Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden IN HOC SIGNO VINCES Gedé-Zalf ZATERDAG 11 JULI 1936 51E 'JAARGANG Nö. 4312 WEEKOVERZICHT Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN. SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd. Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. BUST EN ONBEWOGENHEID Onze leider, dr H. Colijn, wees, op de prachtig geslaagde Landdag in „Artis" te Amsterdam, op de noodzakelijkheid om te midden van alle gebeuren rustig en onbe wogen te blijven. Het zal er in de komende verkiezing grijs naar toe gaan, doch wij A.R. moeten in vol komen overgave des geloofs ons geven aan onze roeping en plicht. Met alle waardigheid moeten wij onze beginselen verdedigen, staande in het ge loof, het vaste geloof der zekerheid en waar lieid onzer beginselen, alleen dan kunnen wij rustig en onbewogen zijn. Die rust en onbewogenheid is niet alleen noodig voor de A.R. in de komende verkie zingsdagen, maar inzonderheid ook wel noodig voor hen, die in algemeenen zin lei ding hebben te geven aan iiet volksleven op het Eiland. Er waart een geest van verdachtmaking rond, welke stelselmatig gevoed en aange kweekt wordt en welke zich bij voorkeur juist schijnt te richten op mannen, die in de voorste linie staan. Tegen zulke praktijken staat men in den regel machteloos. De onrust onder onze bevolking en het noodzakelijk vertrouwen krijgt daardoor een ernstige deuk. Fataal zijn de gevolgen van zulk een op- 1 reden, want van laster en verdachtmaking, \ooral als dat in een zekere vorm gegoten wordt, blijft altijd iets hangen. Die prediking van onrust en verdachtma king is een zekere vorm van revolutie-pre- diking, waarvoor wij God wel mogen bid den, dat Hij er ons van verlosse, want de opbouw van verschillende belangrijke zaken op ons Eiland leidt ook daardoor groote schade. Dat moest toch onder ons alzoo niet zijn. Als verstandige mannen moeten en mogen wij aan zulke praktijken niet meedoen. Hen, die God over ons gesteld heeft, moe ten wij eeren. Zij zijn de dragers van het gezag. Ook in die dingen moeten wij betoonen, dat er in ons Anti-Rcv. een andere en betere geest woont, dat ons beginsel zulke prak tijken zeer en zeer scherp veroordeelt. WERKOBJECT Naar wij vernemen zal de aankoop 'der Middelduinen, noodig voor de waterwin ning van ons Eiland, wel zijn beslag krij gen. Daardoor zou het mogelijk zijn, dat zeer veel van onze nijvere arbeiders aan het werk gezet kunnen worden. Want het plan schijnt te bestaan, het te graven kanaal in werkverschaffing en dus met handenarbeid uitgevoerd te krijgen. Als groot object van werkverschaffing heeft, dit vooral voor onze arbeiders groote beteekenis. Wel zal er nog veel voorSG'rcidcnd werk verricht moeten worden, doch wij hopen, dat alles zoo vlug mogelijk van stapel loopt en daardoor werkelijk productief werk van eenige beteekenis uitgevoerd zal kunnen worden. Wij weten wel, dat wij ons voor over schatting moeten wachten, dat het op ons Eiland met zijn vorschillendo schakeerin gen zeer moeilijk zal zijn een regeling daar voor te treffen, welke allen bevredigen zal. Want de zoo noodigc vrucht van ver trouwen en samenwerking, welke helaas zeer schaarsch gevonden wordt, zal toch noodig zijn en gevonden moeten worden om ecnig resultaat te bereiken. Politieschietwedstrijden te Rotterdam Op de Woensdag gehouden wedstrijden uit- ganade van de Politie-vakcursus was ook de kring Middelharnis vertegenwoordigd. Uitge komen waren na voorafgaande selectie de heer Traas gem.-veldwachter te Ouddorp, de heer Geluk te den Bommel en de heer Nieu- wenhuyzen van Middelharnis als reserve. In de afdeeling „snelvuur", een afstand van 25 M. loopen, vuurklaar maken en vuren bin nen maximum 30 seconden, behaalde de heer Traas den len prijs door in 18 seconden met vijf treffers aan bovenstaande te voldoen. De heer Gelug verwierf de 6e prijs in de juistheidswedstrijd. Hierin waren de deelne mers gehandicapt doordat geschoten moest worden op een andere schijf dan waarop ge oefend was. BINNENLAND De N.S.B. maakte grollen op den anti-rev. landdag, welke den vorigen Zaterdag te Amsterdam in „Artis" gehouden werd. In „Artis" worden apen gehouden. Men be grijpt nu wel de samenhang. Het is een bijzondere attentie van de N' S.Bvoor wie dezer dagen de heer Mussert zal optreden in denDierentuin te Den Ilaag, Dr Colijn heeft een drukke week achter den rug. Bij de opening van een tentoon stelling door den broeder van den Engel- schen koning te Amsterdam, heeft dr Colijn een toespraak gehouden en dienzelfden middag heeft hij in „,Artis" tienduizend anti-revolutionairen toegesproken. Dr Colijn riep allen op ter mobilisatie, daar het gaat om de'grondslagen van ons Nederlandsch staatsgebouw, om de fundamenten van het economisch leven, om het behoud van een vrij geestelijk leven en om het keeren van de omwentclingsgezindhoid, welke hoe lan ger hoe meer op do volkeren beslag legt. Ook in het land van Altena is een welge slaagde druk bezochte toogdag gehouden voor den kieskring Den Bosch. Bezielende redevoeringen werden uitgesproken door generaal Duymaer van Twist en mr G. A. Diepenhorst. Een groote bijeenkomst is gehouden in de Groote Kerk te Hilversum, om te pro- testeeren tegen de A.V.R.O.-festiviteiten op Zondag, een symptoom van ontkerstening en van negecring van den Zondag. In jaarvergadering van de Vrije Universi teit is mededeeling gedaan van twee gif ten, elk van f 10.000. In de Synode dor Chr. Gercf. Kerk in Noord-Amerika heeft Ds II. Janssen, leger en vlootprcdikant in alg. dienst, een ernstig woord gesproken over den drang naar een heid. Zaterdag j.l. was het honderd jaar gele den, dat de eerste gemeentelijke bewaar school werd gesticht, en wol te Rotterdam. Het aantal arbeiders, dat werk door het Werkfonds zal krijgen, wordt tot 20.000 op gevoerd. Het vaste-laston-ontwerp is door de Re geering ingetrokken, wat trouwens niet an ders te verwachten viel. Op het middenstandscongres heeft dr II. Colijn bemoedigende woorden gesproken, waarin tof uiting kwam, dat de aanpassing reeds ver gevorderd is en Nederland heusch geen duurte-eiland is te midden van de andere landen. Uw ideaal, aldus besloot dr Colijn, is zoo juist uitgedrukt in uw bondslied: „Wij zullen ons met eigen kracht een ruime plaats bevrijden". Maar op het zelfde programma, dat spr. voor zich heeft staat ook: „Mijn schilt ende betrouwen zijt ghy, o Godt, mijn Heer". Een synthese tus- schen die twee geeft alleen hoop voor de toekomst. Dat er propaganda gemaakt wordt voor het gebruik van melk en zuivelproducten schijnt voor ons land wel noodig te zijn, daar ons eigen zuivclverbruik veel minder is dan in naburige landen. Voor die propa ganda is uit het exportfonds een milliocn gulden beschikbaar gesteld. Het. AVestland hoopt weer een bloemen en fruitfeest te geven te Poeldijk, en wel van 20 tot 20 Augustus, met uitschakeling van den Zondag. In het Vondelpark te Amsterdam wordt een rozententoonstelling gehouden in de maanden Juli en Augustus. In Noord-Brabant, in de omgeving van Schaik, heeft een ernstige rupsenplaag ge- heerscht. Thans wordt Westelijk Zeeuwsch- Vlaandoren er door geteisterd. In de boom gaarden, welke niet of niet voldoende be sproeid zijn, zit geen blaadje meer aan de boomen. Onder do erwtenplukkers in West-Noord- Brabant brak een wilde staking uit, waar aan weldra 3 a 4000 personen deelnamen. Voorloopig is deze staking bijgelegd door een looneverhooging. Echter, ook politieke motieven van N.S.B. e.d.g. waren niet vreemd aan deze staking. De staking in 't visscherijbedrijf te IJmui- den is geëindigd, doordat de visschers op de oude voorwaarden mogen uitvaren. De heer K. ter Laan, liet bekende socia listische Kamerlid, gaat heen als burge meester van Zaandam. Hij was dc eerste „ï'oode" burgemeester in ons land. Dinsdag heeft een zwaar onwedcr boven ons land gewoed. Zes menschen werden door den bliksem gedood. Vele straten in Amsterdam en Haarlem worden blank ge zet door de regens. Dc politicchef te Naardcn is niet eervol ontslagen wegens laakbaar gedrag. Ondanks waarschuwingen ging hij door op zijn zede- loozcn weg. Dc gevangen genomen politie commissaris te Nijmegen was het slachtoffer van ge- wctenloozc Hagenaars, die op de hoogte waren van een misslag in den tijd, toen hij inspecteur was in Den Haag. Van 20 tot 25 Juli a.s. wordt in ons land een harlngweek gehouden. De haringhandei en dc verkoopers van haring hebben mede werking toegezegd. Reeds 90 gemeentebe sturen hebben toestemming verleend, om op grootsche wijze reclame te maken voor dc Ilollandscho haring. De week wordt „inge luid" door versierde visscherijwagcns van 13 tot 18 Juli a.s. BUITENLAND Tusschcn den vrijstaat Danzig, welke af gescheurd is van het Duitsche rijk, en den Volkcnbondscommissaris, is hel hommêles. De senaat3prcsidcnt Greiscr heeft voor den Volkenhond een pleidooi gehouden ten gun ste van nadere aansluiting hij N.S.R Duitsch land. De Volkenbond komt opnieuw in moeilijkheden, want Polen heeft reeds Ie kennen gegeven liet niet eens te zijn met de Dantzig-nat.-sociaiisten. De toestand in den vrijstaat moet zeer gespannen zijn. Duitschland is niet tevreden erover, dat Sovjet-Rusland onbeperkt recht van toe gang zal krijgen voor zijn vloot door de l)ardanellcn-zee-engtcn naar de Middelland- sclie Zee. Het Engelsch-Duitsche v.Iootver- drag komt er door in moeilijkheden. Ook ftalië wil van Engeland zekerheid ten op zichte van de Dardancllen-kwostie. En de Sovjet-diplomaat Litwinof dreigt er mee, dat, indien Rusland geen voldoening krijgt, hij de overeenkomst niet zal ondertcckcncn. Moskou's iiand. Meer dan duidelijk komt aan het licht, dat Moskou de roode richtin-' gen in alle landen concentrceren wil. Span je is flink op weg. Frankrijk is eveneens gevaarlijk dichf den Sovjet-staat genaderd, al wil de Regecring dan ook niet langer 't bezetten van fabrieken e.d.g. door stakers dulden. In België worden dc pogingen tol, concentratie van de roode elementen weer hernieuwd en in Oostenrijk roeren de Sov jet-slaven zich eveneens. In Engeland be ginnen de communisten ook de Labourpartij binnen te dringen, vooral in den kring van de vakvereenigingen. En in de Engclsche koloniën en mandaatsgebieden is de invloed van het communisme goed merkbaar. Dc sabotage-gevalicn op de Engelsche vloot zijn ook een uitvloeisel van de communistisrhe propaganda. En datzelfde Albion heeft mee Moskou' in den Volkenbond geholpen! De havenkosten te Antwerpen zijn geste gen met 20 a 25 pet, waardoor het zgn. voor deel van de devaluatie weer verloren gaat. De haven-arbeiders eischten loonsverhoo- ging, welke niet geweigerd kon worden. Een vrachtverhooging is bovendien ook in zicht. In 1935 was het aantal in Palestina, ge- immigereerde Joden ruim 60.000, waarvan alleen uit Polen 27.000. De actie der Ara bieren duurt nog steeds voort, zoodat de veiligheid in Palestina alles te wenschen laat. Tsjitsjerin, de beruchte vroegere volks commissaris in Sovjet-Rusland, is over leden. In Abessinië schijnt het niet pluis te zijn en blijkbaar wachten de Ethiopische legers in Noord- en West-Abessinië de regens af, om de Italianen aan te vallen. De spoorweg Tegen Eelt en Likdoorns. Het nooit falende middel. Staat sinds 30 jaar aan de spits. Verkr. bü H. H. Apoth. en Drog. k 45 ets. Gedé-pleister, zeer aanbevelensw. k 45 ets. Gedé- Voetbadzout, zeer verkw. k 45 ets. van Addis Abeba naar Djiboeti is door guerrilla benden op vele plaatsen bescha digd en opgeblazen, waarhij Italianen zijn gedood. In liet binnenland nemen dergelijke en andere aanvallen een steeds grooteren omvang aan. De stad Tarbcs in Zuid-Frankrijk is ge teisterd door een cycloon. Meer dan 1500 huizen werden „dakloos" gemaakt. Ook in Zwitserland is heel wat matcrieele schade aangericht. Noord-Amerika is bezocht met een groote hitte, Tal van personen zijn reeds gestorven aan zonnesteek, verdrinking e.d.g. Reeds sedert enkele weken heersclit er groote droogte, waardoor de veestapel en de tarwe oogst bedreigd worden. In het midden-Wes ten zijn een milliocn slachtoffers van de droogte en van 50.000 landbouwers zijn de oogsten totaal vernield. Een 100.000 tarwc- verbouwers staan voor een bankroet. Reeds 200 mensehen zijn er door dc hitte bezwe ken. Sprinkhanen vernietigen bij millioencn den oogst. Branden verwoesten over enorme breedten de bosschen. In de steden vloeit de gesmolten asfaltbedckking in de goten. Op sommige plaatsen steeg de hitte tot 10 f graden. In Noord-Amerika is een storke organisa tie van bandieten, welke zwaar gewapend is en een half milliocn man telt. Jaarlijks worden in Noord-Amerika anderhalf mil liocn misdaden begaan. Prettig landje toch' Het Vervoersvraagstulv op Flakkee Vergadering van den Bond van vrachtauto- bezitters op GoereeOvcrflakkee Nog steeds wacht liet vervoersvraagstuk, nauw verband houdende met liet at of niet voortbestaan van do tram, op ecu afdoende oplossing. Bovengenoemde vereeniging had np Dins dag 7 Juli in hotel „Harmonie" te Sommels- dijk een vergadering uigeselIreven endaar- voor alle bedrijfsautohouders bijeengeroepen. Te.vens was aanwezig de Weled. Heer ten Hope, voorz. van den B.B.N., alsmede de inspecteur Maassen. Dc voorzitter, de heer Le Conite zeide in zijn openingswoord dat dc afilecling na 4'/> jaar weer uit haar winterslaap ontwaakt is' Er is heel veel gebeurd in die periode, maar weinig in 't belang van den bedrijfsautohou der. In het geheele land profitecren de auto bezitters van de verbeterde rivierverbindin gen, dank zij do Vc cent extra belasting por liter benzine Alleen Flakkee heeft hiervan door zijn ge-isoleerde ligging niets dan scha de. Het bestuur der vereeniging beeft aan den B.B.X. verzocht hun voorlichting te ge ven, waaraan bereidwillig voldaan is, door dat de heer Ten Hope, voorzitter van den B.B.N. hier aanwezig is om ons iets te ver tellen van het werk van den B.B.N.. en aan te tooncn het belang van een goede organi satie, iets te vertellen over de veerverbin- ding MiddelharnisHellevoetsluis en het vereischte van gezamenlijk, georganiseerd optreden De lieer Ten I-I o p e begint met te zeggen dat liet jammer geweest is, dat reeds bij het oprichten van deze \ereeniging'in 1031, niet direct, een aaneensluiting van do bedrijfs autohouders gekomen is Er waren toen plannen tot opheffing van dc tram. De B.B.N. had al maatregelen ge troffen om alle vervoer over te nemen. De Minister is toen teruggekomen op zijn plan nen, mede omdat er geen uitzicht was dat op het Eiland voldoende vervoerscapaciteit, aanwezig was. Nu zijn er weer moeilijkheden met de tram. Dc regeering zou volgens spr. bereid zijn f 100.000 subsidie aan de tram te schenken, mits deze een even groot bedrag kan fourneeren. Er is nu een goede kans dat tie tram weggaat, mits er maar een goede organisatie is, in staat aan te toonen dat hun gezamenlijke vervoerscapaciteit het ver voer kan overnemen De B.B.N. strijdt ook tegen de steeds toe nemende lasten. In verhand met de extra heffing van cent per L. benzine, streeft de B.B.N. naar vrij vervoer op alle veer diensten. Het is toch in hooge mate onlo gisch t.e moeten betalen voor bruggen waar van men nooit .gebruik maakt. Om te beginnen is gevraagd of de Provin cie uit de zg. „wegenpot" een bijdrage be drage beschikbaar stelt voor de exploitatie der veren. Naar spr. mededeelt is al bereikt dat de tarieven op het veer Middelharnis-Hellevotl sluis belangrijk verlaagd zullen worden Ge noemd werd oen bedrag van f 1,50 per auio. De lading, die nu 20 cent per 100 Kg. kost, zal dan i 0.10 per 100 Kg worden. Voor per sonen zou het worden verlaagd van f 0,00 op 10,55 Er wordt nu nog onderhandeld over de booten, waarmede de dienst uitgevoerd zal worden. In elk geval zal er binnen niet at te langen tijd verandering komen. Welke zijn dc voordeden van aansluiting bij de B.B.N? Deze hond verleent alle mede werking in vervoersvraagstukken, wendt zich daartoe zoo noodig lol de regeering. Spi. ontraadt mee te gaan met ile conclusie van de romtnissie de Vries, n.l. liet vergunnings stelsel, waaraan z.i. groole bezwaren kleven. De B.B.N. dringt er lui do regeering op aan. dat mi de spoorwegen binnenkort een nieu we N.V. zullen worden, de AT.O. hier niet in onder gebracht zal worden, maar een af zonderlijk bedrijf zal vormen, zoodal de bc- arijfsuitkomstcn licle'r te overzien zijn. Spr. wenseht geen vergunningsstelsel. Ei zijn ongetwijfeld te veel wagens op tien weg, en heel veel, die er in liet geheel niet op hoo- ren. Noodig is, dat de Regeering invoert strenge controle op den weg, waakt tegen overbelasting, voorschrijft, dat iedereen een W A. verzekering afsluit en zorgt, dat de chauffeurs een behoorlijke rusttijd krij gen. Ongetwijfeld zullen er, als deze eisehcn nageleefd worden, heel veel wagens moeten verdwijnen maar liet autobedrijf blijft vrij.. Ook het concessiestelsel hooft groote bezwa ren. Er zijn nog tal van plaatsen waar een autobusdienst zou rendeeren maar waarvoor geen concessie gegeven wordt omdat deze plaats nog verbonden is aan de spoorwegen Als vereeniging kan men niet aansluiten bij den R.B.N. wel is dit individueel mogelijk, liet lidmaatschap is niet duur en bedraagt maar f 15,— per jaar ot f 0,30 per week Kn dan bezorgt de B.B.N. zoo noodig Uw aunrii dingskwesties en processen verbaal, geeft technische voorlichting, bijv welk soort wa gen iemand voor een bepaald werk noodig heeft. Door verschillende aanwezigen wordt aan de besprekingen deelgenomen. Allerlei be zwaren worden te berde gebracht en de on derlinge concurrentie besproken Er bestaat vrees, dat bij heel lage veerta rieven ook auto-ondememers van het vaste land naar het eiland zullen komen. Van an dere zijde wijst men op de nieuwe perspec tieven, als men de producten rechtstreeks van den verbouwer naar de consument en ae havenplaatsen kan brengen. Vooral als eventueel de train opgeheven zou worden neemt liet autovervoer waarschijnlijk sterk toe De heer Ten llopc en de voorzitter we zen er daarom op. dat dc auto-ondernemers moeien zorgen klaar te zijn en een eenheid te vormen die liet meerdere vervoer kan verwerken en dit Ier bevoegdcr plaatse kan aantooncn. Noodig is daarvoor een goed overzicht over aantal, soort wagens en dc capaciteit daarvan. De heer Ten Ilojie wees nog op den Ach terhoek waar de Sjioorvvegen contracten heblxut afgesloten met de particuliere ex pediteurs en de A.T.O. en Van Gend en Loos zullen verdwijnen. Zorgt dc vereeniging hier ook voor een goede organisatie dan ontgaat de ondernemers hier de kans, dat bijv. bij opheffing der tram er een A.T.O.-dienst komt, met filialen op diverse plaatsen. De voorzitter sluit de vergadering met een woord van dank tot den spreker en den lieer Maassen en verzocht alle aanwezigen propaganda te maken voor hetgeen hier be sproken was. Minister Deciders op Goeree en Overflakkee Een onderzoek naar den toestand in den landbouw Op uitnoodiging van den Flakkee- schen Boeren Bond bracht de Minis ter van Landbouw, Mr. Dr. L. N. Deckers, gister een bezoek aan het eiland Goeree en Overflakkee. Om half vier arriveerde de Minister te Midedlharnis, waar hij verwelkomd werd door den heer G. C. van Schouwen, voor zitter van genomeden bond. De Minister maakte daaroup, vergezeld door de leden van het bestuur, een rondrit over het eiland met het doel zich van den toestand in den landbouw op de hoogte te stellen. O.a. werd een bezoek gebracht aan de van Palland Hoeve te Middelharnis. Te Stel lendam stelde de Minister ter plaatse een onderzoek in naar den toestand in het gar- nalenvisscher ij bed rij f. Te zes uur werd de Centrale Veiling Goe- ree-Overflakkee te Middelharnis bezocht, waar de Minister werd begroet door den heer L. J. den Holander, Burgemeester van Middelharnis en Sommelsdijk. Met de boot van half negen verliet de Minister het eiland. De Nederlandsche Alvker- bouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, gedenatu reerd in het tijdvak van 21 Juni tot en met 27 juni 1936 voor de kwaliteitsklassen B, C en D respectievelijk f 4.20, f 3.70 en f 3.20 per 100 kg zal bedragen. Keuringsdienst Zuid-Holland (K.Z.H.) Regeling betreffende de sorteering van Pootaardappelen en de toegelaten spelingen, bedoeld in art. 53 der Algemeene Keurings- voorschriiten van den N.A.K. Door de N.A.K. is een regeling vastgesteld voor de sorteering van pootaardappelen, welke ter plombeering worden aangeboden en waarvan niet mag worden afgeweken. Deze voorschriften luiden als volgt: 1. Iedere sorteering moet voldoen aan het bepaalde in artikel 53 der Algemeene Ken- ringsvoorschriften d.w.z. dal deze moet zijn zooals het gewas deze heeft ojigeleverd. Aan een bepaalde sorteering mag derhalve niet oen deel van een andere sorteering worden toegevoegd of onttrokken. 2. Onder maat wordt verstaan vierkants- maat. Partijen goedgekeurde aardappelen mo gen slechts dan van certificaten en plombes worden voorzien, indien de sorteering vol doet aan de navolgende maten a. kleine sorteering: 2S—30 m.m. of 2S— 35 m.m. b. verdere sorteeringen vanaf 30 m.m. 35 m.m. met 5 m.m. of een veelvoud van 5 mm. opwaarls; e. te lange en misvormde knollen moet- ten worden verwijderd. De maximale lengtemaat kan nader door het dage lijks bestuur van de M.A.K. worden vastgesteld. 4. Op de bovenstaande sorteeringen wor den de volgende spelingen toegelaten: Benedenmaten: a. Beneden 28 of 30 m.m. mogen hoog stens 2 gewichtsprocentcn der knollen klei ner zijn dan de maat 2S m.m. resp. 30 m.m. De afwijking in de maat mag bij liet groot ste deel der te kleine knollen hoogstens 1 m.m. bodragen _b. Bij de sorteeringen in de maten resp. 35, 40, 45 en verdere veelvouden van 5 m.m. als kleinste maat mogen hoogstens 3 pCl. gewichtsprocenten der knollen kleiner zijn dan de gestelde maat. De afwijking in de maat mag hij het grootste deel der te kleine knollen hoogstens 2 m.m. bedragen. Bovenmaten: c. Bij do sorteeringen in do maten resp. 30. 35, 40 en 45 m.m. als hoogste maat mo gen hoogstens 2 gewichtsprocenten der knol Ion grooter zijn dan de gestelde maat. De afwijking in de maat mag bij het grootsto deel der te groote knollen hoogstens 1 m.m, bedragen. d Bij de sorteeringen in de maten 50 m.m. en verdere veelvouden van 5 m.m. als hoogste maat mogen per 50 Kg. hoog stens 6 te groote knollen voorkomen. De af wijking in de maat mag hij het grootste deel der te groote knollen hoogstens 1 m.m. bedragen. 5. De sorteering moei steeds op de cer tificaten worden vermeid. Regeling sorteering van pootaardappelen i Tor toelichting diene, dat in de practijk derhalve de volgende gevallen per 50 Kg. zich kunnen voordoen: Kleinste maat 28 of 30 m.M. speling 1 kg., grootste deel der afwijkingen 27 resp. 29 m.M. Kleinste maat 35., 40, 45 etc. m.M., speling 1 Vz kg., grootste deel der afwijkingen 33, 38 43 etc. m.M. Hoogste maat 30, 35, 40 en 45 m.M. spe ling 1 kg., grootste deel der afwijkingen 31, 36, il en 46 m.M. Hoogste maat 50, 55, 60 etc. m.m., speling fi knollen, grootste deel der afwijkingen 51, 56, 61 etc. m.M. Dc telers van pootaardappelen dienen bij iiet verkoopen en sorteeren met deze voor schriften rekening te honden. Partijen, welke niet aan de sorteerings- voorschriften of aan art. 53 al. 4 der Alge meene Keuringsvoorschriften voldoen, ko men niet voor plombeering in aanmerking. Art. 53 al. 4 voornoemd, luidt: liet is niet geoorloofd, andere dan zieke, beschadigde of abnormale knollen, welke in de opgegeven sorteering vallen, vóór de keuring uit de tor keuring aangeboden par tij Ie verwijderen, noch om knollen aan de partij toe te voegen, opdat de partij een sorleering behoudt, zooais het perceel deze heeft opgeleverd. De hoofd-controleur van de K.Z II. G. A. v. d. WAAL Klaaswaal, 7 Juli 1936. Vaste-Lastenontwerp Door de regeering ingetrokken De voorzitter van den raad van ministers heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat het ontwerp van wet, houdende bijzon dere maatregelen ten aanzien van loopciide landbouw-, hypotheek- en pachtovereen komsten, alsmede het wetsontwerp, houden de bijzondere maatregelen ter verkrijging van verlaging van sommige vaste lasten en van huren, worden ingetrokken. Hiermede is het lot van het geruchtma kende wetsontwerp thans definitief heslist. Na het jongste votum van de Tweede Kamer viel trouwens niet anders te ver wachten.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1