Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden IN HOC SIGNO VINCES Gedé-Zalf PUROL tegen kloven in de ZATERDAG 10 OCTOBER 1936 5fE JAARGANG N° 433S DAMPO daar lucht je van op. GEMEENTERAAD VAN HERKINGEN ERNSTIG TREINONGELUK NABIJ WOERDEN Deze C-ourant verschijnt eiken WOENSDAG en ZA l'ERDAG. ABONNEMENTSPRl|S per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruit, e taling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERI.IjKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N V. DRUKKER1I EN UITGEVERlj v.h. W. BOEKHOVEN 6 ZONEN. SOMMELSDIjK Tel. lnterc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd. Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen f 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. HET EENIGE VOORDEEL Het eenige voordeel dart de devaluatie brengt, is de opheffing van de velschillen de contingentoeringen, waardoor het leven weer wat vrijer wordt. Om te hooge prijss.ijging tegen te gaan, neemt de regeering de contingcnfeering of ook wel heffing welke betaald moet wor den, terug. Wij zijn nooit een bewonderaar geweest van dat ingrijpen der regeering. Dikwerf werd er door de betrokkenen hard geroe pen om steun en ingrijping der regeering, omdat men daar s„eun en uitkomst van verwachtte. Men wilde wel geholpen wor den, doch do controle welke dat ingrijpen noodgedwongen meebracht wilde men niet. Het een is echter onomstootelijk aan het ander verbonden. Dat uit oorzake van prijsstijging deze maatregelen nu geleidelijk ingetrokken worden, heeft een goede zijde, doch ander zijds zal de regeering alles niet loslaten, want door haar controle zal zij straks wel gedwongen worden andere maatregelen te treffen, welke misschien weer niet aange naam voor de betrokkenen zullen zijn. Wij voor ons zullen het oogenblik zege nen waarop de overheid het maatschappe lijk ieven vrij kan l('en. Doch zoolang de toestand zoo blijft, dat groote groepen der bevolking het slachtoffer der crisis worden, lean do overheid niet anders doen, dan zooveel mogelijk is het leed te verzachten De nadeelen der devaluatie zullen zich straks wel in sterkere mate doen gevoelen. Wij verwachten dat de moeilijkheden, na eenigen tijd van schijnopleving, wel grooter zullen worden. Geve God ons de kracht om die moeilijk heden onder het oog te zien. f HET ERGSTE Devaluatie is erg. Maar dat beperkt zich tenslotte alleen tot "het finanticele, het materieele. Veel erger is de geestelijke ontaarding, welke heden ten dage zeer sterk om zich heen grijpt. Wij behoeven daartoe niet te wijzen op het buitenland, waar onder Communistisch of Fascistisch bewind de bevolking zucht. 01 op de ontaarding der geesten, zooals in Frankrijk, want aan al die dingen ontko men wij hier op den duur ook niet. Zeker is er bij ons gelukkig nog een groote kern, welke leeft bij Gods Woord, welke zich op staatkundig terrein vierkant stelt tegenover de beginselen der revolutie. Doch de beginselen des ongeloofs, de beginselen der revolutie, vreten ook in ons Vaderland door, vaak harder dan wij zoo oppervlakkig wel waar kunnen nemen. Die vormen een groot gevaar, hetwelk wij vooral in deze moeilijke tijd, nu de on tevredenheid velen rijp maakt voor die beginselen, niet mogen onderschatten. Voor die gevaren moeten wij wel terdegen oog hebben, want de ontzettende geestelijks gevaren welke ons bedreigen zijn ontstel lend groot. Denaturatie-toeslag op aardappelen Belangen die telers daarbij hebben Zooals eenige dagen geleden is gepubli ceerd, is vanaf 28 September j.l. de gelegen heid weer opengesteld, om aardappelen onder toezicht van de Landbouw-Crisis Organisatie te denatureeren en daarop dan e.in toeslag te verkrijgen. Het komt zelfs thans nog voor, dat aardappeltelers deze regeling niet kennen en aardappelen voor b.v. f 0.70 per 100 K.G. voor voeder ver- koopen, terwijl de kooper rustig 1 Februari afwacht en dan f 1.50 toeslag er op krijgt plus de voederwaarde. Elke teler doet dus goed zijn districtssecretaris te raadplegen ah hij de toeslagregeling niet goed begrijn De toeslag zal (behoudens nadere wijzi gingen) bedragen: voor aardappelen, die minstens nog geschikt zjjn voor veevoeder en verder voldoen aan zekere eischen. hoofdzaak de sorteering betreffende: vanaf 28 Sept. t'm. 30 Nov. 1938 70 et per 100 kg- vanaf 1 Dec. 1936 t/m. 28 Febr. 1937 80 et. pei 100 kg: vanaf 1 Maari t/m. 15 Juli 1937 8C ct per 100 kg; terwijl voor goede con sumptie-aardappelen, welke vanaf 1 Fe 1937 t/m. 15 Juli 1937 gedenatureerd worden in plaats van de hierboven genoemde be dragen f 1.50 per 100 kg zal worden uit gekeerd. De bepalingen en voorschriften, welke oij denaturatie moeten worden nageleefd, Op het terrein van de Gemeentelijke Handelsinrichtingen nabij de Rosestraat te Rotterdam had Woensdag 'n ernstige gasontploffing plaats waardoor een kademuur over een lengte van ongeveer 50 meter is ingestort. Een handwagen verdween ge- heel in de kuil welke door de ontploffing werd veroorzaakt. Hoofd- en Neusverkouden Doe wat Dampo ip beide neusgaten Doos 30, Pot 50 ct. Bij Anoth. en Drogisten lAiir I zullen op aanvrage door de Landbouw Crisis Organisatie (de districtkantoren worden verstrekt. Het belang, dat telers bij deze maatregel hebben is, zooals reeds opgemerkt, da' aardappelen, welke zij niet voor consumptie kunnen verkoopen, tot 1 Februari 1937 vooi hen altijd de waarde heiben van de hier boven genoemde toeslagen plus de voedei waarde. Vanaf 1 Februari is het zoo, dat de goed-' consumptie-aardappelen, die niet verkoch' worden, oen waarde hebben van f 1.50 plus voederwaarde, terwijl de minder goede aardappelen toch altijd nog f 0.80 of f 0.90 per 100 K.G. plus voederwaarde kunnen opbrengen,, dit alles indien de aardappelen gedenatureerd zijn met inachtneming van de daarvoor geldende bepalingen. Dat de buogere toeslag op consumptie aardappelen pas op 1 Februari ingaat, is g< daan om rif telers te prikkelen hun goede aardappelen niet ontijdig te laten denatu reeren en dan voor voer te verkoopen, aan gezien het dan licht zou kunnen gobourer dat de prijzen aan het einde van het seizoen daardoor sterk beinvloed zouden worden. Wij hopen belanghebbenden hiermedr een inzicht in de bedoeling van de denatu ratie-maatregelen voor aardappelen gegeven te hebben, doch kunnen er niet genoeg de aandacht op vestigen, dat de districts secretarissen der Landhouw-Crisis-Organi- satie voor Zuid-Holland gaarne nadere <n lichtingen verstrekken. De Raad dezer gemeente kwam Dinsdag 6 October in vergadering bijeen onder lei ding van burgemeester D. J. Visscher. In gekomen jcas een mededeeling van de ver loving van H. K. H. Prinses Juliana met Prins Ben liiard; het jaarverslag van het Prov. Electriciteitsbedrijf. De heer A. Me lissant zond bericht van verhindering voor deze vergadering. De rijksveldwachter bri gadier-titulair van Helden, die na 13%-jari- gen diensttijd met pensioen gaat, zegt de gemeente Herkingen hartelijk dank voor haar medewerking. De gemeente Goedereede deelt mede dat tot bestuurslid der Drinkwaterleiding Goe- ree en Overflakkee is benoemd do lieer P. Renaud. Ingekomen een beschikking van Ged. Sta ten waarbij ongegrond is verklaard het be roep der schoolvereeniging tegen het raads besluit waarbij medewerking wordt gewei gerd voor het aanschaffen van leermiddelen Alsnog wordt toegewezen 173 voor het aanschaffen van leermiddelen. Goedgekeurd is het raadsbesluit tot vast stelling der bouwverordening. De bogrooting voor den Keuringsdienst van Waren te Dor drecht wordt voor kennisgeving aangeno men. De gemeente-rekening over 1934 is door Ged. Staten goedgekeurd. Herbenoemd tot leden der Commissie tot Wering van school verzuim werden de heeren M. v. d. Vliet. H v. Hekezen en A. Munters. Goedgekeurd werd de gewijzigde begroo- ting van de Stichting Drinkwaterleiding Goeroe en Overflakkee. In verband mot den aankoop der „Middelduinen'' worden de uit gaven 50.000 hooger. Hiervoor wordt de post voordeelig saldo met 10.000 vermin oerc en een geldleening gesloten van 40.000 Het schoolbestuur der Chr. school, hoofd de heer van Hekezen, vraagt gelden voor een nieuwe kachel. De heer VAN ECK vindt die kachels een ramp, doordat ze zoo gauw stuk zijn. De andere heeren beamen dit en wijten de oorzaak aan de gebruikte brandstoffen De aam raap wordt toegestaan. In de bouwverordening worden ecnigo redactiewijzigingen aangebracht. De vergoeding ingevolge art. 101 dor L. O. Wet 1920, over 1934, wordt vastesteld als volgt: Herv. school, hoofd de heer van Vliet, per leerling 10.78; de Chr. school, hoofd do heer van Hekezen, por leerling 6.9b De begrooting vlëeschkeuringsdicnst 1936 wordt zonder discussie vastgesteld. Do gemcenterckeiiing 1935 is nagezien door een commissie, beslaande uit de heeren v. d. Velde en van Eek. Namens deze com missie brengt de heer van Eek rapport uit en adviseert tot goedkeuring. Alle beschei den en rekeningen waren in orde De rekening wordt als volgt vastgest ld: Gewone dienst: ontv. 44.120.83, uitgaven 34.489,49, batig slot 9631.34. Kapitaal- dienst: ontv. 59.823,46, uitg. 70.344,61. Na- deelig saldo 10571.15. De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur is door dezelfde commissie nagezien. De heer VAN ECK kan zijn goedkeuring zoo niet aan deze rekening geven. De pacht wordt niet aangezuiverd en blijft maar loo- pen. Er wordt steeds beloofd maar er komt geen einde. Zoo meteen moeten de kasmid delen weer aangezuiverd worden. Weth. v. KEMPEN merkt op, dat nog kort geleden 40 is betaald. De heer VAN ECK antwoordt, dat hij nu niet over die 40 praat, maar als er geen verandering komt zijn er met Kerstmis al 3 jaren achter. Spr. zegt dat de leden hier voor de armen meten spreken, niet voor zichzelf, want dan moeten ze zelf weten wat ze doen. Weth. DE GEUS vindt het beter hierover in geheime vergadering te spreken, omdat het bepaalde personen betreft. De heer VAN ECK zegt geen namen te noemen, maar vorig jaar is gezegd dat spr. er niets aan gedaan had. Spr. vindt het goed dat er soepel gehandeld wordt, maar er moet een regeling zijn. De Raad gaat dan in geheime zitting om dit nador te bespreken. Na heropening wordt de rekening van het Burgerlijk Armbestuur als volgt vastgesteld: ontv. f 5012,13, uitg. 4707.36, batig saldo 304.77. De begrooting voor 1937 geelt aan in ontvangst oil uitgaaf 4043.26. De gemeentebegrooting 1937 wordt vast gesteld voor den gewonen dienst in ont vangst en uitgaaf óp 41.296.94. De kapitaahlienst: ontv. 10.451.25, uitg. 19.563,68, nadeelig saldo 9112.33. RECHTBANK TE ROTTERDAM De rechtbank heeft het vonnis van den kantonrechter te Somnielsdijk, waarbij de 25-jarige chauffeur K. B. te Ooltgensplaat wegens overtreding van de Motor- en Rij- wichvet is veroordeeld, vernietigd en ver dachte veroordeeld tot 15 boete subs. 6 dagen hechtenis. Tegen Eelt en Likdoorns. Het nooit falende middel. Staat sinds 30 Jaar aan de spits. Verkr bij H. H. Apoth. en Drog. 45 ets. Gedé-pleister, zeer aanbevelensw. 45 ets. Gedé-Voetbadzout, zeer verkw. 4 45 ets. Twee dooden, vele gewonden Omstreeks half twaalf is Woensdagavond do uit Utrecht komende personentrein, die op weg was van Eindhoven naar Rotterdam en Den Haag, genummerd 648, welke om 23.16 uur uit Utrecht was vertrokken, na bij Woerden omtspoord. De machinist van den trein bemerkte, nadat de ontsporing was geschied en een aantal wagens dwars over do rails was te rechtgekomen, tot zijn grooten schrik, dat vain dien anderen kant een trein naderde. Met, een lantaarntje in do hand is hij toen langs de rails geloopen, de naderende trein tegemoet, om te trachten deze tijdig t° doen stoppen. Dit mocht echtor niet ge lukken. Met een geweldigen klap vloog de naderende trein, een goederentrein van Rotterdam naar Utrecht, op de ontspoorde rijtuigen vain de personentrein. Do botsing, welke volgde, was zoo hevig, dat deze in Woerden, dat een halve kilometer verdrr is gelegen, werd gehoord. Het is waar schijnlijk, dat op het moment van de bol sing vele passagiers van de personentrein de wagons reeds hadden verlaten voor zoo ver hun dat na de ontsporing mogelijk was en hieraan is het te danken, dat het aan tal slachtoffers niet grooter is, dan aan vankelijk kon worden vastgesteld. Aanvankelijk dacht men dat er slechts één doode was, nl. majoor J. F. Buiterman van hot Leger des Heils, die 49 jaar oud was, doch later werd ook het lijk van don 28-jarigen J. W. Muijlwijk te Gouda gevon den. Verder is naar het ziekenhuis te Woerden overgebracht een ernstig ge wonde, de ongeveer 40-jarigo heer Seinjaar uit Zoeterwoude. Direct nadat de ramp bekend werd, werd de hulpverleeniing georganiseerd. Op het station Woerden werd een eerste hulpdienst ingericht, waar o.a. Dr W. van der Giesssn en Dr A. Schreuder aanwezig waren. Hier werden tal van licht gewonden geholpen doch geen van hen behoefde naar het zie kenhuis te worden vervoerd. Het waren rei zigers. die ten gevolge van de ontsporing lichte verwondingen hadden opgeloopen. Ook de Burgemeester van Woerden, de heei H. G. van Kempen en and/ore plaatse lijke autoriteiten waren spoedig op de plaats van het ongeval aanwezig. Een ontzettende chaos Hier was de chaos ontzettend. Verschei dene rijtuigen van den personentrein waren eerst ten gevolge van de ontsporing en daarna door de botsing zoo verwoest, dai niet, dadelijk kan worden vastgesteld hoe veel wagons er wel vernield zijn. De loco motief van den goederentrein was miert een gedeelte van de aangehaakte wagens na de botsing langs de sloot terecht gekomen. De machinist van dezen trein werd licht ge wamd. Hij kon zich te voet naar het sta tion Woerden begeven. De verwoesting ter plaatse Is zoo groot, dat ook de telefoon- en telegraaf lijnen werden vernield, zoodat hot telefoonverkeer met Woerden geduren de een groot gedeelte van tien nacht gestoord is geweest. Lan^s een omweg gelukte het verbinding te krijgen met de spoorwegen in Utrecht, die onmidd - tl ij k hulp naar de plaats van het ongeluk zonden. Een hoofdingenieur va Weg en Werken der Spoorwegen en eenige ingenieurs gingen met den hulptrein mede naar Woerden om ter plaatse het oprui mingswerk te leiden. Het spoorwegverkeer tusschen Utrecht en Gouda, waar ter plaatse een dubbel stel rails ligt, is geheel gestremd. Het duurde geruimen tijd, voordat de spoorlijnen weer vrijge maakt waren. Terstond na het angeluk hebben de Ned Spoorwegen, toen de hulpwrleening in gang was, maatregelen getroffen om de gedupeerdo reizigers zoo spoedig mogelijk naar hun bestemming te brengen. De per sonentrein uit Den Haag, welke achter -de verongelukte goederentrein uit Rotterdam Maas reed. kon nog het station Woerden binnenrijden, doch werd hier opgehouden De reizigers stapten uit en werden verdeT gevoerd naar Utrecht. Ten behoeve van degenen, die de aansluiting aan de nacht treinen te Utrecht moesten halen, werden deze treinen te Utrecht opgehouden, totda' de A.T.Ü.-bussen met de gestrande reizi gers waren aangekomen. De te Woerden aangekomen trein uit Den Haag heeft de reizigers van den verongeluk ten personentrein uit Utrecht naar de plaats van bestemming vervoerd. Hoewel het ongeval eerst tegen half twaalf plaats had, waren spoedig tal van nieuws gierigen uit de omgeving samengestroomd De politie van Woerden en de rijkspolitie zorgden echter voor een goede afzetting om het opruimingswerk niet te doen belem meren. Alle seinen stonden op veilig Do machinist van den personen trein heeft na de botsing bij een eerste verhoor aan de politie medegedeeld, dat hij de oorzaak van de ontsporing, die mede de botsing tot gevolg heeft gehad, niet weet. Volgens hem stonden alle signalen veilig. De personentrein had een snelheid van ongeveer 99 K.M. per uur, doch daar de trein spoe dig op het station Woerden moest 6toppen, was de machinist reeds be gonnen te remmen. Desniettemin had de trein bij de ontsporing nog een groote vaart, waardoor dè meeste rij tuigen uit de rails vlogen en geheel of gedeeltelijk omsloegen. Bieten rooien Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten De materieele schade van de botsing is zeer groot. Welk een vreeselijke ravaqe in het nachtelijk duister ontstond, laat onze foto zien. Middenstands-campagne (Mica) Deze campagne zal hedenavond geopend worden met een radio-lezing door Z. Exc. Minister Gelissen. Het landelijk Mica-comité vestigt onze aandacht hierop en gaarne willen wij dezen wenk doorgeven aan onze lezers. Er is aan merkelijk verschil met de Mica, in 1935 ge organiseerd. In 1935 was een landelijke at tractie aan de Mica verbonden met landelijke prijzen, terwijl in 1936 door het publiek eerst veel plaatselijke prijzen te verdienen vallen en daarnaast nog een groot aantal lan delijke prijzen. Er is gerekend op groote deelname. 9 mil- lioen Mica'tjes kunnen reeds direct geleverd worden. Er komt plaatselijk een ruilbeurs waar men zijn Mica'tjes kan ruilen. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door de deelnemers, die kenbaar zijn aan de „Mica"- vlag. Schitterende prijzen zijn beschikbaar voor de deelnemers. Wat beoogt de „Mica"? zal de lezer vra gen. Is dit uitsluitend bestrijding van het groot-winkelbedrijf? De voorz. van het uit voerend Mica-comité, de heer J. P. de Bra bander ie Utrecht, antwoordt hierop als volgt: „Onze Mica is een positieve actie, onze Mica wil geen bestrijding, doch wil bijzon dere propaganda maken voor de mooie mid- denstandsbedrijven. Het publiek moet gedu rende 14 dagen kunnen zien wat de midden stand presteert, hoe goed de middenstand het publiek kan dienen, waartoe de middenstand in staat is". Ook hier ter plaatse heeft de Middenstands vereeniging de hand aan de ploeg geslagen. Naar wij vernemen zijn er ruim 20 deelne mers. Elke deelnemer heeft een plaatselijke prijs beschikbaar gesteld. Van de etalages is heel veel werk gemaakt om de aandacht van de adspirant-koopers te trekken. Op het laatst gehouden Middenstandscon gres bracht Minister-President Dr. H. Colijn hulde aan den middenstand, die zonder hulp van de overheid zoo krachtig strijdt voor haar bestaan en tracht de velerlei moeilijk heden die hem drukken het hoofd te bieden. Zoo zien wij ook deze actie om het publiek te overtuigen van het geen de middenstand kan presteeren ten dienste van het publiek. Op deze actie voortbouwend door een goed gevoerde, niet eenzijdige, reclame-campagne, dan zal ongetwijfeld de middenstand de vruchten plukken die wij hem van harte toe- wenschen. Geestelijke wisselwerking tusschen Oost en West Het Zendingsbureau te Oegstgeest vraagt ons plaats voor het volgende. Wie voelt geen heilige jaloesie bij het lezen van het volgende. In het begin van de maand Maart is dé reserve-goeroe P. I.agarense overleden. Hij was een goeroe, die zijn opleiding te Koe pang heeft ontvangen, waar hij feitelijk zou opgeleid worden tot Inlandsch leeraar voor de Indische Kerk. Maar toen hij zijn volks- ondcrwijzersexamen gedaan had, werd hij door t.b.c. aangetast en keerde naar zijn land terug. Nadat hij enkele jaren bij zijn broe der, goeroe Lagarense, in hot koele dorp Oeloe'anso doorgebracht had, leek hij weer sterk te zijn. Hij werd op zijn verzoek door de conferentie van Zendelingen als reserve- goeroe aangesteld. Zijn standplaats was Ko- rowalplo op het arbeidsveld Posso, Midden. Celebes. Hij was de eenige van de goeroe's, die da gelijks in den Bijbel vorschte. Bijna eiken dag kwam hij tegen den avond hij don Zen deling met het verzoek hein iets te verkla ren, wat hij niet begreep in den Bijbel. Dat hij zijn opleiding in de Maleische taal heeft genoten, had voor zijn gemeente werk in geen enkel opzicht nadeelige gevol gen. Nooit hoorde men hem in zijn preeken Maleiïsmen gebruiken. Zijn toespraken had den een eigen karakter; de handleiding, die hij gebruikte, had hij zelfstandig verwerkt. Zijn preeken waren ernstig, opwekkend en tot bekeering aansporend. De zonden en ge breken van de gemeenteleden noemde hij zonder vrees, maar op een manier, die nie mand ergerde. Hij was een zeer nauwgezet iemand, zooals men zelden een Morier zal vinden. Men zag hem bijna niet anders dan met stralende oogen. Hij leek op een mensch, die de kostbare parel heeft gevon den, hij was een innerlijk en geestelijk iemand, hij was door het Evangelie in zijn binnenste gegrepen. .,,))aalom moest juist hij zoo jong sterven? Wij weten het niet, het is Gods geheim. Wij weten wel, dat hij niet tevergeefs ge leefd heeft. Wij ervaren den zegen, die uil- gaat van een leven gegrepen door het Evan gelie, dat gebracht werd door het Westen. Bericht Thans naast goudgele ook witte Purol Dit wrijft onzichtbaar weg en daarom is enrol (wit) zoo bijzonder aangenaam voor de verzorging van het gelaat. Zelfde prijzen. Hoos 30, Tube 4o ct. Bij Apoth, en Drogisten.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1