iiiir. VOOR VROUW EN KIND maas- en scheldebode zaterdag i augustus 1936 INZINKING weekoverzicht BINNENLAND BUITENLAND Ander werk voor de Moerdijkponten VOOR DE VROUW VOOR DE JEUGD VOORDE1 ZONDAG Zijn mijn dagen niet weinige? Houd op, Iaat van mij af, dat ik mij ver- kwikke, eer ik henenga (en niet wederkom) in een land der duister nis en der schaduw des doods. Job 10 20 en 21. Het schijnt wel, alsof lobs geloofs- lamp is uitgegaan. Zijn geloof in Gods goedheid wankelt. Zijn geloof ook in een beter leven, dan het smartelijke, dat hij nu doormaakt. Er is geen beter leven, dan dit leven, en dit is tevens het slechtst denkbare! En voorts is er de dood. het land der duisternis! Zie daar. Jobs laat ste overlegging. Is hier een geloovige aan het woord? Dit is de taal van de wereld, die ont goocheld is. Dit is in den trant van onze eeuw en ons geslacht, dat God en eeuwigheid heeft weggeredeneerd. Het geslacht, dat alle geloof aan God losliet, heeft geen vooruitzicht, dan den dood, en is daarom pessimistisch. Het wil al leen nog genieten, wat er te genieten overblijft; de weinige vluchtige dagen moeten gevuld met vermaak en zinne- streeling. Veelal gaat de begeerte niet hooger dan het oude: „Laat ons eten en drin ken, want morgen sterven wij!" Zoo klinkt het troostelooze lied, dat wij in anderen toonaard bij Job hier terugvinden. In anderen toonaard dan die genieters van het leven, ook al omdat hij in zoo droeve omstandigheden verkeert. Maar hij zegt: (en het is wezenlijk niet veel beter) „Zijn mijn dagen niet wei nige? Houd op; laat van mij af. dat ik mij verkwikke, eer ik heenga". En dan verder weet hij niets meer: dan de dood: enkel duisternis en nacht is er voor hem in het verschiet. Is dat een geloovige, die zulke taal voert? Ja, zoo ver kan het met een kind van God komen. Zóó diep kan het geloof in twijfelingen wegzinken, dat er geen eeuwigheidslicht meer schijnt. Job zegt: dat er een leven is, dat ellendig is, en een sterven, dat nog ellendiger is; en verder ziet hij niet. Dat is wel kras ongeloof. Een treurige cngeloofstaal en laakbare ongeloofs-be- schouwing. En gij moet er niet op gerust zijn, als gij soms daarvan iets bij uzelf vindt. Dat is voor een Christen, om zich diep te schamen en voor God zich te veroot moedigen. Maar er zijn zulke teleurgestelden, die met God twisten over Zijn goedheid. Het loopt hun tegen: en nu is niets meer goed. In het leven schijnt voor hen geen licht, en in het sterven natuurlijk ook niet. Dat er nog iets méér is, dan leven en sterven, het dringt tot deze mismoe- digen niet door. Dat er een eeuwigheid is, waarbij vergeleken leven en sterven te samen, niets zijn, hun oogen zijn er gesloten voor. En dat Gods goedheid zoo groot is, dat Hij in die eeuwigheid voor zondaren zaligheid heeft bereid door Jezus Christus, vervulling van hun schoonste verwachtingen, mits ze geloo- ven, ach! die groote goedheid Gods wordt niet meer opgemerkt. Zij zien maar dit leven en het sterven er na, en vragen: is God goed, die mij zoo teleur stelde en tegenkwam? Zoo doen ook ge- loovigen wel. En dan kregen zij het dikwerf, lang nog niet zoo hard te verduren, als Job. En toch doen zij zoo, en weten daarbij veel meer van de eeuwige goedertieren heden Gods, die in Christus Jezus ons tegenstraalt, waarvan Job lang zoo veel niet wist. Hoe diep beschamend. Laat het ons, als zoo ons geloof inzonk, uitdrijven met smeeking om schuldvergiffenis tot God dien wij zoo onrecht deden. Want het zou nog erger zijn, als in ons ongeloof wij ons van God afkeerden en met Hem niet meer te doen wilden hebben. Zoo hebben vele, door levens- weelde verblinden, of door levensleed verbitterden gedaan en zijn verloren ge gaan. Maar het hart van Gods kind trekt altijd weer, ook na diepe inzinking des geloofs. ja midden in den twijfel nog. naar God terug, om bij Hem te schuilen met zijn klacht en bede. Van Jobs geloof is schier niets meer te zien. Maar het sprak nog door zijn ongeloofswoorden heen. het drong hem nog om zijn nood den Heere te klagen. Hij bad nog. En dat is het levensteeken van Gods kind. Waar nog gebed is, daar is, hoe diep ingezonken en omneveld ook, toch nog leven des geloofs. Die zwaarbezocht en felaangevochten zijn, moeten aanhouden in het gebed. Want God wil zijn genade en den Hei ligen Geest geven, dien, die Hem met hartelijke zuchten zonder ophouden daar om bidt. Door dien Geest Gods en Zijn genade werking leeft het geloof weer op. Door den adem des Geestes wordt het geloofs vuur, bijna uitgedoofd, weer aangebla zen tot een heldere vlam, schijnend door alle donkerheid heen, die zich in onze ziel mocht gelegerd hebben. En zoo ziet het Geestesoog van den Christen weer,- niet slechts leven en sterven, maar de eeuwigheid, de eeuwige heerlijkheid, die God voor de Zijnen be reid heeft, waartegen het lijden van dezen tegenwoordigen tijd niet is te waardee- ren. En het verlangen naar de groote verkwikking aller verdrukten leeft weer op, de verkwikking na dit leven. Job, in de zwakheid van zijn geloof, haakt nog slechts naar verkwikking eer hij henengaat. Maar als 't geloof opleeft, strekt de ziel zich ook en 't meest uit, naar de verzadiging van vreugde, bij Gods aangezicht, eeuwiglijk en altoos. Tot die hoogte des levens wil de Heere u opvoeren, ook uit de diepten van aanvechting en bestrijding en be kommernis en verdrukking, langs den weg.des gebeds, gelijk ook Job in de duisternis tastende, langs dien weg, het licht zocht en vond. „Bidt en gij zult ont vangen, klopt en u zal worden openge daan, zoekt en gij zult vinden." Onze gezant te Rome, Mr. J. A. N. Patijn, oud-burgemeester van Den Haag, is be noemd tot gezant te Brussel. Er is een dienst ingesteld tot steunverlee- ning aan de kleine boerenbedrijven. De telers van koolzaad krijgen voor den oogst 1937 per 100 K.G. 1 meer dan voor hot gewas 1936. De Amsterdamsche gemeentebegrootlng 1937 had een aanvankelijk tekort van 14.250.000, dat thans gedekt heet te zijn. Het werkfonds heeft thans in totaal 41 plannen voltooid. Er zijn nog 121 plannen in uitvoering en 261 in onderzoek. De z.g.n. ordening in het bakkersbedrijf zal het eerst te Rotterdam en omstreken in werking treden. Ze omvat de geheele zuid punt van Zuid Holland en strekt zich uit van Hoek van Holland tot Krimpen a. d. Lek. Om een z.g.n. teveel in het productie apparaat te bestrijden wil de Ned. Bakkerij stichting, waarvan deze ordening uitgaat, ondernemersovereenkomsten sluiten, waar door de bakkers gedwongen worden niet meer te leveren beneden den normalen prijs. Ook niet-toegetredenen worden daar toe gedwongen. De overeenkomsten, door de regeering verbindend verklaard, worden niet van boven opgelegd, maar komen uit het vrije bedrijfsleven op. De Ned. Bakkerij stichting, bestaande uit alle groote bakkers patroonsbonden en coöperaties, zal hierdoor pogen toestanden uit te bannen, die den bakkers en ons nationaal vermogen schade toebrengen. De bevrachtingscommissie te Rotterdam wil een uniforme rijkssteunregeling voor de particuliere schippers instcllon. Hierbij zou den betrokken zijn ruim 10.000 schepen, die niet varen in do beurtvaart, met eigen goed of in vaste relatie. De besturen van alle schippersbonden protesteeren hier ten scherpste tegen, Bij de Vereenigde Glasfabrieken te Schie dam dreigde een staking wegens loonsver laging. Het conflict is echter bijgelegd. De contactcommissie voor het mijnbedrijf zal nagaan of de pensioenen kunnen wor den verbeterd. Onze regeering heeft schepen naar Spanje gezonden, om landgenooten af te halen uit Barcelona, Valencia en andere Spaansche steden. Te Grootegast (Gr.) worden vijf broers, afkomstig uit Drachtster Compagnie (Fr.), er van verdacht een alleenwonenden ouden landbouwer te hebben vermoord, om diens geld te bemachtigen. Twee hunner hobben een volledige bekentenis afgelegd. In 1929 schoot in diezelfde plaats Ye Wijkstra vier veldwachters dood. Hij werd tot levenslang veroordeeld en vertoeft reeds geruimen tijd in een krankzinnigengesticht. Do burgeroorlog woedt in Spanje reeds twee weken onverflauwd voort op echt Spaansche wijze, d.w.z. zoo barbaarsch mo gelijk. In dit verband zij herinnerd aan de guerilla, door de boeren in de bergstreken gevoerd togen Napoleon, toen deze Spanje trachtte te veroveren. Feitelijk heeft Napo leon het toon tegen de fanatieke bevolking moeten afleggen. Saragossa moest toen als het ware met den grond gelijk gemaakt worden. Geen der belegerden, man noch vrouw, monnik noch non, gaf den Fransch- man pardon of vroeg pardon. En in den zesjarigen burgeroorlog in 1833 was er evenmin sprake van toegevendheid. Even als toen wordt ook thans geen kwartier go geven. Wat gevangen genomen wordt gaat tegen den muur. De beide partijen houden zich nog in evenwicht en bestoken elkaar in en uit de lucht. Het garnizoen te Valen cia zou naar de zijde der opstandelingen zijn overgegaan. In het Ebro-dal zijn hon derden communisten door de opstandelin gen met machinegeweren gedood. Reizigers uit Catalonlë deelen mee, dat de regeering daar en in Barcelona feitelijk niets te zeggen heeft. De plaatselijke auto riteiten zetelen in een of ander lokaal op do wijze van de sovjets en decreteeren de ongelooflijkste maatregelen. Het bolsjewisme viert er hoogtij. Vis- schers rijden in auto's door de straten en verdeelen hun vangst onder de bevolking tegen afgifte van bons. De boeren werken over het algemeen door, doch zij worden gedwongen hun rund en pluimvee en hun tarwe eveneons tegen bons af te leveren, die het stempel dragen van een of andere communistische, anar chistische of syndicalistische organisatie. Dit bonnenstelsel heeft in enkele dagen een grooten omvang aangenomen. In Barcelona liggen de straten vol met lijken en cadavers, die een walgelijken stank verspreiden. Bijna alle kloosters en kerken van de stad zijn in asch gelegd. Hen heeft gezien, hoe anarchisten, die de Sint Anna-kerk in brand staken, op het altaar dansen uitvoerden, en het kruisbeeld verbrijzelden. Een groep opstandige officieren, die in een klooster hun toevlucht had gezocht, werd, na heftigen tegenstand te hobben ge boden, ten slotte tot overgave gedwongen. Alle officieren werden ter plaatse vermoord. Eén van hen werden zelfs de armen en bee nen afgesneden. Het klooster staken de bandieten hierop in brand. De stroommasten van de tram zijn tijdens de schietpartijen afgebroken, zoodat de ge leidingen overal de straten versperren. In tal van auto's reden jonge meisjes, die met revolvers gewapend waren. Een Friesche vrouw, die uit Barcelona vluchtte, zag daar rookendo puinhoopen van kerken en kloosters. Telkens ontmoet te men troepen gewapende arbeiders, die met achterdochtige blikken de buitenlan ders opnamen. Dan hieven ze de vuist gebald omhoog en riepen „Salut Compa- nys", de groet van rood Barcelona, die de vluchtelingen op dezelfde wijze beantwoord den, daar dit het beste vrijgeleide was. Deze Friesche vrouw begreep de haat tegen de kerk niet, daar de bevolking getrouw haar kerkelijke verplichtingen na komt. Ze hoorde van een chauffeur, die met een auto door de stad reed. dat hij plotseling werd aangehouden door een guardia civile, die hem smeekte toch een oude pastoor van in de zeventig te willen meenemen, daar men hem zocht te ver moorden. In een groot hötel te Barcelona vertoef den GO communisten, die onder aanvoering van een Ilollandsch meisje van ongeveer 20 jaar naar Saragossa zouden optrekken tegen de opstandige legers. In Barcelona schijnen enkele Hollanders te zijn gebleven, om de rooden een handje te helpen. De Hollandsche vluchtelingen uit Spanje vertellen van avonturen, welke zij beleefd tiebben. Een ingenieur moest met vrouu en drie kinderen vijf uur aan een stuk loopen langs de spoorbaan. Trein noch auto kon men krijgen. Een andere Hollan der wist nog een oude auto te bemachtl- gon, wat maar gelukkig was, daar zijn vrouw spoedig een kind verwachtte. Ze konden echter nergens een hotel krijgen Men durfde zo nergens op te nemen, zoodat ze tenslotte het was de eenige manie: om onderdak te krijgen maar voor een maand een gemeubileerde woning hadden gehuurd. Intusschen hadden ze uit voor zorg naarstiglijk geïnformeerd naar een vroedvrouw of een dokter. Midden in den nacht deed zich een aar dig intermezzo voor. Daar stonden plotse ling zes gewapende communisten bij hen aan de deur met in hun midden een vroedvrouw, die wel bewaakt door het es corte haar diensten aanbood. Het was niet noodig. Overigens een staaltje van de voorkomend heid waarmee de communisten de vreemde lingen bejegenden. Het was anders wel een armzalig troepje dat Spanje ontvluchtte. Velen, zoo vei tel de de Friesche vrouw, waren inder haast gevlucht, zonder iets mee te nemen dan wat ze droegtn en zenuwachtig nog hadden meegepakt. Er was zelfs een beer, die al zijn geld had moeten achterlaten en zonder een cent op zak was De leiding van de Duitsche Evang. Kerk heeft een protestbrief aan Hitier gezonden, waarin zij stelling neemt tegen de al dan niet officieel tegen de kerk getroffen maat regelen. Zij verzoekt om vrijheid in kerke lijke aangelegenheiden voor de toekomst. In Frankrijk, Polen en Duitschland had den verscheidene doodelijke vliegtuigonge lukken plaats. De heer H. J. van Wijlen vertelt in „De Rotterdammer" het volgende over het ker kelijk leven in Frankrijk, dat daar niet hoog staat: Nice telt 269009 inwoners. In de Eglise Réformée (letterlijk: Gereformeerde kerk), die 's morgens om 10.15 uur vergadert, tot bij half 12, telde ik een 80 menschen, dat was al; zij heeft een predikant en een hulp prediker, die om de andere week preeken; een middag- of avonddienst bestaan niet. Het kerkbezoek van een gemeente, die op papier 600 gezinnen omvat, blijkt wel slecht Het gehalte van sommige dier fa milies bleek me uit een verhaal, dat ik hoorde; een jong paar kwam bij den pre dikant, om hun huwelijk kerkelijk te laten inzegenen. Hij wees het op zijn plichten onder andere van het doopen der kinderen. O, zei het bruidje, wij hebben afgesproken, „MAAS"-NYMPHEN VACANT1EMAAND De Bilt voorspelt: Het weer wordt beter De „hoogedruk" komt naderbij 't Wordt wel niet warm, maar toch veel We blijven dus van regen vrij. [vaster 't Zou wel de eerste keer niet wezen Dat 'k zoo'n belofte ernstig nam En zonder regenjas op reis gaand' Druip-door-nat boven water Icivam. 'k Neem dus, als regel, die berichten Met den bekenden korrel zout Omdat het weer aan wat De Bilt zegt Zich toch maar o, zoo zelden houdt. Maar nu wil ik er in gelooven Nu stemt het weerbericht me blij Want, zie je, morgen is 't Augustus Vacantiemaand! Dan ben ik vrij! Dan wil ik dwalen door de bosschen En mijm'ren op de oude hei Dan wil ik dart'len in de duinen Als 't jonge veulen in de wei. Dan wil 'k vergeten alle zorgen Die vaak versomb'ren m'n bestaan Wie z'n beslommeringen meeneemt Kan nooit echt met vacantie gaan! De Bilt voorspelt: Het weer wordt vas- Dat wil dus zeggen: altijd zon [ter Je hoeft je nu niet te verkniezen In het familiepension Waar je, als 't pijpensteelen regent, Met dam of schaak den tijd passeert En van je mede-lotgenooten Het Halmaspel of 't sjoelen leert. De Bilt voorspelt: Het weer wordt vas- lter M'n hoop wordt er door aangevuurd! Alleen is 't jammer dat m'n vrijheid Niet langer dan zes dagen duurt (Nadruk verboden) HAKATE de eerste zes jaar hebben wij geen kin deren. Dat werd zoo, als de gewoonste zaak. van de wereld, gezegd tego.i hun predi kant. In de zomermaanden, wanneer het kerk bezoek nog slapper is dan gewoonlijk, is er maar één kerkdienst voor alle protest: ïten: „Gereformeerden", Waldenzen en Luther- schen. Elk van de predikanten heeft een maand zijn beurt en twee maanden vacan tie. De Zondag als rustdag is hier zoo goed als onbekend. De winkels zijn open, de markten tot 12 uur, alles rijdt en rost. 'k Zag zelfs timmeren en metselen. Ook de Roomsche kerken zijn hier in Nice niet rijk, niet in hooge eere, en dat is, ook in haar uiterlijken staat, heel goed te zien. Men schrijft ons uit Dordrecht: Voor de Moerdijk-ponten, die door de brugbouw op non-actief komen, zoekt men thans andere bezigheid, om te voorkomen dat ze straks geheel renteloos worden. Over wogen wordt, er een te gebruiken om de oeververbinding met Flakkee. welke thans veel te wenschen over laat, te verbeteren. De bedoeling is, dan niet af te varen van Hellevoetsluis, maar om de afvaart te ne men dichter bij het Spui. Bij het proefvaren bleek, dat de geweldige pont voor de ha ven van Middelharnis eigenlijk te breed is. Bij slecht weer zal het binnenvaren ernstig bezwaar kunnen opleveren. Daarom zal waarschijnlijk, indien de plannen doorgaan, een apart havenhoofd voor de pont moeten worden gebouwd. Dit, en de nieuwe aan legplaats met toegangsweg op Voorne en Putten, zullen veel onkosten meebrengen, waarom het nog niet vast staat of deze betere verbinding voor Flakkee werkelijk heid zal worden. De beide andere pnntbooten zullen waar schijnlijk elders in Zeeland nuttig werk kunnen doen. VROUWENLEVEN IN ITALIË De positie van de vrouw in Italië, is die van volkomen ondergeschiktheid aan den man. Dit geldt natuurlijk hoofdzakelijk voor het volk en de kleine burgerkringen. In de lioogere kringen heelt een uitwisseling met de cultuur van het Noordelijke Europa plaats, die deze verhouding milder ge maakt heeft. Maar deze kringen zijn het niet, die hun 6tempel drukken op het openbare leven; en dit leven toont in Italië den man in ieder opzicht als de leider, de eerste, de „baas". Het temperament van dien Zuiderling is natuurlijk in zijn geheele wezen zóó zeer verschillend van het onze, dat daaruit reeds veel verklaarbaar is. Voor den Zui derling, evenals voor den Oosterling, is de vrouw zóó uitgesproken de „vrouw", dat zij nooit de vriendin of de kameraad kan worden, op de wijze, waarop wij dat in het Noorden verstaan. En zóó zeer is hier van beide de man de leider, dat dit zich zelfs in de opvoeding kenbaar maakt. Reeds bij de geboorte is de vreugde grooter, wanneer' het kind een zóón, dan wanneer het een dóchter is. En naderhand, tussdhen de broers en zusters, is het steeds de jongen, die bij strijdgeval- len gelijk krijgt, en het meisje, dat terug gewezen wordt, en tegenover haar broer op de tweede plaats wordt gezet. Zóó is de vrouw, wanneer zij op huwbaren leeftijd komt, rijp voor de onderwerping en de volg zaamheid, die de man van haar verlangt. Zij is gewend, dit als volkomen natuurlijk te beschouwen. Haar positie is in ieder opzidht zoo ver schillend van die van de vrouw in het Noorden, dat oen vergelijk moeilijk te ma sten is. Vele lezeressen zullen misschien denken, dat zij niet gaarne zouden willen ruilen. En geen wonder. Todh wordt de vrouw niet slecht behandeld. Haar leven en haar taak liggen binnen de muren van haar woning. Haar contact met de buitenwereld is, behalve een enkele vriendin, haar eigen familie en die van baar man. En hiervan, noodgedwongen, natuurlijk ook weer hoofdzakelijk de vrou- telijk? Jeden; moeder, zusters, tantes Woont zij alleen, dan mogen er, wanneer de man uit is, geen mannelijke gasten ont vangen worden. En wanneer hij thuis is. zijn e.v. mannelijke gasten gewoonlijk slechts die van de „ongevaarlijke" catego rie of van de „onvermijdelijke": vaders, ooms, broers. Zelden vrienden. De Italiaan treft zijn vrienden op straat, in het café, in de „zaak", zelden thuis. Dit alles om ver leiding te voorkomen. Hijzelf is meestal zijn vrouw ontrouw, want dat ziet hij als zijn goede recht, en de buitenstaanders beschouwen het als een bewijs van zijn mannelijkheid. In zooverre hij echter zijn vrouw niet alle communi- catie met anderen onmogelijk maakt (zoo als bijv. door regelrechte opsluiting: een middel, dat vooral de Zuid-Italiaan, uit er varing en door zijn primitieve tempera ment, gaarne toepast!), betaalt zij hem met gelijke munt. Dit is géén opstandigheid, het is nauwelijks een reactie van de eigen persoonlijkheid of van eigen waardegevoel Het is eenvoudig de verboden vrucht, die men plukt, zoodra men de kans ziett Maar bijna zelden woont zij alleen. Want het is typisoh voor het geheele Italiaansche volksleven, dat de verschillende generaties van een familie tezamen blijven. Wanneer de zoon trouwt, blijft hij thuis en zijn vrouw trekt bij hem in. En natuurlijk blijft de leiding van het huishouden dan aan de moeder. En vaak zijn zij niet eens de eenige vrouwen in huis: gewoonlijk is er nog een zuster, een tante, een nicht Vaak ook meerdere mannelijke familiele den, Zóó is het leven goedkooper (de huren zijn hier hoog, de levensmiddelen duur, da salarissen laag!), de man is zeker, dat zijn vrouw goed bewaakt is, terwijl hij weg is, en de jonge vrouw, die anders door de be perking van het contact met de buitenwe reld een eenzaam leven zou hebben, heeft, „aanspraak" en gezelligheid(?) genoeg. En door deze feodale levenswijze heeft de Italiaansche vrouw, ook wanneer zij kinde ren heeft, wanneer de man weinig ver dient, en zij geen meisje kan houden, nooit teveel werk, zooals dat bij ons zoo vaak voorkomt. Er zijn vele handen, die de taak verdeelen en licht maken, en er blijft haar altijd tijd voor ontspanning, en voor een minutieuze verzorging van haar uiterlijk, die, naast het moederschap, haar grootste levensdoel is. ©Vordt vervolgd) Beste Nichtjes en Neefjes, Eindelijk nu do raadsels weer. Dat is anders een tijd geleden, hè? Vind jullie ook niet? Of is 't toch nog omgevlógen, dat poosje tusschen de vorige raadselweek en deze? Misschien wel, want al is het niet zulk mooi weer geweest, jullie hebt toch denk ik, wel volop genoten van deze zomer- sche lange dagen. We zullen maar hopen, dat nu de va- canties aangebroken zijn het weer mooi zal worden. Wie weet, hoeveel heerlijke dagen ons nog wachten. Jullie hebt nu zeker allemaal vacantie? Sommigen natuurlijk al eerder, maar de meesten toch nog niet lang, denk ik. 'k Wensch jullie allemaal heel veel ge noegen; aan wie uitgaan een prettige reis, en aan wie thuis blijven veel plezier in hun vrije leventje. Geniet maar fijn, hoor! De raadsels waren geloof ik niet zoo erg moeilijk dit keer. 'k Zal jullie gauw de op lossingen vertellen, en ook, wie de prijs krijgt. Daarna kunnen we dan samen afspreken hoe lang wij vacantie zullen nemen van het raadsehverk in „Ons Hoekje". Do oplossingen zijn: I. Schoolreis. Los, roos» hooi, chloor, heir. Helaas sloop hier de vorige maal een klein foutje in; de bloem, voorgesteld door 7, 4, 4, 1 is: roos, en 't had dus moeten zijn: 6, 4, 4, 1. Misschien hebben de mees ten dat wel begrepen. II. Dirksland. D p i t Aarde s p ij k e r s Dirksland knollen spade end d III. De helft van XII is VII, wanneer men XII door een horizontale streep mid dendoor deelt en dan kijkt naar de boven ste helft. IV. De zon kan drogen, maar ook vochtig maken (zweetdruppels, smel ten van sneeuw en ijs). V. Ster a asfer. Gelukkig kreeg ik heel jvat goede oplos singen. En daarom reik ik een prijs, èn een paar troostprijsjes uit. Deze laatste zijn lieusch niet erg mooi hoor, maar toch denk ik, dat de winnaars er nog wel een beetje blij mee zijn. Voor de vacantie wordt altijd alles opgeruimd; dat weet jullie wei. Dat doe ik nu Ook in mijn prijzen voorraad. Van daar de troostprijsjes, die hoewel niet bij zonder mooi, toch nog wel de moeite waard zijn. De prijs is voor Aat van den Doel te S'dijk. Troostprijsjes heb ik toegezonden aan: Hans Wagner, Kommy le Comte, Bram Pullem an en Loui s- j e Maris. Aat en Kommy willen haar prijsje wel afhalen aan het bureau te Sommelsdijk, hè? Aan Bram en Louisje, evenals aan Hans W zal de prijs toegezonden worden. 'k Hoop, dat alles naar jullie zin zal zijn. En nu sluiten we ons raadselhoekje tot 29 Augustus. Als er niets bijzonders gebeurt, hoop ik 29 Augustus jullie weer raadsels op te geven. Die moeten dan vóór Dinsdag S September opgelost zijn, zoodat ik Dinsdag 8 September weer alle briefjes met raadsel oplossingen in mijn bezit heb. Zaterdag 12 September vind jullie dan weer brefjes in de krant. Dus: geen briefjes gedurende 2 Augustus tot en met 28 Augustus. In de krant van 22 Aug. zal ik jullie nog wel even helpen onthouden, dat we de 29ste weer beginnen, dat je dan dus goed da krant, moet lezen. En dan zorg jullie, dat ik direct de eerste de beste keer van allemaal 8 September bericht heb. Daarna doen we 't weer gewoon om de veprtien dagen, dan heb jullie er weer meer tijd voor. Van harte hoop ik, dat jullie dan inmiddels door pro paganda gezorgd hebt, dat ons kringetje nog wat uitgebreider wordt. Nieuwe nichten en neven zijn dus na 29 Augustus hartelijk welkom! Nu de briefjes: Hans W. te Stad aan 't Haringvliet. Blij, dat je een prijsje hebt? Je hebt het echt verdiend, hoor! Wat had je goed je best ge daan! Zoo mooi geschreven! Fijn, Hans! Ik hoop, dat je je prijs ook mooi zult vinden Dag, hoor. Groeten aan Adri. Jan en Jaap W. te Stad. Van één van jullie beiden kreeg ik geen briefje, van wie dat weet ik niet zeker. Want er staat geen naam onder het eene, dat ik ontving. Ik geloof, dat het van Jaap is. Wat grappig, dat broertje al net zoo handig is in kopje- duikelen als jullie. Je hebt het hem zeker goed geleerd! Nou volgende keer krijg ik van allebei weer wat ,hè? Dag, jongens! Op 9 Aug. zal ik aan Jaap denkeni Jan W. te Stad. Ik merk, dat je 't op 't oogenhlik aardig ver gebracht heb in 't orgel spelen. Kranig is dat, zeg! Het schoolreisje was zeker wel erg fijn Jullie hebt mooi weer getroffen, hé? En nu vacantie! Met z'n allen, Bram incluis. Wat een genot, hè? 'k Wensch jullie allemaal prettige dagen hoor! Dag, Arie. Aart van den Doel te Sommelsdijk. Ja, jij treft het hoor: pas in ons hoekje en dan al een prijs. Maar je bent werkelijk aan de beurt. Want dat troostprijsje was maar een kleinigheid. En je werk was uitstekend. Wat een gezellige brief. Dank je wel voor de foto. Zoo moest ik eigenlijk al mijn neefjes en nichtjes voor me kunnen zien. Dat zou leuk zijn! Dus jullie hebt toch nog een gezel lig schoolreisje gehad. We zullen hopen, dat de zieke na de varantie weer aangesterkt Is, hè? Nog we! gefeliciteerd met je zusters verjaardag. Leuk. dat ze er allemaal zoo om gedacht hebben. Ja, van aardbeien houd ik ook veel, trouwens van alle vruchten. En jij? Nu, dat hoor ik in September wel weer. Zal jij ook je best doen, om nieuwe nichtjes en neefjes er bij te krijgen? Dag! Bram P. le Numansdorp. Wat gezellig, dat jij me zooveel schrijft over 't school reisje. Ik hoop, dat je de rest van 't verslag goed onthoudt, en dat ik dan dan na onze vacantie te lezen krijg. Fijn, dat je zoo goed zwemmen en duiken kunt. Dat gedeelte in je brief van die kle'ne en die groote klee- ren begrijp ik niet goed. Ik hoop, dat je me dat nog eens duidelijk maakt. Ik heb daar nog nooit van gehoord. Nu Bram: veel ple zier en tot schrijven, hoor. Daaaag. Trijntje V. te Middelharnis. Leuk, 'dat ie schreef. Daar had ik ook op gerekend. Zoo maar niets van zich laten hooren is toch wat al te vreemd, hè? 'k Kan me best be grijpen, dat je geen tijd meer hebt voor de raadsels. Prettig, dat je belooft, toch nog eens te zullen schrijven, 'k Zal heel graag nog eens vernemen, hoe het je gaat op de nieuwe school. Viel het rapport nog al mee? Nou. rust maar goed uit, en dan in Septem ber maar weer vol moed aan de gang. Dag Trijntje! 't Beste met je kleine zus. Daaaag. Louisje M. »e Fijnaart. Dank je wel voor je felicitatie. Wat had je de 6e Juli goed ont houden! Je mag meedoen, zoo lang als je zelf wilt. Ik heb een nichtje van wel 16 jaar Dus je hebt de tijd nog. Ik hoop, dat je nog lang een nichtje van me zult blijven Ge lukkig, dat cr toch niets ernstigs aan de hand was. Wil je vooral de groeten aan Moeder doen, en haar danken voor de ge- lukwensch? Nu, veel plezier hoor, in do vacantie. Dag Louisje. Cor". R. te Nieuwe Tonge. Je licht gelijk: uit logecren gaan is altijd erg gezellig, hè? Heb je het hoek nu inmiddels gelezen' Ik hoop, dat je het mooi vindt. Hartelijke groe ten aan de huisgenooten, en tot September hoor! Daag! Kommy Ie C. te Sommelsdijk. .Te raadsel oplossingen waren bijna goed, hè? In plaats van de wind had je liever de zon moe ten kiezen. Misschien dacht jij aan een voch tige wind, zooals die soms waait. Dat is nog zoo raar niet verzonnen. Maar nu is het je wel duidelijk, denk ik. Ik hoop dat jij na de vacantie ook weer trouw mee zult blijven doen. Ook nog welbedankt voor de verjaar- dagsfelicitatie. Hoe weet jij dat zoo goed? Of las je onze rubriek al lang? Dop m'n hartelijke groeten aan allemaal. Dag, hoor! Jattny v. D. te Beverwijk. Nu jij nog, last not least. A! examen gedaan? Zoo niet. dan wensch ik je alsnog een goede afloop toe. En een prettige vacantie daarna. Wat ga je dan doen! Het truitje is zeker al af? Jij hebt al heel wat mooie dingen gemaakt, zeg. Echt leuk! Je blijft toch nog we! een poosje raaldsel-nicht? 'k Vind het altijd gezellig, als ik zoo onverwachts nog een bericht uit Beverwijk ontvang. Wat zitten de leden van ons hoekje toch verstrooid, he? Nu_ Janny. „tot September", zal ik ooit aan jou maar schrijven TTartetiike groeien aan allen. Daaag. Tot slot, meisjes en jongens wensch ik' jullie nogmaals allpmaal een prettig-e vacantie. Zaterdag 22 Aug. hoop ik ons praathoekje weer te openen met alvast een herinnering aan de komende raadsels van 29 Aug. En dan beginnen we weer. Tot zoolang het beste, en de hartelijke groeten van jullie TANTE TINE, j

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 3