stek Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES Gemeenteraad van Oude Tonae ER 1936 n hooger. ZATERDAG ZA OCTOBER 1936 SfE 'JAARGANG Nö. 4342 DRAISIMA-VAN-VALKENBURQ "S-.- C A LEVER! geheele provincia ikomen om geza- ;t onderwijs te be- uit Sluiskil, refe- kenrecht en Vol» rechtsbeveiliging emeene genade is ernationaal leven «langen der inge- renzen van den ar deze belangen moeten in het vol» dens den wereld een Volkenbond, vredesconferenties acht, al hebben ze Deken naar beves- Helaas treedt in de macht op den Volkenbond met rerk moeten gaan. schuilt bij de :de willen, len: hoe staan wij en Volkenbond, vrede, maar het s, ook deze kwes- in den band met sprak ds. W. F. ierooskerke, over! beschrijving van Syrië. gres Edeeling het Nationaal dat 29. 30 en 31 wordt gehouden, komen. van Bueren liet als referent rerschuiviing der n. jgramma van da Na de openings- Ds J. Barbas, 'en Minister van Slotemakcr spreker volgt die Mr. Dr. G. A- volgen korte be* yertegemvoordi- irganisaties, één ■Zwitserland, één zigingen in het et oorspronkelijk iet voor hen. die >s kunnen bijwo» een kaart voor jer, ook het prf Deze Courant verschijnt eiken W OENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERI) EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN 6 ZONEN. SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur, Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent pet regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.— per plaatsing, Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. GODSDIENSTIG KLEED Do strijd der geesten welke zich voltrekt is in deu grond dor zaak weer de oude til ijtt tusschcn geloof en ongeloof. Dat wordt van allen zoo niet gezien, want zelfs do ver- woedste revolutionair hult zich om vat op ons volk te hebben nog in een eonigszins godsdienstig kleed. Dat behoeft ons niet te verwonderen. Dat verschijnsel heeft zich ook in 1795 voorge daan. Ons volk is in meerderheid godsdien stig, daarom wil men trachten daarin een aanknoopingspunt te vinden voor de revolu tionaire ideeën. Men weet wel, dat zoo men zich vierkant tegenover de godsdienst stelt, het pleit reeds yerloren is. Doch de godsdienst welke men belijdt is niet de Christus der Schriften, is niet de be lijdenis dat de nrensch gevallen is in zonde cn ellende, is niet de prediking van verlos sing door het bloed van Christus. Men belijdt een godsdienst, men gelooft in een hooger wezen, maar men houdt tevens vast aan de belijdenis dat de mensch van nature goed is. En daarom zal die mensch zelf pogen orde op de zaken te stellen, wil men in eigen kracht een betere toestand op maatschappelijk en staatkundig terrein voorbereiden. Dat pogen, hoe mooi bedoeld, zal falen, want het is ten cencnmalo in strijd met Gods Woord en do historie. Gods Woord leert ons, dat de menscli ge vallen is in zonde en ellende en daarom uit en van zichzclvcn tot geen goed werk in staat, alleen zoo die mensch leert bukken voor Gods Woord, zoo hij oe toevlucht als zondaar leert nomen tot den Troon der Ge nade cn verzoening zoekt in hot bloed van Jezus Christus, zal bij in staat zijn en be geesterd worden met een heilig verlangen, om Gods zaak te dienen op alle terrein des levens. Alleen een onvoorwaardelijk terugkceren tot de beginselen van Gods Woord' en geen schijnbeweging kan redding brengen. De historie leert ons dat zoo treffend. Ons vaderland is groot geworden onder mannen wolke onvoorwaardelijk voor God alleen bukten, de stoere Calvinistische be ginselen beleden zij. Alleen toen zij God ver lieten en zich met een schijnvroomheid en dcugdprediking tevreden stelden, raakten zij ten achter, kwamen onder vreemde over- hcersching, straks onder het loodzware Fransche juk en moesten diep en zwaar voor die verlating boeten. Ook in 1795 was men godsdienstig, schre den wij. Toen werden zelfs dankdiensten in de kerk gehouden om God te danken voor de vriendelijke houding van Frankrijk jegens ons. O de godsdienst cn de kerk worden zoo vaak mishandeld, om onder een schijn van oppervlakkige waarheid, hen in feite te be strijden. Dat gebeurt heden ten dage nog. Zelfs S.D.A.P. en N.S.B. hullen zich in een zooge naamd godsdienstig gewaad. Wel wetende dat zij daarmede onwetende en onvaste lie den kunnen trekken. Dat kwaad dat vooral op staatkundig terrein opkomt en daar onder een schijn veld tracht te winnen, is zoo uiterst gevaar lijk Gevaarlijk daarom, omdat het juist het te genovergestelde brengt van hetgeen het zelf belijdt en belooft. Bij de verwildering der geesten hebben Wij noodig, mannen en vrouwen welke in eenvoudigheid en getrouwheid vast houden aan de onveranderlijke waarheid van Gods Woord. Welke die beginselen ook op het politieke terrein des levens uit willen dragen. Alleen die beginselen geven rust en sterkte aan het staatsbestuur. Belangrijlt bericht Naar wij vernemen zal binnenkort, ter ge legenheid van het aanstaand huwelijk van Prinses Juliana cn Prins Bernard, een boekje van Dr. J. II. Gunning J.H.zn., geti teld: „Het gebed des volks voor zijn Vor stenhuis" verschijnen bij dé Uitgevers La Bivière en Voorhoeve, Ie Zwolle. Een kernachtig woord van den begaafden ën alom geliefden schrijver-predikant, op zéér bijzondere,wijze samengesteld, zoodat het een absoluut origineel karakter draagt De prijs zal zeer laag worden gesteld, ter wijl een speciaal genummerde editie ver krijgbaar is, De Baad ucizer gemeente kwam Donderdag 22 October bijeen, ouder leiding van burge meester Vooys. Ingekomen is een schrijven van den min. van Binnenlandsclie Zaken, betreffende de verloving van H.K.H. Prinses Juliana uic, Z. D. Prins Bern hard. De VOORZITTER memoreert de golf van ontroering cn de ecnsgeziudheicl die door ons land ging toen dit heuglijk feil bekenu werd cn uit den wenscli dut het God Al machtig moge behagen dat deze verbinte nis tot zegen \aii Nederland en zijn Vor stenhuis wordt. Ingekomen zijn diverso missiven van Ged. Staten betreffende ingezonden raads besluiten, o.a. dc verordening op do hef fing van schoolgelden, liet deelnemer, aan het Borgstellingsfonds. Het rapport van den Keuringsdienst van Waren te Dordrecht is zeer gunstig voor de gemeente Oude Tonge. In totaal zijn ver richt 4005 inspecties in winkels, in Oude Tonge 56, melkmonsters totaal 2117 in O. Tonge 25, monsters van andere artikelen 1195, in O. Tonge 21. Afgekeurd 137 par tijen, in O. Tonge 4. Voor laboratorium onderzoek zijn 10 monsters genomen en voor bijzondere onderzoekingen 26, waarvan in O. Tonge geen. In totaal zijn opgemaakt 16 processen-verbaal, in O. Tonge echter geen. Dc gemeenterad van Goedereede deelt mede, dat in de vacature P. Troost benoemd is tot bestursiid van do drinkwaterleiding Goerce-Ovorflakkee de heer P. Renaud. Goedgekeurd is de gemeenschappelijke regeling tot uitvoering van den vlcesch- keuringsdienst. Kasopname per 26 Aug. 1936: Gemeente f 1758.46. Aig. Burgerlijk Armbestuur f 162.61. Burgerlijk Weeshuis f 683.55. Boe del Dabbo f 166.74. Door Ged. Staten is goedgekeurd de ge- wijzigdo verordening betreffende liet keur loon van slachtvee. Do lieer A. v. d. Voorde, kapper, c.a. dankt den gemeenteraad voor de inwilli ging van zijn verzoek inzake do winkel sluitingswet. Op een daartoe 6trekkcnd verzoek van de Petroleum Maatschappij „de Automaat" tot verlaging dor huur van do potroleumbei K plaats van f 125 tot f 100. stellen B. en W. voor dit verzoek in te willigen. M.a.s. De heer FAASSEN informeert of do huur termijn afgeloopen is, wat volgens den Voorzitter inderdaad liet geval blijkt te zijn. De N.V. Maatschappij „Petrolifère ver zoekt liet huurcontract te beëindigen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten de vrijkomende bergplaats bij inschrijving te verhuren. Aan J. Kosten wordt op zijn verzoek een gedeelte schoolgeld gerestitueerd. De stichting Drinkwaterleiding G. O. ver zoekt goedkeuring van do begrootingswij- ziging die noodig is voor aankoop der „Middelduinen". Do ontvangsten worden met f 40.000, to verkrijgen uit geldleening en met f 10.000 overschreden van het voor- deelig saldo. De uitgaven worden verhoogd met f 50.Ü00, liet bedrag der koopsom. De rente en verdere kosten zullen bestreden worden uit de gewone bedrijfsinkomsten. Aan liet R.K. Armbestuur worden gelden toegestaan voor liet aanschaffen van een kachel. Aan M. van Loon wordt f 15 toegekend als bijdrage in de reiskosten van zijn leer plichtig kind dat de U.L.O.-scliool te Mid- delharnis bezoekt. Ingevolge reclames togen hun aanslag in dc hondenbelasting wordt R. Klauwer f 0.50 verlaging voor Yz Jaar verleend, aan Les eveneens. Een aanvrage van J. Buscop wordt afge wezen, omdat deze hond pas na half Octo ber is opgeruimd. De gein. begrooting 1936 wordt gewijzigd in verband met een post groot f 100 voor tractatie der schoolkinderen. Verder met een post inkomsten f 61.6S, uitgaven f 314.54, overgeschreven van on voorziene uitgaven f 252.86. Het kohier der straatbelasting heelt een opbrengst geraamd van f 46S0.31. De beer FAASSEN maakt de opmerking dat dc raming hooger is dan de werkelijke ontvangst. Ingevolge een schrijven van Ged. Staten stellen B. en W. een wijziging der bouw verordening voor. De huidige redactie geeft B. en W. de beslising betreffende denaard der gebouwen die in bepaalde gedeelten gebouwd mogen worden. Ged. Staten zijn van oordeel, dat hierdoor te veel macht aan B. en W. verleend wordt en verzoeken in trekking van deze bepaling. De heer VAN SCHOUWEN merkt op dat nu alleen op grond van de Hinderwet be zwaar gemaakt kan worden tegen den bouw van perceelen, die niet in het kader van de betrokken straat passen en noemt als voorbeeld het bouwen in b.v. de Voorstraat. De VOORZ. erkent die bezwaren, maar toch zijn B. en W. met hun voorstel tot in trekking van die bepaling gekomen, omdat het niet zoo heel dringend is. Ingevolge art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 wordt vastgesteld de jaarlijksche ver goeding aan de bijz. scholen. De Chr. school ontvangt f 1015.54, de R.K. school f 1081.96. Op yoorstel Ma S, ëS i¥, jvprot ontheffing. gevraagd van do vaststelling van een capi- tulaiitenvcrordening. Dc gem.-rekening 1935 is nagezien door de heoren Prince, Faasse cn Kaufman en deze commissie rapporteert, dat op volgno. 31 nog is to verhalen t 161.60 en op volgno. 36 nog f 243. Met klem wordt er bij B. en VV. op aange drongen er wel voor te willen zorgen, dat deze huren en erfpachten in hot vervolg tij dig worden betaald. De gemeenterekening wordt dan als volgt vastgesteld: Gewonen dienst: ontvangsten f 142.liS.77. Uitgaven f 141.911,58. Batig saldo f 237.19. Kapitaaldienst: ontvangsten f 82.440,06. Uit gaven f 75.278.54. Batig saldo f 7161.52. Aig. Armbestuur met boedel Dabbe: ont vangsten f 15.591.015. Uitgaven f 14.954.29. Batig saldo f 636.72JA. Burger Weeshuis: ontvangsten f 709.78. Uitgaven f 99.24. Batig saldo f 610.54. Opnieuw vastgesteld wordt de verordening op do hefting van 75 opcenten op de gemeen tcfondsbelasting en de verordening op do hef fing van besmettelijke ziektegelden. De gemcentebegrooling 1937 is nagezien door een commissie bestaande uit dc heeren v. Schouwen, Gebraad en van den Boogcrt. Uitgebracht wordt liet volgende rapport. Bij do voorbeschouwingen die gehouden werden over liet algemeen beeld, dat deze be grooting te zion geeft, was oe commissie liet er over eens, dat het college van B. en \V. om de begrooting sluitend te maken, naar liet zegt, zonder belas tingverhooging, maar niettemin met de opbrengst der nieuwe straatbelasting daarin verwerkt, de uitgaaf posten van meerdere hoofdstukken dusdanig heeft moeten drukken, dat het aan twijfel onderhevig geacht moet woroen of de ge raamde posten wel voor do allernoodzakelijk ste uitgaven voldoende zullen zijn. Eén der leden merkt op, dat hij zich de vrijheid moet voorbehouden ten opzichte van emigc posten, hij de. openbare behandeling der be groeting mot voorstellen to komen of voor stellen te steunen, die verhooging r.er uit gaaf posten ten gevolge zouden hebben, liet geheele omvangrijke stuk werk, dat B. cn W. met de aanbieding dezer begrooting gele verd hebben, geeft den algemecncn indruk, dat hij de samenstelling er van sterk onder den invloed van het controleerend hooger collogo van Ged. Staten gchajidcld is, wat bevestigd wordt door de uitlating, dat bij ongewijzigd aanbieden er van, de goedkeu ring van Ged. Staten zal verkregen worden. Bij dc lioofctstukgewijzc behandeling, geeft een der leden als zijn mecning te kennen, dat de aandacht van B. en W. gevestigd dient te blijven op de volkshuisvesting, ter wijl andere leden meencn dat in deze aan gelegenheid voldoende door het particuliere initiatief kan worden voorzien en het op den weg van het college ligt, daar waar mo gelijk, dat particuliere initiatief aan te wak keren en te bevorderen. Bij hoofdstuk VI merkte een der loden op, dat zijns inziens do tijd gekomen is om de volle aanaacht van B. en W. te vestigen op do Algemeene Begraafplaats, hij meent dat reeds thans voorzieningen getroffen dienen te worden, nu aankoop van grond en aanleg waarschijnlijk nog op goedkoope wijze kan worden tot stand gebracht; de. andere leden zijn van oordeel, dat een dergelijk kostbaar werk oiijler de tegenwoordige moeilijke fi- nancieele omstandigheden thans niet tot uit voering kan worden gebracht, temeer niet, daar zij niet van de onmiddellijke noodzake lijkheid overtuigd zijn. Bij hoofdstuk IX constateert een der le den, dat post 2 van dat hoofdstuk met f 2000 verlaagd is en verzoekt toezegging van B. en W. om uit andere hoofde in een mogelijk te kort van dien post te willen voorzien. Van andere zijde wordt opgemerkt, dat waar de anting nog belangrlijk boven de werkelijke uitgaaf ligt, het redelijkerwijze niet is te voorzien, dat met liet geraamde bedrag niet zou kunnen worden volstaan. Bij hoofdstuk V der ontvangsten wordt opgemerkt, dat doeltreffende pogingen door B. en W. zuilen moeten aangewend worden om de bijna f 1000 huur achterstand in niet te langen tijd in te halen. Een langer uitstel wordt In verhand met den financieelen toe stand der gemeente niet toelaatbaar geacht, welke opmerking eveneens geldt ten opzichte van de annuiteiten ingevolge hoofdstuk X. Bij hoofdstuk VII der ontvangsten merkt een der leden op, dat de huur der vergader zaal verlaagd dient te worden, omdat de accomodate die geboden wordt niet in over eenstemming is met het te betalen bedrag. Bij het hoofdstuk Onderwijs wordt opge merkt, dat. de verhouding tusschen het open baar cn bijzonder gewoon lager onderwijs niet volgons den zelfden maatstaf berekend is en de ontvangst aan schoolgelden aan de hand der rekening in het eene geval moeten worden verhoogd of in het andere geval ver laagd. Men betreurt het, dat door gebrek aan belangsteiing de cursus iu de Fransche taal moet worden opgeheven. Ten opzichte der verandering in de aan geboden begrooting door de meerdere uit gaaf van par. 13 Middelbaar Onderwijs en de verandering in de post onvoorziene uit gaven en dientengevolge in de eindcijfers der begrooting, is de commissie volledig in gelicht en heeft zij aan den Baad geen na dere 'soorstollea te doen, Bij do behandeling der begrooting van liet Algemeen Armbestuur wori.t door een dei- leden opgemerkt, dut de bedecling in natura wel tot oen laag bedrag is geraamd. De be grooting van liet Burgerweeshuis geelt geen aanleiding tot ecnige opmerking. do Commissie voornoemd, w.g.J G. C. VAN SCHOUWEN, rapporteur. Dc VOORZ. beantwoordt dit rapport als volgt; Ilot collego is de commissie dankbaar, dal zij de begrooting wel heeft willen onderzoe ken, cn naar aanleiding van dat onderzoek liet. voorgelezen rapport bij ons indiende. In liet algemeen meen ik te mogen consla- toeren, dat de commissie zich in hoofdzaak met deze begrooting kon vereenigen cn dat er vertrouwen is in het beleid. Dc begrooting ademt soberheid cn het reeds aangevangen zuinig beheer zal ook in 1937 worden doorgevoerd. B. on W. hadden zich bij liet opmaken der 'grooting tot plicht gesteld, de inkomsten en uitgaven met elkander in evenwicht te brengen. Toen de burg. cn de secretaris dc voorbe reidende werkzaamheden eraan hadden ver richt, en liet bleek dat zij niet sluitena kon worden gemaakt, is overleg gepleegd met één der hoofdambtenaren ter Prov. Griffie. Dank zij dit overleg kon belastingverhoo- ging worden voorkomen, want over ruim één derde van de reserve mocht worden be sciiikt. Overgaande tot do beantwoording van de in het rapport gemaakte opmerkingen, kan worden medegedeeld, dat B. en W. sedert gcruimen tijd hun volle aandacht hebben rvM-honkon aan do volkshuisvesting. Een plaats gehad hebbende bespreking met een bekend deskundige op liet gebied van de bouw van goedkoope goede woningen moge hiervoor als bewijs dienen. Ik kan hier dus do verzekering geven dat B. en W. ten opzichte van deze zaak diligent zijn. Hoezeer liet Collego overtuigd is, dat dit vraagstuk de volle aandacht verdient, durtt el, in aanmerking nemende de financieele toestand in liet algemeen cn do orocvigc er varingen, opgedaan met de exploitatie van de gemeentewoningen, voorloopig niet met voorstellen te komen. Erkend moet worden, dat hot particulier initiatief do laatste jaren ten opzichte van liet houwen van behoorlijke woningen, goed werk heeft verricht. Zooais gezegd, schrikken B. cn W. er voor terug om thans met voorstellen te komen omdat zij meencn dit bezwaarlijk te kunnen verantwoorden. Zoodra evenwel betore tijden aanbreken kan ovenwei worden verwacht, dat in die richting stappen zullen worden gedaan. De kwestie van de Algemeene Begraaf plaats is niet nieuw. Dit is reeds vroeger naar voren gebracht en uitvoerig besproken. B. en W. stemmen dadelijk toe, dat de lig ging van do begraafplaats ongunstig moet worden genoemd cn uat een meer rustige plaats cn omgeving inderdaad wenschelijk moet worden geacht. Of evenwel op dit oogenblik de tijd daar is om voorzieningen te treffen, kunnen B. en \V. niet zoo dadelijk toegeven. Bij dc beoordecling ook van deze aangele genheid, moet niet minder op de financiën worden gelet. Een nieuwe begraafplaats zou naar een ruwe schatting minstens een uitgaaf vorde ren van ongeveer 10 i 12 duizend gulden. Tegenover deze uitgaaf staan slechts ge ringe inkomsten. Wij hebben in dit verhand uitgerekend hoeveel ruimte op dit oogenblik nog beschik baar is tot het begraven van lijken. Deze be rekening beeft ons doen zien, dat op d0 lin kerhelft 320 en op de rechterhelft 200 graven kunnen worden gemaakt. Aangenomen kan worden, dat gemiddeld 10 graven per jaar noodig zijn, zoodat de tegenwoordige De- graafplaats nog voor ongeveer 40 jaren ruim te biedt. B. en W. meenen dat voorzichtigheid ook in deze aan te bevelen is. Met betrekking tot post 3 van hoofdstuk IX, doen B. en VV. gaarne de toezegging, dat wanneer deze post eventueel niet toereikend zal blijken te zijn, bijtijds voorzieningen zul- en women getroffen. De opmerking gemaakt bij hoofdstuk V der ontvangsten is voor het College een wel kome gelegenheid mede te deelen, dat reeds gcruimen tijd, middelen cn wegen werden uitgestippeld om de achterstallige huishuur- schuld binnen te krijgen. De verzekering kan worden gegeven dat hier niets onbeproefd zal worden gelaten. De mogelijkheid dat in dit geval eens een voorbeeld zal worden gesteld zal ernstig wor den overwogen. Dit laatste geldt eveneens ten aanzien van do geweldig groote achter stand van de bewoners van klein-grondbezit. Aan deze nalatige bewoners is op verzoek tot 1 November a.s. uitstel verleend en dan zal blijken, welk bedrag van den achterstand zal worden aangezuiverd. De thans geldende tarieven, wegens het gebruik van de vergaderzaal, zullen door B. en VV. naaor worden bezien en t.z.t. hopen zij met voorstellen te kunnen komen. De opmerking bij hoofdstuk Onderwijs, dat de verhouding tussehen het openbaar en het bijzonder lager onderwijs niet naar den zelfden maatstaf is berekend, is juist. Lifcis- schen is deze berekening reeds herzien. Tea opzichte .van ds schotelden sullen in verband met de voorgenomen wetswijzi gingen den Raad t.z.t. nadere voorstellen bereiken. Dat wegens gebrek aan belangstelling cursus in de Fransche taal moet worden op geheven, wordt oveneens door hot Colle,-" betreurd. liet geringe aantal leerlingen waarvoor een uitgaaf wordt gevraagd van f 2.i0 meen de zij niet op haar verantwoording te kun non ncinen. De lieer GEBRAAD vraagt voorziening van de straten naar liet station, de Julianastraat en dn omgeving der scholen. De heel- FAASSEN heeft begrepen dat voorloopig niets van een nieuwe begraaf plaats zal komen, nu berekend wordt dat er nog voor 40 jaar plaats beschikbaar Kr wordt nu echter 2 diep begraven en dal is haast ondoenbaar. Met hoogen waterstand komt liet water in de graven en dat is niet toelaatbaar. Spr. zou voorstellen slechts 1 M. diep te begraven, dan is er nog voor 20 jaar ruimte Dn \OORZ. zegt toe dnt B. en VV. bij de eerstvolgende gelegenheid deze aangelegen heid zullen bezien. De heer GEBRAAD vindt het antwoor betreffende dc begraafplaats niet zoo erg be moedigend. Spr. heeft niet de besschikking .ver cijfers maar zou die gaarne van B. en VV. ontvangen. Hij vestigt oe aandacht op dn lage grondprijzen en de lage rente-stan daard die waarschijnlijk beide hooger zul Ion worden. De VOORZ. wil gaarne cijfers verschaffen De gegevens die nu verstrekt zijn, rusten op gedane metingen. De Voorz. is ook hij de voorbesprekingen over do begrooting geweest en daar heeft de lieer v. Schouwen nczelfde molicven aange voerd. Maar de finanliecle toestand is zoo dat B. en VV. met geen voorstellen durven te komen. Ais de heer Gebraad meent dat het mogelijk is moet bij ook de middelen aan- vvijen waaruit die gelden gevonden kunnen worden. De lieer GEBRAAD heeft meer beooeld dat B. en VV. een meer nauwgezette bereke ning zouden opzetten van de kosten. De VOORZ. antwoordt dat B. en VV gaarne bereid zijn dit te. doen en bet plan bij do be- grooling 1938 nader te bezien, liet bezwaar is niet zoozeer dat de begraafplaats te klein ■s maar meer de ongcwenschtc omgeving. Do mcnschen die er liet dichtst bij wonen hadden eerst do minste bezwaren, maar ko men nu met bergen bezwaren. De lieer v. SCHOUWEN vindt bet juist geien dat cr een commissie saamgesicld is die do begrooting naziet en rapport uit brengt.. teneinde breedvoerige aig. beschou wingen te ontgaan. Dit rapport is echter in zeer aig. bewoordingen gesteld cn nadere beschouwingen behooren tot. de competentie van den raad. Er zijn enkele posten tot een uiterst laag bedrag beraamd om tot een sluitenae begrooting te komen. Dit zal de uiterste soberheid van B. en VV. en den Raad vragen. Spr. vraagt zich at ot de gemeente niet in de impasse zal komen doordat er niet voldoende saldi meer zijn voor overschrijvin gen. Dn heer PRINCE vraagt inlichtingen be treffende den post schoolgelden. De VOORZ. deelt nog mede dat in de be grooting de post speeltuin met f 100 ver laagd was, maar door do gewijzigde school geldregeling stellen B .cn VV. voor dit be drag weer voor 1 jaar too te kennen. Vervolgens wordt vastgesteld de begroo- ring B. A. cn van den boedel Dabbe, in ontv. cn uitg. op f 13.731,47, het Burgerlijk Wees huis, in ontv. en nitg. op t 769.79. De gem.- begrooting voor den gewonen dienst op f 134.212.73 cn voor den kap. dienst in ontv. cn uitgaaf op f 9335.72. De beer FAASSEN maakt de opmerking dat de bak voor de afvalproducten, die ge niaalst is aan de haven, veel te klein blijkt te zijn. zoodat er veel naast ligt Hij moet steeds geledigd worden. De VOORZ. zegt voorziening toe. Bijbeltentoonstelling te Dirksland Woensdag 21 October vond de opening plaats van de Bijheltentoonstelling, uitgaan de van de besturen der afd. GocreeWest- Flakkce en Middelharnis-Sommelsdijk van het Ncd. Bijbelgenootschap. Deze tentoon stelling wordt gehouden in het koor der Ned. Herv. Kerk te Dirksland en duurt ook nog Donderdag- en Vrijdagavond. De bijeenkomst werd geopend door Ds. C. van der Wal, Ned. Herv. predikant te Dirks land, die na gebed en Schriftlezing een wel komstwoord spreekt, allereerst tot het col lege van B. on W. der gemeente Dirksland. Voorts tot Ds. D. E. Boeke, secretaris Bin nenland van bet, N.B.G. Het doet spr. genoe gen dat Ds. Boeke tijd heeft kunnen vinden om hier op Flakkee aanwezig te zijn. De sa menwerking vooraf en de gehouden bespre kingen hebben de waardeering voor dien arbeid van het Ned. Bijbelgenootschap doen groeien. Welkom worden geheeten de be sturen van scholen, Zondagsscholen, leden en begunstigers, die door hun komst hun be langstelling toonden. Voorts wordt dank gebracht aan ds Kerk voogdij voor de beschikbaarstelling van het Koor der Kerk en verder aan het personeel der Chr. schooi te Dirksland, die zoo vol ijverig hebben medegewerkt om alles te rangschikken, to plaatsen cn in to deelen. „MAAS"-NYMPHEN. MAGERE VANGS7] 'l Schijnt op 't eiland voor te komen Dat men smokkelt met het vet Wat door crisisivetten onder. Curateele is gezet. 'k Hoor zelfs dat onlangs zoo'n [smukk'laar Dij z'n jaskraag is gevat Toen hij van een goeie kennis Een pan spekvet had gehad. Van dien tijd af staan die pannen Blijkbaar als verdacht te boek Zijn ze telkens onderivorpen Aan 'n nauwkeurig onderzoek. Daar iveet ook van mee te praten Eén, wiens schafttijd juist begint Als hij zich op tivee uur afstand Van zijn kostjuffromo bevindt. Deze kostjuffromo z'n moeder Doet zijn portie in een pan En wanneer hij dan voorbij komt Reikt ze hem die even an Als hij dan, op de terugreis Weer z'n moeders huis passeert Krijgt zij 't fust lueerom, waaruit hij 't Prakje heeft geconsumeerd. Op een middag, toen hij weer eens Deze pan naar moeder bracht Werd hij door den een of ander Van de crisis opgewacht Deze zei: laat me eens kijken Wat je in dat ding vervoert 'k Had j' al vaker in de gaten En al meer op je geloerd. Onze panneman verbleekte WatWas hij in eens verdacht? Toen deed hij, wat ontoelaatbaar. Is voor 't mannelijk geslacht Want hij trilde op z'n beenen Blozend als een jonge maagd En hij bleef het antivoord schuldig Op hetgeen hem werd gevraagd. Toen werd hem de pan ontnomen En de oogen van 't gezag Blikten op de contrabande Die onder het deksel lag: Slechts een tiveetal kou we piepers 't Overschotje van 't diner.,.,!, Deze smokk'laarsarrestatie Viel uiteindelijk niet mee!. (Nadruk verboden HAKATE Ook diegenen in do gemeente die bijzonders exemplaren van den Bijbel voor deze ten toonstelling hebben afgestaan en waardoor do aantrekkelijkheid verhoogd is, wordt dank gezegd. Spr. wijst er vervolgens op dat het werk van liet N.B.G. geen koopmanschap is, al zal liet hem verheugen als de finantieele basis versterkt wordt. Doel is de verspreiding van liet geschreven Woord Gods. De tentoonstel ling is niet in de eerste plaats om enkele bij zondere Bijbels te laten zien, maar om het uitgebreide werk van het Ned. Bijbelgenoot schap meer bekendheid te geven. Al lange jaren heeft het zorg gedragen dat de bijbel in ons land en in Indië ver spreid wordt. Er wordt wel gedacht dat het gesproken Woord Gods voldoende is, maar ook drin gend noodig is de verbreiding van het ge schreven Woord Gods. Het gesproken Woord kan dan getoetst worden en vergeleken met liet geschreven Woord, waardoor gezorgd wordt dat het gesproken Woord zich niet vermengt met eigen meening. Ais zij niet sproken naar dit Woord, zij zullen geen da geraad zien. Wij moeten doordrongen worden van die liefde tot Gods Woord, zooals wij die vinden bij den dichter van Psalm 119. Beter dan alle fiiosophische boeken, staat oneindig ver er boven het Woord van God, waarin ge openbaard „het Licht der Wereld". In Zijn barmhartigheid verlicht God de zondaars door Zijn Woord. Ds. E. Boek e, van Haarlem, secr. van het N.B.G., spreekt er allereerst zijn vreugde over uit dat hij hier kan zijn temidden van de leden der plaatselijke afdeelingen. Deze hebben bij het 120-jarig bestaan van het ge nootschap groote geldelijke steun gegeven. De jonge afdeelingen stonden hierin boven aan. Spr. verhaalt dan van zijn Bijbeirooster, die voor eiken dag een bepaald Schriftge- leeite aanwijst om op dien dag te lezen. Oorspronkelijk was deze rooster; bestemd

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1