Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhofïandsche en Zeeuwsche Eilanden JE BESCHERM UW LEVEN IN HOG SIGNO VINCES 51E JAARGANG NO. 4303 Gemeenteraad van Den Bommel „GAZELLE" RIJWIEL „GAZELL E" JOH. P. NIEUW LAIMO MIDDELHARNIS maar geven, afzijn: ZATERDAG 27 JUNI 1936 Prijzen vanaf f 38.00 Westdijk 331 en 206 mist voor ijn-middel jemerken. :r Dumont stoffen in ichadelijk. hebben, den nacht Migraine, riep, enz. nen (Kelzersveer, jmegcn, Arnhem aanbouw zijnde het Hollanüsch bouwwerken, dig genieurs en tecli. end bewijs van iv.on, deze brug, de plannen, dio >u opvatten voor rsbrug over het Haringvliet, ruggeubouw over tand is gekomen 11 liet hartje van aruggon vormen iqrloopende ver- Zuid! Neemt U r in Zaltbomme), tot dijk circa S50 ie 3 en 4 niillioen ur van den dag ito's, niet alleen n we zien ook litenlandsdie let brief leest, heeft: op de Waalbrug Europa's grootste 3 brug tusschcn kost rond de 5 e couranten wel oote belangen er gemoeid zijn! en (plm. 300 dui- t vaste land van over het smalste Kleine Belt vor ig niet alleen om 1 Funen, maar >h nationaal be en Gate (breedte sco, de Manbat- w-York, de nien- da), die over de de hangbrug to enz., allemaal gewichtige ver. ig brachten, ze nigheden in ver- lie men in Hoi- n brug over het Vergis ik me eel op uw eiland ntal bij een. ver- 1 verviervoudigt, niet vcrant- zoo'n grootscli et locale verkeer het Haringvliet die de heer Mijs landen gaat niet at de Eendracht igvliet een smal jpe en de Zand- nnen) eveneens i zoo nu en dan len Nijmegen en lonten, die ruim ten, voeren gerc- i, nu hun dien- noodig zijn, ei- iracht. Ik ben er mpon t.veerdienst land (2 veerdieit i Brabant) niet an worden on- legen het geval men op Flakkoe an verkeer tot n de richting uit veerdienst, een auto- en tractor- liedt minstens 5 ng met den vas- itliare waterwer- eten komen (op Bommel en te ag voor de Be te trachten, het dement te bren- hoogachting, Jw dw. dn. DE ROO. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN 6 ZONEN. SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aaD de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent, Reclames "10 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. ONBETROUWBAAR In de roodc pers wordt liet wijs beleid der regeeringen van, België en Frankrijk bezongen. Door liet onderhandelen met de revolutio naire elementen welke de staking bewerk stelligden en door het opzij gaan voor de terreur betoonden die regeeringen, in tegen stelling met hier, bun wijs beleid. Daarmede wordt weer bewezen dat de socialisten ten onzent nog niets geleerd hebben. Dat zij ais liet er op aan komt liun rovo lutionair sentiment openbaren. Zij mogen in naam onze nationale drie kleur in eere herstellen en weder liet Wil helmus zingen, als liet er op aan komt ver loochenen zij dat, en openbaren zieli weer ais revolutionairen van de eerste plank. In den grond der zaak zijn en blijven zij een gevaar voor de huidige staatsorde. Trots al hun mooie woorden, waarmede zij zieli aan den volkc voordoen, zijn en blijven zij revolutionair. Welke zoo het mogelijk is, in bond met de Communisten naar do macht zullen grij pen. Zij verloochenen hun afkomst nooit. De uiterste voorzichtigheid moeten wij met hen betrachten. ZEER GEVAARLIJK Zeer gevaarlijk is do richting welke de K.S.B. cn Fascisten inslaan. Ook nu bij de staking tc IJmuidon. Zij bewandelen dezelfde weg als de communis ten. Ook zij sporen aan tot verzet en willen financieel de stakers steunon, welke ondci invloed der uiterst linksclie elementen staan. De N.S.B. deinst voor niet een middel terug, zoo er maar propagandistische waar de voor heil inzit. In den grond der zaak is de N.S.B. net zoo gevaarlijk als de uiterste link^chc groe pen, ze is geen haar heter dan de commu nisten. Ook bij hen is de godsdienst cn kerk in gevaar; die willen zij van hun glans en luister berooven en verlagen tot instrumen ten in dienst van den staat. Maar daarmede houdt de kerk op kerk te rijn en is de godsdienst geen dienst van God meer, doch een ondergeschikt propa gandamiddel voor een hcidensche idee. Daartegen moeten wij strijden, want de gevaren welke ons omringen zijn groot. Het zijn vooral die groote geestelijke ge varen welke ons bij vernieuwing bedreigen Steun aan de suikerbietenoogst De minister van Landbouw en Vissclierij heeft een beschikking uitgevaardigd betref fende den steun, aan den suikerbietenoogst 1936 te verlecnen. De vergoeding aan do telers van suikerbie ten wordt gehandhaafd op het bedrag van het vorige jaar, te weten ongeveer tien gulden. De beginselen van de desbetreffende be schikking van het vorige jaar zijn in groote lijnen gehandhaafd behoudens do volgende punten: Voor de Wieringcrmoer en de Veenkolo niën zullen extra worden toegewezen hoe veelheden van respectievelijk 7V2 millioen kilogram en 77 millioen kilogram bieten. De hoeveelheid, welke de oogst meer zal blijken te bedragen dan 1547% millioen kilo gram bieten, zal tot veevoer moeten wor den verwerkt, waarvoor aan de fabrikanten een toeslag van vijf gulden ten behoeve van de telers zal worden gegeven. Ook over deze bieten wordt aan de telers een prijs van ongeveer tien gulden gegarandeerd. De suikerfabrikanten zullen zich bij over eenkomst moeten verbinden, niet meer suiker te zullen produceeren dan overeen komt met ongeveer 216 millioen kilogram go raffineerd suiker, welk quantum wisselt, in dien liet suikerrendement meer of minder dan zeventien percent bedraagt. De basis voor de berekening der vergoe ding aan fabrikanten wordt teruggebracht van f 18 S5 per 100 kilogram, zooais dit be drag het vorige jaar gold, tot f 1S.10 voor den komenden oogst. Vleeschprijzen De vleeschprijzen zijn vastgesteld als volgt: rund- en kalfsvleesch. versolt of ge koeld, 100 kg. f 50: paardévlcoseh, versch of gekoeld, 100 kg. f 40. Gedurende de maand Juli 1936 zal mits dien liet invoerrecht voor de hierboven be doelde vleesclisoortcn bedragen. 20 pet. van de aklus vastgestelde waarde voor liet rund en kalfsvleesch, zijn'' f 10 per 100 kg. bruto, e t 12% pet. van de waarde voor het paarclc- vleesch vastgesteld, zijnde f 5 per 100 kg. bruto. De Baad der gemeente den Bommel ver gaderde Dinsdagavond onder leiding van burgemeester Donkersloot. Ingekomen was nen dankbetuiging van II K. 11. Prinses Juliana voor de toegezonden gehikwensch, ter gelegenheid van II. K. II. verjaardag. Van het bestuur dér Gasccntralo Oude Tongo is bericht ontvangen dat het algem, bestuur de bcgrooting onveranderd lioeft goedgekeurd. Door God. Stalen is goedgekeurd het raaus besluit tot liet erleenen van een kasgeld leening groot 1' 3000 aan liet Burgerlijk Arm bestuur. Op 11 Juni 1936 was in do gemeentekas 1' 5563.52 en in de kas van 'I Burgerlijk A1111 bestuur f 416.34. Boeken en bescheiden wa ren alle in voorlieeldige orde. Geil. Staten keurden eveneens goed liet besluit tot het aangaan van een kasgeld leening door liet B. A. groot f 1300. Ingekomen is het verslag van de commis sie tot wering van schoolverzuim. In 1935 is 7 maal vergaderd. Opgeroepen om voor de commissie te verschijnen zijn 24 personen, waarvan 11 uit den Bommel en 13 uil Zuid zijde en omgeving. Do meeste verzuimen komen nog steeds door landbouw cn huis houdelijke bezigheden. Alle bovenstaande stukken werden voor kennisgeving aangenomen. liet gemeentebestuur van Stad aan 't Ha ringvliet heeft de wenschelijklieid uitgespro ken dat van elke plaats een lid zitting zou hebben in liet Dag. Bestuur der gascontralo 011 verzoekt den Bommel dit adres te stou nen. B. cn W. stellen voor dit bericht voor ken nisgeving aan te nemen, omdat uitbreiding van liet dag. bestuur niet wenschelijk is. Dc samenstelling is nu zoo, dat vlug besluiten genomen kunnen worden en anders krijgt men een bestuur in een bestuur. Dit voorstel wordt 111. a. s. aangenomen. Aan den raad wordt mcdedceling gedaan dat liet bestuur van de Christelijke School op Ned. Ilorv. grondslag in den Bommel, Zuidzijde, in beroep is gegaan bij Gcd. Sta len tegen het raadsbesluit tot weigering van medewerking voor oprichting van een school De VOORZ. leest het antwoord van B. en \V. betreffende een ingekomen verzoek om toelichting, aan den raad voor. B. en W betoogen hierin dat opheffing der 0. I. school aan de Zuidzijde tegen den wensch der ge meente heeft plaats gevonden. B. en W. heb hen zich ook dc vraag gesteld of de oor spronkelijk bij Kon. besluit goedgekeurde, vereeniging nog bestaat, omdat geruimen tijd geen vergaderingen plaats vonden en 00K geen bestuursverkiezingen. F.r waren 45 leerlingen aangegeven. Hiervan zijn reeds 10 kinderen leerling van de school in. d. Bijbel op Goref. grondslag te Den Bommel, welke school als gelijksoortig beschouwd kan wor den. Aangezien deze leerlingen niet mee lellen, blijven slechts 35 leerlingen over. De Raad weigerde de medewerking in hoofdzaak op grond van onvoldoend aantal kinderen Miiiimumeisch voor deze gemeente is 60 kinderen. Met eerbiediging en handhaving van elks, in de Grondwet vastgelegd, recht lot het vragen van bijzonder onderwijs voor hun kiiid, meenen 13. cn \V. ook de wettelijke voorschriften dienaangaande na te nioctvi leven en advisecren tot verwerping van het beroep. De Raad gaaf accoord met dit, antwoord. Behandeld worden de volgende bezwaar schriften tegen de hondenbelasting: A. van Dongen te Zuidzijde, heeft een hondje dat alleen buiten komt om zijn behoefte te doen en dan nog op eigen erf blijft. Aangezien dit. juist blijkt Ie zijn wordt zijn aanslag van f 6 verlaagd tot f '2.50. L. A. Floorijp heeft zijn hond weggedaan, een half jaar verla ging. P. Troost, algeheele afschrijving. .1. Donkersloot wordt voor zijn waakhond van do 1ste in 2de klasse geplaatst. Kwaker-naai, J. C. Wagner, J. Joehems, J. C. Baar, A Arendsman en J. Minkenberg krijgen allen P. jaar ontheffing. A. v. d. Biert, wed. v. Gelder en K. J. Buth worden allen van 1ste 2c klasse geplaatst. D. Broeder te Zuid zijde kan zijn aanslag niet betalen door te lago gezinsinkomtsten, maar kan ook zijn hond niet missen om ratten te vangen en vraagt daarom ontheffing der hondenbelas ting. Aangezien do verordening hierin niet voorziet wordt afwijzend beschikt. De pensioensgrondslag van havenmeester Geluk wordt vastgesteld op f 193. De af en overschrijvingen gemeentebe- grooting dienst 1935/'36 worden goedgekeurd. J. van Zanten, Kranendijk te den Bommel vraagt ontheffing van schoolgeldbetaling. Adressant is door langdurige ziekte niet in staat Ie betalen. Aangezien ontheffing niet verleend kan worden, besluit de raad deze post oninvorderbaar te verklaren. De heer P. Nagtegaal vraagt voor zijn zoontje, dat, de u.l.o. te Middelharnis be zoekt, een bijdrage in do reiskosten, ingevol ge de Wet op het L.O. Eveneens de hoeren J P. Verheul en F. Fluit. De raad beslist volgons de geldende normen f 45 te verlec nen. Do lieer MEYER heeft geen bezwaar, maar vraagt of het wel gewenscht is allen gelijk te stellen. De VOORZ. zegt dat in sommige gevallen per K.M. bedoeld kan worden: b.v. de laat ste aanvrager die de reis per rijwiel maakt. Dc Raad heeft echter besloten allen gelijk tc stellen, anders was werkelijk de laatsio aanvraag te hoog. Verondersteld wordt edi tor, dat ook door deze wel gebruik zal'wor den gemaakt \an de autobus. B. en W. stellen voor de verordening op de kcui'loonen vlecsclikcuringsdienst te wij zigen. De vorige dienst gaf een tekort van f 17.12 cn B. en W. zijn van oordeel dat deze dienst zich zelf moet bedruipen cn stelten voor ile keurloonen op varkens met f 0.05- te verhoogen. Er is eerst nog overwogen of de onkosten mogelijk verlaagd konden worden, llil was echter niet liet geval. Over liet ge- liccle district is liet tekort f 300. Aangezien plm. 600 varkens geslacht worden zal een veehooging :i I 0.50 voldoende zijn. De heer MEIJER vindt wel goed dat de haten en uitgaven elkaar dekken, maar vindt liet jammer dat de heffing gelegd wordt op het. goodkoopo vleescli 011 de kleine verbrui ker t meest zal treffen. Was liet niet mo gelijk liet rundvlooscli deze verhooging te laten opbrengen? De lieer IIOKKE is bet met den heer Meijer eens. 11e VOORZ. wil hier wel iels van zeggen. F.r worden hier te weinig runderen geslacht, zoodat alleen Oude Tonge van deze verhoo- ring op rundvleeseh zou profiteeren en voor den Bommel zou liet tekort blijven bestaan Overwogen is ook dat een verhooging van 't keurloon met 50 cent wel door de slagers gedragen zal worden en niet op den consu ment verhaald. Op een varkon van 200 pond slaclitgewicht is de verhooging van 'cent per pond. De heer SF.GERS heeft hooren zeggen dal liet vloesch 2% cent por pond duurder zal worden, maar dat is toeli te gek. Dat zou de slagers nog al extra winst geven. Wüth. JONGELING vindt het ook eon ln.« lig probleem. De gemeente mag geen schade 'iidon. Verlaging onkosten was niet moge lijk. Oude Tongo wilde bijv. geen rente verlaging voor het gebouw acecptecren. Spr voelt ook niet veel voor verbooging en heeft nog voorgesteld het een jaar aan tc zien Komt er nu winst dan verlagen wij 't vol gend jaar maar-weer. De VOORZ. meent dat de verminderde slachtingen, door liet verbruik van dc dui zenden kilo's bussenvleesch, deze verhooging noodig maken. Evontucelc verhooging van liet aantal slachtingen zal 't tekort mede 'wegwerken. Dan wordt overeenkomstig do wensch van Gcd. Stalen art. 5 van do ge meenschappelijke regeling inzake den vleesclikeuringsdienst gewijzigd, zoodat vloesch ingevoerd uit andere kringen op nieuw gekeurd moet worden. Eerst was be paald invoer van buiten het eiland, thans geldt het ook voor invoer van andere krin- -en op het eiland. Thans is aan do orde een voorstel tot demping van slooten, riolcoring cn verhar ding van den boneden Oostelijk, B. en W, hebben ir. Snelleman de zaak op laten ne men en een plan uit laten werken. B. en W. meenden de stcenen uit den Oostdijk te la ten halen en een teerverharing aan (e bren gen. Do lieer Sn. vreest liet gevaar dat bij lioogen waterstand kwelwater onder de toer laag zal komen cn liet een fiasco zal wor den. De verharding moet of stcenen of keien zijn. De heer Sn. zegt in zijn rapport even eens dat de rioleering, die bij stukjes en beetjes is aangebracht, verre van goed is. Rapporteur adviseert alles goed te herzien. B. en W. meenen het rioleeringsplan nu niet aan de orde te moeten stellen maar dit later eens fe bezien, aangezien dit nog al een groot werk is. De bestrating kan nu uit gevoerd worden, al zal later nog wel eens opgebroken en herstraat moeten worden. lie is een begrooting opgemaakt van plm. f 1340 voor demping en rioleering, ill. 1S37 voor de sloot bij Mijs cn f 504 voor de sloot in Tuindorp. Hierbij is inbegrepen het schoonmaken van do slooten aan liet eind der rioleering. De heer MAST vraagt of liet mogelijk is deze slooten in orde te maken zonder op grond van andere eigenaren te komen. De VOORZ. meent dat dit geen bezwaai zal opleveren. De lieer MEIJER vraagt of het niet heter is de sloot een paar maal schoon te laten maken. Weth. LOKKER zou willen weten waar met alle vuil le moeten blijven. De heer IIOKKE merkt op dat het vuil van haast heel de gemeente in deze sloolcn komt en met een paar maal schoonmaken de zaak niet gered is. De lieer MAST is van oordeel dat de puiten le weinig schoongemaakt worden. liet is wel een smerig haantje maar 't moot nu een maal. De VOORZ.: In 't belang van goede door strooming moet do afwatering verbeterd wor den. Bij Mijs is de toestand onhoudbaar. Het plan kan in drieën gesplitst worden, de sloot bij Mijs, bij Tuindorp en de weg. Als er bezwaren zijn, kunnen de drie doelen afzon derlijk beschouwd worden. In elk geval is beslist noodig dat de weg gemaakt wordt. F.r wonen daar liecl wat menschcn die als het in den herfst geregend beeft er niet zon der sliksporen kunnen komen. Het beste is er goede vlamovenstraatklinkers te leggen. Sp'itsing van rijbaan en trottoir is niei wenschelijk omdat de straat daarvoor te smal is. De weg zal volgens de begrooting f S400 kosten, waarbij komen f 500 voor al- gemeene kosten. De oude keien worden er dan uit gehaald, opnieuw gestraat en aan gesloten mol klinkers Het is een groot werk en zal voel geld kosten, maai- 'I is noodig. De heer MAST vraagt of dit plan niet te rovaal is voor de gemeente De VOORZ. antwoordt dat dit het voor- Door het breken van de voorvork kwam de 19-jarige wielrijderte zoodanig te vallen dat hij eenige uren daarna overleed Bovenstaand bericht stond eenige weken geleden in de bladen met vermelding van naam en woonplaats van den ongelukkige. Indien deze jongeman een en niet een z.g. goedkoop rijwiel, had bereden, was het ongeluk niet gebeurd. Onderstaande afbeelding en toelichting van de GAZELLE- voorvork bewijst dit. 1. Hel ondereinde der binnenbalhoofdbuis is speciaal verdikt en is hierdoor breuk zoo goed als uitgesloten. 2. Om de volle 100 zekerheid te hebben wordt nog een extra versterkingsbuis aangebracht. 3. Het kroonstuk wordt zuiver afgedraaid, zoodat de ondercoon geheel aansluit en geen wringen kan ontstaan. 4. Uit staalplaat geperst kroonstuk, het beste materiaal wat hiervoor bestaat, 5. De vorksrheden worden zuiver aansluitend in het kroonstuk gemaakt hetgeen de soliditeit nog verhoogt. Weem daarom geen risico maar AGENT: deeligsle plan is. Het oude materiaal wordt ook gebruikt. Het zou iets goedkooper uit komen, maar dan is het slechter en minder hard materiaal. Het viel spr. ook wel legen. Het is nog maar een begrooting. Het plan is aanbesteden de levering van materiaal Wat hier gemaakt kan worden uit laten voe ren door ambachtslieden ter plaalse. Voor bestrating moeten echter goede stratenma kers komen. De heer MAST vraagt of er aanbesteding voor 't geheel zal plaats vinden. B. en W. zullen dit nader bezien. De lieer MEIJER zou het werk met behulp van '1 Werkfonds uit laten voeren cn vraagt of het plan niet te kostbaar wordt. Spr. zou voor willen stellen volgens art. 281 van de Gemeentewet een baatbelasting in le stellen voor de bedrijven die daar gevestigd zijn. De VOORZ. is het hier niet mee eens. Ifet gaat hier over een groot gedeelte der inwo ners, die ook een behoorlijke weg noodig hebben. De zaken die daar gevestigd zijn zorgen dat er in den vorm van werkloon e.d.g. flink wat geld in de gemeentekas komt, zij 't dan indirect. Als het alleen voor deze zakeh was zou spr. advisecren van hen een bijdrage te vragen, maar die hebben er niet zoo groot belang bij en zij kunnen met hun auto's er tocli wel doorheen. De heer MEIJER zegt, dat, wat do mon- schen daar betreft, die zouden met een straatje kunnen volstaan. De heer MAST had er eerst niets over wil len zeggen, omdat toen voorheen enkel een klein straatje gemaakt is, bij een vorige ver kiezingsperiode al gesuggereerd werd dat het ,,'t straatje van Mast" was cn daarom zal spr. er ook niet meer over spreken. Spr komt er met zijn fiets toch wel doorheen. Wij hebben er nooit om gevraagd, omdat het voor ons niet .van zoo groot belang :s. Het gaat hier uitsluitend over de belangen van de inwoners. De heer MEIJER „Ik spreek niet alleen over de commissionairs, maar ook over de. grondeigenaren". Volgens dc VOOBZ. heeft art. 2-St der baatbelasting hier geen zin. Het leggen van een trottoir blijft lapwerk. Dan is 't. nog be ter maar te wachten. De gemeenschap eischt ook dat elkeen goede wegen heeft. De heer SEGERS zal er nu ook niet veel van zeggen, want vroeger heeft men spr. ook al eens gezegd alleen voor 't belang van Mast, to werken. Spr. is er van overtuigd dat liet hard noodig is. De heer HOUTHUIZEN wil, nu er toeli go- sproken wordt over deze plannen, vragen of ook niet gedacht kan worden aan Achthui zen, daar liggen ook slooten die net zooveel stank geven als hier in den Bommel. Het gaat in Achthuizen ook over een 20 gezin nen en demping van een sloot en rioleering is ook dringend noodig. De VOORZ.: De toestand in Achthuizen is mij bekend en die is ook niet in orde. Maar hier in de kom der gemeente is 'f toch in do ec'-ste plaats noodig. B. 011 W. zullen ook in Achthuizen een onderzoek instellen wat gedaan kan worden. Ifet voorstel van B. en W. tot. verbetering weg cn verdere werken wordt dan m.a.s. aangenomen. Besloten wordt tot het aangaan van een geldleening groot f 10.500 tegen maximum 'i% pet. rente. De straatbelasting wordt bepaald on f 3989.16. Oji voorstel van B. en W. wordt besloten toe te treden tot de loonhijslagregeling in den landbouw. De heer IIOKKE verwacht er niet veel van. De VOORZ. doet medcdecling van een in gekomen circulaire betreffende de derde uien. Bij de rondvraag verzoekt de beer IIOKKE maatregelen tegen het onvoorzichtig rijden van automobilisten. De VOORZ. zal den veldwachter nader in- strueeren. Thans verzoekt do heer HOKKE oprui ming van de hoornen op den hoek van den Schaapsweg omdat die liet uitzicht belom meren. De VOORZ. verwacht dat do gem.-secreta- ris wel zal zorgen dat dit in orde komt. Christelijlte Transport- en Fabrieksarbeidersbond Jaarvergadering van de Afd. Stellendam Woensdag 24 Juni hielden de Stellendam- sche visschers, georganiseerd in bovenge noemde afdeeling, huin< jaarvergadering. De vergadering, welke matig bezocht was, werd door den voorzitter, den heer Jongsma, met gebed geopend, waarna deze een kort openingswoord sprak. De Bondsvoorzitter, de heer Strijbis, welke doze avond voor de afdceMng zal spreken, werd door den voor zitter hartelijk verwelkomd. Met dankbanr- heid maakte Spr. melding van de gunstige resultaten, waarmede de pogingen om ver betering te brengen in de positie der vis schors, bekroond waren. Het verzoek om verhooging vam den steun voor werldooze visschersknechts, werd ingewilligd. De steunregeling voor de schippers is bijna ge reed en de Minister beeft beloofd aan deze regeling terugwerkende kracht te zullen verleenen tot 1 Juli 193G. Hoe die steuurege- limig precies zal zijn, is uit den aard der zaak nog niet te zeggen. De vele regoerings- maatregelen welke genomen zijn tot steun van het bedrijf, hebben echter nog niet kun nen bewerken, dat wij weer een bloeiend bedrijf hebben. Integendeel, de toestand is momenteel heel slecht cn do toekomst zoo mogelijk nog donkerder. Door de maatrege len van bet buitenland en dc verminderimr van de koopkracht in het binnenland is er groot gebrek aan afzetgebied. Ook de geestelijke strijd wordt steeds fel ler, waar de tegenstellingen zich meer en meer toespitsen. S.D.A.P., N.S.B. en Communisten zijn lo ten van denzelfden stam, waar zij het Ko ningschap van Christus niet erkenmèh, maar j redding uit de ellende verwachten van den j mensch zelf. Daarom moet de strijd gaan j tegen alle revolutionaire groepen en de Chr. vakbeweging krachtig gesteund worden. Koop de waarheid en verkoop ze niet, ter- wille van allerlei valsche leuzen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental van dc afdeclimg in het afgeloopen jaar gestegen is van 44 tot 53, zoodat meer dan drievierde van het aan tal gehuwde knechts thans in onze afdee ling georganiseerd is. lit het financieel verslag dee len 'we mee, dat iin den afgeloopen winter uit de werk- loozenkais aan 31 leden is uitgekeerd een bedrag van f 1800.35. Tien leden waren uit getrokken. De aftredende bestuursleden de hoeren J. L. Lokker en M. Sohaai'f werden beide met groote meerderheid herkozen. Nadat de heer L. J. Vogelaar nog een kort woord tot de vergadering gesproken had, werd het woord gegeven aan den heer Strijbis. Deze ^preker begon op treffende wijze te schilderen de nood van onze «lagen. IIsj vergeleek hetgeeiv over de wereld gekomen is met een aardbeving, welke alles losruivt en doet wankelen. Alleen in ons land is een leger van bijna 400.000 werkloozen, waar van liet meerendeel .er naar snakt om door noestien arbeid in eigen gezinsbehoeften tc voorzien, maar ze kunnen niet omdat er geen werk voor hen te vinden is. Duizenden jonge arbeiders op wie eenmaal de hoop der ouders gevestigd was, dat zij straks do lasten van bet gezin zouden helpen vel lichten, blijven doelloos roxlloopen. Zij ga ni een t roost eloozr toekomst tegen, niet in staat ook om een eigen gezin ie vorm cm Welke ontzaglijke geestelijke en zedelijke bezwaren brengt dit alles voor dezulken met zich mee. Ook onder degenen, die nog werken, zijn er velen, die nauwelijks in hun onderhoud kunnen voorzien. liet kan wel niet ancHus of ook de middenstand moot de nadeelige J gevolgen van do sterk verminderde koop kracht van het volk in zeer sterke mate ondervonden. Dit blijkt ook wel uit de lam ge reeks van faillissementen, welke courant, ons bijna iederen dag brengt. Is bet nu in overeenstemming met Gods wil dat er zooveel ellende en werkloosheid is? Neen! In het zweet uws aanschijns zult gij brood ^ten heeft God gezegd. God is rijk in genade. Do aarde is groot genoeg. Kr is nog grond genoeg om in cultuur tc brengen. Er zij-n grondstoffen genoeg voor allerlei industrie» Er zijn arbeiders genoeg, Kr is ook behoefte genoeg. Maar er is ge brek na.ii orde in productie en consumptie* De mensch zelf is hiervan de oorzaak, om dat, 11ij Gods ge-boden niet houdt, maar al tijd het verkeerde doet. Klaagde zelfs de Apostel Paulus niet: „liet goede dat ik wiT dat doet ik niet, maar het kwade dat ik niet wil, dat doe ik". De oorzaak van de ellende ligt dus in de zonde. Hier ligt ook de tegenstelling met al omzê tegenstanders. Zij meenen, dat de mensch van nature goed is, of door beschaving en ontwikkeling wol goed te maken. Zij erken nen ook Gods gezag niet, maar meenen liet zelf wel in orde te kunnen maken. Zoo leert, de fascist dat aan den staat het hoogste gezag toekomt en socialist en com munist zeggen, dat het volk zelf moet be palen hoe liet wezen zal. Iïet loopt alles uit op do dwingelandij van één man. den die* tator. De dictator, de leider is dan het alles, de afgod. Zie het maar aan Ilitler, aan Mussolini, aan Stalin. Zij stellen zich in plaats van God. Hier past zeker de waar schuwing van den Apostel: „Kinderkous, bewaart uzelven van de afgoden". Laten Husland en Duitschland o.nis tot een waar schuwend voorbeeld zijn. De mensch kan het zelf wel. Dan komt de S.D.A.P. met het Plan van den Arbeid. Met luid geschetter cn matolooze agitatie wordt het ons volk verkondigd, aks ge maar doet wat wij zeggen, komt alles in orde. Heel deze actie is een groote volksverleu- goning. Niemand in Nederland is iui staat de economische toestand te veranderen, daar ons land in hoofdzaak aangewezen is op uitvoer en doorvoer naar het. buitenland. Heel deze actie moet dan ook weer op een groot fiasco uitloopen. Al die m/enschelijke pogiitugen zijn in wezen niets anders dan een heimwee en een teruggrijpen naar het ver loren paradijs. Maar dat paradijs komt hier op aarde niet terug. Dat komt alleen hier namaals, als de nieuwe hemel en de nieu we aarde zullen komen en dan nog maar alleen voor degenen, die gekocht zijn dooü het dierbaar bloed van Christus. Verbetering hier is alleen mogelijk door terugkeer tot Gods ordinantiën. Door saam- bi ndiiag en overleg. Door toenadering tus schcn werkgever en werknemer. Toenade ring tusschen regeering en volk. Toenade ring tusschcn de volken onderling. Door zoo allen tesomen in gemeenschappelijk overleg het beste voor elkander te zoeken bij liet licht van Godis Woord. Houdt dan aan dat Woord vast en verzet u tegen alle gezags- ondermijniinjg en revolutionaire woeling. B-». denk, dat liet geestelijke het hoogste is. Or^- zc worsteling gaat om ieder stuk van het leven op te eischen voor het Koningschap van Christus. Laten wij dan zoo ons leven steeds zien in het licht van de eeuwigheid. Op deze gloedvolle rede volgde nog een korte bespreking, waarna de lieer Strijbis voorging in dankgebed.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1