VOOR VROUW EN KIND maas en scheldebode zaterdag 20 'juni 1936 1 liefde en vreugde kerk en school weekoverzicht Ds. C. W. J. van Lummel Omzetbelasting op wild en gevogelte VOOR DE VROUW VOOR DE JEUGD BINNENLAND BUITENLAND dat (leze vuur, aan met don liet den het nog veld boer niet zijn niet en om VOORDE Denwelke gij niet gezien hebt en nochtans liefhebt, in Den welken gij nu, hoewel Hem niet ziende, maar geloovende u ver heugt. 1 Petrus 18a. Wat Jezus ook voor de verstrooide vreemdelingen, aan wie Petrus schrijft, gedaan heeft, hebben zij maar van hooren zeggen. Maar o wonder dat werkte zoo! Jezus' liefde tot die menschen, voor wie Hij stierf, toen zij nog vijanden waren, was hun zoo overweldigend, dat zij Hem noesten liefhebben. Zij werden zijn over wonnenen. Dat veroverde stormender hand hun ziel: die macht van Jezus' liefde, en Zijn Geest verwekte weder liefde in 't hart van die menschen, die Hem nooit gezien hadden. Dit is het werk dat Jezus nog steeds bij ons, die gelooven mogen, doet. Het is Zijn liefde, waarmee Hij ons eerst heeft liefgehad, dat wonder der liefde van Christus, dat in ons leven, door de werking van 's Heeren Geest vrucht draagt in dat andere wonder, n.m.l. dat wij Hem liefhebben hoewel wij Hem niet gezien hebben. En uit die liefde bloeit de vreugde op, de onuitsprekelijke heerlijke vreugde. Natuurlijk! Hoe zou dat zonder blijd schap kunnen zijn. Van zulk een Zalig maker te vernemen, die zoo groote liefde had voor zondaren, dat Hij om ze te verlossen van het verderf, den dood in ging en de hel in, zou dat geen vreugde wekken? Als wij er toe kwamen, om als verlo renen in ons zelf, op grond van de be lofte van het Evangelie, Jezus als onze vriend en redder en bruidegom te aan vaarden met geloof, en met het hart Hem aan te nemen, als Die ook voor ons den dood inging, om ons met God te ver zoenen en zalig te maken, dan loopt im mers het hart ons vol liefde en vreugde tegelijk. Jezus is méér dan een vriend. Hij is de bruidegom van Zijn gemeente. Hij wil zich zelf zoo geven in Zijn liefde aan ons dat het hoogste van de mensche- lijke samenleving: het huwelijk er - maar een zwakke schaduw van is. Zal de ge meente, die ter bruiloft gaat en den 'Brui- degom, die haar hart veroverd heeft ont moeten gaat, niet blijde zijn? En wat schort er aan, als die vreugde gemist wordt? Hapert het dan niet aan onze liefde? Wie Jezus liefheeft, verheugt zich in Hem. Over de eer, die onzen vriend en brui degom is ten deel gevallen, nu reeds. Wat hooge onderscheiding! Jezus, in den hemel, in de hoogste macht en eer: in Gods troon! En dat is onze vriend! Wij kunnen toch soms zoo beschaamd zijn over onze vrienden, als zij in schande komen. Maar ook zoo ingenomen zijn met onze vrienden, als zij in aanzien stijgen en hooge posten bezetten en dan zeggen wij: dat is mijn vriend. Vat gij iets van de ingenomenheid, waarmee die Jezus' verkoornen, op Jezus kunnen wijzen, al hebben zij Hem nooit met het lichamelijk oog aanschouwd, maar op Hem wijzen in Zijn heerlijkheid in den hemel, en zeggen kunnen en mogen: Dit is mijn Vrend? Dat kan niet zonder vreugde. Niet eens alleen uit zelfzucht, maar wel heel onzelfzuchtig, omdat Jezus zoo geëerd is, Dien zij zoo liefhebben. En dan is nog zooveel hooger eere .voor Hem weggelegd. Hij zal eens gezien worden, door ons ook gezien, die Hem nooit zagen, op de Wolken des hemels. Dan zal Hij op Zijn rechterstoel gaan zitten. En alle men schen, de grooten en de kleinen, en alle duivelen, hoe opstandig en trotsch en machtig zij eertijds waren, zullen voor Hem staan en geoordeeld worden, als Hij in goddelijke heerlijkheid en majes teit zal neerzitten, om te richten. En dan, in die ure, als het hart van alle goddeloozen sidderen zal van bange verwachting en vo, Zijn oog zullen willen versteken, en de grooten der aarde zullen beginnen te weenen dan in die «re te mogen denken en zeggen: „Dat is mijn vriend waarvoor zij allen zoo be nauwd en beducht zijn. Zoo groot is zijn majesteit Moet niet, naarmate wij Hem liefhebben, ook ons hart zwellen van voldoening en vreugde over zulke hoog heid van onzen Heiland? En als wij dan denken gaan, hoe Hij »ns deel zal geven in Zijn koninkrijk. In cat koninkrijk der heerlijkheid, dat in dien grooten dag de aarde zal gaan ver vullen en al de hemelen. En wij gaan denken aan de plaats, die ons daarin is aangewezen en de schatten ons daarin geschonken. En onze ziel vermeit zich in de ongestoorde zalige gemeenschap met die dan genoten zal worden. In den volmaakten dienst voor zijn aangezicht dan volbracht, leeft gij u reeds in. En qij verbeeldt u het oogenblik van binnentre den in de bruiloftszaal, het oogenblik T:\d.e,eeu,wi9heid van zali,9 genieten, vlak bij het hart van den Heiland. Maar hoe zal immers, als wij Jezus hebben lee- ren liefhebben, niet nu reeds er onuit sprekelijke vreugde in het hart zijn, bij het vooruitzicht nog maar. Hoe krachti ger die liefde is, des te meer zal ook de blijdschap groeien. Hierop zullen wij onze aandacht en de godvruchtige oefeningen van onzen geest samentrekken, dat wij den geestelijken band aan Jezus mogen versterken. Wij moeten biddend verlangen naar den Hei ligen Geest, dien Jezus uit den hemel ons toegezonden heeft, door Wiens werking wij steeds sterker getrokken worden, met overgave der ziel, tot onzen hemel- schen Bruidegom, zoodat Hij ons al dier baarder wordt en Gods woord ook van ons zeggen kan: „Denwelken gij niet gezien hebt en nochtans liefhebt." Want dan volgt ook :„In Denwelken gij u nu verheugt." NED. HERV. KERK Beroepen. Te Apeldoorn (6e pred.pl.), M. N. W. Smit te Kerkrade (toez.). Te Fsusden, L. G. Brui.jn te Heteren (Gld.). Beroepen: Te Voorthuizen. F. van Asoh te Wierden. Aangenomen: Naar Tul! en 'tWaal, cand. L Lagerwey te Sehevenir.gcn. Aangenomen: Naar Kootwijk, cand. J. \V. v. d. Linden te Utrecht Naar Serooskerke (toez.): cand. P. A. Warners te Doeliiichem. Naar Randwijk, G. C. Roosendaal, cand. te Utrecht. Bedankt: Voor Wamel en Dreumel, B. J. Lietaert Peerbolte, cand. en hulppred. te Uchelen. Voor Aalburg en Heesbeen, K. van der Pol te Boven-Hardinxveld Bedankt: Voor Jaarsveld, Molenaars graaf en Wijngaarden, cand. J. W. v. d. Lin den te Utrecht. Voor Hoogevecn, K. van de Pol te Boven-Hardinxveld. GEREF. KERKEN IN H. V. Bedankt: Voor Oudemirdum, P. G, v. d. Ilooff te Zaandam. VRIJE EVANG. GEM. Aangenomen: Naar Ierseke, J. van Wijek, voorganger Belgische Evang. Zending te Antwerpen. BAPTISTEN GEMEENTE Beroepen: Te Stavoren, -J. de Jong, cand. te Hamburg. Beroepen: Te Haulerwijk (Fr.), cand.' Jac. de Jong te-Hamburg. De bekende emeritus-predikant, Ds. C. W. J. van Lummel te Zluidland, vierde Woensdag zijn tachtigste verjaardag. Ds. v. Lummel werd 17 Juni 1856 te Utrecht geboren, waar zijn vader, de bekende schrij ver H. J. v. Lummel, onderwijzer was. Als onderwijzer arbeidde hij te Utrecht, Veenen- daal, Makkum, Vianen, Heurne. Hij bezocht de kostschool te Doetinchem en studeerde aan de Vrije Universiteit. In 1887 is hij can- didaat geworden, om 24 Juli 1887 te Waarder (Z.H.) het predikambt te aanvaarden. Van daar vertrok hij in 1889 naar Delft, waar heen een tweede beroep werd aangenomen. 20 jaar heeft de jarige in de oude Prinsen- stad gearbeid en menig beroep werd er door hem afgeslagen. 15 Aug. 1909 vertrok Ds. v. Lummel naar Zuidland, waar hij heeft ge arbeid tot 1 Maart 1933, toen hem eervol emeritaat verleend werd. Ds. v. Lummel ves tigde zich toen metterwoon te Den Haag, maar kortgeleden vertrok hij opnieuw naar zijn oude gemeente. Ds. v. Lummel, wiens optreden in de dagen der Doleantie viel, heeft heeft tal van kerken in de Rijnstreek geïnstitueerd. Op de kerkelijke vergaderin gen was Ds. v. Lummel een bekend figuur en hij heeft deel uitgemaakt van de Gen. Syno den van Arnhem, Utrecht en Assen. Zijn grootste bekendheid verwierf Ds. van Lummel echter als propagandist van de Anti-Rev. partij. Om zijn groote slagvaardig heid was hij in verkiezingsdagen een ge vreesde debater. Hij verwierf de bijnaam van „adjudant van Dr. Kuyper". Tal van be stuursfuncties heeft hij voor de A.R. partij vervuld, we noemen o.a. zijn voorzitterschap van het Prov. Comité van Zuid-Holland, idem van de Statensectie Ridderkerk en van den Kamerkieskring Dordrecht. Ook voorde Unie „Een school met den Bijbel", Patrimo nium en den Geref. Jongelingsbond heeft hij allerwege zijn woord gesproken. Ds. v. Lum mel, die vele jaren hoofdredacteur was van De Delvenaar, heeft verschillende brochures in het licht gegeven en in tal van kerkboden zijn bijdragen gepubliceerd. THEOL. SCHOOL TE KAMPEN 5000.aan legaten Prof. Schilder deelt in de Bazuin mede, dat deze week bij hem is ingekomen, een brief van den scriba der Geref. Kerk van Groo- tegast, br. A. Bosma, die meldde, dat is gelegateerd door wijlen de echtelieden A. Buffinga en A. BuffingsBosma, onder meer aan de Theologische School te Kampen 4000 (vier duizend gulden), en aan het studiefonds (hospitium) te Kampen" f 1000 (één duizend gulden). Alles vrij van succes sierechten, uit te keeren vóór 1 Oct. 193B. Dr. H. W. VAN DER VAART SMIT De classis Dordrecht van de Gereformeer de kerken, vergaderd op 16 Juni 1936 te Dordrecht, gehoord het advies der deputaten van de particuliere synode in Zuid-Holland- Zuid ad art. 49 en XI K.O heeft besloten te berusten in het eervol ontslag van dr. H. W. van der Vaart Smit als dienaar de? Woords van de Geref. kerk 'e Zwijndrecht- Groote Lindt. Dit ontslag geschiedt naar art. X' K.O. en zal ingaan 1 Sept a.s Aan dit classisbeslui! voeg- dr. Van der Vaart Smit toe, dat hij dit eervol ontslag gevraagi en verkregen heeft in dier voege, dat hij den naam, de eere en de rechten van den dienaar des Woords behmdt. De bedoe ling is om met het Ned. Chr. Persbureau thans tot meer uitbouw te komen. Per 1 Sept. hoopt het bureau zich te vestigen te Den Haag Koninginnegracht 70. Van vrijstelling geen sprake In antwoord op vragen van den heer Vervoorn betreffende de vrijstelling von omzetbelasting op wild en gevogelte, heeft de Minister van Financiën geantwoord, dat hij hiertegen bezwaar heeft, aangezien van de gewone vleeschsoorten ook omzetbelas ting vvord-t geheven. Bij d-e behandeling van de wet op de om zetbelasting is geenerlei toezegging gedaan, waaruit de vrijstelling van wild en gevogel te zou voortvloeien. RUST Frans Bastiaanse In het uur, dat de lucht nog niet duister is, Even voor de naoht Omhoog nog de laatste luister is, Dor verbleekte zonnepracht; Waar de wijde rust, na blijde dag Op aarde ligt uitgespreid, Alsof ze sinds eeuwige tijden lag, En zoo liggen zal voor altijd; In het uur, dat langzaam kleppende slaat In een stil dorp een klok, En een landman stalwaarts stappende gaat, Naast het span, dat do ploegschaar trok. Loop ik te dolen door 't vredige veld Waar de laatste schoven staan. En ik denk, hoe dit jaar is heenengesneld, En hoe ras een volgend zal gaau1 Zag ik den trotschen zaaier niet, In September over het land? Zag ik het goudigevcaaier niet, Van de zon, die de tarwe brandt? Zal ik opnieuw den zaaier zien Zaaien met breed gebaar? Zal ik opnieuw den maaier zien? Ofwas dit het laatste jaar7. AV ONDLIEDEKE Alice Nahon In de hagen daar begon Zachtjes iets te spreken Wat niet anders wezen kon Dan een wind-gebêken Over 't oude hofken viel Wat geen zang kan zeggen Wat een avond in uw ziel Zelf moet nederieggen Om een wicgsken vlocht een vrouw Zaal'ga douwdidouwkens Aam der heem'len verre gouw, Bloeiden wat kersouwkens BEDE OM OOTMOED Jacqueline van der Waals Leer mij Jezus, in mijn leven Anderen den voorrang geven; Maak mij van de eerzucht vrij, Die verlangt naar heerschappij; Laat mij geen waardeerin-g vragen, Willig ook miskenning dragen, En behoed mijm oog voor kwaad, Als het goed met and'ren gaat. Heil'ge Jezus, richt mijn sohreden, Dat ik in Uw voetspoor trede, Maak mij-n hart in U verblijd Die ons heerlijk Voorbeeld zijt. Leer ons naar Uw wil te hand'len En in Uwe liefde wandelen. Dat wij eens, Uw beeld gelijk, Kind'ren worden van Uw rijk. Dit is, o God! ons groot gebrek, dat ons verzelt in 't grootsehe leven er. ons veroordeelt bij verstek: wij zijn geen kinderen gebleven. Jan Visset' Beste meisjes en jongens, Ditmaal heb ik voor jullie een paar leuke versjes opgezocht, die erg gesohikt zijn om eens op te zeggen op schooi, of bij een feestelijke gelegenheid thuis. Misschien kennen enkelen van jullie ze al wei: in leesboekjes komen ze ook wol eens voor. Maar: die zijn toch meestal niet van je zelf; als je dit Jeugdhoekje uitknipt, kun je deze gedichtjes zelf bewaren en voor de dag halen, wanneer je er om verlegen zit. Lees ze dan dikwijls goed op toon hardop over; daardoor leer je ze van zelf aardig opzeggen. Ze zijn allebei mooi, 't een meer grappig, 't andere kinderlijk, maar héél fijn. Enfin: lees zelf maar! DE WILGEN Uit: C. S. Adamo v. Scheltema „Eenzame liedjes". Daar ware' eens zeven wilgen In eene boerenwei. Die droegen groote pruiken op Hun ouden, harden, houten kop En, stonden op een rij. En hunne pruik met haren, Die kwam nooit tot bedaren, Ze knikten almaar: „ja" en „neen", Wat dat wou zeggen, wist er geen. Toen kwame' er heel veel vogeltjes, Die bouwden daar hun nest, Die woonden alle paar aan paar, En leefden leutig met elkaar En vonden 't opperbest. En ieder zong een liedje Van wiede-wiede-wiedje, Maar al de wilgen riepen: „Och, Wat schreeuwen daar die vogels tochl" Toen kwam een groote regenbui Die keek heel boos, en zei: „Die pruiken vind ik veel te hoog, Dat 's geen fatsoen, die zijn te droog Daar moet wat water bij!" De wilgen snikte' en steunden: „Wat is dat nat!" ze weenden. „O!" riepen ze met een lang gezicht, Nee, dat vergeten we niet licht I'* Toen kwam een dikke bonte koe Die snoof 's en zei: „Wel, Zoo'n wilgebiaadje mag ik graag, Dat 's juist goed voor een volle maag En voor een zwak gestel! 'k Mag zeker van uw pruiken Wel 'n kleinigheid gebruiken?" De wilgen zuchtte' elkander toe: „Wat zeg je nou van zóó een koe?" Toen werd op 't laatst hun pruikebol Zoo alleraakligst lang, Dat iedereen van sohrik wegliep De vogels riepen: „piep, pieii piepl" En werden ook al bang. En ieder zei: „Wat vreeselijk! Dat 's zeker ongeneeslijk!" De wilgen dachten: „Dat 's juist fijn, 't Bewijst, dat wij van adel zijn!" Toen kwam de boerenkapper aani, Die had een groote schaar En knipte met een groote hap, Zoo maar op éénmaal knip-knip-knap, Door al dat wilgenhaar! Zij schrokken zelf verbazend Maar de anderen lachten razend, En riepen allemaal brutaal: „Wat bennen jullie nou weer kaal!" KINDERSPROKE (Uit: Marie Boddaert „Serena") Nacht is niet boosAls hij komt, de nacht, maakt hij den hemel open, en veel sterren en sterretjes komen zacht op gouden voetjes geloopen. Zij zijn nieuwsgierig, en naar bcnce Zouden ze heel graag komen, Maar zij zijn bang voor de groote zee, En voor de hooge hoornen. 't Is boven ook donker, maar zij hebben licht. De zon gaf ze allemaal lichtjes, Voordat hij naar bed ging: die houden ze (dicht Bij hun gouden sterregezichtjcs. Ze kijken cn lachen en knikken goênacht, En zeggen: „Je moet gauw gaan slapen", Z ij worden eerst naar bed gebracht Als de zon heeft uitgeslapen. Zij wandelen boven den gan6chen nacht Op hun kleine, bloote voetjes; Dat doet geen pijnde wolken zijn zacht. En ze gaan ook maar zoetjes, zoetjes; Ze mogen nooit leven maken, dat zou De moede menschen hinderen 'k Geloof niet, dat i k ze hooren zou; Maar er zijn ook zieke kinderen. 'k Zou heel graag eens naar boven gaan, Als 'k wist, hoe daar te komen Vogels hebben vleugels aan, Die vliegen boven de boomen. Bouwen ze boven ook hun nest? Of zou hun dat niet bevallen? En loopen ze altijd alleen? Je zoudt best Uit je open huis kunnen vallen. Hobben je boven ook een tuin, En bloemen.... en kersenen bijen Die brommen zool en een hooge duin Waar je op en af kunt rijen? En je moeders handen, zijn ze ook zoo zacht, Als ze je 's morgens komt wasschen, Eu de zeep zoo schuimt, en een watervraoht Over je rug komt plassen? In mijn' bosch woont een nachtegaal Hebben je kleine muschjes? Die je voeren kunt? Zijn je allemaal Broertjes broertjes en zusjes? Ik krijg er haast óók één: 't bedje staat klaar Hebben jullie allemaal bedjes? Maar waar staam ze dan, ik zie er geen. (waar? 'k Hou 't mijne nu altijd netjes. Twee, tien, twintigaltijd meer Komen aamgeloopen In mijn oogen strooien ze prikkeltjes neer Ik hou ze niet meer open. Tien, zes, honderdIk ben te moe, Om je allemaal te tellen Als ik wakker word, is de hemel toe..,. En 'k heb nog zóó veel te vertellen..,. Ik hoop, dat jullie ze net zoo mooi vindt als ik. Dan zul je ze vast wel goed bewaren. Schrijf jullie eens, of je ze soms gebruikt hebt? Nu, ik' eindig gauw. 'k Hoop, dat het jullie allemaal goed gaat deze week. De hartelijke groeten en beste wenschen van jullie TANTE TINE Het verraad in het Kuyperhuis of een spion in dienst van de liberale pers, zoo zou de titel kunnen luiden van een poli tieke „roman". De heer J. Schouten, het kalme cn nuchtere Kamerlid onzer partij, heeft, naar we mogen verwachten, de be spreking in de vergadering van gedepu teerden der kieskringoentrales van de Anti- Rev. Partij in het Kuyperhuis lot de ware proporties teruggebracht. Wat is toch het geval geweest? De liberale pers kwam eerst met een kort en voorbarig bericht over ge noemde vergadering en later met een uit voerig verslag van deze strikt vertrouwe lijke bijeenkomst. Men zou geneigd zijneen der partijgenooten van verraad of van be taalden spionnendienst te beschuldigen, in dien de heer Schouten niet had opgemerkt, dat de man de klok heeft hooren luiden, maar niet weet, waar de klepel hangt. Laat ons aannemen, dat hier gesproken kan worden van een lek „anli-rev." vat; dat zou nog de beste veronderstelling zijn voor den man en diens daad. Door Koningin on Prinses zijn tal van bezoeken gebracht, o.a. aan Eindhoven, Vaals en Den Bosch, waar de Prinses opge nomen is in de Zwa-nenbroederschap. Dins dag heeft HM. de Koningin de nieuwe Waalbrug te Nijmegen geopend, de groot ste boogbrug van Europa, welke de eerste gierpont in ons werelddeel na bijna 280 jaar vervangt. Jammer, dat deze gebeurte nis gepaard ging met een liederlijke ver tooning, de „lijkverbranding" van de oude gierpont. Dn muziek speelde treurmarsehen, de deelnemers plengden tranen, de lijkbid derswaren in grooten stijl; alleen werd het rouwbeklag verstoord door losbandigheid van sommige deelnemers, die de ceremonie niet ernstig genoeg speelden en uit den toon vielen. Niet genoeg kan afkeuring uit gesproken worden over bet feit, dat de Nij- meegsche overheid een dergelijke lugubere vertooning toeliet en dat de Waalbrug-com missie er aan mee deed. Dan gaf de leger- en vlootdag te Rotter dam mooier momenten te zien! Het laatst van de vorige week hood de Maasstad een grootsch militair schouwspel, toen vijftien honderd militairen defileerden voor den be velhebber van het veldleger: de kranige mariniers, de wielrijders, de huzaren, de „gele rijers" in hun oude uitmonstering. En dan de prachtige demonstraties op Woude- steyn". Donderdagavond gaf de Ned. Chr. Radio-Vereen, een uitgebreide reportage van dezen schitterend geslaagden dag. Het rapport der Staatscommissie inzake grondwetsherziening is verschenen. De com missie heeft enkele belangrijke voorstellen, als lagere vergoeding voor leden der Twee de Kamer, vaststelling van het inkomen dei- Kroon met een meerderheid van tweederde van het aantal leden der Kamers, benoe ming van ministers zonder portefeuille (bij gewichtige gebeurtenissen als dreigend oor logsgevaar e.d.g.), verschijningsverbod voor geschriften, ontnemen van 't lidmaatschap aan revolutionaire volksvertegenwoordigers, eenige wijziging ten aanzien van de even redige vertegenwoordiging enz. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot herberekening van pen sioenen van burgerlijke cn militaire amb tenaren, waardoor een bezuiniging van f5.700.000 (w.o. f 800.000 voor 40 gemeenten cn f 1.600.000 voor het Alg. Burgerl. Pen sioenfonds) kan worden verkregen. De rijksmiddelen bleven in de eerste vijf maanden in opbrengst f 4.800.000 ten achter bij verleden jaar. In Mei j.l. brachten de nict-dirccte belastingen f 170.000 meer op dan verleden jaar. De omzetbelasting haal de thans de raming. De Regeering heeft het voornemen voor den winter 1936—1937 een millioen gulden voor extra-steun voor werkloozen beschik baar te stellen. Om de varkensprijzen op te voeren zal de veehouderijcentrale varkens afnemen tegen vastgestelde prijzen. De benzineprijs wordt met een halven cent per liter verhoogd. De weekstaat van de Ned. Bank geeft een vermindering van den goudvoorraad van i9Vo millioen. Door de Ned. Spoorwegen wordt, ingaan de 1 Juli a.s. voor de gezelschapsbiljetten voor volwassenen een aanzienlijke prijsver mindering ingevoerd. In de zomerconferontie van „Kerkherstel" is gerefereerd over de reorganisatie en de kwestie van bestuur en beheer in de Ncd. Herv. Kerk. In de conferentie van „Kerk opbouw" merkte de voorzitter op, dat de voorteekenen, om met „Kerkherstel" een reorganisatievoorstel in te dienen, bij de Synode der Ned. Herv. Kerk ongunstig zijn. Woensdag en Donderdag is de Thcol. Schooldag te Kampen gehouden. Prof. dr IC Schilder sprak het openingswoord, waar na vele belangrijke onderwerpen werden besproken. Opnieuw is aan de Theol. School gelegateerd en wel f5000. Thans is in kor ten tijd ten nutte van genoemde stichting f25.000 ter beschikking gesteld. Woensdag werd de oude veteraan Ds C. W. J. van Lummel te Zuidland, 80 jaar. Niet alleen op kerkelijk gebied, ook op poli tiek terrein is Ds van Lummel geen onbe kende. Als propagandist van de anti-rev. partij was Ds van Lummel gevierd en ge vreesd als gewiekst, slagvaardig debater. Te Genève had de 400-jarige herdenking van de Hervorming plaats, waaraan zich onmiddellijk aansloot het Calvinistisch con gres. Door Dr G. Oorthuys cn prof. mr Vic tor H. Rutgers, werd op dit congres ge sproken. Laatstgenoemde leverde een warm pleidooi voor de christelijke politiek, gelijk die in Nederland door de Prot. Chr. par tijen wordt voorgestaan. De Ned. Cl) r. texliel-arbeidersbond „Uni- tas" mocht zijn 40-jarig bestaan herdenken. De algemeene reclasseerings-commissie der Nat. Chr. Geheelonthoudcrsvereeniging herdenkt vandaag haar 25-jarig bestaan. De Zuid-Hollandsche walersehapsbond be stond 25 jaar. Te Utrecht werd het 50-jarig bestaan der vereeniging voor homoeopathie herdacht. De spoorwegen liarlden in 1935 een tekort van 32 millioen gulden. Bij de Hembrug zijn demonstraties gege ven met een monsterdgas-dichte stof, welke proeven volkomen slaagden. Te IJmuidcn en te Egmond aan Zee is een zgn. wilde staking in het visscherijbe drijf uitgebroken, welke evenals die in 1933 buiten de vakorganisaties om is geprocla meerd. Geen treiler vaart meer uit. Men ziet de toekomst nog donkerder in dan in 1933. In de Oranje-Nassaumijn te Heerlerheide zijn door een ontploffing twee mijnwerkers om het leven gekomen. Een derde werd ernstig gewond. Een dergelijk mijnongeluk is in geen jaren voorgekomen. Een treffend tafereeltje deed zich voor hij het bezoek van Prinses Juliana aan Vaals, het uiterste punt van Zuid-Limburg, waar de Prinses een gesprek had met een oud vrouwtje. Tranen van ontroering liepen over de wangen van het stokoud moedertje toen de Prinses haar verschillende vragen stelde, die zij in Limburgscli dialect trachtte te beantwoorden: „Ich zael veur euch be ten, prinses" zoo stamelde het vrouwtje vreugdevol. „Ik zal voor U bidden, prinses" het ge tuigt van oprechte liefde voor ons vorsten huis. Paul van Zeeland is er nog in geslaagd een kabinet in België te vormen, bestaande uit zes roomschen, zes socialisten en drie liberalen. Dit tweede kabinet-v. Zeeland vaart als het ware in het zog van het voor afgaande ministerie van dien naam en ge voelt thans nog de deining, welke het eer ste heeft veroorzaakt. De devaluatie, welke het bedrijfsleven tot opleving en in breede- ren kring weder welvaart brengen zou, heeft niet de uitwerking gehad, welke men daarvan verwachtte. Zij ging bovendien ver gezeld van financieele gestes in zekere hooggeplaatste kringen, die aanleiding ga ven tot de veronderstelling, dat men daar vóór de bui wilde binnen zijn, door van deze buiteling van bet betaalmiddel zooveel mogelijk te profiteeren. De stembus heeft onder 'deze minder ge- wenschte dingen een oordeel geveld en de stakingsbeweging is daarop gevolgd als uiting van teleurstelling over de devaluatie- politiek van v. Zeeland. Deze beweging heeft zich op schrikbarende wijze uitgebreid. Van de kolenmijnen is de staking overgeslagen naar do metaal- en steenindustrie. Te Gent staken de havenarbeiders en de metaalbe werkers thans ook. Te Luik wilden de sta kers de trams in brand steken. De politie moest hen herhaaldelijk uiteen slaan. Geen tram rijdt er meer. Pantserauto's met machinegeweren gewapend, doorkrui sen de stad en iedere samenscholing wordt uiteengedreven. De scheepvaart op de Bel gische Maas is stilgelegd. Ook Brussel is door de stakingsbaril aangetast. Het aantal stakers is tot bijna 40.000 ge stegen. In de Borinage, het mijn'distriet in Hene gouwen, hebben de stakers in verschillende steden barricades opgeworpen. Zelfs wer den pogingen gedaan, om bruggen in brand te steken. De wegen worden mot gebroken flesschen bestrooid, om de gendarme-paarden te ver wonden. In eenige provincies is het auto verkeer zelfs verboden. Het Engelsche Kabinet beeft met alge meene stemmen zich uitgsproken voor op heffing van de sanctiemaatregelen tegen Italië. Eden moest dit voorstel in het Lager huis verdedigen, waarbij de oppositie het hem zeer moeilijk maakte. Zij kon echter niet ontkennen, dat de sancties niet het doel hebben bereikt, hetwelk men zich voor stelde. Het heeft geen enkel nut meer ze loe te passen tegen Italië, dat in zijn mili taire actie toch geslaagd is. Bovendien zou de Volkenbond dan tot een actie moeten komen, welke tot een oorlog in de Middel- landsche Zee zou kunnen leiden. Met zooveel ophef en Engelsche hum bug werd het vorig jaar Albions voornomen aangekondigd. Daar zou Mussolini voor sid deren! Er waren er zelfs die spraken van een keerpunt in de geschiedenis. Wat En geland thans voornemens is, mag ongetwij feld een keerpunt genoemd worden. Of ech ter de enthousiastelingen van toen nu nóg zoo enthousiast zijn In Frankrijk hervatten de stakers het werk doch te Bordeaux blijven de stakingen zich uitbreiden. In Palestina is bet nog steeds onrustig. Het oude stadsdeel van Jeruzalem is door de Joden ontruimd. Zelfs zou te Londen overwogen zijn de Joodsche immigratie in het Heilige Land voorloopig stop te zetten. De burgeroorlog in China is niet tol uit barsting gekomen, doch wel is de spanning iusschen China en Japan toegenomen. In Noorwegen is een vliegtuig op een berghelling gestort. Alle zeven inzittenden kwamen om het leven. Uit Grao Para in Brazilië wordt gemeld, dat drie Engelsche zendelingen in de oer wouden langs de Rio Xingu door de Cayapo- Indianon zijn doodgemarteld.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 3