VOOR VROUW EN KIND MAAS EN SCHELDEBODE ZATERDAG 24 OCTOBER 1936 DE WEG TOT REFORMATIE WEEKOVERZICHT BUITENLAND BINNENLAND KERK EN SCHOOL Gcref. Meisjesvereenigingen BOEKEN EN GESCHRIFTEN „Galijn in Caricatuur" yOOR DE VROUW VOOR DE JEUGD VOORDE ZONDAG „Omdat uw hart week geworden is en gij u voor het aangezicht Gods vernederd hebt, als gij Zijn woorden hoordet", 2 Kr. 34 27a. Het Woord Gods bergt in zich een herscheppende kracht, zoodat het, als het in 't ontvankelijk gemoed zijn wer king gaat doen, als een nieuw woord Gods is, hoewel het oud is. Wat reeds vele malen gepredikt werd naar den inhoud, kan, in bepaalden vorm gebracht, zoo geweldige beroering in het binnenste brengen, als ware het voor de eerste maal. dat God in de ziel met scheppende kracht het „daar zij licht" riep. Wie zoo het woord des Heeren ver neemt, als hier Koning Josia, die komt voor de mogendheid van 's Heeren Woord te staan en die ondervindt met siddering in 't hart en met een ontroe ring van het gemoed, die hem de tranen in de oogen persen kan, dat het Woord des Heeren is „levend en krachtig en scherpsnijdender dan eenig tweesnijdend zwaard, en doorgaat tot de verdeeling der ziel en des geestes, en der samen- voegselen en des mergs en is een oor- deeler der gedachten en der overleggin gen des harten". En zulk een werking doet dan dat Woord, dat het gansch nieuw aandoet, en ons hart en leven heel anders maakt, zoodat wij niet meer zijn, zooals te voren, en nooit meer zoo worden. Wij beleven dan. dat wij aangegrepen worden door de majesteit van 's Heeren Woord, en door Zijn overweldigende kracht ter aarde neergeploft, ja, innerlijk tot den bodem onzer ziel geschud, en diep ont roerd en bevende en bedroefd worden, tot weenens toe. Dat is dan het Oude Woord Gods. maar met nieuwe levend makende reformeerende kracht. Zoo heeft het in Josia gewerkt, en later in Luther, en het was de weg tot reformatie. Zoo moge nog 's Heeren woord werken bij ons. om een, „week. hart" te maken, dat zeer gewillig is om te doen wat den Heere behaagt. En nu zeggen wij wel, dat het het Oude Woord des Heeren was, ook te voren hem niet geheel onbekend, dat 's koning Josia's hart week maakte. Maar het was toch, tot op zekere hoogte een nieuw woord Gods. Het is waarschijnlijk het boek Deuteronomium geweest, 't welk gevonden werd in den veronachtzaamden tempel, als een vergeten boek. En daarin stond de wet van Mozes. Maar in een bijzonderen vorm. Overvloedig voorzien van de belofte van vele zegeningen, in geval van gehoorzaamheid aan 's Heeren woord, maar vooral van ernstige bedrei gingen met de oordeelen Gods. Er zou den veel plagen en verschrikkingen zijn, verdrukking en ballingschap voor 's Hee ren volk, wanneer het God vergat, en Zijn wetten schond. En dat laatste vooral trof koning Josia diep. Dit is wel bijzonder het „vergeten woord Gods" dat als nieuw klonk: de dreiging in Deuteronomium reeds, van de wegvoering in ballingschap. Afval van God en Zijn dienst zou het volk tot een onvermijdelijken, diepen val bren gen. Dat greep Josia aan. Dat was reeds bezig te komen: het vreeslijke gericht des Heeren vanwege 's volks zonden. Het ontroert Josia, het bedroeft hem, het be weegt den koning tot tranen toe. Ach, dat zijn volk zoo zondigde! Ach, het na derende onweder! Wij vinden wel geen nieuw boek. dat wij van onder het stof vandaan halen, zooals in Josia's dagen geschiedde. Zoo als in Luthers dagen plaats greep. Maar speciaal dat woord Gods, van de gerich- ten, die komen zullen over de zonden en afdwalingen van Zijn volk. is dat niet voor ons „het vergeten wetboek"? Hebben wij met de voorzegde oordee len des Heeren, wat daarvan te lezen staat in de Heilige Schrift, wel vollen ernst gemaakt? Of lazen wij er over heen, en vonden zij in onze zorgelooze ziel geen weerklank? Zoodat het bazuin geluid van Gods oordeelsdag ons onver hoeds opschrikken zal? Vooral deze tijd, nu God een begin maakt met Zijn gerichten, en in menig opzicht het oordeel bij Jeruzalem en 's Heeren volk begint, dat benauwd wordt en verdrukt in vele landen: mogen de oordeelsdreigingen des Heeren ons wel weer, als een nieuw woord, klinken in het hart. Geef acht op het wetboek des Heeren. Wees u bewust: dat komt alles, wat de Heere gedreigd heeft. Wij maakten het er naar. Het moét nu los komen, het onweder Gods. Let op dat woord en laat het uw hart verbreken. Laat het macht over u hebben, om u voor God in het stof neer te buigen, met schuldbelijdenis. Het gerommel van Zijn donder in de naderende gerichten, naar Zijn woord, moge u stil maken en met ontzag en be vende doen bekennen: „Des Heeren weg is een wervelwind en een storm en de wolken zijn het stof Zijner voeten. Wie zal voor Zijn gramschap staan? En wie zal voor de hittigheid Zijns toorns be staan? Zijn grimmigheid is uitgestort als een vuur, en de rotssteenen worden van Hem vermorzeld." Dit woord des Heeren moge nieuwe klank ontvangen in uw ooren en nieuwe kracht, als gij het hoort, nu de wereld weergalmt van de slagen, die Gods gericht doet neerkomen op de volken, niet het minst op Zijn eigen volk en kerk. Valt nu op de knieën voor dien ge- duchten God. wiens arm, dreigend opge heven, vreeselijk is. Laat uw hart ver brijzelen en wordt verslagen door Zijn Woord. Valt in de schuld voor Hem, met geween voor Zijn aangezicht. Want het „weeke hart" is kostelijk in Zijn oogen. Het bereidt den weg tot reforma tie in hart en huis, in handel en wandel. Nog is in Spanjo de strijd niet tot een eind gekomen. Oviedo is door Franco's troepen ontzet. Telkens worden nu door de rooden tegenaanvallen ondernomen. De opmarsch naar Madrid vordert. Ver schillende dorpen in de omgeving zijn door de nationalisten bezet. Tusschen de voorhoede der nationalisten en Madrid is nog slechts één verdedigings centrum van de volksfronters, Naval Car- nero. Volgens de laatste berichten is dit, na een korte strijd, door de volksfronters ontruimd. Nu ligt de weg naar Madrid open. liet zal niet lang meer duren of Ma drid is in handen der nationalisten. In do stad hebben telkens ongeregeld heden plaats. Er zouden zelfs betoogingen tegen Largo Caballcro plaats viiïden. Grooto troepen vluchtelingen trekken naar het Noorden, Ook aan het Zuiderfront hebben de na tionalisten succes. Volgens geruchten zou den de nationalisten de stad Antora, aan den weg Jerez de la Frontera-Malaga heb ben ingenomen en zoo op 40 K.M. afstand van Malaga zijn gekomen. Do rechtschen zijn thans tot 30 K.M. van af Bilbao genaderd. Langzaam maar zeker gaat het verder. Deze week is de kwestie van de niet- imnenging opnieuw ter sprake gekomen. De Spaansclie regeering heeft op het Fo reign Office twee nota's overhandigd, waar in Italië en Duitschland beschuldigd wor den van wapcnleveranties aan de rechtschc troepen. Intusschen worden maar heel rustig wa pens en munitie voor het volksfront uit Mexico aangevoerd. Men zou zelfs te Bilbao bezig zijn met liet aanleggen van een vlieg veld, bestemd voor de landing van Russi sche vliegtuigen. De Ilaliaansche minister van buiteniand- sche zaken„ tevens schoonzoon van Musso lini, Ciano, vertoeft momenteel te Berlijn, om met de Duiteche Rijksregeering te be spreken, hoe samenwerking van beide lan den gunstig kan werken voor een voor Duitschland en Italië voordeelige oplossing van de actueele vraagstukken. Deze betref fen de a.s. Locarno-besprekingen, die door de rede van Koning Leopold, waarin wordt verklaard dat de Belgische politiek onaf hankelijk zal zijn van de Fransche politiek, meer van belang zijn geworden. Ook zal onder de oogen worden gezien de situatie, die eventueel kan ontstaan als de commu nistisclie invloed van Moskou nog meer in Parijs zal doordringen, zoodat de band Rus land—Frankrijk nog steviger wordt. Zeker is de bedoeling van de besprekin gen van Ciano het contact, gegroeid dooi de sancties, te versterken. Zaterdagnacht heeft in Noord-Italië een ernstige aardbeving plaats gehad. Twee en twintig personen werden gedood en velen gewond. Meer dan 150 huizen zijn ingestort en op sommige plaatsen ontstonden gewei digo scheuren in den grond. Zondag heeff over ons land 'de eerste herfststorm gewoed. Behalve op zee veroor zaakte deze storm ditmaal ook te land veel moeite en ongemak. Op verschillende plaat sen zwollen do rivieren zo'o geweldig op dat zij soms wel tweemaal zoo breed als gewoonlijk waren. Hier en daar traden ze zelfs buiten haar oevers en overstroomden grooto stukken land. Toch is er over 't al gemeen weinig schade aangericht. Erger was het op het water. Meerdere schepen strandden of verkeerden in andere moeilijkheden. Overal was onze kustwacht paraat en van verschillende plaatsen voe ren reddingbooten uit. Ja, in ons kleine waterlandje zijn deze dingen, als nergens ter wereld, georganiseerd. Slachtoffers zijn bij deze storm niet ge vallen. Wel werd hier en daar, aan sche pen, dijken en sommige gehouwen mate- rieelc schade aangericht. Dinsdag werden wij opgeschrikt door het bericht van een ontzettende scheepsramp in onze Oost. Het schip „Van der VVijck", van de K. P. RL, is door tot nu toe onbekende oorzaak gekapseisd en gezonken. Er waren twee honderd-vijftig mcnschen aan boord. Dooi de ongelooflijke snelheid waarmee de ramp zich voltrok, bleef geen tijd meer over on\ zich in de booten te redden. Allen kwamen in het water terecht. Velen wisten zicli drijvende te houden. Sommigen werden door visschersbooten gered, anderen door vliegtuigen en mijnenvegers, doch tot op heden worden nog vier en dertig personen vermist, n.l. veertien Europeanen en twin tig Inlanders. De tooneelen welke zich heb ben afgespeeld toen allen in 't water te recht waren gekomen en ieder zich met veel inspanning trachtte drijvende te hou den, zijn onbeschrijfelijk. Ieder vocht voor zijn leven, 't Is voor hen iets om nooit te vergeten. In tegenwoordigheid van H. M. de Ko ningin is Woensdag aan de weg van Soest naar Amersfoort het monument voor wijlen Koningin Emma onthuld. Het monument is opgericht door de burgerij van Soest, in de nabijheid waarvan de Koningin-Moeder dikwijls verbleef. H.K.H. Prinses Juliana logeert momenteel met Haar Verloofde bij haar a.s. schoon moeder. Vandaar maakt zij tochten door het Lippische land. Waarschijnlijk zal dat in de toekomst wel meer gebeuren. De uitwijzing van de vier Nederlanders eenigen tijd geleden door de Duitsclio re- gccring als repressailleniaatregel tegen de uitwijzing van eenige Duitschers uit Neder land, is thans, na diplomatische besprekin gen te Berlijn, weer ingetrokken. Al is ons landje klein, het laat zich door een groo- tere buur de wet niet voorschrijven. Verleden week Vrijdag reed te Voorthui zen een groote vrachtwagen met tractor uit Zaandam van achteren in op een even groote vrachtwagen met tractor uit Zeist, die wegens benzinegebrek, aan den kant van den weg stond. De cabine van de rij tiende auto werd geheel vernield en de twee chauffeurs werden op slag gedood. Eenigen tijd geleden hebben twee ban dieten getracht een alleenwonende oude man te Zevenhuizen van zijn geld te beroo- ven. De man had het echter op de onge looflijkste plaatsen verstopt, zoodat zij on- verrichterzake moesten vertrekken. Voor dien tijd hebben zij den ouden man eerst flink afgerost. De politie is de daders reeds op Eet spoor. Dinsdagavond werd te Assen een jonge man van 23 jaar door het licht van eenige hem tegemoetkomende auto's verblind, zoo dat hij een boerenwagen, die vlak voor hem reed, te laat opmerkte. Hij zwenkte naar links, kwam voor een der auto's te recht en werd op slag gedood. Blijkbaar waren do nieuwe voorschriften .voor de autoverlichting nog niet gevolgd. Wees toch voorzichtig! NED. HERV. KERK Beroepen: Te Tienhoven J. Loos te Oudega (W.). Beroepen: Te Bergum, W. J. Klaar te Renesse. Aangenomen: Naar Terkaple, T. Dokter te KoLham (Gr.). GEREF. KERKEN Beroepen: Te Amsterdam-West, J. B. v. d. Sijs te Steenwijk. GEREF. KERKEN IN H.V. Beroepen: Te Enschedé, E. L. Smelik te Rotterdam. EV. LUTH. GEM. Beroepen: Te Stadskanaal, A. W. C. de Wit te Stadskanaal. KERSTFEEST OP ZEE „Kerstfeest op zee", afdeelingen Amster dam en Rotterdam, met de dames mevr. F. Bieten rooien n| in/\l tegen kloven in de r UnUU handen Doos 30, Tube 45 et. Bij Apoth. en Drogisten J. Jongeman-van der Stroom, Nieuwe Vaart 2 te Amsterdam C en Jonkvr. J. W. Ortt, Veerhaven 17 te Rotterdam, beginnen alweer het jaar vordert merkbaar snel met de actie „Kerstfeest op zee", welke beoogt om den zeelieden, die de Kerstdagen op^ dc groote wateren vertoeven „Kerstkislen ie doen toekomen, inhoudende: een geschenk, lectuur en een versnapering (Shagtabak). Vanuit Amsterdam werden verleden jaar 1380 geschenkpakjes verzonden, vanuit Bot terdam 1335 zulke pakjes. Dat is een belang rijke actie. Inlichtingen enz. verstrekken de beide bovengenoemde dames gaarne. De Prov. Prop. Commissie der afdeelinj? Zuid Holland van den Ned. Bond van Meis jesvereenigingen op Gereformeerden grond slag heeft Woensdag te Rotterdam 'n verga dering van afgevaardigden gehouden, waar in besloten is, dat op 5 October van het vol gend jaar een openbare vergadering to Maassluis zal worden gehouden ter herden king van de geboorte van Dr. A. Kuypcr aldaar voor honderd jaar. HET „LEGER DES HEILS" Denkt om de Na.iaarscollecte! Het is zeker geen denkbeeldig gevaar, dat men de waarde der dingen gaat afmeten naar de sensatie, welke zij veroorzaken. Dat is echter een verkeerde waardemeter. Daar -is bijvoorbeeld de arbeid van het Leg$r des Hei ls. Dapper, onvermoeid gaan de stoere wer kers van dit Leger van de Helpende Hand. voort maar zonder sensatie. Moet dit be- teekenen, dat men de gedurende deze maand te houden Nationale Aanvrage en dat nog wel een Gouden Jubileum-Collecte niet moet steunen, zooveel als in zijn vermogen is? Natuurlijk niet. In ons hart zijn wij wars van sensatie en waardeeren wij dit werk, dat veelal achter de schermen gedaan wordt, meer. Vandaar, dat wij gaarne deze kleine „reminder'' afdrukken in ons blad, ervan overtuigd zijnde, dat velen het gironummer: 30328 van het Leger des Heils, Stichter: William Booth, even in hun agenda zullen noteeren. Bij Boscli en Keuning verscheen Libel 171 172 onder bovengenoemden titel. Het keu rig uitgevoerd en met zorg samengesteld boekje geeft eon overzicht van de verschil lende caricaturen van dr. Colijn betrekking hpbbende op zijn staatkundigen arbeid. Het begint met een voorwoord van liet slachtof fer zelf, waarin enkele beschouwingen gege ven worden over „caricatuur". De serie van 101 stuks vangt aan met een teekening be trekking bobbende <>p liet optreden van Z.Ex. Dr. Colijn als Minister van Oorlog en is wel lieel goed bijgewerkt met als laatste op te nemen „na de nood-operatie" bei rek king hebbende op het loslaten van den gouden standaard. F,en serie snapshots, die ons Z.Ex. toonen in zijn meest karakteristie ke houdingen in de Staten-Generaal vor men een waardig besluit. Enkele momenten mogen minder goed geslaagd zijn, over liet algemeen had de samensteller een goede keuze en is een volledig overzicht gegeven. Eenige aanwijzingen verduidelijken de be doeling van de teekening voor hen. die zich de beieekenis niet direct voor kunnen stel len. Men ziet in de teekeningen steeds meer uitkomen: de nationale figuur die Z. Ex. Dr. Colijn voor ons volk is geworden. Vooral do voorstellingen van de laatste jaren vormen een beeld van do moeilijkheden in liet Xe- derlandsche staatsleven, maar ook van liet vertrouwen dat de Minister-president Dr. Colijn alom geniet. De voedingsleer, sedert zij een goede Italve eeuw geleden tot wetenschap werd, heeft wat stokpaardjes bereden en cok weer op stal gezet. 'Eigenlijk spreekt dat vanzetlif. Wanneer omtrent de een of andere voe- Öingsstof de onderzoekingen wijzen op zeer belangrijke uitkomsten, dan staat na tuurlijk die voedingsstof gedurende koele ren of langenen tijd in, liet brandpunt der belangstelling, en vanuit het laboratorium dringen spoedig de verkregen inzichten door in leefcenkringen: immers, de voediing is een kwestie, die ons allen persoonlijk aangaat, en we nemen dus in ons eigen belang graag kennis van nieuwe ideeën en adviezen, die de wetensohap ons in ver band met onze gezondheid meent te moeten geven. Tot na verloop vani eenige tijd de voe dingsleer, tengevolge van verdere studies ten onderzoekingen het licht laat vallei, op weer een anider punt, dat dan op -zijn beurt de aandacht van het publiek zal Vragen. En zóó toclï steeds groeiende naar ïneerdere vastheid stapelen de gegevens sioli op, totdat uit de vele tijdelijk op den voorgrond getredten iinizichten ten slotte een evenwichtige beoordeeling van alle fac toren zich begint te vormen. Zoo ligt b.v. reeds aolrter ons de tijd vain de „eiwit- vergod/iag", waarin speciaal het vleesch hils het ééns noodiig® werd aanbevolen; dat stokpaard berijdlen we niet meer, maar. wel blijven we binnen het kader van. de verdere eischen d'er voediing de voedings stof eiwit als belangrijk erkiennen. Vrijwel overwonnen is ook het standpunt, dat op calorieën eigenlijk allies zou aan komen, dat de voeding slechts zou moeten steunen op berekeningen over de energie- waarde der voedingsstoffen; maar niemand zal intusschen tegenspreken, dat die „ver- hrandiiingswaardie" naast andere belangen toch wel degelijk een onmisbare factor Verent bij de samienstelliifg van een doel matige voeding. De tegenwoordige wetenschap begitait te vaarsahuwen tegen eien overdreven scher men met „vitamraenwaarde"; maar Ze blijft er aan beabten. dat toch zeker in <le voedselkeuze met. deze z.e. bijkomstige stoffen rekening wordt gehouden. Ook rlc „zouten" wordlen niet beschouwd hls de spil, waarom het geheel® voedings probleem zou draaien; maarde weten sohap erkent daarbij zeer zeiker, diat van één juiste voorziening van miinierale be- Bianddcelien véél aifhangt. i En wie zal zeggen, dat hiermee het laatste woord gesproken en liet laalslc voediiingsieer-voorbeeld genoemd ie? Merkwaardig is liet alleien, dat, welke nieuwe begrippen ook voor de vroegere in de plaats treden, er steeds een ononder broken groei valt waar te nemen naar grootere vastheid en zuiverder weten waarmee ik maar zeggen wil, dat •niet is goed te praten de houding van hen, die zich van het nieuwo afzijdig houden, om dat liet straks toch wel wéér verouderd zal zijn! Zóó is het niet: de wetenschap gaat voor uit. Getuigt daarvan o.a. indet liet feit, dat „synthese" die plaats komt innemen van „analyse", m.a.w. dat na de bestudeerkig der voedingsstoffen afzonderlijk, de werke lijke voeding aan de beurt komt, het complex van voedingsstoffen, die in een bepaalde onderlinge verhouding, mèt el kaar liet. beste effect waarborgen 't Is zeker geen wonder, diat in verband met dit gewensehte evenwicht jn de voe ding, van verschillende zijdien de aandacht wordt gevestigd op melk en enkele van haar bijproducten. Melk levert ons een eiwitsoort, die lm kwaliteit want er zijn nu eenmaal „kwaliteiten" van eiwit! moeilijk kan worden overtroffen. Zij levert ons d'at eiwit voor l'agen prijs, enze laat ons boven dien een ruime keus om het bij verschil lende maaltijden en in vensohiHende ge rechten smakelijk en zonder moeite te pas te brongen, hetzij als drank, hetzij als hulp middel bij de bereiding van pap, stamppot soep, enz., enz. Op deze wijze kan ia een voeding, die anders zou „overslaan" naar een te groote hoeveelheid koolhydraten (zuiver calorieën-aanbrengend® voedings stof), de schaal eenvoudig weer in event wicht worden gebracht en de hoeveelheid eiwit (weefselvormiendio stof) tot het go- wemsdhte peil worden opgevoerd. Melk helpt ons verder aan vitaminen, speciaal van de „groei-be vorderen de" soor ten A on D, die voor kinderen zoo onmis baar zijn. Melk is tenslotte rijk aan miinierale be- standdeeilien. o.a. aan kalk, die weer voor het groeiende individu van zooveel belang blijkt te zijn. In melk vinden we dus een levensmiddel dat voor een evenwichtige voeding niei genoeg te waardeeren valt en dat proe ven hebben dit bewezen als dagelijksohe aanvulling van het vorder genoten voed sel een prachtige kans biedt voor groei en w eerst an dsverm ogen. Laat ik hieraan nog toevoegen, dat van kaas hetzelfde kan worden gezegd: wie dus misschien uit eien oogpunt van smaak kaas prefereert boven melk, die riohte eenvoudig zijn voeding zóó in, dat dagelijks een klein kwantum kaas Q/z. a. ons) onidor do lovcnsmiddolen wordt opgenomen. Uit: Ilaagsolie Vrouwenkroatiok. HERFST Jacqueline van der Waals Vreemd, dat boom en tak zoo stil staan In bet gouden licht vandaag, Dat de bladertjes zoo stil gaan, 't Een na 't ander, naar omlaag. Dat het zonlicht zoo voorzichtig Door die ijüheid straalt van 't lof, En liet groene blad doorzichtig Hn veel eed'ler maakt van stof, Dat het windje in de twijgien Zoo behoedzaam gaat te werk Hm alleen wat blaadjes zijgen Doet op 't pad en 't bloemenperk', Zonder 't wazig diep te raken, Waar de groene schemer blauwt, Of dien goudglans schuw te makjen In het ijlbebladerd hout, Of te roeren aan dien vijver Waar zeer stattglijk en traag Twee voorname zwanen drijven Met liun spiegelbeeld omlaag. En wat late najaarsrozen, Als bewasemd amethyst, Al den weemoed van hun broze Schoonheid heffen in den mist. ZOO GIJ....Ü Nellie van Kol ?oo Gij bet huis niet houwt, o Heer, Kan 't nimmer meer beklijven. Maar zijt Gij er de Bouwheer van, Zoo zal het staande blijven: Gij legt een eeuwig fundament, Gij hecht de staeraen met cement, Waar Gij alléén 't geheim va:i kent Wie 't huis door IJ, Heer, bouwen laat, Weet, dat zijn huis onwrikbaar staat. Lijdzaamheid bezitten, is sterk zijn van hart, is begrijpen dat de hoogste activiteit bestaat in een zich laten besturen door God. P. OOSTERLEE Al onize wijsheid bestaat hierin, dat we ons door God laten leiden. CALVIJN Het kan ons niet verschrikken, Al wait van buiten woelt, Wanneer mien maar van binnen De schoonste ruste voelt. JAN LUYKEN Beste Nichtjes en Neefjes Volgens afspraak nu de raadsels en briefjes, 't Is de laatste tijd echt weer voor gezellig binnen zitten, hè"? Je hebt nu tijd volop om te lezen en te schrijven. Toch be valt het wel goed, die lange avonden, vind jullie ook niet? We krijgen nu al zoo'n echt wintersch gevoel. Je zou haast al een beetje aan Sinterklaas gaan denkon Gaat liet met allemaal goed? Tocji geen zieken hoop ik? Och. een paar verkouden neuzen zullen er ai licht ook in óns kringe tje zijn op 't oogenbük. Het aantal ver kouden mcnschen is immers haast ontel baar. Enfin, als 't maar bij verkoudheid blijft, loopt 't wel los. Dat is 't ergste niet, wat jullie! Heb je nog berfstvacantic gehad? Dc meeste scholen zeker wel! Dat is nog eens weer even fijn genieten, zoo midden in liet lange Kerst-kwartaal, niet? Zoo'n paar da gen vind je natuurlijk allemaal verrukke lijk! Nu kun je er weer extra goed tegen. Dus flink werken maar weer! Dan kunnen we eind December weer met voldoening rusten na gedane arbeid! De raadsels waren ditmaal nogal mak kelijk, hè? Toflh hebben velen van jullie zich met nummer 2. vergist Jullie dacht dat de appel bedoeld was, maar kon dan niet vinden, wat voor meisjesnaam je moest invullen. Maar dat kwam, omdat appel dc goede oplossing niet was. Hier volgen de juiste oplossingen; 1. Met de letters van 't woordt: „kunst- mestfabriek" kon je heel wat nieuwe woor den maken. Velen hebben daarop fijn hun best ge daan. 'k Zal ze eoliter maar niet allemaal opschrijven, want dat zou heel wat papier en inkt kosten. Jullie weet er zeli genoeg te bedenken, is 't niet? 2. e klinker rie meisjesnaam eikei de bedoeld? vrucht v e 1 wat je op gekookte tnelk aan treft 1 medeklinker. Bedoeld was dus: de eikel, de vrucht die aan de eik groeit. 3.Aster; leeuwenbek. De prijs is deze keer voor Louisje Maris te Fijtnaart. Nu volgt het nieuwe werk. Inzending tot en met Dinsdamorgen 3 November. Zorg daini, dat niilemand ontbreekt, hoor! Allemaal een briefje met of zonder op lossingen. Dat is onze leuze, en daaraan houden we vast! Hier zijn de raadsels: I. Ons geheel heeft zicli de laatste dacon en nachten weer eens flink doen gelden. Wij kunnen dien dappersten zeeman .ver schrikken. 't Geheel bestaat uit 14 letters. GeJiijke nummers duiden gelijke letters aan: 1232245567489 1. 3. 2, 1 vormen samen een bekende jongens naam 2, 8 zijn samen de naam van een man lijk soli aap 5, 6, 9, 4 zie je 's avonds, indien de lucht helder is 6, 7 8 vormien ook een jongensnaam 6, 4, 2, 1, 9, 1 passen bij verdriet. Wie weet het? IL Ik ben een tweelettergrepig woord. Mijn eerste deal dient als bergplaats; mijn tweede deel dient om een opening af te sluiten, en mijn geheel dient om mijn eerste te sluiten. Wat ben ik? III. Ik ben een woord van vier letters. Van voren naar achteren gelezen behoor ik bij oen feest; van achteren naar voren gelezen ben ik de naam van een soort lage heuvels in Friesland, die tegenwoordig veel afgegraven worden. Plaatst men mijn be giimletter achter mijn tweede en derde let ter, dus in deze volgorde: 2 3 14, dan ben ik een vorm van een werkwoord, dat haasten beteekient. Wie weet het? IV. In deze twee zinnen zitten meer dan twee plaatsnamen verborgen van plaatsen in Nederland. Zoek maar goed! 1. Mops mocht mice naar den slager; hij kreeg een lekker stuk spekzwoerd en een groote kluif. 2. Wie geeft u 't reoht, mij te belemme ren in de uitvoering van mijn plannen? En nu nog de briefjes: Louisje M., te Fijnaart. Leuk, dat je nog schreef. En je hebt goed je best gedaan ook! Wat een woorden heb je bedacht! Gelukkig, dat je schreef, dat liet versje werkelijk eigen werk was. Wat was ik daar verbaasd over! Kranig is het! Je moet maar denken, dat het de beste pluim is, die je krijgen kon, toen ik dacht, dat het niet zelf ge- maakt was. Dat bewijst, hoe mooi ik liet vond. Tot beiooning krijg jij nu ditmaal de prijs. Welgefeliciteerd er mee, hoor! Zul je nu weer altijd op tijd je werk insturen? Groeten aan allemaal. Dag! Bram P., te Numansdorp. Ook al zoo'n ge zellige brief. De oplossingen waren niet zoo goed, hè? Enfin, deze keer maar wepr be ter! Wat een gezellig feest heb jullie ge had! Nou, wij hier ook, hoor! Jij bent ge lukkig geweest met het prijzen winnen, is 't niet? 'k Kan me begrijpen, dat ie erg blij was liet een gezellig'feest, hè? Nou, Cor, geilde keer hoor. Daaag! Corn. R., ie Nieuwe Tonge. Wat vond ik liet fijn, weer iets van jon te hooren! 'k Kan me voorstellen, dat jullie het druk gehad hebt. Maar je hebt. eer van je werk: de L.B.H.S. maakte een heel goed figuur in de optocht. Jullie zagen er zoo gezellig uit! Wat was het een gezellig feest, h Nou, Cor, 'k hoop, dat je dikwijls nog eens wat zult schrijven. Ik reken er op hoor! Daaag! Ida J. te Stellendam. Het boekje al gele zen? Je vond liet zeker svel prachtig! Vind je 't prettig op Catechisatie? 'k Denk van wel. Dat's waar ook: later bedacht ik. dat ik je broertje een verkeerde naam gegeven had. 'k Was in de war. Enfin, gelukkig wist jullie tóch, wie ik bedoelde. Ik felici teer je al vast hartelijk met je verjaardag. Feliciteer ook vader en moeder van me. en de beide kleintjes; 'k wensch jullie samen een eclit gezellige dag toe, hoor! En veel goeds in het nieuwe jaar, dat voor je aan breekt. Dag Ida! Aat v. d. Doel te Sommelsdijk. Jij hebt ook goed je best gedaan zeg! Keurig werk was dat. Je hebt nog kort geleden een prijs gehad. Daarom heb ik je nu genoteerd voor een eervolle vermelding; dat is ai vast een goede aanbeveling voor een vol gende prijs, 'k Zou dat vloerkleedje wel eens willen zien! 't. Lijkt me erg mooi. Wat een fijne verjaardag heb je gehad! Prachtige ca- deaux, hè? Nu, handwerk maar vee), en schrijf me do volgende keer maar weer zoo'n gezellige lange brief. Daaag. Jan Wagner te Stad aan 't Haringvliet. Prettig, dat je die prijs mooi vond. Vind je liet nog prettig op de K.V.? Jij moet mo nu maar extra lange brieven schrijven, nu Arie er mee opgehouden is. Afgesproken? Tot volgende keer dan. Daaag! P.S. Alvast welgefeliciteerd met je verjaar dag! Jaap W. te Stad. Zoo. heb jij 't boekje ook gelezen? Dat is leuk! Allemaal nog hartelijk gefeliciteerd met Adrie's verjaar dag, hoor! Wat fijln hè, die plaat! Zu] jij ook prettige lange brieven gaan schrijven? 'k Ben erg nieuwsgierig hoor, of je me dat plezier doet. Dag Jaap! Hans W. te Stad. Gelukkig, dat je weer beter bent. Fijn, dat je me dat zelf hebt geschreven! Wat een moei-lij-ke sommen yad je gemaakt! En ook erg mooie lettors! Je kuurt al netjes schrijven, vind ik. Nu, tot over twee weken, hè? Groeten aan alle- naal. Daaag! Kommy le Comte te S'dijk. Ja, 'k daelit wel, dat je erg blij zou zijn met die pracht- prijs. Jij bent ook al zoo'n dappere hand- werkster, net als je vriendin. Leuk is dat. Ik houd ook veel van handwerken. En i r deze lange winteravonden heb je er weer zoo verrukkelijk veel tijd voor, hè? Doe maar goed je best. En stuur de volgende keer maar weer fijn werk in! Tot sclirij- vens dan, hè? Daag! Tot slot wensch ik jullie allen van harte bet beste in dl; twee komende weken, en nva vele groeten aan allen nemen we weer afscheid van elkaar. Jullie TANTE TINEi

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 3