maas- en scheldebode woensdag 29 juli 1936 "aa! Gemeenteraad van Ooltgensplaat gemeenteraad van den bommel PLAATSELIJK NIEUWS NAAR DE WIERGNGERIV3EER marktberichten de i De Raad dezer gemeente kwam Vrijdag 24 Juli des namiddags te vier uur in ver gadering bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester Donkersloot. Allo leden te genwoordig. De voorzitter opende de vergadering, waarna do notulen werden gelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken: Procesverbaal van de kasopname bij den gemeenteontvanger en Boekhouder van het Armbestuur, waaruit bleek, dat in kas resp. f 4435.58 en f 888.66 overeenkom stig boeken en bescheiden. De goedkeuring van Gedep. Staten over de verordening tot heffing van schoolgeld, de wijziging der gemeentebegrooting dienst 1935 en 1936, de verlenging van den ontrui- mingistermij'n van de onbewoonbaar ver klaarde woningen aan de Nieuiwstraat, be richt van Mej. Kroon, dat zij haar benoe ming tot helpster in de bewaarschool aan neemt, van het Ministerie van Sociale Za ten, dat de normaal subsidie die de ge meente bij te dragen heeft, over het 2de kwartaal, zal bedragen f 475.—, van de gemeente Stad aan 't Haringvliet een ver zoek om in het dagelijksche bestuur van de gascentrale Oost-Flakkce van elke raad 1 lid te benoemen, B. en W. stelden voor ook dit. stuk gelijk de voorgaande voor ken nisgeving aan te nemen; waartoe werd be sloten. Van de Gymnastiekvereen. „Voorwaarts'' was een verzoek ingekomen om een lokaal der O.L. school te mogen gebruiken voor het houden van de oefeningen. B. en W. stelden voor hieraan te voldoen tegen ver goeding van vuur en licht. De heer Van Kempen meende, dat het niet juist was, dat de school voor alle sport en spel opengesteld werd en niet voor godsdienstige bijeenkomsten, die toch van veel meer waarde zijn dan sport en spel voor den mensoh. Spr. zeide de houding in deze van B. en W. niet te kunnen begrij pen. De voorzitter meende, dat daarover reeds verschillende malen is gediscussieerd en had niet verwacht, dat de heer Van Kem pen, die toch zeer wel weet, waar het om gaat, daarop blijft aandringen. De heer Van Kempen trekt de conclusie, dat B. en \V. liever sport en spel dan Godsdienst voor staan. Dat weet Spr. wel beter, en hij twijfelt er geen oogenblik aan, dat als wij dat lokaal ook voor politiek en godsdienst zouden open stellen, de heer Van Kempen een van de eerste zou zijn; die daar tegen op kwam. De heer Van Gurp sloot zich bij den heer Van Kempien aan; ook de heer Korteweg kon de meening van B. en W. niet deelen. Na eenige discussie zonder eenige vaste lijn, werd het voorstel van B. en W. aan genomen met 8 tegen 3 stemmen. Van Gedep. taten was een bericht ont vangen, waarin de meening van den Raad werd gevraagd in verband met salaris verlaging van den Burgemeester, Secretaris en Ontvanger. Besloten werd te adviseeren tot 2V2% korting over te gaan. Ingediend werd de begrooting van het Waterleidingbedrijf alsmede de rekening. Deze zullen voor de raadsleden ter visie worden gelegd. Op verzoek werd aan den heer N. van den Houten, ontslag yerleend als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. De comimi6sie in zijn ge heel stelde voor het ledental uit te breiden van 5 op 8. B. en W. hadden hiertegen geen bezwaar. De commissie gaf de volgende tweetallen op de aanbevelingslijst: Van Splunteren cn Oostdijk; Birkhof en W. de Vos Jan., P. Bom en C. Doorduijn. Na enkele gehouden stemmingen bleken de heeren Van Splunteren. Bom en Birk hof benoemd] te zijn. Vastgesteld werden de afwijkende dagen waarop de winkels langer dan 's avonds 8 uur geopend mogen blijven. Hieronder val len de Tweede Paaschdag, Hemelvaartsdag, Tweede Pinksterdag, Kerstdagen, Oude jaar, Nieuwjaar en nog enlkele dagen over het jaar verdeeld. Na een daartoe ingekomen verzoek van Jac. Overbeeke, werd aan adressant een vergoeding va™ f 30.toegekend ex-art. 13 der L.O.wet. Een verzoek van X P. Braber om ont heffing of verlaging van een aanslag in de Hondenbelasting, werd afgewezen. Een verzoek om algeheele ontheffing en restitutie van te veel betaald schoolgeld van II. van' Gent, werd ingewilligd. Op een verzoek van K. Braber, om verlaging werd eveneens gunstig beschikt. De gemeentebegrootingen dienst 1936 en 1935 werdlen met af- en overschrijvingen gewijzigd. Eveneens die van het Burgerlijk Armbestuur. Dan kwam aan do orde de vaststelling Van de rekening van het Burgerlijk Arm bestuur dien-st 1935. De commissie van on derzoek adviseerde bij monde van den heer llokke tot goedkeuring en vaststelling^met een ontvang en uitgaaf va™ f 15.378.41. Hiertoe werd besloten. Vervolgens adviseerde de heer Hokke tot goedkeuring van de Rekening van de Be- svaarsohool. De commissie had wel een no ta gevonden van f 3.30 voor reiskosten van Iden Inspecteur bij het Lager Onderwijs. De commissie meende, dat die voor eigen tekening reisde. De Voorzitter zeide, dat rn'dilen de In specteur ten genoege van een gemeente een (onderwijzeres gaat bezoeken, de gemeente We kosten daarvan diende te vergoeden. Daarna werd ook deze rekening vastgesteld met een ontvang en uitgaaf van ƒ2272.84. Ten opzichte van de gemeenterekening (dienst 1935 had de commissie van onder hoek nog enkele aanmerkingen. Het was de commissie opgevallen, dat het wegrijden van de grond van de bietenkaai tnog f 114.86 had gekost. Het kwam de com- tmissie hoog voor gezien de wantoestand die 'er nog geheerscht heeft. De commissie stol- tde voor dit werk aan te besteden. De com missie had drie personen gevonden voor •liet schoonhouden van de begraafplaats, een cn ander was vrij hoog gevonden. De repa ratie van twee kachels van de school in de (Langstraat kwam ook knap aan den Imo gen kant voor. De waterkraan voor de (schippers gaf een uitgaaf van f 19.en een (ontvang van f 1.—; de commissie va™ oor deel zijnde, dat dit tc veel aan de gemeen te kost, stelde voor deze op te heffen. De Voorzitter zeide dat de bietenkaai dit jaar weinig gekost heeft; hij aanbesteding kostte het altijd ruim ƒ200, er kan edhter overwogen worden het met aanbesteding nog eens te probeeren; de kosten van de be graafplaats zijn iets verhoogd door de dpm- 'pi'iig van de singel. De heer Paasse ha:J, die "singel er vroeger niet bij in onderhoud. Inzake de reparatie van de kachels willen B. en W. wel mededeelen, dat de kosten hoog zijn, doch daarmede zijn de kachels betrekkelijk nieuw geworden, en ten op zichte van de schipnerskraan zou Sur, toch voor willen stellen die liever te houden, men kon de mienschen niet zonder water laten (zitten en de menschcn mogen uit de kraan niet verkoopen. Daarna werd do rekening (vastgesteld met een voordeelig saldo van f 2010.21. De 'Voorzitter zeide, dat het. nog een vrij gord resultaat genoemd mar worden al is het eigenlijk fictief, want er is veel onderhoud 'achterwege gelaten, anders waren _we ze ker tekort gekomen en dat is toch eigenlijk ook gaen goede politiek. Het Kohier van de straatbelasting voor 1936 werd vastgesteld met een bedrag van f4277.02. Besloten de betalingstermijn te stellen op 1 October a.s. Daarna ging do vergdcring in gesloten 'zitting ter bespreking van dc voorziening in de vacature van don Houten als hoofd van de O.L. school in de Langstraat. Na heropening zeide de voorzitter, dat er sollicianten waren opgeroepen, doch er 'zich geen hadden aangemeld. B. en TV. 'hebben daarop een onderwijzer, die de be voegdheid tot hoofd niet had, aangesteld als tijdelijk hoofd. B. en W. steklien nu voor den Minister dispensatie aan te vra gen om iemand tot hoofd te benoemen die ■de bevoegdheid niet heeft. De heer Baartse is genegen die betrekking te aanvaarden. Alzoo werd besloten en de heer Baartse zoolang als tijdelijk in functie te laten. In de rondvraag vroeg de heer Hokke •welk doel het gehad heeft de stempelaars hedenmorgen een circulaire in handen te stoppen, welke door enkele stempelaars als beleed'igend werd opgevat. Spr. zeide, dat het beter geweest ware indien er overtredingen geconstateerd zijn ■dat een dergelijke circulaire alleen aan die overtreders was ter hand gesteld of de re digeering anders ware gesteld geworden. De Voorzitter zeide, dat B. en W. cn des noods hij alleen ten volle de verantwoor ding van de circulaire op zich neemt. Het heeft B. en W. niet en nimmer voorgezeten iemand daarmede te kwetsen. Wat is ech ter het geval. Er zijn werkloozen, die blij ken hebben gegeven werkschuw te zijn, door aangeboden werk te weigeren of eigenlijk rechtstreeks weigeren is het woord niet, er is gevraagd voor hen maar een ander te nemen aangezien zij voor dat kleine toonverschil toch niet kunnen gaan wer ker.. U voelt heeren, aldus de voorzitter, dat dit nimmer goed kan werken en zal gaan leiden tot toestanden, die voor de menschen slechter wordt. Het verschil tus- sohen arbeidsloon en steun is niet groot, 'doch dit mag geen reden zijn werk te wei geren, aangezien dit tot gevolg kan heb ben, dat de steun zal moeten verlaagd wor den. Laten wij de handen ineenslaan werkverruiming te krijgien, dien kant moe ten wij op, want de werkloosheid neemt nog jaar op jaar toe. Verhooging van de toonstandaard gaat niet, dat zijn de heeren toch wel met me eens, zoodat indien de werkgevers gaan klagen dat zij geen werk nemers tegen dat loon kunnen krijgen, de steunnorm verlaagd zal worden door den 'Minister. Dat schrijven is alleen als een ernstige waarschuwing gegeven en laten wij er nu verder, beter maar niet veel over izeggen. Daarna sluiting. J.l. Donderdagavond kwam de Raad dei- gemeente in spoedeischende vergadering bij een. Voorzitter is de Burgemeester. Aanwezig alle leden. Na de gebruikelijke opening deelt de VOORZ. mede dat het zijn gewoonte niet is spoedeischende raadsvergaderingen te beleg" gen, doch in dit geval moest spr. wel zoo handelen in verband met door Gedep. Staten gemaakte opmerkingen inzake de aan te gane geldleening voor verbetering van den Bene den Oostdijk. Spr. zal daar straks nader op terug lcomen. Het doet hem inmiddels genoe gen dat alle leden tegenwoordig zijn. De notulen van de vorige vergadering zul len in die volgende vergadering worden gele zen. ■Onder de ingekomen stukken zijn eenige door de Kroon goedgekeurde belastingveror deningen en door Gedep. Staten goedgekeur de compta'biliteitsbesluiten, welke voor ken nisgeving worden aangenomen. In 'behandeling komt vervolgens een schrij ven van Gedep. Staten, waarbij het advies van den Raad gevraagd wordt omtrent de door Gedep. Staten ontworpen jaarwedden- vermindering voor den burgemeester, den secretaris, den ontvanger en de wethouders. De leden van den Raad blijken er echter anders over te denken. Met 5 tegen 2 stem men wordt besloten aan Gedep. Staten te be richten dat de Raad zich met de voorgenomen verlaging niet kan vereenigen. Met ingang van 1 Jan. 1935 heeft een aanmerkelijke ver laging plaats gehad en de Raad acht de thans geldende regel voor de verantwoordelijke be trekkingen niet te hoog. De voor d)e gemeen te te bereiken bezuiniging is niet noemens waard', terwijl zij voor de betrokkenen een groot ongerief beteekenit. Tegen stemden de beide wethouders. Voorts komt in behandeling het verzoek van F. Fluit om een half jaar afschrijving wegens hondenbelasting. Waar de hond na 1 Juli 1936 is opgeruimd, laat de verordening afschrijving niet toe. Op het verzoek wordt dan ook afwijzend 'beschikt. Vervolgens stelt de Voorzitter aan de orde het punt, waarom deze spoedeischende ver gadering is belegd, ml. wijziging van het be sluit van 23 Juni 1936 tot het aangaan van een geldleening, groot 10.000, ten 'behoeve van de bestrating van den Beneden Oostdijk en het dempen en rioteeren van twee sloo- ten, met de daarop betrekking hebbende be- grootingswijziging, dienst 1936. De VOORZ. zegt dat Ged, Staten bezwaar maken tegen het feit dat de eerste aflossing der leening in 1937 zal plaats hebben. Ge noemd college wenscht de eerste aflossing in 1936 te doen plaats hebben. B. en W. stellen voor het geldleeningsbe- sluit in dier voege te wijzigen. De noodige dekking kan worden gevonden uit een be drag ad 800, zijnde een grootere belasting opbrengst dan volgens raming is ontvangen. Aldus wordt besloten. De VOORZ. spreekt de hoop uit dat de be sluiten a.s. Dinsdag door Gedep. Staten zui len worden goedgekeurd, opdat ten spoedig ste met de werkzaamheden een aanvang kan worden gemaakt. Daarna sluiting. Flakkeeschen Boerenbond Demonstratie Onder auspiciën van dezen bond werd van wege de Ned. Heide Mij. een demonstratie gegeven van het gebruik van den z.g. „dak ruiter", een droogstelling voor den oogst. Goed opgetast wordt het graan behoorlijk beveiligd tegen regen en wind. De dakruiter zelf bestaat uit 2 driopooten, z.g. bokken, deze worden op plm. 2.70 M. afstand van elkaar zóó opgesteld, dat do 3 M. lange draaghouten met eenig overstek daarop kunnen liggen. De bokken worden met elkander verbonden door het bovenste draaghout, dat met beugels over de uitein den hangt. Voor gras, klaver en erwten plaatst men - eerst de onderste houten, aan weerskanten 2 stuks en legt daarop een laag gewas. Dan wordt hierboven een derde bout geplaatst dat komt te rusten achter een spijker in de s.aande poolen van den bok. Deze wordt ook volgetast en zoo vervolgens laag voor laag en aan weerszijden. Het ge heel wordt afgedekt door over het boveu- draaghout met heugels een laag van het te drogen product aan te, brengen. Eén dag na liet maaien kan, als Ijot iets verwelkt is, het gewas op den ruiter gebracht worden. Bij graan wordt tusschen de driepooter nog een dubbele rij geschoven (16 k 20 stuks) in de leng.c onder den ruiter geplaatst. Danworlt de eerste laag geplaalst tegen de eerste draaghouten, zoo licht mogelijk steunende op den grond. Dan wordt de tweede stok aangebracht, waarover opnieuw een laag gelegd wordt. De stokken klemmen de onderste lagen vast. Aan weerskanten wordt zoo laagsge wijze opgetast tot 5 stokken hoven elkaar. De zesde stok aan de linkerzijde wordt bin nen de driepooter door ovale ringen gesto ken, waarover vervolgens weer een laag schooven gelegd wordt, zoodat de aren over dien door de ringen gestoken stok komen te liggen. De laalste laag die nu wordt aan gebracht, wordt vastgeklemd door de zeven de draagstok. Deze laatste laag moe't bij voorkeur zoo gelegd worden, dat de aren van de windzijde gekeerd zijn. Do aren bui gen zich omlaag over den bovensten stok en sluiten het geheel af. Wind en regen kun nen heel weinig schade doen. Per II. A. zijn noodig 16 a 20 ruiters, voor graan en 20 a 30 stuks voor hooi, klaver- of erwten. De prijs bedraagt f 3.25 per stuk, af station Tilburg. Verschillende landbouwers deden door hun bezoek van hun belangstelling blijken. De aanschaffingskosten zijn nog betrekkelijk hoog. Terecht hoorden wij een landbouwer opmerken dat er niet zooveel overgehouden wordt om iets nienws aan te schaffen. Ge- zamenlijke aankoop, b.v. via de Flakfc Boe renbond, kan hier dienstig zijn. De Ned. Heide Mij. te Arnhem "telt gratis op aanvraag een folder beschikbaar „Aan één stuk door regen", die inlichtingen geeft over den dakruiter. SOMMELSDÏJK. De volgende personen, ingeschreven voor den dienstplicht, lichting 1937, zijn bestemd tot gewoon dienstplichtige: Willem Boekhoven, Dimmen Leendert Buth, Harmen van Eijken Azn., Jan Grootenboer K.Lzn., Stefanus Hartensveld Fzn., Jan Aren Joppe Mzn., Abraham Knape Jnzn., Matth. Kwakernaak, Pieter Jacobus Wielhouwer Jbzn., Adrianus van Zetten, terwijl tot bui tengewoon dienstplichtige voor de lichting 1937 z to bestemd: Jacobus Auperlé, Jacobus v .d. Waal Lzn., Abraham Vogelaar, Leendert Visser Szn., Willem Vis van Heemst, Jan v. d. Velde Wzn., Beschier v. d. Veer Mzn., Ja cob Spee Czn., Jan v. d. Slik Mzn., Willem Schellevis Dzn., Adrianus de Ruiter Johzn., Servaas van Nimwegen Pz„ Klaas Mulder Wz., Adrianus Looij Jbz., Jacob Leendert Koert, Cornells Hoogzand Cz., Willem van Heemst Hz., Jan v. d. Doei Tz. en Pieter de Bruin Tz. De Burgemeester der gemeente Som- meledijfci brengt ter-openbare kennis, dat be houdens onvoorziene omstandigheden, op 1 October a.s. naar üe aanvullingsreserve rul len overgaan: 1. de gewone dienstplichtigen der landmacht, behoorende tot de lichting 1921, met uitzondering van hen, die de eer ste oefening met een andere lichting hebben beëindigd; 2. de gewone dienstplichtigen der landmacht van andere lichtingen, die met de lichting 1921 de eerste oefening hebben be ëindigd, met uitzondering van hen, die reeds eerder naar de aanvullingsreserve zijn over gegaan. De tot de aanvullingsreserve behoo rende dienstplichtigen zullen in geval van mobilisatie eerst behoeven op te komen, wan neer zij daartoe bij afzonderlijke openbare of persoonlijke kennisgeving worden opgeroe pen. (Zie verder aanplakbord). Met hartelijken dank bericht de afdee- ling van het Nederl. Bijbelgenootschap dat de collecte, welke vorige week in deze gemeen te werd gehouden, in totaal heeft opgebracht een bedrag van 51.90. De ouders, welke a.s. Zondag in de Ned. Herv. Kerk hun kinderen willen laten doo- pen, kunnen daarvan aangifte doen op Vrij dagavond a.s., des avonds te 7.30 uur in de consistoriekamer van genoemd kerkgebouw, Niettegenstaande de werkzaamheden in den landbouw in dezen tijd van het jaar op zijn drukst beginnen te worden, daalt het aantal werkloozen bijna niet. Zoo meldden 1.1. Zaterdag zich nog 103 personen ais werk loos en werkzoekend bij den agent der ar beidsbemiddeling aan. Men zij gewaarschuwd. Sommige perso nen hebben nog al eens de gewoonte in den polder gladiolen of andere bloemen, welke daar worden geteeld, te gaan plukken. Het is te begrijpen, dat zulks niet is geoorloofd. Klaohten van de eigenaars bleven dan ook niet uit. Zondagmiddag 1.1. gelukte het den gemeente-veldwachter twee ingezetenen op heeterdaad te betrappen. Proces-verbaal werd' opgemaakt. Men passé dus op een an dermans eigendom maar als het zijne te be schouwen. Toen de landbouwer v. d. B. Zondag morgen in de weide kwam, zag hij dat een van zijn beste melkkoeien dood neerlag. Het beest had zichzelf geworgd. Het koptouw, hetwelk het dier om had, was los gegaan. Doordat het beest op het touw trapte, ge raakte dit verward in zijn hoeven. Zoodoen de werd de lus aangehaald en stierf het dier den verstikkingsdood. Het cadaver werd on der politietoezicht begraven. De landarbeider L. F. had het ongeluk bij het verrichten van zijn werkzaamheden (vlasplukken) zijn hand zoodanig te verwon den, dat hij zich onder geneeskundige behan deling moest stellen. MIDDELHARNIS. Gevonden: door C. Jor- daan, Eendrachtstraat, een portemonnaie, in houdende eenig geld; door Aren Vroeginde- weij, Oudelandschen dijk, een trekker van een maaimachine; een ceintuur van een man tel. Inlichtingen bij de gemeente-politie. Deze week is de onvermengde marga rine verkrijgbaar bij de wed. J. de Gans, Nieuwstraat. Bij den agent dei- arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag 148 personen als werkloos ingeschreven, waarvan: 14 zeevisschers, 29 bouwvakarbeiders, 23 transportarbeiders, 3 zeelieden groote vaart, 59 landarbeiders, 12 typografen, 3 broodbakkers, 5 van diverse vakken. Zondag zal in de Geref. Kerk extra col lecte worden gehouden ten bate van de kerk. Aan de Kaai zijn aangebracht en per scheepsgelegenheid naar den Haag en Rotter dam verzonden 5000 kisten aardappelen. De padvinders kampeeren onder leiding van den hopman, den heer P. H. Boekhoven, voor tien dagen te Ouddorp. Het dochtertje van den heer B. van Dijk, dat tijdelijk bij haar grootouders was, had het ongeluk van den zolder te vallen. De dok met het KEISBUREAU „LIBERTAS der Vereenigde Christelijke Pers op MAANDAG 3 AUGUSTUS a.s. Vertrek vanaf Rotterdam Rosestraat na aankomst van de tram uit Numansdorp te 7.38 uur. Zij die met de verschillende booten te ca. 8 uur in Rotterdam aan komen, wordt gelegenheid geboden zich hierbij aan te sluiten. Kosten incl. koffie, lunch en thee 5.75 p. pers. Opgave vóór 31 Juli a.s. aan het Reisbu reau „LIBERTAS" Goudsche Singel 105, ROTTERDAM, Telefoon 22490, Giro 279 855, onder vermelding met welke reis gelegenheid men naar Rotterdam komt. Wij zijn weer tijdig in Rotterdam om m et de laatste trams verder te reizen. Voor het uitvoerige programma van dez e interessante en leerzame tocht verwijzen wij naar De Maas- en Scheldebode d.d. 22 Juli j.l. ter constateerde hersenschudding. Het zoontje van den heer J. P. Nieuw- land reed op de fiets achter een auto. Toen hij er achter vandaan zou gaan botste hij te gen de auto van den heer de Later. Hij werd ernstig aan zijn been verwond. Dr. Arends verleende geneeskundige hulp. Een zoontje van M. de Ruiter was op het Havenhoofd aan het spelen. Eenige jon gens waren met een bus aan het gooien, die met de scherpe kant op het hoofd van het jongetje terecht kwam. Hevig bloedend is hij naar dokter Arends gebracht, die hem ver bond, Een zoontje van de wed. van Schelven had een wondje aan zijn hand, welke begon op te zetten. De dokter werd ontboden en constateerde bloedvergiftiging. De kinderen der operab. lagere school hebben met ingang van Vrijdag 4 weken va cantia. De Groen van Prinstererschool heeft eveneens 4 weken vacantie. De collecte, welke de vorige week in deze gemeente werd gehouden ten behoeve van het Nederl. Bijbelgenootschap, heeft, naar de afdeeling daarvan meldt, een bedrag van 84.37 opgebracht, waarvoor alten, die daartoe hebben medegewerkt, hartelijk dank worden gezegd. DEN BOMMEL. Bij den agent der arbeids bemiddeling staan 3'0 werkloozen ingeschre ven. Verleden week zijn uit de haven dezer gemeente vervoerd 500 H.L. aardappelen. Zaterdag j.l. is door de muziekvereen. „Eendracht maakt macht" alhier, met mede werking van de muziekvereen. van Oude Tonge, Nieuwe Tonge en Ooltgensplaat, een uitvoering gegeven. Vorige week Woensdag is door de leer lingen van de 'bijz. school in deze gemeente een schoolreisje gemaakt naar Rotterdam. Met de veerdienst NumansdorpDen Bom mel werden zij overgezet naar Numansdorp, vanwaar met autobussen naar Rotterdam werd gereden. Na een bezoek aan de Dier gaarde, waar aan hen een glas limonade werd verstrekt, maakten zij met de havendienst „Spido" een tochtje door de Rotterdamsche havens, dat eindigde met een bezoek aan het vliegveld Waalhaven. Hier werd door de fo todienst van de K.L.M. een kiekje van het gelschap genomen, welke tegen vergoeding van. 0.26 bij het hoofd der school na de va cantie verkrijgbaar zijn. Vervolgens werd een rondrit door de binnenstad gemaakt, waar oude bezienswaardige gebouwen bezichtigd werden. Daarna ging men naar de thee- speeltuin van de Wilgenpias, waar de kinde ren op een warme maaltijd onthaald werden. Na nog even wat rondgewandeld te hebben, ging het gezelschap met autobussen weer naar de haven van Numansdorp terug, waar de veerboot klaar lag om hen over te zetten. Daar vele ouders en vrienden de kinderen van de boot afhaalden, was het op de kade alhier een heele drukte. Over het geheel was het een goed geslaagde dag. Aan de bijz. schooi alhier is met ingang van September tot onderwijzer in vasten dienst benoemd de heer J. M. de Vuist van Rotterdam. Onze dorpsgenoot A. de Jong slaagde te Rotterdam voor het M.U.L.O.-diploma A. Vorige week werd onder de rubriek plaatselijk nieuws van den Bommel abusi- velijk vermeld, dat aan Ds. Schaafsma, predi kant aan de Geref. Kerk alhier, met ingang van I Oct. a.s. emeritaat zal worden ver leend. Zijn emeritaat gaat echter 1 Septem ber in. Onze vroegere dorpsgenoot Ds. J. C. Borgdorf van Nieuwlande, zal Zondag a.s. in beide diensten in de Geref. Kerk voorgaan. In de haven dezer gemeente is aange komen een schip, geladen met 240 ton eier kolen, bestemd voor den heer A. Bakelaar Jz. OUDE TONGE. Van de dienstplichtigen der lichting 1937 dezer gemeente zijn be stemd tot gewoon dienstplichtigen: Evert J. Buscop, Marinus v. Es, Gerrit Groenendijk, Cornelis S. Hameete, Bastiaan Luijend'ijk, Da niël L. Luijendijk, Pieter Maliepaard en Cor nelis van Nord; tot buitengewoon dienstplich tigen: Teunis v. d. Berg, Jan Beijer, Huig Bezemer, Evert J. Bogers, Willem van Driel, Wilhelmus Hameeteman, Leendert Hartman, Abraham Hartog, Arte Hartog, Adrianus Knops, Patrus van Peperstraten, Willem de Waal, Wilhelmus van Weezei en Franciscus Winkels. Zaterdag j.l. hield de P.V. „Ons Genoe gen" alhier een wedvlucht vanuit Maastricht, afstand 139,244 K.M. Lossing 12.15 uur. De uitslag luidde: nos. 1 en 9 C. Groenendijk, nos. 2 3 10 en 12 M. Holleman, nos. 4 en 7 J. Kik, no. 5 C. Osseweijr, nos. 6 en 11 J. Brinkman, no. 8 J. Hagens. Aankomst eerste duif 2.26.46 uur. Vanaf Donderdag a.s. zal goedkoope margarine verkrijgbaar zijn bij de wed. Bar nat, Julianastraat alhier en wel tegen inleve ring van bon. no. 24. Zondagmorgen a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk alhier d'e bediening van de H. Doop plaats vinden. Doopouders kunnen hun aan gifte doen op Vrijdagavond a.s. van 78 uur in de consistoriekamer. Onze plaatsgenoot de heer M. v. d. Tol slaagde te Rotterdam voor 't U.L.O.-examen. In de afgeloopen week meldden zich bij den agent der arbeidsbemiddeling als werk loos aan: 82 landarbeiders, 3 transportarbei ders, 3 landbouwknechts en 1 chauffeur, ter wijl gedurende hetzelfde tijdvak 30 personen in de werkverschaffing werden te werk ge steld. NIEUWE TONGE. De P.V. Gevleugelde Bode, hield een wedvlucht met Jonge Duiven vanuit St. Cath. Waver. Afstand 72 K.M. Lossing 7 uur. Aankomst eerste duif 8.26.38. Laatste 9.12.31. Prijzen als volgt: Th. Melis sant 1 2 3 12 13. Een praehtprestatic. B. van Zielst 4. J. Knops 5 7 22. A. Holleman 6 23. J. van Alphen 8. Abr. Tijl 9 10 11 IS 17 18 19. J. A. v. d. Maas 14 21. T. Tieleman 16. A. Breesnee 20. Volgende wedvlucht Vilvoorde afstand 89 K.M. De restauratie van het kerkorgel in de Ned. Herv. Kerk alhier is opgedragen aan den heer E. Leeflang te Middel'harnis Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden 40 werkloozen ingeschreven. De vorige week werden van hier ver voerd: 1250 balen peen en 800 kisten aard appelen. De goedkoope margarine is deze week verkrijgbaar bij Wed. A. Knips, Kerkring alhier. De weegbrug te Ballenoord en op het Tramstation zijn, voor de a.s. bietencampagne goedgekeurd. A.s. Zondag hoopt des voormiddags en des avonds voor de Ned. Herv. Gem. alhier op te treden de heer Wildschut van Rotter dam. DIRKSLAND. De heer R- J. Triemstra, on derwijzer aan de bijzondere lagere school alhier slaagde j.l. Zaterdag te Rotterdam voor de hoofdakte. De heer -Van den Berg, candidaat tot den H. D., te Rotterdam, heeft voor het be roep naar de Geref. Gemeente alhier be dankt. De toewijzing van de ingeschreven van de lichting 1937 vanuit deze gemeente is thans als volgt: Ter inlijving zijn bestemd geworden de in geschrevenen: C. Both Cz., B. Haagens, A. Kooman, L. Matsinger, Fr. Nieuwland, R. v. Putten, K. J. Smit, P. Visser en H. Zorge. Vrijgeloot zijn: E. Bal en A. Bestman. Vrijgesteld wegens broederdienst: E. Goe- degebuure, M. v. d. Groef, G. Groenendijk, C. J. v. Gulik, L. Knops, F. Koedam, J. Ko- r.ingswoud, M. v. Lenten, A. Mans, L. Meyer, J. C. W. Mijnders, T. Oorbeek en K. Stolk. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk alhier de extra maandelijksche collecte voor de kerk worden gehouden. Onder de kinderen komen alhier nogal gevallen voor van roodvonk, de ziekte is niet kwaadaardig. Deze week zal de distributie van mar garine op de bons verkrijgbaar zijn bij den winkelier A. van Prooyen aan de Burgem. Zaayerlaan. In verband met het 15-jarig bestaan van de muziekvereeniging „Amicitia" zal in het laatst van de maand Augustus a.s. op het voetbalterrein aan den Vroonweg een ter- reinfeest worden gehouden. Het aantal ingeschreven werkloozen be droeg Maandag 27 Juli j.l. 12. J.l. Zaterdag hebben de ouden van dagen alhier een jaarlijksch uitstapje naar Oostvoorne gemaakt. Door vrijwillige giften werd dit uitstapje mogelijk gemaakt. Gevonden voorwerpen: een gouden oor belletje en 2 portemonnaies. Inl. bij de gem.- politie. MELISSANT. Bij de gehouden controle zijn de beide Fairbanfcen, die. op het Station en die te Kraaimisse voor de a.s. bietencampag ne weer goedgekeurd. Bij 'de gehouden aanbesteding voor het vervoer van diverse landbouwproducten van de landbouwvereeniging „Ons Belang',' was A. J. v. Dongen uit Dirksland de laagste in schrijver. Deze week zal door de Landbouwver eeniging worden aanbesteed de lossing van pl.m. 425 ton eierkolen en pl.m. 75 ton anthraciet, welke vermoedelijk deze week arriveeren. HERRINGEN. Vorige week 'geraakte een zoontje van den heer J. Doornhein in een onbewaakt oogenblik in het Spui alhier. Hoe wel het zich aanvankelijk ernstig liet aan zien, gelukte het den heer J. Melissant, die niet aarzelde zich te water te begeven, het ventje van een wissen dood te redden. Deze week zal door enkele jongedames met busjes langs de huizen worden gecollecteerd voor de Bijbelverspreiding. We bevelen deze collecte hartelijk aan. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer J. van Helden, rijksveldwachter, met stand plaats Nieuwe Tonge, zal met 1 October a.s. den politiedienst met pensioen gaan verlaten. We wenschen den heer van Helden nog vele jaren van welverdiende rust toe. De werkman H.> had het ongeluk zich tijdens zijn werkzaamheden zoodanig te ver wonden, dat medische hulp moest worden ingeroepen en hij voorloopig zijn werkzaam heden heeft moeten staken. Behoudens onvoorziene omstandigheden zullen de verlofgangers der lichting 1921 per 1 October a.s. naar de aanvullingsreserve overgaan. De inlevering der aan hun ver strekte kleeding en uitrustingsstukken zal op nader te bepalen datum aan hen worden be kend gemaakt. Zaterdag j.l. hield de P.V. „de Luchtbo de" een wedvlucht uit Maastricht, afstand 147 K.M. Aankomst le duif 2 u, 12 min. 45 sec., laatste 3 u. 4 m. 7 sec. Prijzen als volgt: J. H. van Strien 1, J. de Geus Mz. 2 4, gebr. Huizer 3. gebr. den Boer 5, Jac. v. d. Velde CJz. 6. A.s. Zaterdag vindt een wedvlucht plaats van Ciney (België), afstand 173 K.M. Sportvrienden worden vriendelijk verzocht op Zaterdagmiddag na 12 uur hun duiven niet vrij te laten rondvliegen, daar dit de aankomst der duiven zeer bemoeilijkt en deze niet spoedig naar hun hok terug vliegen, waardoor een goede controle niet kan plaats vinden. Ter gem.-secretarie is gedurende 14 da gen ter visie gelegd, de begrooting van in komsten en uitgaven over 1935, benevens een beredeneerd verslag over den toestand der gemeente over de laatste 5 jaren. A.s. Vrijdagavond van 68 uur (o. t.) zal de boekhouder der Geref. Gem. in de consistoriekamer zitting houden, tot het ont vangen van zitplaatseneelden. Door J. C. Kalle alhier is aan den di recteur der P.T.T. een verzoek gericht tot het aanbrengen van een kerktelefoon. De dienstplichtige der lichting 1936 C. Huizer Hzn. zal op 2 Nov. 1936 te Vlissingen worden ingelijfd bij het Reg. Kustartillerie. Deze week is bij verschillende landbou wers reeds een aanvang gemaakt met het graanmaaien. Door de Ned. Groenten- en Fruitcen- trale zijn aangesteld tot controleur op de veldeontrole op het rooien van vroege aard appelen de heeren B. Camphens en A. Vis been. GOEDEREEDE. Met 1 Oct. a.s. zal de lich ting Nat. Mill. 1921, overgaan naar de aan vullingsreserve, waarbij de noodige Rijks goederen moeten worden ingeleverd. Visscherij. De garnalenvisschers vingen de vorige week van 3040 kilo per dag en per vaartuig. De Noordzeevisschers besomden van f 140 tot f 200. Vanwege de woelige zee werd er slechts 2 dagen gevischt, doch de duurte der visch, v.n.l. tong, bezorgde den visschers een aardig weekloon. Bij de arbeidsbemiddeling stonden Za terdag j.l. als werkloos ingeschreven 33 ar beiders, 1 wagenmaker en 4 garnalenvis schers. Bij het uitoefenen van hun bedrijf sloeg de schroef stuk van het motorvisschers- vaartuig, bemand, met de gebr. M. Een nieuwe schroef is nu noodig en beteekent een schade van pl.m. f 40. Zondag v.m. zal in de Ned. Herv. Kerk gelegenheid zijn tot het doen bedienen van den H. Doop. Doopvaders kunnen daarvan kennis geven Zaterdagavond 8 uur bij den Kerkeraad in de oude pastorie. OUDDORP Naar men verneemt moest na de misschien wat plotselinge stijging der laat ste weken, de markt een weinig uitblazen. De stemming in beschikbare koopwaar was kalm en een lichte verzwakking is niet uitgesloten. Er wordt nog 80 Fr. genoteerd. De nieuwe oogst is prijshoudend aan 82 Fr. Ook hier schijnt de vraag te verzwakken. Er kan gemeld worden dat de afgeloo. pen week met Tram en beurtschipper zijn ver voerd ruim 1200 balen Sjalotten, met bestem, ming naar elders. De garnalenviescbers hebben de afgeloo. pen week 4 dagen gevischt. Met de zeilscheep jes werd van 4050 K.G. garnalen per dag en schuit gevangen. Met de motorschuiten werd het dubbele gevangen. Alles afgeleverd aan de pellerijen tegen 12 cent per Kilo. In de Meervisscherijen werden geen zalmen gevan- gen, zoodat het voor die vissciherij schraal ge noemd kan worden. Zjj levert in de laatste jaren niet veel on. Het woonhuis van da erfgenamen Wed. Blauw staande aan den Smouzenhoek is dezer dagen gegund aan Klaartje Tanis Wd. Zaterdagmorgen werd door Notaris van den Berg van Goedereede ten verzoeke van Maarten Tanis Pa. in 't Hotel Akershoek bij inzet verkocht, een woonhuis met bergplaats en verdere opstallen met 851/^ R. v. M. grond aan den Hazersweg. Werd afgemijnd door J, v. d. Bok Cz. voor f 1920. En een woonhuis met 201 R. v. JI. bouw. land staande aan de Kootweg eigendom vaa Cornelis Venneman- Na toewijzing zijn beide huizen den 1 Oct, te aanvaarden. Alhier werd een gemet Tarwe aangeno men om met de hand te snijden voor de ge ringe prijs van f 11.65. OUDDORP. Schipper Melissant, bevarende de Motorblazerschuit van P. Bezuyen, had het ongeluk zoodanig met de schroef op de steenen te slaan dat hij een sdhade opliep van ruim 60. De Beuzerschuit O. D. 24 van Joh. Moer kerker raakte Zondagmorgen in de Haven in zinkenden toestand. Gelukkig werd dit opge merkt door enkele havenbewoners die dit konden voorkomen. De jongeheer J. Bezuijen is aangesteld als locdskweekeling 2e klas, zeevaart. In de haven alhier ligt schipper Sandi- fort in lossing met een lading turf, bestemd voor bakkers en burgers. Een uitkomst voor eenige werkloozen. Dezer dagen is men in deze omgeving tot de ontdekking gekomen, dat er mossel- broed gevallen was. Een uitkomst voor de mosselkweekers. De visschers die een zeilscheepje beva ren, zijn ook gedwongen zich te onderwerpen aan de Scheepvaartinspectie, wat in dezen tijd geen meevaller is, omdat zij de laatste jaren met de zeer geringe verdiensten niet op tijd hun scheepjes konden laten onder zoeken. Het ware te wenschen dat dan ook steun aan-hun-JWsrd verleend. -• Als een zeldzaamheid kan gemeld wor den dat by de Wed. Hanieetman aan den Dorpsweg een kippenei is geraapt dat 120 gram woog. Maandag stonden bij de arbeidsbemid deling 40 werkloozen ingeschreven. Op a.s. Zondag 2 Augustus zal in de Ned. Herv. Kerk d'oopsbediening plaats heb ben. Doopvaders kunnen zich a.s. Vrijdag avond 7 uur daarvoor aanmelden in de con sistoriekamer der Ned. Herv. Kerk. Zondag werd in de weervisscherij een St. Jaeobszalm van 6 pond gevangen, die naar de afslag te Rotterdam werd gezonden. Onder de gevonden voorwerpen behoort een gouden damesring. Inlichtingen bij C. de Mooy. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Vrijdag 24 Juli Roode bessen 13.6017.80, blauwe druiven 39.5046, tomaten 34.40, dubbele stam- prinses 7.70—10.20, snijboonen 22—23, roode de kool 3.60—5.80, savoie kool 5.70—7.30, postelein 7.50—8.40, kruisbessen 7.60—8.80, blauwputten 2.50—2.70, alles per 100 kilo; andijvie 4.10—4.40, bloemkool 8.20—16, kom kommers 1.60—4.70, kropsla 1.803.80, per ziken 2.40—5.60, meloenen 15.50—22.40, alles per 100 stuks; 'bospeen 3.206.10, kroten 5095, rabarber 1.102.80, sjalotten 2.10, alles per 100 bos; oomskinderen 15.15, Yellow Transp. 6.7011.50. Veiling van Maandag 27 Juli Roode bessen 15.5021; blauwe en 4243.60, tomaten 3.405.20, dubb. stam- prinsses 7.70—10.20, snijboonen 22—23, roode kool 3.604.70, savoie kool 5.80—6.60, witte kool 11.10, postelein 67.80, blauwputten 2.803.40, eigenheimers 2.502.55, id. grove 1.501.55, id. drielingen 1.501.60 alles per 100 kilo; andijvie 2.804.40, bloemkool 14.50 —17, komkommers 1.602.10, kropsla 2.20— 3.10, perziken 1.40—5.30, meloenen 10.50— 22 alles per 100 stuks; bospeen 5.20—7.90, kroten 5085 alles per 100 bos; oomskinder 12.5013.70, N. H. Suikerperen 11.5' "k Yellow Transp. 7.5010.50. Aanvoer aardappelen 45.000 kg. BRIELLE, 27 Juli. (Coop. Brielsche g. en Fruitveiling.) Aardappelen nieuw J 2. i'i: poters f 1.50, per 100 lig; Andijvie 0.801.60 per 100 krop: Augurken 3—11. Roode bessen f L—27, witte 912, zwarte 3743 per 100 kg; Bloemkool 1.80—12:90 per 100 stuks; Groote boonen 5.90, dubb stamboonen 7.80— 10 stamsnü f 38. stoksnjj f 1210.80 Druiven blauw f 3745, Frambozen 3659. Keukeu- appelen f 2—8 per 100 kg: Komk. wit f 1.10— 3.10, Roode kool f 1.50—2,10, sav. kool f 3.90— 4.10, per 100 kg; Kropsla 0.50—2 per 100 krop; Kroten f 0.80—1.20 per 100 bos: Kroten f 1.70— 2.10 Kruisbessen rijp f 1017 per 100 kg: Peen f 6.30 Postelein f 2.20—7.10 per 100 kg: Perzl ken 1.2015 roode pruimen f 1.702.50 per 100 stuks: Rabarber f 2.10, per 100 bos; Spina zie 7, Tafelappelen 8—17, Tafelperen 12 —17. Tomaten A 4—5.70. B f 4—4.70, C f 3—5 CC 2—3.20 zilveruien f 2—5 per 100 kg. GOES, 27 Juli. (Exportveiling) Aardappelen eigenheimers 2.50, zwarte bessen 3040; roode bessen 8.60—9.80 alles per 100 kg. Kleine velling: Kersen klerken 25—40, eierkrieken f 2124. zwarte vleeschkersen 19 Limburger krieken 28. zure morellen 9—15: Spaansche wijnkersen 13. pruimen early laxton f 1930. vroege oranje 12—21. Engel- sche krozen f 1320. okelanen f 1219. Beve landers f 10. prlnee 12—14, tollenaars f 9— 12 marbelanen f 11. wiinlirozen 1117. sier- lnozen f 11, citroen f 9. afval en uitschot 3— 15, appelen: vellow transnarant f 24. f 18—23 f 15—17 en 10 12. beauthy of hntb 25. f 13 en 13—18. pe-'vik roode zomeraoppl f 7 14. mr gladstone f 8. glasappel 46. afval 0 50— 5 peren: oomskinderen 1 2124, t 1819 on 814. zomerlauwtjes 46. zomersuikerlien 5, afval 25, kruisbessen 49, roode bessen 5—9. witte bessen 7, blauwe druiven f 41, frambozen f 1627. tomaten f s6 alles per 100 kg; Perziken 28 per 100 stuks. Men m Done zijn de 34-f ari| zaam van ae op lijk Het de ste rustti v\ CLtbl J luk niet Kolthof v lton uitw Naar he bleek, da schuddinj inw of niet over moer nog Door Vijfjarig vlieger, de oudst< kraak hij, dat paal van beneden 1 hij echt werd dot ning geb met den Er Re

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2