EIDEBf ELIZE PLAATSELIJK NIEUWS PREDIKBEURTEN MAAS- EN SCHELDEBODE "ZATERDAG 31 OCTOBER 1936- MARKTBERICHTEN 2e zijn uit honderden anderen le herkennen,door mooie coupe-pasvorm en stofkwaliteiten. A? 'V O^5 4 BEDEN-ULSTERS in de nieuwe warme winter» stoffen.-"Prima afwerking. (Nieuwe tinten en dessins.-' Bekende degelijke afwerkinq. 14.7- *17.75 *20/ en hoger Tl KERK EN SCHOOL VERKOOPINGEN SOMMELSDIJK. De prijzen der landbouw producten in deze gemeente zijn als volgt: aardappelen ,f 1.00, uien 0.90 per H.L. In de zaak tegen A. de H. v. D„ land bouwer te Oude Tonge,, die terecht heeft ge. slaan terzake dat verd. een uitweg naar den Fi-ov. weg gebruikte zonder daarvoor vergun ning te vragen aan het Prov. Bestuur, heeft de Kantonrechter Mr. A. v. d. Velde, schrif telijk vonnis gewezen en de dagvaarding nie tig verklaard, overwegende o.m. dat de dag vaarding op geen enkele wijze aangeeft waar in het door verdachte gebruik maken van den bij dagvaarding vermelden weg zou heb ben bestaan, hoewel zulks op geheel ver schillende wijze kan geschieden. MIDDELHARNIS. In de bovenzaal van den heer Jacobi, zal de heer Davidson, schaakmeester, op Dinsdagavond voor de schaakclub „Ons Genoegen" een theoreti sche uiteenzetting geven met behulp van ecu wandbord en daarna simultaan. Slechts een beperkt aantal deelnemers kan er aan deelnemen, daar slechts aar 30 borden gespeeld zal worden. Belang- 3enden zijn welkom. Alhier worden pogingen aangewend om een Chr. Gemengd Zangkoor op te richten. Bij de gehouden stemming in de vaca tures, ontstaan door periodieke aftr, van een 2-tal ouderlingen en een diaken bij de Geref. Kerk, werden gekozen de heer M. Gideon en C. Tiemens als ouderlingen, en C. Groen, als diaken. Woensdagmorgen is de heer P. v. d-. Berg naar het ziekenhuis te Dirksland ver voerd, om aldaar ter observatie te worden opgenomen. Aan de Kaai zijn aangebracht en per .scheepsgelegenheid vervoerd 8000 balen ajuin, 1280 H.L. aardappelen. Verder werden gelost 80 ton kunstmest voor de firma Koo- man, 360 ton gietcokes voor W. Peeman en 187 ton. bouwmaterialen voor A. Mans. OUDE TONGE. Tijdens de geweldige storm van Dinsdag j.l. werd het van Stampersga-t komende motorschip „Zeeuwsche Strooinen", schipper M. de Korte, bij het binnenkomen der haven alhier, door een rukwind in Z.O. richting de haven weder uitgeworpen. Door het uitwerpen van een tweetal ankers Icon •worden voorkomen dat het schip tegen den dijk werd geworpen. Onder leiding van den oud-schipper J. Be- zemer werd met een roeiboot vanuit de. ha ven naar het schip toe gevaren, ten einde aan boord de behulpzame hamdi te bieden. Ondanks langdurige moeite nrooh-t het echter niet gelukken de haven binnen te loopen, waarop men besloot buitengaats kalmer weer ef te wachten. Loop der bevolking. Ingekomen: Willem Wittekoek en edhtgenoote uit Ooltgensplaat, Teunis Fluit en echtgenoot® uit Rotterdam, Elisabeth Kuijpers uit Rotterdam, H. M. J. Fabert uit Middelharnis, Neeltje van Oor schot uit Rotterdam. Vertrokken: Theodorus P. M. de Wit naar Oudenbosch, Jannetje E. de Korte naar Den Haag, Adria-antje Holleman naar Haarlem, Adriaria W. van Nieuwenhuij-zen naar Bre da, Leendert Hartman n-aar Wageningen, Go- verdina J. Pollemans naar Voorburg, Johan na C. Pollemans naar Den Haag, Cornelia Pollemans naar den Haag. Bij gelegenheid van het afscheid! van den commandant van de B.V.L. afd. „Monden der Maas", werd te Middelharnis een schiet wedstrijd op revolver georganiseerd-, waar aan een 15-tal officieren benevens enkele burgemeesters deelnamen. Evenals vorig jaar werd door den burge meester dezer gemeente het hoogste aantal punten behaald en lowaim deze wederom in het bezit van een zilveren medaille. NIEUWE TONGE. Loop der bevolking over de maand October. Ingekomen personen: J. Polder en gezin van Brielle, C. P. Buys van Ooltgensplaat. VertroSken, personen: L. Hob bel naar Oude Tonge. Het bouwen van een uienloods voor den heer KI. van Alphen Hz. is bij gehouden in schrijving. opgedragen aan de heeren L. S. v. d. Velde metselwerk, J. A. -Röber timmer werk, gebrs. Nieuwland smidswerk. De prijzen der veldvruchten, zijn alhier: uien 0.90, peen 0.65, aardappelen 1.60 per H.L. De j.l. Zondag in de Ned. Herv. Kerk alhier- gehouden extra maandelijksche col- DRIE WEKEN HULPELOOS IN BED Rhcumatische rugpijn nu absoluut verdwenen „He wil graag dat U weet wat ik aan Kru- schen Salts te danken heb. Een jaar geleden had ik verschrikkelijke rheumatische pijnen in mijn rug, en ik moest drie weken liggen. Ik kon in bed niet eens opzitten. Ik besteed de een paar gulden aan pillen, maar het gaf niets. Toen schreef ik mijn moeder en ver telde mijn misère. Per keerende post ried zij mij dringend aan Kruschen Salts te probee- ren. Ik kocht onmiddellijk een kleine flacon en kan. op eerewoord verklaren dat. voordat ik mijn vijfde dosis had gebruikt, ik al weer kon zitten. Ik ging ermee door en binnen twee weken was ik weer op de been, zonder- die verschrikkelijke pijn. Ik heb Uw won derbaar middel altijd bij mij, en ik ben over tuigd dat de kleine dagelijksche dosis mij levenslustig en gezond houdt. Ik kan Kru schen Salts niet hoog genoeg roemen, en tel kens als zich de gelegenheid voordoet, raad ik het aan". Mevr. A. G. te F. Indien de afvoerorganen in Uw lichaam te traag werken, ontstaat een ophooping van afvalstoffen, welke Uw bloed verontreiiigen. Schadelijke stoffen zullen zich vormen, o.a. het gevreesde urinezuur, dat maar al te dik wijls oorzaak is van rheumatische pijnen. Kruschen Salts bestaat uit zes minerale zou ten, die Uw afvoerorganen tot betere werking aansporen, waardoor de afvalstoffen op ge heel natuurlijke wijze volkomen en geregeld worden verwijderd. Uw lichaam wordt van overtollig urinezuur bevrijd en de rheumati sche pijnen zullen geleidelijk afnemen om tenslotte geheel weg te blijven. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40, 0.70 en 1.60 per flacon, omzetbe lasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak king de naam Rowntree Handels Maatschap pij, Amsterdam voorkomt. (Adv.) lecte heeft opgebracht de som van 25.59. Zaterdagavond raakten een tweetal jongelui, die op de tandem reden, de macht over het stuur kwijt, terwijl zij tegen een an der rijwiel opreden. De botsing was van dien aard, dat de tandem in de kei'kgracht kwam en beiden, door er tijdig af te springen, op het droge bleven. Met de schrik en bescha digde kleeren konden zij, nadat de tandem uit de kerkgracht was gehaald-, huiswaarts kee- ren. Door J. van Helden is aan B. en W. ver gunning gevraagd tot het bouwen van een woonhuis aan het Kortewee^je. De begrooting der Ned. Herv. Kerk voor het dienstjaar 1937 ligt gedurende acht dagen ter inzage bij den kerkdijken ontvanger den heer L. A. van Ziels-t. MELISSANT. Dinsdagavond zijn de cate chisaties in de Ned. Herv. Kerk weer aange vangen. Des avonds van 6.307.30 uur voor jongens tot 17 jaar en van 7.308.30 uur voor jongens boven de 17 jaar; des Donder- dagsavonds van 6.307.30 uur voor meisjes tot 17 jaar en van 7.30—8.30 uur voor meis jes boven de 17 jaar. HERRINGEN. De dienstplichtige C. Hui- zer Hz. der lichting 1936, die wegens onge steldheid uitstel van eerste oefening had be komen ,zal op 2 November a.s, naar zij-n gar nizoen vertrekken te Vlissingen, om aldaar bij de Kust-Art. te worden ingelijfd. De arbeider J. de Geus had het ongeluk met bieten rooien zich zoodanig te bezeeren, dat hij zich onder medische behandeling moest stellen. Voorloopig ban hij geen werk zaamheden verrichten. Door eenige dames is het initiatief geno men, om dezen winter, bij genoegzame deel name, een cursus te organiseeren in het be reiden van spijzen, waarbij hoofdzakelijk ge bruik zal worden gemaakt van zuivelproduc ten. Zij die wi-Ilen deelnemen, kunnen zich alsnog opgeven. Door den heer A. J. den Boer is onder- handsch aangekocht een 20 gemeten bouw land en een 3-tal woonhuizen, res-p. bewoond door J. A. Witvliet, T. Bestman en A. den Eerzamen. Alles voorheen toebehooi-ende aan J. W. Bruggeman te Rotterdam. De penningmeester van de vereeniging tot verkrijgen van los land voor arbeiders hoopt op Maandag 2 November a.s. des avonds van 68 uur gelegenheid te geven tot betaling der verschuldigde huurpenningen. De betaling kan ten zijnen huize plaats vin den. De melkprijs is deze week in onze ge meente verhoogd en gebracht van 0,08 op 0.10 per liter. De vrachtauto van C. M. geraakte deze week, geladen met poters, in een langs de weg gelegen sloot. Met hulp van anderen werd een en ander weder op den vasten wal ge bracht. Met geringe m-aterieele schade liep dit -ongeval af. De verordening op den bouw en de be woning ligt gedurende 3 maanden ter gem.- seeretarie ter inzage en is tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar gesteld. Deze week is in de haven alhier de eer ste lading pulp gearriveerd. OIIROI Vinéerk,oven rUnV/Li geneest ze vlug Doos 30, Tube 45 ct.. Bij Apoth. on Drogisten OUDDORP. Onder de gevonden voorwer pen behoort een snoer koralen met gouden slot. Inlichtingen bij C. de Mooy. De afg&loopen week werden uit deze gemeente ruim 200 oude kippen gekocht. Daar Ds J. Hovius a.s. Zondagmorgen een predikdienst moet vervullen te Dirlts- lajiid, zal a.s. Zondagmorgen in de Ned. Herv. Kerk alhier leesdienst worden ge houden. Door de Zangvoreeniging Ezcelsior al hier is voor .do Romende uitvoering in stu die genomen liet stuk De Loi-eley. Naar men verneemt zijn door Rijks- en Gemeentepolitie tegen eenige personen alhier proces-verbaal opgemaakt voor hei rijden met een fiets zonder licht. Verder nog teg-en een minderjarige wegens over treding Ait. 310 Welhoek van Strafrecht (diefstal). Op 9 November a.s. zal vanwege het Prov. Bestuur voor Zuid-Holland worden aanbesteed het verbreeden en daar bij be- hoorende werken voor het wegllchaam voor de Prov. weg OuddorpSommelsdijfc, tus- s-ehen k.m. 14.600 en k.m. 16.903. Nadere inlichtingen worden o.m. verstrekt door den heer Leeuwerik, opzichter Prov. Waterstaat te Middelharnis. Op de beurs werd besteed voor de uien 0.85, blauwe aardappelen 1.80, eigenhei mer aardappelen 1.50, stroo 4. Wegens het ruwe weer konden de zee- en garnalenvisschers niet uitvaren. Zoodoen de was het een schrale visscherij. Bij de verloren voorwerpen behooren twee heerenhorloges. Inlichtingen geeft C. de Mooij. Donderdag stonden bij de arbeidsbe middeling 35 werkloozen Ingeschreven. Zaterdagavond a.s. zal in een lokaal der o. 1. school vanwege de B.V.L. vergade ring word-en gehouden. Donderdag werd de halfjaarlijksohe vee markt druk bezocht. Er werden aangevoerd 40 stuks hoornvee en 100 biggen. Handel matig. Burgerlijke Standen SOMMELSDIJK. Geboren: Leendert, z. v. Tennis Ivoote en Pjeternella Westdijk. MELISSANT. Geboren: Geertje, d. v. St. Robijn en Abr. Guldemeester, Jacob Cor nells, z. v. Adr. Stolk en Ida Oorbeek; Cor nelia, d. v. Jac. Grootenboer en L. C. v. d. Vliet. Overleden; Huibrecht Okkenburg, 68 j., echtgen. van Maartje de Ruiter; Leendert Mijnders, 63 j., echtgen. van Wilhelmina Keur. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Velling van Woensdag 26 October Spruiten 6.5010.50, kroten 11.30, sa- voye kool 11.20, witte kool 0.801, roode kool 1, witlof 16.80, blauwe druiven 10.20— 19.80, witte druiven 15, Giezerwildemans 17.5020, kleiperen 15.40, Bezie v. Sahonau- wen 1011.50, Beurré Clargeau 811.50, Rieperen 612, Boumanreinetten 7.5018.80, Bellefleurs 6.5012, Armgaard 10.50, Cam- pagners 13.2016, Sterappels 23, alles per 100 kilo; bloemkool 1.506.60, andijvie 0.50— 1, alles per 100 stuks. Eierveiling van Donderdag 29 October Kippeneieren 5960 kilo 5.405.50, idem 5758 kilo 5.055.20, idem 48—50 kilo 3.75 —3.90. HOTTERDAM, 27 Oct Vee. Aangevoerd ia in totaal 4626 dierein t.w.: 12 paarden, 5 veu lens, 1762, magere runderen, 785, 114 vette kalveren 1005 nucht. kalveren, 436 graskalve- ren, 407 schapen of lammeren, 2 varkens en 5S 58 bokken of geiten. Pry zen per kilo:: Vete koeien le kw tot 58 c, 2e kw tot <52 c., 3e sr 3846 c., vette os sen le kw tot 52 c., 2e kw tot 47 c., 3e kw 4044 e., stieren le kw tot 56 c., 2e l:w tot 48 c., Se kw 44 c., vete kalveren le kw tot 78 c., 2e kw tot 68 c. 3e kw 5058 c., graskalveren 3848 c., schapen 293843 c., lammeren 273341 c., nucht. slachtkalveren 303540 c., slachtpaar- 6»en 353841 c. Pry zen per stuk van mager vee: Schapen 121622, lammeren 81014, nucht- slaclitkalveren 5810, nucht. fokkalveren 111314, slachtpaarden 85135170, werkpaarden 100140240, hitten 70105 140, stieren 120220275, kalflcoeien 120 180225, melkkoeien 1301952S5, vare koeien 85125—140, vaarzen 75—95135 pinken 7085110, graskalveren 183545 bokken en geiten 25S. Vette koeien en ossen: aanvoer als vorige week, kalmen -handel, prüzen als gisteren. Een prima koe tot 62 ct.. een os tot 58 ct. Stieren: kleine aanvoe». goeden handel en pryshoudend Vette kalveren: iets grooter aanvoer, tragen handel en lagere pryzen Een prima kalf tot 88 c Schapen en lammeren: aanvoer grooter, rede- lyken handel, pryzen van giter goed te hand haven Nuchtere lacht- en fokkalveren: aanvoer als vorige week, taanelylien handel, iets lager in prüs Paarden: aanvoer als vorige week, sleependen handel, lagere pryzen alf- en melkkoeien: aanvoer korter, üandel kalm en pryshoudend Varekoeien: grooter aanvoer, levendiger han del, ruim pryshoudend Vaarzen en pinken: aanvoer flink, handel stil pryzen stabiel Graskalveren: ruimer aanvoer, matigen han del. pry'Zen als vorlgeweeU Bokken en geiten: iets ruimer aanvoer, vlot* ten-handel, pryzen als vorige week Aanvoer gedurende October: 12739 runderen. 664paarden, 35 veulens, 1419 vette kalveren, 3915 nucht kalveren, 5344 schapen en lammeren, 242 bokken, 3100 varkens, 1804 graskalveren, l big ■W 'r - ■x* f,\ 11 ƒ- 147- 187-22.7- 27.- 32.- 3&?en hoger JONGEH.-ULST£R5 7.2=5 8.- 9.5- 12.- O it f f «-.f ■4 - om MS® HOOFDSTEEG ROTTERDAM NED. HERV. KERK Beroepen: Te Wouterswoude: E. Schro ten. cand. te Hasselt. Aangenomen: Naar Dwingelo (toez.), G. J. J. Rensink te Harkstede en Scharnier. Bedankt: Voor Loosduinen (2e pred.pl.) L. Buenk te Veessen (Geld.). Voor Colm- schate, A. Blanson Henkemans te Nisse (L.). GEREF. KERKEN T weet a 1: Te Holten. S. G. Bloem te Nie- zül en H. Mulder te Hornhuizen-Klooster- buren. Bedankt: Voor Uithuizen, S. G. Bloem tie Niezijl. CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Sneek, P. Dam te Onst- wedde en M. W. Nieuwenliuijze te Franeker. EV. LUTH. KERK Beroepen: Te N. Pekela, prop. J. van Leeuwen te Amsterdam. BEVESTIGING Ds. D. GOUDZWAARD Cand. D. Goudzwaard van Brui- nisse heeft Zondag j.l. zijn ambt aanvaard als predikant der Ned. Herv. Kerk te Breskens, na bevestigd te zijn door Ds. C. W a a r- denburg, em. predikant te Hillegers-berg, die een predikatie over 2 Tim. 2 1 hield. Ds. Goudzwaard sprak naar aanleiding van Luk. 5 5b. Er volgden de gebruikelijke toe spraken. HET WERK TE DIEPPE De Vereeniging van Geref. Zeekerken „Bethsaida" (voorzitter Da. G. W. Akkex-- huis te Maassluis, seer. Ds. J. G. Feen- stra te Soheveningen en penningm. Ds. H. J He id a te Vlaai-dingen, postrekening 137327) zal ook dit jaar weer predikanten uitzenden naar Dieppe, ter gelegenheid van het verblijf van de Hollandsche visschers aldaar, teneinde hun geestelijke verzorging te bieden. Een zestal predikanten zal dit jaar uitgaan die er elk een week ruim blijven zul len en een Zondag het Woord bedienen. Zon dag 15 Nov. zal Ds. H. J. H e i d a te Vlaar- dingen te Dieppe zijn, Zondag 22 Nov. Ds. Joh. H. Rietbergte Maassluis, Zondag 29 Nov. Dr. E. D. Kraan te Vlaardingen, Zon dag 6 Dec. Ds. C. W. K e u r te Schevenin-gen, Verhuring bij inschrijving: le. voor mej. de wed. J. de Vogel Sr. te Ouddorp voor vijf jaren ingaande Bloot- schoof 1936 van een perceel bouwland te Goedei-eede in den nieuwen Oostdijk aan de Roggedijk, groot 60 A. 20 c.A., een gemet 93 roede Voornsche maat: 2e. voor mej. de wed. Jacob Tanis C.Ezn., te Ouddorp, voor het seizoen 1937 met het beding van vrije cultuur van een perceel bouwland te Ouddorp in het Westnieuwland, groot 47 A. en 30 c.A. of 309 roede V. maat. Inschrijvingsbiljetten kunnen worden in geleverd tot en met Zaterdag 31 Oct. ten kan tore van notaris VAN DEN BERG. Zondag 13 Dec. Ds. H. Ph. ïngwersen te Katwijk aan Zee, Zondag 20 Dec. een van de beide Geref. predikanten van IJmuiden, ter wijl de Kerstdagen en Zondag 27 Dec. te Dieppe zullen vertoeven Mr A. J. L. van Beeck Calkoen, chef van de afd. Hooger Onderwijs aan het Dept. van Onderwijs, die reeds tal van jaren zijn Kerstdagen aan dit werk heeft gegeven en ditmaal vergezeld wordt van Cand. H. J. Spier, benoemd hulppred. der Ger. Kerk van den Haag-W. Ook gaat wederom een verpleegster mede teneinde de visschers zoonoodig hulp te ver- leenen. Zeer waarschijnlijk zal dit weer zuster Verheul zijn. DOOR DEN PREEKSTOEL GEVALLEN Vorige week bracht Ds J. G. Woelde- rink, Ned. Herv. Predikant te Ouderkerk a. d. IJssel een bezoek aan zijn collega Ds Steenbeek te Oude water. Tijdens dit bezoek begaven beiden zich ook naar het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. aldaar, om het interieur te bezichtigen. Ds Woelderink beklom den kansel om de ruimte te overzien, en zag daarbij nog voor hij op den preekstoel aangekomr was, het gebouw rond. Daardoor bemerkte hij niet, dat een luik in den bodem van den preekstoel geopend was, waaronder zich een kelder bevond waai- de koster eenige werkzaamheden moest verrichten. In den preekstoel gekomen viel ds Woelderink door fit luik. Wel stortte hij niet in den kelder, daar hij zich nog wist vast te grijpen, doch hij bekwam hierbij zoodanige kneuzingen en ontvellingen, dat hij gedurende eenige wekeu zijn ambtsbezigheden niet zal kunnen ver richten. LUTHERMONUMENT TE BALTIMORE Den 3Isten October zal te Baltimore in i°- Vereenigde Staten een groot Luthermonj- ment onthuld worden. De Duitsche gezant in Amerika, dr. Luther, zal daarbij spreken. Het standbeeld dat 10 M. hoog is kostte 50.000 dollar. Op don dag der onthulling wordt te Baltimore een groote Protestantcn- dag gehouden» OP ZONDAG 1 NOVEMBER NED. HERV. KERK Don Bommel: 9^a u. Ds Langhout. G u< Leesdienst Dirksland: 9.30 u. Ds Hovius, van Oud dorp. 0 u. de heer Baart. Herkin,gen: 9.30 u. de heer Ovenveel. 6 u. Ds Verkerk, van Oude Tonge Melissant: vm. Ds van Wingerdlen. 's Av, Leesdienst Middelharnis: Vm. Ds van Asch. 's Av. Ds Labrio Ouddorp: Vm. Leesdienst. Nam. Ds Hovius Oude Tonge: 19/2 u. Ds Verkerk. 6 tl. Leesdienst Sommelsdijk: Vm. Leesdienst. 's av. Ds van. Asch GEREF. KERK Den Bommel: 9.30 u. en 2 u. Ds van Loon, van Purmerend Middelharnis: Vm. Leesdienst. 's Av. Ds Zeilstra Ouddorp: Voorm. Leesdienst; nam. Ds de Valk, van Stellendam 1.11 R. GEREF. KERK Middelharnis: Vm. en 's avonds Leesdienst GEREF. GEMEENTE Herkingen: 9.30 u., 2 u. en 6 u. Leesdienst Middelharnis: Voorm. en 's av. Leesdienst Ouddorp: Vm. en nam. Leesdienst OUD-GEREF. GEMEENTE Oude Tonge: 9 u. en 2 u. Leesdienst Feuilleton BI) J „Waarom niet? Een vrouw heeft ook haar verstand en oordeel van God gekregen. Zij denken meer na, dan je vermoedt". „Och, kom nu niet met God en zulke groote woorden! Die haal je er altijd bij. Wanneer je over het een en ander wilt be rispen, dan wordt je dadelijk godsdienstig, 't Zou me niet verwonderen, dat je eens vroom ging worden en ai die klaploopers ran het reveil volgen". „Je weet best, Evert", zei ze kalm en met waardigheid, „dat ik me niet hul in een v romen mantel. Wanneer ik van God spreek dan doe ik dat, omdat ik geloof aan Hem, die bestuurt, het goede beloont en het kwade straft. Ook houd ik het er voor, dat Hij eenmaal alles aan het licht zal brengen, wat nu in het verborgen is geschied". „Nu begin je waarlijk nog te precken! Een mooi ding! Waar bemoei je je toch mee?" ..Met niets, wat mij niet aangaat. Maar je haalt dingen aan, die noodeloos zijn. Ik zei doodeenvoudig, dat het onverstandig is, een vrouw buiten de zaken te laten. Herinner je je nog wel, wat er twee jaar geleden met dien mijnheer aan den overkant is gebeurd? Zijn geldzaken waren niet in orde, en toen zijn vrouw hem een raad gaf, volgde hij dien niet op en 't einde daarvan was, dat hij bankroet ging. Later zei hij: „Wanneer ik zoo wijs was geweest mijn vrouw niet buiten mijn zaken te houden, zou ik veel verder in de wereld gekomen zijn!" En dus „Och", viel hij haar meesmuilend in de rede, „die geschiedenis heb je me al wel duizendmaal verteld en dient slechts om je op een voetstuk te plaatsen". „In geenen deele, maar ik ben je vrouw en heb dus rechten. De vrouw is niet een dienstmeid en bloot belast met de zorg voor de huishouding en de opvoeding barer kin deren, maar zij maakt een deel uit van den man. Te zamen moeten zij elkander en el kanders taak begrijpen. Ik geloof, dat God het zoo wil, en waar dat gebeurt gaat het goed". „Alweer die groote woorden! Heb je nog meer op je boekje? Zeg het dan maar achter elkaar: maar een beetje vlug, want ik heb geen tijd voor praatjes". „Je zoudt mij toch niet antwoorden, als ik je wat vroeg. Daarom zwijg ik maar liever en wacht af". „En als ik nu eens zei, dat ik geduldig naar je wou luisteren?" „En mij ook antwoord geven?" „Waarom niet?" vroeg hij ironisch. „Kom aan", vervolgde hij, een stoel nemende, „ik zal er bij gaan zitten en hooren en ant woordenZiezoo, ga nu je gang maar!" „Ik spreek alleen over dingen, die je voor mij verborgen houdt". „En welke?" „Gisteravond was ik, zooals je weet, bij de Hulstings. toen er brieven kwamen, door de post gebracht. Een van die brieven gleed over de tafel tot dicht bij mij en ik las je naam op liet adres". „Is dat dan zooveel bijzonders?" vroeg hij, een poging doende om te schateren en hier door zijn innerlijke onrust te verbergen. „Er komen bij den administrateur dikwijls brie ven voor mij of do fitma". „Heel goed. Maar een van de gasten maak te twee opmerkingen, die mij bevreemdden". „En welke is de eene?" „Dat er op het adres stond: Privé". Hij trok de wenkbrauwen samen. Die op merking hinderde hem. Maar ïiij zocht zich uit de verlegenheid te redden. „Ook al niets bijzonders! Dat woord „privé" geeft te kennen, dat Hulsting den brief niet mag openen. Er zijn zaken, die mij alleen aangaan en waarmee hij niet noodig heeft". „Dat stem ik toe. Maar waarom komt die brief dan niet rechtstreeks naar ons huis? Waarom zulk een omweg?" „Omdatomdat......" Hij stotterde en kon zoo gauw geen leugen verzinnen. „OmdatomdatOch, dat weet ik zoo niet!" „Maar dat dien je toch te weten, vooral als het brieven zijn, waaraan je gewicht hecht. Ik denk: 't zal zoo afgesproken zijn tusschen jou en je correspondent". „Natuurlijk". „Maar waartoe dan de brief aan den heer Hulsting gezonden?" „Wat ben je nieuwsgierig!" „Neen, belangstellend. En dan nog een vraag: van wie kwam die brief? Ik zou je dit niet gevraagd hebben, zoo je mij niet hadt uitgenoodigd met de belofte mij te zul len antwoorden". „En waarom wou je 't weten?" vroeg hij, boos wordende. „Dat is geen antwoord", zei zij kalm. „Ik houd je aan je woord. Zeg mij: was die brief van mevrouw Oker, zooals gisteravond verzekerd werd?" Hij verbleekte. „Wie heeft dat verzekerd? Hulsting?" „Neen, Hulsting niet. Hij deed zelfs moeite om gauw den brief te verbergen. Maar het doet er overigens niet toe, wie het gezegd heeft. Antwoord mij slechts: was die brief van mevrouw Oker?" Hij begreep nu, dat ontkennen hem niets zou baten, en betreurde het, dat hij maar niet heengegaan was. Thans zat hij tusschen de duimschroeven. „Nu ja, die brief was van die dame. Maar wat zou dat? Kwetst het je majesteit, dat ik een brief van een dame ontvang? Begin je waarlijk nog jaloersch te worden?" „Volstrekt niet; maar ik ben er bijna ze ker van, dat ie met die dame dingen vejv handelt, die niet zuiver zijn en die je voor mij wilt verbergen". „Hoe kom je op die gedachte?" „Zeer eenvoudig. Je laat haar brieven niet aan het kantoor en ook niet. aan ons huis komen, maar bij den heer Hulsting bezor gen, die er niets mee te maken heeft, omdat het particuliere zaken zijn". „En kan ik die niet hebben?" „Waarom niet? Maar je particuliere zaken zijn ook de mijne. Evengoed als ik niets zal of mag doen buiten je medeweten, zou het afkeuring verdienen, als jij iets deedt, wat ik niet weten mocht, met uitzondering wel licht van kleine verrassingen bij feestelijke gelegenheden Maar daartoe behoort die ge heimhouding zeker niet „Je galoppeert zoo door", riep hij uit, „dat ik je niet kan bijhouden Je praat altijd van geheimen" „En die heb je!" zei ze, thans beslist spre kende. „Hoe weet je dat?" „Omdat je bij het ontbijt zoo. onrustig waart. Je verwachttet dien brief, en toen je hem kreegt, verborg je hem steelsgewijze in je zak, terwijl je de andere brieven jingt lezen. Waarom verborg je dien brief, als je geen geheimen voor me hebt?" „Hoor eens, Jeanne", zei hij bits, „ik heb ia ens wetboek niet gelezen, dat de vrouw rechter van instructie over haar man moet zijn, en het schijnt, alsof je die betrekking voor vrouwen wilt ingevoerd zien. 't Ver wondert me, dat je nog geen pogingen ge daan hebt om die betrekking te krijgen!" „Dat zijn allemaal uitvluchten, Evert! 't Zijn dingen, die je beter weet en niet te pas komen. Ik heb er nooit aan gedacht, mij boven je te verheffen, maar er steeds -taai- gestreefd, onzen goeden naam en onze eer te handhaven en te bevorderen, zooveel ik kon. Zoo lang wij dan ook getrouwd zijn, kleefde er niet de minste smet op onzen naam en werd ons huwelijksgeluk, op kleinigheden na, niet gestoord. Maar nu zie ik wolken op komen en boor ik hier en daar gefluister, dat, mij verontrust". „En welk dan?" .Ik wil het je liever niet zeggen, 't Zou dan den schijn hebben, alsof ik je verwijten deed". „Maar ik sla er op", zei hij, „ik wil het welen". Het is een merkwaardig verschijnsel, dat zij, die slinksehe wegen bewandelen en din gen doen, die bet daglicht niet kunnen ver dragen, ze zeiven uitlokken, zeodi-a zij ln het. nauw worden gebracht. Wilde zij hem dringen, van zijn eisch ar te staan, of hem door haar blik, die tot in zijn binnenste doordrong, te kennen gevert, dat zij meer wist dan hij vermoedde? Mevrouw Prins zag hem ernstig aan. „Nu, als je liever zwijgen wilt, mij is t goed. Heb je soms nog wat?" „Neen, ik herinner je slechts aan don brief van mevrouw Oker." „Ik zal hem lezen". „Met mij?" „Waarom?" „Om mij gerust te stellen. Doe je 't niet, dan laat je mij in onzekerheid en dwingt mij tot wantrouwen. Ook voor je zolf zou het beter zijn. Je eigen geweten zal dit be vestigen" „Geweten! Geweten! Je schermt altijd met zulke groote woorden!" „Ik scherm niet, Evert. Maar ik geloof dat een gerust geweten veel waard is. D°e je geweten geen geweld aan, anders maak je je zelf, mij en de kinderen ongelukkig1" Er kwam een traan in haar oog. Hij sloeg de oogen neer. De stem van zijn geweten was nog niet versmoord. Maar die toegevendheid duurde kort Speler als hij was, hoopte hij door een goede slag uit deze netelige positie te geraken. Hij maakte zich driftig en deed alsof hij woe dend werd. „Ongelukkig maken!" riep hij uit. „En dat durf je mij zeggen?" Bij deze woorden was hij opgesprongen en stond in een dreigende houding voor haar. Zelfs had hij een zijner vuisten gebald en hield haar die vlak voor liet gezicht. (Wordt vervolgd).

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2