I Ik' Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden Gedé-Zalf Ie Aanbieding IN HOC SIGNO VINCES Verlovingsfeest te Middelharnis IBER 1935 ^SCHRIFTEN eeding temaker ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1936 516 'JAARGANG N°. '4334 DE BACON-KWESTIE HET KONINKLIJK BEZOEK AAN ROTTERDAM dag (uitgave H. J, Iets nieuws voor deze beden uit het wijl Enigeland het de voorrede wordt hg van het jaar een zeggen dat heit geen 1 is, do oh ten doe) harten hemelwaarts het lezen van deZ0 I kan worden bereikt, luliergebe-d prevelen] Irwijzen, opdat aldus ■den levendig blijft, Ihet onze sympathie Ilem formaat en ka» It werk, in de trein, Icms, lean onder Gods I strekken. C. D. Iistreerd weekblad Voorhoeve, Zwolle) „1 de gezinnen een >sitcsr gezegd,, dat tot lort. En wij felicitee. lar dit weekblad g®, J door ouders, kind®, Iracht illustraties ver. loord. 't Nummer van nu liet anders, bevat Juliana en Prins C. D. li.Hz. De morgenstond Ivt, Amsterdam). Wie) linning. Wie het titel. IrwijdCTt, cn leest dit 1 Gunning"! Gunning I Een stijl, waarin de I naaste op zoo teedei-e pn, dat het boek niet worden, voordat het Ir komt een rubriek k'aarvan de schrijver ag van het jaar één let te veel lezen. Och, pn, docli de lezer kan Ite kizicn. Het heet te liden van dagen, wier 1 En toch noemt de l,De morgenstond na* la.nt, als oog en hart llit, is er geen ophou. lire vain sterven, maar batige leven. Het na* perdonkeren, het oog het gloren van het Ie" Gunning als een zijn leven. Uit iedere polite: Ga niet alleen grijp de handien, die Jen het verlorene, en I het bouwen, ziedaar heeft gedreven dit Jluste Gods zegen op |er verblijdt zich dat .vas. Wij verblijdten |>pcn dat de 3o druk C. D. |dcn iboren: Jobje, d. v. en Dirkje de Geus; v. Johannes Leendert |ijntje Hanenberg. "s Gebuijs, 74 j., na de Graaff. .GT: taris A. J. H. van rief in verzegelde sat de datum, die aat dus nu reeds verzegelde enve-. woordigheid van icte worden vast- ïzen. in de bladen per :der, die op den in Nederland iets den koopbon de ontant geld terug, tumstempel voor- dig en komt niet aankoop direct anbieding. >n afgestempelde eiken Eetkamer teuteuils, 4 Stoelen, eeding, schitterend re schuiftafel 85. Koop Uw Meubelen n fabrikant. Het is rakamers: ADSSINGEL 292. irkplaats: AANSTRAAT 43, sfoon 33585 TEKDAM Deze Courant verschijnt eiken WÜKNSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIIKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKER1) EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN. SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaan vragen en Dienstaanbiedingen f 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. GEWIJZIGDE TACTIEK De houding welke de socialisten aangeno men hebben bij de verloving von onze Prinses, geeft te denken. Het oude stand punt, om zicli gansch en al onzijdig te hou den, is door da S.D.A.P. onder den drang der omstandigheden losgelaten moeten worden. Als men nu vlagt, of zich met oranje tooit, is men geen slechter socialist dan zij welke uit principe alsnog weigeren dat te doen. Feitelijk is dit weer één der vele punten waarop de S.D.A.P. bakzeil moet halen, waarvan zij moet erkennen, in de practijk dos levens kan dat standpunt nooit ge handhaafd blijven, zonder de partij zelf schade te berokken. Het is een der vele theorieën, welke zij noodgedwongen moeten .verloochenen. Spontaan werd er Oranjefeest gevierd, ons volk jubelde en was blij. Wij zijn daar dankbaar voor. Dikwerf hebben wij ons afgevraagd: waarom in Engeland de socialisten wel bun Koning eeren en waarom door hen in Nederland liet Koningshuis genegeerd werd. Vanwaar kwam toch dat onderscheid? Och men meende dat daar een stuk pro paganda in zat cn daarom deed men zoo. Het is nu echter gebleken, dat onze volks ziel nog fijner cn dieper besnaard is dan zij wel dachten. Vandaar hun fiasco. Doch laten wij nu toch niet denken, dat al de socialisten welke Oranjefeest vierden, nu metterdaad ook hun partij en beginsel den rug toegekeerd hebben. De uitkomst zal wel leeren, dat dit niet waar is. Alleen is op dit punt liet ijzeren juk dei- partijdiscipline van hun rug afgenomen en kunnen zij zich wat vrijer bewegen. Het ware wel vurig te wenschen, dat de om keering in de gedachtcngamg radicaal was, maar wij durven geen hope kosteren, dat dit werkelijk waar is. Voor ons is het eiscli onveranderd tegen over het beginsel der revolutie, in welken vorm het zich openbaart, te getuigen en onze beginselen daartegenover te stellen Laat U niet in slaap wiegen door dingen welke een schijn maar geen waarheid be vatten. DEANG TOT EENHEID De drang naar eenheid wordt heden ten dage wel sterk gevoeld, over het algemeen erkent men de noodzakelijklieid daarvan, maar toch gaat men dikwerf door met het trachten om splitsing te maken. Met een schijnvroom gebaar gebruikt men daar allerlei middelen voor. Men ziet geen kans zich uit de bekrompen sfeer vaii eigen zelfgenoegzaamheid op te werken tot de hoogte welke noodig is, om door een drachtige samenwerking, het beste voor ons Jand te zoeken. Men wierookt aan eigen garen, maar men vergeet, dat er nog hoogere belangen zijn dan de kleine groeps- of partijbelan gen waar men aan vast zit, doch onderwijl ondergraaft men het fundament hetwelk noodig is* voor den bouw van een sterke burcht, welke straks de aanvallen der revo lutie zal kunnen weerstaan. Vermaan daartegen schijnt nutteloos te zijn. Zoolang als men daar eigen financieel en politiek voordeel mee tracht te bevorde ren, is er weinig hoop op beterschap, maar rijst veeleer het vermoeden, dat alleen ten voordeele van eigen zaak zulk een stand punt ingenomen wordt en dat het goed- geloovig publiek daarvoor dienen moet. Daartegen zullen wij toch telkens stelling blijven nemen. Wij zien het als zonde, dat belijders van den Naam des Heeren, hun uiterste best doen in deze critieke dagen elkander te bestoken. Er moet een gemeenschappelijk front ge vormd worden tegen het ongeloof. Alleen da/n zal hot christendom iets vermogen, Wij mogen niet doorgaan om elkander te bestrijden, te verbijlen en te vereten. Onze kracht moeten wij zoeken in liet bestrijden van de gemeenschappelijke vijand. Doen wij dat niet, of ontbreekt ons daal de lust toe, dan zullen wij straks zelf de schuld zijn van de triumf der beginselen des ongeloofs. De toestanden zijn veel ernstiger, dan Mot groote verwachting is uitgezien naar dit feest. Alom hoorde men van plannen van versieringen, van vergaderingen, zoo dat men het gevoel kreeg dat Midueiharnis op schitterende wijze zijn blijdschap met de verloving van Prinses JuLiaiia en Prin ts irnard zou gaan, uiten. En dat gevoel heeft ons niet bedrogen; die dag is werke lijk scliitterend geslaagd; hulde daarvooi aan Eere- en werkcomité's, aan buurt vereenigingen, onderwijzers, scholen, ja aan alle deelnemers die zoo naarstig heb ben medegewerkt om dit feest te doen slagen. Wij meenen nog een afzonderlijk woord te moeten wij-den aan het werk der politie ambtenaren, die bij een feest al-s gister een extra-dienst hebben, al mogen zij dun ook, staande op de treeplanik.cn yan de auto, oen gedeelte van den tociht rijdende mtiema-kcn, liet eisclit op zoo'n dag veei tact, geduld en wijsheid om te zorgen dal alles behoorlijk verloopt. En daar heeft het hun niet aan ontbroken. Het publiek verleende ook allo medewerking, zoodal ook wat dit betreft alles een uitnemend verloop had. De dag zelf begon onder de meest gun stiga omstandigheden voor het slagen. Het weer, zoo'n belangrijke factor hierbij, be loofde 's morgens al goed te worden. Wat- hot de vorige avond nog wat dreigend zoodat menigeen bezorgd naar de lucht keek, denkende aan de mooie versierin gen, die zooweel wei-k vereischt haddon gelukkig kwam al spoedig de morgenzon- ook de natuur in feesttooi zetten. De mu ziekvereeniging „Semprc Crescendo" open de de dag met koraalmuziek vanaf het dak van liet Gemeentehuis. Tegen 10 unr verzamelden zich al dc kinderen der onderscheiden scholen op liet schoolplein van de Openbare School In optocht werd toen gemarcheerd over de Voorstraat tot voor liet Gemeentehuis Aanwezig waren daar do burgemeester den Hollander, wethouder Slis, de leden van het Ecre-comité, bestuur Oranjcverec niging, met hun dames. Een groote schare belangstellenden vulde die Voorstraat, toen burgemeester den Hollander die kin deren en verdere aanwezigen ongeveer als volgt toesprak; Het was een heerlijk feit toen de verlo ving van Prinses Juliana en Prins Ber nard bekend werd en alom was er vreug de en blijdschap Spontaan, niet op gelegd, opwellend uit hlcit hart. groeide liet idee dit feit feestelijk te herdenken. Het is een behoefte voor ons volk om op deze wijze uitinig te geven aan do blijd schap, die leeft in onze harten Nederland viert feest, maar ook Middolharnis wil niet achterblij ven. Spr. is ver heugd al deze kin deren hier vooi hem te zien, omdat hieruit op dezen feest dag blijkt, dat wij met aiie verschil van inzicht één kunnen zijn in onze liefde voor het Vorstenhuis. Herinnerend aan het be zoek van H.M. Koningin Withelmina en Prinses Juliana op Flakkee, hoopt Spr. dat ons het voorrecht later nog eens ge schonken mag worden het jonge Paar in oiiis middien te zien. Er is do vraag gesteld: mag men in dezen -tijd feestvieren? en dan antwoordt spreker: ja! Donkere wolken zijn over het Koninklijk Huis gegaan, een moeder en L. J. den Hollander man werdlen weggenomen, en nu breekt een zonnestraal door. Drie gelukkige men schcn zijn er nu in liet Koninklijk Paleis een Moeder, die blij is met haar kind oen Prinses, die gelukkig is met haai verloofde, en een Prins die verheugd is met zijn Prinses cn toekomstige gemalin. Zou den wij dan nu niet blijde zijn? Daarom: viert feest! Spr. memoreert dc spontaniteit, de aangename dagen van voorbereiding, de hulp, de samenwerking van allo zijden, de éénheid die ons tot verheuging stemt. Het kan niet anders ot er wordt zóó iots goeds tot stand gebracht Viert dan feest, opgewekt feest, maar bedenkt ook dat gij atloen hot verloofde Prinselijke Paar kunt eeren als gij feest viert op waardige wijze. Zingt dan uit volle horst want wij leven nog in liet vrije Nederland, weest vrooiijk en blijde, maai op een wijze dat ieder het mag hooren. Niet dat spr. vreest, dat dit niet ordelijk zal gebeuren, maar hij wil er nog eens dc aandacht op vestigen. Spr. dankt nog dc muziekverooniging en allien die in eenig opzicht hebben mede gewerkt om dezen dag te doen slagen en eindigt met liet volgende gedicht: Heil Juliana, heil en zegen Klinke jubelend U tegemoet Heil Bernard, Heil juich blij U tegen! Als 't volk van Nederland U groot. Ja Vorstelijk Bruidspaar, heil en zegen Daaraan zal 't al gelegen .zijn Uw grootste wcnsch wordt dan verkregen Gezegend en ten zegen zijn. Onder bijzondere stilte wordt deze rede aangehoord, waarna een daverend applaus volgt. De schoolkinderen zingen dan ge z a me nil ijk onder leiding van den lieer Weeda, ecnige vaderlandsclie liederen Besloten wordt met het gezamenlijk zin gen, begeleid door „Scmpre Crescendo", va.n- ons Volkslied. De kinderen maakten een vroolijkcn blijden indruk. Voorzien van vlaggen en gesierd met Oranje, werd een tocht door de gemeente gemaakt, waarna tractatie in de onderscheidene scholen plaats vond. Burgem. en Mevr. den Hollander, gem. secretaris Bloot en wethouder J. Slis na men in alle scholen een kijkje. Des namiddags was er een optocht tan diverse versierde wagens en auto's. Vesl werk was er door de deelnemers van ge maakt. Wij noemen o.m. de zwemclur. F.Z.C., de voetbaivereenigkg, de Huis houdschood met een tweetal groepen, dc fa. Nippius met oen wagen, waarop een bruidspaar en bruidsmeisjes, on ineer an deren. Na afloop kinderspelen op het Zandpad, ringrijden, cn als vermakelijke noot was er een wedstrijd in hardrijden mot kinderwagens. De alleroudste model Ion waren te voorschijn gehaald. De baby- uit die dagen, die met zijn wagen oud was geworden en de bestuurster eveneens in ouclerwetsche kleeding. 's Avonds concert van muziekvereeniging en gecombineerde zatt|gverecniiging, daarna lampion- en fak keioptocht, terwijl oen openlucht-bioscoop de dag besloot. Een enorme mensohen massa was op de been. De straten waren keurig versierd, de middenstand had deze gelegenheid aangegrepen om door een feestetalage de aandacht op hun zaken te vestigden cn verhoogde daarmede het feestelijk aanzien. Een pracht gezicht was de verlichting van Voorstraat, Westdijk en Zandpad met lampions, terwijl wij ook niet moeten ver zuimen de haven, kaai, met de in de ha ven gemeerde booten. Al met al een dag waarop Middelharnis trotsoh kan zijn. velen wel denken. En komt het zoover, dan zullen zij die nu weigeren mee te strijden,, het grootste misbaar maken en weer doorgaan onze partij de schuld te geven. Wij hebben het vermoeden, dat het geva! hopeloos is. Doch wij zullen als het moet, de christe lijke beginselen dan alleen verdedigen doch tevens blijven werken voor een een drachtig optrekken van christelijk Neder land. De drang der eenheid komt voort uit der tijden -nood, doch tevens is het een beginsel dat voor het staatkundig loven in de prac tijk beoefend moet worden. Wij bedoelen geen eenheid met hen die van beginsel met ons verschillen, maar allen die op den grondslag van Gods Woord staan, roepen wij op om in eendrachtig optreden zich te scharen in het leger van hen die de revolutie willen keeren. Steunvergoeding erwten Do Noderlandscho Akkerbouwccntrale maakt bekend, dat de steunvergooding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C gedenatureerd in het tijdvak van 7 Septem lier 1936 tot cn met 12 September 1936 2.60 per 100 kg. zal bedragen. Voor in datzelfde tijdvak gedenatureerde groene erwten van dc laagste klasse en vooi andere erwten zal die stcunvergoediug f 2.10 per 100 kg. bedragen. Steunvergoeding veldboonen De Nederlandsche Akkerbouwcenti-ale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor veldboonen, welke werden gedorscht in het tijdvak van 31 Augustus tot cn mot 9 Seo- tomber 1936, f 3 per 100 kg. zal bedragen. Voor in het tijdvak van 10 September tot en met 16 September 1936 gedorschtc veld Iioonen zal deze steunvergoeding f 3.35 per 100 kg. bedragen. Tegen Eelt en Likdoorns. He! nooit falende middel. Staat sinds 30 Jaar aan de spits. Verkr. bij H. H. Apoth. en Drog. d. 45 ets. Gedé-pleister, zeer aanbevelensw. 45 ets. Gedé-Voetbadzout, zeer verkw. 45 ets. De wintergranen volledig bemesten Nauwelijks is de oogst van onze winter granen achter den rug, of dc landbouwer maakt weer aanstalten voor liet zaaien van de volgende. Nu de graanbouw, mede door de regeeringsmaatregelen, weer loouend is geworden, moeten wij alles in liet werk stellen de opbrengsten zoo hoog mogelijk op te voeren. Een zeer voorname factor daarbij is de bemesting. Keuze van zaadgocd, ont smetting daarvan, dun uitzaaien, mogen van grooten invloed zijn op de grootte de. oogst, een juiste bemesting zal tocli wel de stimulans blijven voor liet wel of niet lagen van de wintergranenverbouw. Nu is het wel jammer dat dikwijls va.i een oordeelkundige bemesting geen sprak" is, dat hierbij juist groote fouten gemaakt worden, waarbij dit belangrijke deel vari het bedrijf lang niet zoo rendabel is als mogelijk zou zijn. Wij kunnen een zoo hoog mogelijke rendabiliteit bereiken door hel geven van een volledige bemesting welke het best bij een bepaalde grondsoort en graanras past, maar ook door het kiezen van meststoffen in welke wij bepaalde voedingsstoffen liet goedkoopste kunnen toedienen. Wat nu het laatste betreft kunnen wij mirt zekerheid aannemen, dat hij een zoo sterke uitbreiding der graanteclt de vol ledige bemesting goen gelijken tred daar mee gehouden heeft. Dat deze te veel acli tervvege is gelaten en dat vooral do kali in liet gedrang is gekomen, met de gevolgen van dien. Immers, op fosforzuur is men in den regel niet zuinig. IJoch er schuilt lii-r nog een groot gevaar! Men is bang voor legeren en dit ongemak is gewoonlijk te wijten aan een verkeerde verhouding In de bemesting. Denk hierbij aan de wet van het minimum. Ook aan een te dichten stand. Men gaat nu tevens bezuinigen op de stikstofbemesting. Men moet immers vooral in het grootbedrijf, een schoof heb ben welke met de machine gesneden kan worden. Maar dit gaat ter, koste van de opbrengst en dit behoeft niet. Een behoor lijke stikstofgift zal geen legergraan geven ais de hoeveelheid kali en fosforzuur niets t" wenschen overlaat. Als dit het geval is kan men, zonder vrees, een zwaardere stik stofgift toedienen en lean men een ruime oogst verwachten. Een te kort aan kali werkt liet legeren dan ook zeer in de hand In verband hiermee, cn met het oog op do enorme uitbreiding der wintergraan cultuur, zou het wel gevveuscht zijn na U gaan in hoeverre liet aanbeveling verdient een gedeelte der stikstof in liet najaar t geven. Hoofdzaak TS echter bij het zaaien d»r wintergranen vooral de kali en ook het fosforzuur niet te vergeten. Garnalen naar België Het standpunt van den douane-ontvanger te Kieldrecht De Minister van Buitenlandsche Zaken en Landbouw hebben op vragen van den heer Lockefeer geantwoord, dat voort brengselen van de visscherij, b.v. garnalen bij invoer in België aan het Belgische grenskantoor te Kieldrecht slechts in be perkte mate worden toegelaten. De Belgi sche douane-ontvanger is van meening, dat de van Nederlandsche vissohers afkomstige garnalen op de Noord-zee gevangen zijn Hij eischt daarop de invoerechten, bed-ra gend 2Y2 pet. van de waarde. Naar de juistheid van deze bewe ring omtrent de vangplaa-ts wordt een onderzoek ingesteld, waarna het doen van stappen bij de Belgische regeering nader in overweging geno men zal worden. Wijziging der steunregeling Indertijd werd tegenover den minister van Sociale Zaken gewezen op een e.v. ongevvenscht gevolg van de wijziging dei- steunregeling. Indien n.I. do betrokken werklooze huurverlaging zou krijgen, zou Maatschappelijke Steun den huurbijslag opnieuw moeten vaststellen met het nieuwe huurbedrag ais basis, zoodat hot voordeel voor den werklooze vrijwel geheel teniel zou worden gedaan. De Minister heeft thans, naar de „Stand." meldt, per circulaire aan de gemeente besturen medegedeeld, dat voor de gevallen waarin de huiseigenaar de huur verlaagt in verhand met de vermindering van den huurbijslag, deze bijslag voor de huurders- werkloozen ook in het vervolg berekend zal worden op den grondslag van liet oude huurbedrag. F Minister Deckers wil Regeerings- bemoeiing liever beëindigen Georganiseerde landbouw werkt niet mee Dc positie van den R egeeringscom m issaris Op do vragen van den heer van dor "Veij- don, in zake hei raadplegen door do regeo- ring van don regeeringscommissaris-com- mercioel adviseur en den steun aan hacon- fabriekon, heeft de minister van Landbouw. Dr. L. N. Deckers, het volgende geantwoord: De vroegere baeoncnntrnrlen be'roffen een regeling met de haconindustrie in haar ge heel. terwijl thans in liet systeem van in schrijving, dat de minister voorstaat, het indvidueele belang van iederen fabrikan' op den voorgrond treedt. Aangezien de ba eonboreiding een zeer h- hingrijk onderdeel uitmaakt van het bedrijf, waarmede de re- geeringscommissaris-commercieel adviseur verhonden is, heeft de minister genieend goed te doen, met genoemden regeertng— commissaris in dezen niet om advies te vragen. Eenerzijds was dit juister legenovei de andere baconheririjven, anderzijds werd de positie van den betrokkene er door ver gemakkelijkt. De regeoringscommissaris-commereieel adviseur geeft wel advn-s in nnderp, in Ji bijzonder commerciceln aangelegenheden, de varkenshouderij betreft n n>. waarbij het nij zond'ere belang van iedere onderneming niet in zoodanige mate gemoeid is als bij de ilians geldende barnnregeling Hij is o.m. wel ge raadpleegd in de regelint; van de overni ming van zware varkens en de voor deze varkens te besteden prijzen. Uit het vorenstaande volgt, dat de re- geeringscommissaris-coinni -r - l advi seur geraadpleegd wordt over de tot zijn taak behooronde onderdoden van de var kens- en veehouderij. De verdere werk zaamheden van den regeerings-commis- saris-commercicel adviseur bestaan uit het verlccncncn van advies ten aanzien van commercieele aangelegenheden op het goheelc gebied van de landhouwcri- sismaatregelen, zoowel ten aanzien van do visscherij, den akkerbouw den tuin bouw als andere, Hij verstrekt deze ad viezen aan den minister, terwijl hij daar naast de regeeringsemmissarissen met zijn commercieele adviezen ter zijde staat. Ook neemt hij meermalen en werkzaam aandeel in de voorbereiding van onderhandelingen met het buiten land. Voorts behoort tot zijn taak de leiding van de afdeeling organisatie, welke afdee- ling medewerking verleent bij de adrnim stratief-technische organisatie der crisisor ganisaties en voorschriften, resp. adviezen geeft ten aanzien van zoo zuinig en effi cient mogelijk beheer dezer organisaties. Mede is in deze taak begrepen den min ter voor te lichten in zake personeels aan gelegenheden, zoowel ten aanzien van sala- rieering als van aanstelling en ontslag. Het is den minister niet bekend, in hoe verre door do nu gegeven vergoeding een rendabele productie voor de verschillende bedrijven is verzekerd. De crisis-accountantsdienst heeft niet het oordeel uilgesproken dat de thans gecon tracteerde prijs voor de baconbereiding ter nauwernood voldoende is. doch dat aan dc hand van cijfers, door den crisis-accountante dienst verzameld, gebleken is, dat deze prijs behoudens ingevoerde zeer groote bezuini gingen, niet voldoendegis om de productie kosten dei' gezamenlijke fabrieken bij de tegenwoordige bezetting te dekken. De minister vermag in geen enkel opzicht verband te zien tusschen de waarde, we ke aan het oordeel van den crisis-accoun tantsdienst moet worden gehecht en het feu dat sedert de instelling van dezen dienst contracten zijn gesloten tegen een prijs, die ver boven den prij9 uitgaat, welke thans door een gegadigde is aangeboden. Ten aanzien van de bemoei'ngen met de baconindustrie van de zijde der Ned. var- kenseentrale en later de Nod. veehnulp- rijeentrale is aan de Kamer geen enkele mededeeling ontl.ouden. Ook in de dri- maandetijkseiie berichten verschijnen ge regeld mededeelingen. Daarenboven heeft de commissie-Benmer naar de geheele geste een onderzoek ingestld, waarvan het rap port gepubliceerd is. De minister zou zeer toejuichen in dien het, met het oog op de landbouw belangen, mogelijk was de rechtstreek- sche regeeringsbomoeiingen met de ba conbereiding te doen eindigen. Te dien einde heeft hij reeds geruimen tijd ge leden het voorstel gedaan aan den geor- ganiseerden landbouw om de landbouw organisaties nader bij deze aangelegen heid te betrekken. Een dezer dagen ont ving de minister evenwel de mededee ling, dat deze organisaties daarop niet wenschen in te gaan. Daar het niet strookt met de belangen van de varkens houderij den baronïxport stop te zetten, zal het, zoolang de bijzondere omstandig heden duren, noodig zijn, dat de regee ring zich op een of andere wijze rechts- streeks met den baconcxporf bemoeit. Over de regeling, welke de thans gel dende zal vervangen kan de minister nog geen inlichtingen verstrekken. VASTGESTELD OP VRIJDAG 9 OCTOBER Ontvangst ten stadhuize en rijtoer door de stad Het ligt in het voornemen van H.M. de Koningin om, vergezeld van Prinses Juliana en van Prins Bernard, in den middag van 9 Oct. een bezoek te brengen aan Rotter dam. H.M. zal zich daartoe met de Prinses en den Prins per trein van Het Loo naar Rotterdam begeven. Omtrent het op handen zijnde Ko ninklijk bezoek vernemen wij nog nader, dat in verband met den korten tijd die ons nog scheidt van den aangekondip- den datum vermcede'ük van een huldi ging in het Feijenoord-stadion zal moe ten worden afgezien. Het zal niet moge lijk zijn de toegangswegen voor dien tijd gereed te hebben. Het ligt thans in de bedoeling om tij dens den rijtoer, die de Vorstelijke be zoekers door Rotterdam zullen maken, een grootschè betooging van aanhanke lijkheid te organiseeren. Alle nationaal- gezinde vereenigingen zullen worden uit- genoodigd zich met hun vaandels cn banieren te scharen langs bepaalde we gen, die de Koninklijke stoet tijdens den rijtoer zal volgen. De Koninklijke familie zal officieel ten stadhuize worden ontvangen. Bernard, geen Benno Een wensch van de Koninklijke Familie Een kameraad moet verteld hebben, dat men Prins Bernard in de wandeling Benno noemde 011 zelfs de I-Iaagsrhe briefschrijver van „De Tijd" verzekert, dat de Prins in Den Haag al niet meer anders wordt ge noemd. Die benaming geldt dan zeker buiten den familiekring van den Prins en buiten het Koninklijk Paleis, zegt de „Msb." Want van welingelichte zijde is ons verzekerd, dat de Prins en de Prinses iets nieuws vernamen, toen zij hoorden van de naam „Benno" en dat deze naam nooit door vrienden, omgeving en familie gebezigd wordt. Het is mis schien mogelijk, dat een of ander den naam wel eens een enkelen keer ge bruikt of gehoord heeft. Maar bet is onjuist, zoo heeft men ons met nadruk en met de bedoeling het bekend te maken gezegd, dat de Prins met die verhaspeling van zijn naam vertrouwd is en men liet merken, dat de Konink lijke Familie het op prijs stelt te voor komen, dat die verhaspeling ingang vinden zal buiten haar kring. De Prins heet Bernard en zoo wordt liij genoemd. Het is een mooie, ook voor Nederlandsche ooren vertrouwde naam. Waarom zouden wij ons dus niet bij die naam houden?

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1