Antirevolutionair voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden ÏNGEN JKER IN HOG SIGNO VINCES LI 1936 ZATERDAG 18 JULI 1936 ERG'S 51E JAARGANG N°. 4314 WEEKOVERZICHT sschool 0) onder leiding is op aanvraag. -Immm Iwonenberg's Erwtensoep eder menscf» ïger die toch n Mèt kluif, van 'n kluif l enberg's fijn» xtail-, schild» lere soepen F [CONSERVEN WAAKT Ld van overtuigd pnrijksehe vader» Ig voordeel rijn lit. lalcutta (Br.-Ind.) heeft |de rivier plaats lot, waarin zich die van een he in, stiet midden lonzichtbare hin- k om en alle in- Slechts zeven |en. de golven om. men de lijken lengen. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSDIJK - Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. AJle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen f 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. MEER WERK ACTIE! Z. Ex. Minister Colijn kon gewagen, op het congres van de Kon. Middenstandsver eeniging, van lichtpunten, die er waren voor het economisch leven. Hulde werd gebracht aan den Middenstand die zondei hulp van de Regeering nog steeds, zij lu.t moeilijk, zich staande wist te houden. Om, èn Middenstand èn werknemer te helpen heeft zich gevormd hot „Meet werk Comité." In Amsterdam heeft dit goede resultaten opgeleverd. Er zijn circulaires verspreid, waarin opgewekt werd om ook oen middenstand, de ambachtslicn te he' pen, door onderhoudswerken welke steeds weer uitgesteld werden, uit te laten voeren. Ongetwijfeld is het voor veel eigenaren moeilijk de onderhoudskosten tc betalen o.i tracht iedereen zooveel mogelijk te bezui nigen, toch mogen wij aandringen dc?.i actie te steunen door zooveel mogelijk we A op te zoeken. Het zal Uw eigendom ïeri goede komen en den Middenstand en Am bachtsman ten steun zijn in den zwarer. strijd om het bestaan. OOK IN DEN LANDBOUW Opgericht is een studie-commissie om tc onderzoeken op welke wijze de geesel van de werkloosheid kan bestreden worden. Na de oogsttijd nadert zouden wij ook de landbouwers werkgevers op willen wekken aan deze actie hun steun te verleenen. Wij weten, het gaat ook den doorsnee land bouwer niet naar den vleeze, maar die moeten ook niet vergeten dat verschillen'e crisismaatregelen een last leggen op den consument, ook op hun werknemers. Op de laatstgehouden raadsvergadering te Oude Tonge deed Burgemeester Vonys een ernstig beroep op de werkgevers in het algemeen, deze actie te steunen, wat een der leden de opmerking ontlokte, dat hij niet veel vertrouwen stelde te dien opzichte in de werkgevers. Wij wekken alle werk nemers op dit pessimisme beschaamd tc maken. Een ieder zie eens rond of hier en daar nog niet iets op reparatie of ver nieuwing wacht. CRISIS-GEWASSEN De landbouwcrisispolitiek is o.i. mede de schuld van de groote werkloosheid onder de landarbeiders.' De toenemende verbouw var. tarwe, die heel weinig werk vraagt en de sterke beperking van bieten e.d.g.gewas sen, die heel veel werk vragen zijn oorzaak dat ook in het zomerseizoen geen werk te vinden is. Zou de studie-commissie dit niet eens nader onder de oogen zien en verruiming van den verbouw van „veel werk vragende gewassen" trachten te verkrijgen. Een goed opgezette berekening, die toont het groote gedeelte der productiekosten dat verloond wordt, zou in de eerste plaats noodig zijn. Wij denken aan verpleging op het land. transport, verwerking, enz. Do nood, speciaal der landarbeiders die uitzien naar ,aneer werk", dringt tot aanpakken. Keuringsdienst Zuid-Holland (K. Z. H.) BESTRIJDING DER WORMSTEKIGHEID De erwten kunnen tijdens den bloei door verschillende parasieten worden aangetast, welke nadeelige gevolgen voor de opbrengst en kwaliteit kunnen hebben. Het is alge meen bekend, dat wanneer het gewas in volle bloei staat, na een paar zeer warme dagen de bloei plotseling ophoud. Vele practici verkeeron in de meening, dat de bloem tengevolge van de plotseling optredende warmte verdroogt. Dit is echter met het geval. Bij het uit elkaar halen dei- verschrompelde knoppen ziet men dat een aantal pootlooze geel-wit of oranje-geel ge kleurde larven, z.g.n. knopmaden, aanwezig zijn, welke de oorzaak zijn van het niet in bloei komen der laatste bloemknoppen. Voorts komt het voor dat een aantal jonge misvormde peulen worden gevormd en waar van de opperhuid een zilvergrijze kleur ver toont. Deze beschadiging wordt veroorzaakt door blaaspooten (Thrips) welke overeen komen met onweersbeestjes! Bestrijdings middelen tegen deze erwtenvijanden zijn tot heden niet gevonden. Zoo vroeg"mogelijk zaaien is het beste middel om beschadiging door bovengenoem de insecten tot een minimum te beperken. Een andere kwaal welke veel schade kan veroorzaken is de wormstekighcid. Do wornislekigheid wordt veroorzaakt door de rups van de envtonbladroller, Grapholltit. Deze vlinder verschijnt eveneens bij warm zonnig weer, waarna zij eitjes aan de jonge peulen of aan liet vruchtbeginsel logt, waar uit later het rupsje te voorschijn komt, het welk zich in de peulen en in de jonge erwten invreet. Deze rups blijft als regel haar vernietigend werk verrichten zoolang de erwten zacht zijn. Wordt de erwt rijp, dus hard, dan staakt zij haar vreting en gaat zich in den grond verpoppen om liet colgend jaar weer als vlinder te voorschijn te komen en op nieuwe orwteuvclden nee- te strijken, waar zij haar vernietigend werk voortzet. Vroeg zaaien is ook m dit geval als bestrijdingsmiddel aan te bevelen, doch daarnaast is het gewcnscht do erw ten in don zomer zoo vroeg mogelijk tc zichten. Hiermede wordt een vlugge rijping van liet zaad bevorderd en de gelegenheid tot vre- ling door do rups verkort. Rovend 'en is gebleken dat door vroeg zichten de erwten een friscli groene kleui- hehouden dan wanneer men liet gewas te lang op stam laat staan. De ervaringen gedurende de laatste jaren in de praktijk opgedaan hebben ons geleerd dat door de erwten groen te zichten zaad wordt verkregen hetwelk zoowel wat aan tasting door wornistekiglieid als kleur be- trott zeer gunstig afsteekt bij den oogst van velden welke rijp of zelfs to rijp worden gezicht. De Iloofd-Controlcur van do K.Z.H. Klaaswaal Juli 1936. Beperking vangst jonge Noordzeevisch Reeds sedert jaren hebben belanghebben den bij de Nooi-dzeetrawlvisscherij, in het bijzonder te IJmuiden, aangedrongen op het treffen van maatregelen, strekkende tot het sparen van de jonge Noordzeevisch, welke in liet z.g. „puf" door do trawlers in groote hoeveelheden wordt aangevoerd, voor zoo veel zij niet na tie vangst voor het grootste gedeelte dood weer over boord geworpen wordt. Ook de crisis-omstandigheden maken, zoo wel in het belang van liet vissoherij-bedrijf als van den vischhandel, een beperking van den aanvoer van te kieinc Noordzeevisch noodig. Het sparen van de Jonge viseh en het be perken van den aanvoer daarvan is te be reiken door iiet vaststellen van een zooda nige maas wijdte voor de netten, dat de klei ne visch reeds tijdens het vissclicn door de mazen kan ontsnappen. Thans is besloten, dat als voorwaarde voor het verkrijgen of behouden van een uit- vaartcertificaat voor de visschorsvaartuigen, waarmede ue trawl- of de snurrevaadvissehe rij wordt uitgeoefend, zal worden vastge steld, dat na 1 Januari 1!>,'!7 slechts ter vis- soherij zal mogen worden uilgevaren, indien het vaartuig is uitgerust met netten, waar van de maaswijdte ten minste 7.0 cM. be draagt. Aangezien dc vervanging van de in ge bruik zijnde netten door nelten, welke aan do gestelde eischen voldoen, voor de kleine trawlvisschers op financircle bezwaren zou kunnen stuiten, is een regeling voor in moei lijkheden verkeerende kleine zeevisschors in overweging om tevens daarin zoo noodig te voorzien. Ruitersport Enkele jaren terug kregen wij den indruk dat liet paard verdwijnen zou van de straten en de boerderij. De steeds toene mende mechanisatie, de op de boerderij ver schijnende tractor, de autobussen en auto vrachtwagens wekten den indruk dat liet paard afgedaan had. Er is nu een belang rijke kentering ontstaan. Niet dat het paard het verloren terrein weer heeft heroverd maar er begint tooh meer waardeering te komen. Nuchter opgezette berekeningen toonden aan dat, vooral voor vervoer over korte af standen, paai-cientractie nog veel voordeelen opleverde. Paarden liefhebbers en fokkers hebben voor enkele jaren dc handen ineengeslagen om te zien wat er nog te bereiken was. Om vooral de jeugd en speciaal de jonge land bouwers weer te interesseeren voor het paard zijn de landelijke i-ijvereenigingen opgericht. Eerst in bescheiden omvang, is dit werk uitgegroeid over het gelieelc land. Welke sport is ook meer geëigend voor het platteland. De liefde voor liet paard zit onze landbouwers jn bet bloed en is er schooner dan een groep jonge ruiters en amazones, die één met hun paard, toonen wat goede dressuur vermag? Is het ook geen mooi gezicht, getuigend van volle levens kracht, als wij den bouwknecht zien uit trokken met zijn span paarden, de teugels in de forsche vuist, hen bedwingend en leidend naar zijn wil, De talrijke machines hebben een bedrijf dikwijls van het frisscho leven beroofd en een stuk arbeidsvreugde weggenomen. Het is daarom heel goed ge zien dat op het Concours-Hippique dat de Plakkcesche Ruiters, Woensdag 22 Juli as. gaan houden ook een plaats is ingeruimd voor dc paardenknechts. Ook voor de gehcele bevolking van het eiland is deze dag van belang. Dc paarden fokkerij is van oucls lier een belangrijke bedrijfstak van do boerderij geweest, die eerst dreigde ten onder te gaan maar nu nieuw leien zal ingeblazen worden. Er is oen zeer aantrekkelijk programma opgemaakt. Men zie de raambiljetten en de advertenties in de pers voor nadere gegevens Een goed terrein, een comité oat do zaak met ernst heeft aangepakt; allo voor waarden \oor liet slagen van den dag, zijn aanwezig, z Wij eindigen met een opwekking om deze eerste poging van een jonge vereenigiug te steunen door een groot bezoek. Steunvergoeding Erwten De Nederlandschc Akkerbouw-Centrale maakt bekend, dat dc steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, gedena tureerd in het tijdvak van 23 Juni tot en met 4 Juli 1936 voor dg kwaliteitsklassen B, C en D respectievelijk f 4.20, 3.70 en 3.20 per 100 Kg. zal bedragen, terwijl de steun vergoeding voor erwten van kwaliteitsklasse A, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 1 tot en met 4 Juli 1936 4.70 per 100 Kg. zal bedragen. Dreigend conflict Met de vlasplukkers in West-Brabant Een wilde staking in zicht? Vorige week Vrijdag had te Steenbergen in West-Brabant een conferentie plaats tus- schen de besturen der werkgevers- en werk nemersorganisaties, waar overeenstemming werd bereikt over een loon van 80 cent per 100 schranken hetgeen neerkomt op een dag loon van ongeveer 4. Zaterdag werd daar op te Steenbergen een vergadering der land arbeidersorganisaties gehouden, waar de be sturen adviseerden de voorstellen te aan vaarden. Een oppositiegroep echter eischte een loon van 1 per 100 schranken en ver stoorde de vergadering dermate, dat deze zonder dat een beslissing genomen was uit eenging. De oppositiegroep heeft thans ge dreigd niet aan het werk te gaan, wanneer de eisch van 1 per 100 schranken niet wordt ingewilligd. De georganiseerde arbeidersleiders daaren tegen hebben de werknemers in overweging gegeven dezen eisch niet in te willigen en vast te houden aan het Vrijdag bereikte ac- coord. Dinsdag begon de vlasoogst en het is nog niet zeker o£ de vlasplukkers bereid zullen zijn aan het werk te gaan. De rijkspolitie is versterkt. Bestrijding appelzaagwesp Aan de Appelbooinen zijn thans meerdere vruchten te vinden, die aangetast zijn door de appelzaagwesp. De aangetaste vruchten zijn gemakkelijk te herkennen aan een streep, die uit verkerkte cellen bestaat en die van uit liet apusjc begint. Door de zaag wesp worden tijdens den bloei eitjes op bet vruchtbeginsel gelegd, vlak achter do kelk. De uit liet eitje komende larve graaft een gang juist onder de opperhuid van het ziel) ontwikkelende vruchtje. Ilct weefsel sterft hierdoor ter plaatse af, waardoor de kurk sticep ontstaat. De vrucht krijgt tengevolge van deze aantasting dikwijls een onregel matige vorm. Deze wijze van beschadiging door dc appelzaagwesp is wel de minst schadelijke. De kurkstreep is niet veel meer dan een schoonhcidsgcbrek. Door dc beschadiging is meestal veel ernstiger. Do larve graaft zicli dan een gang naar het binnenste van het vruchtje, oat daarna gehec. wordt uitgegeten. In de ontstane holte vindt men ten onaangenaam riekende bruine massa. Deze vruchtjes ver schromppelen en vallen af. Op deze wijze worden heel wat vruchtjes door liet insect vernietigd. Wanneer de larven volwassen zijn, krui pen zij naar buiten en vervolgens in den grond, waar zij zich verpoppen. In den bloeitijd der vruchtiboomen koint. de zaag- wesp tc voorschijn en legt weer eitjes. Aangezien clit insect meer en meer schade doet, dient 't bestreden te worden. De beste resultaten zijn verkregen door te spuiten met een zeepoplossing waaraan nicotine was toegevoegd, welke bespuiting binnen een weck na den bloei moet plaats vinden Bij zeer ernstig optreden van de zaag- wesp moet deze bespuiting een week later nog eens herhaald worden. Het is noodig zich even op de hoogte te stellen van dc schade die de appelzaag wesp veroorzaakt. De spuitvloeistof wordt als volgt bereid; 1 kg. zachte zeep oplossen in 5 L. heet water, deze zeepoplossing gieten in 95 L. water.vervolgens 100 gram 1 ons zui vere nicotine toevoegen. Na goed omroeren is do spuitvloeistof ge reed. Men moet binnen eon week na den bloei spuiten. STEUN GRIENDGEWAS EN BLADRIET T Naar ons van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, ligt het in de bedoeling, onder be paalde voorwaarden voor het 4-jarig griend- gewas en liet bladriet oogst 1936-37 steun te verleenen in eenzelfden vorm en lot ge lijke bedragen als voor den oogst 1935-36 liet geval is geweest. BINNENLAND De almanak wijst aan: van 19 Juli tot 18 Augustus hondsdagen. En dc almanak wéét liet al noemden onze grootouders hem ook leugenzak en al heel inen iemand, die het met de waarheid niet ai te nauw neemt, te licgcn-als een almanak. Echter, de alma nak is weer wat achterop: de hondsdagen zijn reeds daar, al ruim een week. De regen in dc hondsdagen, de tusschenpoosjes van j stekende zonneschijn, de broeiende Hitte en de stormvlagen staan ongunstig bekend bij den landbouwer en feitelijk bij iedereen. Onze Koninklijke marine treft het ook niet in deze vervroegde hondsdagen met- haar manoeuvres. Juli stelt teleur en onder zeer ongunstige omstandigheden is er \an de oefeningen weinig terecht gekomen. De watervliegtuigen konden op de woelige zee niet dalen en meermalen werden door de regensluiers alle bewegingen belemmerd. Wat echter het meest te betreuren valt is 't feit, dat Zondagavond de oorlogsbodems Den Helder verlieten en Zondagmorgen zeil wedstrijden van de marine werden gehou den. Zóó wordt allerminst de dag des Hee- ren gewijd, evenmin als flit geschied is door do kermisvermakelijkheden op Zondag in den Dierentuin te Den Haag. De minis ter van Binncnlandsche Zaken overweegt thans op welke wijze de naleving van de bepalingen der Zondagswet kan worden verzekerd. In Ned.-Indië, zoo oordeelen de autoriteiten, kan geen algemeen voorschrift ten opzichte van dc Zondagsrust worden opgelegd, wat zeer te bejammeren is. De storm van Woensdag heeft heel wat ongevallen veroorzaakt. Zoo werden te Hil versum een oude vrouw en baar kleindoch ter door een vallenden boom getroffen en onmiddellijk gedood. Een andere voorbij ganger werd ernstig gewond. Hij is ook aan de gevolgen overleden. Op de Waal zonken verschillende schepen of werden op den wal gedreven. liet Wcstland werd door den storm geteisterd en de kersenoogst in de Betuwe werd vrijwel vernietigd. Het opleg gen van liet laatste brugdeel der nieuwe Moerdijkbrug moest vanwege den storm worden uitgesteld. Vrijdagmorgen is een hernieuwde poging gedaan. De S.D.A.P. heeft een nieuw beginselpro gram de politieke wereld ingestuurd; ge streefd wordt naar verwezenlijking van het. democratisch socialisme en op verandering van de economische grondslagen der maat schappij. Het nieuwe program zal wei sterk beïnvloed zijn door komende gebeurtenissen in 1987. Do directie der Philipsfabrieken kondigt oen salarisvermindering aan en wel van 5 pet op 1 Sept. a.s. en een tweede vermin dering van 5 pet op 1 Jan. 1937. De grootste vergaderzaal van Rotterdam, het gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen aan den Schiedamschesingel, is door 't vuur geheel plat gebrand. Te Willemstad op liet eiland Curasao in Ned. West-Indië is een brand uitgebroken bij een petroleumraffinaderij. De schade wordt op 2 milliocn gulden geschat. In Ncd. Oost-Indië zijn 10.000 Europeesche wcrkloozen. Er bestaan plannen, om op ver laten suikerfabrieken verschillende tuindor pen te stichten, waar blijvende steuntrek kers in hun eigen onderhoud zullen kun nen voorzien. Bij het plaatsje Mill in de Peel, heeft de politie een vreeselijkc ontdekking gedaan. Geruimen tijd blijkt daar een boerenvrouw, moeder van negen kinderen, baar 314-jarig zoontje op de beestachtigste wijze te heb ben mishandeld. Tegen het kind, een helder knaapje, koesterde zij een felie haat. In de felste koude werd het op zolder opgesloten. Stokslagen, honger en dorst waren liet deel van het kind. De aijdere kinderen werden opgestookt tegen hun broertje, dat meer malen gedwongen werd zijn eigen uitwerp selen op te eten. Meer dan eens moest liet kind rondzwerven, dat dan de rauwe veld vruchten at en uit de karresporen van den weg dronk. Een 14-jarige broer moest met een gloeiende pook liet ventje bewerken. Het kind werd gedwongen op het land te werken en kreeg als loon stokslagen. De mishandelingen werden alleen gepleegd als de vader niet thuis was. De andere kinde ren waren ook vuurbang van hun nionatcr- moeder, die thans opgesloten is. BUITENLAND De souvereinileit van Oostenrijk, liet landje met een „waterhoofd", is gewaar borgd, doordat een accoord bereikt is tus- sehen Berlijn en Wcencn, met Rome achter de coulissen. Men zie de achterpagina van ons blad van 15 Juli j.l. Op den Engelschen Koning is een aan slag gepleegd door twee mannen, die zwaar gewapend waren en een bom naar den Koning wierpen, wiens paard geraakt werd door hqt projectiel, dat echter niet ont plofte. Te Madrid is een politieke sluipmoord ge pleegd op een bekend leider der nioi/nrliis ten, den oud-minister Sotclo, door twintig roode politie-agcnlen, die. hem wegvoerden in een overval-auto en onderweg vermoord den. Bij zijn begrafenis waren 30.000 men schcn aanwezig, die op ondubbelzinnige wijze te kennen gaven den dood van Sotelo le zullen wreken. Na de begrafenis ontston den ongeregeldheden, waarbij dooden en gewonden vielen. Ook uit andere streken van Spanje worden onlusten gemeld. Zondag is door oud-strijders uit allo lan den de strijd om Verdun herdacht. Op liet kerkhof van Doaumont, waar een milliocn soldaten begraven ligt, werd een soort eed afgelegd. Driemaal herhaalden de oud-strij ders de woorden „voor den wereldvrede", waarna een oorlogsinvalide dc volgende formule uitsprak: „Omdat zij, die hier en elders rusten, slechts de eeuwige rust zijn ingegaan om den vrede te vestigen en om dat het van ons een heiligschennis zou zijn in de toekomst te aanvaarden, wat de doo den hebben veracht, daarom zweren wij te verlangen en waarborgen den vrede, welken wij aan hun offer verschuldigd zijn". De Christen kent gelukkig een anderen vrede! In Noorwegen ondervinden de Kerken de nadoelen van de zilveren koorde. De pre dikanten worden er benoemd door de Re- gecring en deze Regeering is thans socia listisch. Komen de predikanten tegen de grondslagen van het Marxisme op. dan kun non ze alle hoop op promotie wel laten varen. In Duitschland schijnt het heter te zijn ten opzichte van de Kerken, doch dit is ook slechts schijn. Hoe denkt men over een zgn. ccnheidsschoolboek, waarin geen woord staat over Luther en de 16e eeuw eenvoudig overgeslagen is? Hoe het in Rusland is weet men. In de 18 jaren sovjet-bewind zijn in de concentra tiekampen 42.800 personen uit den geeste lijken stand gestorven. Elfduizend hebben hun ambt vaarwel gezegd, omdat hun ge meenten hen niet meer konden onderhou den. En, helaas, zijn er ook, die thans pro pagandist zijn in dienst der sovjets. Voor hen is een ridderorde ingesteld, zijnde een vijfpuntige ster met het inschrift: „Gods dienst is opium voor het volk". De hittegolf in Noord-Amerika heeft 1111 reeds meer dan 2000 dooden geëischt door zonnesteek, verdrinking e.d.g. Zelfs in hot Russisch Poolgebied hecrscht een tropische hitte. De wereldgraanoogst wordt bedreigd, heet het. De droogte in Amerika zou daarvan de oorzaak zijn. Bovendien luiden de oogstbe- richten uit Rusland ook niet gunstig van wege do droogte. In Engeland is men ongerust over de ver sterking van hot eiland Helgoland in de Noordzee door dc Duitschers. Men vermoedt dat Duitschland daar een stevige vlootbasis maakt. Te Pilscn, de bierstad in Tsjecho-Slowa- kije, betoonde de bewaker van de gevange nis een zekere welwillendheid, welke nu juist niet bevorderlijk was voor de veilig heid van de burgerij. Sedert 1927 toch liet hij iederen nacht drie zigeuners, die een langdurige gevangenisstraf moesten onder gaan, uit de gevangenis. In den tijd van zes maanden hebben zij meer -dan 500 diefstal len gepleegd. Kostelooze rijwielmerken De zittingen ter bekoming van koste- looze rijwielmerken zullen worden gehouden als volgt: Te MIDDELHARNIS ten kantore van den ontvanger der directe belastingen en accijn zen, den 20. 21, 27 Juli en den 3 Augustus des nam. van 79 uur. Te DIRKSLAND in de bewaarschool den 22 Juli van 69 uur en 5 Augustus van 79 uur. Te OUDE TONGE in de Oude School den 20 Juli, van 57.30 uur en den 3 Augustus van 5—6 uur. Te NIEUWE TONGE in het Weeshuis, den 24 Juli, van 68 uur en den 3 Augustus van 67 uur. Te OOLTGENSPLAAT in de openbara school, den 23 Juli van 68 uur en den S Augustus van 67 uur. Te DEN BOMMEL in de Polderskamer, den 22 Juli van 67 uur en den 4 Augustus van 66.30 uur. Te ACHTHUIZEN in het Patronaat, den 21 Juli van 6—7 uur en den 4 Augustus van 7.308 uur. Te HERKINGEN in het stempellokaal, den 20 Juli van 68 uur en den 30 Juli van 67 uur. Te MELISSANT in de openbare school, den 25 Juli van 79 uur en den 6 Augustus van 79 uur. Te GOEDEREEDE in de bewaarschool, den 21 Juli en den 4 Augustus van 56 uur. Te OUDDORP in de openbare school, den 22 en 23 Juli en 5 Augustus van 79 uur. Te STELLENDAM in het gemeentehuis, den 20 Juli van 68 uur en den 3 Augustus van 67 uur. Te STAD AAN 'T HARINGVLIET in de openbare school, den 21 Juli van 68 uur en den 31 Juli van 67 uur. N.B. Alles uitgedrukt in nieuwe tijd. Bij de aanvrage behooren datum en jaar van ge boorte te worden opgegeven. Ernstig verkeersongeluk hij Zwolle Twee zwaar gewonden Maandagavond omstreeks acht uur is op den oprit v. d. Spoolderbergbrug in de ge meente Zwol Ier kerspel een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Door tot nu toe nog niet opgehelderde oorzaak reed een luxe auto uit Groningen: de wagen van don Italiaanschcn ijscoven- ter Zangrado, die in de richting van Zwolle ging, van achteren aan. De auto, waarvan de chauffeur blijkbaar geheel de macht oven het stuur had verloren, slingerde vervol gens naar de overkant van den weg en greep den twintig-jarigen wielrijder G. Wendt uit Hattem, die op weg naar huis was. Terwijl de venter gewond bij den ge heel vernielden ijscowagen was blijven lig gen, werd de wielrijder over een afstand van ongeveer vijftien meter onder de auto mee gesleurd, eerst de helling van den oprit af en vervolgens een eindweegs langs de voet daarvan. Ernstig gewond is hij onder het voertuig vandaan gehaald. Hij had verschil lende inwen lige kneuzingen, een gebroken been en vermoedelijk een bekkenfractuur, In zorgwekkenden toestand is hij naar het Sophia Ziekenhuis te Zwolle vervoerd. De ijscoventer was er met verschillende verwondingen iets beter afgekomen, doch moest niettemin eveneens in het ziekenhuis worden opgenomen. Tegen den bestuurder, den heer Bijmalt uit Haren, is proces-verbaal opgemaakt, ter wijl het voertuig door de marechaussee ta Zwolle in beslag is genomen. Afgrijselijke dood in een touwfabriek Door machine vaneengescheurd Te Maassluis heeft Maandagmiddag in de fabriek van de N.V. Vereen. Touwfa- brieken een doodelijk ongeval plaats gehad. De 31-jarige G. van den Brug, staande op een ladder, was bezig een nieuwe riem op de machine te leggen terwijl deze draaide. Ilij werd gegrepen en zijn lichaam werd als het ware vaneen gescheurd. Oogenblikkelijk werd alles stopgezet V. d. B. was gehuwd en laat een weduwe achter met 4 kinderen. Politie-autoriteiten en doktoren waren spoe dig ter plaatse voor onderzoek. DE WEG VAN HET WEERLICHT Boven Groningen en Drente woedde een kort, maar hevig onweer. Omstreeks h'..f vier 's nachts sloeg de bliksem in de wo ning van de familie A. Talens te Peize. Het voorste gedeelte van het huis werd ver nield. De twee ledikanten, waarin vader, moeder en drie kinderen sliepen, werden totaal versplinterd. De menschen bleven wonder boven wonder ongedeerd, doch wa ren zeer geschrokken. Er ontstond geen brand.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1