Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES OER BER 1936 BOUWERIJ nrTERDAM WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1936 |n Uw >aring I. Alle Irekke- even 51E 'JAARGANG N'ö. '4335 DENATURATIE VAN AARDAPPELEN TEGEN COLIJN? TELEF. 11005 aa4\ ''mekt UTRECHT fej .KAAR! \n Norfolk bekend wordt, ia Jn Norfolk, nabij Nederlandsche m.s. mist in moeilijk- In den grond geioo- Igemakkelijk vlot te Iaat er geen gevaar pning. het schip zich met in onveranderde po niet, dat de beman- zal kunnen worden 'vloed, d. i. over zes uit Norfolk waren in gestrande vaartuig, cheden geraakt nabij eer acht mijlen ten dag zond het tijdens tit. De pogingen, het varen vruchteloos en Iromer heeft medege- togingen tijdelijk ge- te bemanning is aan tamelijk veilig, p Maandag bij hoog lebben gefaald, evaar voor het schip >ot naar Sheringham tien uur in touw te tij nu afneemt, «al n duren voordat de mogelijkheid wordt m de lading karton om het schip lichter t tien koppen bestaat, ge op bezoekl heer Ni co laas rn zijn honderdsten krassen ouden heer kt voorbijgegaan: de te zijner eere. rachten een aubade, lezoekers. die gel uk- brachten. de burge- genoote kwamen in er wijl 's avonds een 1 Legio was ook het trammen. 1 verdient het bezoek me. mevr Smlt-Roft ks haar zeer noogfl am gelukwenschen. Deze Courant verschijnt elkea WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bi) vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERII EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN. SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd. Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 c u, Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1-— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. i; DE WAAKHEID BEVESTIGD De waarheid en de deugdzaamheid der Anti-Revolutionaire beginselen worden in dezen tijd wel zeer duidelijk bevestigd. Ter wijl alles wankel schijnt en velen vragen: Wie zal ons het goede doen zien, kan de Antirevolutionair zijn beginselen nog onver- andert uitdragen en beiijden. Proefondervindelijk zijn zij bewezen de beste te zijn. Dat kan ook niet anders, want zij zijin gegrond op het eeuwige Woord Gods, dat den mensch in zijn rechte ver houding tot zonde en genade stelt. In deze doodkranke tijd, waarin de wer king van de beginselen van het ongeloof zoo kennelijk openbaar worden en de revo lutie ais vrucht van den boom des ongeloofs zijn duizenden verslaat, ja geheele landen cn volken in zijn satanischen greep om kneld houdt, mogen wij, als het eenige medicijn, hetwelk niet alleen in staat is de wonde te verzachten, maar veeleer in staat is de wonde te genezen, wijzen op het on veranderlijke Woord Gods. Alleen terugkeer tot do geboden Gods. zal in staat zijn de wonde te genezen; een oot moedig belijden en bukken voor zijn ordi nantiën zal redding kunnen brengen. Men zal daartoe de veronderstelling, dat de mensch zich zeli wel kan redden, opzij moeten zetten en zijn toevlucht moeten nemen als gevallen zondaar tot het kruis van Christus. Juist het zich zelf willen redden is feite lijk de oorzaak van alle ellende; men wil geen belijdenis van zonde en schuld, men wil geen zondaar voor God zijn, men denkt, c!at de mensch goed is en daardoor ook in staat is op eigen beencn te staan en zeli de weg van verbetering kan vinden. Dat is echter ongeloof, waaruit de revo lutionaire beginselen welig opschieten, de toepassing van die revolutionaire beginse len brengt de chaos, terwijl uit de chaos te zijner tijd weer de dictator voortkomt. Onder die beginselen zucht schier geheel Europa De ernst van de toestand, welke daaruit voortvloeit, moeten wij recht ver staan. Doen wij dat, dan zien wij, hoe arm de wereld is, daar zij ziclt vleit met redenen welke niet meer dan schijn zijn. Maar dan zien wij ook onze roeping, om tegenover die armoede, waaraan de wereld dreigt ten onder te gaan, te plaatsen onze A.R. beginselen. Diezelfde beginselen, welke Groen in zijn standaardwerk Ongeloof cn Revolutie, omschreven heeft cn welke zich de pretentie aan kunnen matigen, alleen in staat te zijn de revolutie en de doorwerking daarvan te stuiten, omdat zij geput zijn uit het Woord des Heeren, hetwelk zich Vierkant stelt tegenover alle revolutie. Als een profeet en ziener zag Groen den aard en werking der revolutie. Zijn boek kon voor dezen tijd geschreven zijn. Lees en bestudeer daarom dat werk, maak die beginselen tot Uw geestelijk eigendom. Dan rnaar dan alleen, zult U verstaan, dat Gods Geest alleen in staat is harde harten te ver brijzelen en dat alleen de A.R. beginselen stuwkracht, rust en sterkte geven kunnen aan het staatsleven. Dan zult U een gewapend strijder zijn in deze geweldige tijd, tegen de verwoestende werking der revolutionaire ideeën. Voederproeven met gedroogde suikerbieten Wij ontvingen een overzicht van de voe derproeven van het vee met gedroogde sui kerbieten, welke proeven onder leiding van den rijksveeteeitconsulent voor Zuid-Hol land, Ir. P. Verhoeven, in den afgeloopen winter bij een tweetal veehouders zijn ge nomen. De samenstelling der gedroogde suiker bieten was volgens het onderzoek door het Proefstation te Wageningen: Eiwitachtige stoffen 4,2 pet., verteerbare eiwitachtige stoffen 3,6 pet., werkelijk eiwit 2,4 pet., verteerbaar werkelijk eiwit 1,8 pet., vetachtige stoffen 1,1 pet., suiker 66,2 pet., ruwe celstof 4,6 pet., aschbestanddeelen 2,9 pet., zetmeelachtige stoffen (suiker inbegre pen) 81,9 pet., vocht 5,3 pet. Rantsoen I. De voedering per dag en per dier (koeien die 1012 L. melk gavent bestond uit: 7 Kg hooi van matige kwaliteit, 6 Kg. kuilgras. 2—-zy2 Kg. gedroogde suikerbieten, 0.75 Kg. maismeel, 0.75 Kg. pa! Umeel, 0,25 Kg. grondnoten, 1 Kg. sajoscliroot. De veehouder die het meel droog voerde deelde als zijn ervaring mee: „Aanvankelijk was ik wat huiverig om 2 Kg. gedroogde suikerbieten droog te voeren, maar 't ging uitstekend. Ais ik de melkpro ductie van vorig jaar vergelijk met nu dan kom ik tot de conclusie, dat ik nu van 3 koeien minder nog pltn. 100 L. melk per week meer heb. Ik weet niet of het van de suikerbieten komt, doch ik blijf opvallend best met mijn nieikhoeveelheid op hetzelfde niveau. Mijn indruk is. dat gedroogde sui kerbieten een best voer zijn, die met graagte gegeten worden!" Rantsoen II. De voedering per dag en per dier (droog staande drachtige koeien en koeien die 5 L. melk gaven) bestond uit 8 Kg. hooi, stroo naar behoefte, V/2 Kg. gedroogde suikerbie ten, 1Y2 Kg. gemengd meel met plm. 18 pet V.Z.E. De veehouder die het meel ais brei voerde was eveneens best tevreden. De dieren aten het zonder uitzondering met smaak, zoowel droog als in breivorm, aangemengd met ander meel. Hoewel het aantal proefnemingen te ge ring is om vaste conclusies te trekken, is wel gebleken dat de gedroogde suikerbieten in de praktijk goed voldeden en graag wer den opgenomen. De zakken waren pructisch en men kreeg den indruk, dat de houdbaar heid van lie* product goed was. Deskundigen achten het niet onmogelijk, dat gedroogde suikerbieten ook met succes aan varkens zuilen kunnen worden gevoerd, terwijl zij bij do voeding van werkpaarden in tijden van zwaren arbeid, ook zeker met succes gebruikt zullen kunnen worden. Wintertarwe Het Instituut voor plantenveredeling pu bliceert do volgende gegevens betreffende wintertarwe. Nog steeds hebben we te doen met eer Nederlandsche, oen Zuidleilijke (Fransche) en een Noordelijke (Scandiinavisohe) groep waarbij zich de Duitsche rassen Siegerliin der en Carstcns V voegen. De strijd is onbe slist, hoewel de Zuidelijke groep onbetwist baar aan da vvirahende hand is. Als voor deelen heeft ze: vroegrijpheid, kort en ste vig stroo, goede bakwaarde, gunstige ver houding tussehen stroo- en korrcfopbrcngst een groot korrel-productievermogen en wei nig schot; als nadeelen worden genoemd twijfelachtige wlntervastheid, roode korrel kleur, korreluitval, gevoeligheid voor roest en voor stuifbrand en onvoldoende uitrij ping. Maar deze voor- en nadeelen gelden niet, of althans niet in dezelfde mate, voot de verschillende vertegenwoordigers uit deze groep. Een belangrijk verschil bestaal al dadelijk in de vatbaarheid voor stuif brand en meer en meer komt voor den dag dat Vilmorin 23 en haar nakomelingen Vil morin 29 en Joncquois (Desprcz 80), in te genstelling met Vilmorin 27 en met Bcnoist 40, een aanzienlijk weerstandsvermogen te gen stuifbrand bezitten. Dit is een builen gewoon belangrijk feit. Ik voor mij «elooi niet dat do tot dusver bekende roodzadigc Fransche wintertarwe hier te lande ais zoo danig langen tijd stand zullen houden. Ze zuilen öp den duur worden vervangen dooi (vermoedelijk witzadige) Nederlandsche 0, Fransche, missoliien ook Belgische of Engel sche kweekproducten; maar aan deze moe! dan ook onvatbaarheid voor stuifbrand ah een eerste eiseh worden gesteld. Dit schijn thans bereikbaar door de weinig vatbare Fransohe rassen bij kruising te benutten. Het is te hopen dat het tevens zal geluk ken in deze kruisingen de wintervastheic' en een behoorlijke roestresistientie in te brengen. De Landbouw Onderlinge Per 1 Sept. 1936 trad per provincie hot hieronder vermelde aamtal leden als lid der Landbouw toe: Friesland 8 loon f 2198; Groningen 7 loon f 2875; Drenthe 18 loon f8145; Overijssel 9 loon f 55023; Gelderland 18 loon f 7779; Utreoht 1 loon f 500; Noord-Holland 2 locm f 150, Zuid-Holland 5 loon f 5980; Zeeland 9 loon f 2170; Noord-Brabant 1 loon f 3000. Totaal 78, loon f S7826. Per 1 Sopt. 1936 tracten als iicl der Tuin bouw Onderlinge too: 13 werkgevers uitbe talende aan loon f 20756. Sedert 1 Nov. 1935 bedraagt het aantal toegetreden leden bij de: Landbouw Onder linge 1498, uitbetalende f 1.120.851 loon; Tuinbouw Onderlinge 238 uitbetalende f 158.370 loon. De Secretaris van de P.O.C. Overflakkee is: A. W. Keijzer. IN KOKEND ASFALT GEVALLEN Goed afgeloopen Aan de Moerdijk is een tienjarige jon gen in een put geraakt, waarin het asphalt beton voor de deklaag van den achterdijk onder Zevenbergen wordt gereedgemaakt Het asphalt wordt eerst op vrij groote hitte gebracht en dan met het beton ge mengd. De jongen zakte tot de hals in de warme massa. Hij kon echter door ijlings toege- sohoten hulp worden gered. Nadat hem de kleeren mot moeite van het lichaam wa ren verwijderd, bleek dat alleen zijn bloote knieën en handen met brandwonden wa ren overdekt, „Krachtiger organisatie of verdere verarming" Over bovengenoemd onderwerp sprak Donderdag in hotel Spee te Sommelsdijk dc heer de Lange, propagandist voor „Land bouw en Maatschappij". De heer II. v. d. Velde openl de vergade ring, die héél matig bezet was, en dcell mede, dat enkele belangstellenden in liet streven van „Landbouw cn Maatschappij" deze vergadering hebben belegd om deze ideeën nader te bezien. De spreker noeml het boerenvolk liet meest van allen afhan kelijk tan de natuur, de Schepper van „Moeder Aarde" en verdeelt dan ons volk in drie groepen: nl. 1ste groep: die produ- ceeren uit liet niet, de boeren, 2e groep: de vervormers of industrie, 3o groep: de ver plaatsers of wel do handel. Aan de hand van deze indeeling schots! de inleider dc groolc beteekenis cn ook den grooten achterstand van den boer, de tegen stelling zooals die door hein gezien wordt in de beschutte cn onbeschutte bedrijven. Spr. veroordeelt alle crisis- en steunpolitiek. welke hij een fopspeen noemt, terwijl hij aan het eind zijner beschouwing weer ver klaart dat er toch wel wat goeds in de steun regeling ligt cn dc regeering wel genood zaakt was in te grijpen zooals gedaan werd. Het werk van de tcrlini-chc boerenorgani saties wil spr. niet verachten, maar dat de II. M. van Landbouw maar niet één, twee. drie het stelsel van Landbouw en Maat schappij aanvaardt is spr. een gruwel. Hier over belooft spr. in liet komende wintersei zoen nader te komen spreken. En dat er een C.B.T.B. is, is heeleniaal een gruwel in het oog van L. en M. Vooral dc voorz., de heer v. d. 1 ieuveT, moet hei hij spr. ontgel den en hij stelde de vraag op een vergade ring: „Judas en v. d. Heuvel, wie de ergste". Men betichtte van rechfsche zijde de bewe ging van Landbouw cn Maatschappij als „heidonsch", maar spr. argumenteerde zich op gronden uit den nijbel. De, orthodoxe opvoeding die door hem genoten was, stelde hem in staat dit te bcoordecien en hij stelde op den voorgrond dat 't beginsel hij hem no. 1 was. Men verwijt L. 011 M. dat het een bijwagen van liet fascisme is, maar volgens spr. staat L. en M. buiten alle politiek en wil hij van de N.S.B. geen goed of kwaad zeggen. We] hoorden wij uit zijn rede dat: noch Vrij heidsbond, noch A.R., noch C.H., noch B K. of Vrijz.-Dem.. of welke bcginsèipartij ook. betrouwbaar zou zijn. Deze allen willen zich sterk ntaken ten koste van wat ook. Het gaat alles maar om stemmen te winnen Maar over politieke beschouwingen hoopt spr. in den a.s. winter nog wel nader te spreken. Spr. pleit voor meer waardeering van den boerenarbeid, voor de cultuur van het. plat teland. L. en M. heeft een stelsel ontwor pen, steunende op eigen IVtdem. Door don Minister is dit echter niet geaccepteerd, maar L. en M. zal dit rapport nu zelf ptt- blireeren. Allo geroep om vrijhandel en vrij heid acht spr. uit den booze. Alleen als alles vrij is, alles aan vraag en aanbod onderwor pen wordt, dus ook ambtenaren, onderwij zers c.d.g. met hun capaciteit en prestaties aan vrije concurrentie onderworpen wor den, dan kan dc vrijheid geaccepteerd wor den. Door enkele aanwezigen worden nog vra gen gesteld, terwijl na 't sluiten der openb. vergadering enkele personen verzocht wor den in besloten kring bun meening te geven over een te voeren actie in het a.s. winter halfjaar. Propaganda voor méér Zuivelgebruik Donderdagmiddag was in hotel Meyer te Middelharnis een vergadering belegd dooi de voorioopige commissie tot bevordering van het zuivelgebruik. Uitgenoodigd waren vertegenwoordigers van verschillende orga nisaties uit de diverse plaatsen. De vergadering vvprd geopend door mcj. van Papenhuyze, directrice van de Land- bouvvhuishoudschooi alhier, tevens voorzit ster der commissie. Voorgesteld werd direct een secretaresse te benoemen, waartoe bij acclamatie werd gekozen mevr. Timmer v. d. Mast. De heer Liesenberg, secr. van de zuivel- kern Zuid-Holland, krijgt dan het woord voor een uiteenzetting van doel en werk zaamheden van de zuivcl-propaganda-com- missies. Spr. wijs in zijn rede op liet groote belang van do zuivelindustrie. Ruim 900 zui velfabrieken en melkinrichtingen zijn over liet gohoelc lancl verspreid, waarin volgens een beroepstelling in 1930 toen 10.500 per sonen werkzaam waren. Daarnaast zijn er de bedrijven, die in direct verband er mee werken, zooals machinefabrieken, fabrieken van verpakkingsmateriaal, leveranciers van •hulpstoffen, vervoer, handel en niet het minst dc vnrkoopors aan het publiek, dus de winkeliers. Niet alleen de economische belangen, maar ook de volksgezondheid is gebaat met een flink verbruik van zuivelproducten in zifn onderscheiden vormen. Krachtig kan dit doel bereikt worden o.m., door dagelijkseh gebruik van melk, vooral op scholen. De min. van Economische Zaken deed reeds de toezegging hieraan mede te willen werken. Ook het eten van melkbrood wordt van Regeeringsvvcge en van wetenschappelijke zijde krachtig aanbevolen en ondersteund. Ook over de lichtverteerbaarheid van na tuurboter, die door de zwakste magen wordt verdragen cn kaas, een ware bron van eiwit cn liclitverteerbaar melkvet, hebben geleer den van groot gezag trcfiende mededeelin gen gedaan. Waarom, vraagt spreker, is propagan da dan nog noodig? liet blijkt, dat liet zuivelvcrbruik hier te lande aanzienlijk la ger is dan in andere landen en nog flink op gevoerd kan worden. Op verschillende plaat sen is déze ervaring reeds Opgedaan dut na intensieve propaganda het verbruik aan zienlijk kan toenemen. Jammer is dat de prijs der boter en in grootere plaatsen ook van dc melk een beletsel is. Spr. kan hierop echter niet verder gaan, omdat dit vraag stuk te ingewikkeld is. Er zijn tal van mogelijkheden om zuivel te consumcerun. De bedoeling der cursussen is dit aan de huisvrouwen te toonen. Er zul len cursussen gegeven worden van 4 of 5 lessen tegen een miniem lesgeld. Onder des kundige leiding zullen dc deelnemers dan verschillende gerechten bereiden. Voor het eiland Flakkee is nu een afzon derlijke commissie samengesteld die de uit werking van verdere plannen zal ter hand nemen. Aan het einde werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld kennis te maken met eenige nieuwe gerechten, o.m. werd geser veerd een glas melk met limonadesiroop, waf werkelijk uitnemend in den smaak viel, zelfs zóó dat een der meer gezette dames van de aanwezigen, waarschijnlijk bevreesd werd dat zij de smaak te goed zou vinden, wat gevaar zou opleveren voor „de slanke lijn". De lieer Liesenberg stelde ons echter te doen opzichte gerust en beweerde dat hier geen gevaar voor was. Getoond werd verschillend reclame-mate riaal dat tegen lage prijs beschikbaar ge steld werd. Enkele vragen der aanwezigen werden tot bevrediging beantwoord. Vergoeding oogst 1936 Van bevoegde zijde vernemen wij, dat met ingang van Maandag 28 Sept. a.s. vergoeding zal worden verleend voor het denatureeren van aardappelen van den oogst 1936 met uitzondering van vroege aardappelen en fabrieksaardappelen welke zijn geteeld en worden gedenatureerd met inachtneming van de dienaangaande gestelde voorschriften. De grootte van de denaturat i.e- vergoeding zal afhankelijk zijn van de rubriek, waarin de aard appelen worden ingedeeld, e.n van het tijdstip van denaturatie. Het bedrag der denaturatievergoeding is voor denaturatie in het tijdvak van 28 Sept. tot 1 Dec. 1936 f 0.70 per 100 kg., van 1 Dec. 1936 tot 1 Maart 1937 f 0.80 per 100 kg. en van 1 Maart tot en met 15 Juli 1937 f 0.90 per 100 kg., met dien verstande, dat voor aardappelen der ru briek a, welke in het tijdvak van 1 Febr. tot en met 15 Juli 1937 gedenatu reerd zullen worden en behoudens nade re wijziging dezer rubriek, f 1.50 per 100 kg. zal worden uitbetaald. In de rubriek a zullen worden ingedeeld de volgende rassen van den kleigrond. Voor zoover de aardappelen voldoen aan nader te stellen eischen: bevelanders, noordeling, bonte star (bonte roode star), roode star, blauwe eigenheimers, eigenheimers, furore, westeinder blauwe, zeeuwsche bonte. Omtrent deze nadere eischen zullen t.z.t. verdere publicaties worden gedaan. Hoofd zaak is hierbij, dat de aardappelen zullen moeten voldoen aan de eischen, welke rede lijkerwijze aan een goede consumptieaardap pel gesteld kunnen worden. Alle andere aardappelen worden in de rubriek b ingedeeld. De denaturatie kan geschieden zoowel door geörganiseerden bij een der provinciale landbouw-crisis-orgnnisatics, als door hande laren bij de Nederlandsche Akkerbouwcen- traie als georganiseerde aangesloten. De aanvragen om denaturatie moeien op dezelfde wijze ais vorig jaar door georga niseerde]! bij een L. C. O. en door handela ren, die uitsluitend bij de Nederlandsche Akkerbouwcentrale zijn georganiseerd, bij deze centrale ingediend worden. Om voor steun in aanmerking te komen, mogen in de partij niet voorkomen aardap pelen, welke kunnen vallen door een ope ning van 35 m.m. vierkantsmaat, terwijl ook nat-rotlc knollen moeten zijn verwijderd. Ook zullen van steun worden uitgesloten partijen aardappelen, die, naar het oordeel van genoemde Centrale, zoodanig door ziek te zijn aangetast, dat zij niet meer voor veevoeder geschikt kunnen worden geacht, en partijen, die stukken bevatten, welke op andere wijze dan bij liet rotten of om werken of wel door vreterij van insecten zijn ontstaan. Fokveedag te Rotterdam Donderdag is te Rotterdam de 12e centrale fokveedag in Zuid Holland van t zwartbont Hollandsch veeslag gehouden. Het bezoek was redelijk, doch niet overdreven, vermoe delijk deels ten gevolge van den fokveedag, die Woensdag tevoren te Cuijk was gehou den, ook wellicht omdat deze fokveedag niet een vaste jaarlijksche gebeurtenis is, waar op men rekent, maar vooral omdat Rotter- darn meer een centrum is van een gebiet van consumptie- en melkveehouders en niet van fokkers. Toch is de geringe belangstel ling van de consumptie-melkers in de ver betering van hun bedrijf daarmee niet goed te praten. Bij de keuringen was opmerkelijk, dat van dc koeien een 1 B prijswinster boven haar 1 A college werd geplaatst. Kampioene werd Gerda 6SS168 S. V. Ko ning Willem lil tan B. Wilton te Voorburg. Een lief typisch bles melkbeestje, nog jong, met zeer mooie uier. Wat erg wit en met iets te kleine horens. Niet te hoog vetge halte. Reserve werd Grietje 7—71809 S. V. Immo, van C. Bikker W.Az. te Noordoioos. Mooie, regelmatig gebouwde, gezonken melkkoe met goed uier. Ook geen boog vetgehalte. Kampioen van de oudere dekstieren werd weer Lindhccg 11—13945 S. van E. Kalin te Zoelermeer. Is iets dun en magerder dan hij wel eens geweest is. Zeer correct van bouw en gelijnd. Reserve werd Henk 14392 S. V. Zeus Kuilsburg. van B. Winterveld en W. A. v. d. Linden tc Nieuw-Heivoet. Best ontwik kelde en evenredig gebouwde stier, goed breed en diep, iets hoog staartstuk. Dn bee ncn worden beter, doch zijn achter nog iets steil. De groepsknuringen bepaalden zich tot af stammelingen van één stier cn tot groepen eigongefokte volbloeden. Van de eersfgenoemden kwam weer bo venaan Immo 7010 S (pref 2e kl.) met een tiental mooie vlakke en sterke, solide die ren, met mooie uiers. Weer een mooi suc ces voor Noordeloos. 1 B. werd Jonge Mcine 23—9726 S van „Linea Recta" te Hekelingen, niet nerf tienla! zeer soortige, niet zoo heel groote, koeien met goede becnen. De uiers zijn wel mooi maar kunnen nog iets ruimer. Eerste prijs van de groep eigen gefokle volbloeden werd de groen van C. Bikkers te Noordeloos. Dan volgde A C Vijfwinkel Azn.. te Nieiiwnnhoorn met een evenredig viertal. Deze veroverde ook de zilveren wisselbeker van den lieer B. Wilton te Voorburg. Wijziging van de Landbouwuitvoerwet 1929 Geen wijziging der crisiswetten De Regeeringspcrsdienst deelt naar aan leiding van hot in sommige bladen versche nen bericht over de voorbereiding van een nieuwe landbouwuitvoerwet 1929 liet vol gende mede: De Landbouwuitvoerwet 1929 is niet een z.g. crisiswet. Wijziging van haar kan dan ook bezwaarlijk vereenvoudiging, ja zelfs vervanging van een zevental bestaande cri siswetten tengevolge hebben. De landbouw uitvoerwet 1929 heeft tot doel de kwaliteit van bepaalde landbouwproducten bij uit roer te waarborgen en is van kracht, oefent haar heilzamen invloed naast en onafhan kelijk van de sedert 1931 krachtens de crisisuitvoervvet 1931 of de landbouwcrisis- wet 1933 uitgevaardigde crisisvoorschriften terzake van den uitvoer van sommige land bouwproducten. Wel zijn er ter directie van den landbouw plannen gerezen een meer eenvoudig en liomogeen systeem dan het thans geldende aan de landbouwuitvoerwet 1929 ten grond slag te leggen. Hieraan wordt meer behoef te gevoeld, naarmate er meer landbouw producten onder de regeling der landbouw uitvoerwet 1929 worden gebracht. Bij die beraamde wijziging der landbouwuitvoerwet 1929 ligt liet echter in de bedoeling, de daarbij thans geldende en juist bevonden wijze van uitvoering te laten voortbestaan, behoudens enkele, niet wezenlijke verande ringen. Dezer dagen is een voor-ontwerp tot wijziging der landbouwuitvoerwet 1929 ter advies gezonden aan eenige belangheb bende organisaties. Steunvergoeding groene erwten De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de sfeunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C gedenatureerd in het tijdvak van 7 Sept. 1936 lot en met 12 Sept. 1936 f 2.60 per 100 kilogram z.al bedrag-en. Voor in dal zelfde tijdvak'gedenatureerde groene erwten van de laagste klasse.en en voor andere erwten zal die steunvergoe ding f 2.10 per 100 kg. bedragen. BIGGEN TOT DIERMEEL Het Alg, Handelsblad vernoemt dat de veehouderijccn rale zéér ernstig ovenveegt cm binnenkort (in November of December) zestigduizend biggen bun bestaan voortijdig te doen beëindigen in den destruc torketel, waarin zij verwekt worden lot var kensvoer (diermeel) en tot technisch vet De groote kans bestaat dus, zegt het blad dat wederom het beeld van Kronos zal gaan herleven, die zijn eigen kroost veror berde. Dat ware in strijd met het landsbelang Er zijn enkele Roomsche bladen, die drij ven naar een kabincts-crisis, zoo constateert en schrijft de Avondpost cn volkomen terecht. Zij hebben het al vaak gedaan. Zij gre pen in de laatste jaren alles aan wat er zich voor leende. Nu weer de werkioozen- sieun en de in dc Eerste Kamer aangeno men mo ie-De Brui,in. In een deel der Roomsche pers heeft het kabinet-Colijn aan een stelselmatige ondermijning van zijn positie blootgestaan. Het is niet tegen te spreken, al zou d e T ij d ook dit „hitsen" tegen de R.K. noemen, Maar dit drijven is ten eenenmale onver antwoordelijk en onverstandig, betoogt au Avondpost verder op gelijke gronden, als wij reeds meermalen aanvoerden! Het is ook onverstandig tegenoverCoiijn, Want: T.a'en de bestrijders van Coiijn zich' overigens niet vergissen over zijn positie in ons volk. In zeer breede kring buiten zijn eigen partij leeft welke bezwaren men ook moge hebben tegen liet regceringsbelebi nog immer de zeer stellige overtuiging dat'ons volk hem aan het hoofd van 't be wind noodig heeft. Wij deelen dit ijevoe- voefen en schromen geen oogenblik daar voor uit te komen. Het publick oordeelt niet anders. Men moet eens zieil en liooren. hoe het publiek zich gedraagt wanneer hij in zijn midden verschijnt. Herhaaldelijk heeft hij dan luide ovaties in ontvangst te nemen; voor welken anderen staatsman deed cf doet men dat? Zou men soms willen bewa ren. dat die mcnschen altijd anti-revolu tionairen zijn? De vorige week zaten we in een bios coop; op zeker oogenblik kwam Colijns figuur op het doek; aanstonds ktaterde van alle kanten het applaus op. Wat be- teekent dit? Instemming mei rie anti-revo lutionaire beginselen? Weineen. Maar wel een uiting van de instinctieve overtuiging van zeer veien: dat deze staatsman neg steeds niet in. ons bewind kan worden gemist. Want, tallonzcn in ons volk, die niet tot zijn geestverwanten behooren, voelen en erkennen in Coiijn den aangewezen leider; en daaronder zijn er veien, die straks wel op hun eigen partij zuilen stemmen, maar in de hoop dat de anti-revolutio naire staatsman het bewind zal bitj' on voeren. Coiijn is een werkelijk nationale figuur geworden: Hij vorm'l, wat' men in de sportkiassa noemt, een klasse-op-zichzelf. En, terwijl naar onze vaste overtuiging, eerst de toe komst, misschien zelfs een vrij verre toe komst, objectief zal kunnen heoordeelcn of het beleid van 't kabinet eocd is geweest, omdat ook de resultaten ervan op dit oogenblik niet zijn te overzien, staat het vast, dat in de figuur van Coiijn nog altijd de beste man aan Jeu top staak Hot klinkt Ietwat hard voor anderen, maar komt het blad niet terecht tot de slot conclusie: Roomsche pers achten wij daarom in voi- strekten strijd met 's lands belang. Er ztiri zaken, factoren, eigenschappen, mogelijk heden, overwegingen die ver boven do concrete politieke geschilpunten uitgaan. Zij wijzen alle nog steeds op Coiijn als de noodzakelijke leiders-figuur". November-propaganda C.N.V. De onderwerpen vastgesteld Vrijdag j.l. kwam het Algemeen Bestuur van het Cltr. Nat, Vakverbond te Utrecht in vergadering bijeen. Een belangrijk deel van de in deze bij eenkomst gevoerde besprekingen was ge wijd aan de bijzondere propagandacampag ne, die, evenals voorafgaande jaren ook thans in do maand November zal worden gevoerd. Door een speciale voorbereiding zal getracht worden tijdens deze actie in nog meerdere mate óan bij vorige gelegen heden, groote groepen leden en geestver wanten te bereiken, teneinde hen te wijzen op de roeping die zij als christenen in de zer tijden nood hebben. In verband hier mede werd besloten tot behandeling van de onderwerpen „Tijdnood" en „Christen- roeping". De eerste helft van November zal bestemd worden voor het houden van pro- paganda-vergaderingen, terwij] de geheele maand, maar zeer in liet bijzonder het twee de gedeelte daarvan, benut wordt voor een speciale huisbezoek-campagne. De actie zal ondersteund worden door do uitgifte van een propaganda-geschrift. De door de regeering genomen maatrege len ten aanzien van de steunregeling maakten een punt van bespreking uit.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1