voor de Zuidhollandsclie en Zeeuwsche Eilanden Antirevolutionair Orgaan IN HOG SïGNO VINC3 Zilveren Jubileum van de School met den Bijbel ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1936 51E 'JAARGANG N°. 4326 ij Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. vooruitbetaling. BUITENLAND bij AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIj EN UITGEVERlj v.h. W. BOEKHOVEN b ZONEN, SOMMELSDIjK - Tel. lnterc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers Vs VERKAPTE KERMIS In de meeste plaatsen werd indertijd de officieele kermis afgeschaft. De oude wijze van pretmaken, welke helaas veelal uitliep op het banale, werd mede niet hot minst door den invloed onzer A.lt. mannen, als onbehoorlijk aan kant gezet. Naast de principieels bezwaren tegen de kermis, welke tocli altijd liet zwaarst moe ten blijven wegen, zijn er ook andere welke zeer steekhoudend zijn, n.l. het in groote mate onttrekken van geld uit de beurs dei- ingezetenen, op oen wijze waardoor de mid denstand gedupeerd wordt, groote schade lijdt en mitsdien het kermisgelag van velen moet betalen, door de groote schade welke zij in hun zaken oudervindon. In deze zoo moeilijke tijd, moeten wij ook dat bezwaar niet onderschatten, want het weegt werkelijk zwaar. Terwijl liet niet opgaat dat do zuur ver diende centen, ja dikwerf liet steungeld, op zulk een wijze verbrasd wordt. Doch nu schijnt op verschillende plaatsen do kermis weer in gewijzigde vorm te lier- leven. Onze residentie-stad gaf daarin een slecht voorbeeld door liet jaarlijksch zomer feest, andere plaatsen op het platte land volgden dat slechte voorbeeld na, zoodat wij nu weer voor de oude kwestie komen te staan, zij het dan in een gewijzigde vorm. Wij betreuren dit zeer. Wij zijn breed ge noeg om in te zien, dat een plaatselijke overheid niet alles absoluut kan weren. Doch er is een zekere grens, welke wij in het algemeen belang in acht moeten nemen, een grens welke niet straffeloos geschonden mag worden. Wij kanten ons niet tegen ieder vermaak, maar een kermis, ook een z.g. verkapte ker mis, achten wij uit den booze. Principieel moeten wij die afkeuren en materieel vin den wij hot een groote schade voor de burgerij. Waarom moet in dezen tijd, welke vol is van moeite en zorgen, nu toch telkens het publiek opgewekt worden, zich over te ge ven aan brood en spelen? De taak der overheid, in dit geval de plaatselijke overheid, is wel degelijk zoo in de wet vastgelegd, dat zij die dingen kan verbieden, de Raad van Middelharnis gaf daarin een goed voorbeeld. Wij zijn echter geen voorstander van al die verordeningen. De beste weg is altijd dat de Burgemeester met het geven van toestemming rekening houdt niet alleen met de aard der bevol king, maar dat hij ook eigen beginsel uit durft te dragen. Wij weten wel, dat dit een teer en moei lijk punt is, doch als gezagsdrager is hij verplicht toch rekening daarmee te houden. De wet geeft hem de volle bevoegdheid om zijn macht te gebruiken ter wering van dit kwaad. De houding van den Burgemeester dor Residentie in deze kwestie werd algemeen in onze pers gelaakt. Wij zouden zoo gaarne willen, dat wij in dit opzicht al onze bur gemeesters verdedigen konden. Sommelsdijk Lagere Landbouwschool Zooals blijkt uit de in dit nummer voor komende advert optie kunnen nieuwe leer lingen op deze school weer worden aange nomen op Donderdagmorgen 3 Sept., 9 uur nieuwe tijd. liet verwondert ons altijd, dat nog gere geld propaganda moet worden gevoerd voor deze school, want indien er één onderwijs inrichting noodig is op ons eiland, dan is dat zeker de Landbouwschool. Behalve voortgezet rekenen en taal, natuurkennis en boekhouden, leeren de jongens er de teelt van onze gewassen, 't gebruik van kunstmest, bestrijding van plantenziekten, berekenen van voederrantsoenen en nog veel meer. De school onttrekt de jongens niet aan het bedrijf, omdat ze slechts één of twee dagen per week les hebben en in de drukke tijden vacantie. De school is bestemd voor alle landbouwjongens: voor groote zoowel als voor kneuterboertjes. Waarom komen er toch van deze laatste zoo weinig jongens naar de landbouw school? Zouden deze geen onderwijs meer noodig hebben? We weten wel beter. Daarom stuur uw jongens naar de land bouwschool! U bewijst er Uw jongens voor hun later leven een onschatbaren dienst mee en thans reeds een genoegen, want dit ond»- vol gen de jongens mot vreugde! Hartelijke viering onder groote belangstelling Belangrijke historische over zichten Onder groote belangstelling is Dinsdag avond een herdenkingsavond gehouden van liet 25-jarig beslaan van bovengenoemde School. Tal van genoodigtlen hadden gevolg gegeven aan ue uitnoodiging, zoodat do vier verbonden lokalen geheel gevuld waren toen clc voorzitter, de heer Mol, de bijeen komst opende door te laten zingen Psalm 25 1, waarna gelezen werd Jozua 21 1 27. Vervolgens werden de aanwezigen wel kom gehèeten, waarbij in het bijzonder ge noemd werden Ds. Rcininc, te Amsterdam, die een feestrede zou spreken; de heer Van Duyvcnaijk, Insp. Ghr. Nat. O.; het eerste Iloofd de lieer Hartsema, thans te Den Haag en de eerste hulponderwijzers mej. de Groot en de heer Üe Ruiter; Weth. Dijkers, na mens het gemeentebestuur; de afgevaardig den der kerkeraden en zustervcrcenigingen. Historisch overzicht Dc voorzitter geeft dan het volgende over zicht van de oprichting der school in 1911. Wij schrijven 1910. In Sommelsdijk loopen geruchten over een te bouwen Ziekenhuis en een School met den Bijbel. Het ziekenhuis prijkt thans olders maar Sommelsdijk heeft zijn School, welker totstandkoming, nu 25 jaar geleden, dank baar mag worden herdacht. Op 23 Aug. 1910 komen in de oude Zon dagsschool 23 mannen bij elkander, die de aangelegenheid van een School met elkan der wcnschen te bespreken. Het zijn de hoe ren: J. Joppo, J. Timmerman, P. van der Sluis, W. Boekhoven, K. Doornbos, A. Knape, J. Spec, J. Bienefcld, P. Kieviet, A. Mol, B. Vis, II. van der Velde en J Kranse. De lei ding was toevertrouwd aan den heer J. Tim merman. De meerderheid der vergadering achtte het wénsolielijk, dat de Kcrkcraad der Ned. Herv. Kerk meewerkte, waarom besloten werd Ds. Wcstrik uit te noodigen deze ver gadering bij te wonen. De hoeren Kieviet en Mol werden afgevaardigd met Z.Eerw. hierover te gaan spreken en deze hoeren smaakten het genoegen Doniinc ter verga dering in te leiden. Op verzoek van den heer Timmerman nam Ds. Westrik de leiding der vergadering op zich en werd overgegaan tot het kiezen van een voorloopig bestuur. Dit bestuur bestond uit: Ds. Westrik, Voorzitter; J. Timmerman, Vice-Voorzitter; W. Boekho ven, Secretaris; J. Joppe, Penningmeester; K. Doornbos, P. Kieviet en A. Mol. De heer Doornbos had bij geruchte ver nomen, dat er iemand was, die f 500 be schikbaar stelc.e voor een te bouwen School en vroeg of een der aanwezigen ook wist, wie dat was. De heer J. Joppe zegt, dat hij dat is. Dit wordt dankbaar aanvaard, terwijl eenigc en kele aanwezigen voor f 200 teekenen. Nadat nog commissies zijn benoemd voor een rond gang door de gemeente sluit Ds. Westrik met dankgebed deze welgeslaagde eerste verga dering. Op 5 September werd vergaderd met 34 leden. Een schrijven van Ds. Westrik werd voorgelezen, waarin Z.Eerw. meedeelde, dat hij als lid en voorzitter bedankte. Als voor zitter werd in zijn plaats gekozen dc heer Timmerman, als vice-voorzitter de heer Mol en als bestuurslid de lieer W. van Beek. Op 15 September was een bedrag aan gif ten ontvangen ad f 1740.80 en 1' 100 renteloos voorschot, terwijl voor enkele honderden guldens aan rcntelooze aandeelen werden toegezegd. Op 4 October*werd de vraag aan de orde gesteld of tot bouwen zou worden overge gaan. Met algemeene stemmen werd tot bou wen besloten. Er zouden al vast 100 rente- looze aandeelen van f25 worden gedrukt. De hand werd gelegd op een terrein in erf pacht en een concept-statuut werd voorge steld. Op 24 October was in kas f 2302.55. De heer C. Mosterdijk komt ter vergadering met een teekening der te bouwen school. Op 8 Nov. werd besloten drie lokalen en een onderwijzerswoning te bouwen. Drie hecrcn zeggen ieder f 500 als kasgeld toe, terwijl f 4000 als le hypotheek zal worden aangevraagd, wat later op f 0000 wera ge bracht. Op 11 Februari 1911 werd vergaderd met 63 leden en werd het voorloopig bestuur met algemeene stemmen tot definitief bestuur gekozen. De eerste steenlegging had plaats 28 Febr. De plechtigheid was hoogst eenvoudig. Aan wezig waren: het bestuur, enkele ambachts lieden en neringdoenden, wat vrouwen en kinderen uit de buurt, dat was het publiek. Eén man hield een rede, het was de steen- leggor .T. Joppe, wiens geheele toespraak be stond uit dc woorden: „In den naam des Hoeren Ho eren log ik do - uiu dit gebouw", waarop hij de steen zoo vuoi/.u-hlig neerlegde, dat de metselaar aannemer hem aanmaande dezelfde een paar peuters te ge ven. Op 12 April 1911 werd de heer A. Hartsema tot hoofd der School benoemd op een jaar wedde van het wettelijk minimum plus 1150. Op 29 Mei Mej. Joh. de Groot als onderwij zeres en op 10 Juni de heer II. do Ruiter als onderwijzer, beiden op een .jaarwedde van f 550. Er stonden toen 107 leerlingen inge schreven. De feestelijke opening der School had plaats op Donderdag 29 Juni 1911. De rede voor ucze plechtigheid werd uitgesproken door Ds. Beekenkamp, van Delft. Na hom werd gesproken door den heer Hartsema. daarna door Ds. Rossing, van Ouddorp en ton laatste door den heer J. van der Waal, hoofd dor Ghr. School to Middelharnis. Door deze spreker wera de heer Timmerman ge kwalificeerd als kapitein, do hoor Hartsema als stuurman en do heer Joppe als machinist van hot se.hools.ehip en wij mogen met dank baarheid constateeron, dat genoemde hoeren hun functies met cere hebben vervuld. Van dc bestuursleden zijn drie ons door den dood ontvallen nl. de hoeren Joppe, Tim merman en Van Beek. De eerste was slechts 3 jaar, de tvvoe.de 9 jaar, de derde 11 jaar in ons midden. Twee gingen door bijzondere omstandigheden van ons heen, de hoeren Boekhoven en Kieviet en twee bobben nog hot voorrecht in liet tegenwoordig best urn zitting te hebben, de hecren Doornhos en Mol. Wij kunnen ons overzicht niet eindigen, zonder aan enkele personen, zij het dan slechts met wéinige woorden, hulde gebracht te hebben voor de sympathie, die zij bewe zen hebben voor onze School te bezitten. In de eerste plaats noemen wij ons mode lid, wijlen den heer J. Joppe, wiens beelte nis in onze school een plaats gekregen heeft. Behalve zijn eerste gift van f 500 schonk hij bij testamentaire beschikking f 6000, vrij van successierechten en gaf bovendien zijn niet onbelangrijke bibliotheek aan de school ten geschenke. Ook wijlen den lieer J. Bonman, burge meester van Sommelsdijk, overleden in Mei 1921, blijve bij dc vereeniging in dankbare herinnering, lloewcl geen bestuurslid zijnde, woonde hij, vanaf 11 Januari 1911 steeds onze vergaderingen bij en wij mochten van zijn adviezen profiteeren. Ook financieel ver leende hij grootcn steun. Voor den houw schonk hij f 100 en toen in 1018 een cxploita- tie-tokort was van f 116.78, stopte hij dat gaatje alléén. Ook kregen wij van hem een boekenkast voor de bibliotheek van wijlen den heer Joppe. Dat hij ook voor dc gewone collecten, zooals Unie-collecte, lidmaatschap enz., een goed adres was, behoeft geen be toog. Dan nog heeft zich voor dc verecniging verdienstelijk gemaakt do heer M. Born. Door zijn groote bekendheid op geheel Flak- kce distribueerde hij menig renteloos aan deel van f 25 en wel aan zulke adressen, die bij eventueele uitloting geen betaling wenschtcn en toen enkele jaren na de uit gifte dezer aandeelen do heer Bom zijn eigen aandeelen aan de vereen iging schonk, volg den verscheidene aandeelhouders, door zijn bemoeiingen, dit voorbeeld. Ook werd van niet-loden citér school verecni ging meermalen grootcn steun ondervon den. Zoo werd o.a. van iemand, die onbe kend wenscht te blijven oen gift voor de schoolbouw ontvangen met een begeleidend schrijven, waarin werd toegezegd, dat zoo lang er geen financieele gelijkstelling met liet openbaar onderwijs was verkregen, kon worden gerekend op regelmatige financiec- len steun. Deze belofte werd getrouw ver vuld, want tot 1920 toe, ontvingen wij jaar lijks het aanzienlijke bedrag van f 50. Hiermede toehoorders willen wij eindigen. Wij mogen constateeren, dat onze school, wat het onderwijs betreft, een waardige plaats onder haar zusteren inneemt en dat zij niet, gelijk verscheidene barer, onder zware financieele zorgen gebukt gaat. Soli Deo Gloria. Wat Gods Woord voor onze school geweest is en nog zijn zal, blijft bewaard voor den dag der eeuwigheid. Hiervoor gekit deze regel, zoowel voor school, als kerk, zoowel voor onderwijzer, als prediker: „Die met tranen zaaien, zullen met gejuich maaien. Die het zaad draagt, dat men zaaien zal, gaat al gaande en vvee- nende, maar voorzeker zal hij met gejuich wederkomen, dragende zijn schooven". Overzicht door het Hoofd der School Dc heer J. v. d. Poel, Hoofd der School, geeft hierop een overzicht van het verloop van de school in die tijd. In de eerste plaats vvenscht spr. het Bestuur namens het ge heele personeel der School geluk met dezen dag, vyaarop over een tijdvak van Vi eeuw mag teruggezien worden op en herdacht de weldaden clcs ITeeren. Drie der Bestuurs leden trof spr. reeds aan in het bestuur toen hij Sept. 1914 zijn arbeid aan deze school aanvaardde, n.l. de voorzitter A. Mol, de penningmeester K. Doornbos en de secre taris G. v. d. Ecogert. De meeste vergade ringen werden bijgewoond als vertegen woortfiger van liet personeel en dankbaar werd herdacht dat de goede veisUindhou ding in die lü'/a jaar nimmer werd vei Moord. De school begon met lü7 leriiingen on groeide tot ruim 169 toen in it>14 hel eerste hoofd, dc heer Hartsema, de leiding der school aan spr. overdroeg. De schooi was inmiddels reeds met 1 lokaal uitge breid en werd gewerkt door Mej. de Groot, .Mej. v. d. Porei, Maalderink en spr. Na dien hebben nog verschillenden aan de schooi gewerkt die nu weer vertrokken zijn n.l .Mej. v. d. Hoeve, Mej. Beversluis, L. v. Wal lenburg, T. v. elzen, K. W. Jager, de Jong. Jongsma, v. Eek, v. d. Slugs, de helaas ie vroeg ver.-cheiden Jonker, Mej. Kieviet, Mej. Doornbos, v. Pijlen, totdat we aanlanden bij het tegenwoordige personeel, die alle ook reeds verscheiden dienstjaren aan deze schooi lellen. In 19T5 werd een Fransche cursus opge richt, iu 1918 werd de school vveei mot - lokalen vergroot en omgezet in oen U.E.O. volgens de oude wel. Er kwamen nu 2 leer krachten bij zoodat liet personeel van 4 op 6 onderwijskrachten kwam. In 192 werden de oude U.E.O. scholen opgeheven en modi ten geen talon meer worden onderwezen liet aantal leerlingen klom gestadig: in 19-.t 212 leerlingen en in 1929 zelfs boven de 309 Van 192 i 1926 arbeidde de heer de Zeeuw als hoofd Een 7o lokaal was noodig on werd gebouwd waardoor dé ideale toestand klassen 7 leerkrachten 7 lokalen wei verkregen. Later is door verschillende ooi zaken het leerlingental gaan dalen en zijn nu aan de school verbonden 5 leerkrachten n.l. de lieer v. d. Poel, Hoofd; J. II. Ruijs. J. Visser, van Hemmen. Mej. N. v. d. Poel ondervv. en M. Edewaard, als kw. m. akte Ziende op dc vrucht van deze 25-jarigen arbeid, zegt spr. te arbeiden; ziende op het gebod on blind voor de toekomst, do, uit komst alleen aan den Heere overlatende. Zeker is dat Zijn Woord niet ledig zal we dei koeren, maar 't zal doen al wat Hou behaagt. Do arbeid geschiedde Ei veM zwakheid en met zonden hevfckt, maar God wil zwakke en zondige rnenschon nog ge hruiken in dun dienst van Zijn Koninkrijk Spr. eindigt niet do wenscli dat God gov«\ diit de Ghr. Nat. School te Sommelsdijk nog lot in lengte van jaren een goede plaats in dit dorp moge hebben, gefundeerd op het onfeilbaar Woord Gods, gedragen door hei gebed van hen die ze liefhebben, opdat ook deze school bij den voort duur moge mede werken tot de komst van het Koninkrijk van Jezus Christus. Ds. Re ni me vond in Gods Woord alle steun voor het herdenken van het 25-jarig bestaan: vier Uwe vierdagen en herdenk 'het vele goede dat God in Zijn Genade wil schenken. Noodig is een recht in/icht, ge duchtig aan het woord van den Apostel, dat hij die plant of natmaakt niets is maar al les afhankelijk is van den Zegen Gods. En dan wordt hier niet mee gezegd dat hel planten en natmaken maar achterwege moet blijven, neen liet besluit tot oprichting der school was goed en hel moge dan ook in biddend opzien zijn geweest dat het be stuur besloot tot de oprichting. Er is te meer oorzaak om hiermede voor Gods aan gezicht te verwijlen, omdat liet niet liet zelfde is hoe wij Gods gave benutten. Al- eerst het gemis ons brengt tot dc juiste waardeering, hapert er iets aan ons bezit on raken wij gewend aan de goede gaven in ons leven. Dit euvel is niet te verhelpen door mijlpalen op te richten, maar wel kan onder beding van Gods onmisharen zogen ook deze herinnering tot zegen zijn voor hart en leven. Spr. heeft als onderwerp van zijn rede do aanhef van Ps. 118: „Looft den lleere, want Hij is goed". Dit Bijbelwoord wijst de juiste stemming aan. Het groot maken van Zi jn Naam, het erkennen van Zijn trouw is de voornaamste levenstaak van den mensch. Jammer ge noeg is de mensch ontrouw geworden aan dit doel en staat liet najagen van eigen eer moer op den voorgrond. Toch hehoeft dit geen oorzaak to zijn (le Broeders en Zusters, die God als instumenten in Zijn Hand ge bruikte, niet te herdenken. Als alles maar eindigt in den Heere en niet in de men- schen. „Looft don Heere, want Hij is goed." God loven is vragen, vvai wilt Gij is bid dend worstelen tegen a! wat Hem mishaagt. De profeet zegt: „Dit volk nadert tot Mij mot de lippen, maar het hart blijft verre van Mij". Biddend en ernstig moet toegezien worden dat dit ook niet van de Chr. School gezegd moet worden. Alleen als de Heere er in wordt geprezen en geloofd is dc Chr. School goed. „De ITeere is goed" zou een passend opschrift zijn voor elke school met de Bijbel. God heeft liet mogelijk gemaakt dat er een school opgericht werd en heeft nu een kwart eeuw de school in stand gehouden. Blijkt hieruit niet Gods goedheid, dat God den mensch zijn Bijbel gaf en niet overgaf aan zijn zondig hart. Ook voor onze kinde ren is er Zijn Woord. De School met de Bijbel is niet alleen mogelijk, maar ook werkelijkheid geworden. Wat een groot voorrecht is dit als wij zien op de omlig gende landen, waar óf de belijdenis bruut wordt verboden óf wel met fluweelen han den wordt geworgd. Maar een ieder bedenke dan ook dat wie voel gegeven is, van dien zal veel gevraagd worden. Kt geslacht is nu opgegroeid in den li -lil'ring van dc genadige bearbeiding Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Üienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. door Gods Woord, maar, zegt spr., gedenkt aan de gelijkenis van den vijgeboom, die geplant, geniest werd, maar als er geen nichten gezien worden ligt de bijl aan den wortel. Ook zal aan de school de strijd niet voor bij gaan. Dc \ijand rukt nog aan, alles wij.it er op dat er geen verlichting van den strijd zal zijn. Maar bedenk dan bij dit alles, dat Christus Zijn Kerk in stand houdt en laat (hm de hel \t ij woeden. Verschillende toespraken Na de pauze was er gelegenheid om het bestuur der school te complimenteeren. Als eerste sprak de heer van Duyvendijk, Inspect, van Chr. N. O. Een jubileum heeft alleen zin als het staat in het teeken der dankbaarheid. Spr. wijst op het karakter van het onderwijs. Al heel klein wordt onder richt ontvangen van vader, moeder, broertjes of zusjes, maar dit is geheel toevallig. Op de school is het onderwijs meer systematisch en planmatisch. In de school komt voor het kind de sfeer der autoriteit, het gezag. De nationale gedachte in het onderwijs is van verre strekking en stelt het onderwijs op hooger plan? Spr. wenscht de Vereeniging namens Chr. Nat. O. geluk met deze herin nering. Doordat Burgemeester den Hollander met vacantie is, spreekt weth. Dijkers namens het gemeentebestuur, dat zich verblijdt in dit 25-jarig jubileum. Voor de overheid is het een groote steun, dat er ook in deze da gen van onrust en woeling op de school Chr. onderwijs gegeven wordt. Uw taak is moei lijk, zegt spr., maar ook schoon, want door uw werk wordt het gezag gesteund. De ver houding tusschen gem.-bestuur en schoolbe stuur is steeds zeer goed geweest. Het gem.- bestuur dankt op dezen dag voor de loyale en prettige samenwerking en doet een be roep op het bestuur om in de komende tij den, nu alles dringt naar versobering er, be zuiniging, mede te trachten deze goede ver houding te behouden. De heer J. H. Ru ijs, onderwijzer, wijst op dc prettige samenwerking tusschen be stuur en personeel en zegt daar dank voor. Spr. wenscht het bestuur geluk en hoopt dat het nog lang de belangen der schot 1 mogen behartigen. Gememoreerd wordt het werk dat de oud-bestuursleden Kieviet en Buurveld gedaan hebben en brengt er hun dank voor. Spr. richt zich eveneens tot den heer van der Poel, die steeds voor het personeel een hoofd was in de goede beteekenis van het woord. Dankbaar zijn allen dat hij weer her steld zijn arbeid kan hervatten. De heer Hartsema, de eerste hoofdon derwijzer, heeft geen oogenblik geaarzeld om gehoor te geven aan de uitnoodiging. Met ge noegen denkt hij steeds nog aan Sommels dijk terug, wegens de groote waardeering die hij genoot van bestuur en ouders. Trouw is spr. de eerste dagen bijgestaan door juffr.de Groot en de heer de Ruiter. Na nog enkele ervaringen uit het schoolleven te hebben ge memoreerd, eindigt spr. met de wensch dat God, de Heere, Zijn zegen aan deze school zal blijven geven. Als oud-onderwijzer spreekt de heer A. v. E c k, hoofd der Herv. school te Stellendam, over zijn eerste vorming, ontvangen van den heer van der Poel. Gaarne maakt spr. ge bruik van deze gelegenheid om personeel en bestuur geluk te wenschen met dit zilveren jubileum en eindigt met de hartelijke bede dat dc Sch. m. d. B. van Sommelsdijk tot in lengte van dagen gesteld mag worden. De heer J o n g s m a, hoofd der sch. m. d. B. te Stellendam, eveneens oud-onderwijzer aan deze school, heeft van 1917—1921 hier gewerkt. De leerlingen die destijds hem in de klas waren, zijn nu van 2430 jaar en sturen hun kinderen nu ook weer hierheen. Spr. gewaagt van de goede leiding van den heer van der Poel en roemde de goede ver houding tusschen het personeel onderling. De opening van Gods Woord geeft licht en spr. getuigt van de weldaden en zegeningen op deze school ontvangen. Hij gevoelt er zich dan ook nog volkomen thuis. Spr. wenscht het bestuur van de sch. m. d. B. geluk en hoopt dat er vruchten van het werk gezien mogen worden. Vervolgens spreken de heer van B i e r t, namens de school te Stad aan 't Haringvliet: de heer S w a r t, H. d. Sch. te Melissant, na mens de Schoolvereeniging aldaar herinnert aan de oude voortrekkers. Deze geest moet levend blijven, dan ducht er geen gevaar dat het werk zal verslappen. De toon moet zijn: „Hulpe van God ontvangen hebbende, staan wij nog tot op deze dag"; de heer van Kempen namens het schoolbestuur te den Bommel; de heer van Asperen, H. d. Sch. te Oude Tonge, namens de vereeniging al daar, wijst er op dat het vooral in dezen, nu alles leeft bij brood en spelen, het de tijd is om gedachtig te zijn de weldaden des Hee- ren. Spr. ziet de vrijzinnigheid als de moe der van alle afwijkingen. Alleen de aloude Gereformeerde religie moet het doel zijn en een biddend volk, dat vaardig gemaakt wordt om te strijden voor Gods eer. De heer A. v. d. Sluis is het een aange name taak namens de school te Dirksland de gelukwenschen over te brengen. Veel is er gebeurd in deze 25 jaar dat de school be staat. maar zeker niet minder in den tijd die aan de oprichting voorafging. De heer M. de Fockert, H. d. Chr. U.L.O.-school, is door zijn bestuur verzocht de gelukwenschen over te brengen. Al is spr. nog wel haast een nieuweling op Flakkee, toch wil hij dit gaarne doen. De voorz. ge waagde van de finantieele welstand der school, maar dit getuigt toch ook van het medeleven der leden met het Chr. onderwijs. Buiten Flakkee begint men de klacht te horen dat de Chr. school niet meer bekrom pen is, te wereldgelijkvormig is: maar op Flakkee is dit gelukkig nog niet het geval. Ds. Hovius, van Ouddorp, feliciteert na mens de oudere zuster te Ouddorp, die de 50 al gepasseerd is. Het past ons den Heere te verheerlijken, „Looft den Heere, want Hij is goed", maar bij dit verheerlijken moeten, v/ij niet vergeten dat God een offer van ons eischt. Op dit jubileum zij er ook een buigen voor het recht Gods, voor het zwaard der gerechtigheid. Spr. eindigt met de bede dat gij a*llen eenmaal moogt jubileeren op den berg des Heeren. De heer de Ruiter, de eerste onderwij zer aan deze school benoemd, heeft hier haid werken geleerd, wat hem in zijn verdere loopbaan uitstekend te pas is gekomen. Ds. van A s c h, Ned. Herv. pred. alhier, wil gaarne gebruik maken van deze gelegen heid om namens den Kerkeraad dank te zeg gen voor de uitnoodiging en het bestuur te feliciteeren. Gedenken gaat samen met her denken. Als wij dit goed inzien, komen wij op de plaats waar Asaf stond, toen hij zeide: „Ik zal de daden des Heeren gedenken". Ds. L a m a n, Chr. Geref. predikant, sprak namens zijn kerkeraad zijn dank uit voor de invitatie en wenschte het bestuur geluk. Gods zegen ruste op uw werk. Veel strijd is er nog en op verschillende wijze wordt deze gestreden, maar het doel is één, nl. het aan tasten van Gods Woord. Noodig is daarom niet alleen, dat Gods Woord van buiten wordt gekend, maar vooral dat het innerlijk beleefd wordt. De heer Kievit had niet de bedoeling te spreken, maar merkte dat er iets vergeten is. Spr. wenscht allereerst bestuur en vereeni ging geluk met hun jubileum, maar wenscht dan als ouder van zijn kinderen dank te brengen aan personeel en bestuur voor alles wat zij gedaan hebben om die kinderen Chr. onderwijs te geven. Als oud-oprichter staat de naam van spr. op de gedenkplaat in de schooi, maar dat reeds drie der oprichters zijn overleden toont de vergankelijkheid van het leven. Gelukkig kan ook gewezen worden op het symbool der verlossing, op Hem, die gezed heeft: „Laat de kinderkens tot Mij ko men en verhinderd ze niet, want dezeulken is het Koninkrijk Gods". De Voorzitter c t aan het eind al len voor de hartelijk:" Lm en voor hun bewijs van medeleven. Trouwe bestuurders Wij willen nog aan ons g toevoegen de vermelding dat de heer K. Doornbos, pen- ningm., die mede 23 jaar bestuurslid is ge weest, in deze periode geen enkele der ruim 500 gehouden vergaderingen en besprekingen heeft verzuimd bij te wonen. Een trouwe op komst. die méér dan woorden getuigt van liefde voor het Chr. onderwijs. Zonder iets te kort te doen aan het werk der overige be stuursleden, willen wij ook nog noemen den heer G. v. d. Boogert, de volijverige secre taris, die ook al ruim 20 jaar bestuurslid is. Begrafenis van den res.-serg.- vlieger G. C. Koese te Middelharnis Dinsdagmiddag tc half 2 uur \011d onder overweldigende belangstelling de begrafenis plaats van den Vrijdagavond bij liet vlieg tuigongeluk bij Hilversum oni het leven ge komen piloot G. C. Koese. Zaterdagmiddag was bet stoffelijk overschot van Soesterberg naar de ouderlijke woning te Middelharnis ov ergcbracht. De begraafplaats was 0111 1 uur voor be langstellenden opengesteld. Gemeente- en Rijkspolitie zorgden op uitnemende wijze voor een goede regeling en afzetting. De tiaar werd gedragen door zijn ktasse- genooten, reserve-sergeant-vliegers en werd vooraf gegaan door vrienden en familiele den, die een ir>-ta! kransen droegen. I)e volgende autoriteiten waren aanwezig: Majoor Motké, als vertegenwoordiger van Z.Exc. Dr. H. Colijn, min. van Defensie a i.; de kolonel van <ten Generalen Staf. Ct. van de Luchtvaartafd. P. W. Best; de officieele, deputatie van de 2e vlicgtuiggroep, bestaan de uit kapitein vlieger, Ct. van de 2e vlicg tuiggroep F. Raland; le luit-vlieger C. ,1. vl, Xass, en res. serg.v lieger G. Sonderman; na- -mens de Marine Luchtv. dienst, 2e luit.- vlieger Vonk en sergt.-vlieger de Vries. De Inspecteur der Militaire Luchtvaart was vertegenwoordigd door de le Iuitenant- adjudant-vlieger S. Mante. Namens den Directeur van den Lucht vaartdienst en Commissarissen en den Ct. van do Kweekschool voor de Zeevaart was aanwezig le luit.-vlieger Grandia, comman doerend officier van het wachtschip der rijksvliegopleiding. Voor de K.L.M. waren aanwezig de piloot Anceaux-, met begelei der. Voorts merkten wij op een vertegen woordiger van de N V. Nedcrl. Vliegtuigfa briek (fa. Fokker), de heer Gerritsen. Een schat van kransen van collega's, van K.L.M., van öe klas H.B.S. 1933, van Marino Lurlitv. Dienst, van vrienden en familiele den dekten de baar. De Ct. van dc Luchtvaartafd. kolonel P,

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1