Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden IN HOC SIGNO VINCES Gedé-Zalf ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1936 '51E 'JAARGANG N°. '4322 WEGENNET OP DE ZUID-HOLL. EILANDEN A.-RLanddag 15 Sept. Den Haag „DEVALUATIE' Bij Doorzitten' RUROL Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN. SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd. Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. GEEN PESSIMISME Wij christenen, die de rijke schat van Gods beloften mogen kennen en bezitten, be hoeven de toekomst, hoe donker die zich ook aan ons voordoet, niet troosteloos tegen te gaan. Want uit Gods Woord weten wij, dat God ook over al het wereldgebeuren regeert. Dat er mitsdien niets bij geval geschiedt, doch dat regen en droogte, vrucht bare en onvruchtbare tijden, rijkdom en armoede ons van Zijn Vaderhand toekomen, Hem is gegeven alle macht in den Hemel en op de aarde. Zoódat Zijne hand het ge- heele wereldgebeuren bestiert. Daarom aanvaarden wij alle dingen, ook de tegenwoordige sociale, economische en politieke verhoudingen, wetende dat Zijn hand die over ons beschikt. Zijn trouw en almacht, Zijn liefde en kastijding aanvaar den wij, als komende van Hem. Maar Hij legt ons tevens de roeping op, om als Zijn getuigen daarvan te spreken met woord en daad, opdat daardoor duide lijk gemaakt worde, dat het heerlijk en ver troostend is te weten dat ons geheele leven in Zijn hand is. Dat eischt geloof. Dat kan de twijfel nooit brengen. Gelooven is zich onvoorwaardelijk over geven. Geloof laat geen tegenspreken toe. Doch zoo dat ware geloof maar gezocht en beoefend wordt, is dat oorzaak van troost en rust, het geeft tevens kracht om niet als een pessimist de toekomst tegen te gaan. Geloof en pessimisme kunnen niet sa mengaan. Het pessimisme ziet op zichzelf, op tekort komingen en gebreken, het wijst ook an- derer gebreken aan en meet die breed uit. Het geloof ziet af van zichzelf en van anderen, het ziet alleen op God. Wat de toekomst ons brengt laat ons niet onverschillig, maar wij gevoelen dan onze roeping, om op die toekomst invloed uit te oefenen, door de kracht van het geloof. Want als wij zoo staan, als dragers van beginsel en wij sluiten de gelederen vast aaneen, dan moge komen wat wil, maar dan zal het nooit onze schuld zijn zoo de revo lutievaan mogelijk straks wappert over onze landen. Want dan arbeiden wij met alle kracht en met alle heilige ernst en energie, aan de doorwerking der beginselen in kerk, staat en maatschappij. Dan zien wij de hoog ernstige roeping welke het christenvolk van Nederland in deze dagen te vervullen heeft. Het ware te wenschen dat alle christe lijke partijen door die geestdrift bezield den kamp aangingen tegen ongeloof en revolutie. Dan zou de verbrokkeling en onderlinge naijver en het lonken naar -ie ontevreden heid en revolutie uit zijn, dan zou men dat als zonde gaan gevoelen. Vernedering voor Gods aangezicht is noodig om die eenheid te bewerken. Jongen verdronken in zee Het vierde slachtoffer Omstreeks half 5 is Maandagmiddag in de Kruininger Gors fe Oostvoorne dus niet aan het officieele badstrand de 15-jarige VV. Verhagen uit Rotterdam ver dronken. Dit is reeds het vierde verdrinkingsge- val dat dezen zomer daar plaats vond. De jongen, dio met zijn moeder, zuster en zwager verblijft in een tent op het strand, sloeg plotseling achterover voor de bogen van zijn familie in do diepte. Op het oogenblik, dat hij zich te water begaf, was het evenals bij vorige verdrin- kingsgevailen laag water. Ofschoon zijn zwager, die een uitstekend zwemmer is, zich onmiddellijk te water begaf, is het niet mogen gelukken het slachtoffer boven to brengen. Het lijk is tot dusver nog niet gevonden. Nadrukkelijk wordt nogmaals gewaar schuwd tegen het gevaar bij laag water op het strand langs de Maas langs de Krui- niger Gors te water te gaan. Bij laag wa ter is op een afstand van ca. 5 meter reeds een diepe vaargeul van drie k vier meter diepte. Belangrijke verbeteringen in de laatste jaren Wat er nog op het verlanglijstje staat Betere veerverbindingen De laatste 10 jaren is veel gedaan ten behoeve van wegenaanleg en verbete ring van wegen op de Zuid-IIollandsche eilanden. Nagenoeg alle hoofd- en be- r langrijke verkeerswegen zijn voorloo- pig aangepast aan bet moderne verkeer door verbetering van het wegdek met name door het aanbrengen van geslo ten stofvrije wegdekken. Een geleidelij ke definitieve verbetering van alle we gen van Rijks- en provinciale wegen plan blijft op liet program staan, zoo schrijft ons de K.N.A.C., juist om do con currentiemogelijkheden te vergrooten. De verbindingen over Rozenburg—Den Bi'iel—dlcilevoetsluis en RotterdamBaren- dreclitNumansdorp geven geen aanslui ting op andere hoofdverbindingen voor door gaand verkeer, zoodat hun beteckenis bedui dend achterstaat bij de verbinding Rotter dam—DordrechtMoerdijkbrug. Vandaar dat de verbetering van deze wegen in lang zeirpr tempo geschiedt. De nieuwe weg IJsselmonde naar den ouden weg bij Zwijndrecht iieeft de bedoe ling in het Noorden aansluiting te geven op de te bouwen brug beoosten Rotter lam (Stormpolder) en ten Zuiden aan den toe gangsweg iet de in 1938 gereed komende brug bij Dordrecht. Helaas is in dit ver band met den bouw van een tunnel of brug in Rotterdam zelve in de lijn Parkhaven— Charlois, welke als een noodoplossing, als eon spijtig crisiscompromis dient te worden aangemerkt, de bouw van de brug beoosten Rotterdam voor onbepaalden tijd uitgesteld. Of liever voor een bepaalden tijd, n.l. tot het doorgaande verkeer dat zich vooralsnog door een ietwat te verbeteren traverse en via funnel of brug door Rotterdam zal moe ten blijven „persen", zulks „noodzakelijk" maakt. Indien hiermede beduidend minder lang wordt gewacht dan met do ten lange leste onderhanden genomen verbetering van den Kreekweg, do aansluiting van IJssel monde met Rotterdam, dan zal men met dit compromis, hoo onelegant en betreurens waardig ook, wel vrede moeten hebben. Wat aangaat do brug bij Dordrecht zoo zijn reeds thans velen bevreesd, dat bij vlot ten afbouw van de brug do toegangswegen niet gereed zullen zijn op liet moment, dat dit met de brug wel het geval zal zijn. Aan genomen moet worden, dat de Rijkswater staat ook in dit opzicht waakzaam zal zijn, gezien de ervaringen met den weg Arnhem Nijmegen en zij het in mindere mate den zuidelijken toegangsweg naar de Moerdijk- brug. De nieuwe weg van Dordrecht naar Willemsdorp staat, evenals zijn verlengde tot Princenhage (richting Antwerpen en Brussel) op het plan voor versnelden brug genbouw (de halve cent bruggen), zoodat niets een zeer spoedigen aanleg meer in den den weg schijnt te staan. De brug bij Moer dijk, welke in een bewonderswaardig sne! tempo wordt gebouwd, zal zooals bekend, waarschijnlijk voor het einde van liet jaar voor het verkeer worden opengesteld. Verwacht mag worden, dat aan de brug over de Noord in de nieuwe route BotterdamArnhemNijmegen door de Betuwe spoedig zal worden begonnen, zoodat over 2 a Zy2 jaar van Rotterdam over Gorinchcm en de bruggen bij Zalt- Bommel en Hodel een geheel nieuwe en Willen de secretarissen van K.V. en Prop. Clubs er zorg voor dra gen dat het Secretariaat van „Mo biel" (Soestdijkschekade 912, Den Haag) uiterlijk a.s. Zaterdag opga ve heeft ontvangen van het aantal toegangskaarten (a 0.30 per stuk) dat deze plaatselijke organisaties in voorverkoop willen nemen? Deelnemers uit plaatsen waar géén kaarten in voorverkoop ver krijgbaar zijn, kunnen toegangsbe wijzen en bonnen voor lunchpakket ten (a 0.15 of 0.20 p. stuk) toe gezonden krijgen na storting van het verschuldigde bedrag op post rekening 18138 van de Boazbank te 's-Gravenhage of per postwissel aan deze bank, Molenstraat 45. De verzending van kaarten vangt a.s. Maandag aan. Tegen Eelt en Likdoorns. Het nooit falend© middel. Staat sinds 30 Jaar aan de spits. Verkr. bij H. H. Apoth. en Drog. k 45 ets. Gedé-pleister, zeer aanbevelensw. k 45 ets. Gedé- Voetbadzout, zeer verkw. k 45 ets. fraaie verbinding met 's-IIertogenboseh en Brabants groot-iiidustricgebied be schikbaar zal zijn. Secundaire Wegen Een van de belangrijkste secundaire ver bindingen is die van Rotterdam naar den Bricl en verder naar de Voornsche badplaat sen. Deze weg is grootendeels nieuw aan gelegd en voldoet onder normale omstan digheden aan de behoefte van het verkeer. Wel zou aanleg van een tweede rijwielpad wenschelijk zijn doch in verband mot de daaraan verbonden hooge kosten van onge veer 1M> ton is het begrijpelijk, dat men door dwingende poiitioneele maatregelen liet rijwiel- en voetgangersverkeer in betere banen wil ieiden. Jammer is, dat do aan sluiting van dezen weg op Rotterdam nog zeer veel te wenschen overlaat. Een tweede secundaire verbinding, welke volledig is gereconstrueerd, is die van Blaaksche Dijk over Maasdam naar 's-Gra- vendcel, waar een zeer goede, door de ge meente Dordrecht geëxploiteerde vcerver- binding over de Dordtsche Kil aanwezig is. Deze weg, als onderdeel van de verbin ting RotterdamBarendrechtscho brug's-Gra- vended kan als een waardevolle „bypass" worden beschouwd van den weg Rotterdam (IJsselmonde)DordrechtMoerdijk brug, zoolang de weg on brugtoestanden om Dor drecht nog niet zijn gepcrfectionucerd. Veerverbindingen Een complex goede veerverbindingen is voor de Zuid-Hollandsche eilanden van het grootste belang. Een paar veren zullen door vaste communicatiemiddelen worden ver vangen. Het winstgevende veer van Middelharnis naar Hellevoetsluis voldoet geenszins aan de hedendaagsche behoeften. In 1931 werd reeds op verbetering van deze overzetgelc- genheid aangedrongen en wel door middel van een betere veerboot, een frequentere vaste vaargelegenheid en vermindering van de inderdaad nog altijd hooge tarieven. Het is te hopen, dat in deze richting spoe dig een oplossing zal worden gevonden. Een proef welke werd genomen op dit veer met een der binnenkort overcom pleet gerakende booten van bet Mocr- dijkveer, wettigt het vermoeden, dut men ook in dit opzicht, diligent is. Naar verluidt zou een definitieve beslissing reeds zijn gevallen. Ook voor het veer NumansdorpWillem stad blijft nog een en ander o.m. een fre- quentero dienstregeling op vaste tijden b.v. geopende verbindingen van de Galatheesche haven naar Dintelsas voorziet in een be paalde behoefte. Vooral waar Hier met „re delijke" tarieven wordt gewerkt en met een voor alle vervoer geschikte boot wordt ge varen, wordt deze veerverbinding op Goeroe en Overflakkce gewaardeerd. Rede Ir. M. B. Smits IV 6. Hurende ondernemers De hurende ondernemers hebben aanvan kelijk voordeed van devaluatie. Immers de productenprijzen stijgen het eerst en pas daarna volgen de loonen. Hier bij komt dat gepacht is op basis van de oude goudiwaarde van den gulden, zoodet aanvankelijk de pachtsom bij de stijging dei- prijzen ten achter blijft, indien althans geen mobiele pachtovereenkomst is gesloten. Bij winkeliers en andere zakenmenschen in gehuurde gebouwen bestaat een over eenkomstig voordeel, omdat voorraden op oude basis zijn ingekocht en schulden in oudle guldens zijn aangegaan cn met nieu we kimmen worden voldaan, terwijl de waren duurder worden. Na ecnigen tijd eohter vervallen die voo dee,Ion door de aanpassing van loonen en huren en inkoopsprijzen aan de nieuwe basis. We kunnen dus zeggen, dot deze groep een tijdelijk voordeel verkrijgt door deva luatie. 7. De Staat. De Staat verkeert ongeveer in 't zelfde geval als de groep der belaste eigenaars en hurende ondernemers. Immers wordt de rente van oude staatsschuld en de at- lossing betaald met een geringere goud- waarde dan voor de devaluatie, omdat liet aantal guldens gelijk blijft. Hiertegenover staat, dot de belastingop brengst in nieuwe guldens toeneemt door dat het algemeene volksinkomen in die guldens uitgedrukt toeneemt. De finan- tieele positie van den Staat wordt dus krachtiger. Doch dit geschiedt niet door een verdee ling der lasten overeenkomstig de draag kracht, maar door de ka-pitaalheffing van hen die den Staat hebben geholpen door hun geld aan den Staat te leenen. In ons theoretisch geval van de ge sloten maatschappij zou door het grootere gulden bedrag dor belastingopbrengst misschien tijdelijk belastingverlaging mogelijk zijn die natuurlijk ieder ten goede zou komen Ma-ar dit zou voor do verliezende groepen tocli niet opwegen tegen hun derving van inkomsten en kapitaalverlies. Resumeerend komen we dus voor de ge sloten maatsoliappij tot de volgende con clusies: I. Devaluatie heeft geen invloed op de vrije eigenaars. 1. Devaluatie verbetert de positie blijvend van: belaste eigenaars en van den Staat. k Ze verbetert tijdelijk d-e positie van hurende ondernemers. -. Zo vermindert tijdelijk de po6itie van Loontrekkers. 5. Ze vermindert blijvend de positie van obliigatiehoudiers en gepensioneerdien. Deze kapitaalsversohui vingen, indien noodzakelijk, worden veroorzaakt niet door alten gezamenlijk volgens draagkracht op te leggen lasten, maar door kapitaalshef fingen van een willekeurig deel der be volking. II. We leven echter niet in een gesloten maatschappij, maar in een maatschappij, die door allerlei banden met het buiten land verbonden is en verbonden moet zijn. Wij in ons land moeten groote hoeveel heden goederen uit het buitenland betrek ken, omdat ons land die niet bezit. Ik wil er slechts enkele noemen om ieder een idéé te geven in welke mate wij van het buitenland afhankelijk zijn. Wij hebben in het geheel geen: meta len en metaalertsen in ons land (ijzer staal, koper, tin, zink, lood, etc.); katoen jute en sisalvezels; petroleum, benzine, smeeroliën, kalizouten en fosfaten, koffie, thee, caoao, en tallooze andere tropische voedingsmiddelen, rubber, guttapercha, terpentijn, harsen, enz. Wij kunnen slechts een deel voortbrenger van: onze wol, onze tarwe, ons bout, enz. enz. En nu bedoel ik nog maar alleen dat gene wat wij noodig hebben voor ons eigen gebruik. Er bestaat echter daarnaast nog een grooto behoefte aan producten voor onze industrie. Ik uil hier even bij stilstaan omdat hierover in landbouw kringen dik wijls misverstand bestaat. Men is zoo licht geneigd om de landbouw de mijnbouw en de vlsscherij te beschou wen als de eigenlijke producenten en d industrie te beschouwen als iets bijkom- stigs. Inderdaad brengen de eerste drie alle grondstoffen voort, maar dat zijn dan grondstoffen ter verwerking. Vlas is een grondstof cn nog geen linnen en voor de bereiding van het vlas tot vezel is meer arbeid noodig dan voor de teelt ervan. Ten slotte vordert de verwerking van de ve zel tot linnen nog meer arbeid en telkens neemt de waarde van liet product toe. Het is door de arbeid en het intellect met het kapitaal, dat do bodem grond stoffen voortbrengt, maar eveneens door deze zelfde dat in de fabrieken aan die grondstoffen grooter waarde wordt gege ven. Wanneer nu die industrie goedkoope grondstoffen betrekt uit het buitenland en die hier verwerkt tot kostbaarder materiaal en dit 't. zij hier, 't zij in 't buitenland ver koopt, dan draagt deze industrie evengoed bij tot den rijkdom van het land als de landbouw. Er kan dan ook nooit sprake van zijn dat de landbouw op oen meer bevoorrechte positie in dit opzicht aanspraak zou kun nen maken. Met het verschil in prijs van grondstof en fabrikaat betalen wij een groot deel van den invoer van ons land Toen tusschcn de verschillende landen het normale, vrije ruilverkeer nog bestond dus nog slechts enkele jaren geleden, bc trokken wij onze grondstoffen vanwaar wij wilden en dat was, waar wij ze 't goed koopst konden krijgen cn verkochten onze waren overal hoen en ondervonden daarbij practised geen belemmering. De regel was nu, dat wij onzen invoel betaalden met onzen uitvoer cn deze be stond gedeeltelijk uit landbouw-, voor een grooter deel uit industrieproducten. Ter verrekening der woderzijdsche vor deringen moest er omrekening plaats vin den van guldens, ponden, dollars, marken enz. En dit geschiedde door alles om te re kenen in goud. Op goudbasis vond de ver rekening plaats enlaat ik dit er bij zeggenop goudbasis vindt die verre kening neg altijd plaats. Een enkele maal was het niet mogelijk onze schuldlen mei vorderingen te voldoen en werd goud ver scheept. Ik heb eohter nog niet alles opgenoemd waarvan wij betalingen uit 't buitenland krijgen. Twee belangrijke bronnen van in komsten waren en zijn nog altijd: de rente van in 't buitenland belegde kapitalen, en de scheopsvrachten van voor rekening var 't buitenland verscheepte goederen; hierbij komt dan de verdienste van het goederen en passagiersverkeer in do groote havens van liet buitenland. Ruwweg kunnen we zeggen, dat onze ont vangsten uit het buitenland voor een derde bestonden uit d<e uitvoer van land- en tuin bouwproducten; een ander derde industrie producten en ten slotte nog een derde van kapitaalrente en vrachten. Welke invloed heeft nu bij normaal ver keer devaluatie? 1. Aanvankelijk blijven onze prijzen nog dezelfde en nog langer blijven de loonen dezelfde. Wij kunnen dus onze goederen tegen hetzelfde bedrag aan guldens blijven aanbieden. Maar het buitenland behoeft voor die guldens minder goud neer to leg gen. Onze waren zijn dus in 't buitenland goedkoop cn daar ieder toen koclit, waar het 't goedkoopst was, zou onze industrie toenemen in bedrijvigheid. Bovendien zou den koopovereenkomsten met 't buitenland gesloten voor grondstoffen in voorkoop met het aantal contractueele guldens kunnen worden betaald d.w.z. met minder goud dan vroeger, waardoor deze bloeiperiode der industrie, echter met stijgende binnen- latidsclie prijzen, -nog iets zou worden ge rekt. Zoodra echter deze periode, die zeg 3 a 6 maanden duren kan, voorbij is, komt de ontgoocheling, want dan vinden alle be rekeningen op goudbasis plaats, ook der nieuwe contracten. Het concurrentievermo gen is verdwenen, de uitbreiding van "t industrie-apparaat blijkt t.e groot, er zijn tal van arbeidskwesties. In 't kort we zit ten in een crisis. Het geschetste beeld geldt zoowel vooi industrie als landbouw en scheepvaart. 2. De waarde van onze buitenlandsche beleggingen cn de daarop ontvangen ren te-betalingen zijn tijdelijk en schijnbaar ver meerderd. Immers, wanneer wij bijv. geld hebben belegd in Amerikaansche sporen of Zuid Amerikaansche mijnen, don hebben wij daarvan vroeger schuldbewijzen gekregen in de munt-eenlieid dier landen. De ren- en Zonverbranding' Verzacht en geneest Doos 30ct. Bij Apoth.en Drogisten tobetaliiig vindt plaats in die munten. Eu zoolang die landen niet devalueeren krij gen we dezelfde hoeveelheid go-ud, maar neergeteld in een grootere hoe-veelheid gul dens. Omdat we echter die renten gebrui ken voor betalingen in 't buitenland, koo- pen we er niets méér mee. Na eenigen tijd, wanneer nieuwe buiten iandsohe aandeden worden gekocht, moe ten die in goud en dus met meer guldens worden betaald, waardoor ook liet schijn bare binnenlandsclie voordeel verdwijnt. We zouden met betrekking tot liet bui tenland alleen voordeel hebben van deva luatie, wanneer wij groote bedragen buiten- landseh kapitaal i,n onze ondernemingen haddien belegd of wanneer onze Staat groo te bedragen in het buitenland had geleend. Dit is wel het geval geweest met Noord- Amerika (spoorwegen), België (industrie), Engeland en Duitschland (oorlogsschuld). Wij hebben het met enkele van onze grootbedrijven en scheepvaartondernemin- gen. Vandaar dat van die zijde ook dikwijls devaluatie wordt aangeprezen. Maar ten slotte daar veel meer geld door ons in het buitenland is uitgezet dan er in is opgenomen, is dit voordeel voor onze gemeenschap in zijn geheel zeer gering. (Wordt vervolgd)' BESPUITING VAN AARDBEIPLANTEN (Mededeeling van den Rijkstuiubouw- V' 7' consulent Ir. D. Kers Hzn. te Naaldwijk".)! Mijn vorige mededeeling ging over da bespuiting van de aard-beiplanten na dia pluk; thans zal ik iets mededeelen over da behandeling van de bessenstruiken nadat de bessen geoogst zijn. Bij verscheidene bessenstruiken kan men thans waarnemen, dat de bladeren niet geheel gezond meer zijn. doch dat er kleine! gele en bruine vlekjes op te vinden zijn, welke kunnen samenvloeien tot vlekken van veel grootere afmetingen. De ziekte, waardoor deze vlekken veroor zaakt worden, is de bladvalziekte. Dezq naam is zeer juist, want de aangetas;a bladeren vallen af en bij erge aantasting kunnen de struiken in Augustus reeds ge heel kaal staan. Door zulk oen vroegtijdigs bladval wordt de struik verzwakt en da vruchtbaarheid verminderd. De bladval ziekte dient derhalve te worden bestreden. Nadat de hessen geoogst zijn dient gespo ten tc worden met een oplossing van 1 pCl, Bord. pap. MUGGEN ZOEMEN IN MEDEMBLIK De nieuwe legers zijn verschenen Bakkers produceeren slechts „krenten'-brood De deskundigen, die in Mei voorspel den dat de muggen, die rondom het iJs- selmeer in groote legioenen de bewoners het leven vergalden, spoedig zouden verdwijnen om in Augustus in nog groo teren getale terug te keeren hebben groot gelijk gekregen. In M e d e m b 1 i k zoemen zwermen muggen aan den Oos terzeedijk en maken de menschen het le ven zuur. Motorrijders moeten een stof bril dragen en mond, neus en ooren be schermen, terwijl het ongedierte zich dan nog tusschcn de kleeren dringt. Automobilisten zijn gedwongen uitvoeri ge voorzorgsmaatregelen te treffen, zoo als bescherming van den radiator door horrengaas en het aanzetten van de rui- tenwisscher. Straatlantaarns zijn als het ware „be groeid" met muggen, de winkelramen wor den verduisterd. De bakkers kunnen slecMs „krcntcn"-brood, d.w.z. brood met muggen fabriceeren. Wanneer zullen er afdoende maatregelen getroffen worden tot verdelging van het on gedierte? In Mcdemblik snakt men bijwijlen naar adem daar het buitenshuis zeer ris kant is de mond te openen. Muggen schijnen er namelijk zeer nieuwsgierig naar te rijn hoe die er van binnen uitziet. Men zegt dat door verbetering van den vischstand in het IJsselmeer verbetering zal komen. Moge het dan de visschen in het IJsselmeer wel gaan!

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1