ELIZE MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1936 PLAATSELIJK NIEUWS PRINS BERNHARD WEER IN AMSTERDAM VERKOOPINGEN MARKTBERICHTEN SOMMELSDIJK. De heer P. de Zeeuw. oorheen hoofd der school met den Bijbel alhier en nadien te Groningen, is thans als zoodanig benoemd aan de Oosterparkschool te Amsterdam. De feestelijke installatie vond plaats op IS September De ontvanger der Registratie en Do meinen, de heer P. M. Ringelbcrg, welke oorspronkelijk met ingang van 2 November 1936 overgeplaatst was naar Zevenbergen, zal thans reeds met ingang van 2 October a.s. liet beheer van het kantoor aldaar overnemen. De lieer Ringelberg is geruimen tijd, op uitnemende wijze, werkzaam ge weest als waarn. Kantonrechter. SOMMELSDIJK. Gedurende de vorige week stonden bij den agent der arbeidsbe middeling dezer gemeente de volgende perso nen als werkloos en werkzoekend ingeschre ven: 1 opperman, 1 timmerman, 3 metselaars, 3 landarbeiders, 1 havenarbeider, 2 smeden, 1 chauffeur, 1 auto-monteur en 1 dienstbo de. Hiervan waren 1.1. Zaterdag 6 personen werkloos. Zondagavond a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk alhier bediening van den Heiligen Doop plaats vinden. Ouders die hun kinde ren willen laten doopen, kunnen daarvan aangifte doen op Vrijdagavond a.s., des na middags te 7.30 uur in de consistoriekamer. MIDDELHARNIS. Voor de avondteeken- school, gevestigd in de Ambachtsschool, heb ben zich ruim 50 leerlingen opgegeven. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag 66 personen aio werkloos ingeschreven, waarvan 10 zoevi&schers, 21 ■bouwvakarbeiders, 9 transpo.tarbeiders, 9 landarbeiders, 3 broodbakkers, 9 typografen, 5 van c ndere vakken. Vrijdagavond 7 uur zal in de Geref. Gemeente optreden Ds. G. K Kersten van Rotterdam. A cr. de Kaai zijn aangebracht en per scheepsgelegenheid naar Rotrerd a n en Den Haag verzonden 1200 H.L. aardappelen en veer export 8500 kisten van 5© Kg. Van het Kavenh< old is met een Engelsche zeebect naar Engeland verzonden 30.000 balen ajuin. De collecte, gehouden ten bate van het Chr. Geref. Weeshuis te Utrecht, heeft op gebracht T 95.28. De onvermengde margarine is deze week verkrijgbaar bij J. M. van 't Hof, bas- dijk. DEN BOMMEL. Zondag j.l. was voor de Geref. Kerk van den Bommel een bijzondere dag. In de middaggodsdienstoefening nam Ds. Schaafsma afscheid van deze kerk, die hij ruim 14 jaar heeft .mogen dienen. Ongesteld heid noopte deze predikant emeritaat aan te vragen. Het kerkgebouw was geheel bezet. Afge vaardigden en belangstellenden uit andere plaatsen van ons eiland waren eveneens aan wezig. Zoo zagen we Ds. de Graaff van Stad aan 't Haringvliet, Ds. Zeilstra van Middel- harnis, Ds. Reenders van Ooltgensplaat en Ds. de Valk van Stellendam en verschillende kerkeraadsleden uit gemeenten van andere plaatsen. Na het zingen van Ps. 65 4 sprak de schei dende leeraar het votum en de zegenbede uit. Vervolgens werden de 12 Artikelen des Ge- loofs en een gedeelte uit Deut. 18, nl. de ver zen 13 t.m. 19 gelezen. Na gebed en het zingen van Ps. 111 5 koos de predikant tot tekst het eerste gedeel te van Mattheus 6 9: „Gij dan bidt aldus: Onze Vader, die in de hemelen zijt", waarna het doel en de richting van de Evangeliever kondiging nog eens werden uiteengezet. Nadat als tusschenzarug gezongen was Ps. 81 4, 11 en 12 volgden toespraken van den predikant tot gemeente, kerkeraad, classis en enkele personen. Namens kerkeraad en gemeente werd den scheidenden leeraar dank gebracht voor zijn trouwen arbeid, die hij op verschillend ge bied heeft verricht, door den heer Verheul, «die hem in zijn rust ook herstel toewenschte en vernieuwing van kracht. Hierop zong de gemeente staande den pre dikant het 4de vers van Ps. 121'- toe. Daarna sprak Ds. de Valk van Stellendam namens de classis Brielle woorden van dank voor den arbeid door Ds. Schaafsma in de classis verricht en wees op de belangrijke plaats, die hij daar innam. Ook (hij wcnschte den leeraar verder Gods zegen toe. Na het dankgebed werd nog gezongen Ps. 79 4 en sprak de predikant voor het laatst de zegen uit over de gemeente. De gemeente zong daarna nog de bekende zegenbede uit Ps. 134 3. Het was een aandoenlijke ure. OOLTGENSPLAAT. Uitslag schieten B V. L.: L. Vermaat 90, J. C. Birkhoff 90, L. van Kempen 88, S. v. d. Mast 86, A. C. de Bruin 86, J. W. Korteweg 85, Jan J. van Ree 84, C. van Rossum 84, P. van Kempen Dz. 83, L. Hobbel 82, S. Koppenaal 31, M. v. Bins- bergen 81, G. W. v. Kempen 79, P. Korteweg Dz. 78, P. v. Kempen Jtz. 79, B. Oorbeek 79, K. Braber. 78, C. J. Oostdijk 78, A. v. d. Griend 77, Joh. v. d. Tol 75, Jac. van Ree 71, G. Hobbel 61, G. Verkerk 58, Jan de Vos Cz. 57, T. IJ. Neels 51, L. Jordaan 47, C. Ver kerk 32. Donderdag a.s. des avonds half 7 zal in de openb. school no. 1 een vergadering wor den gehouden, welke is opgeroepen door een voorloopig comité, ten einde te komen tot het oprichten van een Oranjevereeniging. Nog laat! Door den tuinder G. van Ros sum zijn deze week nog enkele ponden rijpe aardbeien geplukt van den kouden grond. OUDE TONGE. De heer J. liep bij zijn werkzaamheden verwondingen aan een der beenen op, waardoor bloedvergiftiging ont stond. Dr. Esschauzier verleende geneeskun dige hulp. Onze plaatsgenoot de heer W. v. d. Tol slaagde voor het eerste gedeelte van het exa men horlogemaker. De heer S. kreeg een klap van een koe, tengevolge waarvan de geneeskundige hulp van dr. Eschauzier moest worden ingeroepen. Nog steeds vindt de verzending van aardappelen naar Argentinië plaats. In de afgeloopen week werden vanuit deze ge meente naar genoemd land nog 5500 kisten verzonden. Ter algemeen® kennis wordt gebracht dat vanaf Donderdag a.s. goedkoope marga rine verkrijgbaar is bij den winkelier Joh. 't Hart, Zuiddijk alhier, tegen inlevering van bon no. 32. In de afgeloopen week meldden zich bij den agent der arbeidsbemiddeling als werk loos aan: 2 landarbeiders, terwijl in datzelf de tijdvak 11 personen in de werkverschaf fing werden te werk gesteld. Zaterdag j.l. hield de P. V. „Ons Genoe gen" alhier een wedvlucht vanuit Ciney (B.), afstand 167.423 K"M. Lossing 12.45 uur: aan komst le duif 3.33.05 uur, laatste 3.59.07 uur. De uitslag luidde: 1 2 5 en 7 W. Mooijaart, 3 en 4 G. Dorresloot en 6 M. Holleman. Zooals reeds vermeld in ons verslag over de alhier plaats gehad hebbende feeste lijkheden zou nog nader worden teruggeko men op de namen van prijswinnaars (nares- sen). Het zou ons echter te ver voeren deze van alle plaats gehad hebbende spelen te vermel den. We volstaan dan ook met die der op tocht alsmede die van het ringrijden met til bury's. Optocht: af deeling praalwagens: le prijs dames van Nieuwenhuijzen e.a. met „de Vlag": 2e prijs dames van Schouwen e.a. met „Bloemgodin"; 3e prijs J. Buscopde Laat met „oud Brabant"; 4e prijs dames Meijer e.a. met „Zigeunerkamp"; 5e prijs M. de Lint e.a. met „Kermisgasten"; 6e prijs A. v. d. Tonnekreekv. Vliet e.a. met „Zaandam mers". Allegorische afdeeling: le prijs M. Cohen met „Vleeschhouwerij"; 2e prijs H. Praat met „Zuivelbedrijf"; 3e prijs W. den Rooijen met „Marineboot"; 4e prijs J. C. Vervloetmet „Loondorscherij"; 5e prijs P. Both het „Fruit handel"; 6e prijs G. v. Veen e.a. met „Koren schoof". Ringrijden met tilbury's: le prijs M. v. d. Tol en dame; 2e prijs C. A. van Loon en dame; 3e prijs A. C. van Loon en dame. Beursbrichten: aardappelen export 1.50, idem binnenland 1.40, ongekeurde poters 0.70, goedgekeurde poters B 1.50 1.60, idem C 1.40—1.50, uien 0.85, drie lingen 0.30, pickles 0.40, koepeen 0.90, alles per H.L.; schokkererwten 9'A—n ct„ erwten 78 A ct., li..rei- 56 ct., gerst 5A 6 ct., per K.G. Handel matig. NIEUWE TONGE. De P.V. „Gevleugelde Bode" hield een wedvlucht vanuit Mons. Af stand 140 K.M. Lossing 8.20 uur. Aankomst le duif 10.57.55. Laatste duif 11.27.52. Prijzen als volgt: A. Holleman 1 10, A. Tijl 2 4 9 11, J. Knöps 3 6, B. van Zielst 5 7 8,. A. Bree- snee 12, J. A. v. d. Maas 13. Volgende week Qeuevrain, de laatste vlucht van dit sei zoen. Eereprijzen voor die laatste vlucht wor den ingewacht bij het bestuur. A.s. Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. Kerk alhier leesdienst worden gehouden, ter wijl des avonds hoopt op te treden Ds. Labrie van Goedereede. De lijst der stemgerechtigde manslidma ten der Ned. Herv. Kerk ligt gedurende acht dagen ter inzage, ten huize van den kerkdij ken ontvanger, de heer L. van Zielst Iz. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden 20 werkloozen ingeschreven. De vorige week werden van hier ver voerd 8075 balen uien, 1280 H.L. aardappe len, 960 H.L. poters en 450 balen peen. A.s. Woensdagavond n.m. 6.30 uur hoopt voor de Ned. Herv. Gem. alhier op te treden de beroepen predikant Ds. W. Deur te Ren- kum. A.s. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk alhier in beide diensten de extra maandelijk- sche collecte gehouden worden. HERRINGEN. De laatste aangebrachte wijziging in de nieuwe bouwverordening, evenals de verordening in zijn geheel, heeft van Ged. Staten nog geen goedkeuring ver kregen, aangezien de beslissing hierover is verdaagd. Op 1 October a.s. zullen de buitengewo ne dienstplichtigen, die dit jaar den leeftijd van 40 jaar hebben of zullen bereiken, we gens beëindiging hunner dienstplicht uit den militairen dienst worden ontslagen. De nieuw aangelegde visscherijpercee- len in de hammen nabij de middenplaat zul len door het bestuur der visscherij op de Zeeuwsche stroomen publiek worden ver huurd. De dienstplichtigen der lichting 1937, die op 5 October a.s. voor eerste oefening worden ingelijfd, zullen t.w. de korporaals en de soldaten op 19 Maart en de onderofficie ren op 2 October 1937 in het genot vangroot verlof worden gesteld. Donderdagavond a.s. hoopt voor de Geref. Gemeente op te treden Ds. G. H. Ket sten van Rotterdam. DIRKSLAND. Woensdagavond 7.30 uur zal in de kerk der Geref. Gemeente alhier voorgaan Ds. v. d. Berg van Krabbendijke. In de Ned. Herv. Kerk werd alhier een extra gift van 10 voor de zieken telefoon gecollecteerd. Bij de arbeidsbemiddeling stonden j.l. Zaterdag als werkzoekenden ingeschreven: 2 timmerlieden en 1 banketbakker. Werk- looze landarbeiders stonden niet ingeschre ven. Het programma van het op a.s. Woens dag alhier te houden feest in verband met de verloving van H.K.H. Prinses Juliana luidt als volgt: 8 uur: Reveille herauten; 8.30 uur: kloklui den (kwartier); 9 uur: Koraalmuziek van den toren; 10 uur: optocht schoolkinderen. Voor het gemeentehuis zullen de kinderen eenige liederen zingen. Achter kinderoptocht komen wagens met diverse voorstellingen, welke worden opgesteld op het terrein bij den heer S. Poortvliet: 11 uur: concert op de Voorstraat; 11.30 uur: tractatie der school kinderen; 2 uur: volksspelen op de Voor straat, met concert: 2 uur: ringrijden met auto's. Opstellen Paulina van Weellaan. Rou te: Zaayerlaan, Kattewacht. Achterdorp, Sta tionsweg; 2 uur: ringrijden met fietsen, de zelfde route; 4 uur: historische optocht. Op stellen bij Even Buiten. Route: Boezemweg, Stationsweg, Achterdorp, Ring, Voorstraat, Straatdijk, Poldersweegje, Ring, Zaayerlaan, Tuindorp, Wilhelminalaan, Tramweg, Ju lia,naweg, Van Weellaan, Achterdorp, Zomer straat, Voorstraat, Heul, Straatdijk, Schelpen pad, Kaai, Boezemweg, Even Buiten; 7 uur: concert op Voorstraat; 9 uur: lampionoptocht; 1 uur: vuurwerk op losplaats Oosthavendijk. Aan de versiering van de gemeente zal veel worden gedaan. Verschillende buurtcommis- sies zijn daarvoor ingesteld. In de Kerkgracht is een fontein en een waterval aangebracht, wat een groot werk is geweest. Wanneer het gunstig weer is, belooft het een groot feest te worden. Tijdens zijn werkzaamheden met paard en wagen kwam een zoon van den 'heer S. .te vallen en geraakte daarbij onder den wa gen, waardoor hij op verschillende plaatsen voornamelijk aan het hoofd vrij ernstig werd gewond, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Op de wekelijksche beurs besteedde men voor de aardappelen 1.50, voor de uien 0.850.90 per H.L. Voor koepeen was geen vraag. De handel in uien was levendig. In verband met het op Woensdag te hou den feest heeft de burgemeester bekend ge maakt, dat het dien dag verboden zal zijn met tafels, karren enz. een staanplaats in te nemen op de openbare straat. Ook zullen dien dag geen ventvergunningen worden ver leend. Het sloopen van de woning en schuur, staande bij het nieuwe badhuis, is door het gemeentebestuur gegund aan den hoogsten inschrijver, den heer A. Vijfhuizen. Op den grond zal dan in de nabijheid van het bad huis eenig plantsoen worden aangelegd. Aan den dienstplichtige der lichting 1937 Pieter Visser, welke 5 Oct. a.s. bij het 14e Regiment Infanterie te Bergen op Zoom zou worden ingelijfd, is door den minister van Defensie voor den tijd van 1 jaar vrij stelling van den dienstplicht verleend wegens kostwinnerschap GOEDEREEDE. Zaterdagavond vierde Goeree 'feest. Zóoafe het programma in ons vorig nummer aangaf werd alles uitgevoerd. Toen de muziekvereen. voor het gemeente huis was opgesteld, met de kinderen der bei de scholen er omheen geschaard, werd door den burgemeester, den heer A. Charbon, een kort woord gesproken over Oranje en het verloofde Koninklijk paar en werd een drie werf hoera aangeheven. Daarna werd het Wilhelmus gezongen en volgden een reeks vaderlandsche liederen, begeleid door de mu ziek. Eenige inwoners hadden het plan beraamd het verloofd Kon. Paar voor te stellen en rond te rijden. Gezeten in een ponnywagen, bespannen met een schimmel, werd het pseudo Kon. Paar door de gemeente gereden, met al wat daarbij behoort. Zelfs de heraut was niet vergeten. Het paartje boog en wuif de naar alle kanten. Voor het gemeentehuis werd halt gehouden, waar ze even een onder houd hadden met den burgemeester. Verder werd op de Markt gezongen door de zangko ren en een concert gegeven. Alles liep prach tig van stapel. Het was een goed geslaagd feest. Er was ook veel publiek uit andere gemeenten. De Pieterstraat was geheel ver sierd met vlaggen, groen en bloemen; ook hadden een paar bewoners van de Zuidha- venzijde daar veel werk van gemaakt. Alles verliep in de beste orde. A. v. d. W. kwam bij het fietsen te val len, waardoor zijn rechterarm uit de kom ging. Geneeskundige hulp was noodig. De Noordzeevisschers besomden de vo rige week van 150350. De garnalenvis- schers vingen van 3045 kilo per dag en per vaartuig. Vorige week arriveerde alhier een lich ter met 3000 balen kunstmest, voor rekening van de kunstmesthandel Kooman en Co. te Dirksland. Zaterdag stonden als werkloos ingeschre ven 23 landarbeiders, 1 wagenmaker, 1 tim merman en 1 gamalenvisscher. Zondag a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk de maandelijksche collecte worden gehouden ten bate der kerk. OUDDORP. De jongeheer Jb. Voogd had het ongeluk op de ambachtsschool te Mid- delharnis bij zijn werkzaamheden met een boormachine, dat de boorlepel met volle kracht er uitvloog en dooi zijn schoen en voet heendrong. Met veel moeite kon ge neeskundige hulp de boorlepel eruit halen. De dienstplichtige T. Witte der lichting 1936, die voor eerste oefening hij de zee macht was gesteld, heeft na een vrijwillige verbintenis van 5 jaar bij do zeemacht ge- teekend. Er kan gemeld worden dat tot wegers bij de suikerfabrieken Dinteloord en Put- tershoek voor de a.s. bietencampagne aan Haven en Kil zijn aangesteld P. Brcen en C. Vlietland. De dienstplichtigen der lichting 1937 worden op 5 Oct a.s. voor de eerste oefening ingelijfd, de korporaal en soldaten op 19 Maart en do ondcr-oflicicrer. op 2 Oct. 1937 in het genot van groot verlof gesteld. De garnalenvisschers hebben de afge loopen week 5 dagen gevischt. Met do zeil scheepjes werden van 3040 kg. garnalen per dag gevangen. De motvschuiten brach ten gemiddeld 75 k.g. ner dag aan. O,ik werden met de motorschuiten 500 k.g. kleine garnalen gevangen voor de drogerij. In de weervisscherij werd een zalm ge vangen, die naar de afslag te Rotterdam werd vervoerd. Dezer dagen werd door den gemeente veldwachter proces-verbaal opgemaakt togen een persoon uit Dinteloord, wegens het rijden met een auto. zonder in hot bezit te zijn van een rijbewijs Vrijdagavond werd hier in de oude school een vergadering belegd, waarvan de oproeping bij publicatie werd bekend ge maakt, voor het oprichten van een feest commissie. Ruim 70 personen waren opga komen. Gekozen zijn de hoeren: Dr. v. d. Borgh, Joh. Hameeteman, C. Breen, G. van Oostenbrugge, T. Tanis, J. Hameeteman secretaris, W. Braber. Er zullen later nog meer vergaderingen gehouden worden. Naar men verneemt duurt de kalm'e op de chiclioreimarkt nog voort. Beschik bare koopwaar noteert 81 Francs, voor de nieuwe oogst wordt over 't algemeen 83 Fr. bedongen. Er worden allerlei geruchten, uitgaande van speculanten, in omloop ge bracht, om prijsverlagingen te wekken. Voor belanghebbenden kan gemeld worden, dat de jacht op Korhanen, Fazant- hamen, Fazanthennen, Houtsnippen en Ilazen op den 3en Oclobof geopend zal wor den. De jacht wordt gesloten voor Korhanen op 26 Januari 1937, voor Korhennien op 8 Nov. 1930; voor Fazanthanen op 31 Jan. 1937; Fazanthennen 1 Jan. 1937, Houtsnip pen 31 Jan. 1937; Ilazen 1 Jan. 1937. Do vorige week werd op de beurs be steed voor Piklers 1.80, uien 85 ct., eigenh. zandaardappelen 1.10, dito kleiaardappelen 1.50, blauwe aardappelen f 1.75, drielingen f 1.40 alles per H.L. Naar men verneemt is tegen een slager alhier proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Crisiswet, n.l. het heb ben van ongebanderolleerde pakjes vet in zijn winkel. Op uitnoodiging van den burgemeester dezer gemeente werd op Vrijdag 18 Septem ber in verband met het a.s. huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard, in de Oude School een vergadering gehouden, met als doel een feestcommissie te benoemen. Door den Burgemeester werd deze bijeen komst met een woord van welkom ge opend, waarna hij doel en strekking hiervan nader uiteen zette, en dat het in de bedoe ling lag om een uit zeven personen bestaan de feestcommissie samen te stellen. Enkele aanwezigen zouden liever daar voor 9 of 11 personen aanwijzen, maar dit voorstel werd niet ondersteund. Nadat aan allen de vraag was gesteld of zij met het doel instemden, om ook op Ouddorp op gepaste wijze feest te vieren, en hiermede werd ingestemd, werd tot stemming over gegaan, en bleek dat een 6-tal personen de meerderheid van stemmen hadden behaald, t.w. de heeren: Corn. Breen Pzn., T. Tanis Tzn., Jac. Hameetman Tzn., M. Braber, Joh. Hameetman Cornz., en G. van Oostenbrug ge. Bij tweede vrije stemming werd met overgroote meerderheid gekozen de heer Dr. J. R. van der Borgh. Deze heeren namen staande de zitting, deze benoeming onder een woord van dank voor het in hen ge stelde vertrouwen, aan. De Burgemeester werd als Eere-Voorzitter benoemd. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door een tweetal aanwezigen gebruik gemaakt. Door J. C. Mierop werd het voor stel gedaan om zoo spoedig mogelijk feest te vieren, in verband met de weersomstandig heden in den winter. Dit voorstel werd niet ondersteund. Door T. van Dam werd ver zocht om de voor het feest benoodigde ar tikelen bij de ingezetenen van Ouddorp te koopen. Met dit verzoek zal door het Be stuur rekening worden gehouden. Met den wensch dat de Ouddorpers hun medewerking vooral op financieel gebied zullen verleenen tot het welslagen van dit feest, waaruit dan moge blijken de liefde en verknochtheid aan het Oranjehuis, sloot de Burgemeester met een woord van dank deze bijeenkomst. Nader vernemen wij, dat het bestuur als volgt is samengesteld: G. J. F. Gobius du Sart (Burgemeester) Eere-Voorzitter; Corn. Een bezoek aan den President van de Ned. Bank Streng incognito bewaard De hoofdstad heeft gister gedurende enkele uren opnieuw bezoek gehad van Prins Bernhard. Slechts een handjevol Amsterdammers heeft van deze gebeur tenis kennis gedragen. De aanwezigheid van den Prins had in hoofdzaak ten doel een bezoek to brengen aan don President van de Ned. Bank, mr L. J. A. Trip. Dit bezoek heeft in de ochtenduren plaats gehad in het bankgebouw aan het Rokin. De Prins was daarbij vergezeld van den vice- president van den Raad van State, jhr F. Beelaerts van Blokland. Tegen één uur verscheen een open grijze cabriolet met bruin leer bekleed voor Hotel de l'Europe en stapten drie inzittenden uit" om zich naar het restaurant te begeven. De maitre d'hotel merkte op met welke voor name gasten hij had te doen en bij zorg de, dat Prins Bernhard, wiens oogen achter een donkere bril schuil gingen, een goed tafeltje bij het raam kreeg, dat een fraai uitzicht bood op de verkeersdrukte op het Muntplein. Onder de andere bezoekers, die hun ta feltjes in de onmiddellijke nabijheid had den, waren er enkelen, die den Prins her kenden. Zij namen echter de goede vormen streng in acht en droegen zorg, dat hun be langstelling op geen enkele wijze hinderlijk zou kunnen zijn. Bij het vertrek verzocht 'de maitre d'hotel Prins Bernhard zijn naam in 't gouden boek te willen schrijven, het bijzondere gastenboek, dat de handtee- keningon van vele prominenten droeg. De Prins lachte even, maakte daarop een kort afwerend gebaar met de hand en zeide: „Dieses Mal nicht, ein andres Mal'. Vervolgens zijn hoed van de kapstok nemend en snel naar buiten tredend opende de Prins het portier van de auto, welke de letter M van de provincie Gelderland droeg, waarna als gevolg van een kort uitnoodi- gend gebaar van zijn kant, jhr Beelaerts van Blokland het. eerst instapte. Onmiddel lijk daarna stapte de Prins in, terwijl .zijn secretaris, jhr Roëll, achter het stuur plaats nam. De wagen reed naar het Centraal Sta tion, waar rie heer Beelaerts van Blokland de auto verliet, om zich na een hartelijk afscheid, per trein naar Den Haag te be geven. Zonder door het publiek te zijn herkend waarbij uiteraard de donkere bril on misbare diensten bewees zette de Prins en zijn secretaris hun tocht met de grijze auto van laatstgenoemde yoort. De extra-gift van 2,50 Gemeenten moeten een gedeelte zelf dragen Gelijk békend, heeft de regeering onlangs in de Eerste Kamer medegedeeld, dat aan de onder de rijkssteunregeling vallende werkloozen ccn gift van f2.50 zal worden verstrekt. Nader heeft zij aan de gemeenten doen weten, dat in de aan deze gift verbonden uitgaven slcthts de gewone bijdrage uit het wcrkloosheidssuibsidiefonds zal worden verleend, zoodat een deel dezer uitgaven ten laste van de gemeenten zal blijven. B. en W. van Amsterdam hebben zich t.lians tot. den minister van Sociale Zaken gewend met het verzoek, de uitgaven ge heel voor rekening van het rijk te willen nemen, alsmede eenzelfde gift eveneens ten laste, van het rijk le mogen versirokken aan de niet onder do rijkssteunregeling vallen de werkloozen en de armlastigen. Maandag stonden bij de arbeidersbemiddeling 50 werkloozen ingeschreven. Breen Pzn., Voorz.; Jac. Hameetman Tzn., Secretaris en M. Braber, Penningmeester. Op Donderdagen 24 September en 1 Oc tober 1936, beide dagen 's middags 3 uur. (zomertijd) in Hotel Hobbel te Ooltgens plaat, veil tig en afslag van: Een huis en erf aan het Weespad te Ooltgensplaat groot 0.01.99 II.A. Aanvaarding en betaling koop som 29 October 1936. Ten verzoeke van den heer Dingeanan Braber te Zwijndrecht. Marktbericht van Jac. Knoop, Makelaar in aardappelen, groenten en fruit. Da Costastraat 16, telefoon 81431, Amsterdam. De afgeloopen week waren de eerste Briel- sche eigenheimers en poters aan de markten werden voor goede prijzen verkocht. Ook zandaardappelen uit Anna Pauwlowna en vooral Nieuwlandsche extra blanken kunnen een hooger prijs opbrengen. De verkoop van Zeeuwsche blauwen gaat slecht, voor bonten is beter vraag. Bonken met een pok of uit was zijn gevraagd; ook mooie grove bonte en blauwe poters. Uit de Haarlemmermeer en IJpolder blijft de aanvoer groot. Voor gewo ne Zeeuwsche eigenheimers is niet zoo veel vraag en ze gaan tegen lagere prijs. Heden 21 September werden de volgende prijzen gemaakt per 70 kilo: Zeeuwsche bon ten f 2.202.40, dito blauwen 2,202.40, eigenheimers f 1.701.90, bonte en blauwe poters f 1.501.60, alle soorten banken f 1.70 1.80. Verder per 100 kilo: N.H. bonten f 3 3.20, dito blauwen f 2.803, dito eigenhei mers f 2.603, dito muizen niet grof f 2.60 2.80, IJpolder en Haarl.meer bonten f 3— 3.40, blauwen f 2.803, blauwe eigenheimers f 2.602.80, eigenheimers f 2.602.80, Hille- gommer en Katwijker zandaardappelen f 3 4, Nieuwlandsche zandaardappelen uit Dren the en Overijssel in balen van 50 kilo f 3 3.20, ddto bonken f 2.202.30, per 70 kilo: Brielsche eigenheimers f 22.10, dito poters f 1.50—1.60. CENTRALE VEILING VOOR GOEREE EN OVERFLAKKEE MIDDELHARNIS Velling van 18 September 1936 Blauwe druiven 15.4022.20, witte id. 23.40, tomaten 3, dubbele s-tamprincessen 6 7, enkele id. 5.50, snijboonen 36.50, roode kool 12.20, savoye kool 22.80, spinazie 2.102.50, alles per 100 kg.; andijvie 0.55— 1.30, bloemkool 210, komkommers 11.50, kropsla 0.901.50, meloenen 311 alles per 100 stuks, kroten 1.30 per 100 bos: peren: doyena de comm. 14.5022, Zwijndr. wijn peer 10.50, maagdeperen 9.5012.70, beurrè de Merode 4.4012, id. Hardij 1118.50, callabas 12.50, hertogin Elsa 11.50, zoete aagt 1518, grauwzoet 9.50, bismarek 9.6012. Veiling van Maandag 21 September 1936 Blauwe druiven 16.4020.60, reine victo ria 1113, tomaten 33.40, dubbele stam- princessen 8.709, enkele stokprinc. 7.50, snijboonenkas 22, roode kool 1.201.80, sa voye kool 1.401.80, witte kool 1.10, alles per 100 kg.; andijvie 0.801.50, bloemkool 3.509, komkommers 1—1.80, kropsla 1 1.40, meloenen 3.6011.50, alles per 100 st.ï böspeen 23.40 per 100 bos; peren: stoofpe ren 8, maagdeperen 13.5015.50, beurré v. d, Ham 10.5011, bureau durandeau 10, wil liam duchesse 6.209, hertogin elsa 14, be zie v. schonauwen 8.50, soldat labreur 7.70 12.20," triumf de vienne 19, goudreinetten 6.808.40, bismarek 5.7012.40, zoete aagt 9—16.20. AMSTERDAM, 2i Sept. Vee. Aanvoeren en l^rijzen: 479 vette koeien: le kw 57.52 ct; 2© kw 4655 ct; 3e kw 3846 ct per kg- slacht- gewicht; 102 melk- en kalfkoeien f 170225 p stuk; 96 vette kalveren: 2e kw 4052 ct; 3© kw 3038 ct per kg levend gewicht; nuchtere kalveren f711; 117 schapen f 1720 beide p stuk; 526 varkens: vleeschvarkens (90-110 kg) 4748 ct; idem zwaardere 46—47 ct; vette var kens 4445 ct per kg slachtgewicht. Runderen: behoorlijke aanvoer, handel kalm, eerste kw prijshoudend, andr soorten its aftrok kelend, vette kalveren korte aanvoer, handel sleepend anet lagere prijken. Nuchtere kalveren gewone aanvoer, handel kalm en prijshoudend. Schapen: behoorlijke aanvoer, handel lui, prij zen lager Varkens: behoorlijke aanvoer, handel gedrukt prijzen vrijwel onveranderd AMSTERDAM, 21 Sept. Aardappelen. De aanvoer bedroeg 254.500 kg. De prijzen waren onverauderd „Ö£0TTEI*DAM' 21 SeT)t Vee- Prijzen: 566 vette runderen, 282 vette kalveren, 3 nucht. wfiVeronK schapen of lammeren, 639 var- Lens, 8 bokken of geiten. oaPNüze+nf Vette koeien le kw tot 58 c 2e tot o4 c, 3e kw 384fi c., vette ossen le kw tot 54 c., 2e kw tot 48 c, 3e kw 40—44, vette kalveren le kw tot 85 c„ 2e kw tot 75 c., 3© kw 48—u4 e., varkens (lev. gewicht) 37—38—33 c, schapen 293842 c, lammeren 273339 e. Schapen 121722, lammeren S10a4, per stuk. Vette koeien en ossen: aanvoer ruimer, han del traag en prijzen lager. Een beste koe ging tot 63, een beste os tot 57 c. boven noteering.. Vette kalveren: aanvoer groot, handel slcbt, prijzen minder. Een best kalf tot 95 boven noteering. Schapen en lammeren: aanvoer aanmerkelijk ruimer, handel kalm en prijzen van vor. week moeilijk te handhaven. Varkens: aanvoer iets minder, handel leven diger, prijshoudend. Enkele partijtjes voor export. ROTTERDAM, 21 Sept. Aardappelen. De prijzen waren: Brielsche eigenheimers f 1.60— 1.80; Zeeuwsche blauwe f 1.852.20; id eigenh f 1.401.60; idem bonte f 1.852.20; blauwe eig. beimers f 1.601.7-0; poters eigenh f 11.30 alles per H.L.; Westlandsche zand 34 ct; id kleine 23 ct beide per kg. Met re^olijke aanvoer, kalme vraag KORTRIJK, 19 SEPTEMBER CICHOREI. De kalmte verleden week op de markt ingetreden duurt voort. Disponibele koopwaar noteert fr. 81 terwijl voor den nieu wen oogst nominaal fr. 83, bedongen wordt Al lerlei geruchten uitgaande van speculanten zün in omloop, om prijsverlagingen te verwekken. Feuilleton in „Dat ik 11 kon a's notaris on ook wel eens door uw tusschenkomsts geld verkregen heb". „Ik moet u dit afraden. Immers mevrouw Oker zou en terecht u zeggen of schrij ven: „Wanneer de lieer Verstout u meer dan eens geld heeft verstrekt, zie ik de nood zakelijkheid niet in, dat u zieli tot mij ver voegt". Wilt u intusschen mijn naam ge bruiken, zeg of schrijf dan eenvoudig, dat u mij kent". De notaris wist wel, wat hij zei. Wanneer de hoer Prins zijn naam noemde, dan zou mevrouw Oker ongetwijfeld inlichtingen vragen, en deze kon hij geven. „Goed", zei de lieer Prins. „Ik dank u voor uw inlichtingen". Hij gaf hem de hand en ging heen. Nog denzelfden dag schreef hij aan me vrouw Oker fgaf haar in korte woorden zijn toestand te kennen en verzocht haar, hem loe te staan haar te bezoeken. Eenige dagen later ontving hij ten ant woord, dat zij de geheele week thuis was en hem zou afwachten. De lieer Prins zag dit als een gunstig teekon aan. Immers, zij wist, nu het doel zijner komsi, en zoo zij niet ge zind was hom haar hulp te bieden, zou zij hem óf niet geantwoord, óHiem geschreven hebben dat zij hem niet kon ontvangen. En inderdaad, de kans stond ook schoon voor hem: de hulp zou hem geworden, maar op een wij ze en op een voorwaarde, die hij allerminst verwacht had. Mevrouw Oker zat in haar zijkamer. Se dert eenige weken had zij het rouwgewaad afgelegd en zag er in haar morgentoilet niet onbevallig uit. Twintig jaar jonger dan haar overleden echtgenoot, kon zij op veertigja rigen leeftijd nog voor een bevallige vrouw doorgaan. Zij had regelmatige trekken en be zat al de voorrechten, die beschaving opvoe ding rijkdom aan vrouwen van haar stand kunnen verleenen. Zij verstond de kunst, op aangename wijze een gesprek te leiden, af Ie dalen tot de behoeften van anderen, of zieli op de vleugelen der verbeelding boven hel allerdaagsche te verhellen. En dat alles zonder een schijn van gemaaktheid te ver- loonen. Van zenuwachtigheid geen spoor. Alleen werd haar koele blik nog killer te genover personen voor wie zij geen sympa thie, gevoelde, terwijl haar oog begon te schitteren, zootlra zij eer. hart gevonden had dat met hot hare overeenstemde. Liefde was haar niet vreemd; maar zij kon ze omzetten in haat. Liefde was voor haar als een ge dachte. die. snel voorbijgaat: maar wanneer de haat door de een of andere gebeurtenis in haar opkwam, dan Hield zij dien vast. Uit haar zijkamer kon zij liet huis zien van den ontvanger, en wanneer zij er dien blik heenriohtte, dacht zij niet aan de aan gename uren die zij er wcloer had door gebracht, maar wel aan de één® grief, haar door een dier vroegere bewoonsters aange daan, een grief, die eerst wrok bij haar had gewekt en daarna in haat was overgegaan. Maar waarom -dan geen andore zitplaats gekozen? Neen, dat wilde zij niet. Zij 'wilde dat huis zien. Zij wilde haar haat doen aangroeien; zij wilde zich verlustigen met liet oog op de toekomst, wanneer zij zich ,dan zou kunnen wreken. Zij behoorde tot die zeldzaime vrouwen, die nog eer kun nen vergeten dat zij lief hebben geihad. 'dan dat zij vermogen den eenmaal opge- vatten liaat uit 'haar hart to verbannen. Ruim vier jaren bad zij gewrokt, en elk/en dag gehoopt, dat zij het middel 'zou vinden om haar, die haar beleedigd bad en die zij haatte, niet slechts te ver nederen, maar ook diep ongelukkig te ma ken. En dat middel soheen zij gevonden te hebben. 't Kwam ongedacht, onverwacht. Toen zij don brief van don lieer Prins ontviiv, was haar eerste beweging, dien ter izijde to leggen. Wat ging haar de heer 'Prins aan! Zij kende hem niet. Er waren 'wol meer fabriekien in hot land, die ver groot moesten worden, maar wat had zij ■daarmee te, maken? Ook waren er mensclien in overvloed, die plotseling in, nood ver keerden en geholpen móesten worden. Maar •men verleent zijn hulp slocihls aan bekenden of personen in do naaste omgeving. Mi" brief werd dus ter zijde gelegd. Maar toen zij weer den blik op het huis 'van den ontvanger had geriolit, zag zij in 'haar verbeelding door cie muren en ven sters heen de fabriek van de 'heeren Priri6 Co., waarin Frans Walton werkzaam was. Frans Walton! De man, aan wien 'Elize de voorkeur had gegeven boven haar neef lierman! En nu drong baar oog door 'tot in de woning waar Elize zat te midden 'van haar kinderen, en straks haar man 'verwachtte met een van vreugde stralend oog, en met een hart, dat van blijdschap •sneller klopte. Langen tijd tuurde zij zoo sn genoot. Maar 't was niet het genot, dat aen liefhebbend gemoed smaakt bij het zien van anderer geluk. Een tijger weet ook, wat, genot is, als hij van verre een een zame hinde ziet, die, onbewust van het gevaar waarin zij verkeert, vroolijk langs (haar weg huppelt. Dat genot neemt toe. naarmate de afstand tussoben hem en ■haar vermindert, en zich tot den sprong gereedmakende, is het hem, alsof hij 'haar reeds in zijn klauwen heeft en haar 'bloed met wellust opzuigt. Mevrouw Oker heeft den brief weer op genomen, leest diien nog eens over, denkt 11a. enhaar plan is gereed. Zij zal den tijger navolgen en den sprong do-en. ©ogenblikkelijk schrijft zij aan den heer Verstout en verzoekt hem per omgaande om inlichtingen betreffende den persoon die haar hulp heeft ingeroepen, waarhij zij hem de verzekering geeft, dat Hij rekenen kan op haar geheimhouding. Het antwoord dat zij ontving, was kort en kwam ongeveer hierop neer: „De door u bedoelde persoon is een man van veel aamileg, hoewel minder tot het goede; een speculant, een speler, dh echter meestal ongelukkig is in zijn onder nemingen; een man die, wanneer hij in nood verkeert, tot alles in staat is en zelfs de booze geesten zou oproepen om hom tc hulp te komen". „Welnu", zei zij tot zichzeive, „dan is hij juist de man, dien ik zoek, en ik zal thans zijn booze geest wezien". Zij zat nu op hem te wachten. Daar kwam hij. Haar blik ruste slechts één seconde op licrn en zij kreeg de overtuiging, dat hij haar helpen zou de hinde te bespringen Die onrust in zijn oog, die gejaagdheid in zijn voorkomen, die zenuwachtigheid in al zijn bewegingen, die afspiegeling van vrees en hoop op zijn gelaat, zij kwamen haai te stade. Na de eerste begroeting verzocht zij hem op beleefden toon, nog eens duidelijk zijn verzoek bekend te maken, waaraan hij op de voor hem gunstige wijze voldeed. Zij liet hem geheel uitspreken en gaf door gebaar noch woord eenige goed- of afkeu ring te kennen. Dat viel hem tegen. Wel begreep hij, dat iemand, die tot een onbe kend persoon komt met het verzoek hem twintig duizend gulden te leenen, zonder anderen waarborg dan zijn woord, niet met open armen zal ontvangen worden. Maar toch, te rekenen naar haar toestemming om haar te bezoeken, had hij spoediger uit komst verwacht. Haar stilzwijgen veront rustte hem, en vreezende, dat haar goede meening zou beginnen te dalen, ging hij voort met het spreken, wees op den her nieuwden bloei der fabriek, en gaf de hoop te kennen, binnen betrekkelijk korten tijd in staat te zijn het kapitaal, dat zij hem zou willen toevertrouwen, met goede rente terug te geven. Had hij eindelijk de juiste 6naar aan geraakt? '1 Scheen wel, want zij vroeg: „Kunt u mij ook zeggen, waaraan het te danken is. dat uw fabriek, die volgens uw eigen woorden vroeger achteruitging, thans bloeit?" „Ik had den rechten persoon niet in werkplaats. De vorige .werktuigkundigen verstonden hun arbeid niet goed en gaven aanleiding tot klachten; maar sedert da lieer Frans Walton in de machinekamer dirigeert, gaat alles naar wensch". „Dus hij voldoet u?" „Zeer, mevrouw". „Is hij een genie?" „In zijn vak, voorzeker. Hij is een man van inventie, volhardend in zijn arbeid, en stelt er zijn eer in, goed werk te leveren". „Mij dunkt, zoo'n man moet gerespecteerd worden". „Ja, mevrouw". „En niet slechts gerespecteerd, maar men moet hean ook poussee-ren", „Mag ik vragen, mevrouw, wat u daar onder verstaat? Poussecren en pousseeren is twee". „Dat is zoo", gaf zij ten antwoord, terwijl er iets, dat op een glimlach geleek, haar wangen plooide. „Ik gebruik het woord in den zin van voortdrijven, voorthelpen, aan zetten, verheffen. In zijn geval bedoel ik al die beteekenissen te zamien. Een man van genie moet in de gelegenheid gesteld wor den zijn talent ten toon te spreiden. Hij moet niet beziggehouden worden met liet aMedaagsche, met werktuigen te vervaardi gen die hij eiken dag kan zien; neen, hij moet bekend worden met producten in zijn vak, door mannen van geest uitgevonden en tentoongesteld. Daardoor wordt hij o-pge- wekt, en zoo hij, gelijk u zegt, iemand is van inventie, za-1 hij hierdoor aangespoord worden machines en wat dies meer zij uit te dienken en te vervaardigen, die de andera overtreffen. Wat dunkt u?" j-—-- .(Wordt .vervolgd),'

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2