Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden Op Prinsjesdag allen naar den Haag! IN HOC SIGNO VINCES GROOTE A.-R. LANDDAG WOENSDAG 29 ÜULI 1936 'Sfe 'JAARGANG N°. 4317 FLAKKEESCHE BOERENBOND 15 SEPTEMBER LANDDAG Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN 6 ZONEN, SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. DE SPAANSCHE KRIJG BURGER. Het Spaansche volk maakt een ernstige crisis door, de burgerkrijg woedt daar op een hevige wijze. De burgers, ja zelfs vrou wen worden door de regeering bewapend, om zoo den opstand te kunnen bedwingen. Reeds lang was er ontevredenheid over de naar Rusland georiënteerde regeering, welke de beginselen der communisten voor stond en trachtte te bevorderen. Onder alle lagen der bevolking groeide het verzet, men was die roode terreur moe, de onontbeerlijke steun van het volk kon deze regeering nooit verkrijgen. Toen dan ook een gedeelte van het leger onder aan voering van hun officieren de trouw aan de regeering opzegde, groeide hun aanhang met. den dag. Stroomen bloeds worden er vergoten, dui zenden en duizenden vallen er in deze bur gerkrijg. Nu vloeit het bloed in die warme streken sneller dan in het koude noordun. Maar wij zien in deze revolutie een poging van het Spaansche volk om het gevreesde juk van de volksfrontregeering welke onder invloed van Rusland staat, af te schudden. Of dat slagen zal, wagen wij op heden nog niet te beoordeelen. de berichten zijn daarvoor te verward en te tegensterijdig, daarvoor zijn de kansen nog te onzeker. Of deze poging om aldus een revolutio naire regeering op te ruimen de juiste is, wagen wij te betwijfelen, de sterk onder fascistische invloeden staande oppositie, ziet niet op tegen bloedvergieten en zal zoo ze triomfeeren mag, ook haar gezag moeten vestigen steunende op geweld. Er is nog een andere weg om een volk voor de revolutie te behoeden. Dat is de prediking van het Evangelie, van het begin sel, waardoor men de gruwelijke werking der revolutie in regeering en volkskringen moet tegengaan en bestrijden. Doch dat is in Spanje steeds verwaarloosd De les die tot ons spreekt is, om ernstig positie te kiezen tegen de revolutie in wel ken vorm zij zich ook moge openbaren. Doch dan bestrijden wij die met geestelijke wape nen ontlee'nd aan en betrokken uit het tuighuis der beginselen. De schorsing van Borssele's Burgemeester INGEDIENDE REKENINGEN, DIE NIET BETAALD WERDEN Tweemaal een aanslagbiljet ontvangenl Dezer dagen hebben we gemeld, dat de Burgemeester van Borssele is geschorst omdat er ongeregeldheden waren ontdekt in het financieel beheer der gemeente. De „Midd. Crt." weet thans te melden, dat jn de openbare vergadering van den Gemeen teraad méér dan eens gewezen is op onnauw keurigheden in de gemeenterekening, terwijl dan soms een jaar later bleek, dat men cle gemaakte opmerking totaal had genegeerd. Het is voorgekomen, dat iemand, die voor Öe gemeente werk had verricht, zich noodge dwongen tot een raadslid wendde, om door zijn hulp betaling te verkrijgen van zijn re kening, die reeds meer dan een jaar geleden was ingediend. Het betrokken raadslid moest daarna 5n verschillende vergaderingen telkens deze zaak ter sprake brengen voor de schuld- eischer het hem toegekende ontving. Er zijn thans nog enkele personen, die voor hun werk, in 1934 voor de gemeente gedaan, nog op het hun toekomende loon wachten, terwijl ze toch op tijd hun rekening indien den. Ambtenaren hadden reden tot klagen, daar ze de voor hen noodige stukken niet dan met groote moeite in handen kregen, of het juiste hun toekomende bedrag niet ont vingen. Op de laatst gehouden poldervergadering werd door ingelanden de opmerking ge maakt, dat liet vreemd toeging met de mnin, van de polderlasten. Zij wezen er op, dat sommige ingelan den enkele jaren achtereen geen aan slagbiljet hadden ontvangen en in dien tijd ook de verschuldigde lasten niet hadden betaald. Verschillende anderen ontvingen tweemaal in het zelfde jaac een aanslagbiljet of een aanmaning tot betalen, terwijl ze hun kwitantie van het betaalde konden toonen. Er werd nog op gewezen, dat een bezitter van een vroon steeds aangeslagen werd voor een bedrag van gewoon land en dus in zijn onwetendheid te veel betaalde. Algemeene vergadering Donderdag 23 Juli 1936 in Hotel Spee te Sommelsdljk Te ruim 4 uur opent do heer G. C. van Schouwen, ooi-zit ter, deze vergadering. In do gebruikelijke openingsrede wordt een overzicht gegeven van al dalgeen, wa: in het afgeloopen jaar aan de Voreeniging is voor hij gegaan en dat herinnert aan de bemoeiin gen waarmede de Rond zich in dat tij,Is- bestek inliet. Deze bemoeiingen waren dit maal weer talrijk. Bij liet bekend worden van het voornemen om langs de nieuw aan gelegde provinciale wegen beplanting aan te brengen, verzocht de Bond daarbij ook ge bruik te willen maken van hoiiiggevenoe soorten, tenville van den bijenstand. Hierbij werd niet alleen gelet on liet winnen van honing, maar ook op de bijzondere func'ia die de bijen in het bestuivingsprores hebben. Instandhouding van voldoende bijenv ilken wordt noodig geacht. Ingevolge een bespreking met den lieer J. Smid en den voorz. van Landb. en Maat schappij werd een vergadering belegd, waar op den heer Smid gelegenheid werd gegeven uiteen tc zetten wat Landbouw en Maat schappij beoogt en do wijze waarop deze meent dat het gestelde doel bereikt kan wor den. Het optreden van den heer Smid had dus een zuiver informatorisch karakter. De terugbrenging van den tonve-iicht- prijs van 10 op 9 et. per K.G. achtte de Bond zoo'n funest besluit voor ons Eiland, dat (Ie Bond direct hiertegen in het geweer kwam. Er werd opgemaakt een productiekosten berekening, samengesteld uit gegevens, var- strekt uit verschillende declen van het Eiland, waaruit vast kwam te staan, dat voor den verlaagden prijs geen tarwe l:an worden geteeld zonder verlies, tenzij gere kend kan worden op een lopopbrengsi al- in 1934. In een audiëntie bij den Min van Landbouw zijn adres, cijfers en uiteenzet tingen toegelicht. Ilelaas zonder rosuitaat. Bij het bezoek van Z.Exe. op het Eiland is nogmaals de te lage richtprijs ter sprake ge bracht. De Bond gaat niet accoord met de veronachtzaming van den georganiseerde!) landbouw bij het genomen besluit en zal blijven trachten dc autoriteiten tc door dringen dat dit alles zal leiden tol een nog nelier ineenstorting van den landbouw en bevorderlijk tot hot kweeken van ontevre denheid op een wijze als reeds in andore takken van den landbouw is tot uiting ge komen. Het bestuur maakte Z.Exe. den Min. van Landbouw opmerkzaam op dc achterstelling van het Eiland bij het rooien van vervroegde Eigenheimers. Een bespreking had plaats met een dei- grootste uienexporteurs over de export-moei lijkheden naar Duitschland voor dat pro duet. De gegevens vvai'en niet voldoende om ter bevoegder plaatse stappen tc doen. Niet medegewerkt werd aan een ae'ie om de invoer van contingenten van Chili-salpe- ter uit te breiden, aangezien de Bond van oordeel was dat in de behoefte'aan stikstof voldoende voorzien kon worden door de vaderlandsche industrie. Op verzoek van een der afdeeiingen werd geadresseerd bij de bevoegde instanties, om de steun voor do kleine boeren ook te v ir leenen aan hen die niet in het bezit, van één of twee melkkoeien waren. Deze steun was bedoeld als een hulp voor één keer, bij een herhaling van den steun in dien vorm zal rekening gehouden worden met dit verzoek, Een vergadering werd bijgewoond over dc loontoeslagregeling. Veel verwachtingen worden hier niet van gekoesterd. De aandacht van den Min. van Landbouw werd. bij een bezoek aan Flakkee, gevestigd op den weg Sas van üirkslandHerkingon. die niet meer voldoet aan de eischen van het moderne verkeer. Z.Exe. bezocht ook de lagere Landb.school, een eiclioreifabrien, een ulensorteerdersloods, een graanreinigings- en opslagplaats, een pootaardappelbexvaar- plaats en de Centr. Veiling. 0111 te laten zien dat op Flakkee al het mogelijke wordt ge daan om uit het bedrijf le iialen wat er in zit. Dit overzicht toont duidelijk dat de Bond als streekorganisatie, ook in het huidige tijdperk volkomen op haar plaats is, als hei lichaam om de gevoelens van den Boeren stand tot uiting te brengen. Spr. wees op het groote belang van de mooie landbouwschool en wekte iedereen op hun kind.ercn of pupillen er heen te zenden. Laai ieder toch bedenken dat nu. meer dan ooit, de kennis der eenvoudige landbouw wetenschap niet kan ontbeerd worden. Al leen hij die ten volle is toegerust, zal den steeds moeilijker wordenden strijd om het bestaan kunnen overwinnen. Die toerus'ing geeft, onder de bekwame leiding van d leeraar, onze Landbouwschool; besef uw verantwoordelijkheid voor hot na ons kn mend geslacht en stel liet in de gelegenheid door het genieten van goed landbouwonder wijs, zich gereed en vaardig te maken looi den strijd om het bestaan, die hot,zeker zal hebben te voeren. De tijd is nog immer donker, nog weinig is merkbaar van de lichtpunten die de Min.- Presdent Dr. Colijn meent te zien gloren aan den horizon. Een ieder bedenke niettemin dat geen enkele inzinking eindeloos duin maar dat na korter of langer tijd hot ccono misch evenwicht zich herstelt, hetzij met of zonder menschelijk ingrijpen. Spr. heet in het bijzonder welkom Ir. B. M. Smits, die na afloop der agenda zal spie ken oxer „Devaluatie en do gevolgen die dit kan hebben voor hoi platteland in het algemeen en xoor den landbouw in het bij zonder". Het onderwerp staat in liet lecken der belangstelling en is Ie beschouwen als oen vervolg op een voordracht van den heer Smits, op een vorige vergadering gehouden, over den gouden standaard. Bericht van verhindering is ingekomen an den heer Van der Kpogh en het hoofd bestuurslid don heer Butli te Dirks'and. Dc secrctaris-pcniiingni., de lieer A. \V. Keyzer leest de notulen, die onveranderd as'lges old worden en brengt daarna ver lag uit over de rekening 1 Juni 1935— 1 Mei 19311. Door de lieeren Joppe en Mastenbroek is deze rekening nage zien en alles in orde bevonden. Deze rekening geeft aan iu ontvangsten f 728,41, in uitgaven f 088,72, alzoo een batig saldo groot f 39,09. De contribu ie voor 1 Juni 1930—31 Mei 1937 werd ongewijzigd vastgesteld op a por afvloeiing en f 0,05 per II.A. Daarna werd een uitvoerig en goed ver zorgd verslag uitgebracht xan den toestand der Vereen, over '-t boekjaar 1 Juni 193.) 31 Mei 1930. Wij stippen hiervan enkele din gen aan. Twee afdeeiingen hebben zich op- nieuxv bij den Bond aangesloten. De direc teur-generaal van den Landbouw kwam z'.cli persoonlijk op dc hoog c stellen van de bctcekenis van den I-andhouw op 't Eiland, zijn speciale cultures en ook xan zijn groo'en invloed voor dc volksvoeding, wanneer door een oorlogstoestand ons land, evenals in Ulli101S zij 't (lan nolens volens mocht worden geblokkeerd. Er werden adressen tot de regeering gericht, o.a- over de chicoreiteelt, huisslachting xan varkens. tecMpIan, bezwaren inzake verlichting xan oogstwagens, over liet veilen van paaule- pcen tarxxoprijsverlaging, inkrimping sui kerbietenteelt. over wegbeplanting met ho- ninggevende boomsoor.cn; in een audiëntie niet den betrokken Minister bepleit het als ï-oegsoortige aardappel beschouwen van vervroegde Eigenheimers; op een verzoek hij tie Nod. Bank in Middelharnis een cor respondentschap te vestigen werd guns'ig beschikt; geadresseerd werd ten behoexc vroegere bezorging locale Post; terwijl voorts een demonstratie gegeven werd in het rei nigen xan drains zonder opgraving van dc buizen. De aandacht werd gevestigd, ook van den Minister hij zijn laatste bezoek, op een xxel- licht zeer groot xverkobject aan dc Zuidxvest- zijde van hot Eiland, waarvan de uitvoe ring thans in studie is bij het Cultuur Tech nisch Bureau. Op dc zomervergadering trad voor den Bond op de heer J. Welleman. met een rede over „De Bocrenstrijd", terwijl de heer J. Smid, het werkprogramma van Landbouw cn Maatschappij, in een buitengexvone xei- gadèring uiteenzette. De Belgische Landbouweonsulcnt Ir. van de Rieten verzocht een vergadering te iei- den. waarin deze sprak ovpr dc nieuv-.-'c inding fihosphaatmest. Op verzoek om ving de Bond de toezegging van de Regen- ring de vlassteunregeling xoor 1936 vroe ger en duidelijker tc publiceercn. Er xvord oxerlog gepleegd inzake de steun aan de kleine boeren, waarbij de toezegging xxevd verkregen dat met dc eigenaardige belan gen van de Flakkeesche kleine landbou wers rekening zal worden gehouden. Be treurd wordt dan om pvincipieele redenen enkele vereenigingen zich niet voegen hij de streekorganisatie, die alleen bedoelt de speciale belangen xan ons Eiland, zonder eenige nevenbedoelingen te dienen. De voorz. verzoekt machtiging voor het Bestuur de plaats der volgende zomer-\ er- vergadering vast, te stellen. Ook vorig jaar is deze machtiging verleend. Er is nu wel gebleken dat ook in Goeree nog wel een zaal beschikbaar xvas, maar het Bestuur verwachtte gezien gunstige tijd en het weer groot bezoek zoodat ook voor ditmaal op de grootste zaal xan het eiland beslag is ge legd. Bij do rondvraag vestigt de heer Joppe de aandacht op de uitgestrekte slikken tusschen den Bommel en Ooltgensplaat Dit lijkt spr. hoelc beste grond en is dat ook beslist een goed xverkobject ter bestrij ding der werkloosheid. De voorz.: zal de aandacht van het Centr. Technisch Bureau op deze mogelijk heid vestigen. Het is de bedoeling door liet aanbrengen van vangdammen de aansiil bing te bevorderen. Hierdoor zal mogelij! xoor het groote corps xxcrkloozen een xverk object gevonden worden, dat productief is. I)c hoer Van Heest, direct, der veiling Goeree en Overflakkee heeft juist een ver gadering bijgewoond over de aardappels De verkoop dreigt vast te loopen, z.i. door den verkoop te xoldo. Er komt een nieuwe sorteering en mini mumprijs n.l. tot 10 m.m. drieling a Hi cent per K.G.; 4000 ronsumptiemaat a 2'i cent; en boven 60 bonken a IVi ct. Spr geeft de aanwezigen in overweging de aard appelen die gereed staan voor de veiling 1o sorteeren en de honken er uit te halen. Spr. meent in den geest der vergadering te spreken al.s hij vaststelt dat een prijs van Hi cent per Kilo Ie laag is. Er ontstaat een uitgebreide discussie, waaruit op to maken valt dat in andere streken, o.m. West-Bra bant de regeling niet nageleefd wordt di ten koste xan Flakkee. Uitdrukkelijk xvordt vastgesteld dat. een lage're prijs dan de mi nimumprijs verliezen geeft. Algemeen i< men van meening dat zoo spoedig mogelijk de denaturatie-toeslug vas'gosteld moet wor den, om verdere inzinking te voorkomen. Dit kan een te groote inzinking misschien nog oorkomen. Andere leden xvrzen er op dat ile financiën -xan diverse landbouwers zoo zijn, dat zij tegen eiken prijs xerkoopen out geld te ontvangen. De Heer Both xan Dirksland bespreekt de inussehcn-bestrijding door de afd. Dirkt- and, die voel geld kost maar de mussc.ien worden steeds lalrijkcr. De premie is nu ci-laagd. Spr. zou gaarne zien dat de be- trijding meer algemeen ter hand genomen zou worden. De Voorz.: ziet juist dat reoils in 1914 e Bond over de musschcnschadc gesprc-- cn heeft en is ook van meening dat alleen gezainclijke hes rijding niet af zal werpen. Up de xcrgadcring van het Hoofdbestuur is eeds besproken dat de huidige Vuurwapen xvet belemmerend werkt op de uitgifte van ei-gunningen tot het schieten xan uius- schen. De heer de Bonte, van Dirksland be treurt liet dat de actie inzake verlichting an boerenwagens, ploegen c.d. zoo weinig esultateii heeft opgeleverd. Spr. zou d-u Haag willen vragen, iemand te sturen als het najaar is en de knecht moet in regen en storm zijn lantaarn aansteken met een doosje na-te lucifers. De Voorz.: betwijfelt of zo dat in d.-n Haag wel zullen doen, maar beaamt ov 11- gens ook dc bezwaren van den hoer Boule. Dc Bond zal hierover verdere stappen doen. Aan |ict eind heeft de voorz. nog een mc- dedeeling te doen over iets dat in verschil lende afdeeiingen nogal stof op lioeft doen waaien. Dit betreft de aankoop van kunst meststoffen. Door de contingentecring ont staat het gevaar dat prijsafspraken ge maakt xx-orden en nu is er een gedeelte der leden die gaarne zouden zien dat aange kocht werd bij het Centraal Bureau. Als in een afdeeling oen gcdcelle dit xvcnscht en een ander niet on staat de kans op spui ing en om dit to voorkomen geeft spr. in overweging via den Flakk. Boerenbond aan te koopen. Verder doet de xoorz. nog mede deel ingen over een demonstratie met „een dakruiter" vanwege de Xed. Heide Mij. De prijs bedraagt f 3 af Tilburg. Gezamenlijke bestelling kan de prijs cn de vracht wellicht vcrlagcn. Zoonoodig kan de Bond zijn be middeling verieencn. De Weled. Gel. 'lieer Ir. B. M. Smit s, H. d. L. Landbouwschool te Sommelsdijk heeft daarna een interessante lezing gelioudcu over het onderwerp van den dag, n.l. c- v a 1 u a t i e en dit beschouwd -van het stand punt xan landbouw, platteland cn xoor het algemeen. Wij ontvingen dc toezegging van den Welcd. heer Smits deze rede in enkele arti kelen, te plaatsen in onze volgende num mers. Ruiterfeest en Goncours-hippiquc te Middelharnis Onder bijzonder gunstige weersomstandig heden vond Woensdag liet aangekondigde paardensportfeest plaats. Voorafgegaan dooi de plaatselijke uiuziekvereeniging maakten de deelnemende ruiters een marscli door Sommelsdijk eu Middelharnis naar het ter rein op „Concordia". Te 2 uur sprak do xxeled. gestr. lieer Ir. B. M. Smits, hoofd der Landbouwschool, als voorzitter van het eere-comité een openingswoord. Spr. had gaarne voldaan aan het xerzoek zitting te nemen in liet comité en ook om hier een openingswoord te spreken. De ruitersport is bij uitstek bevorderlijk voor het aankxveeken xau het saanihoorigheidsgcxoel. Spr. achtte dit ook van groot belang uit landbouxvkun dig oogpunt. Het bevordert een intense sa menwerking xan paard en bestuurder cn toont hierdoor aan xvat met het paard ie bereiken is. Dit is ook van groot belang bij het gebruik xan paarden voor landbouw- werkzaamlieden. Spr. richt een woord van dank namens het cojnité tot de medewer kende organisaties t.xv. de Flakk. Boeren bond, R.K. Boerenbond, Hollandsche Mij. v. Landbouw, C.B.T.B. en de beide vereenigin gen xan oud-leerlingen van Landb.-ondcr- xvijs. Aangezien de aanwezigen niet geko men zouden zijn om lunge redevoeringen aan tc liooren, besloot spr. zijn rede met de wcnsch dat deze dag in alle opzichten goed zou slagen. Als eerste nummer volgde een parade van dc medewerkende Landelijke Ruiters, resp. de „Putsche Rijders'" en „Flakkeesche Rui ters". Voor de dressuurproef traden genoemde vereenigingen afzonderlijk in het krijt. Uit geloofd was door hotel Meijer een fraaie prijs, die ten, .deel x iel aan de Flakkeesche Ruiters, die in hun kleurige uniform een hepl goeden indruk maakten. In het nummer Eenspannen voor wagen Ned. trekpaard, kwamen 6 paarden in de ring. De le prijs was voor „Mirza", eig. G, v Nieuxvenhuyzen te Oude Tonge. 2c pr. „Lucretia" van G. x. Es te Middelharnis, 3e pr. „Agatha", eig. J. Roodzant te Dirks- landa 4e pr. „Carmen B", eig. C. Slis te Sommelsdijk. E. V. ontvingen „Lione de Cronchicnnos", eig. J. A. Breesnoe te Nieu we Tonge cn „Caline" van dezelfde eigenaar Wij kregen hier wel den indruk dat te veel gelet was op het type als paard, minder op het geheel. Afgezien van de goede kwaliteit als tokmerrie, achten wij als concoursmer rie no. 2 on 3 hooger. Eenspan Nedcrl. Tuigpaard: le pr. „Ga- dista", eig. J. Warnaer, Group, een schitte rend gaande merrie, die welverdiend eerste Op de derde Dinsdag in September zullen D.V. de beide Kamers der Staten Generaal weet geopend worden en vangt het nieuwe parlementaire jaar aan. In dat jaar vallen ook de verkiezingen voor een nieuwe Tweede Kamer. Be driegen alle voorteekenen niet, dan zal de electorale strijd heftiger worden dan ooit te voren. Het is dus noodzakelijk dat ook, ja juist de Anti-Revolutionairen zoo vroeg mogelijk aan het werk gaan, dat geen lauwe of trage achterblijft, maar dat met nooit getoonde geestdrift de verkiezingsstrijd wordt ingezet. Het Provinciaal Verband van A.R. Propagandaclubs in Zuid-Holland is voornemens op den dag van de opening van dit uiterst belangrijke parlementaire jaar een te organiseeren De regeling daarvoor is opgedragen aan de Prop. Club „Mobiel" te Den Haag. Op de derde Dinsdag in September mag Den Haag zich steeds in een buiten gewoon groot bezoek uit het geheele land verheugen. Het uitrijden van H.M. de Koningin bij de plechtige opening der Kamers is een evenement dat nooit zijn bekoring verliest en ieder jaar tienduizenden belangstellenden trekt. De tijden zijn wel eens zoo geweest dat men geprobeerd heeft deze plechtige dag de naam van „Roode Dinsdag" te geven. De betreurenswaardige gebeurtenissen van eenige jaren terug, waarbij zelfs een agent van politie op zijn post werd doodgestoken, liggen nog versch in het geheugen. Laat Anti-Revolutionair Nederland nu mede zorgen dat dit jaar de <«*rde Dinsdag een „Oranje-Dinsdag" wordt als nooit te voren! Het programma voor den landdag is zoodanig samengesteld, dat ieder ruim schoots in de gelegenheid is zooveel mogelijk van de opening der Kamers te zien. Ook indien Hare Majesteit voornemens is, evenals andere jaren, een rijtoer door de stad te maken, zullen onze menschen goede gelegenheid hebben Haar op dien tocht van nabij gade te slaan en Haar hulde te brengen. Voor dc landdag zelf, welke op het bekende sport terrein „Houtrust" zal worden gehouden, zijn een keur van sprekers uitgenoodigd. Van Dr. Colijn ontvingen wij bereids de toezegging dat het in zijn bedoeling ligt ook op deze landdag in ons midden te komen. Met de Spoorwegen is een regeling getroffen om den bezoekers tegen een zeer verminderd tarief naar en van Den Haag te vervoeren, terwijl bij vol doende deelname extra treinen worden ingelegd, zoodat ieder in de gelegenheid is 's avonds bijtijds weer thuis te zijn. Hoewel georganiseerd als Zuid-Hollandsche landdag, spreekt het vanzelf dat alle Anti-Revolutionairen uit geheel Nederland van harte welkom zijn. Een gelegenheid als deze, om voor een luttel bedrag aan reisgeld zoowel de plechtigheid bij de opening der Kamers gade te slaan, als deze veelbelovende landdag bij te wonen, is nog nooit geboden. Reken er dus nu reeds op Dinsdag 15 September vrij te houden! Nadere mededeelingen zult U binnenkort in ons blad aantreffen. xx-erd. 2e pr. „Filtra", eig. gebr. Vis. van Heemst en gereden door mej. Nel. Knöps. 3e pr. „Melita", eig. G. L. Warnaer G.Lzn.'te Dirksland. 4e pr. „Colonel", eig. J;*c. de Leeuw tc Oude Tonge. „Elsje", eig. Th. v. d. Wende te Goedereede, werd no. 3 geplaatst cn „Ruwina". eig. W. Vis van Heemst no. De gc/.r. Vis v. Heemst waren niet fortuin lijk 111 dit nummer. „Siltra", gereden door W. v. Heemst, werd uitgeschakeld door een defect hoofdstel cn kon niet verder mede-, dingen, terwijl xvij den indruk kregen dat „Ruwina" niet in goeden vorm xvas en heel! xvat meer prestecrcn kan. „Tweespan Nederl. Trekpaard". In deze, rubriek kwamen 10 deelnemers in den ring, No. 1 werd G. van Nieuxvenhuyzen te Oude Tonge, met „Mirza" cn Boon". No. 2 C. SIi Ie Sommelsdijk met „Carmen-Carmencita' No. 3 Joh. Roodzant te Dirksland niet „Aga tlia-Glorieuso". No. 4 G. v. Es tc Middelbar nis met „Roos-Gloria". „Tweespan Nederl. Tuigpaard". le pr. I'iltra-Siltra, eig. D. Vis van Heemst, Som melsdijk. 2e pr. Gardista-EIarine, eig. J. Warnaer, Group. 3e pr. Melita-Praatster, eig. Warnaer G.Lzn., Dirksland. 4e pr. Odane- Ruxvina, eig. is van Heemst, Sommels dijk. K. V.: een span goede zwartjes, gereden door den eig. Th. v. Vugt te Den Bommel. Dit span had meer verdiend, maar als ge heel viel hot uit den toon, door de bespan ning voor een landbouwxvagen, xvaarnierie liet als eenling in den ring kxvam. Ze ver toonden een goed type landbouwtuigpaard Raad van Arbeid te Dordrecht Verschenen is liet door de Iïijksx crzeke- ringsbank te Amsterdam samengestelde overzicht der bedragen van de por 1 Juli 1936 loopende uitkecringcn ingevolge dc In validiteitswet, vruchten dus xan de zegels op de rentekaarten geplakt. Aan dit verslag ontleenen xxij voor den Raad van Arbeid le Dordrecht de volgende cijfers: Loopende invalid, renten f 271793.06; loopende ouderdomsrenten f 799672.12; loo pende wcduwenronteii f 232387.98; loopende w cezenreiitcn f 77389.46. Totaal 1401242.62. De oxereenkonistige cijfers voor het gehee le land bedroegen: loopende invalid, renten f 7087986.93; loopende ouderdomsrenten f 17492099.56; loopende weduxvenrenten f 5353468.66; loop. weezcurentcn f 1979728.09, Totaal f 31913283.09. De radio in Nederland Honderd-en-elf luisteraars per duizend inwoners Op 1 Juli 1936 bedroeg hel aantal aangegeven radio-ontvangtoe stellen in Nederland 606.641. terwij' het aantal aangeslotenen aan radio distributie-centrales 332.798 bedroeg. In totaal bedraagt het aantal luis teraars derhalve ongeveer 111 per 1000 inwoners.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1