maas- en scheldebode zaterdag 22 augustus 1936 marktberichten ELIZE verkooping gemengd nieuws PLAATSELIJK NIEUWS PREDIKBEURTEN SGMMELSDIJK. Ter herdenking van het 25-jarig bestaan van de School met den Bijbel alhier, zal Dinsdag 25 Aug. een bij eenkomst gehouden worden in liet school gebouw. Ds. Remme, van Amsterdam, hoopt D.V. een feestrede uit te spreken. De Oranjevereeniging „Sommelsdijk" hoopt op 31 Augustus aanstaande op waar dige wijze de verjaardag van li. M. de Koningin te vieren. liet voorloopige programma is als volgt samengesteld: Nadat alle kinderen op de gewone tijdien hun school bezoeken, zullen ze onder lei ding van hun oiidervvijzers(essen) zich to ongeveer iialf tien verzamelen vóór het Gemeenthuis aan de Voorstraat, waar ze gezamenlijk aan de plaatselijke overheid een aubade zullen brengen. Vandaar gaat het te ongeveer 10 uur in één optocht door de gemeente waarna ten slotte elke school weer in eigen gebouw samenkomt waar de tractatie zal plaats hebben. Des middags van 2 tot 5 uur zullen op nader aan te duiden plaatsen binnen de gemeente kinderspelen worden gehouden voor kinderen tot uiterlijk 14 jaar. Vanaf 6.30 tot 8.30 uur muziek en zang van alle alhier bestaande zanggezelschap pen benevens „Sempre Crescendo". Tijdens deze zang- en muziekuitvoering wordt op een nader aan te duiden plaats een optocht met lampions opgesteld. Deze optocht zat vanaf de plaats van opstelling een rondgang maken door de geheele ge meente, waardoor ieder ruimschoots in de gelegenheid wordt gesteld haar te zien. Meeloopen vóór, aohter of naast de stoet, kan dus niet andere dan hinderlijk zijn ivoor lien die er aan deelnemen. Nadere gegevens worden in ons blad van Volgende week Zaterdag bekend gemaakt. SOMMELSDIJK. Gedurende de vorige week stonden bij der. agent der arbeidsbe- bemiddeling dezer gemeente de volgende per sonen als werkloos en werkzoekend inge schreven: 30 landarbeiders, 2 opperlieden, 3 metselaars. 6 havenarbeiders, 5 timmerlie den, 2 schilders, 2 smeden, 1 chauffeur, 1 stoffeerder, 1 pakhuisknecht, 1 slager, 1 koop man, 1 auto-monteur, 1 kapper en 1 schip per. Hiervan .waren 1.1. Zaterdag 22 personen werkloos. Bij den gemeente-veldwachter dezer ge meente zijn inlichtingen te bekomen om trent een gevonden vulpotlood. De prijs der aardappelen, welke be stemd zijn voor den export naar Z.-Amerika (Argentinië), bedraagt 1.70, terwijl de prijs der aardappelen bestemd voor het binnen land 1.40 per H.L. bedraagt. Namens Z. Exc. den Minister van Bin- nenlandsche Zaken is door den burgemeester dezer gemeente het volgende bekend ge maakt: Verbouwverbod Odenwalder Blauen. De vatbaarheid voor aardappelwratziekte van het aardappelras Odenwalder Blauen levert een gevaar op voor den uitvoer van poot- aardappelen. Het ligt daarom in het voorne men van de regeering een algemeen ver bouwverbod van het aardappelras Odenwal der Blauen voor den oogst 1938 uit te vaar digen. NIEUWE TONGE. De P.V. „Gevleugelde Bode" hield een wedvlucht uit Mons (Bel gië), afstand 141 K.M. Lossing 7.50 uur. Aan komst le duif 9.46.21 uur. Laatste duif 10.33.45 uur. Prijzen wei-den behaald als volgt: A. Holleman 1 3 11 15, B. van Zielst 2 12, J. Knöps 4 9, J. A. v. d. Maas 5 6 7 10 16, A. Tijl 8 13 14, Th. Melissant 17. Volgen de week vlucht Noyon, afstand 251 K.M. De heer T. Houwelingen heeft bedankt als bibliothecaris der J. V. „Gloria Patri" al hier. Tegen C. v. d. V. is proces-verbaal op gemaakt wegens het rijden zonder een geldig belastingplaatje. Alhier is opgericht een reisvereeniging „Uit en Thuis", met 26 leden. Het bestuur is als volgt samengesteld: A. Th. Schipper, voorzitter, P. van Prooijen, secretaris, L. D. van Eesteren, penningmeester. Bij den heer Joh. Tijl staat een appel boom voor de tweede maal in vollen bloei. De prijs der uien is alhier 1.25 per H. L. DIRKSLAND De 25-jarige J. H. K. stond voor de Rotterdamsche rechtbank terecht. In den nacht van 17 op IS Juni zou hij 80 kg. aardappelen van het land van G. Smit gestolen hebben, hetgeen hij ont kende. Deze aardappelen waren door de politie in beslag genomen in de schuur van verd.'s schoonmoeder en deze had aan de politie verklaard, dat haar schoonzoon ze daar gebracht had en dat hij haar we! eens meer aardappelen verkocht. (Schoonzoon was in Febr. uit de gevan genis ontslagen, waar hij straf wegens diefstal had ondergaan). Als getuige gehoord trachtte schoon mama voor de Rechtbank een geheel an dere voorstelling van de zaak te geven, wat haar op het randje van een vervolging wegens meineed bracht, maar gelukkig voor haar bedacht de president, dat er familiebetrekkingen tus6chen haar en ver dachte bestond en stelde haar daarom in staat zich op haar verschooningsreoht te beroepen, waardoor zij ontkwam aan het lastige dilemma, óf haar schoonzoon te bezwaren óf hem in lie-t Huis van Bewa ring te moeten volgen. Waar echter een andere getuige ver klaard had, verd. in dien nacht per fiets met een gonjezak achterop in de omgeving van het land van Smit te hebben gezien, meende het O.M. het getuigenis van de schoonmoeder te kunnen missen. Geëischt werd 4 maandlen gevangenis straf, waartegenover de verdediger vrij spraak, wegens gebrek aan bewij6, pleitte. Diens verzoek om ontslag uit het voorarrest werd afgewezen. Uitspraak 27 Aug. IIAASTRECHTSCHE DIJK DRIE METER VERZAKT Over een lengte van 150 meter Vijf woningen bedreigd Sinds Zaterdagmorgen is werking ge constateerd in het nieuwe weggedeelte ter zijde van den Haastrechtschen dijk nabij Gouda, waaraan thans door de provincie wordt gewerkt. Het hier be treffende gedeelte dat dient tot afsnij ding van een bocht in den bestaanden dijk, is ongeveer vanaf de spoorweg overgang Gouda—Schoonhoven tot 150 meter verder gaan verzakken. Ter plaatse van de verzakking het be kende verschijnsel in den slappen veen- bodem staat aan de Stolwijksche zijde van den dijk een vijftal huizen, welke allen bewoond zijn. Zaterdag bemerkten de be woners dat de deuren niet meer sloten. Na onderzoek bleek dat de verzakte grond van het nieuwe weggedeelte een uitweg had ge zocht onder de hier genoemde huizen, waardoor deze omhoog waren gedrukt. De verzakking bleek gedurende een et maal 1.50 M. te hebben bedragen. De nieu we weg was Maandagmiddag reeds drie meter verzakt Verwacht wordt dat .deze verzakking nog wel een week zal duren totdat de gestorte zandlaag de kleilaag heeft bereikt die op ca. 9^2 meter beneden het niveau van het normale wegdek ligt Teneinde ongelukken te voorkomen is men Zaterdag direct onder toezicht, van den Piov. Waterstaat begonnen nabij de wonin gen den grond af te graven opdat de nog verder werkende grond een uitweg zou kunnen vinden, voordat deze onder de hui zen terecht kan komen. Door voortdurend afgraven van de opgeperste grond waar mede men reeds sinds Zaterdag dag en nacht bezig is hoopt men de huizen ge heel en ai te kunnen beveiligen. De verzak king heeft zich gemanifesteerd over een lengte van c.a. 150 meter, alleen aan dc Stohvijksche zijde daar aan den anderen kant de grond geen uitweg kan vinden, doordat liet vaste lichaam van de bestaan de dijk daartegen weerstand biedt. De zand- stortingen voor het nieuwe weggedeelte worden voortgezet totdat de grond tot rust is gekomen. Deze tegenvaller zal het gereedkomen van den weg, die de verbindingsweg is tusschen Gouda en Utrecht en waarvan de afsluiting zooveel ongerief veroor zaakt, nog meer vertragen. Bruidspaar gedupeerd Vier Almelosche werkloozen staan terecht Voor de rechtbank te Almelo ston den Dinsdag 4 Almelosche werkloozen terecht, J. J. M., J. 'L., H. I- en H. K. De laatste liet verstek gaan, omdat hij in een ziekenhuis verpleegd wordt De verdachten hebben in het voorjaar van 1935 diverse inbraken gepleegd in de stad, waarbij voor eenige duizenden guldens in totaal werd buitgemaakt, oa. f 1800 bij een alleenwonend typo graaf en f 1900 bij een aannemer. Tenslotte wist de politie de daders op het spoor te komen en zij legden een vol ledige bekentenis af. Het geld is voor het grootste deel verbrast, o.a. te Amsterdam, terwijl er verder kleeren enz. voor gekocht zijn. Bij het verhoor bleek, dat verdachten spe ciaal er op uit trokken, als er bruiloften en andere festiviteiten gevierd werden, waar bij de bewoners afwezig waren. Zoo hebben de dieven bij den aannemer ingebroken, toen de bruiloft van den zoon gevierd werd. Zij hebben f 700 gestolen bestemd voor de meubelen van het bruidspaar. Sindsdien is de bruidegom voortdurend ziek geweest en heeft liet nog steeds met zijn zenuwen te kwaad. De eisch was tegen M. en J. L. 2Va jaar gevangenisstraf, tegen H. L. jaar en tegen K. negen maanden Kinderwagen te water Moeder sprong haar zuigeling na Te Le e uwa rd e n had de vrouw van A. Kooistra haar zuigeling buiten iu de kin derwagen staan. Een paar kleine jongetjes gaven op zeker oogenblik de wagen een duw, zoodat deze in de Dokkumer Ee te recht kwam. De moeder zag het ongeluk gebeuren en sprong pardoes het water in, hoewel ze niet kon zwemmen. Gelukkig merkten do gebroeders Tlemersma het ongeval ook. Ze wisten de vrouw met een lange stok weer op het droge te krijgen. De heer D. Hofstra, die juist met zijn motorbootje passeerde, sprong gekleed te water en greep de baby, die op het kussen in de wagen dreef. Dr. Damsté, die spoedig ter plaatse was, mocht constateeren, dat moeder noch kind ernstig letsel had bekomen. VEELBELOVEND Voor den kinderrechter te A 1 m e 1 o stond de 17-jarige G. A. terecht, die in Juni j.l. in totaal een dertigtal rijwielen heeft ge stolen en voorts een inbraak pleegde. Hij is ter beschikking van de Regeering gesteld. Als heler van een twintigtal der gestolen fietsen stond de veekoopman B. G. terecht, tegen wien negen maanden gevangenisstraf werd gevorderd. BLIKSEM IN EEN ROGGEMIJT Tijdens een hevig onweer sloeg de blik sem te A lm en (Gld.) nabij Zutfen in een roggemijt, staande bij de boerderij van D. Haarman. De Zutfensche brandweer heeft den vuurhaard, die op den bodem werd aan. getroffen, opgespoord en het vuur gebluschL De brand was ontstaan door blikseminslag, waarbij de groöte, dikke eiken paal van de mijt van beneden tot boven was gespleten. De stukken hout waren overal verspreid. «r KINDJE DOOR TREIN OVERREDEN EN GEDOOD Het tweejarig kindje van den landbouwer G. J. Lensink te Loo, gemeente Ba them, is door een trein, die achter het huis van den landbouwer loopt, overreden en op slag ge dood. Het kind was een oogenblikje de aan dacht van de ouders ontsnapt en op de spoorbaan terecht gekomen. BOERDERIJBRAND TE VENHORST Dinsdagmiddag te half twee is brand uit- 'ebroken in de boerderij van A. Constant te Venhorst onder de gemeente Boekei. De boerderij werd in de aseh gelegd. Brandweer was niet aanwezig. De geheele inboedel, be nevens de hooivoorraad en een gedeelte van den oogst gingen verloren. Bij de reddings pogingen liep de arbeider P. Martens vrij ernstige brandwonden op. De boerderij was verzekerd. o CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling: van Woensdag 19 Augustus Blauwe druiven 20.8032, gele pruimen 1820, Reine Victoria 19.50, Boerenwitte 11.2020.60, tomaten 24.40, dubbele stam- prinses 3.506.10, enkele stokprinses 37.50, snijboonen 6.6010.10, roode kool 1.702.80, savooie kool 1.603.60, postelein 2.605.40, alles per 100 kilo; andijvie 0.952, bloem kool 3.6010.10, komkommers 11.20. krop sla 1.601.90, perziken 2.705.60, meloenen 12.5019.50, alles per 100 stuks; bospeen 2.504.60, kroten 0.601, rabarber 1.10, ra dijs 0.60, alles per 100 bos; Beurré de Merode 10.50, Claps Favorite 9.6018, N.H. Suiker- peern 5.509.40, Keswick 3.507.40, Zigeu* nerin 6.8011.70. i, Veiling van Donderdag 20 Augustus Kippeneieren 5859 kilo 3.403.50, idem 57 kilo 3.35—3.40, idem 48—50 kilo 2.60— 2.65, eendeneieren 2.65, Aanvoer 9000 eieren. ROTTERDAM, 18 A.ug. Vee. Aangevoerd! totaal 2965 stuks, w.v.: 131 paarden, 36 véulens 995 magere runderen, 603 vette runderen, 127 vette kalveren, 420 nucht. kalveren, 242 gras- kalvery 370 schapen of lammeren, 6 varkens, 4 blg-gen, 32 bokken of geiten Prüzen per kilo: vette koeien le kw tot 61' et; 2e kw tot 55 ct; 3e kw 40—46 ct; vette ossen 55 ct; 2e kw tot €1 ct: 3e kw 4247 ct; stieren: le kw 55 ct; 2e kw 50 ct; 3e kw 43— 45 ct; graskalveren 2e kw 46 ct; 3e kw 36 ct; schapen le kw 39 ct; 2e kw 35 ct; 3e kw 27 ct lammeren 38; 2e kw S3; 3e kw 27 ct; nuchtere slahtkalveren le kw 40: 2e kw 36; 3e kw 28 ct slachtpaarden le kw 43 ct; 2e kw 38 ct; 3e kw 36 ct prüzen per stuk van mager vee: achapen f 191511; lammeren f13108; nuchtere slachtkalveren f 10—8—7: nucht fokkalveren f 151310; slachtpaarden f17513595; werkpaarden f250150110; hitten f12090— 70; veulens f 1115—75—50; stieren f270—210;— 115; kalfkoeien f 25—185—1255; melkkoeien f 2320014; varekoeien f 150130100; vaar zen f135—95—75; pinken f 110—85—70; gras kalveren 45—30—20; bokken en geiten f 7—5 —1.50 Aanvoer van vette koeien en ossen iets min der. tragen handel, prüzen als vorige week. Een prima koe ging nog tot 65 en een os tot 58 ct. Stieren aanvoer gelük vorige week, handel redelük, iets stü'vere proven. Vette kalveren aanvoer iets korter, handel matig, prüzen iets lager dan gister. Een prima kalf ging nog tot 87 cent. Schapen en lammeren aanvoer iets ruimer, handel kalm, prijzen als gister. Aanvoer van nuchtere fok- en slachtkalveren korter, handel matig, ruim prüshoudend. Weinig aanvoer van paarden, handel kaloi, prü'zen van slachtpaarden iets dalende, overi gens onveranderd. Veulens aanvoer als vorige week, handel vlot, door de minder goede kwaliteiten waren de prö zen Iets lager. Aanvoer van kalf. en melkkoeien als vorige weeek, handel levendig, prüshoudend. Vaarzen en pinken ruimer aangevoerd, handel tamelü'k, goed prüshoudend. Graskalveren minder ter (markt, handel tame lü'k, stüvere prüzen. Aanvoer van varekoeien iets korter, handel sleepend, staande prüzen. Aanvoer van bokken en geiten minder, handel vlug, prüzen stabiel. MIDDELHARNIS. Een huis, staande aan öe Voorstraat, is in hotel Meier Ingezet door den heer Westplate voor 610. Do heer L. den Hollander, op weg om zijn familie weg te brengen, die naar Indië zou vertrekken, werd plotseling onwel en moest naar het ziekenhuis te Dirksland wor den vervoerd voor een spoedoperatie. Aan de Kaai zijn aangebracht en per scheepsgelegenheid naar Engeland verzonden 600 balen ajuin. Tot magazijnmeester van het Groene Kruis is benoemd de heer van Es, oud-rijks veldwachter. De heer G. van Eek is naar het zieken huis te Dirksland vervoerd om aldaar een operatie te ondergaan. OUDE TONGE. Op een adres van den Flakkeeschen Boerenbond aan Z. Exc. den Minister van Waterstaat waarin werd gewe zen op het onuitvoerbaar voorschrift van het voeren van drie helder brandende lichten op oogstwagens, heeft de minister geant woord, geen aanleiding te kunnen vinden tot "wijziging van zijn standpunt. Vrijdag 4 September a.s. zal in deze ge meente bloempjesdag gehouden worden ten bate van de stichting „Het Hoogeland". Een zoontje van den heer T. van Noord viel spelende tusschen een stapel planken, waarbij zijn arm zoodanig werd gekneusd, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Mej. N. Osseweijer Fd. slaagde dezer dagen voor het diploma costumière. Feuilleton 4) Zij kon niet tot zichzeive komen. Het handwerkje, waarmee zij zich wilde bezig houden, lag nu hier, dan daar. 't Werd op genomen, om spoedig ter zijde te worden gelegd, vooral wanneer Elize zich voor den spiegel plaatste en zich de vraag deed: „Zou 't hem wel lief zijn, zoo ik hem in een eenvoudig morgengewaad ontvang? Zal ik nog haastig een andere japon aandoen en daarbij het blauwe dasje onder 't kraagje knoopen? Heeft hij niet gezegd, dat hij veel van blauw houdt?... Maar neen, 't is beter, dat hij mij in mijn morgentoilet aantreft, geschikt voor huiselijke bezigheden. Dat zal een goeden indruk op hem maken". Zeker, Elize, dat is ook zoo. Toilet behoort ook tot de vrouwelijke politiek. Toen de pendule het morgenuur aankon- kondigde, schrikte zij. Dientje, de dienst meid, was daar straks teruggekomen met de boodschap, dat de omnibus gewoonlijk te gen tien uur aankwam en er geen andere reisgelegenheid bestond om hier te komen dan met dat voertuig. Wat nu? O, gewis was er een ongeluk gebeurd, Je wagen omgevallen, de oude schimmel op liol gegaan, het rijtuig in het water ge stortElize hield zich de handen voor de oogen om niets meer te zien, en vloog in haar angst naar de huiskamer. „Pa, hij is er nog niet!" fluisterde zij hem De postduivenvereen. „De Snelpost" hield een wedvlucht met duiven vanuit Mons. Afstand 141 K.M. De uitslag was als volgt: le pr. J. v. Bodegom, 2 4 en 12 van den HoekBruggeman, 3 5 en 11 gebr. de Jong, 6 7 8 14 en 15 J. van Eek, 9 W van 't Hof, 10 J. Lugthart, 13 P. Both. Gelost 7.30 uur. Aankomst le duif 10.19.55. Vrijdag inkorven voor een wedvlucht van uit Noyon en voor jonge duiven vanuit Roo sendaal. Naar wij vernemen zullen aan de Wer- nerlaan 6 nieuwe woningen gebouwd wor den. MELISSANT. Door den slager C. Goede- gebuur is aan B. en W. vergunning gevraagd voor de verbouwing van zijn slagerij. Woensdag was L. v. P. bezig met het losmaken der wegbanden van een tractor. Onverwachts schoof de tractor van een blok af, waardoor v. P. zijn hand zoodanig werd bekneld, dat hierdoor twee toppen der vin gers werden afgekneld en een derde vinger ernstig werd verwond. Hij is naar het zie kenhuis te Dirksland vervoerd, vanwaar hij later naar huis werd vervoerd. HERKINGEN. De burgemeester dezer ge meente heeft na een vacantie van een maand zijn ambtsbezigheden weder hervat. Als een bizonderheid kan worden ge meld, dat de vraag naar arbeidskrachten in deze gemeente grooter is dan het aanbod. In verband met het rooien der aardappelen zijn geen werkloozen meer ingeschreven. Het oogsten en dorschen van tarwe i$ hier in vollen gang en veroorzaakt een groote toe op angstigen toon. „Kind, stel je toch gerust. De wagen zal wel komen, 't Gebeurt wel eens meer, dat hij een paar uur later komt. Ik denk evenwel, dat Frans ergens een rijtuig heeft genomen en je verrassen zal. Houd je kalm, mijn kind". Door deze woorden werd ze dan weer een weinig bemoedigd, en haar armen om hem heen slaande, fluisterde zij haar vader toe: „O, wat is u toch goed!Maar ik wist ook wel, dat u mij uw toestemming niet zoudt. weigeren. En hoe gelukkig zal ik zijn, als mijn Frans hier is. Zou hij wel kunnen zien, dat ik gelukkig ben?" De oude heer moest over deze vraag glim lachen. De liefde had haar tot een kind ge maakt, dat in zijn onnoozelheid allerlei vra gen doet, die het zelf 't best kan beantwoor den. Maar Elize liet hem nog niet lang tijd. Bij elk geritsel vloog zij naar de kamerdeur, en wanneer de huisschel overging, verscïïool zij zich in een hoekje, maar telkens kwam zij teleurgesteld weer te voorschijn. Haar vader moest zich naar het kantoor begeven en nu zette zij zich in de zijkamer, waar zij het uitzicht had op een plein. Zij schikte de gordijntjes recht, zorgde dat de stoelen behoorlijk rondom de tafel stonden, wischte hier en daar een stofje weg en keek onderwijl wel duizenmaal over de gordijn tjes heen, of hij nog niet zou komen. Bedroog zij zich niet? Daar kwam hij, en wei vlugger dan met zijn gewonen gang. Hoe knap zag hij er uit! Hoe manlijk was zijn houding! Hoe schoon zijn voorkomen! Zij moest hem nog even begluren, al had zij zich ook. eerst .voorgenomen met maag- drukte. De gemiddelde opbrengst van tarwe die gedorscht is wordt geschat op ongeveer 24 H.L. per gemet. Jaapje van Doortje aan de Wittestraat had het ongeluk met de fiets te vallen en de knie van zijn linkerbeen zoo te verwon den, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Op de beurs werd besteed: sjalotten 3 ct., koepeen 1, aardappelen 1.60. GOEDEREEDE. Zaterdag j.l. stonden nog als werkloos ingeschreven 31 landarbeiders, 1 wagenmaker, 1 timmerman en 3 garnalen- visschers. Visscherij. De vorige week werden door de garnalenvisschers per dag en per vaartuig gevangen van 30—40 kilo. De zeevisschers besomden van 100150. Mej. M. van Dam slaagde de vorige week voor het examen coupeuse aan de Modevakschool van mej. van Zuuren te Mid- delharnis. De Noordzeevisscher C. van Dam ver loor bij het uitoefenen van aijn bedrijf een groot gedeelte van een vischnet, wat voor hem een schade is van plm. 100. De werkman A. K. aan de telegraaf- en telefoonlijnen verwondde zich zoodanig aan een zijner handen, dat hij zich onder genees kundige behandeling moest stellen en eenige dagen gedwongen rust moet nemen. Woensdag arriveerde alhier voor de op gerichte dorschvereeniging een dorschma- chine met toebehooren. Door de visschersvereen. „Ons Belang" is aanbesteed het lossen van 100 ton eierko len. Gegund aan J. Tanis Kz. a 0.70 per ton. De handel in veldvruchten is zeer slap; alleen is er vraag naar eigenheimer aardap pelen. Naar men zegt zijn er van twee land bouwers aizoo een perceel verkocht. OUDDORP Naar men verneemt zal van 7 tot 12 Sept. ir. de buurt van dc Kustlichttoren aar, het westhoofd alhier, onder leiding van den Chef der Marine Kustwacht, een groote Marino Kustwacht-oefening gehouden worden Naar men verneemt ie hier tegen een vertoevend pensiongast, doordat hij in de zee duinen met een motorrijwiel hac! gereden, procesverbaal opgemaakt. Een paar dagen la ter is tegen dezelfde persoon proces-verbaal opgemaakt doordat hij een verkeerden naam had opgegeven. Er kan gemeld worden dat door Ged. Staten voor onbepaalden tijd is toegestaan om op de provinciale wegen op dit Eiland met ladingen losse veldgewassen te berijden en mag d? lading dan ook niet breeder zijn dan 3 meter 50. Als een zeldzaamheid kan gemeld wor den dat bij Joh. Ivaistelein aan den Hazersweg een konijn het kolossale getal van 17 jongen ter wereld heeft gebracht, allemaal witte. Donderdag stonden bij de arbeidersbe middeling 34 werkloozen ingeschreven. OP ZONDAG 23 OCTOBER NED. HERV. KERK Den Bommel: Q'/a u. en 6 u. Ds Langtiout Goedereede: 10 u. en ~y> u. Ds Labrie. Vm H. Avondmaal llerkingen: 9y3 u. en 6 u. (o. t.) de heer Overweel Melissant: Vm. Leesdienst; nam. Ds Verkerk, van Oude Tonge Mid'deliharms: Voorm. en 's avonds Ds Spelt, van Rijssen Nieuwe Tonge: 9y2 u. Leesdienst. 6 u. Ds Kleijne, van Ooltgensplaat Ooltgensplaat: 9'/2 u. en 6 u. Ds Kleijne Ouddorp: Voorm. en nam. Ds Hovius Oude Tonge: sy2 u. Ds Verkerk. 6 a d sheer Vetter, van Langstraat Sommelsdijk: Vm. en 's av. Ds van Asch GEREF. KERK Den Bommel: 0)2 u. Ds Schaafsima. 6 u. Leesdienst Middelharnis: Vm. en 's avonds Ds Zeilstra Ooltgensplaat: u. en R u. Ds Reenders Ouddorp: Voorm. en nam. Ds Westerhuis, van Hellevoetsluis CHR. GEREF. KERK Middelharnis: Vm. en 's avonds Ds Laman GEREF. GEMEENTE Herkingen: 9% u., 2 u. en 6 u. (0. t.) Leesdienst Middelharnis: Voorm. en 's av. Leesdienst Ouddorp: Voorm. en nam. Leesdienst OUD-GEREF. GEMEENTE Herkingen: (Lokaal Tuinstraat) geen dienst Oude Tonge: 9 u. en 2 u. Leesdienst delijke beschroomdheid zijn komst af te wachten. Maar dat plan kon zij niet volhou den. Liever wilde zij, wanneer hij de kamer was binnengetreden zonder haar te zien, schalks haar arm om hem heenslaan, of zij wist zelve niet, hoe zij het aanleggen zou, als hij kwam. Haar verbeelding was rijk en zij schiep zich allerlei tooneeien, die aan de behoefte van haar hart voldeden. En nu, de verbeelding liep ten einde. De werkelijkheid trad daarvoor in de plaats: hij was reeds dichtbij, betrad de stoep en schelde. Waar nu heen? Zou zij naar de huiska mer teruggaan en wanneer de dienstmeid hem in do zijkamer gelaten had, hem daar, wel met een innemend lachje, maar toch ietwat bedeesd ontvangen? Er was geen tijd meer voor. De dienstmeid had de huisdeur geopend en hem binnengelaten. Zij wist zeer goed, dat juffrouw Elize zich in de zijkamer be vond, en 't was dus ondeugend van haar, dat zij de deur wijd opende en Frans toe riep: „Ga maar in de zijkamer mijnheer: ik zal de juffrouw roepen". Elize had zich haastig in den donkersten hoek verscholen. Zij trilde van aandoening. Het best zal wel zijn, die twee gelukkigen eenige oogenblikken alleen te laten. Ze zou den het toch niet vertellen, wat zij elkander toefluisterden, en hoe zij elkander dikwijls aanzagen, schreiden en lachten, zonder een woord te spreken, terwijl zij toch verston den, wat de lippen niet uitspraken. De lief de heoft een dubbele taal; die des harten is zeker de beste en welsprekendste. Een half uur later trad de heer Franken de zijkamer binnen. Hij behoeide niet le Op Maandag 17 Augustus 1936, bij veiling, en op Maandag 24 Augustus 1936, bij Afslag, beide dagen 's-avonds half 8 uur (zomer tijd), te Middelharnis, in hotel Meijer, van: Een huis met erf en grond, te Middelharnis, aan de Westzijde van de Voorstraat, plaatse lijk gemerkt 241a, kadaster Sectie B no. 2257, groot 65 centiaren. Vrij van huur. Grondbe lasting 1936 12.80. Betaaldag der koopsom en aanvaarding 26 September .1936. Ten verzoeke van de erfgenamen van wijlen den heer L. Oosthoek te Klaaswaal. Nptarissen BOER te Klaaswaal en COSTERMANS te Dirksland. Op Dinsdag 18 Augustus 1936, 's avonds 7 uur (zomertijd), te Melissant, aan den Nolledijk, voor het perceel plaatselijk ge merkt no. 7, van roerende goederen, als: 2 tweepersoons matrassen met peluws, 1 ijze ren ledikant, kleerkasten met boorden, eiken houten kleerkist, vliegenkast met boorden, kookkachel, wringer, petroleumlampen, ta feltje, enz., voorts 5 rijige Sakshandnaaima- chine, kruiwagen, paardendeken, emmers, bascule, partij linnen zakken, aardappelrie- ken enz. Ten verzoeke van mejuffrouw L. Sehilper- oort te Melissant. Koopsommen en onkosten ad 10 pet. a contant te voldoen. Notaris COSTERMANS. Inschrijving naar de pacht per jaar van plm. 25 H.A. 19 A. 34 c.A. bouw- en weiland in den polder „den Bommel" te den Bommel, in 17 perceeien en naar de huur van de schuur in 2 perceeien, voor 3 achtereenvol gende jaren; voor den heer Joh. van Weel G.Gz. te Den Bommel. Inschrijvingsbiijetten in te leveren vóór 1 September a.s. ten huize van den heer van Weel. Inlichtingen te be komen aldaar en ten kantore van Notaris J. van Ispelen te Oude Tonge, waar stuk ken ter inzage liggen. Veiling op Woensdag 26 Augustus in café Keijzer te Den Bommel: Afslag op Woensdag 2 Sept. d.a.v. in café Van der Plaat aldaar, telkens 's middags 3 uur (o. t.) van: Een huis, nr. 97 en erf aan de Voorstraat te Den Bommel. Bewoond geweest door wijlen Jacob Me lissant. Notaris VAN ISPELEN. Burgerlijke Standen SOMMELSDIJK. Geboren: Gerard, z. v. Marinus Villerius en Gerritje de Bloeme. DIRKSLAND. Geboren: Dirkje, d. V. Aren Leendert Melissant en Johanna Hoger- werf; Helena Lydia, d. v. Adrianus v. d. Sluys en Catharina Diemer: Teuntje, d. V. Aren Doornihein en Hester de Jong. Overleden: Gerarda Legierse, 69 j., weduwe van Marinus Egidius Heestermans. Het graf van J. Pzn. Coen Er zal een waardig monument worden gesticht BATAVIA, 17 Aug. (Aneta) De regeerings- gemaehtigde voor de afdeeling Onderwijs, de heer De Kat Angelino, sprak, bij de beantwoording van de sprekers in den Volks raad hij de behandeling in eersten termijn, waardcerende woorden namens de regeering voor den arbeid en de verdiensten van de heeren Bloys van Treslong en Prins bij het terugvinden van het graf van J. Pzn. Coen. Spreker zeide, dat de regeering het voorne men koestert deze plaats te sieren mat een waardig monument. Kind doodgereden Door een achteruitrijdende vrachtauto Dinsdagmorgen half twaalf reed 'n auto van een houthandelaar te Deventer, be stuurd door den heer D. J. N. met een vracht hout in de Zoppelt onder Heerde met de bedoeling het hout in een weiland aldaar te lossen. Bij het inslaan van een zandweg getje had de chauffeur nog een klein meis je, het negenjarig dochtertje van den arbei der G. Berghorst, gewaarschuwd aan den kant te gaan, waaraan het kind voldeed. Het kind is echter achter de auto aangeloo- pen tot aan het hek van het weiland. Toen de chauffeur de auto in den juisten stand wilde brengen om het hout te lossen, en den wagen daartoe achteruit deed rijden, hoorde hij plotseling gegil. Het meisje, dat waar schijnlijk achter de auto heeft gehangen, was onder den zwaren wagen terecht geko men. Zwaar gewond werd het kind naar de ouderlijke woning vervoerd, waar het spoe dig overleed. vragen, of Elize zich gelukkig gevoelde. De vreugde deed haar oogen schitteren. „Wel", zei hij, meer gedwongen dan har telijk, „ik zie, dat ik te laat ben gekomen, Walton, om je mijn formeeie toestemming te geven tot verloving van mijn dochter, ik wil hopen, dat jullie tezamen gelukkig zijt en blijft". Elize had deze min of meer koele begroe ting gehoord, maar niet anders verwacht. Zij hoopte, dat haar vader nog eenmaal be tere gedachten zou koesteren. Zij snelde op hem toe en kuste hem, terwijl Frans hem de hand bood, die hij aannam. Frans had slechts drie dagen vrij'. De werkzaamheden aan de fabriek gedoogden geen langere afwezigheid, en hij was rond genoeg, fe erkennen, dat zijn arbeid hem zeer ter hartè~"ging. Hij had een machine onder handen, die hem veel hoofdbrekens kostte, en hij stelde er zijn eer in, die zoo goed en spoedig mogelijk te kunnen afle veren. Elize was al blij, dat zij tenminste drie dagen zijn bijzijn zou genieten, en zag over de scheiding heen naar de toekomst, wanneer zij hem voor altijd zou bezitten. In dien tusschentijd moest zij hem aan vrienden en bekenden als haar verloofde voorstellen. Zij zag er wel wat tegen op; maar 't behoorde tot den goeden toon en 't was niet te vermijden, al voelde zij ook dat haar keuze niet aan aller verwachting voldaan had. Er waren vele oude, en ook jonge juffrouwen, die elkander hadden toe- geflusterd en zulke fluisteringen blijven in een Achterhoekseh stadje geen geheim dat zij niet begrijpen konden, hoe Elize hem had verkozen boven Herman Sanders.. „Hij is veel te min voor haar", meende de een. „En hoe stijf!" fluisterde een tweede. „Die twee lijken wel op een boekverkoo- persspeculatie!" zei een derde. „Hoe zoo?" „Wei, 't is een bundel poëzie en proza in één band". „Ja, Elize is wat verheven, wat roman tisch, en hijeen weinig droog!" „Zij zal er spijt van hebben". „En berouw ook. Zij zal onze gezellige kringen en kransjes missen, en wat kan hij, de man zonder fortuin, die alleen van zijn handenarbeid moet leven, haar anders aan bieden dan... misschien een partijtje onder arbeiders en werklieden!" „Zul je haar ontvangen, ais zij met hem een visite komt brengen?" „Ik weet het nog niet. Misschien wel". „Ik ga gelukkig morgen de stad uit en zal dus niet de eer van een dergelijk be zoek genieten". „Maar Elize was toch altijd je beste vriendin! Zou het haar niet grieven, wan neer je haar op deze wijze uit den weg gaat?" „Wel mogelijk, maar 't is mijns inziens de zachtste wijze om haar te doen gevoelen, dat ik haar niet kan gelukwenschen". „Je zult misschien nog wel van plan veranderenkom, kom, zoo'11 visite is gauw voorbij, en je behoeft immers niets bijzonders te zeggen. Wat mij betreft, ik zal haar heel deftig en zelfs gracieus ont vangen". „En ik ook ik ook!" Elize begreep dat er aldus gefluisterd werd, en vele families haar komst zouden afwachten, een vriendelijke houding aan nemen, maar achter haar rug toespelingen en aanmerkingen maken. Deze fijne soort van huichelarij schijnt tot de samenleving te behooren, tengevolge van gemis aan of van 't niet in de praktijk brengen van oprechtheid, 't Is dan ook zeer moeilijk, altijd oprecht te wezen. Stel: je zit in je binnenkamer en ziet een van je kennissen je stoep opgaan, blijkbaar om je een ongewenscht bezoek te brengen. Maar je houdt in 't geheel niet van hem. Wel kun je de deur voor hem niet gesloten hou den, maar je ziet hem liever gaan dan ko men. Hij is zoo vervelend, zoo alledaagsch! En hij blijft altijd zoo lang. Je kunt hem niet wegkrijgen! Intusschen heeft de meid hem binnengelaten enje ontvangt hem met een aliervriendelijksten glimlach. „Zeer aangenaam, dat je mij eens komt bezoeken! Ik dacht al: zou hij mij verge ten? Nu, ik verheug me je te zien. Neem plaatsEn hoe maakt het je familie?" Zoo iets eischt de burgerlijke beleefdheid. Maar iedereen voelt, hoe onwaar zulk een soort van burgerlijke beleefdheid is. Elize konde deze praktijken. Zij leefde in een maatschappij cn binnen kringen, aan wier stilzwijgende overeenkomsten en ge bruiken zij gewoon was. Zij moest zich er dus in schikken. Wilde men haar niet hartelijk ontvangen, welnu, zij had aan de eischen voldaan. De visites werden dan ook behoorlijk af gelegd en vielen nogal mee. Maar hoe met de familie Oker? vervolgd

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2