BURGERS DIERENPARK MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 11 JULI 1936 TILBURG DE OVERSTROOMING PLAATSELIJK NIEUWS PREDIKBEURTEN \acantie de veerverbinding met Brabant zoo verseterd is, wordt ook Brabant met zijn prachtig natuurschoon, meer en meer in het reisplan van scholen en vereenigingen opge nomen. Voor hen vestigen wij de aandacht op de advertentie en onderstaande beschrij ving van Burgers Dierenpark te Tilburg. Burgers Dierenpark, Tilburg. Wanneer men van uit Tilburg den Bre- daschen weg opgaat, dan beschouwt men bezijden den broeden weg eenige zonnige zomerverblijven, tussr.hen lommerige krui nen van hoogstammige boomen. Bij deze heerlijke omgeving staat het Burgers Die renpark. Op een heerlijken zomermiddag zijn wij den Tilburgschen Dierentuin bi li no n gestapt. We wandelen onder hot schaduwend looverdak van de dennen, die behalve tegen de te telle zonnestralen, do dieren ook be scherming geven tegen den kouden wind. regen en sneeuw. Want de dieren zijn hier niet opgesloten in lage benauwde kooien; ze hebben volop beweging in ruime hokken en groote afgegaasde stukken bosch. In den winter van het vorige jaar heeft men een reusachtige rotspartij aangelegd, hier bewegen zich in liet voor een dieren tuin groote aantal van 17 prachtige leeuwen en vier tijgers. Het werk, dat men in den afgeloopen win tel' heeft voltooid is een grootsch ravijn mot hooge rotsachtige wanden, waarin een vijf tal ijsbeeren den dag doorbrengt met in een zvvembossin te spelen en zonnebaden te nemen. Wij betwijfelen of er ergens op de wereld Vijf ijsberen zijn de Noord- en Zuidpool buiten beschouwing gelaten die zulk een ruime kost en inwoning genieten. Een van de meest interessante afdeelin- gen is wel de vogelafdeeling. waar een solui terende collectie in- en uitheemsche vogels hijeen is, van de sierlijke stappende kievit tot de vraatzuchtige gier. Al de namen van de vogels te noemen zou ons niet mogelijk zijn. De dam- en edelherten zijn den winter goed doorgekomen. Do steenbok met zijn familie waant zich in zijn geboorteland en beklimt meerdere malen per dag de steile rotsen. In deze omgeving ziet men ook de kan- gorocX hyena's, wolven, de kleine roofdieren wilde zwijnen, enz. Nabij de spoorlijn Til burgBreda, waar de treinen langs het die renpark donderen, zitten als lammetjes zoo lief, de bisons, jaks, kameelon. lama's zebu's Zij allen hebben een vorstelijk verblijf tus- schen de hooge dennen (elk hok is 2500 M2> en schuren van tijd tot tijd met hun gewel dige koppen langs de sterke omheining. Prachtig is de machtige apenkuil, uit welks diepte een hooge berg opstijg' en de apen slingeren zich langs de steile berg wanden. Bruintje de beer en zijn broer, die een rotsverblijf Dij den ingang (Papegaaien laan) hebben doelen nog steeds mee in de sympathie van de kinderen, ofschoon de 'apen toch meer populair zün. en steeds wel do meeste bolangs'olling trekken. Dit zijn slechts eenige snapshots uit eer» wereldje, dat ligt aan den rand van Til burg. Reeds kondigden vele scholen, uit alle declen van het land hun bezoek aan en duizenden bezoekers hebbnii al gewandeld (onder het dennen dak van tiet Dierenpark. Stichting Drinkwaterleiding Door het bestuur van deze stichting is in Öe vergadering van Woensdag besloten tot aankoop van de Middelduinen te Ouddorp. Deze aankoop is noodig ten behoeve van de waterwinning en hierover was reeds een onteigeningsprocedure aanhangig. Er is nu een accoord getroffen, wat besparing van proceskosten meebrengt. Er zal nu getracht worden het te graven Wmningskanaal als werkverschaffingsobject, geheel in handenarbeid uit te doen voeren. BEZOEKT Als nieuwigheid: groote Ijsberen Vallei met overdekt zwembassin, Hyena's, Kangeroe's, Antilopen, enz. Café-Restaurant in het park Entrée 35 ct. Kleine kinderen half geld GEZELSCHAPPEN REDUCTIE Feuilleton Een verhaal uit bet rampjaar 1809 door L PUNNING 21) Te midden der ellende verscheen de luis ter van het hof. De Koning zat met den Mi nister van BinnonlancLsche Zaken 1) en een adjudant in eon door t ier paarden getrok ken rijtuig; hij reed stapvoets, en het rijtuig zakte tot aan de dom in de diepe sporen Weg. Bij her gemeentehuis hield de Koning stil; een der lakeien snelde naar het por tier en de Vorst met zijn Minister stapten uit. De burgemeester stond daar in ambtsge waad- ook de dijkstool was vertegenwoor digd. En liet hoofd ontblootond, groetten zij eerbiedig. Barend stond achter hen: temidden van de saamgestroömde menschen, die met uit gerekte halzen naar den Koning keken. „Wat een ellende!" zeide de Koni"g, wiens stem verloren ging onder het gebrul van t ■verkleumde, hongerige vee. ITij sprak de woorden Ilollandscli, met een sterk Franse!) accent, terwijl hij de menigte aankeek met den blik va-) een man, die radeloos is, om dat zijn macht niet is opgewassen togen zoo'n vreeselijke ramp. i 1) Repelaer? ZIJ DURFDE BIJNA NIETS ETEN Altijd indigestie totdat zij een ontdekking deed „Ik kan Kruschen Salts niet hoog genoeg roemen, want ik leed langen tijd aan indi gestie; op 't laatst durfde ik l»ijna niets meer Ie eten. Eenige maanden geleden be gon ik Kruschen Salts te nemen, niet meer dan eiken ochtend een beetje in mijn eer ste kop (hee, en dit bleek werkelijk een prachtige kuur te zijn. Ik ga door met Kruschen Salts, en hpb nu geen indigestie meer, ik kan weer gewoon mee eten en voel mij veel beter". Mej. A. P. te S. Indien Uw voedsel niet snol en geregeld door Uw inwendige, organen wordt ver werkt, begint liet te gisten, er ontstaan gas sen en zuren, welke maagpijnen of onpas selijkheid e.d. veroorzaken, zoodat elke \ooding een bron van ellende wordt. Boven dien hoopen zieh afvalstoffen in Uw lichaam op, welke de algeheele gezondheid schaden. De zes minerale zouten, waaruit Kruschen Salts is samengsteld, hebben de eigenschap Uw inwendige organen aan te sporen tot snelle en geregelde werking. De afvalstoffen zullen zich daardoor niet meer kunnen ophoopeu en worden geregeld ver wijderd. Zoodoende wordt ook de oorzaak van Uw onpasselijkheid en Uw maag- bezwaren weggenomen. Slechts de kleine dagelijksche dosis in Uw eerste kop thee of koffie op do nuchtere maag, en alle spijs- verteringsklachten behooren tot het ver leden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar hij allo apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.70 en 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegr. Let op, dat op liet etiket op de flescli. zoowel als op de bui ten verpak king he naa.tr. Kowntree Handels Maatschappij, Am sterdam voorkomt. De groote feestdag voor de Mecrbewoners Er zal wel geen plaats in ons land zijn, waar een paardensportfeest zooveel oprechte belangstelling trekt uit eigen gemeente en naaste omgeving als in Hoofddorp, het cen trum in den uitgestrekten Haarlemmermeer polder. Dat komt vermoedelijk hiervandaan, dat de paardenfokkerij al meer dan een halve eeuw zoo'n belangrijke factor was en is ge bleven in het leven van onze akkerbouwers en nog steeds ondanks groote veranderin gen in het bedrijf van beteekenis is voor de rentabiliteit van het landbouwbedrijf en de algemeene welvaart onder den boeren stand. Haarlemmermeer heeft over het geheele land een goeden naam verkregen als fokge- bied voor het warmbloed-landbouwtuigpaard van gekruist Oldenburgsch en Oostfriesch ras en de liefhebberij voor het paard is van geslacht op geslacht in stand gebleven. Daarom is het feest in Haarlemmermeer, wanneer het jaarlijksch concours-hippique weer wordt gehouden dan leeft de geheele bevolking daarin mee: maanden te voren en weken daarna is het een onderwerp van le vendig gesprek in autobus en koffiehuis, niet minder aan de familietafel. Het is een feest, dat kan worden bijge woond door ouden en jongeren; door mannen en vrouwen, door alle standen en rangen der maatschappij er er gebeuren dingen, waar aan zelfs de meest strenge puritein geen aanstoot behpeft te nemen. IJoogst- interessant is het op zoorn con coursdag onder de talrijke enthousiaste kijkers en kijksters eens te luisteren naar wat die duizenden dames en heeren als in een voortdurend twistgesprek met elkaar debat- teeren over de beoordeeling van de prachtige dieren welke in den ring verschijnen en samen redeneeren over type en gang van de voorgebrachte paarden; evenzeer over hou ding en zit en rij kunstige manieren, van wie de paarden besturen. De groote meerderheid van de bezoekers heeft eenige deskundige kennis van paarden en paardrijden en zij keurt met de jury mee en spaart haar niet de critiek, wanneer zij daartoe aanleiding meent te vinden. Op den dag van het concours-hippique is het feest in Haarlemmermeer; dan ligt het werk op vele boerderijen stil; de familie heeft logées uit verre streken over gekregen en allen gaan naar Hoofddorp; ook aan de arbeiders wordt vrij gegeven om voor weinig geld mooie paardensport te zien, waarvoor zij belangstelling hebben en waarbij nog veel te leeren valt voor wie eiken dag met paar den moet omgaan. Zoo zal het ook weer zijn op Woensdag 15 Juli a.s.; alle families zullen vertegenwoor digd zijn op het gezellige concours-terrein te Hoofddorp; zij zullen daar terugzien oude en jonge vrienden en kennissen; echte paarden liefhebbers, die zij al zoovele jaren achtereen te Hoofddorp hebben ontmoet en aan het einde van dit paardensportfeest zal het weer zijn als elk jaar te voren; tot weerziens! op het concours-hippique in Hoofddorp in het volgend jaar, 1937! Gaat U met vacantie naar l>osch en heide, zee en strand? Verzuim dan toch vooral niet AMILDA-zonnebruin- crême mede te nenien. Deze beschermt tegen vervellen en zonnebrand en bevordert tevens een snelle, mooie natuurlijke huidbruining, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. „Is dat nu werkelijk de Koning?" vroeg 't volk. Zij hadden zich een andere voorstel ling gemaakt van den vorst die de broeder was van den machtigsten man ter wereld. Lodewijk Bonaparte zag er goedaardig uit terwijl de deernis oin het lot van zoovele ongelukkigen aan zijn voorkomen iets droe vigs gaf. Hij was niet groot van ges'alte, naast de reusachtige polderschout naar het Gemeen.ehuis gaande leek hij nog kleiner. Hij was gekleed in een zwaren pelsjas, waar van de kraag was omhoog geslagen; zijn rechterhand was bijna lam, en hij sleepte met liet linkerbeen. Door een edele mensch- lievendheid gedreven, kwam hij, om dit hulpbehoevende volk te helpen, en zooais hij daar heen hinkte, was hij zelf oen hulp behoevende; een ellendige bij de ellendigen. Er was een spoedeischende vergadering van do raadsleden en den dijkstoel belegd. De Koning onderhield zich eenige oogenblik- kon fluisterend met zijn minis er, daarop keelt hij de vergadering rond, en begijn met een onverwachte levendigheid te spreken. Hij verlangde een opgaaf van het aantal dakloozen en een bcgrooling van de geleden schade. Ilij verklaarde, dat deze ramp de geheele natie gold; dat hij zou voorgaan in liet heelen der geslagen wonden, terwijl het Natcrlandsche volk als een eenig man zijn voorbeeld zon volgen. De burgemeester, die op de Fransche school had gegaan, antwoordde in de Fran sche laai met een tamelijk vloeiende rede, waarin hij herinnerde hoe de Koning bij de ramp van Leiden door zijn edele geestdrift het hart van het Nederlandsche volk had ontroerd. En toen hij een beroep deed op het edelmoedige hart van den Vorst, om vooral SOMMELSDIJK. De Weled. Heer M. B. Smits, geb. te Zier;j:zee, Hoofd der Lagere Landbouwschool alhier, slaagde Dinsdag voor het ingenieursexamen koloniale landbouw. Den geslaagde proficiat. Bij den Agent der Arbeidsbemiddeling stonden gedurende, deze week als werkloos en werkzoekend ingeschreven 144 personen. Tegen een inwoner dezer gemeente is door den gemeente-veldwachter proces-ver baal opgemaakt wegens mishandeling. Bij den gemeente-veldwachter zijn in lichtingen te bekomen omtrent een gevon den streng kralen. Door de leerlingen der Bijzondere la gere school alhier werd 1.1. Dinsdag onder leiding van het onderwijzend personeel een gezellige dag aan het strand te Ouddorp doorgebracht. Gedurende de maand Juni vestigden zich in deze gemeente 10 personen, 6 perso nen vertrokken van hier naar elders, 3 per sonen werden geboren, 1 persoon overleed, terwijl 3 huwelijken werden voltrokken. In beide diensten welke a.s. Zondag in de Ned. Herv. Kerk zullen plaats hebben, zal de maandelijksche collecte worden ge houden voor de centrale verwarming en electrische verlichting van het kerkgebouw. MIDDELHARNIS. P.V. de Reisduif. Wed vlucht gehouden vanaf Chateauroux (Frank rijk) op 3 Juli. Afstand 579 K.M. Prijzen werden behaald als volgt: C. Smit 1 9 10 12 14 17; G Kruik 2: A. Schuurman 3 4 5 11 13 18 19 21 23: A. Sarelse 6 7; L. Peeman 8; Chr. F. Hossen 15 22; P. Schuurman 16 20. Wedvlucht gehouden op 4 Juli vanaf Til burg, afstand 68 K.M. De prijzen werden behaald als volgt: A. Wielhouwer 1 6 13 16 22 26: A. Sarelse 2 17 18 30 31; P. Schuur man 3 9 10 43; G. Onderlin.de 4 15 45; C. Smit 5 14 21 23 27 28 50 51 54; A. Schuur man 7 11 38 39 44 49 53; J. Mooiweer 8 34; A. Boeter 12; D. Kardux 19 20 25 46; L. Pee man 24 40; J. van Eek 29 32 47; J. Kruik 33 36; A. Nieuwland 35 37 51 42: J. Kroese 48 52. Op 11 Juli zal er een wedvlucht worden gehouden vanaf Eindhoven, afstand 98 K.M 22 Juli a.s. zal op het Concoria-terrein een Concours-hippique worden gehouden ter bevordering der paardensport. De landelijke ruitervereeniging zal er aan deelnemen. Door den heer C. van der Meide, lid van de gemeenteraad, is aan Ged. Staten het verzoek gericht, om het besluit van den Raad. betreffende beperking der vermake lijkheden, niet goed te keuren. Van de weduwe Rosmalen heeft een best werkpaard zijn poot gebroken. Het dier moest geslacht worden. De kinderen der Groen van Prinsterer- school hebben onder geleide van hun onder wijzers een reisje gemaakt naar den Haag en Scheveningen. Daar het mooi weer was, hebben de kinderen volop genoten. Door de kerkeraad en leden der Geref. Gemeente is een beroep uitgebracht op Can- didaat Stuivenberg, van Rotterdam. OOLTGENSPLAAT. Uitslag aanbesteding van een pakhuis met kantoren voor reke ning van de N.Z. Zaadhandel en Zaadteelt voorheen A. Hobbel te Ooltgensplaat. Direc teur C. W. Hobbel. Metselwerk: K. van Ree Jz. f2466*; Jan van Ree-f 24R8; A. van-der Welle f2533; Jos. Oosters f2769. Raming f2510. Timmerwerk: L. M Dorsman f 1426*: L. Dorsmande Korte f 1474; Joh. Korteweg Lz. f 1690. Raming f 1560. Schilderwerk: H. van Gent f 443.35*: A. Kreeft f439.50; L. Dorsman Lz. f429.75: L. T. Ras f334: A. ,T Hobbel f249. Raming f480 Smidswerk: A. Risseeuw en C. D. Birk- hoff f671 50*. Raming f750. Massa: Joh. Kortweg Lz. f5110, Gegund. Architect H. C. de Ruiter, Ooltgensplaat. Bij den Correspondent der Arbeidsbe middeling stonden 156 werkloozen ingeschre ven. OUDE TONGE. Onze vroegere plaatsge- noote, Mej. J. L. Meijer, behaalde lret diplo ma onderwijzeres L. O. De dienstplichtige Nic. de Looze van de lichting 1936, is na verkregen uitstel, ter vervulling van de eerste oefening opgeroe pen tegen 5 October a.s. te Bergen op Zoom, bij het 14e Reg. Infanterie. De echtgenoote van den heer J. Ver- vloet moest naar het ziekenhuis Bethesda te Dirksland worden vervoerd, voor het on dergaan van een operatie. De heer G. van den Ouden werd ter ob servatie in een der ziekenhuizen te Rotter dam opgenomen. Het bouwen van een landhuis voor onze vroegere plaatsgenoot, den heer G. Mijs waarvan Zaterdag j.l. de aanbesteding heeft plaats gehad, is aan de navolgende persopen gegund: Timmerwerk aan P. Snijder en H. van der Jagt; Metselwerk aan L. Kardux; Smidswerk aan A. J. de Lignie: Loodgieters- werk aan J. Seton; Schilderwerk aan Ak- kershoek te Ouddorp. Voor zoover geen woonplaats is vermeld, is dit Oude-Tonge. Door den heer W. E. de Vin, Commies bij de Dir. Bel. zal op 20 Juli a.s. des n.m. van 46M uur (o. t.) in de Oude-school alhier zitting worden gehouden, voor het verkrijgen van kostelooze rjjwielmerken. aan het zwaar geteisterde Gelderland te denken, voelde het licht ontvankelijk ge moed van den Vorst zich gestreeld. Met bevende stem verklaarde hij, dat dit beroep op zijn koninklijke inborst niet te vergeefsch was geweest. Niets zou hij ver zuimen om de ellende te temperen; hij had liet ijs en liet water getrotseerd, teneinde dit dorp te hulp te komen en hij zou niet rus ten, voordat zijn doel was bereikt. Op dit oogenblik herinnerde hij in zijn houding aan een Koning, en een beurs met goud te voorschijn halende, zeide hij: „Zie daar mijnheer de burgemeester datis voor de hulpbehoevenden! En later zult'gij meer van mij hooren!" De vergadering was geëindigd en de Ko ning, door zijn minister en zijn adjudant gevolgd, s'apte naar het rijtuig. De menigte stond op hem te wachten, blauwbekkend van de koude. Zij strekten de handen uit, om een gave te ontvangen; zij zeiden, dat zij alles hadden verloren, en geen raad wisten als de Koning hen niet hielp. En de Koning bleef staan: bleek van ontroering. „Menschen!" zeide hij in zijn gebroken Hollandsch: „ge zult brood hebben cn klee ding en brandstoffen voor uwen haard! Nog vandaag zal ik te Gorkum de noodige beve len geven!" „En Zijne Majesteit heeft reeds voor een koninklijke gift gezorgd!" zeide de Burge meester -met verheffing van slem; „roept nu: „Leve de Koning!" Toen riepen de stakkerts: „Leve de Ko ning!" En het geluid klonk vreemd en zon derling, bijna als een kreet der wanhoop, over de wateren heen. land)Grijsoord II; Grijsoord IIIDirks land III; aanvang 5H uur (o.t.) NIEUWE TONGE. Het bezoek van Ge neraal Snijders aan onze Gemeente J.l. Maandag bezocht de oud-opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal b.d. C. J. Snijders, vergezeld van diens echtgenoote en dochter onze gemeente. Zooats wellicht bekend is, is Nw. Tonge de geboorteplaats van Z.Exc., en thans op zoo'n hoogen leeftijd een bezoek aan onze gemeente te brengen, getuigt dat Z.Exc. zich steeds tot zijn geboorteplaats voelt aan getrokken. Z.Exc. bezocht het huis waarin hij werd geboren, hetwelk thans bewoond wordt door den heer A. van Alphen Hz. Door den heer v. Alphen werd Z.Exc. wei- willend ontvangen en rondgeleid door diens woning, terwijl de dochter van Z.Exc. een foto in den tuin nam, van de vroegere en tegenwoordige bewoners met het huis op den achtergrond. Verschillende herinneringen uit des gene- Korfbal: Dinsdag j.l. verloor Excelsior I met 71 van G.S.V. I te Goedereede. Voetbal: Zaterdag a.s.: D.V.V. II (Dirks- raals jeugd werden naar voren gebracht. Nadat generaal Snijders den heer van Alphen dank had gezegd, voor de vriendelijke ont- vongst, werd een rondgang gemaakt door onze gemeente, vergezeld door den heer en Mevr. de Wilde. p.a. werd de Ned. Herv. Kerk en de be graafplaats bezocht. Van de schoolmakkers waarmede Z.Exc. de lagere school heeft be zocht, trof hij dezen keer anders dan de vorige maal nog maar een enkele in le ven. Generaal Snijders heeft vertoefd ten huize van de familie de Wilde. Voor „onze Generaal" was het een aangenaam weder zien. Loop der bevolking over de maand Juli 1936: Ingekomen personen: N. Hameete van Middelharnis; L. Polder van Gameren; W. D. van der Vliet van Oude-Tonge. Vertrok ken personen: A. Looij en J. van 't Hof naar Herkingen; K. van Heemst naar Middelhar nis: A. Timmer naar Hillegersberg. De P.V. Gevleugelde Bode hield een wedvlucht uit Limoges, afstand 688 K.M. Lossing 5.45 uur. Aankomst le duif 4.15.17. Laatste duif 3.18 21 volgende dag.. Prijzen als volgt: A. Tijl 1 5 8, J. A. v. d. Maas 2 7, B. van Zielst 3 4 11, J.Nijsse 6, Th. Melis sant 9 10. Volgende week zal een vlucht worden ge houden uit Montangès, afstand 413 K.M. De timmerman A. H. had het ongeluk zijn hand met glas zoodanig te verwonden, dat hij zich onder geneeskundige behande ling moest stellen. De heer H. van Balen alhier, is be noemd tot Directeur der muziekvereeniging „Eendracht maakt Macht" te Den Bommel. DIRKSLAND. Op het tweetal voor predi kant bij de Geref. Gemeente alhier, komen voor Ds Lamain en Candidaat van den Berg beiden te Rotterdam. B. en W. hebben den Raad voorgesteld dat deze gemeente toetrede tot het Borg stellingsfonds van de Kamer van Koop handel te Dordrecht. Tot vaststelling van een regeling waarbij de openstelling van winkels tot 10 uur des avonds (zomertijd 11 uur) mogelijk wordt gemaakt op in de re geling vermelde dagen en data, zulks naar aanleiding van een verzoek van winkeliers en bakkers. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de bijz. school een strook grond ge kocht aan de Tuinstraat om dat in te rich ten voor speelplaats voor de school. Woensdagavond werd op de Heul een reiziger vanuit Oud-Beyerland aangereden door een auto, bestuurd door den heer G. uit Sommelsdijk. De reiziger kwam te vallen en liep een lichte hersenschudding op. Hij moest in het ziekenhuis worden opgenomen STELLENDAM. Verkoopkantoor voor gar nalen. Opgericht is, in verband met de nieuwe steunregeling voor de garnalenvisschers, bo vengenoemd verkoopkantoor. Deze stichting heeft ten doel den verkoop van consumptie- garnalen in goede banen te leiden en te be vorderen. In het bestuur is o.m. benoemd de heer Jansen alhier. Het kantoor is te 's-Graven- hage gevestigd J. P. Coenstraat 13, telefoon 772387. OUDDORP. Door den palingvisscher F. Kastelein is een levende zeehond aange bracht en later afgemaakt. HOOFDSTUK XIII. De menschen hadden reden om het mede lijdende hart van Koning Lodewijk te prij zen. Op zijn last was er een groote voorraad brood cn kaas uit Gorkum gekomen, terwijl de huisgezinnen, die in de ondergeloopen polders waren gebleven, niet waren ver geten. De ijsdainmen vormden nog altijd de ge vaarlijke plekken in de rivier; zij beletten den alvoer van water, en zaten als vasi- gemetseid tot den bodem toe; onbeweeglijk als muren van bazait. De Koning had reeds weken geleden tast gegeven, ze door ijszagen op te ruimen, maar liet ging niet; het was dwergenarbeid; die dammen waren hard ais metaal, cn reik ten van den éénen oever tot den anderen. Bij geen menschenheugenis was er zoo veel ijs in de rivier geweest. Dat zat hem in de uiterwaarden. Vóór de vorst waren ze ondergeloopen; en alles was ijs geworden: hard, sterk, stug ijs, dat noodlottig kon wor den voor het overstroomde land. Welk een droeve verandering had er toch in de laatste veertien dagen plaats gehad! Het liet zich in het eerst zoo mooi aan zien. Een zachte dooi; het ijs ruimde rustic op in den mond der rivieren; elk uur werd de hoop sterker, dat het zonder ongelukken zou afioopen. Toen kwam de nieuwe vorst; daarop weer dooi met een overstelping van water en ijs van de bovenrivieren, en onder die persing brak de dijk bij Loenen en Oosterhout door. Zoo was liet gegaan. De Betuwe werd overstroomd; het land van Kuilenburg en Buren volgden; en om den Alblasserwaard Naar men verneemt zijn van hier de eerste sjalotten vervoerd. De uitkomst valt mee. A.s. Zaterdagavond om 7 uur (n. t.) zal door Notaris v. d. Berg ten verzoeke van den heer P. v. d. Nieuwendijk te Amsterdam in 't Hotel Spee bij inzet verkocht worden een woonhuis staande aan de Dorpsweg hoek Dirk Daemweg en een naastgelegen schuur geschikt voor garage. Het woonhuis is dade lijk na de toewijzing te aanvaarden. De schuur is verhuurd aan J. de Ronde voor 1.50 per week. B. en W. brengen ter openbare kennis dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Joh. Breen, graan handelaar, om vergunning voor het plaatsen van een maaistoel met electromotor van 25 P.K. in het perceel Wijk A N 111, gelegen aan den Molenblok. Op Zaterdag 18 Juli des v.m. 10 uur zal gelegenheid bestaan om be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schrifte lijk toe te lichten. Tot en met 15 Juli ligt op het secreta rie ter inzage de kiezerslijst van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Dordrecht. De schilder A. Akerslioek Lz. was laag ste inschrijver voor het schilderwerk van den kustlichttoren aan het Westhoofd alhier. Verslag van de Konijnen- en Pluknvee- vereeniging Tot Nut en Genoegen, welke vergadering in de openlucht werd gehouden op het terrein bij den heer Vink. Wegens drukte met den hooioogst was de opkomst niet groot. Door den voorzitter werd op gebruikelijke wijze de vergadering geopend en hij ver zocht den secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke na lezing werden goedgekeurd en geteekend. Volgende punt was uitreiking van de inschrijvingsbil jetten voor de nestenkeuring, welke op 15 Juli bij Voogd in de loods zal gehouden worden. Door de aanwezige leden werden 80 dieren voor de keuring opgegeven en er zullen er nog meerdere voor komen. Verder werden nog eenige punten van onderling belang behandeld en sloot de voor zitter met een woord van dank de vergade ring. Woensdagmorgen om 6 uur reed M. Mastenbroek met een boerenwagen bespan nen met twee- paarden naar den akker. Bij hem op de wagen zaten Jan en Simon Mierop. Kort bij de Oude Stee geraakten de paarden op hol en kwamen in de sloot tereéht. Mastenbroek kwam zóódanig te vallen, dat hij zijn arm bezeerde. De ge neesheer constateerde dat zijn pols uit de kom was en hij moest naar het Ziekenhuis te Dirksland worden vervoerd. Jan Mierop liep een verwonding aan een zijiner beenen op, Sirnou Mierop kwam met den schrik vrij. Bij K.B. zijn benoemd tot Heemraad van den polder „de Springert": C. Breen Pz, Ouddorp; „West-Nieuwland": J. Meyer Klz., Ouddorp; „Oude-Nieuwland", P. Voogd P.Cz Goedereede. Donderdag stonden bij de Arbeidsbe middeling 82 werklooze arbeiders ingeschre ven. Aan de metselaars G-ebr. Boelaars is opgedragen de werkzaamheden aan de kust lichttoren aan het Westhoofd. Met ingang van 1 Juli 1936 is benoemd tot Heemraad van den Springertpolder, de heer C. Breen en de heer J. Meijer tot Heemraad van den polder Het West Nieuw- laiid. Woensdag j.l. werd onder leiding van den heer P. Spuijbroek een uitstekend ge slaagde excursie gemaakt, met de leerlingen van twee landbouwcursussen. Per autobus tot Ooltgensplaat, ging de reis verder per touringcar door Noord-Bra bant langs Breda. Naar de kali-proefvelden te Raamsdonk, Ammerzoden en Hedel. Hier is op schitterende wijze gedemonstreerd hoe ook op lichte of zware kleigrond van dit ge bied een rijke kalibemesting noodzakelijk is voor allerlei gewassen. Ook waren perceelen aanwezig die jaren lang geen kali ontvangen hadden, zoodat met belangstelling kermis genomen kon wor den van de typische kenmerken die de planten vertoonen bij kaligebrek. Vanuit Gelderlanl werd gereden door 's Hertogenbosch naar het mooie dierenpark te Tilburg. Hierna werd de tocht voortgezet door bosschen en heide langs Breda en Ul- venhout naar België, waarna de thuisreis werd aanvaard. Dankbaar en ten hoogste voldaan over deze leerzame schitterende reis, keerden al len behouden huiswaarts. Op verzoek van het plaatselijk comité vestigen wij gaarne de aandacht op den a.s. bloempjes dag voor de welbekende vereeni- ging „Het Hoogeland". In haar kolonies „Het Hoogeland" te Beekbergen, „Filadelfia" te Vries en „Wil- helminahoeve" te Opende worden opgeno men ontslagen gevangenen, voorwaardelijk veroordeelden, voorwaardelijk invrijheidge- stelden, zwervers, bedelaars, drankzuchtigen en ouden van dagen. In haar tehuizen „Ons Thuis" en „Klein Bouwzicht" te Beekbergen verblijven licha melijk en geestelijk onvolwaardigen en ge heel alleenstaande personen. In haar kolonies en tehuizen worden per sonen uit alle standen, van alle ge- te beveiligen, werd de geheele Tielerwaard bovendien prijs gegevn. Het was nu een tiental dagen geleden, dat de overlaten bij Asperen en Gellicum waren doorgestoken; het nas voortdurend zacht, weer, en de polderbewoners, die op hun zol ders waren gevlucht, werden van de steden uit overvloedig van levensmiddelen, dekens en kleedingstukken voorzien. Er bestond een voortdurende verbinding tusschen den dijk en den ondergeloopen pol der; men begon aan den toestand te wennen en de hoop, dat het water spoedig zou val len. verzoende met het lot. „Of ze den Alblasserwaard zouden hou den?" De veldwachter vroeg het aan Pietoom, en deze trok de schouders op. „Ik wil 't hopen", zeide hij. En zich om- keerend zeide hij met eenige verrassing. „Zoo Barend ben jij daar ook, jongen? Waar heb je al dien tijd gezeten?" Barend was meer dan een week weg ge weest in dienst van het dijkbestuur. En nu kwam liij juist terug van den Lingedijk, waar 1»ij 't werken en zwoegen der menschen had gezien, 't Was vandaag Maandag en verleden Zaterdag reeds waren ze van Arkel tot Leerdam met alle man aan het werk getogen, ont den bedreigden Lingedijk te houden. De dijk stond onder water; slechts de kistingen staken er hoven uit. En de paarden, die de karren gevuld met steen, puin enklei moesten trekken, moesten lot den buik door het bitter koude water. Ba rend had het gezien met eigen oogen. Op vaste afstanden stonden manschappen van de Koninklijke carabiniers met de sahet in de hand om de onwilliger» tot den arbeid „MAAS"-NYMPHEN VINDINGRIJK Kent U nog m'n oude tante Waarvan 'k hier eens heb verteld Hoe ze zieh, op Zondagmorgen, Stevig in de keuvel speldt Nu ga ik U iets verhalen Van haar vindingrijk vernuft Denk maar niet, al is ze tpwhtig, Dat 7? afwezig is of suft! Tante heeft ze was de oudste Niet zoo heel lang school gegaan Tóen z' een jaar of negen oud was Moest z' al aan de tobbe staan Van den slag bij Nieuwpoort heeft ze De finesses nooit gekend Evenmin heeft z' iets begrepen Van een „naamval" of „procent". Lezen kan ze vrij behoorlijk In haar bijbel, in de krant, 't Blaadje van den scheurkalender Daarvan heeft ze wel verstand Maar het schrijven van een briefje Aan een neef of aan een nicht Dat gaat ver boven haar krachten Daaraan waagt ze zich niet licht. Maar toch... onlangs ivas 't eens noodig Was er een bijzonderheid Die ze zelf op schrift wou stellen. En ik kreeg gelegenheid Deze pennevrucht te lezen En ik stond bepaald versteld 'k Vroeg haar later: heb je 't iverk'lijk Zelf geschreven en gespeldi Ja, zei tante, wel geschreven Maar gespeld niet heelemaal. En toch zal jij wel nooit raden Waar ik dan die wijsheid haal. Heel veel teksten, heel veel psalmen Zijn er, die 'k van buiten ken En die 'k ook direct kan vinden. Als ik dus genaderd ben Aan een woord, dat 'k niet kan spellen Zoek ik 't in den bijbel op En dan schrijf ik 't daaruit over... Soms heb ik wel eens de strop Dat zoo'n woord daarin niet voorkont Maar dan ben 'k zoo bij de hand Dat ik dat maar tracht te vinden In de een of and're krant...! Zouden wij niet veel meer kunnen Als maar meer werd geprobeerd En w' ons minder vaak verscholen Achter: „dat heb 'k nooit geleerd" 9 (Nadruk verboden) HAKATM z i n-d ten van ons volk en uit alle d»elen van ons land verpleegd. Getracht wordt hen te reclasseeren, dat wil zeggen hen weer geschikt te maken voor de maatschappij, of, indien noodig, hun een blijvende plaats onder het veilige dak der stichtingen te geven. Dringend verzoeken wij allen om het mooie metalen bloempje van- „Het Hooge land" te koopen op Woensdag 15 Juli a.s. De collectamteö reiken aan allen, die een bloempje koopen, een volledig jaarover zichtje uit van den arbeid der Vereeniging over 1935, dat men rustig kan lezen. Daar uit ziet men, waarvoor men zijn bijdrage geeft. OP ZONDAG 12 JULI NED. HERV. KERK Den Bommel: SF/a u. en 6 u. Ds Langhout Dirksiand: 10 u. Ds van der Wal. 6% u. de heer Baart Middelharnis: Voorm. en 's vonds de heer De Jong Ooltgensplaat: 9% u. en 6 u. Ds van Ginkel, vau Gouda Ouddorp: Vm. Lees dienst; nam. E* Hovius Oude Tonge: 914 u. en 6 u. Ds Verkerk Sommelsdiijk: Vm. en 's av. Ds van Asch GEREF. KERK Den Bommel: 9% u. en 6 u. Leesdienst Middelharnis: Voorm. en 's avonds Caird. De Kleer Ooltgensplaat: 9% u. en 6 u. Leesdienst Ouddorp: Voorm. en nam. Leesdienst CHR. GEREF. KERK Middelharnis: Vm. en 's avonds Ds Laman GEREF. GEMEENTE Dirksland: 10y2 u. en 7 u. Leesdienst Middelharnis: Vm. en 's avonds Leesdienst Ouddorp: 9 u. en 6 u. (n. t.) Ds Lamain, van Rotterdam-Zuid OUD-GEREF. GEMEENTE Oude Tonge: 9 u. en 2 u. Leesdienst te dwingen en de dijkbesturen gaven een loffelijk voorbeeld van trouwe plichtsbe trachting. Dat vertelde Barend aan Pietoom en do groep mannen, die op den dijk stonden: achter het dijkmagazijn. Zij hadden daar een beschutting gezocht voor den wind, dia met kracht opstak uit liet Westen, en ds rivier beukte den zwakken dijk. Pietoom wierp een vorsclienden blik om den hoek van het magazijn. Hij drukte de pet vaster op het hoofd en zeide: „Men schen we krijgen storm!" Het was half vier; het werd reeds donker. En boven de ondergeloopen polder hingen de loodgrijze wolken zwaar en dreigend. Barend dacht op dit oogenblik aan zijn ouders, aan zijn vader, dien hij nipt weer had ontmoet. En zijn ziel was vol smart en zelfverwijt omdat hij bij die laatste ont moeting in „de gouden Leeuw" zoo stug en eigenzinnig was geweest. „Ze zullen het daar in den polder kwaad krijgen, als het ijs los komt!" zeide Pietoom op bezorgden toon, en zijn van ouderdom verrimpeide hand wees naar die diep in liet water staande woningen, die er in de vale schemering uitzagen als gestrande schepen. S0 Januari 1809. (Wordt vervolgd).

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2