voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES nagazijn is blad Kantongerecht Sommelsdijk WOENSDAG 17 'JUNI 1936 51E JAARGANG N°. '4305 Vs DE BRUG GEMEENTERAAD VAN STELLENDAM STAKING TE IJMUIDEN A. J. H. van i verzegelde datum, die lus nu reeds ïgelde enve- rdigheid van -vorden vast» i. bladen per die op den ederland iets koopbon de it geld terug, tempel voor. jn komt niet ïkoop diTect ieding. gestempelde '9 Mode ïn nze uitge- n de nieuw en. Fraaie, n voor Da- oor Heeren jurder dan - f. 6.95 3BAAR BIJ: middellijk do mare* oen onderzoek heelt ontbreekt tot dus* .SCHERIJ de zecliedenorgani- reeniging den uit- e onder haar leden zeelieden dor R.K., olieko organisaties r. pCt. loonsverla- berekening van do aftrek van 1 pCt. '.D.-patent en 1 pCt. en, terwijl de leden de voorstellen zon- nd hebben gewezen, )p welke voorwaar- nis zullen uitvaren. ien politie-inval ge* toebehoorende aa.i nde aan den Azelo- erd, dat zich daarin de te Zeist, bevond, oplichting van een a.ar de eigenaar do .en woonwagen wei- geweld binnen. Het i zijn. De postbodo ht en gearresteerd, iwolle gesteld. Onder idrag van f 60 aan- eisje werd eveneens later weer op vrija :1e de recherche de tij doozen, die een n het zelfwerkende r Lever's Zeen Mij. deze doozen waren irden met een min- tan te worden ver deel vastgestelden ion. ïN oge Zwaiuwe: Heikant ging Zater- F. alhier een paard gaan melken. Flor- trap van het paard evolge waarvan het dat het aanstonds re da moest worden emstigen toestand nen. I o e r d ij k: een paard van den len hoefstal was bij rd, kreeg plotseling in de lendenstreek, ribben zoo ernstig met een voertuig gebracht. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bi; vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN 6 ZONEN. SOMMELSDIJK Tel. lnterc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd. Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden .aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur, Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.— per plaatsing, Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte, Onze lezers hebben kennis genomen van het gedegen stuk hetwelk de lieer Ullio Mijs, oud-Burgemeester van Middelharnis, inzond. Met kennis \an zaken wordt daarin be pleit, dat de eenige afdoende oplossing om uit de verkeersmoeilijkheden te komen, is een brug welke ons met het Noorden ver bindt. De idee moge niet geheel nieuw zijn, want reeds vroeger werd daar wel eens over ge sproken, doch liet word als onuitvoerbaar beschouwd en nooit ernstig genomen, en daarom ter zijde gesteld. Doch door de voortschrijdende ontwikke ling dor techniek en de stijgende drang naar werkobjecten brengt vooral in dezen tijd de mogelijkheid daarvan nader tot de oplossing, terwijl de economische ontwikke ling van ons Eiland vraagt naar een af doende verbetering der verkeersmoeilijk heden. Vraagt naar een goede en snelle weg om de markt met onze producten te kun nen bereiken. Wij zijn het volkomen met den heer Mijs eens, dat alleen een brug de ideale en radi cale oplossing van het verkeersvraagstuk zijn zou. Met al die veren welke wij nu hebben, blijft toch een afdoende oplossing noodzake lijk, wat wij nu hebben is maar stukwerk, terwijl ifl spijt van alle verkcers-commis- sies en toegezegde medewerking dei lokali teit een goede regeling op zich laat wach ten. Alleen zoo wij een vaste verbinding kre gen, waren wij blijvend uit ons isolement verlost. Als het nu aangepakt wordt en er wordt een doelmatige propaganda voor gevoerd, is de kans van slagen wel niet direct te grijpen, maar tocli mogelijk wel in de toe komst te verwachten. Steeds is door den Haag ons Eiland ver waarloosd; wij hebben de slechtste en ge brekkigste verbinding van liet geheele land; ■niettegenstaande wij de meest vruchtbaar ste landbouwstreek vormen, liggen wij uog sfeeds het meest geïsoleerd. Voor een voortschrijdende ontwikkeling onzer streek is het noodig dat dit isolement opgeheven wordt. Alleen een eendrachtige propaganda ge voerd door en uit ons Eiland moet de hee ren in den llaag van de noodzakelijkheid onzer argumenten overtuigen. Docli dan is het een eerste eisch dat wij het onderling eens zijn, en daar mankeert bij ons nog wel eens iets aan. Zoo wij ech ter als één man staan voor die zaak, met terzijde stelling van eigen kleine belangen, doch liet groote streekbelang alleen in het oog houden, kunnen wij iets bereiken. Wij zien belangstellend uit naar de ver dere actie welke gevoerd zal worden en hopen dat die ter zijner tijd met succes be kroond mag worden. v* ONGELUKKIG De toestand zooals die zicli nu weer in Belgié ontwikkelt is zeer leerzaam voor ons. Wij kunnen daaruit leeren dat devaluatie geen uitkomst brengt maar alleen de ver warring op politiek gebied en de verarming der arbeidende klasse steeds grootcr maakt Trots de medewerking van socialistische Ministers in de Regeering is daar de toe stand niets beter dan bij ons, maar wel teel slechter. En dat in het land waar Hendrik de Man en andere sociaal-democraten hun plannen kunnen uitvoeren als minister. Troosteloos slecht is cle toestand daar; liet volk keert zich af van de socialistisch en roomsche partijen, welke verschrikkelijk geknoeid hebben met het geldmiddel en werpt zicli nu in handen van Rexisten en Communisten, terwijl het zich door groote armoede werpt in een stakingsroes waar door de verwarring nog grooter wordt. Daar komt men toe als men gaat knoeien met het geld. Alleen hoog houden der munt kan ons voor veel ellende bewaren. VEREEN. VOOR INW. ZENDING OP VOORNE EN PUTTEN De Vereeniging voor Inwendige Zendin; op Voorne en Putten, gevestigd te Spijkenis- se, houdt haar 6en Landdag op 9 Juli a.s. te Rockanje. Eenige predikanten en evaijgelis ten hopen er het woord te voeren. Dc Raad dezer gemeente kwam Vrijdag in vergadering bijeen onder leiding van Burgemeester Cliarbon, die op gebruikelijke wijze opende. Dc notulen der vorige vergadering wer den na lezing goedgekeurd. De lieer HOEIv meent in de bladen gclezon te hebben dat er gemeenten zijn die maar 10 cent bijdra gen in liet Borgs ellingsfonds. De VOOliZ. antwoordt dat dit niet juist is, omdat er an het begin wel enkele plaatsen 10 cent toe gezegd hebben, maar deze hun bijdrage weer verhoogd hebben. Door Ged. ij aten is de wijziging der Po litieverordening inzake liet drijven van vee in het dorp. goedgekeurd. De rekening van den vlocschkourings- dienst geelt aan in ontvangst 1' 4O0S en m uitgaaf f 1492.03, alzoo een nadeelig saldo groot f 272.03. Ilel bestuur van de school met den Bijbel, verzoekt een uitkeering ineens in plaats van de jaarlijksche gebruikelijke vergoeding B. en W. stellen voor aan dit verzoek te voldoen. De gemeente is hiertoe wettelijk verplicht en liet geeft nog plm. 25 per jaar oordeel voor de gemeente. Er behoeft maar 30 pci. uitgekeerd te worden van l 10400, of wel f 13120. De gemeente zal trachten dit zoo vpordeelig mogelijk te Ico nen, waarvoor B. en W. machtiging ver leend wordt. De lieer ABR. TROOST verzoekt een bij drage in de reiskosten per tram voor zijn tiog leerplichtig kind dat de U.L.O. school te Middelharnis bezoekt. Op voorstel van I'., on W. wordt een ba- drag van f 10 per jaar toegestaan, zoolang de desbetreffende leerling leerplichtig is J. GUERAND, gem. veldwachter verzoekt ingaande 16 Juni a.s. eervol ontslag ais havenmeester, gemeentebode en klokluider. De raad v erleent dit ontslag m.a.s. B. en W. stellen thans voor het ambt van klokkenluider te doen vervallen. Het heeft geen nut meer en liet geeft de gemeente een voordeel van f 25 per jaar. De heer HOEK is er niet erg voor, en zou het maar willen handhaven. Alle andere gemeenten op liet eiland doen liet wel. Ook de lieer VAN SETERS zou de oude toestand willen bestendigen. De andere Ie den gaan aceoord met afschaffing, zoodat alzoo besloten wordt. De VOORZ. deelt mede dat per 1 Juli be noemd is tot gemeenteveldwachter II. de Boer te Oegstgeest. B. en W. stellen voor, behoudens goedkeuring van den Commis saris der Koningin den nieuvv-benemden veldwachter te benoemen tol Havenmeester en Gemeentebode. De heer IIOEK vraagt of liet wel noodig is dat de veldwachter liet blijft doen. Deze heeft toch een inkomen. De lieer van OOSTENBRUGGE merkt op dat deze bijbaantjes toeli geen voldoende in komen geven voor iemand die er zich geheel aan wijden moet, terwijl de veldwachter toch steeds op pad is in het dorp. Zonder hoofdelijke stemming wordt de heer de Boer tot genoemde functies be noemd. Het kohier der straatbelasting geeft aan als eindbedrag f 227S.53 en wordt ongewij zigd vastgesteld. Eenige af- en overschrij vingen van de begrooting 1935 en 1936 wor den goedgekeurd. De heer HOEK vraagt nog of de Diaconie der Herv. Gemeente niet vrij kan komen van straal belasting. De VOORZ.: antwoordt ontkennend. De secretaris licht dit nog even toe. Al leen als de Diaconie de een of andere in stelling van liefdadigheid exploiteert kan vrijstelling verleend worden. De heeren RIEMENS, VAN' OOSTENBRUG GE en BLOKLAND worden belast met het nazien der rekening 1935 en de begrooting 1936. De heer HOEK oppert de mogelijkheid de begrooting bij alle leden te laten circuleerën De VOORZ.: ontraadt dit, omdat de be grooting op de secretarie voor alie leden ter inzage ligt en daar alle inlichtingen ver strekt kunen worden. De heer VAN OOSTENBRUGGE, vraagt af er nog iets verbeterd zal worden aan den Achterweg, want die verkeert in minder goe den staat. Nu de Achterweg zoo slecht is rijdt men door de Voorstraat en rijdt die ook stuk. De heer RIEMENS onderschrijft deze mee ning en meent dat flink aanpakken noodig is, desnoods een nieuw wegdek maken. De VOORZ.: heeft met dfc gem. opz. de si tuatie opgenomen en zal nog eens nagaan wat hieraan gedaan moet worden. Weth. VOGELAAR geeft in overweging di: spoedig te doen voordat de oogst begint. Kamer van Koophandel voor Dordrecht Firma Wed. C. Kolff en Zoon, handel in wijnen en gedistilleerd (uitgezonderd ver koop in het klein) kassiers- en administra tiekantoor. Voorstraat A 5 Middelharnis. Zaak omgezet in een naamlooze vennootschap on der den naam: N.V. Weduwe C. Kolff en Zoon. Directrice: mej. A. W. Kolff. Directeur J. Verbrugge. Commissaris: Ir. A. C. Kolff, Maatschappelijk kapitaal 50.000, geplaatst en gestort f 45.000. (Ned. Staatscrt. 28 Mei 1936 No. 103), Zitting van Vrijdag 12 Juni 1936. Waarnemend kantonrechter Mr. Ringel- berg, te Sommelsdijk. J. M. v. P., rentmeester te Middelharnis; overtreding Pl'ov. Wegenreglement. Deze zaak was uitgesteld en bij liet nader onder zoek is gebleken, dat niet de juiste num mers van de kadastrale ligging zijn opge geven. De ambt. O.M. moet thans een correctie aanbrengen in zijn requisitoir en vraagt nu vrijspraak. Uitspraak conform eisch. J. V., landb., .58 jaar, Melissant, staat te recht voor liet feit, dat zijn zoon uls be stuurder van paard en wagen de oprit van den Schenkeldijk heeft bereden zonder daar toe vergunning te hebben. Verd. verklaart van zijn landeigenaar vergunning teheb ben alle weigen in den Woutriniüpoldêr te mogen berijden, llij moet tocli naar en van zijn land kunnen rijden en zou an ders genoodzaakt zijn over Goeree en Stel lendam te gaan. Blijkens verklaring over gelegd door het polderbestuur, is voor eenige jaren door dit bestuur vergunning erleend aan v. d. B.. voor het aanleggen ran een oprit, en tevens bepaald dat nie mand daar gebruik van mag maken dan alleen met vergunning in tcgenbetaling van een zeker bedrag aan v. d. B. als tege moetkoming in de gemaakte kosten. Verd. heeft voorheen wel betaald maar weigort nu. 2 X f 3.of 2 X 3 d. h. Iz. G., overtreding Trekliondenivet, uit gesteld in vorige zitting. Na getuigenver hoor wordt verdachte vrijgesproken. Adr. Fr., eveneens uitgestelde zaak, ovei tredilng Vuurwapenwet. Getuigenverhoor brengt niet voldoende licht. De zaak wordt voor nader onderzoek tot 14 Aug. uitgestald. Jb. van Veen, overtreding Motor- en Rij wielwet, beweerde de boete voor deze over treding reeds per giro betaald te hebben. De ambt. O.M. zal hiernaar een onderzoek in doen stellen en wordt deze zaak voorloopt aangehouden. M. D., Jolt B., Jac. Km, J. Km, P. L., H. S. en Adr. Km, hebben gezamenlijk in Oude-Tonge op den hoek KaaiMolendijk gestaan en waren hinderlijk voor liet ver keer, doordat dit gedeelte der straat erg nauw is. De ambt. O.M. wil geen hoogc straf vragen, maar wil dit als waarschuwing beschouwen om hen onder liet oog te brengen dat het verkeer in gevaar gebracht wordt .Elk f 1 of 1 d. h. P. B. v. L., niet verschenen, dronken schap, fG of 3 d. h. J. Gr., Middelharnis, heeft muziek gemaakt met zijn harmoncia op den Westdijk zonder vergunning van B. en W. f 3 of 2 d. h. J. Gr., geen reflector op rijwiel f 1.50 of 1 d. h. E. J. B. te O.-T. heeft zonder rijbewijs met motorrijtuig hard en onvoorzichtig cc reden, waardoor de wagen tegen een boom botste f 5 of 3 d. h. en f 25 of 20 d. h. L. v. d. D., te Sommelsdijk, heeft met zijn auto niet voldoende uitgeweken en daar door aanrijding veroorzaakt, f 4 of 2 d. h. met toewijzing civiele vordering groot f 1. R. V., chauffeur, Middelharnis, heeft op kruispunt een andere wagen aangereden Aangezien uit getuigenverhoor blijkt, dat het ongeval plaats vond, door samenloop van omstandigheden, wordt verdachte sclml dig verklaard, zonder oplegging van straf. P. R., autohersteller, 19 jaar, te Sommels dijk, heeft op gevaarlijk kruispunt op do Kaai rnet motorrijtuig geen voorrang ver leend, waardoor aanrijding plaats vond. Schuldig verklaard, zonder toepassing van straf. Mej. Adr. d. II., heeft op genoemde krui sing geen richting aangegeven, wel geheld en daarop een andere wielrijclster aange reden. f 6 of 4 d. h. M. K. en Mar. K., slagers te O.-T., overtre ding Vleesc-hkeuringswet. Verd. heeft een varken geslacht zonder daarvan tijdig aan gifte te doen. Verd. verklaard 's Maandags- morgens nog geen varken te hebben geliarl maar dit 's avonds pas te hebben ontvangen. Doordat het secretarie dan gesloten is, zou hij hebben moeten wachten tot Dinsdag morgen wat te laat werd voor zijn klanten De ambt. O.M. zal nagaan of dit verweer juist is en de zaak twee maanden aanhou den. E. N. K., landeigenaar, overtreding Pro vinciaal Wegenreglement, lieett zijn hoornen niet tijdig gesnoeid f 20 of 10 d. h. Chr. v. D„ waarvoor? f 15 of 7 d. h. W. St. 24 j„ landb., Dirksland, lieett met een wagen met vuile wielen op Provinciale Weg gereden en wordt hiervoor volgens ge bruikelijk tarief f 3.boete of 2 d. li, toe bedeeld. Joh. B., zelfde overtreding, los stroo op den weg f 3 of i d. h. W. 11., gevent zonder vergunning f 6 of 3 d. h. Corn. S., overtreding Loterij wet f 10 of 7 d. li. met verbeurd verklaring prikplaitk en prijzen. Alb. v. O. gevent zonder vergunning, f 3 of 2 d. h. L. A. Br., heeft op den Bommel een ko lenhok ingericht als pension voor zijw var ken zonder vergunning van B. en W. f 5 of 3 d. h. KI. T„ slager te Ouddorp, heeft door zijn minderjarige zoon bestellingen laten bezor gen en was daardoor in overtreding der Arbeidswet f 3 of 2 d. li. Th. II. Sch., 30 jaar, timmerman te Mid- delhannis, had niet op tijd zijn arbeids- register ingeleverd. Verd. beriep er zicli op dat zijn vrouw van December tot April ziek was en hij daardoor geen tijd had om de lijst klaar te maken. l)e rechter vindt da: bezwaar gezocht en veroordeeld verd. tot f 6 of 3 d. h. G. v, H„ hooft het parkeerverbod te N.- Tonge overtreden, had geen voorlicht en geen achterlicht op zijn motorrijtuig en wordt voor deze drie overtredingen ver oordeeld tot 3X f3 oi 3 X 2 d. h. Auth. M., metselaar. 43 jaar, te Middel harnis, was niet aangesloten bij de Water leiding. Verd. voert aan dat de stichting der Waterleiding in gebreke was gebleven, door niet te vragen of verd. zicli zou aansluiten en dit in de stichtingsbopalingcn is vast gesteld. De andere huizen van verd. zijn wel aangesloten en verd. heeft ook geen be zwaren. Voor nader onderzoek aangehou den. G. Gr., zonder beroep, 18 j., Dirksland heeft niet op eerste vordering aan de con- troleerende ambtenaren zijn rij- en nummer bewijs getoond, f 1 of 1 d. h. en f 6 of 3 d. ii. C. P., overtreding Leerplichtwet, f 3 of 2 d. h. Jac. de R., eveneens overtreding Leer plichtwet, doordat zijn leerplichtig kind thuis bleef om moeder te helpen f 3 of 2 d. li. P. v. d. Sp., 24 j., slagersknecht te Me- lissaut was vjjt-voudig in overtreding: 1 geen rijbewijs voor hut besturen van een auto; 2. geen voorlicht: 3. geen achterlicht 4. onverlichte nummerplaat: 5. niet op eerste vordering van ambtenaar halt ge houden. Verd. beweerde geen politie te heb ben gezien. Volgens getuigenverklaringen zou verd. er op attent gemaakt zijn, dnt een politie-ambtenaar zijn hand opstak maar verd. had gezegd: „Ben je gek, ik rij door". Voor de resp. overtredingen wordt verd. veroordeeld tot f 6—3 d. tl.; 2 X f5 o-f 2 X 5 d. h.; f 1.50 of 1 d. h. en f 5 of 3 d. h. II. St., heeft linker gedeelte van den weg met een rijw iel bereden zonder dat dit nood zakelijk was en na waarschuwing no; w eerspanning geweest f 6 of 3 d. h. Iz. Gr., <irh„ 19 j., te Ooltgensplaat, heeft landbouwerschuur beschadigd. Verd. streek met een stokje langs een plank van een schuur en deze viel daardoor omlaag. Schuldig verklaard zonder toepassing van 6traf. A. O., 22 j.. bakker, Middelharnis, heeft rijdende met een rijwiel niet behoorlijk uit geweken en een wielrijclster aangereden. Volgens verd. was de handrem van de fiets van de juffrouw in zijn achterzak blijven haken. Hij had nog omgekeken, maar toen hij zag dat de juffrouw weer overeind was, maai- doorgereden. De betrokkene verklaar de, dat verd. gezegd had „doorrijden" en diende een civiele vordering in groot f7.75 nader gespecificeerd als: f 3 voor een ja pon; f 2.50 voor de fiets en f 1.25 voor een paar kousen. De kantonrechter opperde de meening, dat deze kousen toch wel duur waren, want bij C. en A. kon men ze al krij gen voor vijftig cent. f 3 of 1 d. h„ met toe wijzing der civiele vordering tot f 7. Eng. B. heeft gevent zonder vergunning f 3 of 2 d. h. G. v. d. W., te O.-Tonge, heeft met een auto gereden, terwijl de lading te ver ach teruit stak. Verd. heeft goed geladen, maai de lading was uitgeschoven, f 1.50 of 1 d. h. G. V„ landb. te Melissa-nt, overtreding Vuurwapenwet. f 5 of 3 d. h„ met terug gaaf \an inbeslaggenomen buks. P. A. v. L., rijwiel bestuurd op don open bare weg terwijl hij in kennelijken staat van dronkenschap was f 10 ot 5 d. h. P. A. v. L„ met rijwiel zonder licht gere den f 3 of 2 d. h. v B. G., dronkenschap f 10 of 5 d. h. Fl. K„ met. rijwiel gereden op verboden weggedeelte f 3 of 2 d. h. Mej. X. O., voor zelfde feit. f 3 of 2 d. h, G. X., rijwiel zonder licht f 3 of 2 d. h J. J. M., te O.-Tonge, 58 j., landb., over treding Visscherijwct f 2 of 1 d. h. L. v. O. en P. L., te Dirksland, hebben op wei- en hooiland geloopen zonder vergun ning f 3 of 2 d. h. voor elk. G. II., 49 jaar, arts te Melissant, letter en nummer van motorrijwiel niet verlicht, 2 X f 1.50 of 2 X 1 d. h. Corn. M,, geen rijbewijs voor auto f 6 of 3 d. li. T. r„ rijwiel zonder licht f3 of 2 d. h. II. O., metselaar te Mfddelharnis en II K., slager te Sommelsdijk, zonder daartoe gerechtigd te zijn in hooi- en weiland ge loopen, elk f 0.50 of 1 d. h. Inlevering verscli spelv De Nederlandsche Veehouderij Centrale maakt bekend, dat met ingang van Maan dag 15 Juni 1936 de leveranceirs hun versclie spek te Botterdam niet meer moeten inle veren bij de N.V. Rotterdamsche Koel- eli Vrieshuizen, doch hij cle firma Gehrs. van Toorn, Fahrieksstraat 60-64. Ook de Katwijkers leggen het werk neer De Katwijksche visschers, werkzaam op IJmuider stoomtrawlers, hebben onder leiding van den lieer T. Broek uit IJmuiden, vergaderd ter bepaling van hun houding in verband met het visscherijconflict. Ongeveer zeventig personen waren aanwezig. De voorzit ter schetste den slechten financieclcn toestand van de visschers op de stoom trawlers en zeide dal van het loon geen cent meer af kon. Men wil blij ven varen op de oude voorwaarden, maar de loonsverlaging aanvaardt men niet. De vergadering plaatste zich unaniem achter het comité van actie. Dit bestaat uit vier personen, welke met de plaatselijke leiding in het conflict zijn belast. Na dit besluit kan thans gezegd worden, dat de staking algemeen is. Tot en met Vrijdag hebben de opvarenden van twaalf trawlers het bijltje er bij neergelegd. Dit aantal is Vrijdag en in de loop van neze week ongetwijfeld elke dag toegenomen, totdat aile booten, die thans nog op zee zijn, binnen zijn. Dit zijn er thans nog ongeveer 25. Het totale aantal stakers be draagt dan 350 a 400. Vrijdagmorgen heeft de Minister van Sociale Zaken, Mr. M. Slingenberg ten raadhuize te Vclscn een he spreking gehouden met een aantal organi satie-bestuurders. Donderdag is geen schip uitgevaren. De steun en de werkverschaffing Er was Vrijdagochtend een groote men schenmassa aan de Zuidzijde van de vis- scbei'shaven te IJmuiden. Een deel van de treilerkac.e, waar de schepen gemeerd lig gen. werd door cle politie afgezet. De orde werd echter in liet geheel niet verstoord. De afzetting is niet geschied op verzoek van den Chr. Bond, die op dit terrein zijn schaftlokaal heelt. Vanzelfsprekend zijn de stakers uitgeslo ten van elke overheidshulp, hetzij werkver schaffing dan wel steunverlcening. Er is evenwel nog een niet onbelangrijk aantal zeevisschers, die reeds voor de staking werk loos waren. Met het oog op deze categorie r.ceit de Minister van Sociale Zaken mede, dat de betrokken gemeentelijke diensten der arbeidsbemiddeling ook tijdens deze wilde slaking hun bemiddeling tot plaatsing van arbeiders zullen voortzetten en aan de on dersteunde c.q. tewerkgestelde vverkloozen werk zullen blijven aanbieden. Zij, die wei geren, het aangebor.en werk te aanvaarden, zullen onverwijld van. steun en werkver schaffing worden uitgesloten. Het ligt voorts in hel voornemen van den Minister, om, in dien blijkt, dat het aanbieden van werk dctii' de arbeidsbemiddeling geen succes heeft, op korten termijn tot algeiieele stopzetting der steunverleening en werkverschaffing voor de visschers te IJmuiden en Egmond over te gaan. De werkiooze visschers weigeren te varen Er zijn reeders die verlangen, c.at hun schepen naar zee gaan. De stoomtreilers heb ben een bemanning van negen of tien man en soms heeft de reederij zes of zeven man nen uit de drie confessioneele honden, maar kan zij het aantal niet conmleet krijgen. Aangezien er alleen in de gemeente Velsen bijna 500 werkiooze visschers zijn, hebben de directies van de grootste reeederij, de Fem, en van de Maatschappij Limbtirgia, den secretaris van. de- reedersvereeniging opgedragen bij de gemeentelijke arbeids beurs werkiooze visschers aan te vragen. Deze bemiddeling is noodig, nu het een wilde staking betreft. Daarom is vanwege cle arbeidsbeurs aan een aantal werkiooze visschers een oproe ping uitgereikt, dat zij vandaag moeten varen. Alle opgeroepenen hebben echter de. kaart teruggegeven en gezegd, dat zij dit niet zullen doen. Zij zullen dus worden uit gesloten van steun en dat zal ook het geval zijn met alle andere werkiooze visschers, die zullen worden opgeroepen en weigeren. Het aantal bij het conflict betrokkenen wordt daardoor veel grooter. Zij zullen ook geen uitkeering ontvangen van de bonden en zullen op andere wijze aan steun moeten komen. Vandaag zal vooral een beroep wor den gedaan op de winkeliers, waarbij een groot deel van den middenstand te Tilburg tijdens de textielstaking aldaar ten voor beeld zal worden gesteld. Dalende werkloosheidscijfers HET PERCENTAGE TERUGGELOOPEN VAN 31,6 TOT 29.2 PCT. Gegeven over de tweede helft van Mei De directeur van den Rijksdienst dei* Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling deeli mede, dat in de week van 25tot en met 30 Mei 1936 het. aantal leden van ingevolge liet werkloosheidsbesluit 1917 ge subsidieerde vereenigingen bedroeg 536.001), waarvan 75.500 landarbeiders. In de maanden Mei tot en met November worden geen gegevens aangaande de werk loosheid van de vereenigingen van landar beiders ontvangen. Van de overige verzekeringen waren ge heel werkloos: it lil de weck 25 t/m 30 Mei 1936 29,2 pek; in de vorige verslagvveek (1 t/in Met 1930) 31.6 pet.; in de overeenkomstige verslagvveek valt 1935 27,8 pet.; in de overeenkomstige verslagvveek vaa 193 i 23,4 pet. A- Bij 10G2 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 30 Mei 1936 (9 Mei) in totaal 409.922 werkzoekenden ingeschreven (428.944), onder wie 388,361 mannen (405.921). Van deze werkzoeken den waren er 392.797 (411.176) werkloos, onder wie 376.133 mannen (393.252). Blijkens mededeeling van den direc teur-generaal voor werkverschaffing en steunverleening waren einde April 1936 49.162 werkiooze arbeiders geplaatst hij een werkverschaffing. Onze zuivel naar Palestina Zooals men weet is veel moeite gedaan om voor onze zuivel in Palestina reclame te maken. O.a. op de jaarbeurs te Tel-Aviv. De resultaten zijn 'van dien aard, dat naai de correspondent van het A.N.P. bericht ons land reeds een aandeel van 20 percent in de Paleslijnsche boterimport heeft veroverd. Palestina kan een goed afzetgebied worden. De vooruitzichten zijn gunstig GEHAKT IN BLIK VOOR WERKLOOZEN Onverwachte Ministerieele inspectie Vrijdagmiddag heeft de Minister van Sociale Zaken, Mr. Slingenberg, een on verwacht bezoek gebracht aan de fabriek voor cle vervaardiging van het gehakt in blik te IJmuiden voor de distributie aau vverkloozen. Prof. Dr. II. C. L. E. Berger, directeur van den Veeartsenijkundigen Dienst, zette, voor de rondgang aanving, uiteen, dat bij deze fabricage alleen runderen worden ver werkt, welke absoluut geschikt zijn voor de consumptie. Er vinden strenge keuringen plaats, eerst in Beverwijk, waar de koeien worden geslacht, dan door den Gem. Keu ringsdienst en lenslotte in het bedrijf zelf door een controleur van de Veehouderijcen- trale. Spr. lieett persoonlijk geconsla-teerd, dat het bedrijf aan alle eischen voldoet. Het is onmogelijk dat zicli vuil in de fabriek op hoopt. Steekproeven wezen uit dat het pro duct zicli in perfecten toestand bevond. Tijdens de rondgang door liet bedrijf toon de de Minister zich zeer voldaan over den tang van zaken. Na afloop gaven de verte genwoordigers van de vakcentrales, die tij dens de inspectie mede tegenwoordig waren, tr kennen, dat bij de onderhavige productie eisch moet zijn, dat het te verwerken vleesclï niet minder is clan hetwelk de arbeidende klasse in liet algemeen in de w inkels koopt, Zij verklaarden, dat zij bij dit bezoek de overtuiging hadden gekregen, dat dit bedrijf volkomen met dezen eisch reke ning houdt, zoowel wat kwaliteit als de wijze van bereiding betreft. Christ. Boeren- en Tuindersbond De algemeene vergadering Het programma van de algemeene verga dering van den Chr. Boeren- en Tuinders- bond, 2 en 3 Juli a.s. te Assen te houden, is thans definitief vastgesteld. Aan den avond van Donderdag 2 Juli zal om S uur in hotel Bellevué de huishou delijke zitting aanvangen. Daarin komen aan de orde de jaarverslagen, de door de afdeelingen ingediende voorstellen, alsook de vaststelling van een nieuw huishou delijk reglement. Om 11 uur zal Vrijdag 3 Juli iu het Con certhuis de jaarvergadering aanvangen. Prof. Mr P. A. Diepenhorst, lid der Ie Kamer en hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit zal in deze bijeenkomst de ge bruikelijke openingsrede houden, waarna Dr P. J. W. v. d. Berg. Ned. Herv. predikant te Nijeveen, zal spreken over: „De Drentli- sche Folklore". In de middagvergadering, die om 2 uur aanvangt, treedt als referent op het 2e Ka merlid, de heer C. Smeenk van Arnhem, met het oudervverp: „De aanpassing in onzen land- en tuinbouw en andere groepen in het maatschappelijk leven". De jaarvergadering wordt besloten met een gemeenschappelijken maaltijd in het Parkhotel. Zaterdag 4 Juli zal een excursie worden gehouden, waarbij de deelnemers het Drent- sclie natuurschoon zal worden geloond en waarbij met enkele typische Drentsche boer derijen zal worden kennis géVhaakt. terwijl ook een bezoek aan een Veenkoloniaal be drijf op liét" programma staat.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1