W. G. v. Adverteeren doet verkoopen VERTEGENWOORDIGER Gemeenteraad van Nieuwe Tonge J. H. DIJKERS WAARSCHUWING MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1936 Advertentien C. DE MOOI J - 0UDD0RP GENEESKUNDIGE HULP DE CENTRALE PROEFTUIN GIST IS LEVEN VOORSTBAAT - SOMMELSDIJK Schoenhandel Zadelmakerij Slechts aankoop van WITTE KRUIS POEDERS in de Hollandsche verpakking het bekende doosje met de rose waarborgband, inhoud 12 poeders, prijs 45 ct. geeft U zekerheid, dat U koopt de origineele WITTE KRUIS POEDERS. Alle andere verpakkingen, dus ook de doosjes inhoudende 8 poeders, worden FRAUDULEUS ingevoerd en voor de echtheid dezer poeders wordt door ons niet ingestaan. Wacht U voor namaakpoeders en smokkelwaar. Koopt alléén doosjes in Nederlandsche ver pakking met ROSE BAND. „DUTIM" - Oegstgeest VAN HOLLANDSCHE JONGENS IN DEN FRANSCHEN TIJD Uitgeverij F. BOEIJENGA, Kleinzand 89 - SNEEK Laan van Meerdervoort was tot de laat ste plaats toe bezet. Er was geen ruchtbaarheid aan gegeven naar welke kerk de Koninklijke Familie zou gaan. Toch stond er, toen de Vorstelijke Personen aan de kerk arriveerden een vrij groot aantal belangstellenden, die de Ko ninklijke Familie hartelijk toejuichten. Zoowel H. M. de Koningin als Prinses Ju liana met Prins Bernhard, de Prinses van Lippe-Biesterfeld en Prins Aschwin arri veerden in eenige Hofauto's. In het stampvolle kerkgebouw zaten Prinses Juliana en Prins Bernhard ter lin kerzijde, de moeder van den Prins en diens broeder ter rechterzijde van de Koningin. H. M. was in het donker gekleed, Prinses Juliana in het wit. De organist, Alex Schellevis, preludeerde op nationale liederen. Ds. Molenaar, die eerst liet zingen Psalm 99 1 en 8 en daarna Gezang 3 1 las voor Handelingen 17 1628 en Rom. 1 1822. In zijn gebed bracht de prediker dank aan God voor de zegeningen, welke in deze da gen mede aan het Koninklijk Huis geschon ken zijn en voor de blijdschap, die als ge volg daarvan in de harten van het Neder- landsche volk leeft, een blijdschap, die uit God is. De predicatie Ds. Molenaar bepaalde zijn gehoor vervol gens bij Fland. 17 23: „Want de stad door gaande en aanschouwende Uwe heiligdom men heb ik ook een altaar gevonden, op hetwelk een opschrift stond „Den onbeken den God". Dezen dan, dien gij niet kennen de, dient, verkondig ik ulieden". Na het zingen van Gez. 4 1, 2 en 3 wees Ds. Molenaar in zijn predicatie er op, dat Paulus zich in zijn optreden een gehoor zaam mensch toonde. Hij doet alleen wat God beveelt. Paulus, aanvankelijk de on aanzienlijke Jood in Athene, weet de Athe- ners naar hem te doen luisteren. In zijn Romeinenbrief wijst Paulus er op, dat het schuldig is, God niet te kennen, want Hij heeft zich op allerlei wijzen doen kennen. De menschen zoeken God in hun moeiten en zorgen, maar de fout is, dat zij van de aarde af beginnen en, als Babels torenbou wers, naar boven willen klimmen. God is er, aldus Ds. Molenaar, en wij moe ten het zwaartepunt van ons eigen ik ver leggen in God. Aan hem, die voor Hem knielt, openbaart Hij zich. Dat doet Hij in Christus en in Zijn Woord. Toen Job alles verloren had, getuigde hij: nu ziet U mijn oog. En God zegende Job meer dan ooit te voren. Dezelfde gehoorzaamheid des Geloofs wensclite de voorganger de gemeente toe. God zegene U, eindigde hij en schenke U Zijn Heiligen Geest. Ds. Molenaar liet daarna zingen Gezang 193 4, waarna de slotzang was Ps. 97 7. Na den zegen zong de gemeente „Mijn schilt ende betrouwen". Bij het eindigen van den dienst had zich een groote menschenmassa voor het kerk gebouw verzameld. Toen de Koninklijke personen wegreden, werden zij enthousiast toegejuicht. Waar Prins Benno zal studeeren Als over eenlgen tijd de eerste spontane nationale vreugde eenigszins zal zijn ge luwd, als ook de officieele verlovingsfees ten op Het Loo ten einde zijn, zal Prins Bernhard zich eenige maanden in een rus tige omgeving wijden aan de studie van het Nederlandsche volk en zijn belangen. Reeds in zijn radio-rede kondigde de Prins deze plannen aan. Het is zoo goed als zeker dat voor dit doel het buiten „De Sperwershof" van Jhr Mr. W. F. Röell te 's-Graveland zal wor den uitverkoren. Op de bovenverdieping be vindt zich aan de achterzijde van het huis een fraaie, stemmige kamer, waar de Prins reeds eerder verblijf hield en welke ook voor den komenden studietijd voor hem zal zijn gereserveerd. Van uit deze kamer heeft men een prachtig uitzicht over het mooie Spanderswoud, dat tusschen Hilversum en 's-Graveland ligt. In de rustige bibliotheek zal de Prins zich voor zijn komende ta. k kunnen voorbereiden. Tweeling naar verloofd paar genoemd Zaterdagavond werd het arbeidersgezin van Hal te Zevenbergen verblijd met de geboorte van een tweeling, een jongen en een meisje. De kinderen zijn gisteroch tend in de R.K. kerk te Zevenbergsche Hoek gedoopt. Het meisje is bij den burgerlijken stand aangegeven als Juliana, terwijl het jongetje genoemd is naar Pri-ns Bernhard. Op zoek naar vermiste tjalk Geslaagde expeditie boven de Zeeuwsche wateren Van het vliegveld Waalhaven heeft de K.L.M. Donderdag een niet alledaagsche vlucht ondernomen. Zij is nl. op zoek geweest naar een vracht schip, waarover de reederij in onge rustheid verkeerde. De „Verandering", een tjalk met motoraan drijving, was Woensdag met schipper Win- nemers van Stellendam op Goeree naar Antwerpen vertrokken. Donderdag echter was nog steeds geen bericht van aankomst ontvangen uit Antwerpen. De opdrachtgeef ster heeft terstond verschillende Zeeuwsche havens om inlichtingen gevraagd. Schipper Winnemers had evenwel nergens een spoor van hem of zijn schip achtergelaten. Ten einde raad heeft toen de directie van de A.V.I., die zich zeer ongerust maakte over het lot der „Verandering", zich tot de K.L.M. gewend. Onmiddellijk is een Koolhoven FK 43 uit de loods gehaald en startklaar gemaakt voor den snel geïmproviseerden onderzoe kingstocht. Even over vijven was het toestel reeds de lucht in, met den heer Corsten, den chef van den fototechnischen dienst aan boord. Anderhalf uur later was het Koolhoven- vliegtuig op Waalhaven terug en wel met goed nieuws. Want de „Verandering" was bij Wemeldinge gesignaleerd. Het schip had geen radio aan boord, zoodat men niet om inlichtingen kon vragen, maar daar de tjalk zich eerst buitengaats Wemeldinge be vond, ligt de veronderstelling voor de hand, dat de „Verandering" uit den koers geslagen was en op een bank is geloopen. Goede vangst van de politie A.s. schoonzoon bleek een oplichter te zijn De Centrale Recherche heeft gear resteerd een 39-jarige man, zonder vaste woonplaats, die wegens het plegen van een aantal oplichtingen in hei Politieblad ge signaleerd stond. In den loop van den dag volgde overbrenging naar het politiebureau Adelaarsweg in Amsterdam-Noord. Op geraffineerde wijze had de man in Maart in dit stadsdeel en meisje en haar ouders opgelicht. De eerste kennismaking bracht het meisje al zeer dicht bij den jongeman, die een gunsligen indruk maakte. Zes dagen later gaf hij haar reeds zijn trouwbelofte. Voorloopig werd zelfs reeds een heerenhuis in een vooraanstaande wijk in Noord ge huurd. Meubelen werden besteld en spoedig zou het, gelukkige huwelijk gesloten kun nen worden. Het wachten was slechts op een broer, die hem hij was werkloos aan werk zou helpen. De goedgeloovige ouders van het bedro gen meisje, dat nog steeds in zijn genegen heid vertrouwde, leenden hun a.s. schoon zoon geld. Het begon klein. Een broer van den man had een begrafe- nisjas noodig, waarvoor hem tien gulden werd geleend. Een autorit wilde hij maken naar zijn vroegere woonplaats om het een en ander in orde te brengen. Veertig gulden moest borg gestort worden voor de te huren auto, tien gulden bedroeg de huur. Ookd,eze vijftig gulden kreeg de liefhebbende man. Een gouden horloge, dat gerepareerd moest worden, werd aan hem toevertrouwd om naar den reparateur te brengen. Doch aan alles kwam een einde. Op een gegeven mo ment kwam de verliefde schoonzoon niet meer terug. Men begreep met een oplichter te doen te hebben, waarna de politie in de zaak gemengd werd. Ernstig autobus-ongeluk bij Meerkerk Groot aantal gewonden, van wie eenigen ernstig MEERKERK, 12 Sept. Zaterdagoch tend omstreeks half tien heeft op den Straatweg tusschen Lexmond en Meer kerk een ernstig autobus-ongeval plaats gehad, waarbij een groot aantal personen is gewond. Een autobus van de touringcar-onderne ming J. B. Pool Jr. te Amsterdam, die he denochtend te half 8 uit de hoofdstad was vertrokken met bestemming naar Antwer pen, is ongeveer halverwege Lexmond en Meerkerk met groote snelheid aan de rech terzijde van den weg tegen een boom gere den. De chauffeur van de bus, de 39-jarige R. van Dijk uit Amsterdam, wilde een wagen passeeren. Daar van den anderen kant ook een voertuig naderde, zwenkte hij met groote snelheid naar rechts, op zoodanige wijze, dat hij niet kon voorkomen dat de bus aan den rechterkant op een boom stootte. De gevol gen waren ernstig. Het rechtergedeelte van de bus werd geheel in elkaar gedrukt, de voorste wielen vlogen eraf, de banken in de bus schoven in elkaar en alle ruiten braken stuk. In de bus zaten 29 passagiers, voor zoover bekend allen uit Amsterdam, die naar België moesten. Van hen zijn ongeveer twintig gewond. Het juiste aantal kon nog niet worden vast gesteld. Door hulp welke spoedig ter plaatse was, werden de slachtoffers binnengedragen in de boerderij van den heer De Heer. Spoe dig arriveerden dr. C. Spijkerboer uit Meer kerk en dr. W. J. Sidré uit Lexmond. Uit Gorinchem en Utrecht werden ziekenauto's besteld om de passagiers, die het ernstigst gewond waren naar de Rijksklinieken te Utrecht over te brengen. Bij het verzenden van dit bericht waren twee personen, die ernstig gewond waren, naar Utrecht ver voerd. De meeste passagiers kregen min of meer ernstige snijwonden, eenigen gebroken bee- nen, terwijl de ernstigst gewonden ook in wendige kneuzingen opliepen. Ook de politie uit Lexmond en Meerkerk was spoedig ter plaatse en verleende hulp bij het bergen der slachtoffers. Het ongeval veroorzaakte op dezen dag vooral groote consternatie in de anders zoo rustige omgeving. Het schijnt, dat de chauf feur van de bus niet gewond werd. De niet- gewonde passagiers en zij die slechts licht gewond werden en na de verleening van geneeskundige hulp konden vertrekken, zfjn per auto verder vervoerd. De oorzaak van het ongeval Bij het onderzoek is gebleken, dat het ongeval als volgt is ontstaan: de chauffeur van de bus bemerkte dat hij op zeker oosen blik zou worden gepasseerd door een tractor met aanhangwagen en hield daarom zooveel mogelijk rechts. Van den anderen kant kwam op hetzelfde oogenblik een auto, geladen met kaas. De bestuurder van den tractor beeft deze auto niet of te laat opgemerkt, met het gevolg, dat de chauffeur van de bus op zeker moment voor de keuze stond met den tractor in botsing te komen of nog verder naar rechts uit te wijken. Hij deed dit laat ste doch kwam dientengevolge tegen een boom terecht. Daar hij een groote snelheid had waren de gevolgen ernstig. Direct ria de botsing met den boom vloog het voorste gedeelte van de autobus in brand. De chauf feur, die niet gewond was, had de tegen woordigheid van geest om het vuur onmid dellijk met een brandblusch-apparaat en kleedingstukken te dooven. Tot dusver zijn twee personen naar de rijksklinieken te Utrecht overgebracht. Van acht der inzittenden zijn de verwondingen van vrij ernstigen aard. De overige slacht offers hebben slechts lichte kwetsuren op- geioopen. DE VERLOVING DER PRINSES Namens de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk en Deputaten der Geref. Gemeenten zijn telegrammen van gelukwensch verzon den aan Prinses Juliana en Prins Bernhard. Vergadering van Vrijdag 11 Sept. 193G desker, bergplaats, schoonhouden enz. zullen nam. 2 uur (o.t.). Na opening door den Voorzitter, die met alle leden aanwezig is, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveran derd vastgesteld. De VOORZITTER doet mededeeling dat bericht is ingekomen van de verloving van H.K.H. Prinses Juliana met Prins Bernard en voegt er den wensch bij dat de keuze van Haar een gelukkige mag zijn, tot neil en zegen van Haar en van ons Vaderland. Mededeeling wordt gedaan van de opname van kas en hoeken gem. ontvanger. In kas was 1412.961/2- Alles acoord bevonden. Van Ged. Staten zijn goedgekeurd terug ontvangen de heffing der opcenten op de Ontvangsten gem. fond-sbeslasting en de verordening op Uitgaven de heffing van besmetteiijke-ziekte geiden. D-e bewoners van de Oranjestraat verzoe- Batig slot ken verbetering van de straat. Kapitaaldienst: De VOORZITTER z-egt dat dit versoek Ontvangsten eerst gisteren is ingekomen, zoodat B. en Uitgaven W. nog geen voorstel konden indienen. Ver betering is echter noodzakelijk, en waar schijnlijk inoet de straat gerioleerd worden. Waar de gemeente-opzichter onder dienst is zullen B. en W. na zijn terugkeer met een voorstel komen. De heer TIJL meent, dat vroeger reeds was besproken een goot te leggen, wat al een groote verbetering beteekenen zou. De VOORZITTER herinnert zich dit niet, doch wethouder A. VAN ALPIIEN zegt dat het in Februari besproken is, doch door de ziekte van wijlen den gemeente-opzichter v. d. Kroon geen verdere uitvoering aan ge geven is. Zoodra de thans tijdelijk benoem de gem. opzichter terug is, zal dit bezien worden, daar B. en W. het gaarne afdoend willen doen maken. De VOORZITTER deelt mede, dat do straatbelasting op 4192.43 is vastgesteld. Op een verzoek van den heer J. Koekkoek om vergoeding reiskosten voor zijn zoontje dat de U.L.O. bezoekt, moet afwijzend wor den beschikt daar dit kind niet leerplich tig is. De Gooische Zijdeteeltveroeniging te Hui zen verzoekt ©en bijdrage vooreen te Utrecht te houden expositie. De meerderheid van B. en W. wil hierop afwijzend beschikken. Wethouder W. A. v. ALPIIEN wil hier voor wel een kleinigheid voteeren, van mee ning zijnde dat de zijdeteelt voor Neder land evenals voor andere landen als Italië enz. nog wel eens van beteekenis lean wor den. Waar alle begin moeilijk is, wil spr. een kleinigheid geven, welke meening niet door de andere raadsleden ivordt gedeeld. In verband met de bezuiniging deelt de VOORZITTER mee, onderzocht te hebben de kosten van verlichting van het Weeshuis, als het door vergaderingen gebruikt wordt. Dit beliep vorig jaar f 42.51. Waar do ver- eenigingen slechts 5 per jaar voor één avond per week betalen, stellen B. en W. voor dit op ,f 7.50 te brengen voor het Wees huis en op 5 voor de hulpschool, hetgeen wordt goedgevonden. De heer WITTEKiOEK verzoekt een huis te mogen bouwen op de Molenwci. Art. 9 van de gem. verordening verbiedt dit, hoewel het gemeentebestuur in bijzondere gevallen vrijstelling kunnen verleenen. B. en W .stellen voor, in verband met een regelmatige bebouwing, afwijizend te be- schikken De heer GEBRAAD vindt het voor Witte- koek ongelukkig bij zijn bedrijf niet te mo gen bouwen. De heer TIJL vindt het uitbreidingsplan der gemeente wel mooi, doch duur cn zag gaarne dat, wanneer bouwers op een andere dan de aangegeven plaats, goede en goed- koope huizen wilden bouwen, hiervoor toe stemming werd verleend. De VOORZITTER zegt, dat daar geen be zwaar tegen is, daar eventueele plannen eerst aan de goedkeuring van Ged. Staten moeten worden onderworpen. De VOORZITTER deelt verder mee, dat voor het teeren der wegen twee dagen noo dig is. De huur van de teerketcl van Mid- delharnis kost met hal-en en brengen, plus stoker 21 totaal. Schaft de gemeente een nieuwe ketel aan dan kost dat 250. Rente, afschrij ving sto- een bedrag van 38 per jaar vorderen, zoo dat het voordeel iger voor de gemeente is een ketel te huren. De heer TIJL is er voor, mits de bereke ning van twee dagen juist is. De huur van S welke in de berekening voor bergplaats berekend is, zou kunnen vervallen, ind'tn de oude brandspuit opgeruimd werd en de ketel daar ondergebracht werd. De VOORZITTER merkt op. dat het huren dan nog voordeeiiger is. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. Do gemeenterekening 1935 wordt aange boden in gewonen dienst met: 95.825.37 92.344.43% 3.480.941/2 92.904.28 -91.410.96 Batig slot f 1.493.59 De VOORZITTER zegt, dat het over 1/!5 met de .gemeente nog niet zoo slecht gegaan is. Zoo goed liet echter 't vorig jaar was, zoo weinig optimisme is er betreflende het loopende jaar. De rekening van het alg. armbestuur sluit nóch met een voordeelig, nóch met een na- deeiig saldo, hetgeen wettelijk bepaald is. De commissies tot nazien dezer rekenin gen zullen t.z.t. worden opgeroepen. Verder wordt vastgesteld do verordening on de heffing van vergoeding van inlichtin gen uit het bevolkingsregister. De verorden-ng heffing schoolgeld wordt eveneens vastgesteld op basis van gemeente hoofdsom. Begonnen wordt met een tarief van 3.12 en geëindigd met 52. Enkele financieele regelingen worden z.h.s. goedgekeurd. De alg. Politieverordening zal worden aangevuld met do bepaling, dat op de „hoog te" een witte streep getrokken zal worden, waarover het publiek niet komen mag. De heer TIJL zou er ook op willen toezien, dat er geen fietsen naar bedoelde plaats worden meegenomen. De VOORZITTER belooft een en ander streng te zullen handhaven. De verhooging van f 75 voor den gemeen- tereiniger voor vergoeding onkosten paard en tuig kan worden ingetrokken, daar de gemeente liet. paard voor eigen rekening genomen heeft. De reiniger protesteert hier tegen, daar hij toch zijn meerder werk voor beweiding en stalling gaarne gehonoreerd zag. B .en W. stellen voor hem hiervoor 15 per jaar te vergoeden en zijn salaris met de pensioengrondslag op f 615 vast te stellen, waartoe z.h.s. wordt besloten. Rondvraag. De -heer GEBRAAD vraagt den Voorzitter of het hem bekend was. dat op het laatst gehouden feest van Zaterdag o-p Zondag ge werkt is. De Voorzitter antwoordt, dat het verboden is op Zondag te werken. Hij heeft de poli tie gelast na te gaan of dit gebeurd is, doch deze is tot do conclusie gekomen, dat dit niet is geconstateerd. De heer GEBRAAD vraagt vervolgens of het juist is, dat op liet .bedoelde feest een zweefmolen gebracht is, zonder toestemming van den Burgemeester. De VOORIZTTER antwoordt, dat dit niet juist is, docli er toestemming voor gegeven heeft. De bedoeling was geen zweefmolen toe te laten, docli door misverstand tusschen de izangvereeniging en den ondernemer is deze gearriveerd cn om de zangvereéniging ter wille te zijn heeft, spr. voor dezen keer toestemming verleend, onder de opmerking, dat dit niet meer gebeuren zou. De heer GEBRAAD verklaart zich in het geheel tegen feesten te zijn, gezien ook de financieele omstandigheden. Veel geld wordt daar gebracht, dat door andere ingezetenen gederfd wordt. Spr. noemt een voorbeeld van een zakenman die in bedoelde week 60 minder ontving. De heer TIJL vindt het financieele niet zoo erg. Er komt ook veel geld van buiten de gemeente binnen. Vervolgens wijst de heer GEBRAAD op de godsdienstige zijde, van welks standpunt bezien het strijdende is tegen Gods Woord Spr. verzoekt dit zooveel mogelijk tegen gaan'. De heer ZWEERUS meent dat Gebraad zich beter moet oriënteeren inza.ie (jö waarheid van vertelsels in de gemeente. Twee keer heeft de Voorzitter hem nu de praatjes weerlegd. Wethouder A. v. ALPHEN merkt op, dat de politie niet geconstateerd heeft dat er op Zondag gewerkt is. doch het is z.i. zonder dat onmogelijk om dan des Zondagsmiddags met de zaak weg te rijden. Gods dag wordt daardoor ontheiligd en deze staat bij spr, hoog. Verleden jaar heeft spr. zelf gecon stateerd dat er op Zondag na zoo'n feest aan het afbreken van de vermakelijkheden ge. werkt is en er ook den Voorzitter op attent gemaakt. Spr. dringt aan hier tegen in tp gaan. De heer TIJL meent dat het een behoefte van de ingezetenen schijnt te worden, dat er 's middags 2 uur begraven wordt en wil dienovereenkomstig de verordening wijzi- gen, zoodat er geen extra kosten op Jat uur aan verbonden zullen zijn. De VOORZITTER wil niet direct in da oude traditie ingrijpen en deze overgang ge. leideüjk doen plaats hebben, wat wordt goedgevonden. Verder informeert de heer TIJL naar da demping van de sloot achter het doktershuis, De VOORZITTER deelt mee, dat reeds door den dijkbaas Volaart een begrooting is gemaakt en dit werk plm. 850 zal vorderen. Men wil probeeren het in werkverschaffing te doen uitvoeren en dit op de vergadering van de Commissie van Werkverschaffing Oost-Flakkee. die Maandag vergadert, aan. hangig maken. Wethouder W. A. VAN ALPHEN vond het beter eerst met de belanghebbenden te spre. ken en het daarna in de Commissie ta brengen. De VOORZITTER aagt te zullen trachten het zoo spoedig mogelijk te doen uitvoeren. Dan gaat de raad in geheime zitting over, FEESTVREUGDE DROEVIG VERSTOORD Auto op publiek ingereden Verscheidene gewonden Ta Hoensbroek is de fe-estvreugda van Zaterdagavond op een droeve wijzd verstoord, door een ernstig ongeluk, dat verscheidene gewonden heeft gemaakt. Op de Akerstraat, waar een optocht zon voorbij trekken, en waar dus een diohta haag van menschen aan weerszijden stond opgesteld, passeerde om ongeveer kwart oveh tien oen auto, bestuurd door den heet S. uit Heerlen. Bij den Passartweg stak plotseling een dame op haar fiets den weg over en, om oen aanrijding te voorkomen, wierp S. het stuur van zijn auto om. Hij kon evenwel niet snel genoeg remmen en reed op de lang3 den weg staande men» ecben in. De gevolgen waren ontzettend. Ver scheidene personen lagen gewoed langs den weg. De heer Van de Abee- len uit Ileerlem bekwam een dubbele beenbreuk op, terwijl zijn vrouw een beenbreuk. Zijn dochtertje liep een verwondingen en ontvellingen oplie- nichtje van deze familie liep een opengescheurde bovenlip op, de heer Hoogakker uit Hoensbroek kreeg een schedelbasisfractuur, terwijl nog ver scheidene andere personen lichte verwonding aan de borst kreeg. Een pen. »-» In allerlij] zijn de gewonden naar hel St Josephziekenhuis te Heerlen overga» bracht, nadat door Dr van Mekel, voor wiens huis het ongeluk gebeurde, de eerste hulp was verleend. Gezocht op provisie de boeren te adviseeren hun aardappels te zenden naar één der grootste plaatsen van ons land. Ook bereid met kapitaalkrachtige persoon gezamenlijk te werken. Brieven onder No. 5000 aan het Bureau van de Maas- en Schel- debode. Bij den Boekhandelaar is de inteekening opengesteld op de welke in 12 afleveringen zal verschijnen a 50 cent per afle vering. VRAAGT PROSPECTUS voor GOEREE en OVER- FLAKKEE te Middelharnis, (Langeweg) fs op eiken werkdag voor belangstellen den GRATIS toegankelijk. Desgewenscht geeft de tuin man alle inlichtingen die mochten worden verlangd. geeft IRVING'. GIST-TAMINE bij: Zenuwaandoeningen Hoofdpijn - Reumatiek Zwakte - Slapeloosheid D ig est ie-st oor nissen Bij alle Apothekers en Drogisten In flacons van F. 0.75, F. 1.65, en F3.-. Thans ook In den handel in proefverpakkingen van F. 0.30. Het beste snelwerkende middel. p Gevestigd sedert 1752 - Telef. 232 Met stijgend succes leveren wij alles wat de Zadelmakerij betreft. Inzonderheid munten onze Gareelen uit door prima kwaliteit en zeer goede pasvorm. Zij worden geheel volgens een oude beproefde methode In eigen werkplaats vervaardigd. Wij hebben en practische ervaring van vele jaren. Speciaal adres voor Breukbanden met en zonder veer Eenig importeur der WITTE KRUIS POEDERS in Nederland. Frans Pommer, 'n Hollandsche jongen, met geweld bü Napoleon's legerscharen ingelijfd, maakt den beroemden tocht naar Rusland mee, waar het groote leger in de val wordt gelokt. Schitterend ver haalt v. d. Hulst van: de Russen steken Moskou in brand; het leger trekt de stad uit in een overhaaste vlucht; de daklooze legioe nen achtervolgd door de Kozakken, slepen zich voort door eindelooze sneeuwwoestijnen en sneeuwstormen; duizenden vriezen dood en worden neergesabeld of door wolven verscheurdHet hoogtepunt der rampen is de historische tocht over de Berezina, Slechts 'n klein armzalig overschot van een machtig leger bereikt de grenzen. Frans Pommer's leven is gered! Jean Larousse, 'n oude Kurassier van Napoleon's garde, heeft hem ter elfder ure weggesleept uit de sneeuwhoop die zijn sterfbed zou worden en in een verlaten kloos ter gebracht Frans Pommer's moeder, 'n weduwe, is eenzaam in Harmeien bij Utrecht achtergebleven. Haar andere jongen, de kleine Jan, is bü zijn grootvader meester Volckertsz, 'n echte Oranjeman, die onder verdenking staat. De Franschen doen bü hem een inval. Hü wordt gevangen genomen. Huiszoeking bü hem is mi&lukt, want Jan redt bü een vlucht over de daken alle brieven en bewüsstukken. Ter nauwernood ontkomt de kleine man naar Harmeien, zün belagers op de hielen Na een terugmarsch vol ontzetting Is Frans Pommer met een have- looze troep soldaten, waarbO ook zün redder Jean Larousse, in Hol land aangekomen. In de nabijheid van Leiden ziet Frans de kans schoon en deserteert. De terugkeer van den reeds doodgewaanden jongen brengt onbeschrüfelüke vreugde, maar ook angst. Deserteurs worden zwaar gestraft. Frans vermomt zich, maar boer Geurts lier- kent hem. Deze vijand van Oranje zal hem straks verraden. Nu volgt een reeks spannende gebeurtenissen. Napoleon wordt verslagen in den volkerenslag bü Leipzig. Vele landen schudden zün juk af. Ook in Holland herleeft de moed. Amsterdam jaagt de Franschen ter poorte uit, gevolgd door andere steden. Elders beginnen de Franschen uit wraak te plunderen. Woerden wordt uitgemoord. Stroopende benden overvallen in Harmeien ook de woning van de weduwe Pom mer. Frans en Jan vechten als leeuwen, maar Frans door boer Geurts verraden, wordt gevangen genomen en naar Utrecht vervoerd. Maar Utrecht Is reeds in beroering. De kozakken zün op komst om de verdrukkers te verjagen. De Franschen vluchten, de gevangenen meevoerend. Hoog laait de geestdrift op wanneer de burgerwacht van oranjemannen de Franschen najaagt Het hoogtepunt van span ning wordt bereikt als de Franschen worden overvallen en na hefti- gen tegenstand de gevangenen moeten loslaten. Dan gaat het in triumf naar Utrecht, waar we Jean Larousse nog eenmaal ontmoeten en waar we hooren hoe boer Geurts zün loon krijgtMet ingehou den adem zullen jongeren en ouderen dit prachtverhaai lezen. Royale uitgaaf, 200 bladzijden, met 50 illustraties. II. W. G. V. cl. HULST. In »T KRAAIENNEST. Wü zullen onze jon gens met glinsterende oogen dit prachtboek zien lezen. 'n Juweel van vertelkunst. Boeiend en humoristisch. Royale uitgaaf, 182 bladz., met 34 illustraties. III. MENKENS—v. d. SPIEGEL. HET VOGELTJE MET VREEM DE VEEREN. Dat vogeltje was „Miesje van den dominé". Om haar gewichtig persoontje is een vrolpke dorpsgeschiedenis geweven, 'n Boek voor jongens en meisjes om te smullen. Royale uitgaaf, 170 bladz., met 40 illustraties. IV. A. F. FIECK. DE BROUWER VAN ANTWERPEN. Dit boeien de verhaal verplaatst ons op zee bü de vermetele Watergeuzen en daarna binnen Antwerpen tüdens de overval 15ST Royale uitgaaf. 174 bladzpden. V. H. GRAS. KEES V4N DEN OMROEPER. Prachtverhaai uit de dagen der Mobilisatie. De hoofdpersonen zün Kees en een Belgisch soldaat, die op avontuurlüke wüz© "it een Duitsch gevangenkamp is ontvlucht. Royale uitgaaf, 186 bladzüden. ïï\cyn v"f Prachtige, groote jeugdboeken, fonkelnieuw en een lust voor het oogf mm ftUnnen wij wegens de groote voorraad tijdelijk aanbieden voor f 2.75 (d.i. slechts 55 ct. per deel.) Omvang ruim 900 bladz., met 125 illustraties. Deze aanbieding wordt slechts éénmaal gedaan. Zend postwissel k f2.75 of stort op ons Glro-no. 31769 en meld er bü ..Voor de vijf jeugdboeken". (Ook geenrtonneerd met linnen rug verkrijgbaar t 3.50). CRES. de gezonde schoen bij uitstekt Waarom? Het rubberonderwerk en zijn speciale verbinding met het leeren bovenwerk laten geen druppel vocht door* Natte voeten dus uitgesloten l De extra zware lederen fiinnenzoot zorgt meer dan voldoende voor de uit' waseming van uw voeL CRES heeft bovendien een gepatenteerd den, stalen steun CRES maten 24-47 laag model v.a, f2.95 tot f4.95 24-47 hoog model v.a. f 2.95 tot f 5.50 HEVEA maten 26-47 hoog en laag model v.a. f2.95 tot f4.50 Hoe lean er op dit, hoe kan er op dat, hoe kan er op de post schoenen be zuinigd' worden? Het antwoord op die vraag omvat vier letters: CRES! Maximum J duurzaamheid, minimum slijtage! Het oer- taaie rubberonderwerk belet alle door- I dringen van vocht en kou! Het soepele bovenleer, hecht en waterdicht met de ft zool verbonden, doet den idealen pas- I vorm ten volle tot zijn recht komen! 6 MAANDEN SCHRIFTELIJKE GARANTIE LET V00BAL OP HET MERK „CRES" OF „HEVEA" INDIEN TER PLAATSE NIET VERKRIJGBAAR, VRAGE MEN INLICHTINGEN BU DE HEVEA-FABRIEKEN. HEVEADORP

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 4