MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 27 JUNI 1936 WEEKOVERZICHT BINNENLAND BUITENLAND PLAATSELIJK NIEUWS HERRINGEN BURGERLIJKE STANDEN VERKOOPINGEN DE OVERSTROOMING I Ml— Duizenden hebben Maandag j.l. Dr H. 'Colijn ter gelegenheid van zijn 67sten ver jaardag voor zijn woning in de Sladhou- derslaan te Den Haag gehuldigd. Dankbaar aanvaardde Dr Colijn met zijn eclitgenootc de bewijzen van innige verknochtheid van een volk, dat zijn leiders trots allen laster liefheeft en waardeert. De groote schare zong den van God gegeven leider den zegen en de nabijheid des Heeren toe, terwijl een dochterte vanDs Barkey Wolf mevr. Colijn een tuil bloemen aanbood namens de aller jongsten van de anti-rev. partij. Met een kus dankten Dr Colijn en zijn vrouw het kind. Op een gewestelijken landdag te Alkmaar van de Ropmsch-Katholieke Staatspartij heeft oud-minister Verschuur hel pleit ge voerd voor munt-corrcctie oftewel devalua tie. Wat bezielt toch eigenlijk ccnige lei ders der R.K. Partij? Is België nog niet ge noeg een baken in zee? Een dergelijk op treden van Roonisclio voormannen is o.i. minstens onverantwoordelijk. De toestand in IJmuiden is thans van dien 'aard, dat icderen dag nieuwe stakers in het V isscherijbedrijf worden gebracht. Zoodra een schip weer binnen komt, staan de sta kers gereed, om zonder veel woorden te ver- istaan te geven, dat niet meer mag worden uitgevaren. Evenals in 1933 wordt de ter reur toegepast, indien al eons werkwilligen mochten uitvaren, wat door den aard van 't bedrijf al moeilijk gaat. De achtergebleven familieleden worden dan wel gejudast en geboycot op allerlei manier. Daarin zijn de rooden geconfijt! En komt de tijd, dat weer uitgevaren wordt, dan zorgen de vroegere stakers er wel voor, om hun werkwillige kameraden te treiteren. Communisten, so cialisten en N.S.B-ers zijn druk bezig, om de ell-cn-de uit te buiten en het afzetgebied naar Denemarken of Duitschland over te krengen. Beeld van economische achteruitgang ïoont ook de Rijkspostspaarbank in 1933. De inleggingen, vermeerderden met GS39, doch de inleg verminderde met ruim zes ■ïnillioen gulden. Ingaande Woensdag j.l. heeft de Ned. Bank haar rentetarieven over de geheele linie verlaagd, waarbij het wisseldisconto is teruggebracht van ijA tot 4 pet. Deze maatregel kan er slechts toe strekken het Vertrouwen in de Nederlandsche geldmarkt, in de positie van onzen gulden en van ons ptaatscrediet te versterken. De minister van Onderwijs wil bezuinï gen door opheffing van zes Rijkskweek scholen (o.a, die te Ilelievoetsluis, Gorin- etiem en Zierikzee) en door aan 13 gesub sidieerde kweekscholen do Rijksbijdrage Voortaan te onthouden. Minister de Wilde zou de Avro-studio te Hilversum openen. Vorige week kwam een deputatie van vijf kerkeraden aldaar den minister bezoeken, hem hun ernstige bezwa ren te kennen gevend tegen de Zondagsont- ontwijding, waarmee deze opening gepaard zou gaan. Minister de Wilde had daarnaeen onderhoud met de Avro, die thans kiezen moest tussehen den Zaterdag en den Zondag. Met het oog op de Joden koos de Avro den Zondag, waarom Minister de Wilde nu weg blijft. Do algemeene Synode der Prot. Kerken 3n Ned.-Indië heeft met bijkans algemeene stemmen 't volgende voorstel aangenomen: De Alg. Synode der Prot. Kerk in Ned.- Indië begeert, dat de belijdenis van Jezus Christus in het midden dier Kerk wordt ontvouwd voor Re menschen van dezen tijd on in deze landen. Zij spreekt uit, dat dit belijden niet kan geschieden zonder het ver band met en zonder voortbouwen op de belijdenis der Christelijke Kerk van alle eeuwen, gelijk die in het Apostolicum tot ons is gekomen. Zij acht zich geroepen om ideze belijdenis in den gemecnschappelijken arbeid en eeredienst dezer Kerk een leven de plaats te geven. De drie organisaties, die hot crisiszuivel- bureau vormen, willen in verband met een geschil met den Minister niet moer mee- merken aan do uitvoerregeling van zuivel producten. Te Rotterdam wil men liet trambedrijf nieuw leven inblazen, door met 1 Juli a.s. een zgn. sectie- of afstandstarief in te voe ren; de korte afstanden wil men op deze wijze goedkooper maken, daar liet 10 cent- tarief te duur is gebleken. Te Rotterdam worden veiligverkeersdagon gehouden. Rotterdam heeft thans weer opnieuw een I-Iofpleinplan, liet- zooveelste, waarin de ver plaatsing van de Delftsclie Poort wordt voorgesteld. De gemeenteraad van Amsterdam keurde de verlaging van de haventarieven goed. In do Domkerk te Utrecht is het 300-jarig bestaan dor Universiteit aldaar, plechtig herdacht, waarbij Koningin en Prinses tegenwoordig waren. Eere-promoties werden uitgereikt, o.a. aan generaal Hertzog en generaal Smuts. Een maskerade door de stail trok veel belangstelling. Zoo ook een militaire parade en marscli van liet gar nizoen. De vereen. „Zoekt het Verlorene", welke de verwaarloosde en psychopatisclie jeugd opzoekt, hoopt in September haar 25-jarig bestaan te herdenken. Een felle brand beeft te Arnhem oen groote opslagplaats in de asch gelegd en een confectiefabriek en een verfstoffenlabo- ratorium zwaar beschadigd. Do schade wordt op f 100.000 geschat. Tegen don oud-burgemeester van Amlit- Ilardenberg is wegens malversatie bevesti ging van het vonnis der rechtbank te Alme lo geëischt (1jaar gev.-straf.). Op een onbewaakten overweg te IJssel- nionile zijn een jongen en een meisje door een trein gegrepen en op slag gedood. Te Bussum is hij een tram-ongeluk een jongen gedood en zijn twee meisjes ernstig gewond. Te Oostvoorne zijn oen vader cn een zoon uit Vlaai-dingen verdronken. In het Engelsche Laferhuis word na debatten over de sancties een motie van wantrouwen in de Regeering verworpen met 3S1 tegen 170 stemmen, zooilat hiermee liet lot van de sancties bezegeld is. In een conferentie der zeven kleine mo gendheden (w.o. Nederland) is besloten zicli niet tegen do opheffing der sancties te verzetten. De Zwitsersche federale raad heeft den Negus van Abessinië doen weten, dat hij onmiddellijk na de Volkeiibondszitting Zwit serland hoeft te verlaten. Zwitserland neemt krasse maatregelen, om zijn munt, de franc, te beschermen. Met gevangenis cn Iiooge boete worden al len bedreigd, die door hun handelingen cn onruststoken de Zwitsersche valuta of liet landscrediet kunnen schaden. Een en ander is gekeerd tegen de onvaderlandslievende sehobberds en buitenlandsche speculanten, die zich aan uitwijzing bloot stellen. In België wordt in sommige streken het werk hervat, in andere het werk neerge legd. Het kabinet-Van Zeeland heeft aller lei sociale, economische en parlementaire hervormingen aangekondigd. In de Spaansche provincie Leon is een personen-trein in een tunnel op een goede rentrein gereden Vele wagons geraakten in brand. liet aantal slachoffers is zeer groot. SOMMELSDIJK. De ingeschrevenen voor den dienstplicht, die hun wenschen met be trekking tot de inlijving voor den dienst plicht niet reeds bij de keuring of bij een andere gelegenheid hebben opgegeven of dio iets anders zouden wenschen dan zij toen hebben medegedeeld, hebben gelegenheid hun voorkeur alsnog vóór 1D Juli, lietst schriftelijk, op te geven aan den comman dant van het mdeelingsdistrict te 's-Graven- hage. Deze voorkeur kan betreffen zoowel de in deeling bij de zeemacht of bij een bepaald corps en garnizoen als den tijd van opkomst opleiding tot officier of onderofficier, enz. (Zie verder aanplakbord). Togen een ingezetene dezer gemeente' is proces-verbaal opgemaakt wegens overtre ding van do politieverordening, terwijl tegen een ander proces vcitbaal werd opgemaakt wegens overtreding van liet Motor- en Rij wielreglement. MIDDELIIARNISDe heer C. Buis botste met zijn auto in de Nieuwstest bij het ach teruit rijden tegen de traval,je bij den Ach terweg. De wagen werd beschadigd. Het dochtertje van L. v. d. Nieuwendijk werd door een fietser aangereden. Het kind liep eenige ontvellingen op. Van den heer Joh. Krijgsman lag een varken dood in het hok. Het dier is onder politietoezicht begraven. Zaterdag 4 Juni zal de gymnastiekver. Sparta-Hygieia op het voetbalterrein een uitvoering geven. Vooraf zal een rondgang plaats hebben door beide dorpen. Mej. de Groot had het ongeluk tijdens haar werkzaamheden zich ernstig aan een pan te branden, welker inhoud zij over han den en gelaat kreeg. Zij moest zich onder ge neeskundige behandeling stellen. Het dochtertje van den heer v. d. Vlucht werd bij het spelen door een hond van den heer Pas gebeten. Overbrenging naar het ziekenhuis was noodzakelijk. De hond is direct afgemaakt. De P.V. „De Reisduif" hield op 19 Juni een wedvlucht van Vierzon, afstand 526 K.M. De prijzen werden behaald als volgt: C. Smit 1 2 3 6 7 8 16, A. Schuurman 4 11 14 15 18 25 26, A Sarelse 5 17 20, L. Peeman 9 13 24, P. Schuurman 10 21 23, Chr. F. Hos sen 12, H. VisserStruik 19, M. Joppe 22. Op 27 Juni zal een wedvlucht worden gehou den van Noyon, afstand 256 K.M. OOLTGENSPLAAT. Ingekomen: Cornelia v. d. Capelle van Schiedam, Johanna Maria Robijn van Dirksland, Elizabeth Andrea Niest hoven van den Bommel. Vertrokken: J. Boer, Maartje Kreukniet en Johanna Boer naar Voorschoten, Jacomina Gosina Binsbergen naar Oude Tonge, Cor nelia Johanna van Alphen naar Amsterdam, Wilhelmina Maria Houthuizen naar Rotter dam, Wouter Rudolfus Gerardus Hijmens naar Dussen, Maria van Putten naar Dirks land, Anthonia Johanna Pollemans naar 's-Gravenhage, Aart Beyer naar Rotterdam, Johanna de Waal naar den Bommel, Klaas Duin naar Wieringermeer, Maartje Visser naar Zeist, Geurtje van Keulen, Armijntje Hobbel en Wilhelmina Hobbel naar Zeist, Margaratha de Vos naar Rotterdam, Frans Kreeft naar Nieuwe Tonge, Grietje Witvoet naar Willemstad. Uitslag hooiverkooping in de Weipolder. Perc. 1. P. Bom f 50, perc. 2 Joh. v. Gurp f 34, perc. 3 W. v. Kempen f 43, perc. 4 J. W. Korteweg f 49, perc. 5 A. J. Korteweg f 56, perc. Jac. v. Gurp f 68, perc. 7 P. Bom f 97, perc. 8 A. J. Korteweg f 68, perc. 9 P. v. d. Capelle f 38, Naeting: perc. 1 Joh. Neels f 9, pre. 2 Joh. Neels f 40. De collecte voor den gewapenden dienst heeft opgebracht f 17.16. Door den heer D. Bra'ber is een egel gevangen. De rijksveldwachter Looy wordt 1 Juli overgeplaatst naar Krimpen aan den IJssel. Uitslag verkooping v!an huis en schuur van Joh. van Hassent: huis op f 1460 en de schuur op f 780. Samen f 2250. Maandagavond viel het 5-jarig zoontje van A. J. Hobbel van een schip in de Kaai en verdween in de diepte. Zij werd met een dreg van het Groene Kruis opgehaald. Dr. Kramer mocht het gelukken de levensgees ten op te wekken. OUDE TONGE. A.s. Donderdagavond hoopt de heer Spreeuwenberg van Rotterdam een godsdienstoefening te houden in de Oude School, aanvangende 6.30 uur. Onze dorpsgenoot Fr. Versteeg slaagde voor het toelatingsexamen R.H.B.S. te Mid delbands. De werkzaamheden aan demping en rioleering van de kerkgracht zijn reeds zoo ver gevorderd, dat de aanvoer van stobben is gestaakt. Als binnen enkele dagen de boo- men zijn gerooid, zal de Kerkring een ander beeld vertoonen. De P.V. „Gevleugelde Vrienden" hield een wedvlucht van Chateauroux, afst. 573 K.M., waarvan de uitslag luidt: T. v. d. Berg 1 8 9 10 12 en 15, P. Tuns 2 3 en 16, G. van Veen 4, M. Boot 5 11 13 en 14, L .Koole 6 en 7. Lossing 7.30 uur. Aankomst le duif 5.25.17 en laatste 6.30.21 uur. De kring Flakkee van de R.K. Land- en Tuinbouwbond „Diosesam" hield Donderdag middag te Achthuizen vergadering. Mede waren tegenwoordig de heeren G. W. Kamp- schoër, voorzitter van „Diosesam". in het bisdom Haarlem, lid van de Tweede Kamel en burgemeester van Monster, J. Groen, voorzitter van de Tuindersvakbond, lid van de Tweede Kamer, te Zuid-Scharwoude, A. J. Virkleij, voorzitter van de boerenvakbond, Sassenheim, A. Cleophas, geestelijk adviseur van „Diosesam" ,te Warmond. Genoemde hee ren werden voor de vergadering door het be stuur van de kring „Flakkee" verwelkomd aan het havenhoofd te Middelhamis. Per auto werd vandaar gereden over Stad aan 't Haringvliet, Den Bommel, Ooltgensplaat en veer Ooltgensplaate-Din'telsas, vervolgens naar Oude Tonge, waar, na de hofstede van C. L. de Wit te hebben bezichtigd, in hotel de Weerd werd gedineerd. Na dit oponthoud werd gereden naar Achthuizen, waar de ver gadering plaats had. De vergadering had een gesloten karakter. Korfbal: Excelsior speelde te Oude Tonge tegen Melissant I. Eerstgenoemde won met 21. NIEUWE TONGE. De P.V. „Gevleugelde Bode" hield een wedvlucht uit Chateauroux. Aankomst eerste duif 5.04.22 uur. Laatste duif 7.56.18 uur. Prijzen als volgt: Th. Me lissant 1 2 en 4, B. van Zielst 3, A. Tijl 5, J. Nijsse 6, Jac. van Alphen 7, Jan Knöps 8 9 en 11, A. Holleman 10, J. A. v. d Maas 12. Bij de Ned. Herv. Herv. Gem. alhier is beroepen Ds. K. v. d. Pol te Hardingsveld. Het zoontje van den heer P. had het ongeluk van een heining te vallen, waarbij het zijn hoofd zoodanig bezeerde, dat genees kundige hulp noodzakelijk was. Bij het op Hemelvaartsdag gehouden bondsconcours te Rotterdam, dat 3 dagen duurde, behaalde de muziekvereen. „Apollo" alhier, de le prijs met 366 punten in de afd. uitmuntendheid. Voorts werd uitgereikt een lauwerkrans voor het hoogste aantal punten. Thans is aan den directeur, den heer H. van Balen, nog een directeursprijs van 15 uit gereikt, voor de beste directie. De prijs der nieuwe aardappelen is al hier 0.10 per K.G. DIRKSLAND. Verleden week wei-den van hier 70.000 K. G. aardappelen verscheept. De leerlingen van de laagste klassen der o. 1. school hebben Woensdag een schoolreis je naar het strand te Ouddorp gemaakt. De leerlingen van de hoogste klassen zullen in Juni een reisje naar den Haag en Schevenin- gen maken. Volgende week zal alhier de jaarlijksche collecte voor den gewapenden dienst worden gehouden. Gevonden voorwerpen: een blauwe kiel en een bos sleutels. Inlichtingen bij de ge meentepolitie. Op het voetbalterrein aan den Vroon- weg zal Zaterdagagavond de korfbalclub Thor I van hier een wedstrijd spelen tegen Ons Thuis van Rotterdam. De muziekvereen. Amicitia zal dan haar medewerking verlee- nen. Door het bestuur van het ziekenhuis alhier werd besloten tot aanschaffing van een nieuwe ziekenauto, die geheel naar den eisch des tijds zal worden ingericht. Het merk dat gekozen is, is een Cadillac. De oude ziekenauto, die bij de oprichting van het zie kenhuis van de ziekenauto-commissie op dit eiland werd overgenomen, voldeed niet meer aan de eischen en was voor het ziekenver- voer niet zoo zeer geschikt. MELISSANT. De Rotterdamsehe recht bank heeft veroordeeld de 42-jarige koop man J. D., wegens verduistering verdach te had gelden, die hij voor firma's wier ver tegenwoordiger hij was, ontvangen had. niet afgedragen tot 4 maanden gevangenis straf. Tegen den motorrijder M. v. d. B. is proces-verbaal opgemaakt wegens overtax*- ding der Motor- en Rijwielwet. Door de Dijkring Flakkee is bekend ge maakt, dat op 7 Juli a.s. schouw zal worden gehouden over de naleving dier keur. De mannenzagvereen. „Looft den Heere" zal voortaan zijn repetities houden op Zon dagmiddag 2 uur in de Chr. school. De afd. Melissant van de B.V.L. hoopt 27 Juni a.s. deel te nemen aan de schietwed strijd op het Goereesche Hoofd. De korfbalvereen. A.D.O. hoopt Zater dag een wedstrijd te spelen tegen O.S.C.R. uit Rotterdam. Deze wedstrijd zal worden af gewisseld door muziek van het fanfarecorps „Tot nut en genoegen" van hier. HERRINGEN. De postduivenvereen. „De Luchtbode" alhier hield Dinsdag j.l. voor de eerste maal een proefvlucht uit Ooltgens plaat, afstand 22 K.M. De aankomst der dui ven was als volgt: H. de Geus Jz. 1 2 3 4, J. W. de Geus 5 6, Joh. den Boer 7 8, J. W. de Geus 9 10 11, M. Huizer 12, Losgelaten om 3.30 uur. Aankomst le duif 4 uur 33 sec. Laatste duif 4 u. 16 min. 15 sec. Volgende week zal waarschijnlijk weer een proefvlucht plaats hebben en wel vanuit Roosendaal. Werden vorige week d,e aardbeien hier nog verkocht voor 0.250.30 per K.G., thans bedraagt de prijs nog slechts 0.20 per K.G. Tegen een melkventer alhier is door ambtenaren van den Crisis-zuiveldienst pro ces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Crisis-Zuivelwet. DRIE WEKEN HULPELOOS IN BED Rheumatische rugpijn nu absoluut verdwenen „Ik wil graag dat U weet wat ik aan Knisehcn Salts te danken heb. Een jaar gele den had ik verschrikkelijke rheumatische pijnen in mijn rug, cn ik moest drie waken liggen. Ik kon in bed niet eens opzitten. Ik besteedde een paar gulden aan pillen, maar het gaf niets. Toon schreef ik mijn moeder en vertelde mijn misère. Pee koerende post ried zij mij dringend aan Krusohen Salts te probeeren. Ik kocht onmiddellijk een kleine flacon en kan op cerewoord verklaren dat, voordat ik mijn vijfde dosis had gebruikt, ik al weer kon zitten. Ik ging ermee door en binnen twee weken was ik weer op de been, zonder die verschrikkelijke pijn. Ik heb Uw wonderbaar middel altijd bij mij, en ik lien overtuigd dat de kleine dagelijksche dosis mij levenslustig en gezond houdt. Ik kan Kruschen Salts niet hoog genoeg roemen, en telkens als zicli de gelegenheid voordoet, raad ik het aan." Mevr. A. G. te F. Indien do afvoerorganen in Uw lichaam te traag werken, ontstaat een ophooping van afvalstoffen, welke Uw bloed verontreinigen. Schadelijke stoffen zullen zieli vormen, o.a. het gevreesde urinezuur, dat maar al te dik wijls oorzaak is van rheumatische pijnen. Kruschen Salts bestaat uit zes minerale zou ten, die Uw afvoerorganen tot betere wer king aansporen, waardoor de afvalstoffen op geheel natuurlijke wijze volkomen en ge regeld worden verwijderd. Uw lichaam wordt van overtollig urinezuur bevrijd en de rheu matische pijnen zullen geleidelijk afnemen om tenslotte gpliecl we,g te blijven. Kruschen Sails is uitsluitend verkrijgbaar hij alle apothekers cn erkende drogisten a 0.70 on 1.00 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op do buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Am sterdam voorkomt. Door de Rijks- en Gemeentepolitie van Dirksland is dc landbouwer S. alhier gever baliseerd, omdat deze op liet gors een hem toebehoorende stier had ioopen, met een hek werk van planken om den hals, hetwelk voor dit dier zeer kwellend was en waardoor hij aan hals cn pooten bloedend verwond was. Bij het vervoeren van aardappelen ge raakte de auto van den commissionair v. d. Hoek uit Dirksland van de begane weg. Met behulp van een kraanwagen werd een en ander weer spoedig op de weg gebracht. Met eenige vertraging liep dit ongeval af. De heer P. van Zielst vond j.l. Zondag een luchtballon, afkomstig uit Schotland. Een daaraan bevestigde kaart bevatte het verzoek, bij vinden de kaart te willen alge ven op de gemeente-secretarie. Aan dit ver zoek is door den vinder gevolg gegeven. Thans is bepaald dat de loting voor den dienstplicht betreffende de lichting 1938 zal plaats hebben op 30 Juni a.s. in de Rol zaal aan het Binnenhof te 's-Gravenhage. De opening en sluiting der jacht op wa terwild is als volgt bepaald: watersnippen en ganzen van 2711 April; eenden, alle soorten behalve berg- en eidereenden, meer koeten en goudpluvieren van 27 Juli7 Februari. het dagelijks -zeer druk met het baden, Nu het mooie warme weer aanhoudt, is waartoe in deze gemeente een zeer geschik te gelegenheid bstaat. Zelfs velen van el ders komen hier aan 't water vorfrissching zoeken. Ook de zeil- en kanosport wordt druk beoefend. Gedurende de zomermaanden worden dc wekelijksche vergaderingen van de Ned. Herv. Knapenvereen. „Benjamin", die op Zondagmiddag worden gehouden, stopgezet. STELLENDAM. De muziekvereen. „De Hoop" alhier, hoopt a.s. Zaterdagavond een concert te geven in de muziektent. De met ingang van 1 Juli 1936 in func tie tredende gemeente-veldwachter H. den Boer, werd eveneens aangesteld tot gemeente bode, havenmeester en deurwaarder der plaatselijke belastingen. De 20-jorige Wnd. Jansen had tengevol ge van een aanrijding op zijn fiets met een andere wielrijder het ongeluk te vallen, waarbij hij eenige kwetsuren opliep aan zijn linkerarm en rechterbeen, zoodat hij zich onmiddellijk onder behandeling moest stel len van den plaatselijken geneesheer. Hij zal eenige dagen rust moeten houden. De 48-jarige landbouwer Hk. Koese moest Woensdagavond plotseling per zieken auto worden overgebracht naar het zieken huis te Dirksland, tot het ondergaan van een operatie. Doopouders, die hun kinderen in de Ned. Herv. Kerk a.s. Zondag wenschen te doen doopen, dienen daarvan aangifte te doen op a.s. Zaterdagavond in de consisto riekamer. OUDDORP. Onze dorpsgenoot G. Tanis Pz. is gesiaagd voor onderwijzer aan de kweek school „do Klokkenberg" te Nijmegen. A.s. Zaterdagavond zullen door nota,'is v. d. Berg om 6.30 uur (n.t.) in hotel Spce publiek verkocht worden 82 perceelen gras gewas. wassende onder deze gemeente cn Goedereedc. De rijksveldwachter A. Terpstra alhir-r is voor onbepaalden tijd gedetacheerd te Noordwij k. Onze vroegere dorpsgenoot de hoer M. Ilameeteman, in militairen dienst in Ned.s Indië en wonende te Tandjong Pinang, is bij het gehouden examen geslaagd voor ser geant-schrijver. Zondagmorgen 28 Juni a.s. hoopt Ds. Foppema in de Doopsgezinde Kerk afscheid te nemen. Hij heeft bijna 6 jaren de ge meente gediend. Ds. Foppema zal rust gaan nemen en zich metterwoon in Amersfoort vestigen. Donderdag stonden bij de arbeidsbe middeling 87 werkloozen ingeschreven. Aan onderstaande personen is door B. cn IV. vergunning verleend voor hel bouwen van woonhuizen: W. Venneman aan Witjes weg, M. Tanis Pz. aan de Wittestraat Tij. men Tanis aan de Hoenderdijk en Krijn v. d. Bok Tz. aan den Dijkstelweg. SOMMELSDIJK. Geboren: Dingena, dl- v. Abraham Peekstok en Adria-mtje van dcu Broek. G e h uw d: Jacob van den Nieuwendijk, 33 jaar, en Bietje Vroegindeweg, 30 j., beiden alhier OOLTGENSPLAAT. Geboren: Adriana Martina, d. v. Comelis Holting en Adriaan- je Teuntje Leydens; Bastiaantje, d. v. Corne lls de Vos en Jannetje van Dam; Maria, d. v. Bastiaan Moerenhout en Wilhelmina Ver- vloet; Wijnand, z. v. Cornells van Kempen en Teuntje v. d. Welle; Maria, d. v. Elias Donkersloot en Neeltje Kagchelland; Jan netje, d. v. Jan Bakelaai- en Goverina van Eek; Klaas, z. v. Jacob Huyer en Adriana Troost; Bastiaan, z. v. Willem de Vos en Pie- ternella Kiewiet; Lena, Adriana Johanna, d. v. Willem Blaak en Corhelia Maria v. d. Velde; Wilhelmus Johannis, z. v. Anthonius Janssen en Cornelia Vervloed; Cornelia Eli zabeth Marie, d. v. J. J. Moerenhout en P. Stam; Jacobus, z. v. Pieter v. d. Vliet en. Maatje Willempje de Leeuw; Willem Johan nes, z. v. Doris Filippus Okker en Krijnljc Buth. DIRKSLAND. Geboren: Nicolaas Her man, z. v. Marinus v. d. Groef en Dina Vroegindewey. Ondertrouwd: Adrianus Anthonius van Wijk, jm. 23 j. en Johanna Struyk, jd. 21 j.; Jacob Cornells Stolk, jm. 27 j. en Geer trui Guldemeester, jd. 23 j. Overleden: Aren Koningswoud, 56 j., echtgenoot van Leentje Wittekoek. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Dinsdag 23 Juni Aardbeien. Voor consumptie: Madam Ma- tot 813.20; voor het vat; Jecunda (zonder dop) 13. Aanvoer 900 K.G. aardbeien. Ker sen 40, alles per 100 kilo. Veiling van 24 Juni Aardbeien met dop 913.60, Jecunda zon der dop 13.80, tomaten 813, snijboonen 18.50, doperwten 3—7, peulen 38.50, poste lein 23, tuinboonen 6, Eerstel. 4.404.70, a. vr. aardapp. 6.50—6.60, alles p. 100 kg. bloemkool 1.505, komk. 3.80—6.80, krop sla 0.500.65, perziken 2.105.40, alles per 100 stuks; bospeen 6—10, kroten 1.30—2.70, rabarber 3—4.40, alles per 100 bos. Aanvoer aardbeien 2200 kilo. Zaterdag 27 Juni, des avonds half zevert uur (zomertijd) te Ouddorp in het logement Akershoek van 82 perceelen grasgewas en naët, wassende onder de gemeenten Oud dorp en Goedereede. Donderdag 2 Juli des namiddags 2 uur (zomertijd) te Ouddorp voor de pastorie van de Doopsgezinde Gemeente, ten verzoeke van den weleerw. heer Ds. Foppema, om contant geld, van meubilaire goederen, een dames rijwiel enz. Aangiftfn voor de verkoopingen van veld vruchten te Ouddorp en te Stellendam, wor den ingewacht vóór of op Maandag G Juli, ten kantore van Notaris VAN DEN BERG. KONINKLIJKE BELANGSTELLING Naar wij vernemen, is H. M. de Koningin bereid gevonden een plaat of schilderij van een Nederlandsch kunstenaar beschikbaar te stellen voor de verloting, verbonden aan den verkoop van zomerpostzegels. Bestelkaarten of briefkaarten voor zakatlasjes, die als be wijsnummer voor deelname aan die verlo ting gelden, kunnen alsnog worden ingezon den, maar moeten beplakt zijn met drie zo merpostzegels van 6 ct. (10 ct.). AANBESTEDINGEN Aanbesteed is vanwege den Rijkswater staat bestek no 129: het maken van boord- voorziening langs het kanaal door Voorna in de gemeente Nieuwenhoorn. Laagste m- schtrijver J. S. van Oordt, Werkendam, ,f 10.434. Voorts is aanbesteed vanwege den Rijkswaterstaat bestek uro 132: het asfaltee- ren en teren van wegdek op de rijkswegen op de Zuid-Holland'sohe eilanden, in drie 'perceelen cn in massa. Laagste insolirijfster in massa N.V. „Ilomawcma", Voorburg, ƒ13.492. Feuilleton Een verhaal uit het rampjaar 1809 door L. PENNING 11) ■WW*»? Beiden iziwegen. Toen zeido Barend: „Wan heer kooit vader thuis?" Moeder verwachtte hom elk oogenblik, cn Barend bleef nog een kkvartier. Toon echter durfde hij niet langer wachten, want de dijk zou moeten gekist worden, en hij was in dienst van den dijkstool. „Zeg vader van anij g'en dag!" zeido hij cn zoo vertrok Barend. Gerrit leidde den schimmel uit den stal, en met een veer- kradhtigen sprong wipte Barend lil het zadel. Hij was bedroefd om den watervloed en daarover dat hij opnieuw zijn vader niet had ontmoet. Maar als een man kampte hij tegen de tranen in en met. een korten groot draafde hij do oprijlaan af. Zwijgend staarden de achtergeblevenen hem na; de jongens hadden geen lust meer, om te spelen, en hnn oogen volgden hem langs dc knotwilgen en de hekkenposten, die hij voorbij reed. Achter een griend verdween zijn paard, imaar het. hoofd van den ruiter was nog te zien. En toen de griend gepasseerd' was, za gen zij ros en, ruiter opnieuw, zidh scherp afteekenend tegen don horizon, in vollen ga lop naar den dijk rennend. Hij scheen nog eenmaal zijwaarts uit te kijken; in de rich ting der Lindehoeve, maar liet kon ook een vergissing zijn van hun oogen. Daarop ver dween hij geheel: in den lioclit van den weg, die om den Pruimenhof heenliep. Geertje kceik naar de lucht. Daar hing een schaduw aan den horizon, die zicli langza merhand over den geliceien gezichtseinder uitbreidde. De hemel boven liaar was blauw, smetteloos rein, doch die donkere plok aan den horizon breidde ziich uit lot een reuzen vogel met wijd uitgestrekte vleugels. En die reusachtige vogel, die met het uiterste, van zijn vlerken 't Noorden en 't Zuiden raakte, bestormde den blijden liefelijken hemel. Hij werd gedragen door den adem van den stormde wind gierde reeds over 'het naak te veld. Dc zon ging achter etc zwarte wolken on der; de muren der Liiidehoeve kregen een kleur als oud roest, en de watermolen die daar straks nog lustig stond te malen, hield in eens stil, als verlamd van schrik. De ge heele Lucht werd niet een somber rouwfloers overtrokken en de polder lag daar grauw, met een lootlblauwen weerschijn. „Ach, was vader maai' thuis" zeide Geer tje: „kom kinderen laten we naar binnen gaan, want er komt een zware regenbui!" Gelukkig was de boer op komst. Hij droeg een emmer met melk aan de hand, zette den emmer in den hoek van het vertrok cn zei- de: „Vrouw weet je 't al?" Hij liet zich neervallen op een stoel, kruis te do armen over elkander en keek star voor Eieh uit, de lippen vast op elkander gedrukt 'Gerrit vertelde hem liet ongeluk van de duif, maar hij luisterde er niet naar. „Ik had nog zoo gehoopt, dat het goed zou afloopen!" zeide hij: ,,'t is versohrik- kelijk!" Maar met een heldhaftige poging trachtte de boer zich los te scheuren uit liet net der moedeloosheid, dat hc»n had omvangen, en toen zijn vrouw liom vroeg, wat hij dacht te doen was zijn antwoord: „Hier blijven wat anders? Het huis houdt het wel uit; het heeft drie watervloeden doorstaan wat zegt gij, Geertje?" Dc vrouw zeide niets. Haar oogen dwaal den langs dc muren, dc meubels, den zolder toen keek zij door het raam naar buiten. Do regen kletterde met, hevig geweld te gen de ruiten; liet stortregende; het was een zware wolk. die zich hoven don polder ontlastte. ,,'t Is erg!" zeide do boer, de brecdo schou ders ophalend, „maar wat is er aan te doen? 't Is Gods bestel, waaraan wij ons hebben te onderwerpen!" Hij begon weer als een man de toekomst in te zien. Hij kon het huis niet overgeven want liet was bekend, hoe er in de onbe heerde huizen werd geroofd en gestolen. Bo vendien: ze zouden, zoo zij liet huis verlie ten, andoren tot last zijn en dat wilde hij niet. „Van wien wist gij het?" vroeg de hoer, en Geertje vertelde, dat Barend daar straks was geweest- De boer werd bedroefd. „De watervloed zal komen, cn ik zal mijn kind niet hebben ontmoet!" zeide bij. Én ■met een smartelijke verwondering dacht hij er aan, hoe al de pogingen, de laatste dagen in 't werk gesteld om zijn kind te ontmoeten waren mislukt. „Zeide hij nog iets, vrouw?" Jan van Aalburg kwam in den stroomen- de regen aanhollen om iets naders van het onheil te vernemen. En naar de heek wij zend zeide hij met opgewonden stom: „Gij kunt liet reeds zien!" Het was niet waar; de waterspiegel van do beck was niet hooger dan een uur gele den. „Je vergist je" zeide Bergakkcr: „de Nooi'derkade keert liet water, er is nog geen oogenblik gevaar!" Het werd iets lichter. „Over een kwartier is de bui voorbij!" meende do boer, en hij had gelijk. Gerrit ging naar buiten, cn tegen de rui ten kloppend, riep hij in eens: „Een haas!" En daar is er al weer eentje Vader!" Ze werden door het water achtervolgd, cn waren over do kade gejaagd. Eu in groote angstige sprongen zetten zij over het erf der Lindehoeve heen, om lioogor gelegen pol ders op te zoeken. Dc boer staarde naar de beek; hij klemde liet steenen pijpje met zoon kracht tus sehen de tanden, alsof hij 't wilde verbrij zelen. „Man wat is liet?" „De waterspiegel rijst!" zeide dc man. „O Ilecro God!" steunde de moeder „ont ferm u onzer!" De kinderen schuilden dicht hij hun ou ders: in 'liet vage besef der verschrikkelijke ramp. Zij zeiden geen woord, en er lag oen stille angst in hun oogen. Doch de boer trachtte hen te troosten. ,,'t Is niet zoo erg!" zeide hij; „bij den laatsten doorbraak hadden wij nog geen vier voet water in don tuin, en nauwelijks een halven voet in huis neen, 't is niet zoo erg!" Er was een vreemd gerucht in de lucht; als van zeisen, die tegen elkander sloegen. Dat deed liet water, de verschrikkelijke wa tervloed, die met een verval van drie voet over de kade heenstortts Het water in de beek steeg; nu zag Geer tje liet ook. De bovenste trede van de stap, die gisteren nog drie oude duimen boven den waterspiegel oprees, stond reeds blank, en de wetering leek op een kleine rivier. Het water spoelde reeds tegen de 'hoogte aan, waarop het huis was gebouwd; in de ver zakkingen der oprijlaan vertoonden zich wa terplassen die al grooter werden; de lande rijen begonnen langzaam weg te zakken in het oppermachtige water, en dc Driemorgen, die liet laagste lag, was reeds één hare zee. Bij de jongens was de schrik echter voor bij, en met groote verwonderde oogen staar den zij op den waterplas. Zij haalden de kruimels uit den broodbak, en wierpen ze den oenden toe die zwemmend den voet van den hooiberg reeds konden bereiken. En Lambert wees naar den kleinen kuil, waar zij straks hadden geknikkerd, en die reeds door liet water werd overstroomd. „Het kippenhok zal onderloopen!" zeide Gerrit, maar de boer antwoordde: „Toch ■niet er is nog ruimte genoeg. En in het ergste geval vluchten de kippen op het nachthok!" Maar het ging hem aan bet hart om de veldvruchten die in den tuin waren inge kuild, en waarvan de verhoogingen als grafheuvels boven het rijzende water uit kwamen. Dc tuin liep geheel onder; de pa den waren slooten geworden en het prieel, dat aan het einde van het tuinpad stond, was door het water geheel omsingeld. „De boot! de boot!" riep Gerrit plotseling; „wij Kunnen ze niet meer bereiken, vader.'' „Ik zal ze dichter bij halen!" riep Berg- akker. En in do liooge laarzen met lange stappen door het water plassend, maakte hij het touw om de linde los, en haalde het kleine, oude vaartuig het erf op. Het bleef vier voet van de huisdeur aan den grond zitten; de boer bond liet vast aan een kram in den muur, waaraan hij vroeger liet paard placiht vast te zetten cn zeide: ..Zie zoo da! is bezorgd!" Maar toen hij naar binnen ging riep Gijsje van uit den kelder: „Hendrik kom toch eens kijken! De kelder staat blank!" De boer daalde de smalle steenen trap pen af. „Dat is geen wonder!" zeide hij. „Geluk kig ligt er niet veel ik zal de appels en peren in zakken doen en naar den zolder dragen!" Gerrit en Lambert wilden helpen, maar hij zeide, dat dit geen werk was voor kin deren, en dat zij van het water een ziekte op den hals zouden halen. 1-Iij haalde eenige balen, en terwijl Gijsje ze ophield, visöhto hij de appels en peren uit liet water op. Dc vrouw stond in haar klompen tot aan de enkels in het ijskoude water dat haar de voeten scheen af te nijpen. Maar zij slaakte zelfs geen zucht, en gedroeg zich als een heldin in haar pogen, om aan het roofzieke water den buit te ontrukken. (Wordt vervolgd)

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2