ELIZE MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1936 PLAATSELIJK NIEUWS KERK EN SCHOOL MARKTBERICHTEN PREDIKBEURTEN SOMMELSDIJK Op de 1.1. Woensdag ge houden herkeuring der trekhonden in deze gemeente werden 15 honden goedgekeurd en 1 afgekeurd. De prijzen der landbouwproducten in deze gemeente zijn als volgt: aardappelen 1.50 per hl., terwijl voor de uien 0.85 per hl. wordt besteed, waaronder allen groot en klein zijn begrepen. Tegen een inwoner dezer gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens overtre ding van de Motor- en Rijwielbeschikking, terwijl tegen een tweetal jeugdige personen proces-verhaal is opgemaakt wegens balda digheid De op 12 September 1.1. in de gemeen ten Middelharnis en Sommelsdijk gehouden collecte ten bate van de Vereen, ter bestrij ding der tuberculose „Draagt Elkanders Lasten" heeft opgebracht de som van f 69.— 'Alle gevers en geefsters worden voor hun medewerking hartelijk dank gezegd. De heer A. Vis werd herkozen als be stuurslid der Oranjevereeniging „Sommels dijk". MIDDELHARNIS. Maandagavond was er In café Schippers een vergadering van de be woners van het Zandpad, ter bespreking van de feestelijkheden op Dinsdag a.s., ter gele genheid van de verloving van Prinses Ju liana. Besloten werd aan het Zandpad een feestelijk aanzien te geven door het aanbren gen van versieringen. Zaterdagavond zal in de Geref. Ge meente optreden Ds. Lamain van Rotterdam- Zuid. Aanvang 7 uur. In het pakhuis van den heer J. Koert, staande aan het Vingerling, ontstond door kortsluiting een begin van brand. Omwonen den waarschuwden den eigenaar, die spoedig ter plaatse was, waardoor men erger wist te [voorkomen. De heer Joh. Koote heeft een huis, staan 'de bij de Eendrachtstraat, onderhands ge kocht van den heer J. Boeter. Dinsdag 22 Sept., les avonds 7 uur zal in de Chr. Geref. Kerk optreden Ds. Laman. In de Geref. Gem. zal des avonds 7 uur op- [treden Ds. v. d. Berg van Krabbendijke. Het nationaal feest te Middelharnis. Op Dinsdag 22 September a.s. zal in deze ge meente ter gelegenheid van de verloving van H. K. H. Prinses Juliana met Prins Bernhard von LippeBiesterveld een nationaal feest •worden gehouden, waarvan het voork>opig programma als volgt is samengesteld: 7.30 uur koraalmuziek vanaf het dak van het ge meentehuis; 8.30 uur dankdienst in de ker ken; 10 uur optocht der schoolkinderen van alle lagere scholen door de gemeente en zang hulde voor het gemeentehuis. Daarna tracta- tie der kinderen ieder in eigen scholen. 1.30 uur optocht door de gemeente met praalwa gens, versierde voertuigen, enz. Tevens ne men daaraan deel alle vereenigingen. Het ge heel voorafgegaan door de muziekvereeniging „Sempre Crescendo". 2.30 uur: diverse kin derspelen aan het benedeneind van het Zand pad. 4 uur: ringrijden met fietsen op de Voor straat. 78 uur: concert in de muziektent door Sempre Crescendo en de zang ver een. 8 uur: opstelling lampionoptocht op het plein der o. 1. school. 10 uur: openluchtbioscoop nabij de garage der firma Witvliet. De buurtvereeniging het Zandpad heeft besloten dit gedeelte door versiering een feestelijk aanzien te geven. Dit is reeds door verschillende bewoners van diverse straten nagevolgd. De Westdijk, Voorstraat en Nieuw straat zullen naar wij vernemen eveneens yersierd worden. Het eere-comnté. Dit bestaat uit de volgende personen: L. J. den Hollander, bur gemeester; J. A. Slis, wethouder; Ds. PA. Zeilstra, Geref. predikant; W. van Bentum, pastoor; D. Slager, leeraar Isr. Gemeente; C. F. Arends, arts; J. Buijsse en G. van Eek Azn. Het bestuur bestaat uit de volgende per sonen: J. C. v. Loo, voorz.; H. van Heest, 2e voorz.; H. A. v. d. Meer, secretaris; P. H. Boekhoven, 2e secretaris; L. Weeda, penning meester; J. P. Timmers, 2e penningm. en C. J. Camphens. Door het bestuur wordt een ieder verzocht zooveel mogelijk de vlaggen uit te steken. OUDE TONGE. Ons bericht betreffende het ongeval overkomen aan het zoontje van den heer Huizer alhier, was niet geheel juist. Kaar ons is medegedeeld, heeft niet Dr. Par- ree de eerste hulp verleend, maar is dit ge daan door Dr. Eschauzier, huisarts van de familie Huizer. Oude Tonge viert feest! Woensdag 16 September j.l. werd alhier in verband met de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard een feestdag gehouden, welke in alle opzichten zeer geslaagd mag heeten. Ter opluistering hiervan waren op verschillende plaatsen in de gemeente versieringen aange bracht, o.a. twee eerepoorten in de Nieuw- straat en Voorstraat. Genoemde straten waren tevens geheel versierd met groene slingers, •waaraan lampions waren opgehangen. Ook het gemeentehuis was geheel met groene slin gers behangen, waartusschen oranjebloemen •waren aangebracht, terwijl lampions en vet potjes ook hier niet ontbraken. Reeds des morgens om 8.45 werd de feest dag aangekondigd met het luiden der klok ken, waarna van de trans dei- Ned. Herv. Kerk een taptoe werd geblazen door den heer de Jong, gevolgd door het spelen van het Wilhelmus en eenige vaderlandsche lie deren, door de muziekvereen. „Vooruit". Direct hierna werd een aanvang gemaakt met het opstellen van de massale optocht, welke door de geweldige deelname een leng te van 7 a 800 meter in beslag zou nemen. Precies op tijd, nl. om 10 uur, vertrok deze vanuit de Willemstraat en reeds de eerste aanblik toonde dat kosten noch moeiten ge spaard waren, deze optocht tot een mooi schouwspel te malven. Wagens voorstellende „de nationale vlag", „de bloemengodin", „oud Brabant", „het zeilschip Tromp" en „het sla- gersbedrijf" van M. Cohen dienen hier in één woord genoemd te worden. De rondgang duurde 2 uur en de vele hon derden die zich in de gemeente hadden op gesteld, waren enthousiast. Des middags vonden plaats: 1. kinderspelen voor schoolkinderen; 2. zwemmen; 3. ringrij den met versierde tilbury's en fietsen; 4. volksspelen. Ook deze programmapunten hadden allen een zeer vlot verloop, terwijl toch de deelna me zeer groot was; alleen aan het ringrijden met tilbury's werd door 19 tilbury's deelge nomen. De namen des prijswinnaars (essen) hopen we in een volgend nummer bekend te maken. Des avonds werd een groote lampionop tocht voor kinderen gehouden, waaraan door eenige honderden werd deelgenomen, alsme de een gondelvaart in het Spui. De belangstelling zoowel van binnen als van buiten de gemeente was overweldigend Het feestprogramma werd besloten met het afsteken van eenig vuurwerk. De feestvreugde duurde echter nog eenige uren en zij werd door een wanklank ge stoord. Op echt Hollandsche wijze werd feest gevierd door groot en klein. We zouden een groote fout begaan door hiermede' dit verslag te beëindigen. We voe len ons nl. verplicht een woord van warme hulde te brengen aan het feestcomité, dat in groote trekken en aan de sub-commissies, met de helpers en helpsters, die een en ander in onderdeelen hebben georganiseerd, en wel in een tijdsbestek van slechts enkele dagen. Wie dit feest heeft meegemaakt, zal moe ten toegeven dat uit het geheel een organi satorisch talent sprak. Nogmaals hulde! Rest nog een woord van dank te brengen aan de muzielcvereen. „Vooruit", die het niet te veel vond om deze dag, een feestdag voor allen, voor haar zelf te maken tot een zware dag. Overal waar noodig werd met onver minderde energie vroolijke muziek ten ge- hoore gebracht en we weten het allen: mu ziek op een feest dat is alles. Na afloop van het feest bleek dat een twee tal rijwielen onbeheerd waren achtergeble ven. Inlichtingen kunnen worden ingewon nen bij den gemeenite-veldwachter D. Vier gever. NIEUWE TONGE. Tot gemachtigden van het kiescollege zijn gekozen de heeren Adrs. Kom, J. Holleman en G. J. van Alphen. De prijzen der veldvruchten zijn alhier: uien 0.85, aardappelen 1.75, peen f 0.90. Op Dinsdag 22 Sept. a.s. zal voor de laatste maal zitting worden gehouden tot ont vangst van gelden van zithuurplaatsen in de Ned. Herv. Kerk alhier. Het zoontje van den heer heer W. K. had het had het ongeluk met zijn hand in een blik te vallen, hetgeen van dien aard was, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Deze week wordt op de gewone uren de ouderdomsrente ten postkantore uitbetaald. DIRKSLAND. Verleden week werden van uit deze gemeente verscheept 3270 H.L. aard appelen en 5400 balen uien. De prijs der uien was 0.85 per H.L. Woensdag 23 dezer zal alhier in ver band met de verloving van H. K. H. Prinses Juliana een feest worden gehouden. Het pro gramma daarvan is reeds bekend gemaakt. Ook zal des middags een historische optocht worden gehouden. Op 1 en 2 October a.s. zal wegens den herijk in de openbare bewaarschool geen school worden gehouden. De dienstplichtigen der lichting 1937 B. Hagens en P. Visser zullen op 5 October a.s. worden ingelijfd bij het 14e Regiment Infan terie le ploeg te Bergen op Zoom. HERRINGEN. J.l. Zaterdag hield de P.V. „de Luchtbode" alheir een wedvlucht vanuit Maastricht, afstand 147 K.M. Aankomst le duif 1.22.9 uur; laatste 2.29.22 uur. Prijzen als volgt: J. H. v. Strien 1, M. Huizer 2 9, C. Ricdijk 3, J. v. d. Velde 4, Joh. den Boer 5 7, Joh. de Geus Mz. 6 8. A.s. Zaterdag vindt een wedvlucht plaats vanuit Ciney (België), afstand 172 K.M. Er schijnen in deze gemeente ook plan nen te bestaan, in verband met de verloving van H.K.H. Prinses Juliana met Z.KÜI. Prins Bernhard, eenige feestelijkheden te doen plaats hebben, welke vermoedelijk hoofdza kelijk zullen bestaan in een feest voor de kinderen der scholen. Er zouden eenige kin derspelen georganiseerd worden, gevolgd door een tractatie. We vertrouwen dat een en ander in gemeenschappelijk overleg zal plaats vinden. GOEDEREEDE. Ook in deze gemeente zal Zaterdag 19 Sept. de verloving van H.K.H. Prinses Juliana met Prins Bernhard von Lippe-Biesterfeld feestelijk worden gevierd. 1. Des avonds 7.30 zanghuLde der school kinderen met begeleiding van de muziek vereeniging „Apollo". 2. Concert op het Marktplein: a. de zang- vereen. „Excelsior" uit het buurtschap „den Ouden-Oostdijk gemeente Ouddorp; b. idem „Ouddorps Gemengd Koor" beide onder lei ding van den heer M. Boelaars van Ouddorp; c. „Goereesch Gemengd Koor" en d. de mu ziekvereen. „Apollo", dir. T. v. d. Wende. 3. 9 uur Lampionoptocht. De opstelling hiervan zal plaats hebben op het plein van de O. L. School. 4. Als er nog tijd over is vervolg van het concert. De ingezetenen dezer gemeente worden op gewekt om hun verknochtheid aan het Oranjehuis en van hun dankbare ingenomen heid met de verloving van onze kroonprinses te doen blijken, door het uitsteken van de nationale driekleur. De heer F. den Eerzamen A.Cz. slaagde de vorige week voor het examen typen. OUDDORP. Naar men verneemt is de toestand in de garnalenvisscherij nog steeds slecht te noemen. De verdiensten zijn gering en crediet krijgen de meesten niet meer, zoodat hun scheepjes, wat zeewaardigheid betreft, sterk achteruitgaan. Met 2 Juli was een steunregeling in wer king getreden, waarop veel hoop was ge vestigd. Deze is echter zoo tegengevallen dat ze voor de visschers weinig waarde heeft. Een verkoop-bureau werd opgericht waar van een ambtenaar van Philips uit Eindho ven directeur werd. In elke gemeente is een Agent der Visscherij-Centrale die dan aan de visschers het aantal kilo's dat gevangen moet worden bestelt, dat voor allen, voor welke pellerij zij ook visschen, gelijk is. Wel mogen de motorschepen meer aanbrengen dan de zeilscheepjes. Voor de eigenlijke steun regeling is een ton uitgetrokken, waarvan uiteraard een flink bedrag voor salarissen enz. afgetrokken moet worden. De steun werd begroot op f 80.000. Is nu de bestelling per week voor zeilscheepjes minder dan 200 kg (voor de motorschepen naar verhouding hooger) dan zullen ze in de steun, die al naar het gevangen aantal kilo's van 27 cent per kilo bedingt, evenwel met dien verstande dat men nimmer boven een bepaald maxi mum bedrag mag komen, n.l. f 5 per week. Dit maximum is echter nog niet eens gega randeerd. Men kan er wel beneden blijven, doch niet boven komen. Wordt er door de pellerijen per vaartuig meer besteld dan 200 kilo, dan krijgen de visschers geen steun, ook al wordt er weinig of niets gevangen. De pelbureaux hebben het eigenlijk in de hand, of de visschers al of niet steun krijgen. Daarom zal het aantal bestelde kilo's uitgeschakeld moeten worden en dan aan de visschers een minimum-bedrag worden gegarandeerd. Zooals de regeling nu is beteekent het niets. In drie en een halve maand (de regeling had terugwerkende kracht tot 1 Juni) kregen de meesten slechts f 20 of minder steun. Op deze wijze zullen de f 80.000 voor de visschers niet opgebruikt worden. Naar men verneemt zou men in Den Haag van de absolute waardeloosheid dezer regeling overtuigd zijn en zouden verbeterin gen op komst zijn. We hopen, dat dit inder daad zoo is, want met deze steunregeling zijn de visschers weinig gebaat. Temidden van de armoede die de crisis ook onder deze menschen veroorzaakt, komt nu de Scheepvaart-inspectie alle vaartuigen keuren. Een aantal wordt geheel afgekeurd en naar de slooperij verwezen. Binnen het Goereesclie Gat mogen d<ez2 vaartuigen nog visschen maar zullen toch een deel hunner inkomsten moeten missen. Als de Scheep vaart-inspectie niet wat soepeler wordt zal ongetwijfeld een gedeelte aan den kant moe ten blijven liggen. De toestand wordt steeds kij-itieker en het wordt wel hoog tijd dat de R^geering dieze visschers-menschen aan wat rtfieer doeltreffende middelen helpt. Heden, Vrijdagavond, zal in de oude sichool alhier een vergadering worden belegd teneinde een feestcommissie te organiseeren ini verband met het a.s. Huwelijk van het vorstelijk paar. +- Hedenavond zal vergadering worden ge- hojuden bij bakker Vink van de Konijnen- en Plluimveevereeniging. In verband met de herdenking van de verloving van H.K.H. Prinses Juliana en Peins Bernhard konden de schietoefeningen van de B.V.L. niet doorgaan. Deze zullen nu Zaterdag 19 Sept. worden gehouden op de bakende uren. Donderdag stonden bij de Arbeidsbemid deling 50 werkloozen ingeschreven. Als een zeldzaamheid kan gemeld wor den dat in deze omgeving een witte zwaluw waargenomen. VOELDE ZICH ELLENDIG Nu rheumatische pijnen verdwenen en goede humeur teruggekeerd Gekweld te worden door spit, jicht of rheumatische pijnen, daar is zelfs het beste humeur niet tegen bestand, zonder Kruschen Salts tenminste! Hier is een bekentenis, die voor zichzelf spreekt. Voordat ik Uw merkwaardig Kruschen Salts nam, voelde ik mij oud en ellendig. Ik had aanvallen van spit in mijn rug, rheumatische pijn in mijn been-en, knieën en één arm, en zenuw-rheu- mati-ek van mijn rechterschouder langs mijn gcheele arm tot aan mijn vingertoppen toe. Een paar maanden geleden begon ik met 's ochtends in mijn eerste kop thee Kru schen Salts te nemen. Spit en rheumatische pijn zijn nu aan banden gelegd, en ik blaak van gezondheid. Mijn vrouw zegt dat ik ge heel verjongd ben en onlangs werd nog bij een oudleerlingen-diner van mijn school door verscheidene „veteranen" in hun toe spraken opgemerkt, hoe goed ik er uitzag. Voor menschen op mijn leeftijd (60) is Kru schen Salts een zegen". A. B. te W. Rheumatische pijnen ontstaan maar al te dikwijls door onvoldoende verwijdering van afvalstoffen uit het lichaam, waardoor scha delijke stoffen als urinezuur gelegenheid krij gen zich op te hoopen. De zes minerale zou ten, waaruit Kruschen Salts bestaat, sporen de afvoerorganen, lever, nieren en ingewan den, op geheel natuurlijke wijze aan tot ac tievere werking, zoodat de gevaarlijke afval stoffen snel en afdoende worden weggevoerd. Het bloed wordt hierdoor gezuiverd, Uw rheumatische pijnen zullen langzaam maar zeker geheel opgehouden, om niet meer terug te keecren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.70 en 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. (Adv.). ONZE VEESTAPEL Stijging van het aantal melk en kalf koeien Uitbreiding van de varkensstapel Uit de wederom geheim gehouden resul taten der in de tweede helft van Mei ge houden jaarlijksclie inventarisatie van den veestapel, uitgaande van de crisis-organen, blijkt, schrijft het „Alg. Handelsblad", dat liet totale aantal runderen bedroeg 2.Ó7 inillioen stuks, tegen 2.64 vorig jaar en 2.J7 in 19110. Het aantal melk- en kalfkoeien bedroeg 1.155.U0U stuks, tegeu 1.435.600 vorig jaar en 1.299.000 i n 1930. De toeneming, vergeleken bij vorig jaar wordt veroorzaakt door het feit, dat het aantal eerste- en tweedekalfskoeien daalde met resp. 10.000 en 4000 stuks, doch dat vau derdehalfs en oudere steeg met resp. 10.000 en 23.000 stuks, waardoor het rubriekscijfer dus steeg met 20.000. Het aantal stuks vrouwelijk jongvee he neden één jaar bedroeg 389.000, tegen 399.000 vorig jaar-en 502.000 in 1930. Het aantal druks drachtig en gust jongvee van één jaar en ouder bedroeg 482.000 tegen 533.000 vorig jaar en 419.000 in 1930. Het aantal varkens bedroeg 1.079.000 tegen 1.524.000 vorig j a a r; dat van biggen heneden zes weken steeg van 319.000 tot 401.000; dat van varkens van 6 weken tot 60 kilo daalde van 658.000 tot 649.000; de klasse 60—100 kilo steeg van 199.000 tot 240.000; do varkens zwaarder dan 100 kilo stegen van 190.000 tot 210.000; de fokzeugen kwamen van 152.000 op 174.000. Verder deelt het blad mede dat blijkens een nadere telling in de derde week van Augustus de varkensstapel toen 1.791.000 stuks sterk was, tegen 1.629.000 in dezelfde week van het vorige jaar. ONDER TREIN VERPLETTERD De 15-jarige rnej. A. Broos, wonende Tes- selschadestraait 19 te Dordrech t, is gis termiddag om half één op de onbewaakt" overtveg bij de Kilwcg onder Dubbeldam door de trein, die om 12.16 uit Dordrecht naar Breda vertrok, orverreden en gedood. De trein had een half uur vertraging. INBREKER GEPAKT In verhand met de veelvuldige te Lent en Eist gepleegde inbraken, is door de politie een uitgebreid onderzoek ingesteld, met het resultaat, dait op verzoek van den burgemeester van Eist door de Nijmeegsche politie is aangehouden zekere B. v. d. V., uit Nijmegen, die ervan verdacht wordt de in braken in de Katholieke scholen te Lenit te hebben gepleegd. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Oudehaskc-Haskerliorna cand. J. van Stempvoort te Apeldoorn. Te Géertruidenberg (toez.), cand. I. P. ten Bruggenkate te Den Haag. Beroepen: Te Borger (toez.), P. Jonges te Zwartewaal. Aangenomen: Naar Oud-BeijerIand,i J. D. Kleijne te OoJtgenspiaat. Bedankt: Voor Genemuiden, J. D. Kleijne te Ooltgensplaat. Voor Moerca- pelie, cand. J. F. N. Harrevelt, cand. te 's-Gravenhage. Bedankt: Voor Oldebroek, J. H. Koster te Montfoort. GEREF. KERKEN Bedankt: Voor Uithuizermeeden, H. Zandbergen te Drachten. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: Te Giesser.dam, M. Heikoop te Utrecht. Prof. Dr. A. VAN VELDHUIZEN Omtrent de gezondheidstoestand van Prof. Dr A. van Veldhuizen vernemen wij, dat de gemelde lichte verbetering in den toestand schijnt voort te duren en dat de bastraling wordt voortgezet. De patiënt gevoelt zich aan zienlijk beter maar verzoekt dringend dat hem geen bezoek wordt gebracht, omdat dit te vermoeiend is. ONTVANGEN BOEKEN Wij ontvingen Libel No. 50 „Prinses Juliana verloofd", van de bekende Libellenserie uitgegeven door fa. Bosch en Keunin-g te Haarlem. Ruim 40 foto's ver luchten dit nummer, terwijl C. Mortimer er een vlotten tekst bij schreef. Ongetwijfeld zal elk Nederlander belangstellen in den toe- komstigen Prins-Gemaal. De schrijver heeft getracht een volledig overzicht te geven van at wat uit het leven van Prinses Juliana en Prins Bernard bekend is, en is daar uitne mend in geslaagd. Een gedeelte gewijd aan de geschiedenis van het Vorstendom Lippe, dat voor enkele weken terug een schier on bekend land was voor den doorsnee Neder lander, maar welks naam nu op ieders lippen is. De verzorging is als van elke „Libel", d.w.z. „af". Alleen zouden wij willen vrafon is de naam „Libel" voor deze uitgaaf wei op zijn plaats. De luchtige libellen zijn toch haast niet in handen te krijgen en juist deze „Libel" zouden wij gaarne in zooveel mo gelijk handen zien. En dat kan want de prijs 0.45) behoeft geen bezwaar te zijn. Wij kunnen elk, die een herin-nering aan deze blijde dagen wenscht te hebben, aanraden dit boekje te koopen. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van 16 September, Blauwe druiven 1420; Reine Victoria 13.6015.40; Tomaten 23.60; Dubb. stam- prinses 5.207.50; Snijboonen 5; roode kool 22.70; Savoie kool 12.20; witte kool 1.20; spinazie 22.10 alles per 100 kg.; andijvie 501.60; bloemkool 2.4010.80; komkom mers 11.40; kropsla 1.401.60, meloenen 2.8013 alles por 100 stuks; kroten 11.20 per 100 bos; ponsperen 3.70; Zwijndr. Wijn peer 9; Bergamotten 12; Maagdeperen 11.20 13.80; Beurrè v. d. Ham 6.5012; Beurrè Hardij 1019.50; Bureau Durandeau 6.70 11.17; Hertogin Elsa 13; Soldat Labreur 7 12.20; Bonne Louise 26.5020; Triumf de Vienne 21; Sterappelen 5.508.50; Bismarck 10.20; Transp. d. Cronsel 17.50. Veiling van Donderdag 17 September. Kippeneieren 48-52 kg 2-2.45; idem 58-59 kg 3.603.90; eendeneieren 3. Aanvoer pl.m. 6000 stuks. ROTTERDAM, 15 Sept Vee. Aangeveerd In totaal 3868 dieren, t.w.: 163 paarden, 13 veu lens, 1100 magere runderen, 718 vette runderen 95 vette kalveren. 844 nucht. kalveren, 423 gras kalveren, 453 schapen of lammerein, 13 var kens. 46 bokken of geiten. Prijzen per kilo: Vette koeien 60 c., 2e kw 55 c. 3e kw 4048 c., vette osen 55 c., 2e kw 50 c„ 3e kw 4246 c., stieren 58 c2e kw 48 c 3e kw 42 c., vette kalveren 92 c., 2e kw 80 c.. 3e kw 5055 c., graskalverein 4050 c., scha pen 293842 c., lammeren 273339 c., nucht slacntkalvc ren 3640—45 c., slachtpaar- den 384044 c. Prijzen per stuk van mager vee: Schapen 121722, lammeren f 81014, nuchtere slachtkalveren f 71013, nucht fokkal veren 131516. slachtpaarden 9-5140180 werkpaarden 110150250, hitten 70110 145 veulens 5080115, stieren 115215 —280, kalfkoeien f 120—180—220. melkkoeien 13-5195230, varekoeien 95130150, vaar zen 75—95—135, pinken 70—85—110, gras kalveren 204050, bokken en geiten 2 Vette koeien en ossen: aanvoer gelijk vorige week, kal men handel, iets stijver in prijs. Een pri-ma koe tot 65 ct, een os tot 58 ct Stieren: iets korter aanvoer, willigen handel, prijzen le kw onveranderd, 2e en 3e srt iets minder Vette kalveren: kleineren aanvoer, zeer stil len handel, prijzen van vorige week, behoudens le kw., die iets stijver waren. Een prima kalf tot f 1 Schapen en lammeren: aanvoer onveranderd, levendigen handel, prijzen als gisteren Nuchtere fok- en slachtkalveren: aanvoer aa-n merkelijk ruimer, tamelijken handel, onveran derde prijzen. Paarden: aanvoer iets korter, handel slac&t- paarden matig, werkpaarden traag, prijsh. Veulens: geringe aanvoer, weinig handel, on veranderde prijzen Kalf- en melkkoeien: aanvoer Iets minder, kal men handel, prijzen van vorige week ojot neiging tot dalen Varekoeien: aanvoer als vorige week, vlotte handel, prijzen van vorige week gemakkelijk te handhaven. Vaaren en pinken: iets korter aanvoer, ma tigen handel, prijzen stabiel Graskalveren: aanvoer iets ruimer, redelijken handel en hoogere prijzen Bokken en geiten: onveranderde aanvoer, vlugge handel en onveranderde prijzen „MAAS"-N YMP EEN PRINSJESDAG Weer is 't alom feest in Holland Onze Landsvrouw maakt zich op Naar de grafelijke zalen En weer gaa,t de vlag in top! Zie de vele duizendtallen Juichend langs den weg geschaard Met den kreet: „Oranje hoven!" 't ls weer echt „oud-Holland waard". Zie dat groeiend enthousiasme Hoor dat stijgend feestgedruisch Holland brengt opnieuw zijn hulde Aan 't beminde Vorstenhuis. Voel de spanning in de harten Als de koets in aantocht is Wie daar nadert is met Holland Eén door de geschiedenis. Hoor de Manken van 't Wilhelmus Ruischen uit der velen mond Dankend 't Vaderlijk erbarmen Dat Oranje aan Holland bond. Hoor: „Mijn schild ende betrouwen Dat „zijt Gij, o, God, mijn Heer!" „Wil de band: Oranj' en Neerland „Toch versterken meer en meer!" In die grootsche vreugde-uiting Grootscher nog door 't blijde feit Dat een nieuwe Prins, Oranje Opricht uit de eenzaamheid Grootscher, doordat Juliana Juist nu datgeen' ondervindt Wat Haar hoogst geluk mag heeten Zelfs al is Z' een Koningskind In die grootsche vreugde-uiting In dat blijde feestgeklank Spreekt ons Holland uit: zijn liefde En zij diepgevoelden dank Voor wat God ons, in Oranje d' Eeuwen door geschonken heeft En waardoor ons land in vrijheid Vrede en in welvaart leeft Wat ons volk ook moog' verdoelen Deze dank is algemeen In haar liefde voor Oranje In de gansche natie: één (Nadruk verboden) HAKATE, Burgerlijke Standen STAD AAN 'T HARINGVLIET. Gebo ren: Leendert, z. v. H. Keijzer en Fr. Don- kersloot; Aart, z. v. T. van Biert en C. M. Hogerwerf: Dirkje, d. v. W. van Rossum en L. Hogerwerf; Maatje, d. v. L. de Leeuw en A. van Biert. Gehuwd: A. J. Bouman, 20 j„ den Bom mel en L. van Dijk, 19 j., alhier. HERRINGEN. Geboren: Johannis Jan Pieter, z. v. Jan van Wageningen en Kaatje Dale. DIRKSLAND. Geboren: Cornelia d. V. Pieter Vis en Jacoba Thielman. Overleden: Gerrit Pieter van Eek 73 j., echtgenoot van Leentje Hoogzand, Cor nelia Anna Vogel 59 j„ eehtgenoote van J. C. B. van Lith. SOMMELSDIJK. Gehuwd: de Groot, Jan 27 j. te Rotterdam en de Ruiter, Willemina 26 j. alhier; Luijk, Jan Jacobus 25 j. te Rot terdam cn Noordijk, Arandje 26 j, alhier. OP ZONDAG 20 SEPTEMBER NED. HERV. KERK Den Bommel: 9y2 u. en 6 u. Ds Langhout Dirksland: 10 u. en 6'/2 u. Ds van der Wal Goedereode: Vm. Ds Labrie Herkingen: 9J/2 u, en 6 u. (o. t.) do heer Overweel Middelharnis: Voorm. en 's avonds de heer Wildschut Nieuwe Tonge: 9y2 u. Leesdienst. 6 u. De Lamighout, van Den Bommel Ouddorp: Voorm. Leesdienst; nam. Ds Labrie, van Goedereede Oude Tonge. 9y2 u. en 6 u. Ds Verkerk Sommelsdijk: Vm. Leesdienst. 's av. Ds Verkerk, van Oude Tonge GEREF. KERK Den Bommel: 0y2 u. Leesdienst 2 u. Ds Schaafsma. Afscheid Ouddoup: Vim. en nam. Ds Westerhuis, van Ilellevoeitsluis CHR. GEREF. KERK Middelharnis: Vm. en 's avonds Ds Laman GEREF. GEMEENTE Dirksland: 10y2 u. en 7 u. Leesdienst Herkingen: 9y2 u.. 2 u. en 6 u. (o. t.)' Ds Latnain, van Rotterdam-Zuid. Vm. II. Avondmaal, nam. H. Doop, 's avonds Dankz. II. A. en extra, coll. Th. School Middelharnis: Voorm. en 's av. Leesdienst Ouddorp: Voorm. en nam. Leesdienst OUD-GEREF. GEMEENTE Herkingen: (Lokaal Tuinstraat) geen dienst Middelharnis: Vm. en 's avonds Ds Zeilstra Feuilleton 30) „Te zamen dus twintig duizend gul den?" „Ja, ook ongeveer tien duizend gulden „Om u te dienen. Zoudt u mij die niet kunnen verschaffen? U zoudt er mij een belangrijken dienst mee bewijzen". De notaris zweeg. Hij wilde hem hier- 'door uitlokken meer te zeggen, waarvan hij later voordeel zou kunnen trekken, li ij kende zijn man en vertrouwde hem niet, daar hij wist, dat hij met een speler en een speculant te doen had. „Ik ben er dringend om verlegen", ging de h?er Prins voort, hopende door zijn voorstelling hem tot helpen te bewegen. „Ik heb verscheidene prolongaties gesloten en ongelukkig genoeg zijn juist die effecten de laatste dagen zoo naar den kelder go- gaan, dat de makelaar surplus verlangt en dat heb ik op 't oogenblik niet." „Geen aangename ondervinding", meen de de notaris, „en ook geen goed vooruit zicht, want die effecten ik ken ze blij ven nog steeds dalende .Maar ze moeten stijgen!'' viel de heer Prins hem haastig in de rede. „Laat ons slechts een maand wachten, dan zullen zij gewis den vorigen of wellicht een nog hongeren koers gekregen hebben." „Welnu", zei de notaris zeer kalm, „wan neer u dat zoo zeker weet, waoht dan die stijging af'. „Als ik dat maar kon! Maar de make laar wil nu surplus hebben, en zoo hij dit niet spoedig, bijvoorbeeld binimcn een dag of acht, krijgt, dan verkoopt hij die stuk ken en lijd ik een schade, die ik niet te boven kan komen." „Maar kan de kas der fabrieik u niet te hulp komen?" vroeg de notaris. 't Was eigenlijk een ondeugende vraag, want hij wist immers, dat de kas der fa briek en de heer Prins één waren. Maar 't was ook bloot gevraagd om uit te lokken. „Voor 't oogenblik niet", was het ant woord. „U weet, het ging vroeger met de fabriek minder gunstig; doch nu gaat alles weer vlot: de oude dingen zijn afgedaan cn spoedig zal ik meer ruimte krijgen, een ■grond te meer om mij te helpen ter voor koming van belangrijke schade- Boven dien Hij zweeg gaarne, wamt hetgeen hem thans op de lippen zweefde, zou hij gaarne verzwegen hebben. Maar de vrees, niet te zullen slagen, maakte hern gejaagd, ze nuwachtig en onnadenkend. „Bovendienwilde u zeggen", zei de notaris. De heer Prins streek zich eens over het voorhoofd, dat klam begon te worden. „Ik ben zoo dwaas geweest borg te blij ven voor een aannemer te Rotterdam", antwoordde hij, „en daar die man niet kan betalen, word ik er voor aangespro ken." „Begrijpelijk!" „Nu is het gold wel niet wog", ging de hfeer Prins voort, „want de familie van dien aannemer is welvarend en zal er mij niet alleen voor laten zitten; maar dat ihelpt mij op het oogenblik niet. Ik ver zoek u dus dringend mij uw hulp te ver- leenen". „Ik zou 't gaarne doen, waarde heer, maar ik heb geen geld los en weet ook niemand, ik herhaal dit uitdrukkelijk T- die u twintig duizend gulden zou willen leenien zonder voldoende zekerheid. Kunt u die geven?" 't- Was weer een ondeugende vraag, want hls de heer Prins voldoende zekerheid had kunnen geven, behoefde hij hiér immers niet langer op de pijnbank te zitten. „Bijvoorbeeld", ging de notaris voort, „door een hypotheek op Uw huis, dat, zoo- Ver ik weet, nog onbezwaard is". ,,'t Gaat niet" zei de heer Prins. „Het huis is in het bezit mijner vrouw"... „O ja, 't is waar", viel de notaris hem In de rede. „U is met huwelijksvoorwaarden getrouwd. Maar. mij dunkt, daar is wel een tiiotiw aan te passen; mevrouw zal u zeker gaarne te hulp willen komen". De heer Prins kwam opnieuw in moeilijk heid. Hij wilde het voor zijn vrouw niet we ten, dat hij ongelukkig gnspeculegrd had en zich van zijn borgstelling moest kwijten, 't Was dwaas van hem, dit voor haar te willen verzwijgen, want 't moest toch een maal hekend worden en haar ter ooi-c ko men. Maar een man van zijn karakter houdt zich liever vast aan een stroohalm en aan hersenschimmen van ingebeelden voorspoed clan schuld te bekennen. Hij wilde echter de ze zijn zwakheid niet belijden cn behielp zich met uitvluchten. „Veroorloof mij u te zeggen", was zijn ant woord, „dat er omstandigheden en familie zaken kunnen bestaan..." „...waarmede anderen zich niet hebben te bemoeien", viel de notaris hem in de rede. „Zeer juist gezien", hernam de heer Prins „Ik kan en wil de hulp van mijn vrouw en haar familie niet inroepen. Liever waagde ik het uiterste. Kon ik wachten", voegde hij er haastig bij, om den notaris hierdoor tot hulp aan te sporen, „dan zou ik wellicht met eenige familieleden kunnen spreken; maar de meesten zijn op reis, en ik moet vóór hun terugkomst geholpen zijn". De notaris wist beter. Hij kende de fami lie, die wol geld bezat, maar geen vertrou wen in haar bloedverwant stelde, 't Was dus een leugenachtige voorstelling. Maar de heer Prins was niet hang voor een leugen, als dit hem helpen kon. Trouwens, als hij in nood verkeerde, zou hij zelfs de waarzeg sters te hulp geroepen hebben. Notaris Verstout trok de schouders op. ,.Ik kan u niet helpen", zei hij. en zich van een maatschappelijk jokkentje bedie nende. voegde hij er bij: „hoe gaarne ik het ook deed". „Maar anderen kunnen het toch zeker!" ï'iep de heer Prins op bijna wanhopigen toon uit. „Wanneer ik een blik werp op al die trommels, de bundels effecten en andere geldswaardige stukken hier in clo kamer, dan zou ik durven vragen: is er onder de eigenaars van al die waarden niet één, tot wlen ik mij met goed gevolg zou kunnen wenden? Bijvoorbeeld". hier wees hij op het tafeltje, waarop eenige pakketten la gen, beschreven met den naam van mevr. Oker, „zou deze dame mij niet, kunnen helpen? Behooreu haar die effecten?" De notaris knikte toestemmend, maar vond de vraag onbescheiden. „Vergeef het mij", zei de heer Prins, „maar bedenk dat ik. om mijn naam te red den, naar alle hulpmiddelen moet uitzien. Ik verkeer dan ook op het oogenblik in een toestand van opgewondenheid, die mij de grenzen der bescheidenheid doet te buiten gaan. Ik weet het: men vertrouwt u die gelden toe en een derde heeft er niet mee noodig; maar... in mijn geval, ik bid u, waarde heer, trek toch niet de hand terug, die mij redden kan". De heer Verstout begon bijna medelijden tc krijgen met den wanhopigen man: maai bij moest voorzichtig zijn. Hij wilde zich niet gaarne branden aan een vuur, dat hij zou helpen stoken. „Hoe zou ik u in dezen kunnen helpen?" vroeg hij op welwillende toon. „Door mij eenige inlichtingen omtrent haar persoon te verschaffen en of u mij kunt aanmoedigen haar te bezoeken, liefst met een aanbeveling uwerzijds". De notaris moest een oogenblik nadenken cn zijn antwoord overwegen. „Ik zal u zeggen, wat ik weet en denk", antwoordde hij. Dan staat liet aan u, te oor- doelen. welk besluit u van mijn inlichtingen wilt maken. Mevrouw Oker is, zooals op de strook staat uitgedrukt een weduwe; haar echtgenoot is een jaar geleden gestorven. Van liaarzelve bezat zij reeds eenig verrno gen, dat vermeerderd werd met een gedeelte van de nalatenschap van den heer Oker. Bovendien heeft zij onlangs een zeer aan zienlijke erfenis gekregen, waarvan een ge deelte op het tafeltje ligt en haar eerstdaags zal toegezonden worden". „Zij is dus oen vermogende vrouw?.'4 „Schatrijk". „Een weldadig niet gierig maar behulp zaam?" „Dat is mij onbekend. U begrijpt, dat ik mij met haar doen en laten niet bemoeien mag „Maar _u kent haar toch zeker in zoover, dat u mij kunt af- of aanraden haar te be zoeken". De notaris trok weer de schouders op. De heer Prins liet hem echter niet los. Hij zat als op gloeiende steenen. „Zou zij gewillig zijn, iemand van mijn stand, die door een samenloop van omstan digheden tijdelijk in nood verkeert, te hel pen en geld te leenen?" „Ik weet het niet" was 't anïwoord. „Voor zoover mij bekend is. geeft zij haar geld slechts als hypotheek op huizen en lande rijen. Maar 't is mogelijk dat zij ook op an dere wijze haar geld uitzet". „Dus zou ik het wagen haar te bezoeken?" „Dit raad ik u af. Het zou voor u veel tijd verlies kunnen zijn. Veronderstel een?, dat mevrouw Oker op reis is, althans niet hij uw komst in de stad is. Dan zou 't moeilijk voor u worden, op haar te wachten". „Dat is zoo. Ik zou haar dus kunnen schrijven en liaar verzoeken mij te ontvan gen T „Dar vind ik beter". „Nu nog een vraag. Mag ik mij op u beroepen?" „Liever n}et. Mevrouw Oker mag niet we ten. dat ik met u over haar geldzaken heb gesproken". „Maar vergun mij dan ten minste, dat ik uw naam in mijn brief vermeld". „In hoeverre?" (Wordt vervolgd)'

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2