VOOR VROUW EN KIND MAAS EN SCHELDEBODE ZATERDAG'17 OCTOBER 1936 ZOEKEN - VINDEN WEEKOVERZICHT BINNENLAND BUITENLAND VOOR DE VROUW. VOOR DE JEUGD Want een iegelijk, die bidt, die ont vangt: en die zoekt, die vindt; en die klopt, dien zal opengedaan worden. Lucas 1110. Die zoekt, die vindt. Wordt deze spreuk, uit Jezus' eigen mond opgevangen en vastgelegd op twee plaatsen in de Schrift, wel steeds met die teederheid aangevat, die ze vereischt? Wordt ze niet, ook wel in Christelijke kringen, zelfs min of meer schertsend toegepast in het gewone leven? Als men jets kwijt is, en het na lang zoeken ergens vandaan haalt, waar men het niet dacht te vinden. Bedenkt men wel, dat onze Heere dit zeide van het bidden? O zeker, ernstig opgevat, kan er zelfs zoo een waarheid in liggen, een alge- meene waarheid, waarvan het woord des Heeren intusschen een zeer bijzondere toepassing bedoelt. Ge mist het een of ander, dat ge beslist noodig hebt. een brief, een bewijsstuk, een instrument, een boek. Na lang zoeken tóórnt het u on gedacht in handen. En die vondst be- teekent voor u een uitkomst uit groote verlegenheid. Ge erkent er Gods hand in. En ge denkt aan dit woord: Die zoekt die vindt. Maar toch, niet van dit zoeken en vinden sprak Jezus. Hij spreekt hier varf het gebed als middel om van God te ver krijgen wat gij behoeft. Het verband wijst het uit, zoowel in Mattheus 7 als in Lucas 11. Het verband met wat erop volgt, bij Lucas bovendien met wat eraan voorafgaat. En bij beiden blijkt de be- teekenis reeds uit de saamvatting van dc drie spreuken. Bidt, en u zal gegeven worden; zoekt, en gij zult vinden; klopt, en u zal opengedaan worden. Want een i e g e 1 ij k, die bidt, die ont vangt; en die zoekt, die vindt; en die klopt dien zal opengegaan worden. Is het dan niet te teeder om het gemeen te maken, dit woord van uwen Heiland? En komt het zelfs wel genoegzaam tot zijn recht, met de erkenning van Gods bestel zoo ge ongedacht mocht vinden iets waar ge in' verlegenheid naar hadt gezocht? Neen, Jezus spreekt van een zoeken, dat bidden is, Van een bidden, zoo ernstig en aanhoudend, dat het zoeken .wordt. En dan dringt hij u tot dit zoekend bidden en dit biddend zoeken door u te verzekeren, dat een iegelijk, hoofd voor hoofd, wie hij dan ook zijn moge. groot of klein, Jood of heiden, een iegelijk, zonder uitzondering, die zoekt, die zal vinden. Hebt gij het, in het geloof en in ge hoorzaamheid, aan dit woord des Hee ren, al eens beproefd? Ge wilt toch niet tegenwerpen, dat alles bij God bepaald is. en dat ge dus niet hebt te zoeken, want dat het u vanzelf wel zal worden toegeworpen? Ge zult toch niet willen zeggen, dat dit woord geen waarheid bevat, zoodat ge het niet eens behoeft te beginnen? Zulke tegenspraak moet toch wel verstommen voor zijn gebod: Ik zeg uiieden: bidt, en gij zult ontvangen; zoekt, gij zult vinden; klopt, en u zal opengedaan worden. Mogelijk hebt ge het beproefd, maar teleurstelling gevonden. En mogelijk klopte de twijfel bij u aan de deur: zou het wel waar zijn? Een gedachte, die u VOORDE1 e» ZONDAG doet huiveren. En toch laat ze u niet los. Maar wilt ge dan wel eens enkele vragen onder de oogen zien? Vooreerst deze vraag: wat zoekt gij? Ons bidden en ons zoeken in het gebed gaat zoo dikwijls het allernoodigste voor bij, en strekt zich uit tot het mindere zelfs tot hetgeen we zonder schade konden ontberen. Jezus leerde ons: zoekt eerst het ko ninkrijk Gods en zijn gerechtigheid, en alle andere dingen, wat gij eten en drin ken en waarmede gij u kleeden zult, zullen u worden toegeworpen. Maar wat doen wij in ons bidden? We doen als de heidenen, bij wie tot zelfs in hun godsdienst toe, hun offeren en bid den, de dingen van het aardsche leven de hoofdzaak zijn. Maar ga nu eens, naar Jezus' woord, het eerst datgene zoeken wat het dichtst bij uw God ligt, wat Hij u het zekerst en het mildst wil schenken, en wat voor u het allernoodigste is. En zie dan eens, of ge ook vindt. Onze Vader, die in de hemelen zijt, Uw naam worde geheiligd, Uw Konink rijk kome. Uw wil geschiede. En daarna, in de rechte verhouding daar mee, de andere dingen. Een tweede vraag, die ge wel zult doen met voor uzelf te beantwoorden, is deze: Waar zoekt gij? Bedrieg uzelf niet. Uw bidden moet zoeken zijn, en uw zoeken bidden' Daar om moet ge zoeken daar, waar ge bidt: zoeken bij uwen God en Vader, die alle dingen in zijn hand heeft. En nu is dit een tweede dwaling, waar toe we bij ons bidden en ons zoeken, o zoo licht vervallen: dat we wel bidden tot God, maar het zoeken buiten Hem. Bidden is vragen, is een kenbaar maken van uw begeerte. Daarbij hebt ge zelf niets te doen dan uit te spreken, oprecht uit te spreken, wat uw hart begeert. Maar bij het zoeken komt ge zelf in actie. En dat leidt dan zoo licht tot een breuk tusschen uw bidden en uw zoeken. Dan wordt het een zoeken niet in den weg der gehoorzaamheid aan uweh God, maar in eigenwillige paden, in de gangen van vleesch en wereld, van de zonde in u en rondom u. Hoe zoudt ge dan vinden? Hoe zou uw gebed dan verhoord worden? Eindelijk ook dit: Hoe zoekt gij.' Bidden is begeeren. En in alle begee- ren werkt energie. Daarom is ook niet alleen het verkeerde doen zonde, maar reeds het verkeerde begeeren. Want de kracht, die in de begeerte werkt, leidt vanzelf tot de daad. Maar omgekeerd, wat ge van God be geert, en naar zijn wil begeeren moogt, dat moet ge dan ook begeeren met een innerlijken drang, die u geen rust laat, totdat ge uw begeerte vervuld hebt gekregen. Als die drang in uw gebed aanwezig is, dan werkt hij ook door in uw zoeken. Dan wilt ge ook, wat ge bidt. En dan spant ge ook, bij het zoeken naar wat ge van uwen hemelschen Vader gevraagd hebt, uw krachten in. Dan komt er èn in uw bidden èn in uw zoeken die volharding, die aanhoudt, totdat God uw gebed verhoort, en u doet vinden wat gij zoekt. Zoo ge in uw bidden en uw zoeken, uw zoekend bidden en uw biddend zoe ken, u hiernaar gedraagt, dan zult ge niet tevergeefs bidden, niet tevergeefs zoeken. Want een iegelijk, die alzoo bidt, die ontvangt, en die aldus zoekt, die vindt. En deze dingen behooren toch tot het echte bidden. Zonder dat kan uw bidden dien naam toch niet dragen. Nu komt het daartoe wel niet opeens in het ge bedsleven; want ook in dit leven is toe neming en groei. Maar er zijn tweeërlei bidders. Er zijn er, die bidden, en het daar dan verder bij laten, zonder hun bidden te brengen onder de critiek van Gods G»est en Woord. Er zijn er ook, die daarmede niet te vreden zijn. Die zich integendeel in het bidden oefenen. Wier gebedspraktijk daardoor wordt gezuiverd, en verdiept, en versterkt. Zij zijn het, die het ondervinden, dat God een Belooner is dergenen, die H~m zoeken. Zij het zoo ook bij u. Zij, did bij liet hooren van dc depreciatie van den gulden meenden, een tijd van on rust cn ontzaglijke beroering te gaan be leven, zijn wel eenigszins teleurgesteld. Zelfs de door velen onvermijdelijk geachte prijsstijging van levensmiddelen is zoo goed als geheel uitgebleven. Uit de statistiek van ■Het Economisch Bureau van den CêhtralCn Bönd van Nëdei'l. Verbruikscoöperaties bleek duidelijk, dat alleen de prijzen van bruine booncn en eieren belangrijk waren geslegen. De prijzen der overige levensmid delen waren niets of weinig omhoog gegaan. Doch van goedkooper worden is ook weinig 1 sprake. Alleen de Ilaagscho bakkers maak ten een uitzondering. Zij verlaagden den broodprijs met 3 et per 8 ons. Misschien volgen er nog wel meer Ncderlandsche bakkers. Eindelijk heeft ook Botterdam zijn be scheiden deel gekregen van de bezoeken van de Koninklijke Familie. Vrijdagmiddag van de vorige weck maakten de Koningin, de Prinses en Prins Bernhard, na een inte ressante tocht door de Botterdamsche ha vens, een rijtoer door de stad. De vreugde cn het enthousiasme waren wel groot, maar het haalde toch niet hij Don Ilaag en Am sterdam. Het is ook al weer zoo lang ge leden, dat het bericht van de verloving be kend werd en sindsdien is er zóó veel ge beurd. De opening van de Moerdijkbrug zal op Zaterdag 12 Dec. 'door H.M. de Koningin geschieden. Hierna zullen talrijke autori teiten als eersten over de brug rijden. JJe nieuwe brug voorziet in een behoefte van eeuwen. De tocht per boot over het Hollandsch Diep heeft al aan velen, onder wie ook Graaf Jan Willem Friso, het leven gekost. Op 5 en 6 November zal in Den Haag weer een conferentie van de A.B. partij worden gehouden. Hier zullen enkele voor mannen uit de partij verscheidene actueele vraagstukken op politiek en economisch gebiccl bespreken. De conferentie zal dit jaar natuurlijk in hot teeken staan van de naderende verkiezingen. De dommatch tusschen den Belgischen kaïnpioen Vaessen en den oud-wereldkam pioen Springer, is geëindigd met een glans rijke overwinning van onzen landgenoot. Hij behaalde 17 punten en zijn tegenspeler 3 punten. Jarenlang is Springers naam in de damwercld niet meer genoemd, maar deze match heeft zijn geniale begaafdheid weer aan liet licht gebracht. De veiligheid op den weg is nog steeds niet groot. Dat de Begcering stilzit kan men ook niet zeggen. Deze week is weer een nieuwe motor- cn rijwielbeschikking af gekondigd. liet is te hopen, dat dit nu ein delijk een stap in dc goede richting zal zijn. Het komt er natuurlijk vooral op aan, dat leder op elk oogenblik cn in elite situatie zoo voorzichtig mogelijk is. En daar ont breekt nog veel aan. Maandaigmorgcn reed een auto in 't Win- schoterdiep. Dc vier inzittenden kwamen in het water terecht. Zij konden worden gered. Zaterdag wilde een jongedame te Am sterdam op het achterbalcon van een tram springen. Deze ging juist rijden. Zij viel en ■kwam onder de bijwagen terecht. Deze ont spoorde en het meisje werd dood en zwaar verminkt 'opgenomen. Te Heerlen werd Maandagavond een 49- jarige heer, die per rijwiel van zijn werk naar luiis reed, door een achter hem ko mende vrachtauto aangereden en op slag gedood. Het slachtoffer was gehuwd cn vader van zes kinderen. Het ongeluk is waarschijnlijk ontstaan, doordat de be stuurder van dc auto door een tegenligger verblind werd. Maandagnacht reed de persfotograaf Wis- kerke, op wog van Tilburg naar Breda, op eenigc langs de weg staande auto-vracht- wagens. Hij werd op slag gedood. Ecnige weken geleden is tijdens de leger- oefeningen in Noord-Brabant plotseling een kanon afgegaan, waardoor een soldaat, een bewoner van Flakkec, werd gedood. Thans is tegen den wachtmeester B. van het 5e reg. veldartillerie te Amersfoort, proces-ver baal opgemaakt, aangezien het aan zijn schuld te wijten zou zijn, dat liet kanon afging. Of de zaak nog verder voortgang zal hebben is nog niet bekend. Jhr de Jonge, de kort geleden afgetreden gouverneur-generaal van Oost-Indië, is in het Coolsingel-ziekenhuis te Botterdam op genomen. Een operatie was noodzakelijk. De toestand van jhr de Jonge is thans, na de operatie, bevredigend. De patiënt zal ver moedelijk tot volledig herstel van zijn ge zondheid nog wel vijf weken in het zieken huis moeten doorbrengen. Nog is de strijd in Spanje niet beslist. De stad Oviedo houdt nog stand, al zou meer dan vier-vijfde van de stad reeds in het bezit der volksfronters zijn. De nationa listen houden nog stand in een klein ge deelte der stad. Hier bevinden zich ook nog eenige duizenden burgers. De hulptroepen van generaal Mola, die in snel tempo van Galicië naar de stad Oviedo gemarcheerd, zijn voor de stad aangekomen en hebben de heuvels bezet, vanwaar zij de stad kunnen overzien. De vraag is nu ecliter, of zij nog op fijd in de stad zullen zijn. De voornaam ste stelling van de nationalisten in de stad is de munitiefabriek. Men vreest ecliter, dat deze door de roodc dynamitcros de lucht in zal worden geblazen, voordat de troepen van generaal Mola iets kunnen doen. Vol gens de rooden is van dc bezetting van de stad nog slechts een tiende deel overgeble ven, ongeveer 450 man, die door honger cn ontbering geheel zijn uitgeput. De hoofdstad Madrid wordt door de na tionalisten steeds nauwer ingesloten. Er is ecu verbinding tot stand gekomen tusschen de rechtsche troepen, die van Toledo opruk ken cn die uit dc richting Navalpcral ko men, zoodat het nationalistische front tus schen deze twee steden cén rechte lijn vormt. Zondag hebben de rooden een ver woede uitval naar het Westen gedaan, met liet doel San Martin te veroveren. Onver schrokken waagden zij zich door liet vuur van de verdedigers, doch tevergeefs, want de nationalisten verdedigden het dorp zoo krachtig, dat zij geen kans hadden liet te bereiken. Velschillende tcekenen wijzen er op, dat de strijd om Madrid van zoo groote hevig heid zal zijn, als sedert de wereldoorlog niet meer is gezien. Aan beide zijden zul len ongeveer 200.000 man aan deze strijd deelnemen, allen voorzien van goede wa pens en gesteund door tanks. Men rekent op een beleg van weken, omdat beide par tijen tot liet uiterste zullen volhouden. Het zal een verwoede strijd worden, fanatiek cn daardoor wreed. De strijd in Spanje is een strijd tusschen twee Gode vijandige mach ten. Het overblijfsel van de Christenen heeft voorloopig nog een onderdak gekregen hij de fascistische rechterzijde. Een volgende keer kon het wel eens gebeuren, dat er heelemaal geen plaats meer voor lien is. De president te Madrid, Largo Cabaliero, is door de centrale Godloozenraad te Mos kou benoemd tot eere-Godlooze, waarbij (lczb raad de hoop uitsprak, dat Cabaliero dc op hem rustende verplichting, om de Kerk en de godsdienst te bestrijden, onverbiddelijk zal vervullen. Op een dergelijk bericht is commentaar overbodig cn past alleen ont zetting en afschuw. Volgens mededeclingcn van Britsclic vlueh telingen wordt de toestand in Malaga met het uur critieker. De talrijke bombarde menten der nationalisten worden door de communisten 0|i de in de stad wonende fas cisten gewroken. Dagelijks worden velen van hen gefusilleerd. De communisten heb ben verklaard, dat zij weten, dat zij over wonnen zullen worden, maar dat zij ervoor zullen zorgen, dat, wanneer de nationalisten de stad binnenvallen, deze een ruïne zal zijn geworden en er niet één fascist meer in leven is. In Bilbao hebben een 200-faI roodo ma trozen liet oude schip, waarop nog ongeveer 1500 gijzelaars werden vastgehouden, aange-- vallen. Zij wisten de bewakers te overmees teren en schoten 39 weerlooze gijzelaars neer. Toen de rooden daarna van bet schip konden worden verwijderd gingen zij in op tocht en eischten van den civielen gouver neur van Bilbao den dood van een deel dei- gijzelaars. Dit werd echter niet toegestaan en de wacht op de schepen werd versterkt. Donderdag vond in de haven van Tarra gona een Spaansch-Portugeesch incident plaats. Toen een Portugeesch schip, dat HIK) Sjiaansche uitgewekenen op Spaansch grondgebied bracht, met medeweten van (le Madrileensche regeering allen aan land ge zet had, wilden de rooden het schip nog' doorzoeken. Zij beweerden, dat nog drie uit gewekenen aan boord «aren gebleven. De Portugeesche Marine-officier, die het schip bad begeleid, verbood dit. De rooden wilden nu liet schip beletten te vertrekken, doch toen de kapitein (1e touwen wilde laten kap- jien, werden zij van de wal losgemaakt, zoo- dal liet schip kon vertrekken. Eenige Portugcezen, die zouden worden uitgeleverd en aan boord van bet schip zou den v orden gebracht, werden vastgehouden. Dit incident beeft de betrekkingen tus schen Lissabon en Madrid niet vriendschap- pelijkcr gemaakt. De Arabiscli-Palestijnsche staking is deze week geëindigd, op bevel van het Hooge Arabische Comité. Toch blijft Engeland op zijn iioede want liet is niet waarschijnlijk, dat de Arabieren liet zoomaar zullen laten zitten. In Frankrijk is iiet ook weer niet rustig. Nu de eenheid van het volksfront ernstig wordt bedreigd, is de positie van Minister president Blum niet zoo zeker nicer. Het is wel duidelijk dat ook in dit land in de naak te toekomst groote veranderingen cn ver schuivingen in de potitieke verhoudingen zijn te wachten, In de verhouding tusschen China en Ja pan is eenige ontsjianning gekomen. Na een bespreking van den Chineeschen Minister president Tsjang Kai Sjek met den Japati- scben gezant te Nanking, heeft men weer vertrouwen gekregen in een oplossing van de bestaande moeilijke situatie. Waar zal (1e eenheid en de overeenstem ming Het eerst bereikt worden, in liet Oos ten of in liet Westen? Of in geen van beide vverelddeelen? SPAANSCH VROUWENLEVEN Be getrouwde Vrouw Plaatsten we eenige weken geledien een artikel over bet volwassen Spaanscbe meisje, thans laten we volgen, wat da Haagsdlie Vrouwemkroniek onlangs van de getrouwde vrouw vertelde: Het is natuurlijk met te verwonderen, dat bij de opvoeding die de meeste meisjes in Spanje genieten, htm. eenig doel en streven het huwelijk is. Do meeste, uitge zonderd liet nog zeer kleine aantal wenken de en studeerendë meisjes, hopen zoo vlug mogelijk een echtgenoot te vinden. Men ziet luier dan ook nog veel het bij ons ge heel verdwenen type van moeders, die met haar huwbare dochters maar bals en badplaatsen trekken otn zoo spoedig mo gelijk huwelijkspartners voor tien te vilm- clen. Ook zorgzame tantes en vriendinnen helpen ijverig mee om liefdesbanden te knoopen. Is een paartje ten slotte verloofd1, ds-n duurt het toch nog dikwijls jaren voor het in het huwelijk treedt. Nergens ter wereld ziet men zoo lange cn vervelende verlo vingen als dn Spanje, waar zevenjarige en langere volstrekt geen uitzonderingen rijn.. Mkm krijgt dien indruk, dat bij' vele verbintenissen liefde en passie niet zoo'n groote rol spelen. De jonge man vindt bet eenvoudig zijn pliiOHit een gezin te stichten en het jonge meisje wensdht zich een eigen home en voor het bereiken van dat doe! zoeken zij zich de partner, diie bun hier voor het meest geschikt lijkt. Bij de nog weinig kameraadschappelijke Verhouding tusschen die beide sexen, is hel niet to verwonderen, dat ook de verhou- diilng tussclhën de echitgenooten meestal anders is dan bij ons. Als het nieuwtje van dien huwelijksdicn staat af is, ziet dc panjaard in zijn vrouw nog slechts de moeder zijner kinderen en zijn huishoud ster. Slechts in zeer zeldzame gevallen is zij ook zijn levenseompagimon. Dit neemi niet weg, dat hij haar in huls een onbe perkte macht toek'ont, waaraan hij zich zoc lang hij thuis is, onderwerpt. Maar over zijn leven buitenshuis wenscht hij vrij te kunnen beschikken. Deze twee geheel ver schuilende werelden houdt hij streng ge scheiden. Door de meeetal gebrekkige op voeding der vrouw is liet niet te verwon deren, dat de man iin zijn eclilgenoote niet zijn geestelijk gelijke vindt, met wie Hij over zijn zaken, politiek en andere onder werpen, waarin Hij belang stelt, ka.n pra ten. Dus gaat hij 's avonds en ook wel 's middags, naar gelang zijn werkkring hem dit toelaat, naar zijn clwb of stamcafé om bij zijn vrienden geestelijke ontspanning te zoeken. De Spanjaard heeft door dien Moorschen invloed, die nog heel duidelijk te bemer ken is, au fond een diépe minachting vooi iedere vrouw. Bij een langer verblijf in Spanje en bij een dieper doordringen in hun mentaliteit, zal iedere buitienlandsche zich steeds ergeren aan bet air van supe rioriteit dat aen Spanjaard, ondanks ai zijn hoffelijkheid en galanterie tegtenovei vrouwen aanneemt, zelfs al zijn dleze in tellectueel zijfai gelijken en het zal nog weil lang duren voor de vrouwen-emancipatie hem hiervan zal hébben genezen. Voor d'e verhouding tussclien de echt- genooten is het bovendien funest, dat de Spaansahe vrouw al spoedig na het huwe lijk, vooral in huis, haar uiterlijk gaat ver- waarloozen. En het is niet verwonderen dlat een vrouw in oen oude, vuile japon, oy afgetrapte pantoffels en met kruipennen in bet haar voor een man niet veel aan trekkelijks heeft. 1-Iet dienstbodleprobleem bestaat hier niet, daar dienstmeisjes hier voldoende en tegen laag loon te vinden zijn, zoodat zelfs in den kleinen burger stand in geen huishouden een dienstmeisje ontbreekt en dus zou een Spaanscbe ook in huis gesoigneerd kunnen zijn. Doch deze ongelukkige gewoonte bestaat in alle rangen en standen. Zelfs in een der oude paleizen op Mallorca ontving mij de vrouw des huizes in een oude, gescheurde japon diefh-t gespeld met veiligheidsspelden en met versleten alpargatas aan de voeten De oorzaak is behalve de verkeerde zuinig heid om oude middag- en avondjaponnen in huls af te dragen, een groote dosis ge makzudht en onverschilligheid-. Het natuur I lijk gevolg is, dat de echtgenoot zijn af fecties elders plaatst. Een huiideralandsohe beweerde, dat de Spanjaarden de meest ontrouwe echtge- noofien van de wereld waren. Ik wil deze bewering niet onderschrijven, want ik vrees, dat het moeilijk zal zijn liierovei statistieken te raadplegen. Maar dat de Spanjaarden liet met de huwelijkstrouw zoo nauw niet nemen, geven ze zelf vol mondig toe; natuurlijk ais hum eega niet in de buurt is. Dooli hun escapades gaaai geheel buitel het huiselijk leven om, Thuis blijven zij de attenlo echtgenoot en zorg zame vader. En hoewel in Spanje echt scheiding mogelijk is, wordt hier in de betere kringen toch slechts zelden toe over gegaan. Want hoe bont haar man het ook nnaakt, voor het schandaal, vam een echt scheiding schrikt de Spaaheche tcrüg.' Hierbij komt, dat daar de meeste meisjes geien beroep geleerd hebben, zij, indien zij zelf geen fortuin hebben, totaal afhanke lijk van hun echtgenoot zijn. Uitgezonderd in do groote steden, leven de vrouwen -nog zeer teruggetrokken. Het grootste deel van den dag brengen ze hun tijd door met handwerken en lezen. Des middags knapt mevrouw zich op. Dan on dergaat het slordige huisvrouwtje een me tamorphose ien de elegante, keurig gesoig neerde Spaansohe, zooals men die uit de geïllustreerde bladlen kent, begeeft zich op straat om boodschappen te doen, naai- de bioscoop of op bezoek te gaan. In d'e groote stedien Barcelona en Madrid waar mien veel moderne vrouwen en meisjes vindt., gaan ze ook naar tearooms restaurants en café's. Doch in de kleitere steden is dit nog geen gewoonte. Daar wekt -het nog geweldig opzien als een vrouw onvergezeld een café binnen komt, zoodal zelfs de stoutmöedigslien hiervan afge schrikt worden. De baanbreeksters zij-n meestal de bultentandEChe vrouwen en heel schuchter volgen dan de Spaanscbe huin voorbeeld. Maar de Spanjaard, die bet heel aardig vindt als een bu-itenlandsch» rookt, fietst of paardrijdt, vindt dit voor zijn vrouw en dochters toch minder ge wensdht, Nee, hij voelt niets voor de vrou wenemancipatie, want dan zou het mei zijn onbeperkte vrijheid spoedig gedaan rijn. HUGO DE GROOT (Slot) Toen in 1C25 Prins Maurits was gestor ven en Frederik Hendrik stadhouder gewor den was, hoopten dc ballingen, dat een he tere tijd voor hen was aangebroken. Met fa milieleden cn vrienden waren ze voortdu rend in vorstandhouding gebleven. Hugo de Groot snakte naar zijn vaderland en in 1631 reisde hij er werkelijk heen, in do hoop, dat men het verleden zou vergeten. Hij ging naar Botterdam, vertoonde zich in liet open baar langs de straten, bracht bezoeken aan oude kennissen en doelde zelfs den Prins en de Staten van Holland zijn aankomst, in Botterdam mee. Helaas! de Groot had zich j$rgist in de stemming, (lie in ons land te genóver hem heerschte! De overheid loofde zelfs een som van 2000 uit aan hem, die den beroemden man in hechtenis zou no men. Deze voelde zich in Botterdam niet langer veilig; hij liegaf zich naar Amster dam, verborg zicii Hij een goeden vriend, maar moest eindelijk voor de tweede maat zijn vaderland verlaten. Opnieuw werd hij een banneling en begaf zich naar Hamburg. Hij kreeg schitterende aanbiedingen van de vorsten van Denemarken, Spanje cn andere landen, om bij hen in dienst te treden. De Groot weigerde, nóg Hing- zijn hart aan zijn vaderland; nog altijd hoopte hij op ton keer. Onophoudelijk was zijn vrouw hier te lande werkzaam, om zijn vijanden zachter te stemmen. Goed: men stond haar man zijn terugkeer naar Nederland toe.mits hij schuld bekende! Verontwaardigd wees de Groot het voorstel van de hand. Hij trad in dienst bij de Koningin van Zweden en werd haar gezant te Parijs. Zijn verblijf in Frankrijk als Zweedsch gezant was voor een man als de Groot geen gelukkige tijd. O, hij werd door vele aanzienlijken geëerd. Zijn leven was volstrekt niet eentonig; met vele hooggeplaatste heeren kwam hij dagelijks in aanraking. Maar bij hield niet van dat drukke en woelige bestaan; Hij huiverde te rug van deze rusteloosheid; Hij hunkerde naar zijn studeerkamer. In 1645 werd bij 'naar Stockholm teruggeroepen en verloor rijn post als gezant. In Zwedens hoofdstad betoonde menjkem voortdurend groote wel willendheid, maar een ander ambt gaf de regeering hem niet. Toon verliet Hij de stad, bereikte na een moeilijke reis Bostock, werd er ziek en stierf in deze plaats in 1645. Zijn lichaam werd gebalsemd en naar zijn va derland overgebracht, waar de beroemde Nederlander plechtig werd begraven in de Nieuwe Kerk te Delft, in de onmiddellijke nabijheid van het graf van de Oranjevor sten. Talloozen volgden de begrafenisstoet. Op zijn graf werd later 'n tombe opgericht; veel goeds en eervols werd over hem ge schreven; bij zijn dood scheen de vijand schap geweken. Zijn wakkere vrouw, die onvermoeid voor de belangen van haar man was bezig geweest, stierf in 1653 te Botterdam. Hugo (le Groot was bij zijn leven een ern stig, maar geen somber man. Als vele be roemde mannen was hij zuinig op zijn tijd. 's Morgens om zes uur was hij al aan den arbeid. Gedurende zijn leven heeft hij veel ver driet gehad. Gelukkig Heeft het nageslacht hem niet vergeten. En in onze tijd, nu de gedachte aan, en liet verlangen naar vrede steeds meer de harten cn hoofden van allen vervult, nu men inziet, dat liet recht over de geschillen der volken moet heslis sen, en niet iiet zwaard; in deze tijd ziet men beter dan ooit in, hoeveel de man voor de wereld Heeft gedaan, die honderden ja ren geleden reeds aanwees, dat er zooiets als een „volkenrecht'' bestaat. In 1925 driehonderd jaar na het ver schijnen van zijn beroemdste boek, werd deze groote man overal herdacht. In tal van couranten en tijdschriften stonden artikelen over hem te lezen. En in Den Haag werd de Hugo Grotius-tentoonstelling gehouden, waar onder meer een bijna volledige verza meling van zijn werken was bijeengebracht. Beste Nichtjes en Neefje3, Even een praatje met jullie allemaal. 'k Heb al weer verschillende briefjes ont vangen. En gezellige ook. Jullie moest mc eens kunnen zien met zoo'n stelletje voor me! Dan zou je denk ik nog tweemaal vaak en nog driemaal zoo veel schrijven Heusch, de briefjes beteekenen altijd Keel wat gezellige oogenblikjes voor me. 'k Hoop, dat jullie daar rekening mee wilt bonden! Enkele van mijn trouwste nichtjes ontbra ken echter ditmaal. Dat kwam toch niet, doordat het werk zoo moeilijk was, is 't wel? Verschillenden schreven juist, dat ze do raadsels makkelijk vonden! Nu wilde ik jullie voorstellen: laten we de achterblijvers nog één weekje tijd gunnen. Dan plaats ik Iiu eerst het vervolg over Hugo de Groot; t is wel prettig voor jullie als dat een beetje gauw verschijnt. En volgende week, dus Zaterdag 24 Oct., vindt jullie cle nieuwe raadsels, de (^lossingen van bet 'vorige werk en de briefjes. Inzending is dus voor de aehterblijfsters nog mogelijk tot uiter- 1 ij k Dinsdag 20 October. Brr tiaar zie ik in gedachten een ci- froen-zuur gezicht't Is van een ijverig lid van ons hoekje, dat het. niets prettig vindt, telkens die uitstellerij. Nou. stil maar; 't is maar \oor één keertje, boor! 'k Zou ook niet zoo geduldig zijn. als ik er niet zoo héél zeker van was, dat er heusch wel eens reden kan zijn om niet te schrijven. Ieder is we! eens verhinderd; dat bleek mc vanavond nog uit een briefje van één van mijn nichten. Dus neem dit nu maar één keer voor lief. En laten degenen, voor wie ik dit uitstel geef, mc nu beloonen met een goede inzen ding en een gezellige brief. Ja? Afgespro ken. Voor alle zekerheid laat ik Han nog even liet vorige werk volgen. Anders heb je 't soms niet meer. I. Maak met de letters uit bet woord „kunstmestfabriek" zoo veel mogelijk nieu- w e woorden, die eik beteekenis hebben, II. Ik ben een vrucht, die aan een boom groeit en in deze tijd rijj) is. Mijn geheel be staat uit 5 letters en komt voor op dc kruis' jesrijen van het onderstaande. X een klinker X een meisjesnaam XXXXX de vrudht, die je moet raden X« wat je meestal op gekookte melk aantreft X ©cn medeklinker III. Verborgen bloen-ien.ua men a. Ik héb hem pas terloops even gesp"> ken; ik weet dus nog niet preci'es, wat hij van plan is. b. Kom Jan, we gaan verder. Zullen we nu eenst de leeuwen bekijken en dan straks nog weer een poosje naar de apen terug gaan? Tenslotte Wens clik, mede namens jullie allen, onzen trouwen neef Bram Pulleman hartelijk geluk met z'n verjaardag Hij is juist vandaag, .nu ik dit schrijf, jarig. We hopen, dat we Bram nog mem'" keertje zuil/en kunnen fclicitecren op deze plaats en dat Hij ook daarna nog vaak deze dag mag vianen! Feliciteer ook allen thuis van ons, Bram! Tot volgende week! Bag, allemaal! i TANTE TINE

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 3