Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden IN HOC SIGNO VINCES Kantongerecht Sommelsdijk WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1936 51E 'JAARGANG No. 4323 „DEVALUATIE' Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen f 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. DIENEN Tegenwoordig hebben wij geen behoefte aan mannen, die zeggen hoe het naar hun meening zou moeten gaan Velen hebben een meening, welke zij luide verkondigen, zelfs de man van de straat weet tegenwoor dig dikwerf in zijn oog met juiste blik de fouten aan te geven en den weg te wijzen welke bewandeld moet worden om uit de ellende te geraken. Velen hebben verstand van allerlei zaken, met onmiskenbare hardheid wordt dikwerf een oordeel uitgesproken. Schaarsch zijn in ons volk de mannen, die willen dienen, die eigen zin en wil dienst baar stellen aan het werkelijke algemeene belang. Ootmoed is wel een vrucht, welke in deze dagen zeer schaars gezocht wordt. Toch hebben wij, juist nu, zulk een groote behoefte aan mannen, die zich in dienst van ons land willen stellen, om mede te trachten opbouwend werk te verrichten. In den regel is het nu anders niet dan critiek, welke de wijze mensch ten beste geeft. Vooral nu, nu de aanpassingspolitiek zacht-aan vrucht gaat dragen, moeten wij ons daar voor wachten. Onze tijd vraagt harde dingen. Alleen zoo wij die geloovig uit Gods hand komende aanvaarden, zullen wij in staat zijn die te dragen, wetende, dat de weg, welke God met de volken der wereld houdt, wel hard maar -toch noodzakelijk is. Alleen verootmoediging kan ons niet baten. Wij hebben behoefte aan mannen, die met terzijdestelling van allerlei meeningen, zich opmaken om ons land te dienen, om daarmede te betoonen, dat het hun ernst is, dat bij hen geen aarzeling gevonden wordt, doch, dat zij met vasten tred het pad wil len volgen, door onze voormannen aange wezen. Eigen zin en wil verloochenen is vooral nu in den politieken strijd noodig, de roode kwakzalvers moeten wij onherroepelijk tot het uiterste weerstaan, want de revolutio naire ketel wordt op een geweldige hitte ge stookt, zoodat er aan alle zijden gevaar voor overkoken bestaat. Spanje zij ons een voorbeeld, waar de roode terreur toe leidt. Do strijd daar ge streden, zal voor geheel Europa van beslis sende invloed zijn. De gevolgen daarvan zullen wij ook in ons land gevoelen. Rood is het allergrootste gevaar, dat ons bedreigt. De invloed der socialisten, die onder de zweep van het communisme voortge stuwd worden, moeten wij ten einde toe weerstaan. Doen wij dat niet, dan zal straks rood triomfeeren en ook hier een strijd tegen de godsdienst ontbranden, waar van Rusland en Spanje lichtende voorbeel d-en voor ons moeten zijn. Gelukkig klopt in duizenden mannen en vrouwen van onze partij nog dat oude trou- we hart, dat zich opmaakt om zonder criti- seeren zich op te maken om te dienen. Wetende dat alleen onze trouw in staat zal zijn ons voor Gods aangezicht te veroot moedigen. Daardoor zullen wij kracht ont, vangen om de roode vloedgolf, welke Euro pa bedreigt, tegen te staan. de loonen der landarbeiders in hongarije „Boerenknechten gevraagd van 18 tot 40 jaar, bekend met allen arbeid op het land ?n vertrouwd met vee, loon boven kost en inwoning 10 pengö... per maand, hetwelk Iat«r bij goed gedrag nog kan klim men". Aldus luidt een advertentie, die wij in de Hongaarsche bladen vinden. P«oeren- kneoht is zoowel daar als hier een eerzaam beroep. En een loon van 10 pengö (d= 3 gul den) per maand is ginds blijkbaar een be hoorlijk loon, want de advertentie is onder teekend door prof. dr. Kiss Ferenc van De brecen. het aantal joden ter wereld Uit een pas verschenen statistiek betref tonde het aantal Joden op de geheele wereld op 1 Jan. 1936, blijkt, dat dit getal 16.291.000 bedraagt. Europa heeft daarvan 't leeuwen- knl-i' n''P 9-736.000. In Amerika wonen er a.031.000, in Azië en Australië slechts wei nig: resp. 936.000 en 560.000. lipt laagste cij- jer heeft Australië: 28.000. In het Joodsche ■and zelf, Palestina, wonen 395.000 Joden. Uns land telt er 115.000. En in Duitschland 2!jn nog pl.m. 400.000 Joden te vinden. Rede Ir. M. B. Smits (Slot) De groote verwarring der laatste jaren heeft echter zelfs de tijdelijke voordeelen van een dvaluatie in het verkeer met het buitenland twijfelachtig gemaakt. liet stelsel der vrije mededinging is ver dwenen en heeft plaats gemoakt voor dat van contingenteering en clearing. D.w.z. dat onafhankelijk van de gevraag de prijzen de invoer proportioneel word! toegewezen aan diverse landen. Wanneer wij bijv. eieren goedkooper dan eenig an der land aan bijv. Frankrijk kunnen leve ren, betrekt dit land tocli slechts een zeker percentage van zijn invoer bijv. 20 uit ons land en de andere 80 blijft uit duurdere landen komen. Wij kunnen die 20 pCt. al leen verlioogen door bijv. meer Franschi wijn te drinken, niet door goedkooperc eieren te leveren. liij clearing wordt bijv. tilsschon Portu gal en Nederland vastgesteld, dat we van alles kunnen blijven leveren, maar voor geen grootere totaalwaarde dan wij uit Portugal betrekken. Geuooiiilijk ivord tdit vastgesteld per kwartaal. De vroegere driehoeksverhouding, waar bij we bijv. Portugal betaalden met vorde ringen op Engeland, wordt niet meer toe gepast. Uit heel deze beschouwing blijkt dus, dal de tegenwoordige buitenlandsche politiek eventueels voordeelen met betrekking tol het buitenland aan devaluatie verbonden practisüh te niet doet. Dat we feitelijb daardoor bijna zijn teruggedrongen in een geïsoleerde gesloten maatschappij. Uierdoor zullen we genoodzaakt zijn het gebruik van buitenlandsche goederen tot een minimum te beperken en dus ons leven soberder iri te riabten. Maar daaruit volgt tevens in vrhantl mot het toen opgemerkte: "1 dat devaluatie als middel ter blijvendo verlaging van loonien faalt. 2 dat devaluatie onder de tegenwoordige omstandigheden voor onzen export eer gevaarlijk dan voordeelig is. 3 dat devaluatie een grondig middel Is ter vermindering van do Staatsschuld cn haar lasten; 4 dat door devaluatie een saneering kan worden verkregen van. alle bedrijven waarbij de juiste verhouding ttisschen voorhanden en vastgelegde middelen verbroken is. Ongetwijfeld is het laatste een algemeen belang van de eerste orde, omdat liet in ontelbare gevallen hiervan afhangt of een bedrijf kan worden voortgezet of niet, ol dus het aantal werkloozen nog zal toe nemen of niet. De regeering heeft tot nog toe getracht in den landbouw door richtprijzen, in de industrie -door contingenteering, bij de scheepvaart door kapitaalsteun, aan d* moeilijtohed-en tegemoet te kcimien. Voor de werknemers komt daarbij de dure onder steuning in de kosten .van levensonder houd. De eerste drie vormen, waarvoor de Staat heeft geleend is te beschouwen als productief crediet, de laatste is zuiver con sumptiof. En zoo staat het ook met de door de regeeringsmaatregelen voorgeschre ven prijsverhoogingen. Maar hiermede is de oorzaak niet weg genomen. Wel is hiervoor getracht een op lossing te vinden door het wetsontwerp op de vaste lasten, mraar, omdat het niet radicaal genoeg ging om te hel pen en te ver ging om geen lasten te ver oorzaken, is hot volkomen terecht ver worpen. Gesteld nu eens, dat de oplossing gezocht wordt in devaluatie, welk middel ongetwij feld goede vooruitzichten voor het bedrijfs leven biedt, is men dan van meening, dat daarbij de tegenwoordige steun aan land bouw en industrie zullen worden gehand haafd? Ongetwijfeld niet! De voorstanders van devaluatie bedoelen na die devaluatie o-p die nieuw ontstane basis alles te herzien Devaluatie is dus slechts het begin, en volkomen terecht, van een geheel nieuw systeem. Voor onze landbouw wil dat zeggen, dal met de devaluatie tevens komt te vervallen de tarwe-, bieten-, suiker- en allerlei an dere steun. In plaats daarvan is dan geko men de verhooging van de wereldmarkt prijs met 33 pCt. en de verlaging der vaste lasten met 25 pCt. In hoeverre en op welke wijze dan nog verdere maatregelen zullen worden geno men moet dan wordlen afgewacht. Het is echter uiterst twijfelachtig of men daar individueel als landbouwer boter door wordt. De pachters vermoedelijk niet, de hypotheekboeren vermoedelijk wel. Ik wil nu beperken tot deze hoofdzaken. Het zou meerdere avond'en eisc'hlen, de con sequenties alleen reeds voor den 'lamdbou- bouw uiteen lo zetten. Ik meen ecliter te kunnen zeggen, da! van de weinige middelen, die de kern dei zaak raken, inderdaad devaluatie er een is die kuns biedt het bedrijfsleven gezonder te maken. liet bedrijfsleven gezond te maken, is een belang van de eerste orde, een algemeen staatsbelang, een algemeen economisch en sociaal belaag. Vandaar dat dit in zoo he vige mate de belangstelling trekt, zooveel omstreden is, zoozeer de hartstochten gaan de maakt. Gezondmaking van liet bedrijfsleven, vor dert vele millioenen. Un nu is tiet tot nog toe altijd de gewoonte geweest, dat de las ten die noodiig zijn in het algemeen be lang. ook worden gedragen door de gemeen schap in haar geheel. Het droogleggen der Zuiderzee geldt een j gemeenschapsbelang, handhaving vun-onzi w eermacht niet minder, het onderw ijs even zeer, maar al deze gemeenschapsbelangen worden gedragen door de geheele gemeen schap, door ieder naar draagkracht. En nu is het dit, dat ik persoonlijk legen heb, zoowel op liet afgestemde wets ontwerp der vaste lasten als op de voel grootscliere gedachte der devaluatie mei zijn voel meer belovende cn veel verder reikende consequenties, dat hier het begin sel van gemeenschappelijke lasten is los gelaten. De millioenen die noodig zijn voor sanee ring zulten moeten worden opgebracht niet door de. gemeenschap, maar door bepaald- groepen der gemeenschap, niet naar draag kracht maar naar toevallige omstandii. lieden I Da gedachte die aan -devaluatie ten grondslag ligt, bodrijfssaneering, is jlUst en veel belovend! Maar do uitwerking er van is onrechtvaardig en dus immoreel cn daarom niet te aanvaarden! Dnoh waarom zou het niet mogelijk zijn uitgaande van het juiste en handhavende het beginsel van gemeenschappelijke lasten te verdoelen naar draagkracht een oplos sing te vimdlcn? Steun veldboonen oogst 1936 De Nederlandscho Akkerbouw Centrale maakt hekend, dat in tegenstelling met het vorig jaar, oor 1936 de op contract geteel de veldboonen wél worden gesteund. Derhalve is in het Reglement Steun- Boonen-Oogst 1936 alsnog bepaald, dat in dien de door den handelaar aan den teler betaalde prijs daartoe aan genoemde Cen trale aanleiding geeft, de steun voor deze boonen in plaats van aan den teler, aan den handelaar kan worden uitgekeerd. Belanghebbenden dienen zich hiervoor uiterlijk 20 Augustus 1936 in verbinding te stellen met do Nedcrlandsche Akkerbouw Centrale, Bezuidcnhout 15, 's-Gravenhage. DE INGEKUILDE AARDAPPELEN IN HET WESÏLAND Export naar Argentinië Toen eenigen tijd geleden een groote aan voer van aardappelen aan de Westlandsche veilingen ontstond, is in overleg met de Ned. Groenen- en Fruitcentrale een belangrijk deel van den oogst ingekuild, in afwachting van mogelijke verbetering van den afzet. Deze aardappelen zijn nu eenige weken be waard en intusschcn is de groote oogst van aardapplen in het Westland voorbij. Op last van de Groenten- en Fruitcentrale is thans overgegaan tot het verhandelen der ingekuilde aardappelen, mede omdat de be- waartijd langzamerhand is verstreken. Toch blijken deze aardappelen nog van uitsteken de kwaliteit te zijn, zoodat zij voor export geschikt zijn. Een belangrijk deel wordt dan ook naar Argentinië verzonden, waarvoor een strenge keur wordt aangelegd. De hoeveelheid ingekuilde aardappelen is niet gering; alleen voor do veiling 's-Gra- venzande was 250.090 kilo opgeslagen. Inlusschen moet thans een andere kwestie opgelost worden, n.l. wie de schade moet dragen, die is ontstaan door zieke aardap pelen enz., die niet verkoopbaar zijn. De Ned. Groenten- en Fruitcentrale heeft n.l. bij het inkuilen de helft van den minimum prijs uitbetaald, terwijl de andere helft zou worden verstrekt hij verkoop van de aard appelen. Omtrent dit punt zal dan ook na der overleg worden gepleegd. leestarwe Bij dezen brengen wij aan belanghebbenden ter kennis, dat zij, die leestarwe hebben, zich kunnen vervoegen bij den molenaar, bij wien zij hun leestarwe willen laten vermalen, om een vergunning daartoe te verkrijgen. RUE JEAN CALVIN Ter eere van de Calvijnherdenking in 1935 is thans op verzoek van de Nationale Bibliotheek, de Protestantsche federatie, de Vereeniging voor de geschiedenis van het Fransch Protestantisme en de Calvinistische Vereeniging in Frankrijk door het stadsbe stuur van P a r ij s een straat rue Jean Calvin gedoopt. Zitting van Vrijdag 14 Augustus 1936. W.n. Kantonrechter de Edelachtb. Heer M. P. Ringelberg. M. K., slager te O. Tonge, was in overtre ding van de Vleeschkeuringswet door een varken te slachten, zonder dat dit gekeurd was. Verd. verdedigde zich door te zeggen dat het secretarie 's namiddags niet open was voor aangifte en 's morgens had hij het varkeli nóg niet gekocht. Hij was wel ge noodzaakt te slachten omdat hij anders zijn klanten moest teleurstellen. Dj getuige v. H., keuringsveearts, was niet verschenen, waar door de behandeling 1 maand uitgesteld 1 werd. J. A. d. R., ing. Prov. Waterstaat, heeft met zijn auto op do Kaai links gehouden zonder dat dit noodzakelijk was voor het inhalen en voorbijrijden. Verd. verklaarde hiertoe genoodzaakt te zijn, doordat zijn tegenligger met groote vaart aan kwam rijden en hij bevreesd was in hot water te komen omdat de straat hel lend is. Na getuigenverhoor blijkt de wegsituatie ter plaatse zeer moeilijk te zijn en was hier een noodtoestand, zoodat verd. van rechts vervolging werd ontslagen. L. B. te Middelharnis, niet verscheenen, heeft op de Kaai niet voldoende ruimte ge geven voor het laten passeeren van de verd. uit de vorige zaak, die thans als getuige optreedt en verklaart dat de veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht werd door verdachte. Aangezien ook de ambtenaar en kantonrechter van oordeel zijn dat verd. roekeloos gereden heeft zal hij hiervoor f 15 moeten betalen of 7 d. h. A. M. te M., was niet aangesloten bij de waterleiding en had in de vorige zitting verklaard dat hem niet gevraagd was aan te sluiten. Uit getuigenverhoor blijkt thans dat verd. wel bezocht is, maar ook dat verd. zelf ver plicht is ter secretarie aangifte te doen en aansluiting aan te vragen. Onwilligheid is de oorzaak, de andere huisjes hem toebehooren- de zijn wel aangesloten. Ook financieel is hij wel bij machte aan te sluiten, 20 of 10 d. h. J. v. V., niet verschenen, was in overtre ding van de Motor- en Rijwielwet, maar had op de vorige zitting verklaard de boete bij schikking te hebben voldaan. Na onder zoek is dit niet juist gebleken en wordt ver dachte veroordeeld tot f 6 of 3 d. h. voor het niet hebben van een rijbewijs en 3 of 2 d. h. voor het niet kunnen toonen van een nummer-bewijs. Adr. Fr., niet verschenen, aangehouden zaak. Verd. was in overtreding van de Vuur- wap.enwet, een euvel dat veel voorkomt op Flakkee. Aangezien het wettig bewijs niet geleverd kan worden wordt verd. vrijge sproken. G. J. C., was in verzet gekomen, welk verzet vervallen wordt verklaard. W. F1., winkelbediende te Ouddoro, had een rijwiel, dat aan een ander toebehoorde, verstopt. Dit schijnt een speciale liefheb berij van de Ouddorpsche jeugd te zijn. Aan gezien dit echter gevaar oplevert dat het rijwiel öf beschadigd óf gestolen kan wor den vindt de kantonrechter dat verd. voor de genoten pret f 5 moet betalen of 3 d. h. J. J. die hardnekkig weigert tot aanslui ting bij de Drinkwaterleiding en hiervoor al meer veroordeeld is wordt nu veroordeeld tot f 20 of 10 d. h. C. Br. stond terecht ter oorzake dat hij v. d. V. aan zijn haar had getrokken. Door dat op de hem uitgereikte, dagvaardiging inplaats van Oostdijk, Westdijk was ge plaatst, wordt deze dagvaardiging nietig verklaard. -L. K. te Middelharnis, niet versche nen, heeft een hond die een hekel heeft aan de dienaren der posterijen, althans voorna melijk uitschiet als hij brievenbestellers ziet. De getuigen verklaren dat zij aangevallen werden door den hond die hun de broek stuk beet. Get. BI. verklaarde dat toen hij de deur opende om de post af te geven, de hond hem in het linkerbeen beet, waarop hij hem met het rechterbeen van zich af weerde. Aangezien verd. zorg heeft te dra gen dat zijn gevaarlijke hond onschadelijk wordt gemaakt wordt verd. veroordeeld tot f 10 of 5 d. h. A. R. 25 jaar, arbeider en J. A. Kr., 23 j., arbeider, beiden te Melissant, hebben het verkeer belemmerd. Verd. wilden een paar meisjes spreken en het leek hun daarom het beste met uitgespreide armen op den weg te gaan staan en ze zoo tegen te houden. Dit was echter de oorzaak dat Mej. de B., ver pleegster te Herkingen, kwam te vallen. De verd. waren niet zoo ridderlijk hun naam aan het slachtoffer op te geven en zij be weerden ter zittipg dat mej. d. B. heel goed kon passeju-en en het alleen de bedoeling was de hun tegenkomende meisjes aan te houden. De verd. moeten deze „liefhebberij be talen, elk met f 5 of 3 d. h. H. v. A„ niet verschenen, heeft als be stuurder van een tweewielig motorrijtuig niet voldoende uitgeweken en het linker gedeelte van den weg, zonder noodzaak be reden. f 10 of 5 d. h. en f 6 of 3 d. h. Abr. V. te Middelharnis was in overtre ding van de Landb. Crisiswet doordat hij 5 varkens boven 15 KG voorhanden had zon der dat deze gemerkt waren. Verd. verklaarde een toewijzing te hebben ontvangen voor 1 zeug met 14 biggen en deze toewijzing te hebben getoond aan den controleur der L. Cr. W. De behandeling dezer zaak wordt ge schorst. H. P. v. d. V., landarb., 20 j. en C. v. N., landarb. 19 j„ beiden te Middelharnis, heb ben zich op een anders terrein begeven en gesnoept van de aardbeiden. De verd. weten zich niet veel meer te herinneren, aüccn weet de verd. v. V. dat zij nog niet erg smaakten omdat zij nog niet rijp waren. De ambten, v. M. noemt het diefstal en eischt f 20 of 10 d. h. maar wellicht omdat ze minder goed van smaak waren, heeft de kantonrechter het nog niet zuurder willen maken en veroordeelt elk der verdachten tot f 4 of 2 d. h. J. G., niet verschenen, heeft met rijwiel zonder licht gereden f 3 of 2 d. h. L. Br., 18 j. te Middelharnis, reed aldaar met rijwiel, voorzien van verbredende ver lichting. Verd. meent dat de wet spreekt van een helder wit vooruitstralend licht en daar was zijrc rijwiel van voorzien. Bij hel tegen komen dempte hij door zijn hand voor de lamp te houden. De kantonrechter vond dit niet voldoende en veroordeelde verd. tot f 3 of 2 d. h. L. B. te M'harnis had als werkgever geen arbeidsregister bijgehouden, f 5 of 3 d. h. Abr. H. te O. Tonge. melkventer, had boter vervoerd zonder dat deze voorzien was van de vereischte crisismorken. f 5 of 3 d. h. met verbeurdverklaring in beslag genomen boter. J. A. H., melkventer te O. Tonge. beeft karnemelk ten verkoop aangeboden die on voldoende vetvrije droge stof bevatte. G. V., 18 jaar., winkelbediende te Mid delharnis, heeft als toezichthouder of iemand die nog geen geldig rijbewijs bezat, met zijn motorrijtuig links van den weg gereden. De adspirant-chauffeur, J. R„ 18 jaar te M'harnis, die als zijn werkzaamheden opgaf „in de kippen te zijn", dus pluimveeverzor- ger, verklaarde op het midden van den weg te hebben gereden f 4 of 2 d. h. De rollen worden nu omgekeerd en de ge tuige J. R. uit de vorige zaak wordt nu ver dachte. De vorige verdachte verklaarde precies als in de vorige zaak. Ook deze ver dachte ontving f 4 boete of 2 d. h. H. v. d. V., 23 jaar, zaakvoerder te Som melsdijk, heeft met twee-wielig motorrijtuig links van den weg gereden. Verd. verklaarde daartoe genoodzaakt te zijn doordat de rechterzijde van den weg bezet was met rijwielen en wagens. De ge tuigenverklaringen geven geen duidelijk beeld zoodat deze zaak aangehouden wordt tot 11 September voor nader onderzoek. H. W. v. H. had met rijwiel gereden zon der licht en zonder reflector, f 3 of 2 d. h. en f 1.50 of 1 d. h. C. W„ niet verschenen was in overtreding der trekhondenwet, doordat zijn wagen, be spannen met een hond, niet voorzien was van 2 doelmatige ligplanken. f 3 of 2 d. h. J. K„ zonder vergunning zich op de tram rails bevonden, f 3. of 2 d. h. J. W„ niet verschenen, Visscherijwet over treding, door te vissehen zonder 'vergunning en in gesloten tijdvak f 3 of 2 d. h. en f 3 of 2 d. b met verbeurdverklaring in beslag genomen tuig. A. P., niet verschenen, overtreding Par keerverbod te Ooltgensplaat f 3 oi 2 d. h. L. SI., niet verschenen, wordt 1 maand aangehouden. M. H. B. te Ouddorp, heeft met zijn 3- wielige bakfiets een jongen aangereden. Verd. beweerde goed te hebben geremd en stil te hebben gestaan toen de jongen tegen de fiets aan liep. Om getuigen te hooren 1 maand uitgesteld. H. de B. was in overtreding van het Crisis Pluimveebesluit doordat hij in het bezit was van een broedmachine zonder ver gunning hiervoor te hebben, f 3 of 2 d. h. A. A., overtreding Vuurwapenwet: buks voorhanden zonder machtiging, f 10 of 5 d. h. Adr. V„ 55 jaar, handelaar te O. Tonge, heeft aardappels gerooid zonder oogstver- gunning en handelde daardoor in strijd met de Landb. Crisis Wet. Verd. verklaarde vergunning te hebben en de aardappels gerooid en op de veiling te heben verkocht, dus niets bedekt gedaan te hebben. Verd. wist niet hoe hij anders moest handelen. Wel 80 pet. van de landbouwers hebben hetzelfde gedaan. De Ambten.- O.M. wenscht dit nader te onderzoeken en ver zoekt aanhouding tot 11 September 1936. C. M„ niet verschenen, reed te Melissant met een 2-wielig motorrijtuig, terwijl hij slechts een rijbewijs had voor een 4-wielig motorrijtuig, f 7.50 of 3 d. h. C. Kn„ niet verschenen, te Sommelsdijk, heeft op het linker weggedeelte gereden, zonder dat dit noodzakelijk was om te pas seeren of in te halen. Verd. heeft zich vol gens proces-verbaal onbehoorlijk gedragen en wordt nu gestraft met 2 x f 5 of 2 x 3 d. h. Thans is weer aan de orde de geschorste zaak tegen Abr. V. betreffende overtreding Crisis-Varkenswet. Uit getuigenverhoor blijkt dat verd. na zijn faillissement van den curator een toewijzingskaart ontvangen heeft, wdarop als adres stond Tinte, den Brie], maar de naam dnduidelijk was. Verd. was wel ingeschreven als georganiseerde bij de Landb. Crisis Organisatie, maar had geen toewijzing voor fokvarkens. De mogelijk heid bestaat dat er een misverstand heeft plaats gehad. Om dit na te gaan wordt 1 maand aangehouden. L. St., niet verschenen, heeft te O. Tonge zonder licht gereden, f 3 of 2 d. h. J. d. K., 24 jaar, monteur te M'harnis, had zich op de trambaan begeven f 3 of 2 d. h. J. v. D., 36 jaar, autohersteller te Goede reed, heeft met een 4-wielig motorrijtuig ge reden zonder rood achterlicht. Verd. meen de dat zijn licht voldoende rood was en de monstreerde het glas van de lamp voor den kantonrechter. Het maakte den indruk wat j verkleurd te zijn. zoodat verd. schuldig bleek j tc zijn f 1 of 1 d. h. Mej. N. Cl. V., 25 jaar te O. Tonge, had zich op de trambaan b^ vonden zonder ver- j gunning. Verd. verklaarde mondeling ver gunning fe hebben ontvangen van den agent der R.T.M. en voorts dat altijd door toestem- ming verleend was. Voor onderzoek X maand aangehouden. IG. Gr„ niet verschenen, had met 4-wielig motorrijtuig gereden zonder in het bezit te zi.in van een geldig rijbewijs, f 7.50 of 3 d. h. 1 T. v. d. B.. niet verschenen: te O. Tonge I gevischt met kruisnel zonder akte en zonder j vergunning. 2 x f 5 of 2 x 3 d. h. met ver- 1 hcurdverklaring van het net. W. v. d. M. te Stellendam, heeft met een auto gereden zonder licht en zonder ver richte nummerplaat: 2 x f 1.50 of 2 x 1 d. h. P. Z., rijwiel zonder licht, f 3 of 2 d. h. W. J. de J. heeft zich in kennelijken staat van 'ronkensehap op den openbaren weg bevonden, f 6 of 3 d. h. P R.. 33 j., venter, wonende te den Haag, heeft te Melissant ge', ent met zijn koopwaren zonder vergunning. Verd. was om half 8 te M. en omdat het secretarie pas om 9 uur ge opend wordt, is hij maar vast begonnen met venten en later vergeten naar het gemeente kuis te gaan. Verd. lijdt ook al onder den slechten rijd, en omdat hij zich in het West- land, dat zijn rayon is, niet elke week bij zijn menschen kan laten zien, heeft hij zijn arbeidsveld verruimd door ook Flakkee te bezoeken. Hij vraagt altijd vergunning aan maar was nu in verzuim. Blijkens het pro ces-verbaal had verd. echter tegen den ver balisant nog al heel wat praatjes gehad, en o.m. verklaard aangesloten ten zijn bij de Kaïner van Koophandel. Verd. wordt ver oordeeld tot f 1.50 of 1 d. h. Waarschijnlijk j uit vrees gemaand te worden, betaalde hij II de boete a contant. S. H. v. D. heeft gereden met een 4-wielig motorrijtuig waarvan de banden te smal waren, f 3 of 2 d. h. J. H. J., niet verschenen: f 3 of 2 d. h. Mededeeling aan de scliippcrs Pulpcampagne 1936—1937 IV Bevrachlingscommissie voor Dordrecht nn omstreken, Nieuwe Haven 24 deelt me de, dat voor de fabriek Puttershoek, even als liet hietonvervoer, ook liet Pulpvervoer ui campagne zal geschieden. De schippers, die aan deze Pulpcampagne wonschen deel te nemen, gelieven zulks op hei aanvraagformulier duidelijk in te vul- lep. Zij moeten in ieder geval in het hoofd van liet aanvraagformulier het woord Bie ten-campagne" vervangen door „Pulp cam pagne Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar op een der kantoren van de Bevrachtingscom- niissies te Dordrechl, Nijmegen of Rottei- lam en haar agentschappen. De inlevering der aanvraag-formulieron voor deze Pulpcampagne kan geschieden of en met Zaterdag 5 September a.s„ des namiddags 12 uur. Oproep tot alle marinevrienden Het alg. Nederl. comité „Onze Marine" richt zich vooral tot alle marinevrienden en belang stellenden onder de lezers van ons blad, 0111 hun medewerking voor de totstandkoming van een nationaal geschenk te plaatsen aan boord van de kruiser De Ruyter 0111 daarmede uiting te geven van hun belangstelling voor de ma rine in het algemeen en den marineman in het bijzonder. Zij worden vriendelijk verzocht hun bijdragen te willen zenden aan: Comité „On ze Marine" postbus 6 Den Helder, giro 42883. Allen die een bijdrage zenden ontvangen t.z.t. een uitnoodiging tot een bezoek aan boord en zullen zij tevens een „De Ruvter-ult- gave', ontvangen, HET LEDENTAx. DER VAKCENTRALES In het laatst verschenen maandschrift van het centraal bureau voor de statistiek komt een voorloopige opgave vóór van liet aantal georganiseerde werknemers bij liet ~™l™van llcf iaar- Dit aantal bedroeg i28.100 tegen 751.900 begin 1.055. Er was dus een achteruitgang van 23.800. dat is 3 pet. In 1934 bedroeg de daling ói/2 pel., in 1933 4 pet. Do ledentallen der verschillende vakcen trale» waren als volgt (adspirant-Ieden niet medegerekend) 1935 1936 Nat. Arb. Secretariaat 12.950 12 000 Ned Verbond van Vakver. 298.550 2851150 Clir. Nat. Vakverbond 112.6O0 108.500 R.K. Werkliedenverbond 180.100 173 500 Ned. Vakcentrale 4G.500 44.600 Ned. Synd. Vakverbond 2.000 2.000 Niet bij een centr. aangesi. 99.200 101.800

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1