Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES Gemeenteraad van Nieuwe Tonge WOENSDAG 28 OCTOBER 1936 Ï1E 'JAARGANG N°. 4343 VAN HET BINNENHOF VERGADERING HET GROENE KRUIS Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERI.IIKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKER1I EN UITGEVER!) v.b. W. BOEKHOVEN 6 ZONEN. SOMMELSDIJK Tel. lnterc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd. Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent pet regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. s DEUGDELIJKHEID BEWEZEN De deugdelijkheid der A.-R. beginselen wordt in dezen tijd wel zeer duidelijk bewe zen. Vroeger kon men wel eens laatdunkend op tlio A.-R. neerzien, doch het blijkt voor het oog, ook van andersdenkenden, steeds dui delijker, dat die beginselen nog zoo slecht niet zijn. Ja de grondwaarheden, zooals dio in het program van beginselen in 1878 zijn neer gelegd, kunnen nog ten volle voor dezen tijd hun gelding behouden. Veel, onnoemelijk veel, is er gewijzigd en veranderd. Verschillende partijen hebben beginselen over boord moeten gooien, omdat zij voo; dezen tijd niet meer voldoende zijn, of ook omdat zij ooor eigen partij opzij gezet zijn, zij het dan ook ouder drang dor sterk gewij zigde omstandigheden. Geheele stelsels, welke voor volkomen vaststaand werden aanvaard, zijn onder de gewijzigde omstandigheden bezweken, want liet bleek, dat bet alleen theoretische be schouwingen waren, welke gespeend waven aan de practijk des levens. Vele partijen hebben beginselen, welke voor hen cardinaal en principieel schenen, overhoord moeten gooien. Werd vroeger do A.-R. partij als een con servatieve partij mei zeer oudenvetsche be schouwingen aanvaard, ja soms meer ge duld; hedon ten dage blijkt, dat de waar- deering voor onze partij grooter wordt. Want het is voor het oog van den opmork- zamen beschouwer gebleken, dat die oude A.-R. beginselen vooral in een storm- en drang-periode, zooals wij nu beleven, leiding en houvast aan het leven geven. Velen zoeken naar een houvast voor het leven, de mensch kan bij holle frazen, welke geen waarborg tegen revolutionair geweld bieden, niet leven. Men ziet in deze dagen kennelijk, dat alleen do A.-R. partij hot hechte bolwerk is tegen alle revolutie. De waarheid en onverzettelijkheid der be ginselen is waarborg voor een goed func- tioneeren van ons staatsbestel. Laten wij als A.-R. die groote waarde ook beseffen, de schat welke wij bezitten is groot, maar legt ons de verantwoording op, om in dezen tijd met meer lust en liefde, met meer energie die beginselen uit te dra gen. Alleen die beginselen zullen ln staat zijn, onder den zegen Gods, ons land te bewaren voor revolutionaire excessen. De Landbouw-Onderlinge De maandelijksche toetreding van leden Per 1 October 1936 trad per provincie het hieronder vermelde aantal landbouwers als lid der Landbouw-Onderlinge toe: Provide: Aantal leden: Friesland 5 Groningen 5 Drenthe 11 Overijsel 10 Gelderland 10 Utrecht 2 Noord-Holland 8 Zuid-Holland 5 Zeeland 7 Noord-Brabant 3 Loon: 1.700.— 6.970.— 10.197.— ƒ23.114.— 10.121.— 2.800.— 1.888.— 4.310.— 4.210.— 5.875.— Totaal 69 74.218.— Per 1 October 1936 traden als der Ttiin- bouw-Onderlinge toe: 12 werkgevers, uitbe talende aan loon 10.001. Sedert 1 November 1935 bedraagt het aantal toegetreden leden bij de Lanabou Onderlinge 1567, uitbetalende f 1.195.069 aan loon, Tuinhouw-Onderlinge 250, uitbe talende 168.371.aan loon. De Secretaris van de P. O. C. Overflakkoe. A. W. KEIJZER. De diefstallen te Stellendam In de zaak tegen den 21-jarigen garna- lenpeller A. M. van L., uit Stellendam, die hij herhaling zijn pleegouders in totaal voor een bedrag van f 1400 heeft bestolen en deswege door de Rotterdamsche Recht bank is veroordeeld tot tien maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest, heeft het Haagsche Gerechtsohf uit vonnis vernietigd en verdachte veroordeeld tot éen jaar gevangenisstraf, waarvan drie maan den voorwaardelijk en met aftrek van het geheele voorarrest. De winkelier J. de J., uit Stellendam, die Wegens heling tot tien maanden gevange nisstraf is veroordeeld, heeft den verdachte Van L. tot deze diefstallen aangezet en van dezen meermalen geld aangenomen. Het Hof verzwaarde ten aanzien van de J. de Straf tot één jaar. Kameroverzicht van de laatste week Niemaind kan mot recht beweron, dat de Tweede Kamer de laatste week een parlement was, zooals soinmiigieii dit woord vertalen: een praat- of kletscollege. Zij verstaat haar taak en weirkt mot spoed. Wol werd er van communistische zijde oen poging gedaan om wat meer te p r a torn, thans over de Spaansohe burger oorlog; maar de over-overgroote meerder heid der Kamer besloot: clio droeve zaak is hier nde>t aan de orde. Echter, ook over vele belangrijke onder werpen is niet veal gesproken. In snel tempo dood de Kamer af: de ex ploratie van Nieuw-Guinea, do steun aan do Nederlandsohe textielindustrie on de Indische batiknijverheid, de kosten van het hunger in dienst houden van dienstplicht! gen cn die eerste termijn van 't Defensie- fonds waaruit we do betere teclmischo toerusting voor onze defensie betalen, de Vogelwct en die handelsverdragen met Duitsohkund en Amerika, beneviens do be lasting van nalatcnsohappen van Ned'er- laindscho bclastingvluohteliiigen. Een eigicnlijk debat werd sfeohts ge voerd over het Vogelwetje: de bescher ming van nuttige vogels. Daarbij kwam even de antithese in het gedrang: d.w.z. er zijn vrijzinnigen, dio bewenen: do rech ten van het diior zijn ons oven heilig als dia vain dien mensch. Op dat standpunt kunnen en mogen wij ons oiet stcillen. Terwijl we ecneraijds van overtuging zijn, dat elk noodeloos lijden aan' het dier bespaard moet blijven en dat noodelooze kwelling zonde is tegen Gods wet; kunnen we anderzijds -niet toegeven dat er een dierenrecht bestaat, onafhankelijk van het mienscholiijk belang. Dat God Zelf dieren doodde cn van het vel rokken maakte voor Adam' en Eva is daarbij voor ons beslissend. Minister Deckers staat op hetzelfde standpunt en wilde daarom nicit toegeven aan het begeoren vail hen, die do couse- -kwentie trokken: Een wildzang is geboren in de vrije na tuur en mag nimmer opgesloten worden in een kooi om do mensclien met zijn zang op te vroolijkcn. Nochtans, en op dat punt gaf do Minis ter ook toe, is do bescherming van de vogelstand een zaak van groot belang voor de landbouw, voorzoover het nuttige vogels betreft. Terwijl het tevens te vreezen staat, dat de zangers, welke Gode ter eeire en dien mensoh tot verheuging zingen, uit geroeid worden als men de egoïsten, die „op hot vinketouw zitten" hun gang laat gaan. En zoo constateeren wij met genoegen, dat tijdpns do behandeling de volgende verbeteringen in de wet zij|ii aangebracht: Ten eerste is de raapfijd vara kievits eieren ingekort tot 20 April, om het derde legsel van de-ze vogels zooveel mogelijk te sparen. Ten tweede is aan art.. 23 een nieuw derde lid toegevoegd, waarin het in massa vangen van vogel-s door middel van valllen, kooien, netten, strikken cn lijm stokken en andere dergelijke middelen verboden wordt. Ten derde is oen amende- mient-Wendelaar aangenomen, tengevolge waarvan ook in het belang van de jacht bepaalde vogelsoorten bij Algemeene Maat regel van Bestuur kunnen wordien be schermd. Vlot werken beteekent natuurlijk niet, dat de Kamer altijd ,,ja en armen" zegt op wat die Regeering doet. Met de regeling van dc invoer van koffie ging het zonderling. Op 17 Maart vaardigde de Regeering het Kon. Besluit uit; „onver wijld", d.w.z. op 11 Moi vroeg zij de Kamer om deize beslissing te bekrachtigen en.... op 11 Mei trok zij het besluit in. Gij hebt de groothandel, die voorraad had, bevoordeeld, betoogde Mr Teulings (r.k). „Het is niet waar", antwoordde Mi nister Gelissen: „ar was weinig voorraad". Wij blijven twijfelen: 't was in elk geval eien vreemde historie. Enfin, die couiti-ngenteerhig vain de dweilen is gehandhaafd, en dus valt het niet mee dergelijke dingen op te vegen Maar wat kon de Kamer' anders doen, dan het K.B. van 17 Maart, dat op 11 Mei inge trokken is, goed te keuren? Ze was nu eenmaal bij de Regeerimg op de koffie ge komen. En zoo verging het velie wetsont werpen. In het laatst dieir vorige week begon de Karn er aan een zeer belangrijk ontwerp: de wijziging der Pachtwet: tweede her- ziienen en verbeterde druk. Ja, want de eerste herziening was wel door de Tweede, maar niet door de Eerste Kamer aan-ge- nomien. 't Ging vooral can het continuati-e- In hotel Spee te Sommelsdljk De Voorzitter, burgemeester L. J. den Hollamctar, opent de matig bezochte verga dering met. een woord van welkom, en verzoekt dien secretaris, den heer H. van Es, de notulien dier vorige vergadering to lezen, die vervolgens onveranderd worden goedgekeurd. Op verzoek van dien Voorzitter brengt do secretaris dan als volgt liet jaarverslag ui#: Jaarverslag van den Secretaris In hot bestuur is in het afgeloopen jaar geen verandering gekomen. De functies werdlen dloar dezelfde personen waargeno men als vorig jaar. Hot ledental van liet Groene Kruis bedroeg op 31 Dec. 1935: 1150. Er zijn 28 nieuwe bijgekomen: bedankt, vertrokken <4 overleden 91, alzoo een ver mindering van 63 leden. Van den ziokentransportddenst der Zuid- IIoMandsche Vereen. Hot Groene Kruis werd gebruik gemaakt, eveneens van den ontsmettingsdienst. F.venais vorige jaren is ook thans de Emmabloemcol'kiote gc hondlen in beide gemeenten met een bruto opbrengst van ƒ85.65. De geverstoters) cn do jongedames, die gecoiioctecrd hebben, zeggien wij hartelijk dank. Aan subsidie heeft do vereen, genoten voor de t.b.c.-bestrijdlng, van Rijk en Pro vincie gespecifieord als volgt: Rijkssubsidie voor huisbezoek ISO, voor Prophilax en verpleging zal er voor dit jaar met hel oog op do financial door den minister over wogen worden of er en zoo ja, hoeveel er nog voor dit doel kan wordien beschik baar gesteld. Van het Prov. Bestuur vaii Z.-Holland voor onderhoud van ligtenton ƒ139.13 en van een nieuwe ligtient ƒ119.46. Van do Prov. Z.H. Vereen. lot bestrijding der T.B.C. wegens 45 onder toezicht staan de gezinnen 220, wegens kosten van ver pl-e-giing in sanatoria e.d. van 4- patiënten ƒ200.29, van 1 kind 25.27 en uit liet Prov. verpleegfonds ƒ100. Totaal 12S4.15. Er werdlen 2 patiënten uitgezonden, gezinmen kregen huurtoesliag en 3 gezin nen verstorkendo middelen. Hoewel de veraonigiing ovor 10 ligtenton beschikte, was de aanvraag van patient-en evenals vorig jaar grooter, dan dat er be schikbaar waren, zoodat het bestuur dit jaar weer genoodzaakt was er een nieuwe bij te laten maken. Do vereeniging be schikt nu over 11 ligtonton, waarin 11 .pa- tienten verpleegd worden. Op 1 Jam. 1935 waren 37 gezinnen met 37 patiënten onder toezicht van de vc-ree- niiging. Nieuw ingeschreven werdlen 8 ge zinnen met 9 patiënten en afgeschreven -1 gezinnen met 3 patiënten. Onder toezicht op 31 Dec. 1933: 41 gezinnen met 43 pa- tientien. Uitgeleend werden 544 stuks verplegings- artikelen. Terug ontvangen werden 533 stuks en nieuw aangeschaft 42 6tuks. Dc rieten ligstoelen waren versloten, zoodal het bestuur genood-zaak werd nieuwe aan to schaffen. Er werd een ij ze,ren ligstoel als proeif genomen, die voor de patiënten uitstekend geschikt bleek te zijn, waarom hot bestuur besloot in het vervolg zulke stoelen te koopen. In December is de nieuwe Groene Kruis- film „Gezonde Jeugd een krachtig volk" vertoon,d. De zaal was geheel bezet en in het geplaatste busje werd ƒ7.93 ontvangen. Op de ledenvergadering was besloten dat bij genoegzame deelname een moedercur- sus gegeven zou wordien. Deze cursus is 'Shoudien zoodra do cursus-leidster in de geiegteniheid was naar Flakkee te komen. De exploratie rekening van het Groene Kruiis sluit met een klein batig saldo, die van de Wijkverpleging daarentegen met een flink nadeel ig sai-do. Het ledental van de Wijkverpleging be droeg op 31 Dec. 1933 885. Er zijn 21 loden bijgekomen; bedankt, vertrokken of over leden 93. Alzoo een achteruitgang van 72 leden. Door de zusters zijn in totaal 6622 zieken bezoeken afgelegd. Voor de T.B.C.-bestrij- dlLng was dit een aantal van 387. Aangezien zuster Brinkman wederom tot vo-lillo tevredenheid van bestuur en patiën ten gewerkt heeft, betuigen wij haar onzen hart.elij kien dank. Zooals uit het vorenstaande blijkt, is het ledental zoowel van het Groene Kruis als van Wijkverpleging wederom achteruit gegaan, daarom mag dit verslag niel eindigen, alvorens een ernstig beroep te doen op aller medewerking om to trachten het oude lodental opnieuw te bereiken en zoo mogelijk nog grooter te maken, dit zoo wel van Groene Kruis als Wijkverpleging hetgeen niet anders dan in het belang der patiënten kan zijn. Het zou toch jammer zijn, als het werk door cle vereeni-gingon negens gebrek aan financiën, giet mei vcokluentfo uitgevoerd zou kunmieii worden wat in dezen tijd van malaise voor de volksgezondheid schadelijke gevolgen kan hebben. Daarom doet het bestuur nogmaals oen ernstig beroep op allen, om niet voor het lidmaatschap te bedanken on wekt allen op, zooveel mogelijk in eigen kring beide ve-reenigingen aan te bevelen, in li t belang der lijdende menschhei-d. De Voorz. bedankt den secretaris voor dit duidelijke jaarverslag en spreekt er zijn leedwezen over uit, dat. het ledental der Vereenigjngcn zoo terugloopt. Voor een zoo mooie vereeniging, dio een doel heeft, dat beoogt het helpen van zieken en zwakken, is dit te meer jammer. Spr moet wel pessimistische woorden laten hooien, maai' een ieder heeft gehoord, dat do toestand niet rooskleurig is. Het is dan ook noodzakelijk dat er een intense pro paganda gevoerd wordt om het ledental o]) te voeren. De financieele toestand is als bij bijlna alle vereenigingen. Wel kan men aan zijn verplichtingen voldoen, maar voor de toekomst zal men hoogst waarschijnlijk I.O01' groote uitgaven komen en dan wordt het natuurlijk moeilijker, liet is dan ook noodig. dat de leden er zooveel mogelij!! bij vrienden en familie op aandringen toch lid te wordien der vereeniging. Overgegaan word da-n tot do verkiezing vain een penningmeester voor het Groene Kruis. Met. 18 van de 19 stemmen en een blanco wordt Dr Arende in deze functie herkozien. De rekening 1935 is nagezien door de heeron T. C. Nipius, II. van Heest en M van Eek. Do heer van Heest rapporteert dat alles in orde bevonden is en adviseert de vergadering de rekening goed te keu ren, hetgeen dan ook geschiedt. Do rekening sluit in ontvangsten en uit gaven met 3003.58. Ook de rekening der t.b.c.-bestrijding wordt vervolgens goed'ge keurd. Voor het nazien der rekeningen 1936 wordien gevraagd dc hoeren D. v. d. Broek Bienofekl en C. v. d. Meidie, die dit op zich nemen. Tot afgevaardigde naar de Alg. Provin cialo voigadering wordt aangewezen de heer II. van Es, de ijverige secretaris der verecnigi-ng, van wie do Voorzitter ver onderstelt, dat hij de belangen der vereen, goed zal vertegenwoordigen. Tot slot vraagt de beer A. van Dongen of er geen maatregelen getroffen kunnen worden, dat een jomgejo uit Middelharnis, dat niet in staat is gewoon lager onder wijs te volgen, naar een speciale school kan worden gezonden met medewerking van het Groene Kruis. Do voorzitter zegt, dat dit al overwogen is door het bestuur en dat er reedis ondcr- hanideil iingten gevoerd zijn. De Voorzitter sluit dun deze vergadering en opent die van de vereeniging Wijkverpleging. Do notulen dor vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd goedgekeurd. De penningmeester, de heer J. A. Slis brengt verslag uit over de rekening 1935, die door dezelfde commissie als bij Het Groene Kruis is nagezien en lm orde be vonden. De ontvangsten bedragen ƒ3628.68, de uitgaven ƒ2785.26, zoodat er een batig saldo is van 843.42. Deze rekening wordt eveneens goedgekeurd. DoVoorzitter bedankt den penning- moester voor het in het belang der vereen, verrichte werk en verzoekt do heeren v. d. Broeik, Breirefeld en v. d. Mcide ook de rekening 1936 van deze vereeniging te willen nazien, hetgeen deze heeren op zich nemen. Do Voorzitter brengt vervolgens nog dank namens dO vereeniging, aan dien heer I. Zaaijer, die godiunende zoo vele jaren met nauwgezette plichtsbetrachting zijn functie "s magazijnmeester heeft vervuld. Met een opwekking aan do leden tot. het werven van nieuwe letten besluit de Voorzitter dan deze vergadering. recht- Dat is nu weer in 't gedrang. Ver schillende leden, o.a. Jhr. de Geer en de heer v. d. Heuvel zijn van meening, dat die vorpacliter in hot gedrang komt, wan neer de kantonrechter beslist, dat en on der welke voorwaarden de pachter kan blijven, al gaat de verpachter daarmee geenszins accoord. De groote vraag is, zal de Minister zich schikken naar deze wensch? Met belangstelling zien wij de bespre king tegemoet, om er, naar wij hopen, de volgende week op toru-g te komen, Handelsregister Bij de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Dordrecht en Omstreken zijn in do afgeloopen week de navolgende mede- deelingen gedaan. Nieuw ingeschreven zaken Gebrs Tanis, broodbakkerij, Hoenderdijk A 76, Ouddorp. Coöp. Aaankoopvareen. Goeiree-Overflak- kee G.A.. C. 3, Sommelsd-ijk. Voorzitten C. J. Kardux; socr.-pen."ir>n,m H. v. d. Velde; bestuurslid: IC A. van Beek. Vrijdag 23 October des namiddags te twee uur kwam dc Raad dezer gemeente in ver gadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Sterk. Alle leden tegenwoor dig. Do VOORZITTER opende de vergadering met gebed, waarna dc notulen der laatste vergadering werden gelezen en onveran derd vastgesteld. Ingekomen stukken: Een schrijven van den inspecteur der Volksgezondheid in zake een regeling om gecombineerd tot beter toezicht op de woningbouw te gera ken. Dc VOORZITTER doelde mede, dat reeds bericht is gezonden, dat hier met de ge meente Dirksland reeds een regeling is getroffen, hetwelk een goede regeling werd geacht. Wel gal de Inspectie te kennen, dat liet zeer gewenscht is, dat dc functionaris geen particulier werk meer mag verrich ten. Dit werd goedgevonden. Yen den Commissaris der Koningin een schrijven inzake een wijziging van de ver ordening regelende de eischcn van be noembaarheid der veldwachters in verband met liet capitulantenstelsel. Mede, werd in overweging gegeven de dienstjaren doorge bracht. in rijksdienst niet mede te tellen voor de vaststelling van de bezoldiging bij den aanvang van het dienstverband. Hier over zal nader nog worden beslist. Van de, Bank van Nedcrlandsche ge meenten was bericht ontvangen inzake wij ziging der statuten. Werd voor kenuisge ving aangenomen. Yen de Kroon was bericht ontvangen, dat de jaarwedderegeling voor B. S. e:i O. wn vastgesteld conform het destijds ingediende voorstel. Van Gedep. .Staten de goedkeuring over de wijziging van de verordening op de hef fing van opcenten op de personeele be lasting en de vaststelling van de grondslag voor do biljarts. Eveneens over de wijzi ging' der politieverordening inzake het parkeeren op de Hoogte. De VOORZITTER zeide, dat spoedigst de handen zullen worden aangebracht. Hij doelde verder mede, dat waar de gemeente is aangewezen als z.g.n. proefgemeente voor de nieuwe bevolkingsboekhouding ei eenige kosten aan verbonden zijn voor de inrichting van het nieuwe kaartsysteem. Besloten werd hiervoor een post, van f 30 voor schrijfloon op dc hegrooting te plaat sen. V an de geldlcening oorspronkelijk groot f 7300, thans per resto nog f 1500 werd obligatie No. 50 uitgeloot. Vaststelling gemeenterekening dienst 1935. De heer TUL zeide, namens de commis sie van onderzoek dat een en ander in orde was bevonden en adviseerde tot goed keuring. We) was het de commissie opge vallen dat de verbetering van den Molen dijk aanzienlijk meer gekost heelt dan de oorspronkelijke raming is geweest. Ook het bedrag voor het toezicht kwam de com missie vrij hoog voor. De VOORZITTER zeide, dat de Raad de ramingen heeft goedgevonden en dat over schrijding van de eerste berekening is ont staan door de uitbreiding van het werk. Het toezicht heeft niet meer gekost dan oorspronkelijk is overeengekomen met de heer Snelleman. Daarna word de rekening voorloopig vastgesteld. Zonder op of aanmerkingen van de com missie van onderzoek werd eveneens goed gekeurd de rekening dienstjaar 1935 van het Burgerlijk Armbestuur. B. en W. boden den Raad aan de ge meente begrooting dienst 1937 welke sloot met een ontvang en uitgaaf in gewonen dienst van f 97543.18 cn in kanitaaldienst met. een ontvang van f 5075.87, uitgaaf f irert- s, alzoo met een batig saldo van f 1493.59. Die van het Burgerlijk Armbestuur met een ontvang en uitgaaf van f 6.409.57. De VOORZITTER deelde mede, de be - grootingen te zullen laten circuteeren bij de leden. Dc heer TIJL: of het dan nog wel ge wenscht en noodzakelijk was dat de com missie hijeen kwam. VOORZITTER meende, dat de commissie dit zelf moest beoordeelen. Tot lid van het bestuur der Stichting de Drinkwaterleiding werd met 6 stemmen herbenoemd de heer Tijl. De gemeente hegrooting dienst 1936 werd met af- en overschrijvingen gewijzigd. De VOORZITTER deelde mede, dat de kosten per leerling van de O.L. school zijn berekend op f 6.73. Dit ter verrekening met. andere gemeenten. Goedgekeurd werd de wijziging van de hegrooting van de Drinkwaterleiding in verband met den aankoop van cle Middel- duinen voor de uitbreiding van de. water- winplaats. In de rondvraag vroeg de heer ZWEE- RUS verbetering van den draai van de Kiinkerlandscheweg, aangezien die levens gevaarlijk is nu daar steeds meerdere hui zon komen en liet verkeer dientengevolge uitbreiding krijgt. Spr. zou willen voorko men liet spreekwoord.' .„Als het kalf ver dronken is, dempt men den put!" VOORZITTER gaf toe dat die bocht zeer gevaarlijk is, daaraan zit nog al iets vast. Do heer ZWEERUS zag er gaarne eeti post voor uitgetrokken op dc begrooting 1937. Weth, VAN" ALPHEN zeide, dat de ver betering destijds er op gestuit is, dat de Polder Klinkerland er niets aan wilde bij dragen. Deze zaak zal echter alsnog op nieuw worden bekeken. Dan had een bespreking plaats over do werkverschait'ingsmogelijkheden. VOORZITTER deelde roede, dat hiervoor 00 pCt. overheidssubsidie verkregen kan worden. Weth. W. A. VAN ALPIIEN was er tegen, dat er van gemeentewege, geld b"- steed werd, dat moeten de huurders en eigenaars betalen, die hebben daarbij reel belang en zijn dat aan de polder verplicht. De VOORZITTER bracht nog ter sprake het verzoek om de begrafenissen des mid dags te doen plaats hebben. Het was B. en \V. niet opgevallen dal, daarna door liet meerendeel van de inge zetenen er naar wordt verlangd. De meer dere kosten van f 1 kunnen toch ook te al len tijde door iedereen betaald worden die de begrafenis des middags wil plaats laten hebben, aangezien dit de kosten aan begra fenissen verbonden, toch ook aanzienlijk beïnvloedt. Tenslotte werd na ampele bespreking be sloten, de verordening niet te w ijzigen. Dan sluiting. Ongebuild tarwemeel Op 10 October j.I. is een regeling getroffen welke ten doel had, den invloed ian de monetaire maatregelen der Regeering oi> den prijs van hel ongebuild tarwemeel Ie compenseeren. Ter voorkoming van schade, welke 'die genen zouden lijden, cie in het tijdvak. 28 September10 October ongebuild tarwe meel tegen den verhoogden prijs hebben gekocht, is thans naar wij van bevoegde zijde vernemen cle volgende regeling ge troffen: Die bakkers die in het tijdvak van 28 Sep tember t'm 10 October 1936 ongebuild tarwe meel hebben gekocht voor een prijs welke ten gevolge van de monetaire maatregelen der Regeering verhoogd was, zullen dit on gebuild tarwemeel kunnen ontvangen voor een prijs, welke gebaseerd is op het prijs peil van den betreffende!] leverancier juist vóór 27 September 1936. Voorzoover zij het ongebuild tarwemeel reeds ontvangen en be taald hebben, zal hun leverancier hun een dienovereenkomstige restitutie verleenen. Prijzen van bacon-varkens Naar wij vernemen heeft de Neder- landsche Veehouderijcentrale de prijzen voor de na 25 October aan haar te leveren varkens, bestemd voor baconbe- reiding, verhoogd met 3 cent per Kg. geslacht gewicht. Inschrijving nieuwe baconregeling Naar wij vernemen is er geen aanleiding om te verwachten dat bij de toewijzing naar aanleiding van de gehouden inschrijving voor de met 1 November a.s. ingaande nieu we baconregeling zal worden afgeweken van deze inschrijving, zoodat kan worden aangenomen, dat de toewijzing aan de laag ste inschrijvers, aanvangende met f 0.S5 per 100 Kg. bacon en oploopende tot onge veer 99 cent, zal geschieden. Deze toewijzing betreft ongeveer 8300 varkens per week. Groote afslachting van de pluimveestapel Door de vereeniging van broederjjen en pluimveefokbedrijven is de minister van Landbouw telegrafisch gewezen op het feit, dat de abnormaal groote afslachting van de pluimveestapel zich voort eet. Zoo werden gister to Barneveld 2S.OOO st. pluimvee voor de slacht aangevoerd, d.i. ruim 40% meer dan in de corraspondeerende week van het vorige jaar. Door den grooten aanvoer worden de markten ontwricht en was de kiloprijs drie cent lager dan de vorige week. Verschillende boeren-pluimveehouders hebben de mededee ling van hun leveranciers ontvangen, dat hun niet meer crediet gegeven kan worden en zij alleen nog maar voer tegen contante betaling kunnen krijgen. De pluimveehouders krijgen den sterken indruk,, dat hun groote moeilijk heden volkomen worden onderschat. Daarom wordt dringend verzocht de heffingen op de granen op dier- en vischmeel, te doen verval len. waardoor ook de pluimveehouders wat meer lucht zullen krijgen,

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1