BUIJSSE REGENKLEDING MODERNE GAS LAMPEN JOH. P. NIEUWLAND FIRMA GEBR. MANTELS JAPONNEN ULSTERS COSTUUMS ELIZE MAAS EN SCHELDEBODE ZATERDAG 24 OCTOBER 1936 MAAS PLAATSELIJK NIEUWS Telefoon 52 MIDDELHARNIS FALCON en SANTEGA enz. enz. enz. Vetwopmpjes PUROL doet ze verdwijnen PREDIKBEURTEN lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Door 'de steeds grooter wordende vraag naar dit artikel, hebben wij aan de fabriek laten maken een serie lampen, welke in uiter lijk geheel overeenkomen met een electrische lamp, maar dan inge richt zijn voor gasverlichting. Deze lampen passen dus geheel bij de hedendaagsche interieurs. KOMT U DEZE MOOIE COLLECTIE EENS ZIEN DE PRIJZEN ZIJN 00K ZEER BILLIJK I WESTDIJK 331 MIDDELHARNIS Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DE WE( REFORI vo om kinderen zelfstandig Bijbel te loeren le zen, maar al gauw zijn de ouacren hierin gevolgd. Alle leden verplichten sicli op dien dag het bepaalde Bijbelgedeelte te lezen, Iien schoóne gedachte is het dat' honderd duizenden dat zelfde Bijbelgedeelte overden ken Het beoogt ook te bevorderen dat zoo wel groot als klein eiken dag den Bijbel voor zirli zelf gaan lezen. Spr. leest dan uit Psalm 74, zooals zijn rooster aangeeft en beziet dan nader de klacht van Achab dat er geen profeet meer over is. Spr. wijst er op dat in het laatste tier dagen het Evangelie gepredikt zal wor den in alle plaatsen en aan alle creaturen. En is het nu zoo dat aan alle einden der wereld de Christus gepredikt wordt? Ons zijn geschonken de geschriften die wijs kun nen maken tot zaligheid. Israël klaagt dat er geen profeten meer over zijn, maar aan ons is de profetie vervulo, is de grootc Pro feet geschonken in Jezus Christus, den Zalig maker. Het werk van het N.B.G. betreft in de eerste plaats den arbeid in het Koninkrijk Gods. Deze tentoonstelling krijgt daardoor een geestelijken achtergrond. Het gesproken Woord Gods wordt aan de gemeente verkon digd, maar daarnaast moet het geschreven boek worden verspreid, opdat liet grootc doel, verkondiging van het werk van God, .voortgang zal hebben. Het N.B.G. beoogt geen winstbejag of koop mansschap. De meeste boeken worden tegen lager prijs dan de kostprijs beschikbaar ge steld. Zoo zijn er b.v. eenige uitgaven in Braille-schrift voor blinden, die heel goed koop verkocht worden, ver beneden de kost prijs. Eveneens de Bijbels en Bijbelgedeel ten die in de Indische talen overgezet zijn en waarop ook voel geld toegelegd wordt. In alle mogelijke lettertypen heeft het B. G. Bijbels voorhanden. Zoo zijn er ook Bijbelge deelten waar men tussehen den tekst de Hebreeuwsche grondtekst heeft aangebracht te" vergelijking. Het N.B.G. heeft verschillende taalge leerden die zorgen dat voor elke belang rijke groep Indiërs, die er belang in stel len een Bijbeluitgave in hun eigen taal kan verschijnen. Hieraan wordt gewerkt door Dr. Cremer, Dr. van Veen, voor de Geref. Z. B. door Dr. Onvlee, voor de zen ding der Geref. Kerken. Dit toont ook hel mooie in het werk van het Ned. Bijbelge nootschap, waaraan zoowel Hervormden, kerkelijk Gereformeerden als Lutherschen kunnen samenwerken. Het beoogt volgens art. 1 de verspreiding van den Bijbel, ge heel of in gedeelten, zonder aanteekening of uitlegging, binnen en buiten het vader land, inzonderheid in zijn overzeesche be zittingen. Zeer jammer is het dat er tel- kenjare zeer aanzienlijke tekorten zijn van I 2025.000. De steun van allen die het nut en den eisch van dit werk inzien is dan ook noodig, opdat het werk kan voortge zet worden. Na de opening werd een rondgang langs de geëxposeerde inzendingen gemaakt, waarbij Ds. Boeke eenige toelichting gaf. Zeer interessante uitgaven zijn er hij, o.a. circa 00 uitgaven in verschillende Indische talen. Daarnaast enkele exemplaren van de nieuwe vertaling, de z.g. Leidsche ver taling, de vertaling van het N.B.G. zelf, de Luthersche uitgaven en uitgaven in .ver schillende lettertypen. Er is een afzonderlijke plaats ingeruimd Voor de medédeelingen en propaganda-ge- schriften van het B. G. en ook vindt men cr een mooie verzameling van oude Bijbels, henevens enkele curiosa. Gaarne wekken wij op dit werk te steu nen. Diegenen die nog geen kijkje hebben genomen, wekken wij alsnog op dit te doen. Ongetwijfeld zal men respect en waardeering voor dit werk krijgen en zal liet een prikkel zijn om het werk der Bij belverspreiding zoowel finantieel als mo reel te steunen. i m Uitvoer van landbouwproducten in September Aan de September aflevering van 'de tnaandstatistiek van den in-, uit- en door voer ontleenen wij enkele gegevens. Uien en sjalotten: 12.156 ton (v.j. 0S01ter waarde van f 290.000.(v. j. f '243.000.Engeland was de voornaamste afnemer met 10.790 ton. Vlas. De uitvoer van onbewerkt en Onstezwitigeld vlas, al dan niet geroot is met een sprong vooruit gegaan. Do uitvoer bedroeg 5964 ton (v.j. 971 ton), t. w. van f 256.000.(v.j. f 40.000.België en Luxemburg waren de eenige afnemers. Aardappelen: Vooral de uitvoer van aardappelen naar Zuid-Amerika is nog steeds toegenomen. Aan kleiaardappelen werd uitgevoerd 41.091 ton (v.j. 6347 ton) ter waarde van f 1.464.000.— (f 151.000.—) Hiervan gingen naar Argentinië 33.348 ton. Uruquay 1466 ton, .België en Luxemburg 1472 ton en Egypte 1399 ton. De voornaamste afnemers van pootaard- appelen waren Frankrijk met 3718 ton en België en Luxemburg met 1604 ton. In totaal werden in September uitgevoerd 58 j8 ton (v.j. 4662 ton) ter waarde van 1 355.000 l(v.j. f 252.000.—). Ten aanzien van vorig jaar is cr minder Uitgevoerd maar tegen grooter waarde. Deze cijfers betreffen de laatste maand Voor de muntdepreciatie. SOMMELSDIJK. Evenals vorige jaren neemt de Nuts-bibliotheek Maandag 26 October weder een aanvang. Liefhebbers van lectuur kunnen iederen Maandag van 6 tot 7 u 111- boeken ter lezing ontvangen in het benedenlokaal van den Doele. Benoemd tot onderwijzeres aan de School met den Bijbel alhier mej. E. van Schuylenburg te Amsterdam, tijdelijk werk zaam te Hoevelaken. De Raad van Arbeid te Dordrecht brengt ter kennis, dat de rentekaailen van de arbeiders, die hier wonen ©n werken moeten worden ingeleverd bij den Raad van A"bcid te Dordrecht voor 25 October 1936. Ilcntoboekjcs behoeven niet meer opge zonden te worden. Tegen een inwoner dezer gemeente, die naar Rotterdam moest worden overgebracht is proces-verbaal opgemaakt wegens het ple gen van verzet tegenover de politie. De prijzen der 1-anddbouwproducten in deze gemeente zijn ais volgt: aardapelen f 1.60 per ILL., uien f 0.90 per H.L. MJDDELHARNIS. Op het te Utrecht ge houden examen van den schoolraad voor de Scholen met den Bijbel (na-acte) is ge slaagd de heer M. Langbroek, onderwijzer alhier en tijdelijk als kweekcling met acte werkzaam aan de School met den Bijbel te Sommelsdijk. Woensdag 28 October hopen de heer M. Dubbeld en mej. W. van de Bos den dag te herdenken, dat zij voor vijftig jaar in het huwelijk traden. Beiden genieten ze nog een goede gezondheid. Het zal hun dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Louis van Sliedirecht, die mede gedaan heeft aan de Volksspelen, gehouden bij het feest ter eere van de verloving van Prinses Juliana en Prins Bernard, had als pr(js een mooie nieuwe winterjas. De heer M. Langbroek, tijdelijk onder wijzer aan de Cbr. school te Sommelsdijk slaagde dezer dagen te Utrecht voor de acte Schoolraad. Zondag a.s. zal in de Geref. Kerk in beide diensten collecte worden gehouden voor de diaconie. In. de Gerei. Kerk zijn altredend als ouderling de heeren Van Leeuwen en K. de Valk en als diaken C. v. d. Waal. De volgen de tweetallen zijn gesteld: P. A. Schroots en Snelleman; Gideon en Tiemens, voor ouder ling; C. Groen en L. N. Splunter, voor diaken De Unie-collecte, gehouden voor de Geref. Weeshuis-school, heelt ruim 83 op gebracht. Er zal langs de huizen gecirculeerd worden met een 'st door dames van de Geref. Kerk ten bate voor het aanstaande Kerstfeest om dit met die kinderen te vieren op Zondagsschool. Vanaf het havenhoofd is een Engelsche zeeboot naar Engeland vertrokken, iniiou den-de 6000 balen ajuin. Aan de Kaai zijn aangebracht en per scheepsgelegenheid naar Den Haag verzonden 600 hectoliter aardappelen en 1000 balen ajuin. Dinsdagmiddag had een aanrijdinj plaats tussehen twee luxe auto's. De een kwam door de Hoflaan rijden toen juist een trouwstoet uit de Wilhelminastraat kwam. Een botsing volgde. Er werd aan de auto's veel beschadigd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De politie maakt van het gebeurde proces-verbaal op. Gevonden: een vulpen door A. Lang broek, Dorpweg, Sommelsdijk. Verloren: een bont, terug te bezorgen bij L. Wittekoek, 3e Weistoaat. Gevonden en gedeponeerd bij de gem-eente-politie een heerenrijwiel. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Tot do Chr. Landbouwwinterschool te Haarlemmer meer, Hoofddorp, is toegelaten onze dorps genoot A. L. van den Tol. OOLTGENSPLAAT. Vergadering der afd. Ooltgensplaat der Zuid-Hollandsche Vereen. Het Groene Kruis in Hotel Vinke op 21 Oct. De voorzitter, burgemeester Donkersloot, heet allen welkom. Als naar gewoonte is de opkomst niet bizonder groot. Het is niet aan genaam, doch anderzijds getuigt het van vertrouwen in het bestuur en daarom de steeds getrouwen nogmaals een hartelijk welkom. Hierna verkrijgt de secretaris, de heer Bol, het woord tot het lezen der notulen, welke onveranderd worden vastgesteld. Volgt een verslag van zuster Alblas, waar uit blijkt, dat van 1 Oct. 1935 tot 30 Sept.; 1936 zijn afgelegd 1718 bezoeken in 73 ge zinnen, 26 maal hulp verleend bij operatie en kunstbewerking, 4 maal bij verlossing, 8 maal bij ziekenvervoer, 7 maal hulp bij af wezigheid van den dokter, 8 maal aan per sonen de laatste eer bewezen, 136 artikelen uitgeleend, 12 terug ontvangen, 2 keer werd de ziekenbrug uitgeleend. In de zuigelingen kliniek was het aantal onderzoekingen 333 bij 45 kinderen. Aan huis werden 114 onder zoekingen gedaan bij 29 kinderen. De aftredende bestuursleden, de heeren Joh. Bol, M. H. Meyer en P. van Rossum, werden met bijna algemeene stemmen her kozen, welke allen de benoeming onder dank aannemen. Komt in behandeling de algemeen© be schrijvingsbrief, welke na voorlezing geen opj of aanmerkingen geeft. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering wordt benoemd dr. C. W. Kramers. Bij punt 6 verklaart het bestuur, hoewel noode, het salaris van zuster Alblas met 5 pet. te willen verlagen. Van Es zag gaarne, dat eerst de begrooting werd behandeld en dan zou het salaris mis schien voorloopig voor een jaar verlaagd kunnen worden. Joh. de Vos wil het salaris niet verlagen, Alsnu wordt de, begrooting behandeld en het salaris van de zuster nader toegelicht. Ook blijkt het motief tot verlaging te zijn, het terugloopen van het ledental en het da len van de verhoogde bijdragen boven de 2, Het bestuursvoorstel, verlaging salaris wijkzuster met 5 pet., geamendeerd door P. van Es (voorloopig een jaar), wordt aange nomen. Van den Heuvel wil de contributie perio diek innen, hetgeen in overweging wordt ge nomen, doch nu reeds wordt zooveel moge lijk soepelheid betracht. Van Es zag gaarne een spreker optreden of een Groene Kruis-fUm-vartooning. De voorzitter wil alles in overweging ne men, doch of de baten hiervan de schade zul len dekken is nog niet zeker, evenwel zal het nog een punt van bespreking uitmaken in het bestuur. Van den Heuvel vreest ook, dat de men- schen, die we er willen hebben toch niet ko men en zal hier het saamhoorigheidsgevoel niet bijgebracht worden. Hierna sluit de voorzitter met een woord van dank de vergadering en roept allen een wederzien toe op de volgende vergadering. B, en W. maken bekend, dat in de week van 26 tot 31 October langs de huizen de jaarlijksche Roode Kruiscollecte zal worden gehouden. De ontvanger der gemeente herinnert er aan, dat voor 1 November de straatbelas ting moet zijn betaald daar anders tot ver volging wordt overgegaan. OUDE TONGE. Woensdagavond j.l. is in deze gemeente op 84-jarigen leeftijd overle den de heer J. van Ispelen, oud-Notaris alhier. De overledene trad op jeugdigen leef tijd als jongste bediende in dienst op het Notariskantoor Van der Hoop en De Kuiper te Rotterdam. Vervolgens als candidaat-nota- ris bij notaris Bikkers te Naaldwijk; later als chef op het notariskantoor Van der Hoeve en Hoogewerf te Rotterdam. In Juni 1893 werd hij benoemd tot notaris alhier. Na ruim 43-jarige praktijk werd hem bij K. B. d.d. 29 September 1936 met ingang van 1 October d.a.v. eervol ontslag verleend. De overledene was medeoprichter en later commissaris van de Insulaire Hypotheekbank te Zierikzee; was jaren aaneen voorzitter van de spaar bank van de afdeeling Oude-Tonge e.o. der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen; voor zitter van het Schoolfonds voor schipperskin deren in Zuid-Holland; vertegenwoordiger van de Lodewijkspolder en tot 1 October j.l. rentmeester van de Ambachtsheerlijkheid „Grijsoord". Op politiek terrein trad hij nim mer op den voorgrond. Als notaris was de ontslapene zeer gezien. De begrafenis zal plaats hebben op a.s. Zaterdagmiddag 2 uur op de algemeene begraafplaats. Ten laste van de Zwemvereen. „Zwem- lust" alhier zijn uitgeloot de navolgende ren- telooze voorschotten:, no. 1 groot 2,50; no. 3 groot 10; no. 5 groot 10; no. 9 groot 10; no. 11 groot 10; no. 14 groot 10; no. 28 groot 10. In totaal 62,50. De kampioenschappen van de P.V. „Ons Genoeeen" alhier in bet vliegseizoen 1936, zijn behaald ate volgt: serie oude duiven; duif en hokkampioenschap: W. Mooijaardt; serie jonge duiven: duifkampioenschap: G. Groenendijk; hokkampioenschap: M. Holle man; serie oude en jonge duiven: duifkam pioenschap: G. Groenendijk; hokkampioen schap: W. Mooijaart. Dinsdag j.l. heeft alhier de verkooping plaats gehad van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk. De prijzen bedroegen 1,tot 25,-—. Bij de gehouden inschrijving van ruim 4 H.A. pachtland door den Kerkenaad der Ned. Herv. Kerk alhier werden in totaal 6 inschrijv'ngsbiljetten ingeleverd. Hoogste in schrijver was de heer D. Fluit alhier, aan wien het is gegund. De verordening op de heffing van keur- ■onen gewijzigd bij raadsbesluit van 10 Juli 1936 is thans Koninklijk goedgekeurd. In verband met het bepaalde, dat de wijziging ingaat met de maand volgende op die der ontvangst van de goedkeuring, zal met in gang van 1 Nov. a.s. het keurloon voor var- kens bedragen 2.50 (voorheen 2. NIEUWE TONGE. Bij de gehouden schiet oefeningen van den B. V. L, alhier werden de volgende punten behaald: C. Sneep 50, C. Tieleman 4-7, F. van Erkel 47, W. Koppe nd 46, L. Oudzegel 45, A. Kievit 45, H. J. Vreeswijk 45, A. van Alphen Lz. 45, A. Ta- nis 44, W. A. van Alphen Cz. 43, L. Nelisse 43, L. Waling 41, A. Knöps 441, P. Slis 41 puntén. Bij den correspondent der Arbeidsbe middeling stonden 30 werkloozen inge schreven. A.s. Zondag hoopt voor de Ned. Herv. Gom. alhier op te treden Abr. Wildschut van Rotterdam. Alsdan zal in beide diensten de extra maandelijksche collecte gehouden worden. Onze vroegere dorpsgenoot de heer Adrs. Kievit Mz. is benoemd tot Chef Bak ker der Coöp. Bakkerij te Stellendam. J.l. Zondag trad, wegens vertrek naar Oud-Beijerland Ds. D. J. Kleijne van Oolt gensplaat, voor de laatste maal als Ringbroe der voor de Ned. Herv. Gem. alhier op. Spr bepaalde de gemeente bij Matth. 7 13—14. Aan het eind van den dienst werd ds. Kleijne toegesproken door ouderling Ge braad die de gemeente aan den scheidenden leeraar verzocht toe te zingen Psalm 134 :3. Diep bewogen dankte ds. Kleijne ouderling Gebraad voor diens hartelijke woorden en de gemeente voor de toegezongen zegenbede. A.s. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk alhier in beide diensten de extra maande lijksche collecte gehouden worden. J.l. Dinsdag had alhier de beproeving van de mofcorbrandspuit plaats. Deze voldeed goed aan de eisohen. De prijzen der veldvruchten zijn alhier: uien 0.90, aardappelen 1.60, peen 0.90 de hectoliter. De goedkoope margarine is verkrijgbaar bij den winkelier L .C. Bruggeman. DIRKSLAND. In den nacht van Woens dag op Donderdag werden in de Oude Wei bij een tweetal bewoners aldaar waarschijn lijk door honden konijnen dood gebeten. Het Schoolbadhuis nadert de voltooiing, De ingang van de Burgem. Zaayerlaan zal door het gebouw en door den tuin dte rond om het badhuis wordt aangelegd zeker een heele verandering ondergaan en zeer ver fraaid worden. MELISSANT. Tot de Chr. Landbouwwin terschool te Hoofddorp, Haarlemmermeer, zijn toegelaten D. Sieling en P. Vogelaar. Melden wij in het vorig nummer, dat wegens het hooge water van den landbouwer D. S. twee koeien waro.i verdronken. Dit is naar men ons meldt onjuist, daar deze tijdig waren weggehaald. HERRINGEN. Zij die een spaarbankboek je, afgegeven in de maand October, waar van de rente nog niet werd bijgeschreven in hun bezit hebben, worden er aan herin nerd, dat deze zoo spoedig mogelijk ter ren te-bijschrijving naar Amsterdam behooren te worden opgezonden. HEVIGE HOOFDPIJNEN Voor altijd verdwenen Een merkwaardig geval van beterschap door gebruik van Kruschen Salts werd ons beschreven door mevr. H. E. te. S. „Eiken morgen opnieuw stond ik op met ondragelijke hoofdpijnen. Ik was altijd moe en het leven scheen nauwelijks de moeite waard. Maar ik had zooveel over Kruschen Salts gelezen, dat ik besloot het ook eens te probeeren. Toen ik het ongeveer een maand lang genomen had, merkte mijn vriendin plotseling op: „Je ziet er veel beter uit, voel je je nét zoo goed?" Toen ik ja zei, en dat het door Kruschen Salts kwam, schoot zij in den lach, en zei: „Och, waarschijnlijk zou je je zonder dat goedje wèl zoo goed voelen". Maar ik hield vol en na ongeveer drie maan den zei ze: „Werkelijk, ik heb nog nooit iemand zóó zien veranderen. Je bent een heel andere vrouw, en a-ls dat door Kruschen Salts komt, ga ik het ook probeeren". Kruschen Salts bestaat uit 6 zouten, die de werking van ingewanden en nieren bevorde ren, en zoodoende voor meer afdoende ver wijdering van afvalstoffen zorg dragen, Hierdoor wordt de oorzaak weggenomen van klachten als hoofdpijn, gevoel van^ ver moeidheid e.d. Probeer eens een tijdlang de dagelijksche dosis Kruschen Salts en U zult zich in alle opzichten prettiger- voelen: geen hoofdpijnen meer, maar nieuwe levens lust en een onverstoorbare opgewektheid. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0,40, 0,70 en 1,60 per flacon, omzetbe lasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak- king de naam Rowntree Handels Maatschap pij, Amsterdam voorkomt. (Ado.) Onder de gevonden voorwerpen behoort een rood achterlicht van een boerenwagen. Aan de navolgende dienstplichtigen der lichting 1916, is wegens dienstbeëindiging met ingang van den len Oct. 1936 ontslag uit den dienst verleend: Com. Bosland, M. Bosland, T. van Dam, J. W. Hameeteman, M. Hoek J Corn. Ihrman, L. Kraape, J. Kom- tebedde Jz., M. Mastenbroek en Corn. San- tifort. meeëter.s, pukkels en puistjes Gebruikt bij gelaatsverzorging witte Purol. Doos 30, Tube 45 et. Bij Apoth. en Drogisten. Onze vroegere dorpsgenoot H. Witvliet J.A.zn. slaagde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het Candidaats-examen Theo logie. Naar we vernemen bestaan er plannen om te komen tot de oprichting van een Oranjevereeniging. Een voorloopige bijeen komst is daartoe de vorige week reeds ge houden. De lijst van Stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. Kerk ligt gedurende een week ter inzage bij ouderling G. Nijpjes. Belanghebbenden worden er op gewe zen, dat nu de heffing op het varkens vleesch is vervallen en mitsdien geen acte van vrijstelling voor vrije huisslachting meer noodig is, er voor het doen van huis slachting toch tenminste vier dagen voor den dag van slachting aangifte moet ge schieden ter gemeente-secretarie. Daar het vervoer van bieten weer in vollen gang is, en de jeugd er als de kip pen bij is, de producten van den wagen te halen, hetgeen natuurlijk ongeoorloofd is, worden in het bijzonder do opkoopers, of zij die de bieten gratis aannemen ,er op gewe zen, dat zij zich bij dergelijke handelingen aan een misdrijf schuldig maken. Tijdens het onweder van Maandag, sloeg de bliksem in op de antenne bij den heer A. W. Soeteman, waardoor het radio toestel ernstig werd beschadigd. Persoon lijke ongelukken of brand werd niet veroor zaakt. Bij den Keer E. v. P. alhier, ontstond deze week een begin van brand, welke zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, doch gdluk- kig nog met eigen middelen kon worden ge- bluscht. GOEDEREEDE. Maandag werd hier een lading firusselsch witlof geladen door schip per P. M. Struik van Stad a. h. Haringvliet met bestemming Purmerend. Bij de laatste schietoefeningen der B. V.L. werden de volgende punten behaald: J. A. de Vogel 91, K. Heerschap en A. de Ronde 89 elk, N. Overbeeko 88, T. Breen 85, F. den Eerzamen 84 en L. van de Winde 80. Zaterdag j.l. stonden als werkloos in geschreven: 19 arbeiders, 1 wagenmaker, 1 schilder en 3 garnalenvisschers. Voor de lichting 1938 voor de NaL Mi litie zijn 12 jongelieden ingeschreven, waar- van 4 broederdienst hebben, OUDDORP. Naar men verneemt is het sui kergehalte van de aan beide havens gele verde suikerbieten van 1618%. Er kan gemeld worden dat bij de al hier plaats gehad hebbende inschrijving van dienstplichtigen der lichting 1938 29 perso nen zijn ingeschreven. De loting heeft voor deze lichting reeds plaats gehad en daarbij is de naam Branse uitgeloot. Zij van wie hun naam alfabetisch op dezen naam volgt, zullen vermoedelijk tot de helft van de voor letter A een dienstplichtig nummer krijgen. Van den werkman E. Klepper is een big weggeloopen. De afgeloopen week zijn uit deze ge meente door verschillende opkoopers ver voerd circa 10.000 kippeneieren. De landbouwersknecht C. Hollaar was dezer dagen aan het tarwe zaaien, toen het lichttouw van de egge brak. Hij viel ach terover, vlak bij een diepe wetering en ging kopje onder. Door voorbijgangers werd hij bijtijds gered. De paarden bleven kalm op hem wachten. Op de beurs werd besteed voor blauwe aardappelen 1.80, eigenheimers 1.50, uien 90 et., pikkel 2,25, stroo 4. Donderdag stonden bij de arbeidsbe middeling 42 werkloozen ingeschreven. 1 Burgerlijke Standen OOLTGENSPLAAT. Geboren: Aren z. v. Cornelis Koppenaal en Elizabeth Kiewiet; Cornelia d. v. Laurens Neels en Jannetje J. Troost; Fieternella Cornelia d. v. A. Kroon en Neeltje van Eek; Adriaroa d. v. Ruilof van Putten en Johanna Groenendijk; Marion Rose d. v. Cornelis Doorduyn en Tjitske Waringa; Dymphena Cornella Anthonia d v. Hendri. cus J. M. van Oorschot en Josephine Isabella Johanna Jansens; Jacob zoon van Jacob Teggelman en Susanna Los; Petrus Jacobus Marie z. v. Petrus Jacobs en Marie van de Wijngaard; Dingemam z. v. Dirk Wittekoek en Cornelia Born; Govert z. v. Huibrecht Klink en Maria Lodder; Gabriel z. v. G. A, Winkels en Cornelia Johanna Maria Esser. Gehuwd: IJsebrand Neels en Jobje Drain, Leendert van Dam en Johanna Fun; Leendert van Seters en Adriana Korteweg. Overleden: Marinus van Drongelen z. v. Jacob van Drongelen en Arendje Leydens: Cornelis Stam. 23 maanden; Johanna Maria de Boet, echtgen. van C. A. Jacobs; Geertje van Rossum, echitgenoote van J. L. Beyen. i OP ZONDAG 25 OCTOBER NED. HERV. KERK Dirkslamd: 9.30 u. en 6 u. Ds van der Wal Herkingen: 9.30 u. en 6 u. de heer Ovenveel Melissant: Vm. en's av. Ds van Wingerden Middelharnis: Voorm. en 's avonds de heer De Jong, van Krimpen a. d. IJseel Nieuwe "Tonge: 9.30 u. en 6 u. de heer Wildschut, van Rotterdam Ooltgensplaat: 9i/3 u. en 6 u. Ds Kleijne Guddorp: Voorm. en nam. Ds Hovius Sommelsdijk: Vm. en 's av, Ds van AscB GEREF. KERK Middelharnis: Vm. en 's avonds Ds Zefilstra Ooltgensplaat: 9% u. en 6 u. Ds Reenden Ouddorp: Voorm. Leesdienst; nam. Ds de Valk, van Stellendam CHR GEREF. KERK MiddeThamis: Vm. en 's av. Prof. y, 3i Schuit, van Apeldoorn GEREF. GEMEENTE Dirksland: 9.30 u. en 6 u. Leesdienst Herkingen: 9.30 u., 2 u. en 6 u. Leesdienst Middelharnis: Voorm. en 's av. Leesdienst Ouddorp: Vm. en nam. Leesdienst Oude Tonge. 9^ u. en 6 u. Ds Verkerk OUD-GEREF. GEMEENTE Oude Tonge: 9 u. en 2 u. Leesdienst Feuilleton .19) Met deze woorden wendde zij zicli tot Elize, die echter de schouders optrok. Wel boeide het onderworp van het gesprek haar zeer, maar het was haar nieuw en een courant las zij zelden. Slechts éénmaal had Zij haar buurman, den heer Gevers, hoorerr spreken van Groen van Prinsterer, Capadoso Da Costa, Ds. de Liefde en nog een paar anderen, maar zij had er verder niet aan gedacht Toen nu juffrouw Krimpen dezelf de namen noemde, herinnerde zij het zich en kon het nu bevestigen." „Die heeren'", ging juffrouw Krimpen voort, „houden vergaderingen en bijeen komsten. die druk bezocht worden". „Een bewijs voor hetgeen ik zeide", merkte mevrouw Prins aan, „dat de meu- schen niet genoeg aan hun kerk of hun predikanten hebben, tk kom wel eens bii een vriendin, die veel smaak heeft voor stichtelijke lectuur, en wier zuster buiten haar kerk om naar zulke bijeenkomsten gaat. soms 's Zondagsavonds bij den heer Ds C.osta, op de Rozengracht." „En wat gebeurt daar dan?" vroeg me Vrouw Hoisting. „Ik denk «lat er door den heer Ha Costa ui' den Bijbel wordt voorgelezen en daarna zeoals men het noemt, een goed woord ge sproken. Er komen wei niet veel menschel bij hem, maar des te meer hij D.s. de Liefde idle ergens in de Jordaan, op het Fransche pad, Bijbellezingen houdt en 's Zondags in een gebouw op de Heerengracht preekt." „O ja, daar sprak mijn broeder Daniël ook van. Ilij noemde dat gebouw „Tecumhabila" zei juffrouw Krimpen. ,,'t Zal wel zoo wezen", zei mevrouw Prins; „ik ben cr nog nooit geweest. Mijn vriendin ook niet; zij heeft een soort van verlamming, die haar helet uit te gaan Maar des te meer leest zij van alles wat er op godsdienstig gebied plaats heeft. Van haar vernam ik voor het eerst, dat wij in den tijd van het „Reveil" leven, en dat de daar straks genoemde heeren hier te lande de mannen van het „Reveil" zijn." Het woord „Reveil" trof Elize. „Wat beteekent dat woord „Reveil"?" vroeg Elize. „Moet ik daarbij denken aan een ontwaking, aan opwekking?" „Ik denk aan het laatste en dan zal het in den zin, waarin liet hier moet genomen worden, zooveel willen zeggen ais geeste lijke opwekking". „Dat begrijp ik niet", Zei de gastvrouw. „Tk ook niet", voegde juffrouw Krimpen er bij, naar haar krullen tastende. „Ja, 't spijt mij, dat ik er u niet veel van kan zeggen. Volgens mijn vriendin heerscht er in de kerk gebrek aan eenheid wat de prediking betreft. Maar, gelijk ik zei, ik weet er niet veel van". „Wat mij betreft, ik zal er mij huiten houden. Ik heb aan mijn goeden ouden dominee genoeg", zei de gastvrouw. „Ik kan maar niet begrijpen, waartoe al die dingen dienen! Pas hebben we dat rumoer met de Afgescheidenen gehad, en nu alweer wat anders, 't Zou toch veel beter zijn, als de mcnscken 's Zondags behoorlijk naar de kerk gingen". „Ieder moet doen, wat hem 't best be valt", zei mevrouw Prins. „Ik zie liever de dingen bedaard aan en wacht af, wat er gebeurt. Ais ik er mee noodig had, zou ik wel toe geroepen worden". ,,'t Zijn nieuwigheden", zei mevrouw Hul sting, „en zooals het altijd gaan; ze komen en verdwijnen". „Maar laten toch iets achter", meende Elize. „Ik vind het heerlijk, als de men- schen tot iets goeds en -nuttigs opgewekt worden. Wij moeten ons verheffen boven het alledaagsche". De heeren hadden weer hun plaatsen bij de dames ingenomen. De pendule sloeg negen uur. Dit geluid trof den heer Hulsting. Hij wil de juist zijn glas wijn aan de lippen bren gen en Frans uitnoodigen zijn voorbeeld te volgen, toen hij naar de pendule omzag. „Reeds negen uuri" riep hij uit. „En nog geen post! 't Spijt mij zeer, vooral om u, mijnheer Walton, dat de post vanavond zoo lang uitblijft, 't Is onbegrijpelijk! Ik bad er zoo op gevlast, nu u juist hier zijt, want, gelijk ik u onlangs zei, ik verwacht van avond brieven uit het buitenland". „Ze zullen ook wel komen, als zij afge zonden zijn", zei Frans, ,,'t Z.al zoo'n haast niet hebben". „Maar ze zullen voor u van belang kun nen zijn. De lieer Prins had nog eenige schikkingen te maken met den heer Pénard te Parijs, en den dag te bepalen van uw aankomst aldaarMaar daar zal de post zijn". Hij hoorde do huisschel overgaan en een paar minuten later bracht de dienstmeid een pakje brieven en gedrukte stukken, die zij den heer des huizes overhandigde. „Verontschuldigt mij, dames", zei hij, „dat ik zoo vrij ben even de brieven in te zien". De dames hadden het zoo druk met be schouwingen over de mode, dat zij nauwe lijks zijn woorden hadden gehoord. De ver ontschuldiging was dan ook slechts voor den vorm, want zijn nieuwsgierigheid was zóó groot, dat hij, met de brieven onder het oog, niet zou gewacht hebben totdat de dames vertrokken waren. Hij spreidde de brieven over de tafel uit en zocht er naar een. dien hij dan ook vond. opende en snel doorlas. „Ziezoo", zei hij, Frans vertrouwelijk op den schouder kloppende, „die zaak is in orde, en daar wij reeds zoo goed ais klaar zijn met een remplaqant, zal het nu niet zoo lang meer duren, dat u naar Parijs vertrekt". Elize hoorde deze woorden en verbleekte. Frans wreef zich vergenoegd in de handen en wilde zijn vrouw iets zeggen, maar werd hierin verhinderd door een uitroep van juf frouw Krimpen, die de lezer zal het zich herinneren naast mevrouw Prins en te genover den heer Hulsting gezeten was. Een der brieven was tot in haar nabij heid gegleden en zij kon zonder moeite het adres lezen. Onbedachtzaam als zij was, riep zij uit; „Wel, wel, die hand ken ik! Zeker, ik bedrieg mij niet: 't is de hand van mevrouw OkerWel, wel! Een brief van een jonge, rijke weduwe voor den heer E. Prins..,voor uw man!" ging zij voort, mevrouw Prins aanziende. „U mag wel oppassen, want ziet u wel, wat er boven het adres geschreven staat? Privé! De heer Prins heeft dus geheimpjes met mevrouw Oker. Wel, well" De heer Hulsting had dadelijk, hoewel te laat, den brief gegrepen en in zijn zak ge stoken, terwijl hij zijn nicht niet al te vriendelijk aanzag. Mevrouw Prins, opmerkzaam geworden, had met een snellen blik deze bijvoeging op het adres gezien; maar zij was een te beschaafde en voorzichtige vrouw, dan dat zij in het bijzijn van anderen haar meening en hetgeen zij waarlijk dacht zou te kennen geven. ,,'t Zal een brief zijn betreffende fabrieks zaken", zei zij op kalmen toon. Geloofde zij, wat zij zei? „Kent u mevrouw Oker?" vroeg zij aan juffrouw Krimpen. „Ik heb haar slechts tweemaal gezien, en dat nog wel vóórdat zij getrouwd was. Het is al lang geledeh. maar wij hebben toch, hoewel slechts korten tijd, samen gecorres pondeerd, vooral tijdens het leven van mijn broer DaniëlMaar als u precies we ten wilt, wie die dame is. behoeft u niet lang te vragen. Mevrouw Walton is, vergis ik mij niet, uit dezelfde plaats, waar me vrouw Oker woont, en zal haar dus wel gord kennen". Mevrouw Prins zag Elize aan. Maar Elize bewaarde het stilzwijgen; zij wilde elke opheldering vermijden. Nu was er door de onbescheidenheid van juffrouw Krimpen wel een kleine belem mering in den loop der gesprekken ont staan, maar deze duurde niet lang. Mevr. Hulsting, die in het geheel geen kwaad dacht en zich maar aan haar goeden ouden dominee hield, vulde andermaal do kopjes en vroeg waarschijnlijk om wat afleiding te geven aan mevrouw Prins, van wien zij haar chocolade kocht, en deze vraag bracht de dames als vanzelf op huishoude lijk terrein, waarover zoo lang werd gespro ten tot de dienstmeid binnenkwam met de boodschap, dat het rijtuig van mevrouw Prins en de „slee" voor de juffrouw voor bet huis stonden. Mevrouw Prins stond en juffrouw Krim pen volgde haar voorbeeld. „Moet u naar buis wandelen?" vroeg do eerste aan Elize. „Ja, mevrouw, maar 't is gelukkig niet ver". „Toch ver genoeg op den laten avond. Vooral voor u, die zeker naar uw kindertjes verlangt. Mag ik u en uw njan een plaats in het rijtuig aanbieden? 't Is maar een kleine omweg". Elize was zeer erkentelijk voor dit aan bod. en Frans, die de uitnoodiging gehoord had, boog zich voor de vrouw van zijn clief en betuigde zijn dank voor baar welwil lendheid. De dames maakten zich gereed om te ver trekken. De heer Hulsting had de brieven op don schoorsteenmantel gelegd, maar niet verge ten, dat zijn nicht hem een weinig in ver- lesrerheid had gelu-acht. Hij wilde zich daarover wreken. „Nicht Charlotte", zei hij tot haar. die voor den spiegel stond eti haar krullen rangschikte, „moet je nu weer in dezelfde „slee", waarin de oude vrouw gelegen heeft? Je zult er zeker vannacht van dfoo- men". if (Wordt vervolgd) v< .,o| is en GodJ WOOl'l Het Woord herscheppende het in 't ontvJ king gaat do^ Gods is, hoev vele malen inhoud, kan, in zoo geweldige! brengen, als maal. dat God kracht het „da Wie zoo hJ neemt, als hiq voor de me Woord te stal siddering in ring van het in de oogen p| des Heeren scherpsnijdendl zwaard, en der ziel en de voegselen en deeler der gec gen des harten En zulk eeij Woord, dat en ons hart er) zoodat wij nietl en nooit meer dan. dat wij de majesteit vl door Zijn o«T aarde neergepl bodem onzer roerd en bevj tot weenens Woord Gods, makende reforj Zoo heeft later in Luthel reformatie. Zl •woord werken hart" te make! te doen wat da En nu zegg Oude Woord voren hem nid 's koning Josia'| het was toch, nieuw woord het boek Deutej gevonden werd tempel, als een| stond de wet VOOR DE De voedingsik lialve eeuw geil heeft wat stokf cok weer op 'Eigenlijk sprei Wanneer omt Bingsstof de zeer belangrijke tuurlijk die vo< ren of langenen belangstelling, dringien spoedig dwor in l-eekienk, iis een kwestie, aangaat, en we belang graag kt adviezen, die i band met onze t geven. Tot na verloo 'd higgle er, tengi len onderzoeking Op weer een an beurt, de aamda vragen. En zóó toe ïneerdere vastht zich op, totdat voorgrond getre evenwichtige be toren zich begin t'eedis achter oi vergoding", wat B)ls het ééne noc stokpaard berijd wèl blijven we verdere eiechen Stof eiwit ais be r Vrijwel overwc dat op calorieër komen, dat de steunen op berc waarde der voec zal intusschen brandiim gewaarde tooli wel degelii ivonmt bij de sa matige voeding. De fegenwoorc Waarschuwen te men niet „vitan ze blijft er aan Be voedseiikeuze Stoffen rekening Hok de „zoute bis d-e spil, waa probleem zou dt Schap erkent da ten juiste voor Standdeeten véél i En wie zal 2

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2