BRILLEN G. DE MOOIJ - Ouddorp BRUNOTT Speciale Aanbieding Adverteert in ons blad MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 23 SEPTEMBER 193(5 Wees er vlug bij, onze col lectie mantels, costuums, japonnen en hoeden is nog compleet. Profiteer nu van de lage prijzen! Bovendien: Kijken kost niets. Dus: NERGENS SLAAGT U BETER! BUITENLAND KERK EN SCHOOL 0EKEN EN GESCHRIFTEN Advertentien DE CENTRALE PROEFTUIN BOEREN LEENBANK „0UDD0RP." klokCLASSIEK,! DAMES! Denkt U erom: deze aanbieding geldt óók voor onze Afd. Dames- en Meisjeskleeding Eén Dag Gratis Koopen. SCHUITEMAKER VREUGDELIED ZANG PIANO ROTTERDAM AMSTERDAM jj UTRECHT ORKAAN OP AMERIKA'S WESTKUST Windsnelheid omstreeks 150 K.M. per uur Een stad geïsoleerd NEW-YORK, 10 September. De reeds twee dagen geleden door de meteorologen voorspelde wervelstorm raast thans met een snelheid van ruim honderd kilometer per uur over de kusten van Virginië. Te Norfolk in Vïr- ginië bereikte de wind zelfs een snel heid van bijna 150 kilometer per uur. De storm gaat gepaard met slagre gens en hagelbuien. Het meerendeel der telegraaflijnen is vernield, zoodat de verbindingen met de getroffen ge bieden bijna geheel zijn verbroken. Algemeen neemt men echter aan, dat het aantal bij de ramp omgekomen personen niet zeer groot zal zijn, aan gezien de bevolking was gewaar schuwd. Aan de kust van New-Jersey, wear be kende badplaatsen liggen, is uit zee een geweldige stortvloed opgekomen. De eigena ren van de huizen langs de kust hadden echter, onmiddellijk na het bekend worden van de weerberichten, groote houten barri cades opgericht, om het geweld der golven te breken, voordat zij de huizen konden be reiken. Het lichtschip „Chesapeake", ter hoogte van Kaap Henry heeft een S.O.S.-bericht uitgezonden en medegedeeld, dat het van zijn ankers is losgeslagen. De bemanning is er in geslaagd, een noodanker uit te zetten doch niettemin is hul.p dringend noodig Men vreest, dat vier schepen, waaronder het Duitsche s.s. „Farpfanger", door den storm zijn verrast. De meest verontrustende berichten zijn tot nog toe ontvangen uit Elisabeth City in Noord-Carolina, een stad van 15.000 inwo ners, welke door de stormvloeden van de buitenwereld is afgesloten. De voornaamste winkelstraten van de stad zijn letterlijk met stukken puin bezaaid en in de woonwijken is zoo goed als geen huis onbeschadigd gebleven. Een groot deel van de stad is onder water geloopen. De schepen welke in de haven voor anker lagen, zijn aan land gedreven of gezonken. Een ander schip is na een botsing met het s.s. ,,lda Hay" in de Delaware-baai gezonken. Naar de kustwacht meldt, is het eiland Ocracoke aan de kust van Noord-Carolina door een reusachtige vloedgolf overstroomd Van de bevolkiinig van het eiland, welke uit ongeveer 400 personen bestaat, zou even wel niemand gedood of gewond zijn. De weerbureaux hebben den vermoede- lijken loop van den storm een heelen dag tevoren voorspeld. Volgens deze voorspel lingen zou de orkaan zich langs de kust voortbewegen van Miami via Virginia Bay en Sandy Hook tot Nantucket en Fastport in Maine. Men verwacht, dat de door den orkaan aangerichte schade niet zeer groot zal zijn. daar alle bewoners tijdig maatregelen heb ben kunnen treffen. De nationale gard'e helpt de- reddings brigades bij het bergingswerk in de door het water overstroomde gebieden bij Nor folk en Kaap Henry. Lloyd George's Duitsche indrukken In de „Daily Express" heeft LI o y d George een résumé gegeven van de in drukken, die hij tijdens zijn verblijf in Duitschland en zijn ontmoetingen met II i 11 e r heeft opgedaan. Met recht, aldus de Britsche staatsman, heeft de Leider te Neurenberg er op ge wezen, dat zijn beweging in vier jaar een nieuw Duitschland heeft gemaakt. Duitsch land is thans vol hoop en vertrouwen en met een nieuw gevoel van vastberadenheid vervult, om zijn eigen leven zonder inmen ging van buiten te leiden. Voor het eerst sinds den oorlog heerscht er een algemeen gevoel van veiligheid en het volk is gelukkiger. Slechts één man heeft dit wonder volbracht; hij is een ge boren leider, een dynamische persoon met een vastberaden wil en zonder vrees in het hart. Hitler is de George Washington van Duitschland. de man die voor zijn land de onafhankelijkheid van al zijn onderdruk kers verworven heeft. De gedachte, dat Duitschland Europa zou willen bedreigen en dat zijn onweer staanbaar leger over de grenzen zou kun nen trekken, speelt geen rol in de nieuwe wereldbeschouwing. Wat Hitier te Neurenberg gezegd heeft, is waar: Duitschland zal tot der dood weer stand bieden, doch het wenscht n;et tegen eenig land op te trekken. Aan de Duitsche herbewapening kan niet getwijfeld worden, doch ieder weet, dat er een groot verschil bestaat tusschen een verdedigende en een aanvallende bewapening. Overal heb ik, zoo gaat de bejaarde di plomaat voort, een hevige vijandschap te gen het bolsjewisme gevonden, verbonden met ware bewondering voor het Britsrhe volk en den diepen wensch naar een betere en vriendschappelijker verstandhouding met Engeland. Doch Duitschland is evenmin geneigd tot een aanval op Rusland als tot een mili taire expeditie naar de maan. Een interview met den Negus Maakt hij zich nog illusies? De negus heeft aan een vertegenwoordi ger van Havas verklaard, dat hij nog niet wist, of hij zelf naar Genève zou gaan In dien de Abessijnsche delegatie te Genèv" zijn tegenwoordigheid gewenscht achtte, zou hij zich echter onmiddellijk daarheen begeven. Met betrekking tot de kwestie van de volmachten van de Abessijnsche delegatie voor toelating in de Volkenbondsvergade ring, verklaarde de negus, dat deze in het geheel niet zou worden gesteld. Hij zeide niet te weten wat de houding van den Volkenbond zou moeten zijn, als deze een volkomen legaal samengestelde delegatie niet zou toelaten, indien zij niet de rechten van Abessinië erkende. Wat betreft de woorden van dr. Martin, den Abessijnschen gezant te Londen, die vrijen doortocht over Britsch gebied heeft gevraagd voor reizigers, die naar Westelijk Abessinië wilden reizen, zeide de negus, dat de Britsche regeering niet in deze aan gelegenheid was geraadpleegd. Indien wij echter dit recht van doortocht niet krijgen, kunnen wij niets uitrichten, want de regeering te Gore heef; niet vol doende wapens zoomin als voldoende mu nitie om zich te verdedigen. Zij kan hier aan slechts komen indien de Volkenbond bereid is een internationale leening te ga randeeren en de Engelsche regeering vrijen doortocht over haar gebied toestaat. Op een vraag van den Franschen jour nalist wat de plannen van den negus wa ren, zeide deze, dat hij mogelijk nog eeni- gen tijd in Engeland zou blijven. Zoodra echter de internationale leening tot stand gekomen zou zijn, zou hij naar Abessinië vertrekken om zich bij zijn volk te voegen om te strijden voor zijn vrijheid. Negus voor het Haagsche Hot De Londensche advocatenfirma Arram Ofaiffield Co heeft Donderdag een tele gram gezonden aan het permanente hof voor internationale justitie te 's-Graven- hage, waarin in opdracht van dien negus en zijn regeering een buitengewone zitting van het hof wordt verzocht, teneinde d-r klachten van Abessinië tegen Italië aan te hooren. CAMPBELL BLACK VERONGELUKT De bekende vliegenier Campbell Black, die tezamen met Scott de groote Londen—Melbourne-race won, is omgekomen bij een vliegtuigonge val op het vliegveld van Liverpool. Black was voornemens deel te ne men aan een race EngelandJohan nesburg. Startend met het toestel, dat op die race naar den prijs zou mededingen, kwam hij in botsing met een ander vliegtuig. Black werd niet op slag gedood, doch overleed kort na aankomst in het ziekenhuis. Een ooggetuige van het ongeluk van Campbell Black deelt mede, dat 't kleine vliegtuig van den bekenden aviateur na een demonstratie daalde, op het oogenblik dat. een groot militair vliegtuig, dat ook in de lucht was geweest, naar den hangar werd gerold. Beide toestellen kwamen in botsing De propeller van het militaire toestel sloeg te gen het. vliegtuig van Campbell Black en bracht den aviateur een ernstige verwon ding toe. Het slachtoffer raakte buiten bewustzijn, doch kwam weer bij, enkele oogenblikken voor hij naar het ziekenhuis werd ver voerd, waar hij overleed. De laatste afstammeling van Columbus geëxecuteerd Op de kanselarijen van Argentinië en Chili is bericht ontvangen, dat de hertog van Veragua te Madrid is terechtgesteld. Beide regeeringen hadden gevraagd den hertog, den Iaatsten afstammeling van Christoffel Columbus, niet te willen terecht stellen. Zij hebben een protestnota naar Madrid gezonden. NED. IIERV. KERK Drietal: Te Delft, (vac. Leenmans): K J v d Berg, te Amersfoort, J D van Hof te Delfshaven en W J van Lokhorst te Hil versum. Beroepen: Te Wommels en Ilydaard (als hulppred. bij de Ilerv. Evang.), cand. VV. H. Poot te Den Haag. Beroepen: Te Aalsum en Wetzens, cand. J. H. de Ruiter te Utrecht. Te Amsterdam (als hulppred. in wijk 3), cand. E. van Bruggen te Amsterdam. Beroepen: Te Gorssel (als hulppred.), cand. H. J. Visser, te Doetinchem. Aangenomen: Naar Westerhaar (Vrie- zenveen), P. J. Kackaay, hulppred. te Drie bergen. -- Naar Borger (toez.), P. Jonges te Zwartewaal. Aangenomen: Naar I-Iarlingen, Th. E v d Brug te Oosternieland en Oldenzijl. Bedankt: Voor Wijngaarden, cand. F J N v Harrevelt te Den Haag. Bedankt: Voor Stavenisse, J. G. R. Langhout te Den Bommel. GERF.F. KERKEN Beroepen: Te Zonnemaire, II. Bokma te Waardhuizen. CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te Dedemsvaart-Lutten, D. Biesma te Drogeham. Te Btissum-Naar- den, J Tamminga te Harderwijk. Beroepen: Te Zeist, G. Salomons te Amsterdam-West. SCHOOLBOUW TE MECHELEN De plannen tot bouw van een Chr. school te Mechelen zijn reeds in vergevorderden staat. Werd de school met twaalf leerlingen en een leerkracht geopend, thans is dat aan tal verdubbeld en wordt er d-oor twee leer krachten onderwijs gegeven. Tot nog toe ge schiedde dit in ruimten van de Gereformeer de kerk; het is te begrijpen dat er dringend behoefte kwam aan een eigen gebouw. Een der vrienden gaf den grond, een comité van aanbeveling hier te lande tracht het bouw- kapitaal bijeen te brengen. De heer Groe nendijk van Gouda ontwierp het plan en bestek, en nu hoopt men spoedig in het bezit te zijn van een eigen school. De school zal vier lokalen tellen, en verder een vertrek voor huishoudonderwijs, een hestuurskamer, een fietsenbergplaats, en installatie voor cen trale verwarming. Dit alles voor de som van 5000 gulden, welk bedrag nog niet bijeen is. Bijdragen worden gaarne ingewacht aan het adres van den heer P. J. K o 1 ij n te Gouda, giro 88051. Verschillende groepen van Pro- testantsche kerker werken eensgezind samen, om het doel te bereiken. EEN GOED LEERAAR In een Engelsch receptenboek las het Corresp.blad der Ver. van Chr. Onderw.: Zoek een jonge, sterke en aangename per soonlijkheid; snij er af alle aanstellerij van stem, kleeding en manieren; giet ei over en mengsel van-gelijke deelen van de wijs beid van Salomo, de moed van den jongen David, de kracht van Simson en het geduld van Job; kruid met het zout der ervaring, de peper der geestdrift, de olie der sympa tliie 'en een scheutje humor; stoof gedurende 3 jaar in een warm schoollokaal, van tijd tot tijd controleerend met de vork der cri- tiek, die er door tjen directeur, in geprikt wordt. Wanneer alles goed gaar is, garneert men met een klein salaris en dient de scho- tal warm aan de gemeenschap op. DE POLEMIEK IN DE GEREF. KERKEN Twee verklaringen In de „Geref. Kerkbode" officieel orgaan van de classis Gorlnchem der Geref. Kerken lezen we de volgende door de predikanten Ds S Kamper, Geref. predi kant te Meerkerk en Ds. D. Zemel, idem te Vianen, onderteekende verklaring: „In navolging van onderscheidene voor beelden uit den iaatsten tijd hebben onderge- teekenden een vertrouwelijke en broederlijke samenspreking gehouden over de tusschen hen gevoerde polemiek in onze classicale .Kerkbode". Als gevolg daarvan verklaren zij: le. dat zij beiderzijds betreuren en terug nemen, wat in die polemiek een al te per soonlijk karakter droeg (dit geldt, wat den eersten onderteekenaar betreft, ook wat in no. 3 van „Om Sions wil" reeds was afge drukt; 2e. diat zij, al hebben zij over en weer bedenkingen "-gen elkanders opvattingen als broèders in Jezus Christus en als dienaren des Woords, gelijk tot nog tóe, in goede ver standhouding wenschen samen te werken in den classicalen arbeid: en 3e dat bet hun daarom beter voorkwam, waar zij op meer dan één terrein zoo nauw naast elkaar heb ben te arbeiden, die polemiek niet voort te zetten." In het jongste nummer van „Om Sions w i 1" deelt de redacteur Ds. S. Kamper, Geref. predikant te Meerkerk naar aanleiding van de conclusie die de Gen. Synode der Geref. Kerken in haar zitting van 9 Sept. j.l. aannam, het volgende mede: „Aan den drang der liefde in deze Syno dale uitspraak willen ook wii volgaarne ge hoor geven. Daarom bieden wij aan Ds C. Vonk te Schiedam onze verontschuldiging aan over de opneming in no 1 van ons blad, van den op Z.Eerw. gedanen aanval, met de erkenning, dat, hoezeer zijn artikel reden tot bedenking gaf, de uiting daarvan niet op zulke wijze en in zulke bewoordingen had mogen geschieden. DE CHRISTELIJKE KERK IN JAPAN In November 1935, werd te Tokio, Japan een „Kerkdag" gehouden. Ongeveer 250 afgevaardigden, waaronder de bekende Kagawa, discussieerden o.a. over de vraag wet, de naam zou zijn der voorgestelde nieuwe eenheidskerk. Er is een comité van vijf-en-twintig per sonen gevormd, waarin alle Kerken en groepen vertegenwoordigd zijin. Dit comité heeft nu een ontwerp van vereeniging ge maakt. Als naam wordt voorgesteld: De algemeene („katholieke") Chr. Kerk van Japan. Als belijdenis is genomen het eenigszins verkorte apostolicum. De Heili ge Schrift wordt erkend als noodzakelijke weg des fcrélls en als norm voor het ge loofsleven. Als sacramenten, door den Hei land gesteld, worden erkend Doop en Avondmaal. Inzake de Kerkorde wil men trachtten haar constitutioneel te houden, maar tevens voor een autonome ontwikkeling der afzonderlijke kerken zorgen met een alge meene „katholieke" kerk als doel. EEN HONDERDJARIGE KERK In verband met het feit, dat bet dezer dagen 100 jaar geleden is, dat te Goes de Geref. Kerk werd geïnstitueerd, is een ge denkboek verschenen, dat aan (Ie leden dezer kerk en aan die van de andere Geref Kerken op Zuid-Bevelaod is uitgereikt. In den dienst xan gistermorgen is door Dr W. H. v. d. Vegt dit jubileum herdacht. Een bede voor eiken dag (uitgave II. j, Spruyt Amsterdam). Iets nieuws voot ons. Dr Gunning heelt deze boden uit hel Duitsoh vertaald, terwijl Enigeland het bakermat is, gelijk in de voorrede wordt gezegd. Voor eiken dag van het jaar ecu bede. Laat ons echter zeggen dat heit geen Roomsoh gebedenboek is," docih ten doel heeft ons te leeren de hartien hemelwaarts te heffen, en dat door het lezen van deze korte boden, het doel kan worden bereikt Niet dus een formuliergebed prevelen, doch zich laten onderwijzen, opdat aklns de drang om te bidden levendig blijft. Zoo bezien d'raagt het onze sympathis weg. 't Is een heel klem formaat en kan ons vergezellen bij liet werk, in de trein, enz. Dit nieuws voor ons, kan omder Goda zegen tot rijke zegen strekken. C. D. Timotheus Geïllustreerd weekblad - (uitgave La Rivière en Voorhoeve, Zwolle) Een weekblad dat in de gezinnen een welkome gast is, of beter gezeg-d, dat tot de huisgienooten behoort. En wij felicitee- ren de gezinnen waar dit weekblad go regeld wordt gelezen door ouders, kindo ren en dienstbaren. Pracht illustraties ver. sieren het gedrukte woord, 't Nummer van 12 September, hoe kan het anders, bevat een foto va& Prinses Juliana en Prins Bernhard. C. D. Dr J. II. Gunning J.Hz. De morgenstond nadert (uitgave Spruyt, Amsterdam). Wié „Pniëi" kent, kent Gunning. Wie het titel, blad uit dit boek verwijdert, en leest dit boek, zegt: „Da's Gunning"! Gunning heeft een eigen stijl. Een stijl, waarin de liefde tot God en dien naaste op zoo teedere wijze wordt beschreven, dat het boek niet ter zijde gelegd kan worden, voordat hel geheel gelezen is. Er komt een rubriek gedachten in voor, waarvan de schrijver zegt „voor iederen dag van het jaar één gedachte", en dus niet te veel lezen. Och. hij kan liet wel zeggen, doch de lezer kaa het niet nalaten ze te keien. Het heet ts zijn een boek voor ouden van dagen, wier levenseinde nadert. En toch noemt de schrijver het boek: „De morgenstond na. dert". En terecht. Wamt, als oog en hart op Christus zijn gericht, is er geen ophou. den van leven in de ure vaur sterven, maat wacht het eeuwige, zalige leven. Het na. tuurldjk oog moge verdonkeren, het oog des geloofs ziet toch het gloren van liet morgenlicht. Zoo werkt de „oude" Gunning als een man in de kracht van zijn leven. Uit iedera regel spreekt de gedaohte: Ga niet alleen door het leven, doch grijp de handen, die -Jezus u reikt. Zooken het verlorene, en medewerker Gods in het bouwen, ziedaar (hetgeen Dr Gumming heeft gedreven dit hoek te schrijven. Ruste Gods zegen op 'dit werk. De schrijver verblijdt zich dat 'een 2e druk noodig was. Wij verblijden 'orns met hem, en hopen dat de 3e druk 'spoedig maig volgen. C. D. Burgerlijke Standen SOMMELSDIJK. Geboren: Jobje, d. v. Huibert Vroegindeweij en Dirkje de Geus; Marinus Abraham, z. v. Johannes Leendert Stoutjesdijk en Willemijntje Hanenberg. Overleden: Cornelis Gebuijs, 74 j., echtgenoote van Johanna de Graaff. De Heere verblijdde ons weder om met de geboorte van een Zoon ADRIANUS MARINUS. JOH. ADMIRAAL. M. ADMIRAAL—Visser. Overschie, 19 September 1936. Dorpsstraat 104. Verloofd: TOOS BOKMA, Arts en J. BUITENHUIS Jr., Weduwnaar van G. Cozijnsen. Sanat. Sonnevanck. Harderwijk Markt 14. Thuis: Zaterdagavond 26 Sep tember 7%9 uur. Markt 14. voor GOEREE en OVER- FLAKKEE te Middelharnis, (Langeweg) Is op eiken werkdag voor belangstellen den GRATIS toegankelijk. Desgewenscht geeft de tuin man alle inlichtingen die mochten worden verlangd. De Eank leent gelden aan leden tegen iVi 's-jaars. Zij neemt gelden op tegen 3(4 'a-jaars ook van niet-leden. Voorschotten kunnen dagelijks worden aangevraagd bij een der leden van het bestuur. Kantooruren 10 en 24 September des n.m. vaD 6—8 uur, ten huize van den Kassier, VAN OOSTENBRUGGE. koopt men voordeelig bij: eert nieuw model een. zeer gevraagd apart modfel doorge schuurd eikenhout voordeelige prijs BINNENWEG-ST-RDAM Ook dit Najaars-Seizoen openen wij weer met onze Speciale Succes-aanbieding Van het geld, dat wij ieder sei zoen voor reclame uitgeven, laten wij op deze manier een deel rechtstreeks aan onze klanten ten goede komen. Zorgt dat ook U daarvan profiteert! In het tijdvak te beginnen met Dinsdag 22 September tot en met Zaterdag 10 October, valt één werkdag, waarop ieder in al onze magazijnen gratis kan koopen. DE REGELING IS ALS VOLGT: 1. Volgens acte, gepasseerd voor den Notaris A. J. H. van Clarenbeek te Rotterdam, is door ons een brief in verzegelde enveloppe gedeponeerd, waarin vermeld staat de datum, die als gratis koopdag zal gelden. Deze dag staat dus nu reeds vast, doch is strikt geheim. 2. Op Maandag 12 October 1936 zal deze verzegelde enve loppe door voornoemden notaris in tegenwoordigheid van twee getuigen worden geopend en zal bij acte worden vast gesteld, welke datum in dien brief is aangewezen. 3. Deze datum zal op 15 en 16 October a.s. in de bladen per advertentie worden bekend gemaakt en ieder, die op den aangewezen dag in één onzer magazijnen in Nederland iets gekocht heeft, ontvangt tegen inlevering van den koopbon de volle door hem of haar betaalde koopsom in contant geld terug. 4. Elke koopbon wordt van een speciaal datumstempel voor zien. Zonder dit stempel is de bon niet geldig en komt niet voor terugbetaling in aanmerking. 5. Alleen aankoopen, die op den dag van aankoop direct contant betaald worden, vallen onder deze aanbieding. 6. Als koopdag geldt alléén de op den bon afgestempelde datum! voets Zeer soliede eiken Eetkamer 85.2 Fauteuils, 4 Stoelen, pracht bekleeding, schitterend dressoir, zware schuiftafel 85.— Eigen werk. Koop Uw Meubelen direct bij den fabrikant. Het is Uw voordeel. Toonkamers: HEEMRAADSSINGEL 292. Werkplaats: SCHIETBAANSTRAAT 43, Teleioon 33585 ROTTERDAM Zooeven verschenen: Eerbiedig opgedragen aan Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana en Prins Bernhard von Lippe Biesterield. Muziek: JOOST BRANDON ppttc >tn nmwr Woorden: JEAN SCHELTINGA. *MUd& DU UtiJNJ. Uitgave: WEGENER'S COURANTEN CONCERN, Apeldoorn. Verkrijgbaar in den Boekhandel.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 4