Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES PUROL ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1936 '51E JAARGANG N°- 4324 1 WEEKOVERZICHT BINNENLAND BUITENLAND DE PRIJS DER V.I.T.A-TARWE Op 15 September 1936, allen naar Den Haag, A.R. Landdag te Houtrust en Opening Staten Generaal Chr. werkgeversvereeniging Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd. Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag, en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.— per plaatsing, Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. HET PROVINCIAAL WEGEN PLAN Onze lezers hebben kennis kunnen nemen van het verslag van het Prov. Wegenplan. Daaruit zullen zij, wat ons eiland betreft, niet veel wijzer zijn geworden. Wel nemen wij met dank aan, dat het eiland van goede hoofd of provinciale wegen is voorzien, maar het is nog zeer de vraag of de totstandkoming daarvan niet in de eerste plaats het gevolg is geweest van het ruime standpunt, dat de lokaliteit indertijd innam. Doch de onteigening noodig voor de ver breeding der Prov. wegen, heeft ons ge leerd, dat voortaan de uiterste voorzichtig heid geboden is. Het optreden der Prov. heeft in dezen onze bewondering niet. Het spijt ons zeer, dat te moeten zeggen, doch de nare nasleep heeft ons geleerd, dat wij op moeten pas sen en moeten waken voor ons recht. Ook de veerverbotering, welke wij toch als een verlengstuk van de weg moeten be schouwen, is op heden nog allertreurigst;or wordt nu in uitzicht gesteld, dat een buiten gebruik gestelde pont van het veer Moer dijk straks in het veer Middelbands inge legd zal worden. Wij zullen rustig afwachten. .Elke verbetering zullen wij dankbaar aan vaarden. Maar wij vragen ons in gemoede af: waarom moet het -in de provincie Zuid- Holland altijd zoo sukkelachtig gaan? Waarom wordt ons eiland, hetwelk nog als het meest geïsoleerde van de Nederland- sche zuidelijke archipel aangemerkt wordt, nu toch niet op een afdoende wijze gehol pen? Waarom maken ook 'de Burgemeesters geen werk er van, om het groote plan van Ulbo Mijs, n.l. de brug, te propageeren? Want dat is de eenige afdoende weg om uit al de verkeersmisère to geraken. Alle andere middelen zijn lapwerk. Er zijn ons Op het stuk van de verkeers verbetering al zoo veel beloften gedaan door Rijk en Provincie, wij zijn al meermalen blijde gemaakt met een doode musch, ter wijl als het op stuk van zaken aankwam, alles precies bij het oude bleef. Er zijn zelfs plannen ontworpen, welke fielangrijke verbetering beloofden, waarbij de lokaliteit zich con amore verbond sub sidie te verstrekken en toch gingen ze de doofpot in. Een en ander heeft tengevolge, dat wij tegenover alle verdere beloften en plannen uiterst gereserveerd staan. De praktijk heeft -ons geleerd, dat de uitvoering van allo plannen strandde op een voor ons onzicht bare klip. Het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland zouden wij gaarne het eiland Goeree en Overflakkee, hetwelk een zeer vruchtbare bodem bezit, Waarop een nijvere bevolking de harde strijd om het bestaan met eere voert, in volle aandacht en sympathie aan Willen bevelen. Wij zien niet in, waaraan wij het ver diend hebben, dat wij telkens zoo achter gesteld moeten worden. Er kon veel meer en veel beter werk voor ons gedaan worden, door ons nu eens werkelijk te helpen. De volle aandacht op het isolement onzer streek te vestigen achten wij onze taak. Daaruit willen wij verlost worden. Wij tvillen opgenomen worden ht het groote verkeersproces. Handel en landbouw vragen daar dringend om. Daarom moet de brug er komen. Stijgende werkloosheidsuitgaven Regeering vraagt alsnog 15 millioen extra aan In een suppletoire begrooting over 1935 van het werkloosheidssubsidie- fonds wordt nog ƒ15.730.000 aange vraagd voor werkloosheidsuitgaven. Een desbetreffend wetsontwerp is in. gediend. In verband met de stijgende werkloosheids uitgaven der gemeenten zijn de geraamde Bedragen overschreden. Uiteindelijk zal noodig zijn voor gewone fsimfiSX f 10~-000.000, voor extra bijdragen js.iuo.000 en voor tegemoetkoming in de fnnSvJÏSs controle ƒ400.000, in totaal .7 uuöuoo.OOO, -terwijl voor deze uitgaven was -f 94.770.000. Een bedrag van io.AJu.ooo wordt daarom nog aangevraagd. De verschillende vakcentrales hebben heel wat bezwaren tegen de wijziging in de steunregeling. De inwerkingtreding dier wijziging is wel veertien dagen opgeschort, doch met de voorbereiding van de invoe ring der nieuwe regeling wordt doorgegaan. Alom is verzet ontstaan tegen het plan, om den huurtoeslag af te schaffen. En dat kan een besturslid van den Chr. Haagschea Be sturenbond niet begrijpen. „We moeten" al dus merkt bij op, „toch billijk blijven en toegeven, dat tal van menschen in veel te dure huizen wonen. In een stad ais Den Haag staan 1200 tot 1500 behoorlijke woningen leeg, die ten hoogste f5.50 per week huur doen. Dat zijn geer, krotten of hofjeswoningen, doch huizen van Centraal Woningbeheer, woningbouwvereenigingen en dergelijke, die aan redelijke eischen beant woorden. Waarom verhuist men dan niet?" vraagt hij. De Minister van Sociale Zaken heeft een beslissing genomen, welke zeer (e betreu ren valt en waaruit men concludoeren moet dat hij zich blijkbaar niets aantrekt van sociale en ethische bezwaren. Het betreft hier overvverkvergunningen in het tvpogrn- Ssch bedrijf. Een ongeorganiseerde onder nemer te Amsterdam, die met ongeveer der tig menschen werkt, had een groote order aangenomen, welke boven haar capaciteit ligt. Zij wilde invoering van den ploegen dienst. De centrale commissie adviseerde, daar in een dergelijk geval aan georgani seerde ondernemingen evenmin toestem ming tot ploegendienst wordt verleend, dit verzoek af te wijzen. De direcleur-generaal van den Arbeid handelde in overeenstem ming met dat advies, doch de Minister gaf wél verlof. Bovendien gaf hij toestemming om tot 5 of 6 uur op Zaterdag te werken. Tot nog toe moest ook bij het toepassen van ploegendienst op Zaterdag de arbeid om 1 uur beëindigd zijn. De Minister ging zelfs nog verder en gaf aan genoemde ongeorga niseerde onderneming ook nog verlof, om des Zondags een Zondagavondbiad te druk ken. Zelfs een onderhoud van de Centrale Commissie met den Minister bleef zonder eeltig resultaat. Dergelijke dingen zijn zeer bedenkelijke verschijnselen, temeer, waar ook in andere bedrijven een dergelijk stre ven, om weer Zondags- of nachtarbeid in te voeren, openbaar wordt. Men denke slechts aan de propaganda voor het versche cadetje, waardoor het bakkersbedrijf de kans loopt van een nachtarbeid, waarvan Talma het bevrijd heeft. In het spoorwegbedrijf en bij de posterijen is de nachtarbeid evenmin onbekend (de naohtfreinen). Van eenzelf den aard is de arbeid, om ochtendbladen te drukken. En dan heet dit alles noodig te zijn voor het zakenleven en om niet achter te blijven bij het buitenland. Gaat het die lichting consekwent uit, dan kunnen we onze s'j'iale wetgeving waar veie landen jaloersch op zijn! wel langzamerhand on- doeken. Minister Deckers heeft inzake de onder linge afspraak der baconfabrikanten mede gedeeld, dat de opeenvolgende regelingen 'n verlaging van den prijs en concentratie der producten tot gevolg hebben gehad. De heer Zwanenberg is inzake bacon nooit geraad pleegd. De rijksmiddelen hebben voor zoover het de niet-directe belastingen betreft, ruim 128 millioen of bijna f4 millioen minder opgebracht dan verleden jaar. De opbrengst in de eerste zeven maanden van dit jaar ia ruim iSV2 millioen minder. De Staatscommissie inzake de concentra tie bij het bijzonder onderwijs heeft haar standpunt ten deze nog niet bepaald. H.M. de Koningin en Prinses Juliana zijn heden uit het buitenland op Het Loo terug gekeerd. Aan de fruit- en warmoezerijgewassen zal steun worden geboden tot een tofaal-bedrag van ten hoogste een millioen gulden. Op het zeer verwaarloosde graf van Jan Pietersz. Coen, den stichter van het Neder- landsche gezag in onzen Oost, za] door de Regeering een monument worden opgericht. Reeds vijf weken duurt de burgerkrijg in Spanje on de mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat dit vijf jaren wordt. En dan is de ellende over dit arme land nu reeds zoo schrikkelijk niet te overzien. Badajoz is daar reeds een voorbeeld van. Bij da barri caden in dc straten lagen de lijken van ver dedigers en aanvallers opgehoopt Een door kogels doorzeefde muur cn een groote plas bloed duiden do plaats aan, waar de op slandelingen, die dc overwinning hebben behaald in don hovigen strijd om liet bezit vier stad, bijna 1000 personen, die de Regeo- riiig waren trouw gebleven, ucbnon terecht gesteld. De communisten doen trouwens niet anders. Bij .San Sebastian lrolihcn de communisten zóó i --u tachtig hui* gehouden, dat iai van villa's mine's zijn geworden. Tal van kostbaarheden zijn finaal vernield, llel aantal ftisjiades stijgt hij den flag cn fiat der gijzelaars neemt steeds toe. InEstra madura is 80 pet der gehuwde vrouwen rouwende over het verlies van man cn zoon. To Madrid is de hoofdredacteur van liet Russische dagblad do „Prawda'' aange komen; de autoriteiten spraken hun vol doening uit over Ruslands vriendschap. De bedoeling van de hardnekkige bestrijders der Regeering is zooveel mogelijk de be langrijkste punten als Madrid en de In dustriecentra te omsingelen en te beknel len. Vrijwel het gelreel'e Westen" is 'in han den van de troepen van Franco cn Mol.a die thans ook het Noorden cn de grensaf sluiting naar Frankrijk trachten te- be- heerschcn. Daartoe zal ook de stad San Sebastian bestormd worden do8r dc leger van Mola, die haar reeds van drie zijden hebben ingesloten. Een Duitsch handels schip is buiten de Spaansche territoriale wateren in open zee beschoten. Gewapende soldalen onderzochten het schip. De bevel hebber van de Duitsche oorlogsschepen, die zich bij Spanje bevinden, hoeft thans bevel gegeven dergelijke daden van de Spaan marine met geweld te beantwoorden. Reeds eenigen tijd geleden werden onge regeldheden gemeld, welke in het Belgische soldaten-kamp te Bcverloo zouden hebben plaats gehad. De vorige week werd ontdekt dat communisten bezig waren ongeregeld heden in kazernes en kampen uit te lokken Zij meenden in het kamp van Bcverloo een algemeene ontevredenheid het best te kun nen verwekken door de voedselvoorziening van het kamp, waarin eenige duizenden soldaten zijn ondergebracht, in gevaar te brengen. Daarom bestond het voornemen de magazijnen met levensmiddelenvoorraden de keukens en de electrische centrale van het kamp in brand te steken. Men ging daartoe samenwerking zoeken met eenige ontevreden Vlaamsche soldaten, die schijn baar hier op ingingen, doch tevens eenige Vlaamsohe leiders waarschuwden. Op hun beurt lichtten dezen de militaire autoritei ten in, die onmiddellijk ingrepen. Hierdoor werd het duivelsch plan verijdeld en zes communistische raddraaiers gearresteerd. Niet alleen te Beverloo, ook te Brasschaat zijn incidenten voorgekomen toen de mili tairen zouden afzwaaien en bericht kregen dat hun diensttijd met vijf maanden was verlengd. Verscheidene soldaten zullen voor den krijgsraad moeten verschijnen. Overal wordt de militaire politie uitgebreid. In België trekken de socialisten op het voorbeeld van Frankrijk en Spanje aimeer met de communisten één lijn. Zij willen daarbij ook de Chr. Vakvereenigingen be trekken door den fascist als den boeman voor te stellen. Zouden die baas worden, dan ware er ook geen plaats voor de Chr. Vak beweging. Maar de leider der Chr. Vakver eenigingen in België brengt den heeren aan het verstand, dat hun standpunt niet te aanvaarden is. Trouwens, niet alleen bij een fascisten-heerschappij, ook onder een com munistisch bewind zou een Chr. organisatie geen léven hebben. F.cn nek aan nek race tusschen de verte!'diende deelnemers aan de boerenpaarden zonder zadel, welke te Hlm rum werden Qchnnden. naardenrennen op De revolutie verslindt haar eigen kinde ren; dat ziet men weer in Rusland, waar een proces gaande is tegen de groep-Zinow- jef-Kamenef, het vereenigde centrum ge naamd. Deze groep zou in verbinding staan met den vroegeren medehelper van Lenin, den verbannen Trotzki. Zij zou den moord op volkscommissaris Kirof hebben gepleegd en een moord op Stalin hebben voorbereid. Niet alleen was het doel Stalin uit den weg te ruimen, maar heel diens sovjet-kliek te Doorzitten Stukloopen Zonnebrand vermoorden. De hierdoor ontstane verwar- i vraagt verlaging De Ned. Vereen, van werkgevers in liet Balclcersbedriif ring zou de groep in slaat stc!l- n Trotzi- weer op het kussen te krijgen. De groe vormde overal z.g.n. cellen en had in vele plaatsen in Rusland geliein .- organisaties, om zich de macht te kunnen verzekeren Volgens de aanklacht stond dc groep zelf* in verbinding met de nat.-socialistische Ge stapo, de geheime politie in Duitsch'.and. Uit dit land kwamen verschillende agenten van Trotzki den Sovjet Staat binnen. Rus land is in velerlei opzicht toch weinig ver anderd. Cznren tyrannic of Stnlin-slavernij liet is lood om oud-ijzer, trois de voorliefde van Stanley Jones, Snetlilage en Boers voor het land der Godloozen, waar geen Christen rust vindt voor het hol van zijn voet. In Engeland hadden viiegtuigarbeiders ge hoord, dat de strijdende partijen in Spanje een premie verstrekten aan ben, die een vliegtuig naar Spanje brachten. De beide werklieden beproefden zoo iets, hoewel ze nooit gevlogen hadden. De bestuurders wis ten een vliegtuig te bemachtigen, botsten tegen een boom en werden zwaar gewond opgenomen. Het collectief contract in het landbouwbedrijf De werkgevers-commissie op het eiland IJsselmonde. aangewezen door de IIoll. Mij. van Landbouw, afdeeling eiland IJsselmon de en de Chr. Boeren- en Tuindersbond heeft een collectief contract afgesloten met den Ned. Bond van arbeiders in het land- en tuinbouwbedrijf en den Ned. Chr. Landar- bcidersbond. Voor volwaardige mannelijke arbeids krachten zal voor de gewone werkzaamhe den het loon 22 ct. per uur bedragen en voor de zwaardere werkzaamheden 26 cent: voor overuren zal 27 cent per uur worden be taald. Het tarief voor het cnvten-zichten zal van f 12.50 tot f 14 per H.A. bedragen, voor het zichten, binden en ophokken van alle soorten koren f 24 tot f 36 per H.A. Voor het aardappelrooien zal bij een opbrengst van 350 H.L. tot 400 H.L. veld gewas per H.A. 2S cent per H.L. worden betaald, zonder ver strekking van zoodjes; bij een mindere op brengst dan 350 II.L. per H.A. stijgt voor elke 50 H.L. of gedeelte daarvan liet tarief met ZVo cent per H.L.; bij meer dan 5 pet. beschadigde knollen zal 5 cent per H.L. gekort worden. Voor het rooien van suikerbieten zal het tarief 7 cent per roe op de hoopjes gedekt of 9 cent per roe op de wagen geleverd be dragen; voor het. rooien van mangejwortelen 5 cent per roe op de hoopjes gedekt of 9 cent per roe, ais ze aan de put of aan de boer derij worden geleverd. UIENTEELT EN UIENHANOEL IN HONGARIJE Het Nederlandsche Departement van Han del deelt mede, dat volgens de gegevens van het Hongaarsche Ministerie van Landbouw de uienoogst voor het jaar 1936 geschat wordt op 53.630 ton. tegen 31.224 ton in het jaar 1935. Een persbericht uit Maco, het centrum van de Hongaarsche uienteelt, meldt, dat er groote belangstelling bestaat voor den uitvoer van uien naar Groot-Brit- tannië. De prijzen stegen geleidelijk van 2 tot 2.90 per 100 K.G. „De Tuinderij". Spoedig ingrijpen van de Regeering gewenscht ne Nederlandsche Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf heeft zich tot den Minister van Land bouw en Visscherij gewend, met het verzoek ten spoedigste maatregelen te willen treffen, welke beoogen den prijs der V.I.T.A.-tarwe zoo spoedig moge lijk te verlagen met een bedrag ais onder de omstandigheden van het oogenblik is gerechtvaardig! Bij een richtprijs van f 12.50 in 1031, welke de boer voor zijn 'anve ontvangt, be droeg de V.I.T.A.-prijs 16.35, terwij! nu de richtprijs verlaagd is. de V.I.T.A-nnjs slechts met f 0.60 verlaagd is en thans f 15.75 be draagt. Daardoor kon liet Landbouwcrisis fonds meer baten verkrijgen, welke met het oog op het landbouwbeleid der regeering noorlzake'ij'' waren. Nu echter de graanprijzen op de markt aanzienlijk zijn gestegen ten gevolge van mis-oogslen en dergelijke, is te vreezen. dat de prijs dor a-bloem, welke toch reeds sedert 1935 met 1.25 is gestegen, nog aanzienlijk verder zai stijgen. Weliswaar zal een ver laging van don V.I.T.A.-tarwe-prijs tot ge volg hebben, dat het Landbouwcrisisionds inkomsten derft, doch daar staat tegenover, dat de prijs der T. C.-tarwe, welke min of meer samenhangt met den prijs van het btti- tenlandsche graan, eveneens zal stijgen, waardoor het Landbouwcrisisfonds weer meer inkomsten verkrijgt. Derhalve kan het mogelijk zijn aldus wordl in het adres betoogd de V.I.T.A.-prijs met een zoodanig bedrag te verlagen, dat uiteindelijk het Landbouwcrisisfonds daarvan geen schade ondervindt. Afgescheiden daarvan, rijst de vraag, of niet een verdere verlaging van den prijs der V.I.T.A.-tarwe noodig is. teneinde de Neder landsche Bakkerij, die sinds het crisisbeleid slechts verlaging van den broodprijs heeft gekend, en nimmer de crisislasten heeft kunnen afwentelen op den consument, tege moet te komen. Een spoedig ingrijpen van de regeering ten aanzien van den prijs der V.I.T.A.-tarwe, zegt adressante tenslotte, zou niet alleen on der de tegenwoordige omstandigheden ge rechtvaardigd zijn, maar is noodzakelijk, wil niet een belangrijk en geenszins economisch slecht gedeelte der bakkerij den ondergang tegemoet gaan. Het overleg met de N.V. R.T.M.. waarover wij in ons blad van 12 Augustus schreven, heeft ten ge volge gehad dat de R.T.M. bereid is de bewoners van ons Eiland tegen bijzonder lage prijs per tram en autobus naar Den Haag te vervoeren. De heenreis zal des morgens met de eerste verbindirg naar Rotter dam (van de richting Ouddorp met trein nr. 7 i, met de autobus van Ooltgensplaat) geschieden, aankomst Den Haag pl.m. 10.15 uur. De terugreis zal uiterlijk 8 uur n.m. uit Den Haag plaats hebben om te 11.15 n.m. te Middelharnis aan te komen. Bij voldoende deelname zullen dan extra treinen naar Ouddorp en Ooltgensplaat rijden die daar pl.m. 12 uur zullen arriveeren. De prijzen voor heen en terug bedragen voor: Ouddorp en Ooltgensplaat 2.95 le kl. en 2.30 2e ld. Goedereede en Den Bommel f 2.90 le kl. en 2.20 2e kl. Stellendam en Achthhuizen 2.75 le kl. en 2.15 2e kl. Melissant en Oude Tonge 2.70 le kl. en 2.05 2e kl. Dirksland en Nieuwe Tonge 2.55 le kl. en 1.95 2e kl. Middelharnis 2.30 le ld. en 1.80 2e kl. Tot en met Dir.sdag 8 September a.s. zijn plaatsbewijzen voor deze gelegenheid verkrijgbaar aan het station te Middelharnis. Zij kunnien ook bij de agenten der R.T.M. (aan de verschillende dorpen) worden besteld waarna spoedig eopzending volgt. En nu alle op Prinsjesdag naar Den Haag, bezoekt onze Land dag en profiteert van deze voor- deelige gelegenheid. Koningin en Prinses A.s. Zaterdag terug in Nederland Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling van H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses om Zaterdag 22 dezer uit het buitenland op het paleis het Loo terug te keeren. Devaluatie in België In het Brugsch Handelsblad kwam een fel gesteld hoofdartikel over devaluatie voor, waaraan het volgende is ontleend: „Hoeveel hebben de banken aan d® munt- ontwaarding verloren? Geheels kapitalen en reserven gingen verloren. De „Bank van den Arbeid" moest onder een nieuwe naam een nieuw kapitaal van een millioen bij eentrommelen. Al de spaarcenten van de kleine menschen, waar zijn deze heen7 En Anseele trok 600 duizend frank tantièmes in liet jaarl Deze werd schatrijk. De arme stomperde kijken den uil uit den boom naar hun zuurgewonnen en verloren geld! Hoeveel verloor senator Philips in de krach van de Boerenbond, hij die jaarlijks 5 tot 6 millioen kon uitdeelen?En onze land. bouwers kunnen doen als de arbeiders uit de „Bank van den Arbeid!" Minister Colijn en Minister Celissen zullen spreken op jaarvergadering Het bestuur der Vereeniging van Chr. Werkgevers en Groothandelaren in Neder land. gevestigd te 's-Gravenhage, deelt ons mede, dat de jaarlijksche algemeene leden vergadering dier vereeniging zal worden ee- houden te s-Gravenhage in holel „Witte- hrug op Woensdag 9 en Donderdag 10 Sept. aanstaande. Op den eersten dag zal o.m. Minister G e I i s s e n een rede uitspreken en Prof. Dr. H. D o o y e weerd, Hoog leeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam refereeren over het vraag stuk der principieele patroonsvakerga- nisatie. De tweede dag za! "s morgens worden besteed voor het houden van een huis houdelijke vergadering, waarin o.m- een wijziging der statuten aan de orde gesteld zal worden. In den namiddag zal Dr H. Colijn de vergadering toespreken.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1