voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Gemeenteraad Van fVieSIssant ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1936 SfE 3AARGANG N°. 4332 Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZA1ERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UI TGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN. SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen I.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. HET VERKIEZINGSMANIFEST Op den dag van de opening der Stateu- Generaal, waarop het nieuwe en voor de regeering laatste zittingsjaar aanbreekt en waarop tevens het A.R. volk van Nederland in landdag in geweldig aantal hijeen was, gaf het Centraal-Contité van A.R. Iiiesver- eenigingen nu reeds het verkiezings-mani- fest uit. Doordrongen van den diepen ernst dei- tijden roept men daarin hij vernieuwing ons volk op, om steunende op den Bijbel de vrijheid te verdedigen. Tegenover al het holle en het ledige dat zich in deze dagen aandient plaatst het weer bij vernieuwing de oude belijdenis van het eeuwige onvergankelijke Woord onzes Gods. In de wetenschap dat alleen daar hulp, bijstand en redding is te ver wachten. Geweldig zullen de aanvallen zijn. Zwaar zal de strijd zijn. Doch als goede Antirevo lutionairen vreezen wij dien niet. Zoo wij maar mogen staan in het besef en het geloof van de waarheid en kracht der beginselen zullen wij niet vreezen, maar met al onze kracht strijden voor de doorwerking der A.R. beginselen. Het is weer de oude strijd, zij liet dan in gewijzigde vorm. De strijd voor de eere Gods op het politiek terrein des levens. Het is dezelfde strijd welke Groen van Prinstercr en Kuyper gestreden hebben en welke wij nu onder aanvoering en leiding van Colijn zullen te strijden hebben. Voor ons moet het een eere zijn het pleit voor die oude beginselen weer op te mogen nemen. Onze Kiesvereenigingen bestudeeren het verkiezingsmanifest terdege en gaan nu reeds aan het werk. Alleen zoo wij dat doen en onze uiterste krachten inspannen, zullen wij de ontbin dende krachten welke heden ten dage in sterke mate woeden kunnen weerstaan. Laten wij het wel beseffen, dat het gaat om de handhaving van de edelste en beste tradition van ons volksleven, dat het ver laten daarvan ons kan storten in de groot ste ellende. Daarom arbeide ieder A.R. vanaf heden met al zijn kracht om de beginselen der revolutie te weerstaan. Steunvergoeding erwten De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C, gedenatureerd in het tijdvak van 31 Augus tus tot en met 5 September 1936, f 2.60 per 100 Kg. zal bedragen. Voor in datzelfde tijdvak gedenatureerde groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten zal die steunvergoeding f 2.10 per 100 Kg. bedragen. Directeur Veehouderij Centrale Naar van bevoegde zijde wordt medege deeld, is aan den heer Ir. W. de Jong, rijks- veeteeltconsulent te Arnhem, met ingang van 15 September 1936 door den Minister van Landbouw eri Visscherij eervol ontslag verleend als bestuurslid .voorzitter en direc teur van de Nederlandsche Veehouflerijcen- trale. Dit ontslag vindt zijn oorzaak in de door den heer de Jong te kennen gegeven wensch wederom in staat te worden gesteld, zijn functie van. rijksveeteeltcomsulent ten volle te kunnen waarnemen. Aan den heer de Jong. die zijn werkzaamheden met groote toewijding heeft vervuld is als waardeering voor zijn verdiensten de onderscheiding van Officier in de Orde van Oranjc-Nassau toe gekend. Van onze adverteerders Wij ontvingen van de N.V. Louis Dobbel- mann „Voetbal Varia". Dit jaar zijn er af zonderlijke uitgaven voor: a. de Kon. Ned. Voethal Bond. b. de R.K. Voetbal Competitie Bond. c. de Chr. Ned. Voetbal Bond. Behalve de compptitieschema's van deze 'drie Bonden bevat. „Voethal Varia" zeer le zenswaardige artikelen van de bekende sportjournalisten Cocheret, Meerum Terwogt de Grood en Hoekstra. Het boekje wordt gratis en franco toege zonden aan iedr- die dit aanvraagt en daar bij aangeeft of ii het boekje met schema van den R.K. Voetbal Bond, van den KNVB bf den Chr. Ned. Voetbal Bond wenischt: Misverstand GEMEENTERAAD MELISSANT Op de Woensdag 16 September j.l. ge houden raadsvergadering bleek ons, ilat het verslag in „de Maas" van de vorige vergadering, gehouden op 20 Ju.i j.l., aan- leiding gegeven heelt tot misverstand. Volgens enkele raadsleden was door ons de indruk gevestigd, als zou door de schuld van den gemeenlesecrearis, n.'., doordat de e de aanvraag te laat zou heb ben ingediend, geen rijkssubsidie zijn ver kregen en hierdoor de straatbeiastnig ver dubbeld moeten worden. Het heeft in geen geval in onze be doeling gelegen, dit te schrijven. De mo gelijkheid bestond echter dat wij ons niet geheel juist hadden uitgedrukt of wel niet geheel de bedoeling van den Voorzitter hadden begrepen. Wij bobben daarom ons verslag nog eiens nagelezen en laten dc betreffende passage hier volgen: „De Voorzitter deelt mede da.t op de big rooting de post Werkloozenuitkee- ring verhoogd is vain ƒ6000 tot ƒ12.000 in de hoop nu ook een verhoogde rijks- uitkeering te verkrijgen. Aangezien de aanvrage te laat is binnengekomen, be rioht de minister, dat na genoemde termijn geen verzoeken meer worden toegestaan. Toen was eahter nog niet bekend dat de werkloosheid zou toe nemen. Er blijft nu een tekort van 2500 en de gemeente zal die hier of daar van daan moeten halen. Alle be lastingen zijn in top, behalve de straat- belasting.. Deze is nu 3 pet. en zal dan 6 pet. bedragen. Wij hebben onze aanteekertingen gi raadpleegd en gezien dat volgens toelich ting van den Voorzitter de post werkloo- zen-uitkeering belangrijk verhoogd moest worden omdat het aantal werkioozen in Melissant beduidend grootor was dan aan vankelijk gedacht was en ook dan in vo rige jaren. Wij herinneren er aan dat in een der vorige vergaderingen reeds op dit verschijnsel gewezen was en o.a. de op merking gemaakt werd dat de werkgevers in Melissant ook vooral werknemers te dezer piaase in dienst zouden nemen. Als gevolg hiervan moest genoemde post aan zienlijk liooger geraamd worden, teneindb de steun uitkeeringicn te kunnen handha ven. Door de gemeente is alsnog getracht oen verhoogde rijlcsuitkeering te krijgen dit is niet geschied. Echter niet omdat de aanvraag te 1 a at door den gem.-secre taris of door B. en W. is in gezonden, want al was er vroeger aangevraagd, dan zou tooh, zooals uitdrukkelijk door den Burgemeester op de laatste vergadering gezegd is, geen verhoogde uit-koering ver kregen zijn. Mogelijk was het wat onduidelijk, waar wij schreven: „dat na genoemde termijn geen verzoeken meer worden toegestaan." Wij hadden hier de bedoeling, dat de Minister een bepaalde termijn liod gestold waarin alle aanvragen moesten worden ingezonden, teneinde die te kunnen over zien; en dat -do gemoente Melissant op dat tijdstip nog nitlt wist, dus dat was toen de 'begrooting werd opgemaakt, dat een ver hoogde rijkeuitkeerüag nood-ig was. Geens zins was het onze bedoeling om den Bur gemeester of wel den gemeente-secretaris hiervoor aansprakelijk te stellen. Wij stol len er prijs op dit uitdrukkelijk hier te verklaren en mochten wij door te groote ■beknoptheid aanleiding gegeven hebben tot dit misverstand, en misplaatste veronder stellingen, dan bieden wij onze vcront schuldiging aan. De Mica-1936 De drie landelijke Middenstandsbonden (Kon. Ned. Middenstandsbond; Ned. R.K. Middenstandsbond en Ned. Chr. Midd. Bondj besloten dit jaar, zooals dit geschiedde in 1935, weer een Mlddeiistands-CAmpagne te houden en wel van Zaterdag 10 Oct. tot en met Zaterdag 2i October 1936. Een landelijk uitvoerend Mica-comité werd benoemd, bestaande uit de heeren J. P. de Brabander, voorz.; A. de Moor, secr.- penn.; C. don Blanken; J. van Driel en P. v. d. Linde,. Was de deelname in 1935 reeds bevredi gend, die van 1936 overtreft haar voorgang ster belangrijk en nog dagelijks melden zich uit alle doelen van het land middenstands- vereen. aan, die alsnog zullen meedoen aan deze Middenstands-campagne. Tijdens de Mica staan natuurlijk in al dc honderd deelnemende plaatsep tal van at tracties op het program: versieringen, ver lichtingen van gebouwen, muziek, wedstrij den; elders weer etalage-wedstrijden, recla me-optochten enz. Als algemecne, landelijke attractie wordt aan de Mica-1936 verbonden een Mica-puzz- le-wedstrij-d. Over het gaheeie land zal het publiek bij alle deelnemende middenstanders (kenbaar aan een Mica-raam-affiche) zij eiken contan ten aankoop van 50 cent aan artikelen een puzzle-deeltje of, zooals dit heet, een „Mica- Na afloop van de opening der Staten-Generaal maakte dc Koninklijke familie een rijtoer door de residentie. Storm achtig waren de toejuichingen, die H.K.H. Prinses Juliana en Prins Bernhtyrd hadden in ontvangst te nemen. Ilct verloofde paar dankte daarvoor vriendelijk. DRAISMA-VAN-VALKENBÜRQ'S-1 C A LEVERT* -"Zacht van smaak - prijs roet tje" gratis ontvangen. 12 Verschillende Mica-tjes worden worden uitgegeven. Het publiek kan gemakkelijk 12 verschil lenden inica'tjes krijgen, daar elk Mica-tje in gelijke hoeveelheden wordt aangemaakt; bo vendien zullen overal „ruilbeurzen'' worden ingericht 0111 liet publiek gemakkelijk gele genheid te geven „gelijke" mica-tjes te ruilen De 12 verschillende Mica-tjes kunnen als '11 geheel worden geplakt op een „oplossiugs formulier", welk formulier gratis hij den leverancier te krijgen is. Dit oplossingslormulier wordt dan vorder ingevuld en ingeleverd bij het plaatselijk Mica-secretariaat. Aan dezen puzzle-wedstrijd is 'n zeer groot aantal prijzen verbonden. Ten eerste wor den er tal vuil „plaatselijke prijzen" aan ver bonden. Elk plaatselijk Mica-comité zal de plaatselijke prijzen nader hekend maken: die plaatselijke prijzen zullen ook plaatse lijk geëtaleerd worden. Daarnaast of daarboven zijn aan de Mica- 1936' fal van „Landelijke prijzen" verbonden, waarvan we noemen: een land- of week-end huis f 1000.grond, een luxe-auto, een salon-ameublement, 'n huiskamer-ameuble ment, eon slaapkamer-ameublement, radio, motorfiets, Jaarsmahaard, waardebonnen van f 100, f 50, 1 25, tientallen rijwielen enz. Het spreekt wel vanzelf dat ook een be schrijving van al die prijzen nader door een zoogenaamde „prijzen-courant" zal geschie den. De prijzen-reeks zal geregeld worden uit gebreid; de nieuwe uit te loven prijzen zul len telkens bekend worden gemaakt door middel van bulletins. Dit alles gevoegd bij de vele andere at tracties, die in voorbereiding zijn, belooft de Mica-1936 over het geheele land uitstekend te slagen en zal ongetwijfeld het doel van deze MICA: „het publiek in geheel Neder land weer eens een duidelijk beeld geven van de prestaties van den Ned. Midden stand" worden bereikt. De leuze „koopt en laat werken bij den middenstand" zal gedurende de Mica-weken het onderwerp van den dag zijn. Algemeen huwelijksgeschenk VOOR PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD Wij zijn gemachtigd mede te deelen, dat het aanbieden van een algemeen huwelijks geschenk van het gansche Nederlandsche volk, de volkomen instemming heeft verkre gen van het vorstelijk paar De raad dezer gemeente kwam Wocnsdfetg 16 Sept. in vergadering bijeen onder leiding van Burgemeester D. J. Visscher. Ingekomen is een mededeeling van de ver loving van II.K.II. Prinses Juliana en Z H Prins Bomhard \on Lippe-Biesterfeld. Do Voorz. acht deze kennisgeving van groot fee lang 011 ei* js voor ons volk alle reden tbt vreugde, vooral als wij gedenken de slagen die het Koninklijk Iluis het vorig jaar gb troffen hebben. Spr. hoopt van harte dfat deze veroint-enis onder Gods Zegen tot heil van ons land on volk mag zijn. r Goedgekeurd is van Ged. Staten terug ftnt vangen de wijziging der Politieverordening betredende het straatvegen en watersprolei en. Idem: het raadsbesluit tot verhuring dier woningen aan den nieuwe weg en wijziging der verordening op de straatbelasting. Bflij- kens proces-verbaai van kasopname wasfin kas aanwezig f 2124.08, in overeenstemming mei de boeken en bescheiden. Ged. Staten vragen het advies van den raad inzake herziening der jaarwedden van Burgem., Secr., en ontvanger. Voorgesteld wordt een korting van 21/2%, voor Melis- sant wordt do regeling dan alsvolgt: Burge meester f 2225f 2075, Secretaris f 2000-1- f 2450, Ontvanger f 725f 975. liet salaris der Wethouders wordt bepaald op f 115. De raad kan zich hiermede vereenigen. Ingekomen is een schrijven van den pon sioenraacl waaruit blijkt dat door Dijkgraaf, in dienst van den vleeschkeuringsdienat. nog verschuldigd is een bijdrage groot f 216. De gemeente Dirksland stelt voor dit bedrag niet te doen verhalen op het salaris van Dijkgraaf, met welk voorstel ook Melissant accoord gaat. De bewoners van den beneden Molendijk vragen een stofvrije weg, omdat door de wij ziging der politieverordening het verboden is, de weg te besproeien. De VOORZ. stelt voor dit verzoek aan tQ houden tot de begrooting behandeld zal worden De heer TIELEMAN, vraagt of B. en W. er wel toe genegen zijn. Weth. v. d. BOSCH merkt op dat het wel in de bedoeling ligt maar het beter is dit na der te bezien bij de begrooting. De heer v. d. VLIET zou gaarne zien dat ook de andere wegen er bij betrokken zou den worden. Het is daar vooral niet minder als op don beneden Molendijk. De begrooting 1937 Vleeschkeuringsdicnstf geeft geen aanleiding tot opmerkingen. Bij de begrooting Drinkwaterleiding merkt de neer VOGELAAR op, dat hij heeft gehoord van plannen tot uitbreiding van waterwin ning plaatsen in de Ouddorpsche duinen, maar hij heeft nog geen enkele post hier voor op de begrooting gezien. De VOORZ. antwoordt, dat hier nog geen plannen voor gemaakt zijn en dat eerst een kostenrekening moet opgezet worden alvo rens gelden aangevraagd en op de begroo ting geplaatst worden. Wel ligt het in de bedoeling er mee te beginnen maar er is niet bekend hoe en wanneer. Goedgekeurd worden: verslag, V. en W. rekening der Stichting Drinkwaterleiding en de bcgroo- ting van den keuringsdienst van Waren. Door B.'en W. wordt voorgesteld een ver ordening ten aanzien van de heffing voor het verstrekken van inlichtingen uit het be volkingsregister. Voorgesteld wordt per in lichting op opgaaf 5 cent voor wetenschap pelijke doeleinden eveneens 5 cent, voor an dere doeleinden 25 cent per inlichtingen. Opgave betreffende meerdere personen in een aanvraag worden berekend als afzon derlijke opgaven voor elk persoon. Goedgekeurd. Dc bouwverordening is opnieuw terugont vangen. De Inspecteur had verschillende be zwaren, hoewel er ook wel goede zijden aan waren. De verordening voldoet aan de Pro vinciale voorschriften. Juist is dat de rege ling. Een onderlinge afstand van 10 M. geid voor burgerlijke woningen buiten de kom. De afstand van liet woonhuis geldt niet voor schuurtjes e.d.g. De kleinste toelaatbare oppervlakte pei vertrek is 6 Mr. Verder zijn er eenige tech nische bepalingen waaraan tegemoet kan worden gekomen. De wethouders hebben echter bezwaar te gen de bepaling dat hooi- en zaadbergen e.d.g. op minstens 25 M. van op hetzelfde erf gelegen gebouwen moeten geplaatst wor den en stelden voor hiervan 10 M. te maken en 20 M. van de andere belendende percee- len. Door Ged. Staten was hiervoor gevraagd 25 M. van op hetzelfde erf gelegen gebouwen en 50 M. van andere belendende perceelen. Naar algemeene meening zal dit groote be zwaren met zich brengen omdat het eigen terrein dan geen ruimte zal bieden. De ver ordening bevat nog enkele bepalingen inzake het bevorderen der veiligheid door gebruik van brandvrije materialen. Aangezien het al leen geldt voor nieuw te bouwen schuren en woningen geeft dat geen bezwaren, ook niet ten opzichte van de bouwkosten. Voorgeschre ven wordt, dat de scheidingsmuren van steen opgetrokken moeten zijn als er meer dan 5 runderen of paarden in een ruimte gestald zijn. Overgegaan wordt tot voorloopige vaststel ling van de rekening en verantwoording over 1935. De commissie die deze rekening heeft gecontroleerd brengt rapport uit bij monde van den heer TIELEMAN en adviseert tot goedkeuring. Gewone dienst: ontv. 60.270,17; uitgaven 56.311.95. Voordeelig saldo 3958.22. Kapitaaldienst: ontv. 3252.09; uitgaven 2600.11. Voordeelig saldo 651.98. Op verzoek van Ged. Staten wordt de in structie van den gemeente-ontvanger, datee- rende van plm. 1880, ingetrokken en wordt een nieuwe instructie vastgesteld. Besloten wordt ontheffing te vragen van het vaststellen van een capitulantenverorde- nin°". Op een verzoek van C. v. Dijke, om een bijdrage in de reiskosten van zijn leerplich tig kind dat de U.L.O.-school te Middelhar- nis bezoekt, wordt besloten 7.50 te geven. Aan Heestermans wordt ontheffing va» schoolgeldbetaling verleend. Bij de rondvraag vraagt weth. VAN DEN BOSCH terug te komen op de vorige notulen. Er was op straat verteld dat het de schuld zou zijn van den gem.-secretaris of wel vani den burgemeester dat door te late aanvrage geen subsidie voor werkloozensteun zou zijn verleend. De VOORZ. heeft al gezegd, niet op alle praatjes van de straat in te gaan, maar wil nog wel eens zeggen dat al was er vroeger aangevraagd toch geen verhoogde uitkeering aan de gemeente zou zijn verstrekt. (Wij verwijzen hiervoor naar ons stukje „Misver stand". Red.). De heer VOGELAAR maakt vervolgens eenige opmerkingen over hetgeen in de vo rige vergadering besloten is ten opzichte van kinderen die de bewaarschool te Dirksland! bezoeken. Spr. wil niet terugkomen op deze beslissing, omdat hij in die vergadering niet aanwezig was, wil ook niet voorstellen dit besluit in te trekken, maar wil onderschrij ven de bezwaren van den heer Tieleman, in de vorige vergadering geuit en zou gaarne zien dat B. en W. bij de begrooting deze post terugnam. Spr. vindt het niet juist dat de gemeente Melissant deze bijdrage geeft. Het zal de gemeente veel geld gaan kosten, want ook de andere school kan hier een bijdrage vragen. Er zijn hier in Melissant twee be waarscholen en die worden geheel door de ouders betaald. De VOORZ. antwoordt dat dit onderwijs niet verplichtend is. Voorheen werd nog ƒ15 betaald en nu is als bijdrage toegekend 10. Het is een dienst die de gemeente Dirksland onverplicht doet voor de gemeente Melissant. Er was in Dirksland nog een bewaarschool waarop de kinderen konden gaan, maar als Dirksland de kinderen uit Melissant van de openb. bewaarschool weert, gaat het toch niet op dat deze door de Chr. bewaarschool op genomen zouden moeten worden. De heer VOGELAAR wil hier heelemaal niet spreken over de richting der scholen, maar alleen zeggen dat z.i. volgens het legaat van mevr. van Weel, die de gelden beschik baar stelde voor een naai- en breischool voor kinderen van Dirksland en Melissant, voor zoover die uit Kralingen komen, de gemeente Dirksland, nu in plaats van een naaischool een bewaarschool wordt opgericht, ook de zelfde kinderen gratis moet toelaten. In elk geval kosten deze kinderen aan Dirksland niets meer. Weth. STRUIK zegt eveneens, dat de ge meente niets betaalt voor de kinderen die hier ter bewaarschool gaan, maar nu wei voor kinderen die te Dirksland gaan. Er wordt nog eenigen tijd over gediscus sieerd, zonder dat een beslissing genomen wordt en de meeningen blijven verdeeld. De heer VOGELAAR maakte er voorts be zwaar tegen dat indertijd besloten is de sloot langs den beneden Molendijk in drie jaren te dempen, terwijl dit nu in een jaar ge beurd is. Nu kost het de gemeente meer en heeft de raad zich hierover niet uit kunnen spreken. De VOORZ. toont dan uit de notulen aan, dat ook de heer Vogelaar er voor was zoo mogelijk in een jaar te dempen. De heer VOGELAAR ontkent dit niet, maar zegt dat in het eerste geval de gemeente 3 jaar lang een plaats had voor het vuilnis. Spr. was er ook voor zoo vlug mogelijk af te werken, maar dan had de raad er in gekend moeten zijn en ook een oplossing van het vuilnisvraagstuk gevonden moeten zijn. De heer TIELEMAN sluit zich aan bij de opmerkingen van den heer Vogelaar, wat betreft de viulnisberging. B. en W. doen de mededeeling dat zij hier in maatregelen overwegen. De heer VAN VLIET herhaalt zijn klachten van de vorige vergadering inzake de inning der straatbelasting. Deze is nu verdubbeld en moet nu in 2 maal al betaald worden, zoo dat de termijnbetalingen te hoog zijn. Is het nit mogelijk, vraagt spr., hieraan tegemoet te komen door den laatsten termijn te verschui ven van October tot December of Januari. De VOORZ. merkt op dat aan de klacht al is tegemoet gekomen door in 2 maal te innen. Weth. v. d. BOSCH wijst er op dat steeds soepelheid met de inning wordt toegepast. De heer v. VLIET maakt ook nog eenige opmerkingen over onregelmatigheden bij het begraven en vraagt hierin een betere rege ling. B. en W. deelen mede reeds werkzaam te zijn in deze richting en zullen maatregelen treffen. De nieuwe N.C.R.V.-studic Volgens een bericht in tie omroepgids, of ficieel orgaan van de Ned. Chr. Radio-Ver- eeniging, is voor hpt ontwerpen van plannen voor den houw van een nieuwe N.C.R V.- studio een meervoudige opdracht verstrekt aan de volgende architectenhureaux. B T. Boeyinga te Amsterdam. G. Hoogevest te Amersfoort; A Ingrversen C van den Bom te Amsterdam; Jos. Jonge te Rotterdam: Gebrs. Mensink 10 Apeldoorn; Gehrs. Meiierink te Zwolle: Trap penburg en Van Ucheien te Hilversum en J. H. van der Veen R.J.zn. te Amsterdam de te

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1