Antirevolutionair voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden IN HOC SIGNO VINCES WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1935 51E (JAARGANG N°. 4333 MOORD TE ROTTERDAM AARDBEVING OP SUMATRA Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSDIJK Tel. lnterc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen f 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. VERKEERDE DOELSTELLING In de groote worsteling, welke op politiek terrein gestreden wordt, zijn voor allen de verhoudingen on toestanden niet even duide lijk; daarom hoort men wel eens opmerkin gen maken, welke schijnbaar een waarheid bevatten, doch welke in den grond der zaak ontsproten zijn aan een vernuft, hetwelk niet voldoende politiek geschoold is en daardoor tot die verkeerde conclusie aan leiding gaf. Zoo hoort men tegenwoordig dikwerf de opmerking maken, dat zoo men eenmaal de keuze zou moeten doen tusschen commu nisten of fascisme, men natuurlijk, zij het dan noodgedwongen, voor liet laatste zou kiezen. Die leuze wordt door het fascisme zelf verbreid, want zij stellen zich voor als de macht, welke alleen in staat zal zijn de revolutie te bedwingen. Daarbij wijst men dan op Duitschland cn Italië. Nu dat weten wij ook wel. Maar dan vergeet men daarbij te vertellen, dat onder het fascistisch regiem ook de persoonlijke vrijheid is teloor gegaan. Dat het gansche leven aan banden is gelegd, zoodat alleen de Staat of de Dictator gebiedt en beveelt cn allen tot onderwerping en gehoorzaam heid geroepen zijn. Ook het fascisme is revolutionair endaar- om gansch en al verwerpelijk. Daarom is die doelstelling gansch cn al verkeerd. In ons land, met zijn rijk cn heerlijk verleden, waar om de vestiging der Christelijke, inzonderheid der Gcref. begin selen, gestreden en geleden is. Waar door Gods genade die beginselen rijke toepassing mochten vinden. In ons land, waar een scherp omlijnde Christelijke politiek gevoerd.wordt, waarde A.R. beginselen het bolwerk en plechtanker onzer vrijheid geworden zijn, is geen plaats voor communisme of fascisme en hebben wij het laatste niet noodig om het eerste te bedwingen. De A.R. beginselen, zoo die in getrouw heid uitgedragen worden, bieden waarborg genoeg om het communisme te bedwingen. Want die beginselen staan principieel lijnrecht tegenover de beginselen der revo lutie, zij rusten op het hechte en vaste fun dament van Gods Woord. Altijd heeft de A.R. Partij het pleit ge voerd tegen de revolutie. Groen van Prin- sterer heeft in dien strijd zijn beste krach ten verteerd. Hij doorzag den aard en het wezen der revolutie als geen ander. In het geloof heeft hij daartegen mogen strijden. Ilij was de bezielde strijder, die van geen wijken wist. Op het fundament door hem gelegd heeft Kuyper voort mogen arbeiden. Terwijl nu Colijn als voorman en leider de strijd voert tegen de verwoestende werking van de be ginselen der revolutie. Het moet voor ons een eer zijn onder zulk een veldheer te dienen. Wij hebben heusch geen buitenlandsch namaaksel noodig; het onvervalschte natio nale product, dat onze beginselen ons biedt, geeft waarborg genoeg, om ons land voor de doorwerking der revolutionaire beginse len te behoeden. Doch daartoe moet er in ons hart een on vervalschte trouw aan die A.R. beginselen gevonden worden. Mr. J. E. W. Duys Mr. J. E. W. Duys, lid van de Tweede Ka mer, zal zich in het volgende jaar niet meer voor een candidatuur voor de Twee de Kamer beschikbaar stellen. Het ligt in zijn voornemen 's-Gravenhage to verlaten en zich in Lochem te vestigen. de heer laernoes bedankt als Wethouder en raadslid van vlissingen Het A.N.P. meldt ons: Zooals reeds eerder gemeld, nam de heer P. G. Laernoes, anti-revolutionair wethouder van Vlissingen, belast met de afdeelingen financiën en sociale zaken, reeds sinds ge- ruimen tijd niet aan de werkzaamheden van het gemeentebestuur deel. Dit houdt verband met het feit, dat zijn naam herhaaldelijk genoemd is met betrek king tot de geruchtmakende fraudekwestie °P het plaatselijk crisis-comité en maat schappelijk hulpbetoon te Vlissingen. Heden morgen heeft de heer Laernoes een brief tot het gemeentebestuur gericht, waarin hij zijn ontslag neemt als wethouder en tevens bedankt als lid van de gemeenteraad. Werkverschaffing en werkverruiming Intercommunale Commissie voor Oost-Flakkee Op Maandag 14 September 1936 is in het gemeentehuis te Ooltgensplaat een intercom munale commissie voor werkverschaffing en werkverruiming voor Oost-Flakkee geïnstal leerd. Leden der commissie zijn de heeren: F. Nieborg te Stad aan 't Haringvliet, St. Saarloos en C. Arensman, idem. H Vooys, C. Gebraad en C. Z. v. Loon te Oude Ton?e, A. v. Alphen Hz., P. E. J. v. V\oenen en J. H. v. Strien te Nieuwe Tonge, B. Jongeling, A. Meyer en Joh. Buth te den Bommel. W. J. Donkersloot Lz., A. Brinkman en L J. Schil- peroort te Ooltgensplaat. Tot voorzitter der commissie we.cl benoemd de heer W. J. Don kersloot, burgemeester van Ooltgensplaat en den Bommel en tot secretaris de heer F. Nieborg, burgemeester van Stad aan 't Ha ringvliet. Doel dezer commissie is het opsporen en advies uitbrengen over werkobjecten uit te voeren in werkverschaffing, teneinde de werkloosheid te bestrijden. J.l. Donderdag vergaderde de commissie wederom en was de vergadering bezocht door den heer Schagen, secretaris der Rijkscom missie voor werkverschaffing en werkver ruiming in de prov. Z.-H., van 's-Gravenha ge, benevens door den heer G. Hartman, hoofdopzichter van de Prov. Waterstaat. In deze vergadering werden verschillende ob jecten voor werkverschaffing besproken, o.a. verkaveling van het gors van de Anna Wil- helminapolder, ophooging van den buiten berm van de kade van den polder het Riet veld, uitbaggeren van de binnenhaven inden Galatheeschen polder, werken in de Maria- polder, op het Spuigors en Uitslaggors, pol der den Bommel, Molenpolder enz. Het is te wenschen dat deze werken tot uitvoering mogen komen. Huldiging van den heel- II. Roest te Den Briel In den tuin achter do lagere landbouw school te Brielle, in tegenwoordigheid van een buitengewoon groot aantal belangstel lenden, heeft de huldiging plaats gehad van den lieer Roest, directeur van deze school, in verband met het feit, dat liet 31 Augustus 25 jaar geleden was dat bij in het bezit kwam van de lagere landbouwacte. Te zij ner eere hadden vele inwoners de driekleur uitgestoken cn ook van het gebouw van de vakschool voor jongens en meisjes wapper de liet dundoek Tal van organisaties en vrienden hadden bloemstukken gezonden, o.a. het hoofdbestuur van de Hollandsche Mij. van Landbouw, do Prov. bond van gci- tenfokvereenigingen, enz. De loco-burgemeester van den Briel heeft namens het gemeentebestuur getuigenis af gelegd van dc groote waardcering der ge meente. Spr. kon namens de regeering me- dedeelcn dat 't do Koningin heeft behaagd bij besluit van IS September den jubilaris te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Ongeveer dertig telegrammen, houdende, dankbetuiging van verschillende autoritei ten cn organisaties, waren ontvangen. De jubilaris is op Goeroe en Overflakkee voornamelijk bekend door zijn werk op het gebied der geitenfokkerij. Zelf voortgekomen uit den kleinen boerenstand, is hij ten volle overtuigd van dc groote waarde van een goede melkgeit voor bet gezin van den ar beider en kleine boer. De geitenmelk heeft mij in het leven ge houden placht iiij te zeggen, en daarom zou ik eik arbeidersgezin in het bezit willen zien van een goede geit. Speciaal in deze tijden van werkloosheid en lagere steunuitkeeijn- gen is liet ongetwijfeld van zeer groot be lang dat het gezin beschikken kan over vol doende melk van goede kwaliteit. Al dit werk is door den jubilaris dan ook geheel belangeloos gedaan, zelfs geen on kosten werden in rekening gebracht. Moge iiij nog lang werkzaam zijn zoowel voor het landbouwonderwijs en het landbouworgani satiewezen als wel voor „de koe van- den arbeider". Vrouw door auto aangereden Toestand vrij ernstig Toen Vrijdag de auto van den Com missaris der Koningin in de provincie Dren te, Mr. Dr. R. II. baron de Vos van Steen- wijk, waarin gezeten waren diens echtgo- noöte, dochter en zoon, welke laatste chauf- feurde, op weg naar Zwolle de Lichtmis was gepasseerd, fietste de 64-jarige echtgenoot? van den timmerman Gerritsen te Den Hulst, gemeente Nieuw Leuzen, plotseling van het rijwielpad den weg op. Een botsing kon niet meer voorkomen worden. De vrouw werd bewusteloos opgenomen en naar het zieken huis te Zwolle overgebracht, waar bleek, dat zij een hersenschudding opgeloopen had Haar toestand is vrij ernstig. Den bestuurder .van den wagen treft geen schuld. WAT WIL DE N.S.B.? Leven brengen in de brouwerij! Een onzer lezers te Rozenburg heeft uit nieuwsgierigheid een vergadering dor N.S.B. aldaar bijgewoond, maar is tot de conclusie gekomen, dat men er niet be hoeft heen te gaan om wat nieuws to hoo- ren; wie eenmaal hun krant benevens en kele brochures las, hoort ter vergadering niets nieuws en kan zijn tijd beter gebrui ken dan daar heen te gaan. Ten bewijze daarvan wijst onzo lezer o.m. op het volgende. De spreker begon met de bescheiden op merking, dat aileen de N.S.B. uitredding kan brengen. Hoe? Door o.a. do export-mo gelijkheden te vergrooten. Nu, wi(j dat kan. kan wonderen doen. Eén der aanwezigen, n.l. de heer Roorda. (niet onze hriefschrij ver), kreeg vergunning, om niet alleen schriftelijke, doch ook mondelinge vragen te stellen. En deze informeerde leukweg; hoe denkt de N.S.B. dat te doen? Het antwoord luidde; als wij maar staal uit Duitschland invoeren, mogen we zeker land- en tuinbouwproducten uitvoeren. Ziedaar do oplossing. Daar heeft do re geering zeker nog nooit aan gedacht. Enfin, die vecht ook niet voor de rcch ten van ons volk. Dat doet de N.S.B. Zie de vier uitgewezenen. En wie zich ver zet, die zal onschadelijk gemaakt worden Maar het zal slechts een kleine groep zijn. Dat is tenminste een troost. Heel Nederland wordt dus geen concentratiekamp Thans echter schelden nog velen op de N.S.B. En de anti-revolutionairen, want vooral zij hebben het gedaan, noemen haar zelfs onchristelijk Hoe is het mogelijkl Handelt, do regee ring christelijk, die duizende kinderen in de groote steden honger laat lijden en het platteland wijs maakt, dat de loonen in de groote steden weinig hooger zijn dan el ders? Het één klopt wel niet op het ander, maar dat is de logica der N.S.B. De Mi nister-president za| het wel gewaar worden. Waarom buigt hij nu ook voor het groot- ka litaal en de margarine-fabrikanten? Met de kerk en de christelijkheid komt het wel in orde; als de kerk maar weet waar haar plaats is. De N.S.B. zal haar wel beschermen, als men maar weet, dat alleen N S.B -sche dominé's aan politiek mogen doen. Anders gaat het hier net ais in Spanje. Vrees voor dictatuur behoeven we niet te duchten. Als de N.S.B. eenmaal baas is, za' de leider treen dictator worden, maar zal er een leider uit het volk opstaan. Jam mer voor Mussert. nietwaar, die nu alge meen leider is en zelfs bepaalt, hoe de leden vlaggen moeten. In Indië is gebrek; de schuld van Colijn De menschen emipreeren van armoede naar Canada. De schuld van Colijn. Middenstan ders en arbeiders lijden gebrek. De schuld van Colijn. Kerk cn politiek worden door elkaar gehaspeld De schuld van Colijn. Op één der schriftelijke vragen stond: in Dantzig met zijn nat. soc. regeering brengt de melk 2 cent per liter op en hier nog 4Vn it 5 cent. Ook de schuld van Colijn? De re denaar zweeg Een ander vroeg: hoe komt het, dat in Duitschland de arbeiders minder verdienen dan de steuntrekkers hier krijgen? Ook de schuld van Colijn? De redenaar zweeg. Een derde vroeg: bemoeiden de profeten van Israël, die Gods Woord brachten, zich niet met het politieke en maatschappelijke leven? De redenaar zweeg. De redenaar kon niets anders dan schel den op de regeering, op Colijn, op do A. B. partij. Voldoende reden, zegt onze briefschrijver, om hem maar te laten praten en er niet te veel aandacht aan te besteden. Heeft hij ongelijk? K.L.M.-FOTOGRAAF GEDOOD Zijn auto sloeg over de kop Vrijdagavond heeft op den nieuwen verbindingsweg naar Schiphol, dicht bij den Sloterstraatweg, een onrustig auto-ongeluk plaats gehad. Vermoe delijk door te sterk rommen is daar een auto over den kop geslagen, waarin drie personen zaten, twee heeren en een dame. Do bestuurder werd daarbij gedood. De 32-jarige fotograaf van de K.L.M., de heer H. Stougie, uit Sohiebroek, was met zijn verloofde, mej. S. Sondorf en den lieer P. A. Denik, even per auto naar Amster dam geweest. Op de terugweg moest dc bestuurder, die vrij snel reed, plotseling remmen voor een wielrijder. De wagen slipte, kwa,m in de zachte berm terecht en sloeg eenige koeren over den kop. De heer Stougie werd uit den wagen ge slingerd en moet op slag gedood zijn. De beide andere inzittenden bekwamen slechts lichte verwondingen. Zij zijn naar Schip- hol teruggegaan, waar zij in het hotel ble ven overnachten. Het lijk van den heer Stougie is naar het Wilholminagasthuis te Amsterdam ver voerd. Vergadering van Chr. Besturenbonden in Zeeland Zaterdagmiddag vergaderden te Goes onder voorzitterschap van den heer L. Vermeu- 1 e n, lid van het Bestuur van het Chr. Nat. Vakverbond, de afgevaardigden van Chr. Besturenbonden in Zeeland met de bestuurs leden van aangesloten organisaties. De voorzitter wees er in zijn openingsrede op, dat het in dezen tijd van woeling noodig is, dat er clan en liefde voor de Chr. vakbe weging blijft. Dezen winter moet er hard gewerkt worden zoowel door pivmaganda-ver- gaderingen, als lectuurverspreiding en huis bezoek. Spr. deelde mede, dat cr bij de 14 Zeeuwsehe Chr. Besturenbonden 5820 leden zijn aangesloten tegen vorig jaar 53$2. De heer H. Amelink, secr. van het C.N.V. en lid der Tweede Kamer, sprak daarna over: „De nood van dezen tijd en de eisch van ons beginsel." Spr. wees er eerst op, dat de arbeid der Chr. Vakbeweging thans moeilijker cn ver- antwoordelijker is geworden. Noodig is prin- cipieele eenheid, maar ook innige samenwer king tusschen leden en leiding. Er moet ver trouwen zijn en bereidheid om een offer te brengen voor het gemeenschappelijk werk. De strijd tegen de Chr. levens- en wereld beschouwing is nu feller dan ooit. De crisis duurt zoo lang en daarom verwachten som migen het van den Staat, maar laten we op passen aanbidders van den afgod Staat te worden. Zou het beter worden als de Staat het geheele productieproces in handen had, zooals in Rusland? Wij moeten niet meedoen aan de negatieve en matelooze critiek op regeering en volksvertegenwoordiging. Niet ccn regeering kan de moeilijkheden oplossen. Wij willen noch communisme noch fascisme. Beide brengen de dictatuur en ontrooven ons onze rechten en vrijheden. Wij hebben den strijd principieel te voeren en gaan onzen eigen, wel afgebakenden weg. Wij hebben onze eigen verlangens, ook onze critiek. Zoo willen wij meer ordening maar van onderen op en een gaan naar bedrijfsorganisatie. Wat de meer practische punten betreft, betreurt spr. het dat het werkfonds niet vlug ger werkt. De vaste lasten moeten verlaagd. Ook de wijziging van de steunregeling wordt door spr. op enkele punten bestreden. In al deze critiek moeten we echter opbouwend te werk gaan en ons onze verantwoordelijkheid bewust zijn. Op deze rede volgde een breedvoerige be spreking. Vele vragen worden gesteld, die door den heer Amelink uitvoerig werden be antwoord. De bruggen bij Vlake Alle drie bereikten vlot de plaats van bestemming Ook hot transport van het derde brugdcel voor de nieuwe bruggen bij Vlake had een vlot verloop. Door de mist kon men Zater dag niet om fi uur. maar pas om 11 uur ver trekken van bet terrein der firma Penn en Baudnin te Dordrecht, waardoor men pas in dc avond op de plaats van bestemming was. zoodat met opleggen tot de volgende morgen moest worden gewacht. Dit is dc 17c brug die vanaf dc werf der firma Penn en Bauduin naar de plaats van bestemming verhuisde, 't Begon met drie bruggen voor Keizersveer. toen volgde oen voor Spijkenisse, daarna kwamen de tien Moerdiikbruggen, en tenslotte do drie brug gen voor Vlake. Allo 17 transporten werden uitgevoerd door de Wit's Bergings- en Transport Mij. te Botterdam, EEN CAFETARIA BESTOLEN Door ambtenaren van invoerrechten is gisteren in do Albert Cuypstraat te A m- sterdam pen man aangehouden, die men ervan verdacht smokkelwaar in een koffer mede te voeren. Bij bet openen van den Koffer bleek deze een paar fiessc.hcn wijn en kistjes sigaren te bevatten, afkomstig van een cafetaria op bet Spui. De man werd overgebracht naar het bureau Stadhouders kade en vervolgens naar dat op liet Singel. Hier deelde de arrestant mode, dat bij de goederen had gekregen van een employé van een Cafetaria op bet Spui. De aangewe zen employé werd dcor de politie gehaald en toen bleek dat reeds geruimen tijd de Cafe taria door de mannen werd bestolen. 11a eerste gearresteerde was hierbij de nelcr. Bij een huiszoeking werd een groote partij ge stolen goederen bij hem in beslag genomen. EEN JONGETJE SPEELDE MET VUUR Doordat een jongetje met vuur speelde is brand ontstaan in de hooischuur van da boerderij van den landbouwer J. Bakker te Bakkevec n. Spoedig stond de geheele schuur in lichter laaie, terwijl het ook niet lang duurde of de vlammen tastten de boer derij zelf aan. De brandweer uit Duurswou- de, die inmiddels gearriveerd was, kon niet veel uitrichten en slechts voorkomen, dat dc brand naar andere gebouwen overvloog. Een groote hoeveelheid hooi en een gedeelte van de graanoogst ging verloren. De inboe del kon gedeeltelijk worden gered. Verzeke ring dekt de schade. ORANJE-LIBEL VLIEGT SNEL! Dc Oranje-libel „Prinses Juliana verloofd" (uitgave Bosch en Keuning, Baarn) komt lieden reeds met een derde druk uit. M el een bewijs, hoezeer dit keurige en toch zoo goedkoope boekje (de prijs is slechts 45 cent) in dp cmpni,- j, «-„vnU-n. VROUW IN HAAR WONING NEERGESLAGEN Haar a.s. man werd ongerust Gisteravond is in haar woning aan de Oranjeboomstraat 273 ver- i moord gevonden de 38-jarige mej. M. Kok. De moord is ontdekt, doordat haar i a.s. man, die in een ziekeninrichting j alhier wordt verpleegd, ongerust was geworden toen de "rouw niet op het bezoekuur verscheen. Nog Zondagnacht heeft de politie naar aanleiding van deze moord een arrestatie verricht. Gruwelijke ontdekking Zondagavond werd de povan '-c! bu reau Nassau kade opgebeld door een ver pleegde van het Ooglijdersgeslicht aan de Nadorststraat, met het verzoek na te willen gaan of mej. M. Kok, wonende aan do Oranjoboomstraat 273, zich in welstand be vond. De man, die opbelde, gaf blijk in 'lan delijke ongerustheid te verkceren over de vrouw. Deze vas 's middags niet op het be zoekuur verschenen en de man, die mede deelde de aanstaan van de vrouw te zijn. zeide op grond daarvan het ergste te vree zen. Een paar agenten zijn daarop naar het be wuste pand gegaan. Mej. K. bleek te wonen op de 2de étage van het pand 273. Gelijkvloers is een theater gevestigd en op dc 1ste étage woont een bejaard echtpaar. O" het bellen van een der agenten werd door de bewoners van de 1ste étage opengedaan. Zij konden niet mtdedeelen of mej. K. thuis was, maar wezen haar kamer aan, die gele gen is aan de achterzijde van het pand. Toen op het kloppen van de politie niet werd geopend heeft deze de deur, welke toe gang gaf tot de achterkamer, geforceerd. De politie deed een gruwelijke ont dekking: tegen de deur geleund lag het lijk van de vrouw, badende in haar bloed. Alles in de kamer wees er op, dat een worsteling had plaats ge had. De vrouw was blijkbaar met een hard voorwerp neergeslagen. Het lijk vertoonde een groote wonde aan het achterhoofd; later bleek bij het onder zoek van den politiearts, dat de sche del was ingeslagen. De deur, welke de eenige toegang vormde tot de achterkamer, was aan de binnenzijde afgesloten en het lijk lag er tegenaan. De wijze waarop het lijk werd aangetroffen, wet t'~4e het aanvankelijk vermoeden, dat de vrouw, die blijkbaar eerst hevig verzet heeft gepleegd tegenover haar moordenaar, toen zij reeds doodelijk was getroffen nog kans heeft ge7ien de sleutel van haar kamerdeur om te draaien en toen ineen is gezakt. Het onderzoek De dienstdoende agent heeft onmiddellijk zijn superieuren gewaarschuwd en onder lei- el'ng van den commissaris van de afdeeling Zuid, den heer C. Kok, is een uitgebreid onderzoek ingesteld. Daarbij kwam vast te staan, dat mej. K. Zaterdag in den namiddag nog is gezien toen ze in de Oranjeboomstraat boodschappen deed. Haar lijk werd orristreeks kwart over tien Zondagavond ontdekt. Tusschen de beide tijdstippen in is zij dus vermoord. Uit het onderzoek kwam vast te staan.dat de vrouw vermoedelijk Zaterdagavond reeds is overleden. Mej. K. had de tweede étage in huur, doch de voorkamer met alcoof had zij aan een andere juffrouw verhuurd, evenals de zijkamer, die bij een kostganger in ge bruik was. Deze beide huisgenooten waren niet thuis. Het feit, dat de benedenburen bejaarde menschen zijn, verklaart wellicht de omstan digheid, dat zij niets van een worsteling, die ongetwijfeld heeft plaats gevonden, hebben opgemerkt. Het is mogelijk, dat deze ge schiedde in het late avonduur, toen de bene denburen zich reeds ter ruste hadden bege ven. Kort na de ontdekking van den moord was de fotografische en dactyloscopische dienst va-n de Centrale Recherche reeds ter plaatse en onder leiding van inspecteur J. V. Tas werd het technisch onderzoek verricht. Uit den aard der zaak werd de a.s. echtge noot van de vermoorde vrouw, die van haar vroegeren man gescheiden was, gehoord. Na ar wij vernemen heeft de po litie in den afgeloopen nacht nog een aanhouding verricht. De aangehoudene ontkent pertinent iets met den moord uitstaande te hebben. In het belang van het onderzoek kan hieromtrent niets na ders Vermoedelijke dader met het lijk geconfronteerd Het onderzoek in do nog duistere moord n dc Oranjeboomstraat is den geheelen naclit en ook gisteren met groote kracht onder leiding van den commissaris J. A. Kok voortgezet. Gelijk reeds gister door ons werd bericht heeft de politie een aanhouding gedaan, doch nadere bijzonderheden daaromtrent konden van politiewegp nog niet worden verstrekt. au andere zijde vernamen wij ,dat de aan- jehoudene, zekere T., een berucht individu, "•ii vroegere kostganger zou zijn van mej. K. Hij is gistermorgen zwaar geboeid naar liet pand Oranjoboomstraat 273 overgebracht cn daar met liet lijk geconfronteerd. De man zou eeu onverschillige houding heb ben aangenomen. Uit het nader onderzoek is voorts komen vast te staan, dat de moord vermoedelijk Zaterdagavond omstreeks 9 a 10 uur moet zijn gepleegd. Omstreeks 10 uur is de fa milie, die de 1ste etage bewoont, thuis ge komen. Men heeft daarbij de buitendeur, geheel tegen de gewoonte, open gevonden, In den avond was de vrouw nog door buren gezien. De vermoorde was, toen zij werd gevon den niet in nachtkleeding; het licht in haar kamer was blijven branden. Gisteren heeft men nog verschillende j» wn, waaronder andere kostgangers van mej. K. een uitvoerig verhoor afge nomen. 'Aanvankelijk het ergste gevreesd Latere berichten geruststellend MEDAN, 19 Sept. (Aneta). Op ver schillende plaatsen op het eiland Sumatra en ook in de Straits Settle ments en F.M.S. is Zaterdagmorgen 'n hevige aardbeving gevoeld. De eerste berichten omtrent deze beving deden het ergste vreezen, doch alle latere be richten luidden geruststellend. Sterke bevingen werden gemeld van Medan, Koetaradja, Padang, Fort-de- Kock, Singapore, Penang, Kwala Lum pur en Ipoh. Op alle plaatsen had de beving te circa 8.36 uur (midden-Java- tijd) plaats. Persoonlijke ongevallen kwamen bijna niet voor. Slechts werd een Chineesche vrouw, die een kind uit een instortend winkeltje redde,' licht gewond. AUerwege was de bevolking gealarmeerd. Men vluchtte uit de huizen, die hevig op hun grondvesten schudden. In Medan en omgeving werden vele ge bouwen licht beschadigd, doch geen enkel ernstig. Ook verschillende f er monteer loods en op tabaksondememingen zijn gescheurd. Van het Toba-meer uit steeg tijdens de beving een eigenaardig licht geruisch op. Nabij den krater van de Sibajak heeft een aardschuiving plaats gehad. Van den berg top stortten steenbrokken neer. Volgens verschillenden die reeds lang ter Sumatra's oostkust vertoeven, is dit de erg ste beving, welke aldaar ooit is gevoeld. Nadere bijzonderheden BUITENZORG, 21 Sept. (Aneta). De re sident van Atjeh seinde ojj' 20 Sept., dat Koeta Tjane Zaterdag door een hevige en kortstondige aardbeving is geteisterd. De weg van Koeta Tjane naar Kabang Djahe is op verschillende plaatsen ge scheurd. Er hebben groote aardstortingen plaats gehad. Her verkeer is gestremd. Het herstel van den weg zal ongeveer veertien dagen duren. De woningen aan den Pasar zijn practisch geheel vernield. Bij de ineenstorting van ccn loods in het militair kampement is een kind dodr het neervallende puin ge dood. Bovendien werden twee vrou wen zwaar gewond. Onder de inheem- sche bevolking te Koeta Tjana zijn verschillenden licht gewond. De voedselvoorziening en de hulpver schaffing is geregeld. De materieele schade kon nog niet worden vastgesteld doch zal nader worden opgegeven. Uit de overige deelen van het gewest vallen geen bijzon derheden te vermelden. Uit Blangka Die ren zijn geen berichten binnengekomen, aangezien de telefonische verbinding ge- nirvrvrvi

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1