MAAS EN SCHELDEBODE ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1936 PLAATSELIJK NIEUWS Ingezonden Stukken VERKOOPINGEN MARKTBERICHTEN PREDIKBEURTEN DE OVERSTROOMING 39 Juli VOOR VIJFTIG JAAR LAZEN WIJ IN DE MAAS: NIEUWE TONGE. Als een bewijs welk een groote belangstelling liier getoond is, voor het stemmen van een lid voor ae Tweede Kamer, kan worden gemeld, dat er van de negen en dertig stemgerechtigde leden, zes en dertig zijn opgekomen en van de drie achtergeblevenen was er een uit- landig en een wegens lioogen ouderdom' niet kunnende komen. De veerdienst WillemsdorpMoerdijk Wa: er met de booten gaat gebeuren Naar men ons meldt zullen twee booten Van den veerdienst WillemsdorpMoerdijk, die, zoodra do nieuwe 'brug in gebruik kan worden genomen, buiten bedrijf worden ge steld, bij den veerdienst Anna JacobaZppe worden ondergebracht. De derde gaat den dienst Hellevoetsluis Middelharnis onderhouden. MIDDELHARNIS. De P.V. „de Reisduif" hield een wedvlucht vanaf Maastricht, af stand 146 K.M. De prijzen werden behaald als volgt: A. Schuurman 2 3 5 10 13 15 17 29 30 36, C. Smit 18 20 32 43 35 38. P. Schuur man 11 12, A. Nieuwland, 23 28, A. Sarelse 22 40, L. Peeman 8 14 24 A. Wielhouwer 21 31, J. Kruik 4 9 16 26 37, J. Koese 7 42 43, D. Kardux 6 27 41, G. Mooiweer 39, M. Jop- pe 19 25, A. Verwers 33, G. Onderdelinde 1. Zaterdag 1 Aug. zal een wedvlucht worden gehouden van Ciney (België), afstand 175 K.M. 2 K.M.-zwemwodslrijden F.Z.C. Dames: P. de Mooi 42 min. 5 1/5 sec., M. v. d. Valk 43 min. 35 sec., S. v. d. Nieuwendijk 58 min. 57 sec., L. v. d. Valk 65 min. 50 sec. Heeren: J. Mackioet 36 min. 56 sec., S. Jongejan 3'6 min. 59 sec., J. Wielaard 41 min. 26 sec., H. Visser 42 min. 43 sec., M. Blok 44 min. 21 sec., A. Visser 44 sec. 57 sec., A. Boo- german 45 min. 11 sec. Kanowedstrijd: 1. Gebr. Wijnhoff, 2. C. JongejanP. de Keizer, 3. C. CampfensA. Parmentier. De heer Joh. Zaaier is naar het zieken huis te Rotterdam vervoerd, om aldaar een operatie te ondergaan. Mej. Slager is naar het ziekenhuis te Dirksland vervoerd voor hetzelfde doel. t In de haven is een schip gearriveerd, inhoudende cement voor de firma Dijkers al hier. De secretaris dezer gemeente, de heer Bloot ,die met vacantie was, is wegens onge steldheid nog niet teruggekeerd, zoodat hij zijn werkzaamheden niet kan hervatten. Van den toren is een stuk komen val len, wat gevaarlijk was voor het verkeer. De toren zal gerepareerd worden. Een zoontje van J. Blok werd achter de Kaai aangereden door een fietser. Het kind bekwam een lichte hersenschudding en moest onder doktersbehandeling worden gesteld. Donderdag 30 Juli is op het gemeente huis het 5'5e kind aangegeven en het 20e hu welijk gesloten. Van den landbouwer A. Vroegindeweij is een paard door een ander paard een poot afgeslagen. Het dier moest worden afge maakt. De navolgende leerlingen van de Chr. U.L.O. alhier slaagden voor het M.U.L.O.- diploma: de dames: H. de Graaff, C. E. van Putten, S. Tanis, E. Hogeweg, J. de Leeuw en N. de Graaff, en de heeren: P. Sieling, H. v. Rossum, Adr. de Jong, C. Vroegindewei, C. v. Delft, H. C. v. Kempen en C. v. Marken- stein. Hiermede zijn alle 13 candidaten geslaagd. Een schitterend succes voor leerlingen maar ook voor het onderwijzend personeel en het hoofd den weled. heer de Fockert. Verschil lende leerlingen behaalden een gemiddelde van ruim 8 en een enkele van 9. MIDDELHARNIS—SOMMELSDIJK. In de week van 10—15 Augustus zal in deze ge meente gehouden worden de jaariijksclie collecte voor de Vereeniging ter verspreiding der Heilige Schrift, met. busjes langs de hui zen. Deze vereeniging, niet te verwarren met Diet Nod. Bijbelgenootschap, dat immers zorgt i'oor het drukken en verspreiden van Bijbels in ons land en vooral in Indië. De Vereeniging 1or verspreiding der H. Schrift echter verspreidt jaarlijks duizenden tracl talen, Evangeliën, wandteksten, kalenders, enz., werkt dus veel goeds op 't gebied der inwendige Zending. Gaarne bevelen wij deze collecte aan. Er wordt veel gevraagd voor allerlei doeleinden, ,voor de Zending onder de heidenen in Oost en West, maar als wij zien op de groote onkunde die er in breede kringen ook in ons land leeft, zal iedereen gaarne deizen arbeid steunen. SOMMELSDIJK. De lieer M. P. Ringelbcrg, ontvanger der registratie en domeinen, al hier, is overgeplaatst naar Zevenbergen SOMMELSDIJK. Gedurende de vorige week stonden bij den agent der arbeidsbe middeling als werkloos en werkzoekend in geschreven: 109 landarbeiders, 3 opperlieden, 4 metselaars, 9 havenarbeiders, 6 timmerlie den, 3 schilders, 1 los-werkman, 2 landbou wersknechts, 1 tuinder ,1 smid, 1 chauffeur, 1 typograaf, 1 stoffeerder, 1 schipper, 1 pak huisknecht, 1 korenmolenaarsknecht, 1 sla- ker, 3 kooplieden, 1 automonteur en 1 kap per. Hiervan waren 1.1. Zaterdag 103 perso nen werkloos. A.s. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk in beide diensten de maandelijksche collecte worden gehouden voor de electrische ver warming van het kerkgebouw. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Voor het M.U.L.O.-diploma slaagden uit deze gemeen te de jongedames E Hogeweg en L. de Graaff. Voor de vacante betrekking als hoofd der O. L. School heeft zich slechts één solli citant aangemeld. Het zoontje van C. A. viel spelender wijs in de sloot langs den Molendijk. Geluk kig konden eenige voorbijgangers het knaapje dat geheel onder de modder zat uit zijn benarde positie redden. Werkzaamheden Keuringsdienst van Waren over het 2e kwartaal: aantal inspec ties van winkels, pakhuizen enz. 15; aantal genomen monsters melk 15; aantal genomen monsters van andere waren 4; aantal waar schuwingen, processen-verbaal geen. In de avond-godsdienstoefening in de Ned. Herv. Kerk zal Zondag a.s. een collecte worden gehouden voor het werk in de Lang straat. Alsdan treedt op de heer Vetter. DEN BOMMEL. Aan den heer J. P. Mast alhier is vergunning verleend tot het bouwen van een betonnen vloer met overkapping. Aan den heer A. Verkerke is vergun ning verleend tot het aanbrengen van veran deringen aan zijn woning B 7. Door B. en W. dezer gemeente is aan de stichting „Hoenderloo" (gemeente Apel doorn) vergunning verleend tot het houden van een collecte in deze gemeente in den loop van het vierde kwartaal 1936. De leverantie van 154000 stuks Wsal- steenen ten behoeve van de verbetering van den Beneden-Oostdijk is opgedragen aan de N.V. Maatschappij tot Verkoop van Waal- steenen te Driebergen-Rijsenburg. De leve rantie van 48000 klinkers voor hetzelfde doel is opgedragen aan den metselaar G. van der Welle alhier. B. en W. hebben aan J. de Jong ver huurt de gemeentewoning B 217. Onze dorpsgenoot M. Jacobs is in het ziekenhuis „Bethesda" te Dirksland opgeno men ter verpleging. Dinsdagavond j.l. woedde boven deze gemeente een hevig onweder, hetwelk ge paard ging met zeer zware hagelslag, waar van hagelsteenen ter grootte van een dui venei. Aan de landbouwproducten werd ern stige schade toegebracht. OUDE TONGE. Zaterdagavond a.s. te 7 uur geeft de muziekvereen. „Vooruit" alhier een groot zomerconcert op het terrein van de V.V. „Grijsoord" aan de Schoolstraat alhier. Naar wij vernemen zullen nog verschillende muziekvereenigingen van dit eiland hieraan hun medewerking verleenen. Onze plaatsgenoot de heer W. Fase Wzn. slaagde te Zwolle voor het eindexamen M.U.L.O. Onze vroegere plaatsgenoote mej. P. de Vos, thans onderwijzeres te Goedereede, slaagde te Rotterdam voor het examen hoofd acte L. O. Landbouwberichten. aardappelen, mi nimumprijs 2.50, drielingen 2, grove 1.50, koepeen f 3, pootuien 2.50, alles per 100 K.G., koepeen in voorkoop 0.60 per 60 K.G., levering franco aan de put. Export aardappelen: eigenheimers 1.301.40, leve ring 1—17 Augustus. Dinsdagavond 1.1. vond op de hoek SchoolstraatLangeweg alhier een aanrij ding plaats tusschen den wielrijder M. Buijs en een auto, bestuurd door den heer S. uit Sommelsdijk. De wielrijder, komende uit de richting Oude Tonge, reed in volle vaart tegen de auto op en ging met een der armen door de voorruit, hetgeen een ernstige vieeschwonde aan dat lichaamsdeel tengevolge had. Ook op enkele andere plaatsen liep B. eenige ver wondingen op. De heer S. vervoerde het slachtoffer met zijn auto onmiddellijk naar Dr. Parree, die geneeskundige hulp verleen de. De rijks- en gemeentepolitie waren spoe dig ter plaatse en stelden naar de schuld vraag een onderzoek in. Naar wij verder vernemen reed de heer S. met een zeer matige snelheid. NIEUWE TONGE. De j.l. Zondag in de Ned. Herv. Kerk gehouden extra maandelijk sche collecte heeft opgebracht de som van 18.50. Mej. J. Verohne Ad. slaagde te Rotter dam voor het M.U.L.O.-diploma. Evenals vorige jaren worden door mej. N. de Wachter alhier weer oude rijwielmer- ken enz. ingezameld, waarvan de opbrengst komt ten bate van de vereeniging tot bevor dering der belangen van t.b.c.-patiënten in Nederland. Bij het onweer dat zich j.l. Dinsdag avond boven deze gemeente ontlastte, sloeg de bliksem in bij den heer M. Kievit, waarbij de schoorsteen bijna geheel werd vernield. Een spiegel vloog van den muur en werd in splinters over geheel den vloer geworpen. Wonder boven wonder hadden geen persoon lijke ongelukken plaats. Op Maandag 3 Aug. a.s. zal in het Weeshuis voor de laatste maal gelegenheid zijn tot bekoming van kostelooze rijwielmer- ken. De heer B. had het ongeluk zijn hand met een korenmaaier zoodanig te verwonden, dat hij zich onder geneeskundige behande ling moest stellen. DIRKSLAND. Verleden week werden uit deze gemeente verscheept 1425 H.L. aardap pelen en 1300 balen peen van 25 K.G. De dames N. W. de Graaff en C. E. van Putten slaagden voor het M.U.L.O.-diploma. Voor de bijz. school zal een overdekte speelplaats worden gebouwd. De gemeenterekening en de rekening van het gasbedrijf over 1935 liggen ter sec retarie ter inzage en zijn tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. MELISSANT. De Zondag in de Ned. Herv. Kerk gehouden maandelijksche collecte heeft ruim 30 opgebracht Woensdagavond is de echtgenoote van P .M. per fiets vertrokken (richting Stellen dam) en sindsdien is niets vernomen. Alle nasporingen waren tot heden toe zonder re sultaat. HERRINGEN. Bij den kerkeraad der Ger. Gemeente alhier is bericht ingekomen, dat de beroepen predikant Ds. Lamain van Rot terdam (Zuid) voor dit beroep heeft bedankt. Wegens intrekking der overplaatsing van den kommies der directe belastingen, de heer Goedhart, is in diens plaats voor de ge meenten Herkingen en Nieuwe Tonge be noemd de heer Tilburg van Roosendaal. De vacantie op de bijz. lagere school (hoofd M. v. d. Vliet) zal aanvangen op 1 Augustus, terwijl die op de andere school (hoofd H. v. Hekezen) pas over 8 dagen zal aanvangen. Gedurende de vacanties zal er geen Zondagsschool worden gehouden. STELLENDAM. De week van 20 tot 25 Juli was voor de garnalenvisschers iels beter dan de vorige. Aan consumptiegarnalen werd aangevoerd 13.500 K.G. van 12 ct. per K.G. en voor de drogerij 50.000 K.G. van 2 cent. Over 50 schepen met 3 man bemanning maakt dit nog maar een mager loontje en voor recht, op steun is het juist te veel. De Raad dezer gemeente kwam Donder dag 30 dezer des namiddags 4 uur in open bare vergadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Charbon. Alle leden waren tegenwoordig. Na opening met gebed werden de notulen gelezen en vastgesteld. De Voorzitter deed mededeeling^ van het proces-verbaal van de kasopname bij den gemeente-ontvanger, waaruit bleek dat in kas was een bedrag van 2397.25, overeen komstig boeken en bescheiden. B. en W. ad viseerden gunstig te beschikken op het voor stel van Ged. Staten om de salarissen van den burgemeester, secretaris, ontvanger en wethouders te korten met 2% pet. De heer Hoek vond het percentage wel wat weinig. De Voorz. meende dat de Raad wel tot meer kon besluiten doch dat zulks toch geen effect zou sorteeren. De heer II. de Boer berichtte dat hij zijn benoeming tot gemeentebode en havenmees ter aannam. Van het Prov. Bestuur was een schrijven ontvingen inzake de politiecursus. B. en W. waren van oordeel, dat waar de nieuwe func tionaris zeer goed onderlegd was, deze de cursus niet behoefde te volgen, weshalve werd voorgesteld de subsidie ad 22.50 niet te verleenen. Alzoo werd besloten. Ingekomen was nog de begrooting van de Drinkwaterleiding voor 1937. Deze alsmede de rekening over 1935 zullen ter visie van de raadsleden worden gelegd. De heer Hoek vroeg of deze des avonds ingezien zouden kunnen worden, aangezien bij het meerendeel der leden daarvoor over dag geen tijd beschikbaar is. Hieraan werd voldaan. Van het Prov. bestuur was bericht ontvan gen dat het onderhoud van de weg vanaf de brug der pastorie tot aan kavel 11 niet in onderhoud was bij de provincie. De Voorz. merkt op dat dit dus tot de taak van het pol derbestuur behoorde. Van Ged. Staten was nog terug ontvangen de vastgestelde bouwverordening, met enke le opmerkingen van redaetioneelen aard. Be sloten werd aan deze wenschen tegemoet te komen. Daarna ging de Raad over in besloten zit ting, ter behandeling van enkele reclames schoolgeld. Dan sluiting. GOEDEREEDE. Prijzen der veldvruchten: eigenheimer aardappelen per 70 kilo 1.40, middelsoort 1 en poters 0.40, koepeen per 60 kilo 1.80 en sjalotten 2 cent per kilo. Mej. P. Vos, onderwijzeres aan de o. 1. school, is geslaagd voor de hoofdacte en de jongeheer D. Troost voor het u.l.o.-examen, beiden te Rotterdam. Door eenige landbouwers alhier is een dorschvereeniging opgericht. Zoo mogelijk zullen ze onderling deze campagne een aan vang maken. De maandelijksche collecte in de Ned. Herv. Kerk heeft 31.30 opgebracht. OUDDORP. Bij den melkveehouder Joh. Hameeteman, wonende aan het Smalle einde, is een kalf met 5 pooten geboren. Mej. J. de Leeuw en mej. S. Tanis zijn te Rotterdam geslaagd voor het M.U.L.O.- examen. Met 1 Oct. a.s zullen de dienstplichtigen der lichting 1921 overgaan naar de aanvul lingsreserve en moeten de rijksgoederen in geleverd worden. Voor belanghebbenden kan gemeld wor den dat met ingang van 27 Juli de jacht is opengesteld op watersnippen, ganzen, eenden (alle soorten, behalve berg- en eidereenden), meerkoeten. De jacht zal worden gesloten voor ganzen en watersnippen den 11 April 1937 en voor meerkoeten 7 Febr. De jacht op patrijzen en goudpluvieren zal 29 Aug. geopend worden en gesloten op 1 Jan. 1937, Heden, Vrijdagavond 7 uur, zal een ge meenteraadsvergadering plaats hebben. Donderdag stonden er bij de arbeidsbe middeling 29 werkloozen ingeschreven. Donderdag werd op de beurs besteed voor koepeen 1.80, sjalotten 2 cent per kilo, eigenheimer aardappelen 2 cent per kilo, drie lingen 1 per H.L., Westlandsche uien 1.50 per H.L. (Buitea verantwoordelijkheid der Redactie) E. M. G. O. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U naar aanleiding van het stukje in Uw blad van j.l. Zaterdag, in gezonden door het Comité van Actie, en het door deze gezonden schrijven aan Gedepu teerde Staten, voor onderstaande eenige plaatsruimte in Uw blad, waarvoor bij voor baat mijn dank. Ik verwacht dat toen dit schrijven in den Haag ontvangen werd, men daar zeer zeker deze verzuchting geslaagd zal hebben „Dit is nu weer eens een echt stukje kleinzielig heid, zooals men dat daar van een zeker deel der Flakkeesche bevolking gewoon is." Wij zullen de stukken van voren af eens onder de loupe nemen. Dat alles buiten de inwoners om geregeld wordt is ten eenemale onjuist. Iedereen weet toch, dat het tegenwoordig kiesstelsel zóó is, dat de gemeenteraden door alle inwoners, zoowel mannen als vrouwen gekozen worden. Men zal dus wel overtuigd zijn dat de beste krachten zoodoende daar aanwezig zijn. Door de gemeenteraden worden de afge vaardigden voor de E.M.G.O. uit hun midden gekozen, welke over alle belangrijke zaken beslissen. Verder benoemen zij de Raad van Com missarissen, die de loopende zaken regelen en eventueele voorstellen doen tot verbete ring van het bedrijf. Zoo U dus ziet kan er niets gedaan worden, zonder indirecte goedkeuring van de kiezers. Qf zou U willen, dat alle inwoners steeds op de vergaderingen zouden kunnen komen en mede helpen beslissen? Dat het Comité van Actie zijn werk (of pogingen) op de daken zal gaan prediken, kan ik niet bewonderën, want dit zal later mogelijk tot bluffen overgaan. Iemand, die werkelijk hard werkt en goede dingen tot stand brengt roept dit niet uit, maar gaat stil zijn gang. Dan vraagt het Comité hulp van een ieder, die voorstellen tot verbetering weet. Hiermede bewijzen zij al, dat ze er zelf geen enkele kunnen aanwijzen, welke van eenige bebeekenis is. Dit bewijst ook het stuk, dat verzonden is aan Gedeputeerde Staten. Men moet toch van de veronderstelling uitgaan, dat men begint met het meest belangrijkste punt het eerst naar voren te brengen. Het hoofdbezwaar in genoemd stuk, zijn de z.g.n. plannen voor het bouwen van een kantoor enz. Wat is de werkelijkheid in deze? Niets anders als een zoeken van de Commissaris sen naar een goedkoopere gelegenheid. Het is toch een ieder bekend, dat met de oprichting van de E.M.G.O. in de duurdere tijd een kantoor gehuurd werd voor een des tijds geldende huurprijs. Dat niettegenstaan de de groote economische inzinking deze huurprijs hoegenaamd niet is te veriagen geweest. Wat is nu logischer en beier, dan te zoeken naar een voordeeliger weg? Er wordt in geen geval gebouwd als dit niet beter uitkomt. Komt de Commissarissen hier niet eerder lof, dan blaam toe? Nu de tarieven: Zonder uit de vergadering te klappen, geloof ik gerust te mogen mededeelen, dat er bijna geen vergadering is, of de tarieven komen ter sprake, met de bedoeling deze te verlagen. Door deze besprekingen wordt steeds getracht de onibillijkste puntjes het eerst weg te werken. In de laatste vergadering had er nog een kleine wijziging plaats. Dat de tarieven niet lager zijn, is niet een niet willen, maar een niet kunnen, daar wij toch anderzijds moeten zorgen dat de balans toch kloppende is. Hoewel wij wel overtuigd zijn, dat een lager tarief zeer zeker wenschelijk is, moeten wij anderzijds opmerken dat er vele dankbare gebruikers zijn, die niet gaarne de stroom zouden missen, daar in vele gevallen de electriciteit in een dringen de behoefte voorziet. Ook wil ik nog even opmerken, dat men geheel vrij is om aan te sluiten, dus als het te duur is, kan men het gewoon laten. Het is natuurlijk zeer jammer dat door de tijdsomstandigheden, er velen zijn die niet kunnen aansluiten. Nu de tarieven in het algemeen: U schrijft van abnormaal hooge tarieven. Als dit waar is, dat onze tarieven zoo abnor maal hoog zijn, zal het geachte Comité dit wel kunnen bewijzen, door vele tarieven welke lager zijn van gelijksoortige bedrijven DAME TWEE WINTERS IN HUIS GEVANGEN. Nu weer geheel vrij van spit en rheumatiek. „Ik leed verschrikkelijk aan spit in mijn rug en rheumatiek in mijn voeten, zoodat ik al twee winters niet op de been kon zijn. Mijn man ried mij toen aan om Kruschen Salts te prr leeren, en dat deed ik. Ik ben nu aan mijn vierde flacon, en het doet mij genoegen U te kunnen zeggen dat al mijn afschuwelijke, pijnen weg zijn; ik voel mij een geheel andere vrouw zeker 10 jaren jonger, en ik ga even goed mijn gang bij het werk als een vrouw van 30. Ik ben nu 58 en kan zeer goed tegen een druk leven, dank zij Kruschen Salts. Ik zou er niet buiten kunnen." Mevr. M. M. te D. Rheumatische pijnen vinden meestal hun oorzaak in een overmaat van urinezuur in het lichaam. Dit kwaadaardige urinezuur kon zich ophoopen omdat de afvalstoffen op te trage wijze door Uw afvoerorganen, d.z. ingewanden, lever en nieren, uit Uw lichaam werden verwijderd. Kruschen Salts bestaat uit zes minerale zouten, die Uw afvoerorganen aansporen tot krachtiger wer king, waardoor de schadelijke stoffen geen kans meer hebben om zich óp te hoopen. Het bloed wordt nu gezuiverd, de rheumatische pijnen nemen geregeld af om eindelijk ge heel op te houden, terwijl tegelijkertijd Uw algemeene gezondheidstoestand vooruitgaat. Zoo zult ge door de kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts niet alleen gevrijwaard zijn tegen rheumatiek en spit, maar ge zult U ook veel krachtiger en energieker voelen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0.70 en 1.60 per flacon, omzet belasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buiten verpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam voorkomt. (Adv.) op te geven. Ik noodig U dan ook dringend uit, deze in een volgend blad uitvoerig weer te geven. Mocht U daarbij nog zakelijke middelen kunnen aanwijzen, welke tot belangrijke verlagingen der tarieven zouden kunnen leiden, dan houd ik mij aanbevolen. Ik ben er van overtuigd dat U dit niet kan. Het is misschien mogelijk dat ge met mug genziften of haarkloverij enkele nietigheden, welke van geen beteekenis zijn, zult kunnen aanvoeren. Nu de combinatie der bedrijven: Het schijnt U niet bekend te zijn, dat dit punt juist door Gedeputeerde Staten is be studeerd, en gebleken is dat dit voorihands niet te verkiezen is. U schijnt ook uit het oog te verliezen dat men water en vuur moeilijk kan combineeren. Waar moet het voordeel vandaan komen? Zijn de ambtenaren van hoog tot laag van de E.M.G.O. niet vol belast? Of wordt door hen niet hard genoeg gewerkt? Stel voor dat er nog een paar honderd gulden mede bezuinigd zou kunnen worden. Hoe moet dit dan door de diverse gemeenten verdeeld worden? Ouddorp zit niet in de waterleiding. De gemeenten van Oost Flakkee zitten niet in de E.M.G.O. Het zou later een mooi puntje worden om een Comité van Actie op te richten. Neen geacht Comité, als ge niet meer pijlen op Uw boog hebt, staak dan gerust Uw actie. Als U zóóveel voordeel in combinatie ziet, waarom gaat U dan, Secretaris, niet in com binatie wonen, bijv. op een der bovenverdie pingen van Magazijn NLpius. Daar is mis schien meer overschot van ruimte, als op het kantoor van de waterleiding. En als dit dan goed bevalt kunt ge met een ruimen blik geheel Flakkee overzien, en misschien een combinatie tot stand brengen van geheel Flakkee tot één gemeente. In dit geval zouden er 7 burgemeesters, 12 ge meentesecretarissen, 12 gemeenteontvangers, 12 gemeenteopzichters, het onderhoud van 12 gemeentehuizen met zijn lasten en kosten, en ten slotte een 70-tal gemeenteraadsleden en wethouders minder noodig zijn. Als U dit kluifje dan klaar hebt en U weet dan niets meer, dan weet ik nog wel iets zeer belangrijks voor U te doen. F. D. SIELING Commissaris E.M.G.O. MEDEDEELING VAN DEN RIJKSTUIN- BOUWCONSULENT, Ir. D. KERS Hzn. TE NAALDWIJK Na de aardbeienpluk mag men de planten niet aan zichzelf overlaten. Men dient er voor te zorgen dat het gewas zoo gezond mogelijk blijft. Een veel voorkomende ziekte in het blad is de zoogenaamde bladvlekken- ziekte, welke gemakkelijk te herkennen is. Immers op de aangetaste bladeren vallen de lichte vlekjes met het daaromheeniiggende roodbruine randje onmiddellijk op. Het blad heeft een belangrijke functie bij de voeding der plant te vervullen. Bladbeschadiging is daarom altijd nadeelig. Het is noodig dat de bladvlekkenziekte be streden wordt. Een bespuiting met 1 pCt. Bordeaux'sehe pap is aan te raden. Rupsen kunnen tegelijk bestreden worden wanneer men 1 ons Parijsch Groen toevoegt aan L. Bordeaux'sohe pap. OVERTREDING VLEESCHKEURINGSWET Van bevoegde zijde wordt het volgende medegedeeld: Den laatsten tijd neemt het aantal overtre dingen der Vleeschkeuringswet ten aanzien van het clandestien slachten van vee en het Aangiften voor de klaver 2e slag-verkoo- pingen te Ouddorp en te Stellendam worden ingewacht vóór of op Zaterdag 1 Augustus, ten kantore van Notaris VAN DEN BERG. in consumptie brengen van niet goedge keurd, ondeugdelijk vleesch, dermate toe, dat het noodig is, mede met het oog op de volks gezondheid, de maatregelen ter voorkoming van dergelijke knoeierijen te verscherpen. Aangezien in deze gevallen niet alleen het keurloon wordt ontdoken, maar ook de cri- sisheffing, wordt er de aandacht op geves tigd, dat de veehouders die zich aan bedoeld strafbaar feit schuldig maken en daardoor de deugdelijke werking van de landbouwcri- siswet tegenwerken, behalve dat zij zich aan vervolging blootstellen, bovendien de kans loopen, voortaan van crisissteun te worden uitgesloten. Burgerlijke Standen SOMMELSDIJK. Geboren: Cornelis, z. v. Gerrit Boeter en Johanna, Heijldiena ter Steege; Aren, z. v. Jacob Hollaar en Marie Lodder; Pietertje, d. v. Abram Schellevis en Maria Redert. Ondertrouwd: Marinus Bom, 23 j., te Middelharnis en Bertha Auperlé, 22 j., wo nende alhier. Gehuwd: Comelis Koedam, 28 j. te Dirks land en Gilsia Peerstok 25 j. alhier. DEN BOMMEL. Geboren: Jan, z. van Cornelis van der Welle en Ariaantje Kop penaal; Franciscus, z. van Johannis Cornelis van Merrienboer en Francina Wagemans. Ondertrouwd: Adrianus Jaring Bou- man, 20 j. te Den Bommel en Lena van Dijk 19 j. te Stad aan 't Haringvliet. Gehuwd: Rumoldus Gijsbertus Cornelis Roinme, 32 j. te Zevenbergen en Adriana Jacoba Maria Buijs 23 j, te Den Bommel. DIRKSLAND. Ondertrouwd: Arie Noteboom 37 j. en Cornelia van der Does 35 j. Getrouwd: Abraham Cornelis Priem 25 j. en Leentje Oversier 23 j. Overleden: Pieter de Man 63 j., echtg. van Jozina Kryne Slis. MELISSANT. Geboren: Geertruida Cor nelia d. v. Pieter Klein en Lientje Martientje Grinwis; Jacob z. v. Cornelis Stolk en Adriaantje Both. Gehuwd: Johannes Troost 29 j. en Lena Kalle 23 j.; Dingeman de Jong 23 j. en Jan netje du Pree 21 j.; Aren Knops 21 j. en Elizabeth Troost 20 j. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Woensdag 29 Juli Blauwe druiven 4445.60; tomaten 26.40: dubb. stamprins. 4.408.60; enkele id. 6.50— 8.50; snijboonen 21.5024; roode kool 2.10 3.20; savoie kool 2.305.40 postelein 6.80— 7.10; spinazie 8.609.70; blauwputten 2.70— 2.95; eigenheimers 2.502.55; id. drielingen 1.501.55 alles per 100 kg; andijvie 1.50— 2.70; bloemkool 8.5016.50; komkommers 1.201.80: kropsla 2.202.90: perziken 1— 4.30; meloenen 13.4022.20 alles per 100 st.; bospeen 3.607.80; kroten 501; rabarber 1.601.90 alles per 100 bos; oomskinderen 10.50—11.50; N.H. suikerperen 10.10—11; Yelow Transp. 12.8016.80. Veiling van Donderdag 30 Juli Kippeneieren 58-59 kg. 3.053.15; id. 56-57 kg. 2.90—3; id. 48-50 kg. 2.20—2.35; eenden eieren 2.853. Aanvoer 10.000 eieren. OP ZONDAG 2 AUGUSTUS u NED. HERV. KERK Den Bommel: 9u. Leesdienst. 6 tu Ds Langhout Dirksland; 10 u. Ds. Langhout, van. Den Bommel. 6u. de hee-r Baart Goedereede: Vm. Ds Labrie Herkingen: 9% u. en 6 u, (o. t.) de heet Overweel Melissant: 's Avonds Ds Kleine, van Ooit' gensplaat Middelharnis: Voorm. en 's avonds Ds Vroegimdeweij, van Waddinxveen Nieuwe Tonge: 9% u. en 6 u. de heet Wildschut, van Rotterdam Ouddorp: Vm. en nam. Ds Hovius Oude Tonge: 9y2 u. en 6 u. Ds Verkerk Sommelsdijk: Vim. Leesdienst. 's Avonds Ds van Asch. H. Avondmaal GEREF. KERK Den Bommel: 9i/2 en 6 u. Ds Borgdorffi van Nieuwlande Middelharnis: Vm. en 's avonds Ds Zeilstra Ouddorp: Voorm. en nam. Leesdienst CHR GEREF. KERK Middelharnis: Vm. en 's avonds Ds Lamaa GEREF. GEMEENTE Dirksland: 10% u. en 7 u. Leesdienst Herkingen: 9% u., 2 u. en 6 u. (o. t) Leesdienst Middelharnis: Vm. en 's avonds Leesdienst Ouddorp: Vm. en nam. Leesdienst OUD-GEREF. GEMEENTE Herkingen: (Zaai Tuinstraat). 9% u., 2 u. en 6 u. (o. t.) de heer Hogerwerf Oude Tonge: 9 u. en 2 u. Leesdienst Feuilleton Een verhaal uit het rampjaar 1809 door 11 PENNING (26 De toestand 'der inwoners van Hellouw was zeer hachelijk, daar het water op ver scheiden plaatsen van het dorp over den dijk heenstortte. Te Herwijnen verdronken zeven menschen, terwijl twaalf huizen weg gespoeld, en acht en zestig andere benevens 'de kerk zwaar geteisterd werden. Aan het benedeneind van Vuren werden 'de kistingen weggeslagen en liep de dijk sterk af. Te Beusikom werd een vrouw mot haar vijf kinderen onder de puinhoopen van haar huis bedolven. De man sprong van het dak op een ijssrhol en werd den volgenden dan er afgehaald. Zwaar werd Renooi geteisterd. Het water klom hier vijftien duim honger dan bij de overstrooming van 1784, terwijl de nacht van den 30s'en op den 31sten Januari de ramp voltooide. In één huis bevonden zich veertien men schen, die tot hun ontzetting bespeurden, dat hun schuit van haar touwen was weg geslagen. Het huis stortte in, en allen kwa men om. Opmerkelijk is het (lat de wegge slagen schuit bij een ander huis aandreef, waar tien menschen in doodsgevaar verkeer den, en aan dit vaartuig hun redding had den te danken. Te Acquoi richtten de door den stonn voorlgezwecpte ijsschotsen groote verwoes tingen aan. Eveneens te Aspercn, waar geen huis onbeschadigd bleef, en de muren van het stadje omvielen. Te Heukelum werden vijl watermolens zwaar beschadigd, en twee omver gewor pen, vijl en twintig huizen wérden geheel vernield, terwij zeventien menschen, wier lijken later te Asperen aanspoelden, jam merlijk verdronken. Zoo spoelde te Asperen liet lijk aan van een man tusschen twee paarden, die hij nog aan de halsters vast hield. Te Hardinxveld was een ijsverstopping, waartegen zich liet water uit Maas, Waal en Linge tot ongekende hoogte opstuwde. Het wa'er stond in den middag van den ÜOsten Januari drie voet hoog tegen de kis tingen in de stad; aan de noordzijde berstten de zoogenaamde zogmuren van de Beer aan de Arkelpoort: aan de zuidzijde scheurde de oude Wolphersche dijk; tevens wielde het water op den Langen- en Kortondijk en aan de Waterpoort onder dcor do straten en kistingen heen, en scheen met allen men- schelijken tegenstand te spotten. In dezen gevaarlijken staat van zaken doorliep het gerucht de stad rat de Koning was gekomen. Het was waar. En de minister van Binnenlandschc Zaken was meegeko men De Koning toonde een groote veerkracht Ilij riep den gemeenteraad onmiddellijk tot een spoedeischonde vergadering bijeen; hij 1) Twent van Raaphorst, gelastte, dat allen, die geen handen aan 't werk konden slaan tot verdediging der stad, naar de bovenverdiepingen hunner wonin gen zouden gaan, voorzien van levensmidde len; en zij, die bij een overstrooming in hun huizen niet veilig waren, zouden met hun vee naar de wallen vluc'liten. Persoonlijk bezocht de Koning de gevaar lijkste punten; bij het lijden van het Neder- iandsche volk toonde Ilij zich opnieuw van do beminnelijkste zijde; hij mengde zich mid den tusschen do verschrikte inwoners en sprak hun hoop en moed in. De Minister van Binnenlandsehe Zaken bleef op het Stadhuis, en hield daar zitting den gansrhen nacht. Niemand sliep in den verschrikkelijke nacht, waarin de woeste kokende zee zich gereed maakte, om de stad te verderven. Reeds te half vier, toen do korte dag viel, was de nood hoog geklommen. Do men schen op straat verbleekten; met Verschrikte gebaren wezen zij naar den Kortendijk, waar de kisting op twee plaatsen door de vrecse- lijke pei'sing van het water was bezweken, én het water van een hoogte van twaalf voet met een donderend gedruisch de Hoogstraat, de Kapelsteeg en de Eendvogelsteeg af stroomde: de stad in. Voor een oogenblik werden alle armen slap; en een angstkreet als van een sterven de stad vervulde de lucht. Alles scheen ver loren; de dappersten staarden met strakke wanhoop op dat grauwe, snelvlietende wa ter, dat snel de straten overstroomde. Doch in dit oogenblik van het uiterst ge vaar wist een dapper generaal de ingezon ken geestkracht weer te doen herleven. Hij zeide, niet te zullen versagen, zoolang de straten nog keien hadden en er nog grond onder de keien was. De handen werden ineen geslagen; de s'raten opgebroken en met den moed der wanhoop alles aangedragen, om de gevaar lijke gaten aan den Kortendijk te dempen. De karabiniPrs, het garnizoen, de gewapende burgerwacht, alles, wat over een hand en arm kon besrhikken, om te helpen, sprong te hulp. En de dappere poorters werktep het hardst van allen om hun stad te behouden De rangen en standen hielden op; de riik- sten en de nrmsten streden naast elkander in den wanhopigen kamp tegen den water vloed. Ouden van dagen, jonge meisjes, kin deren stonden in de bres; de geest der soli dariteit der gemeenschap, was vaardig ge worden over de stad. Alles, wat tot demping van den diepen kolk kon dienen, werd gebruikt: dekens, ma trassen, de kostbaarste tapijten werden in den kolk geworden. Daar bij den kolk stond een korporaal der gewapende burgerwacht s), die tot drie ma len toe door den geweldigen stroom werd om vergeworpen doch telkens weer overeind kwam en als een held stand hield bij den kolk. En een arme daglooner, met name Willem vgn Aken, deed wellicht meer dan allen, doordien hij het eenige bed, dat hij bezat, in de kolk wierp. 3) Als steenen burchten rezen Gorkum en Leerdam, Woudrichem en Tiel boven den onmeteiijken watervloed uit. Het water hecrschte; het triomfeerde; dui zenden beesten waren verdronken; de brug gen weggeslagen; een half koninkrijk bedol ven onder den modder en het zand der ri vieren. Daar waren vele duizenden ellendi- gen: berooid, half naakt. En ze zouden van honger en gebrek zijn omgekomen, indien het vaderland met den Koning aan het hoofd niet tusschen beide was gekomen. Daar was rouw in vele gezinnen; he' was als een oordeel Gods; en de sombere lijk- staties gingen rond, om de dooden, die de zee tegen de dijken wierp, grafwaarts te dragen. HOOFDSTUK XXI Het was de pronkkamer, waar Barend lag Dientje de meid had het vuur opgestookt, zoodat het brandde met een grooten rossen gloed, en Hendrik Bergakker zat daar bij den haard, de handen op de knieën gevou wen. Er heerschte een plechtige stilte. En Ba rend lag daar als bewusteloos met gesloten oogen, nu en dan zacht kreunend in zijn slaap. Telkens keek de boer om, terwijl zijn oogleden beefden van ontroering. Drie kee- ren sloop hij op zijn kousen naar de bed stede, staarde zijn jongen aan met een lan gen blik, en zette zich dan weer neer bij den haard. „Ga wat eten!" fluisterde --iw Sterren- berg. Ilij schudde het hoofd. „Toe ga tochl" „Ik kan niet!" steunde hij. Toen zij echter aanhield, ging de boer toch naar de keuken, maar he' brood bleef hem als brokken in de keel steken en hij keerde terug. 1) Twent van Raaphorst. 2) Gerrit van Schalen. 3) Verslag der Dijkbreuken en -n-stroo- minger a«mi 1809, Deel I (Slot volgt)

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2