin. Wanneer wij in oen gezellige kring bijeenzitten en ons met wetenschappelijke dingen bezighouden, genieten wij van wat de een den ander leert, maar nauwelijks komt de godsdienst ter sprake, of terstond is de vrede gestoord Spreek mij dus niet van godsdienst, maar laat mij stil voortwerken". 't Was droevig voor Elize. Maar zij liield de hoon vast, dat zij samen nog eenmaal één van hart en één van zin zouden worden Nu was zijn richting nog wel louter aardsch- gezind, maar 't zou veranderen. Daaraan hield zij zich vast. Op dit oogenblik gleed er een schaduw langs het kozijn, en opziende, zag zij den heer Gevers met zijn vrouw, die blijkbaar haar een bezoek wilde brengen, want zij groetlen haar, hielden op de stoep stil en schelden aan. Hanne was niet thuis, dus haasfe Elize zich, de deur te openen. Zij verblijdde zich over dit bezoek. Mijnheer en juffrouw Gevers waren eenvoudige burgermenschen, maar hartelijk, liefhebbend, voorkomend, wat bij elk bezoek gebleken was. „Wel", zei zij, hen binnenlatende, „dat vind ik lief van u, mij eens te bezoeken". Zij geleidde hen in de kamer en hood hun een stoel aan. „Ja", begon nu Gevers, „ik zei een uur ge leden tot mijn vrouw: „Kom, Bet, je moet er eens uit. Je hokt den heelen dag in huis; 't zal je goeddoen!" Nu als een gehoorzame vrouw, die haar roeping verstaat, heeft ze dan ook geen enkel woord tegengeprutteld, en toen we een uurtje rondgewandeld had den en hier langs kwamen, zei ik: „Wat dunkt je, Bet, zouden we mevrouw Walton niet eens gaan bezoeken? Nu haar man zoo ver weg is, heeft ze wel eens wat aanspraak noodig". En zoo zijn wij hier gekomen. Ik hoop maar, dat ivij u geen moeite aandoen". Elize verzekerde, dat hun bezoek haar zeer aangenaam was. Juffrouw Gevers had dadelijk de kleine Mina in 't oog, en oen appel uit haar zak halende, liet zij haar dien zien. 't Kind stak er wel de handjes naar uit, maar keek toch naar haar moeder. „Neem 't maar, poesje!" zei Elize. 't Kind nam den appel aan en wilde ter stond haar mama er van laten proeven. „Mamma! Happen!" zei ze. F.lize deed alsof ze er een stukje afbijten wilde, en drukte het kinderhandje terug. „Wat ziet ze er lief uit!" zei juffrouw Gevers. „Ze is aangekomen sedert ik haar 't laatst zag. En wat is uw Feiix een aardig ventje! Is hij niet thuis?" „Neen, hij is met Hanne uit om boodschap pen te doen. Maar hij zal wel spoedig terug zijn". „Ik vind", zeide de juffrouw, „dat hij pre cies op zijn pa lijkt. Als uit zijn gezicht ge sneden! Nietwaar, Gevers, zeg ik dat niet altijd? En hebt u goede tijdingen van uw man?" Elize vertelde haar een en ander, en ver- zwoeg haar droefheid niet, namelijk, dat het misschien nog lang zou duren eer dat hij te rug kwam, ,En hoe gaat het met uw kleine Eva?" vroeg zij. ,,'t Gaat nogal. U weet: ze -heeft geen sterk gesteld en kan er soms zóó flets uitzien, dat ik begin „Kom kom kom, mevrouw!" viel Ge vers haar in de rede. „Men moet niet zoo gauw angstig zijn. Mijn vrouw is wat ze nuwachtig, denkelijk van do kamerlucht, on zo trekt den heelen dag met onze kleine m'eid op". „Ze is moeder, mijnheer", zeide Elize, „en moeders zien gewoonlijk scherper dan va ders". „Zoo is het, mevrouw!" zei juffrouw Ge vers. „Mijn goede man ziet alles alleen van de beste zijde, 't Is heerlijk, als men het doen mag. Maar wie kan een lied zingen met een hart vol angstige zorgen! Mevrouw weet, dat wij er al twee verloren hebben". „Verloren verloren, vrouw?" riep Ge vers uit, op een toon alsof bij tliuis was. „Verloren? Onze kinderen zijn niet verloren. Zij werden in het Verbond der Genade op genomen door den Heiligen Doop. En zegt dat dan niets? Is dat niet het uitwendig tee- ken van de vergiffenis en reiniging der zon den? Heeft de Heiland ze niet gezegend? Heeft Hij niet gezegd, dat hunner bet Ko ninkrijk Gods was? Onze kinderen zijn in den hemel, en wat daarbinnen is, is niet verloren. Zij genieten daar de heerlijkheid cn worden van de engelen gediend". Juffrouw Gevers trok zachtjes aan zijn mouw. Elize zag dit wel, maar wist er de betee- kenis niet van. Ook zij meende, dat alle vroeg gestorven kinderen zalig werden. Waarin die zaligheid bestond, daarvan kon zij zich geen begrip vormen, maar dat de kleinen het in het land der eeuwige lente en eeuwige jeugd goed en heerlijk hadden, daarvan was zij in haar hart overtuigd. Zij waren zeker engeltjes ge. worden, die nu den troon van God omring den; engeltjes, zooals zij ze wel eens op een schilderij van Rafaël liad bewonderd. Wat echter de heer Gevers daar gezegd had, vond zij vreemd. „Zei u niet", vroeg zij, zich tot Gevers wendende, „dat de engelen de kleine zalige kinderen dienen?" „Ja, mevrouw Gelooft u dat ook niet?" „O", antwoordde Elize, „ik kan er met verrukking aan denken; maar ik wou er wel meer zekerheid van hebben". „Wij hebben geen andere zekerheid die dan ook de beste is, dan wat het Woord van God ons daarvan zegt. De Heiland, Wiens mond niet liegen kan, heeft ons ver zekerd van de kleinen, „dat hun engelen altijd zien het aangezicht Mijns Vaders, die in de hemelen is". En juist dat woord hun is voor ons het bewijs, dat er engelen ten dienste der kinderen zijn". „Ik vind het heerlijk, dit te kunnen ge- loóven!" riep Elize uit. „En daarmee tracht ik ook steeds mijn vrouw te bemoedigen", hernam Gevers. „Wij moeten onze sterkte, onze hoop, onze blijd schap van Boven hebben en niet uit ons. Wij kunnen ons wel wat opdringen, maar dat heeft geen blijvende waarde, tenzij wij weten, dat het van Boven komt, vanwaar alle goede gaven afdalen". Juffrouw Gevers trok haar man weer bij de mouw, en toen Elize dit andermaal op merkte, en daarin een vvenk zag om haar man tot heengaan aan te sporen, zei tuf- frouw Gevers: „O. neen. mevrouw, dat is het niet. Gevers is altijd zoo opgewekt zoo levendig en daar ik bang ben, da» hij zich te veel za! opwinden, stoot ik hem maar eens eventjes aan. Ik dee! geheel in zijn ge voelens en ga graag met hem mee; maar hij stijgt mij soms wat te hoog, zoodat ik mij aan hem vast moet houden. Ook gaat hij mij wel eens wat te ver, en dan is het mij. alsof wij samen in een bosch wandelen op een smal voetpad, waar ik hem ieder oogenblik moet waarschuwen zich niet aan de over hangende takken te stooten" Elize moest glimlachen om deze vergelij king. „Ja, mevrouw", ging de juffrouw voort, „zoo is hij eenmaal, en dol op muziek als hij is, daar kunt u zich geen denkbeeld van maken! Ais hij maar een oogenhlikje thuis is, dadelijk zit hij voor de piano, 't Is wel geen beste en zij is nog uit mijn ouderlijk huis afkomstig, doch hij tokkelt er maar dapper op los, en als er wat aan mankcprt repareert hij 't zelf. 't Spijt me, dat ik niet spelen kan. maar wij zingen toch tp zamen. Alles doen wij samen, mevrouwMaar begrijp pens: nu wil hij Penige vrienden nft- noodigen op een muziekavondje, om dan een quartet uit. te voeren". „Toch niet op do piano?" riep Elize schertsend uit. '(Wordt vervolgd) mi E Wij ffloeti het voor M Isrel in Egy voor de uitt woond land Gods bevel Dit vorde ■wijl hij drukte zit. te regelen lijk op Moz hoofden noc weinig had. alles te vore wat noodig volk een midden in de geweldig huizing, voi setting van zijn dienst het van M nam, om te het Pascha opeenstapeli eischende, de Heere, uit Egypte, is een inzet' gen door het lam, dat vereischten, hoe het op enzoovoort, tie van Mt alles te late 'Wat een wat een dr- in zoo korti En dat in neming op meer zakel noodzakelijl vooral van lichaams- werd! En tijd en aanc Paasch-discf Het is, rend! Denk u een volksvt in beslag g zijn tij-droo' remoniën. Een nieu een momen vele eeuw •zenuw gesf gezet moet verhuizing, Voelt gij geloofsactie wordt, en veel minde: disch bevei God eist VOOR We hebbt Hervorming moge hier we vonden van Meisjes EEN VAST Het ware Het tiend aflaat". Evenals onder het heeft hem voor de za derlanden. Dat was Hendrik v werden. De blijmoedig Te Deum tot de vlam U looft ii Profeten, Door hee Hier ben- Uw grool Hun Iofl: onder vuu zijn eerste Het eers' gevolgd. Ii van Leonli doorlijden „Hij hee Keizer" overwonne andere op Het wan Rondom liaderendei de verte gc Ook trol die overal Daags n; schreef Lu van buiten Wittenbi Srong ook -l.L

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2