„Aanpakken, NU!" A.R. Landdag op Prinsjesdag maas- en scheldebode woensdag 5 augustus 1936 1 15 September naar Den Haag! Geen VoedseBvernietiging meerl PROV. VERBAND VAN A.R. PROP. CLUBS IN ZUID-HOLLAND HAAGSCHE CLUB „MOBIEL" BOND VAN CHR. GEREF. VIANNENVEREENIGINGEN DE OVERSTROOMING Herverdeeling van de voor Werk verschaffing en Steunregeling beschikbare gelden Minister komt aan tal van bezwaren tegemoet Uitbreiding van dc goedkoope voedseldistributie De laatste weken heelt de Regee riiig herhaaldelijk contact gehad met de besturen der vakcentrales, die sterk tie nadruk legden op het leit, dat als gevolg van de rouleering in de werkverschaffing en de daarmee gepaard gaande vermindering van de tewerkstelling in het algemeen, voor al ten plattelande de nood hoog is gestegen. Bij het ingestelde onder zoek is gebleken, dat inderdaad eeni- ge tegemoetkoming in de geopperde bezwaren gewettigd is. Gezocht is naar de mogelijkheid van een meer gerechtvaardigde ver deeling der beschikbare gelden, waar bij tevens in oogenschouw is geno men het vraagstuk van de huurbij- slag. Het resultaat van het onderzoek is, dat de Minister van Sociale Za- ken thans een complex van wijzigin gen in de steunregeling heeft aan gebracht, gepaard gaande met nadere voorschriften f.a.v. de werkverschaf fing. Tevens zal de distributie van goedkoope levensmiddelen worden uit gebreid. Do te nemen maatregelen zijn do vol gende: Huurbijslag. De huurbijslag zal in twee etappes worden afgeschaft in dier .voege, dat met ingang van rle week 30 Augustus—5 September a.s de titans gel dende bijslag tot de helft wordt vermin derd,, terwijl do tweede helft komt te vervallen met ingang van de week, die 3 Mei 1937 aanvangt. Voor zooveel ook in verband mot deze afschaffing, een verlaging \an de huur van arbeiderswoningen wenschelijk zal r.iin. stelt de minister voor zich deze te hevor deren door: 1. mede te. werken aan huurverlaging van reeds beslaande woningwetwoningen: 2. den aanhouw van goedkoope woningen op grond van de woningwet aan te moe digen 3. den gemeenten te vergunnen, om de huur van particuliere woningen, welke op een h.i. voor de tegenwoordige omstandig heden redelijk bedrag is teruggebracht, op verzoek van den huiseigenaar af te houden van den steun en aan dien eigenaar uit te heeren Steun groote gezinnen De maximum-steumiitkecringen Voor de ondersteunden met middelmatige en groote gezinnen worden voor looncn boven f 15. verhoogd, doordat voor deze groepen het maximum-steunbedrag een hooger percen tage van het loon zal mogen bedragen daa tot lieden het geval was. Tarief steunverlaging Platte- Tand. De tarieven der laagste klasse wor den met f 0.30 per week verhoogd. Langdurige werkloosheid. Arbei ders, die langdurig werkloos zijn, zullen ten aanzien van de steunregeling niet meer be schouwd worden als te bchooren tot hun eigenlijke beroep of vak, weshalve voor deze arbeiders met betrekking tot de steunverlee- ning in den vervolge een door den minister v an Sociale Zaken vast te stellen standaard- loon zal worden aangenomen. Steun aan jongere arbeiders. Voor de jongere arbeiders, die, hoewel zij reeds in loondienst werkzaam zijn geweest, in verhand met hun toenmaligcn jeugdigen leeftijd nog niet het loon van een volslagen arbeider hebben verdiend, zal door den mi nister van sociale zaken eveneens een s'tan- daardloon worden vastgesteld, dat meer in overeenstemming is met het loon, dat zij op hun inmiddels bereikten lioogeren leef tijd zouden kunnen verdienen. Minder straffe toepassing yan het rouleersysteem In het komende winterseizoen zal de gelegenheid tot tewerkstelling bij de werkverschaffing worden uitgebreid. Ten einde zulks mogelijk te maken, zijn nieuwe plannen van werkverschaiiing bij de Regeering in voorbereiding. Aangekocht zijn eenige groote terreinen 3n de provincie Drente, Groningen, Friesland en Noord-Brabant, welke met werkloozen zullen worden ontgonnen. Bovendien zijn in eenige streken ten behoeve van zeer groote particuliere ontginningen subsidies in uit zicht gesteld. Daarnaast zal medewerking worden ver leend voor eenige belangrijke werken in do provincie Noord-Holland. Ook in Limburg wordt de werkverschaffing uitgebreid. Tevens zullen voor zoover noodig, de werk verschaffingsloonen naacr getoetst worden aan de loonen in het vrije bedrijf. Benige technische herzieningen Evenals reeds het geval is ton aanzien van de uitkeering welke inwonende gezins leden uit een werkloozenkas ontvangen, zul len de andere inkomsten van de bij een ondersteunde inwonende gezinsleden, die een bijdrage voor een werkloozenkas betalen, niet, naar den aard der inkomsten, voor 2/3 of geheel op het steun,hearag van den kost winner in mindering worden gebracht, dan nadat deze inkomsten met een bepaald be drag per week per gezinslid zijn vermin derd. Voor gezinsleden beneden 18 jaar is dit bedrag vastgesteld op 20 cent per week, voor gezinsleden boven 18 jaar op 50 cent In aansluiting aan hetgeen reeds lang geldt ten aanzien van tie toepassing der steunregeling zal voortaan het loon voor te- werkgestelden, die geen bijdrage voor een werkloozenkas verschuldigd zijn, 0.50 per week minder bodragen dan liet loon, dat verdiend wordt, door degenen, die wel zooda nige bijdrage betalen. Distributie van Levensmiddelen De Regecring heeft besloten de be schikbaarstelling van levensmiddelen aan werkloozen krachtig tor hand te nemen. Daartoe zal de geheele distributie ge centraliseerd vanwege het departement van Sociale Zaken plaats vinden en zullen, voor zoover mogelijk, verschil lende levensmiddelen aan de distributie worden toegevoegd. Zooals bekend za! zijn, wordt, in opdracht van den minister van Sociale Zaken en m samenwerking met het departement van Landbouw, thans gehukt in blik vervaar digd. Een 15-tal fabrieken is met het ma ken van dit product bezig, zoodat, naar mag worden venvaclit, de regeering in hei najaar en in den komenden winter over een behoorlijk kwantum blikvleesch zal kun nen beschikken. Sinds December 1931 heeft distributie plaats van versche groente. Deze distribu tie is geleidelijk uitgegroeid en zij neemt nog steeds toe. Hoewel versche groente een product is. dat zich uitermate moeilijk voor distributie leent, is hiermede resultaat van bcteckenis bereikt. Bij den huidigen vorm van distributie blijven er echter nog bezwaren en leemten in de distributie bestaan. Teneinde aan deze bezwaren tege moet te komen en de leemten aan te vullen, heeft de regeering beslo ten om een hoeveelheid groente te doen inblikken. Naar verwachting zal hiertoe bin nen enkele weken kunnen worden overgegaan. Geen vernietiging van groente meer Door dezen maatregel zal zoo goed als zeker kunnen worden voorkomen, dat ver nietiging vian groente plaats heeft, terwijl de distributie daarmede zeer zal zijn gebaat Verder wordt als goedkoop voedingsmid del onvermengde margarine aan werkloozen en armlastigen verstrekt. Daar deze distri butie in het vervolg ook door het departe ment van sociale zaken plaats zal hebben, wordt in een groote behoefte voorzien Aan dit product zal door de regcering bin nenkort een belangrijk kwantum bak- en braadvet worden toegevoegd. Het ligt in de bedoeling van den minister van Sociale Zaken om in de komende maan den met spoed to doen onderzoeken, of nog meer voedingsmiddelen aan de reeds ge noemde kunnen worden toegevoegd. Tenslotte wordt er met nadruk de aan dacht op gevestigd, dat vorenstaand com plex van maatregelen geen besparing be oogt op de 'totale uitgaven voor werkloozcn- zorg, doch ten doel heeft door wijziging in de vcrdeeling der beschikbare gelden reke ning te houden met de gewijzigde en zich nog steeds wijzigende omstandigheden. Voor zooveel van de bovenbedoelde wijzi gingen het gevolg mocht zijn, dat de steun van bepaalde personen daalt, zal de vermin dering aanvankelijk beperkt worden tot ten hoogste f 1.25 per weck Landbouwbedrijf IJsselmonde Een C.A.O. tot stand gekomen v Te Barend recht had dezer dagen een bespreking plaats tussehen de Comm. van Werkgevers, vertegenwoordigend do Hnll Mij v. Landbouw en C.B.T.B., van IJselmon- dei en de Ned. Chr. en Mod. landarb.bonden over het afsluiten van een C. A O. voor het landbouwbedrijf te IJselmonde. Dit was een vervolgbespreking. Na breedvoerige discussies kon alge- heele overeenstemming worden verkre- De eerste publicatie over de A.R. landdag op ..Houtrust" te den Haag op den dag van de opening der Staten- Gereraal heeft een golf van enthou siasme ontketend. Van vele zijden werd al geïnformeerd waar kaarten ver krijgbaar zijn en vroeg men om nadere inlichtingen. Zooals bekend mag worden veron dersteld, wordt deze landdag belegd door het Prov. Verband van A.R. Prop. Clubs in Zuid-Holland, die de uitvoe ring opdroeg aan de Haagsche Club „Mobiel". Deze is met veel ijver aan het werk getogen. Deze landdag zal pas aanvangen na de opening der Staten-Generaal en na dat alle deelnemers, na zich van te voren op Houtrust verzameld te heb ben, in optocht zich begeven hebben naar een straat langs de route, welke H. M. de Koningin op haar eventueele rijtoer door de Residentie zal nemen. De middagvergadering zal in ver band hiermede aanvangen 4 uur. Van SVi7 uur zal er een pauze zijn, terwijl de avondvergadering om 8'/i uur afgeloopen is. Een keur van sprekers, waarover binnenkort nadere mededeelingen vol gen, is uitgenoodigd. Van de Excellen ties D r. H. C o 1 ij n en M r. J. A. d e Wilde ontvingen wij reeds de toezeg ging dat zij op onzen landdag zullen komen. Kaartenverkoop De prijs voor de toegangskaarten bedraagt 0.30 per stuk. In overleg met den heer R. A. den Ouden, adj.-secretaris van het Centraal Comité, is aan de secretarissen van alle Kiesvereenigingen en Propaganda- Clubs in Zuid-Holland deze week het verzoek gericht kaarten in voorverkoop te willen nemen. Er bestaat natuurlijk de mogelijk heid dat eenige van die secretarissen met vaeantie zijn. Langs dezen weg roepen wij de medewerking dan in van de andere bestuursleden om ter plaatse de zaak ten spoedigste te organiseeren. Een duplicaat-circulaire wordt op aan vraag per omgaande toegezonden. Verleenen de K.V. en Prop. Clubs hun vlotte medewerking, dan kan ieder Anti-Revolutionair in Z.-Holland kaar ten koopen in de plaats zijner inwo ning bij het door de K. V. of Prop. Club daartoe aangewezen adres. T errein-consumpties Op het terrein Houtrust zullen, b ij voorafgaande bestelling en betaling aan het plaatselijk ver koopadres voör toegangskaarten of rechtstreeks aan ons adres, lunchpak ketten verkijgbaar zijn tegen zeer la gen prijs. a. lunchpakket, bevattende 2 ge smeerde cadetjes met kaas en een krentenbol 15 ct. b. lunchpakket, bevattende 1 gesm. cadetje ham, 1 gesm. cadetje boterhamworst en een krenten bol 20 ct. Toezending van de benoodigde bon nen geschiedt na ontvangst van het ver schuldigde bedrag, gespecificeerd in pakketten a en b, aan het verkoopadres ter plaatse of indien U individueel aan ons geld stuurt aan Uw persoonlijk adres gelijk met de bestelde toegangs kaart. Fooien voor bediening mogen op het terrein niet worden gevorderd noch gegeven. Vervoer Met de Spoorwegen is een regeling getroffen, waardoor de deelnemers op vertoon van hun toegangs- bewijs voor Houtrust, een goed koop retourbiljet naar den Haag kun nen krijgen. Voor hen die 's avonds in den Haag wensehen te blijven, zijn ook goedkoope meerdaagsche re- tourbiljetlen verkrijgbaar. Ter vergelijking volgen hieronder eenige prijzen. Derde klasse gewone prijs prijs voor eendags- landdag retours bezoekers Arnhem 3.85" 2.61 Alkmaar 2.60 1.83 Amersfoort 2.85 1.91 Amsterdam 2.— 1.51 Breda 2.40 1.71 Dordrecht 1.40 1.08 Ede 3.30 2.27 Gouda 0.95 0.73 Groningen 7.65 5.33 Nijmegen 4.45 2.97 Rotterdam 0.80 0.60 Utrecht 2.— 1.47 Zaandam 2.40 1.71 Zwolle 4.95 3.25 Bij groote deelname beslaat de mogelijkheid tot het inleggen van extra-treinen, waardoor dc prijzen nog lager kunnen worden. Het is dus in ieders persoonlijk belang zooveel mo gelijk deelnemers naar den Haag mede te brengen. Wij adviseeren den deelnemers zoo veel mogelijk per trein te komen. Autobussen zijn op 15 Sept. vrijwel onbereikbaar in den Haag, omdat de politie die op bepaalde terreinen, bui ten het sta'dscentrum gelegen, laat parkeeren en geen enkele bus in de binnenstad wordt toegelaten. Hoewel georganiseerd voor Zuid- Holland, zijn vanzelfsprekend alle Anti- Revolutionairen uit geheel Nederland van harte welkom Kiesvereenigingen of Prop. Clubs in plaatsen buiten Zuid- Holland, die in hun plaats een geza menlijke reis naar den Haag willen or ganiseeren of kaarten in voorverkoop willen ontvangen, zenden wij op hun verzoek gaarne een circulaire met uit voerige inlichtingen toe. Een parlementair jaar van zeer groot belang staat voor de deur. Van onze Partij, van al onze leden individueel, zal het uiterste gevergd worden. Hier is het begin van onze actie. „Aanpakken, nu!" zij het parool. Den Haag verwacht U! N.B. Alle correspondentie omtrent den landdag uitsluitend te riehten aan secr. „Mobiel", SOESTDIJKSCIIE- KADE 912, Telef. na 17 uur: 392778. Alle GELDzendingcn u i t s 1 u i tend op postrekening 18138 van de BOAZBANK te 's-GRAVENHAGE of per postwissel aan deze bank, MO LENSTRAAT 45. Knip dit stuk uit en bewaar het zorgvuldig. Er lean niet iedere week alles herhaald wor den. Dan zouden wij te veel van de goedheid van onze Pers vergen! gen op de basis van het contract Iloeksche Waard. Do uur- en dagloonen, zoomede de tarie ven voor accoordwerk zijn vastgesteld. Voor gewoon werk is het uurloon gesteld op 22 cent per uur. Voor zwaar werk 26 cent per uur. Voor de drie wintermaanden 2 per dag. Het tarief voor aardappelrooion is gesteld op 28 cent per II.L. bij een opbrengst van 330—400 IIL. por H.A. Bij elke 30 ILL. of gedeelte daarvan meer opbrengst ZVz cent per II.L. minder, bij elke 50 II.L. ot gedeelte daarvan minder opbrengst 2% cent per II.L. meer. Hier is dus verband gelegd tussehen de prijs per ILL. en de opbrengst per H.A. Het hietenrooiloon is gesteld op 7 cent per roe. met laden 9 c. per roe; voerhieten 5 cent per roe, met laden 9 cent per roe. De werktijd blijft zooals voorheen gebrui kelijk was. De duttr der overeenkomst is van Mei tot Mei; van kracht wordt deze overeen- womst op 17 Augustus a.s. We kunnen hier nog aan toevoegen, dat dit de eerste C.A.O. in het landbouwbedrijf is in dat gewest en dat deze door vrij over leg is tot stand gekomen. Glasfabriek Leerdam Een overeenkomst lot voortzetting van het bedrijf bereikt Blijkens een bericht van den trustee heeft de uitloting plaats gehad van obligaties dpr Glasfabriek Leerdam. Uitgeloot zijn in to taal t 30.000 51/2 pet. hypothecaire obliga ties. Deze uitloting heeft plaats gehad in af wijking van het indertijd voorgestelde plan der groep Van Rossum, waarbij f 18.000 uit geloot zou worden en is thans geschied con form de bepalingen der trustacte. De voor de betaling van de Uitgelote obli gaties en rente benoodigde gelden zijn be schikbaar gesteld door de groep Van Ros sum. Hieruit mag worden afgeleid, dat ten slotte een definitieve overeenkomst met deze groep bereikt is tot voortzetting van liet bedrijf. De zevende Bondsdag te Amsterdam Woensdag hield in hot kerkgebouw der Chr. Geref. Gem. te Amsterdam-West bo vengenoemde Bond zijn zevenden Bonds- lag onder leiding van den waarn. voorzit ter ds. C. van der Zaal, lid der Tweede Kamer. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze was geopend, hield de voorzitter een openingsrede, naar aanleiding van het woord uit don Corintherbrief: „Houdt U Mannelijk". Mededeeling werd gedaan, dat dc voor zitter, ds. v. d. Molen uit Rotterdam, we gens lichamelijke omstandigheden, als zoi>- ilanig zijn ontslag heeft genomen. Resloten werd hem dank te betuigen voor hetgeen door hem in het belang van den Bond was verricht. Het jaarverslag van den secretaris getuig de van toenenienden bloei van den Bon'!. In het afgeloopen jaar waren acht vereeni- gingen als lid toegetreden, zoodat het aan tal aangesloten vercenigingen thans 23 be draagt. liet financieel verslag gaf reden tot opmerkingen en sloot met een klein ba lig saldo. Op den volgenden Bondsdag in 1037 zal door een daartoe aangewezen com missie een ontwerp-statuten en huishonds lijk reglement worden ingediend, daar hol bestaande niet meer aan alle te stellen eischen voldoet. Besloten werd het orgaan van den Bond, genaamd „Ons Corresnon- dentieblaadje". dat hij wijze ran proet in het afgeloopen jaar in plaats van twee maandelijks pens per maand verscheen voortaan steeds maandelijks te doen ver schijnen. De behoefte aan een eigen blad wordt algemeen hij de aangesloten vcreent- gingen gevoeld. In verhand hiermede werd een voorstel van de vereeniging Deventer aangenomen, om de bondscontributio tp he palen op ,f 1,— per jaar en per lid van elke aangesloten vereeniging, waarvoor dan aan alle leden gratis het Bondsblad wordt toe gezonden. Tot bestuursleden werden herkozen de af tredende loden ds. G. v. d. Zaal te Den Haag en A. Kool te'Dordrecht. De vertegenwoordiger van den Bond van Chr. Geref. Jongelingsvereenigingen, als mede de vertegenwoordigster van den Bom' van C.hr. Geref. Meisjesvereenigingen it Nederland spraken de vergadering toe en brachten de felicitaties van hun respectie velijke Bonden over. Na nog eenige huishoudelijke zaken te hebben afgedaan, waarhij tevens een admi nistrateur voor het hondsorgaan werd be noemd. werd de huishoudelijke vergadering gesloten. Na een kleine pauze werd er epn open bare vergadering gehouden, waarin als spreker optrad ds. G. Salomons, van Amsterdam,, met liet onderwerp „De Burli- manbeweging". Aan de daarop volgende be spreking van het onderwerp namen niet minder dan vijftien aanwezigen deel. F.en zeer ernstige bespreking en beantwoording tier vragen waren hiervan bet gevolg. In de lteide vergaderingen was de op komst zeer goed. F,r hecrschto op dezen goedgeslaagden dag een zeer opgewekt Bondsleven. Dc vergadering werd te omstreeks vijf uur nam. op de gebruikelijke wijze gesloten. vert ten aanzien van sommige detailpunten. Adressant verzoekt op grond van een en an der ecu spoedige wijziging van de crisis- hypolheek-afossingswet te willen bevorde ren in dier voege, .lat geen executie van onroerend goed mag plaats hebben, zoo lang de debiteur 4 pCt. rente betaalt van c'e door hypotheek verzekerde hoofdsom men benevens een totaal aflossing van ten minste de helft van de bedongen tussclien- tijdscho aflossing in de gevallen waarin die aflossing minder dan 2 pCt. per jaar bedraagt, zoomede dat ten aanzien van de in het adres nader omschreven detailpun ten de ondervonden moeilijkheden worden De Zeeuwsche Oestercultuur Een nieuwe tegenslag Zooals men weet gaat het met de Zeeuw sche oestercultuur verre van goed. Daarom heeft men uitgezien naar andere perceelen en naar voor de doornziekte minder vat bare oesters. De laatste meende men gevonden te heb ben in de Fransche zaaioesters, terwijl men voor anderen grond zijn hoop had geves tigd oji de Zuidkust van Schouwen, van Zierikzee tot Burghsluis, de plaats waar momenteel de bete Zeeuwsche mosselper- ceelen gelegen zijn. De verleden jaar daar verkregen uitkom sten naren zeer moedgevend, doch hoe on berekenbaar de natuur is, blijkt dit jaar, nu men constateert, dat de meeste van de daar uitgezaaide jonge oesters van binnen geheel zwart zien. Men vreest, dat alles wel als verloren zal moeten worden beschouwd. Daar met het aankoopen van zaaioesters altijd veel geld is gemoeid, is dit voor de betrokkenen een schadepost van duizenden guldens. De Leeuwarder Bondsdag 1936 Uitgave van den Ned. Bond van J.V. op G.G. Van het Bondsbureau te Amersfoort ont\ ingen wij „De Leeuwarder Bondsdag 1930", een uitgaxe, waarin opgenomen de redevoeringen en referaten gehouden tij dens den Bondsdag op llemehaartsdag te L ecu w arde n. Een hoekje dus als „Van kracht tot kracht", dat we enkele dagen ge leden recenseerden en de referaten be\at van de Meisjesbondsdag in Den Haag. „De Leeuwarder Bondsdag"' is een boek je van niet minder dan 159 pagina's gewor den. Geen wonder, op den Jongelingen Bondsdag werden maar eventjes 10 rede voeringen en referaten gehouden. Daar kunnen de meisjes niet tegen op. Zij zou den dat niet willen ook. Aard en aanleg van jongeling en meisje verschillen immers hemelsbreed en de eene Bond mag geen copie worden van de an dere. Bovendien is er toch ook weer hierin overeenkomst, dat het op beide Bondsda gen aan degelijke principieele voorlichting niet ontbreekt. De vereenigingen zullen van dit boekje ir den komenden winter ongetwijfeld veel profijt trekken, wanneer de onderwerpen op de vergaderingen aan de orde komen. En er zal nog wel heel wat worden „na- geboomd"! Dat is dan ook de bedoeling van „De Leeuwarder Bondsdag" en daar om zal het boekje zijn weg wel weten te vinden. DE CRISIS-HYPOTHEEK AFLOSSINGSWET Een adres van de Ned. Bond van Iluis- en Grondeigenaren Over ecnigen tijd is een beroep op de wet niet meer mogelijk. Do Ned. Bond van Huis- en grond eigenaren heeft een adres verzonden aan den Minister van Justitie naar aan leiding van de crisis-hypotheekaflos- singswet. F.r wordt in liet adres op gewézen, dat de meeste particuliere huizenexploitanten, die thans nog door de wet worden be schermd, over eenigen tijd geen beroep meer op die wet kunnen doen. Immers zien zij hun inkomsten donrloopend vermin deren en daarnaast hun uitgaven vermeer doren door do voortdurende stijging van de kosten van onderhoud en door de in den iaatsten tijd reeds meermalen voorkomen de verhooging van hypotheekrente bij con tinuatie der leeningen. Een debiteur moet om een heroep op be doelde wet te kunnen doen de verschuldig de rente van de door hypotheek verzekerde hoofdsommen hebben voldaan. Bij het wetsontwerp tot verlaging der vaste lasten 1930 werd die verschuldigde rente gesteld op pCt. Adressant is van meening dat het al leszins redelijk en billijk moet worden geacht dat zoolang door de intrekking van dat wetsontwerp de daarmede be oogde verlaging van rente en van vaste overheids'asten niet op andere wijze wordt ingevoerd, in de crisis-hypotheek- aflossingswet 1936 de verplichte rente betaling wordt gesteld op ten hoogste 4 pCt. Voorts wordt erop gewezen, dat overi gens de uitvoering van de crisis-hypotheek- aflossingswet 1936 nog moeilijkheden opte- Het weer in Juli Veel regen en weinig zon Naar het Kon. Ned. Meteror. Instituut te De Bilt meedeelt, was gemiddeld over de vijf hoofdstations de ochiendtemperatuur in Juli een halve graad beneden normaal, in de tweede en derde deeade een graad I ne- len normaal. De grootste afwijkingen kwa men voor op den 7en en den 20en, resp. 5 graden boven en Sjo graad beneden nor maal. De gemiddelde maximum tempera tuur was één graad beneden, het gemiddelde minimum een halve graad hoven normaal Het aantal dagen met ee.i maximum tem peratuur boven 25 graden bedroeg te De Bilt 1 tegen 6 normaal. De neerslag was in Friesland. Zuid-Holland. Zeeland. Noord- Brabant en Noord-Limburg 100 tot 135 pro cent hoi en normaal, in het overige deel van lipt land 40 tot 90 proeent boven normaai. Te De Bilt werden 162 uren zonnesscliijn waargenomen tegen 209 normaal. NIEUW SCHIP VOOR DE KON. SHELL Opdracht aan de Ned. Scheepsbouw-Mij. Naar wij vernemen heeft de Kon. Shell-groep aan de Ned. Scheeps bouw-Mij opdracht gegeven voor den bouw van een dubbelschroet tank schip van 4000 ton, geheel van het zelfde type als er door de N.S.M. dit jaar één, en verleden jaar twee zijn afgeleverd. Het schip, waarvan de machines geleverd zullen worden door Werkspoor, is bestemd voor de vaart tussehen Curacao en Maracaibo. Ongetwijfeld zal deze nieuwe op dacht van de Kon. Shell, aan welk lichaam verscheidene werken in ons land reeds zooveel te danken hebben, uit een oogpunt van verdere werk gelegenheid ook buiten de kringen van de onmiddellijk betrokkenen, met vreugde worden begroet. Feuilleton Een verhaal uit het rampjaar 1809 door li PENNING (27, slot De deur werd voorzichtig geopend. Hot Was Lena, die naar Barend vroeg. Geertje nam haar hij dc hand, en leidde ze naar dc ziekensponde. Toen kwamen Gerrit en de kleine Lambert ook en met den vinger in den mond van verlegenheid vroeg Lambert: ijs Barend dood, Moeder?" Daarop gingen ze weer heen, op hun tee lten, en liet meisje zeide met een wijs ge zicht: „Barend slaapt kon je dat niet zien Lambert?" De boer zat weer bij den haard, de oogen strak op het vuur gericht, en zijn hart riep -Jot den allerhoogsten Koning. Daar rees een zware zucht op uit de bed stede: als van iemand, die uit een zwaren Slaap ontwaakt, De boer sprong overeind, maar de moeder, die bij de bedstede do wacht hieid. maakte een gebaar met ds band. F.n toen was het weer stil. De chirurgijn kwam, zette den stok in een hoek, en voelde den pols van den zieke. Daarop tikte hij met do vingers togen de zwarte snuifdoos nam ecri snuifje en zeide: „Rust moet liet hem doen zeg baas Bcrg- akker! ga je eens verluchten, want anders word je ziek!" Het gezag van den chirurgijn kreeg het gedaan, dat de 'boer opstond; en hij slotte naar den stal, om naar de beesten te kijken Maar binnen vijf minuten was hij terug, en terwijl zijn droeve oogen rustten op zijn vrouw, vroeg hij: „Hoe is *t?" „Je zult je jongen terug hebben!" zeide zij. Vrouw Sterrcnberg was naar achter ge gaan, en zij waren alleen in liet groote vertrek. 'k Bon niet verzoend met mijn kind!" klaagde de man: „als hij zoo eens de eeuwigheid moest ingaan!" 1-Iij legde de handen op de schouders van zijn vrouw; zij schenen als lood te wegen; en zijn forschc gestalte beefde als een espen blad in den wind. i „Zou hij werkelijk herstellen?" vroeg de boor. Er gleed een zachte glimlach over Geertjes bemitvielijk gelaat. En nu eerst zag Bergak- ker, hoe bleek die wangen waren. „M eet gij 't zeker, vrouw?" Zij knikte zacht maar in.et een vastbera denheid, dio hom moest treffen. „Wie heeft het je gezegd?" „De almachtige God de God des Vcr- bonds!'' Toen zweeg de boer. 1-Iij ging weer naar het vuur. de handen werktuiglijk uitstekend om ze te verwarmen. En ofschoon de vlam zijn oogen. die geen slaap hadden gehad, vermoeiden, bleef hij er in staren: met diepe gepeinzen Toén echter begon de natuur haar rechten te laten geldon, en dommelig geworden van de warmte, stutte hij het hoofd met beide handen en sliep in. Hij droomde; hij maakte den schvikwek- kenden nacht nog eens door, en 'hij hoorde den kreet: „Vader, Vader!" die met onuit- wischbare letteren in zijn zie,l was inge brand. Ineens schrok de. man on. Geertje stond naast hem. en zeide: „Hendrik! Barend is wakker hij vraagt naar jcl" Langzaam rees de boer overeind. Nu stond hij bij zijn kind. Met de teederheid van een vader schout hij den arm onder liet hoofd van zijn jon gen door. keek hem diep in de oogen cn zeide: „Mijn jongen!" Daar lag een innigheid en liefde in dien toon. dat zelfs de moeder ontroerde. Barend sloeg de zwakke armen om den hals van zijn vader en zeide met haperen de stem: „Is nu alles goed, vader? Blijven wij bij elkander? En hebt ge me alles ver geven?" „Kind!" zeide de vader: „wij hebben allen vergiffenis noodig!" De tranen biggelden den boer over de wangen, zij vielen als dauw op het bruine haar van zijn kind. Daar over den ondorgcloopen polder zweefde de engel der verwoesting, doch in deze woning waren de engelen der vertroos ting neergedaald. De boer zette zich aan 'het hoofdeinde bij zijn kind neder. Barend baadde in zijn zweet en sloot van zwakheid de oogen. En hand in hand zoo zat de boer hij zijn kind Hij durfde de hand niet los te laten: uit vrees, dat er weer een scheiding zou plaats hebben. En eerst toen dc jongen weer in slaap was gevallen, maakte hij de hand voorzichtig los. Hij bleef in het vertrek. Tranen vergoot hij niet meer: en hij liep zachtjes door de kamer, was altijd op de heen en verzorgde den herstellende met langzame en afgeme ten bewegingen. Door vermoeidheid overwonnen, zonk hij soms op een stoel neer on dan verving Geertje zijn plaats. Maar telkens rees hij weer op; de vaderliefde streed met den dood en de Heere, de oppers',e Medicijnmees ter. schonk de zegepraal. Binnen acht dagen was Barend weer in de kleeren en leunend aan don arm van zijn vader, staarden zij door het raam op liet overstroomde land. Er hing een nevel over liet water, maar de zon brak er door heen, en zij konden de verwoesting zien. Er spoelde een menigte wrakhout tegen den dijk; de Pruimenhof was verdwenen, en de Lindenhoeve ook. Het blauw van den onmetciijken hemel welfde zich boven den onafzienbaren watervloed en de vriendelijke zon, die alle nevelen deed vlieden, verheiderde den versten horizon. De watermolen verhief den stoeren kop indrukwekkend boven dc wateren, in den zegevierenden glans van het hemellicht; hij scheen op te rijzen uit zijn smaad on ellende, om straks opnieuw den strijd tegen het water te aanvaard en. Was hij niet 'het beeld van dit krachtige volk, dat terneergeworpen door liet geweld van den watervloed, opnieuw de handen aan den ploeg zou slaan, om het verloren gebied te heroveren? En zou de nederlaag geen lessen geven voor de toekomst, om den strijd met kracht voort te zetten? De breuken zouden wórden hersteld; de dijken verzwaard de tijd zou komen, dat ze door basaltmuren zouden worden ge pantserd. De Lindenhoeve zou worden herbouwd de heemraad had liet gezegd. En Barend zou den eersten steen leggen dat was reeds afgespraken. Er kwam immers geld genoog: liet stroom de geld. Gorkum gaf ruim drie duizend gul den; Rotterdam een bedrag van meer dan zes en twintig duizend gulden; Amsterdam ruim drie en een 'halve toil gouds. Het ge heele vaderland gaf; binnen weinige weken was er bijna een millioen gulden bijeen. En boven den somberen watervloed blon ken de lichten van erbarming, menschen- liefde en mededoogen.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 3