I Nerveus DENKT U LAATSTE DAG DER GROOTE UITVERKOOP ISP ELIZE UJDZ MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1936 MAAS- E PLAATSELIJK NIEUWS PREDIKBEURTEN Afgeluisterd. DE BIJDRAGE WERKL00S- HEIDSSUBSIDIEFONDS Ingezonden Stukken BOEKEN EN GESCHRIFTEN BINNENLAND VERKOOPING FA. GEBR. BUYSSE DE R.T.M. IN 1935 Steeds dalende opbrengsten van het reizigersen goederenvervoer Nadeelig saldo exploitatierekening 56.823,— 67.919,—) Het jaarverslag over 1935 van de KV. Rotterdamsche Tramweg Maat schappij vertoont hetzelfde beeld als vorige jaren: de winst- en vcrliesreko ning sluit met een belangrijk ver lies. Zoowel 'liet reizigers als het gce- renvervoer gaven dalende opbreng sten te zien. Aan het verslag ontleenen we de volgen de bijzonderheden- Daar de winst- en verliesrekening sluit met een belangrijk verlies, kan vanzelfspre kend ook voor 't jaar 1935 geen restitutie op de rcntelooze voorschotten van het Rijk en van de provincie Zuid-Holland plaats hebben. Er blijft te restitueeren f 2.165.129 (onv.) aan het Rijk en f 1.808.535 (onv.) aan de provincie Zuid-Holland. Het reservefonds bedroeg op 31 Decem ber 1934 nihil, terwijl in 1935 geen storting in dit fonds kon gedaan worden. Zoowel het reizigers- als het goederen vervoer vertoonde gedurende het verslag jaar hetzelfde beeld als nu reeds zoovele jaren, nl. steeds dalende opbrengsten; eener zijds als gevolg van vermindering van liet vervoer, anderzijds als gevolg van de steeds lagere vrachten, welke voor liet ver- Voer kunnen worden bedongen. Gewezen mag worden op den zeer be langrijken achteruitgang van liet reizigers- vervoer op onze lijnen in Yoorno en Putten, langs welke lijrj-m een sterke toename van liet aantal snordersdiensten plaats vond. Tot behoud van bestaand vervoer \an cenig belang, om nog niet te spreken van het verwerven van nieuw vervoer, moest als regel in concurrentie met particuliere vervoersdiensten te water en te land wor den onderhandeld op basis van ternauwer nood de kosten dekkende, of verliesgeven de vrachten. Dat winstgevende exploitatie onder deze omstandigheden, ondanks de in gevoerde bezuinigingen, waaraan even wel grenzen zijn, niet mogelijk is, be hoeft nauwelijks betoog. De exploi tatie-rekening sluit dan ook met een nadeelig saldo van f 56.823 (vorig jaar f 67.919). Het reizigersvervoer bij de stoomtram wegen nam o\ er de gehcele linie wederom belangrijk af. Doch ook bij de veerdien sten, behalve ZijpeAnna-Jacoba, en bij de stoombootdiensten, liep liet reizigersvervoer achteruit. Het reizigersvervoer bij den stoomboot- dienst ZicrikzeeRotterdam onderging den nadeeligcn invloed van de tariefsverlaging en dienstuitbreiding bij ecnige concurree- rende stoombootdiensten op dit traject; maatregelen hiertegen worden overwogen. Met verkeer met de badtreiuen op bet traject RotterdamOostvoorne was weder om minder dan het vorig jaar. De totale ontvangsten beliepen f 1.182.496 !(v. j, f 1.325.159). De opbrengst van het personenvervoer op de stoomtramwegen en veerdiensten bedroeg f 481.816 (572.992), van den autobusdienst f 92.302 (105.982), van liet postvervoer f 58.862 (Ö7.775)A De balans sluit met een nadeelig saldo Van f 227.850. (Het verlies uit. 1934 bedroeg i 207.543, waarvan het reservefonds ad f 82.020 werd afgetrokken, zoodat resteer de f 124.922). Hoe word ik snel bruin P Door AMILDA-zonnebruincrême krijgt Uw gelaat, armen en hals, direct een gezond, sportief bruine teint, die tevens volkomen beschermt tegen zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. MIDDELHARNIS. De gemeente-secretaris de heer Bloot, heeftt na eenigen tijd onge steld te zijn geweest, zijn werkzaamheden weer hervat. De gem. bouwvereeniging „Middelhar- nis" heeft herbenoemd tot voorzitter de heer J. Vroegindeweij. Ds. W. F. Laman komt voor op het twee tal bij de Chr. Geref. Kerk te Nieuw-Vennep De P. V. „de Reisduif" hield een wed vlucht vanaf Libramont (België), afstand 221 K.M. De orijzen werden behaald als volgt: A. Schuurman 1 2 9 14 15 16 22 26 31 34 36 45 46 51, C. Smit 6 20 32 40 41 43 52, P. Schuurman 10 27, A. Nieuwland 37, Chr. F. Hossen 12 30 42, L. Peeman 11 24, A. Wielhouwer 8 13 17 23 25 38 39 47 50, J. Kruik 3 7, J. Koese 28 29, D. Kardux 19 33 49, M. Joppe 4 21, J. Vijfhuizen 5, G. Mooiweer 18, A. Verwers 35 44 48. Op 15 Aug. zal een wedvlucht worden gehouden vanaf Arlon (België), afstand 257 K.M. Door de politie is tegen verschillende personen proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden per fiets op den Westdijk op ver boden uren. Woensdag 12 Aug. des avonds 7 uur had in het hotel Spee de inzet plaats van tuin en boomgaardland in de Wildeman en bouw land aan den Molenweg te Sommelsdijk. Koop 1, D. Joppe Cz. Koop 2 3 en 4, allen door den heer D. Joppe, voor 160. Koop 5, Joh. van Beek 215. Koop 6, Jan Kastelein Pz. 260. Koop 7, Joh. van Beek 250. To taal 1365. Woensdagavond 7 uur zal in de Geref. Gemeente optreden Ds. Lichtenberg van Lisse. De landbouwer Lodder kwam met een voer stroo door de Raadhuisstraat in botsing met de zonneschermen van den groentenhan- delaar J. Wildenboer, welke vernield wer den. Lodder zal de schade betalen. De werkman J. Blok, werkzaam in de van Pallandtspolder met het steenlossen, kreeg een groot stuk steen op zijn hand, waardoor dit lichaamsdeel ernstig werd ge wond. Hij moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. SOMMELSDIJK. Tegen een inwoner uit Middelharnis is proces verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht en het links van den weg rijden, terwijl tegen een inwoner dezer gemeente een klacht is ingediend we gens beleediging. Een zoon van den timmerman T. v. H. had het ongeluk bij het verrichten van zijn werkzaamheden te vallen en zijn arm hier bij zoodanig te verwonden, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Onze dorpsgenoot, de heer A. W. van Beek slaagde dezer dagen te Rotterdam voor de hoofdakte lager onderwijs. De uitslag van de aanbesteding, uit gaande van de Vereeniging ingevolge de Landarbeiderswet alhier, tot het bouwen van een woning voor J. Born, is als volgt: J. Mackloet Jr. f 1650; A. C. van Driel f 1637; 'A. van den Doel f 1667; J. Ie Comte f 1607; P, le Comte f 1650; P. Boeter Jzn. f 1650; G. van Eek f 1619; M. Langbroek f 1649 en K. Kroos f 1659. Alles in massa De gunning is aangehouden. De heer J. Kwakernaak alhier vertrok Donderdag voor een familiebezoek naar Zuid- Afrika. OUDE TONGE. De collecte ten bate van het Ned. Roode Kruis heeft 42.05 opge bracht. De gemeenterekening dienst 1935 is t/m 21 Augustus a.s. ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd^ f De heer D. L. Luïjendijk had iri de werkverschaffing het ongeluk een zwaar stuk hout tegen één zijner beenen te krijgen. Per auto moest hij naar zijn woning worden vervoerd. Dr. Parree verleende medische hulp. Aan den heer J. M. van Reijen is inge volge de Hinderwet vergunning verleend tot oprichting van een schooninrichting van gra nen en. peulvruchten in het perceel Handels terrein no. 4. Ter algemeene kennis is gebracht, dat de gerooide stobben (knoesten) uit hetbosch aan den 2en Groeneweg, gratis mogen wor den weggehaald. Tot gezworen van den polder het Oude land is, ter vervulling van de vacature, ont staan door het bedanken van den heer G. Mijs, gekozen de heer G. Verweij, landbou wer alhier. NIEUWE TONGE. Aan de beurt van af treding als gemachtigde van het kiescollege zijn de heeren L. Kareis en Adr. Kom. Tot tijdelijk gemeente-opzichter is al hier benoemd de heer P. Vreugdenhil te Dirksland. Met het achteruitrijden had de heer V. het ongeluk met een vrachtauto in een sloot te rijden. Met behulp van een andere auto werd de wagen aan den wal gebracht. Met eenige materieele schade liep dit ongeluk af. Van den landbouwer B. sloeg een paard op hol. Gelukkig dat het spoedig werd ge grepen, zoodat verdere ongelukken werden voorkomen. Van den heer B. stierf een best varken. Het cadaver is onder politietoezicht begra ven. Bij den vischboer J. T. sloeg tijdens het vischbakken een pan met visch om, waarbij een en ander, dat in een schuurtje stond, vlam vatte. Met vereende krachten werd de brand spoedig gebluscht en erger voorko men. Het dochtertje van den heer A. V. had het ongeluk in de sloot te vallen. Door toe geschoten hulp was zij spoedig op het droge en liep dit ongeluk met de schrik en een nat pak af. DIRKSLAND. De postduivenvereen. „De Snelpost" hield een wedvlucht met duiven vanuit Neufvilles (België), afstand 134 K.M. De prijzen vielen als volgt: 1 14 19 en 21 J. van Eek, 2 4 7 16 en 22 Van den Hoek— Bruggeman, 3 J. Visbeen, 5 en 6 G. Los, 8 en 9 gebr. de Jong, 10 en 17 C. Nieuwland, 11 J. v. Bodegom, 12 P. Both, 13 J. Lugthart, 15 en 18 W. v. 't Hof, 20 B. v. Es. Gelost 8.15. Aankomst le duif 10.59.39. Vrijdag inkorven voor een wedvlucht vanuit Mons, afstand 141 K.M. Wegens de drukte met het rooien van aardappelen zijn alhier geen werklooze landarbeiders meer ingeschreven. Sommige dagen is het zoo druk met rooien, dat arbei ders van andere gemeenten hier te werk worden gesteld. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk al hier een extra collecte worden gehouden voor de Evangelisatie te Tolbert. IIERKINGEN. Deze week trad alhier voor de Geref. Gem. op haar vroegere consulent, Ds. de Blois van Gouda. Bij verschillende landbouwers is men thans druk bezig met graandorschen. Het beschot valt nogal mee. Bij den heer M. dorschte men ruim 27 H.L. per gemet. In de plaats van P. Dale is tot telegram besteller benoemd de heer Joh. Melissant. - In verband met de verplaatsing van 't telefoonkantoor worden verschillende abon- né's ondergronds aangesloten. Door den heer A. de Geus zijn ten be hoeve van de vereen, voor hulp aan t.b.c.- lijders te Amsterdam in totaal ingezameld 185 oude rijwielbelastingmerken. Zij die hun spaarbankboekje, uitgegeven in de maand Augustus, nog niet ter rentebij schrijving naar Amsterdam hebben opgezon den, worden verzocht dit zoo spoedig moge lijk in te zenden. Vorige week Zaterdag hield de P.V. „de Luchtbode" een wedvlucht van Libre- mont (België), afstand 219 K.M. De uitslag was als volgt: J. W. de Geus Mz. 1 5, H. de Geus Jz. 2, C. Riedijk 3, gebr. den Boer 4, A.s. Zaterdag vindt een wedvlucht voor oude en jonge duiven plaats vanuit Oolt- gensplaat. De bouwknecht P. Riedijk had deze week het ongeluk in aanraking te komen met de naald van een zelfbinder, welke hem dwars door de hand drong. Geneeskundige hulp was dringend noodzakelijk, die de wond heeft verbonden. Hij zal thans gedwongen rust moeten nemen STELLENDAM. De afgeloopen week was voor de garnalenvisschery slecht. Er was volop vraag, maar het ruwe weer maakte de vis- scherij voor de kleinere scheepjes in het Goereesch gat onmogelijk. Alleen de groote motorvaartuigen maakten een goede week. In totaal werd 16500 KG. van 12 cent aan de pellerijen geleverd. Binnengaats waren de gar nalen klein, buitengaats daarentegen groot. GOEDEREEDE. Volgende week zal op de gewone uren de uitbetaling plaats hebben van de ouderdomsrente aan het postkantoor. De 8-jarige M. W. viel van de tram baanleuning en brak zijn rechterarm. Hij is in het ziekenhuis te Dirksland verbonden. Bij het uitoefenen van zijn bedrijf klemde schipper J. O. een top van een vin ger. Hij werd aan de haven gebracht en dok ter M. legde een verband. Mej. v. M., uit Rotterdam, die zij haar vader J. L. op het Havenhoofd logeerde, viel over een drempel en verwondde een been zoodanig, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Een krasse oude. Dezer dagen kon men den 85-jarigen J. v. Heest nog zien op het veld om tarwe te snijden. OUDDORP. Het weer gaf de vorige week twee zalmpjes van 9 en 13 pond. Daar de bestellingen grooter werden, mochten de gar- nalenvisschers grooter hoeveelheden leveren. De zeilscheepjes brachten het niet verder dan 4050 KG. per dag. Zij hebben drie en vier dagen gevischt. De motorvaartuigen hebben vijf dagen gevischt en brachten het een en kelen dag tot 180 KG. Donderdagmorgen: had de visscher A. Brinkman te Stellendam het ongeluk met zijn hand tusschen de lier te geraken en zich zoo te verwonden, dat hij door Dr. Ruizeveld moest worden verbonden. Even daarna werd M. Mastenbroek verbonden, die met het ploegen in de sloot was geraakt en zijn arm aan de ploeg had verwond. Dinsdag stonden bij de arbeidsbemidde ling 32 werkloozen ingeschreven. Op de beurs van Donderdag werd be steed: voor sjalotten 3 cent, koepeen 1, Westlandsche uien 1.50, gerst 55M cent. A.s. Dinsdagavond hoopt voor de Geref. Gemeente op te treden Ds. Ligtenberg van Lisse. A.s. week wordt op het postkantoor de ouderdomsrente uitbetaald, op de bekende uren. Onder de gevonden voorwerpen be hoort een damestaschje. Inlichtingen bij C. de Mooij. Het bestuur van den polder West-Nieuw land zal op Donderdag 20 Aug. in de polder secretarie bij inschrijving verhuren de nuet- ting van den West-Nieuwl. Zeedijk en bij inschrijving verkoopen de aarde uit de Kil. Woensdag maakte de naaikrans „Werkt terwijl het dag is" een reisje naar Amers foort. Per autobus reisde men naar Middel harnis en verder per boot naar Hellevoet- sluis. Vandaar ging men per autobus over Rotterdam, Gouda, Woerden en Utrecht naar Amersfoort. De pyramids van Austerlitz werd ook bezocht. OUDDORP. Door B. en W. alhier is aan den graanhandelaar Joh. Breen vergunning verleend tot het plaatsen van een maal- stoel met electromotor van 25 P.K. Wegens het loopen op verboden terrein in den polder het Oude Nieuwland is dooi de Rijkspolitie procesverbaal opgemaakt. Men zij op zijn hoede. De onvermengde margarine, welk doop de Regeering verstrekt wordt, is vanaf Vrijdag U Aug. verkrijgbaar gesteld bij den winkelier Pictcr Ihrman. Dezer dagen werd van een inwoner deze gemeente een nieuw rijwiclbelasting- plaatje ontvreemd. Na gedane aangifte mocht het de gem. politie gelukken do dader op te sporen. Werd enkele dagen geleden gemeld dat er mosselbroed in deze omgeving werd gevonden, nader vernemen we dat het niet van belang is. Door Prof. de Vries is voor de land bouwers verplichte arbitrage opgelegd voor het looncontract. en overspannen en slapeloos. Men Mij nhardt's Glazen Buisje 73 ct. Bij Apoth, en Drogisten onrustig gebruike Zenuwtabletteti OP ZONDAG 16 AUGUSTUS NED. HERV. KERK Dirksland: v.m. 10 u. 'dlhr Vroon, van Tol bert, u.m. 6.30 u. dhr Baart Goedereede: Nan. 6.30 u Ds Labrie Ilcirikingicn: 9.30 u (o. t.) Ds Kleyne, van OoKgenepliaat (Bed. H. Doop en Coll. Chr. Belangen); 'sav. geen dienst MiddelUaniiie: van. ien mm. Ds v der Wal, van Wagen-ingen Nieuwe Tonge; 9.30 u Ds van Asch, van Sommeilsdijk: Vm. Leescjienst. 's av. Ds van Asch Ooltgensplaat: 9.30 u. Leesdilenst; 6 u. Ds Kleyne Den Bommel: 9.30 on 6 u. Ds Langhout Ouidldoii-p: van. cn non. Ds Hovius GEREF. KERK Dirksland: 10.30 cn 7 u. Leesdienst Ooltgensplaat u. pu P u. Ds Reenderp Den Bommel: 9.30 u Ds Schaafsma; 6 u. Leesddenst MkMeil'harnis: v.m cn nlm. Ds Mistra Ouidldtorp: vm. Leesdienst; ntn. Ds de Valk van Stellendam CHR. GEREF. KERK Middelharnis: Vm- en 's avonds Ds Laman GEREF. GEMEENTE Herkingen: 9.30 u., 2 u en 6 u (o. t.) Lees ddenst Midtdelharnis: vm. en nam. Ds de Blois, van Gouda Ouddorp: Geen dienst OUD-GFREF. GEMEENTE Herkingen: (Lokaal Tuinstraat) geen dienst Zeg man, wat rook jij je tanden toch bruin! Ik zal eens IVOROL voor je meebrengen! Een Ministerieele circulaire De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een circulaire gericht aan de gemeen tebesturen betreffende de bijdragen uit bet WerklooSheids-subsidiefonds voor 1937. Aan gezien liet wetsontwerp tot verlenging van do geldigheidsduur van de wet van 4 Maart 1935 nog niet het staatsblad beeft bereikt en derhalve evenmin voorshands de verlenging van de geldigheidsduur van het koninklijk besluit van 27 Juni 1935 kon worden gere geld, laat bet zich aanzien, aldus schrijft de minister, dat de regeling van de bijdragen uit liet Werkloosheidssubsidiefonds zooals deze voor het jaar 1937 al gelden, niet zóó tijdig bekend zal zijn, dat bij het opmaken van de gemeentebegrootingen voor genoemd jaar daarmede rekening kan worden ge houden. Met het oog hierop hoeft de regoe- ring gemeend, teneinde vertraging in den begrootingsarbeid van de ge meentebesturen te voorkomen, reeds thans baar voornemens met betrekking tot bedoelde regeling ter kennis van de gemeentebesturen te moeten brengen, zonder dat daarmede uiteraard in eenigerlei opzicht wordt geprejudi- cieerd op de bepalingen, welke te zij ner tijd in wet en koninklijk besluit zullen worden vervat. De minister brengt te dien einde thans het volgende omtrent die voornemens ter kennis der gemeentebesturen: Daar de moeilijkheden, welke de dek king van de kosten voor de werkloosheids voorziening met zich brengt, voor 1937 weder aanmerkelijk grooter zullen zijn dan voor het loopencle jaar, kan de regeling zooals deze voor 1936 van kracht was. niet zonder meer worden ge continueerd. Voor de berekening van 't percentage der uitkeering zullen worden aangeno men de gemeentelijke uitgaven wegens uitkeering aan werkloozen en arbeids- loonen te betalen bij werkverschaffing aan werkloozen over de periode 1 Juli 1935 tot en met 30 Juni 193G, vermin derd met 10 pet. Aan de circulaire is een bijlage toege voegd, bevattende een schaal, aan de hand waarvan het percentage voor de uitkeering uit het Werkloosheids-subsidiefonds kan worden bepaald. Deze schaal wijkt eenigs- zins af van de vroegere, omdat rekening moest worden gehouden met de daling van het totaal der belastingopbrengsten, welke van invloed is op de berekening van de percentages der uitkeeringen uit het fonds. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie), Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U voor •onderstaande regels eenige plaatsruimte in Uw blad. Tot mijn spijt moet ik even terugkomen op bet stukje van bet Comité van Actie. Het blijkt ook daar weer uit, dat ze niets liever doen, dan de zaken scheef cn ver draaid voorstellen. Lees slechts mijn geschreven stuk, en dit stukje van antwoord. Nu ze. geen enkele zakelijke weg aan kunnen wijzen welke tot tariefsverlaging leidien kan, en ook geen lagere tarieven van gclijksortige bedrijven op kunnen geven, willen zij er zich mot een breed ge baar afmaken, door te schrijven dat liet hun bedoeling niet is, met ingezonden stukken te werken. Mijnheer de Redacteur: dat het Comité in Uw blad zijn stukkien liet plaatsen is i u i s t de aanleiding, dat ik mijn ingezon den stuk schreef. Ware bot kaaipraatjes gebleven, dan was het niet in mij opgekomen hierop in te gaan. Nu meende ik echter juist, omdat zulke onjuiste voorstellingen van zaken gege ven werden, en daardoor ook Uw lezers verkeerd werden ingelicht, dit recht to moctcp zetten. Dankend voor Uw plaatsruimte. P. D. SIELING Commissaris E.M.G.O, Burgerlijke Standen DIRKSLAND. Geboren: Maatje, d. v. Paulus de Jong en M. N. Hendrikse; Adriana Lena, d. v. Cornells Warnaer en A. C. Slis Overleden: Johannis v. Dorst, 61 j., echtgenoote van Ida v. Heemst; Antje v. d. Befg, 60 j., echtgenoote van Laurens Dirk in 't Veld; Pieter Cornells Appel, 64 j., echtge noot van Janna Hanson: een levenloos aan gegeven kind van Jan v. Prooyen en Eliza beth Witvliet: Jan Hof, 81 j., echtgenoot van Hendrika Poortvliet. SOMMELSDIJK. Geboren: Jacoba Cor nelia, d. v. Jacobus Slui en Jannetje Hen drika Kamerling. ONTVANGEN BOEKEN Met genoegen ontvangen wij steeds weer oen nieuw nummer van „De Wandelaar", geïllustreerd maandblad, gewijd aan natuur bescherming, heemschut, folklore, buiten leven etc., onder leiding vail A. V. Fey (uit gever A. G. Schoondcrbeek te Laren). Het Augustusnummer bevat weer verschillende belangwekkende bijdragen op bet gebied van vogelstudie, verlucht met foto's. Simon de Waard vertelt over zijn schuilhut her inneringen en zijn waarnemingen van scholeksters, vischdiefje, kluut, meeuw en plevier. Burgemeester Langman schrijft over Lintbebouwing in verband met natuur schoon. Een nieuwe rubriek „De korte wandeling" geeft een stuk in dialect en enkele aantee- keningen over rupsen, menschen cn dieren. De vaste rubrieken over tuinieren, foto grafeeren, kamerplanten etc., op cie beken de wijze verlucht, zoowel tusschen als bui ten den tekst, vullen de rest van dit blad. Voor vijftig jaar stond in de Maas MIDDELHARNIS. Sinds eenige dagen is er op het havenhoofd alhier, een flink liclit geplaatst, dat op veel grooteren afstand dan het vorige kan worden gezien. Deze verbete ring is voornamelijk te danken aan de Vereen. „Sehuttevaer". De nieuwe Gouverneur-Generaal Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stadionwer. de nieuwe gouverneur-generaal van Ned.-Indië is thans in Den Haag aan gekomen en heeft intrek genomen in hotel Wittebrug te Scheveningen. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Woensdag 12 Augustus Augurken 1.503.50, blauwe druiven 33.40 -38, gele pruimen 2931, Reine Victoria 2234, Boerenwitte 2738, tomaten 4.40— 6.60, dubbele stamprinses 6.607.40, enkele id. 8, snijboonen 5.5010.50, roode kool 2.50 -2.60, savooie kool 2.804.30, postelein 2— 5.50, spinazie 3.50, alles per 100 kilo; andij-» vie 1.80, bloemkool 612.70, komkommers 11.80, kropsla 12, perziken 1.106.20, meloenen 1925, alles per 100 stuks, bos- peen 4, kroten 1, rabarber 1.20, alles per 100 bos; Claps Favorite 1820, N.H. suikerpeer 712, Yellow Transp. 19.50, Keswick 13. t Veiling van Donderdag 13 Augustus Kippeneieren 5859 kilo 3.353.50, idem 57 kilo 3.253.35, idem 4850 kilo 2.60— 2.70, eendeneièren 2.152.20. Aanvoer 9000 eieren. Zaterdag 15 Augus'us, des avonds GVo urn' (zomertijd) te Ouddorp, in het logement' Akershoek, van 32 pcrceelen klaver 2e slag wassende onder de gemeenten Ouddorp, Goedereede en Stellendam. Notaris VAN DEN BERG, Op Maandag 17 Augustus 1936, bij veiling, en op Maandag 24 Augustus 1936, bij Afslag, beide dagen 's-avonds half 8 uur (zomer tijd), te Middelharnis, in hotel Meijer, van: Een huis met erf en grond, te Middelharnis, aan de Westzijde van de Voorstraat, plaatse lijk gemerkt 241a, kadaster Sectie B no. 2257, groot 65 centiaren. Vrij van huur. Grondbe lasting 1936 12.80. Betaaldag der koopsom en aanvaarding 26 September 1936. Ten verzoeke van de erfgenamen van wijlen den heer L. Oosthoek te Klaaswaal. Het huis is te bezichtigen op Zaterdag 15 Aug. 1936, 's middags van 23 uur (z. t.j. Notarissen BOER te Klaaswaal en COSTERMANS te Dirksland. Op Donderdag 18 Aug. 1936 's avonds 7 uur (z. t.) te Melissant aan de Nollendijk, voor het perceel plaatselijk gemerkt no. 7. Roerende goederen, als 2 tweepersoons ma trassen met. peluws, 1 ijzeren .ledikant, kleer kasten met boorden, eikenhouten kleerkist, vliegenkast met boorden, ook kachel, wrin gers, petroleumlampen, tafeltje, enz. Voorts 5-rijïge Saks handmaaimachine, kruiwagen, paardendeken emmers, bascule, partij linnen zakken, aardappelrieken enz. Ten verzoeke van mej. L. Schllperoord te Melissant. Koop sommen en onkosten a 10 pet. a contant te voldoen. Notaris COSTERMANS. er aan dat het MORGEN 15 AUGUSTUS de U kunt NU nog profiteeren van de speciale koopjes! Telefoon 52 MIDDELHARNIS Feuilleton 2) Dit alles wist Elize; maar zij was zóó door zijn welgevormd en mannelijk voorkomen betooverd, dat zij nergens een wolkje of vlekje zag of wilde zien. ,,'t Zal wel veran deren", fluisterde zij zich toe. „Hij is nog niet veel in de gelegenheid geweest iets schoons te hooren of te zien. Zijn smaak moet nog veredeld worden. Wanneer hij eerst in beschaafde kringen verkeert, een schoon concert bijwoont, en wat vooral gunstig op hem zal werken een prachtige redevoering hoort van begaafde predikers in de hoofdstad, dan zal liij wel aanlec- ren en wellicht niet meer noodig hebben, dat anderen hem ton 'voorbeeld worden ge steld. En wat mij betreft, als ik het geluk smaak zijn vrouw te zijn, dan zal ik..." En nu ontwierp en koesterde zij allerlei plannen, die hem, zoo hij naar haar luiste ren en volgen wilde, gewis ten goede zou den komen. Zij dacht andermaal aan haar vader. Wat zou hij haar zeggen, als zij met Hem over Frans sprak? Bij een vroegere gelegen heid had liii zich aldus over hem uitgelaten „Mijnheer Walton, eerste werktuigkundige aan de fabriek der heeren Prins en Ciis een bekwaam man en zal zijn brood wel verdienen." 't Was een loftuiting, zijn vak betreffen de; meer niet, en dus voor haar niet vol doende. Toch voedde zij de lioop, dat zij van haar vader, als zij een gunstig oogenblikje zou kunnen waarnemen, wel de toestem ming zou verkrijgen. Immers, van diens liefde hield zij zich verzekerd, en niet zel den was fiet gebeurd, dat. wanneer zij slechts aanhield, zij al zijn weifelingen en bedenkingen had overwonnen. Bij ecnig nadenken kwam bet haar echter voor, het best te zijn, nog eenigen tijd te wachten, voordat zij er hem kennis van gaf Frans had haar geschreven, dat hijzelf eer lang wilde komen om bij haar vader aan zoek te doen, en in dien tussclicntijd wilde zij liera polsen. Wat den brief betrof zij bad dien nog niet beantwoord. Dit kon ook nog niet; maar als Frans achter den beuk had ge slaan of haar van tusschen het kreupel- bosclije bespied had, zou hij op haar van vreugde stralend gelaat het antwoord wei gelezen hebben. En nu zat zij mot den brief in de hand onder den boom, en al haar gedachten wa ren bij hem, dien zij lief had. Zonder dat zij gehoord had, ontstond er eenige beweging in de takjes van het kreu pelhout. Die takjes, hangende over een smal voetpad, werden terzijde gedrukt, en nu kwam er aan den tegenovergestelden oever van 't beekje, dat hier ter plaatse van een loopplank voorzien was, een jonge mail te voorschijn, die den blik op Elize gericht hield. 1-Iij wilde haar niet plotseling overvallen, maakte cenig geruisch met de takken, en ziende dat Elize hem bemerkt had, haastte hij zich naar de overzijde, groette beleefd, en zei: „Duid liet mij niet ten kwade, juf frouw Elize, dat ik u op dit eenzaam plek je kom storen. Ik was straks aan uw huis, en daar uw vader meende, dat u hierheen waart gegaan, ben ik zoo vrij geweest u bier op te zoeken, daar ik u iets belangrijks lieb mee te doelen". Elize was in het eerst wel een weinig ont roerd door deze plotselinge komst, maar zij herstelde zich spoedig. Immers, zij had van Herman Sanders, die nu voor haar stond, niets te vreezen. Zij kenden elkan der cn hadden als kinderen onder dezen zelfden beukenboom gespeeld. Toch kon zij niet verhinderen, dat zich thans eenige verlegenheid van haar mees ter maakte, een verlegenheid, die ook zicht baar was aan den verhoogden blos liarer wangen. Zij had zijn beleefden groet met een vrien delijke buiging beantwoord, hetgeen Her man moed gaf, te vervolgen: „Ik ben gister avond in de stad gekomen, om 00111 en tante Oker te bezoeken. U weet, zij zijn de eenige familieleden die ik nog in deze we reld heb cn mij raad kunnen geven, zoowel in iriijn voornemen om mij voorgoed in de hoofdstad te vestigen, als" en hier zag hij haar ernstig aan „in de teederste aan gelegenheden van mijn hart". Hij wachtte een oogonblik, als zocht hij naar een ander aanknoopingspunt. 't Scheen hem echter moeilijk te zijn dit te vindon, en 't ging hem voor 't oogenblik als met sommige duiven, die, in plaats van recht-' streeks op baar til te vliegen, eerst wijde kringen maken, als willen zij bespieden, hoe de ontvangst zal zijn. „Oom wordt zwak", begon hij opnieuw, „bij gaat zelden meer uit. Maar ik boor, dat uw vader Item een paar malen in de week een bezoek brengt". „O ja", zei zij, nu op een minder gedwon gen toon, „beiden spelen dan een partijtje schaak. Vroeger ging ik wel eens met vader mee, maar Zij hield plotseling Oi„ Zij wilde niet zeggen, dat haar tegenwoor digheid van mevrouw Oker niet aangenaam was, en de hoer Sanders wilde haar niet vragen, waarom zij niet voortging met spre ken. Hij wist, dat zij niet veel van zijn tan te hield; maar het was hem onbekend, om welke reden Elize haar gezelschap meed. Had liij haar die reden gevraagd, het zou voor Elize een groote moeilijkheid geweest zijn daarop hot juiste antwoord te geven. Zij gevoelde niets voor die vrouw, die zoo koel, zoo afgemeten, zoo berekend en be rekenend in haar houding en haar woorden en daarbij zoo hooghartig was. Mevrouw Oker zag steeds op haar neer als een meerdere op een mindere, niet ter wille van rang of stand, maar omdat zij Elize niet begaafd genoeg achtte. Zij vond haar, in weerwil van haar streven naar iets hooger-s, zeer oppervlakkig, en wanneer zij baar aansprak, geschiedde dit niet op den toon eener moederlijke vriendin, maar mot de afgemetenheid eener stugge gouvernante, die de leerlingen naar haar band wil zetten. Dit kon nu Elize niet verdragen, en voor al niet wanneer mevrouw Oker den naam van haar neef in liet gesprek mengde, dien zij ais baar ideaal voor elk vrouwelijk hart beschouwde. Misschien zou evenwel Elize met meer belangstelling geluisterd hebben, wanneer anderen het gesprok op Herman Sanders hadden gebracht. Elize kon nu een maal die vrouw niet uitstaan. Niet slechts bestond er bij liaar geen sympathie voor mevrouw Oker, maar wel degelijk antipa thie. Vanwaar deze haar oorsprong had ge nomen, kon zij niet zeggen. Er ligt ook in het bezit van sympathie en antipathie zoo veel raadselachtigs! 't Is ontegenzeggelijk, dat wij ons aangetrokken gevoelen tot men schen, die bestemd schijnen te zijn een merk vvaardigon ommekeer ten goede bij ons te weeg te brengen, terwijl wij ons afkeerig betooncn van lien, die als bij intuïtie ons doen gevoelen, dat hun aanraking voor ons gevaarlijk wordt. Dit gevoel was nu hij Elize sterk aanwe zig. Van 't eerste oogenblik af dat mevrouw Oker haar intrek in het stadje had geno men, had zij bij Elize een soort van vrees, van afkeer verwekt, zonder dat Elize kon zeggen, dat er aanleiding toe bestond. Zij had dan ook in het eerst getracht dien af keer te overwinnen, maar liet was haar niet gehikt. Die vrouw was in haar oogen voor haar, wat een slang voor een kolibri is. Herman liad aan zijn tante zijn voorne men te kennen gegeven Elize's hand te vragen cn \an haar het antwoord ontvan gen: „Elize is een dweepster. Zij leeft steeds in een denkbeeldige wereld; maar onder verstandige leiding zal zij, bij veel liefs dat zij bezit, wel natuurlijker worden. Je kunt haar vragen en zij zal je niet dur ven weigeren". Herman begreep niet de beteekenis van deze woorden. Toch lag er voor hem een aansporing in, zijn voornemen ten uitvoer te brengen. Met dat voornemen was hij dan ook herwaarts gekomen en stond thans tegenover liet voorwerp zijner liefde. „Wellicht", zei hij, om iiaar tegemoet te komen, „zal 't gebeuren, dat u in nadere betrekking komt lot mijn tante. Het is God, die der menschen wegen samenbrengt cn tegen Zijn leiding moeten wij ons niet verzetten, 't Is dan ook geen bloot toeval, juffrouw Elize, dat wij zoo dikwijls, als kinderen reeds, onder dezen beuk gespeeld hebben. Later zagen wij elkander wel min der, maar werden elkander toch niet vreemd; daarvan getuigen", voegde hij er eonigszins schertsend bij, „de album- blaadjes, die wij gewisseld hebben. Is het album, waarin ik iets voor u schreef, nog in uw bezit'?" „O ja", antwoordde zij blozend. ,,'t Was een versje uit mijn jongens jaren", ging hij voort, „uit den tijd mijner zoetste verwachtingen, die, naar ik hoop, thans verwezenlijkt zullen worden. Elize", vervolgde hij, een stap nader tredende, „mag ik hopen, dat ik nog altijd uw be langstelling waardig ben? Mag ik hopen, dat u liefde voor mij gevoelt?" Elize geraakte in niet geringe verlegen heid. Zij verborg het gelaat onder de scha duw van haar hoed en zocht naar een woord, dat hem, wien zij achting toedroeg, niet kon kwetsen. Hij zag deze verlegenheid aan ais een gunstig teelten, greep haar hand en zei: „O Elize, zeg het mij: wordt mijn liefde door u beantwoord?" Zij ontroerde c"'i weinig, maar herstelde zich. Zij moesl hem de waarheid zeggen, hopende on ziin manlijk, ernstig karakter, dat hem in staat zou stellen de teleur stelling moedig te dragon. (Wordt vervolgd Door b zonen aangaafl Het geloof w .„met lijdzaamhe baan, die ons v| heid, let wel, n tegendeel. Volht opgeven, alles cn het geloof wij in dezen Izaak een merk blijkt zijn krach heit blijven vast ten aangaande tot het einde v:| er voor zorgt, of zijn geest ver vaderlijke zegen gaat. „Door he zonen, Jacob ei gaande de toek Er was nog God beloofd ha van de verwen ües Heeren Het gaande de toek Maar met or loofskracht zien houden aan 't Hier wordt va) overigens slapp hand op het st in een overigen Zoo verschijn Zóó zullen wij voorschijn in z< bij Abraham, ti heeft voor iedel en voor ieder eigen geloofswe Abrahams ge Haden uitkomen Chaldeeën: zijn het offeren var| Maar zulke 'de Heere van I veel zwakkere houdingskracht, bewaart, en de aan zijn kinder nog. Daarop wijsi het geloof va geloof. Er is een tij] forsche daden Waarin God v| nw land en uit uw verleden! hebt voor mij! Maar een v< meer tot taak: ■uit te houden, schokkende lot houden, een he ren Woord, 01 nis der vader ■weer, ongerept] kinderen. Dit moet te ben, omdat dit is; omdat vooi taak is wegge! dat uithouden, loofs: het over ten aan het na Zulke krachi eer onze vadei van ons niet c Wij volhouden en rnet lijdz baan, tot het e houden, zóó, I ook mee zeged ■waarop Izaaks Jvijst. En laat ons] teekent niet zo Het is een Op den voor Schrift is vol Verbond". Dit is het 1 tweede geslac Egypte niet ir waart de geb aan uw kindei En Jozua z slacht: „Zoo v en om alles te het Wetboek merkwaardige om te bewari uit, in dat be in Izaaks zwa „Wees ster moeten wij on volharden bi moeten dat n blind staren cl des geloofs bf In dat rust Van Gods Ve zich het geloo naam geloofs- schen de gelo Ons gesla- Stem te hoore Gods en Zij Geef het ni !W

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2