J MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 15 JULI 1936 1 PLAATSELIJK NIEUWS KERK EN ZENDING Marktberichten* VERKOOPINGEN MAAS- GEMEI DE OVf I I 1 I van het Boschland wordt over de eerste 110(1 geen rijksbijdrage ontvangen. Bk wordt beschouwd als kapitaalvorming door waardeverbetering. Later wordt het vrij be zit der gemeente. De heer Gebraad vindt dit de juiste manier van behandeling der gemeenteta grooting. Voor enkele weken was de bode met een briefje gekomen om maar te toe kienen en heeft hij dit geweigerd. Spr. heeft geïnformeerd naar de rechtsgeldigheid van zoon besluit en hem is gebleken, dat dit niet geldig is. Een volgende imaal zal spr. hier niet mee accoord gaan De Voorzitter had er niet in 't minst aan getwijfeld, dat de heer Gebraad niet zou teekenen. I)e boeken moesten echter voor 31 Juni afgesloten zijn en door bijzon dere omstandigheden kon vóór dien tijd niet vergaderd worden. Daarom is per rond schrijven ile goedkeuring der raadsleden gevraagd. Er heeft ook niemand bezwaar gem:Ai kt en allen hebben geteekend, be halve de hoeren Gebraad en Van den Borg. De wijziging wordt z. h. s. goedgekeurd. B. en W. stellen voor een tijdelijke kas- geldleening aan te gaan ten behoeve van het Burgerlijke Armbestuur, groot ƒ6000. Op de bagrooting was ƒ3000 uitgetrokken maar nu is gebleken, dat dit niet voldoen de is. M. a, s. goedgekeurd. Voorstel van B. en \V. om ten behoeve van het Borgstellingsfonds van de Kamer van Koophandel te Dordrecht een rente loos voorschot te verst rek lm 11 groot 600 in 3 jaren uit te keeren. Doze regeling is allereerst in liet Rijnland door de Leideche K. v. K. ingevoerd en voldoet zoo goed, dat ook de K. v. K. te Dordrecht tot oprichting van een dergelijk fonds besloten heeft. Het bedoelt hulp te zijn ter bestrijding van woe ker en stelt zich voornamelijk ten dool kleine middenstanders te helpen. Uit een rede van minister Colijn, gehouden voor de Middenstanidsvereenigingen, hoorden wij dat dieze eenige verbetering in den eeono- misclilen, toestand zag. Het geeft B. en W. echter nog geen vrijheid om daar o>p door te gaan, want de grootste, economen blij ken zich hierin ook nog wel eens te vergis sen. Hulde werd gebracht aan den midden stand, die steeds nog zichzelf geholpen heeft. Hiermede is niet in strijd het Borg- stellingsfonids. Dit beoogt kleine midden standers bijtijds te helpen. De regeering steunt dit streven. Het is haast geen risico voor de gemeente, omdat het kapitaal 011. aangetast blijft en een behoorlijk onderzoek ingesteld wordt, voordat tot borgstelling wordt overgegaan. De heer Van Schouwer» vindt, dat de verantwoording van B. en W. sterk ver groot wordt, want de Kamer van Koophan del zal advies vragen. De V 0 o rz i t e r: B. len W. dragen te dien opzichte geen verantwoordelijkheid. Er is een commissie benoemd, waarin o.m. ook zitting hebben burgemeester C'harbon en burgemeester Donkersloot, die het Borg- stellingsfonds van advies zal dienen. Jac. de 21 j., arb., wonende op Kralin gen, gein. Melissant, vervoerde over den Ring te Dirksland 5 fuiken. Verd. die reeds lang werkloos is. had getracht een zoorije visch voor zijn moeder te vangen, 4.of 2 d. h. met verbeurdverklaring der inbe- slag genomen fuiken. L. v. d. B., 31 j„ koopman te Dirksland, heelt eveneens met een peur gevisclit zon der vergunning, 5.subs. 3 d. li. Verd. verzoekt ei' maar een beetje af te doen, want hij lieeft het uit verveling gedaan en hij verdient niets om de boete te kunnen betalen. P. K. lieeft eveneens in Dirksland ge visclit met peur zonder de daartoe vereisch- te vergunning, 6.subs. 2 d. h. J. v. d. 13. te Ooltgensplaat heeft met een hengel gevisclit zonder vergunning van den eigenaar van liet visehwater. De ambte naar vindt dit niet zoo'n ernstige overtre ding cn eischt 1.subs. 1 d. h. met ver beurdverklaring hengel. De kantonrechter veroordeelt conform den eisch. Jac. v. O. te Ooltgensplaat heeft zich schuldig gemaakt aan hetzelfde feit en wordt eveneens tot zelfde straf veroordeeld. M. KI. in Dirksland, heeft als bestuurster van een rijwiel daarmede gereden op ver boden weggedeelte. Deze zaak wordt 1 maand aangehouden. C. B., 22 jaar te Dirksland, heeft met peur gevisclit zonder geldige vischacte. Verd. bad een schikking willen treffen, maar was daartoe niet in de gelegenheid gesteld. Mede in verband met bijzondere omstandigheden als langdurige werkloos heid vraagt de ambtenaar O. M. een geld boete van 5.gelijk aan de schikking. De rechter veroordeelt verd. tot 4.of J 2 d. h. A. L., 18 jaar, scholier te Middelharnis, wist volgens proces-verbaal dat hij zich niet mee mocht laten trekken met een motor rijtuig. maar deed het toch. Aangezien dit hoogst gevaarlijk is, straft de rechter hem voor dit experiment met 4.subs. 2 d. h. SOMMELSDIJK. Gedurende de vorige week stonden bij den agent der arbeidsbe middeling de volgende personen als werkloos en werkzoekend ingeschreven: 113 landar beiders, 12 transportarbeiders, 4 landbou wersknechts, 5 timmerlieden, 1 chauffeur, 1 schilder, 4 metselaars, 1 pakhuisknecht, 1 ty pograaf, 1 korenmolenaarsknecht, 2 opperlie den, 1 stoffeerder, 1 smid, 2 kooplieden, 1 auto-monteur, 1 kapper, 1 slager, 1 schipper, 1 los-werkman. Hiervan waren 1.1. Zaterdag 144 personen werkloos. In deze gemeente had een auto-ongeluk plaats, dat gelukkig zonder persoonlijke on- De vereeniging tot bevordering der be langen van t.b.c.-patiënten in Nederland, doet, nu de eerste Augustus nadert en de oude rijwielplaatjes door nieuwe vervangen moeien worden, wederom een beroep op het publiek, de oude plaatjes niet weg te gooien, doch in te leveren bij personen, die zich met de inzameling hebben belast. Door de inge zetenen van Oude Tonge kan deze inlevering geschieden bij den heer A. v. d. Voorde, kap per, alihier. Hedenavond te 6.30 uur (o. t.) hoopt in de oude school alhier voor te gaan Ds. J. v. Wier, Oud-Geref. predikant te Rijssen. Vanaf Donderdag a.s. kan goedkoope margarine tegen inlevering van bon no. 22 verkregen werden bij den winkelier P. van Peperstraten, Nieuwestraat alhier. NIEUWE TONGE. Bij den heer W. K. Ha- meeteman staat een Jucca te bloeien, een plant die slechts eens in de 1O0 jaar bloeit, met ruim 100 kelken er in. Voor belangheb benden is dit een pracht-exemplaar om een foto van te nemen. Door de bakkers is het brood met 2 cent per 8 ons verhoogd. De bibliotheek der J. V. „Gloria Pa- trium is met ingang van 13 Juli voor dezen zomer gesleten. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden de vorige week 80 werkloozen inge schreven. A.s. Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. Kerk alhier leesdienst worden gehouden, ter wijl des avonds hoopt op te treden Ds. v. d. Wal van Dirksland. Aan den heer A. Visbeen is vervoer van wegenteer voor de gemeente opgedragen. Bij de gehouden geitenkeuring werden 50 geiten aangevoerd. 1-jarige: le prijs werd uitgereikt aan C. de Gast, 2e prijs aan Joost de Jong, 3e prijs A. Kattestaart, 4e prijs D. Visser, 5e prijs C. Volaart, 6e prijs Jan Kattestaart. 2-jarigen en ouder: le prijs M. de Korte, 2e en 3e prijs J. Kattestaart, 4e prijs G. Bakker, 5e prijs D. Kats, 6e prijs W. Verseput. Lammeren: le prijs S. Nagtegaal, 2e prijs J. de Jong, 3e en 4e prijs G. Knöps, 5e prijs C. Holleman Az., 6e prijs Ant. van Noort Fz. De muziekvereen. Apollo" alhier hoopt a.s. Zaterdag een concert te geven in de tent op de weide van den heer Breesnee. DIRKSLAND. De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden extra maandelijksche collec te voor de kerk bracht ruim 40 op. Ook werd nog een extra gift gecollecteerd, te ver- deelen tussohen Diaconie en Kerk. Bij de arbeidsbemiddeling stonden j.l. Zaterdag als werkzoekenden ingeschreven: 120 landarbeiders, 7 timmerlieden, 1 banket bakker en 1 schilder. Totaal 129 tégen 120 de vorige week Zaterdag. De bewoners van de Burgem. Zaayer- laan hebben aan het gemeentebestuur een adres gericht waarin verzocht wordt de Zaayerlaan stofvrij te maken. J.l. Donderdagavond speelde de korfbal- De heer Van Schouwen: Dan blijft gelukken is afgeloopen. Een ltuxe auto, ko- elub Thor I v-an hier een wedstrijd tegen i J T"> V,u „„„j Q O Q xzon Ooi rr.,v 1 •-»',+ T'Wrvv. O f» mijn bezwaar, maar n,u geredresseerd aan den burgemeester. Diens advies zal nu be slissend zijn en de burgemeester zal niet altijd ter zake kundig zijn. Spr. oppert nog verschillende bezwaren en vreest vergroo- ting van het risico. De Voorzittpr: Als mij advies ge vraagd wordt en ik kan 't niet zelfstandig beoordeclien, zal ik zeer zeker B. en W. om inlichtingen vragen. De raad besluit z. h. st. tot. aansluiting en de bijdrage zoo mogelijk over drie jaren te verdoelen. Alvorens tot sluiting over te gaan doet de Voorzitter een dringend beroep op de werkgevers, om zooveel mogelijk men- sohen in dienst te ineimen. Ook in andere gemeenten is een opwekking gedaan, en heeft dat resultatlen gehad. Niet alleen land bouwers, ook werkgevers op ander gebied worden opgewekt, hierin mee te helpen. Bezuinigen is niet altijd geld in d>en zak houden. Goed ondeithoud is ook zuinig be heer en geeft werk. Spr. hoopt, dat er een drang zal zijn om meer oienschen in dienst te nemen. De heer v. d. Berg verwacht niet veel van de landbouwers en werkgevers. Hij hoopt, dat hij zich vergist, maar spr. zou gaarne zien, dat B. en W. nagingen of er nog niet meer meneöhien in de werkver schaffing geplaatst kondfen worden. De Voorzitter gelooft niet, dat er meer werkloozen aan de werkverschaffing geplaatst kunnen worden. De opzet was oorspronkelijk 30 te plaatsen en dit is nu verhoogd tot 36 a 37. De gemeente, heeft de uitvoering in handen der Heide-Mij ge steld en spr. zal met den Inspecteur deze wonschen bespreken. Hierna sluiting. mende vanuit den Rottenburgschen weg, reed bij het nemen vein de bocht op een aan den Langeweg geparkeerd staande luxe-wagen. Beide voertuigen leden materieele schade. Tegen verschillende personen is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van het Motor- en Rijwielreglement, terwijl tegen S.O.S. van Ooltgensplaat. Thor won met 30 en won daardoor het kampioenschap van het eiland. Door de stemgerechtigde lidmaten der Geref. Gemeente werd besloten een beroep uit te brengen op den heer v. d. Berg, candi- daat bij de Geref. Gem. te Rotterdam. ingezetene uit de gemeente Dirksland i De leerlingen van de bijz. school heb- V Kantongerecht Sommelsdijk Vrijdag 10 Juli 1936. Kantonrechter Mr. van de Velde. Joh. P. te Oude-Tonge verschijnt als ge machtigde voor E. N. Kuypers, grondeige naar te Brussel, die in overtreding was van het Provinciaal Wegenreglement, doordat hij als eigenaar verzuimd had voor 1 Maart het doode hout uit hoornen, langs den Pro vincialen weg staande, te verwijderen, en een tweetal boomstammen, doe het verkeer in gevaar brachten, op te ruimen. Gemachtigde voerde ter verdediging aan. 'dat er meerdere eigenaren waren die ook aansprakelijk waren; dat hij de boomstam men niet op kon ruimen omdat hij daar door het wegdek zou beschadigen; dat een aanvang gemaakt, was met het boomsnoeien maar door winterweer, als gladheid, vorst en later veel wind, was men niet op tijd klaargekomen. Er waren 2 getuigen a dé charge gedagvaard die gelijkluidende ver klaringen aflegden, waarop deze zaak voor nader onderzoek wordt aangehouden tot 11 September. P. de J., koopman, had met een peur ge visclit zonder vergunning, 6.— of 2 d. h. J. de V. had liedjes gezongen zonder ver gunning, 2.of 1 d. h. J. v. P. te Ooltgensplaat, had zonder ver gunning over verboden terrein, grasland, geloopen. 3.— subs. 1 d. h. Corn. Br, te Stad a. 't Haringvliet, had „zoomaar voor de aardigheid" een motor rijtuig bestuurd, zonder in hef bezit te zijn van een geldig rijbewijs. Aangezien dit niet toegestaan ka-n worden met het oog op de verkeersveiligheid wordt verd. veroordeeld tot 6.subs. 2 d. li. D. IJ., 44 jaar, winkelier te Middelharnis, was in de mecning dat hij in Melissant mocht venten zonder vergunning omdat hij in M. een winkel exploiteerde en dit ook in andere gemeenten vrijstelling gaf van de verplichting een ventvergunning (e vragen. Verd. toonde een bewijs van den Burge meester van zijn woonplaats dat hij wer kelijk als winkelier gevestigd was. I-Tij heeft voorheen steeds een vergunning gevraagd, maar kreeg de laatste maal te hooren dat, hij een volgenden dag maar eens terug moest komen. Toen was echter zijn fiets stuk en is hij sinds 11 Maart niet meer op Melissant geweest. Rekening houdende met verd. gezinsinkomsten veroordeelde, de kan tonrechter hem tot 2.— of 1 cl. h, proces-verbaal werd opgemaakt wegens over trading van de Trekhanderawét MIDDELHARNIS. Bij K. B. van 10 Juli 1936 is benoemd aan de Rijks Hoogere Bur gerschool te Middelharnis tot leeraar in vasten dienst Dr. J. Verseput, thans tijdelijk leeraar aan die school en zijn wederom tijdelijk benoemd tot leerares mejuffrouw D. P. A. Hentschel en tot leeraar Dr. G. Bouter en Dr. H. Ramaer. Gevonden: door A. Aupe-rlee, Ring, een rij-wielbelastingmerk en een huissleutel. In lichtingen bij de gemeerite-politie. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag 160 personen als werkloos ingeschreven, waarvan: 15 zeevissehers, 2 slagers, 3 broodbakkers, 33 bouwvakarbei ders, 24 transportarbeiders, 65 landarbeiders, 14 typografen, 4 van andere vakken. De onvermengde margarine is deze week verkrijgbaar bij T. v. d. Valk, Water weg. De collecte welke gehouden is in d-e Chr. Geref. Kerk, ten bate van de opleiding van dienaren des Woords, heeft opgebracht f 59,—. Deze week zal langs de huizen met een lijst worden rondgegaan ten bate van het Bijbelgenootschap. Door den heer Klaas Koster is op het Havenhoofd een zeehond gevangen. Het dier is door 'hem afgemaakt. Het dochtertje van den heer v. d. Sluis, tijdelijk bij haar grootouders logeerend. had het ongeluk van de zolder te vallen en haar arm te breken. De heer A. Verolme had een wondje aan zijn hand, hetwelk begon op te zetten. Doktershulp werd ingeroepen en constateer de bloedvergiftiging. De metselaar A. van Wezel had tijdens zijn werkzaamheden in de gasfabriek het ongeluk met de electrisohe leiding in aanra king te komen. Op zijn geroep kwam spoedig hulp opdagen. Men zette het contact af en wond'er -boven wonder heeft hij het leven er afgebracht. Wel heeft hij hevige brandwon den opgeloopen. Hij is per auto naar den dokter gebracht. Donderdag 16 Juli zal de Ring der Ned. Herv. Jongelingsvereen. in openbare verga dering bijeenkomen in het koor der Ned. Herv. Kerk. De voorzitter, de heer Overweel, van Herkingen, zal spreken over: „Een schip op 't strand, is een baken in zee". DEN BOMMEL. Bij den agent der arbeids bemiddeling staan 83 werkloozen ingeschre ven, allen landarbeiders. Insehrijvingsbiljetten voor; de levering van 154000 stuks vlamoven straatklinkers ten behoeve van de bestrating van den Beneden Oostd'ijk worden ingewacht tot en met 16 Juli a.s. Mede kan prijsopgaaf gegeven worden voor de levering van 480-00 stuks sterk getrokken straatklinkers van Waalformaat (voor vrij- laa-g). Leveringsvoorwaarden zijn ter secre tarie verkrijgbaar. In deze gemeente is een rijwielbelasting rherk gevonden, hetwelk op de secretarie de zer gemeente door den eigenaar kan worden terug-bekomen. OUDE TONGE. In- de afgeloopen week meld-den zich bij den agent der arbeidsbe middeling als werkloos aan: 92 land-arbei ders, 3 land-bouwknechts, 3 transportarbei ders en 1 chauffeur, terwijl in hetzelfde tijd vak 36 personen in d-e werkverschaffing wer den te werk gesteld. -Zaterdag j.l. hield de P.V. „Ons Genoe gen" een vlucht roet jonge duiven vanuit Eindhoven. Afstand 92,232 K.M. Lossing 1.30 uur. De uitslag luidde: 1 en 2 M. Hol-leman, 3 J. Kik, 4 e-n 5 G. Groenendijk, 6 J. Brink man, 7 en 9 W. M-ooijaart, 8, 10, 11 en 12 J. H-agens, 13 A. Snijder. Aankomst eerste duif 3.13.58 uur. Zaterdagavond werd op de Kaai alhier het dochtertje van den heer C. Gebraad door een auto, bestuurd door den heer G. uit Dirksland, aangereden. De kleine liep eenige l-ich-te verwonding-en op. D-r. Parree verleende eerste hulp. ben j.l. Donderdag een schoolreisje naar Den Haag en Scheveningm gemaakt. Des av-on-ds werden de kinderen door de muziek- vereeniging Am-ici-tia van de tram gehaald en maakten zij een ro-ndgaing door de gemeente. Wegens de te ve-rrichten werkzaamhe den in de kerk zal Zondag a.s. nogmaals dienst worden gehouden in het koor dei- kerk. De aanleg van de centrale verwarming met warmwatervoorziening in het te bou wen badhuis is gegund aain de fa. van der Ben te IJssetaion.de. Deze week zal de onvermengde distri- butiemarga-rine voor de werkloozen o-p de bons verkrijgbaar zijn bij den winkelier L. Bal aan den Ring. Uit 327 sollicitanten is tot gemeente- opzichter benoemd de heer G. C. Vreugden- hil te Kampen, die op 1 Au-gustus a.s. alhier in functie hoopt te treden. De postduivencl-ub De Snelpost alhier hield voor dit jaar j.l. Zaterdag haa-r eerste oefenvlucht met jonge d-uiven vanuit Oolt gensplaat. Bij inschrijving is de levering van het vlees-ch voor het ziekenhuis gegund aan den slager P. J. Groo-tenboer, kruidenierswaren aan L. Bal en groenten aan J. L. Visser. HERKINGEN. Op liet erf van den heer H. Dorst had j.l. Donderdagavond een gei tenkeuring plaats, uitgaande van de Geiten» fokvereeniging „Ons Belang" alhier. Voor deze keuring waren verschillende mooie prijzen beschikbaar gesteld. Aangevoerd waren 37 geiten, waaronder zich pracht exemplaren bevonden. Klasse 1-jarige gei ten: 1c pr. H. Huïzer; 2o pr. P. v. Mourik; 3e pr. E. Slis; Klasse 2-jarige: le pr. M. v. d. Veer; 2e pr. A. Melissant Az.; 3e pr. I,. Scherpenisse. Lammeren: le pr. M. v. d. Veer; 2e pr. E. Slis; 3c pr. J. Goemaat. Voorts ontvingen een diploma: A. Bazen, W. M. v. d. Veer, Chr. v, d. Veer en A. L. Me- iissant. Het was voor liet Bestuur een waar succes, t an de zijde va-n het publiek was veel belangstelling. Gezien de omstandig heid, dat de vereeniging vorig jaar pas werd opgericht, is de stand der geiten bui tengewoon te noemen. Wegens overplaatsing van den com mies der belastingen G. Breen naar Rotter dam, is in diens plaats aangesteld de com mies Goedhart uit. Roosendaal. Naar we vernemen is er alhier in de weervisscherij visch ontvreemd. Vischafval werd voor den rechthebbende achtergelaten. De goedkoope margarine is voor steun- trekkeuden en behoeftigen thans weer ver krijgbaar gesteld bij Mej. M. van Putten aan don Molendijk. Een krasse oude heer. Dezer dagen kon men den 9S-jarigcn lieer T. Polder te Battenoord nog bezig zien met het rooien van aardappelen. Vanwege de langdurige droogte van het voorjaar en de late neerslag komt in de aardappelgewassen de z.g.n. tweede groei voor, wat zeker de kwaliteit sterk zal be ïnvloeden. Belanghebbenden wordt, bekend ge maakt dat. de zitting voor het. verkrijgen van een kosteloos rijwielplaatje zal plaats vinden in liet Gemeentelokaal op Maandag 20 Juli a.s. des avonds van 57 uur (o. t.) en op Donderdag 30 Juli van 5—6 uur (o. t.) Zooveel mogelijk ter eerste zitting ver schijnen. Volgons de crisisvoorschriften is het thans verboden meer dan 25 kuikens in zijn bezit te hebben. Door do crisis-ambtena ren wordt uu ter controle bij verschillende landbouwers (kippenhouders) een bezoek gebracht. Indien blijkt dat men in overtre ding is, wordt men in de gelegenheid ge steld het teveel te ruimen, daar men an ders strafrechtelijk wordt vervolgd. Wegens de buitengewoon slechte vang sten van kreeft in dit seizoen, is door de gezamenlijke kreeftvisschers verlenging van vischtijd gevraagd tot 1 Augustus, henevens pachtreductie. Bij de Geref. Gemeente alhier is beroe pen Ds .Lamain van Rotterdam-Zuid, l A.s. Donderdagavond zal de afd. Her- kinigen van den B.V.L. schietoefenin-g houden op het .plein Ier -bijz. lagere school, van half zeven, tot 8 uur. STELLENDAM. Vrijdag 10 Juli j.l. heb ben de hoogste klassen der Chr. Nat. School onder leiding van den heer J. A. Jongsma, PI. d. S., een schoolreisje ondernomen naar Rotterdam. De heer M. Jansen had gratis zijn motorboot beschikbaar gesteld voor de overtocht naar Hellevoetsluis. Vandaar gingen de kinderen verder met een der bussen van Vermaats Auto Bedrijf. Al lereerst werd een bezoek gebracht aan het vliegveld Waalhaven, waar o. a. de Spin werd bezichtigd. Vervolgens ging de tocht naar De Bijenkorf, waar de roltrap een bij zondere attractie bleek te zijn, evenals de tuin op het dak. Na een bezoek aan liet Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart trok de kinderschaar naar de Diergaarde, waar men eveneens veel genoot. Ook do mooie speeltuin aldaar werd niet vergeten. Na de terugkomst in de school 's avonds nm S uur werd geëindigd op de gebruike lijke wijze door het hoofd der school, te midden van de saamgekomen ouders, waar na een ieder dankliaar en voldaan over den heerlijken dag „huistoe" ging. Ook de ki-n-deren der Hervormde Schooi maakten dien dag hun uitstapte, n.l. naar het strand te Ouddorp. Hoewel het weer zich 's morgens zeer ongunstig liet -aanzien voor een verblijf aan hot strand, werd dit in den loop van den dag gaandeweg beter, zoodat de kinderen er een prettigen dag doorbrachten en 's avonds zeer vergenoegd huiswaarts keerden. GOEDEREEDE. Viss-eiherij. De garnalenvis schers vingen de vorige week van 3-035 kg. De Noordzeevissc-hers besomden van 140 200. Hoewel de vangst hee-1 schraal was, maakten de prijzen de week nog goed. De palingvisschers lang® de kust klagen over de wolhandkrab. Somtijds zitten er van 4 tot 6 stuks in een fuik. Bij den agent d-er Arbeidsbemiddeling stonden j.l. Zaterdag als werkloos ingeschre ven: 40 landarbeiders, 1 wagenmaker en 2 garnalenvisschers. Door het bestuur van den Ouden-Oost- di.ik is gepubliceerd, dat de slooten gelegen in den grooten Kerkboek, voor 1 Nov. 1936 moeten worden schoongemaakt. De zwarte bessen worden alhier opge kocht voor 13 cent per kilo. De pluk is wei nig en lage prijs. Toen de bouwknecht J. v. S. met paar den en wagen een voer hooi moest passeeren, gingen zijn paard-en achteruit loopen en kwamen met de wagen in de sloot terecht. De knecht was er spoedig uitgesprongen en met toegeschoten hulp was alles spoedig op het droge. Aan paarden, tuig en wagen was -geen schade. OUDDORP. Een kras oudje. Dezer dagen zag men de 86-jarige A. Hoek, wonende aan den Kouden grond, nog druk bezig de sja lotten in orde te maken. Naar men verneemt is door B. en W. dezer gemeente een landarbeider voor en kele maanden van steun uitgesloten wegens het niet goed opgeven van zijn inkomsten. Voor rekening van den heer D. II. de Boer te Antwerpen zullen verhuurd worden 2 perceelen bouwland: een perceel liggende in het West-Nieuwiand, in pacht bij de Wed. Kr. Grinwis en een perceel liggende in de Oude Spui, in pacht bij J, Padmos. De verhuring is gesteld voor de jaren 1937, 1938 en 1939. De inschrijvingsbiljetten kun nen ingeleverd worden tot Donderdag 18 ,1-uli ten kantore van Notaris v, d. Berg te Goedereede. Door de zeer geringe kreeftenvisscherij hebben de visschers daarvan een verlenging va-n vischtijd aangevraagd tot 1 Augustus en ook een pachtreductie van 95 pet, Er kan gemeld worden dat volgens de crisisvoorschriften het verboden is meer dan 25 kuikens in bezit te hebben. Door de crisis-ambtenaren wordt nu ter cqntrole bij verschillende kippenhouders een bezoek gebracht. Gebleken is dat enkelen in over treding waren. Zij zijn nu verplicht, de kuikens die zij te veel hebben op te ruimen, daar zij anders strafrechtelijk kunnen ver volgd worden. Naar men verneemt, zijn in deze ge meente door de dierenarts Van Nieuwen- liuizen te Dirksland, vele. varkens ingeënt, als voorbehoedmiddel tegen de vlekziekte. A.s. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk door Ds. J. Hovius voorbereiding voor het II. Avondmaal worden gehouden. Kommer Klopper heeft onderhands aangekocht een perceel bouwland, liggende in den polder het West-Nieuwla-nd van T. V. d. Wende te Goedereede. De eiclioreimarkt blijft nog altijd vast. Voor beschikbare koopwaar betaalt men 76 Fr. De zaken zijn echter nog gering te noemen en de nieuwe oogst is prijshou dend aan 80 Fr. Zaterdagavond werd door Notaris v. d. Berg van Goedereede ten verzoeke van den heer T.' v. d. Nieuwendijk in 't Hotel Spee bij inzet verkocht: Een woonhuis met erf, zeer geschikt voor pension, staande hoek DorpswegDirk Doensweg. Hoogste bieder was L. P. Akershoek voor 3010. Een naastgelegen schuur, geschikt voor garage hoogste bieder dezelfde voor 580. Ten verzoeke van de erfgenamen van de Wed. G. J. BlauwVoogd: een woonhuis met erf en tuin staande aan den Smouzen- lioek met 81 R.V.M. grond. Hoogste bieder was de heer G. v. Oostenbrugge voor 1570. Een perceel bouwland liggende in den zuidhoek van den polder het West-Niouw- land, groot 1 Geniet 248 R.V.M. in 2 koopen. le koop hoogste bieder J. Mastenbroek Pz. 1860. 2e koop hoogste bieder Joh Padmos Mz. 1400. De afslag is bepaald op a.s. Zaterdag. De garnalenvisschers hebben de afge loopen week 3 dagen gevisclit. Met de zeil scheepjes werden 40 K.G. garnalen por dag gevangen. Met de motorschuiten werd het dubbele gevangenalles afgeleverd aan de pellerijen. In de weervisscherij werden 3 zalmen gevangen. De Gei ten fokvereeniging te Ouddorp heeft haar jaarlijksclie keuring gehouden op een terrein van den heer T. Tanis, die welwillend dit elk jaar beschikbaar stelt. Als keuringscommissie fungeerden de hec- ren Roest en de Jongh, lid van 't Hoofdbe stuur van den Bond van Geitenhouders iu Zuid-Holland. Er was veel belangstelling voor de prachtige dieren. De keuring was uitermate moeilijk, het moest met groote zorg geschieden wegens de groote geiten- bekwaamheden die tentoongesteld waren, vol gens den heer Roest, die zijn groote tevre denheid uitsprak voor de schitterende die ren. Ontwikkeling, bouw en bconenstelsel, alles was in prima conditie. Voor groep een-jarige melkgeiten waren 13 stuks aan gevoerd. Door W. Hameeteman werd do le prijs behaald met geit genaamd Klaasje; Joli. Klepper 2e prijs met Coba; Wed. T. Tanis 3c prijs met Hesje. Voor de groep oude melkgeiten waren 17 stuks. L. Akers- hoek le prijs met Nora; Wed, T. Tanis 2e prijs met Mina; Joh. Klepper 3e prijs met Krijntje. Lammetjes waren 21 stuks aange voerd. In drie groepen van zeven werden deze naar leeftijd ondergebracht, le prijs viel ten deel aan C. Voogd Dz.; 2e prijs aan Joh. Lodder Cz.; 3e prijs aan Jac. Heer schap. De prijzen bestonden uit huishoude lijke voorwerpen als melkkoker enz., alles len behoeve van melkgebruik. Jac. Tanis, L. Akershoek, C. Pikaart, P. Tanis, Joh. Kastelein en Jac. Mierop kregen ieder een diploma voor hun prima beesten. Er wer den vijf jarige bokjes ter keuring aangebo den, welke na voldoende punten, afgenomen worden door het Hoofdbestuur. Deze keu ring heeft laten zien wat na lullele jaren tot stand is gebracht tot verbetering van het Geifenras. Zaterdagavond a.s. zal door Notaris v. d. Berg ten verzoeke van Maarten Tanis Pz. bij inzet verkocht worden een woonhuis met bergplaats, erf en tuin, staande aan Ha-zers- weg alhier met 8-542 RVM grond. Het is 1 October te aanvaarden. b. Een woonhuis met bouwland, staande in het Oude Nieuwland aan de Kooiweg met 201 RVM grond, eigendom van C. Venneman. Te aanvaarden 1 October a.s. Donderdag stonden bij de Arbeidsbe middeling 81 werk'l-oozen ingeschreven. De pluk van zwarte bessen is hier in vallen gang. Wegens de vele regen loopt de hooi oogst erg tegen. Door den zalmvisseher H. Mierop is een zeehond gevangen en is verkocht aan een acrobaat om ook toeren te 1-eeren. Onder de gevonden voorwerpen behoo- ren 2 sleutel-s aan een ring, gemerkt No. 10 19. Inlichtingen bij C. de Mooy. Wegen-s lnet ruwe weer konden de zee- en garnalenvisschers niet uitvaren. NED. HERV. KERK Drietal. Te Meppel (vac. DönszelmaiJi), C J. Laarman, Ev. Pred. te Huizum, C. ivT Krijger te Beverwijk en J. R. Wolfensberger te Sneek. Beroepen: Te Woerden (toez.), J3C. Treffers te Sneek. Te Sp:jken!»se. cand. Chr. J. Gall te Rotterdam. Beroepen: Te Delft (vac. Leenmans), S. v. Dorp te 's-Gravenhage. Te Woerden (toez.), Jac. Treffers te Sneek. Beroepen: Te Scheveningen (Duinoord- kerk), als hulppred., cand. F. Oberman te Leiden. Te Emmer-Erfscheiderveen (als hulppred.), cand. J. v. Eyzinga te Buitenpost. Aangenomen: Naar Drachten (Herv. Evang.), B. E. van Buuren te Angerlo. Naar Wamel en Dreumel, D. J. Haspels, cand. en hulppred. te Wijk aan Zee en Duin. Aangenomen: Naar Ritte:dim (Vree wijk), cand. C. L. v. d. Broeck te Hilversum. Bedankt: Voor Gameren, J. Lelrkerker- ker te Oldebroek. Bedankt: Voor Aalsum en Wetzens en Engwierum (toez.), B. E. van Buuren te Angerlo. CHP.. GEREF. KERK Tweetal: Te Papendieeht cand. J. P. Geels te Apeld-oorn en cand. J. Kampman te Ommen. Tweetal: Te Sassenheim, cand. J. de Bruyne te Zwolle en cand. J. P. Geels te Apeldoorn. GEREF. GEM. Tweetal: Te Amsterdam-Noord, M. Hei koop te Utrecht en cand. A. van Stuyvenberg te Rotterdam. Te Kra-bbendijke, cand. J. v. d. Berg en ear»d. A. van Stuyvenberg, bei den te Rotterdam. Tweetal: Te Meliskerke en te Zoeter- meer-Zegwaart, cand. J. v. d. Berg en cand ■A van Stuyvenberg, beiden te Ritterd-am. Beroepen; Te Middelharnis, cand, A. van Stuyvenberg te Rotterdam. Te Zoe- termeer-Zegwaart, cand. J. v. d. Berg te Rotterdam. Beroepen: Te Ierseke, te Dirksland en te Aagtekerke-Oostkapelle, cand. J. v. d. Berg te Rotterdam. Te Borssele, cand. A. v. Stuyvenberg te Rotterdam. Te Herkin gen W. C. Lamain te Rotterdam-Zuid. OUD GEREF. GEM. Bedankt: Voor Bolnes, G. J. Zwaferink, aldaar. Aangenomen: Naar Ederveen, G. J. Zwoferink te Bolnes. EVANG. GEM. Beroepen: Te Utrecht (als hulppred.), G. P. de Jong te Doorn. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling: van 10 Juli Aardbeien m. dop 1718; Jeounda z. dop 10.60; Roode bessen 7.4013; Zwarte bessen 31.50; Blauwe druiven 4046; Tomaten 11 11.60; Dubb- stamprinses 11.2/019.50; Snij- boonen 2425; Doperwten 7; Roode kool 4 6.50; Postelein 56; Kruisbessen 1012.50; Blauwputten 44.50; Eerstelingen 3.503.55; Andere vroege aardapp. 3.504.50; Eigenhei mers 4.20; id. grove 3.50; id. drielingen 2 2.25 adles per 100 KG.; Andijvie 1.401.70; Bloemkool 6.8010.20; Komkommers 4.70- 6; Kropsla 651; Perziken 2.605.30, alles per 100 stuks; Bospeen 5.106; Kroten 55 2.40 al'les per 100 bos. Aanvoer aardappelen 12000 kg; aanvoer z>w. bessen 4000 kg. Veiling: van 13 Juli Aardbeien m. dop 21; Roode bessen 9.60 13; zwarte bessen 34.50; blaüwe bessen 35 Tomaten 7.6011.60 Frambozen 2224; Dub bele stamprinses 1921; Snijboonen 1624; Savoie kool 66.30; Postelein 6.807.10, Tuinboonen 3.80; Kruisbessen 88.80; Blauw putten 2.504.10; Andere vroege aardapp. 2.703.80 alles per 100 kg.; Andijvie 1.70 2.50; Bloemkool 8.8011.70; Komkommers 1.405.10; Kropsla 951.60; Perziken 2.40 5.50 alles per 100 stuks; Bospeen 6.507; Kroten 1.101.60; Rabarber 2.80. Aanvoer zw. bessen 1300 kg. Marktbericht van Jac. Knoop, Makelaar in aardappelen, groenten en fruit. Da Costastraat 16. Telefoon 81431, Amsterdam. Vorige week waren de Muizen moeilijk te vei*koop en zonder winst, daar de ziekte in de aardappelen aan de markt voorkwam, en ze tegen lagere prijs werden verkocht. Ook de verkoop van aardappelen zonder heffing neemt grootere afmetingen aan. Auto's rijden de stad biinnen, komen niet aan de markt, en daartegen kunnen de handelaren niet con- curreeren. Daarom 'heben de handelaren een telegram gezonden aan den Minister om de heffing op aardappelen te doen ophouden, en alles vrij te geven. Eenige groote partijen Zeeuw. Blauwe eigenheimers kwamen aan de markt en de prijs van dit soort ging terug, met goede vraag. Naar Zeeuw, eigenheimers is de vraag nog niet zoo groot. Grove Drie lingen gevraagd. De prijs van de aardappelen is heden weder verlaagd. Ze werden ver kocht voor 2.50 plus 80 cent. Heden 13 Juli 1936 werden de volgende prijzen gemaakt: Andijker Muizen 4.20 4.80; Andijker blauwe eigenheimers 5 5.20; Andijker kleine muizen 3.60; Kriel Zaterdag 11 Juli, bij inzet en Zaterdag 18 Juli d.a.v. bij afslag telkens des avonds 6.39 uur (zomertijd) te Ouddorp, in het Loge ment Akershoek, ten verzoeke van de erf genamen van de weduwe G. J. Blaüw-Voogd van I: een huis met erf en tuin te Ouddorp, nabij het Dorp, kadaster seciie E nos. 2010 en 2551. samen groot 12 aren 45 centiaren (81 R.V.M.) met een naastgelegen strook grond dienende tot uitpad. II: een perceel bouwland te Ouddorp, in den Zuidhoek van oen polder het West Nieuwland, kadas ter Sectie A no. 440 groot 83 aren 95 centi aren of 1 Gernet 248 Roeden V.M. in twee koopen, die bij den afslag gecombineerl worden. Het huis met erf en bedoelde s'-rpok grond te aanvaarden dadelijk na de toe wijzing de tuin en het touwland bloot- schoofs 1936. NOTARIS VAN DEN BERG. Op Woensdagen 15 en 22 Juli 1936, beide dagen 's avonds 6 uur (oude tijd) te Nieuwe Tonge, ter herberge van P. M. Schipper, resp. veiling en afslag van: a. 2.44.60 H.A. (5 G., 98 R. V. Maat) bouw land te Nieuwe Tonge in den polder Klin- kerland, schietend van den Duivenwaard» schedijk tot den Klinkerlandscheweg. Kad. Sectie B no. 375, 376 en 377, in 3 perceelen en combinatie. Verhuurd tot blootschoof 1940 aan wed. Jac. Nelisse en M. H. Dorst, voor de totale jaarlijksche huursom van 266.33; b. 0.95.76 H.A. (2 G., 26 R. V. Maat) bouw land aldaar aan den Klinkerlandscheweg. Kad. Sectie B no. 612 en 613, in één perceel. Verhuurd tot blootschoof 1940 aan C. Dorst, voor 104.27 per jaar; c. een huis met bergplaats, erf en grond te Nieuwe Tonge aan den Zuidelijken Achter- wegè Kad. Sectie A no. 1912, groot 1 Are, 48 c.A. Ten verzoeke van de ervan van wij len den heer A. Dorst. Notaris COSTERMANS. Zaterdag 11 Juli, bij inzet en Zaterdag 18 Juli d.a.v. bij afslag, telkens des avonds 7 uur (zomertijd) te Ouddorp, in het Loge ment Akershoek, ten verzoeke van den heer P. van den Nieuwendijk te Amsterdam, van een nieuw gebouwd huis, met erf, zeer ge schikt voor pension, te Ouddorp op de hoek van den Dorpsweg en den Dirk Doensweg, en een naastgelegen steen-en schuur, zeer geschikt voor garage, met erf; kadastraal bekend gemeente Ouddorp Sectie E no 2786 groot 4 aren 25 centiaren, in twee koopen, die bij den afslag gecombineerd worden. Het huis is dadelijk na de toewijzing in gebruik te aanvaarden. De schuur is ver huurd aan J. de Ronde voor f 1.50 p. week. Notaris VAN DEN BERG. Zaterdag 18 Juli 's avonds 7 uur (zomer tijd) te Ouddoro, in het Logement Akershoek van 29 perceelen Tarwe, Gerst, Haver, Erw ten, Rogge en ajuinbollen, onder de gemeen ten Ouddorp, Goedereede en Stellendam. Notaris VAN DEN BERG. Verhuring bij inschrijving voor den heer D. H .de Boer te Antwerpen, voor de jaren 1937, 1938 en 1939 van: 1.11.40 H.A., 2 G 128 R.V.M., bouwland te Ouddorp in het West Nieuwland, in de Loddersblokken, thans in pacht bij de wed. Krijn Grinwis; 1.31.10 H.A., 2 G. 256 R.V.M. bouwland te Ouddorp in het Oudeland, onder den Zuid- dijk, in pacht bij L. Klijn en 2.20.70 H.A., 4 G. 242 R.V.M. weiland te Ouddorp in het Oudeland in de Oude Spui, in pacht bij J. Padmos. Inschrijvingsbiljetten kunnen worden inge leverd tot en met Donderdag 16 Juli ten kan tore van Notaris van den Berg. Zaterdag 18 Juli, bij inzet en Zaterdag 25 Juli bij afslag, telkens des avonds 7 uur (zomertijd) te Ouddorp in het Logement Akershoek, A ten verzoeke van Maarten Tanis Pieterszoon van een huis met berg plaats en verdere opstallen, erf en tuin te Ouddorp aan Hasersweg, kadaster sectie E no. 1492. groot 13 aren 10 centiaren of 85H RVM te aanvaarden uiterlijk 1 October 1936. B. van een huis met bouwland aan den Bree- deweg, kadaster Sectie B no. 1222, groot 30 aren 80 centiaren of 201 RVM eigendom van Cornells Venireman. Te aanvaarden 1 Octo ber 1936. NOTARIS VAN DEN BERG. 2.602. Westlandsche Muizen 4.805; Kleine muizen 3.604; Zeeuw. Eigenhei mers 4.805; Zeeuw. Blauwe eigenheimers f 5'5.20: Zeeuw, blauwen en blanke eigen heimer Drielingen 3.40—3.60; Hillegommer zandaardappelen 5.60; Noordwijker Zand 5.60; Katwijker zandaardappelen 5.60; Drie lingen Zand 3.604; Alle soorten bonken 44.40; Nieuwe Malta aardappelen 8 9. Ieder die aardappelen naar Amsterdam wil zenden, vrage inlichtingen zonder eenige kosten of venbinding, bij Makelaar Jac Knoop. AMSTERDAM, 13 Juli. Vee. Aanvoeren en prijzen. 439 vtte koei'en. le kw. 5660 ct, 2e srt 4654 ct, 3e srt 4045 ct, per k.g. slachtgewiclit 88 mik- en kalfkoeien f170200 pr stuk; 146 vette kalveren, le srt 4550 ct, 2e srt 3244 ct. per kg. lev. gew.; 115 nucht. kalveren f59. 86 schapen f 16.5020. alles per stuk; 531 varkens, vleeschvarkens (90-110 kg.) 4344 ct, id. zwaar dere 4243 ct, vette varkens 4041 ct, per kg. slachtgewicht: 10 paarden f70110 per stuk. Rundren matige aanvoer, in vet hooge vraag- p-iizen. handel zer stuk en goed prijshoudend. Vette kalveren behoorlijke aanvoer, handel slee pend met iets lagere prijzen. Nuchtere kalveren flinke aanvoer, handel vlug en duur. Schapen matige aanvoer, handel kalm. met iets lagere prijzen. Varkens behoorlijke aanvoer, zeer kal me handel, dezelfde prijzen. AMSTERDAM, 13 Juli. Aardappelen. Aanvoer 151.700 kg. De prijzen waren heden onver anderd. ROTTERDAM, 13 Juli. Vee. Aangevoerd In totaal 2185 dieren, t.w.588 vette runderen, >22 vette kalveren. 2 nucht. kalveren. 587 sohap^.i of lammeren, 683 varkens. 3 bokken of geiten. Pruzen per kilo: Vette koeien le kw cot 58 c.. 2e kw tot 52 c., 3e kw 36—42 c.. vetce ossen le kw tot 54 c., 2e kw tot 48 c., 3e lov 4044 c., vette kalveren le kw tot 75 c., 2e kvv o cöh e" var^enS (levend gew..) 5—04—35 c.. schapen 28—36—40 c., lamme ren 283539 c. Schapen ƒ121620, lam- c-ren f 9—12—14. iet stuk Vette koeien en ossen; aanvoer als vor. week, handel matig, prijzen vor. week Dinsdag goed te handhaven. Een prima koe ging nog tot 62 eneen os tot 57 c. Vette kalveren: aanvoer flink, handel rede lijk, prijzen le kwal. iets stijver, overigens aio' vorige week. Een prima kalf ging nog tot 80 e. Schapen en lammeren: aanvoer groot, handel willig, priizen als vorige week. Varkens: ruimer ter markt, handel kalm en prijshoudend. Er werden eenjge partijen schapen voor ex port gekocht. ROTTERDAM, 13 5uli. Aardappelen. Pe prijzen waren heden: Geld. blauwp. 5V2— 6'A ct. id. ronde 5Vs6 ct. ei"enheimers 4H5 ct, West landsehe ronde 4%—G ct. id. iange 4—5 ct. id. drielingen 34^ ct, alles per kg. Aanvoer rede- liik, kalme vraag. TIETj. 13 Juli. Eieren f 2.753 per 100 st. Aanvoer 70.000 stuks. KORTRIJK. 11 JULI CICHOREI. De markt is nog altijd vast. Voor disponibele koopwaar betaalt men 75 fr. tot 76 fr. De zaken zijn echter gering. De nieuwe oogst is prijshoudend aan 80 fr. MILITA^ OMGESI Twee sold Op den Ottl Donderdagmil van het coiW welke auto oj Hai-skanip, plaats hebben geslagen. Dd de auto, ivd jnanschappen| slingeren en de auto ovd soldaat Vink dood. De solq heek, werd der rijdende bekwam ever De overige lichte verwoil barda en de I Kruis-auto nal Arnhem ovef overleden. Moordaan; De dader mei Te H a a r 1 L een aanslag g| eveneens V. tijd omgang echter de rela( de voortduren Vrijdagavond derstraat weei| dat zij niets hebben, waaroy een zakmes v| bracht. Hevig f een. Zij werdl dragen, waar ongevallendieij Daarna is de Mariastichting den was van stana' van de De dader was| vlucht, maar bij de politie de hij in een L woede gehandl zijn bedoeling f Hij is in het Een tragisj Bijk en toch Te Solo is een zekere vroeger wel wegen, s-edei| trof zijn lijk lijke en verj Het huis liel liet was grootl meubels, kran| de oude heer noot in een rul meer dan driel yuild. Men ontdekt! liees constate^ alles gesloten en muren, doel op hij de politl gang verschaf Een medicus ol cludeerde tot vl als doodsoorzal moet meer da den werd, don geblazen. De zonderlinl zijn geweest eil geen familie i| Nederland. Een mei-lal dat in -deze I ving drie pol naies werden menlijken ij f 351, alsmed spaarbank td bedrag staal negen mille! f klompenfae Te S c h ij n dl broken in de kl L. Roosendaal klompenopslag] X erdieping gelf vlammen op. 1 inventaris van l vatten ook spl dat de klompa De brandweer] haar restte slee lende resten. D. onbekend. De sj Wordt door veri Een verba: B2) Barend zweeg molenaar, die had genomen. Het liep op cl schen; op allerl te lezen: nooit I tier gemeenscha gevoeld dan in 1 allen door denl dreigd. De afgunst zv| haat in de menl Jtioed, die zichl heffen, zweeg. J tiagavond nu til sich opmaakteil den te verdcrvl en naar derf pol dezer menschel] der bedreigde jr Barend ging om aan den dijl S-yn rapport te W Passeerde, liielcf den waterstand! Waarover te spil hander de vroeJ Barends onru i i

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2