ELIZE MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1936 PLAATSELIJK NIEUWS RECHTZAKEN BOEKEN EN GESCHRIFTEN PREDIKBEURTEN MARKTBERICHTEN VERKOOPINGEN DE PRINSES EN PRINS BERNHARD SOMMELSDIJK. Tegen een inwoner dezer gemeente is door den gemeente-veldwachter proces-verbaal opgemaakt wegens overtre ding van de politie-verordening. De dienstplichtigen van de lichting 1937 zijn toegewezen aan de achter hun namen vermelde korpsen, enz.: Willem Boekhoven, 14e Reg. Inf., 2e ploeg. Aangewezen voor op leiding tot officier, garnizoen Bergen op Zoom. Tijdvak van inlijving 110 Sept. 1937. Dimmen Leendert Buth, 2e Regt. Veld-Arfc. onberedenen Schoolmeetafdg., Ie ploeg, gar nizoen 's-Gravenhage. Tijdvak van inlijving 110 Jan. 1937. Harmen van Eijken, 14e Regt. Inf., 2e ploeg, garnizoen Bergen op Zoom. Tijdvak van inlijving 1625 Maart 1937. Stefanus Hartensveld, 14e Regt. Inf., 2e ploeg, Bergen op Zoom. Tijdvak van inlij ving 1625 Maart 1937. Jan Aren Joppe, Regt. Motorart. (chauffeur), le ploeg, gar nizoen Naarden. Tijdvak van inlijving 110 Nov. 1936. Abraham Knape, 3e halfregt. He Regt. Huzaren, le ploeg (bestemd voor paar- denverzorger K.M.A. of voor rijschool of voor paardenoppasser), garnizoen 's-Gravenhage. Tijdvak van inlijving 110 Febr 1937. Mat- theus Kwakernaak, 14e Regt. Inf., 2e ploeg, garnizoen Bergen op Zoom. Tijdvak van in lijving 1625 Maart 1937. Adrianus van Zet ten, 14e Regt. Infanterie, 2e ploeg, garnizoen Bergen op Zoom. Tijdvak van inlijving 16 25 Maart 1937. De prijzen der land-bouwproducten in deze gemeente bedragen als volgt: aardap pelen 1.40 per H.L., uien 0.75 per H.L. (alles door elkander). Bij den gemeenteveldwachter alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden rijwielbelastingmerk. MIDDELHARNIS. Wij brengen in her innering, dat de rentek aarten van de arbeiders, die hier wonen en werken moeten worden ingeleverd bij den Raad van Arbeid 1 r« Dordrecht vóór 27 September 193(1 Renteboekjes behoeven niet meer opge zonden te worden. In de haven is een baggermachine gear riveerd om de Tramhaven uit te baggeren. Het gehakt in blik is deze week ver krijgbaar bij J. J. de Pijper, Schoolstraat. Door kerkeraad en kiescollege der Ned. Herv. Kerk is beroepen Ds. Rootselaar, van Hagestein. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Het afscheid van Ds. B. W. de Graaf f, Geref. predikant alhier, is bepaald op 17 October a.s. Ds. de Graaff, die emeritaat verkreeg wegens liet bereiken van den 70-.inrigcn leeftijd, lioopt zich metterwoon te Drieber gen te vestigen. Aan de o. 1. school is tot tijdelijk on- derwij-zer benoemd de heer F. Tanis, uit Goe dereede. De heer H. van Boeijen, arbiter in het loongeschil in den landbouw alhier, heeft de volgende loonen vastgesteld: voor vaste en losvaste arbeiders van 20 Maart20 Juli 0.24 per uur, van 20 Juli20 Nov. 0.27 per uur, van 20 Nov.20 Maart 0.21 per uur, voor arbeiders aan wie ten minste 8 maanden werk is gegarandeerd, doch r#iinder dan een jaar in genoemde drie t4|tivakken resp. 0.24, 0.28 en 0.21 per uur, voor arbeiders, korter dan voor 8 maanden aan genomen in genoemde tijdvakken resp. 0.24, 0.28 en 0.22 per uur. Het in de collectieve arbeidsovereenkomst voor het jaar 1935/'36 bepaalde inzake het oogstwerk in Augustus, het kunstmestzaaien, de vergoe ding voor het gebruik van laarzen, alsmede het aantal werkuren per dag en den aanvang en de beëindiging van den werktijd blijft van kraoht. Deze regeling zal gelden van 2.0 Maart 1936 tot 20 Maart 1937. De verkoop van het speldje ten bate van het Roode Kruis heeft in deze gemeente op gebracht 15.60. Mej. C. Kor vink een woord van dank voor het belangelooze werk hier aan besteed. De heer M. Mulder heeft onderhands een tuin aangekocht, gelegen aan den Zee dijk, van den heer A. Smits uit Rotterdam. DEN BOMMEL. Bij den agent der arbeids bemiddeling hebben zich 5 werkloozen aan gemeld. Verleden week zijn uit de haven dezer gemeente vervoerd 10.500 H.L. aardappelen. In de haven dezer gemeente arriveerde een schip, geladen met 300 ton kunstmest, bestemd voor den heer Kooman te Dirksland. Agent hiervoor is de heer B. C. Jongeling alhier. Ingekomen: A. v. d. Hoek en gezin van Oud-Beijerland, J. M. de Vuijst en gezin van Rotterdam, B. de Ruiter van Ridderkerk, M. Huibrechtse en kind van Ooltgensplaat. Vertrokken: M. Doornheim naar Amster dam, H. G. E. LeeflangWindt en gezin naar Middelharnis, A. de Jong naar Rotterdam, A. Zuijdijk naar Middelharnis, W. W. Smits en gezin naar Rotterdam; J. M. Hameeteman naar Ooltgensplaat, S. Hameeteman naar Ooit gensplaat, E. Kievit naar Ooltgensplaat, A. Ph. S. Schaafsma en gezin naar Driebergen, A. N. Langhout naar Utrecht. OUDE TONGE. Woensdagmiddag J.I. heeft alhier de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen den heer C. Verrijp, gepensionneerd watermolenaar van het waterschap „Polders loozende door het Oudeland van Oude Tonge". Bij deze droeve plechtigheid werd op de doodenakker o.m. het woord gevoerd door den heer A. de Haas van Dorsser, voorzitter van genoemd waterschap. Spr. wees op den 40-jarigen trouwen dienst in dienst van het waterschap van den over ledene, dien hij schetste als een ijverig man, die op en met de molen leefde. Dat het pol derbestuur zijn verdiensten altijd op hoogen prijs heeft gesteld en gewaardeerd, moge blijken uit het feit, dat als zijn opvolger zon der stemming in bestuurs- of ingelanden ver gadering werd benoemd zijn zoon Adrianus. Spr. eindigde zijn woorden met aan de fa milie en vrienden van den overledene de verzekering te geven, dat zijn nagedachtenis bij het bestuur van het waterschap steeds in hooge eere zal blijven. Naar aanleiding van een circulaire van den min. van Sociale Zaken is gepubliceerd, dat vanaf heden goedkoope margarine ook beschikbaar zal worden gesteld aan gezinn-en van 2 tot en met 5 personen. De hoeveelheid voor die gezinnen blijft echter beperkt tot 1 pakje a 250 gram pea* week. Onderstaande dienstplichtigen der lichting 1937 zijn aan de achter hun naam vermelde wapens toegewezen: B. Luijendijk, Zeemacht te Den Helder, 2e ploeg, ihlijving 23 Aug. 1 Sept. 1937: C. S Hameete en M. van Es, 3e half Reg. Huzaren 2e ploeg te 's.-Gravenhage, inlijving 110 Juni 1937; E. J. Buscop, 3e half Reg. Huzaren te 's-Gravenhage, inlij ving 1—10 Oct. 1937. Het zoontje van den heer J. C. Hagens kneusde bij een val een zijner armen. Dr. Parree verleende geneeskundige hulp. Loop der bevolking. Ingekomen: Pieter Volaart uit Oosterland. Vertrokken: Lena de liCeuw naar Ooltgens plaat, Lena Mooijaart naar Schiedam, Lena C. van Markensteijn naar Hendrik Ido Am bacht, Anna van Es naar Hendrik Ido Am bacht. NIEUWE TONGE. J.I. is in de Ned. Herv. Kerk alhier een extra gift gecollecteerd, met bijvoeging van een briefje waarop vermeld stond: „Uit dankbaarheid voor de geplaatste lantaarns bij de uitgang der kerk". De prijzen der veldvruchten zijn alhier: uien 0.70, peen 0.90, aardappelen 1.75 per H.L. Diegenen, die de zithuur van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk alhier nog niet hebben betaald, kunnen dit bij den kerkelijken ont vanger doen tot Donderdag 1 Oct. a.s., terwijl de onbetaalde zitplaatsen zullen verkocht worden op Vrijdag 20 October a.s. des nam. 6.30 uur. De heeren Adrs. Kom. J. Holleman en G. J. van Alphen hebben hun benoeming tot gemachtigde van het kiescollege aangenomen. De goedkoope margarine is deze week verkrijgbaar bij den winkelier Johs. Rietveld. DIRKSLAND. Onder begunstiging van prachtig weer werd Woensdag alhier een Oranjefeest gehouden in verband met de ver loving van H. K. H. Prinses Juliana. Des morgens 8 uur begonnen de feestelijkheden reeds met de aankondiging door de herauten te paard en door klokgelui. Toen volgde ko- raalmuziek van den toren. Om 10 uur brach ten de leerlingen van alle scholen een zang- hulde voor het gemeentehuis, om vervolgens een rondgang door de gemeente te maken, gevolgd door een allegorische optocht. Bij de zen optocht waren zeer mooie wagens en men had daaa-van zeer veel werk gemaakt. De schoolkinderen werden daarna vanwege de feestcommissie in de scholen getracteerd. Des middags hadden op de Voorstraat ver schillende volksspelen plaats en tegelijkertijd ringrijderij met auto's en versierde fietsen. Aardig was het de costumes van de verschil lende jongens en meisjes te zien die op de fiets aan de ringrijderij deelnamen. Om 4 uur had de historische optocht plaats wat zeer veel menschen op de been bracht. De optocht was zeer mooi. Des avonds gaf de muziekvereeniging en de zangvereenigingen een concert in de tent aan de Voorstraat. Om 9 uur had een lampionoptocht plaats. De be langstelling daarvoor was zeer groot. Het was geweldig hoeveel menschen op de been waren. Tot slot van het feest werd aan de haven een groot vuurwerk afgestoken. Dit slaagde prachtig en er waren zeer mooie en groote stukken bij, zooals ijien dit bij een vroeger feest hier nog niet had gezien. Aan de versiering van de gemeente was zeer veel gedaan. Verschillende buurtcom- missies hadden daarvoor gezorgd. De verlich ting was in één woord prachtig en het was een zee van lampions, die door het stille mooie weer prachtig uitkwamen. Vooral dient vermeld te worden de ver lichting van het terrein rondom de N. H. kerk ZIJ LAG IEDEREN NACHT WAKKER DOOR HEVIGE RHEUMATISCHE PIJN Zij slaapt nu als een roos Indien U hevig lijdt aan rheumatische pij nen, dan weet U hoe akelig slapelooze nachten zijn, nachten, waarin U woelt en draait en maar niet tot rust kunt komen door de pijn. Hier is een vroeger slachtoffer aan het woord, dat het geheim van een weldadige rust ontdekte. „Jarenlang leed ik erg aan rheumatische pijnen. Ik kon er 's nachts bijna niet van slapen, zelfs al was mijn rheuniaack heel gering. Urenlang lag ik iederen nacht wakker. Van alles had ik geprobeerd, totdat ik eens een week lang Kruschen Salts had go- nomen. Toen sliep ik heerlijk en Ik doe het nog steeds. Ik zou het wel aan iedereen Wil len schrijven, zoo dankbaar ben ik". Mevr. E. G. te W. Rheumatische pijnen worden veroorzaakt door te groote ophooping in Uw lichaam van afvalstoffen, waardoor Uw organisme sterk wordt verontreinigd met schadelijke stoffen, o.a. met het gevaarlijke urinezuur, aat in zeer vele gevallen de oorzaak is van pijnlijke rheumatische verschijnselen, omdat het zich vastzet in spieren en gewrichten. In TCruschen Salts bevinden zich zes minerale zouten, die lever, nieren en ingewanden tot geregelde en krachtiger werking aansporen, de afvalstofien worden hierdoor sneller verwijderd en zuiver bloed zal weer uw lichaam doorstroomen. De rheumatische pijnen zullen verminderen tot dat zij geheel hebben opgehouden. Daardoor wordt ook uw geheele lichaamsgesteldheid beter, u geniet wederom van een gezonde nacht rust, en bent in staat om bergen te verzetten. Koopt vandaag nog een flacon. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.70 en 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. (Adv.) en de kerkgracht zelf. De fontein en de wa terval, aangebracht in de Kerkgracht en ont worpen door het werkzame lid yan de feest commissie de heer D. Gestel Pz., lokten veel bezoekers van het feest daarheen en het was daar in één woord fantastisch. De heer Gestel heeft dan ook zeer veel eer van zijn werk gehad. Ook hadden verschillende particulieren hun woningen mooi verlicht. Het feest, dat tot ongeveer 2 uur in den nacht duurde, kan zeker als geslaagd ge noemd worden en de feestcommissie heeft zeer zeker alle eer van haar werk gehad. De algemecne politieverordening dezer gemeente is thans gewijzigd door opneming van een nieuw artikel, wat thans afgekondigd en in werking is getreden: Artikel 51c. Het is verboden op de straten, genaamd Kaai, Trechter, Winterstraat en Voorstraat, op het gedeelte rijweg, gelegen tusschen op of in die straten aangebrachte banden van duide lijk afstekende kleur, zonder noodzaak stil te staan of te verblijven of zonder noodzaak aldaar goederen te plaatsen of te doen ver blijven. De dienstplichtigen der lichting 1937 vanuit deze gemeente zijn thans als volgt ter inlijving bestemd geworden: C. Both, 14e Regt. Inf. 2e ploeg te Bergen op Zoom. Tijd vak van inlijving 1625 Maart 1937, duur van de eerste oefening 5H maand; A. Koo man idem; L. Matsinger idem; F. Nieuwland, idem; H. Zorge idem; R. van Putten, tot 3e halfregiment II Regt. Huzaren den Haag, tijd'vak van inlijving 1»—10 Febr. 1937, duur der oefening 15 maanden; K. J. Smit, als vo ren, tijdvak van inlijving 110 Juni 1937. MELISSANT. Vorige week is in café v. d. Werf een vergadering gehouden, waar een Oranje-commissie is benoemd. Aanvankelijk was besloten om op den dag van het huwe- .lijk van H. K. H. Prinses Juliana feest te houden, doch thans is men op dit plan te ruggekomen. Er worden plannen gemaakt om op Donderdag 1 Oct. feest te houden. Vanwege de muziekvereen. „Tot Nut en Genoegen" circuleert een lijst door de ge meente voor de aanschaffing van een nieuw vaandel en een nieuwe trommel. Naar we vernemen valt de inzameling niet tegen. A.s. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk de gewone maandelijksche collecte worden gehouden. De herijk van maten en gewichten is bepaald op 30 Sept. a.s. De maten en gewich ten moeten bij de aanbieding schoon, droog en zonder roest zijn. IJzeren maten moeten van binnen en van onderen geverfd zijn met roode menie, aan de buitenzijde van den romp met grijze of zwarte verf (géén lak). Blikken maten voor droge waren mogen aan de bui tenzijde geverfd zijn, maar niet aan de bin nenzijde. IJzeren gewichten roestvrij maken (b.v. met een vijl en grof schuurlintnen) en inwrijven met gekookte lijnolie, welke met een weinig zwartsel vermengd mag zijn; het lood blank laten. Gewichten, die gepotlood zijn, moeten worden afgekeurd. De opening in de koperen gewichten moet schoon zijn. HERKINGEN. J.I. Donderdagmorgen werd de heer J. v. d. Velde per ziekenauto naar Bethesda te Dirksland vervoerd, tot het on dergaan eener blindedarm-operatie. Bevolking. Ingekomen van Sommelsdijk J. J. van Dijk en gezin. De goedkoope margarine voor behoefti- gen is verkrijgbaar bij mej. A. Kalle. Spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand September, moeten ter rentebijschrij ving en verificatie worden opgezonden naar Amsterdam. De gehouden speldjesverkoop ton bate van den Ned. Mil. Bond, heeft in deze ge meente slechts 3 opgebracht. De hoofdcommissaris van politie te Am sterdam geeft in overweging niet in relatie te treden met personen uit Amsterdam, die een positie als depót- of filiaalhouder in een bakkerij aanbieden en van gegadigden waarborgsommen verlangen, alvorens inlich tingen aan zijn bureau te hebben ingewonnen De P.V. „de Luchtbode" hield j.l. Za terdag een wedvlucht vanuit Ciney (België), afstand 172 K.M. Aankomst le duif 2.51.57 uur. Aankomst laatste duif 3.12.11 uur. De uitslag was: M. Huizer 1 2, Jac. v. d. Velde 3, Joh. den Boer 4, C. Riedijk 5 6, J. W. de Geus Mz. 7. A.s. Zaterdag vindt een wed vlucht plaats uit Libramont, afstand 219 K.M., wat tevens de laatste wedvlucht van dit seizoen is. GOEDEREEDE. Wij brengen in hei' innering, dat de rentek a a r t e u van de arbeiders, die hier wonen en werken moeten worden ingeleverd hij den Raad van Arbeid te Dordrecht vóór 27 September 19J'3. Renteboekjes behoeven niet meer opge- te worden. Vergadering van den gemeenteraad op Zaterdag 26 Sept., des namiddags 2 uur. Het bestuur van de coöp. cichorei- drogerij „Goedereede" heeft aan haar aan deelhouders bericht, dat de levering der groene cichorei zal aanvangen op Maandag 12 Oct. a.s. De eerste levering per aandeel is 2500 K.G. Prijzen der uien: gewone 0.70 en kleine 2. Met het rooien van witlof is men alhier ook begonnen. OUDDORP. Naiar men verneemt Is door den jachtopziener tegen W. B. proces-ver haal opgemaakt wegens jachtovcrtreding en zich zonder vergunning begeven op het terrein van de waterleidng in de Oost- duinen. Er kan gemeld worden dat in 't vervolg aan gezinnen, bestaande uit twee tot en met 5 personen, indien deze overigens aan d. gestelde eischcn voor het verkrijgen daar van voldoen, onvermengde margarine zal worden verstrekt. Deze regeling zal, naar wij vernemen, spoedig in werking treden. In de Haven alhier is een groot schip niet cokes gearriveerd, die bestemd is voor alle cichorei fabrieken. De lossing zal deze week geschieden voor 27 cent. per ton. Dc mosselverzending laat. ook op zich wachten. Naar men verneemt, gaat dit artikel zeer slecht. Er zijn mosselvisscbers die 14 dagen geleden al wachtten op een reisje. De garnalenvisscher Th. Grinwis bad bet ongeluk op de visscherij, dat van bet vischnet een gedeelte tusschen de schroef van de motor was geraakt. Zoodoende kon hij niet verder visschen. De visscher II. Tanis, die in de nabijheid was, heeft G. op sleeptouw genomen en hem hier behouden in de Haven gebracht. Als een zeldzaamheid kan gemeld wor den, dat. bij Dirk Tanis nog rijpe aardbeien zijn geplukt. Zij waren goed van smaak. Onder de verloren voorwerpen behoort een rijwielplaatje en een olicjas. Inlichtin gen aihier hij C. de Mooy. Schipper de Haan van Werkendam is hier in de haven de Kil gearriveerd met een lading grint, bestemd voor de polder. Op de beurs werd voor de uien 70 cent besteed, pikkels 22.10. Verder weinig handel. Donderdag stonden bij de arbeidsbemid deling 50 werkloozen ingeschreven. Burgerlijke Standen SOMMELSDIJK. Gehuwd Johannes Visser, 28 j. en Petronella v. d. Poel, 25 j., beiden wonende alhier. ..NIEUWE TONGE. Getrouwd: K. Vis been jm. 22 j. en A. Timmer jl. 18 j., beiden alhier. ..DIRKSLAND. Geboren: Justus Hendrik z. v. Willem de Geus en van Id-a Frieda Schmidt. Ondertrouwd: Krijn de Bok 25 j. en Adriaantje Visser 22 j. ..OUDE TONGE. Wilhelmina d. v. Adrianus Brands en van Wilhelmina J. Tuns. Gehuwd: Hendrik van Es 25 j. en Lena Corn, van Markensteijn 21 j.: Aide van Vliet 29 j. en Lijntje Noteboom 23 j. Overleden: Gerardus Adr. Buijs 38 j. echtg. van Johanna A. Feijen; Gerarda Le- gierse 69 j.. weduwe van Marinus E. Hees termans; Wilhelmina Brands 18 d., d. van Adrianus Brans e. v. Wilhelmina J. Tuns. De Rechtbank te Rotterdam heeft veroor deeld: M. de B., 36 jaar, landarbeider te Oude Tonge, wegens vernieling van een ruit van de woning van zijn broeder tot drie dagen gevangenisstraf. Wegens het verzwijgen van gezinsinikomsten tegenover een ambtenaar, die steun moest uitkeeren, is dezelfde ver dachte veroordeeld tot zeven dagen gevan genisstraf. Bij de bekende muziekuitgever Joh. de Heer en Zn. te Rotterdam is verschenen „Nieuwe Oogs t", een nieuw zangboek voor de jeugd. De heer J. W. van Setten heeft hierin saamgebracht 100 geheel nieuwe kin derliederen van vrijwel alle bekende compo nisten op dit gebied. Wij feliciteeren èn uitgeefster èn samen steller met dit boek. De eerste voor de uiterst mooie uitvoering geïllustreerd en met linnen prachtband in kleurendruk; de tweede voor de goede keus van wat is saamgebracht. Er zijn hier saamgebracht honderd versjes, al le van Nederlandsche dichters en compo nisten, o.a. Joh. de Zwaan, Willem Hespe, M. Pelv. d. Brink, E. WettigWeisenborn, J. v. Setten, Aug. Weiss, van de dichters v. d. Hulst, Ds. Heye, Rein Klazes e.a. Er zijn heel eenvoudige één, twee en driestemmige vers jes, maar ook zijn er die door ouderen nog graag gezongen zullen worden. Alle versjes zijn voorzien zoowel van piano- als van har moniumbegeleiding. Wij twijfelen er niet aan of deze bundel zal zijn weg wel vinden. JP ZONDAG 27 SEPTEMBER NED. HERV. KERK Dirksland: 10 u. Ds van der Wal. 6u. de heer Baart Goedereede: Vm. Ds Labris Herkingen: 9y2 u. en 6 u. (o. t.) de heer Overweel MelissantVm. Ds van Wingerden, 's Av. Leesdienst Middelharnis: Voorm. en 's avonds de heer Barneveld, van Delft Nieuwe Tonge: 9y2 u. Leesdienst. 6 u. Ds Labrie, van Goedereede Oudtdior: Vm. Leesdienst Uude Tonge. S'/^ u. en 6 u. Ds Verkerk Sommelsdijk- Vm. en 's av. Ds van Asch 's Av. H. Doop Stad aan 't Haringvliet: Vm. en 's avonds Ds Polhuijs GEREF. KERK Middelharnis: Vm. en 's avonds Ds Zdilstra Ouddorp: Voorm. Leesdienst; nam. Ds de Valk, van Stellendam Staid aa.n 't Haringvliet: Vm. en nam. (2 u. afscheid) Ds de Graaff CI1R. GEREF. KERK Middelharnis: Vm. en 'e avonds Ds LamaD GEREF. GEMEENTE Dirksland: 10y2 u. en 7 u. Leesdienst Herkingen: 9y2 u, 2 u. en 6 u. (o. t.) Leesdienst Middelharnis: Voorm. en 's av. Leesdienst Ouddorp: Voorm. en nam. Leesdienst OUD-GEREF. GEMEENTE Herkingen: (Lokaal Tuinstraat) geen dienst Oude Tonge: 9 u. en 2 u. Leesdienst CENTRALE VEILING VOOR GOEREE EN OVERFLAKKEE MIDDELHARNIS Veiling van Woensdag 23 Sept. 1938 Blauwe druiven 13.4019.60, witte id. 18 18.80, dubbele stamprinc. 38.70, roode kool 11.50, savooye kool 1.101.70, spinazie 33.20, alles per 100 kg.; andijvie 0.601, bloemkool 4.507.50, komkommers 11.20, kropsla 11.50, meioenen 310, alles per 100 stuks, kroten 11.20 per 100 bos; ïr.aag- depcien 1314, bureau durandeau 6.70 12.20, William duehesse 4.506.50, soldat la- breur 12.5013.50, bonne louise 11.50, bis- marek 5.5013. transp. d. cronsel 8.5012.70 Veilingbericht van Donderdag 24 Sept. Kipeieren 58—59 kg. 4.404.65, id. 5657 kg. 4.15—4.35, id. 5052 kg. 2.252.40, een deneieren 2.95. Aanvoer 6000 eieren. Op Donderdagen 24 September en 1 Oc tober 1930, beide dagen 's middags 3 uur. (zomertijd) in Hotel Hobbel te Ooltgens plaat, vcilng en afslag van: Een huis en erf aan het Weespad te Ooltgensplaat groot 0.01.99 H.A. Aanvaarding en betaling koop som 29 October 1936. Ten verzoeke van den heer Dingeiman Braber te Zwijndrecht. De verloving van Prinses Juliana Meer dan 4006 telegrammen 1-Iet medeleven met het heugelijk gebeu ren van de prinselijke verloving heeft zich o.m. geopenbaard in een stroom van tele grafische gelukwenschen, waarvan het meerendeel op luxeformulier werd aange boden. Van 8 tot en met 21 September j.l„ dus een tijdvak van 14 dagen na de verloving, zijn aan het adres van het Koninklijk Huis 4.194 telegrafische gelukwenschen ontvangen. Een dier telpgrammen bevatte niet min- der dan 8.000 woorden: het was afkomstig uit Amsterdam, waar de bezoekers van de herdenkingsbijeenkomst in het Vondelpark allen hun handteekening op het aanvraag formulier plaatsten. Verlovingsvaria „Pas op, zus!" Onder het hoofd „Heuseh, echt ge beurd", vertelt de Chr. Onderwijzer: 't Is Vrijdag 11 September '3b, 's middags even voor vieren. De juffrouw in de eerste klas verrast de kinderen met de mede- deeling, dat ze de volgende dag, Zaterdag niet op schooi mogen komen. Eén der kleinen, natuurlijk een meisje, interrumpeert: „O, juffrouw, ik weet al waarom: de Prinses is met een jongen uit geweest", waarop de juffrouw haastig cor rigeert: „Wel neen, Fietje, 't was geen jongen, "t was een Prinsl" Een onzer Haagsclie lezers schrijft ons: Ik stond op de hoek van de Nieuwe Molstraat en Nobeletraat, en zag wel een verloofd paar aankomen, doch had er niet de minste erg in, wie het waren. Eerlijk- gezegd, keek ik meer naar de ietwat vreemde schoenen van de d-ame, dan naar de stralende gezichten van het jonge paar. Plotseling zwenkte een slagersjongen met de elegantie deze fietsers eigen de hoek om en met een joviaal „Pas op, zusl" scheerde hij rakelings langs het tweetal heen. De schaterlach deed mij opzien en ik herkende, maar te laat, de Prinses en haar Bernard. Zij kwamen uit de tuin van het paleis en wandelden naar de Cineac Toen ze des middags weer dezelf de hoek passeerden, stond ik op post en ik heb ze eerbiedig gegroet om de onbe leefdheid van mij en dien slagersjongen goed te maken. Een bezoek aan Ned.-Indië in zicht? De Indische Pers heeft zich met groote vreugde uitgelaten over de verloving van H.K.H. Prinses Juliana en er is op geest driftige wijze feest gevierd in heel Ned.- Indië. Vanzelfsprekend zijn va.n meerdere zij den stemmen opgegaan over een eventueel bezoek van de beide Vorstelijke personen aan onze Oost. Men mag aannemen dat de vervulling van deze vurige wensch onbeschrijfelijke vreugde in Ned. Indië zou teweeg brengen. De „Ind. Crt.", en dit is ©en van de vele persstemmen, schrijft het volgende: Thans, nu Prinses Juliana verloofd is en de gedachten van heel Indië zich met ma gische kracht geconcentreerd hebben op het Oranjehuis, is opnieuw de vraag naar voren gekomen: Zou het niet mogelijk zijn, dat de Prinses en Haar verloofde naar deze landen eien reis maken? De telegrammen uit Nederland maakten er gewag van, maar ook even prompt volg de een tegenspraak. Desniettemin willen wij hier openlijk deze verzekering geven: men bespreekt en bepleit de verwezenlijking van dit denk beeld met liefde en met kracht. Men wil er niet van hooren, dat het onmogelijk zou zijn; men wijst op de voorbeelden van Engeische en Belgische koningszonen, dia óók gingen naar eigen overzeesche gebie den en naar die van andere rijken. Om te bewijzen, hóe zeer de gedachte aan een eventueel© overkomst van het verloofde paar naar Indië leeft, moge die nen, dat wij een brief ontvingen van een onzer lezers, die daarin schreef, dat straks natuurlijk Indië ©en huwelijksgeschenk zal aanbieden. Dit behoorde dan, zoo was zijn meening, te zijn een Koninklijk jacht, waarmede Prinses en Prins dan naar Indië zouden kunnen komen. Ter zijde gelaten, of met een „jacht" de reis over de Oceanen naar hier gemaakt zou kunnen worden, wordt hiermede tocli niettemin treffend gedemonstreerd, hoe levendig de gedachte, welke wij hier even bespreken, heeft post gevat. Daarom: laat men in Nederland toch vooral begrijpen, dat men hier niet te doen heeft met zoo maar een opwelling, maar met een wensoh, recht uit het hart. Daarom ook: laat men in Neder land dezen wensch niet onmiddellijk, als zijnde om allerhande redenen niet uitvoerbaar, verwerpen. Men overwege hem en deugdelijk! Feuilleton 12) „Zeer juist gezien, mevrouw", antwoordde 'de heer Prins, die niet begreep, waartoe deze heenwijzing op Frans Walton moest strekken. Immers, hij kwam niet hij haar om over zijn werktuigkundige te spreken, maar hij verlangde haar geldelijke hulip. 't Kwam hem nu voor, alsof hij op de vraag naar een beschrijving van het keizerlijk pa leis te Petersburg (ot antwoord kreeg, hoe een Groen-lanidscihe hut er uitzag. „Welnu", vervolgde zij, „dan moet u hem pousseeren. U moet hom ©enigen tijd kun nen missen, opdat hij eens de machinefa- h riekten in andere landen kan bezoeken. Staat u in verbinding, hij voorbeeld, met fa brieken in Parijs?" „Om u le dienen, mevrouw, en wel met de Vermaarde firma Pénard, aldaar. Wij leve ren wederkeerig machines". „Dus zou Walton die fabriek kunnen be zoeken?" „O ja wel, mevrouw", antwoordde hij, niet zonder verwondering over den zonderlingen loop, dien liet gesprek genomen had. „Er zijn zeker ook nog wel andere fabrie ken in het buitenland, waar uw werktuig kundige iets zou kunnen zien en loeren?" „Gewis, mevrouw". „Kunt u er mij een noemen?" J „Bijvoorbeeld bijvoorbeeld", stamelde 'sic hoe-r Prins, die inderdaad in verwarring geraakte, „bijvoorbeeldde fabriek van den heer Zihnanca, te Barcelona". „In Spanje?" „Ja, mevrouw; hoewel ik geloof, dat do laatste, gedeeltelijk althans, door werklie den van den heer Pénard gedreven wordt." „Kent u den lieer Pénard persoonlijk?" „Neen mevrouw, maar onze corresponden tie is nogal veelvuldig cn ik ben hem zeer verplicht voor de goede hulp, die hij ons nu en dan bewijst. I&aroin te meer spijt liet mij, dat ik hem onlangs niet van dienst kon zijn." „In hoeverre?" „Onze w erktuigkundige had de teekening vervaardigd voor een machine, door den heer Pénard bij ons besteld, en die teeke ning frappeerde hem zóó, dat hij mij ver zocht, Walton naar Parijs te zenden orn hem nadere verklaring te geven. Hij wenscihte zelfs, dat wij om eens een ge meenzame uitdrukking te bezigen Walton aan hem zouden overdoen. Maar u begrijpt wol, mevrouw, dat dit ons moeilijk, ja zelfs onmogelijk is". „Wat'is onmogelijk!" riep mevrouw Oker uit. „Waar een wil is, is ook een weg. En u hebt licm geschreven, dat u hem niet kondt missen?" „Nog niet,, mevrouw". „Wel, dan zou ik hem berichten, dat hij over den heer Walton kan beschikken". De lieer Prins zag haar vol verbazing aan „Maar mevrouw", zei hij, „u beveelt mij iets aan, wat ik niet doen kan". ,En waarom niet?" „Omdat Walton juist de man is, die mijn fabriek tot bloei heeft gebracht, en hij eigenlijk de spil is, waarom aiies zioh be weegt". „Maar er zullen toch wel meer knappe lieden in ons land zijn! Zoudt u geen retm- placant voor hem kunnen vinden?" „Niet gemakkelijk, mevrouw". „Ook niet wanneer zij, die u uit den nood wil redden, u verzoekt er spoedig een te zoeken?" Dit was een lichtstraal voor Prins, die tot dusver in 't Onzekere cn duistere had rond getast. Nu begon hij iets te begrijpen. ,Zeer zeker, mevrouw", antwoordde hij haastig. „Welnu", zei zij, zend Walton naar Parijs. Doe hem niet over, maar houd hem tot na der order aan uw fabriek verbonden. Zorg voor een plaatsvervanger en schrijf den heer Pénard, dat Walton spoedig zal komen Ik heb nu eenmaal in mijn hart voorgeno men, een man van genie te pousseeren. evenals ik bereid ben u te helpen, mits u mijn verlangen niet tegenwerkt." „In geenen deelo in geenen deele", ant woordde de heer Prins; ik zal trachten u in alles ter wille te zijn." „Ik hoop echter", hernam zij, „dat u mij goed hebt begrepen: Walton gaat naar Pa rijs. maar blijft, aan uw fabriek verbonden. Ik heli mijn redenen daarvoor. Iemand die men pousseeren wil, moet men niet uit het oog verliezen, hetgeen het geval zou kunnen worden, indien tl hem aan den lieer Pénard overdeedt. Ik zou ook gaarne zien, dat hij in de fabriek zeer gerespecteerd en ook door u geëerd werd. Een man van zijn be kwaamheid verdient dat. Hij moet ook in Fatsoenlijke kringen verkeeren". Mevrouw had gezegd, dat zij er haar re denen voor had. En die had zij ook. Haar iweefde een spreuk voor den geest: Hoe ïooger iemand staat hoe meer hij geëerd vordt, des le dieper zal zijn versmading zijn vanneer zijn ondergang daar is. Wat moest de lieer Prins vail die laatste woorden denken? Bestond er tusschen haar ijn Walton zekere wellicht al te vcrlrou- (velijke verstandhouding? Wilde zij hem Ïiousseeren, om hem nog bekwamer en barer laardoor nog waardiger maken? Hij kon niet anders denken, dan dat zij voor Walton |iefde had opgevat. Maar wist zij dan niet, dat hij gehuwd was? Hom zweefde deze vraag reeds op de lippen, dochwat ging 't hem eigenlijk ook aan! Wilde mevrouw dien man pousseeren, goed, mits liij maar gered werd. „Wij zijn dus nu reeds oen eind op weg" hernam zij, „cn nu komen wij vanzelf op uw verzoek. De cone dienst is de andere waard. Het spreekt vanzelf, dat u dient geholpen te worden. Dc verbouwing en vergrooting der fabriek ei^cliten veel geid en uw particuliere zaken moeten tevens vereffend worden. Bo vendien zal het zoeken en vinden van een geselt ik ten plaatsvervanger tijd on gel'd kos ten. Welnu, ik hen bereid u te helpen". De heer Prins boog beleefd, „Ik moet echter", ging zij voort, „ccnigc bepalingen vaststellen teil opzichte van de uitbetaling der door u gewensehte som. Ik wil niet zeggen, dat die som mij te groot is, ook niet, dat het mij niet convenieert ze u te leen te geven; maar ik wi! zekerheid heb ben. en daar u mij geen andere kunt geven dan uw woord, is dit mij vergeef liet mij geen waarborg genoeg en moet ik dus een borg hebben". „Maar dien zal ik niet kunnen vinden", riep de heer Prins op een toon van teleur stelling uit. „U behoeft hem ook niet te zoeken", ging zij voort. „Wij hebben er een, namelijk Walton. Hij is mijn borg. Versta mij nu goed. Ik begin met u te leen te geven tien duizend gulden, en zal u, zoo lang Walton te Parijs of in liet buitenland, maar in uw dienst is, ik druk hier zeer op elke maand duizend gulden schenken, niet leciien". 't. Was wel voor den -heer Prins een kleine teleurstelling, daar hij op twintig duizend gulden gerekend had; maar hij zou zich best kunnen redden, want de vergrooting der fabriek was geen dringende vereischtc. Daarmede kon gewacht worden, en nu hem elke maand duizend gulden werden toege zegd, was hij meer dan gered. Hij nam dan ook dankbaar de voorwaarde aan. „Mag ik u dan verzoeken", ging zij voort, „dit st.uk eens in te zien en, wanneer u daar mee instemt, liet te teekenen?" Zij nam een der papieren, die op de tafel lagen, on gaf hem dit. 't Was een soort van schuldbekentenis, duidelijk met voorwaar den omschreven. De heer Prins zag ter stond, dat dit stuk niet van de hand was vim mevrouw Oker, maar opgesteld door iemand, op de hoogte van dergelijke over eenkomsten. „Ik verlang geenszins", hernam mevrouw Oker, „dat u dit stuk liier teekent. U kunt het meenemen en overwegen. Zoodra u mij bericht, dat u liet stuk komt teekenen en dat de hoer Walton vertrokken ls, zal ik aan mijn verplichting voldoen en u de tien duizend gulden doen tor hand stellen, be- vons duizend guldon elke maand die Wal ton buitenslands doorbrengt", „Mij dunkt", zei de heer Prins, „uw voor waarden zijn voor mij zoo zeer gewgnscht en aannemelijk, dat ik best terstond kan teekenen". „Zooals u wilt; maar de betaling dertien duizend gulden volgt eerst, wanneer Wal ton op de voorwaarde die ik daar straks be paalde, te Parijs aangekomen en in de fa briek van Pénard werkzaam is". „Zeer goed, mevrouw. Ik zal dan van avond bij mijn thuiskomst onmiddellijk den heer Pénard bericht geven van de komst van den heer Walton". „Maar ik neem eens aan", zei mevrouw „dat Walton geen lust heeft om naar Parijs te gaan". „Stel u daaromtrent gerust, mevrouw", zei de lieer Prins; „hij begeert zeer de fabriek te Parijs te zien cn daar werkzaam te zijn aan de machine waarover ik u zooevcn sprak. Bij hem gaat niets boven zijn arbeid, en ik geloof, dat hij er vrouw en kinderen om vergeten zou. Ik zal er dan ook voor zor gen, dat hij spoedig te Parijs komt". „Goed, en daarna ontvangt u, na ondertee- kening van dit stuk, tje toegezegde, tiendui zend gulden te leen, Is u bekend met zeke ren beer Mr. Berger?'1 „Noen. mevrouw". „Hij is iemand, die met ernstige moeilijk heden om hot zachtste woord te gebrui ken heeft te worstelen gehad, maar door mij geprotegeerd wordt. Mr. Berger heeft dit stuk opgesteld en zal zich overmorgen ten uwent vervoegen, om het, door u geteekend, terug to ontvangen, waarna hij u terstond zal uitbetalen". De hoer Prins zweeg. Wordt vervolgd.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2