"aas en scheldebode gemengd nieuws de moord te grootegast woensdag 29 juli 1936 Diverse verkeersongelukken de overstrooming DE FRAUDE TE VLISS1NGEN DE ZEE EISCHT WEER SLACHTOFFERS EEN DOODE EN ENKELE ZWAAR GEWONDEN Val van een acht meter hooge steiger Twee arbeiders ernstig gewoni Men meldt ons uit Leiden: Donderdagmorgen te kwart voor 8 zijn de 47-jarige J. M. v. d. B. en de 34-ja.rige J. V. beiden te Leiden werk zaam bij de nieuwbouw van V. en D. van een acht meter hooge steiger ge vallen. Met een hersenschudding en klagende over inwendige pijnen wer den zij naar het St. Elisabeths-Zie- huis gebracht. Tezamen met een timmerman hadden da slachtoffers van dit ongeluk een groot raamkozijn naar boven getakeld. 'Ioen het on de steiger was gearriveerd en gedeelte lijk rustte op een balk, kantelde deze balk. Het kozijn viel daardoor naar beneden en fleurde de arbeiders mee. Zij kwamen te recht op een hoop zand waaraan het waarschijnlijk te danken is dat het onge luk niet nog ernstiger gevolgen iiad. Dr. Tv' nl 1 tl of verleende de eerste hulp, maar kon uitwendig geen letsel constateeren. Naar het Elisabeth-ziekenhuis vervoerd, bleek, dat de beide mannen een hersen schudding hadden, terwijl zij klaagden over inwendige pijnen. Of hun toestand moer of minder ernstig is valt momenteel nog niet te zeggen. Door antennepaal getroffen Vijijarig jongetje ernstig gewond Vrijdagmiddag te omstreeks twee uur zat op eon uuinterrein achter de Dr. Jacobilaan ie Castricum een vijftal jongens, die zich bezig hielden met het °Plat®" vlieger. Op een gegeven oogenblik hoorde de oudste van hen, do 21-jarige D. V., ge kraak achter zich en omziende bemerkle hij dat een achter hem staande antenne- paal van ongeveer 12 Meter lengte naar beneden kwam. Hij zag nog kans twee naast hem staande jongens opzijde te duwen, de derde, de ongeveer vijfjarige J. Blei, kon hij echter niet meer bereiken. Het kind werd door het topeinde van de paal ge troffen. Met een levensgevaarlijke verwon ding is het jongetje naar de ouderlijke wo ning gebracht. De andere jongens kwamen met den schrik vrij. Gebrek aan werkloozen Een te weinig voorkomend verschijnsel. De gemeente Wehl heeft naar gemeld wordt de werkzaamheden voor den aanleg van een cement-betonweg naar Didam tij delijk stopgezet wegens gebrek aan werk loozen. Men heeft 80 arbeiders hiervoor noo- gdi, terwijl er nog geen 30 beschikbaar zijn. Het is te hopen, dat dit verschijnsel zich in de toekomst méér gaat voordoen! Motorrijder botst tegen auto Twee ernstig gewonden Op den hoek van den Visschershavenweg en den 3cn Zeesluisdwarsweg te Scheve- hingen, is Vrijdagmiddag een motorrijwiel bestuurd door den 24-jarigen F. de B., van liet St. Aldegondeplein, in botsing gekomen met een personenauto. De motorrijder be kwam een schedelbasisfractuur en zijn 22- jarige broeder, L. J. de B., die op de duo zat. een hersenschudding. Beiden zijn ter verpleging opgenomen in het Roode Kruis ziekenhuis. ARBEIDER DOOR AUTOBUS OVERREDEN Vrijdagavond is de 25-jarige gehuwde ar beider L. Duynker, toen hij zich per rijwiel naar huis begaf door een autobus, waarin een aantal arbeiders van de werkverschaf fing in den Wieringet'meerpolder gezeten waren, te Medemblik aangereden. De chauffeur van de bus had D. willen pas' seeren en had daarbij niet genoeg uitge weken, met het gevolg, dat D. onder de bus terecht kwam. Met een zware hoofdwonde en inwendige kneuzingen is het slachtoffer naar het zie kenhuis te Medemblik overgebracht. De politie maakte proces-verbaal op. MAN VERDRONKEN IN DE MAAS Vrijdag is uit de Maas te Steyi opgC' haalu het lijk van den 55-jarigen Konings uit de Allandstraat te Tegelen. Donderdag avond werden op de veerpont de jas en de pet van den man gevonden. Daar men een ongeluk vreesde is de politie gisterochtend gaan dreggen en zij heeft na een paar uur het lijk gevonden. De man is weduwnaar en vader van ne gen kinderen. Niets en niemand zal worden ontzien Donderdagmorgen hebben B. en W. van Vlissingen in een spoedvergadering, voor liet bijwonen waarvan wethouder De Mey zijn elders in het land doorgebrachte vacantie heeft onderbroken, de onregelmatigheden bij het plaatselijk crisiscomité en bij maat schappelijk hulpbetoon onder oogen ge zien. Eenparig was het college van oordeel, dat geheel afgezien van de wijze, waarop zij, die de fraude hebben gepleegd, zullen worden gestraft, in het belang van de be hoeftige ingezetenen een ordelijk function- neereil van de betrokken diensten verze kerd moet worden. Vooral de arrestatie en het hierdoor aan zijn arbeid onttrekken van don heer de W. zal bij maatschappelijk hulpbetoon tot ernstige stagnatie aanleiding kunnen go- ven. De W. is gisterenmorgen officieel uit zijn functie geschorst. In overleg met de hoofdinspectie der steunverlee-ning te Den Haag is daarom besloten, dat een be kwaam ambtenaar van dien dienst naar Vlissingen zal worden gedirigeerd, om de functie van den heer de W. waar te ne men. Naar wij vernemen is voor dit doel de heer van der Struyk controleur bij de hoofdinspectie voor de steunverleening, nog gister uit Don Haag vertrokken, zoodat hij Vrijdagochtend zijn arbeid te Vlissin gen zal kunnen aanvangen. De heer Van der Struyk wordt vergezeld door een tweedon ambtenaar, die voorloo- pig belast Zal worden met de leiding der Vlissingsche Arbeidsbeurs. Uit gr»"cle bron vernemen wij voorts, dat de Rijkscontroleur de heer Knrver, voor het onderzoek in deze ingewikkelde kwes ties als deskundige aan de iusliüe is toe gewezen. De „Tel." meldt nog enkele bijzon derheden over de ernstige malversaties die te Vlissingen ontdekt zijn bij het plaatselijk Crisis-Comité en bij Maat schappelijk Hulpbetoon. Begin Juni oonsta-teerde de rijkscontroleur dat er bij het crisis-comité op ernstige wijze geknoeid werd. Uit verschillende collectebus sen was geld verdwenen, de collectanten ge noten salaris, hetgeen ten strengste verboden is, en kregen uitkeeringen, o.a. in den vorm van groote hoeveelheden steenkolen men spreekt zelfs van tienduizend kilogram terwijl aan het magazijn verschillende goe deren verdwenen. In de rapporten van de politie vond de hoofdcommissaris aanleiding om terstond in te grijpen. Op Zaterdag 11 Juli werd de heer L„ secretaris van het plaatselijk crisiscomite, gearresteerd, terwijl na huiszoeking nog vier collectanten in arrest werden gesteld, waar van er thans echter nog slechts één opge sloten is. De heer L. zou zich ook schuldig hebben gemaakt aan het aannemen van steekpenningen van leveranciers en het ver strekken van goederen aan personen die daarop geen recht hebben, terwijl verschil lende zeer behoeftige ingezetenen niets kon den krijgen. Op 21 Juli werd de directeur van Maat schappelijk Hulpbetoon, de heer W. de W., gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld als verdacht van diefstal, ver duistering, valschheid in geschrifte en heling. Het was sinds lang opgevallen, dat de heer De W. zeer royaal leefde en reeds maanden liep dan ook in Vlissingen het ge rucht, dat er iets met het optreden van den heer De W. niet in orde was, zoodat zijn arrestatie niet geheel en al onverwacht kwam. De heer De W. genoot een salaris van f 3500 en had vrij wonen, licht en vuur. Volgens het genoemde blad zouden nog verschillende verrassingen te wachten zijn tegen den tijd, waarop de rechtbank deze zaak zal behandelen. Zeer waarschijnlijk zullen nog verschillende personen wier namen thans nog niet officieel genoemd worden, ge dagvaard worden. Naar Vlissingens burgemeester, de heer van Woelderen, mededeelde, zijn thans de rijkscontroleurs met man en macht bezig de zaak tot volledige klaarheid te brengen, waarbij niets en niemand ont zien zal worden. Oude landbouwer op gruwelijke wijze van het leven beroofd Het was om geld te doen Groote opschu&ding cn ontsteltenis is onder de bewoners van Grootegast teweeggebracht door een afschuwelijken moord, die Vrijdagnacht is geploegd. Dezelfde gemeente, waar zich in .Tan. 1929 het drama van de vermoording van vier veldwachters afspeelde. Omtrent hetgeen thans gebeurd is, zijn de volgende bijzonderheden bekenc, geworden: In Opende woonde de ruim 70-jarige on gehuwde landbouwer R. Setsma. De oude man woonde geheel alleen. Hij kookte zijn eigen potje en had weinig omgang met vrien den of kennissen. Links en rechts van zijn woning stonden huizen en ook aan de over zijde had hij buren. Setsma was door de gemeente Grootegast belast met oe uitbetaling van gelden aan rle armen. Hij beschikte over ongeveer 700 gulden, zijnde het geld om uit te betalen aan rle armen voor twee weken. Daar hij Dinsdag op reis zou gaan naar zijn broer ui Arnhem, had hij deze keer geld voor twee weken gevraagd en was van plan dit Zater dagmorgen uit te betalen. Vrijdagavond tusschen 10 en 11 uur is Setsma naar bed gegaan, 's Nachts tusschen half twee en half drie hoorde de familie U. Bouius, die haar woning aan de overzijde heeft, plotseling drie schoten achter elkaar lossen. De vrouw werd wakker en schrok hevig. Onmiddellijk na de drie schoten hoorde men oen geraas, hetgeen men echter aan niets ernstigs toeschreef. De man zeide nog tot zijn echtgonoote: „maak je maar niet on gerust, het zijn misschien weer van die schutters die op kippen en penden jagen". Verder werd over het geval niet meer ge sproken. De familie Sissing, die vlak naast Setsma woont, heeft van schietpartij niets gehoord. Een vreesclijke ontdekking Des ochtends kwam bij Setsma meestal een intieme vriend, de heer K. Wijma op bezoek. Dit was hekend aan mejuffrouw H. Frankes, die zich naar Setsma begaf, om haar weekgeld te halen. Toen zij bij de wo ning aankwam vond zij tot haar groote ver bazing de zijdeur open slaan, terwijl zij in een oogopslag bemerkle, dat alles in de woning overhoop was gehaald. Zij begreep, dat er iets bijzonders moest zijn gebeurd en spoedde zich naar den heer Wijma. Teza men begaven zij zich naar de woning van Setsma, waar zij de slaapkamer ingingen en zagen dat de man dood op zijn bed lag. Hij had een prop in den mond en een doek om den hals. De marechaussee en de politie werden ge waarschuwd, die onmiddellijk een onderzoek ter plaatse instelden, terwijl do burgemeester van Grootegast, de heer D. van der Munnik, het parket in Groningen telefonisch van het gebeurde in kennis stelde. F.en uur later was het parket en ook de districts-comman dant van de Koninklijke Marechaussee uit Leeuwarden aanwezig, terwijl de Groning- sche recherche vertegenwoordigd was door den inspecteur van politie F. Kraayenga. Vast slaat dat minstons twee personen aan het werk moeten zijn geweest. Men neemt aan dat Setsma, die altijd een revolver hij zich had als hij te bed lag, nog kans heeft gezien om op de onverlaten te schieten. Vandaar dat er drie schoten gehoord zijn. Het aanwezige geld. zijnde pl.m. 70Ó gul den, was verdwenen, terwijl de slaapkamer 'n ruïne gelijk was. Van de daders ontbreekt tot nu toe ieder spoor. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet EEN STAKENDE GEMEENTERAAD De gemeenteraad van Loosdrecht is Vrijdagmorgen in staking gegaan. Toen de voorzitter, burgemeester Jhr. Q. E. van Swinderen op het vastgestelde uur de ver gadering opende, bleken slechts vijf van de elf leden aanwezig. De Burgemeetscr schors te daarop de vergadering tot hedenmiddag twee uur. Een der raadsleden deelde mede waarom men „staakt". Verschillende malen had men reeds verzocht de vergaderingen des avonds te houden. Dit was wel eenige malen -ge beurd, doch later is met deze wensch geen rekening meer gehouden. De burgemeester zeide hierop, dat hij het uur der vergade ringen vaststelt en merkte :iog op, „dat de wet wel een artikel heeft om dergelijke streken te voorkomen". Twee baders in de omgeving van Scheveningen verdronken Drie anderen op het nippertje gered De zee heeft Zondag weer een tweetal slachtoffers geeischv, die door den stroom worden meegesleurd en jammer lijk verdronken. Enkele andere drenke lingen zijn ternauwernood aan den dood onlsnapt. Onder K ij k d u i n werd Zondagmiddag om streeks kwart over twee de 16-jarige mij M. E. B. uit Rotterdam, die daar zwom in gezelschap van den 22-jarigen F. II. uit Hillegersberg, door den stroom meege sleurd. Haar metgezel wendde heldhaftige pogingen aan haar te redden, doch is daarbij zelf verdronken. Het meisje werd tenslottp gered door den 23-jarigen J. K. en den 27- jarigen G. H. van B., beiden uit Rot er.ian Een agent van politie heeft zich nog gekleea zee begeven om de jongeman lo redden, doch deze was reeds door de onderstroom meegesleurd. Zijn lijk is naderhand aange spoeld. Nog een verdrinkingsgeval te Wassenaar Voorts is omstreeks drie uur op 't strand bij den \V a s s e n a a r s c h e n slag een ernstig verdrinkingsgeval gebeurd. Een .jon geman, de 17-jarige P. J. v. d. II., uit Was senaar, had zich bij het baden te ver in zee gewaagd en is in de diepte verdwenen. Van iet strand af werd hulpgeroep gehoord en zag men den in nood verkeerende een hand opsteken. De reddingsbrigade werd onmid dellijk gewaarschuwd, doch deze slaagde er niet meer in den drenkeling te bereiken, zoodat hij is verdronken. Later op den middag is het lijk aange spoeld op de grens tusschen Wassenaar en Katwijk, waar het door een vier'al Rotter dammers werd aangetroffen. Leden van de reddingsbrigade hebben nog gedurende vijf kvvariier onder leiding van twee doctoren gepoogd de levensgeesten door kunstmatige ademhaling op te wekken. Het lijk is naar het politiebureau overgebracht. Van den wagen geworpen Doodelijk ongeval in de Wieringermeer De 50-jarige boerenarbeider A. Zee, wo nende te Twist, reed Zaterdagmiddag met paard en wagen in de Wieringermeer nabij Medemblik, toen plotseling het paard op hol sloeg en Zee van de wagen werd ge worpen. Een der wielen kreeg hij over het lichaam. Zwaar gewond werd hij opgeno men en naar het ziekenhuis vervoerd, doch op weg daarheen is hij aan de bekomen verwondingen overleden. Het slachtoffer was gehuwd en laat twee kinderen na. Twee treinen op koeien ingereden Zeven dieren gedood Zaterdagavond om half twaalf zijn twee treinen komende uit de richting Heerenveen en uit Leeuwarden en die elkaar onder de gemeente Grouw moesten passeeren op een troep koeien ingereden, eigendom van den heer Schuurman te Grouw. Van de beesten die blijkbaar uit de weide waren losgebroken, werden er zeven gedood terwijl verscheidene andere gewond werden. Beide treinen ondervonden geruimen tijd vertraging. Zinkwitfabriek bijna in vlammen opgegaan Brandweer redt de situatie Vrijdagavond om ongeveer hall elf werd de brandweer gealarmeerd voor een uitslaande brand In de zinkwit fabriek aan de Nieuwe Haven te Schiedam, toebehoorende aan de Ned. Industrie van metaalchemie, di recteur de heer A. van Beelen. In de nabijheid van de oven was brand ontstaan in de houten ommanteling die om de oven was geplaatst. Daar het hout zeer droog was stond de ommanteling in een ommezien in brand en sloegen de vlammen San de achterzijde van de fabriek uit de vensters. Deze fabriek staat zeer ingebouwd achter de groentendrogerij van de firma Windhorst, zoodat groot gevaar dreigde. Onder den indruk hiervan rukte de brand weer met groot materiaal uit en was tn een ommezien ter plaatse. De brand kon even wel spoedig worden bezworen en was dan ook in een kwartier tijds geheel en al ge- bluscht. De schade is gering. Uit den aard der zaak bracht deze brand veel volk op de been. Binnen enkele minu ten stond een groote schare van menschen op de Nieuwe Haven en de Westvest lil af wachting van de dingen, die gebeuren zou den. Spoedig had men evenwel begrepen, dat er feitelijk niets te zien was. WIELRIJDER DOOR AUTO GEGREPEN Te V e n I o is de 41-jarige aannemer C. Knops met zijn rijwiel in botsing gekomen met een auto, bestuurd door den 27-jarigen F. G. L. S. uit Weert. De wagen had een vaart van 70 K.M. De richtingaanwijzer was naar rechts uitgestoken .zoodat de wiel rijder in de meening verkeerde, dal de automobilist evenals hij rechtsaf de Huitz- straat zou inslaan. De wielrijder gaf be hoorlijk de richting aan en stak den Kal denkerkcrweg over. Tegen zijn verwachting in reed de autobestuurder echter door zoo- dat do wielrijder midden op den weg werd gegrepen. Het slachtoffer kwam op de motorkap van den wagen terecht en even daarna kwam de wagen, dwars over den weg staande, tot stilstand. Door den schok viel het slachtoffer op den grond, waar de man bewusteloos bleef liggen. Hij is met een hersenschudding en ern stige inwendige kneuzingen naar het zie kenhuis vervoerd. De oorzaak van het ongeluk is een defect aan de richtingaanwijzer, waardoor deze naar rechts uitgestoken bleef staan. Ernstige aanrijding te Heesch Motorrijder verongelukt De zee en het verkeer vragen iedere dag slachtoffers. Naarmate het vacan- tieseizoen vordert en de drukte toe neemt, moet helaas ook van een stij gend aantal dooden en gewonden mei- ding worden gemaakt. Elders kan men lezen hoe Zondag aan zee weer ver scheidene personen in levensgevaar hebben verkeerd. Twee baders ver dronken jammerlijk. Daarnaast heeft het verkeer tijdens het weekend en kele zwaar gewonden geëiseht. Zaterdagmiddag om één uur kwam de 29- jarige wielrijder D. Zwierser, wonende te Groningen, in botsing met een auto, be stuurd door den heer W .J. R., eveneens te Groningen. De wielrijder werd in de flank gegrepen en kwam met zijn hoofd tegen de voorruit van den wagen. Met een hersen schudding en een ernstige hoofdwonde werd hij naar zijn woning op het Heereplein ver voerd, waar hij des nachts is overleden. Ernstige aanrijding te Heesch Op den rijksweg te Heesch stond Za terdagavond ongeveer 6 uur ter hoogte van het raadhuis ter rechterzijde van den weg een vrachtauto geparkeerd van een firma uit Roosendaal. Een tweepersoons vrachtauto, waarin de gebroeders Louwers uit Eindho ven waren gezeten, kwam, vermoedelijk door dat in den stortregen het zicht slecht was. in botsing met de linkerachterzijde van den vrachtwagen. De kleine wagen, een Ami'.car, die met een vaart van ongeveer zestig ki'o- meter reed, werd door de botsing geheel ver nield. De twee inzittenden raakten ernsrig bekneld en konden slechts met moeite win den bevrijd. Zij zijn opgenomen in het St. Ludovicusgesticht te Heesch. De doktoren Siebbeles uit Amsterdam en Bouwman uit Nistelrode verleenden de eerste geneeskun dige hulp. Het meest ernstig is de toestand van H. Louwers, bij wien een zware hersen schudding werd geconstateerd. Zijn broeder had een lichte hersenschudding opgei nonen Door een auto gegrepen Zaterdagmiddag is de 64-jarige Si.itsma te H i 1 i e g o m door een auto aangereden. Nabij het politiebureau wilde hij den weg overste ken en liet eerst een auto passeeren. Hij zag niet, dat nog een tweede auto naderde, werd gegrepen en tegen den grond geworpen. De man bleef bewusteloos met een bloedende hoofdwonde liggen. De hulpverleenende ge neesheer constateerde schedelbasisfractuur. In zeer ernstigen toestand is de patiënt naar een ziekenhuis te Haarlem vervoerd. De politie legde voorloopig beslag op de auto. Motorongeluk op Muiderstraatweg Op den Muiderstraatweg onder Diemen heeft Zaterdagavond een ernstig ongeluk plaats gehad. Een 23-jarige motorrijder uit Hilversum, die op de duo een 19-jarig meisje had, is vermoedelijk tengevolge van niet goed opletten over eenige losse stoenen gereden en gevallen. Beiden werden van den motor ge slingerd en bleven bewusteloos liggen. De marechaussee heeft de hulp ingeroepen van den geneeskundigen dienst te Amsterdam. De jongeman heeft een hersenschudding en eenige bloedende wonden. Het meisje werd deerlijk aan het hoofd verwond. Beiden zijn in het Burgerziekenhuis opgenomen. Meisje door een auto aangereden. Een meisje van 9 jaar is te Amster dam op de Nassaukade bij de van L e n- n e p k a d e aangereden door een auto. Met een schedelbreuk is het kind opgenomen en in stervenden toestand overgebracht naar het Wilhelmina-gas thuis. Wielrenners tegen een boom Op den Rijksstraatweg van Does burg naar Doetinchem reed een luxe-auto, waarin 5 wielrenners zaten, nabij het dorp Drempt tegen een boom. Tijdens het passeeren van een autobus ver loor de chauffeur de macht over het stuur, doordat de weg niet breed genoeg was. De wielrenners werden allen min of meer ern stig gewond. Zij werden naar het St. Eliza- bethsgesticht te Doesburg overgebracht. Ernstig ongeval met doodelijke afloop Door Pullman-trein vermorzeld Zondagmorgen heeft aan de overweg Klinkenberg in de gemeente Sassenlieim waar de drukke verkeersweg door de spoorlijn Rotterdam-Amsterdam wordt gekruist, een ernstig ongeval met doo- delijkcn afloop piaats gevonden. Toen de overwegwachter de afsluitboomen neerliet om de Pullman-Expres Amsteróam- Parijs welke hier ongeveer te 8.40 passeert, door te laten, kwam een gezelschap wiel renners van de richting Den Haag, welke trachtten de reeds dalende spoorboomen nog re passeeren. Een gedeelte van deze ren ners gelukte dit, een ander gedeelte moest wichten voor de geheel afgesloten boomen. Het gezelschap werd echter geëscorteerd door een motorrijder met duo-passagier, die bij de spoorlioomen aankwamen toen de boom van de rirhting Sassenlieim reeds vrijwel geheel gesloten was. Deze beide mo torrijders meenden door onder de dalende boom plaats te nemen, den overwegwachter te dwingen het geheele gezelschap te laten passeeren, wat evenwel niet gelukte De rluorijder is daarop afgestapt om in een dispuut met den wachter deze er op te wijzen dat hij het geheele gezelschap had moeten doorlaten. Ili.i heeft zich dermate opgewonden, dat hij zich naar de voor den overweg wachtende renners hegaf teneinde zijn meening bevestigd te krijgen. Ilij heeft laarhij geen erg gehad in den naderenden Pullman-Express en waarschijnlijk ook de waarschuwing van den overwegwachter niet rchoora, waardoor hij pardoes onder dezen rein is geloopen. Hel slachtoffer werd meer dan 100 meter over de spoorbaan meegesleurd en totaal vermorzeld. De inmiddels aangekomen ge- nceslieeren Dr. Ilueber van Sassenheim en Dr. Walenkamp van Warmond konden niet anders dan den dood van het slachtoffer vaststellen. De trein heeft dmr het gebeurde pl.m. 10 minuten oponthoud gehad. Het lijk is naar ne St. Bernardus-Stichting te Sassenlieim overgebracht. Staking in de bouwvakken Men meldt ons uit Bergen op Zoom: De bemiddelingspogingen van oud-Minis ter Verschuur bij de partijen, betrokken bij de staking alhier, is op niets uitgeloopen. zoodat de staging onverminderd voort blijft duren. IN ZIJN SLAAPKAMER OVERVALLEN Woensdagavond laat is een nog niet bekende man de woning van den heer K. J. te W i n t e r s w ij k binnengedrongen. Hij stede zicli op in de slaajikamer van den bewoner en ging dezen, toen hij zich ter ruste wilde hegeven, met een hard voor werp te lijf. K. liep verschillende bloedende verwondingen op en moest in het zieken huis te Winterswijk worden opgenomen. Gemeentepolitie en marechaussee werden onmiddellijk van liet voorgevallene op de hoogte gebracht en stelden met gebruik van een politiehond terstond een uitge breid onderzoek in. Nog denzelfden nacht werden zes mannen, die zich in een wo ning te Winterswijk ophielden, gearres teerd. HPt onderzoek is nog niet geëindigd De toestand van den heer K. was van morgen redelijk wel. KINDJE VERDRONKEN Het 3V£-jarig zoontje van den candidaat- nntaris rbni heer T van de Waal wonende Ringdijk 71 te Schiebroek, was Vrijdag morgen ongeveer half 10 met zijn au opeif naar buiten gegaan. Toen het kind niet meer thuis kwam, is men overal gaan zoe ken. Eindelijk vond men de autoped aan den kant van den Molensingel en nu werd het ergste gevreesd. De politie is het was toen ongeveer 5 uur den Molensingel gaan afdreggen. echter zonder resultaat, dorh la ter op den avond, ongeveer 7 uur, is uit een pas gegraven singel, naast de genoemde, het lijkje opgehaald. Men kan zich den toes'and der van hun oudste kindje zoo onverwacht beroofde ouders indenken. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL Op den rijksstraatweg Amersfoort—Nij- kerk heeft een zeer ernstig verkeersongeval plaats gehad. Nabij de exportslagerij to Slichten horst fietste de vrouw van den landbouwer van S., wonende te N ij- kerkerveen. Zij wilde een links van haar gelegen zijweg inslaan, doch liet na het vereischte teeken te geven. Het gevolg was. dat zij door een auto, waarvan de bestuur der haar juist wilde voorbijrijden, werd ge grepen en tegen den grond geworpen. Dr. B. uit Nijkerk constateerde dat de vrouw ernstig letsel aan hoofd, armen en beenen, benevens een hersenschudding had opgeloopen. Haar toestand was van dien aard, dat zij niet naar een ziekenhuis kon worden vervoerd ,a!s gevolg waarvan zij 'Pr verpleging in een nabij gelegen woning werd opgenomen. Feuilleton Een verhaal uit het rampjaar 1809 door L. PENNING (25 Hij worstelde om liet leven van zijn kind. Er werd geen woord gesproken. En de lan ge smartkreet der moeder ging verloren op den adem van den storm, die alles over schreeuwde. Het dak haakte vast tusschen de heide eiken, die op den hoek van Bergakkers "02- geakker stonden; het deed een ruk, om los te komen, maar de takken van de kronen sloten er zich als 'nijptangen om vast. „Dat wordt een mooie kans!" zeide Piet- oom, diep ademhalend. Hij nam een lang eind touw, en mat den alstand. ■•Goed zoo!'' zeide hij: „Mooi!" Nog twpe slagen! Mooi zoo nu zijn we reeds aan den windvrijen kant!" En hij maakte zich reeds gereed, om het touw uit te werpen, toen een ijsberg, dooi de overlaten van den dijk gestuwd, kwam aanzetten „Houd je goed vast Barend!" schreeuwde de boer. Hij sloeg de riemen uit, om door den ijs berg niet verpletterd te worden, en in Het Mjlgende oogenblik waren de beide sterke eiken, in welker schaduw hij op heete zo merdagen zoo dikwijls had gerust, verdwe nen. En het dak was verdwenen er dre ven eenige hoopen riet op het schuimende water dat was alles Bergakker was radeloos. Hij sprong over eind, de gespierde armen in wanhoop naar boven gericht, en riep tot God om hulp. Uit liet zuiden klonk angstgcschrei van menschelijke stemmen, dat weer verstomde, terwijl op den Gorkumschen toren noodvu- ren werden gezien. En de klokken luidden, de noodklokken der omliggende dorpen, gil lend om hulp. „Wat nu?" zeide Pietoom. „Hier Wijven!" zeide de boer met hecsclio stem. Toen werd er licht gezien, dat op de gol ven naderde. En de kleine Klaas was de eer ste, die het ontdekte. „Ben jij 't, Evert?" vroeg de molenaar, en de stoere visscher, die het voorbeeld van Pietoom had gevolgd, riep met zijn gewel dige stem: „Ik heb hier twee huisgezinnen, die wij uit de boomen hebben gehaald zijn die van Bergakker gered?" „Op Barend na, dien wij zoeken!" Pietoom moest het twee keeren roepen: vanwege den hevigen wind, die de woorden van zijn mond wegblies. De aak kwam langs de boot. „Geeft de vrouw en de kinderen over", zeide de visscher: „dan kunnen we zien, wat er te doen staat". Toen gingen Geertje met de kinderen aan boord van de stevige aak. En de kleine Klaas ging nok over, maar Gerrit bleef ach ter, want hij wilde zijn vader en Pietoom helpen in het opsporen van zijn broeder. „Kan ik jelui nog helpen?" vroeg de vis scher. „Breng de menschen naar den dijk", zei de Pietoom, „en kom dan terug, als we Ba rend nog niet hebben gevonden!" Dat was de taal van het gezond verstand want de kinderen dreigden te verkleumen van de koude. En toen Geertje op de plaats van het onheil wilde blijven, om Barend te helpen zoeken, begon hij streng en hard te spreken, om haar liet dwaze van haar voor nemen onder de oogen te lV'engen. Zoo zeilde de aak heen: onder een bruin zei, dat tot scheuren» toe gespannen was, De noodvuren schitterden als sterren in do verte en er werden seinschoten gehoord: het waren do kanonschoten gelost op de Gor- kumsche wallen als een waarschuwing, dat de met zooveel heldenmoed verdedigde Lin gedijk was bezweken en de Alblasserwaard met de Vijfheerenlanden onderliep. Snel naderde de aak den dijk. Daar liepen mannen met flambouwen op den dijk; zij waren bezig, naar de gevaarlijkste plekken te zoeken: onder aanvoering van den lan gen heemraad, die geen vermoeidheid kende. Hij liep de geredden tegemoet, toen rteatk landde. En den kleinen Lambert op deilÉïm nemend, zeide hij, dat zij allen welkom wa ren. Als een hemclsche verkwikking na de door gestanc ellende zoo was voor de arme, verkleumde kinderen de ontvangst in het heemraadshuis. Vrouw Sterrenberg viel Geertje om den hals als een zuster, en schreide heete tranon van medelijden, toon zij hoorde, dat Barend vermist werd. Ze putte zich uil, om de stumperts goed te doen, en zij zeide, dat de Heere, Die zoover had geholpen, ook zeker verder zou helpen. Het vertrek stroomde vol menschen, om vrouw Bergakker geluk te wenschen met de redding, maar haar eigen hart werd door de tegenstrijdigste gevoelens bestormd. Ze ver gat de redding \an haar gezin, omdat haar oudste zoon was achtergebleven, en de on rust verteerde haar. Telkens rees zij op, om naar den ingeloopen polder te staren. Daarop volgde een diepe uitputting. En zij zette zich aan tafel neer: het hoofd door de hand gestut, als wezenloos door de ont zettende uren, die achter haar lagen. Twee uur later werden er zware mannen stappen gehoord in de gang van den heem raadswoning. De kinderen sliepen. Geeltje zat daar in een hoek, terwijl vrouw Sterrenberg bezig was, de tafel op te ruimen. „Waar zullen we hem brengen?" vroeg een stem op gedempten toon. „Wacht even!" zeide een_andere stem. Dat Was Bergakkers stem. Vrouw Sterrenberg stak een kaars aan, maar Geertje snelde haar vooruit, als door een electrischen schok getroffen. Daar in de gang stonden Pietoom, Gerrit en eenige dorpers Bergakker droeg den drenkeling onder de armen. Het water droop den boer uit zijn klecren en zijn sterke handen beefden. Geertje was oogonschijnlijk bedaard. F.n bedaard nam zij de kaars uit de handen van de heemraadsvrouw. Zij lichtte den drenkeling in het gelaat, maar spreken kon zij niet. „ïs hij dood? Is Barend dood?" wilde zij vragen, maar zij kon het woord niet over haar lippen krijgen. HOOFDSTUK XV In de hooge bedstede der heemraadswo ning ligt Barend, den koortsgloed in de aderen. Verkleumd, bewusteloos, vastgeklemd tus schen de takken van een zwaren iep zoo is hij gevonden. De chirurgijn is denzelfden nacht nog geroepen: hij beval heete krui ken, en schreef sterke kruiden voor. „En het heeft den Heere beliefd, de mid delen te zegenen!" zeide Pietoom, toen hij te middernacht naar huis ging. Geertje en vrouw Sterrenberg zitten in de ziekenkamer. Deze voortreffelijke vrouw heeft den geheelen nacht met de moeder gewaakt. En Geertje heeft roodgekreten oogen, maar op den achtergrond die oogen schemeren hoop, Godsvertrouwen cn moed. De stoim is bedaard; de morgenzon schijnt, en de blauwe hemel glimlacht boven den onmetelijkcn watervloed. O, liet is een nacht geweest! De jonge men schen van thans zullen er over spreken, als hun haar is vergrijsd! De ramp lveeft zich niet tot één provincie bepaald; in dezen nacht hebben de noodkleppen geklept van de Zuiderzee tot in Brabant, en van Schoon hoven tot Nijmegen toe. Te Zetten verdronken zes niensclicn; te ITerveld vijf en twintig menschen en meer dan zestig stuks vee terwijl slechts twee huizen onbeschadigd waren gebleven. Op drie plaatsen tegelijk bezweek de Mei- dijk van den Bommelerwaard. En in zijn onstuimige vaart overstroomde de water vloed de verschillende dorpen, vóór men daar nog iets van de doorbraak wist. Een bange nacht, die lang zou heugen, werd deze nacht ook voor de bewoners van liet oude en nieuwe Land van Altena. Ter wijl aan den éénen kant de Maasdijk onder Rijsvvijk niet meer te houden was, werden aan de andere zijde de dijken van het nieu we Land van Altena door het opstuwend ijs uit liet Steurgat en de Killen zoodanig be stormd, dat zij op vele plaatsen bezweken. De huizen werden aldaar weggespoeld of zoo geteisterd, dat vele menschen alles verloren, en in dc grootste armoede werden gedom peld. Hot lossen van twaalf kanonschoten en de brandende piktonnen oji den toren van oudrichem waren voor de landbouwers het sein dat de Maasdijk was bezweken. Het waren angstwekkende oogenblikken, want de overstroomingen van 1795 en 1799 hingen nog versch in het geheugen. Binnen een etmaal had het vloedwater de verbazende hoogte van dertien voeten boven het zomerpeil bereikt, en op de dijken staan de, zagen de bewoners met ontzet'ing, hoe de snelle stroom beesten, paarden en puinlioo- pen meevoerde. In het dorp Meeteren vonden twaalf men schen den dood. terwijl er van de acht en vijftig huizen slechts zeven bewoonbaar ble ven. Te Geldermalsen verdronken zeventien menschen. te Neerrijnen drie en twintig. Te Waardenburg werden de inwoners, die in de kerk hun toevlucht hadden genomen, door het water overvallen. De zitjilaatseu liepen onder, de gfaartijiivTl.hhyaa.-TiztvR liepen onder, de graven vielen in: en de doo delijk geschrokken menschen schreeuwden, naar de hooge kerkramen klimmend, om hulp, die hun eindelijk gewerd. *(Wordt vervolgd)'

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 3