Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES GEMEENTERAAD VAN MELISSANT ZATERDAG 20 JUNI 1936 51E 'JAARGANG N°. '4306 ACooie twitte tonden,' IVO BOL Bij Examens en Openbaar Optreden Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERlj EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSD1JK - Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. WERKVERSCHAFFING De werkloosheid is een ramp voor de bona fide werkman, daardoor wordt hij ge dwongen zijn tijd in ledigheid door te bren gen. Niet alleen in de eerste plaats zijn daardoor de financieele bezwaren groot, ook de moreele en geestelijke bezwaren, welke hem bedreigen, zijn lieusch niet te onderschatten. Om eenigszins in den nood der eerste levensbehoeften te voorzien, is de steun regeling ingevoerd, doch steun gaat en mag niet verder gaan, dan het verstrekken van een klein weekgeld, hetwelk volgens een wiskundige formule vastgesteld wordt. Boven dat vastgestelde maximum-bedrag van gezinsinkomstcn kan de werkman nooit komen, tenzij hij onjuiste opgaven verstrekt, doch dat zal wel zoo veel niet voorkomen; de risico van .uitgesloten te worden is daarvoor te groot. Nu is er mogelijk een kleine categorie, welke zich gemakkelijk schikken kan in deze toestand. Wij hoorden eens vertellen, dat er iemand zeide, liever niet meer te gaan werken, want onze lieve Heer had nu gezoi-gd, dat hij een klein pensioentje had. Dat zijn gelukkig hooge uitzonderingen, 'de meerderheid, ja de massa verlangt hoofd voor hoofd naar werk. Het peil onzer arbeiders staat gelukkig nog zoo hoog, dat zij loon willen ontvangen voor geleverde arbeidsprestatie. Dat zij lie ver, veel liever werken dan in den steun loopen, niet alleen, omdat daardoor de ge zinsinkomsten grooter zijn, maar, omdat hun gansche persoon' er naar verlangt om te arbeiden. Zoo zijn gelukkig onze arbeiders en zoo hebben wij hen te beschouwen. Daarom wordt het door ons toegejuicht, dat door de Overheid maatregelen beraamd worden om de grooto schare van werkloo- zen, welke wij op Flakkee bezitten, aan productief werk te helpen. Onze gemeentebesturen zijn het gelukkig eens en beseffen ten volle, dat de toestand zooals die nu bestaat, onthoudbaar is voor den werkman, het gaat voor hen zeer moei lijk om maar steeds als steuntrekker te moeten leven; dat kweekt een geest van be rusting, welke niet goed is. Onze arbeiders moeten zoo het maar eenigszins mogelijk is, aan werk geholpen worden. Twee wegen zijn er, welke daartoe ku'n- nen dienen. Tewerkstelling in het bedrijf met loon- toeslag, of werkverschaffing. Van het eerste punt verwachten wij niet Veel; het ware vurig te hopen, dat dit sla gen kon, doch wij gelooven, zoo wij ons oor eens te luisteren leggen, dat de practi- sche en financieele bezwaren een struikel blok zullen vormen, waarover men niet heen zal kunnen stappen. Nochtans adviseeren wij, om op iedere plaats een ernstige poging te wagen, door liet vormen van plaatselijke commissies, om de loontoeslag uit te voeren. Wij mogen niet één middel onbeproefd laten, om do werkloosheid te bestrijden. Het tweede middel, werkverschaffing, zal op het geheele Eiland ernstig aangepakt worden. Ons Eiland is door de Provinciale commissie in twee secties verdeeld, Oost en West-Flakkee, welke ieder een commis sie zullen vormen, bestaande uit vertegen woordigers der gemeente en polderbesturen, terwijl ook de arbeiders-organisaties in deze commissies zitting zullen krijgen, als gelijkgerechtigde. De taak der commissies zal zijn, objecten op te sporen, welke voor werkverschaffing in aanmerking komen en zoo die productief en rendabel zijn, aanhangig te maken bij de Rijksinspectie. Door de inschakeling van het burger-ele ment naast de gemeentebesturen, gelooven wij, dat deze commissies wel kans van sla gen zullen hebben. Wij verwachten, dat door hen objecten, welke voor werkverschaffing in aanmerking komen, naar voren gebracht zullen worden. Zeer waarschijnlijk is er reeds een groot werk in uitzicht, doch de voorbereiding en uitwerking zal nog wel wat tijd vragen. Doch er zal nu weer gewerkt worden, om onze arbeiders aan werk te helpen; dat juichen wij toe. Wij vinden alles beter, dan het geest- doodende nietsdoen. Onze arbeiders zijn het waard, dat er clan desnoods nog maar een grooter offer van de publieke kas gevraagd wordt, zoo zij maar kunnen werken. Het steuntrekken, op zichzelf beschouwd een zegen, geeft onze arbeiders niet, wat zij behoeven, het nietsdoen demoraliseert hen, terwijl de steun onvoldoende is om in al do levensbehoeften te voorzien. Met werken, al is het dan in de werk verschaffing, hebben zij naast arbeid ook een lioogere gezinsinkomst, wat lien in dezen tijd zeer te stade komt. Wij zijn er van overtuigd, dat deze com missies hun uiterste best. zullen doen om te slagen; wij verwachten daar veel van ten voordeelc van het algemeen belang. Tuinbouw De Rykstuinbouwconsulent voor de teelten op clan vollen grond, Ir. D. Kers Hzn. te Naaldwijk deelt mede: De tijd is weer genaderd, dat het optreden van „de aardappelziekte" verwacht kan wor den. Het is genoegzaam bekend dat deze ziek te groote schade doet en durs bestreden moot worden. Dit kan men doen met Bourgondische pap of met Bordeaux'sche pap. De Bourgondische pap wordt bereid door IV2 Kg. kopervitriool en Kg. sodex te za- men in 100 liter water op te lossen. Het meng se] van kopervitriool en sodex is in den handel verkrijgbaar onder den naam Normaal pap poeder. Ter bereiding van 100 liter eproeistof wordt hiervan 2*/i Kg. opgelost. 100 liter Bordeaux'sche pap wordt als volgt bereid: iy? Kg. kopervitriool (fyn gekristalliseerd) wordt opgelost in 50 liter water. In een ander vat wordt 1 Kg. ongebluschte kalk opgelost in 50 liter water. Vervolgens giet men onder voortdurend omroeren de ko- pervitriool-oplossing bij de kalkoplnsslng. Inplaats van 1 Kg. ongebluschte kalk kan men 2 liter droge gebluschte kalk gebruiken. De pap moet steeds gecontroleerd worden met een blank mes, hetwelk men in de pap houdt. Zet er zich geen koper op af, dan is de pap goed. Anders moet zooveel kalk toege voegd worden totdat dit niet meer plaats vindt De vaten moeten van hout zijn. Het sproeien moet natuurlijk zorgvuldig uitgevoerd worden. Diploma-uitreiking Landbouwschool Ten overstaan van den Rjjkslandbouvvconsu- lent, het bestuur der school en de Commissie van Toezicht had na de eindles de uitreiking plaats der diploma's. Alle leerlingen der 4e klasse konden het in ontvangst nemen, t.w. W J van Dis te O. Tonge; L. Hecstermans te Melissant; M. H. Koese te Middelharnis; C. Lodder te Ouddorp; A. Lokker te Den Bom mel; L. M. Oostenbrugge te Stellendam; H. Ras te Den Bommel; J. van Stuin en J. W. G. Verolme te N. Tonge; A. de Wit te Sommels- dijk. Na toegesproken te zijn door den Landbouw consulent en het Hoofd der School bedankte een der leerlingen voor het genoten onderwijs en bood namens de medeleerlingen het Hoofd een prachtig souvenir aan. De voorzitter der vereeniging sprak een opwekkend woord tot aansluiting bij die vereeniging. DE ZOMERPOSTZEGELS IN HET GEDRANG Het Comité voor de Zomerpostzegels deelt ons mede, dat er bij de bevolking verwarring dreigt te ontstaan, nu de P.T.T. tegelijkertijd twee extra postzegels uitgeeft, n.l. den zo merpostzegel en den jubileumzegel, gewijd aan het 300-jarig bestaan der Utrechtsche Universiteit. Deze laatste postzegel wordt zonder toeslag verkrijgbaar gesteld, terwijl de postambtenaren opdracht hebben hem te pousseeren. Als iemand dus zonder méér een postzegel van 6 et. of 12j4 et. vraagt, krijgt hij den Utrechtschen universiteitszegel. Er zijn velen, die dezen bijzonderen zegel aan zien voor den zomerpostzegel en omdat de eigenlijke zomerpostzegel duurder is en niét vanzelfsprekend door den loketambtenaar wordt aangeboden, worden heel wat univer siteitszegels ontvangen, als men zomerpost zegels bedoelde te koopen. Het Comité merkt dit duidelijk, doordat vele bestelkaarten voor zakatlasjes, die recht geven op deelname in een loterij, beplakt zijn met drie jubileum zegels in plaats van drie zomerpostzegels- Deze bestelkaarten moeten terzijde worden gelegd en de inzenders zijn de dupe van de ontstane verwarring. Er wordt daarom nog eens met nadruk op gewezen, dat wie zo merpostzegels bedoelt, ook zomerpostzegels moet vragen. De zomerpostzegels zijn duur der, omdat de opslag bestemd is voor nood lijdende kunstenaars en hulpbehoevende t.b.c.-lijders. DOOS 20CT. TUBE 40 EN 60 CT. met Districtspremiekeuring te Sommelsdük vanwege de Regelings-Com- missic voor de Paardenfokkerij in Zuid-Holland Begunstigd door schitterend weer en op het gunstig gelegen terrein van den heer A. Mijs, alhier, is Dinsdag de jaarlijksche pre miekeuring van trek- en tuigpaarden ge houden Door de „Trekpaarden" werden de vol gende prijzen behaald: Rubriek Merrie veulens, zeer goed, best type met grof beenwerk. De plaatsing was als volgt: Marie, eig. L. J. de Graaff, Sommelsdijk; Lena' eig. D. Mijs Johz., Den Bommel: Martha van de Kraayer, eig. C. D. Slis, Melissant; Hora, eig. G. van Es, Nwe Tonge; „Lucie van Battenoord", eig. J. H. v. Strien, Nwe Tonge; Abra, eig. van Pallandts- polder, Middelharnis; Clara van de Kraayer, eig. C. D. Slis, Melissant; Rita van den Truf fel, eig. Joh. Roodzant, Dirksland; Corrie, eig. G. Soldaat, Stad a. 't Haringvliet. De zeven eerstgeplaatsten hebben tot vader ..Foch de Potter", no. 8 is door „Tra- vianus" en no. 9 door „Martin d'Amice". Klasse 1-jarige merriën, vrij goed, de aandacht hebben getrokken de afstamme lingen van „Foch de Pottes". Plaatsing is als volgt: „Jet", fokker G. v. Nieuwenhuyze, Oude Tonge; eig. H. J. v. Nieuwenhuyze Janz., Ooltgensplaat; „Astrid de la Basse-Cour": fokker: J. Gillot, Braine, eig. C. Warnaer Jz., Dirksland; „Caline v. d. Kleykamp": eig.- fokker: C. Warnaer Jzn., Dirksland; „Martha v. d. Kleykamp", fokk.-eig., dezelfde; „Lina de Chassart", fokk. D. de Chassart, België, eig. D. Mijs Johz., den Bommel; „Jet", fokk.- eig. G. v. Es, Nwe Tonge. 1-Jarige hengsten: matig best: „Vos Welgelegen", eig. C. A. A. Kort te Melissant. 2-Jarige merriën: klasse met vrij goed beenwerk, paarden met toekomst. „Gauloise de Baulers" fokk. J. Gilbert, Baulers (België), eig. D. Vogelaar, Middel harnis; „Fina d'Hondzocht", eig. J. L. Koert, Middelharnis; „Mina", eig. D. Vogelaar, Mid delharnis: „Garlouche du Geron", eig. G. Soldaat, Stad a. 't Haringvliet; „Cora van 't Sas", eig. J. A. Breesnee, Nwe Tonge. 3-Jarige Merries: goed type met matig beenwerk: „Bina", G. van Es, Nwe Tonge; „Bertha", G. van Nieuwenhuyze, O. Tonge; „Ida", N. G. v. Nieuwenhuyze, O. Tonge; „Jenny van Brunswijk", G. Soldaat, Stad a. 't Haring vliet. 4-7-J arige merriën zonder veu len: een klasse goede paarden: „Roos van Weltevreden", G. van Nieuwenhuyze, Oude Tonge; „Agatha van Cavalier", Joh. Rood zant Johz., Dirksland; „Mina", D. Mijs Johz., den Bommel; „Emma", D. C. Slis, Oude Tonge; „Clara", J. H. v. Strien, Nwe Tonge; „Cavalle", C. A. A. Kort, Melissant. 47-Jarige merriën met veulen: beste typen; goede romp, iets afwijkend in beeniwerk: „Hêléne van Dinteloord", G. van Es, Nwe Tonge; „Glorieuse van Harold", Johs. Roodzant Johz., Dirksland; „Elza van Kruisland", D. Mijs Johz., den Bommel; „Elza", Johs Roodzant Johz., Dirksland; „Nelly", G. Soldaat, Stad a. 't Haringvliet; „Kora", L. J. de Graaff. Sommelsdijk; „Elta", eig. J. H. van Strien, Nwe Tonge: „Princes", eig. dezelfde; „Irma", N. G. van Nieuwen huyze, Achthuizen; „Christine", eig. L. J. de Graaff, Sommelsdijk; „Amanda", eig. G. van Es, Nwe Tonge. Merriën v. 8 j. en ouder met veu len: zeer goed bewaarde, oude merriën, speciaal kopnummers: „Olga", eig. G. van Es, Nwe Tonge; „Truida", eig. D. C. Slis, Oude Tonge: „Ada van Ebbe en Vloed", eig. D. C. Slis, Oude Tonge; „Paula", eig. L. J. de Graaff, Som melsdijk. Hengsten met afstammelin gen: zeer goede groep. „Foch de Pottes" K 1562. Tuigpaarden: Veulens: goedsoor- tige veulens met iets tekortkoming in boven- lijn en met vrij goede gang. Zwart veulen van „Olene", eig. Gebr. Vis van Heemst, Sommelsdijk; Zwart veulen van „Filtra", eig. Vis van Heemst, Sommels dijk; Zwart veulen van „Melita", eig. C. War naer G.Lzn., Dirksland. 1-Jarige Merriën; zeer matige klas: „Lolene", eig. Gebr. Vis van Heemst, S'dijk, mooi, best dravend paard met vooralsnog te weinig diepte en zwaarte in het beenwerk. 2-J arige merriën: „Widama", eig. Gebr. Vis v. H. te S'dijk, mooi paard met. wat tekortkoming in het beenwerk, goede gang, die achter iets krachtiger kon zijn. 3-J arige merriën: goede klas: „Vel- fra". eig. Gebrs. Vis v. Heemst, te S'dijk, zeer goed met goede gang: „Viltra". eig. de zelfde, mooi type met goede gang. 4-7-j arige merriën zonder veu len: ..Tegane", eig. C. Warnaer. G.Lzn., Dirksland; ..Tolene". eig. Gebrs. Vis van Heemst, S'dijk; „Siltva", eig. dezelfde. Oudere merriën met veulen: „Melita". eig. C. Warnaer, G.Lzn., Dirksland; „Filtra", eig. Gebr. Vis van Heemst. DOOR EEN STIER AANGEVALLEN Te Numansdorp werd de 4S-jarige vee houder M. Kalis door een stier zoodanig toe getakeld dlat hij aan den kant van een sloot bleef liggen met ernstige inwendige kneuzin gen en eenige gebroken ribben. Dr. Hartman vervoerde den man naar zijn woning. Zijn toe stand baart zorg. blijft men kalm en helder door het gebruik v. Mijnhardt's Zenuwtabletten.Glazen buisje 75 c. De raad der gemeente Melissant verga derde Woensdag onder leiding van Burge meester Vissclier. Afwezig was de lieer Vogelaar. Bericht was ingekomen van Ged. Staten dat do begrooting 1936 is goedgekeurd. Eveneens is goedgekeurd de verordening op de heffing van opcenten op de Personeele, belasting. Bij opname,der gemeentekas bleek aanwe zig te zijn f 2414.93. De wijziging der Politieverordening is goedgekeurd. Ingevolge de Woningwet is de beslissing verdaagd van de nieuwe bouwverordening. Goedgekeurd is een raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening groot f 700.— henoodigd voor aankoop van watergang van de Hervormde Kerkvoogdij. Goedgekeurd is do wijziging der Gem. be- groo'ing in verband met demping van deze aan te koopen watergang. Van de Min. van Soc. Zaken, Binnenl. Zaken en Financiën is medegedeeld het per centage voor de Gemeente Mc lissant te stel len op 16.6%. Ingevolge financieele uitv. besluit is dit Quotient bepaald op f 7.1783 per inwoner. Van den Min. van Soc. Zaken is ontvan gen een bijdrage in bet'tekort woningbouw, i'itenven totaal f 1513.41. Ontvangsten f 1070 Nadeelig saldo f 413.41. De VOORZ. deelt mede dat het wagen- werk voor dp Gemeente is aanbesteed voor 91 cent per uur aan C. v. d. Bosch. Voor het werk met staande wagen was in geschreven f 1.10 en f 1.30 per uur. Aan de laagste inschrijver is gegund maar nu is ge bleken dat er veel moer werk geweest was voor de staande wagens. De heer VAN VLIET, vraagt of deze aan besteding nu toch door moet gaan. Er komt nu veel meer werk, ook door de werkzaam heden aan den Achtervvegsloot. WETH. VAN DEN' BOSCH, zegt dat. er eerst plannen waren, om daar al het werk per kruiwagen te doen maar dit le groote be zwaren gaf. De lieer TIELEMAN, vraagt of die insclïrij ving al geschied was toen het meerdere werk bel. nd werd: De VOORZ. antwoordt dat dit inderdaad reeds gegund was; er was niet gedacht aan een staande w agen. Andere jaren werd niet meer dan zes fi zeven gulden hiervoor uitbetaald. De Balans en W. v an V. rekening van dp vereeniging tot. verkrijging van onroerende goederen wordt voor kennisgeving aangeno men. Eveneens de Balans en V. en W. re kening van don Keuringsdienst van Waren De rekening van Vlecsrhkeuringsdienst sluit met een nadeelig saldo van f 274.73. Voor rekening der gemeente Melissant komt hiervan f 32.12. Ingpvolge gewijzigde verordening worden de keiiringsloonen als volgt vastgesteld: voor een eenhoevig dier 4. voor een rund f 5. voor een vet kalf f 3.voor een graskalf f 2.— en voor een nuchter kalf f 1.—; voor een schaap f 2.voor een geit f 1.en voor varkens volgens 3 gevvichtsgroepen f 2,50 en f 2.— en f 1.50. De lieer VAN ROSSUM heeft geen be zwaar en zal geen stemming vragen, maar nu moet het tekort gedekt worden door ver- iiooging van keurloonen. Spr. geelt B. en W. in overweging de onkosten te verlagen. De VOORZ. geeft een overzicht van de uit gaven en toont aan dat er niet veel meer te bezuinigen is. Er is veel minder omzet, minder slachting en daardoor lager opbrengst keurloonen. Een belangrijke post is de jaarlijksche af lossing van de geldleening benoodigd voor de inrichting van nieuwe lokalen. Een door de E.M.G.O. gevraagde statuten wijziging wordt goedgekeurd. De gemeente Dirksland vraagt of de in dertijd door Melissant verleende bijdrage a f 10.— per leerling in de exploitatiekosten der bewaarschool gehandhaafd blijft, nu deze bewaarschool weer heropend is. De heer TIELEMAN zou gaarne weten voor hoeveel kinderen liet gevraagd wordt. De VOORZ. antwoordt dat dit niet te zeg gen is. Ilier hebben de kinderen bewaar school, maar in Kralingen, wat toch ook kin deren uit Melissant zijn, niet. Het is de bedoeling en dat is billijk dal deze gemeente bijdraagt in de kosten die Dirksland maakt. De lieer TIELEMAN blijft het beschouwen als subsidie voor Dirksland. Spr, is er niet tegen maar ducht bezwaren. De heer LEI.JDENS, vraagt of dit voor alle kinderen geld of alleen voor ben, waarvoor de ouders niet kunnen betalen. De VOORZ. antwoordt dat dit er buiten slaat, liet gaat er alleen om dat de gemeen te rksland de kinderen op haar school toe laat tegen betaling van f 10.— per jaar. Weill, v. d. BOSCH merkt op dal er ook schoolgeld betaald moet worden. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. Vergoeding van reiskosten voor leerlin gen die de u.l.o. school te Middelharnis be zoeken, wordt verleend aan C. Goedegebuui f 5, J. van Oudenaarde f 5, C. van Bechtum f 5, C. Koppenaal f 7.50. Op voorstel van B. en W. besluit de raad tol verlenging der huur a f 2.45 per week van 8 gemeentevv oningen. De VOORZ. deelt mede, dat waarschijnlijk een woning vrij komt. Gewijzigd Wordt liet ambtenarenreglement in verband met de aanwijzing van nacht wacht D, Gootjes voor politiedienst, meer bepaald voor nachtdienst. Salaris wordt ge paald op f 17 per dienstweek en 1 H.L. ko len. De pensioengrondslag van den ambt. van den Burg. Stand D. Vissclier wordt be paald op f 12. Pensioengrondslag van D. Gootjes wordt f 220. De hoeren Tieleman, van Vliet, en van Rossum worden aangewezen tot leden der commissie belast met liet nazien der Ge- meenterekening en begrooting. Ingevolge sehoolgeldreclamc wordt aan C. van Dis f 3.15 reductie verleend wegens ziekte van de leerling en aan A. Melissant f 4.08 eveneens wegens ziekte. B. en W. stellen voor de Alg. Politieveror dening aan te vullen met een bepaling waarbij liet verboden is ctraten en wegen te besproeien. Er is misbruik van gemaakt, waardoor geulen in den dijk ontstonden en tevens veel watervermorsing plaats vond. Dit voorstel wordt m. a. s. aangenomen. Bij de rondvraag maakt d" lieer TTFJ.F. MAN eenige opmerkingen over de situatie aan de Aehterwegsioot. Vroeger sprak men van een stofweg, nu is 't een stinkweg. De toestand is er nu onhoudbaar. Het doel was vvaterverversching maar nu de nooddam verplaatst is. hoopt zieli veel vuil water op. De VOORZ. zal hierover nader antwoor den na de openbare zitting. De heer VAN VLIET wilde eerst ook vra gen stollen over den grond onder langs len dijk, maar zou nu willen vernemen of B. en W. geen maatregelen donken te nemen te gen het veel te hard rijden van auto's. De VOORZ. vindt dat dit moeilijk na te gaan is. Het gaat maar over een paar per sonen en ais er nu controle gehouden wordt kan het gebeuren dat iemand, die nooit hard rijdt, maar eventjes boven 30 K.M. komt, bekeurd wordt. Dat is 'n beetje klein. De heer v. VLIET zou toch gaarne maat regelen zien. Het gaat niet tegen een paar mensclien, maar er moet verandering ko men. De VOORZ. zal er aandacht aan schenken. De heer v. LEYDEN zegt dat wij hier nog niet de kwestie gehad hebben van „dubbel uitgetrokkenen", maar nu is dit wel aan de orde. Deze mensclien worden nu gelijk ge steld met ongeorganiseerden. De steunuit- keeringen zijn toch al zoo laag dat er geen bestaansminimum overblijft. Spr. zou aan den minister verhooging willen verzoeken. De VOORZ. zal deze kwestie nog eens na gaan, maar meent dat precies volgens de bepalingen gehandeld is. Als slotnummer komt nu een onaangena me verrassing voor de Melissantenaren. De VOORZ! deelt mede dat op de begroo ting de post Werkloozenuitkeering verhoogd is van f 6000 tot f 12.000, in de hoop nu ook een verhoogde rijksuitkeering te krijgen. Aangezien de aanvrage te laat is binnenge komen, bericht de minister, dat na ge noemde termijn geen verzoeken meer wor den toegestaan. Toen was echter nog nipt bekend dat de werkloosheid zou toenemen. Er blijft nu een tekort van f 2500 en de ge meente zal die hier of daar van daan moe ten halen. Alle belastingen zijn in top, be halve de straatbelasting. Deze zal nu ver dubbeld worden. Het is nu 3 pet. en zal dan 6 pet. bedragen. De heer TIELEMAN: Dat is geen aange name tijding. De hoer LEIJDENS is tegen alle belasting- verhooging, maar nu de keus gaat tusschen stopzetting steunuitkeering en belasting- verhooging, kiest spr. voor liet laatste. De heer v. VLIET is van dezelfde mee ning, maar wijst er op dat de boeren hier ter plaatse eerst eigen werkvolk te werk moesten stellen. Dé heer LE1JDENS onderstreept dit. Al twee jaar hebben de saamwerkende organi saties daar al op aangedrongen, maar alt de aardappels met de roes verkocht wor den komen de commissionnairs uit Dirks land en brengen eigen volk mee en de men sclien hier loopen zonder werk. De heer v. VLIET zou gaarne zien dat de termijnen tot betaling der straatbelasting verlengd werden door vroegere uitgifte der aanslagbiljetten. De VOORZ. zegt. zijn medewerking toe. Het voorstel tot vorhooging wordt hierna m. a. s. aangenomen. Studie-commissie ter bestrijding werkloosheid Bespreking van Loonbijslagregeling in Land- en Tuinbouw, Op initiatie! van den gemeenteraad van Ooltgensplaat is vorig jaar een commissie gevormd die pogingen in het werk zou stellen om meer werkloozen te werk te stel len. Voorzi ter dezer Commissie is Burge meester Donkerslooi en Secretaris de heer W. A. van Alphen, Wethouder te Nieuvvfe Tonge. Ter bespreking van de Loonbijslagrege ling in Land- en Tuinbouw i- Dinsdag een vergadering gehouden in Hotel Spee te Sommelsdijk, waartoe uitgenoodigd waren Gemeentebesturen van hei Eiland en verte genwoordigers van werknemers en werk gevers. Tevens was uitgenoodigd le lieer Jansen Maneschijn. Inspecteur der Werk verschaffing met zijn hoofdambtenaar den heer van der Giesseti. Burgemeester Donkersloot opent de bijeen komst, die goed bezocht was niet een wel komstwoord. De diverse circulaires betret- fende loonbijslag waren „zoo overduidelijk' dat gevraagd is of de lieer Jansen een toe lichting wilde geven. De commissie Jieeft allerlei plannen geopperd en wilde ook deze regeling eens ernstig bezien in de hoop dat zij eenige verlichting van de groote ramp, die werkeloosheid is, zou brengen. De lieer Jansen vestigt er allereerst de aandacht op dat de bedoeling niet is „steun aan de bedrijven". Doel is meer werkgelegen heid. Waar nu 10 mensclien werken moeten er 12 komen en dati in liet gewone bedrijf. De grondgedachte is rneer mensclien in het werk te stellen en een toeslag te geven voor. dat gedeelte loon dat incer verwerkt is bo- van zekere- grens. De regeling geldt echter alleen voor mensclien d;e anders s eun zoudcii ontvangen en o>k is bepaald dat liet gedeelte dat de overheid bijdraagt nooit grooter mag zijn dan liet totale steunbedrag. Tegen deze bepaling is verschillende ma len gezondigd, in een gemeente, die in de eerste 4 maanden var. dit jaar 15280.— aan steun uitkeerde en in dezelfde tijd van liet v orig jaar f 2 .200.werd aan bij slag op liet loon f 4000 a 4300 uitgekeerd. Gok werden vaste arbeiders ontslagen om die ook in de regeling te doen vallen. Dit nu is niet geoorloofd en controle op lize excessen zal berusten bij de te vormen plaa'selijke commissies Bij deze regeling wordt verondersteld dat een ondernemer niet zooveel mensehen in het werk stelt als hit zou doen in 1 ctere economische tijden, en dit omdat er gebrek aan contanten is. Verondersteld wordt nu dat als de Overheid 5U pet. bijslag geeft er werkgevers zullen zijn die genegen zijn meer mensclien te werk te stellen. Iloe werkt de regeling? le De loonbijslagregeling- geldt voor land bouw- en veehoudersbediijf, voorloopig van 1 .Mei 1936 tot 31 Dec. a.s. 2e Voor elk bedrijf dat zich bij deze rege ling aansluit wordt een minimum loonbe drag vastgesteld dat voor rekening van hei bedrijf moet komen en een maximum loon bedrag, dat aangeeft wat onder geheel nor male economische omstandigheden in het bedrijf zou worden verloond. Een plaatse lijke commissie stelt 'eze bedragen vast, rekening houdende met een in te dienen, teeftplan en daarvoor vastgestelde normen.- 3e Om voor toeslag in aanmerking te ka men moet de bedrijf: leider arlieidtrs aan nemen die opg-enomer zijn in de steun regeling c.q. geplaatst zijn bij de werkver schaffing. ie. De Overheid vergoedt ten hoogste de helft van het verschi' tusschen minimum en maximum loonbedrag, echter alleen nier, meer dan de helft van het loon, dat aan den werkloozen, uit steun- of werkverschaf fing betrokken arbeider is uitbetaald. Bijvoorbeeld minimum is vas'gesteld >p f 3000, maximum op f 3800. 2 arbeiders wor den extra le werk gesteld en deze ontvan gen tezamen per week f 30, dat is per 8 weken f 240. Bij afrekening blijkt f 3700 e zijn verloond. De bedrijfsleider krijgt nu niet f 3700 f 3000 'f 700 2 is f 330 maar krijgt de helft van f 240, zijnde 50 pet van het bedrag aan loon dat in werkelijk heid aan de speciaal aangestelde arbeiders is uitbetaald. De plaatselijke commissie wordt samen gesteld uit. patroons, arbeiders, deskundigen en een of meer leden van het gemeente bestuur. De vaststelling der normen vraagt orjectiviteit en kennis van zaken. Naast de medewerking van de landbou wers hangt een vlotte uitvoering vooral af van de activiteit der Plaatselijke commis sies. De heer Tijl van Nieuwe Tonge ziét h»t alleen als van belang voor het grootbedrijf. Spr. vertegenwoordigt een vereeniging van allen kleine zelfstandige landbouwers. Het grootste bedrijf is pint. 5 II.A. Deze men sclien komen niet in aanmerking voor l'v werkverschaffing. Kunnen die ook voor toe slag in aanmerking komen? De heer Buth uit Dirksland meent dat da regeling arheidsverplaalsing kan brengen. Nu verkoopen de boeren hun aardappels met de roes en worden die gerooid door per soneel van de handelaars. Kan de boer, als hij het zelf laat bewerken en oogsten,' dit bediag voor de bijslag in aanmerking doen komen? Met vlas, dat meer uitgezaaid is, is het 't zelfde geval. Ook dit werkloon komt niet op den loonstaat van den boer. Als de boer dit werk zelf laat verrichten omdat hij hiervoor toeslag krijgt zal weer

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1