Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden IN HOC SIGNO VINCES Gemeenteraad van Sommelsdiik ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1936 51E 'JAARGANG N°. '4318 ..DEVALUATIE" Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN. SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. ■Vs M001 RESULTAAT Nog dikwijls hoort men do meening ver kondigen, dat het onderwijs op de Openbare School beter is dan op de Bijzondere. Het is niet alleen de man op straat die die meening verkondigt; ook op vergade ringen van Volksonderwijs en in propa gandageschriften wordt die meening gepro pageerd. Want op de Openbare school kan alle be schikbare tijd benut worden voor het prac- tisch onderwijs, zoodat daar geen tijd ver loren gaat in tegenstelling met de Bijzon dcre school, waar de vakken Bijbelsche en Kerkgeschiedenis een heele boel tijd vragen. Dit argument is echter niet steekhoudend, texwijl de practijk reeds dikwijls bewezen heeft, dat heel deze redeneering onwaar is. Mannen van de practijk weten dat, hoe wel het Bijbelsch onderwijs een belangrijk deel van den tijd vraagt, het onderwijs op de Bijzondere school do toets Ier critiok glansrijk kan doorstaan. Ja bij een vergelijking het Bijzonder on derwijs heusch niet minder, zoo niet beter is dan het openbare. De feiten bevestigen dat telkens. Er zijn voorvechters van het Openbaar onderwijs, vooral in de groote steden vindt men die, die hun eigen kinderen bij voorkeur aan een Bijzondere school toever trouwen, omdat het peil van onderwijs daar hooger staat. Een treffend bewijs van de superioriteit van het Bijzonder onderwijs vernamen wij zoo juist. Vorige week slaagden van de zes leerlin gen van de Christ, U.L.O. te Middelharnis, alle zes met zeer hooge cijfers, van de Open bare U.L.O. slaagden er drie van de vijf leerlingen. Bedoeld examen wordt te Rotterdam af genomen door een onpartijdige examen commissie, van bevoordeeling kan dus geen sprake zijn. Voor het Bijzonder onderwijs, vooral voor het hoofd der U.L.O. school, vinden wij dat resultaat bepaald vleiend. Daarmede is weder duidelijk bewezen, dat het Christelijk onderwijs goed is, dat het de vergelijking glansrijk kan doorstaan. Daarvoor hebben wij ook steeds te staan, want juist het Bijzonder onderwijs moet ook daarin bijzonder zijn, dat de onderwijzers het beste geven, dat zij te geven hebben voor de opvoeding onzer kinderen. Opdat zij daardoor toegerust met dege lijke en materieele kennis den zwaren strijd om het bestaan met Gods hulp kunnen strijden. Dit resultaat is een felicitatie waard. Afzet van vervroegde Eigenheimers 1936 Het hoofdartikel in de Flakkeesche Nieuws bode dato 29 dezer doet bij mij een sterke behoefte naar voren komen, om eens pre cies uiteen te zetten, hoe de afzet van vroege aardappelen en vervroegde eigen heimers door do Ned. Groenten en Fruit Oentrale (N.G.F.C.) is geregeld. Ik wil traohten dit zoo objectief mogelijk voor te stellen, zonder handel en/of land bouw te kwetsen. Ik moet daarbij voorop stellen, dat de re geling niet alleen goed bedoeld, maar ooli inderdaad goed in elkaar zit. Mij bepalende tot de vervroegde eigen heimers zie ik de regeling uit dezen ge zichtshoek. De N.G.F.C. heeft de minimumprijs voor eigenheimers gesteld op f 2.50 por 100 K.G.. een prijs, welke voor den kweeker loonend wordt geacht. Dit is geen maximiun-, idoch een mini mumprijs. Bij vaststelling van den mini mumprijs is men m.i. van die. stelling uitge- gaan, dat de minder mooie kwaliteiten, hoe wel beantwoordende aan de door de N.G. F.C. gestelde eischen, f 2.50 per 100 K.G. zouden opbrengen, terwijl de hetere kwali teiten met, een hoogeren prijs zouden wor den betaald, bijv. met f 2.75 tot f 3.Was de aanvoer dan zoo groot, dat deze prijzen niet werden besteed, m.a.w., dat alleen de betere kwaliteiten met f 2.50 werden be taald, dan moest de verkoopinstelling (de veiling) worden stopgezet, totdat de con sumptie weer voldoende vroeg. Inderdaad een ideaal systeem als er rnen- schen op aarde woonden. Te dien opzichte leven we helaas nog in de tij dien van Dio genes, die midden op den dag bij prachtig zonnig weder met een helder brandende lantaarn naar menschen liep te zoeken. Wat is er nu in de praktijk van deze goed bedoelde, ideale regeling terecht geko men? M.i. is ze ontaard in één groote smolt- kelaffaire. Op allerlei manieren tracht men de voor- De Raad dezer gemeente kwam Woens dag in spoedeischende vergadering bijeen onder leiding van Burgemeester D011 Hol lander. Met kennisgeving was afwezig do lieer Knape en de lieer Joppc. De Voorzitter deelde mede dat deze ver gadering in hoofdzaak belegd was om een beslissing te nemen inzake de stichting van een Landbouwliuishoudschoot. Tegen de eerste plannen tot inrichting van coil gedeelte der openbare school wa ren verschillende bezwaren. Gevreesd word dat bij een eventueelo toename van liet lcerlingental der Huishoudschool, zich op den duur ernstige moeilijkheden zouden voordoen voor het onderwijs, dat thans in de Gemeentelijke school wordt gegeven. Dit zal voor het College kunnen leiden tot ver wikkelingen met de ondcrwijs-inspectie. Er is nu een nieuw plan opgemaakt behelz '11 ie de stichting van een afzonderlijke Land bouwhuishoudschöot. De IIoll. Mij. van Land bouw hooft zich bereid verklaard voor de nieuw te bouwen school een behoorlijke huur te betalen. Aangezien do H. M. v. Landb. gaarne voor 30 Juli bericht, ontvan gen zou is deze vergadering 1111 belegd. Er is een begroeting opgemaakt die als resultaat geeft een totale uitgave van f 4910 totale ontvangsten f 1025. Netto kosten dei- schooi f 38S5. Ten laste der gemeente komen hiervan f 1165.50. Aangezien de gemeente voor leerlingen uit andere gemeenten die do school bezoeken een bijdrage in do kosten kan vragen wordt dit geraamd op 20 leerlin gen waarvoor zou worden bijgedragen f 337.80. Op grond van deze cijfers zon nog ten laste der gemeente komen f 1165.50— f 337.80 - f 827.70. De bouwsom is geraamd op f 6000 op te nomen tegen 4% en af to lossen in 20 jaar dus t 300 per jaar. Regenten van het li. A. en het Weeshuis zijn bereid een stuk gron 1. ge legen aan de Molenlaan in erfpacht af Ie staan voor 8 ct. per Mr. Noodig zal zijn 1000 M2, hierbij inbegrepen de tuin. De II. M. van Landb. is bereid per jaar te betalen f 1200 voor huur. De totale huuropbrengst wordt dan in 20 jaar f 21.000. In die zelfde tijd moet de ge meente betalen 20 x f 300 f 6000 aan rente »l - f 2520 aan erfpacht 20 x f 80 f 1600 aan assurantie 20 x f 10 f 200 aan geraamde onderhoudskosten f 2000 f 12320 Over deze 20 jaar kan do gemeente dan een hum-overschot hebben van f 11680 of pet- jaar f 584. Hiermede zullen de zuivere on kosten voor de gemeente dalen tot f 243.70. De heer BLOK heeft niets te vragen, maar wil opmerken dat z. i. dit de beste oplossing is. Spr. zou niet graag zien dat de openbare school er minder vati zou hebben en acht dit plan een goede oplos sing en het minst schadelijk voor de ge meente. De heer VAN ES acht de post „onder houd geraamd op f 100 per jaar te laag. De heer LE COMTE vestigt de aandacht on de circulaire van don Minister inzake plaatselijke protectie en vraagt of het nu niet mogelijk is dat de aanbesteding plaats vindt onder de plaatselijke aannemers. Et- zijn heel wat wcrkelooze ambachtslieden, die hier werk konden vinden. Deze opmerking geelt don heer VAN ES aanleiding 0111 B. en W. in overweging te geven vooral goed te bouwen. Er wordt soms zoo slecht gebouwd dat de onder houdskosten verdubbeld worden De heer LE COMTE vraagt of dit de plaatselijke aannemers geldt en zegt dat et- in de eerste plaats een goed opzicht moet zijn. De lieer VAN ES heeft, geen bepaalde gevallen op het oog gehad bij zijn opmer king. Spr. duclit nog bezwaren ten opzichte van liet handwerkondorwijs Op de vorige begrooting kwamen B. en W. ai met. plan non tot afschaffing van liet handwerkonder wijs. Alleen als vaststaat dat dit 01 uier wijs er niet door zal lijdon wil spr. voor liet voorstel stemmen. Ook de heer BLOK is van dat gevoelen. B 011 W. hebben de toezegging gedaan dat zij -niet hiertoe zullen overgaan en deze verklaring is spr. voldoende. Wethouder DIJKERS merkt op dat de heer van Es de zaak iehvat verkeerd voor stelt. Er zijn geen plannen geweesl tot af schaffing van het handwerkonderwijs en dat kan ook -niet omdat dit vak verplicht onderwijs is. Er wordt echter huiten hel gewone personeel nog onderwijs gegeven en dat kost de gemeente voel geld. Dit zijn extra kosten waartoe de gemeente niet ver plicht is. Maar in elk geval moot de raad daar zelf in heslissen. Do raad kan nu niet -zeggen wat over b.v. vier jaar kan gebeu ren. Ook do lieer van Es zal nu niet kun nen zoggen waartoe hij over vier of vijf jaar finantieel in staat is. Dn lieer VAN ES is van oordeel dat de heer Dijkers de zaak verdraait liet gaat niet over onderwijs buiten de schooltijden, maar over de helpsters als mei. Knape van de bewaarschool. Er mag niet gezegd wor den het volgend jaar, er is nu geen geld meer voor liet handwerkonderwijs, want in dat geval zal spr. tegen liet voorstel stem men. De VOORZ. verklaart dat er geen plan nen zijn tot opheffing va-n het handwerk onderwijs. De lieer VAN ES vraagt naar de moge lijkheid dat liet personeel der school in Sommelsdijk komt wonen. Wetli. MIJS gelooft niet dat. do Raad daar iets aan doen kan. Goedgekeurd worden de noodigo begroo- tingswijzigingen in verband met deze plan nen. Eveneens wordt goedgekeurd uitloting Obligatioleening. Op een verzoek van de Oranjevoreeni'ging van Sommelsdijk om een bijdrage in de kosten van tractatie der schoolkinderen op 31 Augustus wordt met algemeene stem men afwijzend beschikt. Gev raagd was f 0.25 per kind wat de gemeente plus minus 150 gulden zou kosten. Dc te stichten school zal volgens do voor loopige plannen bestaan uit: Op den be de Directrice; op de bovenverdieping twee lokalen, te bestemmen voor naai- en theo rielokaal. Verder is ook plaats geprojec- gane grond een keukenlokaal groot 8X9 M„ alsmede bergruimte en een kamer voor teerd voor een rijwielbergplaats. schriften te ontduiken. De commissionairs, die in het koopen in de roes, wat vóór 1 Augustus is verboden meer voordeel zien, dan in het koopen op een veiling en de boeren, die om bedrijfs kapitaal verlegen zitten of een perceeltje aardappelen hebben met een pokje er op en dit graag zoo spoedig mogelijk willen rui men, vinden elkaar en maken de goedbe doelde minimumprijs tot een paskwil. Ge bonden aan de veilingverplichting gaat een monster van deze in koopersfust te leveren aardappelen naar de veiling, waar de aan den boer en dikwijls aan den afslager reeds bekende koopman do partij afmijnt. Het ge beurt niet zelden, dat de betreffende koop man cr geen erg in heeft, dat zijn pat-lij aan bod komt, dat do afslager tot hilariteit van anderen moet vragen, wie de partij moeten afmijnen. Van concurrentie van de conimissiomiairs onderling is voor derge lijke partijen geen sprake. Soms hoort men roepen: „Henk, je moet mijnen". Het veilen in veilingfust, wat de eenig juiste methode is, geschiedt als volgt: I)? kweeker laat zich bijv. 200 kisten door de vrachtautodienst van do veiling bezorgen doet deze vol en brengt een monster naai de veiling. Deze aardappelen moeten >p liet uur van veiling voor directe aflevering in het. land gereed staan, waarom deze wor den beschouwd als aangevoerd. Uit dien aard der zaak worden deze het eerst ge veild. Blijkt dan, dat er niet voldoende aard appelen in veilingfust zijn aangevoerd, dan wordt, doorgeveikl, te leveren in koopers fust, totdat dc handel verzadigd is. Dc vei ling, die niet weet, althans niet wil weten, dat de aardappelen, te leveren in koopers fust reeds vóór de veiling verkocht zijn ■neemt aan, dat deze nog in den grond zit ten. Worden nu de aardappelen in veilingfust, die voor directe aflevering gereedstaan, niet tegen den minimumprijs afgenomen, dan wordt de veiling stop gezet. Het zou zeer onpractisch zijn om dan nog door te gaan met veilen van aardappelen te leveren in koopersfust, die nog in den grond zitten. Deze methode is natuurlijk niet naar den zin van den koopman en den boer, die bij liet lapje hebben gekocht en verkocht. Al blijven de aardappelen in veilingfust staan, zouden ze liever doorgaan met vei len, te leveren in koopersfust, m.i. tot schade van beiden. Als men de quintessen ce kent, is het wel te begrijpen. Wat zou daarvan echter liet gevolg zijn? De bona fide boer, die wil laten veilen overeenkom stig de voorschriften, zou liet verkoopen on mogelijk worden gemaakt en de ander», partij zou de prijzen hopeloos bederven. Hield de handel, die beneden den minimum prijs in de roes heeft gekocht, zich bij ver koop in de stad maar aan den minimum prijs, dan was het niet zoo erg. Dan had hij alvast een behoorlijke winst. Maar dit doet hij juist niet. De oen biedt ze al goedkooper aan dan de andere. Ter illustratie zij mede gedeeld, dat een kist aardappelen van 25 K.G., waarvan de kostprijs, inclusief hef fing. 82!/2 cent bedraagt, in de steden wordt aangeboden voor 70 en 75 cent. Hierbij heelt dus óf ontduiking van de heffing plaats ói do boeren geven ze tegen belachelijke prij zen in het land af. De Flakkeesche commissionnairs, die ge bonden zijn aan de boven omschreven vei lingmethode; kunnen alleen de in de roes gekochte aardappelen afzetten, als ze eerst de aardappelen in veilingfust tegen den mi nimumprijs afnemen. Dit laatsle kunnen ze evenwel niet, omdat ze daarmede weer niet kunnen concurreeren tegen ltun collega's uit andere streken van ons land. waar ze misschien gemakkelijker door de mazen kunnen glippen dan op Flakkee. Ik heb hiermede willen aantoonen, dat het niet de schuld is van de commission nairs, dat, de aardappelhandel dit jaar niet naar wensch loopt, doch dat in andere stre ken waarschijnlijk tegen lagere prijzen in het land wordt afgegeven of'misschien lief- Rede van ir. M. B. Smits Rede gehouden op de Algem. Vergadering v. d. Flakkeeschen Boerenbond 23 Juli 1936 Over devaluatie te spreken op een open bare vergadering is geen gemakkelijke taak. Immers, dit woord alleen reeds is in staat sterke gevoelens vóór en tegen op te roepen, daar het eenerzijds door een groote groep van onze medemenschen, zoowel in ons land als daar buiten wordt beschouwd als de tooverspreuk, die de welvaart doet wc- derkeeren en anderzijds door wellicht even zoo velen met afschuw wordt vernomen en wordt beschouwd als een onzedelijk middel om te ontglippen aan aangegane verplich tingen. Ik wensch hier, mijnheer de voorzitter, dit onderwerp besprekende me niet vooraf op een van deze standpunten vast te zetten, maar te onderzoeken, wat men onder deva luatie heeft te verstaan en welke gevolgen devaluatie zooal hebben kan voor ons eco nomisch en sociaal leven. Ik wil trachten daarbij zoo eenvoudig mogelijk te zijn, met beide beenen op den beganen grond te blij ven en alle onderdeelen van dit gecompli ceerde vraagstuk zoo kritisch mogelijk te bezien. Het woord devaluatie beteekent letterlijk: de waarde van iets wegnemen. Dat iets is dan het geld. Evenwel men bedoelt het niet zoo erg als men hieruit zou kunnen opma ken, want het is geenszins de bedoeling het geld geheel en al zijn waarde te ontnemen. In elk geval blijkt uit het woord wel, dat de kwestie verband houdt met de waarde van het geld en dat men die wenscht te verminderen. Dat klinkt wel wat eigenaardig, de waarde te verminderen van het geld. Dat men de waarde van een of ander product kan ver minderen is gemakkelijker te begrijpen. Maar dat men het geld in waarde kan doen dalen ligt minder voor de hand. Ik zal daarom een oogenblik moeten blij ven stil staan bij de beteekenis van het geld als betalingsmiddel. Reeds in zeer oude tijden werden zilver en goud gebruikt voor betaling van goede ren en diensten; zilver het meest, omdat dit het meest voorhanden was. Goud was toen buitengewoon schaarsch, veel meer dan thans, hoewel het ook thans nog een zeld zaam product is. Door die zeldzaamheid heeft goud ook zijn groote waarde en daar om zijn platina en diamant b.v. nog kost baarder, omdat ze zeldzamer zijn. Evenwel vond de betaling in oude tijden niet plaats met zilveren of gouden munten van bepaald constant gewicht en gehalte, maar met min of meer willekeurige metaal stukjes, die noch in gewicht noch in gehalte volkomen te vertrouwen waren. Vandaar dan ook, dat men bij betalingen, die stukjes niet eenvoudig telde, zooals wij dat deen met onze guldens, maar dat men ze woog. Gen. 23 16. En Abraham luisterde naar Efron en Abraham woog Efron het geld, waarvan hij gesproken had voor de ooren der zonen Heth's, vier honderd sikkelen zilvers, onder den koopman gangbaar. Jesaja 552. Waarom weegt gijlieden geld uit voor hetgeen dat geen brood is? Onze gulden weegt 10 gram en heeft een gehalte van 75 71 zilver. Wanneer men dus een paard koopt voor f 300, zou men ook kunnen zeggen: hij weegt 2 éénkwart kg. zilver af voor dat paard. Wij behoeven dat zilver niet meer af te wegen, omdat het gewicht en het gehalte van den gulden nauwkeurig zijn vastgesteld, maar feitelijk, in principe, doen wij toch hetzelfde, wat Abraham deed na den aan koop van de spelonk van Machpela. In dien tijd bestond er een vaste verhou ding tusschen de waarde van goud en zilver. Het goud was veel meer waard dan het zil ver, evenals thans. We weten niet precies hoe die verhouding was, maar wel weten we, dat het zilver toen vergeleken bij thans een grootere waarde had. Men kon dus b.v. voor een kg. goud evenveel koopen als voor 10 kg. zilver of, wat op hetzelfde neerkomt, fing wordt ontdoken. Ik heb dit artikel niet geschreven om de commissionnairs te ver heerlijken, want dan denken ze zeer zeker, dat ik ze wil lijmen en dit ligt allerminst, in mijn bedoeling. Ik ben me volkomen be wust, dat ze mijn tegenvoeters zijn, doch dii zal mij nimmer weerhouden, om onder de boeren de veilingverkoop te blijven propa- geeren. Ik hoop, dat de kweekers in Augus tus, als we niet meer gebonden zijn aan de Regeeringsvoorschriften, zullen toonen, dat ze hun aardappelen in kis»en niet anders dan over de veiling willen verkoopen. Het is en blijft voor mij een voldongen feit, dat liet huidige handelssysteem nimmer tot ecnige verbetering kan leiden. Integendeel, het gaat steeds bergafwaarts, zoowel voor handel als voor landbouw. Men dient er naar te streven, dat betere waar met hoo- gcre prijzen wordt betaald. Alleen deze prik kei brengt U allen op hooger peil. 29-7-'3G, II. VAN HEEST, Dir. Centrale Veiling. men kon 10 kg. zilver inruilen voor 1 kg. goud en omgekeerd. Zeer lang is deze verhouding ongeveer dezelfde gebleven. Langzamerhand kwam de gewoonte om munten van vast gewicht en gehalte te gaan gebruiken en deze gewoonte werd alge meen, toen het Romeinsche wereldrijk door keizers werd bestuurd. Nog thans vindt men soms van die Romeinsche munten. Toen nu in de middeleeuwen ons land bestond uit een aantal kleine rijkjes onder giaven en hertogen, lieten ook deze munten slaan met vast gewicht en gehalte. Hei ge beurde echter wel. evenals thans, dat de staatskas slecht voorzien w.as en dan namen de vorsten soms hun toevlucht tot het snoeien der gouden munten d.w.z. dat ze langs den rand een laagje lieten wegsnijden of vijlen. De besnoeide munten gaven ze uit als volwaardige en van het vijlsel lieten ze nieuwe maken. Het kwam dus hierop neer, dat men onder den ouden naam van goudgulden of ducaat of gouden rijder een stukje metaal kreeg met minder grammen goud. Eerst had dit geen invloed, maar wanneer het op groote schaal gebeurde stegen de prijzen, werd het leven dus duurder. Dat is te begrijpen. Im mers, wanneer men b.v. een last tarwe ver kocht v_oor de ongesnoeide munt, kre^g men b.v. 10 goudstukken van 5 gram of 50 gram goud. Om nu van de besnoeide mun ten ook 50 gram goud te krijgen moest men nu 15 goudstukken ontvangen. De prijs steeg dus van 10 ducaten op 15 ducaten. En zoo ging het met alle goederen. Deze prijsstij ging maakte echter niemand rijker en de arbeidende klasse armer, want de loonen stegen niet zoo snel. Vandaar dat het snoeien der munt dikwijls aanleiding gaf tot oproer onder de arbeidende stand. In het begin der 16e eeuw vond er een geweldige omkeer plaats in de economische verhoudingen, die voor een goed deel 't ge volg was van de ontdekking van Amerika een vijftig jaren te voren. De Spanjaarden maakten in Mexico en Peru enorme hoeveelheden goud en zilver buit en brachten die over naar hun land vanwaar uit het zich verspreidde over Europa, allereerst over de Nederlanden als belangrijkst handelsland. Het gevolg was dus, dat de hoeveelheid goud in ons land toenam en aangezien men toen nog geen Nederlandsche Bank had die dit goud opsloeg in haar kelders, kwam dit goud en zilver in circulatie. Practisch ieder kreeg dus meer goud en zilver; deze metalen werden dus minder zeldzaam en daardoor daalde de waarde ervan. Men moest dus voortaan een grootere hoeveel heid goud of zilver neerleggen voor eenzelf de zaak; d.w.z. de prijzen stegen. De prijs van een last rogge bedroeg van 1480 tot 1515 gemiddeld 1 a 15 goudgulden, maar van 1530 tot 1560 gemiddeld 25 a 30. Ditzelfde verschijnsel herhaalt zich tel kens in de historie: vergrooting van de hoe veelheid ruilmiddel in circulatie, gaat ge paard met verhooging der prijzen. Wanneer die hoeveelheid zeer sterk toeneemt b.v doordat onbegrensd papieren geld wordt uitgegeven, zonder dat hiertegenover de zekerheid bestaat, dat het kan worden in gewisseld tegen edel metaal, dan daalt de waarde van dat geld tot bijna niets en stij gen de prijzen van gewone dingen tot in milliarden. De ondervinding hiervan ligt ons allen nog frisch in 't geheugen, toen men speculeerde met Duitsche marken of Rus sische roebels. Maar dergelijke verschijnse len heeft men ook gehad in Frankrijk, Bel gië en Italië, en een 70 jaar geleden in Amerika met de dollar. Ik wil hiermee natuurlijk niet zeggen, dat de prijzen alleen maar stijgen door waarde vermindering van het geld of dat ze alleen maar dalen door waardetoename daarvan. Immers ook het aanbod der goederen kan die invloed uitoefenen. Gering aanbod van graan voert tot hooge prijzen en groot aan bod tot lage. Een algemeen groot aanbod van alle mogelijke goederen voert tot lage prijzen over de geheele linie. De toestand van thans n.l. algemeen lage prijzen kan dus zoowel veroorzaakt worden door groot aanbod van goederen als door schaarschte van goud. Evenwel gaat dit laat ste altijd gepaard met een hoogen rentevoet en omdat de rentevoet thans eer laag dan hoog is, weten we, dat de oorzaak gezocht moet worden in het groote aanbod van goederen. Ik zei reeds, dat gedurende zeer langen tijd de verhouding der waarde van goud en zilver vrijwel dezelfe is gebleven. Toen men nu in 't begin er 19e eeuw onder Koning Willem I overging tot de regeling van ons muntwezen, ging men door de ervaring dan ook uit van een vaste waardeverhouding van goud en zilver. 90 gram zilver had dezelfde waarde als ruim 6 gram goud. Omdat in 10 guldens ongeveer 90 gram zilver zit, gaf men het Gouden Tientje ruim 6 gram goud. Het Gouden Tientje was dus 10 gulden waard. De eenheid van ons muntstelsel was de zil veren gulden. D.w.z. dat men alle schulden, aan den staat kon betalen met zilveren gul dens, onverschillig tot welk bedrag en dit gold eveneens voor betalingen aan particu lieren. Maar men kon ook betalen met gou den tienguldenstukken. We hadden toen dus een dubbelen munt- standaard: de gouden- en zilveren standaard, maar de munteenheid was van zilver. Dit leverde voor betalingen in het buitenland geen moeilijkheden op, omdat de waarde verhouding van zilver en goud ongeveer 15 1 was. Steunverleening aan de kleine boerenbedrijven De bij uitstek nijvere kleine boer heeft altijd een bijzondere positie ingenomen op liet platteland. De oorlogsjaren met lii.ui opgeschroefde prijzen hebben ook \oor de/.e groepen der be\olking een eenigszins rede lijk bestaan gegeven. Vóór dien kon met lange werktijden, waarbij bet geheele gezm medehielp niet anders dan een sober be slaan verkregen worden. Toen dan ook na de abnormale ooi logs- jaren de depressie kwam. werd de toestand onhoudbaar. Kon in do goede jaren nog wel eens een gezinslid een extraatje bijver dienen door in de drukke tijden bij ne grootere boeren te gaan werken, dit is thans geheel afgeloopen. De verschillende steunmaatregelen, in het belang van den landbouw genomen, hielpen meer dc groote bedrijven, die gelegenheid boden de graanteelt uit te breiden. De kleinere be drijven bobben zich steeds meer gewend lot die producten die veel arbeid vroegen als uien, peen, e.d.g. en de gro\c tuinbouw producten. Deze in hoofdzaak export-pro ducten, moesten door afzet moeilijkheden sterk beperkt worden. Er is door de Regoe- ringsbepalingcn wel steeds rekening ge bonden niet de kleine bedrijven in dien zin, dat daarop de minste beperking werd toe gepast. Dit alles kon echter niet voorkomen dat de bedrijfsuitkomsten steeds mulder werden. Gevolg was dat er groote ontevredenheid onder deze categorie landbouwers ontstond, zich uitend o.m. in de oprichting \an ver- oenigingen tot steun aan den kleine boer, zooals o.m. in bet Land van Maas en Waal gebeurde. Speciaal Brabant en Limburg met bun overwegend kleine bedrijven was roerig te dien opzichte. Onze huidige Minister van Landbouw, Z.Exc. Minister Deckers, was zóó overtuigd van dezen nood, dat één van zijn eerste be windsdaden was, aan de kleinere bedrijven een bijdrage in eens toe tc kennen, vari- eerend van f 25 tot f 50. De landbouworganisaties hebben daar tegen geageerd en o.i. terecht omdat hier door afgeweken werd van het principe van liet tot nog toe gevoerde landbouwbeleid. Beter was een regeling te treffen waarbij de kleine landbouwbedrijven afzonderlijk bezien werden. De Minister heeft hierop toegezegd dat er een afzonderlijke dienst voor steun en voor lichting der kleine boerenbedrijven zal worden vastgesteld. Deze commissie is thans aangewezen. Nadere bijzonderheden vinden wij hier onder: Aan telers van Eerstelingen- Pootaardappelen Hieronder geven wij de voorwaarden, waaraan telers van Eerstelingen-Pootaard- appelen zullen moeten voldoen om voor de garantieprijs in aanmerking te komen: le. De Eerstelingen-pootaardappelen moe ten geteeld zijn op een tuinbouwteelt vergunning, zoodat poters geteeld op een speciale „pootaardappelvergunning", niet in aanmerking komen; 2e. De poters moeten goedgekeurd zijn door de N.A.K. en de teler zal hiervan een bewijs moeten overleggen, vermeldende de klasse waarin zijn poters gerangschikt zijn; 3e. De poters moeten vóór 15 Augustus 1936 gerooid zijn, en voor zoover niet reeds verkocht, behoorlijk zijn opgekuild ter plaat se waar gerooid is of opgeslagen in berg plaatsen, zoodat controle door ons mogelijk is; 4e. Alleen voor de door de N.A.K. als poot- goed toegelaten aardappelen van de maat 2855 mm. zal de onder punt 5 genoemde prijs worden gegarandeerd: 5e. De garantieprijs zal bedragen f 3.50 per 100 kg voor de bij aflevering gezonde en in de klasse A, B of C goedgekeurde poters ver meerderd met f 0.50 bewaarloon, waartegen over de kweeker voor een goede verzorging behoort in te staan. De garantie geldt tot uiterlijk 31 October 1936 voor de op dien datum nog aan de N.A.K.-eischen beantwoordende poters; 6e. De opgegeven pootaardappelen zullen over de veiling geveild moeten worden, zoo dat uit de veilingstaten de aflevering blijkt; 7e. De betrokken telers vervoegen zie'ii voor verdere inlichtingen aan de Veiling, waarbij ze zijn aangesloten. DE AFZET VAN VROEGE AARDAPPELEN In verband met de moeilijkheden die dit jaar zijn ontstaan bij den verkoop van vroege aardappelen, hebben vertegenwoor digers van dc Ned. Centrale van Vereenigin- gen voor den aardappel-, groenten- ea fruithandel besprekingen gevoerd met den minister van Landbouw, waarbij op de ver schillende wenschen van de zijde van den handel werd gewezen. Verzocht is, voor de volgende oogst tijdig overleg te plegen met den handel, waar door moeilijkheden ais die zich dit jaar bij den aardappelhandel hebben voorgedaan, vermeden kunnen worden.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1