NIET BEVREESD IN STORMGETIJ MAAS- EN SCHELDÊBODE WOENSDAG 8 'JULI 1936 TWEE MANNEN BSJ HET BADEN VERDRONKEN AUTO MET DRIE INZITTENDEN DOOR TREIN GEGREPEN LAND- EN TUINBOUW KERK EN SCHOOL BUITENLAND Gemengd Nieuws IN EEN „MUI" GEZONKEN Te Zandvoort waren aan het stille Noorderstrand twee bewoners uit Haarlem, de 30-jarige stucadoor P. Zoethout en de 43-jarige verpleger van het groote Gasthuis te Haarlem, A. G. Gau, aan het baden. De vrouw van Zoethout riep haar man nog toe: Piet, ga nu niet te ver. Doch enkele seconden later verdwe nen beide personen in de diepte. Zoethout werd op de tweede bank gevonden, terwijl Gau anderhall uur later aanspoelde. Een arts kon slechts den dood der beide mannen constatee- lijken over- ren. Per politiebrancards zijn hun naar de algemeene begraafplaats gebracht. Waarschijnlijk zijn zij bij het baden in een „mui" terecht gekomen. Uit dit droevig ongeluk blijkt weer hoe gevaarlijk het is, zonder toezicht te zwemmen. JONGE MAN EN JONGE, VROUW GEDOOD Bij Venlo is Zondagmiddag op de on bewaakte overweg in de buurtschap „Het Ven" aan den Spoorweg VenloStraelen een luxe-auto uit Venlo door den Duitschen trein gegrepen, die om 12.27 uur uit het gtation Venlo vertrekt De auto kwam uit de richting der stad en werd bestuurd door den 24- jarigen A. H. G. Geertsen, terwijl als passagier achterin gezeten waren de 26-jarige J. H. G. Geertsen en diens verloofde, de 20-jarige J. H. Everts. Uit de sporen op de weg valt af te leiden, dat de bestuurder nog getracht heeft, de wagen voor den overweg tot stilstand te brengen. Het uitzicht ter plaatse wordt belemmerd door een woning, die dicht bij den spoorweg overgang gelegen is. Het achterste ge deelte van den wagen werd door de locomotief gegrepen en de inzittenden werden naar buiten geslingerd. De 26-jarige G., die tegen een steenen duiker werd gesmakt, was op slag dood. De 20-jarige E. bleek zwaar gewond aan het hoofd. Zij is enkele uren later overleden. De bestuurder werd eveens aan het hoofd gewond, doch niet levensge vaarlijk. De slachtofferd werden per ziekenauto naar het ziekenhuis te Venlo vervoerd. De wagen, die totaal vernield werd, is voorloopig in beslag genomen. Vrachtatuo tegen tram gebotst Duitsch vliegtuig in zee gestort Een inzittende om het leven gekomen Bij het lichtschip „Maas" is Vrijdagmid dag van een eskader, bestaande uit drie Duitsche vliegtuigen een toestel in zee ge stort. ellt Belgische loodsvaartuig no. 10 beeft zich op weg begeven naar de plaats van het ongeluk. Van de vier personen, die het vliegtuig aan boord had, is er een om het leven gekomen. Do drie overigen heeft men aan boord van do loodsboot kun nen nemen. Nader wordt gemeld, dat hot toestel 28 mijl N.N.O. van het lichtschip „Maas", 25 mijl uit den wal, dwars voor IJ mui den neerstortte. De Belgische loodsboot no. 10 en de Nederlandsche loodsboot no. 7 bevon den zich op zee en spoedden zich naar de plaats des onhcils. De Belg was het eerste aanwezig; de Nederlandsche boot behoef de geen assistentie te verleenen. Het ver ongelukte vliegtuig is opgepikt door liet voorbijvarende Duitsche s.s. „Parana", dat Op weg is naar Antwerpen. liet Duitsche eskader was 's middags boven IJmuiden ge signaleerd, waar het op groote boogie cir kelde en spoedig boven zee verdween. De machines behoorden niet tot de vloot van de Duitsche Lufthansa. Brand in een jeugdherberg Bewoners moesten in nachtgewaad vluchten In de nacht van Vrijdag op Zaterdag om streeks half een is brand uitgebroken in de jeugdherberg „Klavervelden" onder Ber gen op Zoom. De brand ontstond in den vleugel van het gebouw waar vrouwelijke trekkers waren ondergebracht en waar zich eveneens de woning van do beheerders be- [vond; Het geheclo gebouw met inventaris en de eigendommen van de zeven dames-stu denten uit Leiden, die dezen nacht hier ver toefden, gingen in vlammen op. De echtge- noote van den beheerder ontdekte don brand. Zij meende geklop te hooren aan de deur, doch dit geluid bleek afkomstig te zijn van het knetteren van het vuur, dat het rieten dak reeds in lichter laaie had gezet. In nachtgewaad gehuld moest het echtpaar en zijn kindje de vlucht nemen, evenals de trekster». De politci en brandweer, die men telefonisch in kennis had gesteld, waren spoedig ter plaatse en hebben door nat hou den het naast gelegen gebouw kunnen be nouden. De oorzaak is tot nog toe niet vast gesteld. Beleediging van Minister Colijn Men meldt ons uit Haarlem: Het weekblad van het Verbond van Diet- Echo Nationaal Solidaristen Hier Dinaso, is «oor de politie in beslag genomen. De inbeslagneming geschiedde in verband met een daarin gepubliceerd hoofdartikel, 'dat beleedigend wordt geacht voor den Mi- mster-president Dr. H. Colijn. (Bedoeld num nier is dat van 27 Juni jl.) .„.p9j te Heemstede is om dezelfde redenen tut- blad m beslag genomen, Zes menschen gewond Te Schouw, gemeente Landsmeer reed een visch-auto van de firma Vos uit Monnikendam langs de Broeker vaart in de richting Amsterdam. Uit tegenovergestelde richting naderde een tram van de N.Z.H. Tramweg Mij. Door nog onbekende oorzaak, botste de auto tegen de tram, met het gevolg dat de wagen zwaar bescha digd werd. De tramwagen kreeg slechts geringe schade. In de auto wa ren zes personen gezeten, n.l. vijf mannen en een meisje, allen uit Mon nikendam. Zij bekwamen lichte snlj- wonden. Nadat Dr Odinot uit Lands meer hen verbonden had, hebben zij de terugtocht naar Monnikendam aan vaard. De auto werd later weggesleept. De gearresteerde commissaris van politie te Nijmegen De malversaties te Nijmegen De wegens onregelmatigheden, in functie gepleegd, gearresteerde com missaris van politie van N ij m e g e n heeft een bekentenis afgelegd. De ge meentelijke controleur van financiën heeft de kas van de politie aan een onderzoek onderworpen, waarhij is gebleken, dat een bedrag van vier honderd gulden te kort was. Het ver lies, dat de gemeente Nijmegen door de onregelmatigheden lijdt is dus ge ring. Bij de justitie is een klacht ingediend door een Duitscher, wien, toen hij zich tot den commissaris van politie te Nijmegen wend de voor het verkrijgen van een verblijfsver gunning door den commissaris van politie was medegedeeld, dat hij een waarborgsom van duizend gulden moest storten. Hij heeft dit bedrag aan den commissaris voldaan en ontving daarvoor een door c.cn commissaris onderteekende kwitantie. Van officieele zijde wordt nog vernomen, dat de gemeente Nij megen voor geen groot bedrag in de mal versaties is betrokken. De gemeente Nij megen, welke voor de aanstelling van com- mi.-saris van der M. de beste informaties had ingewonnen, voelt zich ten zeerste teleurge steld door de daad van den commissaris, welke van hom niet in hot minst verwacht werd. Het onderzoek is nog gaande. liet ge rucht, dat van der RL steekpenningen aan genomen zou hebben of gelden zou hebben verduisterd ten nadcele van de politie, mist nog iederen officieelen grond. Het commissariaat van politie wordt thans waargenomen door den hoofdinspecteur Veldman, die het volste vertrouwen geniet. Dronken Deventer-Auto- bestuurders Veroorzaken een ernstig ougevaL Te Voorst kwam een personenauto uit Deventer, bestuur door H. H., die,naar later bleek onder invloed van sterken drank verkeerde, in hotsing met ee.n mo torrijwiel, bereden door F. O. uit Vaassen. O. sloeg met zijn motor over de kop en kwam in een sloot terecht. De autobestuur der K., waarschijnlijk bevreesd voor het po- litie-oriderzoek, vluchtte uit de wagen en verdween in de weilanden bij de school te F.mpe. De man werd echter korte tijd later, onder een dichte haag verscholen, door den gemeenteveldwachter Wijchers terug gevonden en in het arrestantenlokaal opge sloten. In de door K. bestuurde wagen waren voorts nog gezeten D. \V. en eenige dames, allen uit Deventer. Het motorrijwiel was totaal vernield. O. klaagde over inwendige pijnen: de inzittenden van de auto waren cr met de schrik afgekomen. Korte tijd later is dezelfde auto, thans be stuurd door D. W., opnieuw door Wijchers aangehouden, nadat het gezelschap intus- schen nog een bezoek aan een café had ge bracht. Daar ook W. „onder de invloed" bleek te verkeeren en het rijden aldus go- vaar voor de weg opleverde, werd ook hij opgesloten. Auto en motorrijwiel zijn in be slag genomen. Het einde van een avontuur Zes deugnieten gesnapt Onder Schouw gem. Landsmeer, trok ken zes knapen van 16 tot 18 jaar, uit de bloembuurt aan de overzijde van het IJ te Amsterdam, er op uit. Zij vonden een roei boot in het Noord-Holiandsch Kanaal. Zon der zich te bedenken en mogelijk wel met de bedoeling hiermede fuiken te gaan lich ten, maakten zij zich van het vaartuigje meester. Zij haddon echter buiten don eige naar van dit bootje gerekend, die, zoodra hij zijn vaartuigje miste, en ontdekte wie zich er over ontfermd hadden, liet politie bureau aan 'den Adeiaarsweg hiervan in kennis stelde. Drie agent hadden spoedig succes op hun speurtocht. Voordat zij hun prooi echter te pakken hadden, "moest er nog heel wat gebeuren. De jongens stoorden zich niet aan de ver maningen der politie, welke met een waar schuwingsschot in de lucht gepaard gingen. Integendeel, zij zochten een heenkomen het land in aan de overzijde van het kanaal, waar de agenten hen evenwel achtervolg den. Tenslotte werden zij ingehaald, doch voor tot arrestatie kon worden overgegaan moest nog een der jongens, die zich met een sprong over een breede sloot in veilig heid dacht te brengen, doch daarin niet slaagde, nit het water worden opgevischt, wat met de noodige moeite gepaard ging. De jongens werden naar het bureau Ade iaarsweg overgebracht, waar de politie uit Landsmeer hen aan een ondervraging on derwierp. Later op den dag zijn de jongens weer op vrije voeten gesteld. LOONGESCHIL IN HET LANDBOUWBEDRIJF OP ROZENBURG. De arbiter Prof. Lieftink heeft thans uil- spraak gedaan in het loongeschil in het, landbouwbedrijf op Rozenburg. De afdee- ling van den Chr. Boeren- en Tuinders- bond wilde aan de arbeiders een uurloon verstrekken van 2ö cent, doch de „neutrale" werkgeversvereeniging was slechts bereid 20 cent te geven. Het vorig jaar wés het uurloon 24 cent en voor zwaar werk 2XA ct. extra.. De arbiter heeft liet uurloon thans bepaald op 23 cent, Een opwekking van Dr. Colijn tot mobilisatie Dc verkiezingsstrijd van 1937 zal fel zijn Op den Zaterdag in Artis te 'A m s t e r- d a m gehouden Anti-Rev. Landdag, welke 's middags door ongeveer 10.000 personen bezocht was, heeft ook de minister-president Dr H. C 0 1 ij n, het woord gevoerd. Enkele maanden geleden zoo begon Dr Colijn ben ik in een val gelokt. De organisatoren van dezen landdag vroegen mij, of ik mij hier zou willen vertoonen, doch later kwam het verzoek om een toe spraak. Als ik alles vooruit geweten had, zou het wellicht anders geloopen zijn, gelet op mijn vele werkzaamheden deze week. En daarbij heb ik ook nog een paar belangrijke departementen te beheeren (Hilariteit). Maar ik had mijn woord gegeven en daar om hen ik nu hier. (Applaus). Een politieke rede zal ik, ging Z. Exc. voort, evenwel niet houden, want een Minis ter als dienaar der Kroon, kan dat huiten de Kamer niet doen. De Kroon staat boven de partijen. Wel zal spreker opwekken tot mobilisatie voor den aanslaanden verkiezingsstrijd. Weest er van verzekerd, dat deze fel zal worden. De voorteekenen hebben zich reeds vertoond. Denkt er om, dat er een strijd in aantocht is als die van 1905. Daórom zal die strijd zoo fel zijn, om dat we midden in een revolutionairen tijd verkeeren, nu er op bijna elk levens terrein geweldige veranderingen zich voltrekken. In dezen zin leven we midden in een tijdperk van omwenteling. In de eerste plaats op staatkundig ter rein. D.onlit maar aan wat in verschillende landen valt. waar te nemen. Nog niet zoo lang geleden was het parlementaire stelsel de hoeksteen van het staatkundig leven Wat is er na betrekkelijk enkele jaren in het buitenland van over gebleven? Het is in vele landen vervangen door een be stuurssysteem, dat het tegendeel er van is. Hoe veel is er al niet gevallen en hoeveel wankelt er niet! De komende verkiezingen, meent spr., zullen beslissen over het regeersysteem, dat in Nederland zal worden gehand haafd. Klaar morien we daarom voor oogen houden, wat tot heil is van land en volk. Dan zijn er de diep ingrijpende verande ringen in het economische leven. Wij heb ben getracht ons zoo goed mogelijk hierbij aan te passen onder het ministerie-Ruys de Beerenhrouck en voortgezet onder het tegenwoordige ministerie. Eiken dag wordt't duidelijker, dat we voor nieuwe oplossingen worden geplaatst. De boeien, waarin 't bedrijfsleven is geklonken, moeten wor den geslaakt Ook dét zal een van de kernpunten zijn. Denkende aan de intellecfuecle en gee9te lijke verwarringen, wordt het ons bang te moede. Het lijkt er veel op, dat prof. Huizin ga mot zijn uitspraak over een bezeten wereld gelijk krijgt Daarom zullen we vastheid moeten zoeken en ook op dit punt komt tot ons een hooge roeping. Hoe moet onze houding zijn, waarvoor wordt onze stem het volgend jaar ge vraagd? De eerste eisch wordt uitge drukt door het woord rust, onbewogenheid temidden van getier, geraas, verwar ring, verwildering. Bijna geen week of er verschijnt een boek en er gaat bijna geen dag voorbij zonder raadgevingen hoe we uit de verwarringen zullen komen. Daarom moet er zijn rust. Wij moeten niet her en der geslingerd worden. Is dat niet vreemd in een tijd van actie? Dat is, broeders en zusters, voor ons niet vreemd. Gedachtig aan hot huis op de steenrots, behoeft men niet bevreesd te zijn voor stormgetij. Water- en stormschade kan er komen, maar het huis wordt niet van zijn fundamenten gestooten. Onze A.R. beginselen zijn geen menschelijke vindingen Ze zijn van hoogere orde en ontleend aan de Openbaring zelf, gezien door onze Calvi nistische oogen. Het Woord Gods is eeuwig en onveranderlijk en heeft altijd, hoe ook aangevochten, zijn plaats in de wereld be houden. Fouten kunnen er zijn in de toepassing en formuleering onzer beginselen, maar als we vasthouden aan Gods Woord, bezitten we volkomen zekerheid en zijn we vanzelf in den toestand van rustige onbewogen heid. Dp A.R. beginselen sluiten ook aan bij den aard en de historie van het N»dprlan'j sche volk. Naast vastberaden onbewogenheid moeten we die beginselen aan ONS HEELE NEDERLANDSCHE VOLK verstaanbaar maken, om ook anderen het besef bij te brengen, dat in die be ginselen de redding ligt voor ons volk. Niet alleen voor het Geref. volk, maar voor het gehecle Nederlandsche volk. Er is meer nooriig, n.l. buitengewone krachtsinspanning die geen tegenstelling is van de door Spr. bedoelde ongeschokte rust Dat kan alleen als wij zelf in volkomen zekerheid overtuigd zijn. dat wij brengen, wat voor het geheels Nederlandsche volk tot heil Is. Onderscheid tusschen hoofd- en bijzaken moeten we hier maken. Om kleine dingen gaai het niet dit- maal, maar in hoofdzaak om deze vier dingen: de grondslagen van ons Nederlandsch staatsgebouw; de fundamenten van het economisch leven; het behoud van een vrij geestelijk leven en het keeren van de omwentelingsge zindheid, die hoe langer hoe meer op de volkeren beslag legt. Voor deze vier groote dingen worden wij van vandaag af gemobiliseerd. En hoe moeten wij dien strijd voeren, wat moet het kenmerk zijn van dezen kamp? In de eerste plaats moeten wij ons eigen geestelijk uitgangspunt volstrekt weten vast te klemmen met beide handen en met beide armen omvatten het eeuwigheidsbeginsel. De politieke strijd wordt dan onzer zijds met waard igheid gestre den, want ook hierin wordt de kracht van ons beginsel openbaar. Voor het zuivere beginsel moeten we het pleit voeren, met achting voor anderer begin sel. Ons Nederlandsche volk is in de kern gezond genoeg om te kunnen waardeeren een strijd, die gedragen wordt door waardigheid. (Applaus). Moge deze landdag cr toe bijdragen, dat we ook in Amsterdam ons met ernst gaan bezinnen op hetgeen moet worden tegen gestaan en wat aan ons volk moet voorge houden. Dan ben ik, zei spr. ten slotte, toch verheugd in Uw midden te hebben mogen zijn. Moge God onzen gezamenlijkon arbeid zegenen, hetwelk Hij heeft beloofd te zuilen doen eiken arbeid, die in geloovig Godsver trouwen wordt verricht. (Lang aange houden applaus). N'a langdurige besprekingen werd voorge steld om f 1.75 per 100 K.G. te betalen, het geen door vele stakers werd aanvaard, zoo dat do staking thans als geëindigd kauwor den beschouwd. Deze wilde staking blijkt hoofdzakelijk haar oorsprong te vinden in een looneonflict. Echter schijnen ook politieke factoren 111 liet spel te zijn; de staking, welke te Halsteren uitbrak, stond onder leiding van Zwart Front. Toen de stakers f 1.50 per 100 K.G. eiscliten ('t plukloon is f 1.25) wilden eeni ge commissarissen dien eisch inwilligen, doch de stakers verhoogden hun eisch tol f 2 per 100 K.G. Bovendien trachtten zij de slaking uit te breiden tot den aardappel- houw en de vlasteelt. Ook naar Zeeland gin gen stakers, om daar de erwtenplukkers te bewegen liet werk neer te leggen. De Belgi sche plukkers weigerden dit. Wat tiet be drag is, dat de erwtenplukkers kunnen ver dienen. daarover stemmen dn verklaringen \an werkgevers en werknemers vrijwel over een. Bij tien uur werken per dag kan een volslagen plukker ten hoogste honderd kilo plukken, dus f 1.25 verdienen. Gemiddeld echter plukt hij niot meer dan 00 kilo, zoo- dat het loon dan f 1.10 per dag is, hetgeen ongeveer gelijk is aan den steun, welke in West-Braban; aan de landarbeiders wordt uitbetaald, namelijk f 7 per week, plus f 0.50 kinderbijslag. liet departement van sociale zaken heeft bepaald, dat de gesteunde land arbeiders met alle hun daarvoor in aanmer king komende gezinsleden aan het erwten- plukken moeten deelnemen, terwijl, wan neer men niet aan het steunbedrag kom' twee derden van de verdiensten van hot ge heeie gezin op liet steunbedrag in minde ring wordt gebracht Het plukloon van f 1.25 per 100 K.G. moet een gevolg zijn van den maatregel van de groenten- en fruitcentrale, waarbij bepaald wordt, dat alle erwten niet anders verhan deld worden dan via de erkende veilingen, hetgeen aan veilingskosten een bedrag van ongeveer f 0.25 per 100 kilo meebrengt. De te velde staande erwten zijn echter reeds lang tevoren door de commissionnairs van de conservenfabriekcn gekocht. Deze com missionnairs die liet plukken moeien beta len, mogen echter niet meer dan een be paald bedrag per kilo aan onkosten uitgeven, zoodat de f 0.2.5 veilingskosten feitelijk ten koste van plukkers en pluksters konten. De conservenfabriekcn nemen reeds maat regelen om elders erw'cn te betrekken. Over een week zullen de erwten In West-Brabant ongeschikt zijn voor de conservenfabriekcn en zuilen deze geoogst moeion worden met een regeoringssteun \nn f 3.50 per 100 K.G. die niet wordt uitbe'aald voor fabricks- erwten. Zorg tijdig bruin te zijn Want een blanke huid wordt rood cn pijnlijk door de zon. Gebruik daarom tijdig Amilda- zonnebruincrême, die Uw huid beschermt tegen vervellen en zonnebrand en U tevens snel mooi bruint, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Tragisch zomerfeest Zeven-jarig kind gedood Te Zandt (Gr.) is op het zomerfeest t 7-jarig dochtertje van den heer Srhriemer. dat een oogenblik het feestterrein verliet bij het oversteken van den straatweg aan gereden door een vrachtauto, bestuurd door den chauffeur B. V. Het kind werd dermate gewond, dat het eenige oogenblik later aan de gevolgen van deze aanrijding is overleden. Den bestuurder van den vrachtwagen treft geen schuld, daar het kind plotseling den rijweg overstak. Staking onder erwtenplukkers in West-Noord-Brabant Drie a vietduizend stakers Te Halsteren is een wilde staking uit gebroken onder de erwtenplukkers. De sta king omvat ongeveer 600 mannen, vrouwen, jongens en meisjes. Zij eischen uitbetaling van hoogere uurloonen. Deze staking kwam niet geheel onver wacht. Er heerscht reeds eenigen tijd onte vredenheid onder de erwtenplukkers in deze streek. De staking, die thans is uitgebroken, begon bij den commissionnair Van Loon. De betrok ken arbeiders en arbeidsters trokken van .hier naar hun collega's, werkzaam bij den commissionnair Back. Dezen legden even eens het werk neer. In optocht ging het toen naar hét veld, waar de commissionnair Van Meer erwtenplukkers aan het werk heeft. Ook dezen sloten zich bij de pverige stakers aan. De stakers trokken per fiets naar het „Wcstland" en verder naar Steenbergen, Dinteloord en Fijnaart. Overal sloten de erwtenplukkers en -pluksters, die op het veld werkzaam waren, zich deels uit sympathie, deels uit vrees bij hen aan. Het totaal aantal van degenen, die het werk hebben neergelegd, bedraagt thans tusschen de drie en vier duizend. In den polder is thans niemand meer aan het werk. Door de staking worden ook de conserwn- fabriekcu gedupeerd, welke eiken dag met vele auto's de erwten komen ophalen di» in de fabrieken verwerkt worden. Deze komen thans voor dit belangrijke productiegebied zonder aanvoer. Aanvankelijk werd aan de plukkers als plukloon 221/3 cent per zakje van 15 K.G. uitbetaald, doch naarmate de envten zwaar der werden was dit loon tot 20 cent vermin derd en er bestond zelfs plan nog een klei ne vermindering toe te passen, waardoor f 1.25 per 100 K.G. werd behaald. Daarmee konden de plukkers zich niet vereenigen. Vrijdagmiddag heeft op het gemeentehuis te Halsteren een bespreking plaats gehad tusschen het college van B. en W. van Hal steren, de commissarissen Bakx en Van Meer en twee afgevaardigden van de R.-K. Landarbeidersbond en den leider van de sta kers Kasteleijn, betreffende de staking in de erwtenplukkerij. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale Do Nederlandsche Akkerbouw Gentrn'e maakt hekend, dat ingevolge art. 6, lid 2. sul) d, der Crisis-Aardanpclhescliikking 103G, restitutie van do teellheffing voor aardap pelen kan plaats vinden indien kan worden aangetoond, dat de gemiddelde opbrengst van do op een bedrijf getooide porceeien aardappelen, door andere oorzaken dan hagelslag, minder bedraagt dan 5000 kg. per H.A. en dat die mindere opbrengst niet wordt gecompenseerd door een hoogere gel delijke opbrengst. Zij. die mccnen om genoemde reden voor restitutie in aanmerking te komen, dipiien zich ten minste 15 dagen voordat het rooien zal plaats hebben, schriftelijk te wenden tot de Landbouw-Crisis-Orgnnisatie binnen wel ker werkgebied hun bedrijf is gelegen. Hierbij moet gebruik worden gemaakt van een bij die Landbouw-Crisis-öi ganisatie vei krijgbaar formulier, terwijl l ij het indienen van het verzoek om restitutie f 2-50 moet worden overgemaakt, welk bedrag wordt terugbetaald indien de aanvrage gemoti veerd is gebleken. Het- rooien van de belreffende pereeelen aardappelen mag op straffe van verlies van het recht op restitutie niet eerder plaats hebben, dan nadat daarvoor door of van wege de Landhouw-Crisis-Organisatie toe stemming is gegeven. Het Zuivelconflict Het antwoord van het C.Z.B. Op do mededeolingon van Minister Gclis- sen, die dezer dagen in de pers verschenen zijn, hebben de organisaties, vertegenwoor digd door het Crisiszuivelbureau, thans weer een antwoord gegeven. Reeds sedert geruime» tijd, aldus 't C.Z.B. werd van de zijde van den Minister aan drang uitgeoefend op het bureau om buiten de bestaande regeling om extra exporlreeht uit te reiken aan een bepaalde met name genoemde persoon. Dusdanige uitreiking heeft niets te maken met algemeene staats belangen of algemeene belangen van den zuivelexport en werd dan ook steeds door het bureau geweigerd. Verder wordt den Minister verweten, dat hij slechts de be langen van één bepaalden persoon boven die van anderen wilde behartigen en dat hij een stelselloos beleid voert. De Minister wisselt te vaak van opvatting en is met de zaak waar het om gaat, niet voldoende, op de hoogle, volgens liet Crisiszuivelbureau. Met een dergelijk stelselloos beleid kun nen wij geen bemoeienis hebben; het dwingt ons, om ons terug te trekken, aldus het C.Z.B. Voorts wordt opgemerkt, dat de Mi nister er in zijn beschouwingen over den terugslag van dit conflict op de internatio nale markt geheel naast is; dat hij een on doordacht spel speelt met groote Neder landsche belangen; dat hij de leden van de zuivelorganisaties tegen de besturen on hitst. Volgens het C.Z B. geeft de minister een weinig „excellent" voorbeeld door over de onderlinge besprekingen mededeelingen te doen, die in strijd met de feiten zijn. In die besprekingen verknoeide de minister den tijd met theoretische bespiegelingen en on uitvoerbare voorstellen. Het C.Z.B. protes teert er tegen, dat de minister het voorstelt alsof de leden slechts hedacht zouden zijn op liet behoud van verworven rechten. In tegendeel is in alle opzichten eigenbelang afwezig, wat nader wordt toegelicht. Alle organisaties op het gebied van zuivel-pro- ductie en -handel keuren de gedragslijn van den minister ten krachtigste af. Naar gemeld wordt zal de minister niet op deze op- en aanmerkingen antwoorden. Invoer voedergranen Naar het „Hbld." verneemt, heeft de Ak kerbouwcentrale den wenscli te kennen ge geven, dat in Verband met de nadering van den nieuwen inlandschen oogst, de invoer van voedergranen uit eenige ihans aan de markt zijnde landen, die zooals Polen en Litauen hier vrij mogen invoeren, van 1 Aug. af tijdelijk zal worden gestaakt. Zij vreest, dat anders een te groote invoer van b.v. Poolsche rogge den afzet van het Ne derlandsche product zal schaden. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Kloetinge, J. H. F. Engel tu Allblasserdam. Tc Delftshaven (vac.- Dat erna), H. Bout te Genemuiden. Te Alkmaar (vac.-Terlouw), C. van Dop te Ilk-rden. Te Eingwieruim, B. C. van Buu- ren pe Ileimeliuim. Aangenomen: Naar Voorthuizen, F. van Asoli te Wierden. Naar Dngen, Mr. P. H. 'Rh. Stevens, canid. te Ginneiken. Naar Willemsoord (Ov.), B. J. Lietaert Peerbolte, camid. cn hu'iippred. te Beekbergen Ugdlielen. Bedankt: Voor Ridderkerk, Th. G. Vol- lebregt te Hoornaar. CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te Ede, L. S. den Boer te Arnhem. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Zwijndrecht (2e pred. plaats), J. C. Hagen te Sprang. IND. KERKEN Be r o e p e n: J. v. d. Wouden, pred. Geref. Kerk in H. V. te Hilversum. EV. LUTH. KERK Beroepen: Te Delft, H. J. Jaanus te Nijmegen. Bedankt: Voor Rotterdam, G. J. Duy- vendak te Haarlem. GEREF. GEM. Drietal: Te Ierseke, cand. J. van den Berg en cand. A. van Stuyvenberg, beiden te Rotterdam en Ds. M. Heikoop te Utrecht. Tweetal: Te Aagtekcrko en Rilland Balih, cand, A. Stuyvenbeng cn can-d. J. van den Berg, beiden te Rotterdam. VRIJE EVANG. GEM. Beroepen: Te Apeldoorn, P. J. M iet es te Cadzand. CHR. BURGERSCHOOL TE MIDDELBURG Woensdag 1 Juli bestond de Chr. Burger school te Middelburg 70 jaren. „De Zeeuw" teekent daarbij aan, dat Dij de stichting men een dubbel doel voor oogen had. Het voornaamste was natuurlijk liet geven van Christelijk onderwijs. Het tweede doe] was 0111 liet nieuwe schoolgebouw tevens te ge bruiken voor Kvangelisaticsamenkomsten, omdat er in de Ned. Herv. Kerk te Middel burg destijds maar één rechtzinnig predi kant was, nl. Ds. J. P. Nonhcbel. Voor dit doel werd op Maandag 1 Juli I860 liet bekende gebouw in de Bogard- straat in gebruik genomen. Onder de opeenvolgende hoofden Klein, Van Kinschoten, Van Genderen, Breebaart, is de Chr. Burgerschool steeds uitgebreid. Het schoolgebouw In de Boganlstaat werd te klein. In 1902 werd de school in de Sin- gelstraat in gebruik genomen, waar twee jaar to voren reeds een Christelijke meisjes school was gevestigd. Beide scholen werden gecombineerd. Do Christelijke burgerschool bestaat thans feitelijk uit twee scholen, nl. een school voor gewoon lager onderwijs, waarvan de hoogste klasse opleidt tot toelating voor Middelbaar cn Gymnasiaal onderwijs en een li 1.0 school, die opleidt voor liet Mulo- 1 examen. UTRECHTS SCHOOLHULP Afscheid van Prof. Dr. A. Noordtzij Na ruim 23 jaren voorzitter te zijn ge weest van de Ver. „Utrechts Sehoolhulp" (die liet Studiefonds aan de Theo], School te Kampen beheert), heeft Prof. Dr. A. Noordt zij, die zich in het buitenland vestigen gaat, ais zoodanig afscheid genomen. Verscheiden '-prokers hebben getuigd van de erkentelijk heid en de groote waardeering voor Prof. Noordtzij in verband met zijn vele werk voor de Ver. Zoo hebben gesproken Ds. Joh Riet berg, van Maassluis, als oud-leerling van Prof. Noordtzij en namens het bestuur van den Wachterbond, de heer v. d. Hoogen van 's-Grnvenhage, namens ..Sehoolhulp voor Zuid-Holland", twee studenten van Kampen, de heer J. v. d. Spek, directeur der Kweek school „Rehoboth" en namens het bestuur en de vereeniging de secretaris-penningmeester, de heer C. J. Pels. Bij acclamatie werd Prof. Noordtzij tot eerevoorzitter der vereeniging benoemd. Na een slotwoord van den heer B. W. Knoppers, zong de vergadering den heen- gaanden voorzitter toe Ps. 121 4. In bewogen woorden dankte Prof. Noordt zij voor de hem gewijde woorden en ging hij voor in dankgebed. In zijn plaats is nu ais voorzitter gekozen Ds. S. R. Smilde te Zeist. In de vacature-Ds. L. W. Wessels koos de vergadering Ds. W. Seinen te Baarn. Incident in Volkenbonds- vergadcring Joodsch fotograaf pleegt zelfmoord In do Volkenbondsvergadering heeft Vrijdag opnieuw een incident plaats gehad. Tegen het einde van den ochtend, toen men bezig was met de vertaling van een rede. hoorde men plotseling een knal. Men zag op een der zijbanken een man een gebaar maken en kreten slaken, waarna hij ineenzakte. Het bleek een jood te zijn van Tsjecho- Siowaaksche nationaliteit. Lux Stefan ge- heeten, van beroep persfotograaf. Hij had getracht zichzelf van het leven te berooven. naar hij voorgaf om te protesteeren tegen de behandeling van de joden in Duitschland. Vermoedelijk heeft men hier te doen met iemand die zeer onevenwichtig was. Later on den dag is hij overleden. In Tsjechische journalistenkringen zegt men, hem in het geheel niet le kennen. Australisch vlieger gedood In de omgeving van Melbourne is hot vliegtuig van den jongen Australischen vlie ger Jimmy Melrose, waarmee hij onder weg was naar Adelaide, door onbekende oorzaak geëxplodeerd. De piloot en een pas sagier, die hem vergezelde, zijn daarbij om het leven gekomen. Melrose was o.a. bekend door zijn deelne men aan de Melbourne-race.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 3