it Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES iber 1936 zaterdag 5 september 1936 :rs' joeken 51* [jaargang n°. '4328 een maastunnel te rotterdam! Op Prinsjesdag Den Daag tgirorek. 48605 len allen naar CT. studie, voor ie BEROEMDE prachtige n |md, met goud betaling van of meer. Iboeken heeft l' Igewenscht vvooi .i jiooge mate ovcr- I bewerkt volgens oord met uitgang. 113e druk ƒ4." 10e druk ƒ4." 13e druk ƒ4." 5e Nederland- Uitdrukkingen tt staan over pr, voor huis, voor lland. Boekhandelaar te em. Giro G 2021: land k 4.— land a 4.— pand k 4,— letaald zal worden en (het totale aantal -7.521.000). In 245.005 J300 geestelijken. Het e 13 jaren bedraagt in zijn sedert het voor- >70.801 leden. De totale bedraagt 8.152.462. tn s de bevolking met In do kerkelijke pers wordt er nadrukkelijk hot oog op een toene- >00.000 leden in één ng van kerkelijke lid- Althans quantitation n voegen. P-F FORMATIE" elfen wij de volgende Dr. K. Schilder mijn mededeeling, ge- mijn laatsten „Open gen tusschen Prof. Dr. ergeteekende een ver- eking gehouden. Het lezen weg te kunnen onderhoud de aange- onlijken aard op zulk iroken worden, dat in tnten algeheele bevre- •eikt, waarom dan ook dere publieke bespre- aangelegenheden kon verblijdt mij, dat door de weg tot eventueel noodzakelijk of ge- jandeling van princi- vraagpunten wederom verd in „De Reforma- aadat ze door Prof. Dr. gezien en accoord be- rof. Dr. H. H. Kuyper n „De Heraut", zoodra gewone formaat ver in 12 jaar is te Hil ls. P. G r o o t e, em. Luth. Gemeente van 31 Dec. 1853 te Hoorn ie aan de Universiteit rdde 4 Maart 1877 zijn gens stond hij te Bo- Jtrecht en bijkans 30 aar hij in 1927 eervol >verledene maakte bij van de Synode van de hij ook als voorzitter ident-curator van het De overledene was ur van den Ned. Mil. iet Luth. Diaconessen- tn Hilversumsche pre- den erkenning in zijn in de Orde van Oranje ostitut publique der t zijn stoffelijk over- eraardebesteld. fer de Chineezeri [Aneta). Naar aanlei dt de rede van Ds, tja gehouden, welke werd in het dagblad uidde: „De Chineezen maken en de Neder- n. Hun belangen zijn Ihineezen komen pas d. Ook dit onderwerp :ht van de leiding"., ie Chineezen in IndiS t, heeft de heer Yo Volksraad, de schrif- of het niet ten zeer- vorden geacht dat een idien de opvatting is g der N.S.B., in Ned, i. Zoo ja, of de Regee- ieei is, dat propagan- Duyl onverwijld Iripië voorkoming van het vaar brengen van de de bevolkingsgroepen ndaard, waaruit bestaat. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN 6 ZONEN. SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 - Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen f 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. SOMBERE TEEKENEN De politieke toestanden zooals die zich in het buitenland ontwikkelen, geven wel een zeer somber beeld van de revolutionaire geest, welke bezig is zich daar te voltrek ken. Het zijn oorlogen en geruchten van oor logen. Het is allenvege een strijd om de macht. Of het zijn binnenlandsche onlus ten, welke de toestand dusdanig vertroebe len, dat er een strijd tusschen zonen van hetzelfde volk ontbrandt. De twee grootmachten, communisme en fascisme, vechten om de voorrang. Ze be kampen elkander tot het uiterste. Daar zij beide revolutionair zijn, deinzen ze voor geen wreede middelen terug, om hun ge zag, de dictatuur, te vestigen. Door Gods genade is ons land nog ge spaard gebleven van den vioek van 't com munisme en den zwaren druk van het fas cisme. Alleen ons vaderland is, dank zij tien invloed der Christelijke, inzonderheid de Anti-revolutionaire beginselen, feitelijk de eenige rustige plek op den aardbodem. Nergens is het beter, wel overal veel slechter dan bij ons. Dit geldt zoowel in stoffelijk als geestelijk opzicht. Daarop ver heffen mogen wij ons niet, dat zou verkeerd zijn. Veeleer moeten wij ons inspannen met al onze krachten, om dat goede ook te be waren. Daarvoor is noodig, dat wij niet alleen de revolutie bestrijden, maar bovenal, dat wij ons eigen Christelijk beginsel uitdragen in ons volksleven. De mannen der revolutie doen dat ook. Zij strijden voor hun roode idealen, met een ijver, welke dikwerf een betere zaak waardig zou zijn. Dat doen zij, strijdende voor een beginsel, dat niet verder reikt dan het aardsche, voor een beginsel, dat zuiver alleen het materieele omvat. Terwijl wij toch een schat, een groote geestelijke schat aan onze dood-arme tegen standers kunnen brengen, n.l. een beginsel, dat verder reikt dan dit leven, dat den mensch in zijn volle waarde recht laat wedervaren en die mensch roept tot gehoor zaamheid aan Gods gebod, wetende, dat in het onderhouden van Gods geboden groote loon is gelegen. Het schoone, het hooge, het heerlijke van onze beginsel, komt in deze revolutionaire tijd zoo juist uit. Want niet de fascist zal de communist of socialist kunnen weer staan. Zij zijn loten aan eenzelfde stam ont sproten. Alleen het Evangelie, dat zich vierkant stelt tegen elke revolutie, is in staat de revolutie te overwinnen en is tevens in staat het materiaal te verschaffen voor den opbouw van het staatkundig en maatschap pelijk leven. Het veronachtzamen van de waarde van 't Evangelie brengt rampspoed en ongeluk. Het beleven brengt voorspoed en geluk. Daarom mogen wij ons door alle som bere teekenen niet laten ontmoedigen, want wij hebben het profetische woord, dat zeer vast is. Het Woord van onzen God. Zoo wij maar getrouw zijn, zal ons vaderland een bolwerk zijn, waarop alle revolutionairen vruchteloos zullen pogen de macht in han den te krijgen. De Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche veerdiensten Geen kostelooze verbinding tusschen de eilanden In verband met de vervangimig van het wetsontwerp tot tolheffing op de bruggen door het wetsontwerp tot heffing van een halve cent extra invoerrechten op de ben zine, heeft de A.N.W.B. verleden jaar den minister van Waterstaat verzocht, de ver binding tusschen de Zeeuwsche en Zuid- Hol lainidsche eilanden, onderling en met het vaste land, kosteloos te maken en de ex ploitatiekosten der veerdiensten te brengen ten laste van het Verkeersfonds. Naar aanleiding daarvan heeft de Minister thans medegedeeld, dat aan dit verzoek niet kan worden voldaan. A.R. gemeentebestuurders Op Maandag 14 September wordt in het gebouw voor K. en W. te Utrecht een ver gadering gehouden van het verband van vereenigingen van A.R. gemeentebestuurders in Nederland. De heer J Schouten zal spreken over het onderwerp: „Verantwoorde lijk Gemeentebestuur", Donderdag hebben B. en W. van Rotterdam amens het Ministerie van Waterstaat een proefaanbeste- ding gehouden voor den bouw van een hooggelegen brug over de Nieuwe Maas en van een tunnel voor vierbanig verkeer onder de rivier. Er was voor deze aanbesteding enorme belangstelling. De burgemeester deed voorlezing van de ingekome inschrijvingen, ter wijl voorts de wethouder, de direc teur en de onderd- ecteur van den gemeentelijken technischen dienst en vele hoofdambtenaren tegenwoordig waren. Toen de biljetten waren ge opend bleek, dat de inschrijvingen voor den tunnel in het algemeen veel lager waren dan die voor de brug. Do laagste inschrijving voor het brugpro- ject bedraagt rond 12.7 mill.; die voor den bouw van een volledige tunnel voor auto-, wielrijders en voetgangersverkeer f 11.125.000; die voor een tunnel, welke tijde lijk geschikt is voor alle verkeer en later alleen voor autoverkeer rond 10 millioen, terwijl een variant-aanbieding voor oen tun nel is ingekomen voor fS.160.000. In elk geval is de brug dus duurder, zoodat de keus wel zal vallen op een der tunnel-pro jecten. Alb. Pronk overleden Bekende figuur op Scheveningeu Men meldt ons uit Den Haag: In den ouderdom van 74 jaar is to Scheveningen overleden de oud-reeder, de heer Alb. Pronk. Dc heer Pronk heeft destijds in het vis- scherijbedrijf jaren lang een belangrijke plaats ingenomen. Gedurende veie jaren was hij bestuurslid van de Reedersvercer.. „Scheveningen" van welke vereeniging hij meerdere malen voorzitter is geweest. Ook ais voorzitter van oen Vischafslag te Scheveningen gaf hij aan deze instelling zijn beste krachten en bij het personeel was hij zeer gezien. Voorts was de heer Pronk secretaris-penningmeester van het Visschers fonds voor Oude Visschers, in welke kwali teit hij elke week een 80-tal oude visschers uitkeering deed. Niet alleen het visschersbedrijf ,maar ook andere te Scheveningen gevestigde instellin gen hadden zijn levendige belangstelling en profiteerden vaak van -zijn werklust. Zoo was hij regent van het Weeshuis, voorzitter van het bestuur der Christelijke School in de Helmstraat, alsook lid van het Leesgezelschap „Vriendschap en Oefening". Al deze instellingen hadden zijn volle iefde. Hoewel de heer Pronk zich de laatste we ken niet zoo goed gevoelde, komt dit over lijden toch nog vrij onverwacht. De begrafenis vindt plaats op a.s. Vrijdag op de Algemeene Begraafplaats. Vertrek van het Sterfhuis, Haveukade lb om half twaalf. De uitwijzing van vier Nederlanders Geen grond voor optimisme? Zooals gemeld, bestond er in de kringen van .de Nederlandsche kolonie te Berlijn optimisme ten aanzien van de a.s. intrek king van het uitwijzingsbesluit der Duitsehe Regeering, waarbij 4 Nederlanders vóór Donderdagavond liet Duitsehe Rijk moeten verlaten. Volgens latere berichten bestaat er voor deze zienswijze geen grond en verkeert dc zaak nog in hetzelfde stadium, alhoewel de onderhandelingen nog worden voortgezet. Koninginnedag te Madrid Nederlandsche kolonie viert feest Ondanks de drukkende omstandigheden tengevolge van den burgeroorlog heeft de Neuerlandsohe kolonie té M a d r i d den ver jaardag van Koningin Wilhelmina opgewekt gevierd. De Nederlanders ontmoetten elkaar in het Holland-huis, waar tijdens het samen zijn de Nederlandsche zaakgelastigde Dr. Flacs in een redevoering een vergelijking maakte tusschen de droevige burgertwisten in Spanje en de verdraagzaamheid, welke onder liet Nederlandsche volk lieersclit. Het heeft dit te danken aan de leiding van het Huis van Oranje, dat zich daarmede de verknochtheid van het Nederlandsche volk heeft verworven. Aan H.M. Koningin Wilhelmina werd' een telegram van gelukwenscli hulde en aan hankelijkheid verzonden. De wijzigingen van de steunregeling Hoogere standaardloonen In verband met de conferentie, welke op 28 Augustus te Zwolle plaats had en na bespreking in den ministerraad, heeft de minister van Sociale Zaken nader bepaald, dal dc standaardloonen, bedoeld onder d in de circulaire van 31 Juli, als volgt worden vastgesteld: 23,— voor het tarief van steunver- leening eerste klasse; 21,— voor het tarief van steunverleening tweede klas se; 20,— voor liet tarief van steunver leening derde klasse; 18,voor het tarief van steunverleening vierde klasse; IS,— voor het tarief van steunverlee ning vijfde klasse; 1G,voor bet ta rief van steunverleening zesde klasse; 16,— voor het tarief van steunverlee ning zevende klasse; 14,voor het tarief van steunverleening achtste klas se; 13— voor het tarief van steunver leening negende klasse. Tevens wordt de maximumverlaging nader vastgesteld op 1, Een nader schrijven hieromtrent zal den gemeentebes!uren zoo spoedig mo gelijk worden toegezonden. De malversaties te Vlissingen Een wethouder verdronken Uit het kanaal door Walcheren is te Vlissingen opgehaald het lijk van den heer J. de Mey, die sedert tal van jaren lid was van den gemeenteraad van Vlissin gen voor de S.D.A.P. en de laatste jaren wethouder van openbare werken. Thans nam de lieer De Mey de functie waar van den wethouder van sociale zaken, den heer P. Laernoes, die in verband met d-, te Vlis singen gepleegde malversaties, gelijk ge meld, momentcel zijn funetio niet uitoefent. De afdeeling Vlissingen der S. D. A. P. meldt: NaSr dr. Staveman, de voorzitter van het ziekenfonds „Walcheren" en de „Vereeniging voor Ziekenhuis verpleging" ons machtigt te melden, kan het overlijden van den wethou der voor Sociale Zaken en Financiën, den heer de Mey, in geen enkel verband worden gebracht met eventueele onregelmatigheden, die in het beheer van de fondsen dezer ver eeniging door den heer de Mey zouden zijn begaan. Uit een ingesteld onderzoek is reeds gebleken, dat de financiën der beide fondsen, waarover de heer de Mey se dert eenige tientallen jaren het beheer voerde, in de meest volmaakte orde door hem zijn nagelaten. Ook de burgemeester van Vlissingen, de heer C. A. van Woelderen, machtigt ons te verklaren, dat de heer de Mey zijn taak als wethouder op de meest consciëntieuze wijze heeft verricht en dat hij de hem toever trouwde fondsen steeds op de meest nauw gezette wijze heeft verantwoord. Uit nagelaten brieven van den overledene is gebleken, dat zijn beengaan moet worden toegeschreven aan de depressie, die zich van hem meester maakte, toen hem te laat bleek, dat de financieele bijstand, die hij den spoor wegambtenaar van H. eenige jaren geleden uit eigen middelen had gegeven en waarin hij zelf niets anders dan een vriendendienst had gezien, door de justitie wellicht volgens het formeele recht als een 'aaltbare daad zou kunnen worden beschouwd. Het is nl. gebleken, dat de gearresteerde van H„ behalve de fraude, welke onlangs aan het licht kwam, reeds eerder malversa ties tot een belangrijk bedrag had gepleegd, teneinde een zijn=r familieleden voor een fi nancieele catastrofe te behoeden. Na zijn daad wendde hij zich tot den heer de Mey, die hem uit eigen middelen en ten koste van een belangrijk offer in staat stelde zijn geweten te verlichten door de ontbre kende gelden aan te zuiveren. Toen er on langs wederom malversaties aan het licht kwamen, was de heer de Mey niet verder bij machte van H. te helpen, hoewel de spoor wegen bereid waren, van een aanklacht af te zien, zoo het ontbrekende tijdig werd aan gezuiverd (gelijk bekend, heeft de officier van Justitie te Middelburg niettemin een strafvervolging tegen van H. gelast). De heer de Mey, die meende in deze zaak slechts als getuige te zijn gehoord, kwam tot zijn ont steltenis tot de ontdekking, dat de officier van Justitie overwoog, hem in deze zaak als medeverdachte te betrekken. De teleurstelling over het feit, dat een vriendendienst, die belangrijke offers van hem had gevergd, wellicht tot een schandaal rondom zijn persoon zou uitgroeien, was de laatste schakel in dei keten van tragische omstandigheden, die den heer de Mey in den dood hebben gedreven. Het Rosarium in het Vondelpark Blijf' voorloopig nog open. De tweede bloei nog fraaier dan de eerste De Koninginnedag is ook voor do leiding van het rosarium „Kleurenpracht II" in het Vondelpark een blijde dag geworden Iemand, die het zich allerminst bewust was en die ook niet met meer onderschei ding dan iedere andere willekeurige ue/.oe ker is ontvangen, was onderiussctien de 60.000ste belangstellende, die de loketten passeerde. Zoo blijkt dus dat men op „Kleu renpracht" waarlijk een goed eindvveegs is naar den lOQ.OOOsten bezoeker, die nu de tentoonstelling voor onbepaalden tijd ver lengd is. op het oogenblik waarop tallooze stadgenooten weder van vacantie terugko men, zeker spoedig kan worden verwacht Specialisten op tuinbouwgebied, kenners in hei bijzonder van rozencultuur. verzeke ren. dat de kleurenpracht nog toenemen zal in de komende weken. Zoodat het beslui' om de tentoonstelling het grootste Rosa rium van Nederland te verlengen, zeker door talloos veten in den lande met onge veinsde vreugde zal worden vernomen Ernstige ontploffing te Almelo Lasscher aan de gevolgen overleden Toen de 38-jarige ongehuwde M Ha neri Dinsdag bezig was in de garage der machinefabriek van de firma Ten CatP te Almelo de benzino-lank van een auto te lasschen, had plotseling een ontploffing plaats. H. werd ongeveer tien meter weggeslingerd en kwam tegen een auto terecht. Met brandwonden en in wendige kneuzingen moest de ongelukki ge naar een ziekenhuis worden overge bracht. In den naelit is de man over leden. Hoe de ontploffing is ontstaan valt niet precies met zekerheid te zeggen. Alle noo dige voorzorgsmaatregelen ijn getroffen. Vermoedelijk hebben zich toch nog benzine dampen kunnen ophoopen, welke tot ont ploffing zijn gekomen. De materieele scha de, welke door de ontploffing onlstaan is, is slechts gering. Bus met vreemdelingen door tram aangereden Vrij goed afgeloopen Dinsdagmiddag is op het Houtplein te Haarlem een autobus uit Brussel, waarmede een gezelschap Franschen, Engelschen en Belgen een rondrit door ons land maakten, aangereden door een Leidsche tram der N.Z.H.T.M., komende uit de richting Heemstede. De bus werd aan de achterzijde gegrepen en de inzittenden werden door elkaar gevvor pen. Zes hunner bleken gewond te zijn en werden naar de Mariastichting overgebracht. Daar constateerde men dat do 55-jarige heer P. Lemaire uit Parijs en zijn zuster inwen dige kneuzingen had opgeloopen, zoooat zij ter verpleging moesten worden opgenomen. De gids van het gezelschap, de heer Tab, uit Anderlecht had een rib gekneusd, maar kon evenals de overige gewonden die slechts lichte kwetsuren hadden gekregen, weer spoedig het ziekenhuis verlaten. Per trein is het gezelschap naar Brussel teruggekeerd. De politie heelt de autobus in beslag geno men, omdat de voetrem niet in orde bleek te zijn. De chauffeur verklaarde, dat het defect door de botsing was ontstaan. Tegen hem is proces verbaai opgemaakt. De chauf feur maakte meermalen reizen naar ons land en was met de verkeerssituatie ter plaatse bekend. Kano omgeslagen Beide inzittenden bijtijds gered Dinsdagmiddag waren de 21-jarige W. G. uit Amsterdam en de 20-jarige A. F. T. uit Rotterdam met een kano op weg van Hoek van Holland naar Rotterdam, toen ter hoog te van Poortershaven het bootje door een verkeerde manoeuvre omsloeg, en de inzit tenden te water geraakten. De loods van het Japansche stoomschip „Matsuye Maru", die zag wat er gebeurde, waarschuwde Poortershaven. Van het Duitsehe stoomschip, dat daar ligging had genomen, roeiden twee matro zen naar de plaats van liet ongeval, terwijl een viertal personen van het stuwadoors- bedrijf te Poortershaven zich ook in een boot derwaarts spoedden. Men kon er in slagen de drenkelingen be houden aan boord te nemen. Daarna zijn ze aan boord van de „Wiborg" gebracht, waar ze van droge kleeren zijn voorzien. Vervolgens is de Rotterdammer met zijn Amsterdamsche logé naai' do Maasstad te ruggekeerd. IN VOLLE VAART OP ELKAAR GEBOTST Ernstig auto-ongeluk te Staphorst Zes gewonden Dinsdagavond omstreeks negen uur zijn op den Rijksstraaiweg tusschen Meppel en Staphorst twee per sonenauto's in volle vaart tegen elkaar gereden, waarbij de zes inzittenden werden gewond. Vier hunner, twee echtparen uit Jelsum (Fr), moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Het was zeer druk op der. weg toen het ongeluk gebeurde. Een der beide wagens, welke bestuurd werd door den heer D. J. Twijnstra en waarin verdei zaten diens vrouw en het echtpaar (Bonnema, allen uit Jelsum het gezelschap keerde van de ten toonstelling „Het Volle Profijt" uit Enschedé naar huis terug maakte zich op een gege ven moment los uit dc file om de voorste auto daarvan te passeeren. Van den anderen kant naderde toen in lolle vaart een tegen ligger, waarin zich het echtpaar Hartman uit Zwolle bevond. De heer Twijnstra had dezen wagen niet zien aankomen, met het gevolg, dat de voertuige- iet e: geweldigen klap tegen elkaa- vlogen .Van alle kanten kwa men mensrhen toelnopen. die cr met groote moeite in slaagden de inzittenden uit de wrakstukken der vernielde wagens te bevrij den. Zij bleken allen gewond te zijn en men legde hen op den berm van den weg, in af wachting van geneeskundige hulp. Deze werd spoedig verleend door dokter Berghsuser Pont en wiikzueter Timmermans uit Stap horst. Het bleek, dat de vier Friezen een vrij ernstige hersonsvVdding hadden bekomen. Zij zijn met ziekenauto's uit Zwolle en Mep pel naar het Sophiaziekenhuis te Zwolle ver voerd. Verder had de heer Hartman een bloeden de wonde aan het hoofd en zijn vrouw een lichte hersenschudding gekregen. Zij zijn naar hun woning overgebracht. De gemeenteveldwachters en de rijksveld wachter uit Staphorst leidder het onderzoek. Het verkeer ondervond eenige vertraging. De auto's zijn later weggesleept. WAPENSMOKKELARIJ ONTDEKT In enkele plaatsjes aan de Noord Vier arrestaties Naar wij vernemen is de mare chaussee te Sliedrecht in samen werking met die te Papendrecht er in geslaagd een uitgebreide smok- keiaffaire in wapens en munitie te ontdekken. Drie personen uit Amster dam en een Sliedrechtenaar zijn ge arresteerd. Reeds eenigen tijd geleden had de mare chaussee te Sliedrecht er „lucht" van gekre gen, dat er in wapenen gesmokkeld werd in de kleinere plaatsen aan de Noord. Al spoedig kwam zij er achter, dat deze wa penen vervoerd werden per auto over het veer bij Alblasserdam. Een Sliedrechtenaar was de smokkelaars bij hun ongeoorloofde handelingen behulpzaam. Deze stond n.l. in betrekking met den 31-jarigen varensgezel A. P. te Amsterdam, die de wapens par tijen browningpistolen vervoerde naar Sliedrecht. Geruimen tijd werd het veer te Alblasserdam in samenwerking met de ma rechaussee van Papendrecht, in de gaten gehouden, doch het leek wel alsof de smok kelaars onraad bespeurd hadden, want juist in dezen tijd kwam de Amsterdammer niet naar Sliedrecht. Intusschen leidde het spoor ook naar Rot terdam, waar men op zekeren dag de Am sterdammer P. in een café aantrof, waar hij onderhandelingen voerde over den verkoop van pistolen en munitie. Men slaagde er echter niet in deze partij te achterhalen. Later ontdekte men dat deze partij op het laatste oogenblik naar Weesp was gedirigeerd en doorgezonden aan den 25-jarigen P. H. P. te Amsterdam, die in samenwerking met de Amster damsche politie kon worden gearres teerd. De partij wapenen en munitie, bestaande uit een 30-tal revolvers en een kleine dui zend patronen kon in beslag worden ge nomen. In totaal zijn in verband met deze affaire 4 personen gearresteerd. Men vermoedt dat alles uit België Nederland is binnengesmok keld. Doodelijk ongeval Bij het vervoeren van mest kwam de on geveer 40-jarige gehuwde landarbeider P. de Jonge, wonende te Hoek (Zeeuwsch Vlaan deren) van den wagen te vallen, waarna een der wielen den man over het hoofd ging. De dood trad vrijwel onmidoellijk in. Het lijk is naar het (ijkenhuisje te Hoek overgebracht, alwaar een gerechtelijke lijkschouwing zal paats vinden. De A.R. landdag op Dinsdag 15 September in Den Haag te houden, belooft in alle opzichten een succes te worden. Uit alle deelen van het land komen be richten van deelname. De opening van de Staten-Ge- neraal op dien dag zal ongetwij feld een reden te meer zijn om dien dag naar Den Haag te ko men. Maar afgezien daarvan, mogen wij toch ook verwachten dat velen er behoefte aan hebben, weer eens te midden van hun geestverwanten te verkeeren. om voorgelicht te worden over de moeilijkheden in het staatkundig leven en over de positie die onze A.R. partij daar inneemt. De re- ctelingscommissie heeft zorg ge dragen voor goede sprekers. De Exellenties Dr. H. Colijn en Mr. T. A. de Wilde deden reeds toe zegging van hun komst. Het volgende parlementaire jaar zal an groot belang zijn: het omende jaar brengt ons weer de verkiezingen en de strijd zal zwaar zijn. Van alle zijden zal er tegenstand komen, zelfs van hen waarvan wij het niet verwachten. Daarom is het zoo noodig dat al onze leden zorgen, zich op de hoogte te stellen van al wat leeft op het staatkundig terrein, om zich te kunnen verweren tegen den aanval, maar ook om, waar noodig. zelf in den aanval te zijn tegen beginselen en ideeën, die de onze niet zijn; die niet steunen op de beginselen gegrond in Gods Woord. Ook de bewoners van Goeree en Flakkee zullen zeer zeker in groote getalen opkomen naar den Haag. De R.T.M. heeft een spëcialen dienst ingelascht tegen geredu ceerde prijs. Wij nemen deze dienstregeling nog eenmaal op in dit nummer. De kaarten voor den landdag zijn verkrijgbaar bij de secretarissen van de K.V. Wij wekken een ieder op van deze gelegenheid gebruik te ma ken en zich zoo spoedig mogelijk van kaarten te voorzien. Avondteelcenschool te Middelharnis Blijkens de advertentie in dit nummer is er Maandag 14 September a.s. gelegenheid voor inschrijving van leerlingen. Gaarne wekken wij ouders en verzprgers van leerlingen, die hiervoor in aanmerking komen, op zich hiervoor aan te melden. De vooruitzichten voor de jongeren zijn nog niet schitterend, maar vast staat toch dat hij, die .zoowel practisch, maar ook the oretisch onderlegd is, de meeste kans van slagen heeft. Bovendien staan voor iemand die een bree- dere ontwikkeling heeft, meer wegen en mo gelijkheden open. ^Het schoolgeld behoeft geen bezwaar te zijn, daar dit slechts 10 bedraagt en voor onvermogenden slechts nihil is. Steun aan de Botermarlvt In de Staatscourant van Dinsdag is op»»- "boter)"d° "Crisis"aank0°P-besc.hikking 1936 Krachtens deze beschikking zal uit het landbouw-crisisfonds tot steun aan de markt voor boter ter beschikking gesteld worden van de Nederlandsche Zuivelcentrale een bedrag van ten hoogste f 650.000 voor ge- cane aankoopen of nog in 1936 te verrichten aankoopen van boter op de markten te Deift, Gulpen, Leiden. Middelburg en Pur- merend, indien de boternoteeririg op die markten daalt 3 cent of meer beneden de alsdan geldende commissie-noteering voor Nederlandsche boter, vermeerdeerd met de alsdan geldende boterheffing en de Zuivel- centrale aankoop van die boter noodig oor deelt.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1