DE TROONREDE MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1936 PLAATSELIJK NIEUWS MARKTBERICHTEN VERKOOPINGEN GEMENGD NIEUWS transportl ij wiel gereden zonder voor- en achterlicht 2 x f 2.— suhs 2x2 tl. li. .T. M. v. R. overtreding Arbeidswet 2 x I 3.of 2 x d. h. Joh. B. heeft met een motorrijtuig gereden zonder dut, hij voorzien was van een geldig rijbewijs, f 1.50 of 1 d. h. P. Ie Corrjte, heeft met een motorrijtuig gereden dat te lioog beladen was. f 3.— subs. 2 d. h. M. B. heeft mei rijwiel gereden over ver boden weg. f 3.— of 2 cl. li. SOMMELSDIJR. In verband met den ijk en herijk van maten en gewichten op 17 en 18 September a.s. zal op die dagen geen be waarschool worden gehouden. Ter gelegenheid van den nationalen ge denkdag in verband met de verloving van H. K. H. Piinses Juliana met Prins Bernhard von Lippe-Biesterfeld, werd door de Oranje vereniging alhier 1.1. Zaterdagavond een goed geslaagde lampiono-ptocht georganiseerd, waaraan velen deelnamen. De muziekvereen. „Sempre Crescendo" verleende haar mede werking. Er was zeer veel belangstelling' in het dorp, terwijl menig vaderlandsch lied werd gezongen. De dienstplichtigen van de lichting 1937 J. van Groningen, J. Grootenboer en P. J. Wielhouwer, zijn tegen Maandag 5 October a.s. opgeroepen om te Bergen op Zoom voor den dienstplicht te worden ingelijfd. Belanghebbenden worden er aan herin nerd, dat de herijk en ijk van maten en ge wichten voor deze gemeente zal plaats vin den op Donderdag 17 en Vrijdag 18 Septem ber a.s., telkens van des v.m. 912 uur en des n.m. van 1.304.30 uur, in de gemeente lijke bewaarschool alhier. Gedurende de vorige week stonden bij den agent der arbeidsbemiddeling dezer ge meente de volgende personen als werkloos en werkzoekend ingeschreven: 33 landarbei ders, 4 transportarbeiders, 3 havenarbeiders, 2 opperlieden, 7 metselaars, 5 timmerlieden, 2 schilders, 2 landbouwersknechts, 2 smeden, 1 chauffeur, 1 pakhuisknecht, 1 auto-mon teur en 1 kapper. Heden meldden zich slechts 3 werkloozen aan. MIDDELHARNIS. In dc Synagoge alhier werd ter eere dor verloving van Prinses Juliana met Prins Bernard1 j.l. Zaterdag morgen door den lccraar een gelegenheids rede uit gesproken. Spreker koos tot tekst Ps. 21 2. Het kerkbestuur zond namens de gemeenteleden oen telegrafische geluk- wensch. MIDDELHARNIS. Zondag zal in de Chr. Geref. Kerk in beide diensten gecollecteerd worden voor de kas van em. predikanten, pred. weduwen en weezen. In de Geref. Kerk zijn deze week de catechisaties weer begonnen op de bekende uren. Deze week zal bij de leden der Chr. Geref. Kerk met een lijst worden gecircu leerd voor het tekort. Zondag zal in beide diensten collecte worden gehouden voor de kerk. Deze week werden van hier verscheept 6800 kisten aardappelen van 50 kilo voor ex port, 2100 H.L. voor Rotterdam, Den Haag en Amsterdam. Van het Havenhoofd zijn per Engelsche zeeboot naar Londen verzonden 3000 balen ajuin. Deze week is de onvermengde margari ne verkrijgbaar bij J. J. Nipius. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag 70 personen als werkloos ingeschreven, waarvan 12 zeevisschers, 2 sla gers, 22 bouwvakarbeiders, 5 transportarbei ders, 2 zeelieden groote vaart, 12 landarbei ders, 3 broodbakkers, 9 typografen, 3 van andere vakken. Door de muziekvereen. „Sempre Cres cendo" werd in de gemeentetuin voor ge- noodigden een concert gegeven. In de pauze werden de nieuw aangeschafte muziekinstru menten bezichtigd. De voorzitter bracht aan allen hartelijk dank voor de gestorte giften. Als extra nummers werden nog de Feest- marsch en het Wilhelmus gespeeld, ter eere van de verloving van H. K. H. Prinses Ju liana Het laatste werd door allen staande meegezongen. Het was een welgeslaagde avond. Bij gehouden stemming werd tot alge meen adjunct der Ned. Herv. J. V. „Jehova Nissi" gekozen de heer J. de Korte. OOLTGENSPLAAT. Zaterdag zullen de schietoefeningen van de B.V.L. weder plaats hebben in de openbare school en wel van 5.307.30 uur. Een varken van den slager H. is voor de consumptie afgekeurd en onder politietoe zicht begraven. Zij die 1 October 1936 naar de aanvul lingsreserve overgaan, worden verzocht hun rijksgoederen in te leveren Maandag 12 Oct., des nam. 1.30 uur, Schoolstraat 13, Oude Tonge. In aansluiting op ons vorig bericht ver melden we nog dat Zaterdagmorgen nog kin derspelen werden uitgevoerd door de leerlin gen der bijz. school, 's Middags is onder lei ding van mej. Henny een optocht georgani seerd voor de kinderen der bewaarschool. Voor het gemeentehuis werd halt gehouden en werden de kinderen toegesproken door den burgemeester, waarna vaderlandsche lie deren werden gezongen. Inmiddels waren Prinses en Prins op het bordes verschenen en werden bloemen aangeboden. Een eere- wacht in uniform stond bij de trappen opge steld, waar tusschen d-oor de Prinses en Prins naar het rijtuig werden geleid. Een en ander bracht een massa volk op de been, daar al les werd uitgevoerd door kinderen der be waarschool. Des avonds werd voor de tweede maal in deze week een lampionoptocht ge- hou. Voor de woning van den burgemeester bracht de muziekvereen. tallooze vaderland sche liederen ten gehoore. De geheele avond kenmerkte zich door een buitengewone drukte. Ds. Kleyne heeft het beroep naar de Ned. Herv. Kerk tc Oud-Beijerland aangeno men.. OUDE TONGE. Nationale feestdag op a.s. Woensdag. Door eenige personen was het initiatief genomen ter gelegenheid van de verloving van H. K. H. Prinses Juliana met. Z. K. H. Prins Bernhard een nationale feest dag te organiseeren. Daartoe werd tegen j.l. Vrijdagavond in hotel Speelman een verga dering belegd, teneinde een feestcomité te organiseeren en een en ander nader te be spreken. Als voorzitter trad op de heer G. C van Schouwen. Na een hartelijk welkomstwoord zette hij in het kort het doel van deze vergadering uiteen en schetste op gevoelvolle wijze de emotie welke door het Nederlandsche volk voer bij de bekendmaking van de verloving. Het gevolg van zoo'n daad is als in een klein gezin, het geeft aanleiding tot festiviteiten. Ook bet Nederlandsche volk maakt zich op tot feestviering en in onze gemeente is het al evenzoo. Toen wii nog kort geleden H. M. de Koningin' met Haar Dochter in ons mid den mochten ontvangen, is bij velen onwil lekeurig de gedachte naar voren gekomen, wanneer de tijd zou mogen aanbreken, dat dit jonge meisje jonge vrouw u worden en niemand heeft toen kunnen denken, dat dit zoo vlug zou zijn. Wegens afwezigheid van burgemeester Vooys alsmede van den waar nemend burgemeester De Wit, is hem ver zocht deze vergadering te leiden en hij is te goed Oranjeman en te goed Nederlander dan dit te weigeren. Indien allen zich voorne men te helpen waar noodig is en als allen bezield zijn met de gedachte het te organi seeren feest te doen slagen, dan kan het niet anders, of het zal ook slagen. De bevolking van Oude Tonge bestaat uit verschillende la gen. denkbeelden en gedachten, doch dit moet moet wegvallen en dan kan een feest georganiseerd worden, dat klinkt als een klok. Na deze uiteenzetting werd een commissie benoemd, bestaande uit de heeren H. Vooys, burgemeester, wethouder C. L. de Wit en de heeren C. de Haas van Dorsser, W. E. de Vin, H. J. Meijer, D. Verweij, A. H. F. Camp- fens, C. Koert, A. C. van der Vliet en P. B. van Tilburg. Hierna werden verschillende subcommis sies samengesteld voor de diverse onderdee- len van het inmiddels opgemaakte pro gramma. Nadat de heer van Schouwen deze verga dering had gesloten, dankte de heer D Ver weij hem namens comité en vergadering voor de uitstekende leiding dezer vergadering en hij hoopte, dat als de hulp van den heer Van Schouwen andermaal mocht worden ge vraagd, deze daarin zou toestemmen. Op Woensdag 16 September zal alhier een nationale feestdag worden georganiseerd. O.a. zullen onderstaande festiviteiten plaats vinden: le. een groote optocht, waarin o.a. ver schillende bedrijven zuilen worden uitge beeld; 2e. diverse kinderspelen, onder lei ding van het onderwijzend personeel: 3e. een zwemfeest; 4e. ringrijderij met versierde til bury's en rijwielen; 5e. volksspelen, bestaan de o.m. uit mastklimmen, stroophappen, fles- schen vullen, eierloopen, flesschen melk drinken, hindernisloopen, enz. enz.: 6e. lam pionoptocht: 7e. gondelvaart; 8e. vuurwerk. In de afgeloopen week meldden zich bij den agent der arbeidsbemiddeling als werk loos aan 7 personen, terwijl in datzelfde tijd vak 9 personen in de werkverschaffing wer den te werk gesteld. Per publicatie is bekend gemaakt, dat in verband met het organiseeren van een nationalen feestdag op Woensdag a.s., le. de gemeente-secretarie, 2e. het kantoor van den gemeente-ontvanger, 3e. het bureau van den burgerlijken stand en 4e. het bureau van de arbeidsbemiddeling gesloten zullen zijn. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat vanaf Donderdag a.s. goedkoope marga rine op bon no. 31 verkrijgbaar zal zijn bij den winkelier Joh. de Korte, Hilstraat alhier. Spelenderwijs geraakte bij het zoontje van den heer Huizer alhier een erwt in een der neusgaten. Dr. Parree verleende eerste hulp. Zaterdag j.l. hield de P.V. „Ons Genoe gen" een wedvlucht vanuit Maastricht, af stand 139 K.M. Lossing 12 uur. De uitslag liudde: 1 4 en 8 W. Mooijaart, 2 G. Groenen dijk, 3 6 en 7 Jan Kik en 5 C. Osseweijer. Aankomst eerste duif 2.21.44 uur. NIEUWE TONGE. De vorige week wer den van hier vervoerd 4500 balen uien, 4000 kisten aardappelen, 600 kisten poters, 250 balen peen. De heer J. Huyzer slaagde te Nijmegen voor het diploma motor- en stoomdiploma. Zondag 6 Sept. is in de Ned. Herv. Kerk alhier een extra gift van 10 gecollecteerd. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden geen werkloozen ingeschreven. A.s. Woensdagavond zal in de consisto riekamer stemming plaats hebben voor 3 ge machtigden van het Kiescollege, wegens af treding van de heeren A. Kom en L. Kareis en een in de vacature van den heer A. van Heemst. Het bouwen van een viertal woningen voor de heeren A. K. Nieuwkerk en J. Si- monse is opgedragen aan de heeren M. J. v. Driel en J. J. Boeter metselwerk, C. P. G. Holleman en I. J. v. d. Broek timmerwerk, P. J. Kareis en J. Holleman schilderwerk, H. Tieleman smidswerk. A.s. Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. Kerk alhier leesdienst worden gehouden, ter wijl des avonds l oopt op te treden Ds.Lang- hout van Den Bommel. In verband met de verloving van H.K.H Prinses Juliana met Prins Bernhard von Lippe-Biesterfeld werd j.l. Zaterdagavond in deze gemeente een lampionoptocht gehou den. Dit bracht heel wat volk op de been. De opstelling had te 7 uur. plaats bij de o. 1. school. De stoet werd gevormd door de afd. B.V.L. met vaandel, daarna de schoolkinde ren, muziekvereen. „Apollo" en de zangver. „Apollo" met vaandels. Voor het gemeente huis werd door den edelachtb. heer R, Sterk een enkel woord gesproken tot diegenen die van hun liefde en trouw aan ons Vorstenhuis blijk gaven. Op aangrijpende wijze schetste spr. het Oranjehuis in het verleden, heden en toekomst. Hierna werd door de muziek vereen. het Wilhelmus gespeeld. Namens de feestcommissie dankte de heer G. J. Buth den burgemeester voor diens hartelijke woor den en sprak de wensch uit bij het huwelijk van H. K. H. een groot feest te mogen vieren. Hierna ging de stoet over den Molendijk, Tramdijk, Overdorpstraat, Wentinkstraat, Korteweegje, Ring en terug naar de school, waar de kinderen werden getracteerd. Ten slotte werden door den heer T. Koppenaal nog enkele stukken vuurwerk afgestoken. Een en ander had een zeer kalm verloop. DIRKSLAND. De herijk van maten en ge wichten zal voor deze gemeente worden ge houden in de openbare bewaarschool aan het Achterdorp op Donderdag 1 en Vrijdag 2 Oc tober a.s. De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehou den extra maandelijksche collecte voor de kerk bracht ruim 43 op. Tegen enkele personen alhier werd pro- ces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van art. 19 der Brandweerverordenirag al hier. (Het niet aanwezig zijn bij de beproe ving van de brandspuiten). De inlevering van de rijksgoederen door de dienstplichtigen die 1 October a.s. naar de aanvullingsreserve overgaan zal voor deze gemeente worden gehouden te Middelharnis in hvergaderlokaal bij het gemeentehuis, op Dinsdag 13 Oct. a.s., des nam. 3.30 uur. Vanuit deze gemeente werden ver scheept 4000 H.L. aardappelen, 3500 H.L. uien en 500 H.L. poters. Op de wekelijksche beurs besteedde men voor de uiën 0.80, voor de aardappelen 1.401.50 per H.L. Naar koe peen was geen vraa?. Woensdagavond j.l. maakte de muziek vereen. „Amicitia", in verband met de verlo ving van H.K.H. Prinses Juliana, een rond gang met de schoolkinderen door de gemeen te en bracht tegelijkertijd een serenade bij den burgemeester. De kinderen van de bijz. school werden Zaterdagmiddag in de school vanwege het bestuur getracteerd. De lokalen van de school waren voor die gelegenheid versierd en het was daar een en al groen en bloemen. MELISSANT. De vorige week Zondag in de Ned. Herv. Kerk gehouden maandelijk- sche collecte heeft 32 en die voor het bouw fonds 79 opgebracht. Ter gelegenheid van de verloving van H. K. H. Prinses Juliana met Prins Bernhard maakte de muziekvereen. Dinsdagavond een rondgang door het dorp. Zaterdagavond werd door de kinderen der beide scholen, met me dewerking van de muziekvereen., een lam pionoptocht gehouden. Door den burgemees ter waren de ingezetenen verzocht de vlag gen uit te steken, zoodat de gemeente Zater dag een feestelijk aanzien had. A.s. Zondagavond zal in de Ned. Herv. Kerk de H. Doop worden bediend. Aangifte kan- geschieden op Vrijdagavond a.s. Donderdag zullen de catechisaties in de Ned. Herv. Kerk weer een aan zang nemen, des nam. op de gewone uren. HERRINGEN. A.s. Zondag hoopt D.V. voor de Geref. Gem. alhier op te treden Ds. W. C. Lamain van Rotterdam-Zuid. In de voor- middagdienst zal er bediening van het Hei lig Avondmaal plaats hebben, terwijl des na middags de Heilige Doop bediend wordt, waarvoor deze week aangifte kan geschie den bij den kerkeraad. Des avonds zal er dankzegging plaats vinden, terwijl een extra collecte zal worden gehouden in die dienst, voor de Theol. School te Rotterdam. Als een bewijs hoe velen verheugd zijn over de Vorstelijke verloving van onze Kroon prinses met Prins Bernhard, diene dat j.l. Zaterdag van zeer vele woningen de drie kleur wapperde en men zich bijna algemeen met Oranje tooide. Wegens de stijgende prijzen is het vleesch alhier met 0.10 per K.G. verhoogd. Evenals vorige jaren is de heer L. Hui zer alhier aangesteld als weger-schrijver voor de Coöp. Beetw. Suikerfabriek te Putters- hoek, met standplaats Battenoord. De weegbrug, eigendom der landb. ver- eeniging „de Eendracht", is door deskundigen onderzocht en voor gebruik goedgekeurd. GOEDEREEDE. Bij de arbeidsbemiddde- ling stonden Zaterdag j.l. als werkloos inge schreven: 25 landarbeiders, 1 wagenmaker, 1 timmerman en 1 garnalenvisscher. De vorige week besomden de Noordzee- visschers van 120200 en de garnalenvis- schers vingen van 300400 kilo. De dienstplichtigen der lichting 1937 J. Roos en K. Hoek, zullen op 5 Oct. e.k. wor den ingelijfd bij het 14e Reg. Inf. te Bergen op Zoom. Door omstandigheden is Zaterdag het concert op het Marktplein niet doorgegaan. Het plan is nu om het Zaterdag a.s. te hou den. Ook zal er een lampionoptocht worden gehouden. Deze week zal op de gewone plaats en uren de ouderdomsrente worden uitbetaald. OUDDORP. In plaats van op 1 Maart 1937 zal thans eon gedeelte der dienstpiich tigen 1937 t.w. P. v. D'arn, T. v. Dain, L. Neder veld, T. Tanis Jbz., Cor Poortvliet en J. Troost op 5 October a.s. worden ingelijfd bij het 14c regiment .nfanterie Bergen op Zoom. Naar men verneemt zal op Vrijdag 25 Sept. a,s., door het. bestuur der Vissciierij op de Zeeuwsclie siroomen te Middelburg (zaal Shutershof) des v.m. 10 uur in het openbaar verpachten het recht tot het weg halen van mosselzaad aan 's Rijksweringeu bij dc oude Jlocve te Schouwen in 7 perc. Waar door bestuurders van motor rijtuigen en in het hijzonder bestuurders van met paaiden bespannen voertuigen nog al eens wordt nagelaten de uiterste rechterzijde van den weg te berijden, waai door liet verkeerd wordt belemmerd, wordt di zen bestuurders (ter voorkoming eener strafvervolging) aangeraden, zooveel moge lijk rechts van den weg te rijden. Aan bovengenoemden maatregel zal door de politie streng dc hand worden gehouden. De afgeloopen week werden van hier vervoerd 400 kisten aardappelen, 200 balen sjalotten- en 110 balen pikkels. Naar men verneemt is na enkele weken bedrijvigheid der cichoreimarkt weer rus tiger geworden. Beschikbare koopwaar wordt nu aangeboden tot 82 Francs en de nieuwe oogst tot 85 Francs. Er wordt weinig verhandeld. De garnalenvisschers hebben de afge loopen week met de zeilscheepjes, van 30— 40 kg. garnalen per dag gevangen. De mo torschuiten hebben 100 k.g. per dag gevan gen en alles afgeleverd aan de pellerijen. In de weervisseherijen werden geen zalmen gevangen. De garnalenvisscher Joh. Sperling had liet ongeluk op de vissciierij dat liet roer van zijn motorschuit brak en zoodoende heeft hij die dag geen garnalen kunnen vangen. Dat is weer een schadepost. Maandag stonden bij de arbeidsbemid deling 63 werkloozen ingeschreven. Vorige week werd een extra gift van 10 gecollecteerd in de Ned. Herv. Kerk. De postduivenver. „De witte doffer" hield een wedvlucht vanuit Middelharnis, afstand 25 K.M. In concours waren 18 dui ven. Lossing n.m. 3.30 uur. Uitslag als volgt: 1 3 4 5 6 4 J. Grinwis, 2 Ploon S. Flohil, 7 8 P. Dorsman, 10 L. Dorsman, 11 12 G. Tanis. De afgeloopen week zijn van hier ver voerd 15000 kippeneieren. Er bestaan plannen om in deze gemeen te een Oranjevereen. op te richten. Viering verloving Prinses Juliana met Prins Bernhard, op Zaterdag 12 Sept. j.l. Zaterdagavond hebben de inwoners on zer gemeente op spontane wijze uiting gege ven van hun vreugde over de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard. Door het muziekgezelschap Apollo uit Goedereede en de plaatselijke zangvereenigingen zou in de voor het gemeentehuis opgerichte en voor dit doel geheel met bloemen versierde mu ziektent een concert worden gegeven. Op het Raadhuis waren o.m. aanwezig het bestuur der gemeente, enkele raadsleden en andere genoodigden, terwijl ook aanwezig was de heer J. Pik, vroeger Rijksontvanger ajhier. Deze heeren waren allen vergezeld van hun dames. Allereerst werd nu door den burgemeester de heer G. J. F. Gobius du Sart een feestrede gehouden en o.m. het navolgende zeide: Feestgenooten! Het is mii een behoefte in de eerste plaats hartelijk dank te zeggen voor uw aller hartelijk medeleven (hetgeen blijkt uit deze groote opkomst van u allen), om de verloving op een gepaste en eerbiedi ge wijze te herdenker.. Ja Ouddorpers, ik weet zeer goed, dat Ouddorp ook feest kan en wil vieren, dat gij bij dit nationaal gebeu ren niet gaarne zoudt achterblijven; dit blijkt ook ten sterkste hieruit, dat de meesten uwer de vaderlandsche driekleur hebben uit gehangen, en daarom sta ik er ook borg voor dat deze feestavond, die met medewerking van enkele burgers op spontane wijze is op touw gezet, in zijn geheel zal slagen en dat geen enkele wanklank zal worden gehoord. Toont dan ook dezen avond, dat de door mij tot u gerichte woorden niet zullen beschaamd worden. Want feest vieren in deze dagen, dat mag, ja dat moet. Was het voor ons allen niet een verras sende mededeeling die de Koningin deed van de verloving van haar geliefde dochter Ju liana. Werden deze woorden niet met aan doening en een traan in het oog vernomen, en heeft het aan de andere zijde ons niet tot innige vreugde gestemd over het Geluk dezer beide Koninklijke Landsvrouwen, en over de beteekenis die deze verloving met Prins Bernhard voor het Huis van Oranje niet alleen, maar ook voor het geheele Ne derlandsche Volk zal hebben. Want, feest genooten, het ligt ons nog zoo versch in het geheugen, ik bedoel de slagen welke ons Vorstenhuis hebben getroffen, werd het ons dan wel eens te moede, en kwam de vraag op, zou zij, de Vorstin vooral in deze be narde tijden van woeling en splijtzwam het schip van Staat kunnen blijven besturen, en ja burgers, wij kunnen mogen zeggen, dat Zij dit Gode zij dank tot op heden heeft kunnen volbrengen. En wat voelt zij zich nu overgelukkig dat weer een Prins in hun midden zal verschijnen, om, zoo het noodig mocht zijn, hun met raad en daad bij le staan, en zoowel voor de beide Landsvrouwen een steun en een staf zal mo-gen wezen. Want de woorden gesproken door de beide verloofden heeft op ons als Volk ook een diepen indruk achtergelaten. Geve God dat het alles moge ten zege strekken voor ons allen. En hierbij komt nog dat deze verloving niet is tot stand gekomen uit berekening, of op diplomatieke wijze, neen feestgenooten, zuiver en alleen uit genegenheid, en daarom alleen al verzoek ik U allen die hier aan wezig zijt, uit volle borst te willen medezin gen de woorden van het aloude Wilhelmus van Nassauwe. Met begeleiding van het mu ziekgezelschap Apollo werd hieraan door allen op geestdriftige wijze voldaan. De door den Burgemeester uitgesproken feestrede (waar uit wij maar eenige grepen hebben kunnen doen) werd door het talrijke publiek met aandacht gevolgd, en als teeken van instem ming volgde hierop een daverend handge klap. Hierna werd ovei'gegaan tot de afwerking van het voor dezen avond vastgestelde pro gramma. Toen de Burgemeester met alle ge noodigden op het Raadhuis terug waren, werd aan deze namens den schrijver In de Maas en Scheldebode (Hakate) de volgende dichtregelen ter hand gesteld. Hooggeachte Burgemeester 'k Hoorde Uw speech zoo even aan 'k Heb daaruit Uw geest beluisterd Daar Uw richting uit verstaan En die richting is Oranje 't Hoogste doel waar U voor streeft 'k Prijs gelukkig de gemeente Die zoo'n Burgemeester heeft. Na voorlezing stemden alle ter gemeenle- huize aanwezige Genoodigden, onder dave rend applaus met deze woorden in. Te ruim tien uur werd nog door de ge meente een rondgang gemaakt, waaraan alle vereenigingen deelnamen, terwijl de kinderen waren voorzien van lampions. Het geheel maakte een fleurigen indruk. Voorts moge nog vermeld dat deze feestavond in de' beste orde is verloopen, dat zelfs geen wanklank is gehoord zoodat het vertrouwen van den Burgemeester in de Ouddorpsche bevolking wat betreft hun feestvieren, niet is geschokt. Marktbericht van Jac. Knoop, Makelaar in aardappelen, groenten en fruit. Da Costastraat 16, telefoon 81431. Amsterdam De groote aanvoeren van aardappelen uit de omstreken van Amsterdam blijven aan houden, met vaste prijzen; alleen uit Flak- kee en Spui komen geen eigenheimers aan de markt, zijn daar te hoog in prijs. Er is geen verandering van prijzen te verwachten Heden 14 September werden de volgende prijzen gemaakt: per 70 kilo: Zeeuwsche bonten f 2.302.40, dito blauwen f 2.30 2.40, dito eigenheimers f 1.751.90, dito bl. eigenheimers f 1.751.90, dito Bevelanders f 1.751.80, alle soorten poters f 1.501.60, alle soorten bonken f 1.601.70. Verder per 100 kilo: N. H. bonten f 2.803, dito blauwen f 2.80—3, dito Bevelanders f 1.70—1.80, dito b1 eigenheimers f 2.402.80, dito blanke eigenheimers f 2.402.80, Haarl.meer bonten f 2.803, IJpolder bonten f 33.60, dito Be velanders f 1.601.80, dito ronde blauwen f 33.20, dito eigenheimers f 2.402.80, Hil- legommer Katwijker zandaardappelen naar huidkleur f 34, Drentsche zandeigenhei- mers extra blank f 2.803, in balen van 50 kilo, bonken f 2.202.30. Ieder die zijn aardappelen naar Amster dam wil zenden, vrage eerst inlichtingen, zonder eenige kosten of verbinding, bij Ma kelaar Jac. Knoop. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Vrijdag 11 September. Bl. druiven 16.4020.60; Reine Victoria 5.4016; Tomaten 23; Dubb. stamprinses 34: Enkele stokprinses 5.205.60; Snijboo- nen 3.507.20; Savoie kool 1.802.30: Pos telein 22.40: Spinazie 2: alles per 100 kg.; Andijvie 11.30; Bloemkool 4.5010; Kom kommers 1; Kropsla 601; Perziken 4.506; Meloenen 7.5014.50 alles per 100 stuks, kroten 1.10 per 100 bos: Beurrè de Merode 513.50; Beurrè Hardij 2021; Bureau Du- randeau 1012; William Duchesse 4.50 7.50; Lauwtjes 4.807.80; Hertogin Elsa 12.50; Soldat Labreur 8.5013; Signeur d'Espern 7.5016; Bonne Louise 20.5021; Transp. d. Cronsel 68; Keswick 5.507. Veiling van 14 September. Bl. druiven 17.4024; witte druiven 18.20 28; Reine Victoria 8.8012.50; Tomaten 3 3.20; Enkele stamprinses 6; Roode kool 1.80—2.80; Savoie kool 1.50—2.60; Witte kool 1; Postelein 22.10 alles per 100 kg.; Andij vie 601.20; bloemkool 2.8010; komkom mers 1; kropsla 951.60; perziken 23.80; meloenen 310.20 alles per 100 stuks; bos- peen 3.70 per 100 bos; Beurrè de Merode 5.3012.70; William Duchesse 6.509; Her togin Elsa 15.50; Soldat Labreur 8.5014. Op Donderdagen 24 September on 1 Oc tober 1936, beide dagen 's middags 3 uur. (zomertijd) in Hotel Ilobbel te Ooltgens- plaat, veilng en afslag van: Een huis en erf aan het Weespad te Ooltgensplaat groot 0.01.90 H.A. Aanvaarding en betaling koop som 29 October 1930. Ten verzoeke van den heer Dingeman Braber te ZwijndrecliL Notaris COSTERMANS Op Donderdagen 24 September en 1 Octo ber 1936, beide dagen 's middags 3 uur (zo mertijd), in hotel Hobbel te Ooltgensplaat, veiling en afslag van een huis en erf aan het Weespad te Ooltgensplaat, groot 0.01.99 H.A. Aanvaarding en betaling koopsom 29 Oc tober 1936. Ten verzoeke van den heel" Dingeman Bra ber te Zwijndrecht. Notaris COSTERMANS. WEGENS ZEDENMISDRIJF AANGEHOUDEN Op last van den burgemeester van Heesch zijn door de Kon. Marechaussee uit Geffen onder de gemeente Heesch aan gehouden, G. W. van S. en J. J. van S., we gens het plegen van onzedelijke handelin gen met een minderjarige. Zij zijn ter beschikking der justitie naar s-Hertogenbosch overgebracht en aldaar na een verhoor door de rechtercommissaris, ingesloten in het Huis van Bewaring aldaar UMrnmmimÊmÊÊÊÊMÊmmÊaÊimÊmÊÊmMmÊiÊÊÊmmiiiimÊimmmÊaÊiÊÊiimmmiiimÊmiiiimiiiimÊaÊnÊiiimmmm H.M. de Koningin heeft heden de gewone zitting der Staten- Generaal met de volgende Troonrede geopend: LEDEN DEK STATEN-GENERAAL, Mij wederom in Uw midden bevindend gevoel Ik allereerst behoefte uiting te geven aan Mijn innige vreugde over het voor genomen huwelijk Mijner Dochter. De in verband daarmee noodzakelijke ontwerpen van wet zullen U binnenkort worden voorgelegd. De overstelpende bewijzen van belangstelling bij deze verloving door het gansche volk aan den dag gelegd hebben Mij met warme erkentelijkheid vervuld Nog altijd levend in een zorgelijken tijd erken Ik met dankbaarheid, dat Mijn Volk gedurende het afgeloopen jaar zijn geestkracht heeft weten te behouden en is blijven worstelen om de moeilijkheden, waaronder wij gebukt gaan, te overwinnen. Gelukkig kan worden getuigd, dat de betoonde inspanning niet zonder vrucht is gebleven. In sommige takken van nijverheid heeft het streven naar aan passing bij de sterk gewijzigde omstandigheden tot resultaten geleid, die de hoop wettigen, dat, bij verdere doorwerking, de ondervonden druk allengs zal afnemen. Zoolang de economische omstandigheden, ook in het buitenland, daartoe noodzaken, zal intusschen de bemoeienis der Overheid met het economisch leven in haar tegenwoordigen vorm en het ver- leenen van steun op menig gebied nog niet kunnen worden gemist. Wel zal worden zorg gedragen, dat in het bedrijfsleven onnoodig knellende banden zullen worden verwijderd De toestand der openbare geldmiddelen is nog altijd zorgelijk. Zoowel voor het Rijk als voor de gemeenten moet daarom de grootste voorzichtigheid het financieele beleid blijven beheerschen. Aan de verdere doorwerking van de aanpassing en een daaruit voortvloeiende opleving van het bedrijfsleven mag de hoop ver bonden worden, dat zij ook een gunstigen invloed op den stand der openbare geldmiddelen zal gaan oefenen, zoodat de financieele vooruitzichten langzamerhand minder donker zullen worden. Ook in het komende zittingjaar zal de bestrijding van de werk loosheid en van haar gevolgen de volle aandacht vragen. Op een zoo rechtvaardig en doelmatig mogelijke aanwending van de daarvoor bestemde geldmiddelen zal het streven der Regeering gericht blijven. De bestrijding van de werkloosheid onder de jeugd zal met onverminderde kracht worden voortgezet. De betrekkingen met andere Mogendheden zijn vriendschappelijk. Waar nu hier dan daar de internationale verhoudingen onder zoo zwaren druk zijn gesteld, stemt zulks tot bijzondere voldoening. Aan de gedragslijn, die de Regeering bij het bestuur der buiten- landsche betrekkingen pleegt te volgen, zal onveranderd worden vastgehouden. Naast de behandeling van de reeds aanhangige ontwerpen van wet zal Uw medewerking worden gevraagd voor de totstandkoming van wetten strekkende tot het openen van de mogelijkheid tot het verbindend en onverbindend verklaren van bepalingen uit collec tieve arbeidsovereenkomsten, tot herziening van het burgerlijk kinderrecht en tot het geven van eenige voorschriften omtrent stichtingen. Voorts zullen U worden voorgelegd ontwerpen tot wijziging van eenige bepalingen van de Lager Onderwijswet 1920 en van de Dienstplichtwet; tot bestrijding van de lintbebouwing; tot verbetering der tertiaire wegen; tot overneming van een bedrag van 25 millioen aan Nederlandsch-Indische schuld, zoomede een ontwerp inzake de electriciteitsvoorziening. Met uitzondering van Curacao, waar de toestand bevredigend is te achten, vordert de economische en financieele toestand in de overzeesche gewesten nog de voortdurende zorg der Regeering. Bij sommige Europeesche bedrijven in Nederlandsch-Indië valt eenige verbetering in den toestand waar te nemen, doch onder de inheem- sche bevolking van Java zijn, ondanks alle inspanning der Indische Regeering, de omstandigheden nog onbevredigend. Onafgebroken wordt gezocht naar bruikbare middelen om de economische samenwerking tusschen de verschillende deelen van het Koninkrijk te bevorderen. De begrootingstoestand in Nederlandsch-Indië geeft hoop, dat ook voor het jaar 1937 vermeerdering van schuld zal kunnen worden voorkomen. Met erkentelijkheid maak Ik gewag van de toewijding waarmede Leger en Vloot zoomede de ambtenaren in burgerlijken dienst van elke geleding in het geheele Koninkrijk hun taak blijven vervullen. Het komende zittingjaar zal ook thans weer veel van de krachten van Kamers en Regeering vergen. Al is er veel, dat ernstige zorg blijft baren, een hartelijke samenwerking tusschen Volksvertegen woordiging en Regeering, steunend op een eensgezinden volksgeest, zal ons onder de hulpe van den Almachtigen God, Die ons sterkte en wijsheid moge schenken, het volbrengen der taak, die voor ons ligt, mogelijk maken. En hiermede verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. plIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM^ IIIIBIIllIllllilf Zijn buurman doodgestoken Gruwelijke niGOrd te Heeze Waarschijnlijk in verband met familie-kwestie Zondagavond omstreeks zes uur is te Heeze, tijdens een twist, zekere D., uit Leende, die ongeveer veer tig jaar oud is, door zijn buurman Van M. met een mes gestoken. Een van do messteken trof D. in het hart, zoodat deze terstond overleed. De moord houdt verband met een famnie- kwestie. Omstreeks zes uur ontmoette de -jarige ongehuwde Dobbelman, woonach tig te Leende, zijn buurman Jef v. M. in een der straten van Ileeze. Beiden waren por rijwiel. Van M. vroeg Dobbelman van zijn fiets te komen, hetgeen deze weigerde. Daarop reed Va:n M. hem omver. Dobbel man kwam weer op do been, pakte zijn fiets en reed weg. Van M. ging hom achterna en volgde hem tot in het veld, waar hij hem te pakken kreeg. Van M. trok een mes en stak D. verscheidene malen. D. sprong op, maar opnieuw wierp Van M. zich op zijn slachtoffer en stak hem in pols en borst. Een dezer steken trof het hart, waar door Dobbelman onmiddellijk dood was. Van M. heeft de vlucht genomen en is nog niiet achterhaald. Hij is 41 jaar oud en staat zeer ongunstig aangeschreven Het lijk van den verslagene is onder be waking gesteld, in afwachting van het on derzoeik door de justitie. Twee boerderijen afgebrand Aanzieniyke schade Door tot nog toe onopgehelderde oorzaax brak Zaterdagmorgen omstreeks 5 uur brand 'uit in het achterhuis van de boerderij van den heer A. van Sonsbeek te L i t h. Het vuur vond gretig voedsel in een groote hoe veelheid koren die daar opgeslagen was en daar het dak met riet gedekt was stond het achterhuis in een minimum van tijd in lichter laaie. Weldra sloeg het vuur ook over naar het voorhuis en later ook naar de naastgelegen boerderij van den heer A. van Schijndel. De brandweer van Lith stond tegenover dezen vuurzee machteloos. Beide boerderijen, benevens twee schuren en een hooi- en een korenmijt, een groote hoeveel heid graan en landbouwwerktuigen werden dan ook een prooi der vlammen. De bewo ners konden zich gelukkig nog bijtijds in veiligheid stellen. Van den inboedel van v. Sonsbeek kon niets, van v. Schijndel slechts een klein gedeelte gered worden. De schade, waaromtrent nog niets vaststaat doch die vrii aanzienlijk moet zijn, wordt door ver zekering gedekt. De brandweer kon zich slechts beperken tot de nablussching die nog -geruimen tijd duurde.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2